Meteorolojiden İstanbullulara uyarı: Perşembe arabanızı kapalı yerlere çekin

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adam doktora gitmiş.

-"Doktor bey, karnım atıyor." demiş.

-"Nasıl yani?" diye sormuş doktor.

-"Hani kalbim nasıl atıyorsa karnım da işte öyle atıyor." demiş adam.

Doktor iyice şaşırmış.

-"Allah Allah, atmaması lazım." demiş.

-"Sağ olun" demiş ve gitmiş adam. 2 hafta sonra tekrar gelmiş.

-"Teşekkür ederim Doktor bey." demiş. "Tavsiyeniz üzerine at maması aldım yedim, iyi geldi. Bütün şikayetlerim bitti."

Doktor iyice şaşırmış ve şöyle demiş:

-"Allah Allah, bitmemesi lazım."

Günün Sözü” olarak 83 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 162. doğum günü olan Alman filozof Edmund Husserl'ın "Fenomenoloji Üzerine Beş Ders" adlı kitabından bir alıntı paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Ancak her şeyden kuşku duyamayacağım da apaçıktır; çünkü ben her şeyin kuşkulu olduğu yargısında bulunuyorsam, benim böyle bir yargıda bulunduğum kuşku taşımaz bu nedenle evrensel bir kuşkuyu sürdürmek istemek anlamsız olacaktır. Her kuşkulanma durumunda kuşkulanmakta olduğum, kuşkusuz kesindir.

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Hayatınızı başkalarını mutlu etmek için çalışarak harcamayın. İnsanlar kırılacak diye onlara sürekli “evet” dememeli, gerektiği zaman “hayır” diyebilmeyi öğrenmelisiniz. Unutmayın ki bazen bencil olmanız gerekecektir. Sonuçta en değer verdiğiniz insanları bile ancak siz mutlu olduğunuz takdirde mutlu edebilirsiniz. Dolayısıyla “bu annem için, bu babam için, bu çocuklarım için…” demekten vazgeçmeli, kendinizi mitolojik bir kahraman olarak görmeyi bırakmalısınız.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Kadınların yüzde 33'ü yaşı ve kilosu hakkında yalan söylemektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

Kanal İstanbul'da kimler arazi satın aldı? Çılgın projeden yararlananların listesi

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, üç gün boyunca Kanal İstanbul’un geçeceği bölgede ne kadar arazi satıldığını, kimin ne kadar arazi aldığını yazdı. “Bölgede bulunan emlak şirketleri, arsa sahipleri ve tapudaki kaynaklarım ile görüştüm. Resmî belgelere ulaştım. Öğrendiğim bilgiler üzüntü verici” diyen Ağırel, güzergahta arsa değişikliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kanal İstanbul güzergahı toplamda 100 bin 630 kişiye ait 163 bin 745 adet tapudan oluşuyor.2013 yılında yabancı yatırımcıların alım satım hareketleri 25 bin metrekare arazi ve 7 tapu ile işlemdeyken 2014-2018 yılları arasında 11 kat aratarak 383 bin metrekare ve 80 tapuluk bir işlem hacmine kavuşuyor. Şirketler ise 2009-2013 yılları arasında 656 bin metrekare arazi ve 65 tapu ile alım satım hareketinde bulunmuş. Fakat 2014-2018 tarihleri arasında bu veriler 7 kat artıyor ve 476 tapu 4 milyon 800 bin metrekare gibi inanılmaz bir artış sergilemiş. Toplamda 26.7 milyon metrekare arazi el değiştirmiş.”

Yazısının devamında el değiştiren arazilerden en büyük alana sahip ilk 10 şahıs/şirketten 3 tanesi Arap yatırımcılar olduğunu söyleyen Ağırel, “2015 yılından sonra Kanal İstanbul'u duyup arazileri satın almışlar” dedi.

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHINDA ARAZİ ALANLARIN LİSTESİ

Ağırel’in çıkardığı liste şöyle:

EYÜP AKDAĞ

MÜSİAD Madencilik Kurulu’nun temsilcisi. İstanbul Ayazağa’daki orman arazisinde maden ocaklarının kazı yapabilmesi için çam ağaçlarını devlet eliyle katletmesiyle bilinen Akdağ Madenciliğin sahibi. Taş ocaklarına izin verilmesi için yürüttüğü lobi faaliyetiyle tanınıyor.

İnşaat sektöründe kullanılmak üzere agrega madenlerinin çıkarılması için faaliyet gösteren firma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alarak kazı yapacağı bölgedeki ağaçların İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kesilmesine yol açmıştı.

2013 yılında Arnavutköy’de 65 bin metrekare büyüklüğünde 1 tapu sahibi oluyor.

AZİZ TORUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imam hatip lisesinden arkadaşıdır. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketinin sahibi. 2013 yılında Parsel büyüklükleri 60 bin metrekare olan 5 tapu sahibi oluyor.

Dikkat edin Erdoğan, Kanal İstanbul’u ilk olarak 2011 yılında açıklamıştı.

ERDOĞAN BAYRAKTAR

İsmi 17-25 Aralık operasyonlarında çok tartışıldı. Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı olarak görev yaptı. 2007 yılında kurulan Vatan Eğitim ve Teknoloji Vakfı Başkanlığını üstlendi. Eşi ve oğlunun da hissedar olduğu Oğuzkağan şirketi, Bulvar Atakent projesinin arsasını vakıftan ihale ile almıştı.

