Şaka şaka…  Bugün 1 Nisan…

Efendim malum 1 Nisan…

Dünya şaka günü…

Efendim malum 1 Nisan…

Dünya şaka günü…

1 Nisan Şaka Günü, her yılın 1 Nisan günü kutlanır. Genelde şaka gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir.

Nisan 1 şakası hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır.

* Fransa (Poisson d'avril - Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocağa aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir

* İngiltere - April Fools' Day - Nisan Aptallar Günü

* İskoçya - Gowk veya Cuckoo günü

Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır (kaynak;Wikipedia)

 ***

Ama 1 Nisan öyle veya böyle yaşamımızda uzun yıllardır var.

Kimi efsanelere göre; 1 Nisan hile günüdür.

Onun öyküsü şöyle; 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya'daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gırnata) kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale teslim almak mümkün olmaz.

Durumun zorluğunun bilincinde olan Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda aklına bir fikir gelir. 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil, kaledekilere seslenir;

"Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım" der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ertesi gün sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar,  "bizi öldürmeyeceğinize dair yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" derler.

Bu söz üzerine Haçlı ordusunun komutanı "Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve Bütün Müslümanlar orada şehit edilir Efsaneye göre işte o gün bugündür.

Hristiyan dünya bugünü Müslümanları nasıl aldatıp katlettiklerini anlatıp, keyifle gülerler.1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü’dür. Biz ise onu şaka günü olarak kutlarız…

Batılıyız işte ondan..

***

Bir başka efsane ise şöyle; Roma İmparatoru Sezar M.Ö. 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, çok uzun bir süre daha, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi 25 Marttır.

 Sezar’dan tam 1610 yıl sonra, 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. 25 Mart askıya alındı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Birbirlerine en sulu şakaları yaptılar.

***

1 Nisan  ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma’da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adıyla kutlanmaktadır. İskoçya 1 Nisan’ı Gowk veya Cuckoo günü olarak kutlarken, İngiltere, April Fools’ Day yani Nisan Kaçıklar Günü olarak 1 Nisan’ı kutlamaktadır.

***

Bizde ise siyasetçiler için her gün 1 Nisan’dır.  Siz 1 Nisan’ı hangi efsaneye göre hatırlarsanız siyasetçi içinde 1 Nisan aynı anlamı taşır. Yani çok anlamlıdır (!)

2063 ve de 2073’ kadar “lafla vizyon anlatılır” ama yarın ne olacağımız belirsizdir…

Öteki ise “dut yemiş bülbül”dür…

Suskun olmayanlarda vardır elbette; mizahla çok şey anlatılır…

Bizde en şakacı insanlar olarak Karadenizliler hep öne çıkmıştır. Karadenizli kendi şakasını kendisi üretecek kadar özgüvene sahip müstesna bir kişiliktir.

Karadenizlilerin her fıkrası dehşetli ironileri içinde gizler.

İşte onlardan biri;  İroninin yorumu size ait. Okuyun gülün; çünkü bugün 1 Nisan…

***

“Temel uluslararası ekonomi toplantısına katılır...
Devletin topladığı vergi dağılımını tartışırlar...
Konuşmacılardan biri Amerikalı, biri Avrupalı, biri de Temel..
Ortaya bir fikir atılır... Halktan toplanan vergiler nasıl dağılım yapılacak.

Tartışılacak konu budur.

Amerikan vatandaşı  der ki;
-"Bizim Amerika’da önce yere bir çizgi çizeriz ve sonra topladığımız vergileri havaya atarız... Çizginin soluna düsen paraları halka hizmet olarak geri veririz, sağ tarafta kalan devlete kalır, yatırım yaparız..."

Derken Avrupalı söz alır ve:
-"Bizim Avrupa’da başka ama ona benzer bir uygulama yaparız... Önce yere bir daire çizeriz... Halktan toplanan vergileri havaya atarız. Dairenin dışında kalan halka hizmet olarak geri döner, dairenin içine düşenleri  de devlet harcamalarına kullanırız... "

Sıra bizim Temel’e gelir ve başlar anlatmaya:

-"Ula uşaklar ne güzel anlattunuz. Keşke bizda sizun çirkefluklerunuzi  degil da habu çaliskanlugunuzi alsak... İnanun bizum öyle bir uygulamamiz yok... Bizde daha kisa oluyi... Bi kere öyle yere çizgi çizmezuk... Bizde hükümet halktan toplar vergileri... Atar havaya. Yere düsenleri kendilerine harcama yaparlar... Havaya kalanlar halka hizmet olarak geri döner..."

***

Karadenizli zeki insandır nüktedandır…

Aslında Türk toplumu fıkra ile çok şey anlatır.

Hem de tarihi şahsiyetleri örmek alarak anlatır.

İşte onlardan biri daha;

“Kanuni Sultan Süleyman,sarayın bahçesindeki armut ağaçlarını kurutan karıncaların öldürülmesi için Şeyhulislam Ebussuud Efendi’den şu beyitle fetva istemiş:

-Dırahta ger ziyan etse karınca

Zararı var mıdır ânı kırınca

(Yani ürünlere zarar veren karıncaları öldürmekte şer’an zarar var mıdır?)

Ebussuud Efendi,bir beyitle cevap vermiş:

-Yarın Hakk’ın divanına varınca
Süleyman’dan hakkın alır karınca

***

Evet, öte dünyada hakkımız alacağız elbette. Ama şu ahir dünyada hakkımız verselerde  hayatımızı çarçur etmeseler…

Yapacak bir şey elimizde de bir şey gelmiyor..

Yine de bugün “Bir Nisan” …

Hile yapılsa da, aptal yerine konulsak ta bu dünyada “hayata asılmak” şart…

Kuyruğu dik tutmak lazım…

Mehmet AYCAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Aycan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?