Yapılandırmada 2. taksitte son gün 31 Mart

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Polis yurt dışına kaçak insan taşıyan kamyon şoförüne sorar:

- "Ne var kamyonda?"

Şoför:

- "Mal var." der.

Bunun üzerine kaçaklardan birisi kafasını çıkarır ve:

-"Kime mal diyorsun lan sen?" der.

Polis:

-"Hani mal vardı?" diye sorar.

Şoför cevap verir:

- Eee, mal olmasa kafasını çıkarır mıydı?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Ne değiştirebildiğin, ne yardım edebildiğin, ne de terk edebildiğin bir kadını sevmenin ne demek olduğunu bilemezsiniz." demiş Romain Gary...

Böyle bir erkeği sevmek de hiç kolay değildir bence.

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

"Pozitif düşünme üzerine pratik yapın. Çünkü düşünceler hareketlerinizi de etkiler. Eğer sürekli negatif şeyler düşünürseniz, sizin için olan tüm çıkış yollarını kapatmış olursunuz. Bu nedenle pozitif bir insan olmak için, olumlu şeyler düşünmeyi öğrenmelisiniz. İnanın bana, olumlu düşünce bu dünyadaki en önemli güçler arasındadır."

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Çakmak kibritten daha önce icat edilmiştir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Yapılandırmada 2. taksitte son gün 31 Mart

‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun’ kapsamındaki yapılandırma düzenlemesinden yararlanılması için başvuru süresi 1 Şubat’ta, yapılandırılan borçların 1. taksit ödemesi ile peşin ödenmesi için tanınan süre de 1 Mart’ta dolmuştu. Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden vatandaşların da 2. taksit ödemelerini 31 Mart’a kadar ödemeleri gerekiyor. Kanunda, yapılandırma düzenlemesinden yararlanılmaya devam edilmesi için ilk 2 taksitin süresinde ve tam olarak yatırılması şartı bulunuyor. Bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde de kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek. Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan borca ilişkin ilk taksitin süresinde ve tam ödenmiş olması şartıyla, kalan taksitlerin tamamının 2. taksit ödeme süresi içinde yani 31 Mart’a kadar ödenmesi halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanılabilecek. Buna göre, bu tutarlara katsayı uygulanmayacak, Yİ-ÜFE tutarı üzerinden hesaplanan tutara yüzde 50, idari para cezalarının aslına yüzde 12.5 indirim yapılacak. Ayrıca mükelleflere, peşin ödeme seçeneğini tercih ettikleri halde, borçlarını süresinde ödememeleri veya eksik ödenmeleri durumunda da ikinci bir imkan sağlanıyor. Buna göre, mükelleflerin, borçlarını peşin ödeme tutarı ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile en geç ilk taksiti izleyen ay sonuna yani 31 Mart’a kadar ödemesi durumunda, yapılandırma hakkı devam edecek. Borçlar, borçlunun tercihlerine göre, İnteraktif Vergi Dairesi’nden, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulamasından, ‘www.gib.gov.tr’ adresindeki ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ bölümünden 02.00-23.45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile ödenebilecek. Borçlar, vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ya da PTT şubelerinden de yatırılabilecek.