Arnavutköy’de 2012 ve sonrası 14 tapu sahibi oldu. 2018 Aralık ayında da ne olduysa bu arsaları elinden çıkarıyor.

İSMAİL DOĞAN

Arnavutköy’de 2013-2018 yılları arasında 21 bin 839 metrekare araziyi 11 tapu ile topladı. 19 yıldır MHP üyesi olan İsmail Doğan ve ailesi, AKP’ye geçmesiyle biliniyorlardı. Aileye rozetini ise milletvekili adayı Ahmet Uzer takmıştı.

RECAİ EROL VE NECMİ EROL

Muratbey peynirlerinin sahibi. Recai Erol 2013-2014 yılları arasında 50 bin 841 metrekare araziyi 9 tapuda, Necmi Erol da 53 bin 785 metrekare araziyi 9 tapuda toplamış. Toplamda kanal civarında yaklaşık 105 dönüm araziye sahip olmuşlar.

NUR MUHAMMED GENÇ

17-25 Aralık sürecinden sonra istifasıyla dikkat çeken eski Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Melik Genç’in kardeşi. Arnavutköy’de 2013-2018 yılları arasında 22 bin 502 metrekare araziyi 6 tapuda parça parça toplamış. Konuyla ilgili geçen yıl Sözcü’den Özlem Güvemli’nin sorularını yanıtlayan Genç, “Arazileri 5-6 yıl önce sattım. Kanal İstanbul güzergahında şu anda arazim yok. Emlak işi yapıyorum. O günkü fiyatlar iyiydi, sattım. İnşaat işine girdim. Pasif tapularda olabilir ama aktif olarak üstümde tapu yok” demişti.

SÜLEYMAN KARAMAN

TCDD Genel Müdürü olarak da görev yapmış olan makine yüksek mühendisi. 2015 yılında TCDD bünyesindeki görevinden istifa ederek AKP Erzincan milletvekili adayı oldu seçildi. 41 canın gittiği Pamukova tren kazasında TCDD Genel Müdürü’ydü.

Oğulları ve sahip oldukları firmada Kanal İstanbul’dan arazi alan isimler arasından çıktı.

Cumhuriyet'e açıklamada bulunan Karaman, bahsedilen güzergahta veya yakınlarında kendisinin, çocuklarının ve sahip oldukları şirketlerin herhangi bir arazi alımı, satımı veya sahipliğinin söz konusu olmadığını iddia etti.

Daha kimler yok ki; Cenk Yerlikaya’nın 9 tapuda 36 bin metrekare, Yakup Önder Mercangöz’ün 8 tapu ve 75 bin metrekare, Aydın Keleş’in 7 tapu ve 30 bin metrekare, Emine Sabancı Kamışlı’nın 7 tapu 35 bin 929 metrekare, Hediye Sekman Çetinkaya’nın 7 tapu ve 87 bin 924 metrekare, Veysel Gürbüz’ün 6 tapu ve 23 bin metrekare, Mehmet Babacan’ın 5 tapu ve 72 bin metrekare, Beşir Uğur’un 4 tapu ve 67 bin metrekare, Ayşe Memişoğlu’nun 3 tapu 17 bin 800 metrekare arazisi var ve bu liste uzayıp gidiyor…

Hepsi de 2011 sonrasında özellikle 2013 yılından sonra toplanmaya başlamış.

MUSTAFA TIRAŞ

Haznedar-Özel Kolej Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Babası Hasan ve annesi Zehra için kurmuş olduğu “Hasan Zehra Tıraş Vakfı” bulunmakta. Bu vakıf ile birlikte Afrika ülkelerinde su kuyuları açıyor. Ülke içinde de yardım faaliyetleri düzenleniyormuş. 2013-2014-2015 yıllarında 3 tapu yaklaşık 500 bin metrekare araziye sahip gözüküyor.

EROL TABANCA

Polimeks İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı. Diğer ortaklar Cem Siyahi ve Abdullah Gözener. Türkmenistan’a iş yapıyorlar.

Bu firmanın ismi daha önce haberlerde çokça yer aldı. Akşam gazetesinden Ufuk Türkyılmaz’ın haberine göre; Bir ihbar üzerine Türkmenistan uçağını durduran gümrük görevlileri ‘lavabo’ beyan edilen konteynerlerde 1.3 ton altın ele geçirdi.

Altınların göndericisi ise Polimeks İnşaat olduğu ortaya çıktı. Meğer İran ambargosunu delmek için yapılmış. Şirket bu durumu ise “Yaşanan olay, ihraç işlemleri sırasında sehven yapılan zamanlama ve prosedürel hatanın yetkililere anlatılamamasından kaynaklı bir durumdur” diyerek açıklamış ve ortada bir kaçakçılık olmadığını savunmuş.

Capital 500 Türkiye’nin en büyük 500 özel şirketi araştırmasında, 30’uncu sırada yer alıyorlar.

İşte söz konusu bu firma Kanal İstanbul’da 14 tapu ile 249 bin 780 metrekare arazinin de sahibi.

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı. 1995 yılında Bakırköy Carousel alışveriş merkezinin inşaatını tamamladı ve yüzde 28 hissedarı oldu. Avrupa konutları, Vadi İstanbul, Tema İstanbul’u yapan şirket. Bank Asya kurucularından. FETÖ’nün iş adamlarının çatı örgütlenmesi olan TUSKON’un yönetim kurulu üyesi. FETÖ’nün ilk iş insanları derneği olan, kapatılan İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD)’nin de kurucusu.

