Şehirler arası seyahat yasağında zorunlu haller…

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Doktor, muayenehaneye ilk kez gelen hastadan 500 TL, sonraki muayenelerde ise 300 TL alıyormuş. Bunu öğrenen Kayserili, muayeneye ilk gidişinde:

- "İşte yine geldim doktor bey!.." demiş.

Doktor soyunmasını söylemiş. Muayene etmiş, ücretini almış:

- "Sağlığınız düzeliyor. Aynı ilaçları kullanmaya devam edin!" demiş.

Günün Sözleri” olarak bugün 85. doğum günü olan değerli yazar Pınar Kür'ün kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum ve kendisine daha nice mutlu, huzurlu, sağlıklı yıllar diliyorum.

“Ömrüm insanları idare etmekle geçiyor. İdare ediyorum işte. Herkesi. Ve herkesten çok kendimi.”

“Düşünce özgürlüğünü bir kavram olarak bile ortadan kaldırmanın en iyi yolu, düşünmeyi bilmeyen kuşaklar yetiştirmektir.”

“İnsan unutur tabii. İstemese de unutur ama isterse daha çabuk unutur.”

“Alışılmadık bir pencereden baktığında tanıdık bir gökyüzü bile şaşırtabilir insanı...”

“Bir adamı kaçırmanın en kolay yolunun ona "gitme" demek olduğunu bilmiyor muydu?”

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Mümkün olduğunca kredi kartı kullanmayın, ödemelerinizi nakit yapın, sonraki ayı düşünmek zorunda kalmayın. Hepimiz aynı yollardan geçiyoruz. Kredi kartını düşüncesizce her yere uzatıyoruz ve ekstre geldiğinde şoka uğruyoruz. Harcamalarımızı nakit yaptığımız anda cüzdanımıza göre hareket edeceğimiz için her şey çok daha kolay olacak.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Mavi gözlü insanların alkole olan toleransı diğer insanlara göre daha fazladır."

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Eski başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti. Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşama veda etti.

Erzincan’da 15 Kasım 1935’te dünyaya gelen Akbulut, babasının PTT memuru olması dolayısıyla ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzincan’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip serbest avukatlık yapan Akbulut, Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı görevinde bulundu. Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan ve 1983’teki genel seçimde ANAP Erzincan Milletvekili olarak TBMM’ye giren Akbulut, 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 1987’deki genel seçimde yeniden milletvekili olan Akbulut, TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989’a kadar sürdürdü. Turgut Özal’ın 1989’da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut’un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu. Akbulut, 15 Haziran 1991’de gerçekleştirilen ANAP Kongresi’nde Mesut Yılmaz’a yenilerek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı. Bu süreçten sonra siyasi çalışmalarına devam eden Akbulut, 18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 2000’e kadar sürdürdü. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan ancak adaylığını 2. turun ardından geri çeken Akbulut, 2002’de ANAP’tan istifa ederek Doğru Yol Partisi’nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu. Akbulut, DYP’nin barajı geçememesi nedeniyle TBMM’ye veda etti. Eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Samia Akbulut ile evli olan Akbulut 3 kız çocuğu babasıydı.

Sayın Yıldırım Akbulut nur içinde uyusun. Yakınlarına da sabır diliyorum.

Almanya, 'Türkiye'de hukuk eksik' diyerek suçluyu iade etmedi

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi, “uyuşturucu ticareti yapma” ve “uyarıcı madde imal etme” suçundan yargılanan ve yurt dışında yaşayan sanığın iadesini Adalet Bakanlığı aracılığıyla Almanya’dan istedi. Alman yargı makamları Berlin Büyükelçiliği aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na sanıkla ilgili cevap gönderdi. Gönderilen cevapta “Türkiye’de mevcut durum itibariyle hukukun üstünlüğü ilkeleri açısından önemli ölçüde eksiklikler bulunduğu” belirtilerek, sanığın iade edilmeyeceği bildirildi. Adalet Bakanlığı ise Alman makamların bu yanıtını hiçbir yorum yapmaksızın Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iletilmek üzere Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Adalet Bakanlığı’nın Alman makamlarının bu tutumuna sessiz kalmasını eleştiren CHP Mersin Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Sayın Bakan, siz bu ülkenin Adalet Bakanı’sınız. Ben Adalet Bakanı olsam, eğer bu ülkede hukuk varsa, adalet varsa, bağımsız yargı varsa, hukukun kuralları herkese eşit uygulanıyorsa, bu kâğıdı yırtarım. Ama siz de kabul ediyorsunuz, hiç dokunmadan mahkemeye gönderiyorsunuz. Sizin yerinizde olsam yüzüm kızarır. Gerçekten bağımsız bir yargı olduğuna, hukukun üstünlüğüne, hukuk devletine inanıyorsanız, Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Berlin Eyalet Mahkemesi ve Almanya’ya en üst derecede tepki verin, ama veremiyorsunuz. Siz Türkiye’de suçsuz günahsız insanlarla uğraşıyorsunuz, afiş asan parti ve ilçe başkanlarıyla uğraşıyorsunuz, siz emekli amiralleri 8 gün gözaltında tutuyorsunuz ama bu ülkelere hiçbir şey söylemiyorsunuz. Gücünüz kime yetiyor? Gidin Almanya’ya gerekeni söyleyin. Söylemiyorsanız da bu yazıdan utanın.”

