Kanal İstanbul güzergahından büyük arsa alan 3 isim

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Fare bir peynir kokusu duyup, kafasını dışarı uzatmış. Fakat bunun kedinin bir tuzağı olabileceğini düşünüp dışarı çıkmayıp beklemiş. Biraz sonra "Miyav” diye bir ses duymuş. Ertesi gün de peynir kokusunu almış ve "Miyav" sesini duymuş, yerinden çıkmamış. Sonraki gün, "Hav hav" diye bir ses duymuş ve kedinin ortalarda olmadığını düşünerek dışarı çıkmış. Çıkmasıyla pençe yemesi bir olmuş. Kedi yerde baygın yatan fareyi yanındaki yavrusuna gösterip şöyle demiş:
- "Bak yavrum, sana dememiş miydim, ikinci lisan gibisi yok diye..."

“Günün Sözleri” olarak 29 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Amerikalı yazar Isaac Asimov'un kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum:

"Anılar aniden hatırlandıkları zaman insanın içini sızlatır."

"En kırılgan çiçekler, hayallerdir."

"Akıllarınız muhtemelen gerçeği tam olarak kavrayamayacak kadar ilkel."

"Ben bir senfoni orkestrasına katıldığı için kaybolmuş bir kemancıyım!"

"Ben şahsen varım, çünkü düşünüyorum."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Daha pozitif bir insan olmak için arada sırada kendinizi şımartmalısınız. Gün içinde kendinize özel zamanlar yaratmalı, bu zamanlarda bir anlamda düşünce detoksu yapmalısınız. Zira bu şekilde kara düşüncelerin zihninizde birikmesine ve yer etmesine izin vermemiş olup, tamamen olumlu düşüncelerle hayatınıza devam edebilirsiniz. Mesela size huzur veren bir şarkı açın, gözlerinizi kapatın ve tüm olumsuzlukları üzerinizden attığınızı hissedin. Ne kadar da hafiflediniz, değil mi?

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Dünyada yaklaşık 9 milyon insanın doğum günü sizinkiyle aynıdır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Bir bildiri de eski milletvekillerinden
Üç gün önce 126 eski büyükelçinin Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi’yle, önceki gün 104 emekli amiralin yine Montrö’yle ilgili açıklama yapmasının ardından bu kez de eski milletvekilleri bir bildiri yayımladı. “Cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz! Kanal İstanbul yapılamaz! Montrö tartışmaya açılamaz!” başlıklı bildiri metni şöyle:
Önce 126 eski büyükelçi Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi'yle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Ardından 103 emekli Amiral görüşlerini bildirdi. Kişi grup ya da kurumların ülke çıkarları söz konusu olduğunda, görüş açıklamalarından daha doğal ne olabilir? Bu hem haktır hem de yurttaşlık görevidir. İstanbul Sözleşmesinin Anayasaya aykırı biçimde Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmesinin verdiği cesaretle hızlandırılan, Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi tartışmalarının geldiği nokta, bu açıklamaları zorunlu kıldı. Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik çeşitli emeller taşıyan devletlerin çıkarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul'da ısrar edilmesini, Atatürk Türkiye’sinin Lozan Antlaşması’ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan, İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğimizi sağlayan, Montrö Sözleşmesi’nin tartışılmaya açılmasını, öneminin azaltılmasını biz de doğru bulmuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerini, Anayasanın değiştirilemez maddelerini sahiplenmek, ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda kamuoyunu bilgilendirmek, temel bir anayasal haktır. Anayasal hakların güvencesi olması gerekenlerin, toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmaları kabul edilemez. Çoğulcu demokrasinin gereği olarak en doğal yurttaşlık hakkını kullanıp, Kanal İstanbul ve Montrö konusundaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşan kişi ve gruplara yönelik tehdit, suçlama, saldırı korkutma, sindirme ve soruşturma gibi girişimler, yurttaşlık haklarını ipotek altına almaktır. Bu yaklaşımı ve bu girişimleri kınıyor, hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkeleri ve temel felsefesi ve kurumları vicdansız darbelerle yıkılmaya çalışılırken, düşünce açıklama hak ve özgürlüğünü kullanan kişilerin darbecilikle suçlanmasını, baskı altına alınmasını esefle karşıladığımızı kamuoyuna duyururuz. Saygılarımızla.

