Vaka ve vefat sayısı hızla artıyor! 8 ilde karantina kararı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adam bara girdiğinde çok sıkıntılıymış.

Arkadaşı:

-“Ne oldu Allah aşkına, neden böyle sıkıntılısın?” diye sormuş. Anlatmış adam:

-“Hiç kusurum olmadığı halde karım beni boşuyor. Geçen sabah her günkü gibi, bizim Sarıkız'ı sağmak için ağıla gittim. Bir süre sağdıktan sonra huysuzlandı. Sağ ayağı ile vurarak süt kabını devirmesin mi? Ben de orada bulduğum bir ip parçası ile ayağını bağladım. Hareket etmemesi için ipin diğer ucunu da duvardaki çengele geçirdim. Tekrar sağmaya başladım. Bu sefer de sol ayağı ile kovayı devirdi. Son ip parçası ile sol ayağını da aynı şekilde bağladım. Tekrar sağmaya başladım. Bu sefer kuyruğu ile kovayı devirmez mi? Hemen arkasına geçtim. Baktım ip yok, belimdeki kemeri çıkardım, bir ucunu kuyruğuna ve diğer ucunu üsteki rafın demirine bağladım. Aksiliğe bakın, belimde kemer olmadığı için, bol gelen pantolonumla donum aniden aşağıya düşmesin mi?”

Arkadaşı önce gülüp sonra da “Eeee, ne var ki bunda?” demiş.

Adam çaresizce başını sallayıp;

-“Daha ne olsun be!." demiş. "Tam o sırada karım içeri girip beni o halde görmez mi? Hadi sen gel de derdini anlat şimdi!..”

Günün Sözü” bugün 128.doğum günü olan ve 74 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Alman sosyolog Karl Mannheim'ın "Kültür Sosyolojisi" adlı kitabından olsun. Huzurla uyusun.

"Hakikat yalnızca, şüphelenecek her şeyden şüphelendikten sonra geriye kalan, radikal şüpheden doğar."

"Bilginin hazır, tek tip paketlerle doğrudan kişiye sunulması, kişideki sorgulama ve sorma dürtülerini felç eder."

"Toplum, seçenekleri yalnızca kabaca çizer, onlar arasında seçim yapmak küçük bir azınlığın işidir."

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Başarısızlıklarınız için sürekli bahaneler yaratıyorsunuz ya, işte bu yaratıcılığınızı boşa heba etmeyin. Yeni fikirler üretme konusundaki yeteneğinizi olumlu şeyler için harcayın. Mesela, kendinizi işe yaramaz biriymiş gibi hissettiğinizde, başarılı ve güçlü olan yönlerinizi düşünün ve kendinize inanmak için sebepler bulun.

(Gerçekten işe yaramaz biri değilsinizdir umarım.)

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Dişi örümcekler çiftleştikten sonra erkek örümceği yer"miş.

Bence en doğrusunu yapıyorlar.

Yemesinler de şiddete mi kurban gitsinler sonradan...

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 İzmir'de depremzedeler göç etmek zorunda kalacak

İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, depremden etkilenen ve yeniden yapılacak olan dairelerin maliyetinin yaklaşık 350 bin TL olduğunu, depremzedelerin bu maliyeti karşılayacak durumda olmadığını ve göç etmek zorunda kalacaklarını söyledi. İzmir'de 30 Ekim günü meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin üzerinden 5 ay geçti. Yaklaşık 85 bin kişi Bayraklı'yı terk etmek zorunda kalırken, depremzedelerin ve binaları deprem sonrasında yıkılan ev sahiplerinin sorunları çözümsüz kaldı. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, depremzedelere verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Dernek binasında açıklama yapan Özkan, "Kentsel dönüşüm kredisinin 2 yıl geri ödemesiz 20 yıl vadeli ve aylık 0,30 gibi makul faiz oranlarında olması gerekmektedir. Buna ilaveten çoğunluğu gelir seviyesi düşük ve yaş sınırı yüksek olan depremzede vatandaşların evlerini yaptırabilme ihtimali olabilmesi için yaş haddi ve kredibilite konularında esneklik sağlanması gerekmektedir. Mevcut piyasa koşulları ve şu sıralar telaffuz edilen 100 metrekare bir dairenin maliyetinin 350 bin TL olduğu düşünüldüğünde, depremzedeler zoraki göçe zorlanmaktadır" dedi. 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunun 6/A maddesiyle depremzedelerin hak kayıplarına uğradığını belirten Özkan, "Proje alanlarındaki binalar 7 kattan 5 kata düşürülmesinden dolayı depremzedelerin evleri 130 metrekareden 80 metrekareye düşmüş, yeni evleri çekilecek kuralara istinaden hangi kat ve hangi konumda olacağı belirsizdir. Aynı zamanda proje alanında bulunan ağır hasarlı bina sahipleri rezerv alandan ilave hak sahipliğine başvuramadılar. Proje alanlarında bulunan orta ve az hasarlı olup, resen yıkılan binaların DASK ödemeleri yapılmamıştır" diye konuştu.Depremzedelere yapılan yardımların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı şekilde yapılmadığını dile getiren Özkan, "Yapılan yardımlar bina tahliye sürelerine göre ayrıştırılmış, insanlar ağır hasarlı binalardan yük taşıma asansörü ile dış cepheden giriş yapmak ve belirli kişi sayısı ile evine girmek koşulu ile 1 saatte eşya tahliye etmeye zorlanmıştır. Bu şekilde evlerine girenlere eşyalarını aldıkları kanaati ile 30 bin TL'lik eşya yardımı yapılmamıştır. İşyerlerini kaybeden esnafa da yeterli destek verilmedi" ifadelerini kullandı.

