Seyahat kısıtlaması denetimleri başladı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

İkinci Dünya Savaşı sıralarında Berlin`i bombalamaya gelen filodaki İngiliz uçak pilotu ağır yaralı olarak ele geçirilmiş. Pilotu hastaneye kaldırmışlar ve tedavi etmeye başlamışlar. Alman doktor İngiliz`in yanına gelip:

– "Size kötü bir haberim var, bir bacağınızı kesmek zorundayız." demiş. Hasta çaresiz bir şekilde Alman doktora:

– "En azından sizinkiler Londra`yı bombalamaya gittiklerinde kestiğiniz bacağımı bizim topraklara atmalarını sağlar mısınız?" diye sormuş. Doktor da kabul etmiş. İngiliz'in bacağını İngiltere topraklarına bıraktırmış. Aradan birkaç hafta daha geçmiş ve doktor bu kez diğer bacağının da iyi durumda olmadığını, kesmek zorunda kalacaklarını söylemiş. İngiliz yine aynı isteğini tekrarlamış. Doktor yine kabul etmiş ve Almanlar İngiliz'in bacağını yine atmışlar İngiltere toprağına. İngiliz'in iki hafta sonra da kolu kötüleşmeye başlamış. Doktor yine kesmek zorunda olduklarını söylemiş. İngiliz de aynı isteği kolu için yinelemiş. Doktor bu kez kabul etmemiş. İngiliz şaşkınlık içinde sormuş:

– " Neden ama? İki bacağımı da attınız. Kolumu niye atmıyorsunuz?"

Doktor:

– "İyi de sen galiba ufak ufak kaçmaya çalışıyorsun." demiş.

Günün Sözü” olarak 11 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Kübalı yazar ve şair Carlos Franqui'nin kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Huzurla uyusun.

"Hiçbir şey çatışmasız, karşıtsız ve kavgasız var olamaz."

"Hepimiz arada bir aklımıza gelen, otuz saniyeden fazla düşünmediğimiz, çevremizde olup bitenlerin esiri olmadan yaşamaya devam etmemizi sağlayan kısa bir anının hem kurbanı hem de celladı olabiliriz."

“Kendi ölümümüz hakkında söyleyecek hiçbir sözümüz olmayacak.”

"Boşa çıkan umutlar açık başkaldırıya değilse bile genellikle huzursuzluğa dönüşür."

"Kader bizim istencimiz dışında mı oluşur? Yoksa onu kışkırtan biz miyiz?"

"Yazmak, kendi ruhumuza doğru göç etmenin bir yoludur."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Sosyal medyadan mümkün olduğu kadar uzak durun, televizyonu kapatın, popüler kültüre olabilecek en asgari seviyede maruz kalın. Günümüzde imkansız gibi görünse de, pek çok çoğumuz sosyal medyaya bağlı olsak da yapmamız gereken şey çok basit: Olabildiğince az vakit harcamak...

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Dünyada şimdiye kadar var olmuş tüm canlı türlerinin %99,9'unun nesli tükenmiştir."

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 CHP Kastamonu'nun astığı manili '128 milyar dolar nerede?' pankartına da para cezası!

CHP Kastamonu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye genelinde CHP örgütlerine talimat vererek başlattığı '128 milyar dolar nerede?' sorusu ile özdeşleşen kampanyayı manileştirmişti. Polis, CHP Kastamonu İl Binası'na asılan manili pankartı asıldıktan sadece 45 dakika sonra indirmeye geldi. Polislerin il binasına geldiğini Gazeteci Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından duyurdu. Yarkadaş, ''SON DAKİKA: Kastamonu polisi, CHP Kastamonu İl Başkanlığı'nın 45 dakika önce binaya astığı manili pankartı indirmek için partiye geldi. Polisleri, İl Başkanı Hikmet Erbilgin karşıladı. Güvenlik güçlerinin, mani yazan pankartı istedikleri öğrenildi. Görüşme sürüyor'' ifadelerini kullandı. Kastamonu CHP İl Binası'na gelen polisler, yeni pankart asmanın emre itaatsizlik olduğunu belirtirken; para cezası kesileceğini söyledi. Gazeteci Yarkadaş son durumu, ''CHP Kastamonu İl Başkanlığı'na gelen polis, "dün gece tutulan tutanağa rağmen, yeni pankart asılmasının emre itaatsizlik olduğu ve 487 TL para cezası kesileceğini tebliğ etti. İl Başkanı Hikmet Erbilgin, polise soru sormanın suç olmadığını söyledi. Erbilgin açıklama yapacak'' ifadeleri ile duyurdu.

Polisleri böyle geri gönderdi: Balkon benim, ister çamaşır asarım, ister pankart...

