Almanya skandalına soruşturma! Vali yardımcısı ve iki il müdürü görevden alındı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Dün akşam 19.00 itibarıyla Pazartesi sabahı 5.00'e kadar Türkiye genelinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Bildiğiniz gibi Covid-19 virüsü hafta içi 19.00-05.00, hafta sonu da Cuma akşamı 19.00'dan Pazartesi sabahı 05.00’e kadarki saatler arasında etkiliymiş.

O saatler dışında ortalıkta dolaşmıyormuş.

Ben demiyorum, kısıtlama saatleri öyle diyor.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Cafer göz doktoruna gitmiş. Göz doktoru:

- "Şu tablodaki harfleri okur musunuz?" demiş.

Cafer cevap vermiş:

- "Siz bana okur musunuz? Benim gözlerim bozuk da.."

Günün Sözü” olarak 48 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 131. doğum günü olan yazar "Halikarnas Balıkçısı" olarak da bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Kimin haddine düşmüş vakti öldürmek. Vakit onu yaşatmayı bilmeyenleri öldürür."

"İyi insanlar kırıldıkları zaman sevmeyi bırakmazlar, göstermeyi bırakırlar."

"Toprak kadına benzer, bağrına attığın tohumu sana çiçek ve yemiş diye yetiştirir."

"Olur ya, dilin yanıldığı gibi yüreğin de yanıldığı olur."

" İnsan ihtiyarlayınca gençlik hatıralarıyla geviş getiriyor."

"Tuhaftır şu dünya! Sen hadiselerle oynuyorum sanırsın, oysa ki hadiseler seni tefe koyar ve seninle oynar."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Profesyonel olmasa da basit egzersizleri hayatınızın rutini haline getirin, hareket etmeye üşenmeyin, zaman yaratın. Sabahları yarım saat bile olsa erken uyanmanıza değecek.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Tembelliğiyle bilinen koalalar günün ortalama 22 saatini uyuyarak geçirmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

Validebağ Korusu planları hazır: ‘Ekolojik niteliği korunacak alan’ oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan Üsküdar Validebağ Korusu'nun koruma amaçlı imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı. İstanbul'un nefes alma noktalarından Üsküdar'daki 1. derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu için hazırlanan plan değişikliği ile 403 bin 740 metrekarelik alanda fonksiyon dağılımı yapıldı. Korunun yüzde 93.60'ı yani 377 bin 938 metrekarelik kısmı ‘Ekolojik Niteliği Korunacak Alan’ olarak işaretlendi.  Bu alan aynı zamanda 1. derece doğal sit alanını da kapsıyor.

1 derece sit özelliğini taşıyan bölümün büyüklüğü 376 bin 927 metrekare. Bu alanın 1,26 hektarlık kısmını da korunması gerekli tescilli yapılar oluşturuyor. 8 bin metrekarelik bölüm, yapı yasaklı ‘İSKİ dere koruma bandı’, bin 170 metrekarelik alan da Belediye Hizmet Alanı (İSKİ) olarak belirlendi. Plan notlarına göre koruda kentsel tasarım peyzaj projeleri ile belirlenmek üzere halka açık rekreasyon amaçlı park ve doğal gezinti-yürüyüş alanları ile göçmen kuşlar için konaklama alanları yer alabilecek. Bu fonksiyonlara yönelik olmak koşuluyla planlama alanının tamamında toplam 100 metrekareyi geçmeyen takılıp sökülebilir bir katlı yapılar yapılabilecek. Koruda kapalı otopark ve yeraltı otoparkı yapılamayacak. Planlama alanında İBB tarafından ağaç tespiti yapılarak Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu onayına sunulacak ve korunması gerekken ağaçlar belirlenecek. Eski İBB yönetimi tarafından 2009 yılında hazırlanan imar planlarına açılan dava sonucu İstanbul 3. İdare Mahkemesi söz konusu planın iptaline karar vermişti. Bu süreçte korunun büyük kısmı plansız hale gelmişti. Plan açıklama raporunda, mahkemenin iptal kararı almasına neden olan konular dikkate alınarak yeni plan hazırlandığı kaydedildi. Planın temel amacının; Validebağ Korusu'nun yarattığı hassas ekosistemin, hızlı kentleşme, nüfus artışı gibi faktörlerin olumsuzluklarından etkilenmemesi ve modern kent yaşamı ile uyum içerisinde kullanılabilmesini sağlamak olduğu vurgulandı. Plan ile koruma-kullanma dengesinin sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi. Raporda “Validebağ Korusu 1. Derece Doğal Sit Alanı ve çevresini kapsayan alan, topoğrafyası ve endemik bitki örtüsü ile insanların yaşamak için özlem duydukları doğal yapıya sahip ancak, yerleşim alanlarının arasında sıkışmış ender bölgelerden birisidir. Bu alanda, bütüncül bir plan olmadan kontrolsüz bir şekilde gerçekleştirilen uygulamalar alanın bozunumuna yol açmaktadır. Planı kararları ile alanın ‘bozunmasının' önüne geçmek ve bütüncül bir plan anlayışı ile alanın ‘korunmasını' sağlamak hedeflenmiştir” denildi. Planlama alanı içinde 9 adet tescilli eser yer alıyor. Koru içerisinde; Öğretmenler Evi ve Kültür Merkez olarak kullanılan “Adile Sultan Kasrı”, İzci Evi Müzesi olarak kullanılan “Abülaziz Av Köşkü”, harap bir vaziyette olan “Posta Güvercinliği Binası”, “İzci Okulu” olarak kullanılan eski ahır binaları, “Haydarpaşa Lisesi”, “Mustafa Necatibey Öğretmen Huzurevi”, “Öğretmenler Hastanesi ve ek binaları, “Validebağ Sanatoryumu”, “Anadolu Sağlık Meslek Lisesi”, “Çocuk Prevantoryumu”'nun yanı sıra otopark, tenis kortları, çay bahçeleri ve büfeler yer alıyor. Korunun büyük kısmı hazine mülkiyetinde ve Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsisli. Geri kalan bölüm ise Marmara Üniversitesi, belediye ve İSKİ mülkiyetinde.

