İzmir’in hastaneleri ‘lebaleb’ dolu!

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Dursun hayvanat bahçesinde gezerken açık bulduğu bir kafesten içeri dalmış.

-"Hoop! Dur, ne yapıyorsun? Orası aslan kafesi…" diye bağırmış etraftakiler.

Dursun hiddetle geri dönmüş ve kızarak :

-"Sankim aslaninizu yeduk." demiş.

Günün Sözü” bugün 86.doğum günü olan ve 15 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız değerli yazar Erdal Öz'ün "Yaşamayı Nasıl Özledim, Bilsen" adlı kitabından olsun. Huzurla uyusun.

"Dünyanın aşk ile oluşmadığına nasıl inanabilir insan?" demiş #ErdalÖz...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Tuz bazen sütü keser. Bunun için beşamele ve diğer sütle yapılan soslara tuzu sonradan ekleyiniz."

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Türkiye'de resmi kayıtlara geçmiş en uzun soyadı "Ayyıldızlı Kırmızı Bayrak Taşıyan Kahramanoğlu"dur.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi kararının iptali için kuyruğa girdi

Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kararnamesi ile feshedilmesini yargıya taşımak için harekete geçti. Onlarca kadın, kendilerini mahkemede temsil edecek avukatlara vekaletname vermek için noterler önünde kuyruklar oluşturdu. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösteren kadınlar, dava açma kuyruğuna girdi. Onlarca kadın, hazırlanan ortak dilekçeyle açılacak olan davada kendilerini temsil etmeleri için avukatlar Işık Arcan, Nilgün Öğünçü ile Ayşe Öğünçü Aral'a noterden vekaletname vermek için dakikalarca sıra bekledi. Danıştay Dava Dairesi Başkanlığına verilmek üzere hazırlanan başvuru dilekçesinde, Cumhurbaşkanının aldığı kararın uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların doğacağına dikkat çekildi. Her gün onlarca kadının söz konusu uluslararası sözleşmeye dayanarak mahkemelere ve kolluk kuvvetlerine başvurduğu hatırlatıldı. Yürütmenin iptal istemini içeren başvuru dilekçesinin sonuç bölümünde şu ifadeler dile getirildi; “Her an kadınların öldürüldüğü, cinsel saldırıya uğradığı, sömürüldüğü, benzeri yaklaşımlarıyla desteklendiği bir ortamda, kadın cinayetlerine ve tecavüzlerine dur demek için, bu keyfi ve kontrolsüz yetkinin kullanılması ile hem toplum hem de devlet bekası için tehlikeli sonuçlar hasıl olması mümkündür.”

Boğaziçi Üniversitesinde 4 öğrenci LGBTİ bayrağı taşıdıkları için gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesinde Güney Kampüs'ten Kuzey Kampüs'e geçmeye çalışan 4 öğrenci LGBTİ bayrağı taşıdıkları için polisler tarafından keyfi şekilde gözaltına alındı.

Murat Ongun'dan Yeni Şafak'a: Doğru haber zaten beklemiyoruz ama...

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, Yeni Şafak'ın yaptığı UKOME haberi ile ilgili açıklama yaptı. Ongun, "Doğru haber yapmanızı zaten beklemiyoruz ama çarpıtma haberciliğe sessiz kalamayız" dedi. Murat Ongun'un Yeni Şafak'ın haberini alıntılayarak söyledikleri şöyle "Yeni Şafak’tan doğru haber zaten beklemiyoruz ama çarpıtma haberciliğe de asla sessiz kalamayız. Esnafımızın haklı talebi, yapısı değiştirilen UKOME’de, Bakanlık temsilcilerinin oyuyla reddedilmiştir. Haberi Başkanımızın fotoğrafı yerine Bakanlıkların logosuyla paylaşabilirsiniz."

