Çin Aşısı hastaneye yatışı yüzde 85 önlüyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabah 05.00’e kadar Türkiye genelinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor, unutmayın.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Neyzen Tevfik Aksaray'da bir ev kiralayıp oraya taşınmış. Yeni taşındığı için geceleri meyhaneden dönerken bazen ara sokakta olan evinin yerini bulmakta güçlük çekiyormuş. Bir gece yine meyhane dönüşü evinin sokağını bulamayınca karşısına çıkan bekçiye:

-"Bekçi Baba, Neyzen Tevfik buralarda bir yerde oturuyormuş. Sen evini biliyor musun?" diye sormuş.

Bekçi:

-"Neyzen Tevfik sensin ama beyim!.." diye cevap verince Neyzen cevabı yapıştırmış:

-"Ben sana kim olduğumu sormadım, Neyzen Tevfik'in evini sordum."

Günün Sözleri” olarak 33 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Oktay Rifat Horozcu'nun "Bütün Şiirleri 1" adlı kitabındaki şiirlerinden alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Çünkü hatıralar kuşlar gibi

Dal ister konacak"

"Mutluluk bir çimendir bastığın yerde biter

Yalnızlık gittiğin yoldan gelir"

"Ve onu düşünerek uyuduğum geceler

Üstünü örterim rüyada

Acap o da beni düşünür mü

Benim onu düşündüğüm gibi"

"Yüzüne bakmadığım zaman,

Başka gözüm var seni gören."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Doğaya ve yeşile dönün, beton ve kaos dolu şehirden uzaklaşın, kendinize doğru bir yolculuk yapın. Bu söylediklerimiz çok havada gibi görünse de aslında öyle değil. Basit bir yeşil alan yürüyüşü bile kafanızı toplamanıza, yaratıcılığınızı geliştirmenize, odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Bahama Milletler Topluluğu'nda çiçekli etek giymek "eş arıyorum" anlamına gelmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Lafı çevirmeyin halka hesap verin #128MilyarDolarNerede

İktidar, “128 milyar dolar nerede” sorusunun üzerine devletin tüm imkânlarını kullanarak gidiyor. CHP binalarına asılan ve üzerinde “128 milyar dolar nerede” yazan pankartların sökülmesi için seferberlik başlatıldı. Durum artık trajikomik bir boyut kazanırken, yurdun çeşitli illerinde yüksek binalardaki pankartları sökmek için itfaiye vinçleri kiralanıyor. Öte yandan geniş kesimler soruyu sahiplendi ve Merkez Bankası’nın eksiye düşmüş rezervleri ülkenin en önemli gündemi haline geldi. AKP kurmayları ise soruyu manipüle etmenin yollarını aramaya çalışırken her birinden çelişkili açıklamalar gelmeye başladı. Kimi "Eriyen rezerv yok" diyerek Merkez Bankası’nın kendi verilerini yalanlıyor, kimi İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılmış harcamaları sanki rezervlerden yapılmış gibi gösteriyor. Kimi "Sattık ama ekonomiye darbe yapılacaktı" derken, kimi de soruyu Cumhurbaşkanı'na hakaret olarak yorumluyor. İşte iktidar cephesinin cevapları;

Erdoğan açıklamalarında çelişkili ifadelerde bulundu. AKP Genel Başkanı ilk olarak rezervlerin azaldığını söylerken daha sonra ‘kaybolan bir şey yok’ çıkışında bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan:

*Döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95’e indik. Biz yeniden 132’ye de çıkarız 200’e de çıkarız” dedi. (22 Şubat 2021)

*Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere, elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır. (27 Şubat 2021)

*Şu kadar para nerede... O kadar paranın hepsi bu milletin hazinesinde, Merkez Bankasında. Merkez Bankası’nda kaybolan bir şey yok. (10 Mart 2021)

Muhalefet, soruya cevap aramaya devam edince iktidar sıkıştı. Bu sefer Erdoğan sessizliğe bürünürken, AKP’nin ekonomi kurmayları sazı eline aldı. Bu süreçte ilk açıklama 11 Nisan 2021’de KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş’tan geldi. Savaş 1 ay önce Erdoğan’ın yaptığı açıklamayı boşa düşürerek rezervleri sattıklarını, bunun ekonomik olarak gerekli olduğunu savundu.