Van Gölü'nü uzaydan fotoğraflayan astronot Rubins'e Van kedisi hediye edilecek

NASA’nın düzenlediği ‘Dünya Turnuvası’ isimli online yarışmada, Van Gölü’nün uzaydan fotoğrafını çekerek Türkiye'ye birinciliği kazandıran astronot Kate Rubins’e kentin en önemli değerlerinden olan ve göz renkleriyle gölü anımsatan Van kedisi hediye edilecek. Van Valiliği ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından kedi villasında koruma altında olan bir Van kedisi için özel oda ayarlandı. Özel odanın kapısına ise ‘Astronot Kate Rubins'in Van kedisi’ yazıldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli,astronot Kate Rubins'in şu an uzay görevinde olduğunu hatırlattı. Van Valiliği ile birlikte Astronot Rubins'i davet ettiklerini ifade eden Rektör Şevli, Kedi Evi Villası'nda kendisine çok güzel bir kedi ayırdıklarını söyledi.

Korona haberlerine gelince:

Seyahat yasağı hangi saatlerde? Şehirler arası seyahat yasağında zorunlu haller…

Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulamaya konan, normalleşme adımları ile kademeli kaldırılan seyahat yasağı tekrar yürürlüğe girdi. Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma kararı alındığını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri kapsamında “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderdi. Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

SEYAHAT YASAĞINDAN ZORUNLU HALLER

*Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

*Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),

*Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

*ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

*Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

*Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

*Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

*Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

THY ve Pegasus’tan kısmi kapanma açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Ramazan ayının ilk iki haftasında kısmi kapanma kararı alındığını duyurmuş, “Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek” demişti. Bu açıklamanın ardından Türk Hava Yolları ve Pegasus, uçuşlara dair duyuru yaptı. Açıklamayı yapan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, “Değerli misafirlerimiz; sizi, sağlığınızı koruyarak bulutların üzerine taşımaya devam ediyoruz. Uçuşu olan misafirlerimiz seyahat belgeleri ile havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirebilirler” dedi. THY’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise “Değerli yolcularımız; 14 Nisan 2021 itibarıyla uygulanacak kısıtlama süresince yolcularımız seyahat belgelerini ibraz ederek havalimanı ulaşımlarını sağlayabilirler. Sağlıklı ve güvenli uçuşlar dileriz” denildi. Pegasus’un resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise “14 Nisan 2021 itibarıyla uygulanacak olan 14 günlük kısmi kapanma sürecinde uçuşu olan misafirlerimiz, seyahatlerine ait belgeleri ile uçuşlarını güvenle gerçekleştirebilirler” denildi.

Libya'ya 150 bin doz aşı götüren uçak yola çıktı

Milli Savunma Bakanlığı, Libya'ya 150 bin doz aşı götüren uçağın Ankara'dan hareket ettiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla hazırlanan Kovid-19 aşılarını Libya'ya ulaştıracak Hava Kuvvetlerimize ait uçak, hazırlıkların tamamlanmasını müteakip Ankara Etimesgut Havaalanı'ndan yola çıktı." ifadesine yer verildi.

