Londra'dan Türkiye'ye getirilen Covid-19 hastası tanıdık çıktı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel doktora gitmiş:
-"Çok hastayım doktor, vücudumun neresine dokunsam berbat canım yanıyor!" demiş.
Doktor Temel'i bir güzel muayene ettikten sonra:
-"Ben pek bir hastalık bulamadım. Vücudunuz gayet iyi durumda. Hatta sapasağlamsınız.” demiş.
Bunun üzerine Temel:
-"Olur mu doktor bey, nereme dokunsam acıdan ölüyorum." diyerek parmağının ucuyla başına dokunmuş.
-"Of of of!.."
Sonra göğsüne parmağını basmış:
-"Ay ay aay!.."
Daha sonra beline ve bacağına dokunmuş:
-"Vay vay vayyy!.."
Parmağını neresine dokundursa acıyla irkiliyor, feryat figan ediyormuş Temel.
Doktor daha fazla dayanamamış:
– "Verin bakalım şu elinizi!.." demiş Temel'e. Elini muayene ettikten sonra:
-"Temel Bey, sizin parmağınız kırık." demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Ömürlerinde tek bir kez sevenlerdir asıl sığ olanlar. Onların vefa, sadakat diye adlandırdıkları şeyi ben, ya alışkanlığın verdiği rahatlığa ya da hayal gücünün yokluğuna bağlarım. Zihinsel yaşam için tutarlılık neyse duygusal yaşam için de vefa odur, basit bir yenilgi itirafı. Vefa! Bunu incelemem gerekiyor günlerden bir gün. Sahiplik tutkusu da giriyor bu işin içine. Başkaları alır diye korkmasak çoktan atacağımız bir sürü şey var.” demiş Oscar Wilde...

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Pozitif insanlar hayatlarında olup biten her şeyin sorumluluğunu almayı bilirler. Başkasından kaynaklanan bir sorun olduğunda bile, bunun bir anlamda kendi suçu olduğunu bilir ve hiçbir şeyi başkalarına mal etmezler. Sonuçta hayatınızdaki dış etkenleri de belirleyen sizsiniz. Bu nedenle aldığınız tüm kararların arkasında durun ve bunun sonucunda kendinizi ne kadar güçlü hissedeceğinizi görün.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Zeki insanlar arkadaş bulma konusunda daha seçici davranır ve genellikle daha az arkadaş edinmeye çalışırlar."mış.
(Burada sözü edilen "arkadaş"sa ben zeki değilim; çünkü çok arkadaşım var. Ama "dost" demek istiyorlarsa zeki olduğumu düşünebilirim.)

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Sefalet ücretine 3 TL zam yapıldı
AKP, içerisinde yine çok tartışma yaratacak düzenlemelerin yer aldığı yeni bir “torba teklifi” Meclis’e sundu. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere yapılan günlük 47 TL’lik ödemeye sadece “3 TL” zam yapıldı. Hükümlülerin eşleri de dahil yakınları ile yapacakları görüşmeler dinlenecek ve kaydedilecek. 10 yıl aranıp sorulmayan kiralık kasalar da TMSF’ye devredilecek. Çiftçinin borçları yapılandırılacak. Ancak uygulanan faiz oranları artırılacak.   Tam ismi “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olan “torba teklifte” yer alan düzenlemeler özetle şöyle:
-Ücretsiz izne çıkarılan işçilere günlük 47 TL ödeme yapılıyordu. Bu 3 TL artışla 50 TL’ye çıkarıldı. Buna göre ücretsiz izne çıkarılan kişilere aylık bin 500 TL verilecek. Türk-İş’in araştırmasına göre açlık sınırı 2 bin 719 TL. Bekar bir çalışanın yaşayabilmesi için yapması gereken aylık asgari harcama tutarı ise 3 bin 297 TL. Hükümetin ücretsiz izindeki işçiye değer gördüğü bin 500 TL’lik ücret açlık sınırının da asgari ücretin de çok altında.
-Yiyecek ve içeçek sektöründe mart ayından sonra ücretsiz izne çıkarılanlara nisan ve mayıs aylarında günlük 50 TL aylık da bin 500 TL verilecek. Ancak bunun için bu işçilerin “nakdi ücret desteğinden yararlanmıyor olmaları” şartı aranacak. 
-Yiyecek, içecek sektöründeki işyerlerine istihdamın desteklenmesi için nisan ve mayıs ayları için prim desteği verilecek. Bu işyerlerinin sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri tüm primlerinden mahsup edilmek suretiyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. 
-Hükümlüler, elektronik yöntemlerle de mektup alıp gönderebilecek. Hükümlünün resmi makamlara veya savunması için avukatına gönderdiği mektup, faks ve telgraflara alıcısı dışındaki kişilerin erişimi engellenecek. 
-Hükümlüye gelen veya hükümlü tarafından gönderilen mektup, faks ve telgraflar dijital ya da fiziki olarak saklanacak. Eğer herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemiş ise en geç 1 yıl sonra silinecek. Resmi makamlara veya savunması için avukatına gönderilen iletiler ise kaydedilmeyecek ve fiziki olarak da saklanmayacak. 
- Hükümlülerin eşleri ve üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları da dahil yapacakları görüşmeler, kurum yönetimi tarafından dinlenebilecek ve elektronik cihazlar da dahil olmak üzere kaydedilebilecek. Bu kayıtlar herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemiş ise en geç 1 yıl sonunda silinecek. 
- Yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranı 2021 yılı kurum kazançları için yüzde 25, 2022 yılı kurum kazançları için ise yüzde 23 oranında uygulanacak. 
- Zamanaşımı nedeniyle Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilen alacak ve emanetler, hak sahiplerine talepleri durumunda iade edilecek. 
- Üreticilerin 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış olan tarımsal kredi borçları yapılandırılacak. Ancak yapılandırmaya esas tutar hesaplanırken yüzde 11 olan faiz yüzde 18’e çıkarılacak. Borçlu tarafından ödenecek faiz tutarı da yüzde 5’ten yüzde 12’ye yükselecek. Borcun tamamı, taksitlendirilmesi halinde ise peşinata denk gelen yüzde 30’u ekime ayı sonuna kadar, kalan tutarı ise 2022 yılının ekim ayından başlamak üzere her yıl tekabül ettiği ayda 3 eşit taksitte ödenecek. 
- Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet, kiralık kasa ve her türlü alacaklardan 10 yıl içinde aranmayanlar banka tarafından TMSF’ye devredilecek. TMSF, hak sahipleri tarafından başvuru olursa fona devredilen tutarla sınırlı olarak iade etmeye yetkili olacak. Ancak faiz, nema ve benzeri başka ilave talepte bulunulamayacak. 

