Levent Gültekin'e yapılan saldırıda flaş gelişme!

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Dört samimi arkadaş genel kültürlerini arttırmak için belediyenin geceleri açtığı “Genel Kültür Kursu"na yazılıp, kendilerini biraz daha geliştirmek istemişler. Bir süre devam ettikten sonra, birisi hariç, diğerleri kursu bırakıp, bara takılmaya, bilardo oynamaya başlamışlar. Kursa düzenli olarak devam eden, ikide bir bara gelip, ötekilere hava atmaya başlamış:

-“Söyleyin bakalım, George Stevenson kim?”

Arkadaşları “Bilmiyoruz!” deyince kursa giden yanıtlamış:

-“Bak kursa gitseydiniz, buharlı makineyi bulan adam olduğunu bilirdiniz.”

Diyalog hemen her gün bu şekilde sürmüş.

-“Peki Marconi kim, Marconi?”

-“Bilmiyoruz.”

-“Tabii kursa gitseydiniz, gramofonu bulan İtalyan bilim adamı olduğunu bilirdiniz.”

-"Öyleyse söyleyin bakalım, Edison kim?”

-“Bilmiyoruz ulan, git başımızdan!”

-“Bakın, kursa gitseydiniz Edison’un ampulü bulan Amerikalı olduğunu da bilirdiniz.”

Bu böyle sürüp gidince, bir gün kursa gitmeyenlerden birisi, kursa gidene sormuş:

-“Peki ulan ukala! Şimdi sen söyle bakalım. Sarı Corc kim? Hadi söyle!”

Kursa giden:

-“Kim? Bilmiyorum!” deyince gitmeyen yanıtlamış:

-“Ulan hıyar, kursa gitmeseydin bilirdin Sarı Corc’un, sen kursa gittiğin gecelerde, senin eve gelen zampara olduğunu!"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Başka bir insanın hakikati, onun sana açıkladığı şey değil, açıklayamadığı şeydedir. Bu yüzden, onu anlamak istersen, söylediğine değil, söylemediğine kulak ver. İnsan, sustuğu şeyler kadardır ve insan insanı, anlatamadığı yerden anlayabiliyorsa yakındır." demiş Halil Cibran...

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Bir insan uyurken ortalama 400 kere pozisyon değiştirir."miş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Gezi Parkı açıklaması: Başka birçok taşınmaz da vakıflara devredildi!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetinin İBB’den alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada Topçu Kışlası’nın II. Bayezid tarafından yapılmadığı kabul edilmesine rağmen işlem, 2008 yılında çıkarılan bir kanuna dayandırıldı. Açıklamada ayrıca Galata Kulesi, Selimiye Kışlası, Adile Sultan Sarayı, Pera Palas Otel, Şişli Etfal Hastanesi, Vefa Lisesi gibi Türkiye genelinde bin 14 taşınmazın vakıflar adına tescil edildiğini açıkladı. Yazılı açıklamada, İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Gümüşsuyu Mahallesi'ndeki 751 ada 1, 2, 3 ve 4 parsellerinde kayıtlı taşınmazların Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı adına tescilinin gerekçelerini açıklama gereği duyulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Sultan Beyazıt'ın 911 H. (1505 M.) tarihli vakfiyesinde İstanbul'da bulunan cami, medrese, mektep ve imaretten oluşan külliyesi için çok sayıda dükkan, ev, bostan, mera, arazi ve arsa vakfetmiştir. Vakfedilen taşınmazlardan önemli bir bölümü ise Beyoğlu, Şişli ve Galata bölgesinde yer almaktadır. Ahkamü'l-Evkaf'a (Osmanlı döneminde yürüklükte olan vakıf kanunları) göre vakıf kurucusu veya mütevellileri bu yerleri tek kira (icare), çift kira (icareteyn) veya mukataa (zemin kirası) yoluyla işletmişlerdir. Bu bağlamda; 3. Selim döneminde bahsi geçen taşınmazlar mukataaya bağlanarak belli bir zemin kira karşılığı ödenerek, taşınmazın üzerine kışla, talimhane, mescit ve çeşmeden oluşan müştemilat yapılmıştır. Topçular Kışlası olarak uzun süre hizmet verilen bu binalar, daha sonra işlevini kaybetmiştir. O dönemde yürürlükte olan Ahkamü'l-Evkaf'a göre vakfına geçmesi gerekirken taşınmazlar belediye mülkiyetine geçmiştir."

