Prof. İsmail Cinel: Virüs silah değiştirdi, alarm zilleri çalıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir gün bir Amerikalıyı odaya almışlar ve sormuşlar:

-"Karın mı yoksa devletin mi?"

Amerikalı düşünmeden cevaplamış:

-"Devletim."

Ordakiler:

-"O zaman al şu tabancayı, git yan odadaki karını vur." demişler.

Adam sıkılmış, terlemiş ve sonunda dayanamıyarak:

-"Yapamayacağım." demiş.

Daha sonra Temel'i aynı odaya almışlar ve ona da aynı soruyu sormuşlar:

-"Karın mı yoksa devletin mi?"

Temel hiç düşünmeden:

-"Devletim." demiş.

-"O zaman al şu tabancayı, git yan odadaki karını vur."

Temel odaya girmiş. Odadan önce bir silah sesi, sonra bir cam sesi gelmiş. Çıkınca sormuşlar:

-"İçerde ne oldu?"

Temel cevap vermiş:

-"Sizin verdiğiniz silah kurusıkı çıktı, ben de karımı camdan aşağı attım."

Günün Sözleri” olarak 15 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 75. doğum günü olan yazar Duygu Asena'nın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun, huzurla uyusun güzel insan...

"Bunca yıllık yaşamımda bir tek şunu öğrendim. Şu reçeteyi; mutlu olmadığın ortamdan kaç git. Bunun için de güçlü ol, kendi kendine yet."

"Evlilik mi bir evin yuva olmasını sağlayan şey? Dört duvar arasına tıkılmış, birbirine yabancılaşmış, konuşulacak konusu kalmamış iki insanın birlikteliği mi yuva? Burası bir yuva değil, pansiyon."

“Erkekler ağlamaz diyorlar; Ağlamak iyi bir şey değilse neden kızlara yasak değil?"

Seni tanıyamadığım için üzgünüm, ama belki böylesi daha iyi, tanıyınca yok oluyor bazı şeyler..."

Evlilik nedir, biliyor musun? Evlendiğin insanın nasıl olması gerek, biliyor musun? Evlilik bir kurallar cenderesi... Dünyada milyonlarca insan yaşıyor ve sen birini seçiyorsun. Ötekilerden yoksun kalıyorsun. Evlendiğin kişi hiçbir konuda hiçbir şeyin yoksunluğunu duyurtmamalı insana... Sen bir gün düşündün mü acaba, ben nelerden yoksunum diye?"

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Sürekli olarak kendinizi kontrol etmeyi, acımasızca eleştirmeyi, kendinize yön vermeyi bırakın. Birtakım şeylerin elinizde olmadığını biliyorsunuz, bu nedenle akışına bırakın ve ilahi şeylerin gücüne inanın.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Karıncalar iki hafta su altında yaşayabilmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

Konya’da ‘6 milyon nerede?’ kavgası kızışıyor! ‘Valinin açıklamalarını valilik yalanlıyor’

Konya Valiliği ve AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Lokantacılar Odası Başkanı Ali Osman Karamercan’ın valiliğin belediyeye esnafa destek için 6 milyon TL verdiği iddialarını yalanladı. Valiliğin açıklamasına tepki gösteren Karamercan, “Valinin toplantıda söylediğini valilik yalanladı" dedi. Konya Lokantacılar Odası Başkanı Ali Osman Karamercan katıldığı bir televizyon kanalında Konya Valiliği'nin esnaflar için AKP'li Konya Büyükşehir Belediyesi'ne 6 milyon lira vermesine rağmen kendilerine destek olunmadığını ileri sürmüştü. Karamercan'ın iddialarını yalanlayan Konya Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

*Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan, “Valiliğin gönderdiği ödeneğin Belediyece esnafa verilmediği” ifadesiyle ilgili açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

*Pandemi ile Mücadele Eylem Planı, Valiliğimiz Koordinasyonunda Belediyelerimizin önemli katkılarıyla icra edilmektedir. Ayrıca Belediyelerle iş birliği protokolleriyle yapılan hizmetlerimiz başarıyla devam etmektedir.

*Valiliğimizde Esnaf Odaları Birliğine bağlı oda başkanları ile yapılan istişare toplantısında değerlendirilen konulara dayandırılan bilgi paylaşımı eksik ve gerçeği yansıtmamaktadır.