Cumartesi Anneleri’ adliyede 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının bulunması için her hafta Galatasaray meydanında toplanan ‘Cumartesi Anneleri’ bu kez, düzenledikleri eylemin 700. haftasında gözaltına alınan 46 eylemciye destek olmak için İstanbul Adliyesi önünde toplandı. İstanbul Beyoğlu’nda her hafta gözaltında kaybedilen yakınlarının bulunması için eylem düzenleyen ‘Cumartesi anneleri’, 25 Ağustos 2018 tarihinde, söz konusu eylemin 700. haftası olması sebebiyle, sosyal medya üzerinden “Cumartesi Annelerinin 700. Haftası” sloganıyla basın açıklaması yapılacağı çağrısında bulunmuştu. Aynı sosyal medya çağrısı bir çok STK ve İnsan Hakları kuruluşları tarafından paylaşılmıştı. 700. haftasında yapılması planlanan eylem ise Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklamıştı. Eyleme devam eden kitleye emniyet ekipleri müdahale etmiş ve 46 eylemci gözaltına alınmıştı. Haklarında dava açılan 46 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması için İstanbul Adliyesi Önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı, "Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu" adına Jiyan Tosun okudu. Jiyan Tosun'un okuduğu açıklamada, “Adliyeler adalet dağıtmak için vardır. Adalet isteyenleri tutuklamak için değil. Bizler, bir insanı yönelmiş en vahşi saldırı olan gözaltında kaybetmek gerçeğini hazırlatmak, unutturmamak için 699 hafta boyunca Galatasaray Meydanı'nda, Türkiye’nin en uzun barışçıl buluşmalarını gerçekleştirdik. Galatasaray Meydanı'nı hakikatin seslendirildiği bir agoraya dönüştürdük. O meydanda, inkâra karşı hakikatin tarihini yazdık. Galatasaray’ı bir hafıza mekanına çevirdik” ifadeleri yer aldı. Tosun, Cumartesi Anneleri ve komisyon adına okuduğu açıklamada, “Bizleri işkence ederek yaraladıkları için kamu görevlileri hakkında şikayetçi olduk. Darp görüntülerini ve darp raporlarımızı sunduk. Ancak tüm başvurularımız, suç duyurularımız hakkında işleme konulmama kararı verildi. Bu karara yaptığımız itiraza da ‘incelenmeksizin reddine' denilerek yok sayıldı. Savcılık makamı hakkımızda düzenlediği iddianame ile iç hukuka ve evrensel hukuk değerlerine meydan okudu, ceza yargılamasına dayanak oluşturabilecek hiçbir delil solmayan bu iddianameyi kabul eden mahkeme hukukun temel prensiplerini ihlal etti. Siyasi iklimin etkisi ile düzenlenmiş bir iddianame ve açılmış bir dava ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından topluluk, yargılamanın yapıldığı mahkeme salonuna çıktı.

Lebalep’ kongre eleştirilerine böyle yanıt verdi: İnanın yatay çekimde insanlar üst üste binmiş gibi gözüküyor

AKP’nin birçok ilden binlerce katılımcıyla gerçekleştirdiği 7. Olağan Kongresi’nin salgın kurallarını ihlal ettiği eleştirilerine AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan yanıt verdi. “Kongre alanına gelen bütün delegasyonun hepsi tek tek testlerden geçirilmiştir. Zaten diğer tarafta maske, mesafe konularında tribünlerde olabildiğince elimizden gelen gayreti ortaya koyduk” diyen Özkan, özellikle kongre salonun dışı ve tribünde sosyal mesafenin ihlal edildiği görüntüleri şöyle yorumladı:

“Kalabalığın içerisinden bir şekilde geçtik ve kongre alanına girdik. Sizler de medya anlayışıyla çok da iyi takdir edersiniz ki, orada yapay bir çekimi dikkate aldığınız zaman bir kilometrekarelik alanda inanın yatay çekimde, insanlar adeta üst üste binmiş gibi gözüküyor. Oysaki o kalabalığın içerisinde bulunduğunuz zaman orada çok daha küçümsenmeyecek bir mesafe vardı. Ben orada yapay bir kamera çekiminin yanılttığını düşünüyorum. İnanın su içmek için zaruret haricinde hiçbir şekilde teşkilat mensuplarımızın maske, mesafe, temizlik kurallarına riayetsizlik göstermediğinin altını çizmek lazım. Bu konuda bir hassasiyet vardı. Biz bunu özellikle gözlemledik. Özellikle de salon içerisinde gerek kolonya ve temizlik malzemeleri konusunda da bir sıkıntı söz konusu değildi.”

