DSÖ'den Çin aşıları için güvenli ve etkili açıklaması

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Üç kadın çölün ortasında arabayla gidiyorlarmış. Hava korkunç sıcakmış. Arabanın motoru birden stop etmiş. İnip baktıklarında, motoru tekrar çalıştıramayacaklarını anlamışlar. Bir yerleşim yerine varmak için mecburen çölde uzunca bir yürüyüş yapmaları gerektiğinden, her biri arabadan bir şeyler almış yanına. Biri bir şişe su; diğeri bir paket bisküvi, öteki de arabanın kapısını söküp almış. Çölde yürümeye başlamışlar. Bir süre sonra yorulup dinlenmek için mola vermişler. Mola sırasında yanına bisküvi alana dönüp niye bir paket bisküvi aldığını sormuş diğerleri.

- "Acıkırsam yerim, diye düşündüm" cevabını vermiş kadın "Çölde ne kadar yürüyeceğimiz belli değil."

Hepsi de bunun çok mantıklı olduğunu düşünmüş. Sonra yanına su alana dönüp niye yanına bir şişe şu aldığını sormuşlar.

- "Eğer susarsam, yanımda içecek bir şeyin olması gerektiğini düşündüm." demiş kadın.

"Evet, bu çok akıllıca bir fikir" diye düşünmüş diğer ikisi. En sonunda yanına arabanın kapısını alana dönmüşler ve arabanın kapısını niçin söküp aldığını sormuşlar.

Kadın cevap vermiş:

- "Şeyy, hava çok sıcak olursa pencereyi açıp serinlerim diye düşündüm de..."

Günün Sözleri” 73 yıl önce bugün henüz 41 yaşındayken sonsuzluğa uğurladığımız değerli insan Sabahattin Ali'nin kitaplarından olsun. Sevgiyle, saygıyla anıyorum. Huzurla uyusun.

"Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin."

"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

"İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir."

"Etrafımız o kadar çirkefle dolu ki, temiz kalmak için bir tek çare kendi dünyamıza çekilmek ve muhitle, hiç olmazsa manen, alakamızı kesmektir."

"Bir ümidim yok. Bu sondu. Artık hiç bir şeyin değişmesine imkan yok, lüzum da yok."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

"Dürtüsel harcamalardan kaçının. Sizi o an için mutlu edecek, ama uzun vadede düşünüldüğünde sizin için zararlı olacak harcamalardan şiddetle kaçının. Yani dürtüsel yapılan alışverişlerden uzak durun. Çünkü bunu alışkanlık haline getirirseniz bütçenizi zorlar ve doğal olarak da olumsuzluklara doğru hızla yol alırsınız. İyisi mi siz, negatifliklere zemin hazırlamamak için hiçbir zaman gereksiz yere harcama yapmayın."

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Bilinen en uzun kardan adamın boyu 12 katlı bir binadan daha uzundu.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

AKP’li belediye olağanüstü toplandı: SGK’ya milyonluk borcunu sildirdi

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin meclisi 30 Mart günü olağanüstü toplandı. Olağanüstü oturumda Üsküdar Belediyesi'nin şirketi Personel A.Ş.'nin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) olan prim borcu gündeme geldi. Konuyla ilgili hazırlanan raporda, SGK İstanbul İl Müdürlüğü'nün mülkiyeti Üsküdar Belediyesi'ne ait Pendik, Şile ve Tuzla ilçelerindeki boş durumda olan 5 ayrı parseli devralmayı kabul ettiği belirtildi. Belediyeye ait Pendik Emirli Mahallesi'nde 12 bin 462 metrekarelik parsel için 4 milyon TL, Şile Çavuş mahallesinde 5 bin 680 metrekarelik parsel için 4 milyon 828 bin TL, hemen yanındaki 3 bin 234 metrekarelik parsel için 2 milyon 748 bin TL, Tuzla Merkez Mahallesi'nde 838 metrekarelik parsel için 3 milyon 352 bin TL, yanındaki bin 704 metrekarelik parsel için de 6 milyon 818 bin TL değer biçildi. Meclis oturumunda oy çokluğuyla alınan karar ile araziler; Üsküdar Belediyesi şirketi Personel A.Ş.'nin prim borçlarına karşılık SGK Başkanlığı'na devredildi. Böylece belediye şirketinin yaklaşık 21 milyon 800 bin liralık prim borcu, devredilen araziler karşılığında silindi. Karara CHP ve İYİ Parti grubu karşı çıktı. Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve İBB Meclis Üyesi Doğan Tekel, karara tepki göstererek “Pandeminin yarattığı ekonomik sıkıntılara rağmen vatandaş prim borcunu ödüyor, esnaf borcunu ödüyor, diğer kurumlar borcunu ödüyor. Ama Üsküdar Belediyesi borcunu ödeyemiyor. Bu nasıl keyfiliktir? Muhalefet partilerinin yönettiği belediyelere böyle bir olanak tanınmıyor. Üsküdar Belediyesi yıllardır SGK'ya olan borçlarını ödemek yerine arazilerini devrediyor. Daha önce de cami alanlarını borçlarına karşılık devretmiş bir belediye burası” dedi. (Sözcü)

