İzmir’de son bir haftada vaka sayısı yüzde 42 arttı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Taksicilikte ilk günü olan şoförün taksisine binen müşteri şoföre bir şey sormak için hafifçe omuzuna dokunur. Şoför bir çığlık atıp, direksiyonun kontrolünü kaybeder ve kaldırıma çıkıp, arabayı zar zor durdurur ve arkaya dönüp müşteriye:

- "Bir daha bunu yaparsan gözünü patlatırım!" diye bağırır.

Müşteri:

- "Azıcık dokunmanın sizi bu kadar korkutup sıçratacağını düşünemedim, özür dilerim." der.

Kendini toparlamış olan şoför, müşteriye dönüp:

- "Haklısınız." der. "Sizin kabahatiniz yok. 25 senedir cenaze arabası şoförüydüm. Bugün benim takside ilk günüm."

Bugün Mahir Çayan'ı daha 26 yaşındayken sonsuzluğa uğurlayışımızın 49. yıldönümü. Huzurla uyusun. "Günün Sözü" ondan gelsin.

"Onların bugün büyük görünen güçleri ve imkânları bizlere vız gelir. Onlar bir avuç, biz ise milyonlarız. Kaybedeceğimiz hiçbir şey yoktur ama kazanacağımız koca bir dünya vardır."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Daha pozitif olmak istiyorsanız, düzenli olarak spor yapmalısınız. Bu vücudunuzun daha fazla endorfin hormonu salgılamasına yardımcı olacaktır. Öte yandan spor yapmanın daha pek çok farklı etkisi vardır. Mesela; daha fit bir vücuda kavuştuğunuz için kendinizi iyi hissedecek, çok daha düzenli bir biçimde uyuyabilecek, daha az stres yaşayacak ve daha pek çok açıdan mutlu olacaksınız.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

New York'taki Empire State binasının inşasında on milyon tuğla kullanılmıştır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

Yeni koronavirüs risk haritası açıklandı: Sadece tek bir il mavi

Yeni koronavirüs risk haritası açıklandı. Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer aldı, düşük riskli (mavi) kategoride yer alan tek il ise Şırnak oldu. Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak, Kovid-19’da orta riskli (sarı) iller oldu.

 

Kırmızı kategorideki illerde sokağa çıkma kısıtlaması iki gün olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen kabine toplantısı 3.5 saatin ardından sona erdi. Covid-19 salgınında günlük vaka sayısı yeni normalleşme dönemiyle birlikte hızla artmaya devam ederken gözler bugün yapılan kabine toplantısına çevrildi.19:30'da sona eren toplantıda bilim kurulunun tavsiyesine göre, bazı illerde seyahat yasağı gündemde.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

*Vaka, hasta ve ölüm sayıları arttığında tedbirleri güncellemek durumunda kalıyoruz. Vaka, hasta ve ölüm sayısını düşüremezsek küresel normelleşmenin gerisinde kalırız.

*Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması 21:00-05:00 olarak haftanın her günü uygulanacak.

*Kırmızı kategorideki illerde sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek.

*Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.

*Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.

 

Türkiye’den umutlandıran haber

30 yıldır dünyanın gündeminde olan kanser aşısı çalışmalarında, immün hücresel tedavi yönteminde umutlandıran gelişme Tekirdağ'dan geldi. Hücresel kanser immün tedavi yönteminde klinik öncesi çalışmalarda sona gelinirken, 1 yıl içerisinde klinik çalışmalarının başlanması umut ediliyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi iş birliğinde yürütülen, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Anabilim Dalındaki hocaları lisansüstü öğrencileri ile yaptıkları çalışmalarda immün hücresel tedavi yöntemiyle kanser hastalarına umut ışığı olacağı belirtildi. Tıp Fakültesi Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burhan Turgut, kanser ilacı çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*Bu aşı diye ifade ettiğimiz kanser aşısı, immün hücresel tedavi yani bağışıklık sistemini kansere karşı kullanmakla ilgili bir tedavi. Tabi bu yöntem son 30 yıldır gündemde olan ama son 3-4 yıldır oldukça ilerlemeler kaydedilen, genetik mühendisliğin olaya eklenmesiyle beraber, bir ivme kazanan tedavi yöntemi.