Boğaziçili akademisyenler: Atanmışların istifasını talep ediyoruz

Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik protestolar bugün de devam etti. Boğaziçili öğretim üyeleri, rektör atamasını protesto amaçlı başlattıkları nöbetin 60'ıncısını gerçekleştirdi. Güney Kampüs'teki rektörlük binası önünde bir araya gelerek binaya sırtlarını dönen öğretim üyeleri, alkışlayarak tepkilerini gösterdi. Akademisyenler her hafta Cuma olduğu gibi bu haftada da basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Üniversitemiz ve öğrencilerimiz dün öğleden sonra dehşet verici bir polis saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Güney Kampüsten Kuzey Kampüse yürüyen öğrencilerimiz, sırf ellerinde LGBTİ+ bayrağı olduğu gerekçesiyle polis tarafından kuşatıldı, 4 öğrencimiz GBT kontrolü bahanesiyle alıkondu. Arkadaşlarının bırakılmasını isteyen öğrenciler zorla kampüs içine itildi, 12 öğrencimiz haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alındı. Kampüs içindeki 200'e yakın öğrencimiz polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Açıkça görülüyor ki bu durum LGBTİ+'lara bizzat iktidar tarafından uygulanan sistematik ayrımcılığın, nefret dilinin ve şiddetin sonucudur. Üniversitenin atanmış rektörlük kurulunun görevi, iktidardan aldığı icazetle öğrencilerini polis şiddetinin ortasına atmak değil; onların haklarını korumak ve güvenliğini sağlamaktır. Üniversitemizde din, dil, ırk, etnik köken, fikir, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, bedensel engel ve benzeri özellikler nedeniyle ayrımcılık ve önyargıya yer vermeden herkese adil ve eşitlikçi davranılması esastır. Atanmışları işgal ettikleri pozisyonların gereğini yapmaya, üniversitemizin etik ilkelerine uygun davranmaya çağırıyoruz. Rektörlük Kurulu, göreve geldiğinden beri antidemokratik uygulamalara, iyi niyetli olduğu şüphe götüren, acemice yöntemlerle devam ediyor. Seçilmiş dekan ve enstitü müdürlerimiz atanmazken rektör yardımcıları pek çok pozisyona aslen veya vekaleten getiriliyor, bir gün, yapılacak tüm seçimlerin askıya alındığı bildiriliyor; diğer gün “tercih belirleme” adı verilen ancak bir seçimle hangi noktada, ne şekilde ilgisi olabileceğini çözemediğimiz bir yöntem uygulanacağı duyuruluyor; ardından bu yöntemin de askıya alındığı açıklanıyor. Bu tutarsız, ilkesiz, mantık dışı süreçler; üniversitemizin kurumsal yapı ve işleyişini tahrip etmekte; akademik çalışmalarımıza zarar vermektedir. Bütün bunların sorumlusu olan atanmış Melih Bulu, Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi'ne atanmış Selami Kuran'ın istifasını bir kez daha talep ediyoruz. Son olarak; gözaltına alınan ve tutukluluğu devam eden öğrencilerimizin derhal serbest bırakılmasını ve üniversitemiz ve çevresinde sürmekte olan polis şiddetinin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.”

Danıştay'da İstanbul Sözleşmesi davasına bakacak heyet belli oldu

İstanbul Sözleşmesi’nin AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 20 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla feshedilmesine ilişkin, siyasi partiler, barolar, dernekler başta olmak üzere, kararın iptali istemiyle Danıştay’da çok sayıda dava açılmıştı. Alican Uludağ'ın haberine göre, İstanbul Sözleşmesi kararının iptali talebiyle açılan davaya bakması için Danıştay 10. Dairesi görevlendirildi. Danıştay 10. Daire, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle gündeme gelmişti. Daire’de ise dikkat çeken üyeler görev yapıyor. Dairenin Başkanlığı’nı yapan Yılmaz Akçil, 12 Eylül 2010 anayasa değişikliği referandumundan sonra yapısı değişen HSYK tarafından 2011’de Danıştay üyeliğine atanmıştı. Dairenin üyesi Ali Ürker ise alkol yasağı kararıyla gündeme gelmişti. Danıştay 10. Daire, valiliklerin aldığı açıkta alkol satışı yasağının iptal edilmesini hukuka uygun bulurken, bu karara üye Ürker muhalefet etmişti. 

Erdoğan'dan 'irtica' açıklaması

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışı basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamasından başlıklar şöyle:

*Aşılar ne zaman gelecek?

Mayıs, Haziran gibi aşılamayı bitirmeyi hedefliyoruz. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Çin'den aldığımız aşıların dışında dün de Çin Dışişleri Bakanı'yla etraflıca görüştüm. Yaptığımız anlaşma aslında 100 milyon faz aşıydı. İlk etabı 50 milyon faz aşıydı. Henüz elimize ulaşmadı. Şubat itibariyle ulaşacaktı. Dün kendilerine hatırlattım. Süratle bekliyoruz, sözleşmemiz bu yöndeydi dedim. Ben bu konuyla ilgileneceğim, Başkan'la da konuşacağım dedi. Dedim bu yetmez, 100 milyon anlaşmamız var, Nisan sonu itibariyleydi. "Bunları konuşacağım ve size bildireceğim" dedi. Rusya ile olan görüşmelerimiz devam ediyor. Rusya'dan da yine aynı şekilde aşı gelme itibarıyla bu bizi rahatlatacak.