Arnavutköy’de 2013 ve sonrasında 10 tapu olmak üzere 578 bin metrekare arazinin de sahibi. Yani Kanal İstanbul’un ihya edeceği isimlerin başında adı, FETÖ ile yan yana olan Çetinsaya da bulunuyor.

Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi de 3 parselde 130 bin 122 metrekare alana sahipler. Şirketi yine Süleyman Çetinsaya’nın da içinde yer aldığı Çetinsaya mensubu kişiler kuruyor. Yani toplamda 700 dönümden fazla Kanal İstanbul arazisine sahipler.

SULAİMAN ALMUHAİDİB

Körfez Bölgesi’nin önemli yatırımcılarından Al Muhaidib Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı. Ağaoğlu Maslak 1453’e yatırım kararı almıştı. Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar dolarlık gayrimenkul ve enerji yatırımı yaptığı belirtilen Suudi Arabistanlı iş adamı, Erzurum’a hayvancılık alanında yatırım yapmak için geldi. Ağaoğlu ve Erzurum Belediye Başkanı ile birlikte iş yaptı. 2015 yılında 5 tapu sahibi oluyor. Parsel büyüklüleri 99 bin metrekare!

MOHAMMAD ALMARZOUQ İLE KHALES ISSAM ALMARZOOQ

Shurak Al Ajdad Gayrimenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin sahipleri. Şirket 2015 yılında 3 milyon 600 bin TL sermaye ile kuruluyor. Fakat ilginçtir hemen Kanal İstanbul’dan 5 tapu ve 125 bin 402 metrekare araziye sahip oluyorlar.

NAGİ BİNSHAKH

Binsheikh İnşaat Turizm ve Dış Ticaret Limited Şirketi. Bu şirket 9 Şubat 2018 yılında 200 bin TL sermaye ile Seyhan Yılmaz ve Yemen Uyruklu Suudi Arabistan Cidde’de yaşayan Waled Naji Saleh Bın-Sheıkh tarafından kurulmuş. Sonrasında Seyhan Yılmaz hisselerini Suudi Arabistan uyruklu Saleh Nagi Binshakh’a devretmiş. Bu şirket 2018’de 200 bin liraya kurulmasına rağmen toplamda 19 bin metrekare arazi almış.

AHMAD NASSER ALSWAİDAN

CANALHILL Gayrimenkul A.Ş.’nin sahibi. Şirket diğerleri gibi 2018 yılında 1 milyon sermaye ile kurulmuş. Kurucusu Suudi Arabistan uyruklu. Kanal güzergahından 21 bin 688 metrekare araziyi sahiplenmiş.

MASOOD GHEYATH MOHAMMAD GYEYATH

Datum Turkey İnş.A.Ş.’nin kurucusu. 1 Kasım 2017 tarihinde 1 milyon sermaye ile kuruluyor. Kurucusu Dubai’de yaşayan Birleşik Arap Emirlik uyruklu. Yaklaşık 30 bin metrekare araziye sahip.

AHMED HUMAİD MATAR ALTAYER

Noora Gayrimenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin sahibi. 14 Temmuz 2017 tarihinde kurulmuş. Dubai’de yaşıyor ve Birleşik Arap Emirlik uyruklu. 1 milyon TL sermaye ile kurulan bu şirket Arnavutköy’de 2015 yılında 79 bin 81 metrekare (2 tapu) sahibi oluyor.

İşin ilginci SHURAK, CANALHILL, DATUM ve NOORA adlı firmaların Ticaret Sicil Gazetelerindeki adresleri Ziya Gökalp Mahallesi, Karacaoğlan sokak… Yani hepsi aynı adreste kurulmuş gözüküyor.

Hepsinin yer aldığı adres Ağaoğlu My World Europe… Muhtemelen bir iş merkezi olsa gerek!

BANDAR ABDULMOHSEN ALKNAWAY

HAYA Gayrimenkul İnş. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.’nin kurucusu. 11 Kasım 2015 tarihinde 50 bin Türk lirası sermaye ile Hatip Alpöz ile birlikte bu şirketi kuruyor. Hatip Alpöz, Florya’daki Hatay Sofrasını işleten Mardinli iş insanı. Bu firma toplam 33 bin metrekare arazi almış.