Boğaziçi öğrencilerinden polis saldırısı sonrası açıklama: Kol kola girdik ve direndik

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Kadıköy'de yapmak istedikleri eyleme yönelik polis saldırısının ardından Eğitim Sen İstanbul 4 No’lu Şube’de bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı. Öğrenciler açıklamalarında, ''Kayyum rektör istemiyoruz dediğimiz için Kadıköy’de bir basın açıklaması yapacaktık. Ancak siyasi iktidar basın açıklamasından korktuğu için bu basın açıklamasını kendi kaymakamlıklarıyla yasakladı. Ancak biz Boğaziçi direnişinde onların yasaklarını tanımadık, yasaklara rağmen sözümüzü söylemeye her daim devam ettik. Biz burada basın açıklamamızı yapmak için buluştuğumuz anda üstümüze polis şiddetiyle saldırdılar. Bunun karşısında durmaya ve kendi meşruluğumuza dayanarak sözümüzü söylemeye devam ettik. Kol kola girdik ve direndik. Bugün Kadıköy’ün her yerine sloganlarımızı inlettik. Kayyumların gideceğini tekrar ilettik. Yaklaşık 40 arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Ancak işkencecilerin asla kazanamayacağını biliyoruz. Kayyumların gideceğini biliyoruz. Kayyum rektörleri gönderene kadar devam edeceğimizi bir kez daha göstermiş olduk. Kadıköy sokakları polis ablukası altında. İzin vermedikleri basın açıklamamızı bu yüzden burada okuyoruz'' ifadelerini kullandı.(GerçekGündem)

HDP iddianamesinin iade gerekçesi ortaya çıktı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP hakkındaki kapatılma davasının ilk incelemesini dün tamamlamış, iddianamede usul yönünden eksiklikler tespit eden AYM, iddianamenin Yargıtay Başsavcılığı’na iadesine karar vermişti. HDP'ye ulaştırılmayan iade kararının gerekçesi AA tarafından servis edilirken, kararının, "partinin yetkili organlarının eylemleriyle Anayasa'nın 68 ve 69. maddesinde düzenlenen 'odak olma' fiili arasında gerekli ilişkilendirmelerin yapılmadığı" tespitine dayandığı belirtildi. (soLTV)

