İkinci el araca ek vergi geliyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün Haber Hürriyeti'ndeki son yazımı okuyorsunuz.

Sağlık durumları nedeniyle uzunca bir süre yazamayacağım.

En kısa zamanda tekrar bu köşede sizlerle görüşmeyi umut ediyorum.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Ameliyathane kapısında dört dönen adama, hemşire müjdeyi vermiş:

- "Beyefendi bir oğlunuz oldu."

Adam sevinçle haykırmış:

- "Yaşasın, ismi Çetin olacak, oğlum benim!"

Hemşire biraz yüzünü ekşiterek adamın yanına gelmiş ve:

- "Ancak Çetin'in bir kolu yok" demiş. Adam üzülerek:

- "Olsun ben Çetin'im için her şeyi yaparım, onu gösterin bana" demiş. Bunun üzerine hemşire:

- "Ama Çetin'in diğer kolu da yok" demiş. Adamın afallaması sürerken hemşire sayıvermiş:

- "Ve Çetin'in bacakları da yok, üstüne üstlük gövdesi de yok" Adam dayanamamış:

- "Yeteeer, Çetin'imi gösterin bana" diyerek ameliyathaneye dalıvermiş. Ameliyat masasının başına geldiğinde bir bakmış ki Çetin sadece bir gözden ibaret. Adam dumura uğramış bir halde:

- "Çetin'im, Çetin'im!.." diyebilmiş. Bunun üzerine ameliyatı yapan doktor adama yaklaşmış, elini adamın omzuna atarak:

- "Beyefendi, Çetin sizi göremez, o maalesef kör" demiş.

Günün Sözleri” bugün 92.doğum günü olan Çek yazar Milan Kundera'nın kitaplarından olsun. Daha nice mutlu, sağlıklı, huzurlu yıllar diliyorum.

"İçinde yaşadığı yeri terk etmek isteyen kişi mutsuz kişidir."

"En kötüsü dünyanın özgür olmaması değil, insanın özgürlüğünü unutmuş olması."

"Gözü 'daha yükseklerde bir yerde' olan herkes günün birinde gözünün kararabileceğini hesaba katmalıdır."

"İnsan bir parça zeki doğmuşsa, doğuştan yabancıdır."

"En büyük aşk bile cılız bir anılar iskeletine dönüşerek son bulur."

"Çünkü insan, eğer bir nedeni varsa bir aşkı kaybetmeye razı olur."

"- Gücünü neden hiç benim üzerimde kullanmıyorsun?

- Sevgi insanın gücünden vazgeçmesi demektir de ondan."

"Çevremde bu kadar mutsuzluk görünce, bütün bunların olmasına izin veren bir Tanrı olabilir mi, diye sık sık merak edip duruyorum."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

"Doğada vakit geçirin. Evet, kapalı kapıların ardından çıkın ve açık alanlara yönelin. Gidin ve çimenlerin üzerine uzanın, bembeyaz karların üzerinde yürüyüş yapın, doğanın söylediği o müthiş şarkıyı duymaya çalışın. Gölde yüzen küçük bir balıkta, ağaçların arasından yansıyıp suyun yüzeyini aydınlatan o sıcacık güneş ışığında saklı olan mutluluğu keşfedin. Emin olun, doğada vakit geçirmek size en kuvvetli antidepresanlardan bile daha iyi gelecektir."

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

İngiltere nüfusunun yüzde 0,7'si Star Wars'tan esinlenerek ortaya çıkan Jedizm inancına mensuptur.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İBB açık artırmadan 9 Kuran ve el yazması aldı

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's'in yaptığı açık artırmaya katılan İBB, 9 Kur'an-ı Kerim ve elyazması satın aldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bugünkü müzayedede, paha biçilmez 9 Kur'an-ı Kerim ve elyazmaları satın aldık. Zuhruf Suresi'nin yer aldığı 1200 yıllık, Maide Suresi'nin yer aldığı 1100 yıllık, 5 surenin yer aldığı 700 yıllık Kur'an-ı Kerim sayfaları, Mesnevi ve Bahaeddin Veled'in İbtidâ-Nâme’si artık İstanbul'un” dedi. (BirGün)

5 milyarlık 'özel davetli' şehir hastanesi ihaleleri 'tanıdık' şirketlere gitti

Kamu İhale Kanunu'nun deprem gibi öngörülemeyen olağanüstü haller için düzenlediği “21b Pazarlık” usulü, AKP'nin şehir hastanesi ihalelerini kendisine yakın isimlere vermesinin aracı haline geldi. Kamuya duyurulmadan, özel olarak davet edilen şirketlerle gerçekleştirilen üç ayrı şehir hastanesi ihalesi yine tanıdık isimlere gitti. Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, yaklaşık maliyetleri 4 milyar 960 milyon lirayı bulan 3 şehir hastanesinin yapım işleri Kolin, Ekşioğlu ve YDA'ya gitti. İlk olarak yaklaşık maliyeti 1 milyar 187 milyon 523 bin TL olan 1000 yataklı Antalya Şehir Hastanesi'nin ihalesi, 990 milyon liraya Kolin İnşaat, Pekerler Grup iştiraki Nesma Yapı iş ortaklığına verildi. Ardından yaklaşık maliyeti 1 milyar 355 bin 359 TL olan 900 yataklı Ordu Şehir Hastanesi Yapım işi Ekşioğlu İnşaat'a 1 milyar 188 milyon liraya verildi. Son olarak 2 milyar 417 milyon 11 bin lira yaklaşık maliyet belirlenen Şanlıurfa 1700 yataklı Şehir Hastanesi Yapım İşi ihalesi, 1 milyar 868 milyon YDA İnşaat'a gitti.