AKP'li Göksu'nun '10 yıldır yapıyoruz' dediği 'ESEN BEBE' projesi asılsız çıktı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bebekler için duyurduğu destek kampanyasının 10 yıldır AKP'li ilçe belediyeler tarafından yapıldığını iddia etti. Esenler Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Tevfik Göksu'nun Selçuk'un iddiasını desteklemek için duyurduğu "ESEN BEBE" adındaki proje hakkında bilgiye belediyede rastlanmadı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni doğan bebekler için 4 aylık masraflarını karşılayabilecek paketi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine gönderme yaparak duyurdu. İmamoğlu, "3 çocuk tavsiye etmek kolay da masraflarını karşılamak kolay değil. Yeni doğan bebeklerin tüm ihtiyaçlarını 4 ay karşılayabilecek destek paketini ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtmaya başlıyoruz. Özellikle bebek ürünleri üreticilerimizi kampanyaya desteğe davet ediyorum" dedi. İmamoğlu'nun paylaşımını alıntılayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, söz konusu kampanyanın 10 yıl önce ilçe belediyelerinin yürüttüğünü iddia etti. Selçuk açıklamasında, "İlçe belediyelerimizin yıllardır yeni doğanlara yaptıklarını büyükşehir olarak keşfetmenizden dolayı memnun olduk. Ayrıca doğum/eğitim/sağlık/öksüz-yetim yardımı gibi çocuk odaklı desteklerimiz de var. 130 bin çocuğumuz düzenli SED almakta. Hani gerekirse tekraren keşfetmeyin" ifadelerini kullandı. Selçuk'un paylaşımının ardından Esenler Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Tevfik Göksu 'ESEN BEBE' ismini verdiği projenin 10 yıldır uygulandığını öne sürdü. Göksu paylaşımında, "ESEN BEBE projemizle, 10 yıldır biz bu işi Esenlerde zaten yapıyoruz. Sn. Bakanım, bunlar en az on yıl geriden geliyor" ifadelerini kullandı. Göksu'nun, Bakan Selçuk'u desteklemek için duyurduğu kampanya ise asılsız çıktı. Kampanyaya ilişkin herhangi bir veriye rastlanmazken, belediyenin "Projeler" bölümünde de "ESEN BEBE" adında herhangi bir çalışmaya rastlanmadı.

Garanti Koza İnşaat iflas etti

Türk ekonomisindeki türbülansın en fazla etkilediği sektörlerden biri olan inşaattan bir iflas haberi daha geldi. 1948 yılından bu yana inşaat müteahhitliği ve gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren Garanti Koza’nın iflasına karar verildi. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı konuyla ilgili olarak 30 Mart 2021 tarihinde aldığı karara göre şirketin tasfiye işlemleri başladı.

2020/917 Esas sayılı kararının 31 Mart günü yapılan duyurusu şöyle:

“2600-0 İstanbul Ticaret Sicil Numarasında ve 3890006679 vergi numarasında kayıtlı ‘Oruçreis Mh. Teskstilkent Cd. Tekstilkent Sitesi B blok, No:12A/161 Esenler / İstanbul’ adresinde faaliyet gösteren müflis Garanti – Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 30/03/2021 tarih saat 14:24 itibari ile iflasına karar verilmiş olup tasfiye işlemlerine Müdürlüğümüzün yukarıda yazılı dosyasından başlanılmıştır. İ.İ.K. 166. Maddesi gereğince tebliğ ve ilan olunur.”

Bugüne kadar İstanbul’da 20 binden fazla konut üreten ve Akkoza ile Akbatı gibi markaları kente kazandıran Garanti Koza’nın 6’sı büyük olmak üzere 60-70 hissedarı bulunuyordu. Bulgaristan’da da konut, AVM ve otel projelerini bulunan şirketin Türkiye’de hayata geçirdiği bazı projelerde vatandaşlar tapularını alamadığı için mağdur olmuştu. Mal sahiplerinin birçoğu dairelerini ve tapuyu teslim aldıktan sonra satmak üzere girişimde bulununca ipotek sürpriziyle karşılaşmıştı. Borçları olmadığı halde, tapularının üzerinde ipotek olduğunu öğrenen konut sahipleri, soluğu Garanti Koza'nın yönetiminde almış. Firmanın aldığı ticari krediyi ödeyemediği için bir bankanın evlere ipotek koyduğunu öğrenmişlerdi.

Meteoroloji uzmanından İstanbullulara: Perşembe arabanızı kapalı yerlere çekin

Perşembe günü İstanbul'da lodosun etkisiyle hava sıcaklığının 4 derece kadar düşeceğini söyleyen meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, “Perşembe günü itibariyle tedbirli olmak lazım. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanmalar olabilir. Aynı zamanda perşembe günü vatandaşlar araçlarını kapalı yerlere almaya özen göstermeli" dedi. Bu havalarda mümkün olduğu kadar sokağa çıkmamak gerektiğini belirten Dr. Özdemir, DHA'ya “Mart ayı soğuk geçti. Kutuplar üzerinden gelen soğuk havanın etkisiyle Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi karlı geçti. Yavaş yavaş bahar ayı gelmeye başladı. Ancak kararsız bir hava durumu devam ediyor. Hava bir gün sıcak, bir gün soğuk olmaya oluyor. Vatandaşlarımızın bu havalara çok dikkat etmesi lazım. Astımı, kalp rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı olanlar bu hava değişiminden etkilenebilir. Bu havalarda mümkün olduğu kadar sokağa çıkmamak lazım" dedi. Özdemir, “Soğuk hava cuma günü de etkili olacak. Pazar günü itibariyle hava sıcaklığı tekrar yükselmeye başlayacak. Perşembe günü beklenen lodos ile ilgili tedbirli olmak lazım. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanma ihtimalleri ortaya çıkabilir. Perşembe günü vatandaşlar araçlarını kapalı yere almaya özen göstermeli. Yine ağaç altlarında bulunmamak lazım. Lodostan ağaçlar hasar görmüş olabilir" diye konuştu. Önümüzdeki günlerde kuvvetli rüzgarlar etkili olacağını belirten Dr. Özdemir, “Perşembe gününe kadar Marmara ve Ege bölgesi kuvvetli lodos olacak. Bu lodosun etkisiyle vatandaşlarımızın tedbirli olması lazım. Yine perşembe gününe kadar doğu bölgelerindeki lodos nedeniyle çığ düşmelerine yaşanabilir. 1 Nisan itibariyle kar lastikleri çıkarıldı. Ancak yine İç Anadolu Bölgesi'nde kar olabilir. Çarşamba günü lodosun etkisiyle sıcaklık 19- 20 dereceyi bulacak. Perşembe günü itibariyle hava soğuyacak ve mevsim normallerinin altına düşecek. Yine Bursa, Sakarya, Balıkesir ve Kütahya'da kar yağışı görülebilir" ifadelerini kullandı. Dr. Özdemir sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren havalar ısınmaya başlayacak ve Ramazan'ın ilk gününden itibaren de hava açacak."

