Çorum'da ana sınıfı, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar hariç yüz yüze eğitime ara verildi

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

İki deli, akıl hastahanesinden kaçmaya karar vermişler. Gece vakti hızlı bir şekilde duvardan atlayarak

boşluktaki tarlaya çıkmışlar. Tellerin arasından sürünerek ilerlerken bir bekçi bunların hışırtısını duymuş.

Hemen bağırmış:

-"Kim var orada?"

Delilerden biri hemen:

-"Miyav, miyavv" diye seslenmiş. Hışırtıyı kedinin çıkardığını zanneden bekçi tam geri dönecekken deliler yine sürünmeye başlamışlar ve yine hışırtılar başlamış. Bekçi hemen dönmüş ve bağırmış:

-"Kim var orada?"

İyice sinirlenen deli:

-"Miyav dedik ya!" demiş.

Günün Sözleri” bugün 107.doğum günü olan ve 23 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Meksikalı yazar Octavio Paz'ın "Ölüm Çiçekleri" adlı kitabından olsun. Huzurla uyusun.

"Kendi içimde kendime yer kalmadı."

"Düşüyorum. İçeri doğru düşüyorum. Ama varamıyorum ruhumun en dibine..."

"Kendimde başlayıp kendimde sona eriyorum."

"Sevmek, bir anlamda seçmek demektir: seçmek ya ölümü ya da yaşamı!.."

"Bir tohumun yaşadığı hayatı yaşıyordum, yapayalnız, kendi içime kapanmış, kendi varlığımın tam ortasına ekilivermiş. Bir ada gibi yalıtılmış..."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

"Etrafınızdakilerin içinde bulunduğunuz duruma o kadar çok etkisi var ki! Bu nedenle, çevrenizde negatif insanlara yer vermeyin. Enerjinizi düşürecek ve hayata sürekli olumsuz bir açıdan bakan kişilerle arkadaşlık etmeyin. Onların adeta bir kara delik gibi olan ruhlarıyla sizin pozitif duygularınızı yok etmelerine izin vermeyin."

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Solak insanlar dünya nüfusunun sadece %11'ini oluşturmaktadır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Ekrem İmamoğlu'dan Kanal İstanbul için 'Beton Kanal' çıkışı

İSKİ, "22 Mart Dünya Su Günü" etkinlikleri kapsamında, kentte öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, 'iklim değişikliği ve su' temalı resim yarışması düzenledi. Kağıthane'deki İSKİ Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törene, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. Törende konuşan İmamoğlu, sözlerine, “Gerçekten yaratıcı ve hissedebilen gençlerimiz olduğunu görmek, hissettiklerini hayal edebilen ve onları kağıda, kaleme dökebilen, çizebilen gençlerimiz olduğunu görmek, bu duyarlılığı, bu içtenliği en derin bir şekilde bize aktarabilen gençleri görebilmek gerçekten çok kıymetliydi. Bu sürece emeği geçen bütün arkadaşlarımıza ve gençlerimize çok teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı. Dünyanın en önemli sorunun iklim değişikliği olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bunun en önemli sebebi, insanoğlunun doğaya, çevreye ve kaynaklarımıza verdiği zarar olarak sıralayabiliriz. Bu sürecin farkına varmamız ve hep beraber çözüm bulma zorunluluğumuz var. Bunu, hiç vakit kaybetmeden yapmamız lazım” dedi. İstanbul’un son 2 yılının kurak geçtiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Yaşadığımız bu kuraklık tehlikesini, bir uyarı olarak almamız lazım. Ders çıkarıp, önümüze öyle bakmamız lazım” diye konuştu. “Artık İstanbul’da doğanın, çevrenin talan edilmemesi, heba edilmemesi ve korunması gerekiyor” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul’un doğasını tehdit eden birçok şey yaşanıyor. Sonuç olarak, bir ‘Beton Kanal’ ile İstanbul’un gerçekten büyük bir tahribata sebep olacak bir sürecinin başlangıcını yapanlara karşı da mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu, İstanbul’un ‘mega proje’ kavramının da değişmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Nedir İstanbul’un mega projesi? İstanbul’un mega projesi, sağlıklı, yaşanabilir bir kent var edebilmek. İnsanların doğal çevreyle buluşabilmelerini sağlayabilmek. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayata umutla bakabildikleri bir şehir var edebilmektir esas mega proje. Bunun unsurlarını yerine getirmektir.”

