“Asla o partiye oy vermem” diyenlerin oranları açıklandı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamin adı Tali'ymiş. Çalıştığı iş yerinde de şefmiş. Herkes "Şef Tali Bey" olarak sesleniyormuş mecburen. Şef Tali'nin karısı da biraz “r”' özürlüymüş. Bir gün işyerinden bir şey danışmak için evini aramışlar. Karısı açmış telefonu:

- "Buyurun kimi aradınız?" demiş.

- "Şef Tali yok muydu hanımefendi?" demiş arayan kişi.

- "Şef Tali yok, ben kayısı!" demiş karısı...

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"En iyiyi bulmak isterken iyiyi de kaybediyoruz." demiş William Shakespeare...

Şuraya da "Hayatınızı daha huzurlu hale getirebilmeniz için edinmeniz gereken basit alışkanlıklar"dan birini bırakayım:

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde fark etmediğimiz şeylerden biri de kendimizi dinlemediğimiz... Yalnızlığın o kadar da kötü bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın ve kendinizle kalmak için fırsat yaratın. Bu nedenle, arkadaş çevrenizi daraltmayı deneyin; mutluluk gerçekten orada.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"İnsan beyni acıyı hissetmez"miş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Emeklilerin bayram ikramiyeleri zamlı yatacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılından bu yana dini bayramlar öncesinde 1.000 TL olarak verilen emekli ikramiyelerinin bu yıl enflasyon oranında artırıldığını açıkladı. Aldıkları maaşlar ile zar zor geçinen emekliler için bayramlar, 2018 yılından bu yana bir nebze de olsa ekonomik açıdan rahatlamak anlamına geliyor. 2018 seçimleri öncesi yılda iki defa olmak üzere dini bayramlarda emeklilere 1.000 TL bayram ikramiyesi verileceği açıklanmıştı. Bu karar sonrası emekliler ilk ikramiyelerini 2018 yılının Haziran ayında aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Kadın Kolları ve Gençlik Kolları MKYK üyelerini Dolmabahçe Ofis’te kabul etti. Üyelere seslenen Erdoğan, emekli ikramiyelerinin bu yıl zamlı yatacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında, “Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazan’daki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz. Ayrıca salgın döneminde aldığımız tedbirler kapsamında, en düşük emekli maaşını 1.500 liraya çıkartarak, hiçbir vatandaşımızın mağdur durumuna düşmemesini sağladık. Biz göreve geldiğimizde emekli maaşlarının 66 liradan başladığını hatırlatmak isterim. Emekli maaşları 66 lira idi. Emeklilerimiz bugün tarihlerinin en iyi gelir seviyesine sahiptir. Biz bunu da yeterli görmüyor, ülkemizin imkanlarının genişlemesine paralel olarak emeklilerimizin şartlarını daha da iyileştirmeye hazırlanıyoruz. Bu tabloya ihracatta her ay tazelediğimiz rekorları, dünyada herkes küçülürken bizim büyüyen nadir ülkelerden biri olduğumuz gerçeğini, üretim tarafındaki sevindirici gelişmeleri ve daha pek çok olumlu haberi ekleyebiliriz.” ifadelerini kullandı. Emekli ikramiyeleri 2018 yılından bu yana düşen alım gücüne rağmen hiç arttırılmadı. Merkez Bankası enflasyon hesaplayıcısına göre 2018 yılının Haziran ayında 1.000 TL ile yapılan bir alışverişin tutarı bugün 1.464 TL oldu.

AKP'ye Asla Oy Vermem Diyenlerin Oranı Yüzde 27

Metropoll Araştırma'nın her ay düzenli olarak yaptığı "Türkiye'nin Nabzı" anketinin mart ayı sonuçları açıklandı. Katılımcılara, "Asla oy vermem dediğiniz bir siyasi parti var mı, varsa hangisi?" diye soruldu. 