Uzungöl'deki imar planlarına dair durdurma kararı verildi

Doğu Karadeniz’in turizm merkezlerinden Uzungöl için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planı çalışması yargıya taşındı. İmar planına karşı, şehircilik ilkelerine ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle planın belirli kısımları için açılan 30 davadan 6’sı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi. İmar planı hazırlanırken Uzungöl’de yaşayan yerel halkın taleplerinin dikkate alınmadığını belirten yurttaşlar, yeniden hazırlanacak imar planında halkın taleplerinin de gözetilerek ortak karar alınmasını istedi. Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planı mahkemeye taşındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılında, "1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı" hazırlandı. Askıya çıkan plan, 80’e yakın noktada parsel anlaşmazlığı nedeniyle şehircilik ilkelerine ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşındı. 30 kişi planın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesine dava açtı. Dava kapsamında bölgede bilirkişi keşfi de yapıldı. Mahkeme, plan esaslarına, imar mevzuatına, üst ölçekli plan hükümlerine ve kamu yararına uyarlık görülmediğini, dava konusu olan planın hukuka aykırı olduğu ve davacı taraflar açısından telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bölgede yaşayan ve Trabzon İdare Mahkemesinin ara kararına sevinen yurttaşlar, iptal edilmesini bekledikleri planda taleplerinin dikkate alınmasını istedi. Turizmci İdris Akyüz, imar planında yurttaşlar sayısı 80’i bulan farklı noktalara itiraz ederek dava açtığını söyledi. Akyüz, kararın ara karar olduğuna ve mahkeme sürecinin devam ettiğine dikkat çekerek “Mahkeme, ara karar olarak 6 yurttaşın davasına dair yürütmeyi durdurma kararı verdi. Trabzon Şehir Plancıları Odası da ayrıca planın geneli üzerinde bir dava açmıştı, bu henüz sonuçlanmadı. Yurttaşların taleplerini karşılaması için açılan bu davalar bizi asıl hedeflerimize ulaştıracaktır” dedi. 

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Babaoğlan: Esnaf kan ağlıyor

Genel Başkanları Ali Babacan’ın 3 günlük Mersin ziyaretini değerlendiren, Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Babaoğlan, Mersinlilere yoğun ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Babacan’ın 3 gün boyunca Mezitli, Silifke, Erdemli ve Tarsus ilçelerinde esnaf ziyaretlerinde bulunduğunu hatırlatan Babaoğlan, “Mersin, genel başkanımıza güzel bir ev sahipliği yapıp çok iyi ağırladı. Mersinlilerin yoğun ilgisi bizi çok memnun etti ve gelecek açısından da umutlandırdı” dedi. Mersin’deki ziyaretlerde gördükleri en büyük sorunun işsizlik olduğunu söyleyen Babaoğlan, şunları söyledi:

* Mersin’in aslında bir değil birçok sorunu var. Bir yandan denizi, dağı, taşı, tarım arazileri yatırım adı altında yağmalanıyor. Bir yandan da kentte büyük bir işsizlik hakim.

* Kentte genç nüfus çok ancak istihdam alanları kısıtlı. Esnaf desen dert küpü. Mersinli esnafa bir dokunduk bin ah işittik. Mersinli esnaf her şeyin farkındadır. Hiç siftah yapmadan dükkan kapatan esnaflar arkadaşlar var. Esnaf ‘Biz öldük, bittik kredi ödemekten ama vergimizi her ay kesintisiz şekilde ödüyoruz' diyorlar. İnsanlar artık bu iktidar yüzünden psikolojik tedavi görüyor.

* Bu milletin alın teri olan 130 milyar doları erittiler, şimdi de milletten yastık altındaki döviz ve altınlarını istiyorlar. Merkez Bankası bitti sıra yastık altına geldi. Bu ülke ve bu şehir bunları hak etmiyor.

Genel Başkan Ali Babacan'ın kent merkezinde ziyaret ettiği esnaflarla yaşadığı diyaloglar sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Babacan, bir esnafı ziyaret ettiğinde yaşanan diyalog:

Esnaf: ‘Kira yardımı yaptık' diyorlar, bana kira yardımı yok.

Babacan: Alabilen var mı buralarda?

Esnaf: ‘Hayır. Bir de utanmadan, biz kira yardımı yaptık' diyorlar. Hani nerede? Bir kuruş kira yardımı yok.

Diğer bir diyalogda, bir hırdavatçıya giren Babacan'a esnaf dert yanıyor.

Babacan: Hayırlı işler, kolay gelsin, işler nasıl?

Esnaf: Sağ olun, hoş geldiniz ayakta durmaya çalışıyoruz, son iki ayda bittik tükendik.

Babacan'ı içeriye çağıran Esnaf, naylon göstererek, “Bu naylonun kilosu son iki ayda 13 TL'den 30 TL'ye çıktı”, çuval bezini de gösterip, "Bunun da kilosu 2 TL'den 4 TL'ye çıktı."