*Yapılan toplantıda oda temsilcilerinin birçoğu Belediyelerimizin katkılarından duydukları memnuniyeti ifade ederek teşekkür etmişlerdir. Valiliğimiz ve belediyelerimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de esnafımızın yanında olmaya devam edecektir.

Karamercan'ın iddialarına sosyal medya hesabından yanıt veren AKP'li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, valiliğin belediyeye herhangi bir kaynak aktarmadığını belirtti. Konya Valiliği ve AKP'li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın açıklamalarına tepki gösteren Konya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Karamercan, söylediklerinin arkasında olduğunu belirterek kendini savundu. Konya Valisi ile yüzleşmeye hazır olduğunu aktaran Karamercan, Konya Valisi Vahdettin Özkan'la gerçekleştirdikleri toplantıya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

*Konya'da Mevlana civarındaki esnafımız masa ve sandalye yaktıktan sonra, valimiz Vahdettin Özkan Bey ile görüştük. Toplantıya Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu, Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Karamercan ve Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil ile birlikte katıldık.

*Valimize esnafın durumunun sıkıntıda olduğunu, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi. Vali bey de buna istinaden belediyeye esnafımıza destek olunması için 6 milyon verdiğini söyledi.

*Ben belediyeye 2 kez liste vermemize rağmen destek olunmadığını ve destek göremediğimizi söyledim. Vali bey tekraren ‘ama ben verdim' dedi. Şimdi olay kamuoyunda duyurulunca valilik açıklamalarımı yalanladı.

*Yani valimizin söylediğini valilik yalanladı. Bize destekte bulunmayan belediye başkanımız da açıklamamızı yalanladı. Söylediklerimiz yalansa vali bey ve biz 4 oda başkanı çıkıp yüzleşelim.

Lokanta esnafının pandemi sürecinde yalnız bırakıldığını ifade eden Karamercan, “Odamıza kayıtlı bin 300 esnafımız var. Pandeminin başından beri Konya'da 260 esnafımız kepenk kapattı. Borçlarından dolayı esnaflarımızın çoğu evi, arabasını satıyor. Süreç böyle devam ederse daha çok esnafımız işletmesini kapatmak zorunda kalacak. Biz devletimizden destek bekliyoruz. Bir oda başkanı olarak esnafımızın sorunlarını dile getirmeye, haklarını aramaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

CHP’li Öztunç’tan Bakan Pekcan'a: Kendi şirketinizden Bakanlığa 9 milyon liralık ürün sattınız mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 'kendi şirketinden bakanlığa 9 milyon liralık dezenfektan sattığı' iddialarını yanıtsız bıraktığını belirterek, “Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden 9 milyon liralık dezenfektan sattınız mı satmadınız mı? Sattıysanız bu etik mi? İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yineledi.

“Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iki gündür bir soru soruyorum. Kendi şirketinizden kendi bakanlığınıza 9 milyon liralık dezenfektan sattınız mı satmadınız mı? İki gündür soruyorum. Sayın Bakan’dan cevap yok. Sayın Bakan, çok açık ve net soru. Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden 9 milyon liralık dezenfektan sattınız mı? Satmadınız mı? Sattıysanız bu etik mi? İstifa etmeyi düşünüyor musunuz? Piyasa da başka bir şirket kalmadı mı? Başka bir şirket yok muydu ki kendi şirketinizden kendi bakanlığınıza bu mallar aldınız? Geçmişte Güler İleri Devlet Bakanı'ydı. Babası rahmetli olduktan sonra gazetelere ilan verildi. Kendi bilgisi dışında ilanın ücreti bakanlık tarafından ödendiği için istifa etmek zorunda kaldı ve istifa etti. Siz istifa etmeyi düşünüyor musunuz? Kendi şirketinizden kendi bakanlığına malzeme satan, mal veren ilk bakan olarak tarihe geçeceksiniz. Bu ayıp da size yeter. Tekrar soruyorum. İddialar doğru mu? Kendi bakanlığınıza kendi şirketinizden 9 milyon liralık malzeme sattınız mı satmadınız mı? Kaçmayın. Bu soruya cevap verin.”