AKP'nin patronlara büyük kaynaklar aktarma araçlarından biri haline gelen şehir hastaneleri, büyük Hazine garantileriyle yapılıyor. Verilen garanti miktarlarının tüm ayrıntıları bir türlü resmi olarak açıklanmazken, 31 şehir hastanesinin Hazine garantisinin 142 milyar dolar olduğu öne sürülmüştü. İddianın sahibi Karar yazarı İbrahim Kahveci olurken, "Şehir hastanelerinin Hazine garantisinin artık 1 trilyon liraya ulaştığını söyleyebiliriz. Kur artışı öncesinde Şehir Hastanelerinin Hazine garantisi 860 milyar lira ediyordu" demişti. Kurun 8,40'lara çıktığı ve şehir hastanelerine yeni inşaatlar eklendiği düşünülünce tablonun giderek ağırlaştığı görülüyor. (soLTV)

AYM'den HDP'ye kapatma iddianamesine ilişkin karar: İade edildi

Alican Uludağ'ın haberine göre, Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatılmasına ilişkin hazırlanan iddianamenin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iadesine oy birliği ile karar verdi. AA'nın geçtiği bilgiye göre, AYM "eksiklik tespit ettiği" iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti.

AYM raportörü HDP raporunda usuli eksikliklerin giderilmesi için iddianamenin iadesini istemişti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçimlere dönük ittifak değerlendirmesinde bulundu.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "demokrasi güçlerinin beş temel ilke etrafında bir araya gelebileceğini" söyleyerek, “Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, ‘demokrasi ittifakı’ olarak ilan edilebilir” dedi. Yeniyaşam gazetesine konuşan Demirtaş'ın, “Özetle ifade etmeye çalıştığım ilkeleri uygun gören tüm kesimler de bu ittifakta yer alabilirler” diyerek sıraladığı ilkeler şöyle: "Güçlü temsil ve demokratik yönetim biçimi (Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem), Bağımsız ve tarafsız yargı, Basın, örgütlenme, gösteri, düşünceyi açıklama özgürlüklerinin garanti altına alınması ile serbest seçim, Kamu atamalarında liyakat dışında hiçbir kriterin esas alınmaması, Demokratik ve sivil bir anayasa yapılması ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkılarak toplumsal barışın sağlanması."

HDP’ye açılan kapatılma davasının beklenmedik bir şey olmadığını ifade eden Demirtaş, “MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu davanın açılacağı belliydi. Seçimlere endeksli, tümüyle siyasi bir davadır. Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükümetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir” diye konuştu. 

İkinci el araç alacaklar dikkat! Ek vergi geliyor

Hükümetin üzerinde çalıştığı ekonomik reform paketinde, vergi uygulamalarına ilişkin yeni kriterler getirilecek. Taslak ile ikinci el araçların noterdeki alım satım işlemlerinde binde 5 oranında vergi uygulanması da öngörülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalışma yürüttüğü ekonomik reform paketine göre vergide kriterler değişiyor. Paket, birçok farklı bölümden oluşacak. Bu düzenlemeler, önceliklerine göre teklife dönüştürülerek, TBMM’nin gündemine getirilecek. Taslak metinde yer alan bazı teknik alt yapı düzenlemeleri eleştirilere konu olmuştu. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre vergi uygulamalarına yeni kriterler getiren bölüm özetle şöyle:

ÖTV’ye tabi ürünlerin teslimi, ilk iktisabı veya ithalatı nedeniyle doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla, bu ürünleri imal eden, ithal eden veya satan mükelleflerden teminat alınacak. Teminat, yeni işe başlayanlar için bir milyon lira üzerinden uygulanacak. Faaliyeti devam edenlerde ise son bir yılda tahakkuk eden KDV ve ÖTV tutarı toplamının aylık ortalamasına kadar olacak.

*İkinci el araç alım satımına vergi geliyor

Taslak ile ikinci el araçların noterdeki alım satım işlemlerinde binde 5 oranında vergi uygulanması da öngörülüyor. Harç, araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden alınacak.

*Fatura düzenleme süresi değiştirilecek

Vergi Usul Kanunu’ndaki fatura düzenlenme süresi değiştirilecek. Buna göre, ‘faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenmesine ve bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı’ hükmüne ek yapılacak.

*Yüzde 5 oranında vergi tevkifatı

Başka bir düzenlemeyle de, Kurumlar Vergisi mükelleflerinden, 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin gelecekteki kâr dağıtımlarından yapılacak vergi kesintisinin peşin alınması öngörüldü. Buna göre, Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca yıllık veya özel beyanname veren kurumların indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazancından hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kazanç tutarı esas alınacak. Bunun üzerinden 2020 yılı ve 2021 yılı vergilendirme dönemlerine ait kazançları için yüzde 10, 2022 yılı vergilendirme dönemine ait kazançları için yüzde 5 oranında vergi tevkifatı yapılacak.(GerçekGündem)

 Korona haberlerine gelince:

Sağlık Bakanlığı illere göre haftalık vaka yoğunluğu haritasını açıkladı

Sağlık Bakanlığı, 20-26 Mart arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Haftalık Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 401,62, Ankara'da 184,29 İzmir'de 156,48 oldu. Haftalık verilere göre Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Mardin ve Van 100 bin kişide en az Covid-19 vakası görülen iller oldu. Haftalık verilere göre Samsun, İstanbul, Yalova, Giresun ve Sinop 100 bin kişide en çok Covid-19 vakası görülen iller oldu.

