ABD'de koronavirüs aşısı için tüm yaş ve sağlık koşulları kaldırıldı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

 

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

 

Adam karısıyla konuşmak için evine telefon açar. Telefonu tanımadığı bir kadın açar. Adam tanımadığı bir ses duyunca şaşırır. Kadına sorar :

- Sen kimsin?

- Evin hizmetçisiyim efendim.

- İyi de bizim hizmetçimiz yok.

- Evin hanımı beni bu sabah işe aldı efendim.

- Öyle mi? Ben de evin beyiyim. Hanımı çağırır mısın?

- Az önce bir bey geldi, hanımım kocası olduğunu söyledi ve birlikte yatak odasına çıktılar.

Adam deliye döner.

- Ne? Pekala, biliyordum zaten! Şimdi iyi düşün... Bir anda on milyar kazanmak ister

misin?

- Tabii isterim.

- İyi o zaman. Telefonun yanındaki çekmecedeki silahı al ve o hain kadınla sevgilisini öldür!

Önce ayak sesleri, sonra da silah sesleri duyulur, hizmetçi telefona döner :

- Öldürdüm efendim, cesetler ne olacak?

- Havuza at, ben hallederim!

- Ama burada havuz yok ki...

- Ne? Orası 2447863 değil mi?"

- Hayır!

- Pardon yanlış numara...

 

Günün Sözleri” olarak 54 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli yazar Kemal Tahir'in kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 

“Kitap olmayınca aktan kara, eğriden doğru ayrılmaz.”

 

"İnsana ihtiyacım vardı. Birisine... Benimle beraber ağlayacak birisine değil, tutunacak birisine..."

 

"İnsanın başına bu memlekette her şey gelir, bunların en önünde akıl almaz alçaklık, en sefil kişisel çıkar, en korkunç aptallık vardır."

 

"Bizim memleket ıstıraba katlanmasını iyi beceriyor da ona karşı gelmesini bilmiyor."

 

''Orospunun dişisi, erkeği olmaz. Orospuluk huydur. Söz verip tutmamak, borcunu inkar etmek, birini casuslamak, arkadan adam vurmak, kendinden zayıfı ezmek, hatta korkmak bile yerine göre orospuluktur.''

 

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 

Mutlaka klasikleri okumalıyım diye kasmayın, başkaları dinliyor diye sevmediğiniz müziklere maruz kalmayın, bomboş bile olsa keyif aldığınız etkinliklere yönelin. Herkesin yaptığı şeyleri yapma hastalığına tutulmayın; siz yabancı dizi izlemek, klasikleri okumak, gurme yemekler yemek, size çok uzak müzikler dinlemek zorunda değilsiniz. Sizi ne mutlu ediyorsa ona yönelin.

 

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

 

Dünyada 21 ülkenin aktif bir ordusu bulunmamaktadır.

 

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

AKP'li Tevfik Göksu'dan şok paylaşım: İmamoğlu'nu suçlamaya çalışırken rezil oldu

İstanbul Esenler'in AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sosyal medya hesabından akıllara zarar bir paylaşım yaptı. Göksu, alay konusu olurken paylaşımı hala kaldırmadığı görüldü. Göksu, sosyal medya hesabından "İzin talep formu" başlıklı bir belge paylaşarak şunları söyledi:

"CHP'li İBB Yönetimi Cuma namazına giden personelini fişlemeye başlamış.

Anlaşılan o özledikleri TEK PARTİ dönemini İBB'de yaşatacaklar.

Artık bundan sonraki adımları da İBB'de ikna odaları kurmak olacak herhalde."

Göksu'nun paylaştığı belgeyi görenler gözlerine inanamadı. Söz konusu izin formunun 2016 yılına ait olduğu görülürken, o yılda İBB'nin başında Kadir Topbaş'ın olduğu akıllara geldi. 7 Ocak 2016 tarihli ve Cuma namazına rastlaması halinde personelin namaza gidebilmesi için hazırlanmış bir genelgeye dayandırılan izin formunu paylaştığı görülen Göksu'ya Saadet Partili Ali Aktaş şöyle yanıt verdi:

"Arkadaş siz neden utanmıyorsunuz, utanma duygunuzu kaybettiniz kesinlikle. Bu genelge 7 Ocak 2016 tarihli ve Cuma namazına rastlaması halinde personelin namaza gidebilmesi için hazırlanmış. Başka kurumlar da tatbik ediyor. İnternette bile var, ayıp ayıp" 

 

AKP'li Canikli'den '128 milyar dolar' açıklaması: 75 milyar dolar bankada, 36 milyar dolar hane halkının cebinde