A.İhsan Köktürk / Zonguldak A.Kemal Kumkumoğlu / İstanbul Ali Rıza Öztürk /Mersin Abdülrezzak Erten / İzmir Ahmet Güryüz Ketenci /İstanbul Ahmet Küçük / ÇanakkaleAhmet Toptaş / Afyon Alaaddin Yüksel / İzmir Ali Ahmet Ertürk / Edirne Ali Aslan / Muğla Ali Haydar Erdoğan / İstanbul Ali Oksal / Mersin Ali Özcan / İstanbul Ali Özgündüz / İstanbul Ali Rıza Bodur / İzmir Ali Rıza Ertemur / Denizli Altan Tuna / Çanakkale Atilla Kart /Konya Ahmet Tan / İstanbul Barış Can / Sinop Bekir Yurdagül / Kocaeli Binnaz Toprak / İstanbul Bülent Baratalı / İzmir Cevdet Selvi / Eskişehir/Kocaeli Cumhur Yaka / Muğla Çetin Soysal / İstanbul Dilek Akagün / Uşak Durdu Özpolat / Kahramanmaraş Enis Tütüncü / Tekirdağ Erdal Aksünger / İzmir Erdal Karademir / İzmir Ergün Aydoğan / Balıkesir Esfender Korkmaz / İstanbul Fahrettin Üstün / Muğla Feramuz Şahin / Tokat Fikri Sağlar / Mersin Gökhan Durgun / Hatay Güldal Mumcu / İzmir Güldal Okuducu / İstanbul Hakkı Ülkü / İzmir Halil Ünlütepe / Afyon Hasan Ören / Manisa Haşim Oral / Denizli Hulusi Güven / Adana Hüsnü Bozkurt / Konya Hasan Gemici / Zonguldak İbrahİm Özdiş /Adana İsmail Değerli / Ankara İsmail Özay / Çanakkale İzzet Çetin / Kocaeli/Ankara Kemal Anadol / İzmir Kemal Ekinci / Bursa Mehmet Boztaş / Aydın Mehmet Hilal Kaplan / Kocaeli Mehmet Kesimoğlu / Kırklareli Metin Arifağaoğlu / Artvin Mustafa Kul / Erzincan Mustafa Özyürek / İstanbul Nadir Saraç / Zonguldak Namık Havutça / Balıkesir Necati Yılmaz / Ankara Necla Arat / İstanbul Nevin Gaye Erbatur / Adana Nur Serter / İstanbul Oğuz Oyan / İzmir Orhan Düzgün / Tokat Orhan Eraslen / Niğde Orhan Sür / Balıkesir Orhan Ziya Diren / Tokat Osman Korutürk / İstanbul Ömer Çiftçi / Ankara Rasim Çakır / Edirne Sacit Yıldız / İstanbul Salih Gün / Kocaeli Sedat Uzunbay / İzmir Selahattin Karaahmetoğlu / Giresun Selçuk Ayhan / İzmir Selehattin Öcal / Ankara Sena Kaleli / Bursa Süleyman Çelebi / İstanbul Süleyman Genç / İzmir Şahin Mengü / Manisa Şevket Arz / Trabzon Şevki Kulkuloğlu / Kayseri Şinasi Öktem / İstanbul Şükrü Babacan / Kırklareli Şükrü Sina Gürel / İstanbul Tolga Çandar / MuğlaTuncay Ercenk / Antalya Turgay Develi / Adana Turgut Dibek / Kırklareli Türkan Miçoğulları / İzmir Uluç Gürkan / Ankara Vedat Yücesan / Eskişehir Vezir Akdemir / İzmir Yaşar Ağyüz / Gaziantep Yılmaz Kaya / İzmir