 

Kavcıoğlu'ndan '128 milyar dolar' açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıooğlu, Merkez Bankası rezervlerine işaret ederek sorulan “128 milyar nerede?” sorusuna yönelik açıklamalar yaptı. Kavcıoğlu, “Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir” dedi. Döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını ifade eden Kavcıoğlu, “Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu” şeklinde konuştu.

Kavcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir. TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır.”

 

AKP'li belediye, deprem yardımlarını 6 ay saklayıp Ramazan kolisi yaptı!

AKP'li Bergama Belediyesi'nin, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'nin dört bir yanından gönderilen yardım kolilerini 6 ay depoda saklayarak Ramazan kolisine dönüştürdüğü ortaya çıktı. 30 Ekim 2020 tarihinde merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında, İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne 23 km mesafede yıkıcı bir deprem meydana gelmiş, depremde 116 kişi hayatını kaybetmiş 1034 kişi ise yaralanmıştı. Yaşanan felaketin ardından Türkiye’nin her yerinden depremzedeler için yardım kampanyaları başlatıldı. İzmir Valiliği resmi hesabından da ‘İzmir Depremi Yardım Kampanyası’ için duyurular yapıldı. Gelen yardımlar valilik eliyle kaymakamlıklara gönderildi. Tüm bunlar yaşanırken bir gerçek daha Bergama’da gün yüzüne çıktı. CHP’li Meclis Üyesi Selim Tok, depremzedeler için Elazığ, Balıkesir, Isparta, Gümüşhane gibi valiliklerden gelen gıda yardımlarının aylardır Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikası depolarında bekletildiğini ve Ramazan kolisine dönüştürüldüğünü ortaya çıkardı. Ajans Bakırçay'da yer alan habere göre konuyla ilgili bir açıklama yapan Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz şu ifadelere yer verdi:

"Bugün Belediye Meclis Üyemiz Selim Tok, Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikasının bulunduğu yerdeki depolarda tesadüfen bir manzarayla karşılaştı. Bergama Belediyesi, İzmir depremi sonrası depremzedeler için ülkemizin değişik vilayetlerinden gelen yardımları depremzedelere dağıtmayarak ya da bir kısmını dağıtıp, bir kısmını ayırarak belediyenin depolarına kaldırdılar. Depremden tam altı ay sonra bugün, depremzedeler için alınan yardımlar belediye başkanının adını taşıdığı torbalarla Ramazan yardımı olarak dağıtılıyor. Bunu doğru bulmuyoruz, kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."

CHP Bergama Meclis Üyesi Selim Tok ise; “Tekstil fabrikasına tesadüfen yaptığımız bir ziyaret sonucunda, ülkemizin çeşitli vilayetlerinden yaraları sarmak için İzmir’e gönderilen gıda yardım kolilerinin belediye başkanı Hakan Koştu adını taşıyan torbalara konularak Ramazan yardımı olarak dağıtıldığını gördük. Propaganda amaçlı yapılan bu işlemi kınıyoruz” dedi.

CHP Bergama ve İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi Ali Bor ise; “Bugün Bergama Belediyesi’nin tekstil fabrikasında karşılaştığımız manzarada, İzmir depremi sonrası yapılan yardımların kasti olarak bekletildiğini gördük. Bugün bu erzaklar, belediye başkanının adını taşıyan torbalara konularak sanki belediye başkanının bir lütfuymuş gibi Ramazan yardımı olarak dağıtılıyor. Bu etik bir davranış değil” dedi.