Mustafa Savaş:

"Son 3 yılda maruz kalınan jeopolitik riskler ve pandemide oluşan dış açık, sermaye çıkışı, firmalar ile hane halkının döviz ve altın talebi ile oluşan kur baskısı nihayetinde ödemeler dengesi açığının finansmanının doğal sonucu olarak rezervlerdeki değişim söz konusudur. TCMB rezervleri, Türkiye’nin üretim ve ihracatını sürdürebilmesi için, reel sektörün hammadde, ara mamul ve makine ithalatını gerçekleştirmesini sağlayacak döviz likiditesi için harcandı." dedi. (11 Nisan 2021)

Mustafa Savaş’ın açıklaması yeterli bulunmamış olacak ki, ertesi gün AKP milletvekili Nurettin Canikli de sosyal medya hesabından tartışmaya dahil oldu. Ancak Canikli’nin açıklamaları Türk Lirası’na duyulan güvensizliğin itirafı oldu. Canikli’ye göre elinde TL tutanlar akın akın döviz ve altın almak isteyince Merkez Bankası rezervlerini satmak zorunda kaldı.

Nurettin Canikli:

“Özetleyelim: A) 128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir. B) 75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır” dedi. (13 Nisan 2021)

Merkez Bankası bu süre içinde sessizliğini korurken, konuya ilişkin ilk açıklama dün Başkan Şahap Kavcıoğlu’ndan geldi. Kavcıoğlu, döviz işlemlerinin koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını kaydetti.

Şahap Kavcıoğlu:

“Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Döviz işlemleri, o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir” dedi. (16 Nisan 2021)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da açıklama yaptı.

Fahrettin Altun:

“Kaybolan tek 1 kuruşumuz dahi yok” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan:

“Eğer dedikleri gibi Merkez Bankası’nda böyle bir kayıp varsa neden bunu bir anda 3 parti beraber kullanmaya başladı? Neden bunu dün değil de bugün söylemeye başladılar?” dedi.

Prens Philip son yolculuğuna uğurlandı

Prens Philip için Kraliyet ailesinin resmi konutlarından olan Windsor Kalesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Başkent Londra'ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan kaledeki tören, 14.40'ta (TSİ 16.40) başladı. Cenaze aracına Prens Phillip'in çocukları Prens Charles, Andrew ve Edward ile Prenses Anne ve Kraliyet ailesinin diğer üyeleri eşlik etti. Prens William ile Kraliyet'teki görevlerinden ayrılan ve ailesiyle sorunları bulunduğu ifade edilen Prens Harry'nin arasında Prenses Anne'in oğlu Peter Phillips'in yürüdüğü görüldü. Kraliyet ailesinin erkek üyelerinden askeri üniforma yerine sivil kıyafetler giymeleri istendi. Muhafız alayı ve bazı komutanların en önde bulunduğu korteji, Kraliçe 2. Elizabeth bir otomobille takip etti. Cenaze aracı, saat 14.53'te Prens Philip'in defnedileceği Saint George Şapeli'ne vardı. Tabutun üzerine Prens Philip'in donanma şapkası ve törenlerde kullanılan donanma subayı kılıcı konuldu. Şapeldeki dini tören 15.00'da başlarken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları gereği içeri sadece 30 kişi alındı. Başbakan Boris Johnson da yerini bir Kraliyet ailesi üyesine verebilmek için törene katılmadı. Kraliçe'nin tek başına oturduğu törende Prens Phillip'in 3 Alman akrabası da yer aldı.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, top atışları yapıldı. Prens Phillip'in cenazesinin 15.45'te şapelde defnedilmesiyle tören sona erdi. Kraliyet ailesinin talebine rağmen bazı kişilerin cenaze töreni için Windsor Kalesi'ne geldiği görüldü.