Türkiye’nin dört bir yanına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişlerin toplatılmasına tepkiler büyüyor. Ankara Çankaya'da avukatlık ofisinin balkonuna söz konusu pankartlardan asan avukat Gonca Aytaş, kapıya gelen polislerin “indirin” talebine, “Hangi kanunda yazıyor? Balkon benim. İster çamaşır asarım, ister pankart” diye cevap verdi. “Burası benim özel mülküm, arama da yapamazsınız” diyerek polis ekibini geri gönderen Gonca Aytaş, SÖZCÜ'ye şunları söyledi:

– Dün akşam saatlerinde pankartı ofisime astım. Gece herhangi bir müdahale olmamış. Sabah polis geldi, “Pankartı kaldırın, yasak” dedi. “Hayır, yasak değil, burası benim balkonum. İster çamaşır asarım, istersem pankart asarım, kimseyi ilgilendirmiyor” dedim. Müdahale edeceklerini söylediler.

– “Burası özel mülk, buyurun müdahale edin” dedim ve “İçeri bile giremezsiniz, burası avukatlık bürosu” diye ekledim. “Pankart asmak suç” dediler. “Ben avukatım, hangi kanunun, hangi maddesi?' diye sordum. “Kabahatler Kanunu” diye cevap verdi. Hangi maddesi deyince de cevap veremediler. Merkezi aradı, “Çıkın gelin” talimatı üzerine gittiler. Sonuç: Pankart duruyor ama para yok. Korkmayın asın her yere.

Erdoğan’ın imzasıyla özelleşmişti! Datça'da halktan büyük tepki...

6 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Kargı Koyu yakınlarındaki hazine arazisinin bir bölümüne “Otel alanı, günübirlik tesis alanı, park alanı, otopark” yapılmasının önü açıldı. Cennet koyun Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özelleştirme İdaresi'ne devredilmesine bölge halkı tepki sürdürüyor. Muğlalılar, Datça'da düzenledikleri eylemde bir araya gelerek karara tepkisini gösterdi. Eylemde, “Kargı halkındır, satılamaz” sloganları atıldı. Mücadelelerini Kargı Koyu'nun özelleştirilme kararı iptal edilene kadar sürdüreceğini belirten Muğlalılar, önümüzdeki dönemde imza kampanyası, hukuksal girişimler, sosyal medya kampanyaları, sokak eylemleri ve etkinliklerle bu direnişi büyüteceklerini de duyurdu. Basın açıklaması gerçekleştiren Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması, şu ifadeleri kullandı;

*Anlıyoruz ki; büyük sermaye grupları ve onların hizmetinde olan iktidar gözünü bu defa Kargı koyuna dikmiş. Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi toplumsal fayda ve ekolojik denge gözetilmeden, konunun uzmanlarının ve bölgede yaşan insanların görüşü alınmadan verilen bu kararın başka hiçbir mantığı yok.

*Bir gecede, bir kişinin imzasıyla alınan böylesi bir kararın, ne içeriği ne de yöntemi açısından kabul edilmesi mümkün değil. Bugün eşsiz denizi ve doğal güzellikleri ile ünlü Kargı Koyu, aynı zamanda 2000 yıllık Antik Karya Yolu'nun olduğu güzergahta yer alıyor.

*Antik Çağ’dan bu yana “yarımadaların en güzeli” olarak ifade edilen Datça’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin, rant uğruna yağmalanmasını, betona kurban edilmesini istemiyoruz.

*Plansız ve ranta dayalı yapılaşma ile bir inşaat cehennemine dönen Datça'ya yönelik benzer saldırılar yıllardır olduğu gibi bugün de sürüyor. Gebekum olarak da bilinen Kızlanaltı Güllük Mevkii kıyı alanının kiralanması, Alavara başta olmak üzere birçok doğal sit alanının statüsünün düşürülmesi, Datça'nın içinde yer aldığı Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı'nın kabul edilmesi, Muğla-Denizli Çevre Düzeni'nde yapılan hukuksuz değişiklikler bu saldırıların örnekleri.

*Bizler bu saldırılara karşı bugüne kadar direndik ve bundan sonra da direnmeye devam edeceğiz. Sadece insanların değil, canlı cansız tüm varlıkların müşterek alanları olan kıyılar ve diğer doğal varlıkların ticari meta haline getirilerek talan edilmesini bugüne kadar kabul etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz.

*Bizler yaşam alanlarımızı ve bulunduğumuz bölgenin ekolojik dengesini bu saldırılara karşı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ancak toplumsal faydayı değil, yalnızca sermayenin karlılığını gözeten bu düzenin yarattığı ekolojik krizin küresel düzeyde insanlığı ve genel olarak dünya üzerindeki canlı yaşamını tehdit ettiği bir dönemde bu mücadelenin yalnızca Datça ile ilgili olmadığını da çok iyi biliyoruz.