Almanya skandalına soruşturma! Vali yardımcısı ve iki il müdürü görevden alındı

Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nin “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi” adıyla Almanya'ya gönderdiği 45 kişiden 43'ünün geri dönmemesiyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında bir vali yardımcısı ve Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü bakanlık tarafından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ve bir personel de valilik tarafından görevden alındı. İçişleri Bakanlığı ayrıca, “Kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur” açıklamasını da yaptı. Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Ahmet Cebeci'nin Yeşilyurt Belediyesi’nin çevre gezisi adı altında Almanya'ya götürdüğü 43 kişinin yurda geri dönmemesi nedeniyle başlatılan idari soruşturma kapsamında ihmal ve kusurlarının bulunduğu iddiası üzerine görevlerinden el çektirildikleri öğrenildi. Yeşilyurt Belediyesi de başlatılan idari soruşturmada başkan yardımcısı Bekir Karakuş'un görevden el çektirildiğini açıklamıştı. Almanya’ya giden ve geri dönmeyen kişilerden bazıları izinler konusunda sorun yaşamadıklarını ve kendi grupları dışında başka yerlerden de bu tip toplu ilticalar yaşandığını açıklamışlardı. Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Çınar hakkında da işlem yapılması gerektiğini belirten CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, son gelişmeler hakkında şunları anlattı:

* Yeşilyurt Belediyesi’nin yurtdışına gönderdiği ve dönmeyen kişilerle ilgili protokol çerçevesinde bir soruşturma sürüyordu. Valilik ve belediye kendi içlerinde soruşturma yapıyordu.

* Belediye üç gün önce görevli olarak gönderdiği bir belediye başkan yardımcısını görevden aldığını açıkladı. Bugün de pasaportlarla ilgili birimde görevli olan vali yardımcısı Mehmet Gödekmerdan'ı ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, yine Nüfus İl Müdürü Ahmet Cebeci görevinden alındı.

* Biz bu skandal olayla ilgili suç duyurumuzu yapmıştık. Suç duyurumuzda da ifade ettiğimiz gibi özellikle belediye yönetim noktasında belediye başkan yardımcısının veya bir vali yardımcısının görevden alınarak bu işin üstünün örtülmesi noktasındaki bir düşünceye asla fırsat vermeyeceğiz.

* Bizim suç duyurumuz şu noktada; belediyenin başında belediye başkanı Mehmet Çınar var. Bu skandal olayın bir numaralı suçlusu Mehmet Çınar'dır. Görevlendirmeyi yapan, bu protokolün altında imzası olan Mehmet Çınar hakkında mutlaka bir işlem yapılmalıdır. Bu işlem yapılana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Elazığ Arıcak, Akçakiraz ve Baskil belediyeleri ile Van Tuşba ve Ordu Korgan belediyelerinin de dernekler aracılığıyla insanları Almanya’ya gönderdiği ortaya çıktı.

Atilla Kezek'ten 'elektronik kelepçe' tepkisi: 37 sene devlete hizmet ettim, karşılığında bilezik taktılar

Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” konusunda yapılan açıklama nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 emekli amiralden Atilla Kezek, Ergun Mengi ve Turgay Erdağ’a elektronik kelepçe takıldığı, diğer isimlere ise bu konuda bildirim yapıldığı öğrenildi. Avukatlar, karara itiraz edeceklerini açıklarken, Kezek, “37 sene devlete fiilen hizmet ettim. Karşılığında bilezik taktılar” dedi. Türker Ertürk’ün avukatı Özgün Şimşek ise elektronik kelepçenin bugüne kadar sadece ev hapsi kararlarında kullanıldığını ancak il sınırları dışına çıkılmasının yasaklandığı adli kontrol kararlarında uygulanmadığını vurgulayarak “Bu yolla emekli amirallerin il içinde nerelere gittiklerini saat saat takip edecekler, adeta il içindeki sosyal yaşamlarını bloke edecek, raporlayacaklardır. Şehir içinde bir insanın nereye gittiğinin izlenmesi kadar insan onurunu zedeleyen, kişisel özgürlüğü kısıtlayan bir uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı. Emekli amirallerin Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” hakkında 4 Nisan’da yaptıkları ortak bildiriye yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal, 5 Nisan sabahı gözaltına alınmıştı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise “yaş durumları” nedeniyle ifadeye çağrılmıştı. 8 günlük gözaltının ardından tüm amiraller, yurtdışına ve il dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. Emekli amirallere önceki gün elektronik kelepçe takılmaya başlandı. Bu kapsamda Ankara’da Kezek, Mengi ile Antalya’da bulunan Erdağ için elektronik kelepçe uygulandığı öğrenildi. İstanbul’da bulunan emekli amirallere ise dün bildirim yapılmaya başlandığı belirtildi. Edinilen bilgiye göre ilk olarak Kezek’e, evinde misafirleri bulunduğu sırada önceki gün elektronik kelepçe takıldı. Cumhuriyet’ten Sefa Uyar'a konuşan Kezek, “65 yaşındayım. 37 sene devlete fiilen hizmet ettim. Karşılığında bilezik taktılar. Sadece üzgünüm. Hem milletim hem devletim hem şahsım adına üzgünüm. Ülkemizin başta korona olmak üzere bu kadar problemi varken, bizim bütün samimiyetimizle, içten, ülkemiz için kaleme aldığımız 2-3 paragraflık bir basın duyurusu bir hafta ülkenin gündemini işgal etti. Vakit kaybetti ülke” dedi. Kezek’in avukatının, elektronik kelepçe için yasal yollara başvurduğu ve itiraz ettiği öğrenildi. Türker Ertürk’ün avukatı Özgün Şimşek de dün Ertürk’e elektronik kelepçe takılmasına ilişkin bildirim yapıldığını açıkladı. Elektronik kelepçe takılmasının, “il sınırları dışına çıkılması yasağı” içerikli adli kontrol tedbiri kararında yer almadığını vurgulayan Şimşek, “Bu tamamen siyasi iktidara bağlı hareket eden Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün idari-siyasi bir kararıdır” dedi. “Uygulamanın bireysel özgürlüklere açık bir saldırı” olduğuna işaret eden Şimşek, “Siyasi iktidarın keyfine bırakılmış olan bu uygulama ile ayaklara değil, muhalif düşünceye kelepçe vurulmaktadır” ifadelerini kullandı. Şimşek, uygulamaya bugün itiraz edeceklerinin de altını çizdi. Emekli amirallerin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol ise mahkemenin, elektronik kelepçeye yönelik bir kararı olmadığını anımsatarak “Yanlış bir durum var. İl dışına çıkmama yasağının nasıl uygulanacağının usulünü hâkim belirler. Hâkimin böyle bir belirlemesi yok. Ona rağmen birileri kraldan çok kralcı davranıp, elektronik kelepçe takmış. İtiraz edeceğiz” diye konuştu.

 

Korona haberlerine gelince:

 

Rize Tabip Odası Başkanı Şahin: Bu artış hızına göre hasta seçmeye başlayacağız

Rize sağlık müdürlüğü yetkilileri, hastanelerin yoğun bakım servis ünitelerinin hizmet yükünün arttığını belirterek yurttaşların zorunlu olmadıkça hastanelere gelmemesini istemişti.

Rize sağlık müdürlüğü yetkililerinin bu açıklamaları sonrası yerel bir haber sitesine değerlendirmelerde bulunan Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Şahin, Rize’nin Kovid-19’daki gidişatın hiçte iyi olmadığına dikkat çekerek şubat ve mart ayları başında defalarca yetkililere uyarmalarına rağmen aşılama olmadan okulların yüz yüze eğitimlere başlaması ve ardından yeniden ara verilmesi bu arada hastalanan ve vefat edenlerin sorumluluğunun kimlere yükleneceğini sordu. Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Şahin, "Rize’de yoğun bakımlarda doluluk oranının yüzde 100’lere yaklaştı. Hem hasta sayısında hem de vaka sayısında mart ayına göre ciddi bir artış oldu. Böyle gittiği takdirde ay sonuna doğru hasta seçmeye başlayacağız demektir.” diyerek gelecekte yaşanabilecek ciddi tehlikenin boyutuna dikkat çekti. Aşılama yapılmadan okulların açılmasının yanlış olduğunu ve uyarıların ciddiye alınmadığını ifade eden Şahin, "Şubat ve mart ayları başında defalarca yetkililere uyarı yapmamıza rağmen aşılama olmadan okulların bazı sınıflarında yüzyüze eğitimlere başlandı, geldiğimiz noktada eğitime yeniden ara verildi. Bu arada hastalanan ve vefat edenlerin sorumluluğu kime yüklenecek? Canla başla çalışan sağlık çalışanlarının durumu salgının başlangıç dönemine dönmüş vaziyette. Bütün bunlar zamanında söylenen tedbirleri uygulamayan ve ‘Her şeyi biz biliriz’ mantığıyla yürütmeye çalışan yetkililerin vurdum duymazlığından kaynaklanmaktadır." ifadelerini kullandı. Çözüm önerilerini de sıralayan Şahin, "Çözüm belli bir süre, bu süre zincir kırılana kadar tam kapanma olmalıdır. Bunu ilimiz için yapamıyorsak Rize'ye giriş çıkışların mutlak kontrolü gerekir. Çay için il dışından gelecek işçi ve üreticilerden PCR istenmeli, geldikten sonrada 10 gün karantinada tutulmaları gerekir düşüncesindeyim. Bu arada toplumun kendisinin de gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalı, zorunlu hallerde de erkenden eve dönülmelidir. Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanılmamalı, kalabalık toplu ulaşım araçlarına binilmemeli. Maskesiz kesinlikle dışarı çıkılmamalı. Eve döndükten sonra el temizliği mutlaka yapılmalı, günde birkaç kez gargara ile boğaz temizliği yapılmalı" dedi.