 

Korona haberlerine gelince:

 

Coronadan sonra her üç hastadan biri beyin hastalığı geçiriyor

Corona virüsü dünya çapında hızla can almaya devam ederken, salgını bitirmek için aşılama çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Aralık 2019’dan bu yana dünyayı eşi benzeri görülmemiş bir krize sürükleyen salgın, milyonlarca insanın eve kapanarak hayatını tümünden değiştirmesine yol açtı. İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi, corona virüsünün insanlar üzerinde yarattığı etkileri mercek altına aldı. Uzmanlar, corona virüsünün beyin üzerindeki etkisini inceleyen en geniş kapsamlı çalışmaya imza attı. Çalışmaya göre corona virüsü geçiren her üç hastadan biri, 6 ay içinde nörolojik veya psikiyatrik olmak üzere bir beyin hastalığıyla mücadele ediyor. Bu rakam, grip veya benzeri hastalık geçiren kişilerdeki orana göre yüzde 44 daha fazla. Araştırmaya öncülük eden ve Financial Times’a konuşan Oxford Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Prof. Dr. Paul Harrison, “Söz konusu hastalıkların pek çoğu küçük sıkıntılar olarak görülse de, bu durum çoğu vakada kronik hale gelebilir. Sağlık sistemimizin pandemi döneminde ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bu durumla mücadele edebilmek için sağlık sistemimizin yeniden gözden geçirilmesi gerek” dedi. Uzmanlar çalışma kapsamında Ocak-Aralık 2020 arasında 236 bin 400 corona virüsü hastası ve 105 bin 600 grip ve benzeri hastalıklar geçiren kişilerin verilerini inceledi. Corona virüsüyle birlikte en çok görülen psikiyatrik durumlar, yüzde 17 ile anksiyete ve yüzde 14 ile ruh hali değişimleri olarak öne çıktı. Araştırmada yer alan isimlerden Max Taquet, “Nörolojik rahatsızlıklar, inme ve bunama gibi sorunlar çok yaygın gibi görülmese de, hastalığı ağır geçiren kişilerde karşımıza çıkan bir durum. Örnek olarak yoğun bakımda tedavi gören kişilerin yüzde 7’si inme geçirmiş, yüzde 2’si ise bunamayla mücadele ediyor. Çalışma sonuçlarımız, corona virüsü geçiren hastalarda, grip ve benzeri hastalıkları geçirenlere göre beyin hastalıklarının daha yaygın olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. (Sözcü)

Ukrayna, Pfizer ile 10 milyon doz Covid-19 aşısı için anlaştı

Ukrayna, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile 10 milyon dozluk yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı için anlaştı. AA’da yer alan habere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Pfizer Üst Yöneticisi Albert Bourla'ya teşekkürlerini iletti. Zelenskiy, Pfizer ile 10 milyon dozluk Covid-19 aşısı için anlaştıklarını duyurdu. Kitlesel aşı çalışmalarına 24 Şubat'ta başlanan ülkede aşılananların sayısı 304 bin 680 kişiye ulaştı. (BirGün)

İngiltere'de AstraZeneca aşısının çocuklardaki denemeleri durduruldu

Oxford Üniversitesi, ilaç şirketi AstraZeneca ile geliştirdikleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının, çocuklarda denenmesini durdurdu. Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Pediatrik klinik testlerde güvenlik endişesi olmasa da yeni denemeler öncesinde, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumundan (MHRA), yetişkinlerde bildirilen nadir tromboz/trombositopeni (kan pıhtılaşması) vakalarına ilişkin incelemesi hakkında ek bilgi bekliyoruz" ifadesine yer verildi.

Üniversite, şubattaki açıklamasında, 6-17 yaş arası 300 gönüllünün katılacağı denemeler yapacaklarını bildirmişti. MHRA, İngiltere'de Oxford-AstraZeneca aşısı olan 18,1 milyon kişiden 30'unda kan pıhtısı geliştirdiğini ve bunlardan 7'sinin 24 Mart itibarıyla öldüğünü duyurmuş, ancak şu anda kan pıhtısı oluşması ile aşı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

Bazı Avrupa ülkeleri, kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle söz konusu aşının kullanımını askıya almış veya yaşa göre sınırlandırmıştı. Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), AstraZeneca aşısının 30 yaş altındaki kişilere uygulanmaması gerektiğini belirtti. İngiltere'de 30 yaş altındakilere kan pıhtılaşmasına yol açtığı değerlendirilen Oxford-AstraZeneca'nın yeni tip koronavirüs (covid-19) aşısının yerine Pfizer veya Moderna'nın aşıları yapılacak.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 10 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 51. doğum günü olan sevgili Didem Madak'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

