Randevu alıp gelinmeyince, Biontech aşıları ziyan oldu

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün Ramazan ayının ilk günü.

Tuttuğunuz oruçların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Hayırlı Ramazanlar diliyorum tüm İslam alemine...

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Çocuk, kendisine bisiklet alması isteğini reddeden anneannesine beddua etmiş: “Allahım, lütfen yarın anneannem ölsün!”

Bunu işiten babası 'çocuktur' diye sesini çıkartmamış. Ancak ertesi gün anneanne ölmesin mi!?

Çocuk bu defa da isteğini yapmayan dedesine beddua etmiş: “Yarın dedem ölsün!" diye. Dede de göçüp gitmiş ertesi gün.

Babası bunu görünce iyice çıkışmış oğluna. Babasına kinlenen çocuk birkaç gün sonra, bu defa onun yüzüne karşı “Allahım, babam ölsün, ne olur!” diye beddua etmiş. Baba çocuğu bir hayli hırpalayıp, sözlerini geri almasını istemiş ama ne fayda!.. Babayı müthiş bir korku almış tabii, gözüne uyku girmez olmuş. Her gün ölümü beklliyormuş artık.

Birkaç gün geçmiş. Bir akşam işten eve döndüğünde karısını perişan halde ağlamaklı bulunca sormuş: “Hanım ne oldu yine? Ne bu perişan halin böyle?”

Kadın bir yandan gözyaşlarını silerken cevap vermiş: “Ne olacak bey! Daha ne olsun ki! Bizim kapıcının büyük oğlu aniden ölmesin mi! Aslan gibi, çok sağlıklı bir delikanlıydı da üstelik...”

Günün Sözü” olarak 32 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 115. doğum günü olan İrlandalı yazar Samuel Beckett'ın "Godot'yu Beklerken" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

-Hiç terk ettim mi seni?

+Gitmeme izin verdin.

Neyin var senin?

- Mutsuzum.

_ Sahi mi? Ne zamandan beri?

- Unutmuşum.

"Hepimiz deli doğuyoruz. Bazıları böyle kalıyor."

+Gidelim buralardan.

-Nereye gidelim?

+Fazla uzağa değil.

-Yok yok, buradan iyice uzaklara gidelim.

Dünyadaki gözyaşı miktarı sabittir. Ağlamaya başlayan biri için, bir yerlerde bir başkası keser ağlamayı. Aynı şey gülmek için de geçerlidir.

Günün birinde sağır olacağız. Günün birinde doğduk, günün birinde öleceğiz. Aynı gün, aynı an, size yetmiyor mu bu kadarını bilmek? Bir ayağımız mezarda dünyaya getirirler bizi, güneş bir an parıldar, sonra yeniden gecedir.

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Bedeninize iyi bakın, çöp gıdalar tüketmekten vazgeçin, mümkünse evde kendi yemeğinizi pişirin. Zaman zaman zor olsa da sağlıklı beslenmeyi ilke haline getirmek ve bunu uygulamak insanı psikolojik olarak çok rahatlatan bir alışkanlık. Dolayısıyla ihtiyacınız olmayan, sırf anlık olarak sizi iyi hissettirecek, bir yararı bulunmayan yiyeceklerden vazgeçin. O cipsi de hemen reyona geri bırakın.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Fareler ve atlar kusamaz"mış.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Mahkeme 15 Temmuz’da kaybolan silahları Emniyet’e sordu