Hayretler içinde kalarak şaşkına dönen Babacan, “Bugün Cumhurbaşkanı bir çağrı yaptı. “Altın ve dövizinizi bozdurun” dedi.

Esnaf: İşe yarar mı? 31 yıldır bu işi yapıyorum, böylesini görmedim. ‘Nasıl olacak ki? Dövizim altınım yok ki. Zaten borçluyum.

Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki Türkiye-Letonya maçına seyirci alınacak

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, Türkiye-Letonya maçının seyircili oynanacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, “2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda 30 Mart Salı günü İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak Türkiye-Letonya karşılaşmasına yüzde 15 kapasitesi oranında seyirci alınacaktır” denildi. Sadece bu milli maça özel olarak gerçekleşecek uygulamada, UEFA ve TFF Sağlık Kurulu protokollerinde belirlenen tüm sağlık tedbirleri ve HES kodu zorunlu olacak. Türkiye-Letonya maçının biletleri ile ilgili detaylar daha sonra açıklanacak.

Korona haberlerine gelince:

40-50 yaş arasında hastalık daha ağır seyretmeye başladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüsün daha önce 65-75 yaş üstündeki grupta görülürken, şu anda 40-50 yaş arasındaki aktif çalışan grupta kümelenme olduğuna ve bu yaş grubunda hastalığın daha ağır seyrettiğine dikkat çekti. 3'üncü dalga içerisinde İngiltere varyantının daha baskın olduğunu ve taramaların yüzde 80 civarında pozitif geldiğini belirten Şener, normalleşmeyi konuşmak için de toplumun yüzde 75'inin aşılanması gerektiğini belirtti. DHA'nın haberine göre Prof. Dr. Alper Şener, pandeminin 3’üncü dalgası içerisinde daha önceki dalgalarda tespit edilemeyen değişik bir seyirle karşılaştıklarını söyledi. Özellikle İngiltere varyantının baskın olduğuna ve taramaların yüzde 80 civarında pozitif geldiğine dikkat çeken Alper Şener, beraberinde Brezilya ve Güney Afrika varyantlarıyla karşı karşıya olunduğunu, artık neredeyse vahşi tipteki, Vuhan tipinde virüs kalmadığını ifade etti. Şener, varyantlarda klinik şikayetlerin aynı olduğunu, halsizlik, üşüme, titreme, eklem ve kas ağrısı, ishal, tat ve koku almada bozukluk gibi semptomlar gösterdiğini belirtti. Daha önceki hasta grubunun aksine yaş grubunda küçülme olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Şener, "Önceden 75 yaş ve 65 yaş üstündeki grupta görülüyordu. Yatış endikasyonu ağırlaşan hasta grubu, ‘genç erişkin’ diyebileceğimiz aktif çalışan 40 ile 50 yaş arasında kümelenme var. Bu yaş gruplarında hastalık daha ağır seyretmeye başladı. Daha önceki dalgalarda gördüğümüz hastalarda, yatış durumunda kan oksijen doygunluğunda, oksijen satürasyonunda hızlı bozulma görmüyorduk. Özellikle son 1,5 aydır gelen hasta grubunda hızlı kötüleşme ve yoğun bakıma yatış görüyoruz. Öykü hep aynı: Tanı almış, PCR’ı pozitif, ilk başta her şey normal. Hasta, ilaçlarını kullanıyor. Birden solunum sıkıntısıyla acil servise gelip, bazen direkt yoğun bakıma, bazen de servise yüksek düzeyde oksijen almak için yatan bir hasta grubu oluştu. Tedavide bir değişim yok. Antiviraller yine aynı. Üçüncü dalgada, virüsün dinamiği ve yoğunluğu değişti. İngiltere ile Avrupa deneyimi de bu şekilde. Bu hasta grupları için korunma önlemleri ön plana çıkıyor. Korunma önlemleri aynı, değişmedi. Yeni bir tedavi modeli yok. En iyi mücadele bu virüsü almadan, kendimizi korumak" dedi. İngiltere'nin hızlı bir şekilde aşılama çalışmalarına başladığını söyleyen Prof. Dr. Alper Şener, "21 Haziran’da tamamen normalleşmeden bahsediliyor. İngiltere’de 21 Haziran’a kadar toplumun yüzde 80’ine çift doz aşı yapılması hedefleniyor. Bizim de bu rakama ulaşma şansımız var. Sağlık Bakanlığı’nın deklare ettiği aşılar bir an önce gelecek olursa Türkiye’nin günde 1 milyon civarında aşı yapma kapasitesi var. Avrupa’da bu ciddi bir rakamdır, ülkelerin ve dünyanın genel klasmanıyla kıyasladığınız zaman. Eğer günde 1 milyon doz aşıyı yapabilir pozisyonda olursak, 60 gün içerisinde de bunu maksimum seviyede uygularsak, 2 ay içerisinde toplumun ciddi bir grubunu aşılamış hale geleceğiz. 2,5-3 ay gibi periyoda yayacak olursak toplumun yüzde 75’ini aşılayabiliriz. O zaman salgının bitmesini ve hayatın normale dönmesini konuşabiliriz. Bunu da bir takvime bağlamak lazım. Aşılama hastalık yükünü azalttığında ancak salgında normalleşmeden bahsedebiliriz. Ancak maske, sosyal mesafe gibi genel toplumsal önlemleri tamamen kaldırmayı uzun bir süre düşünmeyeceğiz” diye konuştu. Prof. Dr. Şener, ülkede ancak toplumun yüzde 75’i aşılandığında normalleşmenin konuşulabileceğini ifade etti.