*Datça'yı savunmak insanlığın geleceğini ve doğal yaşamı savunmanın bir parçasıdır. Kazdağları'nı, Kuzey Ormanları'nı, Salda Gölü'nü, Hevsel Bahçeleri'ni, Yırca Köyü'nü, Kanal projesiyle bir yıkımla karşı karşıya olan İstanbul'u, HES'lerle yok edilen dereleri savunduğumuz gibi, Kargı Koyu'nu da hep birlikte savunmak zorundayız.

*Kargı koyuna yönelik kararın duyulmasının ardından, sosyal medyada ortaya çıkan muazzam tepki çok sayıda insanın da bu gerçekliğin farkında olduğunu gösterdi

Millî Eğitim Bakanı Selçuk, 42 bin 873 öğrenciye daha tablet bilgisayar yolladıklarını açıkladı

Millî Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Selçuk, 12. faz dağıtım toplantısında, tablet bilgisayarların ulaştırıldığı illerin yöneticileri ile video konferans üzerinden toplantı yaptı. Selçuk, 62 ile gönderilen cihazların içinde öğrencilerin canlı dersler ve EBA platformundan yararlanabilmeleri için 25 GB internet paketi bulunduğunu belirterek, uzaktan eğitimdeki alternatif sistemleri ve kaynak destekleriyle her bir çocuğa ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı. Erişim konusunda ellerinden geleni yapacaklarını ve desteği devam ettireceklerini aktaran Selçuk, "500 bin tablet dağıtımı olarak koyduğumuz hedefi ocak ayında aşarak desteğimizi artırdık. 700 binin üzerinde tablet çocuklarımıza ulaştı. Bu hafta 42 bin 873 bilgisayarın daha sevkiyatını başlattık." ifadesini kullandı. Selçuk, dağıtımların öğrenci ailelerinin maddi durumu, kardeş sayısı, akademik başarısı gibi kriterler çerçevesinde adil şekilde gerçekleştirilmiş olmasından mutlu olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Okul öncesi, 8 ve 12. sınıflar haricinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçilen bu dönemde de sürecin en başından bu yana olduğu gibi ek kaynaklar sunarak, tablet ulaştırarak, EBA Destek Noktaları'nın sayısını artırarak öğrencilerin her an yanında olduk. Çocuklarımız kıymetli, öğretmenlerimiz kıymetli. Bakanlığımızın tüm birimleri bu dönemde onlara destek olmak için olağanüstü çaba sarf ediyor. Her kademedeki öğrencimize özel ek kaynaklar oluşturuyor ve onlarla paylaşıyoruz. Uzaktan eğitim sürecinde alternatif sistemlerimizle öğrencilerimizin yanındayız. TRT EBA kanallarımızda günde 3 tekrarla ekrana gelen ders yayınlarımızla, EBA internet platformundaki canlı derslerimizle EBA Destek Noktaları'mızla her bir öğrencimize ulaşmaya devam edeceğiz."

Korona haberlerine gelince:

Bakan Koca'dan aşı uyarısı

Bakan Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Son iki günde, açılan aşı kapasitesinin çok az bir bölümüne randevu alındı. Hastanelerimizde gece saat 24’e kadar aşı randevusu verilmektedir. Gündüz vakit bulamayanlar için iftardan sonra aşı olma imkanı var. En önemli silahımız aşı. Sıranız gelmişse vakit geçirmeden aşı olun." dedi.

İzmir Tabip Odası: 'Bu tedbirler vahim tabloyu durdurabilecek tedbirler değil'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ramazan ayının ilk iki haftasındaki kısmi kapanma kararına yönelik İzmir'den dikkat çeken bir çıkış geldi. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Erdoğan tarafından açıklanan ek tedbirlerin salgınla mücadele için yetersiz olduğunu söyledi. Günlük 60 bine yaklaşan vaka sayıları ile ortalama 270 civarında can kaybı yaşandığını vurgulayan Çamlı, mağdur kesimlere ekonomik destek sağlanması kaydıyla 28 günlük tam kapanmanın şart olduğunu söyledi. ANKA'ya konuşan Çamlı, Türkiye'nin vaka sayıları bakımından dünyada ilk 3'te yer aldıklarını vurgularken, şunları söyledi:

"Bu kadar vahim bir tablodayız. Tırnak içerisinde söylüyorum, bir süredir bazı tedbirler alınmasına rağmen bu noktaya geldik. 6-7 hafta öncesine göre İzmir'de 7 katına çıkan vaka sayıları var. Türkiye’de 8-9 bin olan vakalar, 60 binlere çıktı. Kısmi kapanma adıyla yeni tedbirler duyuruldu. Sokağa çıkma yasağı 21.00'den 19.00'a alındı. Kafe ve restoranlar paket servise geçirildi. Halı saha, bilardo salon ve kıraathaneler kapatıldı ama AVM'ler açık. Mesailer 16.00'ya çekildi ancak haftanın 5 günü fabrikalarda, iş yerlerinde yoğun çalışma sürüyor. Toplu taşımaya biraz kısıtlama getirildi. Bu tedbirler vahim tabloyu durdurabilecek tedbirler değil. Bunların yeterli olmayacağı kesin. Cumhurbaşkanı da 15 gün sonra bakacağız diyerek birtakım şüpheleri olduğunu dile getirdi. Bu tedbirleri 15 gün önce de alabilirdik. Niye 15 gün önce almadık da Ramazan'ın başlamasını bekledik. Henüz Covid pikinin zirvesine ulaşmadık. Geç kalıyoruz, 28 günlük tam kapanma şart"