Sağlık Bakanlığı’nda kritik görevden alma
Vaka sayılarında art arda rekorların kırıldığı corona virüsü salgınıyla mücadele sürerken Sağlık Bakanlığı'nda kritik bir görevden alma gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevden alındı. Meşe'nin yerine ise Doç. Dr. Tolga Tolunay atandı. Değişiklikle ilgili Resmi Gazete'de yer alan kararda, “3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri gereğince, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevden alınmış ve Bakan Yardımcılığına Doç. Dr. Tolga Tolunay atanmıştır” denildi.

Gergerlioğlu, kaldırıldığı hastanede anjiyo oldu
Ankara'daki evinde polisler tarafından gözaltına alınan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, adliyedeki işlemleri sırasında rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Bugün yoğun bakımda kalacak olan Gergerlioğlu'nun daha sonra cezaevine götürüleceği belirtildi. Oğlu Salih Gergerlioğlu, "Babamın anjiyosu yapıldı. Tansiyonunun yüksek olmasından dolayı yoğun bakıma alındı" mesajını paylaştı.
Gergerlioğlu akşam saatlerinde evine yakalama emri ile gelen polislerce gözaltına alınmıştı.

Ailesi, Aslı Özkısırlar'ın, ihmalden ve boş yatak bulunamamasından hayatını kaybettiğini iddia etti
İzmir'de akciğer rahatsızlığının tedavisi için hastanelerde yatak bulamadığını Twitter sosyal medya hesabından duyuran ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da hesabını ekleyerek sitem eden Aslı Özkısırlar, Cuma sabahı hayatını kaybetti. 41 yaşındaki Aslı Özkısırlar'ın kardeşi, "Benim ablam doktorun, hastanenin ihmalinden, boş yatak olmamasından öldü" açıklamasını yaptı.
Konuyla ilgili İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yaptı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasında, "Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir" dedi.
Özkısırlar, Alsancak Sevgi Yolu 'nda takı satarak geçimini sağlıyordu ve Twitter'daki @taki_tezgahi hesabını kullanıyordu.

Londra'dan Türkiye'ye getirilen Covid-19 hastası tanıdık çıktı
Aslı Özkısırlar'ın hastanede boş yatak bulamaması nedeniyle yaşamını yitirdiği gün Londra'dan Türkiye'ye Covid-19 tedavisi için Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla getirilen Erdal Yetimova'nın Avrupa'da AKP taraftarı toplamak için kurulan derneğin eski başkanı olduğu ortaya çıktı. Alman istihbaratlarında da sıkça adından söz ettiren Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) isimli derneğin başkanlarını da Erdoğan seçiyor.