AKP Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli Habertürk TV'de Kübra Par'ın 'Açık ve Net' programının konuğu oldu. AKP'li Canikli, ''Böyle bir piyasada 128 milyar doların buharlaşması, kaybolması gibi bir durum söz konusu değil. 75 milyar doların Türkiye'deki yerleşik gerçek ve tüzel kişiler satın almışlar, bankalardaki hesaplarında duruyor'' açıklamasını yaptı. Canikli'nin açıklamaları şu şekilde oldu:

"Önce buharlaştı denildi. Bu rezerv birilerine peşkeş çekildiği, hatta yurt dışına aktarıldığı bile söylenildi. Sayın Kılıçdaroğlu ve muhalefetteki bazı arkadaşlar tarafından ifade edildi. Türkiye ekonomisi esnek kur uygulayan ekonomi. Yani dövizin fiyatı piyasa tarafından belirleniyor. 1990 yılında TL konvertibil olduğu ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 'bana getirilecek olan her TL'ye karşılık rezerv dövizi vermeyi taahhüt ediyorum' demektir bunun anlamı.

Böyle bir piyasada 128 milyar doların buharlaşması, kaybolması gibi bir durum söz konusu değil. 75 milyar doların Türkiye'deki yerleşik gerçek ve tüzel kişiler satın almışlar, bankalardaki hesaplarında duruyor. Bu paranın 75 milyar dolarını Türkiye'deki insanlar satın almış ve bankaya yatırmışlar. Büyük çoğunluğu TL mevduatlarını Dolar'a çevirmişler. Merkez Bankası bilançosuna baktığımızda bu anlamda rezervin kendisi gözüküyor. Sadece ismi değişiyor. Piyasaya TL vermek için bu yolla TL Dolar swapı yoluyla dahil ediyor. 2018-2019 yıllarında 30 milyar dolar cari açık oluşmuş. Bunun kaynağı da dış ticaret açığı ve ithalattır. İthalatın içinde altının payına baktığınız zaman bu dönemde Türkiye 2 yılda 36 milyar dolar altın ithalatı yapmış. 2019'da 11 milyar dolar 2020 yılında 25 milyar dolar. Bu altının küçük bölümü bankalara, kurumlara onun dışında önemli kesimi vatandaş tarafından satın alınmıştır.

75 milyar dolar bankada 36 milyar dolar hane halkının elinde, cebinde. Özel sektör borcunu ödemiş. Ödediği parayı Merkez Bankası'nın rezervlerinden almış. Özel sektörün yurt dışına olan döviz borcu, ithal ettiği mal, makine karşılığında borçlandığı, kullandığı krediden 43 milyar dolar ödemiş, 2020'de 43 milyar dolar azalmış. Yabancı yatırımcı 2019'da 2.7 milyar dolar, 2020'de 9.3 milyar doları dışarı çıkarmış. Bunlar hangi paralar? Daha önce getirdiği paralar. Siz Londra'daki tefecilere döviz sattınız iddiaları var. Hiçbir peşkeş yok. Bu dolarları ne zaman getirmişler Türkiye'ye? 2015-16-17'de getirdiler. 3 liradan, 4 liradan, 5 liradan TL'ye çevirdiler. Sonra bunları 6-7-8 liradan çevirdiler. En büyük zararı bunlar yaşadılar. Biz üzüldük. Londra'daki tefecilere bir aktarım söz konusu değildir. Bu insanlar 12 milyar götürmüşlerse getirdikleri rakam 20 milyar dolardır. Dolayısıyla bir buharlaşma yoktur. Bunu herkes kabul ediliyor. O paraları iç ettiniz, suistimale konu ettiniz, peşkeş çektiniz, yurt dışına transfer ettiniz gibi akılla mantıkla izah edilmesi mümkün olmayan iddialarda bulundular. Bu iddialarda bulunanlardan bir özür bekliyoruz. Bunu beklemek hakkımızdır. Sayın İlhan Kesici, bir buharlaşmanın sözkonusu olamayacağını, 'ben konuşmayayım konuşursam partimizin oluşturmaya çalıştığı algı bozulur' dedi. Merkez Bankası döviz piyasasıyla ilişkilerini üç yöntemle belirler. Doğrudan döviz alışı satışı yapar. Döviz alım ya da satış ihalesi yapar. Üçüncü piyasa oyuncusu gibi davranır. Üçüncü yöntem olağanüstü yöntem değildir. 2017'de protokole getirilen yöntem doğal yöntemdir. Bu yöntem 2017'de gündeme geliyor. Bir ara 2019'da bu protokol Hazine ile Merkez Bankası arasında yapılmış akabinde kullanılmaya başlanmış gibi söylendi. Sayın Mehmet Şimşek'in bakanlığı döneminde yapıldı. Özellikle Asya piyasasında, Türkiye'de piyasa kapandığında, bir tarafı TL olan işlemler yapılıyordu. Çok küçük alım ve satımlarla TL'nin değeri yükseliyor veya düşüyordu. O zaman gündeme geldi bu. Asya piyasalarındaki bu sıkıntıyı gidermek amacıyla geldi. Kamu bankaları vasıtasıyla bu yapıldı. Kamu bankası Asya piyasasını takip ediyor. Asya piyasalarında da piyasa kurucu oyuncular, bankalar var. Bu sorun 2019'da gündeme gelen rezerv politikasına imkan sağlayan bir durumda gündeme gelmedi. 2017'den itibaren etkin bir şekilde uygulandı. Eğer yeterli bilgiye sahip olmadıkları için söylüyorlarsa bilgilerini düzeltsinler, aksi halde büyük yalandır."