Lütfi Çamlı şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından bir gün önce Bilim Kurulu toplantısı vardı. Birtakım kararlar aldılar ve hükümete önerdiler. Şeffaf bir yönetim olmadığı için Bilim Kurulu'nun ne önerdiğini bilmiyoruz. Sızan bilgilere göre Bilim Kurulu'nun da tam kapanma önerisinin olduğu söylenmekte. Bilim Kurulu'nun bazı üyelerinin de kendi tavsiyelerine göre yönetilmediğini söylediği iddia ediliyor. Tam kapanma ekonomik sıkıntı getirecektir ancak bir ülkenin en önemli çıkarı vatandaşlarının hayatıdır, sağlığıdır. Toplum sağlığının önüne hiçbir şey geçemez. Türkiye'nin ekonomik kaynakları bu yükü kaldırabilir. Gerekirse borç bile alınabilir. Bu önemli ve hayati bir konu. Birtakım yatırımlara bakıldığında oralara harcanan paraları düşündüğünüzde bunun toplum sağlığı için kullanılabilmesi de mümkün."

Bursa’nın en büyük kent mezarlığı definlere kapatıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, doluluğun yüzde 90'ları aştığı 1 milyon metrekare alana sahip Hamitler Kent Mezarlığı’nın sıralı definlere kapatıldığını duyurdu. Definlerin bugün itibarıyla 418 bin metrekare alana sahip Hasköy Mezarlığı'nda yapılacağı belirtildi. Hamitler’e geçen yıl 19 bin 870 defin işlemi yapıldığı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı’nın 2 Nisan’da açıkladığı haftalık coronavirüs risk haritasında 100 binde 260’lık vaka sayısıyla ‘çok yüksek risk’ grubunda yer alan Bursa’da, dün açıklanan verilere göre vaka sayıları 100 binde 418’e yükseldi. Vaka sayısı yaklaşık 2 kat arttı.

İçişleri Bakanlığı kısıtlamayla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı ardından açıkladığı yeni korona virüs tedbirleri hakkında vatandaşların sıkça sorduğu 9 soruyu yanıtladı.

‘Kısmi Kapanma Tedbirleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular’ başlığıyla yayınlanan soru ve cevaplar şu şekilde:

Soru 1- Sendikalar tarafından genel kurul vb. geniş katılımlı aktiviteler yapabilir mi?

Cevap 1. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmeyecektir.

Soru 2- Hafta içi günlerde de sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocukların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara hafta sonlarının tamamında, hafta içi günlerde ise belirli saatler haricinde (65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00) sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğinden;

– 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki özel araç veya toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası toplu ulaşım faaliyeti izne tabi olup seyahat izin kurullarından izin alınması gerekmektedir.

– 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın ise yanlarında veli veya vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Soru 3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde zorunlu hali bulunmayan vatandaşlarımızın (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında kalanlar hariç) şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Cevap 3. Herhangi bir zorunlu hali (taburcu olma veya doktor randevusu bulunma, yakınının vefatı, bulunduğu şehirde kalacak yerinin olmaması, merkezi sınavlara katılım, askerlik hizmetini tamamlama, sözleşmeye davet yazısı alma ve cezaevinden salıverilme) bulunmayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanmak suretiyle mümkün olabilecektir. Şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler seyahat güzergahı ve zamanı ile sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Soru 4- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan zaman dilimi içerisinde özel araçla seyahat edilebilecek mi?

Cevap 4. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılabilecektir. Ancak bu tür özel araçlarla şehirlerarası seyahatlerin sokağa çıkma kısıtlamasının başlama saatlerine göre planlanması gerekmekte olup varış şehrine ulaşılamamış olsa bile sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında seyahat izin belgesi olmaksızın şehirlerarası seyahatin sürdürülmesine müsaade edilmeyecektir.

Soru 5- Mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

Cevap 5. Serbest mali müşavirleri genel olarak sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler. Ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gerekliliği nedeniyle mali müşavirler ile çalışanları, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklardır.

Öte yandan bu muafiyet genel bir muafiyet olmayıp sadece muafiyet nedenine bağlı olarak mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden iş yerlerine gidiş ve gelişleri ile sınırlıdır. Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Soru 6- Herhangi bir tören, nikah merasimi ya da düğün yapılmaksızın evlenme işlemleri yapılabilir mi?