Anketin sonuçlarına göre, seçmenin yüzde 28,7'si, "HDP'ye asla oy vermem" derken, yüzde 27,7'lik kesim ise AKP'ye oy vermeyeceğini söylüyor. CHP'ye asla oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranının yüzde 15,7 olduğu, "Cevap yok" diyenlerin oranının da yüzde 20,3 olduğu görülüyor.

Malatya Valiliği'nden AKP'li belediyenin Almanya'ya gönderdiği 43 kişiyle ilgili açıklama

Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin çevre eğitimi için geçen yıl Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün Türkiye’ye geri dönmediği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili Malatya Valiliğinden açıklama geldi.

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Yeşilyurt Belediyesi tarafından 15-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerinin "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" adlı proje kapsamında Hizmet Damgalı Pasaport düzenlenerek Almanya'ya gönderilen 45 kişiden 43'ünün geri dönmediği" yönünde iddiaların yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, "Valiliğimizin 11 Mart 2021 tarihli yazısıyla gerek söz konusu iddiaların gerekse 2019, 2020 ve 2021 yıllarında belediyeler ile sivil toplum kuruluşları arasında imzalanan protokollere istinaden 5682 sayılı Pasaport Kanunu'nun 14 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre gerçekleştirilen Hizmet Damgalı Pasaport işlemlerinin incelenmesi için mülkiye müfettişi görevlendirilmesi talep edilmiş olup, İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen inceleme işlemleri halen devam etmektedir" ifadesi kullanıldı

Bodrum’un kıyıları “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edildi

Muğla’nın Bodrum ilçesi sınırları içerisinde yer alan birçok kıyı bölgesi Cumhurbaşkanı kararı ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edildi. 10 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında “Muğla İli, Bodrum İlçesi sınırları içerisinde bulunan Eskiçeşme, Bitez, Ortakent, Karakaya, Dereköy, Geriş Mahalleleri ve Adalar Çevresi Doğal Sit Alanının korunma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi. Bu kararla birlikte daha önce imara açılması gündeme gelen Adaboğazı ve çevresi koruma altına alınmış oldu. Kararı değerlendiren Emek Partisi Bodrum İlçe Başkanı Uğurcan Çakar, Bodrum halkı, çevre örgütleri ve siyasi partiler olarak Adaboğazı’nın ranta açılmasına karşı yürüyüş gerçekleştirdiklerini hatırlatarak örgütlü mücadelenin önemine değindi. Çakar, “Örgütlü mücadele her alanda ve her yerde bir kere daha başarısını ortaya koymuştur. Bodrum’u ranta, talana ve yağmaya teslim etmeyeceğiz. Hukuksuzca ranta teslim edilen Cennet Koyu dahil olmak üzere tüm alanlarımız için örgütlenerek mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (Muğla/EVRENSEL)

Korona haberlerine gelince:

Armağan Çağlayan'a diyabet hastası olmasına rağmen aşı çıkmadı

Sağlık Bakanlığı'nın kararına göre kronik rahatsızlığı olan kişiler de aşı takvimine eklendi. Riskli grupta yer alan diyabet hastalığı yaşayan Armağan Çağlayan da kendisine aşı randevusu çıkmadığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çağlayan; “Diyabet hastalarına aşı neye göre çıkıyor? Diyabet hastası yaşı benden daha küçük arkadaşıma çıktı, bana çıkmadı. Üstelik raporum da var” ifadelerini kullandı. Çağlayan’a yanıt veren diyabet hastası takipçilerinden aynı sorunu yaşayanlar olduğu ortaya çıkarken bir kısım takipçi de randevu alabildiğini açıkladı.

Murat Boz koronavirüse yakalandı

Türkiye'de ve vakaların yüzde 40'ının bulunduğu İstanbul'da koronavirüs vakaları artmaya devam ederken, şarkıcı Murat Boz da Covid-19'a yakalandı. 4 gün önce testi pozitif çıkan Boz kendini karantinaya aldı. Sağlık durumu hakkında bilgi veren ünlü şarkıcı, "Herkese selam, Covid-19 pozitif olduğuma dair haberler ne yazık ki doğru. Bugün karantinanın 4. gününde evimde dinleniyorum, durumum iyi. Lütfen önlemlerinizi almayı ihmal etmeyin. Tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum" mesajını paylaştı.