Utanç değil madalya

Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” hakkında 4 Nisan'da yaptıkları ortak bildiriye yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra şehir dışına çıkmama şartıyla serbest bırakılan emekli amiral Türker Ertürk, Tele1'de Merdan Yanardağ'ın programına konuk oldu. Canlı yayına elektronik kelepçe ile çıkan emekli Amiral Türker Ertürk, “Türk halkı görsün” dedi ve kelepçeyi gösterdi. Ertürk programda şunları söyledi:

“Sol ayağımda elektronik kelepçe var. 31 yıl bu vatana hizmet vermenin karşılığı elektronik kelepçe. Esasında böyle bir yargı kararı da yok. Bu bir idari uygulama. Kaçma şüphemiz var mı? Yok. Muhtemelen bakan tarafından emir verilmiştir. Bize elektronik kelepçe takıldı. Bunu da Türk halkı görsün. Bu benim için utanç vesilesi değil bu benim için gerçekten madalya. 31 yıl sıkı sadakat ile hizmet etmişim, Harp Okulu komutanlığı yapmışım, aynı zamanda bir İstiklal Savaşı gazisinin torunuyum. Derler ya bazen Ramazan'dayız da şimdi, ‘Seni Allah'a havale ediyorum' diye, ben de iktidarı millete havale ediyorum. Tereddüt etmeden imzaladım. Orada benim iki kelimelik tek cümlem var; ‘Katılıyorum, imzalıyorum' Bunun dışında hiçkimse ile muhaberatım yok. Bunu realiteyi anlatmak açısından söylüyorum. Eğer siz darbe karşıtıysanız ve Montrö hassasiyetiniz varsa o zaman amaç gündemi kapatmak. Doğru bir iş olmamıştır.”

KKTC’den Ankara’ya tepki

Yerel basına yansıyan haberlere göre Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC Anayasa Mahkemesi’nin Kuran kursu kararıyla ilgili yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akansoy, “Burası sizin vilayetiniz değildir. Ankara’dan emirler yağdırarak Kıbrıslı Türkleri yönetemezsiniz. Demokrasi, federal çözüm ve kendi kendimizi yöneteceğimiz bir düzen için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.  KKTC Anayasa Mahkemesi, laiklik çerçevesinde her türlü eğitimin ancak Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın denetiminde olması gerektiğine karar vermişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “KKTC Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye’de ne ise KKTC’de de aynı olmalı. Müsamaha edemeyiz” demişti. Fuat Oktay ise “KKTC’nin kuruluş ruhuna, Kıbrıs Türk halkının yapısına ve milletin ruhuna hiçbir şekilde uymayan anlayışlara geçit verilmeyecektir. Ayrıca Doğu Akdeniz’de haklı mücadelemizin devam ettiği bu süreçte ve 5+BM toplantısı arifesinde böyle gündemlerle kaybedecek vaktimiz yoktur. Atılan adımlar çerçevesinde kurslar açık kalacaktır ancak bu yeterli değildir. Sorunu kökten çözecek yasal düzenlemelerin yapılarak KKTC’de din ve vicdan özgürlüğünün garanti altına alınmasının takipçisi olacağız” diye konuşmuştu. 

Dünyanın en büyük buzulu, eriyerek yok oldu

Antarktika'da 2017 yılında kopan ve ayrıldığında yaklaşık 6.000 km2'lik bir alanı kaplayan A68 adlı buzulun yok olduğu açıklandı. ABD Ulusal Buz Merkezi'nin yaptığı açıklamaya göre, dünyanın en büyük buzulu olan A68 buzulunun parçalanarak eridiği ve artık uydu aracılığıyla izlenmeyecek hale geldiği belirtildi. A68, Antarktika Yarımadası'nın kenarındaki Larson C Buz Sahanlığı'ndan doğdu ve bir yıl boyunca neredeyse hiç hareket etmedi. Ancak daha sonra kuvvetli akıntılar ve rüzgarlar sebebiyle kuzeye doğru sürüklenmeye başladı. Öte yandan, geçtiğimiz yıl İngiltere Savunma Bakanlığına ait bir nakliye uçağının çektiği görüntülerde, dünyanın en büyük buz dağının son 3 yılda 1800 kilometrekare eridiği görülmüştü.

 Korona haberlerine gelince:

 Koronavirüste Kırmızı Alarm: Yemekhaneler Yoğun Bakım Olacak

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yemekhanenin, Bartın'da bir fizik tedavi merkezinin yoğun bakıma dönüştürülmesi için ihaleler düzenlendi. Ankara’da ise kapatılan hastaneler yeniden devreye sokuldu. Hızla yükselen günlük vaka sayıları ile hastaneler tamamen dolma noktasına geldi. Kamu ve üniversite hastanelerinde sürekli yeni Covid-19 servisleri açılıyor, mevcut servislerde yatak bulunamıyor. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre çözüm olabilmesi adına fizik tedavi merkezleriyle yemekhaneler bile yoğun bakım servisine dönüştürülüyor. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 60 yoğun bakım yatağı bulunan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yemekhanenin de 30 yataklı yoğun bakım ünitesine dönüştürülmesi için ihale düzenlendi.