*Harp okulu yönetmeliği:

Muhalefetin bu tür eleştirilerine alışığız. İrticai faaliyet tabii farklı bir olay. Ama terörle irtibatlı veya iltisaklı olmak ayrı bir olay. Bu bir yönetmeliktir. Bakanlıklarımız bu tür yönetmelikleri zaman zaman ülkemiz ve ordumuzun huzuru için yaparlar. Bu da bu vesileyle atılmış bir adımdır.

*İstanbul Sözleşmesi açıklaması:

Meclis'in alacağı bir karar değil. Muhalefet bu işleri bilmiyor. Burada Cumhurbaşkanlığının attığı adım tamamıyla yasaldır. Ve attığı adımla da yoluna devam edecek. Bunlar birçok şeyi karıştırıyor. Biz kararımızı verdik. Gireriz. Girdiğimiz gibi de çıkarız. Kimse de ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Çıkma kararını verdik. Kendilerine de durumu bildirdik ve bu iş de böylece bitmiştir.

Vakıfbank yönetim kurulundan çıkarılan Hamza Yerlikaya yerine gelen isim belli oldu

Vakıfbank Genel Kurulu'nda yapılan değişiklikte Hamza Yerlikaya görevden alınırken Abdulkadir Aksu bağımsız üye seçildi. Vakıfbank'ta Hamza Yerlikaya yerine Mustafa Saydam Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Bloomberg'te yer alan habere göre; Vakıfbank ve Halkbank'ın genel kurullarında genel müdürlük pozisyonları ise değişmedi. Vakıfbank ve Halkbank genel müdürleri Abdi Serdar Üstünsalih ile Osman Arslan görevlerine devam edecek.

Belçika: Yurtdışında mal varlığı olduğu saptananlar sosyal konutlardan çıkarılıp cezalandırılacak

Hollanda'dan sonra Belçika da, düşük kiralarla sosyal konutlarda oturan kişilerin, yurt dışında mal varlığı bulunup bulunmadığını takip etme kararı aldı. Karar, aralarında Türkiye kökenlerin de bulunduğu göçmenleri yakından ilgilendiriyor. Yurtdışında mal varlığı olduğu saptanan kişiler, sosyal konutlardan çıkarılacak ve 35 bin euroya varan para cezaları verilecek. Lier kentinde, aralarında Türkiyeli göçmenlerin de bulunduğu 25 aile bu gerekçeyle evlerinden çıkarıldı. Bu uygulama, Belçika'daki en büyük göçmen gruplarından biri olan Türkiye kökenliler arasında tedirginlik yarattı. Özellikle birinci kuşak Türkiyeli göçmenlerin önemli bir kısmı sosyal konutlarda oturuyor. Kamu yayıncısı VRT'ye göre, Flaman hükümeti, "sosyal konut dolandırıcılığını" araştırmak için 5 milyon euro bütçe ayırdı.

 Korona haberlerine gelince:

Vaka ve vefat sayısı hızla artıyor! 8 ilde karantina kararı

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilerin ardından Türkiye’de toplam vefat sayısı 30 bin 619’a, vaka sayısı da 3 milyon 120 bin 13’e yükseldi. Son günlerde hızla artan corona vakalarının ardından denetimler de artırıldı. Bugün birçok ilden art arda karantina kararı geldi.

BALIKESİR

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Covid-19 testi pozitif çıkan ve temaslı oldukları belirlenen toplam 54 kişinin, tüm uyarılara rağmen tedbirlere uymadıkları için öğrenci yurdunda karantinaya alındığını bildirdi. Pozitif teşhisi konan kişilerin ve bunların temaslı olduklarının izolasyona tabi olmalarının hastalığın yayılımının engellenmesinde en önemli hususların başında geldiği bilinirken, Vali Şıldak; uyarılara, idari para cezası uygulanmasına ve adli işlem başlatılmasına rağmen bugün itibariyle bu kurala uymayan 54 kişi olduğunu bildirdi. Söz konusu kuralı ihlal eden kişilerin Balıkesir Merkezde öğrenci yurdunda izolasyona tabi tutulduğunu belirten Vali Şıldak, herkesi duyarlılık göstererek sorumlu davranmasını istediği paylaşımında;

“Salgınla mücadele toplumun tamamının tedbirlere inanması ve destek vermesiyle başarıya ulaşabilir. Hastalık teşhisi konulan ve temaslı olan kişilerin evlerinden çıkmamaları gerekmektedir. Ancak bütün uyarılarımıza, idari para cezası uygulanmasına ve adli işlem başlatılmasına rağmen bazı vatandaşlarımız hala bu kurala uymuyor. Bugün itibariyle bu sebepten dolayı 54 kişi Balıkesir Merkezde öğrenci yurdunda zorunlu izolasyona tabi tutuluyor. Mutasyonlu virüsün İlimizi tehdit ettiği bu yüksek riskli dönemde herkesi duyarlı olmaya ve sorumluluk üstlenmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

KARS

Kars'ta Covid-19 salgınıyla mücadele devam ediyor. Salgınla mücadele kapsamında Sarıkamış'a bağlı Karaköse köyü karantinaya alınırken, köy girişinde jandarma ekipleri görevlendirildi. Konuyla ilgili Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “Kovid-19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında; Sarıkamış ilçesi Karaköse köyü, karantinaya alınmış olup köye giriş ve çıkışlar durdurulmuştur” denildi.

