Turizmcilerden 324 Euro'ya Covid-19 aşı turu

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Cafer komadaymış. Yanında ise karısı...

Cafer gözleri nemli, kısık sesiyle karısına doğru bakmış ve konuşmaya başlamış.

-"İlk işten kovulduğum zaman yanımda idin. İflas ettiğim gün oradaydın. Vurulduğum zaman ilk gözümü açtığımda seni gördüm. Trafik kazası geçirdiğimde hastanede hep başucumdaydın."

Karısı takdir edilmenin mutluluğuyla gülümserken Cafer devam etmiş:

-"Şimdi komadayım, yine başucumdasın. Sonunda anladım ama çok geç oldu; yahu sen ne uğursuz bir kadınsın."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Dikkat ettim de, her şeyin kaderde yazılmış olduğunu ve kaderi değiştirmek için hiçbir şey yapamayacağımızı iddia edenler bile, karşıdan karşıya geçmeden önce sağa sola bakıyor.” demiş Stephen Hawking...

Şuraya da "Hayatınızı daha huzurlu hale getirebilmeniz için edinmeniz gereken basit alışkanlıklar"dan birini bırakayım:

Minimalizmi benimseyin ve kullanmadığınız tüm eşyalardan kurtulun. İhtiyaç sahiplerine bağışlayın, ikinci el satış uygulamaları aracılığıyla satın ya da tanıdığınız birilerine verin. Yeter ki mutfaktaki tencere yığınından, kullanmadığımız kıyafetlerden, bir daha asla giymeyeceğiniz ayakkabılardan ve ev eşyalarından kurtulun. Hafiflediğinizi hissedeceksiniz.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Normal bir insan ömrünün 25 yılını uyuyarak geçirmektedir."

25 yılı uykuda geçirmek haksızlık bence.

O yüzden mümkün olduğunca az uyumak taraftarıyım.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İBB bir yılda Türkiye’nin dört bir yanından tonlarca ürün aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir yılını dolduran Covid-19 salgını boyunca yerli üreticiye destek olmak için ihtiyaç sahibi İstanbullulara ulaştırılmak üzere tonlarca ürün aldı. İBB; Adana, Afyon ve Niğde, Çanakkale, Artvin ve Bolu’nun da aralarında bulunduğu Türkiye’nin dört bir yanındaki kooperatiflerden tonlarca patates, elma, limon, bal satın alarak üreticiye destek çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patatesi, 250 bin ton soğanı ve 750 bin ton çeltiği satın alacağı bildirildi. Ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere  ücretsiz dağıtılacağı açıklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da  açıklamaya  “CHP'li belediyeler 1 yılda 3 bin 800 ton patates, kuru soğan aldı. İktidar şimdiye kadar neredeydi?” diye sorarak tepki gösterdi. Torun'un dikkat çektiği üreticiye destek ve ihtiyaç sahiplerine yardım için yapılan alımların bir bölümü de İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)tarafından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl pandeminin ardından başlayan ekonomik sıkıntılara çare olmak için harekete geçen İBB, mahsulü elinde kalan çiftçiden satın aldığı ürünleri İstanbul'daki ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya başladı.

LİMON İLE BAŞLADI

İlk olarak geçtiğimiz nisan ayında ihracat yasağı sebebiyle Mersinli çiftçinin dalda kalan limonunun 100 tonu İBB tarafından satın alındı. İBB geçtiğimiz mayıs ayında da zor durumda kalan Adanalı üreticiden  100 ton patates ve soğan satın alarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı. Yardım kolilerine 2.5 kiloluk paketler halinde patatesler eklendi. Dağıtım geçtiğimiz Ramazan'da gerçekleştirildi.

850 TON PATATES

İBB, pandemide hem üreticiye destek olmak hem de ihtiyaç sahibi İstanbullular sağlıklı ürün ulaştırmak için düzenli olarak alım yapmaya devam etti. Geçtiğimiz nisan ayında başlayan ve bugüne kadar geçen yaklaşık bir yılda Türkiye'nin dört bir yanındaki kooperatiflerden 850 ton patates aldı. Bitlis Yolyazı Köyü 1 No'lu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden 300 ton, Niğde 51-3 Alay Kasabası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nde 300 ton,  Afyon S.S. Şuhut Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden 150 ton, Bolu S.S. Köroğlu Organik ve Yöresel Ürünler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nden 100 ton patates alındı.