Cevap 6. Tören, nikah merasimi ya da düğün yapmaksızın resmi evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde herhangi sakınca bulunmamaktadır. Ancak ilgili Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar nişan, kına, tören, nikah merasimi ya da düğün yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Soru 7- Dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerlerinde masada servis şeklinde hizmet verilebilir mi?

Cevap 7. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, yerleşim birimleri sınırları dışındaki karayolları kenarlarında bulunan ve şehirlerarası seyahat edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dinlenme tesislerinde bulunan yeme-içme yerleri sadece şehirlerarası seyahat edenlere hizmet sunulması ve aynı masada ikiden fazla kişiye servis açılmaması kaydıyla masada servis şeklinde hizmet verilebilecektir.

Soru 8- Seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları ile profesyonel turist rehberleri Genelge ile hafta sonları belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır?

Cevap 8. Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek profesyonel turist rehberleri (turist rehberi kokartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) sadece yabancı turistlere hizmet sunmak ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını veya tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla belirli süre ve günlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftır.

Soru 9- Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezi/salonu hizmeti sunan iş yerleri ne şekilde çalışacaktır?

Cevap 9. Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verildiğinden hem kuaför hem de güzellik merkezi/salonu niteliğinde olan iş yerleri Ramazan ayı boyunca sadece kuaförlük hizmeti sunabilecekler, güzellik merkezi/salonu hizmetlerini ise sunamayacaklardır.

Seyahat kısıtlaması denetimleri başladı

Corona virüsü tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından alınan şehirlerarası seyahat kısıtlaması kararı saatler 19.00’u gösterdiğinde İstanbul’da da uygulanmaya başlandı. Polis ve jandarma ekipleri İstanbul’un giriş ve çıkışlarında denetim noktaları oluşturdu. D-100 Karayolu Gümüşyaka’da denetim yapan polis ve jandarma ekipleri, gelen araçları tek tek durdurarak, seyahat izin belge kontrolü yaptı. Denetim noktalarından bir diğeri ise D-100 Karayolu Tuzla mevkiinde oluşturuldu. Polis ekipleri İstanbul’a giriş çıkış yapan araçlara yönelik denetim yaptı. Tüm araçlar, polis ekipleri tarafından tek tek durdurulup izin belgeleri soruldu. Yapılan denetim sebebiyle trafik yoğunluğu oluştu. Polis ekiplerinin denetimlerinin sabah saat 05.00’e kadar süreceği öğrenildi. (DHA)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 42 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 105. doğum günü olan sevgili şairim Behçet Necatigil'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

EDEBİYAT MATİNESİ

Kaykılmış koltuğunda bir kız

Çiğner ciklet.

Bir oğlan dalgada,

Geldiğine pişman uyuklar

Bir başkası arkada.

Hiç bulabilir mi beyaz evi çok uzak

Uçurduğunuz kuş?

Kılıç gibi keskin karlı dağ.

Hiç yeri miydi açmak kalbi

Bu çiğ ışık altında.

Sizden önce birisi bir fantazi okudu,

Kırdı geçirdi.

Yayvan gülüşlerden ağızlar çok geç döner;

Şimdi sıra sizde üzgün ağır,

Ne güzel!

Olsa bari benzeri duygularla tedirgin,

Sizdekini yaşamış

Birkaç kişi.

Işıktasınız seçilmiyor,

Karanlıkta hepsi.

Okudunuz,

Bittiğine memnun,

Anlamamış;

Bozuk paralar gibi düşer önümüze

Alkış.

Gördünüz işte yerde

Çürük domatesler gibi ezik,

Avuçlarda mıncıklanmış kalbiniz.

Büyürken leke ince ipekte,

Yeniden eğildiniz!

#BehçetNecatigil

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Eleşkirt'in Kurtuluş Günü:

16 Nisan 1918 tarihi Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Eleşkirt ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Ses Günü

Sesin hayatımızdaki önemini vurgulamak için 2002 yılından bu yana 16 Nisan ‘’Dünya Ses Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Bu günde, dünyanın birçok ülkesinde konserler, halka açık paneller, yazılı ve görsel basında programlar, konferanslar ve bilimsel toplantılar gibi aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Bu aktiviteler ile sesin önemi topluma, sesini kullanan profesyoneller tarafından anlatılmaktadır.

Biyologlar Günü

Ülkemizde her yıl 16 Nisan "Biyologlar Günü" olarak kutlanmaktadır.

Tüm biyologların 16 Nisan "Biyologlar Günü"nü kutluyorum.