Vaka sayıları artan Çanakkale’de flaş karar! Sahiller ve parklar halka kapatıldı

Çanakkale'nin, haftalık vaka sayısında Türkiye'de üçüncü sıraya yükselmesinin ardından toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tedbirler alarak, kentteki sahil bantlarının ve bazı parkların kapanmasına karar verdi. Park ve bahçelerin kapıları kapatıldı, kordon boyuna girişler de konulan demir bariyerlerle önlendi. Türkiye'nin risk haritasında 'çok yüksek risk' ile 'kırmızı' kategoride yer alan Çanakkale'de, 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı 3-9 Nisan tarihleri arasında 797,34'ye yükseldi. Bu sonuçlara göre Çanakkale haftalık vaka sayısıyla Türkiye'de üçüncü sırada yer aldı. Çanakkale'de vaka sayısı 8 Şubat'tan bu yana 21 kat artmış oldu. Kentte vaka sayılarının çok yüksek seyretmesinde insanların temasının büyük rol oynadığını gerekçe gösteren İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, ek koronavirüs tedbirleri aldı. Buna göre; Çanakkale merkezi, Kepez beldesi ile Güzelyalı ve Dardanos sahil bantları ile park ve bahçeler, yoğunluğu önlemek için 17 Mayıs günü saat 05.00’e kadar vatandaş girişlerine kapatıldı. Kapılara bilgilendirici afiş asıldı. Kordon boyuna da polis bariyerleri dizilerek vatandaşların girişi önlendi. Polis ekipleri, yasaktan haberi olmayıp kordon boyunda yürüyen vatandaşları da bilgilendirdi. Kapatılan alanlar arasında vatandaşların yoğun olarak bulundukları Halk Bahçesi, Özgürlük Parkı, İskele Meydanı, kordon boyu ve yeni kordon bulunuyor.

Kısa çalışma ödeneği çağrısında sesler yükseldi: Sektörün yüzde 60'ı tehlikede

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılmasını istedi. Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Pandemi sürecinde firmalarımızın sıkıntıları artıyor. Öncelikle kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılması gerekiyor. Kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesine, işletmelerimize yeni kredi destekleri sağlanmasına acil ihtiyaç duyuluyor” dedi. Cumhuriyet'ten Esra Alus ve Ali Can Polat imzalı habere göre, restoranların genelge ile komple kapalı olan tek sektör olduğunu vurgulayan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, “Bizim 2-3 dil bilen sektörde tecrübeli nitelikli elemanlarımız günlük 47 TL ile evlerinde oturuyorlar şu anda. Bu elemanlar hizmet veren pazarlara kaçacaklar ve sektör açıldığında biz eleman bulamayacağız” dedi. İlk günden bu yana KÇÖ’nün uzatılması gerektiğini tekrarladığını söyleyen Demirer, “En azından nisan ve mayıs aylarını kapsayacak bir KÇÖ ile bütün bu dertlerin önüne geçebiliriz” dedi. Turizm sektörünün işten çıkardığı işçilerin tazminatını bile veremeyecek durumda olduğuna dikkat çeken Sonkar Turizm AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Aykan Ceylan ise “Bugüne kadar sektörü kısa çalışma ödeneği ayakta tutuyordu. İşten çıkarma yasağı bittiği zaman sektörün yüzde 60’ı işsiz kalacak. Üstelik işletmelerin tazminat ödeme gücü de kalmadı” dedi.

Hindistan'daki hastanelerde Covid-19 yüzünden bir yatakta 2 hasta yatıyor

Hindistan'da günlük Covid-19 vakalarının sayısı 200 binin üzerinde seyretmeye devam ederken, başkent Yeni Delhi’deki birçok hastanede 1 yatakta 2 kişinin yattığı görüntülendi. Covid-19 vakalarında yaşanan rekor düzeydeki artış nedeniyle sağlık sistemi tıkanma noktasına gelen Hindistan'da hastanelerin doluluk oranları yüzde yüze ulaştı. Ülkede Covid-19 hastalarını tedavi eden en büyük sağlık merkezi olan Yeni Delhi'deki Lok Nayak Jai Prakash Narayan (LNJP) Hastanesi dahil bazı sağlık kuruluşlarında birçok hastanın aynı yatağı paylaşmak zorunda kaldığı kaydedildi. Ülkenin finans merkezi Maharashtra eyaleti ile birlikte Delhi ve Gujarat eyaletlerinde de benzer bir manzara yaşandığı ifade edilirken, sokaklarda ise ambulans kuyruklarının oluştuğu gözlemlendi. Covid-19'un daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni mutasyonlarının vaka sayılarında patlama yaşanmasına neden olduğu tahmin edilen ülkede virüs tedavisinde kullanılan oksijen desteğine erişimde de zorluk yaşandığı belirtildi.