Emekli amiraller için ‘rütbeleri sökülmeli’ diyen Bahçeli, 2004’de 313 generale ‘iktidarı uyarmaları’ için mektup yazmış!
'Emekli amiraller' bildirisiyle ilgili olarak, "Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir" açıklaması yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 2004 yılında 313 generale "siyasi iktidarı uyarmaları" için mektup yazdığı ortaya çıktı. T24’te yer alan habere göre, 104 emekli amirali "vesayetçi" olarak nitelendiren ve "Bildirinin arkası ve önü kararlılıkla araştırılmalı, bu rezaletin içinde kimlerin olduğu tevsik ve tespit edilmelidir" diyen MHP lideri Bahçeli'nin 2004 yılında başta Genelkurmay Başkanı, 313 generale "siyasi iktidarı uyarmaları" için ‘Tarihi görev çağrısı’ başlıklı 17 sayfalık mektup yazmış. MHP tarafından tüm generallere, "Gelişmeler endişe verici. İktidarı uyarın" mektubunda, MHP lideri Bahçeli’nin 17 sayfalık ‘Tarihi görev çağrısı’ da yer aldı. Hürriyet'in haberine göre mektupta özetle şöyle denildi:
"Son günlerde yaşanan gelişmeler Türkiye’nin milli birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bazı çevrelerin ülkeyi tehlikeli bir gerginlik ortamına sürüklemek istediklerini göstermektedir. İhanet provaları ve nümayişlerle yeni tahrikler için zemin arayışına girilmiştir...
AKP Hükümetinin içine düştüğü teslimiyet ve aczden güç ve cesaret alan bu iç ve dış tahriklerin iç bünyemizi kemirmesine ve Türkiye’nin ufkunun karartılmasına asla izin verilmemelidir...
AKP iktidarı kendisiyle birlikte Türkiye’yi de bir felakete sürükleyecek bu tehlikeli yolda ısrar ederse bu durumun çok ağır olacak vebalini tarih önünde taşımak durumunda kalacak ve mahşeri vicdanına mahkum olacaktır. Bölücü terör örgütüne yardım ve yataklıktan mahkum olan ve PKK bağlantılı faaliyetleri nedeniyle kapatılan bir siyasi partiye mensup eski milletvekillerinin tahliyesi, yeni tahriklerin sahneye konulması için siyasi bir gövde gösterisine dönüştürülmüştür. PKK’nın siyasallaşması hedefinin adım adım gerçekleştirilmesini, Türkiye politikasının merkezi haline getiren AB, bu mahkumların serbest bırakılması için bugüne kadar her türlü zorlamayı yapmış, her yola tevessül etmiştir... AKP, bu süreçte kendisine verilen görevi büyük bir sadakatle ifa etmiştir. İlk adım olarak AB İnsah Hakları Mahkemesi’ni Türk milli hukuk sisteminin üzerinde yüksek temyiz mahkemesi haline getirmiştir. Ne hazindir ki basınımızın bir bölümüde bu koroya katılmıştır. AB’nin himayesi ve vesayeti altında Türkiye’de yeni tahrik ve nifak tohumlarını atılmasında yeni bir zemin kazanılmıştır. AB’ye her bakımdan teslim olan AKP iktidarı ne acıdır ki Türkiye’yi AB birliğine taşımakta bölücü heveslere umut bağlamış, bundan medet umar hale düşmüştür. AKP iktidarına bu konuda hakim olan anlayış, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi çok zor günlerin beklediğinin habercisidir. Bölücü terörün, Türkiye’nin AB üyelik sürecini kendi siyasi hedeflerine hizmet edecek bir araç olarak gördüğü, ve siyasi stratejisinin AB’nin Türkiye’den talepleriyle örtüştüğü, kimsenin inkar edemeyeceği gerçeklerdir. Herkes haddini bilmeli, rüzgar ekenin fırtına biçeceğini aklından hiç çıkarmamalıdır. Bu vatan sahipsiz değildir."