Parası olan yurtdışına gidip aşı olabiliyor: BioNTech için Sırbistan’a tur

Koronavirüse karşı Sputnik V aşısını vurulabilmeleri için Türkiye’den Rusya’nın başkenti Moskova’ya özel turlar düzenlendiğinin ortaya çıkmasının ardından şimdi ise BioNTech aşısı için Sırbistan’a turlar gündemde. Özel bir seyahat acentesi tarafından düzenlenen tur paketini alan yurttaşlar 799 Avro karşılığında Sırbistan’a giderek aşı olup dönebilecek. Tur firmasını bir saat boyunca üst üste aramamıza karşın telefonları sürekli meşgul çaldı. Zorluklarla ulaşabildiğimiz acente yetkilisi ise aşı turu için çok yoğun bir talep olduğunu, bu nedenle telefonlarının meşgul çaldığını belirtti. Aşının iki aşamada yapılacağını bunun için Sırbistan’a iki kez gidileceğini belirten acente yetkilisi, “Tur 23-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Yolcularımız ilk doz aşılarını olacaklar. 21 gün sonra ikinci doz aşı için bir daha Sırbistan’a gidilecek. Yolcularımıza Türkçe ve Sırpça bilen tercümanlar eşlik edecek” diye konuştu. Bu turların yasal olup olmadığını sormamız üzerine ise acente yetkilisi, “Türkiye’den ve Avrupa’dan bu turlar düzenleniyor. Sırbistan Sağlık Bakanlığı aşı olanlara aşı kartı veriyor. Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın şu an için bu uygulamaya bir müdahalesi yok” dedi. 

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 84 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Abdülhak Hamid Tarhan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun.

BİR ŞAİRİN HEZEYANI

Merhaba ey harap makbereler,

Sâfiline küşâde pencereler!

Nezdinizde karârı pek severim.

Bence hep şi’rdir bu meşcereler,

Şu bayırlar, harabeler, dereler.

Bu esen rüzgârı pek severim.

 

Bahrdan levhime gelir safvet,

Safvet-i lehv o en güzel sanat.

Ebrden kalbime iner rikkat,

Rikkat-i kalb, o en büyük hikmet.

Ben hazan u baharı pek severim.

 

Fikrimi âsmân eder terfi,

Şi’rimi ahterân eder tarsi;

Her kim eylerse eylesin teşni',

Bana lâzım değil beyan u bedi!

Köydeki çeşmesârı pek severim.

 

Dilemem şeyh u şâbdan irşâd,

Encümenden hiç istemem imdâd,

Bana üstâd-ı Sun’dur üstad,

Bunu cehlimden eyle istişhâd.

Cehl ile iftiharı pek severim.

 

Servden istikamet öğrendim,

Senge baktım metânet öğrendim,

Sâyelerden himâyet öğrendim.

Akıbet bir muhabbet öğrendim.

Ben bu nakş u nigârı pek severim.

 

Müteharrik çemen belâgatten,

Dem urur tâirân fasâhattan,

Gonca bir ders açar letâfetten,

Beni âgâh eder selâsetten.

Reviş-i cûybârı pek severim.

 

Yetişir âsmân önümde kitab

Bana mektep gelir şu penbe sehâb.

Encümen cânişidir girdâb,

Ne hoş urmuş bu merkade mehtâb.

Şu gelen ihtiyarı pek severim.

 

Eder ilka hayalime ziynet,

Hande ettikçe her seher Kudret,

Görürüm her tarafta bin ibret,

Tek ü tenha önünde ey Vahdet,

Ettiğim âh u zârı pek severim.

 

Olmadım sarf u nahve ben âgâh,

Gramerden de anlamam billah,

Ulemâ benden etsin istikrâh,

Hiç vazifemde olmaz, ey hemrâh,

Çünkü Perverdigâr’ı pek severim.

