Prof. Dr. Ceyhan: 'İntranazal Covid' aşısı virüsü bulaştırmayı önlüyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel ve Dursun ormanda kamp kurmuşlar.

Sabah bir aslanın kükreme sesiyle uyanmışlar.

Temel hemen spor ayakkabılarını giyip bağcıklarını bağlamaya başlamış.

Dursun:

-"Ula Temel, ne bu telaş?" demiş. "Aslani geçebileceğini mi duşunisin?"

Temel cevap vermiş:

-"Ula Dursun, seni geçsem yeter."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Sevdiğimiz insanlara yuva olmasaydı, evrenin bir anlamı olmazdı.” demiş Stephen Hawking.

Aynı fikirdeyim.

Ben de sevdiğim insanlar ölecekse, ölümsüz olmak istemezdim.

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Pozitif insanlar mutluluğun dışarıda değil kendi içlerinde olduğunu anlamışlardır. Çünkü mutluluğunuzu herhangi bir şeye bağlarsanız, onu kaybettiğinizde derin bir mutsuzluğa sürüklenirsiniz. Bu nedenle mutluluğun sadece başka insanlara, eşyalara ya da olaylara bağlı olduğunu düşünmeyin. Mutluluğu bulmak için önce kendi içinize bakın.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

ABD'nin Nebraska eyaletine bağlı Monowi'de sadece 1 kişi yaşamaktadır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Kanal İstanbul projesinin imar planları onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ziyaret ettiği Çekmeköy Belediye Başkanlığı'nda katıldığı değerlendirme toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul Projesi’ne dair imar planlarının onaylandığını ve askıya çıkartıldığını belirtten Kurum, “Bu çerçevede adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle İstanbul'umuza Kanal İstanbul Projesi'ni de kazandırıyor olacağız” dedi. #Kanalİstanbul projesine de değinen Kurum, projeye ilişkin daha önce 1/100.000, 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli uygulama imar planlarının askıya çıkarıldığını belirterek, "Vatandaşlarımızdan gelen talepleri, belediyelerimizden, kamu kuruluşlarımızdan gelen talepleri, yapılan itirazları değerlendirdik ve 1/100.000'lik planımızı geçen hafta itibarıyla askıya çıkardık. 1/5.000, 1/1.000 uygulama imar planlarını da itirazları değerlendirmek, vatandaşlarımızın sorunlarını, problemlerini çözerek İstanbul'umuza değerine değer katacak Kanal İstanbul Projesi için artık imar planlarını onaylamış ve askıya çıkarmış bulunuyoruz. Bu çerçevede adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle İstanbul'umuza Kanal İstanbul Projesi'ni de kazandırıyor olacağız." ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

İstanbul Sözleşmesi eyleminde gerginlik

Türkiye'nin, resmi adı ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Günlerdir yurdun çeşitli illerinde protestolar gerçekleştiren kadınlar, bugün de İstanbul Kadıköy Rıhtım'da toplandı. “Kadınlar özgür olsa dünya yerinden oynar”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. Polis, kadınların eylem alanına ses sistemi sokmasına izin vermedi, tartışma çıktı. Polis engeline tepki gösteren kadınlar, “Kadınları değil erkek şiddetini engelle” sloganı attı. “Sesimiz daha yüksek çıkacak. Keyfi uygulamalarınızı kabul etmiyoruz” diyen kadınlar, uğraşlar sonucunda ses sistemini eylem alanına soktu.

YSK'dan flaş düzenleme: İllerin milletvekili sayılarını değişti

Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul’un milletvekili sayısı 98’den 97’ye geriledi. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt’un milletvekili sayısı 2’den 1’e düştü. Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin’in milletvekili sayısı 12’den 13’e, Tunceli’nin milletvekili sayısı ise 1’den 2’ye yükseldi. Ankara, İzmir, Bursa gibi illerin milletvekili sayısında ise değişim olmadı. Açıklanan 2020 nüfus bilgilerine göre, İstanbul 97, Ankara 36, İzmir 28, Bursa 20, Antalya 17, Adana 15 ve Konya 15 milletvekili çıkarabiliyor. YSK, Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’ın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden alınan verilere dayanarak alındığını belirtti. Ayrıca, buna göre Ankara 3, Bursa 2, İstanbul 3 ve İzmir 2 seçim çevresine bölündü. (İHA)