Çalışmalarda Vakıflar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca evveliyat kayıtlarının incelendiği ve söz konusu taşınmazların Sultan Beyazıt Hanı Veli Vakfı'na ait taşınmazlardan olduğunun tespit edildiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

"Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruluş amacı ve görevini yerine getirerek, yönetim ve temsilini yaptığı mazbut (kuruluşları Osmanlı ve Selçuklu'ya dayanan ve günümüzde yöneticisi kalmayan) vakıfların haklarını korumaktadır. 2008'de yürürlüğe giren 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 30. maddesi 'Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur' hükmü yer almaktadır. Kanun hükmü gereğince İstanbul özelinde ve belediye mülkleri ile sınırlı kalmaksızın Kulei Zemin Vakfına ait Galata Kulesi, 3. Selim döneminde inşa edilen Selimiye Kışlası, Sultan 1. Mahmud Vakfı adına Adile Sultan Sarayı, Beyazıt Hanı Veli Vakfından Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı gibi İstanbul'da ve Türkiye genelinde 1014 taşınmaz vakıfları adına tescil edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün görevlerinden biri kendisine emanet edilen vakıf mallarına sahip çıkmak, vakıf kurucularının bizlere emanet ettiği, her biri bir şaheser olan eserleri koruyup ihya etmek ve bu köklü mirası gelecek nesillere aktarmaktır."

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına İBB’den tepki geldi. İBB Sözcüsü Murat Ongun, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açıklamasını kişisel Twitter hesabından alıntılayarak, “Gezi Parkı’nın vakıf kültür varlığı olmadığını ve 2. Bayezid tarafından yapılmadığını siz de belirttiğinize göre, hevesinizi de aldıysanız parkımızı geri verir misiniz?” diye yazdı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Canan Kaftancıoğlu kararı

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama", ''kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'', ''Cumhurbaşkanına hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi. Dosyanın İstinaf Mahkemesi'ne taşınmasının ardından, dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliği ile onadı. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtaya geldi. Avukatların duruşmalı inceleme talebini reddeden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğname hazırlayarak dosyayı temyiz istemini görüşecek Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderdi. Tebliğnamede, Canan Kaftancıoğlu'nun "Cumhurbaşkanına hakaret" "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama", "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından verilen 8 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasının onanmasını istedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Kaftancıoğlu'na "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis cezasının ise bozularak suçun "suçu ve suçluyu övme" yönünden incelenmesi gerektiğini belirtti. Dosyayla ilgili son kararı temyiz kararını görüşecek Yargıtay 16. Ceza Dairesi verecek. Canan Kaftancıoğlu'nun cezasının onanmasının ardından en merak edilen soru, 'Cezaevine girecek mi?' oldu. Kaftancıoğlu 4 ayrı suçtan 8 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası aldığı taktirde verilen cezanın 6 yılı geçmesi nedeniyle tutuklanmasının öngörüldüğü öğrenildi. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin vereceği kararının ardından durum netlik kazanacak.

Levent Gültekin'e yapılan saldırıda flaş gelişme!

Yayın için kanala doğru giderken, Halk TV önünde gazeteci Levent Gültekin’e saldıran 25 kişiden 3'ü göz altına alındı. Halk TV'de yayınlanan İki Yorum programının yorumcularından Levent Gültekin, 8 Mart’ta İstanbul Bakırköy Meydanı'nda Halk TV binasının önünde yaklaşık 25 kişilik kalabalık bir grup tarafından saldırıya uğramıştı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada 3 kişinin kimliği tespit edildi. Söz konusu kişiler yakalanarak gözaltına alındı. Diğer şahıslara ise ulaşılmaya çalışıldığı öğrenildi.

AKP’den ‘kabine değişikliği’ açıklaması: Cumhurbaşkanı yeni bir düzenlemeye gidecektir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Kabine değişikliği olacak mı?" sorusuna "Cumhurbaşkanı yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz" cevabını verdi. Ünal, "Değişim konuşulmaya başlayınca kaçınılmaz olarak bir parça değiştiğinde sistemin hepsinde bir hareketlilik oluyor" ifadelerini kullandı. Yarın yapılacak AKP kongresine değinen Ünal, "Kongrede Türkiye için güven ve istikrar diyeceğiz. Seçilecek kadrolar Türkiye'yi 2023'e taşıyacak" dedi. Parti yönetiminde yeni birimlerin oluşturulacağını söyleyen Ünal, kongre için HDP'ye davette bulunmadıklarını söyledi. Ünal, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik tepkilere de değindi. Sözleşmenin üçüncü cinsiyet, kimlik dayatmanın aparatı haline geldiğini savunan Ünal, "İstanbul Sözleşmesi geçtiğimiz 9 yıl öncesinde bağlamından koptu; asli görevini yerine getirmesi gereken hususlar dışında bütün dünyada maalesef bir üçüncü cinsiyet dayatmanın aparatı haline geldi" dedi. "Kadın cinayetleri ve şiddetiyle sonuna kadar mücadele edeceğiz" iddiasında bulundu. AKP'nin yeni bir metin üzerinde çalıştığını da hatırlatan Ünal, çalışmanın yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Sözleşmesi’nin yerine ‘Ankara Sözleşmesi’ni hazırladıklarını açıklamıştı.