Yurt dışı seyahatleri için ek kurallar getirildi

Yurt dışına seyahat edecek yolcuların koronavirüs kuralları güncellendi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçakla seyahat eden yolcuların için uygulanan koronavirüs kurallarının son güncel tablosunu paylaştı. Tabloda Türkiye’den başta ABD, İngiltere ve Çin olmak üzere toplam 159 ülkeye gidecek yolcular için ise ek kurallar getirildi. Konuyla ilgili olarak SHGM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili; Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu yayımlandı” denildi.

İngiltere, Brezilya, Güney Afrika ve Danimarka'da salgın önlemleri kapsamında Türkiye’ye direkt uçuşlar yapılamıyor. Ancak bahsi geçen ülkelerde bulunmuş yolcuların Türkiye’ye uçuşu bulunan farklı bir ülke üzerinden giriş yaparlarsa son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testinin yanı sıra, 14 günlük ev karantinasında kalma zorunluluğu bulunuyor. Diğer ülkelerden Türkiye’ye gelen yolcular ise ibraz ettikleri negatif PCR testiyle yurda giriş yapabilecek.

Türkiye'den ABD'ye gidecek yolcular ise koronavirüs önlemleri kapsamında bir dizi ek önlemler getirdi. Buna göre, 2 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde koronavirüs testi yaptırma ve negatif sonuçlarını yazılı olarak uçuş öncesinde ilgili havayolları yetkililerine ibraz etme zorunluluğu bulunuyor. Daha önce virüse yakalanmış olan kişilerin ise uçuştan önceki 90 gün içinde koronavirüsten iyileştiklerine dair belgeyi sunmaları gerekiyor.

Türkiye'den turist vizesiyle ülkeye girişlerine izin vermeyen Almanya, sadece önemli bir rolde hizmet eden veya seyahatlerine acil bir ihtiyaçları olan yolcular girişlerine izin veriyor. Yolcular ülkeye girişten 48 saat önce yaptırılmış negatif PCR, RT-LAMP ve TMA test sonucu ibrazı zorunluluğu bulunuyor. Bu arada diğer Avrupa ülkeleri de Türkiye'den turist vizesiyle yolcu kabul etmiyor.