Zonguldak’a uçuşlar durduruldu

Zonguldak Havalimanının pist genişletme sonrası seyrüsefer sistemleri ile ILS cihazının test ve kontrolleri belirtilen uçuş tarihine yetiştirilememesi nedeni ile Sunexpress Hava Yolları’nın 28 Mart’ta yapacağı uçuş tarihi ertelendi. Gelen ve giden yolcuların ulaşımı otobüs ile Ankara üzerinden sağlanacağı duyuruldu. Türk Hava Yolları’da İstanbul-Zonguldak arası yapacağı seferlerin başlama tarihini 1 Mayıs’tan 1 Haziran’a çekildiğini duyurdu. İHA

Karayolunda 85 metrelik bölüm çöktü

Düzce ile Zonguldak arasında ulaşımı sağlayan D-655 Karayolu Çiçekpınar mevkiinde dün akşam heyelan meydana geldi. Yolun Düzce istikametinde 85 metrelik bir bölüm çöktü. Heyelan nedeniyle karayolu, çift yönlü trafiğe kapatıldı. Jandarma ekipleri Şifalı Su mevkii ile Akçakoca Sapak mevkiinde yolu keserek araçların geçişine izin vermedi. İstanbul istikametine gidecek araçlar Sakarya- Kocaali yönüne, Ankara istikametine gidecek araçlar ise Zonguldak- Ereğli yoluna yönlendirildi. Yolda oluşan hasarın boyutu, gün ağarınca ortaya çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nden gönderilen teknik heyet, 85 metrelik bir bölümde tamamen çöken yolda inceleme yapıyor. Ekipler, bağlantının sağlanması için alternatif yol oluşturmak için çalışmalara başladı. Bu arada çökmenin yaşandığı bölüm, dron ile havadan görüntülendi. (DHA)

Yemeksepeti: Kullanıcıların hesap bilgilerinin bir kısmı siber korsanlar tarafından ele geçirildi

Yemeksepeti'nin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada "25.03.2021 sabah saatlerinde tespit ettiğimiz üzere, Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya da korsanlar tarafından bir saldırıya uğradı ve bir güvenlik ihlali yaşandı. Yemeksepeti kullanıcılarının hesap bilgilerinin bir kısmı korsanlar tarafından ele geçirildi" dendi. Açıklama şöyle devam etti:

"Öncelikle kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgiye ya da şifreye erişilmediğini, aynı şekilde bağlı bulunan Facebook ve Apple hesaplarına dair bir ihlalin de söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. (Bu bilgiler hiçbir zaman Yemeksepeti sistemlerinde saklanmamıştır.) Ele geçirilen bilgileri eksiksiz ve şeffaf bir şekilde aşağıdaki listede açıklamak istiyoruz" ifadesi kullanıldı.

ELE GEÇİRİLEN BİLGİLER

"Ad-soyad, doğum tarihi, Yemeksepeti'ne kayıtlı telefon numaraları, Yemeksepeti'ne katıldığı e-posta adresleri, yemeksepeti'ne katıldığı adres bilgileri, Açık olarak görülemeyen SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri."

Korona haberlerine gelince:

Koronavirüs mutasyonunda korkutan gelişme! Çocuklar ve gençler hastanelerde

Yeni normalleşme dönemiyle birlikte günlük vaka sayısındaki artış tüm hızıyla sürerken uzmanlar Covid-19’a yakalanan gençlerin ve çocukların sayısının da arttığını, hastanelerin çocuklar ve gençlerle dolduğunu söylüyor. Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Covid-19 servisinde çalışan Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Uzm. Dr. Ali Karakoç, “Bunun nedeni İngiltere ve Güney Afrika mutasyonu” dedi. Karakoç, şu bilgileri verdi:

“Hastanede yatırdığımız vakaların büyük çoğunluğu mutasyonlu virüs bulaşan insanlar. Ankara’da her gün yeni bir servis, poliklinik açıyoruz. Yatan hasta sayısında yaş ortalaması her geçen gün düşüyor. 27-28 yaşlarındaki gençlerin yatışını yapmaya başladık. Son günlerde yatan hasta sayısı iki katına, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ise üç, dört katına çıktı. Yoğun bakım doluluk oranları kritik sınırlara yaklaştı.”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da çocuk ve gençlerde vaka oranının yükseldiğini belirterek, İngiltere mutasyonuna işaret etti. Yavuz, “Toplumun genelinde enfeksiyon artarken buna paralel olarak haliyle çocuklarda ve gençlerde de enfeksiyon artıyor. Yurtdışında yapılmış çalışmalarda İngiltere varyantının 20 yaşın üstünde de hastaneye yatışı artırdığı belirtiliyor. Öte yandan İngiltere varyantının daha ölümcül olabileceğine ilişkin de veriler söz konusu” diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, öğrenciler ve öğretmenler arasında salgının giderek yayıldığını söyledi. Buna karşın hem MEB hem de Sağlık Bakanlığı’nın sürekli çelişkili açıklamalar yaptığını kaydeden Ökten, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, düne kadar yüz yüze eğitime izin verilmeyeceği söylerken şimdi yüz yüze eğitimden taviz verilmeyeceğini söylüyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın salgında yaş, cinsiyet ve yerleşim yerlerine ilişkin detaylı veri paylaşmadığını vurgulayan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nasır Nesanır ise şunları kaydetti: “Bakanlık en son 25 Eki 2020 tarihinde yaş durumuna ilişkin bilgi paylaştı. O tarihteki rapora göre ölümlerin yüzde 73’ü 65 yaş üstünde meydana geliyordu. Daha net konuşabilmemiz için Bakanlığın güncel verileri açıklaması gerekiyor. Bize sahadan gelen veriler ise vaka sayılarının 20 ile 50 yaş arasındaki çalışan kesimde artış gösterdiğine işaret ediyor. Vakaların yüzde 80’inden fazlası 20 ile 50 yaş arasında.”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da yurtdışındaki araştırmalara dikkat çekerek, “İngiltere mutasyonu yayıldıktan sonra birçok ülkede çocukluk çağındaki vakaların arttığı açıklandı. Türkiye’de son durum nedir bilmiyoruz. Çünkü mutant virüslere ilişkin veri paylaşılmıyor” ifadelerini kullandı.

TTB Aile Hekimliği Kolu, 6 Nisan’da aile sağlığı merkezleri (ASM) için kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanyanın temel talebi “ASM’ler ile mobil hizmet birimlerinin uygun ve yeterli binalarda hizmet vermesi.” Yapılan açıklamada, “Şehir hastanelerinin bir yıllık kirası ile 16 bin ASM yapılabilirdi” dendi.

TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı. Açıklamada, “Salgında bir tsunami ile karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığı başarısız olduğunu kabul etmeli, tüm sorumlular istifa etmelidir. Antidemokratik salgın yönetimine son verilmelidir” ifadeleri kullanıldı. İstanbul Tabip Odası Aile Hekimleri Komisyonu, aile hekimleri olarak Covid-19 aşısı beklerken sağlık müdürlükleri tarafından kendilerine elde kalan grip aşılarının gönderildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, aile hekimlerine yeterli dozda Covid-19 aşı gönderilmediği vurgulandı.

Prof. Dr. Ceyhan: 'İntranazal Covid' aşısı virüsü bulaştırmayı önlüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, burundan sprey olarak uygulanan 'İntranazal Covid' aşısında çok yakında Faz 1 çalışmalarına başlanacağını duyurdu. Koca, Türk bilim insanlarının girişimi sonuçlanırsa bu aşıda üretim verimliliğinin çok yüksek olacağını, 1 tesiste yılda 250 milyon doz üretilebileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İntranazal Covid aşısına ilişkin değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Ceyhan, pandemi aşılarında ilk sıraya konulan hedefin salgını bitirmek olduğunu belirtti. Pandemiyi bitirebilmenin en kolay yolunun da bulaşı önlemek olduğunu vurgulayan Ceyhan, "Bulaşın engellenmesi için canlı bir aşı olması lazım. Ancak canlı corona virüs aşısını geliştirmek 3 yıldan önce mümkün değil. Canlı olan ama içindeki corona virüs canlı olamayan vektör aşılar var. Adenovirüs canlı ve sadece corona virüsün dikenli yapısının geni var. Yakın bir sürede bulaşı engelleyebilecek tek aşı adayı 'İntranazal Covid' aşısı gibi görünüyor. Pandemi aşısında bir başka önemli şey, kolay ulaşılabilecek, kolay üretilebilecek, uzun süre dayanabilecek. Dolayısıyla birçok kullandığımız aşı bu özellikleri taşımıyor" dedi. Prof. Dr. Ceyhan, geçen yılın sonundan bu yana bu aşı üzerinde çalışmalar olduğunu ifade ederek, "10'un üzerinde grup bu aşı üzerinde çalışıyor. Bu gruplardan birisi 10 Ocak'ta Faz 1 çalışmalarına başladı. Bu eğer başarılabilirse pandemi aşılamasına büyük kolaylık getirecek. Burada tek problem 3-5 firma tarafından üretilirse yine aşı temininde sıkıntı çekilecek. Şimdiden İntranazal aşı geliştiren firmalar ile devletler görüşmelerine devam ediyor, başarılı aşı çıkarsa şimdiden bağlantılarını yapmaya çalışıyorlar" diye konuştu. Prof. Dr. Ceyhan, İntranazal Covid aşısının avantajlarına ilişkin şunları söyledi:

"Oda sıcaklığında taşınabiliyor ve saklanabiliyor. Burundan verildiği için virüsün direkt vücuda girmesini engelleyebiliyor. Diğer aşıların, kan hücreleri ile karşı karşıya gelene kadar hiçbir etkisi yok. Dolayısıyla aşılı kişilerin virüsü alıp başkalarına bulaştırmasını da engelliyor. Bu şu ana kadar üretilen aşılar ile başarılmış bir şey değil. Uygulaması çok kolay, araya enjektör girmiyor. Burun spreyleri ile kişi kendisi bile uygulayabiliyor. Aşı kararsızlığını azaltıyor; birçok insan enjeksiyon korkusu nedeniyle aşı olmak istemez, bunu ortadan kaldırıyor. Eğer yeteri miktarda üretilirse kısa sürede çok fazla kişinin aşılanma şansı var. Çok rahatlıkla bir sağlık kurumuna gidip oradakilerin tamamını elinizdeki bir sprey ile aşılarsınız. Tek doz ile aşılanıyor, iki doz kullanılmıyor. İntranazal Covid aşısı 7-8 aydan önce mümkün değil."

Vaka artışı durdurulamıyor! Kocaeli'de risk haritası kırmızıya döndü

Kocaeli'de koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ederken, 2 Şubat'ta kentin büyük bölümünün mavi olduğu Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritası da tekrar kırmızıya döndü. Vaka sayılarının artmasında vatandaşlarının ihmali olduğunu ifade eden Aynur Tunç, “İnsanların yeterince dikkat etmediğini düşünüyorum. Biz zorunlu olmadıkça çıkmıyoruz ve buna herkesin dikkat etmesi lazım. Herkes bireysel olarak tedbir alırsa daha güzel olur. Virüsün yayılmasını engellemiş oluruz. Dışarıya çıkmamız gerektiği zaman, çıkıp işimizi halledip en kısa zamanda evimize geri dönüyoruz” dedi. Çevresinde bulunan bazı kişilerin hâlâ altın günü, ev ziyareti gibi etkinlikler yaptığını ifade eden Cüneyt Candoğan, “Millet eve kapanmaktan sıkıldı ve kendini dışarıya attı. Altın günleri, toplantılar derken kuralları kimse tanımaz hale geldi. Kafelerde, restoranlarda kapasitenin üzerinde adam alınıyor. Her yer çok yoğun. Çevremde altın günü ya da misafirlik yapanlar da var. Uyarınca da biz suçlu oluyoruz. Maske, mesafe kuralına uymayanlar var. Umuyorum ki işler daha da kötüye gitmez” şeklinde konuştu. Alınan tedbirlerin birçok vatandaş tarafından uygulanmadığını söyleyen Hayati Aydın, “Çok duyarsız vatandaşlarımız var maalesef. Yolda, alışverişte, kafelerde, düğünlerde, barlarda hala kurallara uymayanlar var. Bizim toplumumuzda da ziyaret ve misafirlik fazlaca var, yine misafirliğe gitmeler, düğün, dernek, cenaze törenleri yapmalar devam ediyor. Yeteri kadar dikkat etmediğimiz için de şu an sıkıntı yaşıyoruz. Bir vatandaş olarak bireysel olarak dikkat etmemiz gerekiyor ki toplum olarak düzelebilelim” ifadelerini kullandı. (AA)