Ülkede son 24 saatte 1183 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi, Covid-19'dan ölenlerin sayısı 174 bin 570'e yükseldi. Hindistan'da son 24 saatte 216 bin 850 yeni vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 14 milyon 351 bin 978 oldu. (İHA)

İsrail'de açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırılıyor

Nüfusuna oranla dünyada en fazla Kovid-19 aşısı yapılan İsrail'de normalleşme yolunda yeni bir adım atıldı. Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, yaptığı yazılı açıklamayla, açık havada maske takma zorunluluğunun pazar gününden itibaren kaldırılacağını duyurdu. Kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu ise uygulanmaya devam edecek. İsrail'de aşılama sayesinde vakalardaki düşüş sonucu 21 Şubat'tan itibaren Kovid-19 önlemleri kademeli olarak gevşetilmişti. Yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip ülkede 5 milyon 338 bin 273 kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu, 4 milyon 960 bin 281 kişiye de ikinci dozu uygulandı. Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son günlerde günlük Kovid-19 vaka sayısı 200'ün altına düşmüş durumda. İsrail'de bugüne kadar 6 bin 312 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 836 bin 504'e yükseldi. (AA)

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 2 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Cemal Safi'nin bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Ya Evde Yoksan

Aşkınla ne garip hallere düştüm.

Her şeyim tamam da bir sendin noksan,

Yağmur taş demeden yollara düştüm.

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Elbisem gündelik, pabucum delik,

Haberin olsa da sobayı yaksan.

Yağmur iliğime geçti üstelik,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Sarhoşsan kapıyı çaldığım anda,

Fahişeler gibi açık saçıksan,

Bir de ufak rakı varsa masanda,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Bakkala gitmeme lüzum kalmasa,

Durumu anlardın, takvime baksan,

Allah vere misafirin olmasa,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Kıvırcık marulun vardır inşallah,

Bir salata yapsan, bol limon sıksan,

Senin de iştahın iyi maşallah,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Sabahlara kadar içsek, sevişsek,

Ne ben işe gitsem, ne sen ayıksan,

Derin bir uykunun içine düşsek,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Ne kadar üşüdüm, nasıl acıktım,

İlk önce sıcacık banyoya soksan,

Sanırsın şu anda denizden çıktım,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Yanlış mı aklımda kaldı acaba?

Muhabbet sokağı numara doksan,

Boşa mı gidecek bu kadar çaba,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

Ya yolu kaybettim, ya ben kayboldum,

Ne olur bir yerden karşıma çıksan,

Tepeden tırnağa sırılsıklamım,

İçim ürperiyor, ya evde yoksan.

#CemalSafi

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Hemofili Günü

“Dünya Hemofili Günü” kutlamaları ilk kez 1989 yılında gerçekleştirilmiştir. “Hemofili” kanınızın normal olarak pıhtılaşmadığı bir durum olup nadir görülen bir kanama bozukluğudur. Hemofili genellikle kalıtsaldır ve ömür boyu devam eder. Yaklaşık her 5.000 erkek doğumunda bir ortaya çıkar. Bu hastalıkta kadınlar taşıyıcıdır. Taşıyıcı olan bir annenin erkek çocuğuna %50 oranında hemofili hastalığını geçirme olasılığı vardır. Hemofili hastalığı asla bulaşıcı değildir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bugün hemofili hastalığının topluma tanıtılması ve hastaların sorunlarının çözümüne yönelik çeşitli toplantı ve organizasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Köy Enstitüleri Günü

Köy Enstitüsü, Türkiye'de ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açılan okullara verilen isimdir. Tamamen Türkiye'ye özgü olan bu eğitim projesini 28 Aralık 1938 tarihinde Millî Eğitim Bakanı olan Hasan Âli Yücel bizzat yönetti. Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulmuştur. Türkiye’nin ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişiminde belirleyici bir rol oynayan Köy Enstitüleri’nin 81. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

17 Nisan 1453 - Fatih Sultan Mehmet, İstanbul adalarını fethetti.

17 Nisan 1897 - Osmanlı İmparatorluğu ile Yunanistan Krallığı arasında, "Otuz Gün Savaşı" olarak da adlandırılan savaş başladı.

17 Nisan 1924 - İtalya'da genel seçimleri, Benito Mussolini'nin faşist partisi kazandı.

17 Nisan 1925 - Ankara - Yahşihan Demiryolu hattı işletmeye açıldı.

17 Nisan 1928 - Ankara Palas Oteli hizmete açıldı. Mimar Vedat Bey'in (Tek) tasarımıyla, 1926'da yapımına başlanan bina, çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle Mimar Kemalettin Bey'in tasarımıyla tamamlandı.