Prens Phillip, 9 Nisan'da 99 yaşında hayatını kaybetmişti.

Huzurla uyusun. Yakınlarına sabır diliyorum.

 Korona haberlerine gelince:

 Bu hastalıkları olanlar coronayı daha ağır geçiriyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19’dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet olduğunu açıkladı. Son 40 yılda diyabet hastalarının sayısının 4 katına çıktığını söyleyen Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik de DSÖ’nün açıklamasını yorumladı.

Prof. Dr. Çelik, coronanın bu kadar yayıldığı bir dönemde diyabetlilerin ve obez kişilerin çok daha dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu:

* Diyabet hastaları coronaya yakalandılarsa hastaneye yatış oranları ve ölüm riski çok daha yüksek. 2015 yılında yapılan çalışmalarda dünya genelinde 2035 yılında 500 milyon kişinin diyabet hastası olacağı öngörülüyordu. Ancak bu rakamı biz 15 yıl önceden yakaladık, 2020 yılında ne yazık ki 500 milyon diyabetli sayısına ulaştık.

* Çoğumuz işlenmiş gıda tüketiyoruz. Bu rafine gıdalar bizi hasta ediyor. Rafine gıdalar ince bağırsak hormonlarını değiştiriyor, kilo aldırıyor. Yapay tatlandırıcılar, gıdanın raf ömrünü uzatan maddeler insan sağlığına zarar veriyor, uzak durmalıyız.

* Pandemide evlerdeyiz, hareket de etmiyoruz. Böyle giderse gelecekte en büyük sorun diyabet, yüksek tansiyon, kilo problemleri ve sosyal izolasyon olacak.

* Covid-19 enfeksiyonu en ağır diyabetik hastalarda seyrediyor. Corona ayrıca şekeri de yükseltiyor. 120 olan şeker virüsü geçirende 175’lere kadar çıkıyor. Dünya genelinde son 40 yılda diyabet hastalarının sayısının 4 katına çıktı dedi.

* Diyabet hastası olup koroner damar hastalığı bulunanların ise iki kat dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bu hastalık, damar tıkanıklığı nedeniyle de insanların hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor. Bu nedenle özellikle de kalbinde stent olanlar, kalp ameliyatı geçirenler özen göstermeli.

* Maske, mesafe, hijyen gibi herkesin uyması gerekenlerin yanı sıra sağlıklı yemek, egzersiz, ilaçlar ihmal edilmemeli. Sıvı alımı çok önemli, düzenli uykuya da dikkat edilmeli. Damar hasarı varsa doktor önerisiyle kan sulandırıcı ilaçlarını kullanmalılar.

* Obez bireyler infulaenza aşısında antikor geliştirme yanıtı çok düşük değil ancak aşılanma sonrası infülanza benzeri bir rahatsızlığa yakalandıklarında çok daha ağır geçiriyor ve ölüm oranları yüksek. Çünkü bağışıklık yanıtları daha zayıf. Antikor pozitif olsa bile tam koruma sağlayamayabiliyor.

Koronavirüste korkutan gelişme: Yoğun bakımda genç sayısı artıyor!

Türkiye'de koronavirüsün etkisi her geçen gün artarak sürüyor. Türkiye'de aşılama takvimi devam ediyor. Aşılama sonucunda 65 yaş ve üzeri hastaların hastaneye yatış oranlarında azalmalar başladı.

Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Hem gençler hem de gebeler büyük risk altında. Uzmanlar, bu duruma özellikle gençlerde oluşan rehavetin sebep olduğuna dikkat çekiyor. Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş, hastaların eskiden 65 yaş üstünde olduğunu söyleyerek, "Şu anda yoğun bakımda yaş oranımız bayağı bir düştü. 50 ile 60 yaş arası hastalarımız. Hatta gebelerimiz var, 3 tane gebemiz 20-30 yaşlarında. Onlar da solunum cihazına bağlılar, entübeler" dedi. Gençler arasında mutasyonlu virüsün çok hızlı yayıldığı bilgisini veren İzdeş, şunları söyledi:

 "Bana bir şey olmaz diye geziyor sanırım gençler fakat burada kalp krizi geçirenler, kalbi iltihaplananlar, kalp kası iltihaplananlar çok sayıda hastamız var genç."

Aşılama süreci kademeli olarak sürerken, tedbirlere uymak hala önemini koruyor. İzdeş, konuyla ilgili şunları anlattı:

"Maske, mesafe, hijyen kurallarına mutlaka uymak lazım. Kalabalık alanlarda bulunmamak lazım. Çünkü herkes aşılanana kadar hiçbirimiz güvende değiliz. Tedbirlere devam etmelerini ve aşı sıraları geldiğinde de aşılarını olmalarını öneriyorum."

Türkiye’nin de aldığı Çin aşısıyla ilgili yeni sonuçlar açıklandı

Şili Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de de kullanılan Çinli Sinovac şirketinin corona virüsü aşısı CoronaVac’ın etkinlik oranıyla ilgili bilgileri paylaştı. Bakanlık tarafından hazırlanan rapora göre aşı, hastaneye yatışları yüzde 85 oranında önlüyor. Ölümleri de yüzde 80 oranında engellediği açıklanan aşının semptomatik enfeksiyonları ise yüzde 67 oranında önlediği kaydedildi. Reuters’ta yer alan habere göre, Şili’deki çalışmada aşının 10.5 milyon kişi üzerindeki etkinlik oranının incelendiği ve aşıların 28 gün arayla uygulandığının altı çizildi. Çinli Sinovac tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının, Brezilya’daki ileri aşama deney sonuçlarına göre yüzde 78 etkili olduğu bildirilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24 Aralık’ta yaptığı açıklamada aşının koruyuculuğunun yüzde 91.25 olduğunu söylemişti.

Brezilya’da 'Hamilelik planlarınızı erteleyin' çağrısı

Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente, dün düzenlediği basın toplantısında P1 varyantının hamilelere karşı daha agresif ve tehlikeli olduğunu belirterek çiftlerin hamilelik planlarını ertelemesi tavsiyesinde bulundu. Parente, "Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin. Uzmanların klinik deneyimleri, bu yeni varyantın hamile kadınlarda daha agresif olduğunu gösteriyor" dedi. Amazon şehri Manaus'ta ortaya çıkan P1 varyantı, Brezilya'da can kayıplarında ve vaka sayılarında artışa neden oldu. Bilim insanları, ülkenin ölü sayısını 350 binin üzerine çıkaran enfeksiyon dalgasının arkasındaki ana faktörün P1 varyantı olduğuna inanıyor. Brezilya'da salgın giderek daha genç insanları etkiliyor ve hastaneler tarafından paylaşılan verilerde, Mart ayında yoğun bakımdaki tüm hastaların yarısından fazlasının 40 yaşında veya daha genç olduğu ifade ediliyor. (DHA)

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle bugün 70. doğum gününü kutlayacak olan sayın Barış Pirhasan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Kendisine daha nice mutlu, huzurlu, sağlıklı yıllar diliyorum.