Kanal İstanbul güzergahından büyük arsa alan 3 isim
Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Kanal İstanbul projesi arazisinden kimlerin ne kadar arazi satın aldığını yazdı. Ağırel, "Çılgın proje" değil zenginler için rant projesi' başlıklı yazısında Kanal İstanbul projesinin bilançosunu ve kimlerin kaç metrekare arsa satın aldığını yazdı. Yazının devamının geleceğini söyleyen Ağırel, "Bu proje kapsamında İstanbul'un en kalabalık ilçelerinden Bağcılar'dan üç buçuk tane daha ortaya çıkacak" dedi, Kanal İstanbul'un deniz ve toprak ekosistemine vereceği zararları yineledi. "İstanbul'u yok edecek, Türkiye'yi jeostratejik olarak açığa düşürecek bir rant projesi olduğunu kendi gözlerinizle okuyacaksınız. Anlatayım" diye yazısına başlayan Ağırel, "Bu proje kapsamında İstanbul'un en kalabalık ilçelerinden Bağcılar'dan üç buçuk tane daha ortaya çıkacak. Proje kapsamında toplam uzunluğu 14 kilometre olmak üzere 8 köprü yapılacak. Yani yine geçmediğimiz köprülere cebimizden para ödeyeceğiz. Deniz ekosistemi zarar görecek, deniz ve toprak içinde geri dönüşü olmayan zararlara yol açılacak. 1.3 milyar metreküp hafriyat olacak. Yani Güngören, Esenler, Bağcılar gibi ilçelerin 30 metre yükseldiğini düşünün!" ifadelerini kullandı. "Bölgede bulunan emlak şirketleri, arsa sahipleri ve tapudaki kaynaklarım ile görüştüm. Resmî belgelere ulaştım. Öğrendiğim bilgiler üzüntü verici," diye yazan Ağırel, şunları kaydetti:
"Kanal İstanbul güzergahı toplamda 100 bin 630 kişiye ait 163 bin 745 adet tapudan oluşuyor. 2013 yılında yabancı yatırımcıların alım satım hareketleri 25 bin metrekare arazi ve 7 tapu ile işlemdeyken 2014-2018 yılları arasında 11 kat aratarak 383 bin metrekare ve 80 tapuluk bir işlem hacmine kavuşuyor. Şirketler ise 2009-2013 yılları arasında 656 bin metrekare arazi ve 65 tapu ile alım satım hareketinde bulunmuş. Fakat 2014-2018 tarihleri arasında bu veriler 7 kat artıyor ve 476 tapu 4 milyon 800 bin metrekare gibi inanılmaz bir artış sergilemiş. Toplamda 26.7 milyon metrekare arazi el değiştirmiş. El değiştiren arazilerden en büyük alana sahip ilk 10 şahıs/şirketten 3 tanesi Arap yatırımcı olmuş. 2015 yılından sonra Kanal İstanbul'u duyup arazileri satın almışlar.
Adı: Sulaiman Almuhaidib
Körfez Bölgesi'nin önemli yatırımcılarından Al Muhaidib Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı. Ağaoğlu Maslak 1453'e yatırım kararı almıştı. Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolarlık gayrimenkul ve enerji yatırımı yaptığı belirtilen Suudi Arabistanlı iş adamı, Erzurum'a hayvancılık alanında yatırım yapmak için geldi. Ağaoğlu ve Erzurum Belediye Başkanı ile birlikte iş yaptı. 2015 yılında 5 tapu sahibi oluyor. Parsel büyüklüleri 99 bin metrekare!

Adı: Mohammad Almarzouq ile Khales Issam Almarzooq
Shurak Al Ajdad Gayrimenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin sahipleri. Şirket 2015 yılında 3 milyon 600 bin TL sermaye ile kuruluyor. Fakat ilginçtir hemen Kanal İstanbul'dan 5 tapu ve 125 bin 402 metrekare araziye sahip oluyorlar." (BirGün)

 
Korona haberlerine gelince:
 
Prof. Dr. Ahmet Saltık: Bir ayda 10 bin kişi ölecek
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, “AKP iktidarı değişik yöntemlerle ölümlerin 3’te birini ilan ederek halkı kandırmayı sürdürmekte” diye konuştu. Türkiye’nin mutlaka 4 hafta süreli tam kapanmaya gitmesi gerektiğini belirten Saltık, “Halk, iktidara karşın yaşam hakkını korumaya çabalamalıdır” dedi. Dünya verilerine göre hastalığa yakalanan her 100 insandan 3’ünün öldüğünün bir gerçek olduğunu ancak Sağlık Bakanlığı’nın yüzde 1.1 oranında ölüm açıkladığını söyleyen Saltık, 1 Mart’ta başlatılan “2. açılım-saçılım kumarı ile vaka sayılarının roketlemeye geçtiğini” kaydetti. Saltık, “28 Şubat’ta 66 olan günlük ölüm sayısı, 3 Nisan akşamı 186 olarak açıklandı. Olgular 5 kat ama ölümler 3 kat arttı. Bunlar resmi veriler. Gerçekte sayılar her zaman daha yüksektir. 35 günde, havuza bu sürede her gün eklenen yeni hastalardan ölenler de içinde olmak üzere 99 bin hastanın 3 bin 509’u öldü” dedi. 28 Şubat’ta 98 bin 938 olan aktif vaka sayısının 3 Nisan’da 330 bin 298’e yükseldiğini vurgulayan Saltık, “330 bin 298 hastanın yüzde 3’ü yani 9 bin 909’u, izleyen 4 haftada, nisan sonuna dek ne yazık ki aramızdan ayrılacak. Bu sayıya, 3-30 Nisan arasındaki 4 haftada yeni hastalanıp ölenler de eklenecektir” ifadelerini kullandı.