17 Nisan 1940 - Köy Enstitüleri Kanunu kabul edildi.

17 Nisan 1946 - Suriye, Fransız Mandası iken bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık günü, Eid-ul Jalaa (Iyd-ul Celâ) adıyla ulusal resmi tatil günü ilan edildi.

17 Nisan 1954 - Çanakkale Anıtı'nın temeli atıldı.

17 Nisan 1961 - ABD'nin desteklediği sürgündeki Kübalılar, Fidel Castro'yu devirmek üzere Küba'ya çıkarma yaptı. Domuzlar Körfezi Harekatı olarak bilinen çıkarma, Fidel Castro'nun zaferiyle sonuçlandı.

17 Nisan 1969 - Çekoslovakya Başbakanı Aleksandr Dubçek, Sovyet askerî müdahalesinin ardından istifa etti. Yerine Gustav Husak atandı.

17 Nisan 1972 - ABD'de, Nixon yönetiminin 1972 seçimlerinde siyasal rakiplerini yasa dışı dinleme faaliyetleri açığa çıkarıldı. Watergate adıyla anılan olaya adı karışan üç danışman ve bir savcı istifa etti.

17 Nisan 1974 - Madaralı Roman Ödülü'nü "Demirciler Çarşısı Cinayeti" adlı eseriyle Yaşar Kemal aldı.

17 Nisan 1982 - Kanada Anayasası kabul edildi.

17 Nisan 1993 - Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal kalp yetmezliği nedeniyle öldü. Atatürk'ten sonra görev başında ölen ikinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü nedeniyle ülke çapında 5 günlük yas ilan edildi. Yurtta ve temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi, maçlar iptal edildi ve radyo ve televizyonların program akışları değiştirildi.

17 Nisan 1999 - Bakü - Supsa Boru Hattı'nın resmi açılışı yapıldı.

17 Nisan 2005 - Bülent Dikmener Haber Ödülü, Uğur Dündar ile Sadi Özdemir'e verildi.

17 Nisan 2005 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Mehmet Ali Talat kazandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

17 Nisan 1598 - Giovanni Riccioli, İtalyan gökbilimci (ö. 1671)

17 Nisan 1868 - Mark Lambert Bristol, Amerikalı asker (ö. 1939)

17 Nisan 1890 - Cevat Şakir Kabaağaçlı, Roman ve hikâye yazarı (ö. 1973)

17 Nisan 1894 - Nikita Kruşçev, Sovyet devlet adamı ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi Birinci Sekreteri (ö. 1971)