Kılıçdaroğlu'ndan Aslı Özkısırlar açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de 25 gün boyunca boş yatak bulamaması sonucu yaşamını yitiren Aslı Özkısırlar hakkında açıklama yaptı. Özkısırların ölümünden iktidarın sorumlu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Aslı'yı 'Boş yatak yok' diye ölüme gönderenlerle, sahra hastanesini mühürleyenler aynı insanlar, aynı kafa, aynı zihniyet" dedi.
 
Korona haberlerine gelince:
 
Türkiye’de Biontech Aşısı İlgi Görüyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bizzat SinoVac şirketine ait Corona virüsü aşısı olması itibariyle 14 Ocak’ta Türkiye’de aşılama programı resmen, ilk önce sağlık çalışanlarına aşı yapılmasıyla hayata geçirilmişti. Çin’de üretilmiş 3 milyon doz SinoVac/CoronaVac aşısı, Aralık ayı sonunda Türkiye’ye ulaşmış ve 14 günlük güvenlik testi süreci sonunda “Acil Kullanım Onayı” verilmesiyle uygulamaya başlanmıştı. Koca’nın ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de aşı olmuş ve topluma aşı olmaları çağrısında bulunmuştu. Ancak aşılama programında sadece Çin menşeili aşı tercihi yapılması ve Türkiye’ye ulaşması gerekli aşılarda gecikme olduğu iddiası tartışılmaya devam etti. Bu noktada Türkiye’nin Çin’den aşı ithal edebilmek için Uygurlar politikasında tavizde bulunduğu iddiası da muhalefet partilerince gündeme getirildi. Çin üretimi SinoVac aşısıyla ilgili tartışmalar sürerken, Ocak ayı son haftasında 6,5 milyon doz Türkiye’ye ulaştı. Sağlık çalışanları ardından Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı program uyarınca eczacılara ve 85 yaş üstündeki nüfus ile aşılamaya devam edildi. Bu arada Erdoğan’ın Çin’le toplam 50 milyon doz için anlaşma yapıldığını kamuoyuna duyurmuş olmasına rağmen Çin aşısında gecikme olunca vatandaşlara randevu verilmesinde aksamalar söz konusu oldu. Çin’den yeniden aşı temin edilmesiyle ileri yaşlardaki nüfus gruplarıyla birlikte kronik rahatsızlığı nedeniyle risk grubu da aşılamaya dahil edildi. Sağlık Bakanı Koca, son olarak 1,4 milyon BioNTech-Pfizer aşısıyla birlikte toplam 10 milyon dozun daha 25 Mart’ta Türkiye’ye ulaştığını duyurdu. Nisan ayı başında Almanya üretimi BioNTech-Pfizer aşısından toplam 4,5 milyon dozun Türkiye’de olacağını söyleyen Koca, “Buna ek olarak 30 Milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapılmıştır. Başında Türk bilim insanlarının bulunduğu BioNTech’in üretim kapasitesi arttıkça, Türkiye aşıdan daha fazla yararlanacak. Sırası geldiğinde vatandaşlar isterlerse BioNTech aşısı da yaptırabilecek” açıklaması yaptı. Aşılama programında bugünlerde 60 yaş üzerindeki nüfus ve kronik hastalığı olanlara aşı yapılmaya devam ediliyor. Bu kapsamdaki vatandaşlara Sağlık Bakanı’nca yapılan açıklamayla birlikte Türkiye’de kent merkezlerindeki devlet hastaneleri bünyesinde BioNTech aşısı da yapılmaya başlandı. Diyarbakır gibi bazı kent merkezlerine ise henüz BioNTech aşısı ulaşmaması nedeniyle vatandaşlar, aşı randevusu almak istediğinde e-devlet /e-nabız sistemi ekranında sadece SinoVac aşısını tercih etmek zorunda kalıyor. Başkentte ise sadece Ankara Şehir Hastanesi’nde aşı olma seçeneği seçildiği takdirde vatandaşlar, BioNTech aşısı olabiliyor. BioNTech aşısında soğuk zinciri korumak gerektiği için SinoVac aşısı gibi dağıtımının ülke geneline yaygın şekilde yapılamadığı iletildi. Bu nedenle aile hekimleri bünyesinde BioNTech aşısı seçeneği olmadığı ve sadece hastanelerde uygulanacağı bilgisi verildi. BioNTech-Pfizer talebiyle SinoVac aşısından farklı olarak bu aşıyı olacak vatandaşlara öncesinde “bilgilendirme ve onay formu” da imzalatılması da dikkat çekti. Formda, aşıyla ilgili “uzun süreli etkileri ve verimliliği şu an bilinmediği, bilinmeyen yan etkileri olabileceği” gibi bilgilere yer verildi. Formda bu aşıyla ilgili “oluşabilecek maddi ve manevi zararlar konusunda üretici firma sorumlu olmayacağını beyan etmektedir” ifadesiyle tüm sorumluluk bir anlamda vatandaşlara bırakıldı. Sağlık Bakanlığı, 1 Nisan itibariyle Türkiye’deki aşılama programı kapsamına “öncelik tanınmasıyla” gazetecileri de dahil ettiğini duyurdu. Dolayısıyla 60 yaş üzerindeki nüfus ve kronik hastalarla birlikte gazetecilere de aşı yapılmaya başlandı. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın sadece “basın kartı sahibi” gazetecileri öncelik kapsamına alması ise meslek örgütlerince tepkiyle karşılandı.