Mısra Öz, koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı

Çorlu tren katliamında 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden ve 1000 günü aşkın süredir adalet mücadelesi veren Mısra Öz, koronavirüs nedeniyle kaldırıldığı yoğun bakım servisinde entübe edildi.

Mısra Öz'ün babası, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kızım Mısra Öz, Covid-19’dan dolayı an itibarı ile yoğun bakımda” diye yazdı. Mısra Öz, 5 gün önce solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye yatırılmıştı. Halk TV'nin haberine göre; baba Mehmet Öz, kızı Mısra Öz'ü 5 gün önce hastaneye getirdiklerini, nefes alıp vermesini sağlayan cihaza bağlandığını ve tedavinin ne kadar süreceğini bilmediklerini ancak ciğerlerinden alınacak numune ile durumunun belli olacağını ifade etti.

Baba Öz, "Şu an yoğun bakım servisinde entübe edildi” diye devam etti.

Prof. Cinel: Virüs silah değiştirdi, alarm zilleri çalıyor

Türkiye, salgının başladığı 13 aydan bu yana, vaka ve ağır hasta sayısında en yüksek sayılara ulaştı. Vaka sayısının 62 bin 606, ağır hasta sayısının ise 3 bin 240’a ulaştığı bu hafta itibariyle artık herkesin seferberlik varmış gibi salgınla mücadelede özellikle kurallara riayet etmek anlamında bu işi ciddiye alması gerektiğini söyleyen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. İsmail Cinel, artık çok daha genç yaşta hastaların kaybedilmeye başlandığını ve yoğun bakım ekiplerinin de ağır bir travmatik süreçle karşı karşıya kaldığını vurguladı:

– Bunun majör olarak üçüncü bir yukarı gidiş olduğunu düşündüğümüz zaman, birinci dalgada adeta bir seferberlik hali vardı ve vaka sayıları zirvede 13 bin 300’lerdeydi. Yoğun bakımlara yansıması da 1980 hasta oldu. İkinci yukarıya gidişte, vaka sayısı 33 bin 500, yoğun bakımlara yansıması ise 5 bin 970’lerde olmuştu (maksimum). Biz, tam kapanmaya gitmeden, müthiş bir sağlık altyapısının yanında üstyapı diyebileceğimiz yoğun bakım ekiplerinin inanılmaz özverili mücadelesi ile bunun da üstünden gelmiştik ve ağır hasta sayılarımız 500’lere kadar inmişti. Fakat şimdi durum farklı. Yukarıya doğru gidiyoruz. Son 15 gündür alarm zillerinin çaldığı açık ve net.

– Çok daha genç hastalarımız var. Aşılamanın da faydası ile (65 yaş üstünü aşılamayı başardık), artık yoğun bakımlarda ortalama 78 gibi yaşlardan şu an 60’lara 59’lara geri geldik. Bu çok önemli bir detay. Çünkü artık 38 yaşında da hastamız var, 45 yaşında da hastamız var. Bunlar da dokuları daha tahrip olmuş bir şekilde geliyorlar yoğun bakımlarımıza. Şu anda ağır hasta sayısında 3 bin 200’lerdeyiz. Son 6 haftadır her gün artıyor. Yoğun bakım gereksinimi de artıyor hızla. Sağlık çalışanları için çok zor bir dönem. 10 tane yoğun bakımınız var, ikisini covid yoğun bakıma çevirdiniz, yetmedi altısı yedisi, hepsini covid yoğun bakım yapamazsınız. Çünkü trafik kazası, beyin kanaması, ciddi kalp krizi geçirdiklerinde yoğun bakıma ihtiyaçları oluyor.

– Nisan başından beridir çok ciddi uyarılarda bulunuyoruz. Hala 62-63 binlerde vaka sayısı. Aşağı düştüğünü göremedik. Onu görsek de yoğun bakımlardaki vakalar 1 hafta 10 gün daha artmaya devam edecek. Çok ciddi sayıdaki servis covid hastalarını da göz önüne aldığımızda, biz yoğun bakımcılar olarak çok tedirginiz. Durum gerçekten ciddi. Bu yüzden herkesin bir adım geri çekilmesini istiyoruz.