AKP’nin daha önce de gerçekleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “lebalep” dediği il kongrelerinde parti içinden itirazlar olduğunu itiraf eden Özkan, “Bu itirazları maalesef il kongrelerimizde dile getirenler de oldu. Oralarda da tedbirler tam anlamıyla alınmıştı. Biz özellikle sorumluluk anlayışıyla hareket ettiğimizden dolayı kongreyi yaptığımız bütün illerde 4-5 gün süreyle oradaki bütün Covid vaka sayılarını çıkardık. Oralarda hiçbir artış olmadı. Olağan vaka sayısından başka hiçbir şey görmedik” dedi. Özkan, Covid-19 bulaşıyla ilgili şöyle konuştu:

“Tedbire riayet ettikten sonra maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet ettikten sonra inanın 1,5 metrede bir Covid’in bulaşma ihtimali sıfırdır. Bu anlamda göreceksiniz, önümüzdeki 1 haftalık süreçte yine bütün Türkiye genelinde gözlemlenecektir. Burada bir vaka artışında herhangi bir değişiklik olmayacağını umut ediyor ve inanıyoruz.”

İmamoğlu’nun hediye ettiği otobüs ilçeyi karıştırdı

Trabzon'un eski adı İskofya olan Çarşıbaşı ilçesindeki Türkiye Voleybol 2. Liginde mücadele eden İskofya Kadın Voleybol takımına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu tarafından ulaşımda kullanılması için bir otobüs hediye edildi. Otobüs Çaybaşı ilçesinde kulübe teslimi edilirken arkasında bulunan Çarşıbaşı belediyesi logosundan dolayı tartışma çıktı. İskofya Kadın Voleybol Kulübü Başkanı Hayri Çakır, otobüsü bir kaç ay önce İstanbul’a giden MHP’li Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu'nun talep ettiğini belirterek, kendilerinin bir istekleri olmadığını söyledi. Başkan Nuhoğlu ise iddiaları kabul etmeyerek, “Bizim safımız bellidir, kimse bir tarafa çekmesin. Talep takımdan gitti ama gönderenden de Allah razı olsun” dedi. Ancak tartışmaya önce MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım ardından da CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu katıldı. MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, Belediye Başkanının otobüs talebi olmadığını belirterek sosyal medya hesabından, “İskofya isminin bile teşkilatımız için sakıncalı olduğu bir kulübe, bırakalım kulübün belediyenin olmasını, şayet belediye başkanı olarak destek vermek istiyorsan önce İskofya isminin değiştirilmesini sağlamasını istediğimiz Belediye Başkanımızın bu güne kadar ve bu günden sonrada kulüple hiç bir organik bağı yoktur. Spor kulübüne yaptıkları otobüs bağışından bile siyaset devşirmeye çalışıp kalleşlikten utanmayanlar yaptıkları yaygara ateş olsalar yaktıkları yer kadardır. İskofya Veleybol kız takımının Çarşıbaşı Belediyemizle en ufak bir ilişkisi yoktur. Sadece İlçe Belediyesi olarak destek verilmiştir. İmamoğlu, kulübe otobüs hediye etmişse bizimde yapacağımız çok bir şey yoktur. Otobüsün arkasına özellikle Çarşıbaşı Belediyesi logosu yazılması ise siyasi ahlâksızlıktır” ifadelerini kullandı. MHP İl Başkanı Tarım'ın İskofya isminden rahatsızlık duyduğunu açıklaması vatandaşları da ikiye bölerken CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu da tartışmaya dahil oldu. Trabzon isminin nereden geldiğini açıklayan Hacısalihoğlu, “Hazımsızlığın bu kadarına da pes artık. İskofya isminden rahatsızlık duyanlar; Trapezus, Trabizon’dan evrilmiş Trabzon isminden de mi rahatsızsınız acaba? Sosyal sorumluluk hissedilerek yapılan bir bağışın bile hazmedilmesini imkansız kılan bu kutuplaştırıcı anlayışı kınıyorum. Sizleri eski adıyla iskofya ya da iskefiye yeni ismiyle Çarşıbaşı halkının vicdanına bırakıyorum” diyerek sosyal medyadan tepki gösterdi. Kulübün sahibinin Çarşıbaşı Belediyesi olmadığını, İskofya Kadın Voleybol takımının belediye ile alakası olmadığını sosyal medyadan açıklayan MHP İl Başkanı Tarım, CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu’na da cevap verdi. Atatürk’ün başka dillerdeki her bir sözcüğe karşı Türkçe bir sözcük bulunmasını istediğini hatırlatan Tarım, “Biz Türkçe isimlerden yanayız ve Çarşıbaşı demeye devam edeceğiz. İsteyenler Çarşıbaşı’na İskofya, İstanbul’a Konstantinapolis, Artvin’e Artavani, Edirne’ye Hadrianopolis diyebilirler fakat biz demeyeceğiz. Çünkü biz Milliyetçi Hareket Partisiyiz. Türkçe düşüneceğiz, Türkçe konuşacağız, Türkçe yaşayacağız” diyerek otobüs üzerinden partisinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