*Oldukça başarılı sonuçlar var. Avrupa'da ve Amerika'da belirli hasta gruplarına standart tedavi haline gelmiş durumda. Ülkemizde bu konuda öncü olabilecek durumdayız. Özellikle Marmara Araştırma Merkeziyle beraber yaptığımız çalışmalarla belirli bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Hastaya uygulanma öncesi aşmadayız.

*İnsan çalışmalarını başlamayı hedefliyoruz. Bununda yakın bir zamanda gerçekleşeceğine inanıyoruz. 6 ay, 1 yıl gibi bir süre içerisinde bunun projelendirilmesi gerekiyor.

Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bahadır Batar ise, şunları söyledi;

*Klinik öncesi çalışmalarımızda yaklaşık 1 yıl önce başladık. Şuan itibarıyla çalışmalarımız devam ettirmekteyiz. Bir yıl içerisinde klinik öncesi çalışmalarımızı tamamlayıp, klinik çalışmalara başlamayı umut ediyoruz. Klinik çalışmalarımızda crıspr diye adlandırılan gen mühendisliği teknolojisini kullanıyoruz.

*Crıspr teknolojisi ile özellikle hücrelerin genlerinde yeniden düzenlenmeler gerçekleştirilebilmektedir. Biz de klinik öncesi araştırmalarımızda özellikle bağışıklık sisteminde rol oynayan hücrelerin genlerinde yeninden düzenlenmeler yaparak, bu bağışıklık sistemi hücrelerinin, tümör hücrelerini çok daha spesifik olarak tanımasını, güçlü bir immün yanıt oluşturmasını ve tümör hücrelerini ortadan kaldırmasını amaç ediyoruz.

 

Barış Anneleri, Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu ziyaret etti

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun başlattığı "Adalet Nöbeti" eylemini 13 gündür sürdürüyor. Barış Anneleri devam eden nöbet eylemini ziyaret etti. Adalet Nöbeti'ni ziyaret eden Barış Anneleri, "Meclis’te olsanız da olmasınız da bizim irademizsiniz, vekilimizsiniz" diyerek Ömer Faruk Gergerlioğlu'na dayanışma dileklerinde bulundu. Milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun başlattığı "Adalet Nöbeti" eylemini 13 gündür sürdürüyor. Parti Genel Merkezi'nde devam eden nöbet eylemine gün içinde ziyaretçiler gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda bir dayanışma ziyaretini de Ankara’daki Barış Anneleri gerçekleştirdi. “Gergerlioğlu bizim irademizdir” diyen Barış Annesi Münibe Koç, “Siz sabahın altısında o şekilde gözaltına alındığınızda ben sandım ki o Meclis çöktü. Orhan Doğanlar, Leyla Zanalar aklımıza geldi. Adalet inşallah yerini bulacaktır. Biz her zaman adalet istiyoruz. Siz Mecliste olsanız da olmasınız da bizim irademizsiniz, vekilimizsiniz” dedi. Gergerlioğlu da şunları söyledi:

"Gözaltından çıktığım zaman beni arayıp üzüntülerinizi hemen dile getiren annelerimizsiniz. Halk beni seçti, ben de direnmeyi seçtim. Şunu unutuyorlar; biz 40, 50 kişi değiliz ki. Arkamızda en az 7 milyon oy veren insan var."