ÇAY, BAL, NOHUT

İBB, kooperatiflerden sadece patates almadı. Baldan zeytinyağına, çaydan nohuta kadar birçok ürünü satın alarak sektöre destek oldu. Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nden 20 ton fasulye ve 20 ton pirinç, Sivas İmranlı Kadın Girişimi Kooperatifi'nden 700'er gramlık 20 bin paket petek bal alındı. Hatay Samandağı Kadın Kooperatifi'nden 20 bin litre zeytinyağı, 20 ton bulgur, 10 ton nohut alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Kırşehir Kadın Girişimi'nden 500'er gramlık 20 bin paket erişte ile 10 ton nohut tedarik edildi. Çanakkale Bayramiç Kazdağı Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nden 20 ton elma,  Artvin S.S. 08-1 Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden de 20 ton çay alındı.

TMO, çiftçinin elinde kalan patates, soğan ve çeltiği satın alıp ücretsiz dağıtacak

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alacağı bildirildi. Bu ürünlerin vatandaşa ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alacağı bildirildi. TMO’nun çiftçiden satın alacağı ürünlerin vatandaşa ücretsiz dağıtılacağı belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Kaldırılan 128 milyar dolar afişi tüm Türkiye’de asılacak

Bursa’nın Mudanya ilçesinde CHP’nin reklam panolarına verdiği “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin toplatılması ve arkasından savcılıkça “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatılması tüm Türkiye'de tepki çekti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun attığı “128 milyar dolar nerede” paylaşımıyla 128 milyar dolarlık Merkez Bankası’nın döviz rezervini yeniden sormasının ardından çok sayıda vatandaş Kılıçdaroğlu’na destek verdi. Kısa sürede #128MilyarDolarNerede etiketi TT oldu.   Sosyal mecra platformlarındaki paylaşımlar sürerken, Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, bugünden başlayarak Türkiye genelinde CHP’li belediyelerde pankart ve billboardlara “128 milyar dolar nerede” sorusunun asılacağı bildirildi.

VATANDAŞ DEPREM VERGİSİ, ŞEHİT AİLELERİ İÇİN TOPLANAN PARALARI DA SORDU

“128 milyar dolar nerede?” sorusu vatandaşlara, geçmişte toplanan paraları da hatırlattı. Twitter'de “150 milyar TL deprem vergisi nerede? Şehit aileleri için toplanan 500 milyon TL nerede? IBAN’a yatırılan 2.2 milyar lira nerede?” soruları da paylaşılmaya başlandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Onursal Adıgüzel'de afişlerle ilgili olarak  Cumhurbaşkanına hakaret soruşturması açılmasına “Partimizin ‘128 milyar dolar nerede?’ afişine Tayyip Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Biz isim de vermemiştik ama savcı 128 milyar doları kimin iç ettiğini anlamış olacak ki Erdoğan'a hakaret olarak değerlendirmiş. Bir daha soralım #128MilyarDolarNerede?” paylaşımı ile tepki gösterdi.

NE OLMUŞTU?

CHP Mudanya İlçe Başkanlığı 9 Nisan Cuma günü sabah saatlerinde kiraladığı 6 billboarda “128 milyar dolar nerede” afişlerini astırdı. Afişler saat 19.00'da polis ekipleri tarafından söküldü. Afişlerin toplatılma nedenini öğrenmek isteyen Bursa CHP Milletvekilleri Lale Karabıyık, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan ile Erkan Aydın Mudanya Emniyet Müdürlüğüne giderek, afişlerin neden kaldırıldığını sordu.  Emniyet yetkilileri nöbetçi savcı Muhammet Bozkurt'un yazılı talimatıyla kaldırıldığını bildirdi. Karara itiraz etmek için Mudanya Adliyesi’ne giden vekiller burada nöbetçi muhatap bulamadı.

Valilik duyurdu: '128 milyon dolar nerede?' afişleri söküldü, Erdoğan'a hakaretten işlem başlatıldı!