İskofya kadın Voleybol takımı ise kendilerine ait sosyal medya hesabından, “Kulübümüzün sportif faaliyetlerinde kullanılmak üzere İBB Başkanı hemşehrimiz Sayın Ekrem İmamoğlu beyefendinin kulübümüze hediye ettiği takım otobüsümüzün teslim törenini gerçekleştirdik” diyerek katılanlara teşekkür etti. Ardından yayınladığı ikinci mesajda da, “Çarşıbaşı ilçemizde yöremizin çocuklarını spora teşvik etmek amacıyla yürüttüğümüz faaliyetlerimize destek olması amacıyla ulaşım ihtiyaçlarımızın karşılanması için talep ettiğimiz araç desteği Çarşıbaşı’nın güçlü kadınlarından Sayın Dilek İmamoğlu tarafından karşılanmış ve ilçemizin spor kulüplerinin kullanımı için gönderilmiştir. Talebimizi geri çevirmeden destek olan herkese çok teşekkürler” ifadelerini kullanıldı.

Korona haberlerine gelince:

Fahrettin Koca’dan Biontech açıklaması! Aşı kimlere yapılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta test edilmek üzere getirilen 5 bin 800 doz aşının ardından 2 gün içinde yaklaşık 1,4 milyon doz Biontech aşısının Türkiye’ye ulaştığını duyurdu. Koca, dün 750 bin doz, bugün ise 700 binden fazla kullanıma hazır Biontech aşısının teslim alındığını belirtti. Teslim alınan Biontech aşısıyla ilgili Koca, “Güvenlik testleri yapılıyor ve önümüzdeki hafta sırası gelen vatandaşlarımıza uygulanacak” açıklamasında bulundu. Bakan Koca, testler ve klinik araştırma dışında ilk kez Biontech aşısı geldiğini vurgulayarak, “Bu aşı ülkemizde ilk defa kullanılacak” dedi.

17 Mart tarihindeki Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Koca, “Halihazırda kullandığımız aşıdan farklı bir aşı olan Biontech aşısı; uygulanmak üzere, bu ay 4.5 milyon doz daha gelecek. Bu sırada aşının testleri tamamlanmış olacak. Bu aşı da, aşı sırası gelenlere yapılacak” demişti.

İzmir’in hastaneleri ‘lebaleb’ dolu!

İzmir alarm veriyor. Sağlık Bakanlığı’nın son risk haritasında kentin daha önceki haftalarda turuncu olan rengi kırmızıya döndü. Son bir haftada pozitif vaka sayısı yüzde 42 arttı, hastaneler tamamen doldu. BirGün’e konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Lüfti Çamlı, kentte son dört haftada vaka sayılarında yüzde 160 oranında bir artışın yaşandığını söyledi. Sağlık sisteminin artık bu artışı kaldıramadığını belirten Lütfi Çamlıs “İzmir’deki hastaneler şu anda tamamen dolmuş durumda. Özellikle hafta başından beri gerek pandemi servislerinin, gerek yoğun bakım yataklarının tamamına yakını dolmuş durumda. Polikliniklere başvurularda da ciddi bir artış var ve filyasyon ekipleri vakalara yetişmekte güçlük çekiyorlar” dedi. Çamlı virüse yakalanan gençlerin ve çocukların sayısında da dikkat çekici bir artış yaşandığını kaydetti. Aşı olanların içinde hastalığı ağır geçirmeseler de Covid-19’a yakalananların olduğunu söyleyen Çamlı “Aşı olan kişilerin de rehavete kapılmadan maske ve fiziksel mesafe kurallarına katı bir şekilde uymaları önemli” diye konuştu. Şu anda gelinen noktada bazı hastanelerde ek pandemi servislerinin açılmasının planlandığını aktaran Çamlı “Vaka artışını durdurmak için acilen tedbirler alınmazsa ve vaka sayıları azaltılamazsa sağlık sisteminin bu talebi karşılayabilmesi mümkün gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

Samsun’da da yatak bulmak güçleşti

Vaka sayısında üç haftadır zirvede olan Samsun’da da durum kötü. Haftalık verilere göre her 100 bin kişide 508,97 vakanın görüldüğü kentte, hastanelerin doluluk oranı da artıyor. İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, “Halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor. Bu artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük gün geçtikçe artıyor. Yoğun bakım doluluğunda yüzde 70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz” dedi.