 

Batmasın pâyına sakın bu çiçek,

Bir melek geldi söyledi gülerek,

Burdan sevdiğim güzâr edecek,

Ben onun da esiriyim gerçek,

Ben o merdüm-şikârı pek severim.

 

Vechi mir’at-ı hüsn-i sirettir,

Zülfü meşşate-i tabiattır,

Çeşmi hemreng-i sermediyyettir,

O da bir derstir, fazilettir.

Severim, yâdgârı pek severim.

Abdülhak Hâmit Tarhan

(Hep Yahut Hiç, S. 89-91)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Çocuk Günü (Bolivya)

12 Nisan Bolivya'da "Çocuk Günü" olarak kutlanmaktadır.

Uluslararası Havacılık ve Kozmonotluk Günü

12 Nisan tarihi "Uluslararası Havacılık ve Kozmonotluk Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu gün önemini 27 yaşındaki Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961 tarihinde ilk defa uzaya çıkmasından almaktadır. Gagarin Dünya üzerinde 1 saat 48 dakika Vostok 1 uzay aracında tur atmıştır. Yuri Gagarin'in insanlık tarihinde ilk defa uzaya çıkışının 1 yıl sonrasında, 9 Nisan 1962'de Sovyetler Birliği'nde 12 Nisan tarihi "Uluslararası Havacılık ve Kozmonotluk Günü" olarak kabul edilmiştir. 1968 yılında da Uluslararası Havacılık Federasyonu'nun 61. konferansında bu gün "Dünya Havacılık ve Astronotluk Günü" olarak kabul edilmiştir. Modern Rusya'da bu gün aynı zamanda "Askeri Onur ve Rusya İçin Hatıra Günü"olarak kutlanmaktadır.

Uluslararası İnsanlı Uzay Uçuşu Günü

12 Nisan günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 7 Nisan 2011 yılında  "Uluslararası İnsanlı Uzay Uçuşu Günü" olarak ilan edilmiştir. Bu gün önemini 27 yaşındaki Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961 tarihinde ilk defa uzaya çıkmasından almaktadır.

Yuri Gecesi

12 Nisan insanlı uzay araştırmaları için büyük bir dönüm noktası. 1961 yılının 12 Nisan’ında Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin, uzaya çıkan ilk insan oldu. Bu büyük olay 2001 yılından beri “Yuri’nin Gecesi (Yuri’s Night)” olarak dünyanın farklı şehirlerinde pek çok etkinlikle kutlanmaktadır. 2001 yılından bu yana Yuri Gecesi aynı zamanda "Dünya Uzay Partisi" olarak tanınmakta ve Yuri Gecesi'nde tüm Dünya üzerinde uzay teması işleyen büyük partiler yapılmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

12 Nisan 1861 - Amerikan İç Savaşı, Güney Carolina'da patlak verdi. Savaş sonunda toplam 620 bin kişi öldü.

12 Nisan 1931 - Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu.

12 Nisan 1955 - Dr. Jonas Salk tarafından geliştirilen çocuk felci aşısının, güvenli ve etkili olduğu açıklandı.

12 Nisan 1961 - Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdi. Vostok 1 ile uzaya giden Yuri Gagarin, uzayda 108 dakika kaldı.

12 Nisan 1963 - Martin Luther King, Alabama'da sivil haklar yürüyüşüne öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

12 Nisan 1963 - Sovyet nükleer denizaltısı K-33, Danimarka yakınlarında Finlandiya bandıralı yük gemisi M/S Finnclipper'la çarpıştı.

12 Nisan 1969 - Sonradan Atatürk Kültür Merkezi adını alacak olan İstanbul Kültür Sarayı, Aida Operası ve Çeşmebaşı Balesi ile açıldı.

12 Nisan 1981 - İlk uzay mekiği Columbia fırlatıldı.

12 Nisan 1983 - Eski Bayındırlık Bakanlarından Şerafettin Elçi, Yüce Divan'da iki ayrı suçtan dolayı görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle toplam 2 yıl 4 ay hapis, 4.660 lira para cezasına mahkûm edildi.