 

CHP’li Aygun: Hazine’ye ait taşınmazlar aceleyle vakıflara devredildi

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün Hazine’ye ait Halkalı’daki 10 dekarlık arazisinin, İlim Yayma Vakfı’nın kurduğu İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne devredilmesine ilişkin soru önergesi verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu vakfa ilişkin bilgiyi geçiştirerek “genel geçer” bir yanıt verdiğini kaydeden Aygun, şöyle devam etti:

“Bakan Pakdemirli yanıtında, ‘İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün faaliyetlerini yürüttüğü taşınmaz Hazine adına kayıtlıyken tahsisi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçmiştir. Taşınmazın vakıflara devri ile bakanlığımızın herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Yeni hizmet binası yapılıncaya kadar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hizmet verilecektir’ demiştir. İyi de hizmet binası tamamlanmadan, bu konuda hazırlık yapılmadan bu ne aceledir ki 10 dekarlık Hazine arazisini Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrediyorsunuz?”

Pakdemirli, yanıtının devamında, laboratuvar analiz işlemleri için numunelerin gecikmelere neden olmayacak şekilde laboratuvarı bulunan Antalya, İzmir ve Mersin Zirai Karantina müdürlüklerinin yanı sıra Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir Bornova Zirai Mücadele Enstitüsü Müdürlüğü ile Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerine de gönderileceğini bildirdi. İthalat-ihracat iş ve işlemlerinde devamlılığın sağlandığını savunan Pakdemirli, “Taşınma nedeniyle aksaklık yaşanmaması için çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir” dedi.  

Yanıtı değerlendiren Aygun, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçen arazi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne devredilecek. Stratejik cihazların olduğu İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü, pandemi döneminde önemli bir denetim yapmakta ve karantina güvenliğini sağlamaktadır. Ancak halkın gıda güvenliği bile umurlarında değil” diyerek tepki gösterdi.  

Aygun, müdürlüğün taşınmasının telafisi olanaksız sıkıntılar doğuracağını vurgularken, “Zirai karantina, bir ulusal güvenlik sorunu değil midir” diye sordu. Pandemi döneminde yapılan bu devrin “devlet aklıyla bağdaşmadığını” belirten Aygun, burada daha farklı “hesaplar” olduğunu söyledi. Son dönemde belediyelerdeki bina ve arazilerin de vakıflara devredildiğine işaret eden Aygun, kısa bir süre önce Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredildiğini anımsatarak “Sadece Gezi Parkı değil, Galata Kulesi, Selimiye Kışlası, Adile Sultan Sarayı, Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı Vakıflar’a tescil edilmişti. Kâğıt üzerinde olan, tanımadığımız vakıflara devirler yapılıyor. Devletin içini boşaltıp vakıflara geçiriyorlar. Sistemli bir operasyon var” dedi.

 

 

Korona haberlerine gelince:

 

Bilim Kurulu açıkladı: Aşı olduğu halde koronavirüse yakalanan kaç kişi var?

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof Sema Kultufan Turan, 15 milyon koronavirüs aşılamasında 2 bin 500 kişinin Covid-19'a yakalandığını açıkladı. Bu kişilerden hastaneye başvuru ya da yoğun bakım ihtiyacının çok azken, 65 yaş üstündeki yoğun bakım ihtiyacı yüzde 10’ların altına düştü.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç'e konuşan Prof. Kultufan Turan, "Aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmada, ilk ve ikinci dozlar yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan kişilerin durumlarına bakıldı. Bu kişiler arasında birinci doz aşıyı olup, kendisini yeterince koruyamadığı için Covid-19’a yakalananlar, yine ikinci doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar ya da aşı olup üzerinden 14 gün geçtiği halde hastalığı kapanlar bulunuyor" diye konuştu. Aşı olup da virüs kapanların sayısının yaklaşık 2 bin 500 kişi olduğunu ifade eden Bilim Kurulu üyesi, şöyle devam etti:

"Bu kişilerden de hastaneye başvuru ya da yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az. 65 yaş ve üzeri grupta aşılama başlamadan önce, hastalığın pik döneminde yoğun bakım ihtiyacı yüzde 18’lerdeyken, aşılama sonrası bu rakam yüzde 10’ların altına indi.