Çin ise yurt dışından ülkeye yolcuların sıkı denetimden geçirmek için önlemleri arttırdı. Buna göre Çin'e gitmek isteyen yolcular uçuştan önceki 3 gün içerisinde yurt dışındaki Çin Halk Cumhuriyeti misyonlarının uygun gördüğü kurumlarda nükleik asit testi yaptırma zorunluluğu getirdi. Çinli vatandaşların ise "WeChat" isimli uygulama üzerinden gerekli onayı almaları, yabancı yolcuların ise uçuş öncesinde bir sağlık durumu beyannamesi almak için negatif test sonuçlarıyla birlikte bulundukları ülkelerdeki Çin Halk Cumhuriyeti misyonlarına başvurmaları zorunluluğu bulunuyor. Yolcular ayrıca uçuştan önceki 48 saat içerisinde nükleik asit testinin yanı sıra IgM antikor testi (serum IgM antibody test) yaptırmaları isteniyor. Yolcular ülkeye girişte ve dönüşte Çin Halk Cumhuriyeti makamlarınca gösterilen otellerde, kendi bütçeleriyle 7 günü Çin yerel makamları tarafından belirlenen pandemi otelleri/merkezlerinde; 7 günü tercihen 5’inci günde yapılan testin negatif çıkması halinde ev karantinası olacak şekilde, 14 gün zorunlu karantinaya giriyor. Karantina süresi sonunda PCR testi tekrarlanıyor. Yolcular, Çin’e varışları akabinde en az 3 nükleik asit testine tabi tutulurken, yolcular karantinaya ilaveten 7 gün daha tıbbi müşahedede tutuluyor.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 37 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair İlhami Bekir Tez'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

UNUTTUM

Haydi Allahaısmarladık!

Siz gelemezsiniz benimle beraber,

Güneşlerin battığı yere gideceğim.

Bitişlerin yeniden başladığı yer.

Ne aldımsa onu doğadan aldım,

Neyim varsa doğaya vereceğim,

Kuşlar, böcekler, arılar, dalgalar,

Selamlar olsun! Aranıza geleceğim!

Tutku dinmez, susuzluğu insanın,

Hangi çeşme olursa açıp içiniz,

Değmez düşünmeye öğretilenleri,

Sevişiniz, sevişiniz, sevişiniz!

İstemem toprağa gömüldüğümü,

Yakın beni ve savurun külümü,

Baharda badem ağaçlarının üstüne,

Ben yine döneceğim yeryüzüne!

#İlhamiBekirTez

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına:

Halk takvimine göre 29 Mart'ta bir günlük fırtına yaşanmaktadır.

Kütüphane Haftası (29 Mart-4 Nisan)

Türkiye'de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta "Kütüphane Haftası" olarak kutlanır. Haftanın amacı, vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımalarını sağlayarak daha çok yararlanmalarını sağlamak, topluma okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini arttırmak ve kütüphanelerin gelişmesi için bilinç oluşturmaktır. Hafta süresince kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Okullarda kitap okuma ve kütüphane kullanma zevki, sevgisi ve alışkanlığının kazandırma amacıyla bilgi kaynakları ve kütüphane hizmetlerine yönelik bilgiler verme, çevredeki kütüphaneler geziler düzenleme gibi etkinlikler düzenlenir.

Başta kütüphaneciler ve diğer kütüphane çalışanları olmak üzere herkesin "Kütüphane Haftası"nı kutluyor, bu anlamlı haftanın kitap okuma alışkanlığını, bilgiye ve öğrenmeye olan ilgiyi arttırmasını diliyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

29 Mart 1430 - Osmanlı Orduları, Selanik ve İyonya'yı fethetti.

29 Mart 1461 - İngiltere tahtı için yapılan Güller Savaşı'ında, York Hanedanı'ından IV. Edward, Lancaster ailesinden VI. Henry'yi Towton savaşında yendi.