İŞTE İL İL HAFTALIK VAKA SAYILARI:

Adana: 86,95

Adıyaman: 199,70

Afyon 70,43

Ağrı: 59,02

Aksaray: 231,44

Amasya: 279,89

Ankara : 184,29

Antalya: 143,86

Ardahan:134,15

Artvin:131,56

Aydın:109,11

Balıkesir: 344,84

Bartın:136,20

Batman: 46,11

Bayburt:161,15

Bilecik : 227,69

Bingöl: 69,56

Bitlis: 37,04

Bolu: 183,61

Burdur : 82,74

Bursa: 159,68

Çanakkale: 348,81

Çankırı: 247,88

Çorum: 232,77

Denizli : 68,40

Diyarbakır: 36,28

Düzce: 123,33

Edirne: 265,84

Elazığ: 117,87

Erzincan: 200,06

Erzurum: 118,95

Eskişehir: 235,25

Gaziantep:134,16

Giresun: 397,57

Gümüşhane: 124,20

Hakkari: 35,65

Hatay: 89,13

Iğdır: 145,05

Isparta: 112,88

İstanbul: 401,62

İzmir: 156,48

Kahramanmaraş: 89,03

Karabük: 106,32

Karaman: 154,95

Kars: 55,80

Kastamonu: 329,19

Kayseri: 260,16

Kırıkkale: 114,46

Kırklareli: 298,28

Kırşehir: 95,87

Kilis: 324,25

Kocaeli: 262,11

Konya: 334,97

Kütahya: 153,12

Malatya: 283,32

Manisa : 82,72

Mardin: 31,24

Mersin: 110,66

Muğla: 112,81

Muş: 33,57

Nevşehir:124,28

Niğde: 140,58

Ordu: 322,96

Osmaniye: 244,10

Rize: 250,03

Sakarya: 181,17

Samsun: 586,84

Siirt: 22,65

Sinop: 354,80

Sivas: 114,33

Şanlıurfa: 28,98

Şırnak: 13,57

Tekirdağ: 273,06

Tokat: 273,47

Trabzon: 278,24

Tunceli: 86,29

Uşak: 38,71

Van: 31,58

Yalova : 400,65

Yozgat : 169,17

Zonguldak: 126,01 (Cumhuriyet)

Fahrettin Koca: Teravihler yasak olmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgının seyriyle ilgili konuştu. Koca, "Mutasyon her geçen gün artıyor. Şu an mutasyonun Türkiye'deki oranı yüzde 75’lere ulaştı. Kimi illerimizde yüzde 55 oranında ama yüzde 95 olan illerimiz de var. " dedi. Koca, AKP kongreleriyle ilgili "Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye fayda sağlamayacağını belirten Koca, "Buradan bir ayrıcalık çıkarma hikayesi oluşturmanın doğru olmadığı kanaatindeyim" diye konuştu. "Pfizer-BioNTech aşısının şu an Türkiye'ye geldiği doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak" diyen Koca "Aşı sırası gelen, 'Ben BioNTech aşısı olmak istemiyorum.' dediğinde, bir başka, SinoVac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak" şeklinde konuştu. Koca "Teravih namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek" açıklamasında bulundu.(soLTV)

Bolu’dan AKP kongresine giden partinin önemli isimleri koronavirüse yakalandı

Bolu’da AKP’nin önemli isimlerinin koronavirüse yakalandığı öğrenildi. 15 yıl boyunca Belediye Başkanlığı yapan Alaaddin Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, İl Başkan Yardımcısı İlker Aktaş ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı’nın koronaya yakalandığı öğrenildi. Bolu Olay'dan Ceylan Beykoz’un haberine göre, koronavirüse yakalanan isimlerden Yüceer ve Çağalı’nın Ankara’da gerçekleştirilen AKP 7. Olağan Büyük Kongresine katılmış olması kongreye giden çok sayıda partilinin de korona olabileceği ihtimalini akıllara getirdi. Edinilen bilgiye göre 67 yaşındaki eski başkan Alaaddin Yılmaz, halsizlik ve grip belirtileriyle hastaneye başvurdu. Yapılan koronavirüs testi pozitif çıkan Yılmaz, evde tedaviye alındı. Ayrıca önümüzdeki hafta yapılacak İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimi yaklaşırken mevcut başkan Yaşar Yüceer de koronavirüse yakalandı. Testi pozitif çıkan ve durumunun iyi olduğu öğrenilen Yüceer’in evde tedavi altında olduğu kaydedildi. Öte yandan kamuoyunda büyük eleştiriye maruz kalan AKP 7. Olağan Büyük Kongresine katılan İl Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı’nın da koronavirüs testi pozitif çıktı. Üst üste gelen koronavirüs haberleri sonrasında İl Başkanı Suat Güner’in Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı İlker Aktaş’ın da korona olduğu öğrenildi.(BirGün)

Galatasaray'da Milli Takım kampından dönen iki futbolcu koronavirüse yakalandı

Galatasaray'dan yapılan açıklamaya Milli takım kampında bulunan bir oyuncunun koronavirüs testi pozitif çıktı. Milli takımdan dönen bir oyuncunun daha bu sabahki testinin pozitif çıktığı da yapılan açıklamada belirtildi. (GerçekGündem)

AstraZeneca aşısının adı değişti

AstraZeneca’nın geliştirdiği corona virüsü aşısının ismi değişti. Son dönemde aşı olanların çok ciddi yan etki göstermesi ve yaşamını yitirmesinin ardından şirket corona virüsü aşısının ismini değiştirme yoluna gitti. İsveç İlaç Ajansı Lakemedelsverket, Avrupa İlaç Ajansı verilerine dayandırarak AstraZeneca’nın geliştirdiği aşının isminin artık Vaxzevria olduğunu açıkladı. Yetkililer aşının içeriğinin değişmediğini belirtti. İsveçli yetkililer aşının paketlenmesi ve etiketlerinin yerleştirilmesi açısından isim değişikliğini pozitif bir adım olarak lanse etti. Kayıtlarda isim değişikliğinin 25 Mart’ta Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylandığı belirtildi. İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi ve İsveç merkezli AstraZeneca’nın ortak yapımı olan corona virüsü aşısı son haftalarda kanda pıhtıya sebep olduğu ve bazı hastaların ölümüne yol açtığına dair iddiaların ortaya çıkmasıyla büyük bir tartışmanın ortasında kalmıştı.(Sözcü)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle bugün 73. doğum gününü kutlayan değerli şair İnci Asena'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Sayın İnci Asena'ya daha nice mutlu, sağlıklı, huzurlu, şiir dolu yıllar diliyorum.