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin yaşandığı gece kaybolan silahlarla ilgili resmi bir gelişme yaşandı. Emniyet Genel Müdürlüğü 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminde emniyete yapılan saldırılar sonucu meydana gelen maddi zararların tazmin edilmesi amacıyla 2017’de 661 darbe davası sanığına alacak davası açtı. Gazeteci Alican Uludağ’ın kendi internet sitesinde yer alan habere göre Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından atanan 7 kişilik bilirkişi heyeti 15 Temmuz’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde meydana gelen toplam zararın maliyetini 28 milyon 237 bin 867 lira olarak belirlemişti. Raporda, Ankara Emniyeti’ne ait 3 adet G-3 piyade tüfeği, 11 adet Kaleşnikof Tüfek, 1 adet MP5A3 otomatik tabanca ve 1 adet de kuru sıkı tabancanın kayıp olduğunu tespit etmişti. Ayrıca çok sayıda mühimmatında kayıp olduğu rapora eklenmişti. Davanın son duruşmasında mahkeme, yazı gönderdiği emniyetten, “bilirkişi raporunda eksik olduğu belirtilen ve darbe girişimi esnasında kaybolduğu söylenen silahların en son yapılan hangi sayımda var olduğunu gösterir tutanak ile darbe girişimi sonrasında bu silahların kaybolduğunun fark edildiği sayıma ilişkin tutanakları” ibraz etmesini istedi. EGM’ye tutanakların ibrazı için de 2 ay süre verildi. Mahkeme ayrıca, bilirkişi raporunun “silah ve mühimmatlar” ile ilgili kısmında, “kayıp silahlara ilişkin olarak sadece hesap yapılmakla yetinildiği, bu silahların darbe girişimi esnasında kaybolup kaybolmadığı hususunda görüş beyan edilmediği, ayrıca yerinde inceleme yetkisi verilmesine rağmen kayıp olduğu söylenen silahların en son hangi sayımda var olduğunun kayıtlanmadığı, darbe girişiminden evvel silahların var olup olmadığının rapor içeriğinden anlaşılamadığı” gerekçesiyle ek rapor alınmasına da karar verdi.

Kayıp silahlar, Ankara’da işlenen bir cinayete de konu olmuştu. Başkentte 2016’da Mustafa Maraş, tartıştığı traktör sürücüsünü öldürmüş, kardeşini de yaralamıştı. Cinayette seri atış yapabilen MP-5 kullanılmıştı. Satışı yasak silahı kullanan Maraş, savunmasında, “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtmışlardı” demişti. Yargılanan sanık, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Korona haberlerine gelince:

Randevu alıp gelinmeyince, Biontech aşıları ziyan oldu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, salgında gelinen son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Pandeminin üçüncü pikinde aşının ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü söyleyen Tükek, "Aşı gerçekten umut vaat eden bir durumda. 65 yaş üstü kesim bir miktar daha az yatmaya başladı hastanelere. Ölüm oranları da düştü. Ölüm sayısı az değil tabii ama bu yaştakilerin oranı çok daha azaldı. Demek ki 40-60 yaş arasını da aslında aşılamış olsak, ki haziran gibi onun da tamamlanmasının planlandığı söyleniyor, o zaman hazirandan sonraki süreçte çok daha rahat bir dönem geçireceğiz gibi gözüküyor. İngiltere zaten bunun örneğini verdi. Tek doz aşılamayla bile şu anda vaka sayıları oldukça azaldı. Aşılamadan önce İngiltere'deki vaka sayıları Türkiye'den daha kötü durumdaydı. Tek doz aşılama bile vaka sayılarını oldukça azalttı. Türkiye de eğer haziran gibi 40-60 yaş arasını bitirebilirse hazirandan sonraki olası salgınlarda bizim de çok daha rahat edebileceğimizi söyleyebilirim" dedi. Salgınla mücadelede bütün stratejinin aşı üzerine kurulması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Tufan Tükek, özellikle Biontech aşısı için randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşıların ziyan olduğunu söyledi . Tükek, "Toplumda aşılamayı desteklemeyen bazı kitlelerin olduğunu görüyoruz. Bunların da ikna edilmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten aşı bu salgını durdurmak için elimizdeki en önemli silahlardan birisi. Özellikle Biontech aşısı, sınırlı sayıda var. Ama randevusuna gelmeyenler olduğu zaman o kişinin aşısı çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil. Mutlaka o anda kullanılması gerekiyor. Kullanılmadığı takdirde boşa gidiyor. Vatandaşlardan ricamız, bu aşılar çok kıymetli, boşa gitmemesi için aşı randevusunu aldığınız zaman mutlaka randevunuza gidin ve aşınızı yaptırın.