29 Mart 1903 - Marconi'nin telsiz sistemi aracılığıyla, Londra ve New York arasında düzenli haber akışı başladı.

29 Mart 1938 - Harp Okulu Mahkemesi, Nâzım Hikmet'i 28 yıl hapse mahkûm etti.

29 Mart 1950 - Nâzım Hikmet, Bursa Cezaevinde açlık grevine başladı.

29 Mart 1957 - Kıbrıs'ta gerginliğin tırmanması üzerine, Ada'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

29 Mart 1966 - Leonid Brejnev, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Birinci Sekreterliği'ne getirildi. Brejnev, ABD'nin Vietnam politikasını kınadı.

29 Mart 1968 - Türkiye'de ilk böbrek nakli, İstanbul'da Doktor Atıf Taykurt ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

29 Mart 1973 - Vietnam Savaşı: ABD'nin son birlikleri de Güney Vietnam'dan ayrıldı.

29 Mart 1979 - Uganda'da İdi Amin rejimi askeri darbeyle devrildi. İdi Amin kaçtı.

29 Mart 1982 - Kanada Yasası ile Kanada bağımsızlığını aldı.

29 Mart 1989 - Londra'da dünyanın ilk tüp beşizleri doğdu.

29 Mart 1989 - DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan, TBMM'de bir tartışma sırasında vurularak öldürüldü. ANAP Siirt Milletvekili İdris Arıkan, olayın zanlısı olarak tutuklandı.

29 Mart 2004 - Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya, NATO'ya kabul edildiler.

29 Mart 2005 - Isparta'nın Sütçüler Kaymakamı Mustafa Altınpınar'ın, ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Orhan Pamuk'un kitaplarının kütüphane ve kitaplıklardan ayıklanarak imha edilmesi talimatı verdiği ortaya çıktı. Isparta Valiliği talimatı iptal etti.

29 Mart 2006 - Dünya'nın büyük bir bölümünde gözlemlenen tam güneş tutulması gerçekleşti.

29 Mart 2009 - Türkiye'de yerel seçimler gerçekleşti. AK Parti yüzde 38,39 oy oranıyla birinci parti oldu. CHP yüzde 23,08, MHP ise yüzde 15,97 oranında oy aldı.

29 Mart 2010 - Moskova metrosunda gerçekleştirilen intihar saldırılarında, 40 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