17 Nisan 1903 - Ayşe Saffet Alpar, Kimyacı ve Türkiye'nin ilk kadın rektörü (ö. 1981)

17 Nisan 1916 - Sirimavo Bandaranaike, Sri Lankalı politikacı ve dünyanın ilk kadın başbakanı (ö. 2000)

17 Nisan 1918 - William Holden, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1981)

17 Nisan 1924 - İsmet Giritli, Hukuk profesörü ve yazar (1961 Anayasası'nı hazırlayan bilim adamlarından) (ö. 2007)

17 Nisan 1929 - James Last, Alman besteci (ö. 2015)

17 Nisan 1929 - Odete Lara, Brezilyalı oyuncu (ö. 2015)

17 Nisan 1937 - Tugay Toksöz, Sinema oyuncusu (ö. 1988)

17 Nisan 1942 - David Bradley, İngiliz oyuncu.

17 Nisan 1959 - Sean Bean, İngiliz oyuncu.

17 Nisan 1963 - Özer Kızıltan, Yönetmen.

17 Nisan 1964 - Maynard James Keenan, Amerikalı müzisyen (Tool, A Perfect Circle ve Puscifer gruplarının üyesi)

17 Nisan 1965 - William Mapother, Amerikalı oyuncu.

17 Nisan 1972 - Jennifer Garner, Amerikalı oyuncu.

17 Nisan 1974 - Mikael Åkerfeldt, İsveçli gitarist ve Opeth'in solisti.

17 Nisan 1974 - Victoria Beckham, İngiliz sosyoelit, moda tasarımcısı, model ve şarkıcı.

17 Nisan 1977 - Frederik Magle, Danimarkalı besteci ve piyanist.

17 Nisan 1980 - Caner Cindoruk, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

17 Nisan 1981 - Umut Kurt, Oyuncu.

17 Nisan 1985 - Rooney Mara, Amerikalı oyuncu.

17 Nisan 1993 - Adil Adilzade, Azeri asker (ö. 2016)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

17 Nisan 485 - Proklos, Yunan filozof (d. 412)

17 Nisan 744 - II. Velid veya Velid bin Yezid, on birinci Emeviler halifesi (d. 740)

17 Nisan 858 - III. Benedictus, 29 Eylül 855'den ölümüne kadar Roma Piskoposu ve Papalık Devleti'nin hükümdarı.

17 Nisan 1696 - Madame de Sévigné, Fransız aristokrat (d. 1626)

17 Nisan 1711 - I. Joseph, Kutsal Roma İmparatoru (d. 1678)

17 Nisan 1764 - Johann Mattheson, Alman besteci (d. 1681)

17 Nisan 1764 - Pompadour, Fransız markiz (d. 1721)

17 Nisan 1790 - Benjamin Franklin, Amerikalı bilim insanı ve siyasetçi (d. 1706)

17 Nisan 1825 - Johann Heinrich Füssli, İsviçreli ressam (d. 1741)

17 Nisan 1919 - J. Cleaveland Cady, Amerikalı mimar (d. 1837)

17 Nisan 1941 - Al Bowlly, Mozambik doğumlu İngiliz şarkıcı, caz gitaristi ve kompozitör (d. 1898)

17 Nisan 1946 - Juan Bautista Sacasa, Nikaragualı tıp doktoru ve siyasetçi (1932-36 arasında Nikaragua Başkanı) (d. 1874)

17 Nisan 1949 - Marius Berliet, Fransız otomobil üreticisi (d. 1866)

17 Nisan 1960 - Eddie Cochran, Amerikalı rock and roll müzisyeni (d. 1938)

17 Nisan 1967 - Ali Fuat Başgil, Akademisyen (d. 1893)

17 Nisan 1976 - Henrik Dam, Danimarkalı bilim insanı (d. 1895)

17 Nisan 1978 - Hamit Fendoğlu, Politikacı ve Malatya Belediye Başkanı (d. 1919)

17 Nisan 1981 - Şekip Ayhan Özışık, Besteci (d. 1932)

17 Nisan 1990 - Ralph Abernathy, Amerikalı rahip ve Amerikan sivil haklar hareketi liderlerinden (d. 1926)

17 Nisan 1993 - Turgut Özal, Bürokrat, siyasetçi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı (d. 1927)

17 Nisan 1994 - Roger Wolcott Sperry, Amerikalı nöropsikolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1913)

17 Nisan 1996 - François-Régis Bastide, Fransız siyasetçi, edebiyatçı ve diplomat (d. 1926)

17 Nisan 1997 - Haim Herzog, İsrail'in 6. Cumhurbaşkanı (d. 1918)

17 Nisan 2003 - Paul Getty, ABD doğumlu İngiliz iş adamı ve sanat eserleri koleksiyoncusu (d. 1932)

17 Nisan 2004 - Fana Koçovska, Makedon direnişçi, Yugoslav Partizanı ve Halk Kahramanı Nişanı sahibi ulusal kahraman (d. 1927)

17 Nisan 2007 - Eralp Özgen, Hukukçu ve Türkiye Barolar Birliği'nin eski Başkanlarından (d. 1936)

17 Nisan 2009 - Şirin Cemgil, Hukukçu ve 1968 kuşağının gençlik hareketinin öncülerinden (d. 1945)

17 Nisan 2010 - Ali Elverdi, Asker ve siyasetçi (d. 1924)

17 Nisan 2010 - Alexandru "Sandu" Neagu, Rumen eski millî futbolcu (d. 1948)

17 Nisan 2011 - Osamu Dezaki, Japon yönetmen ve senarist (d. 1943)

17 Nisan 2011 - Michael Sarrazin, Kanadalı (Québec) sinema ve televizyon oyuncusu (d. 1940)

17 Nisan 2013 - Deanna Durbin, Kanadalı aktris (d. 1921)

17 Nisan 2014 - Gabriel García Márquez, Kolombiyalı gazeteci, yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1927)

17 Nisan 2016 - Doris Roberts, Amerikalı oyuncudur (d. 1925)

17 Nisan 2017 - Matthew Tapunuu "Matt" Anoaʻi, Samoa asıllı Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1970)

17 Nisan 2018 - Barbara Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. Başkanı George H. W. Bush'un eşi (d. 1925)

17 Nisan 2018 - Cemal Safi, Şair (d. 1938)

17 Nisan 2019 - Alan Gabriel Ludwig García Pérez, eski Peru devlet başkanı (d. 1949)

17 Nisan 2019 - Kazuo Koike, Japon çizgi roman yazarı, romancı ve eğitimci (d. 1936)

17 Nisan 2020 - Norman Hunter, İngiliz eski millî futbolcu (d. 1943)

17 Nisan 2020 - Orhan Koloğlu, Tarihçi ve yazar (d. 1929)

17 Nisan 2020 - Giuseppi Logan, Amerikalı caz müzisyeni (d. 1935)

17 Nisan 2020 - Iris Cornelia Love, Amerikan klasik arkeolog (d. 1933)

17 Nisan 2020 - Jesús Vaquero Crespo, İspanyol beyin cerrahı, profesör (d. 1950)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?