ANKARA’DA ‘UZAKTAN’ KARARI
Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 30 Mart’ta aldığı, artan vakalara ve yeni tedbirlere karşın yüz yüze eğitimin devam edeceği yönündeki kararını değiştirdi. Bugünden itibaren 5, 6, 7. sınıflar ile lise hazırlık 9, 10, 11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçilmesi kararı alındı. (Cumhuriyet)

İki ayda bin 561 işletme kepenk kapattı
Salgına yönelik kısıtlamalardan en fazla lokanta, kafe ve restoranlar etkilendi. Bu yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründeki bin 561 işletme iflas etti. Ticaret sicil gazetesi verilerine göre, lokanta ve seyyar yemek faaliyeti hizmetleri ile belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticareti yapan 495 iş yeri bu yılın ocak ayında, bin 66 iş yeri ise şubat ayında kapandı. Sadece ocak ve şubat aylarında yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren toplam bin 561 işletme iflas etti.

Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Haydar Ergülen'in bir şiirini paylaşmak istiyorum:

MIRILDANDIĞIM ŞEYLERSİN

Senin Harflerin İçin


1.
Mırıldandığın her şeysin, sesinden öpüyorum
sessizliğine de eğiliyorum fakat neredesin
kapanınca harflerinin kapısı: Adın
şiirim!
Heceler gibi öpüyorum işte iki hecesin
adından başlıyorum öpmeye kırlara çıkmış
harflerinin arasından öpüyorum: Ağzın
cennetim!
Dilin hâlâ çocukluğun suyuyla terli
ve haylaz suyundan öpsem küskün
bir çeşmenin harflerin susuz. Dilin
cehennemim


2.
Mırıldan dur bana, senin üstüne harf
getirmem daha, ağız ağıza duruyor
harflerin: Sevmenin birinci hâli gibi
telaşlı duruyor da ben utanıyorum
üçü bakarken birini öpmeye senin!


3.
Harflerin aralanmış
sesliler sevişiyor
sessizlere bu cümlede

sıra gelmeyecek gibi

Harflerin yatışınca
belki duyarsın içinde
sessizlerin uykusuz
kaldığı o cümleyi

Aşkı seslendirirken
unuttuğun mırıltı
bizi sessizliğimizden
doğru bağışlar belki


4.
Bir ses sesini öpse
harflerin uykusuz kalır


5.
Dün sabah önünden geçtim
kağıt gibiydi harflerinin yüzü
araları açılmış olmalı
bütün gece sevişmekten


6.
Mırıldandığımız şeyler
kalmayınca aramızda
ağızda söz, gövdede ter,
bir aşk bunlarla biter

7.
Harflerin gülüştüğünü senin adında gördüm!

#HaydarErgülen


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Öldürülen Gazeteciler Günü
İttihat ve Terakki Cemiyetine muhalif yazılarıyla tanınan dönemin Serbesti Gazetesi Çalışanı Hasan Fehmi Bey’in 6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü’nde öldürüldüğü gün “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiştir. Yazı işleri müdürü ve başyazarı olduğu Serbesti Gazetesi'ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştiren gazeteci Hasan Fehmi (1874 - 6 Nisan 1909) , 6 Nisan 1909 günü vurularak öldürülmüş ve Türkiye'deki ilk basın şehidi olarak tarihe geçmiştir. Hasan Fehmi düşüncelerini hiç bir etki altında kalmadan yazıp, gazetede yayınladığı için katledilmiştir. O günden bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve Hırant Dink’ inde bulunduğu pek çok basın emekçisi faili meçhul cinayetlere kurban edilmiştir. Demokrasiler; düşünceyi ifade etme özgürlüğü, insan hakları, laiklik ve özelliklede basın özgürlüğü ile test edilir. Ne yazık ki ülkemiz Cumhuriyet'in belli dönemleri hariç, bu konuda da başarılı olamamıştır. 
Gazetecilik zor ve meşakkatli bir meslek olduğu kadar onurlu da bir meslektir. Dürüst ve tarafsız yapıldığında her zaman halkın sesi olmuştur. 
Halkın doğru haber alma hakkı için, gece gündüz demeden çalışan, özellikle Covid-19 salgın günlerinde bile, hayatını hiçe sayan basın emekçilerine saygılarımı sunuyor, demokrasi, insan hakları ve özgürlük mücadelesinde, hayatını kaybeden tüm basın emekçilerini saygıyla anıyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