Danıştay, basın özgürlüğüne aykırı Basın Kartı Yönetmeliği’ne "dur" dedi

Danıştay, iktidarın değiştirdiği Basın Kartı Yönetmeliği’ne basın özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle “dur” dedi. İktidara “makbul” gazeteci incelemesi yapamazsın” diyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ''milli güvenlik ya da kamu düzenine aykırılık veya bunları alışkanlık edinme'', “gazetecilik meslek onurunu zedeleyecek işler yapılması” gibi muğlak ve keyfi gerekçelerle basın kartlarının iptal edilemeyeceğine karar verdi. Gerçek gazetecilerin basın kartları iptal edilirken Cumhurbaşkanlığı çalışanları başta olmak üzere bürokrat ve memurlara hiçbir şart aramadan “ulufe” gibi basın kartı verilmesine imkân sağlayan Yönetmeliğin önemli maddelerinin yürütmesi durduruldu. Danıştay kararında mevcut yönetmeliğin gazetecileri baskı ve endişe altında tutacağına dikkat çekilirken basın kartının verileceği kişilerde aranacak şartları içeren temel ilkelerin, bu hakka keyfi bir şekilde müdahale edilmesini önleyecek şekilde düzenlenmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının hazırladığı tartışmalı yönetmelik, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından yargıya taşınmıştı. Davada Danıştay 10. Daire, yönetmeliğin sadece bir maddesinin yürütmesini durdurmuştu. ÇGD karara itiraz ederek konuyu Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna (İDDK) taşımıştı. İDDK'nin kararı belli oldu. Kurul, yüzlerce gazeteciyi mağdur eden yönetmeliğin en önemli düzenlemelerinin yürütmesini durdurdu. Kurul kararına göre, İletişim Başkanlığı’nın "basın meslek onurunu zedeleyecek işler yaptığı/yapması", "milli güvenlik ya da kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması" ile "bunları alışkanlık edindiği/edinmesi" gibi “ muğlak ve keyfi” gerekçelerle basın kartları ve sürekli basın kartlarını iptal yetkisi engellendi. Bağlayıcı nitelik taşıyan kararda “hukuk devleti”, “basın özgürlüğü”, “eleştirme ve değer yargısında bulunma hakkı” ve “gazetecinin savunma hakkı”na vurgu yapıldı. Kararda “öngörülebilirlik” ilkesinin, hukukun temel ilkelerinden olduğu ve bu ilkeye göre, kanunî ve idari düzenlemelerin açık ve net olması gerektiği kaydedildi. “Buradaki amaç, ilgili kişilerin davranışlarını belirleyebilmesi ve belirli eylemlerin yol açabileceği sonuçları önceden öngörebilmesidir” denildi. AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da atıf yapan kurul, “belirlilik” ilkesine de vurgu yaparak, “Düzenlemenin keyfiliğe izin vermeyecek şekilde yani idare tarafından takdir yetkisine dayanılarak keyfi uygulamalara imkân verilmeyecek şekilde yapılması gerekmektedir” dedi. Basın özgürlüğüne ilişkin anayasal kurallar ve demokratik toplumlardaki fikir özgürlüğüne ilişkin ilkelerin sıralandığı kararda şöyle denildi:

“Bağımsız ve tarafsız yayıncılığın sürdürülebilmesi için alınacak önlemler de bu ödev kapsamındadır. İfade özgürlüğünün sözü edilen toplumsal ve bireysel işlevini yerine getirebilmesi için, AİHM’in de ifade özgürlüğüne ilişkin kararlarında sıkça belirttiği gibi, sadece toplumun ve devletin olumlu, doğru ya da zararsız gördüğü 'haber' ve 'düşüncelerin' değil, devletin veya halkın bir bölümünün olumsuz ya da yanlış bulduğu, onları rahatsız eden haber ve düşüncelerin de serbestçe ifade edilebilmesi ve bireylerin bu ifadeler nedeniyle herhangi bir yaptırıma tabi tutulmayacağından emin olmaları gerekmektedir.”

Kararda, basın kartının, gazetecilerin mesleki faaliyetlerini yürütürken etkin çalışmaları, sektörün her türlü zorlukları karşısında kendilerini savunabilmeleri için önemli olduğu anımsatıldı. Basın kartının ayrıca her türlü kamusal faaliyete katılma konusunda akreditasyon vazifesi gördüğü belirtilerek, “Basın kartı sadece bir meslek kartı olmayıp, aynı zamanda basın kartı sahibi olan kişiye habere, bilgiye, olaya erişebilme imkânında kolaylık sağlayan ve bu doğrultuda toplumun doğru bilgilendirilmesine araç olan bir karttır” denildi. Kararda, bu nedenle, basın kartının niteliği ile ne şekilde verileceği konusunda ve bu kartın verileceği kişilerde aranacak şartları içeren temel ilkelerin, anılan hakka keyfi bir şekilde müdahale edilmesini önleyecek şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Danıştay, öncelikle Basın Kartı Yönetmeliğinin sürekli basın kartı ve basın kartı iptallerine dayanak yapılan maddelerinin yürütmesini durdurdu. Tartışmalı maddelerden bazıları 25, 29 ve 30. maddelerinde düzenleniyordu. Yönetmelik "basın meslek onurunu zedeleyecek işler yapması, davranışlarda bulunduğu veya alışkanlıklar edindiği", "milli güvenlik ya da kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi" hallerinde kartların iptal edilebileceğini düzenleniyordu. Kararda bu ifadelerin tanımının yönetmelikte olmadığı vurgulanarak "Düzenlemelerin basın kartı sahibi ilgilileri, mesleğini baskı altında, endişe içinde yerine getirmek zorunda bırakabileceği; bu nedenle de, anılan ibarelerin basının görevini tam olarak yerine getirmesine engel olabileceği sonucuna varılmıştır" denildi. Belirsizliğe ve savunma hakkına dikkat çekilen kararda "Basın kartının iptali konusunda tanınan yetkinin keyfi olarak kullanılabileceği ve idare ile bireyin bu anlamda karşı karşıya gelebileceği de göz önünde bulundurularak, düzenlemenin çerçevesinin açık ve net şekilde belirlenmesi gerekmektedir” denildi. Kararda, basın kartının verilip verilmeyeceği yetkisinin komisyona bırakılmasına karşılık, nasıl ve kim tarafından iptal edileceğinin yönetmelikte belirtilmediği, yönetmelik düzenlemelerinin, muğlak ifadeler içermesi, net ve açık olmaması, sınırlarının tayin edilmemesi nedeniyle hukuki öngörülebilirlik ve belirlilik ilkesine aykırı vurgulandı.