Antalya İl Sağlık Müdüründen ilk doz aşı sonrası koronavirüse yakalananlar için uyarı

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, ilk doz aşısını yaptıran kişinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yakalanması halinde 180 gün sonra aşı olabileceğini bildirdi. Hülür, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Antalya'da Çin ve Almanya'dan alınan aşıların, hastaneler, aile sağlığı merkezleri başta olmak üzere bin 200 merkezde uygulandığını belirtti. Hülür, aşı uygulandıktan sonra da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı. Covid-19 aşısının ilk dozundan 28 gün sonra ikinci dozun uygulandığını hatırlatan Hülür, şunları kaydetti:

"Koronavirüs aşısının ilk dozunu olduktan sonra nadir de olsa virüs kapabiliyorlar. Hastalık geçiren diğer kişilerde olduğu gibi bu kişilere de 180 gün sonra aşı yapılacaktır. Koronavirüs aşısının koruyuculuğu ancak ikinci dozdan 14 gün sonra maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Hiç aşı olmadan Covid-19'u geçirenlere aşı sırası gelse bile, aşılama programından sorgulandığında 'aşı için öncelikli gruptasınız ancak enfeksiyon geçirdiğiniz için şu an aşı yapılamayacağı' uyarısı gelmektedir. Bu durumda olan vatandaşlarımızın endişe etmemesi gerekmektedir. 180 gün sonra sistemde aşı yapılabilir duruma gelmektedir." 

Fenerbahçe'de 3 sporcu daha koronavirüse yakalandı

Fenerbahçe Spor Kulübü, 3 sporcunun daha koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu.

Kulüpten yapılan açıklamada "Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımımıza yapılan rutin PCR testleri sonucunda 3 sporcumuzun testi pozitif sonuçlanmış, sporcularımızın tedavi ve karantina süreci başlamıştır" denildi.

DSÖ: Salgının sona ermesi için uzun bir yol var

Korona virüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, salgına karşı aşılama kampanyaları da hızla sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında salgına ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Ghebreyesus, Covid-19 salgınını ele almadaki karışıklık ve kayıtsızlık nedeni ile salgının sona ermesi için uzun bir yol olduğunu ifade ederek, salgının ancak kanıtlanmış halk sağlığı önlemleriyle aylar içinde kontrol altına alınabileceğini belirtti. Ghebreyesus, "Biz de toplumların ve ekonomilerin yeniden açıldığını, seyahat ve ticaretin yeniden başladığını görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Dünya genelinde yoğun bakımdaki doluluk oranına değinen Ghebreyesus, "Ama şu anda birçok ülkede yoğun bakım üniteleri dolup taşıyor ve insanlar ölüyor. Bu tamamen önlenebilir” dedi. Covid-19 salgınının sona ermesi için çok uzun bir yol olduğunu ifade eden Ghebreyesus, “Ancak iyimser olmak için birçok nedenimiz var. Yılın ilk iki ayında vaka ve ölümlerdeki düşüş, bu virüs ve varyantlarının durdurulabileceğini gösteriyor” dedi.

Suudi Arabistan rekat sayısını düşürdü

Suudi Arabistan İki Kutsal Cami İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdul Rahman Al Sudais'den teravi namazları ile ilgili açıklama geldi. Al Sudais, , Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Covid-19 salgını nedeni ile Ramazan ayında Mekke'de bulunan Mescid-i Haram ve Medine'de bulunan Mescid-i Nebevi'de teravi namazlarının 20 rekat yerine 10 rekat olarak kılınmasını onayladığını duyurdu. Alınan kararın ardından iki kutsal camide kılınacak olan teravi namazlarına değinen Al Sudais, namazların ihtiyati tedbirler ve önleyici protokollere kesinlikle uygun olacağını belirtti. Al-Sudais, kararın Kral Selman’ın her iki camide de ibadet edenlerin tüm uluslararası sağlık standartlarını karşılayan güvenli bir ortamda ibadetlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için mevcut tüm araçları kullanma konusundaki kararlılığının bir göstergesi olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan’da toplam vaka sayısı 398 bin 435'e, toplam can kaybı ise 6 bin 754'e ulaştı.