12 Nisan 1991 - Ateşkes antlaşmasının yürürlüğe girmesiyle Körfez Savaşı resmen sona erdi.

12 Nisan 1991 - İstanbul genelevi işletmecilerinden Matild Manukyan, İstanbul'da vergi rekortmeni oldu.

12 Nisan 1993 - Türkiye İnternet'e bağlandı.

12 Nisan 2007 - Irak Parlamentosu'nda patlama meydana geldi; üçü Milletvekili sekiz kişi öldü.

12 Nisan 2008 - Tandoğan'da yaklaşık 300.000 kişinin katılımıyla, "Ulusal Egemenlik Mitingi" yapıldı.

12 Nisan 2010 - Samsun'da adliye çıkışı gerçekleşen fiziksel saldırıda, Ahmet Türk'ün burnu kırıldı.

12 Nisan 2011 - Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, bir soruşturma çerçevesinde sorgulanırken kalp krizi geçirmesi üzerine hastaneye kaldırıldı ve yoğun bakıma alındı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

12 Nisan 1577 - IV. Christian, Danimarka ve Norveç kralı (ö. 1648)

12 Nisan 1803 - Johann Wilhelm Zinkeisen, Alman tarihçi (ö. 1863)

12 Nisan 1823 - Aleksandr Ostrovski, Rus gerçekçiliğinin en büyük temsilcilerinden oyun yazarı (ö. 1868)

12 Nisan 1871 - Yannis Metaksas, Yunan general ve devlet adamı (ö. 1941)

12 Nisan 1903 - Jan Tinbergen, Hollandalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (ö. 1994)

12 Nisan 1923 - Ann Miller, Amerikalı dansçı, şarkıcı ve oyuncu (ö. 2004)

12 Nisan 1928 - Nisa Serezli, Sinema, tiyatro ve seslendirme sanatçısı (ö. 1992)

12 Nisan 1947 - Tom Clancy, Amerikalı yazar (ö. 2013)

12 Nisan 1956 - Andy García, Amerikalı oyuncu.

12 Nisan 1956 - Herbert Grönemeyer, Alman şarkıcı.

12 Nisan 1959 - Andy Bausch, Lüksemburglu yönetmen.

12 Nisan 1962 - Hüseyin Avni Danyal, Oyuncu.

12 Nisan 1968 - Yeşim Salkım, Şarkıcı.

12 Nisan 1971 - Nicholas Brendon, Amerikalı aktör.

12 Nisan 1971 - Shannen Doherty, Amerikalı aktris.

12 Nisan 1972 - Şebnem Ferah, Türk rock müzik sanatçısı.

12 Nisan 1974 - Mete Pere, Müzisyen ve oyuncu.

12 Nisan 1978 - Svetlana Lapina, Rus yüksek atlamacı.

12 Nisan 1979 - Jennifer Morrison, Amerikalı oyuncu.

12 Nisan 1980 - Arda Kural, Dizi ve sinema oyuncusu.

12 Nisan 1980 - Jehan Barbur, Şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.

12 Nisan 1983 - Sine Büyüka, Sunucu.

12 Nisan 1987 - Brendon Urie, Amerikalı şarkıcı.

12 Nisan 1994 - Oh Sehun, Güney Koreli şarkıcı ve oyuncu.

12 Nisan 1994 - Saoirse Ronan, İrlandalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

M.Ö.12 Nisan 45 - Gnaeus Pompeius, (Genç Pompey), Romalı general (d. MÖ 75 civarı)