Gazetecilerin basın kartları iptal edilirken Cumhurbaşkanlığı çalışanları, bürokrat ve memurlara hiçbir şart aramadan basın kartı verilmesine imkan sağlayan düzenleme de durduruldu. Kurul kararında, Yönetmeliğin 14. maddesinin 1. fıkrasının a, b, c bentleri sıralandı. Bu düzenlemelere göre, ilgili kişilere basın kartı verilebileceği anlatıldı. Kararda, İletişim Başkanlığı’na basın kartı düzenleme yetkisinin verildiği ancak kartın kamu görevlilerine verilmesine ilişkin düzenleme yapma yetkisi tanınmadığı vurgulandı.

  

Korona haberlerine gelince:

 

Bakan Koca: Kısa zamanda kendi aşımızı üreteceğimize inanıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile DSÖ'nün medya brifinginde açıklamalarda bulundu. Koronavirüs aşılamasına ilişkin konuşan Fahrettin Koca, "Türkiye olarak yaklaşık 1 milyon 100 bin sağlık çalışanımızın aşılanmasını 45 gün gibi kısa bir süre içinde tamamladık" ifadelerini kullandı. "Türkiye olarak, aşı üreticisi ülkeler ile erişim sorunu yaşayan ülkeler arasında diplomatik köprüler kurarak kolaylaştırıcı rolü üstlendik" diyen Koca, şunları söyledi: "Türkiye'nin yerli aşı üretim çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kısa zamanda kendi aşımızı üreteceğimize inanıyoruz." Koca, "Dünya Sağlık Örgütü ile sağlık çalışanlarına adanmış anıt görevi de görecek dijital bir platform kurma hazırlığındayız" diye konuştu.

Türkiye'de son 24 saatte, 40 bin 806 kişinin testi pozitif çıktı, 176 kişi hayatını kaybetti

Türkiye'de son 24 saatte 243 bin 738 Kovid-19 testi yapıldı, 40 bin 806 kişinin testi pozitif çıktı, 176 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 135 oldu, 20 bin 817 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 35 bin 43'e yükseldi.