Samsun Tabip Odası Başkanı: Kentte 20 Afrika mutantı vaka tespit edildi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, kentteki vaka artışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarının artış gösterdiği kentlerden olan Samsun'da İngiliz mutantını yaygın olduğunu söyleyen Furtun, kentte 20 Afrika mutantı vaka tespit edildiğini açıkladı. Furtun, ''Şu ana kadar 20 tane Afrika mutantı tespit etmişler. Ama onlar çok az sayıda ve salgının lokomotifi pozisyonunda değil. Problemimiz İngiliz mutasyonu. Bu bilgiyi ben yeni aldım'' ifadelerini kullandı. Dr. Furtun, İngiliz mutantının hızlı yayılmadığı için hakim mutant olduğunu dile getirerek “Afrika mutantı konusunda klinik tecrübem yok ama İngiliz mutantının hızlı yayıldığını biliyoruz. Bunun için kısa süreli temas ve virüs sayısının az olması bile yeterli. Maskeleri düzgün kullanmadığımız zaman çok kısa süreli temaslarda dahil bulaşabiliyor. Onunu için bu kadar hızlı vakaların yayılması ve artmasının sebebi bu. Mutasyonlar virüsün doğasında olan bir şeydir. Mutasyonlar muhakkak olur. Zaten hakim olmasını bekliyorduk İngiliz varyantının, hakim oldu. Ama Afrika mutantının yayılımı konusunda daha detaylı bilimsel veriye ihtiyacımız var'' diye konuştu.

Kırklareli Valisi duyurdu: Vakalar 5 kat arttı, kafe ve restoranları tekrar kapatmak istemiyoruz

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, "Mutasyonlu virüsün artışıyla birlikte üçüncü dalgayı yaşıyoruz. İlimizde de vaka sayılarında son bir ayda 4 kat 5 kat artış oldu. Bu şunu gösteriyor, biz tedbir almadığımız sürece bu vakalar artacak. Kafe ve restoranları tekrar kapatmak istemiyoruz" dedi. Vali Osman Bilgin, İçişleri Bakanlığı turuncu ofis projesi kapsamında, yenilenerek hizmete giren İl Nüfus Müdürlüğünü ziyaret etti. Vali Bilgin turuncu ofis projesi kapsamında, yenilenerek hizmete giren İl Nüfus Müdürlüğünde işlem yaptırmak üzere gelen vatandaşlar ile sohbet ederek memnuniyet analizinde bulundu. Vali Bilgin ziyaret esnasında gazetecilere yaptığı açıklamada ev ziyaretleri ve komşu ziyaretlerinin bu süreçte yapılmaması gerektiğini vurgulayarak mutasyonlu virüsün artışı ile üçüncü dalga yaşandığını belirtti. Koronavirüsünün arttığı günlerde 'Bana bir şey olmaz' anlayışından uzak durulması gerektiğini dile getiren Bilgin, “Mutasyonlu virüsün artışıyla birlikte üçüncü dalgayı yaşıyoruz. İlimizde de vaka sayılarında son bir ayda 4 kat 5 kat artış oldu. Bu şunu gösteriyor, biz tedbir almadığımız sürece bu vakalar artacak. Kafe ve restoranları tekrar kapatmak istemiyoruz” şeklinde konuştu. Son zamanlarda kamu kurum ve kuruluşlarında, sivil toplum kuruluşlarında veya siyasi partilerin il temsilcilerinin ziyaretleri esnasında maske takmadığını vurgulayan Vali Bilgin bu gün itibariyle sosyal medyadan tespit edilip işlem uygulanacağını söyledi. Bilgin, "Sosyal medyada da kurallara uymayanlar tespit edilecek. Bu sadece bireysel değil toplumsal sağlık açısından risk oluşturmakta. Özellikle bizlerin başta vali olmak üzere, belediye başkanları, kaymakam arkadaşlarım, kamu kurum kuruluşlarının temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, siyasi parti temsilcilerinin örnek olması gerektiğini iletmek istiyorum. Bu manada herkes duyarlılığını en üst seviyede göstersin. Bana bir şey olmaz mantığını bırakalım” ifadelerini kullandı. Bazı basın yayın kuruluşlarının "10 okulda eğitime ara verildi" gibi çıkan haberlerin gerçeği yansımadığını söyleyen Bilgin, “Gerekli açıklamaları biz sizlerle paylaşıyoruz” diye konuştu. (Kaynak: İHA)