KIRKLARELİ

Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı bir köy, corona virüsü tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Kırklareli Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Babaeski ilçesine bağlı Çiğdemli köyü İl Hıfzıssıhha kurulunca 10 günlük karantinaya alındığı belirtildi. Alınan tedbirler kapsamında kurallara uymayanlara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

VAN

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık olarak açıkladığı, illere göre risk haritasında 20- 26 Şubat’ta 10,13 olan Van’daki vaka oranı; 27 Şubat- 5 Mart’ta 17,49, 6-12 Mart’ta ise 20,13’e çıktı. 19 Mart’ta açıklanan haritada ise oranın 27,41’e yükseldiği görüldü. Her geçen gün vaka oranının arttığı kentte, ‘kontrollü normalleşme’ sürecinde yüz yüze eğitimin başladığı 30 okul, yeni vakalar nedeniyle karantinaya alındı. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, bu durumun il dışındaki kırmızı bölgelerden gelen öğretmenlerden kaynaklandığını söyledi. Vali Bilmez, gerekli tedbirleri aldıklarını ve yoğun çalışma yürüttüklerini belirtip, “Eylül ayında Türkiye’nin en kötü illerinden biriydik. Birkaç ay sonra da Türkiye’nin en iyi kentlerinden olduk. Fakat şu ana kadar 30 okulumuz karantinaya alındı. Bizim şu ana kadar mavide kalmamızın sırrı da 180 kişiden oluşan filyasyon ekibimizin gayretli çalışmaları. Şüpheli vakalara hastanede değil evlerinde müdahale ediliyor. Çağrı merkezine telefon geldiğinde ekipler evlere gidiyor. Hastaya evde müdahale ediyor, gerekirse ambulansla hastaneye nakledip tedavisi yapılıyor. Van halkı da aldığımız kararlara büyük oranda uymaktaydı. Son zamanlarda vaka artışımız var ama tehlikeli boyutta değil. Onun için Van halkına gayret ve çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. Aile içi ziyaretlerin bir süre daha yapılmaması çağrısında da bulunan Vali Bilmez, “Bundan sonra da aynı şekilde pandemi kurallarına uyulması, iş yerlerinde de kurallara uyulması gerekir. Nişan ve aile içindeki taziye törenlerine gidilmemesi gerektiği ve okullarda da öğretmenlerimizin, öğretmenler odasında birlikte yeme ve içme faaliyetinde bulunmamaları kararını aldık. Evinde pozitif vaka olan veya temaslı olduğu için izole edilen ailelerin çocuklarının da okula gitmemesi gerekiyor. Bunun için de karar aldık. Tespit etmemiz halinde onlar hakkında da yaptırım uygulanacak. Hem adli hem idari işlem yapılacak. İnşallah önümüzdeki haftalarda biz tekrar bu artışı baskılayıp, tekrar mavide kalmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KÜTAHYA

Kütahya'nın Emet ilçesinde corona virüsü vakaları nedeniyle 467 nüfuslu Yarış köyü karantinaya alındı. Emet İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada, ''Pozitif vakaların artması dolayısıyla Emet ilçemize bağlı Yarış köyü 24 Mart itibarıyla karantina altına alındı. Yaşanan salgını önlemek ve vatandaşın sağlığını korumak amacıyla alınan tedbirler kapsamında karantina 10 gün sürecektir. Karantina altına alınan Yarış köyündeki vatandaşların ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek ekiplerince karşılanacaktır. İlçe genelinde ve köylerimizde Korona virüs tedbirlerine eksiksiz uymanız sizlerden isteğimizdir” ifadeleri kullanıldı.

KOCAELİ

Darıca Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Kazım Karabekir, Piri Reis, Sırasöğütler, Osmangazi, Nenehatun ve Abdi İpekçi mahallelerinde pozitif vaka ve temaslıların görüldüğü 11 binayı karantinaya aldı. Darıca Sağlık Müdürlüğü ekipleri, polis eşliğinde gittikleri binalara karantina uyarı afişlerini astı. Darıca Sağlık Müdürü Dr. Ulaş Doğan yaptığı açıklamada corona virüsüne karşı kurallara uyulmasını isteyerek, “İçinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, Covid- 19 salgınına karşı Darıca ilçemizin 6 mahallesinde 11 bina karantina altına alınmıştır” dedi.

SAKARYA

Sakarya'nın Karasu ilçesinde artan vaka sayılarına yenisi eklendi. İlçede bir günde yedi hane daha karantina altına alınırken son bir hafta içerisinde uygulanan hane karantinası 42'ye ulaştı. Korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda pozitif vakaların ortaya çıkmasıyla birlikte Karasu'da hane karantinaları sürüyor. 24 Mart Çarşamba günü İlçe Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı başkanlığında düzenlenen İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararınca bir günde yedi hane karantinaya alındı. Buna göre; Kabakoz Mahallesi'nde bir, Kuzuluk Mahallesi'nde bir, Tuzla Mahallesi'nde bir, İncilli Mahallesi'nde bir, Yalı Mahallesi'nde ise üç hane karantinaya alındı. Corona virüsü salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını önlemek için uyulması gereken kurallara ilişkin alınan tedbirler kapsamında bir hafta içerisinde Karasu ilçesinde toplam 42 adrese hane karantinası uygulandı. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edileceği ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’in Mihalgazi ilçesine bağlı 350 nüfuslu Karaoğlan Mahallesi, corona virüsü vakalarındaki artış nedeniyle 10 gün süreyle karantinaya alındı. Kaymakam Şahin Arsal başkanlığında toplanan Mihalgazi İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, son günlerde vaka sayında artış görülen Karaoğlan Mahallesi’nde karantina uygulanmasına karar verdi. Mahalleye giriş-çıkışlarının kısıtlanacağı karantina sürecinde, kahvehane ve halı sahaların kapatılmasına, ilk ve orta okullarda da uzaktan eğitim yapılması kararlaştırıldı. Jandarma ekiplerinin girişinde önlem aldığı mahallede yaşayanların ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak.