Sağlık çalışanlarında da durum benzer. Sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerinde aşılama tamamlandığı için sonuçları çok net görebiliyoruz. Yani aşı ile çok anlamlı bir başarı elde edildiğini söyleyebilirim. Bu nedenle aşılama çok hızlı ve etkili biçimde devam etmeli. Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz" diyen Prof Kultufan Turan, şunları söyledi:

"Bu nedenle aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler. Çünkü hastaneye yatışlarda bu yaş grubunda artış var. Bulaşın önünü bir an önce almalıyız."

 

Vaka sayısında birinci olan Çanakkale'de yeni yasaklar belli oldu

Çanakkale'nin, 10-16 Nisan haftasında 100 bin nufusta 962,98’e ulaşan koronavirüs vaka sayısıyla Türkiye’de birinci sırada yer alması üzerine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak yeni tedbirler aldı.

Alınan tedbirler kapsamında salı ve cuma günü kurulan pazarlara T.C Kimlik No’sunun son rakam grubuna göre katılım sağlanabilecek ve bir kişi aynı hafta iki pazara gidemeyecek. Ayrıca cenaze töreni ve mezarlık ziyaretinde vatandaşlara HES kodu sorgulaması yapılacak, açık alanda 2 kişiden daha fazla kişi bir araya gelemeyecek. Koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek risk' grubu olan 'kırmızı' kategoride yer alan Çanakkale'de, 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir haftada 797,34'ten 962,98'e yükseldi. Çanakkale, bu artış ile 10-16 Nisan haftasındaki vaka sayısında Türkiye'de en riskli il olarak kayıtlara geçti. Çanakkale'de vaka sayıları, 8 Şubat'tan günümüze değin 26 kat artış gösterdi.

Bu tablo kentte yaşayanları endişelendirirken, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak ek terbirler aldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, işyerlerine, verilen hizmet dışında ziyaretleri ve ikramları yasakladı. Yüz yüze eğitim yapmaya devam eden okul öncesi eğitim kurumları ve anasınıflarının uzaktan eğitime devam etmesi kararlaştırıldı. Cenaze törenlerinde, genelge ve kararla belirtilen katılım sayı sınırına uyulması ve mezarlık ziyaretlerinde sosyal mesafenin sağlanması gibi tedbirlere ek olarak, bundan böyle cenaze törenlerinde ve mezarlık ziyaretlerinde vatandaşlara, mezarlık görevlileri tarafından HES kodu sorgulaması yapılacak. Kentte salı ve cuma günleri kurulan halk pazarlarında daha önce alınan kararlar doğrultusunda sebze ve meyve reyonları ile giyim reyonlarının farklı günlerde kurulması ve tezgahlar arasındaki mesafenin 3 metre olması kararlaştırılmıştı. Alınan yeni tedbirler kapsamında, vatandaşların halk pazarlarına girişlerine de kısıtlama getirildi. Salı günü kurulan pazara T.C Kimlik No’su son hanesi 0,2 ve 4 olanların, Cuma günü kurulan pazara T.C Kimlik No’su son hanesi 6 ve 8 olanların giriş yapmalarına izin verilecek. Kurul, özel sektörde imkanlar ölçüsünde esnek ve uzaktan mesai yapılması yönünde de karar aldı. Alınan tedbirlere göre, ticari yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüslerle, personel ve işçi servisi yapan araçlarda ayakta yolcu alınmayacak, oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırılacak, sürücünün ve yolcuların HES kodu sorgulanacak. Alışveriş merkezlerinin açık alanları da dahil olmak üzere açık alanlarda çekirdek aileler hariç 2 kişiden daha fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı. Kentte artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için işletmelerden gel-al şeklinde alınan yiyecek ve içeceklerin açık alanlarda kalabalık oluşturularak tüketilmesi de yasaklar arasında yer aldı. Ayrıca, vatandaşların ev ziyaretleri ve evlerine konaklamalı misafir kabul etmesi de yasaklandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bir süre önce aldığı kararlarla kentteki sahil bantları ile park ve bahçelerin 17 Mayıs tarihine kadar vatandaşların kullanımına kapatılmasına karar vermişti. Bu doğrultuda park ve bahçelerin kapıları kapatıldı, kordon boyuna girişler de konulan demir bariyerlerle önlendi.