Adalet Nöbeti'ne ziyaretler sürüyor. (Ankara/MA)

Sarayda ve belediyede görev yapan rektörün oğluna yeni görev: En az 10 bin lira alacak

Bağımsız Kocaeli’den Sebahattin Aydın’ın haberine göre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Sadettin Hülagü’nün oğlu 36 yaşındaki Dr. Kemal Taha Hülagü, yeni bir görev daha aldı. Kemal Taha Hülagü, İzmit Özel Poliklinik Sağlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi’ne konkordato komiseri olarak atandı. Kocaeli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nden yapılan bildirimde, “Davacı İzmit Özel Poliklinik Sağlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi tarafından mahkememizde açılan konkordato davası nedeniyle; davacı şirkete mahkememizce 18/03/2021 tarihli karar ile konkordato komiseri olarak Ahmet Cemkut Badem ve Hakan Çebi yanında Kemal Taha Hülagü‘nün de atanmasına karar verilmiş ve İİK’nun 288/2 maddesi ve ilgili maddeleri çerçevesinde atanan konkordato komiserinin ilanına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Resmi olarak belirlenmiş olan Konkordato Komiseri maaşının alt limiti, 10 bin lira. Yasaya göre konkordato komiseri görevini üstlenen kişi en fazla 5 şirketin davasını takip edebilir.

Süveyş Kanalı deniz trafiğine yeniden açıldı

Süveyş Kanalı İdaresi, karaya oturan dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı İhab Memiş de bu sabah yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan geminin yüzdürülmesi çalışmalarının başarılı olduğunu, geminin saplandığı yerden kurtarıldığını ve fiilen yüzdürüldüğünü duyurmuştu. Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı. “The Ever Given” isimli geminin dar kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı. Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart’ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu. Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde “zorluklarla karşılaşıldığını bildirmişti.

 

Korona haberlerine gelince:

 

Polikliniğimize zor ulaşıyoruz

Sağlık Bakanlığı’nın son risk haritasına göre ‘çok yüksek riskli’ iller arasında yer alan İzmir’de son bir haftada vaka sayısı yüzde 42 arttı. Hastanelerdeki yoğun bakımlar ve mevcut pandemi servisleri doldu, ek servisler açılmaya başlandı.

BirGün’e konuşan sağlık emekçileri, “Bu hızla giderse kasım ayına geri döneceğiz” dedi. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan ve ismini vermek istemeyen bir sağlık emekçisi, hastanede yoğunluğun çok arttığını ve yeni pandemi servislerinin açıldığını belirtti. “Geçtiğimiz hafta 2 yeni pandemi servisi açıldı, önümüzdeki hafta 2 tane daha açılacağı söyleniyor” diyen sağlık emekçisi, şöyle devam etti:

“Hastanede İngiliz mutantının görüldüğünü öğrendik. Mutant sebebiyle daha önce 3 kişi yatırdığımız servis odalarına şu anda bulaş riski daha yüksek olduğu için tek kişi yatırabiliyoruz. O yüzden de hastanede bir yoğunluk oluşuyor. Bazı sabahlar biz çalışanlar olarak polikliniklere ulaşmakta zorlanıyoruz. Birçok arkadaşımız yeniden filyasyon ekibinde görevlendirilmeye başlandı. Bu yüzden de yoğunluklar tekrar oluşmaya başladı. Üstelik filyasyon ekibinin takip ettiği vaka sayısı 25-30 civarındayken, bu hafta sayılar 300’lere kadar çıkmış durumda. Vaka artışları bu hızla giderse kasım ayına geri döneceğiz.”

Kasım ayından beri filyasyon ekibinde çalışan bir sağlık emekçisi ise şunları anlattı: “Biz bir arkadaşımla beraber iki kişi, bir ekip olarak çalışıyoruz. Kasım ayında sadece ekip arkadaşım ve ben Buca’da günlük 115 kişiye kadar filyasyon yaptık. Kısıtlamalarla birlikte, ocak ayında vakalar azalmaya başladı. Şubatta filyasyon yapılan kişi sayısı ekip başına günlük 5’e kadar düştü. Hatta hiç vakaya gitmediğimiz günler bile oldu.”

Bu ay ise vaka sayılarının hızla yükseldiğine dikkat çeken sağlık emekçisi, “Vaka sayıları sadece benim çalıştığım bölge için, 2 hafta önce 45-50’ye, geçen hafta 100-110’a, bu hafta ise 150’ye ulaşmış durumda. 150 vaka, ortalama 2 temaslısı ile birlikte Buca’da en az günlük 450 kişinin Covid-19 virüsünden etkilendiği anlamına geliyor. Bu yalnızca PCR yaptırarak resmi olarak pozitif olmuş vaka sayısı. Bu haftayla birlikte ekip arkadaşımla beraber takip ettiğimiz vaka sayısı yeniden günlük 35’lere kadar çıkmış durumda ve bizim gibi çalışan 10 ekip daha var” diye konuştu.