İris'in Ölümü

bugün kalbimi eski bir plak gibi

öyle çok tersine çevirdim ki

 

bazı şarkılar vardır

cızırtılı bir yağmur gününü anlatır

uzaklarda süren sarı yağmurluklu bir hayatı

deniz bazen kendini kaldırımlara fırlatır

o zaman bir yavru yengece bakan

insanların şarkısı olurdu o şarkının adı

keşke ismim iris olsaydı

keşke ismim herkese

sarı yağmurluğuyla koşan hayatı anlatsaydı

 

bazı şarkılar vardır

ellerim kocamanlaşır, tuhaflaşır

işte o ellerimle herkese

çamurlu şiirler uzatsaydım

hepsi çok kirli olsaydı tanrım

 

bazı şarkılar vardır

kırmızı akşamsefalarını anlatır

karanlığın kalbinde yalnız, açmanın acısını

komşu kadınların basma elbiseli konuşmalarını

geceyi onlar bahçeye taşırdı

ben ne zaman öleceğim tanrım

sabah olunca mı

keşke birkaç dakikayı ipek mendillere sarıp saklasaydım

irileşen, gitgide irileşen ağaç gibi

ismi nedensizce iris oluveren bir ağaç gibi

şu odanın ortasında dursam

saat kuleleri dökülürdü dallarımdan tanrım

artık sarı yaprakların ölü olduğuna inanmıyorum

 

bazı şarkılar vardır

kanatlarında yağmuru taşıyan kelebeği anlatır

kırmızı bir çakmak gibi neşeli ölmek olurdu

o şarkının adı

ardında yalnızca nemli sigaralar bırakmanın acısı

keşke ismim iris olsaydı

keşke ismimin bir anlamı olmasaydı

 

herkes çıkarsın kalbini

o çirkin mücevher sandığından

ve herkes onu birbirine fırlatsın tanrım

#DidemMadak

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Romanlar Günü

"Dünya Romanlar Günü" ya da "Uluslararası Roman Günü" Roman kültürünün kutlandığı ve Roman halkının karşılaştığı sorunlara karşı farkındalığın artırılmaya çalışıldığı bir gündür. Gün, 1990 yılında Serock, Polonya'da toplanan dördüncü Dünya Roman Kongresi'nde alınan kararla kutlanmaya başlanmıştır. Bu karar, 7-12 Nisan 1971 tarihlerinde Londra yakınlarındaki Chelsfield'da toplanan birinci Dünya Roman Kongresi onuruna alınmıştır.

Tüm Romanların "Dünya Romanlar Günü'nü kutluyor ve insanların farklılıklarından dolayı ayrıştırılmadığı adil bir dünyaya kavuşmamızı diliyorum.

Kırlangıç Fırtınası

Halk takvimine göre 8 Nisan'da kırlangıçların Anadolu'ya geliş zamanı olan ve 2 gün süren "Kırlangıç Fırtınası" yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

8 Nisan 1513 - İspanyol Konkistador Juan Ponce de León, Florida'yı keşfetti ve bu bölgeyi İspanya toprağı olarak ilan etti.

8 Nisan 1730 - New York'ta ilk sinagog hizmete girdi.

8 Nisan 1783 - 1441'den beri varlığını sürdüren Kırım Hanlığı, II. Katerina'nın emriyle Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edildi.

8 Nisan 1820 - Milo Venüsü heykeli, bir Ege adası olan Melos'ta bulundu.

8 Nisan 1830 - Avrupa ülkeleri, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Yunan Devleti'nin bağımsızlığını onaylamasını istedi.

8 Nisan 1869 - 2. Darülfünun binasının inşası tamamlandı ve Darülfünun-ı Osmani kuruldu.

8 Nisan 1899 - Martha Place, elektrikli sandalye ile idam edilen ilk kadın oldu.

8 Nisan 1918 - I. Dünya Savaşı: Sinema oyuncuları Douglas Fairbanks ve Charlie Chaplin, New York sokaklarında savaş tahvili sattılar.

8 Nisan 1920 - Salih Paşa'nın (Salih Hulusi Kezrak) istifası ile kurulan Damat Ferit Paşa Kabinesi'nin tanınmayacağı yolunda, Heyet-i Temsiliye genelgesi yayınlandı.

8 Nisan 1923 - Mustafa Kemal 9 Umde’yi açıkladı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin seçim bildirisi niteliğindeki bu ilkelerin başında, 'Egemenlik Ulusundur' maddesi gelmekteydi.

8 Nisan 1924 - Şeriye mahkemelerini kaldıran yeni Mahkemeler Teşkilatı Kanunu TBMM'de kabul edildi. Kadıların yerini hakimler aldı.

8 Nisan 1933 - Almanya'da ari ırktan olmadığı düşünülen memurlar emekli edildi.

8 Nisan 1943 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Roosevelt, enflasyonu kontrol altında tutabilmek amacıyla tüm maaş ve ücretleri dondurduğunu ve işçilerin iş değiştirmesini yasakladığını açıkladı.

8 Nisan 1946 - Milletler Cemiyeti son oturumunu yaptı. Bundan sonra örgütün adı Birleşmiş Milletler olacaktır.

8 Nisan 1953 - Kenya bağımsızlık hareketinin önderi Jomo Kenyatta, Mau Mau Ayaklanması gerekçe gösterilerek İngiliz sömürge yönetimince tutuklandı.