DSÖ'den Çin aşıları hakkında çarpıcı açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çinli aşı üreticileri Sinovac ve Sinopharm'ın Covid-19 aşıları ile ilgili gereken verileri kendilerine sunduğunu açıkladı. NTV'nin AFP’den aktardığı habere göre, aşıların Dünya Sağlık Örgütü’nün gerektirdiği kurallara uygun etkinlik seviyeleri olduğu belirtilirken klinik araştırma verilerinin aşıları 'güvenli ve etkili' gösterdiğini bildirildi. Aşılar ile ilgili daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını belirten DSÖ’de konuyla ilgili açıklamada bulunan Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) direktörü Alejandro Cravioto, Çinli şirketler tarafından geliştirilen aşılardan gelen ara verilerin ilk değerlendirmeler sonucunda etkili olduğunu, bunun da koronavirüs aşılarının dünyanın her bölgesinde yaygınlaştırılması için umut verici olduğunu söyledi. Reuters’ın haberinde ise, DSÖ'nün Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE) direktörü Alejandro Cravioto nisan ayı sonuna kadar bu aşılarla ilgili tavsiye kararı alınabileceğini söyledi. Cravioto, "Şirketlerin geçen hafta yapılan toplantıda halka açık olarak paylaştıkları bilgiler, DSÖ'nün bu aşı için talep ettiği gerekliliklerle uyumlu etkinlik seviyelerine sahip olduklarını açıkça göstermektedir" dedi. DSÖ’nün aşılar için minimum yüzde 50 tercihen yüzde 70 etkinlik oranı olmasını talep ettiğini hatırlatan SAGE direktörü, "Aşıların verileri yüzde 70’in üzerinde etkinlikleri olduğunu gösteriyor ki bu aşıların kullanıldığında insanlara zarar vermeyeceğini gösteren tüm güvenlik verilerine sahip olduklarını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Aşılar, SAGE uzmanlarının kullanımları hakkında tavsiyelerde bulunabilmesi için önce DSÖ'den veya ajansın sıkı bir düzenleyici otorite olarak gördüğü bir kurumdan acil kullanım izni almasını gerektireceğini de sözlerine ekledi. DSÖ sözcüsü Margaret Harris, bu ayın başlarında Sinopharm ve Sinovac aşılarının DSÖ acil kullanım listesine "çok yakında" girebileceğini söylemişti.

Pfizer-BioNTech aşısının etkinlik oranı, yüzde 91,3 olarak güncellendi

Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin yönettiği Alman BioNTech firmasının Pfizer ortaklığında geliştirdiği koronavirüs aşısının son etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak açıklandı. Reuters’in ‘son dakika’ olarak aktardığı habere göre, bu sonuç, geçen Kasım ayında 44 bin kişi üzerinde yapılan çalışma sonunda elde edildi. Aşının 6 ay kesin koruma sağladığı belirtilirken, Güney Afrika varyantında ise yüzde 100 etkili olduğu bildirildi. Pfizer-BioNTech aşısının şiddetli hastalıkları önlemede etkinlik oranı, mutasyon ve farklı varyantların tespit edilmesinden önce, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yüzde 95,3 olarak açıklanmıştı. BioNTech kurucusu ve CEO'su Uğur Şahin, yaptığı açıklamada, deney verilerinin ‘bir aşının, dolaşımda olan varyantlara karşı etkili olduğunu gösteren ilk klinik sonuçları gösterdiğini’ belirtti. Şahin, bu sonuçların küresel olarak sürü bağışıklığına ulaşmak ve salgını sona erdirmek için kritik önemde olduğunu kaydetti. Öte yandan güncellenen sonuçların yayınlanması, aşının 12 ila 15 yaşındaki çocuklarda güvenli ve etkili olduğunu gösteren verilerin hemen ardından geldi. Son gelişmelerin, şirketlerin, aşıyı bu yaş grubunda kullanmak için ABD ve Avrupa onayı almasının yolunu açtığı ifade ediliyor.

"Günün Şiiri" köşemizde de Sabahattin Ali'nin iki şiirini paylaşmak istiyorum sizlerle:

 

Hapishane Şarkısı -1-

göklerde kartal gibiydim

kanatlarımdan vuruldum

mor çiçekli dal gibiydim

bahar vaktinde kırıldım

yar olmadı bana devir

her günüm bir başka zehir

hapishanelerde demir

parmaklıklara sarıldım

coşkundum pınarlar gibi

sarhoştum rüzgarlar gibi

ihtiyar çınarlar gibi

bir gün içinde devrildim

ekmeğim bahtımdan katı

bahtım düşmanımdan kötü

böyle kepaze hayatı

sürüklemekten yoruldum

kimseye soramadığım

doyunca saramadığım

görmesem duramadığım

nazlı yarimden ayrıldım

#SabahattinAli

Hapishane Şarkısı -3-

 

Burda çiçekler açmıyor,

Kuşlar süzülüp uçmuyor,

Yıldızlar ışık saçmıyor,

Geçmiyor günler, geçmiyor.

Avluda volta vururum;

Kah düşünür, otururum,

Türlü hayaller görürüm;

Geçmiyor günler, geçmiyor.