Ulaştırma Bakanlığı dağıtılan maske sayısını bilmiyor

Covid-19 salgını beraber geçtiğimiz yıl maske dağıtımının PTT’nin kişiye özel şifre üzerinden yapılacağı açıklandı. Bu sürede maske satışı yasaklanırken, PTT’nin maskeleri dağıtamaması üzerine yurttaşlar maskeye ulaşmakta oldukça zorlandı. İktidar ise başarılı bir şekilde maskeleri dağıttığını iddia etti. 4 Mayıs 2020 tarihinde maske satışına izin verilmesine rağmen PTT’nin sitesinde hala ücretsiz dağıtım başvurusu yapılabiliyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın ise ücretsiz maske dağıtımının 6 Nisan 2020 tarihiyle 26 Ocak 2021 tarihi arasında kaç adet maske dağıtıldığını bilmediği CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır’ın 26 Ocak tarihinde Bakanlığa yazılı olarak cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde ortaya çıktı. Yanıtta, “7 Nisan 2020 ve 14 Mayıs 2020 tarihi arasında Sağlık Bakanlığından temin edilen maskelerin dağıtımı, PTT tarafından yapılmıştır’’ şeklinde cevap verildi. Ayrıca Bakanlık, kaç kişinin ücretsiz maske başvurusunda bulunduğuna, ulaştırılmayı bekleyen maske sayısına, maskelerin nerelerde üretildiğine ve maske ihalesinin yapılıp-yapılmadığı sorularına ise yanıt vermedi. CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır konu hakkında yaptığı açıklamada, “Devlet ciddiyetinden uzak, hesap vermekten korkan ve şeffaflık ilkesinden uzak bir anlayış, soru önergemize verdiği cevapla birlikte bir kez daha, muhalefeti susturma çabasını net bir şekilde gözler önüne sermiştir. Hükümet; maalesef, muhalefetten kaçarak, denetim mekanizması işleyişini ortadan kaldıran bir anlayışla hareket etmeyi ısrarlı bir biçimde sürdürmekte ve sınıfta kalmaya devam etmektedir” diye konuştu.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 79 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İspanyol şair Miguel Hernández'in bir şiirini paylaşmak istiyorum:

Göründüğü Gibidir Dünya

Göründüğü gibidir dünya

sergilenmiş beş duyumun

ve seninkilerin önünde,

benimkilerin kıyıları olan.

Değil bizimkisi

ötekilerin dünyası:

Aynısı değil.

Ben yatağıysam suyun,

seninle ırmağız ikimiz

derinleştikçe daha

usul ve kıpırtısız görünen.

Görüntüleri yaşamın:

aynı anda ulaşır ikimize

ve kendimizi bırakmış bulur bizi,

ikimiz birden aynı ritme.

Ama her şey bizim

kendi çılgınlığımızdan doğar.

Hava, onu soluyan

yüreğimin büyüklüğünde

ve güneş sanki ona

meydan okuduğum ışık gibi.

Gözümüz görmeden kimseyi

hep karanlık hep gönülsüz

yalnızca içimize çevirdik bakışı

en içerdekini görmeye.

Çaba ve aşk gerektiriyor

seni böyle benimle görmek;

nasıl birlikteyse suyla kum

hep bir arada, öyle görünmek.

Ne kimse beni gerçekten görecek

ne de kimse benim gördüğüme benzeyecek.

Göründüğümüzden bir fazlasıyız,

düşünebildiklerimizden bir eksik.

Başımıza gelenlerden biri

fark edilmeden gelir geçer.

Ne kimse gördü bizi, ne de biz

kimseyi, görmeyen gözlerimizle.

#MiguelHernandez

(Çeviren: Ayşe Nihal Akbulut)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Olur'un Kurtuluş Günü:

28 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Olur ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Olur ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

28 Mart 1854 - Kırım Savaşı: Fransa, Rusya'ya savaş açtı.

28 Mart 1918 - Olur'un düşman işgalinden kurtuluşu.

28 Mart 1930 - Türkiye Hükûmeti, yabancı ülkelerden Türkiye'deki şehirleri için Türkçe adlarını kullanmalarını resmen talep etti. Bu tarihten sonra Posta İdaresi, Angora veya Constatinople olarak adreslenmiş mektupları, Ankara ve İstanbul'a ulaştırmadı. (bkz. Ankara (isim))

28 Mart 1933 - Hitler, Yahudileri ve Yahudilere ait mağazaları boykot için emir verdi.

28 Mart 1939 - Madrid, General Francisco Franco'nun güçleri tarafından ele geçirildi. İspanya İç Savaşı sona erdi.

28 Mart 1944 - Adapazarı ve civarında 2831 kişinin öldüğü bir deprem oldu. Mısır Kralı Faruk, deprem felaketzedelerine 1000 Mısır Lirası yardımda bulundu.