Fırtına : Kuğu Fırtınası (3 Gün)

Kuğu fırtınası, geleneksel fırtına takvimine göre her yıl tahmini olarak 16 Nisan’da başlayan ve 3 gün süren bir fırtınadır. Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan Kuğu Fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebilir. Bahar mevsiminde meydana gelen ve tüm yurdu etkisine alan bu fırtına nedeniyle şiddetli rüzgâr ve yağışlı hava, kışı adeta yeniden geri getirir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Nisan 1071 - Güney İtalya'da Bizans kontrolünde olan son şehir olan Bari, Norman, Robert Guiscard tarafından ele geçirildi.

16 Nisan 1912 - Amerikalı havacı Harriet Quimby, Manş Denizi'ni uçarak aşan ilk kadın oldu. Quimby, 3 ay sonra yaptığı gösteri sırasında uçağın yere çakılmasıyla öldü.

16 Nisan 1917 - Bolşevik lider Lenin, sürgünde bulunduğu İsviçre'den Rusya'ya döndü ve Sosyalist Devrim'in başlatılması çağrısında bulundu.

16 Nisan 1920 - İkinci Anzavur isyanı bastırıldı.

16 Nisan 1925 - Tanin gazetesi süresiz kapatıldı.

16 Nisan 1928 - Yüce Divan Cumhuriyet döneminin ilk mahkûmiyet kararını, Yavuz Zırhlısı'nın tamiratında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle İhsan Eryavuz'a verdi.

16 Nisan 1941 - II. Dünya Savaşı: 500 Alman uçağı Londra'yı bütün gece bombaladı.

16 Nisan 1943 - Dr. Albert Hofmann, LSD'nin psychedelic (sanrı yaratan, hayal gördüren) etkilerini keşfetti.

16 Nisan 1945 - Kızıl Ordu Berlin'e girdi ve Berlin Muharebesi başladı.

16 Nisan 1948 - Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü kuruldu.

16 Nisan 1959 - Ankara Üniversitesi'nde okuyan bir grup genç, Said-i Nursi'ye "Ankara Üniversitesi Nur Talebeleri" imzasıyla Şeker Bayramı tebriği gönderdiler.

16 Nisan 1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) yöneticileri Rıza Kuas ve Prof. Sadun Aren hakkında, "Akdeniz Ülkeleri İlerici ve Anti Emperyalist Partiler Konferansı"na katıldıkları için soruşturma açıldı.

16 Nisan 1971 - Türkiye İşçi Partisi yönetimine "Kürtçülük" iddiasıyla dava açıldı.

16 Nisan 1972 - İnsanoğlunun 5. Ay yolculuğu 'Apollo 16' uzay aracı ile başladı.

16 Nisan 1973 - Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) davası başladı. 256 sanıktan 10'u için idam istendi.

16 Nisan 1974 - Eski Demokrat Partililere siyasal hakları geri verildi.

16 Nisan 1975 - Başkent Phnom Penh'in düşüşüyle, Kamboçya Kızıl Kmerler'in kontrolüne girdi.

16 Nisan 1982 - Eski CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sıkıyönetim Askeri Mahkemesince tutuklandı.

16 Nisan 1984 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, "Çıplak denize girmek isteyen turist Türkiye'ye gelmesin" dedi.

16 Nisan 1984 - Orhan Pamuk, "Sessiz Ev" adlı eseriyle Madaralı Roman Ödülü'nü aldı.

16 Nisan 1988 - FKÖ İkinci Komutanı Ebu-Cihad, İsrail askerleri tarafından öldürüldü.

16 Nisan 1995 - Güney Afrika Cumhuriyeti ağır insan hakları ihlalleri olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye silah ambargosu koydu. Ambargo, 16 Nisan 1997'de kaldırıldı.

16 Nisan 1996 - Emir Hattab komutasındaki 50 kişilik Çeçen grubu 223 Rus askerini öldürdü ve 50 araçlık konvoyu imha etti. Bu olay tarihte Şatoy Pususu olarak bilinir.

16 Nisan 1999 - Harvard Üniversitesi, Tansu Çiller'e fahri doktorluk verilmediğini açıkladı.

16 Nisan 2001 - Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastı zanlılarından olduğu belirtilen Mehmet Fidancı, İstanbul'da yakalandı.

16 Nisan 2007 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia Teknik Üniversitesi'nde Cho Seung-Hui adlı öğrencinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıda, kendisi de dahil 33 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı.