Gönülde eski sevdalar,

Gözümde dereler, bağlar,

Aynada hayalim ağlar,

Geçmiyor günler, geçmiyor.

Dışarda mevsim baharmış,

Gezip dolaşanlar varmış,

Günler su gibi akarmış...

Geçmiyor günler, geçmiyor.

Yanımda yatan yabancı,

Her sözü zehir gibi acı,

Bütün dertlerin en gücü;

Geçmiyor günler, geçmiyor.

#SabahattinAli

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Van'ın Kurtuluş Günü:

2 Nisan 1918 tarihi Van'dan Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi ordu birliklerinin çekildiği tarihtir. Van ilinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Muradiye'nin Kurtuluş Günü:

2 Nisan 1918 tarihi Van'ın Muradiye ilçesinden Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi ordu birliklerinin çekildiği tarihtir. Muradiye ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985’de her 2.500 çocuktan 1’ine konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Birleşmiş Milletler (BM) bu hızlı artışı tüm ülkelerin gündemine taşımak için 2008 yılında 2 Nisan’ı "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan etmiştir. Bu anlamlı gün nedeniyle her yıl dünyanın dört bir yanında otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile ‘Mavi Işık Yak’ (Light It Up Blue) kampanyası düzenlenmektedir.

Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olmak için 2 Nisan günü mavi giyebilir, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Otizmlilere ışık olmak isteyen herkesi, otizmi gündeme taşıyarak Türkiye’nin otizme bakışının dönüşmesine, otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya ve kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Nisan 1453 - Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u kuşatma harekâtına başladı.

2 Nisan 1917 - ABD, fiilen I. Dünya Savaşı'na girdi.

2 Nisan 1918 - Van ve Muradiye'den Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi'ne ait Ordu Birlikleri'nin çekilişi.

2 Nisan 1930 - Haile Selassie, kendini Etiyopya İmparatoru ilan etti.

2 Nisan 1948 - Yazar Sabahattin Ali, Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken, kılavuzu Ali Ertekin tarafından öldürüldü. 28 Aralık'ta tutuklanan Ertekin'in cezası indirime uğradı. Aynı yıl çıkan af yasasıyla da serbest bırakıldı.

2 Nisan 1948 - Ankara'da Opera Binası, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün de katıldığı bir tören ve ardından Adnan Saygun'un "Kerem" operasıyla perdelerini açtı.

2 Nisan 1950 - Bursa Cezaevi'nde bulunan şair Nâzım Hikmet'in affı için, tanınmış sanatçı, yazar ve şair gibi toplumun ileri gelenleri, toplu olarak imzaladıkları sembolik bir dilekçe ile İsmet İnönü'ye başvuru yaptı.

2 Nisan 1960 - Kayseri'ye giden CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'nün bulunduğu tren, Vali'nin emriyle durduruldu. Zorlukla yoluna devam edebilen İnönü, Kayseri'de 50 bin kişi tarafından karşılandı.

2 Nisan 1965 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri U Thant; Türkiye'nin, Kıbrıs özel temsilcisi Galo Plaza'nın görevine son verilmesi isteğini reddetti.

2 Nisan 1971 - Başbakan Nihat Erim, reform programını TBMM'ye sundu.

2 Nisan 1971 - TÜSİAD kuruldu.

2 Nisan 1972 - Charlie Chaplin, komünist sempatizanı olduğundan kuşkulanıldığı McCarthy döneminde, 1952'de terk ettiği ABD'ye onca yıl sonra ilk kez ayak bastı. Eski ülkesine Oscar özel ödülünü almak için gelmişti.

2 Nisan 1975 - Toronto'daki (Ontario-Kanada) CN Kulesi tamamlandı: Kule, 553,33 m ile dünyanın en yüksek 3. binası.

2 Nisan 1975 - Rus satranç ustası Anatoli Karpov, Amerikalı Bobby Fischer'in kendisine karşı müsabakaya çıkmayı reddetmesi ile, henüz 23 yaşında "dünya satranç şampiyonu" ünvânını kazandı.

2 Nisan 1976 - İlk Türk Turizm Kurultayı, İstanbul'da toplandı.

2 Nisan 1976 - Doğubayazıt ve çevresinde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremde beş kişi öldü, 80 ev yıkıldı.