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle bugün 79. doğum günü olan değerli şair Ataol Behramoğlu'nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Daha nice mutlu, huzurlu, sağlıklı yıllar diliyorum Ataol Behramoğlu'na...

Çok Sevdim Bir Zamanlar Seviyorum Yine De

Çok sevdim bir zamanlar, seviyorum yine de

Alıp başımı gitmeyi yollar boyunca

Seyretmek bir bozkır akşamını camından bir otobüsün

Masal şehirlerini geçerken hızla

Çok sevdim bir zamanlar, seviyorum yine de

Ürpertili, sımsıcak tenini kadınların

Salmak serin sulara gövdemi

Düşüp gitmek ardına şiirin ve aşkın

Çok sevdim bir zamanlar, seviyorum yine de

Varolduğumu düşünmeyi, ürpererek..

Karanlık bir odada küçük bir çocuk gibi

Yağmurdan ve yalnızlıktan ürperek

Çok sevdim bir zamanlar, seviyorum yine de

Düşüncemi geniş ve sonsuz olanla birleştirmeyi

Hırçın ve ele geçmezce atılgan

Uysal ve usulcacık benim olan şeyi...

Çok sevdim bir zamanlar, seviyorum yine de

Ve hep seveceğim beynim ve tenim varoldukça bu dünyada

Pırıl pırıl olani, her zaman bir güz diriliğinde

Değişmez ve değişken olanı sonsuzca...

#AtaolBehramoğlu

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Ramazan (Müslümanlar için)

Ramazan, Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed'e Kur'an ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya ve Terâvih Salat'ına başlanıldığı aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam'ın beş şartından biridir.

Tüm insanlığa rehber olarak gönderilen Kuran’ı Kerim’in indirildiği; rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan “Ramazan-ı Şerif’in" İslam alemine hayırlar etirmesini diliyor ve tüm Müslümanların Ramazan'ını kutluyorum. Oruçlarınızın kabul olması dileğimle...

Tayland, Laos ve Kamboçya - Songkran (yılbaşı)

Tayland, Laos ve Kamboçya'da 13-15 Nisan arası “Songkran Festivali” olarak kutlanır. Bu o ülkelerin yeni yıl kutlamasıdır.

Vaisakhi Bayramı (Sihizm dinine inananlar için)

Ayrıca Sihizm dinine inananlar için Vaisakhi yılın en önemli bayramıdır ve "Khalsa-Topluluğunun doğuş günü" olarak 13 Nisan’da kutlanır. Vaisakhi bayramında insanlar yeni giysiler giyer ve birbirlerine hediyeler verirler. Sihizm, genel olarak 16. ve 17. yüzyıllarda Kuzey Hindistan'da yaşamış olan on gurunun öğretilerini temel alan tektanrıcı bir dindir. 1500'lü yıllar civarında ortaya çıkmıştır. Dünya'daki büyük dinlerden sayılan Sihizm'in 23 milyondan fazla inananı vardır. Sihizm sözcüğü Sih sözcüğünden türemiştir.