Karantinada olması gereken 6 kişi uygulamada yakalandı

Düzce’de polis, D-655 yolu Çamköy mevkiinde yaptığı uygulamada durdurduğu 2 araçta 6 kişinin karantinada olması gerektiğini tespit etti. Bir otomobilde bulunan 4 kişi ile diğer otomobilde bulunan 2 kişi araçlarında bekletilerek sağlık ekiplerine haber verildi. Karantinada olması gerekirken sokağa çıkan kişi, “Bu olay gelinimde. Ama gelinim dahil hiçbirimizde bir belirti yok. Bugün 5’inci gün. Temaslı olarak geçiyoruz. Ben kendi hayatımı, eşimin hayatını tehlikeye atmam” dedi. Polisler ise, “Düzce’de vaka sayısı artıyor. Siz temaslısınız. Dışarıda ne işiniz var?” diye cevap verdi. Sağlık ekipleri, 6 kişiyi karantina yurduna götürdü.

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle bugün 61. doğum günü olan oğlum Mehmet Ömer Çetinay'ın babası değerli şair Nuh Ömer Çetinay'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Kendisinin "silİNTİHARita" isimli yeni kitabı Ekim 2020 tarihinde Klaros Yayınları'ndan yayımlandı. Nice mutlu, huzurlu, sağlıklı yıllar diliyorum değerli şaire...

KARIŞIK

...günler geceler boyu ben bu anı dişimi sıkıp kendimi erteleye erteleye

yağlı bir kırbacı ilk kendimde deneyip

uçurumdan yankıma baktığım o karanlık geceden sonra

için için parlamaya hazır bir parazit gibi ömrümü çürüten

dinamitin belalı duruşunda

en çok o anda…

 

 

Bırak yüzünü söndürme, açık kalsın Çırılçıplak dursun tokatıma

            Utancı unut Kirin bulaşır

            Ah benim upuzun akşamlı sevgilim

            Bıçağı kendim bilip, bıçağı keskinledim

Kalk ve kırbacı hatırlat bana

Bak Acıkmış bekliyor öfkemin sunağı gülden kirli kalçana

            Bir daha otur ve bir daha bak o bembeyaz duvara

            yapışan çığlık rengindeki ıslak sarsıntı lar la

            Acıyı unut Yatağa kanın sızıyor

            Kanında boğul diye bakıyorum sana

            Bir daha kalk ve bir daha dol o sonsuz karanlığa

Bak gırtlağına uzanmış bir bıçak gibi yatıyorum yanında

            Ey benim yalan yanlış sevgilim

Kalk ve kendini hatırlat bana

#NuhÖmerÇetinay

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Misket Bombalarına Karşı Uluslararası Eylem Günü

Misket bombası ya da salkım bombası, “bomba içinde bomba” olarak bilinen bir çeşit silahtır. Bomba havada açılır ve içindeki küçük bombalar dağılarak patlar ve bu yüzden de etki alanı çok geniştir. Mayın sorunu, askeri amaçla kullanılan mayınların, sivil insanlara olumsuz etkisiyle gündeme gelmiş bir sorundur. 4 Nisan tarihi “Mayın Bilinci Geliştirme Günü” olarak belirlenirken, mayın sorununun bir parçası olarak görülen misket bombaları da kampanyaların kapsamı içinde tutularak, 19 Nisan tarihi “Misket Bombalarına Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmiştir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

19 Nisan 1775 - Amerikan Devrimi başladı. Sömürgeci İngiliz birlikleri ile bağımsızlık savaşçıları, Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde ilk çatışmaya girdi.

19 Nisan 1904 - Toronto'nun büyük bir kısmı, çıkan yangında harabeye döndü.

19 Nisan 1909 - Jeanne d'Arc, azize ilan edildi.

19 Nisan 1926 - Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve yabancıların kabotaj hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.

19 Nisan 1927 - Mae West'in "Sex" adlı oyundaki rolü, müstehcen bulunarak 10 gün hapse mahkûm oldu.

19 Nisan 1934 - Shirley Temple, Stand Up and Cheer adlı filmde ilk rolünü oynadı.

19 Nisan 1938 - Kırşehir ve çevresindeki 6,6 büyüklüğündeki depremde 149 kişi öldü.

19 Nisan 1943 - İsviçreli kimyager Albert Hofmann, çavdar mahmuzundan ürettiği LSD'nin etkilerini yaşayan ilk insan oldu.