Cübbeli Ahmet'in kızına pandemide düğün
Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün kızı Sare ile Şaban Zengin'in oğlu Muhammet Hüseyin Zengin Ümraniye'de bir düğün salonunda evlendi. Düğün için öğle saatlerinden itibaren çok sayıda davetli salona geldi. Davetlilerin bir bölümü salonun giriş kapısından HES kodu uygulamasıyla alınırken, bir bölümü ise otoparktan girdi. Düğün öncesi, bir kişinin iki seyyar hoparlör ve imam cübbesi ile içeri girdiği görüldü. Gelin arabası için ise beyaz renkli lüks bir araç seçildi.  Kadınlar ve erkekler bölümü olarak salon ikiye bölündü. Düğün öncesince davetli Ahmet Mahmut Ünlü karşıladı. Düğün kuran okunarak başladı. Erkekler tarafında okunan Kuran, kadınlar tarafına ise projeksiyonla yansıtıldı. Saat 16.00'da başlayan düğün saat 18.30'a kadar sürdü. Çok sayıda kişinin katıldığı düğün esnasında çekilen fotoğraflarda maske takmayan kişilerin olduğu ve 50 kişi sınırının aşıldığı görüldü.
BİR SAAT VE 50 KİŞİ SINIRI VAR
İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği genelgede bu hafta sonuna özel, düzenlenecek düğün ve nikahlar için karar yer aldı. Yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla düğün ve nikah merasimi yapılabilecek.

İtalya'nın tamamı Paskalya tatilinde koronavirüs yüzünden kırmızı bölge ilan edildi
Covid-19 salgınında can kayıplarının 110 bini aştığı İtalya'da bugünden itibaren Paskalya tatili için tüm ülke en sıkı tedbirlerin uygulandığı "kırmızı bölge" ilan edildi. Pazar günkü Paskalya yortusu sebebiyle 3-5 Nisan tarihleri arasında ülke çapında vatandaşlardan gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları isteniyor. Bu dönemde ülke çapında temel ihtiyaçlara hizmet verenler dışındaki işletmeler kapalı kalacak, restoranlar yalnızca paket servisi yapabilecek. Katoliklerin geleneksel Paskalya yemeğini de göz önünde bulunduran yetkililer, günde yalnızca bir kez olmak koşuluyla başka eve gidilmesine ve en fazla 2 kişinin misafir edilmesine izin verilmesi kararı aldı.

İngiltere'de AstraZeneca aşısı olan yedi kişi kan pıhtılaşmasından ötürü hayatını kaybetti
İngiltere'de Oxford-AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını olan yedi kişinin sıradışı kan pıhtısı vakasından ötürü hayatını kaybettiği aktarıldı.BBC'nin sağlık yetkililerinden teyitlediği bilgiye göre toplamda aşıyı olan 18 milyon kişiden 30'unda kan pıhtısı oluşumunun görüldüğü belirtildi. Bu durumun halen bir tesadüf mü yoksa aşının bir yan etkisinin mi olduğu bilinmiyor. Yetkililer ise aşının yararlarının riskinden daha büyük olduğunu aktarıyor. Ancak Almanya, Fransa, Hollanda ve Kanada, endişelerden ötürü aşıyı sadece yaşı büyük vatandaşlara uygulama kararı aldı.


"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 29 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Muammer Hacıoğlu'nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

YALNIZLIĞIN KAPILARI


İlk şiirimi gözlerin için yazdım
Bir Haliç vapurunun buğulu camlarına
Çocuklar gibi sevdim seni, bekledim
Kimi gün adını bir çivi gibi çaktım ıslığıma
Kimi gün küçücük ellerimle yalnızlığın kapılarını taşladım
Senin yüzünden yedim ilk yumruğu
Şaraba, sigaraya senin yüzünden başladım.


Sen bir yapraktın benim ağacımda, kopardılar
Mavi kazaklı çocuk daha güzel ıslıklar çaldı sana
Büyük caddelerde büyük hayaller kurdunuz
Sonra bir tren çok uzaklara götürdü sizi
Beni yüreğimden vurdunuz.