BİRİMİZDEN BİRİNİN

Az kalsın gözünü çıkartıyordu

birimizin

az kalsın kırmızı horoz

tepemize binmişti de hani

     canından olmuştu tez elden

          babamızın fermanıyla…

O sen miydin

Ben miydim?

Sen miydin memeleri ilk tomurcuklanan

     boyu ilk uzayan

     parmaklarında kanı ilk gören

ben senden hızlı mı davranmıştım yoksa…

Okulu kırmıştık bir gün

     ya sen ya ben

ilk sevgilimizle buluşmak için

     ya senin ya benim

kollamıştık birimizden birimiz

     ötekimizi

ya sen beni ya ben seni…

Birimiz ötekimize karıştık.

Bilmiyorum bu alkışlar

sana mı bana mı

gözyaşları

kimin için akıyor.

Mimiklerin yüzüme bulaştı,

dudaklarımdan çıkan senin sesin.

Bu şiiri yazabiliyorsa ellerim

Telefona sarılıp seni arayamadığımdandır

Gece eve dönünce hastaneden

Derdimi dökmek için

#İnciAsena (Ocak 2005)

(Adam Sanat 230, Mart 2005)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Erciş'in Kurtuluş Günü:

1 Nisan 1918 tarihi Van'ın Erciş ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Erciş ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Gürpınar'ın Kurtuluş Günü:

1 Nisan 1918 tarihi Van'ın Gürpınar ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Gürpınar ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Ulusal Kanser Haftası (1-7 Nisan)

Halkın kanser ve kanserden korunma konusunda farkındalığını artırmak için ülkemizde, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir. 1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'nun önerisi ile kanser konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla Kanserle Savaş Haftası olarak kabul edildi. Kanser Haftasında amaç farkındalık yaratmak ve bu hastalığa karşı nasıl mücadele edileceği yönünde bilgilendirme ve duyarlı olmayı amaçlamaktadır. Kanser ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alması sebebiyle önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Günümüzde kansere neden olan risk faktörlerinden kaçınma ve erken teşhis ile kanserlerin %30-50’sini önlemek mümkündür. Erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmiş ise birçok kanserin iyileşme olasılığı yüksektir. Toplumdaki bireyler, kanserden ölümlerin en az üçte birinin tütün ürünlerinin kullanılmaması, meyve ve sebze ağırlıklı sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sağlıklı kiloda olunması ve alkolden uzak durulması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Ayrıca hava kirliliğini önleme, güneş ışınlarına özellikle 10:00-16:00 saatleri arasında maruz kalmama ve koruyucu önlemler alma, kanser yapan HPV ve Hepatit B gibi enfeksiyöz ajanlardan korunma, kanserojenlere mesleki ve çevresel kanserojen maruziyetin önlenmesi de kanserden korunmada önemlidir.

Dünyada ve Türkiye’de kanserlerin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde obezite ile mücadele programımız olan sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin artırılması, tuz kullanımının azaltılması ile tütünle mücadele programlarımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Alkol ve enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır. Kanser türlerinin uyarılarını erken tespit etmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların gerekli merkezlere sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle kanserde erken tanı programları, toplumun ve sağlık çalışanlarının bilgisini artırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkında farkındalığı artırmalıdır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir.

Toplum tabanlı kanser tarama programları; Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yürütülmektedir. Meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. 2019 yılı itibariyle 215 KETEM (112 KETEM SHM içerisinde) ve 26 adet Mobil Tarama aracı olmak üzere TOPLAM 241 merkezde tarama hizmetleri devam etmektedir. 2018 yılında yaklaşık 7 milyon ücretsiz kanser taraması yapılmıştır.

Meme kanseri taraması; 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi çekilmesi yöntemiyle yapılmaktadır.

Rahim ağzı kanseri taraması; Ülke genelinde 30 - 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir HPV-DNA testi ile ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüm örnekler Ankara ve İstanbul’daki kurulan Ulusal HPV Laboratuvarında değerlendirilmektedir. Sonuçlar numunenin laboratuvara ulaşmasından itibaren 10 gün içinde verilebilmektedir.

Kalın bağırsak kanseri taraması; 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ve 10 yılda bir kolonoskopi ile yapılmaktadır.

Her üç tarama sonrası şüpheli bulunan vakalar 81 ilde faaliyet gösteren Tarama Sonrası Teşhis Merkezlerine yönlendirilmektedir.

1 Nisan Şaka Günü

Dünyanın hemen hemen her yerinde 1 Nisan "Şaka Günü" olarak kutlanır. Gelenekselleşmiş 1 Nisan gününde kötü ama eğlenceli şakalar yapılır. İnsanlar birbirlerine şaka amaçlı mesajlar atar ve insanların bu şakalarla oldukça eğlendiği bir gün olarak tarih boyunca kutlanır.