Kutlu olsun bu dinlerin ve mezheplerin mensuplarına.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

13 Nisan 1111 - V. Heinrich, Kutsal Roma İmparatoru olarak taç giydi.

13 Nisan 1204 - Dördüncü Haçlı Seferi'nde Kostantinopolis'in yağmalanması.

13 Nisan 1517 - Son Memlük sultanı II. Tomanbay, I. Selim tarafından Kahire’de idam edildi.

13 Nisan 1796 - ABD'ye ilk kez bir fil Hindistan'dan getirildi.

13 Nisan 1839 - El Salvador bağımsızlığını ilan etti.

13 Nisan 1849 - Macaristan cumhuriyet rejimine geçti.

13 Nisan 1870 - Metropolitan Sanat Müzesi, New York'ta kuruldu.

13 Nisan 1909 - Osmanlı İmparatorluğu'nda 31 Mart Olayı meydana geldi.

13 Nisan 1919 - Amritsar katliamı: Büyük Britanya askeri birlikleri, Amritsar'da (Hindistan) 379 silahsız göstericiyi öldürdü.

13 Nisan 1921 - İspanya Komünist İşçi Partisi kuruldu.

13 Nisan 1933 - Yüksek Mühendislik Mektebi'ni (İstanbul Teknik Üniversitesi) bitiren Sabiha ve Melek Hanımlar, Türkiye'nin ilk kadın mühendisleri oldu. İki kadın mühendis, kur'a sonucu Ankara ve Bursa Nafıa İdaresi'ne (Bayındırlık Bakanlığı) atandı.

13 Nisan 1941 - SSCB, Japonya ile saldırmazlık paktı imzaladı.

13 Nisan 1945 - Nazi Almanyası askeri birlikleri, 1000'den fazla politik ve askeri mahkûmu öldürdü.

13 Nisan 1945 - SSCB ve Bulgaristan Krallığı kuvvetleri, Viyana'yı ele geçirdi.

13 Nisan 1949 - Türk Kadınlar Birliği, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü'nün Onursal Başkanlığında kuruldu.

13 Nisan 1970 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini basan 12 silahlı sağ görüşlü, asteğmen doktor Necdet Güçlü'yü öldürdü.

13 Nisan 1970 - Uzay mekiği Apollo 13, yerden 321.860 km yüksekte olduğu sırada oksijen tanklarından bir tanesi infilak etti. Uzay ekibi başarıyla dünyaya döndü.

13 Nisan 1975 - Lübnan'nın başkenti Beyrut'ta dört Hristiyan Falanjiste karşılık, 27 Filistinlinin öldürülmesiyle Lübnan İç Savaşı başladı.

13 Nisan 1982 - Türkiye'de eski bakanlardan Hilmi İşgüzar, Yüce Divan'da 9 yıl 8 ay hapse mahkûm edildi.

13 Nisan 1985 - Arnavutluk'ta yönetime Enver Hoca'dan sonra Ramiz Alia geldi.

13 Nisan 1987 - Prof. Dr. Ekrem Akurgal, Aziz Nesin, Prof. Dr. Rona Aybay, Panayot Abacı ve Oğuz Aral, Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği'ni kurdu.

13 Nisan 1987 - Portekiz ve Çin, Makao'nun 1999 yılında Çin HC'ye iadesine ilişkin bir anlaşma imzaladı.

13 Nisan 1994 - Kamuoyunda "RTÜK Yasası" diye bilinen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Mülga 3984 Sayılı Kanun Meclis'de kabul edildi.

13 Nisan 1994 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın partisinin grup toplantısında, "RP'nin iktidara gelmek için sert mi yumuşak mı, kanlı mı yoksa tatlı mı olacak, buna 60 milyon karar verecek" ifadesini kullanması tepkilere yol açtı.

13 Nisan 1998 - PKK'nın iki numaralı kişisi Şemdin Sakık ile kardeşi Arif Sakık, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın operasyonuyla yakalanıp Türkiye'ye getirildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