Şimdi ben caddelerde, sokaklarda, köprülerde
Serseri bir rüzgar gibi yalnız ve umutsuz
Sensizliğin resmini çiziyorum kaldırımlara
Durup durup bulutlanıyor gözlerim
Sabırsız damlalar titiriyor kirpik uçlarımda
Gidip bir meyhaneye yıkıyorum kendimi
Birkaç bardak kırıyorum avuçlarımda


Bu korkunç yalnızlığı sen yıktın omuzlarıma
Sen kopardın beni insanlardan
Şimdi dalıp dalıp gidiyorsa gözlerim uzaklara
Bakışlarımda nöbet nöbet karanlıklar duruyorsa
Ve içimde dayanılmaz bir sızı
Mutluluğun en büyüğünü duyabilirsin artık
Düşürdün kaldırımlara göklerdeki yıldızı

#MuammerHacıoğlu

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Deniz Şehitlerini Anma Günü
Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Dumlupınar denizaltısı, 4 Nisan 1953'te NATO manevralarından dönerken Çanakkale Boğazı'nda Naboland adlı İsveç gemisiyle çarpışarak battı. Çarpışma sırasında güvertede olan 8 kişiden 2’si pervaneye takılarak, 1’i ise boğularak öldü. Denize düşen 5 kişi ise Gümrük Motoru tarafından kurtarıldı. Geminin içerisindeki 81 mürettebattan ise sadece 22 kişi kıç torpido dairesine sığınarak kurtulmayı başardı. 81 Türk denizcisinin şehit olduğu bu gün ''Deniz Şehitlerini Anma Günü'' olarak ilan edilmiştir.
4 Nisan 1953 tarihinde şehit olan 81 denizcimizi saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhları şad olsun.

Dünya Sokak Hayvanları Günü
Her yıl 4 Nisan, tüm dünyada sayıları yaklaşık 600 milyon olan sokak hayvanlarının durumuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla "Dünya Sokak Hayvanları Günü" olarak kutlanmaktadır. Her şeyden önce bu dünyanın sadece biz insanlara ait olmadığını ve tüm canlıların eşit şekilde yaşama hakkı olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir. Pek çok canlı türünün evi durumunda olan parklar ya da yeşil alanlar, ‘insanların ihtiyaçları’ için yok edilmektedir. Bu nedenle yaşam alanlarını elinden aldığımız hayvanlar için iyi koşullar yaratmak, kesinlikle biz insanların sorumluluğu hatta zorunluluğu olmak durumunda. Üstelik bu koşulları yaratmak oldukça basit. Herkes kendi sokağındaki hayvanlar için, su ve mama bırakır ve kış aylarında koli ya da artık malzemelerle soğuktan koruyacak evler üretirse, bu bile başlangıç için iyi bir adım olacaktır. Tabii ki en önemlisi, sokak hayvanlarının kimseye zararı olmadığını anlamak ve yaşamsal ihtiyaçları bir yana bırakılırsa, aslında en büyük arzularının sevgi görmek olduğunu fark edip buna göre davranmaktır.
"Satın almayalım, sahiplenelim lütfen."

NATO Günü
I. ve II. Dünya Savaşları sonunda geriye milyonlarca ölü, yaralı ve evsiz barksız yığınla insan kalmıştır. Savaş sonrası her ülke kendi ekonomisini düzeltmek için uğraşmaktaydı. Bu arada yeni bir savaşı önlemek için tedbirler almak gerekiyordu. Bu nedenle batı ülkeleri kendilerine yakın ülkelerle bir ittifak kurdular. Buna NATO denildi. NATO, Kuzey Atlantic Antlaşması Teşkilâtı’nın (North Atlantic Treaty Organication) baş harflerinden oluşmaktadır. Nato, yalnız silahlı bir saldırıyı önlemek için kurulmuş değildir. Bu teşkilâta giren ülkeler kültürel ve ekonomik işbirliği yaparak birbirlerine her yönden yardımcı olurlar. Üye devletler askerlerinden bir kısmını bu örgüt emrine vererek bir NATO ordusu meydana getirmişlerdir. Bu ordunun merkezi Brüksel’dedir. Üye olan devletler kendi ülkelerinde birer NATO Karargâhı meydana getirmişlerdir. Türkiye’nin NATO karargâhı İzmir’dedir. Kuruluş tarihi 4 Nisan 1949 olan NATO’ya ülkemiz 1952 yılında üye olmuştur. Her yıl 4 Nisan tarihi "Nato Günü" olarak kutlanmaktadır.