Nisan 1 şakasının ortaya çıkışı ile ilgili farklı kültürlere ve farklı inanışlara göre, çeşitli efsaneler yer almaktadır. Roma İmparatoru Sezar M.Ö. 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, çok uzun bir süre daha, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa'da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen Mart ayının 25'inde başlardı. Sezar'dan tam 1610 yıl sonra, 1564'de Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe almıştır. O zamanın iletişim koşullarında bazı insanların bu gelişmeden haberi olmamıştır. Bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerini sürdürmüşlerdir. Bu çerçevede 1 Nisan'da partiler düzenlemeye, birbirlerine hediyeler vermeye devam etmişlerdir. Yeni takvimden haberdar olup onu kabul edip uygulayan diğerleri ise bunları '1 Nisan aptalları' olarak nitelendirip bu güne 'Bütün Aptalların Günü' adını vermişlerdir. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler vermişler, yapılmayacak partilere davet etmişler, gerçek olması mümkün olmayan haberler üreterek yaymışlardır. Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Zaman içinde bu geleneği gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Fransız kökenli bu geleneğin İngiltere'ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürmüştür. Oradan da Amerika'ya ve bütün dünyaya yayılmıştır.

 

Bir de Nisan 1 ile alakalı 'Nisan Balığı' kavramı vardır. Fransa'da yılın bu döneminde balık avı yasaktır. Çünkü bu dönem balıkların üreme mevsimidir. İşte böyle bir ortamda bazı muziplik severler balık avcılarını kandırmak için ırmaklara 'Nisan Balığı' diye bağırarak çiroz ringa balıkları atmışlar ve bu şaka kavramı da buradan türemiştir. Günümüzde artık tatlı sulara balıklar atılmasa da balık şeklinde çikolatalar yenerek, insanların arkasına kağıttan balıklar iliştirilerek, dostlar işletilerek bu özel şaka geleneği de bir şekilde yaşatılmaktadır. Tam olarak ortaya çıkış hikayesi belli olmayan bu 'Şaka Günü' ile ilgili yazılanları incelediğimizde 1 Nisan'da şaka yapmanın Fransa'da lSDD'lerin sonunda başlayan beş asırlık bir gelenek olduğunu görmekteyiz. 1 Nisan şakasıyla ilgili onlarca teori vardır ve sadece bazıları diğerlerine göre biraz daha yaygındır.

 

Boston Üniversitesi'nde tarih profesörlüğü yapan Joseph Boskin'in teorisi ise ülkeyi sarsacak kadar farklıydı. Associated Press Ajansı sayesinde ABD'deki yüzlerce gazeteye servis edilen bu garip teori, aslında tamamen uydurma bir hikayeydi. Boskin'in Orta Çağ'la ilgili çalışmalar yaptığı için inandırıcı bir şekilde anlatabildiği bu kurmaca olay, Kugel (ki aslında ünlü bir Yahudi yemeğidir) adında bir soytarının kral oluş hikayesini işliyordu. Ne var ki, tarih profesörünün resmen bir 'eşek şakası' yaptığının anlaşılması birkaç hafta sürmüş, medyaya da geyik yapmak için epeyce malzeme sunmuştu.

Öte yandan Kansas Üniversitesi'nin hazırladığı Calerıdar of Diversity'de (Farklılıklar Takvimi) 1 Nisan Şakası hakkında en çok kabul gören aşağıdaki teorinin kullanılmış olduğunu görüyoruz:

1582 yılında Papa XIII. Gregory zamanında vaktiyle Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından hazırlatılan Jülyen takviminden Papa'nın adından gelen Gregoryen takvimine geçilmesi üzerine öncesinde 25 Mart - 1 Nisan tarihlerinde kutlanan yeni yıl, 1 Ocak gününe alınmıştı. Bu yeni düzenlemeyi kabullenmeyenler veya buna alışamayanlar ise yeni yılı eski usul kutlamaya devam edince çevrelerine eğlence malzemesi oldular ve eski yılbaşı olan 1 Nisan günü boyunca çeşitli şakalara (sahte parti davetiyeleri, kemik hediyeler vs.) maruz kaldılar.

İşte Fransızlar tarafindan en bilinen isimleriyle 'Poisson d'Avril' (Nisan Balığı), 'April Fools's Day' (Aptallar Günü) gibi isimlerle anılan bu neşeli günle ilgili çeşitli efsaneler ve tabii bir de muhtemel gerçek ortaya çıkmıştır. Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır. İskoçya 1 Nisan'ı Gowk veya Cuckoo günü olarak kutlarken, İngiltere, April Fools' Day yani Nisan Kaçıklar Günü olarak 1 Nisan'ı kutlamaktadır.

1 Nisan'ın yurdumuzdaki uygulaması genelde öğrencilik döneminde okullarda görülür. Gençler birbirlerine şaka yapmak ve birbirlerini kandırmak için yarışırlar. Nadir de olsa medya kuruluşlarının, 1 Nisan günü şok haberlerle bir kısım halkı heyecanlandırdıkları ve günü renklendirdikleri de bilinmektedir. Ülkemizde 1 Nisan gününün pek önemli etkinlikleri görülmez. Diğer önemli günler gibi ticari alışverişi hareketlendirecek gücü yoktur. Az da olsa, şaka malzemesi satan dükkanların satışlarını olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

1 Nisan 527 - Bizans İmparatoru I. Justinus, yeğeni I. Justinianus'u veliahtı ilan etti.

1 Nisan 1564 - İlk "1 Nisan" şakaları Fransa'da yapılmaya başlandı. Bu yıl değiştirilen takvime göre, eski yılbaşı sayılan Nisan'ın 1'i, yerini yeni yılbaşı 1 Ocak'a bırakmaktaydı. Nisan'ın ilk günü, yeni yıl kutlamaya alışmış olan halk ve yeni takvim uygulamasını beğenmeyenler, çeşitli şakalar yapmaya başladılar. Fransızlar, bu şakalara "Poisson D'avril" (Nisan balığı) adını verdiler.