 

Eczacılardan maske uyarısı: 41 marka ve model güvensiz

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Bakanlığın, güvensiz olduğu tespit edilen 41 maskeye ait marka, model ve seri numaralarının Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi(GÜBİS) üzerinden kamuoyuyla paylaşması üzerine açıklama yaptı. Saydan, "Eczanelerdeki maskeler Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilmektedir. Eczanede standartlara aykırı maske bulunması mümkün değildir" diyerek şu uyarıları yaptı:

"Kaliteli bir maskenin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur.  Diğer detay ise filtrasyon sistemidir. Bu noktada 3 katlı maskeler her zaman daha avantajlıdır. Çünkü 3 katlı maskelerin orta katında çoğunlukla filtre görevi gören bir malzeme bulunur. Maskelerde burun kısmında bir tel bulunması son derece önemlidir. Kalitesiz maskelerin çoğunda bu tel bulunmaz maske yüze tam oturmadığı için koruma sağlamaz ve kullanım sırasında bu kısım burun üzerine tam olarak yerleştirilmelidir. Aksi halde maskenin kenarlarında boşluklar kalır ve bu boşluklardan zararlı mikroorganizmalar girip çıkabilir.” Saydan, "Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu ulaşımı kolaylaşmış fakat güvenilirliği de azalmış durumda" sözleriyle, sağlıkla ilgili her türlü ürünün her zaman eczanelerden halka ulaştırılması gerektiğini bildirdi. Saydan, "Kanser, organ nakli ve kan hastalıkları benzeri bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananların  N95, FFP2,FFP3  maskelerini eczanelerden reçete karşılığında temin edebileceklerini" bildirdi. Saydan, bu tip maskelerin internet üzerinden ve eczane harici yerlerden alınmasının sakıncalı olduğunu vurguladı. 

 

ABD'de koronavirüs aşısı için tüm yaş ve sağlık koşulları kaldırıldı

NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay, "Bugün itibariyle, ABD’de yaşayan ve isteyen herkes aşı olabilecek. Tüm yaş ve sağlık koşulu öncelikleri kaldırıldı. Ayrıca, ülkenin yarısına en az 1 doz aşı yapıldı. Günlük 3.5 milyon civarında kişiye aşı yapılıyor." diyerek ABD'de aşılamadaki yeni dönemi aktardı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) istatistiklerine göre, ülkede dört ay önce başlayan Koronavirüs aşılama kampanyası kapsamında yetişkinlerin yarısından fazlasına en az bir doz aşı yapıldı. CDC'den yapılan açıklamada dört ay içinde yetişkin nüfusun yüzde 50,4'ünü oluşturan yaklaşık 130 milyon kişiye en az bir doz Koronavirüs aşısı vurulduğu belirtildi. ABD'de her üç yetişkinden birine ise iki doz aşı yapıldığı açıklandı.

 

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün 66. doğum gününü kutlayacak olan değerli hemşehrim ve değerli şair Murathan Mungan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum sizlerle. Daha nice mutlu, huzurlu, sağlıklı yıllar diliyorum değerli şaire...

 

Diyalektik Mutsuzluklar

 

bir uzak sabah denizidir gittiğin kapı

ellerinde rüzgarın taşınmaz çamurları var

köpürmüş soylarımı toplarken çürüyen yanlarımdan

inan batmış şehirler gibi onarılmaz anılar

gözlerinde unuttuğum o eski aciz miras

almaya gelsem soluğumda dalgın yosun kokusu

biliyorum artık hiçbir gemi beni taşımaz

ve yeniden büyür içimde mağrur bir zakkum gibi terkedilmek korkusu

 

 

susarsın bir silahsızlanma akşamı

susarsın dudaklarında ıslıklar kanar

öpülmez dudakların ıslık yarası

mavzerdir dokunmalarım kirvem bilirsin

öpemem, öpersem tekmil bir aşiret tragedyası

 

 

hüznünü ver bana yeter, gizli hüznünü

kolları bağlı hüzün olsun dört yanım

ırağına vurma beni kirvem, ağlarım, delirirsin

sonra derler haklıdır sevdası

geç olur ki artık onarmaz rakılar

geç olur bir yaraya rakının dağılması

 

 

sen şehre sırtını dönen uykusuz dağlı

gemiler nerde (ki çoğu hüviyetidir melankolinin)

nerde aykırı mavzerler (onlara sığdıramazsın ki öfkelerini)

barut esmeri tenine sevdalarımı sürdüğüm

nasıl taşıdın bunca yıl delirmiş saçlarında o eski şark yelini

biliyorum dokunsam parmaklarım kırılır

dokunmasam eşkıya uykusuzluğu çetin silahlar gibi

 

#MurathanMungan

 

 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 

Rıdvan festivalinin ilk günü (Bahailik)

Rıdvan festivali, Bahai inancında on iki günlük bir festival olup Bahai'nin Tanrı'nın tezahürü olduğunu ilan eder. Bahai Takvimi'nde, Mart ekinoksunun tarihine bağlı olarak 20 veya 21 Nisan'a dönüşen Jalál'ın 13'ünde gün batımında başlar.