28 Mart 1947 - Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu kuruldu.

28 Mart 1961 - Türkiye'de Anayasa'nın halkoyuna sunulması hakkındaki kanun kabul edildi.

28 Mart 1962 - Türkiye'de Ekim 1960'ta Askeri Yönetimce görevlerinden uzaklaştırılan 147 öğretim üyesinin görevlerine dönmelerine olanak sağlayan kanun, TBMM'de kabul edildi.

28 Mart 1963 - 22 Mart'ta sağlık nedenleriyle tahliye edilen eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın serbest bırakılması tepkilere yol açınca, cezasının ertelenmesine ilişkin karar kaldırıldı.

28 Mart 1965 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Alabama Eyaletinde, Martin Luther King'in önderliğinde 25 bin kişi sivil haklar için yürüdü.

28 Mart 1966 - Cemal Gürsel'in Cumhurbaşkanlığı süresi bitti, yerine Cevdet Sunay Cumhurbaşkanı seçildi.

28 Mart 1970 - Gediz depremi: Ege Bölgesi'nde şiddetli bir deprem oldu. Kütahya'nın Gediz ilçesinde evlerin yüzde 80'i yıkıldı ve 1086 kişi öldü.

28 Mart 1973 - Cevdet Sunay'ın Cumhurbaşkanlığı süresi bitti.

28 Mart 1980 - Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Ayvazhacı köyünde, sel nedeniyle meydana gelen toprak kayması sonucunda 60 kişi öldü.

28 Mart 2004 - Yerel seçimler yapıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 41,67 oy oranıyla birinci parti oldu. Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 18,23, Milliyetçi Hareket Partisi ise yüzde 10,45 oranında oy aldı.

28 Mart 2006 - Mart 2006 Diyarbakır olayları: Diyarbakır'da gerçekleştirilen HPG mensuplarının cenaze törenine, Polis'in müdahalesi sonucu başlayan ve 4 gün süren olaylar sonucunda 14 kişi yaşamını yitirdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