Bunun uzun soluklu bir mücadele olacağının altını çizen İmamoğlu, “Önümüzde varsa bazı engeller, tehditler, önümüze dikilen ‘mega proje’ adı altında İstanbul’un geleceğini tehdit edecek unsurlar; bunlara akılla, bilimle, hukukla, kanunla karşı durmak da sorumluluğumuzdur. Belki de dışarıda şövalyelerde dizili olan resimlerde, o karşı duruşu beraber görebiliriz. Yani hem çocuklarımızın hem gençlerimizin o tehdidi, o korkuyu hissederek onları kaleme almaları, çizmeleri, bence bu tür tehditlere karşı hem bir karşı duruş hem de aslında ne kadar duyarlı bir nesille bir arada olduğumuza bir işaret. O bakımdan, büyük işler başarmalıyız. Bu manada, bir zihniyet değişimi var etmeliyiz. Gerçekten çocuklar ve gençler, bu konuda çok daha duyarlı geliyorlar. Onlara hazırlayacağımız iyi bir çevre, iyi bir ortam, geleceği daha teminat altına almış bir şehir ve ülke yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Astsubay ve subay kurslarından 'Atatürk devrimleri' ve 'irtica' maddeleri çıkarıldı

Astsubay ve subaylık kurslarının yönetmeliğinden 'Atatürk devrimleri' maddesi ve 'irticai faaliyetler' bölümü çıkarıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarında yer alan "irticai faaliyetlere karışmamış olma" ifadeleri kaldırılmıştı. Tepki çeken bu adımın ardından astsubay ve subaylık kurslarının yönetmeliklerinde de değişiklikler yapıldı. Konuyu köşesine taşıyan Sözcü yazarı Saygı Öztürk, kurslara ilişkin yapılan yönetmelik değişiklikleri sonrası "Atatürk devrimleri" bölümü ve irticai faaliyet kısmının kaldırıldığına işaret etti.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

"Yüksekokul ve fakülte mezunları kısa adı ASTTASAK olan “Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu'na Astsubaylık Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma” kursiyeri olarak, dört yıllık fakülte mezunları da sınavla Harp Okulu bünyesindeki kısa adı SUTASAK olan “Subaylık Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma kursuna alınıyor. Sınavlarda ve testlerde başarılı olanların kursu yaklaşık 6 ay sürüyor. Kursta, yönerge esas alınıyor ve eğitim bu yönerge kapsamında hazırlanıyor. Kanun Hükmünde Kararname ASTTASAK ve SUTASAK yönergelerinin yeniden hazırlanması öngörülmüştü. Bu amaçla çalışma grupları oluşturuldu. 2002 yılından bu yana yürürlükte olan yönerge esas alındı, okul komutanlıkları tarafından yeni yönerge çalışması yapıldı. Hazırlanan yönergeler Milli Savunma Üniversitesi'ne teslim edildi. Önceki yönergelerde 8 ayrı yerde Atatürk adı, ilkeleri yer alırken, üniversitede son şekli verilen ASTTASAK ve SUTASAK yönergelerinden Atatürk adı tamamen çıkarıldı ve “Hizmete Özel” kaydı ile uygulamaya konuldu.

Örneğin, astsubaylarla ilgili Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi yönergesinin 8. Maddesinin eski ve yeni halini okuyalım:

Eski hali: Astsubaylık Eğitimi Kazandırma Eğitiminde amaç astsubay adaylarının ASTTASAK eğitiminin amacı doğrultusunda görevlerini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Anayasamızın temelini teşkil eden Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çağdaş ve bilimsel yaklaşımla kavrama ve yerine getirme yeteneği kazandırılmasıdır.

Yeni hali: Astsubaylık Anlayışı Kazandırma eğitimlinde amaç astsubay adaylarının ASTTASAK eğitiminin amacı doğrultusunda görevlerini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ilgili mevzuat doğrultusunda bilimsel düşünebilme becerisini kullanarak kavrama ve yerine getirme yeteneği kazandırılmasıdır.

Harp okuluna alınacak üniversite mezunlarıyla ilgili SUTASAK yönergesinde de yine “Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda” cümlesi de çıkarıldı. Astsubay okullarına, harp okullarına öğrenci alımıyla ilgili yönetmelikten “İrticai faaliyetler” çıkarıldıysa, ASTTASAK ve SUTASAK kurslarına alınacak adayların seçimiyle ilgili yönergeden de, “İrticai faaliyetler” bölümünün çıkarıldığını görüyoruz."

TFF açıkladı! Türkiye - Letonya maçına seyirci alınmayacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Sağlık Kurulu, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda yarın Türkiye ile Letonya arasındaki karşılaşmanın seyircisiz oynanacağını açıkladı. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yarın saat 21.45'te oynanacak karşılaşmayla ilgili TFF Sağlık Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin seyri ile ilgili son gelişmeler üzerine TFF Sağlık Kurulu yeni bir değerlendirme yapmıştır. Yeni tedbirler ve önlemler alınması gerekebilecek bu dönemde, riskler oluşturacak uygulamalar yapılmaması ve seyircili maç oynanması gibi etkinliklerin düzenlenmemesi hususunda TFF Sağlık Kurulu görüş birliğine varmıştır. TFF Yönetim Kurulu ile paylaşılan bu görüş doğrultusunda, A Milli Takımımızın 30 Mart Salı günü oynayacağı 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri maçına seyirci alınması uygun bulunmamıştır."