 

Ebeler Haftası (21 - 28 Nisan)

21 - 28 Nisan haftası “Ebeler Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Ebeler; kadının,  ailenin ve toplumun sağlık danışmanlarıdır.

Eline doğduğumuz, dünyaya geldiğimizde ilk tanıştığımız insanlar olan ebelerimizin “Ebeler Haftası” kutlu olsun.

 

Fırtına : Sitte-i Sevr'in Başlangıcı

21 Nisan halk arasında “Boğanın 6 günü soğukları” olarak da bilinen Sitte-i Sevr'in başlangıç günüdür. Halk takvimine göre güneş’in sevr burcunda (yani boğa burcunda) bulunduğu Nisan ayının son haftalarında fırtınaları ile ön plana çıkan altı günü ifade etmek için kullanılır. Altı rakamını ifade eden sitte ile boğa burcu anlamına taşıyan sevr/sevir sözcüklerinin birleşiminden oluşan bu “sitte-i sevr” Anadolu’da eski dönemlerde sıkça kullanılırdı. Sitte-i sevr dönemi 21 Nisan ile 26 Nisan tarihleri arasını kapsamaktadır.  Anadolu’da yaşayan çiftçiler “Sitte sevir, her saati bir devir” diyerek; denizciler ise “Sitte-i sevür, kapıyı çevür” sözleriyle insanları uyarmışlardır.

 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 

M.Ö. 21 Nisan 753 - Romulus ve Remus, Roma'yı kurdular.

21 Nisan 1821 - Sadrazam Benderli Ali Paşa görevinden ayrıldı ve 30 Nisan'da idam edildi. Benderli Ali Paşa, Padişah emri ile idam edildiği bilinen son Sadrazamdı.

21 Nisan 1920 - Mustafa Kemal Paşa, Meclis'in 23 Nisan 1920 günü açılacağını bildiren bir genelge yayımladı.

21 Nisan 1930 - Columbus, Ohio'daki bir hapishanede çıkan yangında 320 kişi öldü.

21 Nisan 1939 - Hatay, Türk Gümrük Tarifesi'ne dahil oldu.

21 Nisan 1939 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde dünyanın en uzun beton anıtsal sütunu olan San Jacinto Anıtı'nın açılışı yapıldı.

21 Nisan 1944 - Fransa'da kadınlar oy kullanma hakkını elde etti.

21 Nisan 1952 - Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmayla vize formaliteleri kaldırıldı.

21 Nisan 1956 - Elvis Presley'nin Heartbreak Hotel isimli şarkısı, Billboard dergisinde 1 numaraya ulaşan ilk eseri oldu.

21 Nisan 1957 - Muhsin Ertuğrul, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın başına getirildi.

21 Nisan 1960 - Brasília resmen Brezilya'nın başkenti oldu. Eski başkent Rio de Janeiro'ydu.

21 Nisan 1964 - Rum Patriği Vekili Emilyanos ile Metropolit Canavaris, Türkiye aleyhine faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi.

21 Nisan 1964 - Yunanistan, Kıbrıs'taki askeri birliğini, Birleşmiş Milletler Barış Gücü emrine vermeyi kabul etti.

21 Nisan 1967 - Yunanistan'da darbe yapıldı. Yorgo Papadopulos liderliğindeki "Albaylar Cuntası" yönetime el koydu, yedi yıl sürecek olan askeri rejim başladı.

21 Nisan 1968 - Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Rusya, zor durumda kalan astronotları kurtarmak için bir antlaşma imzaladı.

21 Nisan 1970 - Hutt River Vilayeti Prensliği, Avustralya'dan bağımsızlığını ilan etti.

21 Nisan 1975 - Vietnam Savaşı: Güney Vietnam Devlet Başkanı Nguyen Van Thieu, Saygon'u terk etti.

21 Nisan 1979 - İstanbul Boğazı'nda Rumen bandıralı Karpati şilebi ile demir yüklü Kemal Kefeli kosteri çarpıştı. Türk gemisi 17 mürettebatı ile battı, iki denizcinin cesedi bulundu, beş kişi kayboldu. Rumen şilebi kaçarken polis motoru tarafından yakalandı.