1 Nisan 1778 - Oliver Pollock, Dolar'ın simgesini yarattı.

1 Nisan 1867 - Singapur, Birleşik Krallık Kraliyet Kolonisi oldu.

1 Nisan 1873 - Britanya buharlı gemisi "SS Atlantic", İskoçya açıklarında battı; 547 kişi öldü.

1 Nisan 1873 - Namık Kemal'in Vatan Yahut Silistre adlı oyununun ilk temsili, İstanbul'daki Gedikpaşa Tiyatrosu'nda gerçekleşti.

1 Nisan 1916 - Mustafa Kemal, Miralaylığa (Albaylığa) yükseltildi.

1 Nisan 1921 - Metristepe'deki 10. Yunan Tümeni'nin geri çekilmesinin ardından taarruza geçen Kuvâ-yi Milliye, İkinci İnönü Muharebesi'ni kazandı.

1 Nisan 1924 - Münih'teki darbe girişimi dolayısıyla Nazi lideri Adolf Hitler, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fakat sadece 9 ay hapis kaldı ve bu sırada Mein Kampf (Kavgam) adlı kitabını yazdı.

1 Nisan 1925 - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi kuruldu.

1 Nisan 1926 - Türkiye'de 30 Ağustos'un, "Zafer Bayramı" olarak kutlanması hakkındaki kanun kabul edildi.

1 Nisan 1939 - İspanya'da milliyetçiler, İspanya İç Savaşı'nın resmi olarak bittiğini açıkladılar.

1 Nisan 1941 - Altın Meydan subayları tarafından 1941 Irak darbesi gerçekleştirildi.

1 Nisan 1947 - Çocuğu olmayan II. Georgios'un ölümünün ardından ağabeyi I. Paulos, Yunanistan Kralı oldu.

1 Nisan 1948 - Soğuk Savaş: Sovyetler Birliği'nin direktifleri doğrultusunda Doğu Almanya Hükûmetine bağlı askeri güçler, Batı Berlin'i karadan ablukaya aldı.

1 Nisan 1948 - İstanbul Fındıklı'daki Güzel Sanatlar Akademisi binası yandı.

1 Nisan 1949 - Serbest İrlanda Devleti'ni oluşturan güneydeki 26 kontluk birleşerek, İrlanda Cumhuriyeti'ni oluşturdu.

1 Nisan 1949 - Newfoundland, Kanada'ya katıldı.

1 Nisan 1950 - BM, Kudüs'ün ikiye bölünmesi planını kabul etti.

1 Nisan 1955 - Kıbrıs Rumları, Ada'nın Birleşik Krallık'tan bağımsız olmasını öngören, EOKA hareketini başlattılar.

1 Nisan 1955 - Kıbrıs'ta Türk Mukavemet Teşkilatı faaliyete geçti.

1 Nisan 1957 - Batı Almanya'da bilim insanları, nükleer silahlar üzerine çalışmayı reddetti.

1 Nisan 1958 - Kıbrıs'ta EOKA'cılar Büyük Britanya'ya savaş ilan etti. EOKA'nın lideri Georgios Grivas, Türklere de gözdağı verdi.

1 Nisan 1961 - Türkiye'de 27 Mayıs Darbesi'nden sonra faaliyetleri yasaklanan siyasi partilerin faaliyetleri kısmen serbest bırakıldı.

1 Nisan 1963 - Alman kamu televizyon kanalı ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen, Türkçe: İkinci Alman Kanalı) kuruldu.

1 Nisan 1964 - Başpiskopos Makarios'un Kıbrıs Türk Alayı'nın Garnizonuna dönmesi önerisi, Türk Hükümetince reddedildi.

1 Nisan 1969 - Münir Nurettin Selçuk'un Amerika'da verdiği konser, 525 televizyon tarafından naklen yayınladı.

1 Nisan 1970 - Richard Nixon, ABD'de satılan tütün ürünlerinde uyarı yazılarının yer almasını öngören ve televizyon ve radyoda tütün ürünlerinin reklamlarının yapılmasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

1 Nisan 1971 - Robert Kolej, olaylar nedeniyle 4 günlüğüne kapatıldı.

1 Nisan 1975 - Bursa'da Uludağ, Elâzığ'da Fırat, Samsun'da Ondokuz Mayıs ve Konya'da Selçuk Üniversitelerinin kurulmasına ilişkin kanun, TBMM'nde kabul edildi.

1 Nisan 1976 - Apple; Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu.

1 Nisan 1979 - Humeyni, İran İslam Cumhuriyeti'ni ilan etti.

1 Nisan 1981 - Yaz saati uygulaması, Sovyetler Birliği'nde ilk kez hayata geçirildi.

1 Nisan 1982 - Nokta dergisi yayın hayatına başladı.

1 Nisan 1991 - Varşova Paktı feshedildi.

1 Nisan 1999 - Kuzeybatı Toprakları'ndan ayrılan Nunavut, Kanada'nın bölgesi oldu.

1 Nisan 2001 - Yugoslavya'nın eski Başkanı Slobodan Milošević, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmak üzere polise teslim oldu.