BAKARSIN BEN GELİRİM

bakarsın ben gelirim belki sen gelirsin buluşuruz

işler iyi gider güleriz lokantalar var

paranın harcandıkça sevindireceği yerler var kilise gibi

yeni din sardı seni beni de bu söylenmenden belli

bakarsan hiçbir şey değişmedi herkes ilk sözünde bir klik sesi

duyduk o kadar

objektife yeni filtre o kadar

esas alanın senin jeofizik miydi

unut gitsin bu yeni harita çok daha görkemli

yalnız şu kimlik meselesini çok büyütmemeli

iyi düşünürsek güçlerimizi birleştirirsek mutlu olabiliriz

sinema var oldukça çok sorun çıkmaz çıkamaz

evet hastane meselesi benimde aklımı kurcalıyor

şişmanlık o açıdan şey

bakarsın başka bir yerde buluşur bizim kalpler

yeni akîdelerle

gövdelerimizin dışında

başkalarının içinden geçerek

kimlik meselesini çok büyütmeden

yeni din lafına takılma bakarsın birileri daha gelir

kurduğumuz hayalleri yabana atmamalı atmamalı

küçük ev çerçevesinde çözülemeyecek şeyler de var hep birlikte

olsak fena mı

kocaman tahta masa süper market mutfak yatak odaları

dil başka herkeste var o benim de çözemediğim çok şey var

sen yap ve hatırla geçmiş seninle kurar bağ ilgisi yok bunların yeni  

dinle

şöyle düşün saydam bir merdiven seçici geçirgen gövden aynam

diye bakan

                       (saydam bir başka yürüyen merdiven

içimizden geçirdikçe geçildikçe

pul pul dökülüyor sırrımız ama vakit var daha

kimlik meselesinin yalvarırım bukadar üstünde durma

tatil denince yalnız tatil denince tepem atıyor

nasıl bir şey bana anlatılsın

bilet kum bol motel tatil etmiyor

üst üste konulunca sıkıştırılınca tıkıŞ tıkıŞ bırakılınca hış diye

dağılan boş lakırdı

yani

bitti sinir

şimdi sıcacık viskiler içilecek

ya sen geleceksin ya ben gelecek

sonsuz fonda iki kişilik sepetli bisiklet

ark dolunay arkada sahici dolunay

çocuklara ya anne verilecek ya eroin

aile başka ne işe yarar

insan yavrum yavrum

kimlik meselesini büyütmemeli o kadar

#BarışPirhasan (Şiiratı, Yaz 2004/1)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Başkale'nin Kurtuluş Günü:

18 Nisan 1918 tarihi Van'ın Başkale ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Başkale ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Anıtlar ve Sitler Günü

18 Nisan 1982'de ICOMOS Tunus tarafından düzenlenen bir sempozyum ve Hammamet'te gerçekleştirilen ilgili Yürütme Kurulu (Büro) toplantısında, dünyadaki miras çeşitliliğini kutlamak için bir gün belirlenmesi önerilmiştir. “Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü”nün doğmasına aracılık eden bu öneri, Ulusal Komitelere bugünün nasıl organize edileceğine dair pratik öneriler de sunan Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır. UNESCO Genel Konferansı'nın 1983 yılında gerçekleştirilen 22. oturumunda Üye Devletlerin her yıl 18 Nisan'da “Uluslararası Anıtlar ve Siteler Günü”nü kutlama ihtimalini incelemelerini öneren bir karar alınmış, bu sayede kavram benimsenmiştir. Her yıl Eylül ayında kutlanan “Avrupa Miras Günleri” gibi birçok ülke ve bölge tarafından kutlanan miras günlerine ek olarak, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü tüm ICOMOS Ulusal Komiteleri için aynı gün ortaklaşa kutlanabilecek bir fırsat sunmaktadır. 2001 yılında ICOMOS Başkanı olan Michael Petzet ve dönemin Yönetim Kurulu, 18 Nisan 2001'de bu önemli günün tüm Risk Komiteleri tarafından yıllık Risk Altındaki Miras raporuyla birlikte özellikle tehlike altında olan bir kültürel mirasa dikkat çekmek için kullanılmasını önermiştir. Her yıl tüm dünyada sayıca giderek artan Ulusal Komiteler 18 Nisan'da özel etkinlikler düzenlemektedir.