 Korona haberlerine gelince:

Yeni risk haritası yayımlandı! İşte illerdeki son durum…

Türkiye’de ilk vakası 11 Mart 2020’de görülen corona virisüyle mücadele sürüyor. Günlük vaka sayıları 30 bini bulurken Sağlık Bakanlığı İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 81 ilin yer aldığı güncel risk haritasını yayımladı. Güncel haritada 17 olan kırmızı il sayısı 58’e çıktı. Böylece nüfusun yüzde 80’nini yaşadığı yerleşim alanları haritada “çok yüksek riskli” olarak gösterildi. İstanbul, Ankara, İzmir yeni haritada kırmızıya bürünürken sadece Şırnak mavi kategoride yer aldı. Yeni haritada 12 il ise turuncu kategoride yer alırken sarı kategoride sadece 10 il bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması, artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecek. Lokanta, restoran, kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecek. Daha önceki uygulamada kırmızı illerde yer alan yeme – içme mekanlarının açılmasına izin verilmemiş, sadece paket servis yapmalarına müsaade edilmişti.

Sağlık Bakanlığı illeri risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayırdı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. İllerde bu kategorilere göre normalleşme adımları uygulanıyor.

Bugün yayınlanan risk haritasına göre şehirlerin durumu şöyle:

KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLER

Edirne, Kırkkale, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya,Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır.

TURUNCU KATEGORİDE OLAN İLLER

Manisa, Afyonkarahisar, Denizli, Burdur, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Tunceli, Bingöl, Kars, Ağrı, Kırşehir

SARI KATEGORİDE OLAN İLLER

Uşak, Van, Muş, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Siirt

MAVİ KATEGORİDE OLAN İLLER

Şırnak

Güncel haritayı sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, halka uyarı da bulundu. Koca, “İllerimizin risk durumunu gösteren son haritamız. Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde. Aşı programı toplum bağışıklığını sağlayana kadar mücadele etmeliyiz. Zor olanı aştık kolay olanı kaybetmeyelim” dedi.

TTB'den 'kırmızı harita' tepkisi: 10 maddede gördüklerimiz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), salgın sürecinin iyi yönetilmemesi nedeniyle dün akşam itibarıyla Şırnak dışında Türkiye'deki bütün illerin riskli olarak işaretlenmesine 10 maddenin altını çizerek tepki gösterdi. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'kırımızı il' sayısının 17'den 58'e çıktığı ve radikal kararların bu illerde uygulanacağını açıkladı. Kırmızı il sayısının kısa sürede 17'den 58'e yükselmesine tepkiler sürerken salgının başından itibaren iktidarın yanlış politikalarını dile eleştiren TTB'den de dikkat çeken bir açıklama geldi. Salgın yönetiminde başından itibaren yaşanan yanlışları 10 madde ile açıklayan TTB'den "Yönetemiyorsunuz" denildi.

TTB'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

"10 maddede bu haritada gördüklerimiz:

1- Asla zamanında harekete geçmeyen; sağlık emek-meslek örgütlerini sürece katmayan; merkezden icazet bekleyen pandemi yönetimi,

2-Bir yıldır ücretsiz maske dahi dağıtamayanlar,

3- Temaslı takibini halen bilimsel temellere uygun yapmayanlar,

4- İlerlemeyen aşılama programı,

5- Şehirler arası seyahatleri ve ulaşım araçlarını kontrol etmeyenler,

6- Bulaş riskine dönük tedbirler için uyku saatini (21.00-05.00) seçenler,

7- Yedi tuşu Lebaleb dolu kongreler,

8- İşyerlerinde önlem alınmadan çalıştırılan, sıkışık halde işe gitmeye zorlanan işçiler,

9- Sosyal destekten yoksun bırakılarak borç batağına sürüklenen esnaf,

10- Yoksullaştırılan, 1500 TL'ye yaşamını sürdürmesi istenen bir halk...

10 maddenin 1 cümlelik özeti: Yönetemiyorsunuz!"

Ankara Valiliği’nden yüz yüze eğitim açıklaması

Ankara Valiliği tarafından alınan yeni kararlara ilişkin açıklama yapıldı. Valiliğin açıklaması şu şekilde:

* Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 30.03.2021 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Ankara Valisi Vasip ŞAHİN başkanlığında olağanüstü toplanarak gündemindeki konuları görüşüp aşağıdaki kararları almıştır.

* Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararları alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

* Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar gereğince 1 Mart 2021 tarihinden itibaren, il bazlı uygulanacak tedbir ve kuralların illerin içerisinde bulunduğu risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) göre belirlendiği kontrollü normalleşme dönemine girilmiş ve İçişleri Bakanlığı'nın 02.03.2021 tarihli ve 3514 sayılı genelgesi ve 02.03.2021 tarihli ve 2021-11 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile uygulanacak tedbir ve kurallar belirlenmiştir.

* 29 Mart 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konulan kontrollü normalleşme döneminde iller bazında ve ülke genelinde salgının seyri, vaka ve hasta sayılarında yaşanan değişiklikler, hastane genel ve yoğun bakım doluluk oranları ile uygulamaya konulan tedbirlerin salgınla mücadeledeki etkililiği gibi hususlar değerlendirilmiştir.

* A. Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığı'nın 29.03.2021 tarihli ve 5673 sayılı genelgesi doğrultusunda yeni bir karar alınıncaya kadar İlimiz çok yüksek riskli bölge grubunda değerlendirilmiş olup bu kapsamda, ilimiz genelinde:

1. 02.03.2021 tarihli ve 2021-11 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlenmiştir. Buna göre;

– Hafta içi günlerde 21.0005.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına aynen devam edilmesine,

– Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının, cuma günü saat 21.00'de başlayıp cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanmasına,

– Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 01.12.2020 tarihli ve 2020-85 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisnalar ve muafiyetler (sonraki kararlarda yapılan eklemeler dahil olmak üzere) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilmesine,

2. Yemeiçme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa, koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edilmesine,

– Bu işyerlerinde aynı masada ve aynı anda en fazla 2 kişinin oturmasına izin verilmesine,

– Yeme içme yerlerinin 19:0021.00 saatleri arasında paket servisi veya gel al şeklinde, 21.0024.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.0020.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilmelerine,

3. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliğin kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek üzere ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak (etkinlik tarihi ilgili makamlara daha önce bildirilen toplantıların hafta sonları da dahil olmak üzere) yapılabilmesinin devamına ,

4. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere 02.03.2021 tarihli ve 2021-11 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde (kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 100'ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere) aynen devam edilmesine,

Ancak 34 Nisan 2021 tarihinde İlimizde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacakların (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına,

5. Girişlerde HES kodu kontrollerinin yapılması ve seyirci, refakatçi, misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilmelerinin devamına,

6. İnternet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, lunapark, kaplıca, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerlerin süregelen uygulamaya uygun şekilde; % 50 kapasite sınırına uyulması ve HES kodu kontrollerinin yapılması kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilmelerine,

7. Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesine,

8. Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; vatandaşlarımızın bu güne kadar sergilediği sağduyulu ve fedakârca yaklaşımı sürdürmesinin ve temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasının önemi kadar yürütülecek denetim faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliği de büyük bir etken olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede “Dinamik Denetim Süreci” uygulamasına kesintisiz şekilde devam edilmesine,

9. Salgının seyrini etkileyen ( olumluolumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülmesinin sağlanmasına,

10. Eğitim ve öğretimle ilgili olarak 02.03.2021 tarihli ve 2021-11 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile düzenlenen uygulamanın yeni bir karar alınıncaya kadar devamına,

B. Salgınla mücadele tedbirleri kapsamında 25.02.2021 tarihli ve 2021-9 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla sinema salonlarının faaliyetlerinin 01 Nisan 2021 tarihine kadar durdurulması kararlaştırılmıştı.

* Gelinen aşamada gerek sektörün bu yöndeki talebi gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, İçişleri Bakanlığı'nın 30.03.2021 tarihli ve 5676 sayılı Genelgesi doğrultusunda;

1. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerinin durdurulması kararının 12 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatılmasına,

* Kaymakamlıklar ve ilgili kurumlarca konuya gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.

Çorum'da ana sınıfı, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar hariç yüz yüze eğitime ara verildi

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında kentte ana sınıfı, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar hariç uzaktan eğitime geçildiğini söyledi. Çiftçi, gazetecilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklama kapsamında ilave tedbirler alındığını, bazı kararların da hıfzıssıhha meclislerine bırakıldığını söyledi. Çorum'un her 100 bin kişide görülen vaka sayısının artması nedeniyle Kovid-19 risk değerlendirme haritasında "kırmızı" kategorideki iller arasına girdiğini belirten Çiftçi, bu nedenle yeni kararlar alındığını anlattı. Çiftçi, "Bu nedenle Milli Eğitim Müdürümüz ile de görüştüm. Okullarımızda 8, 12. sınıflar, ana sınıfları ve ilkokulların dışındaki diğer ara sınıflarda yüz yüze eğitimden tekrar uzaktan eğitime geçme kararı aldık. Bugün itibarıyla okullarımızda uygulamaya başladık." dedi. (AA)