Dün CHP'li Mudanya Belediyesi'nin "128 milyon dolar nerede?" afişlerinin sökülmesi sonrası Türkiye genelinde CHP'li belediyelerin aynı afişi asmasına karar verilmişti. Kastamonu valiliği afişlerin söküldüğünü duyurdu. Kastamonu Valiliği'nin resmi sitesinden yapılan duyuruda 2 adet reklam panosunda yer alan afişin söküldüğü ve "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan işlem başlatıldığı söylendi.

Lebaleb kongreler bitti, lebaleb tanıtım toplantıları başladı

Yüksek riskli illerden olan Elazığ’da artan vaka artışları ve yapılan uyarılara rağmen AKP'li Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından 2 yılda yaptıkları icraatleri anlatmak için özel bir otelin kapalı salonunda “2. Yıl. Tanıtım Programı” düzenlendi.

Düzenlenen programa Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AKP Elazığ milletvekilleri Metin Bulut, Tolga Ağar, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve çok sayıda bürokrat ve STK temsilcileri katıldı. Elazığ Belediyesinin yapmış olduğu toplantıya tepki gösteren Elazığ Tabip Odası Başkanı Dr. Özcan Uçar, “Yapılan icraatler anlatılabilir ama bu online bir ortamda ya da daha az bir sayıda yapılabilirdi. Ama bu işi siyasi bir şova çevirmek istedikleri için böyle şeyler yapıyorlar” diye kaydetti.

“ATTIĞIMIZ HER ADIMI BİLİNÇLE ATIYOR OLACAĞIZ”

Tanıtım programında konuşan Elazığ Belediye Başkanı AKP'li Şahin Şerifoğulları, her adımlarını bilinçle attıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Yaşadığımız 24 Ocak depremi ve pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak, hem hemşehrilerimizin yanında yer aldık, onlara destek sağladık hem de yatırımlarımızı hayata geçirmeye devam ettik. Ne deprem sürecini ne de pandemi sürecini hizmete engel olarak görmedik. Aksine daha büyük bir azimle çalıştık. Yaşadığımız bu zorlu süreçleri en iyi şekilde yönetmeye çalıştık. Oluşturduğumuz Mali disiplin çerçevesinde projelerimizi hayata geçirirken Elazığ Belediyemizin bir tek kuruşunu dahi israf etmedik, etmeyeceğiz. İsrafın önüne geçmedeki başarımız, kaynaklarımızın verimli ve etkin kullanımını sağlayacak uygulamaları birer birer hayata geçirmek noktasındaki kararlılığımız sayesinde gerçekleşti. Çünkü Belediyemizin kasasındaki her kuruş hemşehrilerimizin bize emanetidir. Attığımız her adımı bu bilinçle atıyor olacağız.”

“İŞİ SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN BÖYLE ŞEYLER YAPIYORLAR”

AKP'li Elazığ Belediyesinin kapalı bir ortamda yüzlerce kişiyle toplantı gerçekleştirmesinin corona virüsü tedbirleri kapsamında doğru olmadığını belirten Elazığ Tabip Odası Başkanı Dr. Özcan Uçar, “Elazığ'da halkımızın birçoğunda kapalı ortama girmeyeyim, sosyal mesafeye uyayım gibi bir düşüncelerinin olduğunu düşünmüyorum. Çünkü uyaranlar başta bu işi ciddiye almıyorlar öyle olunca böyle sonuçlar çıkıyor. Bu tarz toplantıların kapalı bir ortamda yapılmasını son derece yanlış buluyorum. Evet, yapılan icraatleri anlatılabilir ama bunu yüzlerce insanı toplayarak değil online bir ortamda yada daha az bir sayıda yapılabilirdi. Ama bu işi siyasi bir şova çevirmek istedikleri için böyle şeyler yapıyorlar. Sonra da diyoruz ki virüs neden bulaşıyor. Virüs kapalı ortam dahil olmak üzere her yerde bulaşır” ifadelerini kullandı.