Danimarka, AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durdurdu

Danimarka, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından üretilen Kovid-19 aşısının kullanımını tamamen durdurduğunu açıkladı. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) aşının kan pıhtılaşması yan etkisiyle bağlantılı olduğunu açıklamasının ardından Danimarka, aşının kullanımını tamamen durdurdu. Danimarka'da AstraZeneca aşısı yaptıran 140 bin bazılarında pıhtılaşmaya bağlı sağlık sorunları görülmüştü. EMA, aşının güvenli ve etkili olduğunu tekrar teyit ettiği açıklamasında ülkeleri aşılama programlarına devam etmeye teşvik etmişti. Dünya Sağlık Örgütü de AstraZeneca aşısının faydalarının yan etki riskinden daha ağır bastığını belirtmişti. (DHA)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 108 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Tatar şair Abdullah Tukay'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

YERYÜZÜ UYKUSU

Kıra ak kardan

Yorgan örtülmüş,

Toprak bahara kadar,

Uykuya dalmış.

O durmadan uyur,

Kış geçinceye,

Güneyden kuşlar

Dönünceye kadar.

Bahar ayları,

Nisanı, mayısları,

Pek güzel çizilmiş

Atmış tanları.

Ormanın çağıltısı

Kuşların ötüşü,

Göğün gürlemesi

Yağmurun yağması.

Yıkanır hergün

Güneş nurunda,

Ondan sonra yine

Çiğ düşer geceye.

Yeryüzünün bu hâli

Anlattığımız herşey,

Geride kaldı,

Ancak rüyada görülebilir.

Yeryüzü uyuyor, sakin,

Görüyor tatlı düş,

Uyanacaktır,

Bekle, geçsin kış.

#AbdullahTukay

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Ağrı'nın Kurtuluş Günü:

15 Mart 1918 tarihi Ağrı'dan Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Ağrı ilinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Sanat Günü

Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir. 2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanılmıştır. Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art (IAA), (Türkçe:Uluslararası Sanat Derneği)'ın 2011 yılında Meksika'da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katıldığında Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan'ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önermiştir. Bu öneri çoğunluk oyu almış ve her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Kısaca Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan tüm dünyada "Dünya Sanat Günü" olarak kutlanmaktadır.

Turizm Haftası (15-22 Nisan)

Turizmin rengi, dili, dini ve ırkı olmadığı unutulmamalı, bütünü birleştirici bir parça olduğu daima hatırlanmalıdır. Ülkemizde turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası ülke çapında çeşitli etkinliklerle "Dünya Turizm Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Büyümenin İzlenmesi Günü

Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde büyüme ve gelişmenin izlenmesi programı kapsamında her yıl 15 Nisan "Büyümenin İzlenmesi Günü" olarak kutlanmaktadır. Çocuklar, bir ülkenin geleceği ve umudu olmalarının yanı sıra, toplumun en kırılgan grubunu da oluşturmaktadırlar. Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır. Bu görevler, ayrıca anayasa ve yasalarla da ilgili kişi ve kurumlara yüklenmiştir. Günümüzde çocuk sağlığına yönelik programların temel hedefi artık yalnızca çocuk yaşatma olmaktan çıkıp, sağlık sorunlarının yarattığı diğer olumsuzlukları önlemek ve gidermek olmaktadır. Bu amaçla sağlık hizmet sunumuna eskiye oranla daha farklı bir bakışla ve kapsamlı olarak yaklaşmak gerekmektedir. Ülkemizde doğan her bebek; doğumdan sonra ilk yıl içinde 9, 6 yaşına dek 16 defa izlenmektedir. 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

15 Nisan 1865 - Andrew Johnson, ABD’nin 17. Başkanı oldu.

15 Nisan 1912 - 2340 yolcusuyla ilk yolculuğuna çıkan Titanik transatlantiği, Newfoundland'ın güneyinde bir buzdağına çarparak battı; olayda, 1513 kişi öldü.

15 Nisan 1920 - Sacco ve Vanzetti adlarındaki iki İtalyan göçmeni, Massachusetts'te cinayet ve gasp suçlarıyla tutuklandılar. Yedi yıl sonra suçlulukları konusunda derin şüpheler mevcutken idam edilmeleri, Amerikan adalet sisteminin bir ayıbı olarak kalmıştır.

15 Nisan 1922 - Kanadalı bilim adamları Frederick G. Banting ve Charles H. Best, şeker hastalığına karşı kullanılan insülini buldu.

15 Nisan 1923 - Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni seçimlerin yapılması kararını alarak, son oturumunu gerçekleştirdi.