Almanya’da aşı paniği: Büyük kentlerde durduruldu

Almanya’da, İngiliz- İsveç ortak yapımı AstraZeneca aşısının uygulaması peş peşe yine durdurulmaya başladı. Almanya'da, aşının neden olduğu kan pıhtılaşmasından 7'si kadın 9 kişinin öldüğü açıklandı. İlk olarak, Köln Üniversite Kliniği, şu ana kadar kadın çalışanlara uyguladığı AstraZeneca aşısını, 55 yaş altı uygulamasının durdurulduğunu açıkladı. Bir klinik çalışanında kan pıhtılaşması sorun yaşandığı için bu kararın alındığı açıklanırken, Berlin'den ve Münih’ten daha sert bir karar geldi. Bütün başkentte AstraZeneca aşısının uygulaması durduruldu. Berlin Eyalet Senatörü Dilek Kalaycı, bir önlem olarak bu aşının uygulamasına ara verildiğini açıkladı. Tüm aşı randevuları da iptal edildi. Aşının özellikle kadınlarda, beyin damarlarında pıhtılaşma riski taşıdığı belirlendi. Ardından ünlü Charite Hastanesi, 55 yaşın altındaki kadınlarda aşının uygulamasını durdurdu. Şimdi bu bu karar genişletildi ve bütün başkentteki AstraZeneca aşı randevuları 60 yaş altı için tamamen durduruldu. Yeniden Paul Ehrlich Enstitüsü'nün kararının bekleneceği belirtildi. Münih’te de bütün aşı randevuları iptal edildi ve 60 yaş altına aşılama durduruldu. Öte yandan Avrupa Birliği Aşılama Komisyonu (Stiko), AstraZeneca’nın 60 yaş üzerindekilerde uygulamasının sürmesini, 60 yaşın altındakiler için ise aşılamanın “Dokktorların takdir yetkisine” bırakılmasını önerdi. İlk doz AstraZeneca yaptırmış olanların, ikinci dozu ne zaman alacağına ise Nisan ayı sonunda karar verilecek. Komisyon ayrıca, BioNTech ve Moderna aşısı olanların, ikinci aşılama için gereken süreleri birer hafta daha uzun tutulması gerektiğini vurguladı. Almanya'da hızla uygulanmaya başlanan AstraZeneca aşısından 31 trompos vakasının bildirildiği belirtiliyor. Bunlardan 19'unda ağır kan pıhtılaşması sorunu olduğu açıklanırken, 9 vakada sonuç ölümlü oldu. Merkezi Langen'de olan Paul Ehrlich Enstitüsü, ölenlerin ikisinin erkek, 7'sinin ise kadın olduğunu duyurdu. Ölen erkeklerin 36 ve 57 yaşında olduğu açıklandı. Kadınların ise 20 ile 63 yaş arasıında olduğu açıklandı. Almanya'da şu ana kadar 2.7 milyon ilk doz, 767 adet de ikinci doz AstraZeneca aşısı uygulandı. AstraZeneca aşısı, İngiltere'de yoğun olarak uygulanıyor ve şu ana kadar büyük bir sorun yaşanmadı. Almanya'da ise aşıya, ezeli rakip İngiltere'den gelmesi nedeniyle, özel bir alerji duyuluyor. Saklaması, nakliyesi kolay olan AstraZeneca, klasik ve vektör aşı, üstelik tanesi 1.80 Euro olduğu için diğerlerinden ucuz. Bu da, sık sık aşı kavgalarının çıkmasına neden oluyor. mRNA aşılarından sonra da bir çok ölüm yaşanmıştı. En son Würzburg’da, 83 yaşındaki bir kişi, arabasıyla geldiği hastanede BioNTech aşısı olmuş ve üç saat sonra ölmüştü. O ölümler sonrası, “Zaten yaşlı oldukları için öldüler, başka hastalıkları vardı, aşıyla bağlantısı bulunamadı” gibi açıklamalar yapılmıştı. AstraZeneca'dan sonra yaşanan ölümler sonrası bu tür açıklamalar yapılmaması dikkati çekiyor.