Marmara'da vaka artışında birinci olan Yalova'da paket servis kararı

Koronavirüs risk haritasında 100 binde 275,31'lik oranla, vaka artışında Türkiye'de 5., Marmara Bölgesi'nde ilk sırada yer alan Yalova'da, Valilik tarafından ek tedbirler alındı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bugün Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplandı. Vaka sayılarının yüksek olduğu yerlerdeki işletmelerde paket servis yapılmasına karar verildi. Tesislerde konaklayan müşterilerin dışında günübirlik gelenlere ise servis yapılmayacağı açıklandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı ek kararlar açıklandı. Kararda şöyle denildi:

“Nüfusa oranla pozitif vaka sayısı Altınova Çavuşçiftliği Köyü, Altınova Hürriyet Mahallesi, Altınova Subaşı Beldesi, Çınarcık Esenköy Beldesi, Çınarcık Ortaburun Köyü, Çiftlikköy Çiftlik Mahallesi, Çiftlikköy Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Merkez Elmalık Köyü, Merkez Hacımehmet Köyü, Merkez Kazımiye Köyü, Merkez Kirazlı Köyü, Merkez Soğucak Köyü, Termal Akköy ve Termal Yeni Mahalle Köyü’nde yüksek görüldü. Umuma açık yeme içme ve dinlenme (restoran, lokanta, kafe, kahvehane, kıraathane vb.) yerleri 27.03.2021 Cumartesi günü sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Mekan içerisinde müşterilere servis yapılmayacak. Söz konusu bölgelerde otel vb. işletmeler sadece ‘konaklayan müşterilerine’ hizmet verebilecek. Alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; oy birliği ile karar verildi”

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 45 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Kazak şair Mukağali Makataev'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

HALKA MEKTUP

Ey halkım!

Hatamı bağışla benim.

Senin arkan – korkmadan, esirgediğim.

Eğer şiirin değil, uğrun olsam,

El üstünde tutarsın, nesine beni

Yok!

Benim yürek değil döşümdeki

O bir od senin büyük göçündeki

Yakıp söndürdüğün seninki

Şimdilik atmış değil aklım beni,

Evet yurdum!

Bağışla beni!

Bağışla beni!

Zerre kadar kabahatin yok güvenmediğim,

İğne deliğindeyim, canımla görebilseydim.

Kendimdeki fenalığı bir yenebilseydim,

Gizlemeden hepsini söyleyebilseydim.

Kötülük görmezsin güvensen, benim

Senin kalıbınla ölçülmüş bedenim,

Yalnız sana emanet, ölsem tenim.

Yalnız sana emanet, sırrım-şiirim,

Yolsuzla sefere çıkarım demiştim,

Yol ortasında

Yıkıldı oğlun, yeterine yetişemedim,

O benim

Yalpaladı atkım!

Yetiştiriver bugün, dalgalansın sancağım!

Bin selam, hem görmediğim o kırlarına,

Hem göllerine, hem çöller ile dağlarına.

Çöldeki çobanın avam evindeydim,

Pek çok saraydan, onu kem görmez idim.

Yetim kalmış kuzuya yem vermiş idim…

Yetişip, hem sizlerle sevinmiş idim,

Bağışla, iyileşmeyen canımı benim!

Meltem sırrını yetiştirir, bulak sözün,

Olsam demiştim, senin kulak-gözün.

Başka yana gitti nurum-sezgim,

Nurum-sezgim – zıplayan oğlak dönemim.

Benim, senin gibi olmadı evim-metanetim.

Niçin böyle?

…Bilirsin fakat kendin.

Neyini bildim ömrün, neyini gördüm?

Gözden kaçırmayayım diye göçüne yürüdüm.

Ey halkım, bağışla beni, gözyaşı için

Dünkü yetimler ile dul biçarelerin

Arasında sönmekle büyüyenlerin

Sopasını aldım nice aksilerin,

Ey halkım, bağışla beni bunun için!

Kötülerin de olsa yadsınmadım,

Ben sevdim yine de, beni yadsınanın.

Ben sezerim kötünün, iyinin tamamın,

Hepsi için, aynı şekilde, aksın kanım.

Aklımdakilerin hepsini anlatmadım.

Hepsini yalnız sana emanet kıldım.

Tenimde, huzurla uyuyup yatsın canım.

Ey halkım!

Hatamı bağışlayıver!

Bağışlayıver!

Geç bırakma nasibi ver.

Şairi esirgeyiver,

Hayata şair gönderiver!

Görkemli olsun dersen göçün eğer, beni alıver…

Bağışlayıver!

Bağışlayıver!