21 Nisan 1987 - Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da bomba yüklü bir araç infilak etti. 113 kişi öldü.

21 Nisan 1994 - İlk Güneş dışı gezegenler, Polonyalı gökbilimci Alexander Wolszczan tarafından keşfedildi.

21 Nisan 2003 - Irak'taki Saddam Hüseyin iktidarının yıkılmasından sonra Geçici Koalisyon Yönetimi 28 Haziran 2004'e kadar ülkeyi yönetti.

21 Nisan 2004 - İsrail'de Mordehay Vanunu, 18 yıl sonra hapisten çıktı. 20 Kasım 2005'te yasa dışı olarak Filistin topraklarına girdiği ve tahliye koşullarını ihlal ettiği iddiasıyla yeniden tutuklandı. Fas kökenli fizikçi Vanunu, 1986'da İsrail'in gizli nükleer çalışmalarını belge ve fotoğraflarla ifşa etmişti.

21 Nisan 2005 - TBMM Başkanlık Divanı, TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Onur Ödülü'nün Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e verilmesini kararlaştırdı.

21 Nisan 2008 - Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, "Gece Şahini" olarak da anılan ve radara yakalanmayan uçak F-117 Nighthawk'ları hizmetten çıkardı.

21 Nisan 2011 - Belarus'un başkenti Minsk'te, metro sistemindeki Oktyabrskaya istasyonunda gerçekleştirilen saldırıda 15 kişi yaşamını yitirdi.

21 Nisan 2014 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Michigan eyaletine bağlı Flint kenti içme suyu kaynağını Flint Nehri olarak değiştirdi ve suda bulunan yüksek seviyedeki kurşun nedeniyle Flint su krizi başladı.

 

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

 

21 Nisan 1488 - Ulrich von Hutten, Alman düşünür ve şair (ö. 1523)

21 Nisan 1671 - John Law, İskoç ekonomist ve yazar (ö. 1729)

21 Nisan 1774 - Jean-Baptiste Biot, Fransız fizikçi (ö. 1862)

21 Nisan 1790 - Manuel Blanco Encalada, Şili'nin ilk Devlet Başkanı (ö. 1876)

21 Nisan 1816 - Charlotte Brontë, İngiliz edebiyatçı (Jane Eyre adlı yapıtıyla ünlü) (ö. 1855)

21 Nisan 1828 - Hippolyte Taine, Fransız tarihçi (ö. 1893)

21 Nisan 1837 - Fredrik Bajer, Danimarkalı yazar, öğretmen, pasifist siyasetçi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1922)

21 Nisan 1864 - Max Weber, Alman toplum bilimci (ö. 1920)

21 Nisan 1882 - Percy Williams Bridgman, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1961)

21 Nisan 1889 - Efrem Zimbalist, Rus keman virtüözü, besteci ve orkestra yönetmeni (ö. 1985)

21 Nisan 1911 - Kemal Satır, Hekim ve siyasetçi (CHP'nin eski Genel Sekreterlerinden) (ö. 1991)

21 Nisan 1913 - Sami Ayanoğlu, Tiyatro, sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yapımcı (ö. 1971)

21 Nisan 1913 - Şevket Rado, Gazeteci ve yazar (ö. 1988)

21 Nisan 1915 - Anthony Quinn, Amerikalı sinema oyuncusu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (ö. 2001)

21 Nisan 1922 - Nazım Kıbrısî, Mutasavvıf ve Nakşibendi Tarikatı şeyhi (ö. 2014)

21 Nisan 1923 - Bahaeddin Ögel, Tarih profesörü (ö. 1989)

21 Nisan 1926 - II. Elizabeth, İngiltere Kraliçesi.

21 Nisan 1930 - Jack Taylor, İngiliz futbol hakemi (ö. 2012)

21 Nisan 1941 - Ryan O'Neal, Amerikalı sinema oyuncusu.

21 Nisan 1947 - Barbara Park, Amerikalı yazar (ö. 2013)

21 Nisan 1947 - Iggy Pop, Amerikalı müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, baterist ve aktör.

21 Nisan 1951 - Tony Danza, Amerikalı sinema oyuncusu.

21 Nisan 1955 - Murathan Mungan, Oyun yazarı ve şair.

21 Nisan 1955 - Kris Kelmi, Sovyet-Rus müzisyen ve besteci (ö. 2019)

21 Nisan 1959 - Ayşe Sucu, Gazeteci ve yazar.

21 Nisan 1961 - Ulvi Arı, Pandomim (mim) sanatçısı, oyuncu ve yazar.

21 Nisan 1963 - Behzat Uygur, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.

21 Nisan 1971 - Nebil Sayın, Oyuncu.

21 Nisan 1979 - James McAvoy, İskoç aktör.

21 Nisan 1988 - Robert Patrick "Robbie" Amell, Kanadalı aktör.

21 Nisan 1992 - Deng Linlin, Çin jimnastikçi.

 

Bugün kimler ölmüş derseniz?