29 Mart 1561 - Santorio Santorio, İtalyan hekim (ö. 1636)

29 Mart 1790 - John Tyler, Amerikalı politikacı (ö. 1862)

29 Mart 1824 - Ludwig Büchner, Alman filozof ve fizikçi (ö. 1899)

29 Mart 1826 - Wilhelm Liebknecht, Alman gazeteci ve politikacı (ö. 1900)

29 Mart 1869 - Kalust Sarkis Gülbenkyan, Ermeni iş adamı (ö. 1955)

29 Mart 1873 - Tullio Levi-Civita, İtalyan matematikçi (ö. 1941)

29 Mart 1883 - Memduh Şevket Esendal, Yazar (ö. 1952)

29 Mart 1899 - Lavrenti Beriya, Sovyet politikacı ve Sovyet Gizli Polis Şefi (ö. 1953)

29 Mart 1902 - Marcel Aymé, Fransız yazar (ö. 1967)

29 Mart 1916 - Eugene McCarthy, Amerikalı politikacı (ö. 2005)

29 Mart 1918 - Sam Walton, Amerikalı iş adamı (ö. 1992)

29 Mart 1927 - John Robert Vane, İngiliz farmakolog (ö. 2004)

29 Mart 1929 - Lennart Meri, Estonyalı yazar, film yönetmeni ve Estonya'nın 2. Cumhurbaşkanı (ö. 2006)

29 Mart 1937 - Gordon Milne, İngiliz futbol adamı.

29 Mart 1939 - Terence Hill, İtalyan aktör.

29 Mart 1940 - Astrud Gilberto, Brezilyalı şarkıcı.

29 Mart 1943 - John Major, İngiliz devlet adamı ve Büyük Britanya Başbakanı.

29 Mart 1943 - Vangelis, Yunan besteci.

29 Mart 1945 - Walt Frazier, Amerikalı basketbolcu.

29 Mart 1949 - Kayahan, Besteci ve şarkıcı (ö. 2015)

29 Mart 1950 - Mory Kanté, Malili müzisyen.

29 Mart 1952 - Teófilo Stevenson, Kübalı amatör boksör (ö. 2012)

29 Mart 1953 - Güher Pekinel, Piyanist.

29 Mart 1953 - Süher Pekinel, Piyanist.

29 Mart 1954 - Ahmed Doğan, Türk asıllı Bulgar siyasetçi.

29 Mart 1955 - Mehmet Gül, Hukukçu, siyasetçi ve iş adamı (ö. 2008)

29 Mart 1957 - Christopher Lambert, Fransız aktör.

29 Mart 1963 - Elle Macpherson, Avustralyalı model, oyuncu, yardımsever ve iş kadını.

29 Mart 1967 - Michel Hazanavicius, Fransız yönetmen, yapımcı ve senarist.

29 Mart 1968 - Lucy Lawless, Yeni Zelandalı aktris ve şarkıcı.

29 Mart 1976 - Jennifer Capriati, Amerikalı tenisçi.

29 Mart 1980 - Mert Turak, Sinema ve dizi oyuncusu.

29 Mart 1981 - Nihal Yalçın, Sinema ve dizi oyuncusu.

29 Mart 1983 - Ezgi Mola, Sinema ve dizi oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

29 Mart 1772 - Emanuel Swedenborg, İsveçli bilim adamı (d. 1688)

29 Mart 1792 - III. Gustav, İsveç kralı (d. 1746)

29 Mart 1891 - Georges Seurat, Fransız ressam (d. 1859)

29 Mart 1912 - Robert Falcon Scott, İngiliz kâşif (d. 1868)

29 Mart 1939 - Hafız İbrahim Demiralay, Politikacı ve din adamı (d. 1883)

29 Mart 1956 - Fuat Uzkınay, Yönetmen, yapımcı ve ilk Türk sinemacılardan (d. 1888)

29 Mart 1965 - Wilhelm Worringer, Alman sanat tarihçisi (d. 1881)

29 Mart 1966 - Abdullah Ziya Kozanoğlu, Mimar, müteahhit, romancı, çizgi-roman yazarı ve Beşiktaş Jimnastik Kulübünün 11. Başkanı (d. 1906)

29 Mart 1970 - Ayşe Şekibe İnsel, Politikacı (d. 1886)

29 Mart 1970 - Lev Kuleşov, Sovyet sinema teorisyeni ve yönetmeni (d. 1899)

29 Mart 1972 - Joseph Arthur Rank, İngiliz sanayici ve film yapımcısı (d. 1888)

29 Mart 1980 - Mantovani, İtalyan asıllı besteci (d. 1905)

29 Mart 1982 - Carl Orff, Alman besteci (Carmina Burana'nın yaratıcısı) (d. 1895)

29 Mart 1984 - İlhami Bekir Tez, Şair (d. 1906)

29 Mart 1984 - Ömer Sami Coşar, Gazeteci ve yazar

29 Mart 1987 - Akaki Şanidze, Gürcü dilbilimci ve filolog (d. 1887)

29 Mart 1992 - Paul Henreid, Avusturyalı aktör (d. 1908)

29 Mart 1993 - Alfred Preis, Avusturyalı mimar (d. 1911)

29 Mart 1995 - Jimmy McShane, Kuzey İrlandalı şarkıcı (d. 1957)

29 Mart 1999 - Gyula Zsengellér, Macar futbolcu (d. 1915)

29 Mart 1999 - Joe Williams, Amerikalı şarkıcı (d. 1918)

29 Mart 2000 - Mustafa Eremektar, Karikatür sanatçısı (d. 1930)

29 Mart 2002 - Erman Şener, Sinema eleştirmeni, gazeteci, senaryo ve kitap yazarı (d. 1942)

29 Mart 2009 - Maurice Jarre, Fransız besteci (d. 1924)

29 Mart 2012 - Hurşit Kemal Cantürk, Siyasetçi (d. 1926)

29 Mart 2015 - Ayla Arslancan, Sinema oyuncusu (d. 1936)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?