1 Nisan 2001 - Hollanda, eşcinsel evliliği yasallaştıran dünyanın ilk ülkesi oldu.

1 Nisan 2002 - Ötanazi, Hollanda'da yasallaştı.

1 Nisan 2004 - Google, Gmail'i halka duyurdu.

1 Nisan 2005 - 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", sinema sanatçısı Sophia Loren'e verildi.

1 Nisan 2005 - Türkiye'de 10 yıl süren 61 sanıklı Hizbullah davasında 22 tetikçi, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

1 Nisan 2009 - Hırvatistan ve Arnavutluk NATO'ya katıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Nisan 1220 - Go-Saga, Japonya İmparatoru (ö. 1272)

1 Nisan 1282 - IV. Ludwig (Bavyeralı), Kutsal Roma İmparatoru (ö. 1347)

1 Nisan 1578 - William Harvey, İngiliz tıp doktoru (ö. 1657)

1 Nisan 1640 - Zygmunt Kazimierz, Polonyalı Prens (ö. 1647)

1 Nisan 1750 - Hugo Kołłątaj, Polonyalı Katolik rahip, sosyal ve politik aktivist, politik düşünür, tarihçi ve filozof (ö. 1812)

1 Nisan 1773 - Yuri Lisyanski, Rus Kraliyet Donanması subayı ve kaşif (ö. 1837)

1 Nisan 1795 - Carl Anton von Meyer, Rus botanikçi ve kaşif (ö. 1855)

1 Nisan 1815 - Otto von Bismarck, Alman politikacı (ö. 1898)

1 Nisan 1831 - Albert Anker, İsviçreli ressam (ö. 1910)

1 Nisan 1852 - Edwin Austin Abbey, Amerikalı ressam (ö. 1911)

1 Nisan 1865 - Richard Zsigmondy, Alman kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1929)

1 Nisan 1866 - Ferruccio Busoni, İtalyan piyanist ve besteci (ö. 1924)

1 Nisan 1868 - Edmond Rostand, Fransız tiyatrocu (ö. 1918)

1 Nisan 1873 - Sergey Rahmaninov, Rus piyanist ve besteci (ö. 1943)

1 Nisan 1894 - Eduard Wagner, II. Dünya Savaşı'nda olarak görev yapan Nazi Almanyası ordusu generali (ö. 1944)

1 Nisan 1902 - Maria Poliduri, Yunan şair (ö. 1930)

1 Nisan 1905 - Emmanuel Mounier, Fransız filozof ve ilahiyatçı (ö. 1950)

1 Nisan 1906 - Aleksander Sergeyeviç Yakovlev, Rus mühendis ve uçak tasarımcısı (ö. 1989)

1 Nisan 1908 - Abraham Maslow, Amerikalı bilim adamı (ö. 1970)

1 Nisan 1917 - Hikmet Dizdaroğlu, Yazar, edebiyat araştırmacısı ve dil bilimci (ö. 1981)

1 Nisan 1920 - Toşiro Mifune, Japon oyuncu (ö. 1997)

1 Nisan 1926 - Reha Yurdakul, Sinema oyuncusu (ö. 1988)

1 Nisan 1929 - Milan Kundera, Çek yazar.

1 Nisan 1932 - Debbie Reynolds, Amerikalı oyuncu, dansçı ve şarkıcı (ö. 2016)

1 Nisan 1933 - Pars Tuğlacı, Ermeni asıllı yazar (ö. 2016)

1 Nisan 1937 - Yılmaz Güney, Sinema oyuncusu ve yönetmen (ö. 1984)

1 Nisan 1939 - Ali MacGraw, Amerikalı sinema oyuncusu.

1 Nisan 1942 - Hurşit Tolon, 1. Ordu ve Ege Ordusu Komutanlığı da yapan asker.

1 Nisan 1942 - Savaş Dinçel, Türk oyuncu, karikatürist ve film yönetmeni (ö. 2007)

1 Nisan 1944 - Mehmet Emin Karamehmet, İş adamı.

1 Nisan 1947 - Beşir Atalay, Siyasetçi.

1 Nisan 1947 - Neşe Karaböcek, Şarkıcı.

1 Nisan 1948 - İnci Asena, Şair, yazar, çevirmen ve yayınevi yöneticisi.

1 Nisan 1955 - İlhan İrem, Ses sanatçısı ve besteci.

1 Nisan 1958 - Hıdır Aslan, Sosyalist devrimci (ö. 1984)

1 Nisan 1958 - Hüseyin Altın, Şarkıcı ve oyuncu (ö. 2016)

1 Nisan 1959 - Helmuth Duckadam, Rumen futbolcu.

1 Nisan 1960 - Yalçın Menteş, Tiyatro sanatçısı ve televizyon yıldızı (ö. 2019)

1 Nisan 1963 - Hüner Coşkuner, Türk müziği şarkıcısı (ö. 2021)

1 Nisan 1965 - Naşide Göktürk, Söz yazarı, besteci ve yorumcu (ö. 2016)

1 Nisan 1966 - Mehmet Özdilek, Futbolcu ve teknik direktör.

1 Nisan 1967 - Cevdet Yılmaz, Siyasetçi.

1 Nisan 1967 - Mehmet Taştan, Hukukçu ve şair.

1 Nisan 1973 - Rachel Maddow, Amerikalı televizyon sunucusu, yorumcusu ve yazar.

1 Nisan 1973 - Hakan Taşıyan, Arabesk fantezi müzik şarkıcısı, bestekâr.

1 Nisan 1976 - Asım Pars, Boşnak asıllı basketbolcu.

1 Nisan 1976 - Clarence Seedorf, Surinam doğumlu Hollandalı futbolcu.

1 Nisan 1978 - Antonio De Nigris Guajardo, Meksikalı futbolcu (ö. 2009)

1 Nisan 1980 - Randy Orton, Amerikalı profesyonel güreşçi.

1 Nisan 1981 - Hannah Spearritt, İngiliz pop şarkıcısı ve aktris.

1 Nisan 1983 - Sergey Lazarev, Rus şarkıcı ve aktör.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Nisan 1528 - Francisco de Peñalosa, İspanyol yazar (d. 1470)