Anıtlar ve sitlerin daha iyi korunacağı günler umuduyla "Anıtlar ve Sitler Günü" kutlu olsun.

Dünya Amatör Radyo ve Amatör Telsizcilik Günü

Her 18 Nisan’da dünya çapındaki radyo amatörleri “Dünya Amatör Radyo Günü”nün kutlanmasında havada HF frekanslarında buluşmaktalar. Dünya Amatör Radyo Günü, IARU Üyesi Toplulukların yeteneklerimizi halka gösterebileceği ve dünyadaki diğer amatörlerle küresel dostluğun tadını çıkarabileceği gündür. Uluslararası Amatör Radyo Birliği (International Amateur Radio Union - IARU) 18 Nisan 1925 günü Paris'te kurulmuştur. Uluslararası Amatör Radyo Birliği'nin kurulduğu gün “Dünya Amatör Telsizcilik Günü” olarak kabul edilmiştir. Bugün dünya üzerinde 3 milyondan fazla lisanslı amatör telsiz operatörü bulunuyor. 18 Nisan Amatör Telsizcilik Günü, dünya üzerinde amatör telsizcilik kuruluşlarının düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

18 Nisan "Dünya Amatör Radyo ve Amatör Telsizciler Günü" kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

18 Nisan 1906 - San Fransisco kenti; 7,9 büyüklüğündeki 50 saniye süren deprem ve onu izleyen yangınlarla yerle bir oldu. 28 bin bina yıkıldı, yaklaşık 3000 kişi öldü ve 100 bin kişi evsiz kaldı.

18 Nisan 1920 - İstanbul Hükûmeti, Millî Mücadele'yi yürüten Kuvâ-yi Milliye'ye karşı, Kuva-yi İnzibatiye'yi kurdu. Bu kuvvetler, Adapazarı dolaylarında çıkarılan isyanı destekledi; ancak Ankara Hükûmeti'nin düzenli birliklerine yenildi.

18 Nisan 1923 - Yankee Stadyumu açıldı.

18 Nisan 1936 - İzmit Kağıt Fabrikası'nda, ilk kâğıt imal edildi.

18 Nisan 1946 - Milletler Cemiyeti dağıldı.

18 Nisan 1951 - Paris Antlaşması'nın imzalanmasıyla, günümüz Avrupa Birliği'nin temellerini oluşturacak ilk adım olan, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu kurulmuştur.

18 Nisan 1954 - Mısır'da Cemal Abdünnasır, Muhammed Necib yerine başbakan olarak göreve başladı.

18 Nisan 1955 - Bandung Konferansı: Endonezya'nın Bandung kentinde, 29 bağlantısız Afrika ve Asya ülkesinin bir araya geldiği konferans başladı.

18 Nisan 1960 - CHP'yi ve basını soruşturmak üzere TBMM'de Tahkikat Komisyonu kuruldu. İnönü, "bu demokratik rejim istikametinden ayrılıp onu baskı rejimi haline götürmek tehlikeli bir şeydir. Bu yolda devam ederseniz ben de sizi kurtaramam" dedi.

18 Nisan 1974 - İtalya'da Kızıl Tugaylar örgütü, Savcı Mario Sossi'yi kaçırdı.

18 Nisan 1977 - Veli Ballı, Boston Maratonu'nda ikinci oldu.

18 Nisan 1983 - Beyrut'taki ABD Elçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında bombacının da aralarında bulunduğu 63 kişi öldü.

18 Nisan 1986 - Kırıkkale'nin Yahşihan beldesindeki askeri mühimmat depolarında yangın çıktı. Kasaba boşaltıldı.

18 Nisan 1989 - Türkiye'de ilk tüp bebek, İzmir'de Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi'nde dünyaya geldi.

18 Nisan 1989 - Çin'de binlerce öğrenci, daha geniş demokrasi talebiyle sokaklara döküldü.

18 Nisan 1992 - General Abdül Reşid Dostum, başkent Kabil'i ele geçirmek üzere, Devlet Başkanı Muhammed Necibullah'a karşı bir isyan başlattı.