2 Nisan 1978 - Dallas dizisi, Amerikan CBS televizyonunda ilk kez yayımlandı.

2 Nisan 1982 - Arjantin, Falkland Adaları'nı işgâl etti.

2 Nisan 1984 - Soyuz T-11 uzay aracının ekip lideri Rakesh Sharma, uzaya gönderilen ilk Hint ünvânını kazandı.

2 Nisan 1987 - İstanbul'da yapılan ECO toplantısında, Türkiye, Pakistan ve İran, uzaya ortak bir haberleşme uydusu fırlatmayı kararlaştırdı.

2 Nisan 1989 - Mihail Gorbaçov, Küba lideri Fidel Castro ile görüşmek ve iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları gidermek amacıyla Havana'ya gitti.

2 Nisan 1992 - Mafya patronu John Gotti, "adam öldürmek" ve "haraç almak" suçlarından New York'ta tutuklandı.

2 Nisan 1992 - Ermenistan, Kelbecer'i işgal etti.

2 Nisan 2001 - İBDA/C örgütü lideri "Salih Mirzabeyoğlu" kod adlı Salih İzzet Erdiş, "anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan idâm cezasına çarptırıldı.

2 Nisan 2006 - ABD'de kasırga ölüm saçtı: yalnızca Tennessee'de 29 kişi öldü.

2 Nisan 2007 - Büyük Okyanus'ta meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu tsunami, Solomon Adaları'nı vurdu: 28 kişi öldü.

2 Nisan 2020 - Doğrulanmış COVID-19 vakalarının sayısı dünya çapında 1 milyonu geçti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Nisan 742 - Şarlman, Alman Kralı (ö. 814)

2 Nisan 1348 - IV. Andronikos Palaiologos, Bizans İmparatoru (ö. 1385)

2 Nisan 1647 - Maria Sibylla Merian, Alman entomolog, bilimsel illüstratör ve naturalist (ö. 1717)

2 Nisan 1725 - Giacomo Casanova, İtalyan yazar (ö. 1798)

2 Nisan 1805 - Hans Christian Andersen, Danimarkalı masal yazarı (ö. 1875)

2 Nisan 1827 - William Holman Hunt, İngiliz ressam (ö. 1910)

2 Nisan 1838 - Léon Gambetta, Fransız siyasetçi (ö. 1882)

2 Nisan 1840 - Émile Zola, Fransız yazar (ö. 1902)

2 Nisan 1850 - Alexandre Vallaury, Fransız asıllı mimar ve İstanbullu levanten (ö. 1921)

2 Nisan 1862 - Nicholas Murray Butler, Amerikalı eğitimci, siyasetçi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1947)

2 Nisan 1875 - Walter Chrysler, Amerikalı otomobil üreticisi (ö. 1940)

2 Nisan 1891 - Max Ernst, Alman gerçeküstücü ressam (ö. 1976)

2 Nisan 1899 - Peyami Safa, Yazar ve gazeteci (ö. 1961)

2 Nisan 1914 - Alec Guinness, İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 2000)

2 Nisan 1927 - Ferenc Puskás, Macar futbolcu (d. 2006)

2 Nisan 1928 - Serge Gainsbourg, Fransız şarkıcı (ö. 1991)

2 Nisan 1939 - Marvin Gaye, Amerikalı şarkıcı (ö. 1984)

2 Nisan 1948 - Ayşin Atav, Oyuncu.

2 Nisan 1950 - Eleanor Barooshian, Amerikalı şarkıcı (ö. 2016)

2 Nisan 1960 - Muhammed Micarul Kayes, Bangladeşli bürokrat ve diplomat (ö. 2017)

2 Nisan 1962 - Clark Gregg, Amerikalı aktör, yönetmen ve senarist.

2 Nisan 1967 - Ali Koç, İş adamı.

2 Nisan 1969 - Mariella Ahrens, Alman oyuncu.

2 Nisan 1972 - Ashraf Saber, İtalyan atlet.

2 Nisan 1975 - Pedro Pascal, Şili asıllı Amerikalı oyuncu.

2 Nisan 1976 - Korel Cezayirli, Oyuncu.

2 Nisan 1976 - Pattie Mallette, Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'ın annesi.

2 Nisan 1977 - Michael Fassbender, Alman-İrlandalı aktör.

2 Nisan 1979 - Aslı Tandoğan, Dizi ve sinema oyuncusu.

2 Nisan 1979 - Bengü, Türk pop müzik şarkıcısı.

2 Nisan 1984 - Engin Atsür, Basketbolcu.

2 Nisan 1986 - Selen Seyven, Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Nisan 1657 - III. Ferdinand, Kutsal Roma İmparatoru (d. 1608)