28 Mart 1515 - Avilalı Teresa, Katolik rahibe ve Mistik (ö. 1582)

28 Mart 1592 - Jan Amos Comenius, Çek yazar (ö. 1670)

28 Mart 1819 - Joseph Bazalgette, İngiliz başmühendis (ö. 1891)

28 Mart 1862 - Aristide Briand, Fransız politikacı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1932)

28 Mart 1868 - Maksim Gorki, Rus sosyalist yazar (ö. 1936)

28 Mart 1887 - Dimcho Debelyanov, Bulgar şair (ö. 1916)

28 Mart 1894 - Ernst Lindemann, Alman albay (ö. 1941)

28 Mart 1897 - Sepp Herberger, Alman futbolcu ve antrenör (ö. 1977)

28 Mart 1899 - Harold B. Lee, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin 11. başkanı (ö. 1973)

28 Mart 1907 - Lucia dos Santos, Portekizli karmelit rahibe (ö. 2005)

28 Mart 1914 - Bohumil Hrabal Çek yazar (ö. 1997)

28 Mart 1921 - Dirk Bogarde, İngiliz oyuncu (ö. 1999)

28 Mart 1928 - Zbigniew Brzezinski, Amerikalı politikacı (ö. 2017)

28 Mart 1930 - Mustafa Eremektar, Karikatürist (ö. 2000)

28 Mart 1932 - Hasan Pulur, Gazeteci ve köşe yazarı (ö. 2015)

28 Mart 1936 - Amancio Ortega Gaona, İspanyol iş adamı.

28 Mart 1936 - Belkıs Özener, Şarkıcı.

28 Mart 1936 - Mario Vargas Llosa, Perulu yazar.

28 Mart 1938 - Genco Erkal, Tiyatro sanatçısı.

28 Mart 1941 - Alf Clausen, Amerikalı orkestra şefi.

28 Mart 1942 - Daniel Dennett, Amerikalı felsefeci.

28 Mart 1944 - Rick Barry, Amerikalı basketbolcu.

28 Mart 1945 - Rodrigo Duterte, Filipinli avukat ve Filipinler'in 16. Devlet Başkanı.

28 Mart 1948 - Dianne Wiest, Amerikalı oyuncu.

28 Mart 1955 - Reba McEntire, Amerikalı country müzik şarkıcısı ve oyuncu.

28 Mart 1958 - Curt Hennig, Amerikalı profesyonel güreşçi (ö. 2003)

28 Mart 1962 - Ayşe Tunaboylu, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.

28 Mart 1968 - Yekta Kopan, Yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusu.

28 Mart 1969 - Nazan Kesal, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

28 Mart 1969 - Raşit Çelikezer, Yönetmen, oyuncu, senarist, yapımcı ve yazar.

28 Mart 1970 - Laura Badea-Cârlescu, Rumen eskrimci.

28 Mart 1970 - Vince Vaughn, Amerikalı oyuncu.

28 Mart 1973 - Eddie Fatu, Samoa asıllı Amerikalı profesyonel güreşçi (ö. 2009)

28 Mart 1975 - Alper Yılmaz, Basketbolcu.

28 Mart 1980 - Gökhan Kalafat, Karikatürist.

28 Mart 1981 - Julia Stiles, Amerikalı oyuncu.

28 Mart 1986 - Barbora Strýcová, Çek tenis oyuncusu.

28 Mart 1986 - Lady Gaga, Amerikalı söz yazarı, şarkıcı ve müzisyen.

28 Mart 1990 - Ekaterina Bobrova, Rus buz patenci.

28 Mart 1991 - Amy Bruckner, Amerikalı oyuncu.

28 Mart 2000 - Aleyna Tilki, Şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

28 Mart 193 - Pertinax, Roma İmparatoru (d. 126)

28 Mart 1757 - Robert-François Damiens, Fransız suikastçi (Fransa Kralı XV. Louis'ye başarısız suikast girişiminde bulunan) (d. 1715)

28 Mart 1794 - Marquis de Condorcet, Fransız matematikçi ve filozof (d. 1743)

28 Mart 1850 - Bernt Michael Holmboe, Norveçli matematikçi (d. 1795)

28 Mart 1881 - Modest Mussorgsky, Rus besteci (d. 1839)

28 Mart 1920 - Şahin Bey, Kuvayı Milliyeci (d. 1877)

28 Mart 1936 - Archibal Garrod, İngiliz hekim (d. 1857)

28 Mart 1938 - Mehmed Džemaludin Čaušević, Bosnalı bir din adamı (d. 1870)

28 Mart 1941 - Virginia Woolf, İngiliz yazar (d. 1882)

28 Mart 1942 - Miguel Hernández, İspanyol şair ve drama yazarı (d. 1910)

28 Mart 1943 - Sergey Rahmaninov, Tatar-Türk asıllı Rus besteci (d. 1873)

28 Mart 1953 - Jim Thorpe, Amerikalı sporcu (d. 1888)

28 Mart 1967 - Ethem İzzet Benice, Gazeteci ve yazar (d. 1903)

28 Mart 1969 - Dwight D. Eisenhower, Amerikalı asker ve politikacı (d. 1890)

28 Mart 1969 - Ömer Faruk Efendi, son Osmanlı İmparatorluğu Halifesi Abdülmecid Efendi'nin oğlu ve bir dönem Fenerbahçe Başkanı (d. 1898)

28 Mart 1985 - Marc Chagall, Rus asıllı Fransız ressam (d. 1887)

28 Mart 1994 - Eugène Ionesco, Rumen asıllı Fransız oyun yazarı (d. 1909)

28 Mart 1999 - Ali Koçman, İş adamı ve eski TÜSİAD Başkanlarından (d. 1943)

28 Mart 2004 - Peter Ustinov, İngiliz oyuncu, yönetmen ve yazar (d. 1921)

28 Mart 2005 - Mustafa Şahbudak, Muğla yöresinin en ünlü türkülerinden Ormancı'nın kahramanlarından (d. 1922)

28 Mart 2006 - Caspar Weinberger, ABD'nin 15. Savunma Bakanı (d. 1917)

28 Mart 2011 - Cüneyt Çalışkur, Sanatçı ve oyun yazarı (d. 1954)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?