19 Nisan 1943 - II. Dünya Savaşı: Alman askerleri Yahudileri toplamak için Varşova Gettosu'na girdi.

19 Nisan 1947 - Hindistan'da Kongre Partisi, ülkenin Hindistan ve Pakistan olarak iki ayrı devlete bölünmesini kabul etti.

19 Nisan 1948 - Amerika Birleşik Devletleri, yeni bir atom silahını Marshall Adaları'nda denedi.

19 Nisan 1951 - General Douglas MacArthur, Ordu'dan emekli olarak ayrıldı.

19 Nisan 1956 - Monako Prensi III. Rainier ile Amerikalı sinema oyuncusu Grace Kelly, Monte Carlo'da evlendi. Tören için 25 ülkenin temsilcileri Monako'ya geldi.

19 Nisan 1961 - 27 Mayıs'tan sonra ilk basın mahkûmiyeti: Ahmet Emin Yalman, 25 lira ağır para cezasına çarptırıldı.

19 Nisan 1961 - Küba'ya karşı yapılan Domuzlar Körfezi Çıkarması, ABD açısından başarısızlıkla sonuçlandı.

19 Nisan 1964 - Ford, Mustang modelini piyasaya sundu.

19 Nisan 1969 - Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alparslan Türkeş, "doğum kontrolü suikasttır" dedi.

19 Nisan 1971 - Sierra Leone'de cumhuriyet ilan edildi.

19 Nisan 1971 - İlk uzay istasyonu Salyut 1, uzaya fırlatıldı.

19 Nisan 1971 - Amerikalı seri katil Charles Manson, aralarında Roman Polanski'nin hamile eşi Sharon Tate'in de olduğu beş kişiyi öldürdüğü için idam cezası aldı, cezası ömür boyu hapse çevrildi.

19 Nisan 1975 - Hindistan'ın ilk uydusu olan "Aryabhata" fırlatıldı.

19 Nisan 1980 - Ajda Pekkan, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Şanar Yurdatapan'ın düzenlediği "Petrol" adlı şarkıyla, 19 yarışmacı arasında 15'inci oldu.

19 Nisan 1987 - Simpsonlar, televizyonda gösterime girdi.

19 Nisan 1989 - USS Iowa zırhlısının top taretlerinin birindeki patlama, 47 denizcinin ölümüne yol açtı.

19 Nisan 1995 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Oklahoma eyaletinde Alfred P. Murrah Federal Binası bombalandı, 168 kişi ölü.

19 Nisan 1999 - Almanya Federal Meclisi (Bundestag), Bonn'dan Berlin'e taşındı.

19 Nisan 2000 - Filipinler Havayolları'na ait Boeing 737-200 tipi bir yolcu uçağı, Davao (Filipinler) şehri yakınlarında düştü: 131 kişi öldü.

19 Nisan 2002 - İBDA/C'nin lideri Salih Mirzabeyoğlu'nun idam kararı, Yargıtay tarafından onandı.

19 Nisan 2005 - Katolik dünyasının yeni Papa'sı 78 yaşındaki Alman Kardinal Joseph Ratzinger oldu. Yeni Papa'nın, XVI. Benedictus adını kullanacağı belirtildi.

19 Nisan 2009 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde VIII. dönem milletvekili seçimleri yapıldı. Oyların %43.97'sini alan Ulusal Birlik Partisi 26 milletvekili, %29.34'ünü alan Cumhuriyetçi Türk Partisi 15 milletvekili çıkardı. Bu sonuca göre, UBP tek başına Hükûmeti kuracak çoğunluğa sahip oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