 

AKP kongresine katılmıştı! AKP’li vekil coronaya yakalandı

Geçtiğimiz günlerde yapılan AKP kongresine katılan Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, corona virüsüne yakalandığını duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Tamer, “Bugünkü yaptırdığım Covid-19 testim pozitif çıktı. Bir hafta öncesinde benimle görüşen tüm arkadaşlarımızın test yaptırmalarını özellikle istirham ediyorum. Ankara Şehir Hastanesinde yattığımı belirtir dualarınızda olmam arzusuyla kamuoyuna duyururum” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz günlerde AKP, 7. Olağan Büyük Kongresini gerçekleştirmişti. Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden genel başkanlığa seçildiği kongreye 81 ilden binlerce partili, STK temsilcileri ve davetliler katılmıştı. Kongrenin yapıldığı salonda ve salon dışında binlerce kişi corona virüs tedbirlerine aldırış etmemişti. Tartışmalara neden olan lebaleb kongreye Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de katılmıştı.

CHP'li Emir'den Bakan Koca'ya: 50 bin doz BioNTech aşısına ne oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın BioNTech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalara devam ettiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Aşının teslim alınma tarihleri de, miktarları da çelişkili. Bakan bir partide 750 bin doz, diğer partide 700 bin doz aşının geldiğini söyledi ancak BioNTech'e yazdırdıkları belgede, iki partide de 700 bin doz aşının gönderildiği yazıyor. 50 bin doz aşıya ne oldu?" diye sordu.

Türkiye'ye geçtiğimiz hafta iki parti halinde gelen BioNTech aşısı ile ilgili yapılan çelişkili açıklamaları TBMM gündemine getiren CHP’li Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu. Aşı ile ilgili halka karşı şeffaf olunması gerektiğinin altını çizen Emir, şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısına ilişkin yaptığı açıklamada 24 Mart günü 700 bin doz aşının geldiğini, bundan bir gün önce de 750 bin doz aşının teslim alındığını açıklamıştır. Bakan Koca, bu açıklamadan üç gün sonra ise 27 Mart günü Habertürk Gazetesi Yazarı Fatih Altaylı'ya verdiği röportajda Biontech'ten kendisine ve Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir’e hitaben yazılmış bir belgeyi paylaşmıştır. Söz konusu belgede sevkiyatın ilk bölümü olan 700 bin dozluk partinin 24 Mart, ikinci 700 bin dozluk partinin ise 25 Mart’ta teslim edildiği ifade edilmiştir.

Biontech firmasına yazdırılan belgede belirtilen teslim tarihleri ile Bakan tarafından açıklanan teslim tarihlerinin çelişkili olduğu görülmektedir. Teslim tarihlerinin yanı sıra açıklanan miktarlarda da çelişkiler bulunmaktadır. Bakan, ilk partide 750 bin doz aşının geldiğini belirtirken Biontech ise ilk partinin 700 bin doz olarak teslim edildiğini ifade etmiştir. İki açıklama arasında 50 bin doz fark bulunmaktadır ve bu 50 bin doz aşının kimler için kullanıldığının açıklanması gerekmektedir."

Sağlık Bakanı'nın çelişkili açıklamalarının aşıya karşı kuşkuları daha da artırdığının altını çizen Emir, şöyle devam etti: "Salgından kurtulmamızın tek yolu aşıdır ve aşı ile ilgili her türlü bilginin doğru, şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Buna karşın Sağlık Bakanı, birbirinden çelişkili açıklamaları ile kuşkuları daha da artırmaktadır. Sağlık Bakanı, 83 milyonun sağlığından sorumludur ve 'Artık gelen aşıları açıklamayacağım' deme hakkı da bulunmamaktadır."