6 Nisan 1326 - Orhan Bey, kuşatma altında tutulan Bursa'yı Bizanslılardan aldı. Bursa, 1326-1361 arasında Osmanlılara başkentlik yaptı.
6 Nisan 1453 - İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatıldı.
6 Nisan 1814 - Napolyon Bonapart, İmparatorluk tahtını bırakarak Elba Adası'na sürgüne gönderildi.
6 Nisan 1830 - Joseph Smith, Jr. aracılığıyla İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi kuruldu.
6 Nisan 1861 - Umman Sultanlığı, Zanzibar ve Umman olarak ikiye bölündü.
6 Nisan 1869 - Selüloit'in patenti alındı.
6 Nisan 1872 - Pertevniyal Lisesi, ''Mahmudiye Rüştiyesi'' adı altında eğitim-öğretime başladı.
6 Nisan 1896 - İlk modern Olimpiyat Oyunları Atina'da başladı.
6 Nisan 1909 - Robert Peary ve Matthew Henson'ın Kuzey Kutbu'na ulaştığı ileri sürüldü. Kayıtlarında titizlik göstermemiş olmaları ve bazı bilgilerin eksikliği uzmanlar arasında kuşkular yarattı ve Kuzey Kutbu'na ulaşıp ulaşmadıkları tartışmalara yol açtı.
6 Nisan 1909 - Serbesti gazetesinde, İttihat ve Terakki Cemiyeti karşıtı yazılar yazan gazeteci Hasan Fehmi Bey öldürüldü.
6 Nisan 1914 - Askerî Yargıtay kuruldu.
6 Nisan 1917 - ABD, Almanya'ya savaş ilan etti ve Birinci Dünya Savaşı'na müttefiklerin yanında girdiğini açıkladı.
6 Nisan 1920 - Anadolu Ajansı kuruldu.
6 Nisan 1927 - Amerikalı yüzücü Johnny Weissmuller, 100 metre mesafede üç stilde üç dünya rekoru kırdı.
6 Nisan 1941 - Mihver devletleri, Yugoslavya'yı işgal etti. Almanlar Yunanistan'a girdi, Türk deniz sınırına kadar Doğu Akdeniz'i savaş bölgesi ilan etti. Türkiye, bunun üzerine Edirne ve Uzunköprü'de demiryolu köprülerini havaya uçurdu.
6 Nisan 1953 - Türkiye Genç Millî Futbol Takımı dünya üçüncüsü oldu.
6 Nisan 1956 - Hayat mecmuası'nın ilk sayısı çıktı.
6 Nisan 1972 - Anayasa Mahkemesi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam kararlarını usulden iptal etti. TBMM'nin idamları yeniden görüşeceği açıklandı.
6 Nisan 1973 - Kontenjan senatörü emekli Amiral Fahri Korutürk, 15'inci turda 365 oyla Türkiye'nin 6. Cumhurbaşkanı seçildi.
6 Nisan 1979 - Türk atlet Veli Ballı, Atina'da düzenlenen uluslararası maratonda birinci oldu.
6 Nisan 1980 - Görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Yerine Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil vekalet etmeye başladı.
6 Nisan 1980 - Eskişehir 'de DİSK'in düzenlediği mitingte olaylar çıktı. 5 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.
6 Nisan 1988 - Endonezya'nın Sulawesi adasında yapılan Camel Trophy yarışmasını, Türkiye'yi temsil eden Ali Deveci-Galip Gürel ekibi kazandı.
6 Nisan 1994 - Ruanda Devlet Başkanı Juvénal Habyarimana ve Burundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira'nın bindikleri uçak, bir roket saldırısı sonucu düştü. Suikastın ardından Hutu ve Tutsi kabileleri arasında çıkan çatışmalar, yaklaşık 1 milyon kişinin katledilmesiyle sonuçlandı.
6 Nisan 2005 - Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, Irak Cumhurbaşkanlığı'na getirildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