 Müjde Ar'ın kardeşi oyuncu Mehtap Ar hayatını kaybetti

Oyuncu Müjde Ar'ın kendisi gibi oyuncu kardeşi Mehtap Ar, tedavi gördüğü hastanede 64 yaşında hastanede hayata gözlerini yumdu. Geçtiğimiz aylarda akciğer kanseri ile mücadele eden sanatçı Mehtap Ar’ın hayatını kaybettiği bilgisi yakınlarını yasa boğdu. Sanatçı dostları üzüntülerini Twitter’dan paylaşım yaparak dile getirdi. 2 yıldır akciğer kanseri nedeniyle tedavi gören oyuncu Mehtap Ar, yoğun bakıma kaldırılmıştı. Mehtap Ar’ın son durumu hakkında geçtiğimiz Ocak ayında bilgi veren kardeşi Müjde Ar “Şu an direniyor ama çok fazla reaksiyon alamıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 Korona haberlerine gelince:

 Vakaların artış nedeniyle ilgili flaş açıklama! PCR testlerine dikkat

Türkiye'de son 24 saatte 305 bin 103 Kovid-19 testi yapıldı, 55 bin 791 kişinin testi pozitif çıktı, 253 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 408 oldu. Son 24 saatte 35 bin 786 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 268 bin 678'e yükseldi. Toplam test sayısı 40 milyon 994 bin 845'e ulaştı, vaka sayısı 3 milyon 745 bin 657, vefat sayısı 33 bin 454, ağır hasta sayısı 2 bin 658 oldu. Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,1, yatak doluluk oranı yüzde 55,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,5, ventilatör doluluk oranı yüzde 33, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Ramazan ayı öncesi 60 binlere dayanan vaka sayısı vatandaşı tedirgin ederken, virüsün hızla yayılmasıyla ilgili ise yeni bir bilgi geldi. Konuyla ilgili Milliyet gazetesinden Mert İnan'a bilgi veren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık, vaka artışının, PCR testlerinin 'yalancı negatif' sonuç vermesinden dolayı yaşandığını aktardı. Bu oranı yüzde 60-70 olarak açıklayan uzmanlar, PCR testlerinin mutant virüsü tespit etmede etkisi kaldığını öne sürdü.

Metal fabrikalarında vaka sayısı bir ayda 17 kat arttı

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinde aktif corona virüsü vaka sayısının son bir ayda 17 kat arttığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Metal işkolunda çalışan işçiler arasında aktif vaka sayılarının hızla arttığı görülmektedir. Bir ayda aktif vaka sayısı 17 kat artmıştır. Söz konusu sayıların katlanarak gittiği görülmektedir. Bu eğilim devam ettiği taktirde 2 hafta içinde yeni bir zirve kaçınılmazdır” denildi.

Türkiye’de 9 Mart’ta 13 bin 755 olan resmi vaka sayısı, 9 Nisan’da 55 bin 791’e yükseldi.

KASIMDA ZİRVEYE ULAŞMIŞTI

BİSAM, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerlerinde işyeri temsilcilikleri aracılığıyla, Ağustos ayının son haftasından bu yana, düzenli olarak haftalık Covid-19 vaka verilerini derliyor.

Temsilciliklerden derlenen, metal işkolunda 100 civarı fabrikanın bilgisinin yer aldığı bu verilere göre, sendikanın toplusözleşme yaptığı işyerlerinde çalışan 30 bin işçi içinde, aktif vaka sayısı 9-15 Kasım 2020 haftasında 771 vaka ile zirveye ulaşmıştı.

SON HAFTALARDA HIZLI ARTIŞ

Söz konusu sayı 1-7 Şubat 2021 tarihinde 12'ye kadar geriledi. Vaka sayısı 1-7 Mart 2021 haftasında 14 iken, bu sayı 8-14 Mart 2021 haftasında 3 kattan fazla artarak 41'e, 15-21 Mart 2021 haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 50 artarak 63'e, 22-28 Mart 2021 haftasında bir önceki haftaya göre yaklaşık iki kat artarak 117'ye, 29 Mart-4 Nisan 2021 haftasında yaklaşık iki kat artarak 238'e yükseldi.

Buna göre söz konusu fabrikalarda bugüne kadar görülen aktif vaka sayısı en az 4 bin 413 oldu. Kimi işyerlerinde Covid-19'a birden fazla yakalanan işçilerin olduğu görüldü.

BİSAM, aktif vakaların yaklaşık yüzde 45'inin Gebze bölgesinde olduğunu belirterek “Sendika üye sayısının da yoğun olduğu Gebze bölgesi için bu veriler endişe vericidir” dedi.