Milli Takım'da koronavirüs şoku

2022 Dünya Kupası elemelerinde harikalar yaratan (A) Milli Futbol Takımımız'da salı günkü Letonya maçı öncesi 3 futbolcunun koronavirüs ilk testlerinin pozitif çıktığı öne sürüldü. Bu 3 ismin 2. testleri yapıldı, yarın isimler ve sonuçlar TFF tarafından açıklanacak. Milli takım Hollanda ve Norveç'i yenmişti.

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle bugün 64 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 111. doğumgünü olan değerli şair Ziya Osman Saba'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Misakımilli Sokağı No.37

Ah, şimdi hatıralar mahallesinde

Misakımilli sokak No.37

Orası bütün evler, bütün ömür içinde,

Mesut olduğumuz evdi.

Talihin bir gün karşımıza çıkardığı.

Elele döşediğimiz bir çift küçük odası.

Ne diyeyim bilmem ki:

Gönül sarayı, aşk yuvası...

Akşamlar iner "kaymak yoğurt"çularla

Kaldırımlar benim için gölgelenirdi.

Saatler ilerler bozacılarla,

Derken bir komşu seslenirdi.

Pencerelerimizden biri komşu arsaya bakar,

Ötekinin önünde bir havagazı feneri;

Rüzgarla açılıp kapanırdı ışığı,

Geceleri...

O geceler, doğan günler orada,

Kaderlerin en güzelini ördü.

Misakımilli sokağı No.37,

Çocuğum orada dünyayı gördü.

Misakımilli sokağı! Senin

Esen rüzgar, yağan karını sevdim.

Camın önüne her oturuşta seyrettiğim,

Arnavut kaldırımlarını sevdim.

Bir çocukluk oyunu mu oynadık orada?

Sen gelin olmuştun, ben güvey.

Sen öyle güzel; ben daha genç,

Yepyeni, taptazeydi her şey.

Ne zaman o sokağa yolum düşse şimdi,

Ayaklarım geri geri gider.

Evler cansızdır elbet, insanlar vefasız,

Komşumuz başkalarına komşuluk eder.

Yabancı perdeler aşılmış penceresi,

Bir vakitler içinde çocuğumun oturdügu.

-Yeni kiracılar evlatsız besbelli-

Şimdi birkaç saksının durduğu.

Söz birliği etmiş şimdi saksılar, perdeler,

Elektrik lambasıyla değiştirilen fener.

O sokağa ne zaman yolum düşse, bir ses:

Günler geçti, geçti, geçti... der.

#ZiyaOsmanSaba

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına:

Halk takvimine göre 30 Mart'ta 3 dokuzların ikincisi denilen fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

30 Mart 1814 - Napolyon Savaşları: Koalisyon güçleri Paris'e girdi.

30 Mart 1842 - İlk kez bir ameliyatta anestezi uygulandı.

30 Mart 1856 - Kırım Savaşı; Rus İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında Paris Antlaşması'nin imzalanmasıyla sona erdi.

30 Mart 1858 - Hymen Lipman, silgili kurşun kalemin patentini aldı.

30 Mart 1863 - Türkiye'de eğitim alanında açılan ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka kuruldu.

30 Mart 1863 - Danimarka Prensi Wilhelm Georg, Yunanistan Kralı oldu.

30 Mart 1867 - Alaska, ABD Dışişleri Bakanı William H. Seward tarafından, Rus İmparatorluğu'ndan 7.2 milyon dolara satın alındı. Kilometrekaresi 4.19 dolara gelen bu alışveriş üzerine medya bu olayı Seward'ın aptallığı olarak nitelendirdi.

30 Mart 1918 - Bakü ve civarında Bakü Sovyeti ve Ermeni Devrimci Federasyonu kuvvetlerinin Müsavat Partisi ve Kafkas Süvari Tümeni arasında meydana gelen çatışmalar başladı. Mart Olayları ismi verilen çatışmalar 3 Nisan 1918 tarihine kadar devam etti.