Ukrayna'da günlük en yüksek vaka ve ölüm sayıları açıklandı

Ukrayna'da son 24 saatte 16 bin 669 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası ve 362 ölüm ile en yüksek günlük vaka ve ölüm kaydedildi. Ukrayna Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 16 bin 669 kişide Kovid-19 tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 1 milyon 596 bin 575'e çıktı. 128 binden fazla Kovid-19 testinin yapıldığı ülkede, ölü sayısı 362 artışla 31 bin 135 oldu. Ülkede 6 bin 748 kişi iyileşirken, 4 bin 838 kişi hastaneye kaldırıldı. AstraZeneca aşısı kullanılan ülkede 24 Şubat'ta kitlesel aşı çalışmalarına başlanmıştı.  (AA)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün 147.doğum günü olan ve 58 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Amerikalı şair Robert Frost'un bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Sevi Bir Sorun

 

Bir garip çöktü kapıya akşam

Senli benli konuştu taze gelinle

Elinde yeşilli aklı bir deynek

Dayanağı korunağı olacak

Sordu dudaklarından çok gözleriyle

"Bu gecelik sığınabilir miyim evinize?"

Döndü ardına baktı

Karanlık pencerenin dibinde

Yürüdü sundurmaya çıktı gelin

Gel dedi göğe bakalım birlikte

Görelim nasıl başlıyor gece

Gel yabancı ikimiz

Yapraklar hışırdadı bahçede

Mavi yaprakları ağaçların

Güz bu doğru kış rüzgarı bu

Yabancı anlayasın isterdim bunu

Karanlık odasında taze gelin yalnız

Eğildi ocağın ateşine

Al güllerce ışıdı yüzü

Yüreğinde bir yanma

Görüverdi sanki içini

Baktı ıraklara o eski yola

Ah altın bir kutuda gümüş iğneyle

Tutturulmuş olsaydı yüreği şimdi

Düşündü gelincik az daha

Bir dilim ekmek bir güzel çanta

Acıdı Tanrı'nın fakirliğine

Ya da şu zenginliğine

Ne o ne de yabancı

Bir çift söz edememişti sevileri üstüne

Anlamak istiyordu ne olduğunu içindekinin

Odasında hâlâ taze gelin

#RobertFrost

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Çaylak Fırtınası

Halk takvimine göre 26 Mart'ta kış sonunda olan ve artçı fırtına denilen "Çaylak Fırtınası" yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

26 Mart 1583 - İngiltere'nin Osmanlı topraklarındaki ilk Elçisi, William Harborne İstanbul'a ulaştı.

26 Mart 1636 - Hollanda'da Utrecht Üniversitesi kuruldu.

26 Mart 1812 - Venezuela'nın Karakas şehri, şiddetli bir depremle tahrip oldu.

26 Mart 1821 - Seyyid Ali Paşa, Sadrazamlıktan alınarak yerine Benderli Ali Paşa atandı.

26 Mart 1913 - Edirne, Bulgar ve Sırp kuvvetlerince teslim alındı.

26 Mart 1915 - I. Dünya Savaşı: Birinci Gazze Muharebesi gerçekleşti.

26 Mart 1917 - I. Dünya Savaşı: Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakasında görev yapmak üzere Osmanlı 15. Kolordusu'nun teşkili.

26 Mart 1931 - Türkiye'de Ölçüler Kanunu'nun kabul edilmesiyle; okka, endaze gibi eski ölçülerin yerine gram, metre, litre gibi yeni ölçülerin kullanılması öngörüldü.

26 Mart 1934 - Birleşik Krallık'ta ilk kez motorlu taşıt kullanacaklara, şoförlük sınavından geçme zorunluluğu getirildi.