15 Nisan 1925 - Doğu'da isyan başlatan Şeyh Said yakalandı.

15 Nisan 1929 - İstanbul'da terzilik mektebi açıldı.

15 Nisan 1929 - Ankara Etnografya Müzesi'nde Birinci Genç Ressamlar Sergisi açıldı. Nurullah Berk, Cevat Dereli ve Refik Fazıl Epikman gibi sanatçıların eserleri sergilendi.

15 Nisan 1933 - Ankara-İstanbul arasında tarifeli uçak seferleri başladı.

15 Nisan 1945 - Zeytinyağı karne ile satılmaya başlandı.

15 Nisan 1946 - Şair Necip Fazıl Kısakürek, Sümerbank’ın devlet kurumu gibi değil, bir partinin organı gibi çalıştığını söylediği gerekçesiyle üç buçuk ay hapis, 115 lira para cezasına çarptırıldı.

15 Nisan 1946 - Millî Kütüphane Hazırlık Bürosu kuruldu. Kütüphane, 15 Ağustos 1948'de okuyuculara açıldı.

15 Nisan 1952 - ABD'nin stratejik bombardıman uçağı B-52 Stratofortress ilk uçuşunu yaptı.

15 Nisan 1955 - İlk McDonald's ABD'nin Illinois eyaletindeki Des Plaines'de açıldı. İlk günün kazancı 366,12 dolardı.

15 Nisan 1967 - New York ve San Francisco'da yaklaşık 200 bin kişi, Vietnam Savaşı'nı protesto etti.

15 Nisan 1970 - Japonlar, (Canon) hesaplama sonuçlarını ısıya duyarlı kâğıt üzerine yazan ilk elektronik hesap makinesini üretti.

15 Nisan 1978 - Türk atlet Veli Ballı, Hollanda'da yapılan 9. Uluslararası Westland Maratonu'nda birinci oldu.

15 Nisan 1982 - Kuzey Kore lideri Kim İl-sung'un 70. yaş gününe atfen, ülkede birçok yapının açılışı yapıldı. Bu yapıların en ünlüleri Juche Kulesi ve Büyük Halk Eğitim Evi'dir.

15 Nisan 1983 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, vatandaşlıktan çıkarılan Yılmaz Güney ve Cem Karaca'ya ait her türlü eserin basım, yayım, dağıtım ve bulundurulmasını yasakladı.

15 Nisan 1994 - Dünyanın en geniş kapsamlı ticaret antlaşması olan GATT, 120 ülkenin imzasıyla kabul edildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