Bu da oldu: Covid-19 aşı turu

Son zamanlarda tüm dünyanın gündeminde olan ve milyonlarca kişinin olmayı beklediği Kovid-19 aşısı, fırsatçıları harekete geçirdi. Bazı turizm acentaları, Rusya, Sırbistan, Dubai gibi ülkelere ‘Covid-19 Turu’ düzenlemeye başladı.

Acentaların sosyal medya hesaplarından paylaştığı tur kapsamında, karşılığında vatandaşları götürdükleri ülkede aşı olmalarını sağlarken, transfer, konaklama ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarını karşıladıkları bilgisi de yer aldı.

Vatandaşların Biontech, Phizer, Sinovac, Sputnik gibi aşılar arasından istediğini seçiyor, fiyatlar ise 324 Euro (3 bin 150 lira) ile 1099 Euro (10 bin 680 lira) arasında değişiyor.

“TURLAR 3 HAFTADIR DEVAM EDİYOR”

Turizm şirketi yetkilisi, “Belli tarihlerde turlar düzenliyoruz. Öncesinde gitmek istenirse, açtığımız VIP paketler ile 50 Euro fazla ödenmesi durumunda istenen tarihte de gidilebiliyor. 2 doz aşı yapılıyor. Bilgilerinizi gideceğiniz ülkenin sağlık bakanlığı sistemine giriyoruz ve oradan randevu alıyoruz. Konsolosluklarla da birlikte çalışıyoruz. Zaten bize turla ilgili Türk makamlarından bir bildiri gelmedi. Biz de bu turlara 3 haftadır devam ediyoruz. Çok rezervasyon alıyoruz” diye konuştu.

“YURT DIŞINDAN GELENE AŞI YAPILMAYACAK”

Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği ise konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

* Turizm acentalarının, tur için buraya getirdiği vatandaşların aşı olmasına ilişkin bir bilgimiz yoktur. Geçtiğimiz haftalarda Astra Zeneca aşısını, komşu ülkelerden gelen vatandaşlar oldu.

* Biz zaten bununla ilgili onlara ‘Bizde aşı var, gelin aşı olun' çağrısında bulunmuştuk. Ancak bunun dışında, herhangi bir turizm acentasının Türk vatandaşlarını Sırbistan'a getirip aşı olmalarını sağlaması gibi bir durum söz konusu değil. Olsa, buradaki yetkili makamların haberi olurdu.

* Sağlık Bakanı Ana Brnabic de bir açıklama yaparak, bundan sonra yurt dışından gelenlere aşı yapılmayacağına dair bilgi verdi.  (DHA)

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle 10 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Ruşen Hakkı'nın dört şiirini paylaşmak istiyorum. İki şiiri sevgili kızları ve benim can arkadaşlarım Gülgün Çankaya ve Nilgün Sezeralp için, biri benim için, biri de sizler için olsun. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun sevgili Ruşen hocamın...

ESKİ BİR SOKAKTAN GEÇERKEN AKŞAMÜSTÜ

Hiç uğramaz oldun, unuttun eski sokağını

taş duvarı güzelleyen sarmaşığı

ve seni emziren ahşap evinizi, ne çabuk

Bir sitem bir gönül alma değil bu, alınma

beni anla, işte hâlâ bir çocuk geziniyor içimde

düşe kalka, yara bere içinde dizleri

Bilemem, belki de gelip geçiyorsundur

eski sokağından sektire sektire anıları

ve hüzünleniyorsundur göremeyince

yerinde yeller esen adın kazılı ağacı

Geçersen uğra çay demlerim, istersen ıhlamur

sahi, zili bozuk kapının, seslen, küsüp gitme

çocuk ol, ufak bir taş at pencereme

uyansın sokağa insin, elinden tutsun anılar

Hiç düşündün mü, sordun mu kendine

nereye uçuşur anılar

bir sokak künyeden düştüğünde

 

 

KENDİMİ GÖRDÜM ADIMI GÜZELLEYEN BEBEKTE

Hiç öldünüz mü?