26 Mart 1942 - Naziler, Yahudileri Polonya'daki Auschwitz Kampı'na götürmeye başladı.

26 Mart 1971 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, 12 Mart Muhtırası'yla istifa eden Süleyman Demirel'in yerine atanan Nihat Erim'in kabinesini onayladı.

26 Mart 1971 - İstanbul'da iki kıta birleşti. Boğaz Köprüsü'nün 57'nci ünitesinin de yerine konulmasıyla kentin, Asya ve Avrupa yakaları birbirine bağlandı.

26 Mart 1971 - Doğu Pakistan, Bengaldeş'in oluşumuna yönelik olarak Pakistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

26 Mart 1979 - Enver Sedat, Menahem Begin ve Jimmy Carter, Washington'da İsrail-Mısır Barış Antlaşmasını imzaladılar.

26 Mart 1995 - Şengen Antlaşması yürürlüğe girdi.

26 Mart 1996 - Uluslararası Para Fonu, Rusya'ya 10.2 milyar USD kredi verilmesini onayladı.

26 Mart 1999 - Melissa virüsü, tüm dünyada e-posta sistemlerini etkiledi.

26 Mart 1999 - Michigan'da bir Mahkeme Jürisi, Dr. Jack Kevorkian'ı ölümcül bir hastayı iğne yaparak öldürmekten (ötanazi) suçlu buldu.

26 Mart 2000 - Rusya'da yapılan seçimler sonucunda, Vladimir Putin Başkan oldu.

26 Mart 2002 - TBMM Genel Kurulu'nda, AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan ve sekiz yasada değişiklik yapan dokuz maddelik yasa tasarısı kabul edildi.

26 Mart 2002 - İsrail'de Uluslararası Geçici Mevcudiyet'e ait araca düzenlenen saldırıda, Türk Binbaşı Cengiz Toytunç öldü, Yüzbaşı Hüseyin Özarslan yaralandı.