13 Nisan 1506 - Pierre Favre, Savoie asıllı Katolik din adamı - Cizvitler'in tarikatının kurucularındandı, (ö. 1546)

13 Nisan 1519 - Catherine de' Medici, Fransa Kraliçesi (ö. 1589)

13 Nisan 1743 - Thomas Jefferson, ABD'nin 3. Başkanı (ö. 1826)

13 Nisan 1764 - Laurent de Gouvion Saint-Cyr, Fransa mareşali ve Marki (ö. 1830)

13 Nisan 1771 - Richard Trevithick, İngiliz mucit ve maden mühendisi (ö. 1833)

13 Nisan 1808 - Antonio Meucci, İtalyan mucit (ö. 1889)

13 Nisan 1825 - Thomas D'Arcy McGee, Kanadalı yazar (ö. 1868)

13 Nisan 1851 - William Quan Judge, Amerikalı teozof (ö. 1896)

13 Nisan 1860 - James Ensor, Belçikalı ressam (ö. 1949)

13 Nisan 1866 - Butch Cassidy, Amerikalı kanun kaçağı (ö. 1908)

13 Nisan 1885 - Pieter Sjoerds Gerbrandy, Hollandalı devlet adamı (ö. 1961)

13 Nisan 1901 - Jacques Lacan, Fransız psikiyatrist (ö. 1981)

13 Nisan 1904 - Yves Congar, 20. yüzyılın en önemli Roma Katolik ilahiyatçılarından biri olduğu düşünülmektedir (ö. 1995)