BioNTech ve Pfizer aşı üretim hedefini 2,5 milyar doza çıkardı

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, daha önce 2021 için 2,3 ve 2,4 milyar doz arasında açıklanan Kovid-19 aşı üretim hedefinin, Almanya'nın Marburg kentinde faaliyete geçen üretim tesisinin etkisiyle 2,5 milyar doza çıkarıldığı belirtildi. BioNTech’in açıklamasında, üretim kapasitesinin daha da artırılması için aşı üreticileri ve tedarikçilerle kurulan tedarik ağının genişletilmesi için görüşmeler yapıldığı da kaydedildi. Şirketlerin şimdiye kadar 2021’de dağıtılması için 1,4 milyar dozluk aşı anlaşması yaptığının hatırlatıldığı açıklamada, 200 milyon aşının halihazırda dağıtıldığı da bildirildi. Şirketler, 1,4 milyar dozluk aşı anlaşmasından bu yıl 9,8 milyar avro gelir etmeyi bekliyor. Öte yandan BioNTech, Pfizer ile ürettiği Kovid-19 aşısının satışlarının artmasıyla birlikte geçen yılın son çeyreğinde net karının 366,9 milyon avro olduğunu açıkladı. 2019’un aynı döneminde şirket 58,2 milyon zarar açıklamıştı. Şirketin geliri de 28 milyon avrodan 345,4 milyon avroya yükseldi. BioNTech, aşının pazarlanmasında, Çin hariç, diğer ülkelerde Pfizer ile eşit ortaklıkla çalıştığını açıklamıştı. Çin'de ise Fosun Pharma ile yüzde 35 ile yüzde 40 brüt kar payı anlaşması bulunuyor.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle yeni yazdığım bir şiirimi paylaşmak istiyorum:

ÇOCUKLUĞUM

“Tam çocukluğuma inecektim ki, vazgeçtim”

Kim bilir inseydim neler görecektim

Nerelerde takılıp kaldım, kim bilir

Neden hayata böyle güvensiz bakarım

Niçin geçmişle bitmeyen kavgadayım

Kim bilir niçin bu kadar hüzün doluyum

Gözyaşlarım niye hep içime akar

Sessizce üstünü örttüğüm anılarım

Neden şefkatle hep ardımdan bakar

İnsanlar neden bu kadar acımasız

Sevgi, huzur niçin uğramaz bana

Belki çocukluktan kalan yalnızlık

Hâlâ içimde duran, kanayan bir yara

Artık dibi olmayan bir uçurumdayım

Tamam da değilim, yarım da kalmadım

Bana ne aşk lazım şimdi, ne de sevgili

Ben kendimle baş başa, iyiyim iyi

Çocukluğum, benim dinmeyen sızım

Ben hâlâ büyümemiş o minik kızım.

#haticenayır

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Azerbaycanlıların Soykırımı Günü

Azerbaycan'da 31 Mart günü "Azerbaycanlıların Soykırımı Günü" olarak kabul edilmektedir. Azerbaycanlıların soykırımı, 200 yıl boyunca başta Ermeniler olmak üzere diğer halkların Azerbaycanlılara karşı giriştikleri katliamları ve Azerbaycanlılara karşı yürüttükleri acımasız siyaseti ifade etmektedir. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in bildirisi ile 26 Mart 1998 yılından sonra 31 Mart günü "Azerbaycanlıların Soykırımı Günü" olarak anılmaya başlanmıştır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

31 Mart 1517 - Protestan Reformu sebeplerinden, Martin Luther'in 95 Tezli Katolik Kilise Eleştirisi.

31 Mart 1774 - Amerikan Bağımsızlık Savaşı: Büyük Britanya Hükûmeti, Boston limanını kapattı.

31 Mart 1866 - İspanyol Donanması, Şili'nin Valparaíso limanını bombaladı.

31 Mart 1848 - Margaret ve Kate Fox adlı iki kız kardeş, ruhlar dünyasıyla ilişki kurduklarını iddia ederek, ilk profesyonel medyumlar oldu.

31 Mart 1889 - Paris'te, 1789 Fransız Devrimi'nin 100. yıl dönümü için, Gustave Eiffel tarafından yapılan Eiffel Kulesi açıldı.

31 Mart 1909 - RMS Titanic'in yapımına başlandı.

31 Mart 1901 - Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Başkonsolosu Emile Jelinek'in, Daimler'e ısmarladığı dört silindirli araç, sahibine teslim edildi. Jelinek, yeni aracına kızı "Mercedes"in adını verdi.

31 Mart 1917 - ABD, Virgin Adaları'nın bir bölümünü, Danimarka'dan 25 milyon Amerikan doları karşılığında satın aldı.

31 Mart 1918 - Yaz saati uygulaması, ABD'de ilk kez uygulanmaya başlandı.

31 Mart 1921 - İkinci İnönü Muharebesi'nde, Türk Ordusunun karşı taarruzu başladı.

31 Mart 1923 - Lozan Antlaşması: Londra'da toplanan İtilaf Devletleri temsilcileri, Türkiye'nin 8 Mart'taki notasına cevap vererek, Lozan'da kesintiye uğrayan görüşmeleri sürdürmeye çağırdılar.