6 Nisan 1483 - Raphael, İtalyan ressam ve mimar (ö. 1520)
6 Nisan 1812 - Alexander Herzen, Rus yazar ve düşünür (ö. 1870)
6 Nisan 1820 - Nadar, Fransız fotoğrafçı (ö. 1910)
6 Nisan 1849 - John William Waterhouse, İngiliz ressam (ö. 1917)
6 Nisan 1903 - Harold Eugene Edgerton, Amerikalı elektrik mühendisi ve fotoğraf sanatçısı (ö. 1990)
6 Nisan 1904 - Kurt Georg Kiesinger, Alman politikacı (ö. 1988)
6 Nisan 1911 - Feodor Felix Konrad Lynen, Alman biyokimyacı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1979)
6 Nisan 1915 - Tadeusz Kantor, Polonyalı ressam, asamblaj ressamı ve tiyatro yönetmeni (ö. 1990)
6 Nisan 1920 - Edmond H. Fischer, Amerikalı biyokimyacı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi
6 Nisan 1927 - Gerry Mulligan (Gerald Joseph), Amerikalı caz müzisyeni (ö. 1996)
6 Nisan 1928 - James Watson, Amerikalı bilim adamı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (DNA yapısını çözen)
6 Nisan 1929 - Nancy MacKay, Kanadalı atlet.
6 Nisan 1939 - Göksel Kortay, Oyuncu, seslendirme sanatçısı ve çevirmen.
6 Nisan 1941 - Zamfir, Rumen müzisyen.
6 Nisan 1942 - İlgün Soysev, Bestekâr.
6 Nisan 1969 - Paul Rudd, Amerikalı oyuncu.
6 Nisan 1971 - Seren Serengil, Sunucu, şarkıcı ve oyuncu.
6 Nisan 1972 - Yiğit Özşener, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
6 Nisan 1975 - Murat Güloğlu, Haber spikeri ve TV programı yapımcısı.
6 Nisan 1975 - Zach Braff, Amerikalı aktör, yönetmen ve senarist.
6 Nisan 1980 - Tommi Evilä, Finlandiyalı uzun atlamacı.
6 Nisan 1982 - Damien Walters, İngiliz serbest koşucu, dublör, trambolin uzmanı ve jimnastikçi.
6 Nisan 1983 - Diora Baird, Amerikalı oyuncu ve model.
6 Nisan 1998 - Peyton List, Amerikalı oyuncu ve model.
6 Nisan 2009 - Valentina Tronel Bilinen adıyla Valentina, Fransız şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