#MukağaliMakataev

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Tiyatrolar Günü

1961 yılından beri Uluslararası Tiyatro Birliği'nin ulusal merkezlerinin öncülüğünde her yıl 48 ülkede 27 Mart günü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl 27 Mart gününde ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik düzenlenmektedir.Her yıl 27 Mart’ta kutlanan Dünya Tiyatro Günü’nün ulusal bildirisini bu yıl Müjdat Gezen ve Metin Akpınar kaleme aldı. Dünya Tiyatro Günü uluslararası bildirisini ise İngiliz tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Helen Mirren yazdı. Bu yılki ulusal bildiriyi iki usta ismin yazmasını ITI Üniversiteler Türkiye Temsilcisi Bilkent Üniversitesi Bölüm Başkanı Jason Hale ve ITI Türkiye Temsilciliği Yönetim Kurulu üyeleri Ayşe Emel Mesci, Turan Oflazoğlu, Engin Uludağ ve Savaş Aykılıç kararlaştırdı.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü mesajı şöyle:

 “27 Mart Dünya Tiyatro Günü sanat emekçilerine, sanatseverlere kutlu olsun. Dionysos şenlikleriyle başlayıp gelişen tiyatro, asırlardır varlığını sürdürüyor. Merkezinde insan olan bu sanat, insan var olduğu sürece yaşayacak.

Edebiyatın en içten bölümlerinden biri olan Tiyatro Edebiyatı’nda, oyun yazarlarına çok gereksinim var. Onlarsız olmaz. Tıpkı seyirci olmadan tiyatro olmayacağı gibi…

Oyuncu – Seyirci – Oyun Yazarı.

Biz bize benzeyen insanlarla üç yüz elli bin yıldır yeryüzündeyiz. Ancak insanı insan yapan, Bilimdir, Sanattır, Tiyatrodur.

Ana malzemesi insan olan bu meslekte, iyi insandan iyi yazar, iyi yönetmen, iyi oyuncu çıkartmak daha kolaydır.

Biz değerler sıralamasında, genelde sanatı en üst sıraya koyarız. Özelde tiyatroyu, sanata en yakın düzeyde düşünüyoruz. Çağımızda; üreme içgüdüsü, beslenme içgüdüsü tatmin olduğunda mutlu olanlara başka popülasyonlara verilen adı veriyoruz. Ancak üreme, beslenme açlıklarından başka açlıklar duyanlara, onları üretip onları tükettiğinde mutlu olanlara insan diyoruz.

Bilgi iletişim çağı ne kadar gelişirse gelişsin, algoritmalar, yapay zekâlar nereye ulaşırsa ulaşsın, Tiyatro insanla yapılır, insanca yapılır, insanlar için yapılır…

TİYATRO İNSANLIĞIN VAZGEÇİLMEZİDİR.

İNSANSIZ TİYATRO, TİYATROSUZ İNSAN OLMAZ.”

‘Ve güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek’

ULUSLARARASI BİLDİRİ

27 Mart Dünya Tiyatro Günü uluslararası bildirisini bu yıl Helen Mirren kaleme aldı. Mirren'ın mesajını Eylül Deniz Doğanay Türkçeleştirdi.

Dünya Tiyatrolar Günü Uluslararası mesajı şöyle:

“Geride bıraktığımız dönem canlı performans dünyası için çok zor geçti; birçok sanatçı, teknisyen ve zanaatkâr zaten belirsizliklerle dolu bu meslekte hayatlarını güçlükle idame ettirebildiler.

Belki de sektörün içinde barındırdığı bu daimi belirsizlik, onları pandemi sürecini daha akılcı ve cesur bir biçimde atlatmaya hazırlamıştı.

Hayal güçlerini günün koşullarına uydurarak, tabii ki büyük ölçüde internet sayesinde, yenilikçi, keyifli ve dinamik etkileşim yolları buldular bile.

İnsanlar dünya üzerinde var oldukları günden beri birbirlerine hikâyeler anlattılar. Ve güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek.

Yazarların, tasarımcıların, dansçıların, ses sanatçılarının, oyuncuların, müzisyenlerin, yönetmenlerin yaratma güdüsü asla bastırılamayacak ve çok yakın bir gelecekte yeni bir enerjiyle, hepimizin paylaştığı bu dünyaya dair yeni bir anlayışla yine meyvelerini verecek.

Sabırsızlanıyorum!”

Tüm tiyatro sanatçılarının ve tiyatroya emek veren herkesin "Dünya Tiyatro Günü" kutlu olsun. Şu an aramızda olmayan tüm tiyatro emekçilerini de saygıyla, sevgiyle anıyorum. Huzurla uyusunlar.

Dünya Demiryolları Çalışanları Günü

27 Mart tarihi "Dünya Demiryolu Çalışanları Günü" olarak kutlanmaktadır.

TCDD bünyesinde ve özel sektörde, büyük bir özveriyle gece -gündüz, kar -kış ve bayram demeden çalışan ve özellikle çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerde tren seferlerinin aksamaması ve yolcuların daha güvenli ulaşımını sağlamak amacıyla demiryolu hatlarında kar küreme çalışmaları yapan demiryolu işçilerinin 27 Mart "Dünya Demiryolu Çalışanları Günü" kutlu olsun. Demiryollarında yaşanan kazalarda yaşamını yitiren demiryolcuları da saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

27 Mart 425 - İmparator II. Theodosius döneminde Konstantinopolis'te, Auditorium adıyla ilk yüksek okul açıldı. Okulda 31 profesör, Latince ve Grekçe hitabet ve gramer, hukuk ve felsefe dersleri vermeye başladı.