19 Nisan 1793 - I. Ferdinand, Avusturya İmparatoru (ö. 1875)

19 Nisan 1814 - Amédée Achard, Fransız şair ve gazeteci (ö. 1875)

19 Nisan 1832 - José Echegaray y Eizaguirre, İspanyol yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1916)

19 Nisan 1882 - Getúlio Vargas, Brezilya Devlet Başkanı (ö. 1954)

19 Nisan 1886 - Hiroshi Ōshima, Japon asker ve bürokrat (ö. 1975)

19 Nisan 1899 - Cemal Tollu, Ressam (ö. 1968)

19 Nisan 1903 - Eliot Ness, Amerikalı federal ajan (ö. 1957)

19 Nisan 1912 - Glenn T. Seaborg, Amerikalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1999)

19 Nisan 1933 - Jayne Mansfield, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1967)

19 Nisan 1935 - Dudley Moore, İngiliz oyuncu ve komedyen (ö. 2002)

19 Nisan 1946 - Duygu Asena, Gazeteci ve yazar (ö. 2006)

19 Nisan 1950 - Jacques Herzog, İsviçreli mimar.

19 Nisan 1950 - Yüksel Uzel, Türk sanat müziği sanatçısı.

19 Nisan 1960 - Nuh Ömer Çetinay, Şair ve mimar.

19 Nisan 1965 - Galip Öztürk, İş adamı ve Metro Şirketler Grubu'nun sahibi.

19 Nisan 1970 - Kelly Holmes, İngiliz atlet.

19 Nisan 1972 - Binnur Kaya, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

19 Nisan 1972 - Rivaldo, Brezilyalı futbolcu.

19 Nisan 1974 - Başak Köklükaya, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

19 Nisan 1978 - James Franco, Amerikalı oyuncu.

19 Nisan 1979 - Kate Hudson, Amerikalı yapımcı, yönetmen ve aktris.

19 Nisan 1981 - Hayden Christensen, Kanadalı oyuncu.

19 Nisan 1982 - Kadir Doğulu, Oyuncu ve manken.

19 Nisan 1984 - Kelen Coleman, Amerikalı oyuncu.

19 Nisan 1987 - Mariya Şarapova, Rus tenisçi.

19 Nisan 1987 - Oksana Akinshina, Rus oyuncu.

19 Nisan 1992 - Marshmello, Amerikalı DJ.

19 Nisan 2001 - Deniz Selin Ünlüdağ, Eskrimci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

19 Nisan 65 - Lucius Annaeus Seneca, Romalı düşünür, devlet adamı, oyun yazarı (d. MÖ 4)

19 Nisan 1054 - Papa IX. Leo, 12 Şubat 1049 tarihinden ölümüne kadar Papalık yapmıştır (d. 1002)

19 Nisan 1390 - II. Robert, 22 Şubat 1371'den ölümüne kadar İskoçya kralı (d. 1316)

19 Nisan 1506 - Marcus Antonius Coccius Sabellicus, Venedikli tarihçi. (d. 1436)

19 Nisan 1560 - Philipp Melanchthon, Alman filolog, filozof, Hümanist, teolog, ders kitabı yazarı ve şair (d. 1497)

19 Nisan 1578 - Uesugi Kenshin, Japonya'da geç Sengoku döneminde Echigo vilayetini yöneten bir daimyō idi (d. 1530)

19 Nisan 1588 - Paolo Veronese, Venedikli ressam (d. 1528)

19 Nisan 1689 - Christina, 1632'den 1654'teki feragatına kadar İsveç Kraliçesi (d. 1626)

19 Nisan 1768 - Canaletto, İtalyan ressam (d. 1697)

19 Nisan 1824 - George Gordon Byron, İngiliz şair ve yazar (d. 1788)

19 Nisan 1831 - Johann Gottlieb Friedrich von Bohnenberger, Alman astronom (d. 1765)

19 Nisan 1878 - Władysław Tarnowski, Polonya'nın şair ve oyun yazarı, piyanist ve besteci (d. 1836)

19 Nisan 1881 - Benjamin Disraeli, İngiltere Başbakanı (d. 1804)

19 Nisan 1882 - Charles Darwin, İngiliz biyolog (d. 1809)

19 Nisan 1885 - Nikolay İvanoviç Kostomarov, Rus ve Ukraynalı bir tarihçi, yazar ve şair (d. 1817)

19 Nisan 1899 - Édouard Pailleron, Fransız şair, oyun yazarı ve gazeteci (d. 1834)

19 Nisan 1906 - Pierre Curie, Fransız fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1859)

19 Nisan 1914 - Charles Sanders Peirce, Amerikalı filozof (d. 1839)

19 Nisan 1916 - Wilhelm Leopold Colmar Freiherr von der Goltz, Osmanlı'daki namıyla "Goltz Paşa", Osmanlı ve Alman ordularından mareşal rütbesi sahibi Alman subay (d. 1843)