16 Nisan 2017 - Türkiye'de yönetim biçimini, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" olarak değiştirmek için halk oylaması yapıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Nisan 1619 - Jan van Riebeeck, Hollandalı doktor, tüccarı ve Cape Kolonisi'nin kurucusu ve ilk yöneticisi (ö. 1677)

16 Nisan 1821 - Ford Madox Brown, İngiliz ressam (ö. 1893)

16 Nisan 1825 - Jacob Brønnum Scavenius Estrup, Danimarkalı politikacı (ö. 1913)

16 Nisan 1844 - Anatole France, Fransız yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1924)

16 Nisan 1861 - Fridtjof Nansen, Norveçli gezgin, bilim adamı, diplomat ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1930)

16 Nisan 1865 - Mehmet Esat Işık, Askeri hekim (ö. 1936)

16 Nisan 1867 - Wilbur Wright, ilk motorlu uçağı yapan Amerikalı ünlü Wright Kardeşler'den biri (ö. 1912)

16 Nisan 1871 - John Millington Synge, İrlandalı oyun yazarı, şair ve folklor kolleksiyoncusu (ö. 1909)

16 Nisan 1885 - Arnold Petersen, Amerika Sosyalist İşçi Partisi Ulusal Sekreteri (ö. 1976)

16 Nisan 1886 - Ernst Thaelmann, Alman siyasetçi ve Almanya Komünist Partisi önderi (ö. 1944)

16 Nisan 1889 - Charlie Chaplin, İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu ve yazar (ö. 1977)

16 Nisan 1896 - Tristan Tzara, Rumen asıllı Fransız şair ve yazar (ö. 1963)

16 Nisan 1916 - Behçet Necatigil, Şair ve yazar (ö. 1979)

16 Nisan 1919 - Merce Cunningham, Amerikalı koreograf ve dansçı (ö. 2009)

16 Nisan 1919 - Nilla Pizzi, İtalyan şarkıcı (ö. 2011)

16 Nisan 1921 - Peter Ustinov, İngiliz oyuncu, yönetmen ve yazar (ö. 2004)

16 Nisan 1922 - Afif Yesari, Yazar (ö. 1989)

16 Nisan 1922 - Kingsley Amis, İngiliz yazar (ö. 1995)

16 Nisan 1922 - Leo Tindemans, Belçika Başbakanı (ö. 2014)

16 Nisan 1924 - Henry Mancini, Amerikalı besteci ve aranjör (ö. 1994)

16 Nisan 1925 - Sabri Altınel, Şair (ö. 1985)

16 Nisan 1927 - XVI. Benedictus, Papa.

16 Nisan 1933 - Erol Günaydın, Sinema ve tiyatro sanatçısı (ö. 2012)

16 Nisan 1936 - Ayla Arslancan, Oyuncu (ö. 2015)

16 Nisan 1936 - Şaban Bayramoviç, Sırp müzisyen (ö. 2008)

16 Nisan 1939 - Dusty Springfield, İngiliz pop müzik şarkıcısı (ö. 1999)

16 Nisan 1947 - Erol Evgin, Şarkıcı, besteci ve oyuncu.

16 Nisan 1947 - Kerim Abdülcabbar, Amerikalı basketbolcu.

16 Nisan 1949 - Şükrü Karatepe, Hukukçu ve akademisyen.

16 Nisan 1952 - Yve-Alain Bois, Cezayirli tarihçi, modern sanat eleştirmeni ve akademisyen.

16 Nisan 1956 - Necla Nazır, Sinema oyuncusu ve şarkıcı.

16 Nisan 1960 - Rafael Benítez, İspanyol teknik direktör.

16 Nisan 1965 - Martin Lawrence, Amerikalı aktör, yönetmen ve yapımcı.

16 Nisan 1968 - Barbara Sarafian, Belçikalı oyuncu.

16 Nisan 1971 - Emre Tilev, Spor spikeri.

16 Nisan 1971 - Selena, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (ö 1995)

16 Nisan 1973 - Akon, Senegal asıllı Amerikalı Hip-Hop, R&B ve Soul müzik sanatçısı.

16 Nisan 1974 - Toygar Işıklı, Müzisyen ve besteci.

16 Nisan 1976 - Lukas Haas, Amerikalı aktör.

16 Nisan 1977 - Ceyda Düvenci, Oyuncu.

16 Nisan 1982 - Boris Diaw, Fransız basketbol oyuncusu.

16 Nisan 1983 - Marié Digby, Amerikan pop müzik şarkıcısı.

16 Nisan 1985 - Benjamín Rojas, Arjantinli oyuncu.

16 Nisan 1987 - Cenk Akyol, Basketbol oyuncusu.

16 Nisan 1990 - Vangelis Mantzaris, Yunan basketbolcu.

16 Nisan 1993 - Mirai Nagasu, Amerikan buz patenci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Nisan 69 - Otho, Roma İmparatoru (d. 32)