13 Nisan 1906 - Samuel Beckett, İrlandalı yazar, eleştirmen ve şair (ö. 1989)

13 Nisan 1914 - Orhan Veli Kanık, Şair (ö. 1950)

13 Nisan 1919 - Howard Keel, Amerikalı oyuncu (ö. 2004)

13 Nisan 1920 - Roberto Calvi, İtalyan bankacı (ö. 1982)

13 Nisan 1923 - Don Adams, Amerikalı oyuncu ve komedyen (ö. 2005)

13 Nisan 1931 - Aram Gülyüz, Yönetmen, yapımcı ve senarist (ö. 2018)

13 Nisan 1939 - Ekrem Pakdemirli, Siyasetçi (ö. 2015)

13 Nisan 1939 - Şemsi İnkaya, Oyuncu

13 Nisan 1942 - Ataol Behramoğlu, Şair ve yazar

13 Nisan 1942 - Aykut Edibali, Siyasetçi, yazar ve Millet Partisi Genel Başkanı

13 Nisan 1944 - Bill Gross, Amerikalı mali yönetici ve yazar

13 Nisan 1950 - Ron Perlman, Yahudi asıllı Amerikalı seslendirme sanatçısı ve oyuncu

13 Nisan 1953 - Brigitte Macron, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi

13 Nisan 1963 - Garry Kasparov, Rus satranç büyükustası ve Dünya Satranç Şampiyonu

13 Nisan 1967 - Olga Tañón, Porto Rikolu şarkıcı

13 Nisan 1968 - Jeanne Balibar, Fransız oyuncu ve şarkıcı

13 Nisan 1975 - Tatiana Navka, Rus buz patenci ve 2006 Kış Olimpiyatları şampiyonu

13 Nisan 1976 - Jonathan Brandis, Amerikalı oyuncu (ö. 2003)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

13 Nisan 814 - Krum Han, Tuna Bulgar Devleti Hanı

13 Nisan 1605 - Boris Godunov, Rus Çarı (d. 1551)

13 Nisan 1695 - Jean de La Fontaine, Fransız yazar (d. 1621)

13 Nisan 1712 - Nâbi, Osmanlı Dîvân edebiyatı şâiri (d. 1642)

13 Nisan 1794 - İmam Mansur, Çeçen devlet adamı (d. 1760)

13 Nisan 1854 - José María Vargas, Venezuela devlet başkanı (d. 1786)

13 Nisan 1904 - Stepan Makarov, Rus koramiral ve okyanus bilimici (d. 1849)

13 Nisan 1904 - Vasili Vasilyeviç Veresçagin, Rus savaş sanatçı (d. 1842)

13 Nisan 1918 - Lavr Georgiyeviç Kornilov, Rus Askeri İstihbarat mensubu (d. 1870)

13 Nisan 1936 - Konstandinos Demercis, Yunan politikacı (d. 1936)

13 Nisan 1941 - Annie Jump Cannon, Amerikalı astronom (d. 1863)

13 Nisan 1943 - Oskar Schlemmer, Alman ressam, heykeltıraş, tasarımcı ve Bauhaus okulu koreografı (d. 1888)

13 Nisan 1945 - Ernst Cassirer, Alman filozof (d. 1874)

13 Nisan 1956 - Emil Nolde, Alman ressam ve baskı resim sanatçısı (d. 1867)

13 Nisan 1962 - Hermann Muhs, Nazi Almanyası'nda kiliselerden sorumlu Devlet Bakanı ve bir sekreteri (d. 1894)

13 Nisan 1966 - Abdüsselam Arif, Iraklı asker ve siyasetçi. 1963-1966 yılları arasında Irak cumhurbaşkanı olarak görev yaptı (d. 1921)

13 Nisan 1966 - Carlo Carrà, İtalyan ressam (d. 1881)

13 Nisan 1975 - François Tombalbaye, diğer adıyla Ngarta Tombalbaye, Çad'ın ilk devlet başkanı olarak görev yapmış olan bir öğretmen ve sendika aktivisti (d. 1918)

13 Nisan 1978 - Funmilayo Ransome-Kuti, Nijerya'da, kadın hakları savunucusu ve feminist (d. 1900)

13 Nisan 1983 - Gerald Archibald "Gerry" Hitchens, İngiliz eski millî futbolcu (d. 1934)

13 Nisan 1983 - Mercè Rodoreda i Gurguí, Katalan romancı (d. 1908)

13 Nisan 1992 - Feza Gürsey, Fizikçi ve matematikçi (d. 1921)

13 Nisan 2000 - Giorgio Bassani, İtalyan yazar ve yayımcı (d. 1916)

13 Nisan 2008 - Ignazio Fabra, İtalyan güreşçi (d. 1930)

13 Nisan 2008 - John Archibald Wheeler, Amerikalı bir teorik fizikçidir (d. 1911)

13 Nisan 2014 - Ernesto Laclau, Arjantinli politik kuramcı sıklıkla, post-Marksist olarak tanınmaktadır (d. 1935)

13 Nisan 2015 - Ronnie Carroll (d.Ronald Cleghorn) Kuzey İrlandalı şarkıcı (d. 1934)

13 Nisan 2015 - Eduardo Galeano, Uruguaylı gazeteci (d. 1940)

13 Nisan 2015 - Günter Grass, Alman yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1927)

13 Nisan 2017 - Georges Rol, Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı Fransız piskopos (d. 1926)

13 Nisan 2017 - Robert William Taylor ya da Bob Taylor, Amerikalı bilişimci ve bilgisayar mühendisidir (d. 1932)

13 Nisan 2018 - Arthur William Bell III, Amerikalı radyo sunucusu, gazeteci ve yazardır (d. 1945)

13 Nisan 2018 - Miloš Forman, Çekoslovak göçmeni Amerikalı film yönetmeni, senarist, oyuncu ve akademisyen (d. 1932)

13 Nisan 2019 - Anthony Peter Buzan, İngiliz yazar, klinik psikolog ve yayımcı (d. 1942)

13 Nisan 2019 - Neus Català Pallejà, İspanyol eleştirmen, aktivist ve siyasetçi (d. 1915)

13 Nisan 2019 - Paul Greengard, Amerikalı nörolog (d. 1925)

13 Nisan 2020 - Ryo Kawasaki, Japon elektronik caz müzisyeni, orkestra şefi, besteci ve yazılım programcısı (d. 1947)

13 Nisan 2020 - Sarah Maldoror, Siyahi kökenli Fransız yazar, sinema ve tiyatro yönetmeni (d. 1929)

13 Nisan 2020 - Patricia Millardet, Fransız kadın oyuncu (d. 1957)

13 Nisan 2020 - Ann Sullivan, Amerikalı animatör (d. 1929)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?