27 Mart 630 - Tang Hanedanı, Yin Dağları'nda (günümüzde İç Moğolistan) Doğu Göktürk Kağanlığını yendi.

27 Mart 1692 - Bahadırzade Arabacı Ali Paşa Sadrazamlıktan alınarak, yerine Bozoklu (Bıyıklı) Mustafa Paşa atandı.

27 Mart 1854 - Kırım Savaşı: Birleşik Krallık, Rus İmparatorluğuna savaş ilan etti.

27 Mart 1890 - Louisville, Kentucky'de çıkan fırtınada 76 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

27 Mart 1891 - Servet-i Fünûn dergisinin ilk sayısı çıktı.

27 Mart 1918 - Besarabya ve Moldova, Romanya'ya katıldı.

27 Mart 1941 - Yugoslavya’da General Dušan Simović, kansız bir darbe ile yönetimi ele geçirdi. Yeni Hükûmet, Mihver Devletleri’nden ayrılma kararı aldı.

27 Mart 1958 - Nikita Khrushchev, SSCB'de Başbakanlığa yükseldi.

27 Mart 1969 - Koç Holding'e ait Aygaz tankeri, Ege Denizi'nde alabora oldu, 15 kişilik mürettebattan 1 kişi kurtulabildi.

27 Mart 1972 - Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi lideri Mahir Çayan ve arkadaşları Ünye Radar Üssü'nden 3 İngiliz teknisyeni kaçırdı.

27 Mart 1976 - Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Washington, DC'de Savunma İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı. Bu anlaşmaya göre, Türkiye üslere izin çıkaracak, ABD de buna karşılık Türkiye'ye yardımda bulunacaktı.

27 Mart 1977 - Tenerife faciası: Kanarya Adaları'nın Tenerife Kuzey Havalimanı'nda uçuşa geçmek üzere olan Hollanda Kraliyet Havayolları'na (KLM) ait Boeing 747 tipi yolcu uçağı, yine havalanmak üzere olan Pan Am'a ait başka bir Boeing ile pistte çarpıştı. Kazada 575 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

27 Mart 1986 - Hayali mobilya davasında 10 yıldır yargılanan Yahya Demirel tahliye edildi.

27 Mart 1987 - 'Hora' (Sismik-1) gemisinin, petrol aramak için Ege'nin uluslararası karasularına açılmasının Yunanistan'ın petrol aramaları için açıkladığı tarihe rastlaması, iki ülkenin silahlı kuvvetlerini alarma geçirdi.

27 Mart 1994 - Eurofighter Typhoon, ilk test uçuşunu yaptı.

27 Mart 1996 - ABD Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary Clinton ve kızı Chelsea ile Türkiye'ye geldi.

27 Mart 1999 - Nissan - Renault arasında güç birliği anlaşması imzalandı.

27 Mart 2012 - Türkiye, Şam Büyükelçiliği'nin bütün faaliyetlerini askıya aldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

27 Mart 1676 - Francis II Rákóczi, Macar bağımsızlık hareketinin önderi (ö. 1735)

27 Mart 1746 - Carl Bonapart, İtalyan avukat ve diplomat (ö. 1785)

27 Mart 1797 - Alfred de Vigny, Fransız yazar ve şair (ö. 1863)

27 Mart 1814 - Charles Mackay, İskoç şair, yazar, gazeteci ve şarkı yazarıdır (ö. 1889)

27 Mart 1822 - Ahmet Cevdet Paşa, Devlet adamı (ö. 1895)

27 Mart 1824 - Virginia Minor, Amerikalı eylemci ve kadınların oy hakkı mücadelesinin öncülerinden (ö. 1894)

27 Mart 1825 - Andrey Dostoyevski, Rus mimar, mühendis, memo, bina tamircisi (ö. 1897)

27 Mart 1832 - Paul Arbaud, Fransız kitap koleksiyoncusu ve hayırsever (ö. 1911)

27 Mart 1845 - Wilhelm Conrad Röntgen, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1923)

27 Mart 1847 - Otto Wallach, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1931)

27 Mart 1871 - Heinrich Mann, Alman yazar (ö. 1950)

27 Mart 1879 - Edward Steichen, Amerikalı fotoğrafçı (ö. 1973)

27 Mart 1881 - Arkadiy Timofeyeviç Averçenko, Rus mizah yazarı (ö. 1925)

27 Mart 1886 - Clemens Holzmeister, Avusturyalı mimar ve tasarımcı (ö. 1983)

27 Mart 1886 - Ludwig Mies van der Rohe, Alman mimar (ö. 1969)

27 Mart 1886 - Sergey Mironoviç Kirov, Rus Bolşevik lider (ö. 1934)

27 Mart 1889 - Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yazar ve Anadolu Ajansı'nın kurucularından (ö. 1974)

27 Mart 1891 - Lajos Zilahy, Macar yazar (ö. 1974)

27 Mart 1893 - Karl Mannheim, Alman sosyolog (ö. 1947)

27 Mart 1897 - Fred Keating, Amerikalı oyuncu (ö. 1961)

27 Mart 1899 - Gloria Swanson, Amerikalı oyuncu (ö. 1983)

27 Mart 1900 - Ethel Lang, 110 yaş üstü yaşayan İngiliz kadın (ö. 2015)

27 Mart 1901 - Eisaku Sato, Japon siyasetçi ve 3 dönem Japonya Başbakanı (ö. 1975)

27 Mart 1902 - Aleksandr Kotikov, II. Dünya Savaşı sonrası 1956-1950 yılları arasında Berlin'den sorumlu askeri yetkili olan Sovyet tümgeneral (ö. 1981)