2 Nisan 1791 - Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau, Fransız siyasetçi (d. 1749)

2 Nisan 1872 - Samuel Morse, Amerikalı mucit (d. 1791)

2 Nisan 1873 - Melek Cihan Hanım, İran Şahı Muhammed Şah'ın eşi (d. 1805)

2 Nisan 1891 - Ahmet Vefik Paşa, Osmanlı Sadrazamı (d. 1823)

2 Nisan 1891 - Albert Pike, Amerikalı şair, general ve 33. Derece Büyük Mason Üstadı (d. 1809)

2 Nisan 1914 - Paul Heyse, Alman yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1830)

2 Nisan 1923 - Topal Osman, Asker (d. 1883)

2 Nisan 1928 - Theodore Richards, Amerikalı kimyacı (d. 1868)

2 Nisan 1948 - Sabahattin Ali, Yazar (d. 1907)

2 Nisan 1953 - Hugo Sperrle, Alman mareşal (d. 1885)

2 Nisan 1966 - C. S. Forester, İngiliz yazar (d. 1899)

2 Nisan 1972 - Takamatsu Toshitsugu, Japon dövüş sanatları ustası (d. 1889)

2 Nisan 1974 - Georges Pompidou, Fransa Cumhurbaşkanı (d. 1911)

2 Nisan 1987 - Buddy Rich, Amerikalı müzisyen (d. 1917)

2 Nisan 1992 - Necdet Evliyagil, Şair ve milletvekili (d. 1927)

2 Nisan 1995 - Hannes Alfvén, İsveçli astrofizikçi (d. 1908)

2 Nisan 2003 - Edwin Starr, Amerikalı şarkıcı (d. 1942)

2 Nisan 2005 - İhsan Topaloğlu, Siyasetçi (d. 1915)

2 Nisan 2005 - Papa II. John Paul, Katolik kilisesinin Polonya kökenli ilk lideri (d. 1920)

2 Nisan 2007 - Ömer Abuşoğlu, Siyasetçi (d. 1951)

2 Nisan 2008 - Yakup Satar, İstiklal Madalyası sahibi ve İstiklal Savaşı'nı yaşamış son gazi (d. 1898)

2 Nisan 2012 - Neslişah Sultan, son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin’in ve son Halîfe Abdülmecit’in torunu (d. 1921)

2 Nisan 2013 - Jesús "Jess" Franco (Jesús Franco Manera) İspanyol yönetmen, aktör ve senarist (d. 1930)

2 Nisan 2013 - Milo O'Shea, İrlandalı aktör (d. 1926)

2 Nisan 2015 - Manoel Cândido Pinto de Oliveira, Portekizli tanınmış film yönetmeni (d. 1908)

2 Nisan 2015 - Steve Stevaert, Belçikalı siyasetçi ve eski bakan (d. 1954)

2 Nisan 2016 - Gallieno Ferri, İtalyan çizgi roman sanatçısı ve illüstratör (d. 1929)

2 Nisan 2016 - Adil Adilzade, Azeri asker (d. 1993)

2 Nisan 2016 - Leandro Barbieri (bilinen adları: El Gato Barbieri ve Kot Barbieri), Arjantinli caz müzisyeni, bestecisi ve saksofoncu (d. 1932)

2 Nisan 2016 - Rasım Mammadov, Azeri binbaşı (d. 1977)

2 Nisan 2017 - Hakan Oruçkaptan, Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı (d. 1959)

2 Nisan 2018 - Dursun Ali Sarıoğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1936)

2 Nisan 2018 - Winnie Madikizela-Mandela, Güney Afrikalı siyasetçi ve aktivisttir (d. 1936)

2 Nisan 2020 - Oskar Fischer, 1975'ten 1990'a değin Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin (ADC) dışişleri bakanı olarak görev yapmış Doğu Alman politikacı (d. 1923)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?