Mayın Bilincini Geliştirme Günü
4 Nisan tarihi BM tarafından 8 Aralık 2005 tarihinde "Mayın Bilincini Geliştirme Günü" olarak ilan edilmiştir. 4 Nisan 2006 tarihinde "Mayın Bilincini Geliştirme Günü" kapsamında ilk kez eylemler yapılmıştır. Bu gün mayın ve patlamamış mühimmat tehlikesine dikkat çekmek ve bu faaliyetlere yönelik farkındalık sağlamak amacını taşımaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

4 Nisan 1581 - Francis Drake, dünya turunu tamamladı ve I. Elizabeth tarafından şövalyelikle ödüllendirildi.
4 Nisan 1814 - Napolyon, tahtından ilk defa çekildi.
4 Nisan 1905 - Hindistan'daki depremde, yaklaşık 20.000 kişi öldü.
4 Nisan 1913 - Osmanlı İmparatorluğu'nda Kadınlar Dünyası adlı dergi kuruldu.
4 Nisan 1929 - İstanbul'da düzenlenen Yerli Malı Kullanma ve Koruma Toplantısı'nda gençlik, yerli malı kullanmaya yemin etti.
4 Nisan 1941 - Irak'ta eski Başbakan Reşid Ali Geylani, bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.
4 Nisan 1949 - NATO kuruldu. Washington'da ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz, Kuzey Atlantik Paktı Örgütünün (NATO) kuruluşunu onaylayan antlaşmayı imzaladı.
4 Nisan 1951 - Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynadığı gerekçesiyle 30 lira para cezasına çarptırıldı.
4 Nisan 1953 - Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Dumlupınar denizaltısı, NATO tatbikatından dönerken Çanakkale Boğazı'nda İsveç gemisi Naboland'la çarpışarak battı; 81 Türk denizcisinin öldüğü bugün, "Deniz Şehitlerini Anma Günü" ilan edildi.
4 Nisan 1960 - Senegal, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı.
4 Nisan 1966 - Fransa'da NATO üslerine karşı çıkılınca, Türkiye'deki üslerin durumu gündeme getirildi. Başbakan Süleyman Demirel, "Türkiye'de ABD üssü yoktur, tesisi vardır" dedi.
4 Nisan 1968 - Martin Luther King Jr., Memphis'te öldürüldü.
4 Nisan 1973 - 11 Eylül 2001'deki saldırılar sonucu yıkılan Dünya Ticaret Merkezi açıldı. Temelleri 1966'da atılan, inşaatına 1968'de başlanılan ve 37 milyon dolara mal olan binanın mimarı, Minuori Yamasaki idi.
4 Nisan 1974 - Türk Hükümeti, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasını kabul etmeyeceğini, Ege'nin bir Yunan gölü haline getirilmesinin söz konusu olamayacağını, diplomatik kanallarla Yunanistan'a bildirdi.
4 Nisan 1975 - Microsoft şirketi, Bill Gates ve Paul Allen ortaklığında kuruldu.
4 Nisan 1979 - Pakistan Başbakanı Zülfikar Ali Butto, asılarak idam edildi.
4 Nisan 1985 - Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, Marangozlar Sitesi'ne düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.
4 Nisan 1988 - 7. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri'nde, iki filmin gösterilmesi müstehcenlik ve İslam'a aykırılık nedeniyle yasaklandı.
4 Nisan 1990 - Ankara Devlet Tiyatrosu İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi açıldı.
4 Nisan 1991 - Özel üniversitelere şartlı izin verildi.
4 Nisan 1997 - Politikaya atılan kadınları desteklemek amacıyla bir grup kadının öncülüğünde "Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği" (KADER) kuruldu.
4 Nisan 2001 - Yargıtay Altıncı Ceza Dairesi, İtalya'dan Türkiye'ye iade edilen Mehmet Ali Ağca'nın gasp suçundan 7 yıl 2 ay ağır hapis cezasına mahkûm edildiği kararı onadı.
4 Nisan 2002 - PKK, birçok Avrupa ülkesinde yasaklanmasının ardından, adını KADEK (Kürdistan Demokrasi ve Özgürlük Kongresi) olarak değiştirdi.
4 Nisan 2002 - Dicle Haber Ajansı kuruldu.
4 Nisan 2003 - Yargıtay Sekizinci Ceza Dairesi, Manisalı gençler davasında biri başkomiser 10 polisin, 60 ile 130 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin kararı onadı.
4 Nisan 2004 - Konyaspor Teknik Direktörü Tevfik Lav, Manisa yakınlarında geçirdiği trafik kazasında öldü.
4 Nisan 2004 - Almanya Alevi Kadınlar Birliği, "25 Dilde Kadın Türküsü" adıyla festival düzenledi. Konserde 500 kadın aynı anda saz çalarken 300 kadın şarkı söyledi.
4 Nisan 2006 - "4 Nisan Mayın Bilincini Geliştirme Günü" kapsamında ilk kez eylemler yapıldı. Gün, BM tarafından 8 Aralık 2005 tarihinde ilan edilmişti.
4 Nisan 2010 - TRT'nin Arapça kanalı TRT El Arabia yayına başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