8 Nisan 1956 - Seyhan Barajı hizmete girdi.

8 Nisan 1960 - İstanbul'a on saat çamur yağdı.

8 Nisan 1968 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde öğrenciler Rektörlük binasını işgal etti.

8 Nisan 1976 - Ankara'da çeşitli fakülte ve öğrenci yurtlarında çıkan olaylarda, aralarında Tabii Senatör Muzaffer Yurdakuler'in oğlu Hakan Yurdakuler'in de bulunduğu, Esari Oran ve Burhan Barın isimli 3 öğrenci öldürüldü, çok sayıda öğrenci yaralandı.

8 Nisan 1992 - Uluslararası Atatürk Barış Ödülü'nün Güney Afrikalı lider Nelson Mandela'ya verilmesi kararlaştırıldı. Mandela, Türk Hükümetine yönelik insan hakları ihlali suçlamaları nedeniyle ödülü kabul etmedi.

8 Nisan 1993 - Fransa'nın Breton bölgesinde yapılan kazılarda, ünlü çizgi roman kahramanı Asterisk'in yaşadığı köyün bulunduğu öne sürüldü.

8 Nisan 1994 - DenizTemiz Derneği (Turmepa) kuruldu.

8 Nisan 1999 - Hakkâri Valisi Nihat Canpolat'a, Yüksekova ilçesinde bombalı saldırı düzenlendi. Canpolat, saldırıdan küçük sıyrıklarla kurtuldu; şoförü öldü, yedi kişi de yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

M.Ö.8 Nisan 563 - Gautama Buddha, Hindistanlı dini lider ve Budizmin kurucusu (ö. MÖ 483)

8 Nisan 1320 - I. Pedro, Portekiz kralı (ö. 1367)

8 Nisan 1336 - Timur, Timur İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarı (ö. 1405),

8 Nisan 1605 - IV. Felipe, İspanya Kralı (ö. 1665)

8 Nisan 1692 - Giuseppe Tartini, İtalyan besteci ve kemancı (ö. 1770)

8 Nisan 1859 - Edmund Husserl, Alman filozof (ö. 1938)

8 Nisan 1875 - I. Albert, Belçika Kralı (ö. 1934)

8 Nisan 1880 - Herbert Adams Gibbons, Amerikalı gazeteci (ö. 1934)

8 Nisan 1909 - John Fante, Amerikalı yazar (ö. 1983)

8 Nisan 1911 - Emil Cioran, Rumen filozof ve deneme yazarı (ö. 1995)

8 Nisan 1911 - Melvin Calvin, Amerikalı biyokimyacı (ö. 1997)

8 Nisan 1912 - Sonja Henie, Norveçli buz patencisi ve sinema oyuncusu (ö. 1969)

8 Nisan 1922 - Carmen McRae, Amerikalı caz şarkıcısı ve piyanist (ö. 1991)

8 Nisan 1929 - Jacques Brel, Belçikalı söz yazarı, şarkıcı ve müzisyen (ö. 1978)

8 Nisan 1938 - Kofi Annan, Ganalı diplomat ve Nobel Barış Ödülü sahibi (Birleşmiş Milletler'in 7. Genel Sekreteri) (ö. 2018)