15 Nisan 1452 - Leonardo da Vinci, İtalyan rönesans ressamı (ö. 1519)

15 Nisan 1469 - Guru Nanak Dev, Sihlerin ilk gurusu (ö. 1539)

15 Nisan 1642 - II. Süleyman, Osmanlı'nın 20. Padişahı (ö. 1691)

15 Nisan 1684 - I. Katerina, Rus Çariçesi (ö. 1727)

15 Nisan 1707 - Leonhard Euler, İsviçreli matematikçi ve fizikçi (ö. 1783)

15 Nisan 1710 - William Cullen, İskoç doktor (ö. 1790)

15 Nisan 1741 - Charles Willson Peale, Amerikalı ressam, asker ve doğabilimci (ö. 1827)

15 Nisan 1795 - Maria Schicklgruber, Adolf Hitler'in babaannesi (ö. 1847)

15 Nisan 1800 - James Clark Ross, Britanyalı deniz subayı (ö. 1862)

15 Nisan 1843 - Henry James, Amerikalı yazar (ö. 1916)

15 Nisan 1856 - Jean Moréas, Yunan asıllı Fransız şair (ö. 1910)

15 Nisan 1858 - Emile Durkheim, Fransız sosyolog (ö. 1917)

15 Nisan 1874 - Johannes Stark, Alman fizikçi (ö. 1957)

15 Nisan 1886 - Nikolay Gumilyov, Rus şair (ö. 1921)

15 Nisan 1896 - Victoria Hazan, Şarkıcı, udi ve besteci (ö. 1995)

15 Nisan 1905 - Zeki Faik İzer, Ressam (ö. 1988)

15 Nisan 1912 - Kim İl-sung, Kuzey Kore'nin kurucusu (ö. 1994)

15 Nisan 1921 - Georgiy Beregovoy, Sovyet kozmonot (ö. 1995)

15 Nisan 1932 - Anatoliy Gromıko, Sovyet-Rus bilim adamı ve diplomat (ö. 2017)

15 Nisan 1933 - Boris Strugatskiy, Sovyet yazar (ö. 2012)

15 Nisan 1933 - Elizabeth Montgomery, Amerikalı film ve televizyon oyuncusu (ö. 1995)

15 Nisan 1934 - Metin Ersoy, Müzisyen ve şarkıcı (ö. 2017)

15 Nisan 1934 - Andrzej Kopiczyński, Polonyalı oyuncu (ö. 2016)

15 Nisan 1936 - Aydın Doğan, İş adamı ve medya patronu.

15 Nisan 1937 - Çetin İpekkaya, Tiyatro yönetmeni ve oyuncu (ö. 2016)

15 Nisan 1939 - Claudia Cardinale, Tunus doğumlu İtalyan aktris.

15 Nisan 1943 - Pınar Kür, Yazar.

15 Nisan 1945 - İstemihan Taviloğlu, Besteci ve müzik eğitimcisi (ö. 2006)

15 Nisan 1949 - Kadir İnanır, Sinema oyuncusu.

15 Nisan 1950 - Josiane Balasko, Fransız sinema oyuncusu ve yönetmen.

15 Nisan 1955 - Dodi Al Fayed, Mısır kökenli İngiliz iş adamı (ö. 1997)

15 Nisan 1959 - Emma Thompson, İngiliz aktris ve Akademi Ödülü sahibi.

15 Nisan 1963 - İrfan Şahin, Televizyoncu.

15 Nisan 1966 - Samantha Fox, İngiliz kadın pop şarkcısı ve model.

15 Nisan 1972 - Selda Özbek, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

15 Nisan 1973 - Cengiz Kapmaz, Gazeteci ve yazar.

15 Nisan 1974 - Danny Way, Amerikalı profesyonel kaykaycı.

15 Nisan 1976 - Evrim Alataş, Kürt asıllı yazar, gazeteci ve eleştirmen (ö. 2010)

15 Nisan 1976 - Ragga Oktay, Şarkıcı ve oyuncu.

15 Nisan 1978 - Luis Fonsi, Porto-Rikolu şarkıcı.

15 Nisan 1979 - Luke Evans, Galli aktör.

15 Nisan 1979 - Nez, Şarkıcı ve dansçı.

15 Nisan 1990 - Emma Watson, İngiliz oyuncu.

15 Nisan 1996 - İpek Soylu, Millî tenisçi.

15 Nisan 1995 - Kim Namjoo, Koreli şarkıcı ve aktör.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

15 Nisan 628 - İmparatoriçe Suiko, Japonya'nın geleneksel veraset düzenine göre 33. hükümdarı (d. 554)

15 Nisan 1053 - Godwine, "Wessex" Kontu ve Edward (Günah çıkartıcı Edward)'ın kayın pederi (d. 1001)

15 Nisan 1446 - Filippo Brunelleschi, İtalyan mimar (d. 1377)

15 Nisan 1558 - Hürrem Sultan, Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın nikahlı eşi ve sonraki padişah II. Selim'nin annesi (d. 1502 veya 1504)

15 Nisan 1765 - Mihail Lomonosov, Rus bilim adamı (d. 1711)

15 Nisan 1825 - Cristóbal Bencomo y Rodríguez, İspanyol katolik rahip. VII. Fernando'ın itirafçısı (d. 1758)

15 Nisan 1865 - Abraham Lincoln, Amerikalı hukukçu, siyasetçi ve ABD'nin 16. Başkanı (d. 1809)

15 Nisan 1888 - Matthew Arnold, İngiliz şair ve kültür eleştirmenidir (d. 1822)

15 Nisan 1889 - Papaz Damien, Belçikalı Roma Katolik rahibi ve misyoner (d. 1840)

15 Nisan 1912 - Thomas Andrews, İrlandalı gemi mühendisi ve iş adamı (d. 1873)

15 Nisan 1912 - Luigi Gatti, İtalyan iş adamı ve restoran işletmecisi (d. 1875)

15 Nisan 1912 - Ann Elizabeth Isham, RMS Titanic gemisinde yer alan bir yolcu (d. 1862)

15 Nisan 1912 - Edward Smith, İngiliz deniz subayı (d. 1850)

15 Nisan 1912 - Thomas Byles, İngiliz Katolik rahip (d. 1870)

15 Nisan 1913 - Abdullah Tukay, Tatar şair (d. 1886)

15 Nisan 1921 - Ahmet Anzavur, Osmanlı subayı ve Kuva-i İnzibatiye kumandanı (Kuvâ-yi Milliye hareketine karşı ayaklanma başlatan) (d. 1885)