Ben öldüm,

kırlara çıktım

resim yaptım

şiir yazdım

gübreledim toprağımı

dilini öğrendim böceklerin

otlarla gördüm gökyüzünü

daha bir güzeldi

ve babamı gördüm

daha delikanlıydı benden

Öldüğünde ne televizyon vardı

ne bilgisayar

daha aya ayak basmamıştı

insanoğlu

İkinci Dünya Savaşı yılları,

Karagöz okunurdu

kahvelerde

berber dükkânlarında

ve bazı adamları gülünç kılardı

Hitlervari bıyıkları.

Babamı gördüm

benden daha gençti

yanaklarından öptüm

çenemi düşürdüm

konuşa konuşa:

televizyon bilgisayar

darbeler savaşlar

ve yargısız infazlar...

şaşırdı kaldı!

Sonra annemi gördüm

benden daha gençti,

öpmek istedim

tutup ellerimi gülümsedi

ve söylendi:

-hâlâ uslanmamışsın deli oğlan!

Anımsamaya çalıştım

ne zaman öldüğümü

ve düşündüm,

günü geldiğinde

daha mı genç olacaktım ben de

çocuklarımdan?

Hadi ordan dedim

çiçeklenip çıktım

gömütümün üstüne

selamladım yeryüzünü

kuruyan dilimi ıslattım

iplik gibi yağmurla

eve döndüm

kendimi gördüm

adımı güzelleyen bebekte.

SEN GİDELİ

Bir göç sonrası belki de

yaşamın denizde devamıdır

Yosun

Aklıma düşüyorsun sık sık

eve geliyorum işi gücü bırakıp

Yoksun

Bilesin seni çok özlediğimdendir

böyle ikide bir deniz kıyısına inmelerim

KURGU

Bir gün bitersem

Deniz gibi bir yerlerde

Çekilsin tekneleri de

Işıyan hüznün!

Buğulansın

İndirilsin yanıma konsun

Çize çize

Tükettiğim hüzün

#RuşenHakkı

 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Şanlıurfa'nın Kurtuluş Günü:

11 Nisan 1920 tarihi Şanlıurfa'dan Fransız birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Şanlıurfa ilinin 101. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Parkinson Hastalığı Günü:

Parkinson'da erken tedavinin hastalığın ilerlemesini geciktirmeye yardımcı olduğu ve kaliteli yaşam süresini uzattığı yönünde bilgiler mevcuttur. Bu nedenle toplumsal farkındalık ve bilinçlenme yaratmak adına her yıl 11 Nisan tarihi tüm dünyada “Dünya Parkinson Hastalığı Günü” olarak ilan edilmiştir. Parkinson hastalığı ilk kez 1817 yılında İngiliz hekim James Parkinson tarafından, “titrek felç” adıyla tanımlanmıştır. 11 Nisan tarihinin “Dünya Parkinson Hastalığı Günü” olarak ilan edilmesi bu hastalığı tanımlayan James Parkinson'un doğum günü olmasıdır. Hastalığın temel belirtileri hareketlerin yavaşlığı, titreme, kasların sertliği, duruş ve denge bozukluklarıdır. Hastalık, beyinde dopamin adlı kimyasal maddeyi yapan hücre gruplarının zamanla işlevlerini kaybetmesi sonucu oluşur ve 40-75 yaşları arasında, sıklıkla da 60 yaşın üzerinde başlar. Tüm Parkinson hastalarının sadece % 5 ila 10’unda hastalık başlangıç yaşı 20 ila 40 yaşları arasındadır. Genç yaş grubundaki hastalarda genetik nedenler araştırılmalıdır. Parkinson hastalığı erkeklerde kadınlara oranla biraz daha sık görülür. Ailede bir ebeveyn veya kardeşte Parkinson hastalığı varlığı, o kişide hastalık gelişme riskini yaklaşık iki kat arttırmaktadır.  Parkinson hastalığının uzun süreli, yavaş ilerleyici bir hastalık olması nedeniyle, tedavisinde hastanın ve ailesinin hekimle uzun yıllar iş birliği yapması gerekmektedir. Beraberce gösterilecek çaba hem hastanın kendisini rahatsız eden belirtilerin kontrolünü, hem de hastanın daha iyi bir yaşam düzeyine kavuşmasını sağlayacaktır. Türkiye’de 100.000 civarında Parkinson hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl yaklaşık 10.000 civarında hastaya yeni teşhis konulmaktadır.