Bakan Selçuk: Kısa çalışma ay sonunda bitecek, normalleşme desteği sürecek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin ay sonunda biteceğini ancak desteklerin süreceğini söyledi. Selçuk, Türkiye’deki yaklaşık 1,9 milyon işyerinin yüzde 26’sının, kısa çalışma ödeneği için başvurduğunu açıkladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kısa çalışma bitecek ama destek sürecek” mesajı verdi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, konuya ilişkin olarak özetle şunları söyledi:

“Kısa çalışma ödeneği uzun vadeli bir teşvikten ziyade geçici bir destektir. Normalleşmeye geçince uygulama kalkacak. Normalleşme desteği ve diğer SGK teşvikleri sürecek. İşverenlerimize kısa çalışmada kaldıkları süre altı ayı geçmemek üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar normalleşme desteği vereceğiz. Bu kapsamda SGK’ya ödeyecekleri primler konusunda mahsuplaşma yapacağız.”

Ekonomi Muhabirleri Derneği Yönetimi ile biraraya gelen Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği için 30 milyar lira kaynak aktardıklarını söyledi. Türkiye’deki yaklaşık 1,9 milyon işyerinin yüzde 26’sının, kısa çalışma ödeneği için başvurduğunu açıkladı. Bakan Selçuk, “Sektörel bazda bakıldığında en fazla imalat, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek faaliyetleri sektörlerinde çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. En fazla İstanbul, Bursa ve Ankara illeri yararlanırken, il düzeyinde kısa çalışmadan yararlanma oranı en yüksek olan imalat sanayinin yoğun olduğu Bursa, Antalya ve Tekirdağ oldu” dedi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı nisan ayında 3,2 milyon kişinin kısa çalışma ödeneğinden faydalandığını, bu rakamın şubat ayında 1,3 milyon kişiye gerilediğini de ifade etti.

İstanbul'un barajlarındaki su oranı yükselmeye devam ediyor

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, barajlardaki su seviyesi 8 Ocak'ta yüzde 19,16'ya kadar inerken, aradan geçen sürede yağışlarla yüzde 46,05 arttı. Kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 65,21 olarak ölçüldü. Su miktarı Istrancalar'da yüzde 44,66, Terkos'ta yüzde 60,59, Sazlıdere'de yüzde 34,43, Alibey'de yüzde 58,20, Büyükçekmece'de yüzde 64,82, Ömerli'de yüzde 81,62, Darlık'ta yüzde 76,66, Elmalı'da yüzde 73,54, Kazandere'de yüzde 57,88 ve Pabuçdere'de yüzde 45,69 olarak kaydedildi. Kente su sağlayan baraj ve göletler, 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı bugün itibarıyla 566 milyon metreküp seviyesine yükseldi. İstanbul'a dün itibarıyla verilen su miktarı ise 2 milyon 778 bin metreküp oldu.

Son 15 yılın doluluk oranları

Barajlardaki doluluk oranı, 22 Mart tarihi baz alındığında 2006'da yüzde 98,56, 2007'de yüzde 53,14, 2008'de yüzde 40,98, 2009'da yüzde 92,31, 2010'da yüzde 99,16, 2011'de yüzde 94,36, 2012'de yüzde 92,84, 2013'te yüzde 87,55, 2014'te yüzde 35,79, 2015'te yüzde 95,01, 2016'da yüzde 87,21, 2017'de yüzde 89,65, 2018'de yüzde 89,91, 2019'da yüzde 94,10, 2020'de ise yüzde 64,17 olarak gerçekleşti.