12 Nisan 238 - I. Gordianus, Roma İmparatoru (intihar) (d. 159)

12 Nisan 1782 - Pietro Metastasio, İtalyan şair ve libretto (d. 1698)

12 Nisan 1817 - Charles Messier, Fransız gök bilimci (d. 1730)

12 Nisan 1871 - Pierre Leroux, Fransız filozof ve politik iktisatçı (d. 1798)

12 Nisan 1893 - Muallim Naci, Yazar ve şair (d. 1849)

12 Nisan 1936 - Rızaeddin Fahreddin, Tatar müftü, tarihçi (d. 1859)

12 Nisan 1937 - Abdülhak Hamid Tarhan, Şair ve diplomat (Makber ve Eşber gibi yapıtlarıyla tanınan) (d. 1852)

12 Nisan 1938 - Fyodor Şalyapin, Rus opera şarkıcısı (d. 1873)

12 Nisan 1945 - Franklin Delano Roosevelt, ABD'nin 32. Başkanı (d. 1882)

12 Nisan 1953 - Lionel Logue, Avustralyalı konuşma ve dil terapisti ve amatör sahne oyuncusu (d. 1880)

12 Nisan 1962 - Mehmet Suphi Ezgi, Türk müziği bestecisi ve kuramcı (d. 1869)

12 Nisan 1967 - İsmail Hami Danişmend, Tarihçi (d. 1899)

12 Nisan 1968 - Franz Pfeffer von Salomon, Alman Sturmabteilung'un (SA) ilk komutanı (d. 1888)

12 Nisan 1975 - Josephine Baker, Amerikalı dansçı ve şarkıcı (d. 1906)

12 Nisan 1981 - Joe Louis, Amerikalı boksör (d. 1914)

12 Nisan 1986 - Valentin Katayev, Rus romancı ve oyun yazarı (d. 1897)

12 Nisan 1989 - Sugar Ray Robinson, Amerikalı boksör (d. 1921)

12 Nisan 1998 - İsmail Baha Sürelsan, Besteci ve Klasik Türk Müziği sanatçısı (d. 1912)

12 Nisan 1999 - Boxcar Willie, Amerikalı şarkıcı (d. 1931)

12 Nisan 2008 - Patrick Hillery, İrlanda'nın 6. Cumhurbaşkanı (d. 1923)

12 Nisan 2009 - John Maddox, Galli bilim insanı ve gazeteci (d. 1925)

12 Nisan 2010 - Evrim Alataş, Kürt asıllı yazar, gazeteci ve eleştirmen (d. 1976)

12 Nisan 2013 - Murat Gök, Hukukçu ve savcı (d. 1972)

12 Nisan 2016 - Anne June Jackson, Amerikalı oyuncu (d. 1925)

12 Nisan 2016 - Jon Rechart, Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1972)

12 Nisan 2016 - Sir Arnold Wesker, İngiliz oyun ve film senaryo yazarı (d. 1932)

12 Nisan 2017 - Peggy Hayama, Japon kadın şarkıcı (d. 1933)

12 Nisan 2017 - Toshio Matsumoto, Japon film yönetmeni, senarist ve video sanatçısı (d. 1932)

12 Nisan 2017 - Charles Quinton Murphy, Amerikalı aktör, komedyen ve senarist (d. 1959)

12 Nisan 2017 - Sheila Abdus-Salaam, Amerikalı yargıç ve hukukçu (d. 1952)

12 Nisan 2019 - Can Bartu, Millî futbolcu (d. 1936)

12 Nisan 2019 - Thomas Smith, İngiliz eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1945)

12 Nisan 2020 - Stirling Moss, eski Formula 1 pilotu (d. 1929)

12 Nisan 2020 - Maurice Barrier, Fransız aktör ve şarkıcı (d. 1932)

12 Nisan 2020 - Kishen Bholasing, Surinamlı - Hollandalı şarkıcı ve perküsyoncu (d. 1984)

12 Nisan 2020 - Peter Bonetti, İngiliz millî futbolcu (d. 1941)

12 Nisan 2020 - Timothy Julian Brooke-Taylor, İngiliz komedyen ve aktör (d 1940)

12 Nisan 2020 - Keiji Fujiwara, Japon seslendirme sanatçısı ve oyuncu (d. 1964)

12 Nisan 2020 - André Manaranche, Fransız rahip, ilahiyatçı ve yazar (d. 1927)

12 Nisan 2020 - Sir Stirling Craufurd Moss, İngiliz Formula 1 yarış pilotu (d. 1929)

12 Nisan 2020 - Chung Won-shik, Güney Koreli bir politikacı, eğitimci, asker ve yazar (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?