Fırtına:

Halk takvimine göre 11 Nisan'da 2 günlük fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

11 Nisan 491 - Flavius Anastasius, Bizans İmparatoru oldu.

11 Nisan 1899 - İspanya, Puerto Rico'yu ABD'ye bıraktı.

11 Nisan 1905 - Einstein, İzafiyet Teorisini açıkladı.

11 Nisan 1919 - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kuruldu.

11 Nisan 1919 - Singapur, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'ndan bağımsızlığını ilân etti.

11 Nisan 1919 - 15'inci Kolordu Komutanlığı'na atanan Kâzım Karabekir Paşa, Mustafa Kemal Paşa'yı Şişli'deki evinde ziyaret etti.

11 Nisan 1920 - Damat Ferid, Kuvâ-yi Milliye aleyhinde bildiri yayınladı.

11 Nisan 1920 - Meclis-i Mebûsan kapatıldı.

11 Nisan 1930 - Sultanahmet'te büyük kadın mitingi yapıldı. Türk Kadınlar Birliği'nin düzenlediği mitingde, "kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması" kutlandı.

11 Nisan 1957 - Halk gazetesi sahibi Ratip Tahir Burak, bir karikatürü nedeniyle tutuklandı.

11 Nisan 1963 - Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK) Adapazarı Traktör Fabrikası kuruldu.

11 Nisan 1965 - ABD'nin orta-batı eyaletlerinde çıkan kasırgalarda 256 kişi öldü.

11 Nisan 1967 - "Kadınlar I-ıh Derse" adlı oyun İstanbul'da yasaklandı. Başrol oyuncusu Lale Oraloğlu açlık grevine başladı.

11 Nisan 1970 - Apollo 13 uzaya fırlatıldı.

11 Nisan 1972 - Kasım 1967'den sonra B-52'ler, Vietnam'ı ilk kez yeniden bombalamaya başladılar.

11 Nisan 1975 - Türk-Irak petrol boru hattının Irak ayağının yapımına başlandı.

11 Nisan 1975 - Bursa'da Uludağ, Elâzığ'da Fırat, Samsun'da Ondokuz Mayıs ve Konya'da Selçuk Üniversitelerinin kurulmasına ilişkin kanun yürürlüğe girdi.

11 Nisan 1980 - Yazar Ümit Kaftancıoğlu İstanbul'da öldürüldü. Kaftancıoğlu, İstanbul Radyosu Eğitim-Kültür Yayınları'nda programcıydı. Romanlarında, Doğu Anadolu bölgesini anlatan yazar, insanın insanla ve doğayla mücadelesine önem verdi. Alevilikteki dedelik kurumunu sorguladığı "Hakullah" röportajıyla Milliyet - Karacan Armağanı'nı kazandı.

11 Nisan 1983 - Zonguldak Kozlu Kömür Üretim bölgesinin İhsaniye ocağında onarım çalışmaları sırasındaki patlamada, biri mühendis 10 madenci öldü, dokuz kişi de yaralandı.

11 Nisan 1991 - Terörle Mücadele Yasası kabul edildi.

11 Nisan 1995 - Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Harran Ovası'na ilk su verildi.

11 Nisan 1997 - Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nün, Bosna'da görev yapan Türk Barış Gücü'ne verilmesi kararlaştırıldı.

11 Nisan 2001 - Güney Afrika'da bir maçta taraftarlar arasında çıkan arbedede 43 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

11 Nisan 2001 - Avustralya ve Amerikan Samoası arasında oynanan maçı, Avustralya 31-0 kazandı.

11 Nisan 2002 - Tunus'ta bir sinagog bombalandı; 21 kişi öldü.

11 Nisan 2006 - İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad, uranyum zenginleştirdiklerini açıkladı.

11 Nisan 2006 - İtalya'da 43 yıldır kayıp olan ünlü mafya babası Bernardo Provenzano, Corleone köyünde bir koruma ile sebze çorbası içerken yakalandı.