18 Nisan 1993 - Pakistan Devlet Başkanı Gulam İshak Han, Meclisi lağvetti.

18 Nisan 1996 - İsrail birlikleri, Lübnan'daki bir BM yerleşim birimini bombaladı: 106 sivil öldü.

18 Nisan 1999 - Türkiye'de erken genel seçimler yapıldı: DSP birinci parti oldu.

18 Nisan 2002 - Eski Afganistan Kralı Zahir Şah, 29 yıllık sürgünün ardından ülkesine döndü.

18 Nisan 2007 - Zirve Yayınevi katliamı: Malatya'daki Zirve Kitabevi'ne yapılan baskında; biri Alman, ikisi Türk olmak üzere, üç Hristiyan boğazları kesilerek öldürüldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

18 Nisan 359 - Gratianus, Batı Roma İmparatoru (ö. 383)

18 Nisan 1589 - John, Östergötland dükü (ö. 1618)

18 Nisan 1590 - I. Ahmed, Osmanlı İmparatorluğu'nun 14. Padişahı (ö. 1617)

18 Nisan 1805 - Giuseppe De Notaris, İtalyan botanikçi (ö. 1877)

18 Nisan 1905 - George H. Hitchings, Amerikalı hekim ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1998)

18 Nisan 1905 - Yavuz Abadan, Hukukçu, siyasetçi ve yazar (ö. 1967)

18 Nisan 1907 - Miklós Rózsa, Macar asıllı Amerikalı film müziği bestecisi (ö. 1995)

18 Nisan 1927 - Samuel P. Huntington, Amerikalı siyaset bilimci (ö. 2008)

18 Nisan 1940 - Joseph L. Goldstein, Amerikalı biyokimyacı, genetikçi ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi.

18 Nisan 1942 - Tınaz Titiz, Siyasetçi ve eski Kültür ve Turizm Bakanı.

18 Nisan 1943 - Zeki Alasya, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2015)

18 Nisan 1947 - James Woods, Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusu.

18 Nisan 1951 - Barış Pirhasan, Yönetmen, senarist ve şair.

18 Nisan 1955 - Oğuz Sarvan, Diş hekimi ve futbol hakemi.

18 Nisan 1963 - Conan O'Brien, Amerikalı komedyen.

18 Nisan 1964 - Isabelle Marie Anne de Truchis de Varennes veya bilinen sahne adıyla Zazie, Fransız şarkıcı, söz yazarı ve eski manken.

18 Nisan 1967 - Mesut Yar, Gazeteci ve televizyoncu.

18 Nisan 1968 - Murat Kekilli, Şarkıcı.

18 Nisan 1969 - Serdar Deniz, Oyuncu.

18 Nisan 1971 - David Tennant, İskoç aktör.

18 Nisan 1973 - Haile Gebrselassie, Etiyopyalı rekortmen atlet.

18 Nisan 1975 - Kerim Tekin, Türk pop müziği sanatçısı ve oyuncu (ö. 1998)

18 Nisan 1984 - America Ferrera, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

18 Nisan 1558 - Hürrem Sultan (Avrupa'da bilinen adıyla La Rossa veya Roxelana), I. Süleyman'ın nikâhlı eşi (d. 1502-06)

18 Nisan 1674 - John Graunt, İngiliz istatistikçi (d. 1620)

18 Nisan 1690 - Charles Léopold Nicolas Sixte, Lorraine'in beşinci dükü (d. 1643)

18 Nisan 1802 - Erasmus Darwin, İngiliz hekim, doğa filozofu, fizyolog, mucit ve şair. (d. 1731)

18 Nisan 1853 - William R. King, Amerikalı siyasetçi ve diplomat (d. 1786)

18 Nisan 1935 - Panait Istrati, Rumen yazar (d. 1884)

18 Nisan 1936 - Ottorino Respighi, İtalyan besteci (d. 1879)

18 Nisan 1943 - Hafız Burhan, Ses sanatçısı (d. 1897)

18 Nisan 1943 - Isoroku Yamamoto, Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri Birleşik Filosu'nun Başkomutanı (d. 1884)