4 Nisan 186 - Caracalla, Roma İmparatoru (ö. 217)
4 Nisan 1646 - Antoine Galland, Fransız şarkiyatçı ve arkeolog (ö. 1715)
4 Nisan 1802 - Dorothea Dix, Amerikalı toplumsal reformcu ve hümanist (ö. 1887)
4 Nisan 1835 - John Hughlings Jackson, İngiliz nörolog (ö. 1911)
4 Nisan 1846 - Comte de Lautréamont, Fransız yazar (ö. 1870)
4 Nisan 1858 - Remy de Gourmont, Fransız şair (ö. 1915)
4 Nisan 1884 - Isoroku Yamamoto, Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri Birleşik Filosu'nun Başkomutanı (ö. 1943)
4 Nisan 1913 - Muddy Waters, Amerikalı müzisyen (ö. 1983)
4 Nisan 1914 - Marguerite Duras, Fransız yazar (ö. 1996)
4 Nisan 1915 - Lars Ahlin, İsveçli yazar (ö. 1997)
4 Nisan 1920 - Éric Rohmer, Fransız yönetmen (ö. 2010)
4 Nisan 1922 - Hayrettin Karaca, Bilim adamı ve TEMA Vakfı'nın kurucularından (ö. 2020)
4 Nisan 1928 - İlhami Soysal, Gazeteci ve yazar (ö. 1992)
4 Nisan 1928 - Maya Angelou, Afroamerikan yazar, şair ve şarkıcı (ö. 2014)
4 Nisan 1928 - Alfredo Armenteros, Kübalı müzisyen (ö. 2016)
4 Nisan 1932 - Andrei Tarkovsky, Sovyet yönetmen (ö. 1986)
4 Nisan 1932 - Anthony Perkins, Amerikalı aktör (ö. 1992)
4 Nisan 1944 - Toktamış Ateş, Siyaset bilimi profesörü ve yazar (ö. 2013)
4 Nisan 1945 - Daniel Cohn-Bendit, Fransız politikacı ve aktivist.
4 Nisan 1946 - Ercan Yazgan, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2018)
4 Nisan 1947 - Işılay Saygın, Mimar, siyasetçi ve Türkiye'nin ilk kadın Turizm Bakanı (ö. 2019)
4 Nisan 1948 - Şahin Mengü, Hukukçu ve siyasetçi.
4 Nisan 1948 - Abdullah Öcalan, PKK'nın kurucularından biri ve ilk lideri.
4 Nisan 1952 - Gary Moore, İrlandalı gitarist ve Thin Lizzy grubunun üyesi (ö. 2011)
4 Nisan 1953 - Fahriye Güney, Şair, yazar ve Rumeli halk sanatçısı.
4 Nisan 1957 - Aki Kaurismäki, Fin yönetmen.
4 Nisan 1960 - Hugo Weaving, Nijerya doğumlu, İngiliz asıllı Avustralyalı aktör.
4 Nisan 1963 - Nuri Adıyeke, Girit asıllı Türk Osmanlı Dönemi tarihçisi.
4 Nisan 1963 - Semih Kaplanoğlu, Senarist ve yönetmen.
4 Nisan 1965 - Robert Downey, Jr., Amerikalı aktör.
4 Nisan 1967 - Hakan Bilgin, Oyuncu.
4 Nisan 1970 - Barry Pepper, Amerikalı oyuncu.
4 Nisan 1970 - Çağan Irmak, Yönetmen.
4 Nisan 1970 - Yelena Yelesina, Rus yüksek atlamacı.
4 Nisan 1976 - Emerson Ferreira da Rosa, Brezilyalı futbolcu.
4 Nisan 1979 - Heath Ledger, Avustralyalı aktör ve Oskar ödülü sahibi (ö. 2008)
4 Nisan 1983 - Ben Gordon, Amerikalı basketbolcu.
4 Nisan 1984 - Arkady Vyatchanin, Rus yüzücü.
4 Nisan 1985 - Rudy Fernández, İspanyol basketbolcu.
4 Nisan 1986 - Aiden McGeady, İrlandalı futbolcu.
4 Nisan 1991 - Jamie Lynn Spears, Amerikalı aktris ve şarkıcı.
4 Nisan 1992 - Alexa Nikolas, Amerikalı aktris.
4 Nisan 1992 - Christina Metaxa, Kıbrıslı Rum şarkıcı.
4 Nisan 1996 - Austin Mahone, Amerikalı pop şarkıcısı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