27 Mart 1912 - James Callaghan, İngiliz politikacı (ö. 2005)

27 Mart 1917 - Cyrus Vance, ABD'nin 57. Dış İşleri Bakanı (ö. 2002)

27 Mart 1920 - Asuman Baytop, Botanikçi ve eczacı (ö. 2015)

27 Mart 1923 - Louis Simpson, Jamaika asıllı Amerikalı yazar.

27 Mart 1924 - Sarah Vaughan, Amerikalı piyanist (ö. 1990)

27 Mart 1927 - Coşkun Kırca, Politikacı ve diplomat (ö. 2005)

27 Mart 1927 - Mstislav Leopoldoviç Rostropoviç, Sovyet orkestra şefi ve piyanist (ö. 2007)

27 Mart 1929 - Anne Ramsey, Amerikalı sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu (ö. 1988)

27 Mart 1931 - David Janssen, Amerikalı oyuncu (ö. 1980)

27 Mart 1938 - Kartal Tibet, Sinema oyuncusu ve yönetmen.

27 Mart 1941 - Ivan Gašparovič, Slovak politikacı.

27 Mart 1944 - Yusuf Küpeli, Sosyalist siyasetçi, 68 kuşağı öğrenci gençlik önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi kurucularından.

27 Mart 1946 - Zeliha Berksoy, Tiyatro sanatçısı.

27 Mart 1950 - Can Okanar, Gazeteci ve televizyoncu.

27 Mart 1950 - Native Dancer, ABD doğumlu safkan yarış atı (ö. 1967)

27 Mart 1953 - Adnan Yücel, Yazar (ö. 2002)

27 Mart 1963 - Quentin Tarantino, Amerikalı film yönetmeni, oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü sahibi.

27 Mart 1967 - Talisa Soto, Amerikalı oyuncu ve model.

27 Mart 1970 - Elizabeth Mitchell, Amerikalı oyuncu.

27 Mart 1970 - Mariah Carey, Amerikalı şarkıcı.

27 Mart 1971 - David Coulthard, İskoç Formula 1 yarışçısı.

27 Mart 1975 - Fergie, Amerikalı R&B şarkıcısı, oyuncu ve model.

27 Mart 1977 - Elías Larry Ayuso, Porto Rikolu basketbolcu.

27 Mart 1978 - Marius Bakken, Norveçli atlet.

27 Mart 1980 - Harun Can, Seslendirme sanatçısı.

27 Mart 1988 - Brenda Song, Amerikalı dizi ve sinema oyuncusu.

27 Mart 1988 - Jessie J, İngiliz şarkıcı.

27 Mart 1993 - Matt Hobden, İngiliz kriketçi (ö. 2016)

27 Mart 1997 - Eda Tuğsuz, Millî atlet.

27 Mart 1997 - Lalisa Manoban, Taylandlı k-pop idolü.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

27 Mart 1770 - Giovanni Battista Tiepolo, İtalyan ressam (d. 1696)

27 Mart 1850 - Wilhelm Beer, Alman banker, astronom, iş adamı (d. 1797)

27 Mart 1906 - Eugène Carrière, Fransız sembolist ressam ve taşbaskı sanatçısı (d. 1849)

27 Mart 1923 - Ali Şükrü Bey, Siyasetçi (d. 1884)

27 Mart 1923 - James Dewar, İskoç kimyacı (d. 1842)

27 Mart 1926 - Georges Vézina, Kanadalı profesyonel bir buz hokeyi kalecisi (d. 1887)

27 Mart 1945 - Halit Ziya Uşaklıgil, Yazar (d. 1866)

27 Mart 1968 - Yuri Gagarin, Sovyet kozmonot (d. 1934)

27 Mart 1972 - Maurits Cornelis Escher, Hollandalı ressam (d. 1898)

27 Mart 1976 - Mukağali Makataev, Kazak şair, yazar ve çevirmen (d. 1931)

27 Mart 1981 - Mao Dun, Çinli yazar (d. 1895)

27 Mart 1986 - İhap Hulusi Görey, Grafik sanatçısı (d. 1898)

27 Mart 1991 - Aldo Ray, Amerikalı oyuncu (d. 1926)

27 Mart 1993 - Veli Yılmaz, THKO üyesi ve Halkın Kurtuluşu gazetesi Yazı İşleri Müdürü (d. 1950)

27 Mart 1998 - Ferry Porsche, Avusturyalı otomobil üreticisi (d. 1909)

27 Mart 2002 - Billy Wilder, Amerikalı yönetmen ve En İyi Yönetmen Akademi Ödülü, En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü sahibi (d. 1906)

27 Mart 2002 - Dudley Moore, İngiliz oyuncu (d. 1935)

27 Mart 2006 - Stanislaw Lem, Polonyalı yazar (d. 1921)

27 Mart 2007 - Paul Lauterbur, Amerikalı bilim adamı (d. 1929)

27 Mart 2010 - Vasili Smislov, Rus satranç oyuncusu (d. 1921)

27 Mart 2017 - Zaida Catalán, İsveçli siyasetçi (d. 1980)

27 Mart 2019 - Türkan Aziz, İlk Kıbrıslı Türk başhemşire (d. 1917)

27 Mart 2020 - Hamid Karvi, Tunus eski başbakanı (d. 1927)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?