18 Nisan 1945 - Wilhelm, Arnavutluk prensi (d. 1876)

18 Nisan 1949 - Leonard Bloomfield, Amerikalı dil bilimci (d. 1887)

18 Nisan 1955 - Albert Einstein, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1879)

18 Nisan 1958 - Noah Young, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1887)

18 Nisan 1964 - Ben Hecht, Amerikalı romancı, senarist ve yönetmen (d. 1894)

18 Nisan 1974 - Marcel Pagnol, Fransız yazar, oyun yazarı ve yönetmen (d. 1895)

18 Nisan 1979 - Esengül, Şarkıcı (d. 1954)

18 Nisan 1980 - Suut Kemal Yetkin, Deneme yazarı ve sanat tarihçisi (d. 1903)

18 Nisan 1984 - Leopold Lindtberg, Avusturya asıllı İsviçreli film ve tiyatro yönetmeni (d. 1902)

18 Nisan 1986 - Marcel Dassault, Fransız uçak üreticisi (d.1892)

18 Nisan 1986 - Heinrich Lehmann-Willenbrock, Alman deniz subayı (d. 1911)

18 Nisan 1988 - Oktay Rifat Horozcu, Şair (d. 1914)

18 Nisan 1989 - Adil Atan, Güreşçi (d. 1929)

18 Nisan 1989 - Candan Tarhan, Futbolcu ve teknik adam (d. 1942)

18 Nisan 1995 - Arturo Frondizi, Arjantinli bir politikacıydı (d. 1909)

18 Nisan 2002 - Thor Heyerdahl, Norveçli kâşif ve antropolog (d. 1914)

18 Nisan 2003 - Edgar Frank "Ted" Codd, İngiliz bilgisayar bilimcisi (d. 1923)

18 Nisan 2003 - Teoman Köprülüler, Siyasetçi ve eski Ticaret Bakanı (d. 1934)

18 Nisan 2004 - Gürdal Duyar, Heykeltıraş (d. 1935)

18 Nisan 2007 - Ali Dinçer, Siyasetçi (d. 1945)

18 Nisan 2008 - Joy Page, Amerikalı aktris (d. 1924)

18 Nisan 2012 - Richard Wagstaff "Dick" Clark Jr., Amerikalı radyo ve televizyon yapımcısı (d. 1929)

18 Nisan 2013 - Serkan Acar, Futbolcu (d. 1948)

18 Nisan 2013 - Pierre Drai, Fransız hakim (d. 1926)

18 Nisan 2013 - Storm Thorgerson, Britanyalı grafik tasarımcı (d. 1944)

18 Nisan 2016 - Adnan Mersinli, Oyuncu (d. 1940)

18 Nisan 2017 - Yvonne Monlaur, Fransız oyuncu (d. 1939)

18 Nisan 2018 - Bruno Leopoldo Francesco Sammartino, İtalyan asıllı Amerikalı emekli profesyonel güreşçi (d. 1935)

18 Nisan 2018 - Ercan Vuralhan, Bürokrat ve siyasetçi (d. 1943)

18 Nisan 2019 - Lyra Catherine McKee, Kuzey İrlandalı kadın gazeteci (d. 1990)

18 Nisan 2020 - Urano Navarrini ya da Urano Benigni, İtalyan profesyonel futbolcu ve menajer (d. 1945)

18 Nisan 2020 - Lobsang Thubten Trinley Yarphel, Tibet'in 5. Gangchen Tulku Rinpoche'siydi. Tibet Budizmi Gelug okulunun Tibet-İtalyan lamasıydı (d. 1941)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?