16 Nisan 1090 - Sikelgaita, Lombard prenses (d. 1040)

16 Nisan 1686 - Jean de Coligny-Saligny, Fransız bir soylu ve ordu komutanı (d. 1617)

16 Nisan 1788 - Georges-Louis Leclerc, Fransız natüralist, matematikçi, kozmolog ve ansiklopedi yazarı (d. 1707)

16 Nisan 1828 - Francisco Goya, İspanyol ressam (d. 1746)

16 Nisan 1846 - Domenico Dragonetti, İtalyan besteci (d. 1763)

16 Nisan 1850 - Marie Tussaud, Madame Tussauds balmumu heykel müzesinin kurucusu (d. 1761)

16 Nisan 1879 - Bernadette Soubirous, Roma Katolik Kilisesi azizi (d. 1844)

16 Nisan 1888 - Zygmunt Florenty Wróblewski, Polonyalı kimyager ve fizikçi (d. 1845)

16 Nisan 1838 - George William Hill, Amerikalı Astronom ve Matematikçi (d. 1838)

16 Nisan 1930 - José Carlos Mariátegui, Perulu siyasal önder ve yazar (Marksist tarihsel maddeciliği Peru'nun toplumsal çözümlemesine uygulayan ilk aydın) (d. 1895)

16 Nisan 1938 - Steve Bloomer, İngiliz millî futbolcu (d. 1874)

16 Nisan 1947 - Rudolf Höß, Nazi Almanyası'nda asker ve Auschwitz Toplama Kampı'nın Komutanı (d. 1900)

16 Nisan 1958 - Rosalind Franklin, İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı (d. 1920)

16 Nisan 1958 - Archibald Cochrane, İskoç siyasetçi ve deniz subayı (d. 1885)

16 Nisan 1968 - Edna Ferber, Amerikalı yazar (d. 1885)

16 Nisan 1972 - Yasunari Kavabata, Japon romancı ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1888)

16 Nisan 1989 - Hakkı Yeten, Futbolcu, teknik direktör ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 18. Başkanı (d. 1910)

16 Nisan 1991 - David Lean, İngiliz yönetmen (d. 1908)

16 Nisan 1992 - Sinan Kukul, Devrimci (d. 1956)

16 Nisan 1994 - Ralph Ellison, Afrikalı-Amerikalı yazar (d. 1913)

16 Nisan 1995 - İkbal Mesih, Pakistanlı çocuk işçi (gelişmekte olan ülkelerde çocuk emeği istismarı sembolü olan) (d. 1982)

16 Nisan 1997 - Roland Topor, Fransız oyun yazarı (d. 1938)

16 Nisan 2002 - Robert Urich, Amerikalı aktör (d. 1946)

16 Nisan 2008 - Edward Lorenz, Amerikan matematikçi ve meteorolog (d. 1917)

16 Nisan 2010 - Rasim Deliç, Boşnak asker (d. 1949)

16 Nisan 2010 - Carlos Franqui, Kübalı yazar, şair, gazeteci, devrimci ve siyasetçi (d. 1921)

16 Nisan 2015 - İdris Bamus, Faslı futbolcu (d. 1942)

16 Nisan 2016 - Jeanette Bonnier, İsveçli gazeteci, yazar ve medya yöneticisi (d. 1934)

16 Nisan 2016 - Louis Pilot, Lüksemburglu millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1940)

16 Nisan 2017 - Giandomenico Boncompagni, İtalyan radyo ve TV sunucusu, yönetmen, senarist ve söz yazarı (d. 1932)

16 Nisan 2018 - Harry Laverne Anderson, Amerikalı oyuncu ve sihibaz (d. 1952)

16 Nisan 2018 - Choi Eun-hee, Koreli oyuncu (d. 1926)

16 Nisan 2018 - Pamela Catherine Gidley, Amerikalı oyuncu (d. 1965)

16 Nisan 2018 - Harold Everett Greer, Amerikalı eski profesyonel basketbol oyuncusu (d. 1936)

16 Nisan 2018 - Katharina Reiss, bir Alman çevirmen ve çeviribilimci (d. 1923)

16 Nisan 2019 - Hansjörg Auer, Avusturyalı dağcı ve kaya tırmanıcısı (d. 1984)

16 Nisan 2019 - Jörg Demus, Avusturyalı besteci ve piyanist (d. 1928)

16 Nisan 2019 - David Lama, Avusturyalı dağcı ve serbest kaya tırmanıcısı (d. 1990)

16 Nisan 2019 - Fay McKenzie, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1918)

16 Nisan 2019 - Yaşar Özel, Ses sanatçısı (d. 1934)

16 Nisan 2020 - Daniel Bevilacqua, sahne adıyla Christophe, Fransız şarkıcı, söz yazarı, klavyeci ve müzik yapımcısı (d. 1945)

16 Nisan 2020 - Gene Deitch, Amerikalı ressam, animatör ve film yönetmeni (d. 1924)

16 Nisan 2020 - Francesco Di Carlo, İtalyan mafya üyesi (d. 1941)

16 Nisan 2020 - Howard Finkel, Amerikalı profesyonel güreş ring spikeri (d. 1950)

16 Nisan 2020 - Santiago Lanzuela Marina, İspanyol siyasetçi (d. 1948)

16 Nisan 2020 - Luis Sepulveda, Şilili yazar (d. 1949)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?