15 Nisan 1927 - Gaston Leroux, Fransız gazeteci ve yazar (d. 1868)

15 Nisan 1934 - Kemalettin Sami Gökçen, Asker, diplomat ve siyasetçi (d. 1884)

15 Nisan 1938 - César Vallejo, Perulu şair ve yazar (d. 1892)

15 Nisan 1942 - Robert Musil, Avusturyalı romancı, hikâyeci ve deneme yazarı (d. 1880)

15 Nisan 1948 - Radola Gajda, Çek komutan ve siyasetçi (d. 1892)

15 Nisan 1949 - Wallace Beery, Amerikalı oyuncu (d. 1885)

15 Nisan 1968 - Selahattin Güngör, Gazeteci, fıkra ve öykü yazarı

15 Nisan 1969 - Yusuf Kemal Tengirşenk, Akademisyen ve siyasetçi (Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemi bakanlarından) (d. 1878)

15 Nisan 1975 - Richard Conte, Amerikalı aktör (d. 1910)

15 Nisan 1980 - Jean-Paul Sartre, Fransız varoluşçu filozof, yazar ve eleştirmen (d. 1905)

15 Nisan 1986 - Jean Genet, Fransız yazar (d. 1910)

15 Nisan 1990 - Greta Garbo, İsveçli sinema oyuncusu (d. 1905)

15 Nisan 1995 - Yıldız Moran, Fotoğrafçı, sözlük yazarı ve çevirmen (d. 1932)

15 Nisan 1998 - Pol Pot, Kamboçyalı komünist lider (d. 1928)

15 Nisan 2000 - Hayati Hamzaoğlu, Sinema oyuncusu (d. 1933)

15 Nisan 2002 - Damon Knight, Amerikalı bilimkurgu yazarı (d. 1922)

15 Nisan 2004 - Suphi Karaman, Asker ve siyasetçi (27 Mayıs Darbesi'nin önde gelenlerinden) (d. 1920)

15 Nisan 2009 - Salih Neftçi, Ekonomist ve yazar (d. 1947)

15 Nisan 2011 - Vincenzo La Scola, İtalyan tenör (d. 1958)

15 Nisan 2015 - Tadahiko Ueda, Japon eski millî futbolcu (d. 1947)

15 Nisan 2017 - Allan Holdsworth, İngiliz gitarist, caz füsion-rock müzisyeni ve besteci (d. 1946)

15 Nisan 2017 - George Clifton James, Amerikalı oyuncudur (d. 1921)

15 Nisan 2017 - Emma Morano, İtalyan kadın (Ölümüne kadar "Yaşayan En Yaşlı Kişi" unvanı sahibi) (d. 1899)

15 Nisan 2018 - Ronald Lee Ermey, eski Amerikalı asker, oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1944)

15 Nisan 2018 - Michael Alexander Kirkwood Halliday (sıklıkla M.A.K. Halliday), İngiliz dilbilimci (d. 1925)

15 Nisan 2019 - Warren Adler, Amerikalı oyun yazarı ve şair (d. 1927)

15 Nisan 2019 - Owen Kay Garriott, Amerikalı elektrik mühendisi ve NASA astronotu (d. 1930)

15 Nisan 2020 - Sean Arnold, İngiliz aktör (d. 1941)

15 Nisan 2020 - Allen Daviau, Amerikalı görüntü yönetmeni (d. 1942)

15 Nisan 2020 - William Delford Davis, Amerikan futbolcusu ve iş adamı (d. 1934)

15 Nisan 2020 - Brian Mannion Dennehy, Amerikalı oyuncu, film yapımcısı, yönetmeni ve senarist (d. 1938)

15 Nisan 2020 - Lee Konitz, Amerikalı caz müziği sanatçısı, besteci ve alto saksofoncu. (d. 1927)

15 Nisan 2020 - Gérard Mulumba Kalemba, Kongolu Katolik Kilisesi piskoposu. (d. 1937)

15 Nisan 2020 - Bruce Myers, İngiliz aktör ve yönetmen (d. 1942)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?