30 Mart 1945 - II. Dünya Savaşı: SSCB kuvvetleri, Avusturya'nın Viyana şehrine girdi.

30 Mart 1951 - ABD'de Ethel ve Julius Rosenberg çifti, Sovyetler Birliği hesabına çalıştıkları ve ABD'nin nükleer sırlarını bu ülkeye sattıkları iddiasıyla idama mahkûm edildi. İdamlar, 1953 Haziran'ında infaz edildi.

30 Mart 1951 - "Remington Rand" şirketi, ilk ticari bilgisayar olan UNIVAC I'i, ABD Nüfus Sayım Dairesi'ne teslim etti. UNIVAC I'i, ENIAC'ı tasarlayan mühendisler geliştirmişti.

30 Mart 1971 - Ezanın yeniden Türkçe okunması için Senato'ya yasa önerisi verildi, teklif kabul edilmedi.

30 Mart 1972 - Kızıldere Olayı: Mahir Çayan ile dokuz arkadaşı, Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde saklandıkları evde öldürüldü. Üç İngiliz de aynı evde ölü bulundu. Olaydan sadece Ertuğrul Kürkçü sağ olarak kurtuldu.

30 Mart 1981 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington, DC'de bir suikast girişimi sonucu vurularak yaralandı.

30 Mart 1998 - AB, Kıbrıs ile üyelik görüşmelerine başladı.

30 Mart 2005 - Kabahatler Yasa Tasarısı, TBMM'de kabul edildi.

30 Mart 2006 - Marcos Pontes, uzaya çıkan ilk Brezilyalı astronot oldu.

30 Mart 2014 - Yerel seçimler yapıldı. AK Parti yüzde 42,87 oy oranıyla birinci parti oldu. CHP yüzde 26,34, MHP ise yüzde 17,87 oranında oy aldı.

30 Mart 2020 - Rusya-Suudi Arabistan petrol fiyat savaşı: Brent petrol fiyatı varil başına %9 düşerek Kasım 2002'den bu yana en düşük seviye olan $23'a düştü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