31 Mart 1925 - Şeyh Said İsyanı'nın olduğu bölgede, Divan-ı Harb'in verdiği idam cezalarının, onay gerektirmeden yerine getirilmesi hakkındaki kanun kabul edildi.

31 Mart 1928 - İzmir, Torbalı'da meydan gelen 7,0 büyüklüğündeki depremde 50 kişi öldü.

31 Mart 1931 - Nikaragua'nın başkenti Managua'daki depremde 2000 kişi öldü.

31 Mart 1964 - Brezilya'da askerî darbe yaşandı.

31 Mart 1965 - ABD, Vietnam'a 3500 deniz piyadesi göndererek sıcak savaşa girdi.

31 Mart 1975 - Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti (39. Hükûmet), Süleyman Demirel Başkanlığında kuruldu.

31 Mart 1979 - Malta'daki son İngiliz Birlikleri de Ada'dan çekildi.

31 Mart 1985 - WWE'nin ve dünyanın en prestijli güreş etkinliği olan Wrestlemania'nın birincisi yapıldı.

31 Mart 1990 - Dokuzuncu İstanbul Film Festivali programında yer alan Yusuf Kurçenli'nin Karartma Geceleri filmi, Denetim Kurulu tarafından yasaklandı.

31 Mart 2005 - Makemake (cüce gezegen), Michael E. Brown liderliğindeki bir ekip tarafından keşfedildi.

31 Mart 2008 - İtalyan sanatçı Pippa Bacca, Kocaeli'nin Gebze ilçesi Tavşanlı köyü yakınlarındaki ormanlık alanda ölü bulundu. Zanlı Murat K., Bacca'yı öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı.

31 Mart 2015 - Türkiye'de elektrik sistemi çöktü. 79 il genelinde 10 saate kadar uzanan kesintiler yaşandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

31 Mart 250 - Constantius Chlorus, Roma İmparatoru (ö. 306)

31 Mart 1536 - Aşikaga Yoşiteru, Japon Hükümdar (ö. 1565)

31 Mart 1596 - René Descartes, Fransız filozof ve matematikçi (ö. 1650)

31 Mart 1723 - V. Frederick, Danimarka-Norveç ve Schleswig-Holstein dükü (ö. 1766)

31 Mart 1732 - Franz Joseph Haydn, Avusturyalı besteci (ö. 1809)

31 Mart 1778 - Coenraad Jacob Temminck, Hollandalı aristokrat, zoolog, ornitolog ve küratör (ö. 1858)

31 Mart 1809 - Nikolay Vasilyeviç Gogol, Rus yazar (ö. 1852)

31 Mart 1811 - Robert Wilhelm Bunsen, Alman kimyacı ve mucit (ö. 1899)

31 Mart 1833 - Mary Abigail Dodge, Amerikalı denemeci ve yayıncı (kadınların erkeklerden bağımsızlığını savunan) (ö. 1896)

31 Mart 1872 - Aleksandra Kollontay, Sovyet devrimci yazar ve diplomat (Rusya'da toplumsal göreneklerin ve kadının konumunun kökten değişmesi için verdiği çabalarla ünlü, dünyanın ilk kadın Büyük Elçisi (ö. 1952)

31 Mart 1872 - Arthur Griffith, İrlandalı yazar ve politikacı (İrlanda kurtuluş hareketi Sinn Féin'in ("Biz Kendimiz") kurucusu ve İrlanda Cumhuriyetinin ilk Başkan Yardımcısı ve daha sonra Başkanı) (ö. 1922)