19 Nisan 1919 - Andrei Avgustovich Ebergard, Rus İmparatorluk Donanması amirali (d. 1859)

19 Nisan 1949 - Ulrich Salchow, İsveçli buz patenci. (d.1877)

19 Nisan 1949 - Stephen Samuel Wise, Yahudi haham ve siyonist lider (d. 1874)

19 Nisan 1958 - Haykanuş Danielyan, Ermeni opera şarkıcısı (d. 1893)

19 Nisan 1959 - Wilhelm Nestle, Alman felsefeci ve dil bilimci (d. 1865)

19 Nisan 1963 - Vicente Ferreira da Silva, Brezilyalı filozof (d. 1916)

19 Nisan 1964 - Dr. Hafız Cemal (lakabı ve sonraki soyadı: "Lokman hekim"), Kıbrıs doğumlu Türk doktor

19 Nisan 1966 - Väinö Tanner, Finlandiya Başbakanı (d. 1881)

19 Nisan 1967 - Konrad Adenauer, Alman devlet adamı (b. 1876)

19 Nisan 1979 - Wilhelm Bittrich, Alman SS Obergruppenführer ve Waffen-SS generali (d. 1894)

19 Nisan 1989 - Daphne du Maurier, İngiliz romancı ve oyun yazarı (d. 1907)

19 Nisan 1993 - Sabahattin Kudret Aksal, Şair, öykücü ve oyun yazarı (d. 1920)

19 Nisan 1994 - Turgut Boralı, Sinema sanatçısı (d. 1923)

19 Nisan 1998 - Octavio Paz, Meksikalı diplomat, yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1914)

19 Nisan 2005 - George Pan Cosmatos, Yunan/İtalyan kökenli film yönetmeni (d. 1941)

19 Nisan 2007 - Jean-Pierre Cassel, Fransız aktör (d. 1932)

19 Nisan 2008 - Ayvaz Gökdemir, Siyasetçi (d. 1942)

19 Nisan 2009 - J.G. Ballard, İngiliz romancı (d. 1930)

19 Nisan 2010 - Keith Edward Elam, sahne adı ile Guru, Amerikalı rapçi (d. 1961)

19 Nisan 2010 - Burkhard Ziese, Alman teknik direktördür (d. 1944)

19 Nisan 2011 - Elisabeth Clara Heath-Sladen, İngiliz oyuncu (d. 1946)

19 Nisan 2012 - Levon Helm, Amerikalı rock müzisyeni, Amerikalı müzik grubu The Band üyesiydi (d. 1940)

19 Nisan 2012 - Ümit Ömer Sevinç, Aşçı, eğitimci ve yemek uzmanı (d. 1952)

19 Nisan 2013 - Allan Franklin Arbus, Amerikalı moda fotoğrafçısı, dizi ve sinema oyuncusudur (d. 1918)

19 Nisan 2013 - François Jacob, Fransız biyolog (d. 1920)

19 Nisan 2015 - Oktay Sinanoğlu, Kuantum kimyacısı ve moleküler biyolog (d. 1934)

19 Nisan 2016 - Patricio Aylwin Azócar, Şilili siyasetçi ve avukat (d. 1918)

19 Nisan 2016 - Estelle Balet, İsviçreli snowboardcu (d. 1994)

19 Nisan 2016 - Ronit Elkabetz, İsrailli oyuncu, senaryo yazarı ve sinema yönetmenidir (d. 1964)

19 Nisan 2016 - Walter Kohn, John A. Pople ile birlikte 1998 Nobel Kimya Ödülü sahibi Amerikalı fizikçi (d. 1923)

19 Nisan 2017 - Aaron Josef Hernandez, ABD'li Amerikan futbolcusudur (d. 1989)

19 Nisan 2017 - Bülent Kayabaş, Sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1945)

19 Nisan 2019 - Martin Böttcher, Alman film müziği bestecisi, aranjör, söz yazarı ve orkestra şefi (d. 1927)

19 Nisan 2019 - Massimo Marino, İtalyan televizyon yapımcısı ve oyuncu (d. 1960)

19 Nisan 2019 - Patrick Sercu, Eski Belçikalı bisiklet yarışçısıdır (d. 1944)

19 Nisan 2020 - Sergio Onofre Jarpa Reyes, Şilili siyasetçi (d. 1921)

19 Nisan 2020 - Philippe Nahon, Fransız aktör (d. 1938)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?