11 Nisan 2009 - Dev-Genç Birliği kuruldu.

11 Nisan 2010 - YGS Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın ilki yapıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

11 Nisan 145 - Septimius Severus, Roma İmparatoru (ö. 211)

11 Nisan 1611 - Karl Eusebius, Lihtenştayn Prensi (ö. 1684)

11 Nisan 1616 - Cemre Sultan, I. Ahmed ve Kösem Sultan'ın kızı (ö. 1620)

11 Nisan 1755 - James Parkinson, İngiliz doktor (ö. 1824)

11 Nisan 1806 - Pierre Guillaume Frédéric le Play, Fransız maden mühendisi ve sosyolog (ö. 1882)

11 Nisan 1830 - John Douglas, İngiliz mimar (ö. 1911)

11 Nisan 1869 - Gustav Vigeland, Norveçli heykeltıraş (ö. 1943)

11 Nisan 1905 - Attila József, Macar şair (ö. 1937).

11 Nisan 1928 - Ethel Kennedy, Robert F. Kennedy'nin eşi

11 Nisan 1930 - Anton Szandor LaVey, Amerikalı okültist yazar ve Şeytan Kilisesi'nin kurucusu (ö. 1997)

11 Nisan 1935 - Richard Kuklinski, Amerikalı seri katil (ö. 2006)

11 Nisan 1936 - Pekcan Koşar, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2005)

11 Nisan 1953 - Andrew Wiles, İngiliz matematikçi.

11 Nisan 1954 - Abdullah Atalar, Bilim insanı ve Bilkent Üniversitesi Rektörü.

11 Nisan 1959 - Peyami Gürel, Ressam.

11 Nisan 1960 - Jeremy Clarkson, İngiliz yazar.

11 Nisan 1973 - Jennifer Esposito, Amerikalı oyuncu.

11 Nisan 1974 - Tricia Helfer, Kanadalı oyuncu.

11 Nisan 1975 - Ufuk Özkan, Oyuncu.

11 Nisan 1977 - Demet Şener, Manken ve oyuncu.

11 Nisan 1981 - Alessandra Ambrosio, Brezilyalı manken.

11 Nisan 1981 - Sera Tokdemir, Oyuncu.

11 Nisan 1987 - Joss Stone, İngiliz soul ve R&B şarkıcısı, söz yazarı ve oyuncu.

11 Nisan 1987 - Michelle Phan, Amerikalı girişimci ve YouTube ünlüsü.

11 Nisan 1994 - Dakota Blue Richards, İngiliz oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

11 Nisan 1034 - III. Romanos, Bizans İmparatoru (d. 968)

11 Nisan 1626 - Marino Ghetaldi, Ragusalı bilim insanı (d. 1568)

11 Nisan 1918 - Otto Wagner, Avusturyalı mimar (d. 1841)

11 Nisan 1939 - Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Millî güreşçi (d. 1864)

11 Nisan 1953 - Boris Kidrič, Sloven partizan, Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti'nin ilk başbakanı (d. 1912)

11 Nisan 1970 - John O'Hara, Amerikalı yazar (d. 1907)

11 Nisan 1977 - Jacques Prévert, Fransız şair ve senarist (d. 1900)

11 Nisan 1980 - Ümit Kaftancıoğlu, Yazar, derlemeci ve radyo programcısı (d. 1935)

11 Nisan 1983 - Dolores del Río, Meksikalı aktris (d. 1905)

11 Nisan 1985 - Enver Hoca, Arnavutluk Devlet Başkanı (d. 1908)

11 Nisan 1989 - Orhon Murat Arıburnu, Şair (d. 1916)

11 Nisan 2002 - Giray Alpan, Sinema oyuncusu (d. 1935)

11 Nisan 2007 - Kurt Vonnegut, Amerikalı yazar (d. 1922)

11 Nisan 2011 - Ruşen Hakkı, Gazeteci, şair ve yazar (d. 1936)

11 Nisan 2012 - Ahmed Bin Bella, Cezayir'in ilk Başkanı (d. 1916)

11 Nisan 2013 - Jonathan Winters, Amerikalı yazar (d. 1925)

11 Nisan 2013 - Maria Tallchief, Amerikalı bale sanatçısı (d. 1925)

11 Nisan 2017 - J. Geils, Amerikan şarkıcı-şarkı yazarı ve gitarist (d. 1946)

11 Nisan 2019 - Can Bartu, Millî futbolcu (d. 1936)

11 Nisan 2020 - John Horton Conway, İngiliz matematikçi (d. 1937)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?