8 Nisan 1942 - Mehmed Niyazi Özdemir, Tarihçi ve yazar (ö. 2018)

8 Nisan 1947 - Ertuğrul Özkök, Gazeteci ve akademisyen.

8 Nisan 1952 - Ahmet Piriştina, Politikacı ve eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı (ö. 2004)

8 Nisan 1962 - Carme Pigem, Katalan kökenli mimar.

8 Nisan 1962 - Izzy Stradlin, Amerikalı müzisyen.

8 Nisan 1963 - Dean Norris, Amerikalı oyuncu.

8 Nisan 1966 - Armağan Çağlayan, Televizyon yapımcısı, avukat ve akademisyen.

8 Nisan 1966 - Robin Wright, Amerikalı aktris.

8 Nisan 1968 - Patricia Arquette, Amerikalı oyuncu.

8 Nisan 1970 - Didem Madak, Şair (ö. 2011)

8 Nisan 1972 - Paul Gray, Amerikalı müzisyen ve metal müzik grubu Slipknot'ın bas gitaristi (ö. 2010)

8 Nisan 1973 - Emma Caulfield, Amerikalı oyuncu.

8 Nisan 1974 - Batuhan Mutlugil, Müzisyen.

8 Nisan 1975 - Funda Arar, Şarkıcı.

8 Nisan 1979 - Alexi Laiho, Fin solist, gitarist ve söz yazarı.

8 Nisan 1983 - Natalia Doussopoulus, Yunan şarkıcı ve dizi oyuncusu.

8 Nisan 1995 - Cedi Osman, Basketbolcu.

8 Nisan 1996 - Anna Korakaki, Yunan atıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

8 Nisan 217 - Caracalla, Roma İmparatoru (d. 186)

8 Nisan 622 - Prens Shōtoku, Asuka Dönemi Japonya İmparatorluk Ailesi üyesi ve devlet adamı (d. 574)

8 Nisan 1143 - II. İoannis Komninos ya da Comnenus, 1118 ile 1143 yılları arasında Bizans imparatoru (d. 1087)

8 Nisan 1162 - Eudes de Deuil ya da Odo, Odon, Fransız tarihçi ve İkinci Haçlı Seferi (1147-1149) katılımcısı (d. 1110)

8 Nisan 1364 - II. Jean, İyi (Fransızca: le Bon) olarak adlandırılır - Fransa Kralı (d. 1319)

8 Nisan 1450 - Büyük Kral Sejong, Joseon Hanedanlığı′na hükmetmiş bir kraldır (d. 1397)

8 Nisan 1492 - Lorenzo de' Medici ya da Lorenzo il Magnifico, İtalyan devlet adamı (d. 1449)

8 Nisan 1551 - Oda Nobuhide, Sengoku döneminde bir daimyō idi (d. 1510)

8 Nisan 1735 - II. Ferenc Rákóczi, Macar bağımsızlık hareketinin önderi (d. 1676)

8 Nisan 1835 - Friedrich Wilhelm Christian Carl Ferdinand von Humboldt, Alman filozof, dilbilimci ve devlet adamı (d. 1767)

8 Nisan 1848 - Gaetano Donizetti, İtalyan besteci (d. 1797)

8 Nisan 1918 - Ludwig Georg Courvoisier, Basel, İsviçre'den bir cerrahtı (d. 1843)

8 Nisan 1919 - Loránd Eötvös, Macar fizikçi (d. 1848)

8 Nisan 1922 - Erich von Falkenhayn, Alman general ve Osmanlı mareşali (d. 1861)

8 Nisan 1931 - Erik Axel Karlfeldt, İsveçli şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1864)

8 Nisan 1936 - Robert Bárány, Avusturyalı otolojist. 1914 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü aldı (1876)

8 Nisan 1949 - Wilhelm Adam, Adolf Hitler'den önce Reichswehr'in kadro şefliğinde hizmet veren Alman generalidir (d. 1877)

8 Nisan 1950 - Vaclav Nijinski, Polonyalı balet (d. 1889)

8 Nisan 1958 - Mehmet Kâmil Berk, Tıp doktoru (Mustafa Kemal Atatürk'ün doktorlarından) (d. 1878)

8 Nisan 1959 - Şefik Hüsnü, Tıp doktoru ve siyasetçi (d. 1887)

8 Nisan 1971 - Fritz von Opel, Alman otomotiv sanayicisi (d. 1899)

8 Nisan 1973 - Pablo Picasso, İspanyol ressam ve kübizmin öncüsü (d. 1881)

8 Nisan 1976 - Hakan Yurdakuler, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi (öldürüldü)

8 Nisan 1981 - Omar Bradley, Amerikalı asker (d. 1893)

8 Nisan 1984 - Pyotr Leonidovich Kapitsa, Nobel Fizik Ödülü sahibi Sovyet fizikçi (d. 1894)

8 Nisan 1985 - Vedat Nedim Tör, Yazar ve Kadro dergisinin kurucularından (d. 1897)

8 Nisan 1991 - Per Yngve Ohlin, aynı zamanda sahne adı ile Dead olarak bilinir (d. 1969)

8 Nisan 1992 - Daniel Bovet, İsviçreli farmakolog (d. 1907)

8 Nisan 1993 - Marian Anderson, Amerikalı şarkıcı (d. 1897)

8 Nisan 1996 - Ben Johnson, Amerikalı aktör (d. 1918)

8 Nisan 1996 - León Klimovsky, Arjantinli senarist ve film yapımcısı (d. 1906)

8 Nisan 2000 - İbrahim Ahmed ya da İbrahîm Ehmed, Kürt yazar ve çevirmen (d. 1914)

8 Nisan 2000 - Claire Trevor, Amerikalı aktris (d. 1910)

8 Nisan 2002 - Savaş Yurttaş, Tiyatro sanatçısı (d. 1944)

8 Nisan 2004 - Doğan Baran, Tıp doktoru, siyasetçi ve eski Sağlık Bakanı (d. 1929)

8 Nisan 2006 - Dick Alban, Amerikalı futbolcu (d. 1929)

8 Nisan 2007 - Sol LeWitt, Amerikalı heykeltıraş ve ressam (d. 1928)

8 Nisan 2008 - Stanley Kamel, Amerikalı oyuncu (d. 1943)

8 Nisan 2010 - Malcolm McLaren, İngiliz rock şarkıcısı, müzisyen ve menajeri (d. 1946)

8 Nisan 2013 - Annette Joanne Funicello, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1942)

8 Nisan 2013 - Sara Montiel (bilinen adı: Sarita Montiel, doğum adı: Maria Antonia Abad), İspanyol oyuncu ve şarkıcı (d. 1928)

8 Nisan 2013 - Margaret Thatcher, Britanyalı siyasetçi ve eski Başbakan (d. 1925)

8 Nisan 2014 - James Brian Hellwig (bilinen adlarıyla : Warrior, The Ultimate Warrior ve Dingo Warrior), WWE'de mücadele etmiş Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1959)

8 Nisan 2017 - Georgi Mihayloviç Greçko, Sovyet kozmonot (d. 1931)

8 Nisan 2018 - Juraj Herz, Çek yönetmen, aktör, senarist ve sahne tasarımcısı (d. 1934)

8 Nisan 2018 - Ali Haydar Öner, Bürokrat ve siyasetçi (d. 1948)

8 Nisan 2020 - Valeriu Muravschi, 28 Mayıs 1991 - 1 Temmuz 1992 tarihleri arasında Moldova Başbakanı olarak görev yapan Moldovalı bir politikacı ve iş adamıdır (d. 1949)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?