4 Nisan 397 - Milano'lu Ambrosius, Milano episkoposu, teolog ve 4. yy’ın Kilise'ye ait en etkili figürlerinden birisidir - Kilise Babası - Kilise Doktoru (d. 340)
4 Nisan 636 - Sevilla'lı İsidor, İlk orta çağ ansiklopedisti olarak adlandırılır - Kilise Babası - Kilise Doktoru (d. 560)
4 Nisan 896 - Formosus, 6 Ekim 891 yılından 896 yılındaki ölümüne kadar papalık yapmıştır (d. 816)
4 Nisan 1284 - Kastilyalı X. Alfonso, 1252-1284 yılları arasında Kastilya kralıydı (d. 1221)
4 Nisan 1292 - Papa IV. Nicolaus ya da doğum adı ile Girolamo Masci, 22 Şubat 1288'den 1292'de ölümüne kadar papalık yapmıştır. Seçimle gelen ilk Fransiskan Papa'ydı (d. 1227)
4 Nisan 1588 - II. Friedrich, 1559'dan ölümüne kadar Danimarka ve Norveç kralı ve Schleswig Dükü idi (d. 1534)
4 Nisan 1609 - Charles de l'Écluse, L'Éscluse veya Carolus Clusius, Flaman hekim, botanikçi ve bahçeci (d. 1526)
4 Nisan 1617 - John Napier, İskoçyalı matematikçi ve logaritmanın mucidi (d. 1550)
4 Nisan 1774 - Oliver Goldsmith, İrlandalı yazar ve şair (d. 1728)
4 Nisan 1817 - André Masséna, Rivoli Dükü, Essling Prensi, Fransız Devrimi ve Napoléon Savaşları'nın önde gelen Fransız generallerinden biridir (d. 1758)
4 Nisan 1878 - Richard Brewer, Amerikalı kovboy ve kanun kaçağı (d. 1850)
4 Nisan 1841 - William Henry Harrison, Amerikalı asker ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 9. Başkanı (d. 1773)
4 Nisan 1848 - Marc-Antoine Jullien de Paris, Fransız eğitmen (d. 1775)
4 Nisan 1870 - Heinrich Gustav Magnus, Alman kimyacı ve fizikçi (d. 1802)
4 Nisan 1878 - Richard Brewer, Amerikalı kovboy ve kanun kaçağı (d. 1850)
4 Nisan 1919 - William Crookes, İngiliz kimyacı ve fizikçi (d. 1832)
4 Nisan 1923 - John Venn, İngiliz matematikçi (d. 1834)
4 Nisan 1923 - Julius Martov, Yahudi asıllı Rus Menşevik lider (d. 1873)
4 Nisan 1929 - Karl Benz, Alman makine mühendisi ve motor tasarımcısı (d. 1844)
4 Nisan 1931 - André Michelin, Fransız mühendis ve sanayici (d. 1853)
4 Nisan 1932 - Wilhelm Ostwald, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1853)
4 Nisan 1941 - Emine Nazikeda, Sultan Vahdettin'in eşi ve Baş Kadınefendi (d. 1866)
4 Nisan 1943 - Jimmy Barry, Amerikalı boksör (d. 1870)
4 Nisan 1953 - II. Carol, Romanya Kralı (1930 - 1940 yılları arasında) (d. 1893)
4 Nisan 1968 - Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1929)
4 Nisan 1979 - Zülfikar Ali Butto, Pakistan Başbakanı (d. 1928)
4 Nisan 1983 - Gloria Swanson, Amerikalı aktris (d. 1897)
4 Nisan 1984 - Maximilian Fretter-Pico, Nazi Almanyası generali (d. 1892)
4 Nisan 1991 - Max Frisch, İsviçreli yazar (d. 1911)
4 Nisan 1992 - Muammer Hacıoğlu, Şair (d. 1945)
4 Nisan 1997 - Alparslan Türkeş, Asker ve siyaset adamı (d. 1917)
4 Nisan 2004 - Tevfik Lav, Teknik direktör (d. 1959)
4 Nisan 2007 - Ayhan Yetkiner, Gazeteci (d. 1929)
4 Nisan 2007 - Bob Clark, Amerikalı film yönetmeni (d. 1941)
4 Nisan 2011 - Walter Scott Columbus, Amerikalı baterist (d. 1956)
4 Nisan 2014 - İsmet Atlı, Güreşçi ve halk ozanı (d. 1931)
4 Nisan 2017 - Giovanni Sartor, İtalyan siyaset bilimci (d. 1924)
4 Nisan 2020 - Luis Eduardo Aute Gutiérrez, İspanyol şarkıcı, söz yazarı, film yönetmeni, aktör, heykeltıraş, yazar ve ressam (d. 1943)
4 Nisan 2020 - Philippe André Eugène, Baron Bodson, Belçikalı politikacı ve iş insanı (d. 1944)
4 Nisan 2020 - Thomas John Dempsey, Amerikan Futbolu oyuncusu (d. 1947)
4 Nisan 2020 - Xavier Dor, Fransız embriyolog ve aktivist (d. 1929)
4 Nisan 2020 - Leïla Menchari, Tunuslu tasarımcı ve dekoratör (d. 1927)
4 Nisan 2020 - Marcel Moreau, Belçikalı yazar (d. 1933)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?