 

M.Ö. 21 Nisan 43 - Aulus Hirtius, Jül Sezar'ın hemen ardından Roma konsülü olmuştu (MÖ 90)

21 Nisan 866 - Bardas, Bizans soylusu ve yüksek dereceli bakan

21 Nisan 1073 - Papa II. Aleksander, Katolik Kilisesi'nin Papası (d. 1010 veya 1015)

21 Nisan 1109 - Canterbury'li Anselmus, Tanrı'nın varlığına ilişkin ontolojik kanıtıyla tanınan Benedikten keşişi, filozof ve ilahiyatçı (d. 1033)

21 Nisan 1142 - Pierre Abélard, Fransız yazar ve filozof (d. 1079)

21 Nisan 1509 - VII. Henry, İngiltere Kralı (d. 1457)

21 Nisan 1699 - Jean Racine, Fransız şair ve oyun yazarı (d. 1639)

21 Nisan 1714 - Vasily Golitsyn, Rus devlet adamı (d. 1643)

21 Nisan 1736 - Savoy Prensi Eugen, Avusturyalı general (d. 1663)

21 Nisan 1793 - John Michell, İngiliz doğa filozofu ve papaz (d. 1724)

21 Nisan 1866 - Jane Welsh Carlyle, İskoç yazar (d. 1801)

21 Nisan 1910 - Mark Twain, Amerikalı roman ve mizah yazarı (d. 1835)

21 Nisan 1918 - Manfred von Richthofen (Kızıl Baron), Alman pilot (d. 1892)

21 Nisan 1938 - Muhammed İkbal, Pakistanlı şair (d. 1877)

21 Nisan 1945 - Walter Model, Alman mareşal (d. 1891)

21 Nisan 1946 - John Maynard Keynes, İngiliz ekonomist (d. 1883)

21 Nisan 1965 - Edward Victor Appleton, İngiliz fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1892)

21 Nisan 1966 - Josef Dietrich, Alman Waffen-SS generali (d. 1892)

21 Nisan 1971 - François Duvalier, Haiti Devlet Başkanı (d. 1907)

21 Nisan 1973 - Kemal Tahir, Türk yazar (d. 1910)

21 Nisan 1985 - Tancredo de Almeida Neves, Brezilyalı siyasetçi. (d. 1910)

21 Nisan 1996 - Cahar Dudayev, Çeçen komutan (d. 1944)

21 Nisan 1998 - Jean-François Lyotard, Fransız filozof (d. 1924)

21 Nisan 2003 - Nina Simone, Amerikalı şarkıcı, piyanist ve insan hakları savunucusu (d. 1933)

21 Nisan 2006 - Telê Santana, Brezilyalı futbolcu ve teknik direktör (d. 1931)

21 Nisan 2010 - Juan Antonio Samaranch, İspanyol spor adamı (d. 1920)

21 Nisan 2011 - Harold Garfinkel, Amerikalı sosyolog ve filosof. (d. 1917)

21 Nisan 2011 - Sofía Silva Inserri, Venezuelalı manken (d. 1929)

21 Nisan 2013 - Chrissy Amphlett, Avustralyalı şarkıcı (d. 1959)

21 Nisan 2015 - John Moshoeu, Güney Afrikalı futbolcu (d. 1965)

21 Nisan 2016 - Prince, Amerikalı müzisyen (d. 1958)

21 Nisan 2017 - Enrico Medioli, İtalyan senarist (d. 1925)

21 Nisan 2018 - Verne Troyer, Amerikalı oyuncu, komedyen ve dublör sanatçısı (d. 1969)

21 Nisan 2019 - Hannelore Elsner, Alman oyuncu ve moda tasarımcısı (d. 1942)

21 Nisan 2019 - Steven Golin, Amerikalı film ve televizyon yapımcısı (d. 1955)

21 Nisan 2019 - Ken Kercheval, Amerikalı oyuncu (d. 1935)

21 Nisan 2020 - Abdürrahim El-Keib, Libyalı politikacı (d. 1950)

21 Nisan 2020 - Donald Kennedy, Amerikalı bilim adamı, gazeteci, bürokrat ve akademisyen (d. 1931)

21 Nisan 2020 - Teruyuki Okazaki, Japon karateci (d. 1931)

21 Nisan 2020 - Jacques Pellen, Fransız caz gitaristi (d. 1957)

21 Nisan 2020 - Laisenia Qarase, Fijili siyasetçi (d. 1941)

21 Nisan 2020 - Florian Schneider-Esleben, Alman elektronik dans müziği sanatçısı ve pop şarkıcısı (d. 1947)

 

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

 

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

 

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?