1 Nisan 1548 - I. Zygmunt, Jagiellon Hanedanı üyesi Lehistan Kralı ve Litvanya Büyük Dükü (d. 1467)

1 Nisan 1865 - Giuditta Negri Pasta, İtalyan şarkıcı (d. 1798)

1 Nisan 1910 - Andreas Achenbach, Alman manzara ressamı (d. 1815)

1 Nisan 1918 - Nigâr Hanım, Şair (d. 1856)

1 Nisan 1930 - Cosima Wagner, Alman piyanist ve besteci (d. 1837)

1 Nisan 1940 - John Hobson, İngiliz ekonomist ve sosyal bilimci (d. 1858)

1 Nisan 1944 - Hazım Körmükçü, Tiyatro sanatçısı (d. 1898)

1 Nisan 1947 - II. Georgios, Yunanistan Kralı (d. 1890)

1 Nisan 1950 - Recep Peker, Politikacı ve eski Başbakan (d. 1889)

1 Nisan 1952 - Ferenc Molnár, Macar yazar (Pal Sokağı Çocukları'nın yazarı) (d. 1878)

1 Nisan 1954 - Ahmed Ağdamski, Azeri operacı, oyuncu (d. 1884)

1 Nisan 1965 - Helena Rubinstein, Polonyalı-Yahudi asıllı Amerikalı iş kadını (d. 1870)

1 Nisan 1976 - Max Ernst, Alman gerçeküstücü ressam (d. 1891)

1 Nisan 1978 - İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Eğitimci, yazar, hattat ve siyasetçi (d. 1886)

1 Nisan 1984 - Marvin Gaye, Amerikalı şarkıcı (d. 1939)

1 Nisan 1991 - Martha Graham, Amerikalı dansçı (d. 1894)

1 Nisan 2001 - Ayhan Şahenk, İş adamı (d. 1929)

1 Nisan 2002 - Aptullah Kuran, Mimar Sinan konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan mimarlık tarihçisi (d. 1927)

1 Nisan 2003 - Leslie Cheung, Hong Konglu şarkıcı ve oyuncu (d. 1956)

1 Nisan 2005 - Naci Tanrısever (Karamanoğlu Naci Bey), Şair ve İstiklal Madalyası sahibi (Cumhuriyetin Tapu Kadastrosunu kuran, 16 eski dil bilen hayattaki tek kişi sıfatıyla "ölene kadar emekliliği yasak" olan Millî Savunma Bakanlığı uzman bilirkişisi) (d. 1901)

1 Nisan 2007 - John Billings, Avustralyalı doğal doğum kontrolü yönteminin mucidi (d. 1918)

1 Nisan 2012 - Ekrem Bora, Sinema oyuncusu (d. 1934)

1 Nisan 2014 - Jacques Le Goff, 12. ve 13. yüzyıl Orta Çağ tarihinde uzmanlaşmış, Fransız tarihçi (d. 1924)

1 Nisan 2015 - Misao Ōkawa, Japon kadın (2013 yılından ölümüne kadar "Yaşayan En Yaşlı Kişi" unvanı sahibi) (d. 1898)

1 Nisan 2015 - Nicolae Rainea, Emekli Rumen futbol hakemi (d. 1933)

1 Nisan 2016 - Aydın Tansel, Şarkıcı ve besteci (d. 1945)

1 Nisan 2017 - Lonny Brooks (doğum adı: Lee Baker, Jr.), Amerikalı rock-blues müzisyeni ve gitaristi (d. 1933)

1 Nisan 2017 - Hans Gösta Gustaf Ekman, İsveçli oyuncudur (d. 1939)

1 Nisan 2017 - Ikutaro Kakehashi, Japon mühendis ve girişimci (d. 1930)

1 Nisan 2017 - Giovanni Sartori, demokrasi ve karşılaştırmalı siyaset alanlarında çalışmaları bulunan İtalyan siyaset bilimci (d. 1924)

1 Nisan 2017 - Yevgeni Yevtuşenko, Sovyet şair (d. 1933)

1 Nisan 2018 - Steven Bochco, Amerikalı yapımcı ve yazar (d. 1943)

1 Nisan 2018 - José Efraín Ríos Montt, Guatemalalı asker ve siyasetçi (d. 1926)

1 Nisan 2018 - Avichai Rontzki, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Baş Askeri Hahamı (d. 1951)

1 Nisan 2018 - Ülkü Tamer, Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen (d. 1937)

1 Nisan 2019 - Rafael Sánchez Ferlosio, İspanyol yazar ve romancı (d. 1927)

1 Nisan 2019 - Vonda Neel McIntyre, Amerikalı bilimkurgu yazar (d. 1948)

1 Nisan 2020 - Dora Werzberg Amelan, Fransız hemşire ve sosyal hizmet uzmanı (d. 1920)

1 Nisan 2020 - Nur Hasan Hüseyin, Somalili siyasetçi (d. 1937)

1 Nisan 2020 - Philippe Malaurie, Fransız özel hukuk profesörü (d. 1925)

1 Nisan 2020 - Adam Lyons Schlesinger, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, albüm yapımcısı ve gitarist (d. 1967)

1 Nisan 2020 - Cemil Taşçıoğlu, Tıp doktoru (d. 1952)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Bugün 1 Nisan...

2021 yılının 4. ayına da başlıyoruz işte.

Umarım kolay, sağlıklı ve huzurlu bir ay olur.

Yazımın başında bu yazının gazetedeki son yazım olduğunu belirtmiştim.

Bunun 1 Nisan şakam olduğunu yazayım da sadık okurlarım üzülmesinler.

Ve hoş geldin nisan.

Merhaba Türkiye.

Merhaba perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?