31 Mart 1906 - Siniçiro Tomonaga, Japon fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1979)

31 Mart 1914 - Octavio Paz, Meksikalı diplomat ve yazar (ö. 1998)

31 Mart 1922 - Richard Kiley, Amerikalı oyuncu (ö. 1999)

31 Mart 1922 - Zeyyat Selimoğlu, Yazar ve çevirmen (ö. 2000)

31 Mart 1926 - John Robert Fowles, İngiliz roman ve deneme yazarı (ö. 2005)

31 Mart 1932 - Nagisa Oshima, Japon yönetmen (ö. 2013)

31 Mart 1933 - Beklan Algan, Oyuncu, yazar ve yönetmen (ö. 2010)

31 Mart 1938 - Ahmet Ayık, Millî güreşçi.

31 Mart 1943 - Christopher Walken, Amerikalı oyuncu.

31 Mart 1945 - Engin Alan, Asker ve siyasetçi.

31 Mart 1948 - Al Gore, Amerikalı politikacı.

31 Mart 1948 - Rhea Perlman, Amerikalı oyuncu.

31 Mart 1948 - Sinan Bengier, Tiyatro ve sinema oyuncusu.

31 Mart 1955 - Angus Young, İskoç asıllı Avustralyalı müzisyen ve AC/DC'nin gitaristi.

31 Mart 1962 - Olli Rehn, Fin politikacı.

31 Mart 1971 - Ewan McGregor, İskoç aktör.

31 Mart 1972 - Alejandro Amenábar, İspanyol yönetmen.

31 Mart 1972 - Facundo Arana, Arjantinli oyuncu.

31 Mart 1974 - Stefan Olsdal, İsveçli müzisyen.

31 Mart 1978 - Stephen Clemence, İngiliz futbolcu ve teknik direktör.

31 Mart 1982 - Paşhan Yılmazel, Oyuncu.

31 Mart 1987 - Georg Listing, Alman müzisyen ve Tokio Hotel'in bas gitaristi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

31 Mart 1631 - John Donne, İngiliz şair (d. 1572)

31 Mart 1727 - Isaac Newton, İngiliz matematikçi ve fizikçi (d. 1643)

31 Mart 1763 - Marco Foscarini, Venedik Cumhuriyeti'nin 117'inci dükü (d. 1696)

31 Mart 1837 - John Constable, İngiliz ressam (d. 1776)

31 Mart 1850 - John C. Calhoun, Amerikalı devlet adamı (d. 1782)

31 Mart 1855 - Charlotte Brontë, İngiliz romancı (Jane Eyre adlı yapıtıyla ünlü) (d. 1816)

31 Mart 1869 - Allan Kardec, Fransız yazar ve Deneysel Spiritüalizmin kurucusu (d. 1804)

31 Mart 1870 - Thomas Cooke, Kanadalı bir Katolik rahip ve misyoner (d. 1792)

31 Mart 1898 - Eleanor Marx, Marksist yazar ve politik eylemci (d. 1855)

31 Mart 1907 - Léo Taxil, Fransız gazeteci ve yazar (d. 1854)

31 Mart 1910 - Jean Moréas, Yunan asıllı Fransız şair (d. 1856)

31 Mart 1917 - Emil Adolf von Behring, Alman hekim ve Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü sahibi (d. 1854)

31 Mart 1943 - Pavel Milyukov, Rus tarihçi ve liberal politikacı (d. 1859)

31 Mart 1945 - Anne Frank, Yahudi yazar (yazdığı günlüklerle ünlü, Yahudi Soykırımının simge isimlerinden) (d. 1929)

31 Mart 1945 - Hans Fischer, Alman kimyager (d. 1881)

31 Mart 1970 - Semyon Timoşenko, Sovyet komutan (d. 1895)

31 Mart 1975 - Munis Faik Ozansoy, Şair ve yazar (d. 1911)

31 Mart 1976 - Paul Strand, Amerikalı fotoğraf sanatçısı (d. 1890)

31 Mart 1980 - Jesse Owens, Amerikalı atlet (d. 1913)

31 Mart 1981 - Enid Bagnold, İngiliz yazar (d. 1889)

31 Mart 1986 - Jerry Paris, Amerikalı aktör (d. 1925)

31 Mart 1993 - Brandon Lee, Çin kökenli Amerikalı aktör (d. 1965)

31 Mart 1995 - Selena, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (d. 1971)

31 Mart 2001 - Clifford Shull, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1915)

31 Mart 2008 - Jules Dassin, Amerikalı sinema yönetmeni (d. 1911)

31 Mart 2008 - Pippa Bacca, İtalyan sanatçı ve aktivist (d. 1974)

31 Mart 2009 - Atilla Konuk, Siyasetçi ve sporcu (d. 1923)

31 Mart 2009 - Aydın Babaoğlu, Sinema oyuncusu (d. 1953)

31 Mart 2009 - Raúl Alfonsín, Arjantinli avukat ve siyasetçi (d. 1927)

31 Mart 2010 - Ana Novac, Rumen yazar (d. 1929)

31 Mart 2010 - Alp Can, Gazeteci (d. 1961)

31 Mart 2013 - Yaşar Güner, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1943)

31 Mart 2015 - Mehmet Selim Kiraz, Savcı (d. 1969)

31 Mart 2016 - Hans-Dietrich Genscher, Alman politikacı (d. 1927)

31 Mart 2016 - Zaha Hadid, İngiliz mimar (d. 1950)

31 Mart 2016 - Imre Kertész, Macar yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1929)

31 Mart 2017 - Halit Akçatepe, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1938)

31 Mart 2018 - Mükerrem Kemertaş, Ses sanatçısı (d. 1938)

31 Mart 2019 - Nipsey Hussle, Amerikalı Hip-Hop sanatçısı (d. 1985)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?