6 Nisan 885 - Methodios, Moravya ve Panonya'da Slavlar arasında Hristiyanlığın yayılmasını sağlayan misyonerler.
6 Nisan 1199 - I. Richard (Aslan Yürekli Rişar), İngiltere'nin Fransız asıllı Kralı (d. 1157)
6 Nisan 1490 - Matthias Corvinus, Macaristan Kralı (d. 1443)
6 Nisan 1520 - Raphael, İtalyan ressam ve mimar (d. 1483)
6 Nisan 1528 - Albrecht Dürer, Alman ressam (d. 1471)
6 Nisan 1641 - Domenichino, tam adıyla Domenico Zampieri, İtalyan ressam (d. 1581)
6 Nisan 1759 - Johann Gottfried Zinn, Alman anatomist ve bitki bilimci (d. 1727)
6 Nisan 1829 - Niels Henrik Abel, Norveçli matematikçi (d. 1802)
6 Nisan 1833 - Adamantios Korais, çağdaş Yunan edebiyat dilinin geliştirilmesine öncülük eden hümanist bilgin (d. 1748)
6 Nisan 1886 - William Edward Forster, İngiliz siyaset adamı (d. 1818)
6 Nisan 1875 - Moses (Moshe) Hess, Alman-Fransız-Yahudi filozof, sosyalist ve Sosyalist Siyonizm'in kurucusu (d. 1812)
6 Nisan 1906 - Alexander Kielland, Norveçli yazar (d. 1849)
6 Nisan 1909 - Hasan Fehmi Bey, Osmanlı gazeteci (d. 1874)
6 Nisan 1915 - Musa Ćazim Ćatić, Bosnalı şair (d. 1878)
6 Nisan 1935 - Ömer Hilmi Efendi, Osmanlı şehzadesi ve subay (d. 1886)
6 Nisan 1943 - Alexandre Millerand, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış Fransız siyasetçi (d. 1859)
6 Nisan 1947 - Herbert Backe, Alman politikacı ve savaş suçlusu SS-Obergruppenführer (d. 1896)
6 Nisan 1961 - Jules Jean Baptiste Vincent Bordet, Belçikalı immünolojist ve mikrobiyolojist (d. 1870)
6 Nisan 1963 - Otto Struve, Ukraynalı-Amerikalı astronom (d. 1897)
6 Nisan 1971 - Igor Stravinsky, Rus besteci (d. 1882)
6 Nisan 1972 - Karl Heinrich Lübke, 1959-1969 yılları arasında Batı Almanya cumhurbaşkanı olarak görev yapan Alman siyasetçi (d. 1894)
6 Nisan 1983 - Fakihe Öymen, Eğitimci ve siyasetçi (Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden) (d. 1900)
6 Nisan 1992 - Isaac Asimov, Amerikalı yazar (d. 1920)
6 Nisan 1996 - Greer Garson, İrlandalı aktris (d. 1904)
6 Nisan 2000 - Habib Burgiba, Tunus Devlet Başkanı (d. 1903)
6 Nisan 2001 - Haluk Afra, Diplomat (d. 1925)
6 Nisan 2005 - III. Rainier, Monako Prensi (d. 1923)
6 Nisan 2009 - Ivy Matsepe-Casaburri, Güney Afrikalı öğretim görevlisi ve siyasetçi (d. 1937)
6 Nisan 2009 - Jacques Hustin, Belçikalı şarkıcı (d. 1940)
6 Nisan 2009 - Hızır Tüzel, Gazeteci ve yazar (d. 1956)
6 Nisan 2014 - Mickey Rooney, Amerikalı film yönetmeni ve oyuncu (d. 1920)
6 Nisan 2014 - Mary Anderson, Amerikalı oyuncu, eski buz patencisi (d. 1918)
6 Nisan 2015 - James Best, Amerikalı oyuncu (d. 1926)
6 Nisan 2016 - Ülkü Erakalın, Yönetmen (d. 1934)
6 Nisan 2016 - Merle Ronald Haggard, Country müzik efsanesi Amerikalı müzisyen (d. 1937)
6 Nisan 2017 - Stan Anslow, İngiliz futbolcu (d. 1931)
6 Nisan 2017 - Armand Gatti, Oyun yazarı, şair, senarist, gazeteci, film yönetmeni, film yapımcısı (d. 1924)
6 Nisan 2017 - Donald Jay "Don" Rickles, Amerikalı seslendirme sanatçısı, oyuncu, ve komedyen (d. 1926)
6 Nisan 2018 - Daniel Kahikina Akaka, Amerikalı siyasetçidir (d. 1924)
6 Nisan 2018 - Sevda Aydan, Oyuncu, ressam ve opera sanatçısı (d. 1930)
6 Nisan 2018 - Jacques Joseph Victor Higelin, Fransız erkek pop şarkıcısı (d. 1940)
6 Nisan 2018 - Isao Takahata, Japon anime yönetmeni (d. 1935)
6 Nisan 2019 - Nadja Regin, Sırp oyuncu, yazar ve model (d. 1931)
6 Nisan 2019 - David J. Thouless, Britanyalı fizikçi ve bilim insanı (d. 1934)
6 Nisan 2020 - Radomir Antić, Sırp eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1948)
6 Nisan 2020 - Armando Francioli, İtalyan aktör (d. 1919)
6 Nisan 2020 - Jacques Le Brun, Fransız tarihçi (d. 1931)
6 Nisan 2020 - Hal Willner, Amerikalı televizyon ve müzik albümü yapımcısı (d. 1956)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?