30 Mart 1432 - Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. Padişahı (ö. 1481)

30 Mart 1674 - Jethro Tull, İngiliz tarımcı (ö. 1741)

30 Mart 1746 - Francisco Goya, İspanyol ressam (ö. 1828)

30 Mart 1844 - Paul Verlaine, Fransız şair (ö. 1896)

30 Mart 1853 - Vincent van Gogh, Hollandalı ressam (ö. 1890)

30 Mart 1864 - Franz Oppenheimer, Alman sosyolog ve politik ekonomist (ö. 1943)

30 Mart 1880 - Sean O'Casey, İrlandalı yazar (ö. 1964)

30 Mart 1882 - Melanie Klein, Britanyalı psikalanist (ö. 1960)

30 Mart 1894 - Sergey Vladimiroviç İlyuşin, Rus uçak tasarımcısı (ö. 1977)

30 Mart 1910 - Józef Marcinkiewicz, Polonyalı matematikçi (ö. 1940)

30 Mart 1910 - Ziya Osman Saba, Şair ve yazar (ö. 1957)

30 Mart 1911 - Ekrem Akurgal, Arkeolog (ö. 2002)

30 Mart 1926 - Ingvar Kamprad, İsveçli iş adamı ve IKEA'nın kurucusu (ö. 2018)

30 Mart 1928 - Tom Sharpe, İngiliz yazar (ö. 2013)

30 Mart 1930 - Anna-Lisa, Amerikalı oyuncu (ö. 2018)

30 Mart 1934 - Hans Hollein, Avusturyalı mimar ve tasarımcı (ö. 2014)

30 Mart 1934 - Mahmut Atalay, Millî güreşçi, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu (ö. 2004)

30 Mart 1937 - Warren Beatty, Amerikalı aktör.

30 Mart 1942 - Mehmet Ulusoy, Tiyatro yönetmeni (ö. 2005)

30 Mart 1945 - Eric Clapton, İngiliz müzisyen.

30 Mart 1950 - Robbie Coltrane, İskoç oyuncu.

30 Mart 1962 - MC Hammer, Amerikalı şarkıcı.

30 Mart 1964 - Ebu Enes el-Libi, Libyalı el-Kaide'nin üst düzey sorumlusu (ö. 2015)

30 Mart 1964 - Tracy Chapman, Amerikalı şarkıcı.

30 Mart 1968 - Celine Dion, Kanadalı şarkıcı.

30 Mart 1979 - Norah Jones, Amerikalı piyanist ve şarkıcı.

30 Mart 1979 - Simon Webbe, İngiliz şarkıcı.

30 Mart 1980 - Yalın, Şarkıcı.

30 Mart 1991 - NF, Amerikalı rapçi.

30 Mart 2000 - İbrahim Ahmed Acar, Eskrimci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

30 Mart 1486 - Thomas Bourchier, Canterbury Başpiskoposu (d. 1404)

30 Mart 1526 - Konrad Mutian, Alman humanist (d. 1470)

30 Mart 1540 - Matthäus Lang von Wellenburg, Alman politikacı ve Salzburg Başpiskoposu (d. 1469)

30 Mart 1559 - Adam Ries, Alman matematikçi (d. 1492)

30 Mart 1587 - Ralph Sadler, İngiliz politikacı (d. 1507)

30 Mart 1662 - François le Métel de Boisrobert, Fransız şair (d. 1592)

30 Mart 1689 - Kazimierz Łyszczyński, Leh asilzade, filozof ve asker (d. 1634)

30 Mart 1707 - Sébastien Le Prestre de Vauban, Fransız mimar (d. 1633)

30 Mart 1764 - Pietro Locatelli, İtalyan besteci (d. 1695)

30 Mart 1896 - Harilaos Trikupis, Yunanistan'ın yedi defa Başbakanı (d. 1832)

30 Mart 1925 - Rudolf Steiner, Avusturyalı filozof, eğitimci, bilim adamı, sanatçı, yazar ve antropozofitin kurucusu (d. 1861)

30 Mart 1940 - Walter Miller, Amerikalı sessiz film oyuncusu (d. 1892)

30 Mart 1941 - Vasil Kutinçev, Bulgar asker (d. 1859)

30 Mart 1949 - Friedrich Bergius, Alman kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1884)

30 Mart 1956 - Mithat Cemal Kuntay, Yazar (d. 1885)

30 Mart 1956 - Duff Pattullo, Britanya Kolumbiyası'nın 22. Başbakanı (d. 1873)

30 Mart 1957 - Arif Dino, Ressam ve şair (d. 1893)

30 Mart 1965 - Philip Showalter Hench, Amerikalı hekim (d. 1896)

30 Mart 1968 - Bobby Driscoll, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1937)

30 Mart 1972 - Ahmet Atasoy, Marksist-Leninist devrimci önder ve THKP-C militanı (d. 1946)

30 Mart 1972 - Cihan Alptekin, Devrimci ve THKO kurucularından (d. 1947)

30 Mart 1972 - Ertan Saruhan, Öğretmen ve THKP-C'li eylemci (d. 1942)

30 Mart 1972 - Mahir Çayan, Devrimci ve THKP-C önderlerinden (d. 1946)

30 Mart 1977 - Abdel Halim Hafez, Mısırlı şarkıcı ve aktör (d. 1929)

30 Mart 1978 - Memduh Tağmaç, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 14. Genelkurmay Başkanı (d. 1904)

30 Mart 1986 - James Cagney, Amerikalı aktör (d. 1899)

30 Mart 2004 - Timi Yuro, Amerikalı şarkıcı (d. 1940)

30 Mart 2005 - Mitch Hedberg, Amerikalı komedyen (d. 1968)

30 Mart 2013 - Phil Ramone, Amerikalı, 14 Grammy ödüllü aranjör ve yapımcı (d. 1934)

30 Mart 2016 - Anne Aasheim, Norveçli yazar (d. 1962)

30 Mart 2020 - Ted Monette, Amerikan ordusu albayı (d. 1945)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?