26 Mart 2005 - Doctor Who dizisinin günümüz serisi, BBC Kanalında yayına girdi.

26 Mart 2006 - İskoçya'da kamusal alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

26 Mart 1516 - Conrad Gesner, İsviçreli doğa bilimci (ö. 1565)

26 Mart 1849 - Armand Peugeot, Fransız sanayici (ö. 1915)

26 Mart 1868 - I. Fuad (Ahmed Fuad Paşa), Mısır kralı (ö 1936)

26 Mart 1871 - Rauf Yekta, Müzisyen, müzikolog ve besteci (ö. 1935)

26 Mart 1874 - Robert Frost, Amerikalı şair (ö. 1963)

26 Mart 1875 - Aleksey Uhtomskiy, Rus devrimci ve Sosyalist Devrimci Parti önderlerinden (ö. 1905)

26 Mart 1875 - Syngman Rhee, Güney Kore'nin ilk Cumhurbaşkanı (ö. 1965)

26 Mart 1876 - Kate Richards O'Hare Cunningham, Amerikalı sosyalist (ö. 1948)

26 Mart 1892 - Filippo Del Giudice, İtalyan film yapımcısı (ö. 1963)

26 Mart 1893 - Palmiro Togliatti, İtalyan politikacı (ö. 1964)

26 Mart 1904 - Joseph Campbell, Amerikalı yazar ve mitoloji uzmanı (ö. 1987)

26 Mart 1911 - Tennessee Williams, Amerikalı oyun yazarı (ö. 1983)

26 Mart 1913 - Paul Erdös, Macar matematikçi (ö. 1996)

26 Mart 1913 - Zehra Bilir, Türk halk müziği sanatçısı (ö. 2007)

26 Mart 1924 - Bülent Oran, Sinema oyuncusu ve senarist (ö. 2004)

26 Mart 1931 - Leonard Nimoy, Amerikalı oyuncu, yönetmen, müzisyen ve fotoğrafçı (ö. 2015)

26 Mart 1932 - Stefan Wigger, Alman oyuncu (ö. 2013)

26 Mart 1933 - Tinto Brass, İtalyan yönetmen.

26 Mart 1934 - Alan Arkin, Amerikalı aktör, yönetmen ve müzisyen.

26 Mart 1935 - Erdal Öz, Yazar (ö. 2006)

26 Mart 1935 - Mahmud Abbas, Filistinli politikacı.

26 Mart 1939 - Étienne Draber, Fransız oyuncu (ö. 2021)

26 Mart 1940 - James Caan, Amerikalı oyuncu.

26 Mart 1940 - Nancy Pelosi, Amerikalı politikacı.

26 Mart 1941 - Richard Dawkins, İngiliz biyolog.

26 Mart 1942 - Ayşegül Devrim, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2009)

26 Mart 1943 - Mustafa Kalemli, Politikacı.

26 Mart 1944 - Diana Ross, Amerikalı şarkıcı, müzik yapımcısı ve oyuncu.

26 Mart 1949 - Bärbel Dieckmann, Alman politikacı.

26 Mart 1949 - Patrick Süskind, Alman yazar.

26 Mart 1954 - Savaş Ay, Gazeteci ve muhabir (ö. 2013)

26 Mart 1962 - Falko Götz, Alman futbol adamı.

26 Mart 1963 - Serpil Gümülcineli Öztürk, Ressam.

26 Mart 1969 - Mahsun Kırmızıgül, Şarkıcı.

26 Mart 1969 - Murat Garipağaoğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

26 Mart 1973 - Larry Page, Amerikalı iş adamı.

26 Mart 1976 - Nurgül Yeşilçay, Sinema oyuncusu.

26 Mart 1982 - Jay Sean, İngiliz müzisyen.

26 Mart 1985 - Keira Knightley, İngiliz sinema oyuncusu.

26 Mart 1986 - Rüzgar Erkoçlar, Oyuncu.

26 Mart 1988 - Barış Hersek, Basketbolcu.

26 Mart 1990 - Ahzee, Amerikalı müzisyen.

26 Mart 1990 - Xiumin, Güney Koreli şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

26 Mart 922 - Hallac-ı Mansur, İranlı sûfî ve yazar (d. 858)

26 Mart 1814 - Joseph-Ignace Guillotin, Fransız doktor (d. 1738)

26 Mart 1827 - Ludwig van Beethoven, Alman besteci (d. 1770)

26 Mart 1864 - Jan Bake, Hollandalı dil bilimci (d. 1787)

26 Mart 1892 - Walt Whitman, Amerikalı şair (d. 1819)

26 Mart 1902 - Cecil Rhodes, İngiliz siyasetçi ve iş adamı (d. 1853)

26 Mart 1922 - Alfred Blaschko, Alman dermatolojist (d. 1858)

26 Mart 1923 - Sarah Bernhardt, Fransız tiyatro sanatçısı (d. 1884)

26 Mart 1926 - Konstantin Fehrenbach, Alman devlet adamı (d. 1852)

26 Mart 1945 - David Lloyd George, İngiliz politikacı (d. 1863)

26 Mart 1949 - Albert William Stevens, Amerikalı asker, baloncu ve ilk hava fotoğrafçılarından (d. 1889)

26 Mart 1957 - Édouard Herriot, Fransız siyasetçi (d. 1872)

26 Mart 1957 - Max Ophüls, Alman asıllı Fransız sinema yönetmeni ve yazar (d. 1902)

26 Mart 1959 - Raymond Chandler, Amerikalı yazar (d. 1888)

26 Mart 1959 - Suavi Tedü, Oyuncu, yönetmen ve senarist (d. 1915)

26 Mart 1969 - John Kennedy Toole, Amerikalı yazar (d. 1937)

26 Mart 1973 - Noël Coward, İngiliz aktör, yazar ve besteci (d.1899)

26 Mart 1984 - Ahmed Sékou Touré, Gine Cumhuriyeti'nin ilk Başkanı (d. 1922)

26 Mart 1987 - Mahmut Cuda, Ressam (d. 1904)

26 Mart 1993 - Tevfik Behramov, Azeri futbolcu ve yan hakem (d. 1925)

26 Mart 1995 - Belgin Doruk, Sinema sanatçısı (d. 1936)

26 Mart 1995 - Eazy-E, Amerikalı Hip-Hop rap sanatçısı (d. 1964)

26 Mart 1997 - Turhan Dilligil, Siyasetçi, gazeteci ve yazar (d. 1919)

26 Mart 2005 - James Callaghan, İngiliz politikacı (d. 1912)

26 Mart 2005 - Murat Çobanoğlu, Halk ozanı (d. 1940)

26 Mart 2009 - Arne Bendiksen, Norveçli besteci ve şarkıcı (d. 1926)

26 Mart 2011 - Zühtü Bayar, Şair ve yazar (d. 1943)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?