 Korona haberlerine gelince:

 Birinci doz aşılama durma noktasına geldi

Sağlık Bakanlığı’nın 14 Ocak’ta kitlesel uygulamaya başladığı koronavirüs aşılamasında, aşı eksikliği nedeniyle birinci doz uygulama durma noktasına geldi. Son bir haftada yalnızca 138 bin birinci doz aşı yapıldı. 16 Mart Salı gününden 23 Mart Salı’ya (bugün), birinci doz aşılanan yeni kişi sayısı 138 bin 434’te kaldı. Son 7 günde yapılan günlük ortalama birinci doz aşı sayısı 19 bin 776 oldu. Buna karşılık eldeki aşılar, çoğunlukla ikinci doz aşılamanın tamamlanması için uygulanıyor. Son bir haftada yapılan ikinci doz aşılama sayısı 1 milyon 692 bin 177 oldu. Buna göre son bir haftada günlük ortalama 241 bin 739 ikinci doz aşı yapıldı. Ayrıca Türkiye'de hala 2 milyon 625 bin 427 kişi, ikinci doz aşılama için sırada. Koronavirüs salgını hakkında veri analizleri ile bilinen yazılımcı Zeki Berk, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda konu hakkında, “Son 10 gün içinde 1. doz uygulaması neredeyse durma noktasına geldi. Sadece 2. doz uygulaması devam ediyor” dedi. Türkiye’ye getirildiği bilinen toplam 13 milyon doz SinoVac aşısı mevcut. Bu aşıların 3 milyon dozu 31 Aralık 2020’de, 6,5 milyon dozu 25 Ocak 2021’de, 3,5 milyon dozu 29 Ocak 2021’de getirilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Şubat’ta düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada ise, bundan sonra ülkeye ne kadar aşı getirildiğini açıklamayacaklarını söylemişti. Koca, “Bundan sonraki süreçte aşının gelişiyle ilgili 'bugün şu kadar geldi, şu kadar gelecek' gibi söylemekten yana değiliz” demişti. Mevcut durumda Türkiye’nin kaç milyon doz aşı temin ettiği bilinmiyor. Bakan Koca, 18 Mart’ta yaptığı açıklamada ise, “BioNTech aşısının testlerde kullanılacak olan ilk 5800 dozu ülkemize ulaştı. Uygulanmak üzere, bu ay 4.5 milyon doz daha gelecek” bilgisini vermişti. 19 Mart’ta Bloomberg’de yer alan bir haberde ise, Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye şu ana kadar 1,4 milyon doz aşı ihraç edildiği bilgisi yer almıştı. CHP Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’ndan söz konusu haberdeki bu bilgiye dair açıklama istedi, ancak konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray da, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgede Türkiye'ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır” dedi. Çıray, Bakan Koca’ya, “Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP'nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP'lilere yapılmış olması mıdır?” diye sordu.

Covid aşısı: Avrupa Birliği neden sıkıntı yaşıyor?

Hakkında yapılan çok sayıda haber AB kamuoyunda AstraZeneca aşısına güvenin azalmasına yol açtı.

Avrupa Birliği (AB) şu an geçerli anlaşmaların aşılama kampanyasını yavaşlattığını ve Avrupa'daki fabrikalardan İngiltere'ye Oxford-AstraZeneca aşısının ihracını bloke edebileceğini söyledi. AB, şu ana kadar yaklaşık 450 milyonluk nüfusunun yalnızca yüzde 12'sine yakın bir bölümüne birinci doz aşıyı yapabildi. Bu nedenle de AB liderlerine yönelik sert eleştiriler yapılıyor. Buna karşılık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan yaklaşık 68 milyonluk Birleşik Krallık'ta, nüfusun yaklaşık yüzde 40'ı aşılanmış bulunuyor. ABD'de nüfusun yüzde 37'si aşılanırken Rusya ve Çin'de aşılama oranı henüz yüzde 5 ile 6 arasında.

İngiltere seyahat kısıtlamalarını uzatmaya hazırlanıyor

İngiltere basını, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan yurtdışı seyahat kısıtlamalarının Haziran ayının sonuna kadar uzatılacağını ve kurallara aykırı şekilde ülkeden ayrılmak isteyenlere 5 bin sterlin para cezası uygulanacağını bildirdi. Basında yer alan haberlerde, hükümetin, kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin yol haritası kapsamında önümüzdeki aylarda uygulanacak olan kurallarla ilgili yasa tasarısını hazırladığı belirtildi. Perşembe günü Parlamento’da oylanacak olan tasarının 29 Mart itibarıyla yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu düzenleme kapsamında da yurtdışına seyahat kısıtlamasının 30 Haziran’a kadar devam etmesi öngörülüyor. İngiltere, ülke dışına seyahatlere ancak “makul gerekçeler” için izin veriyor. Bunlar arasında iş seyahati, eğitim, sağlık nedenleri ve acil durum gibi gerekçeler yer alıyor. İngiltere hükümetinin oluşturduğu çalışma grubu, 12 Nisan’da yurtdışı seyahatlere izin verilmesiyle ilgili raporunu sunacak. Hükümet daha önce, seyahat kısıtlamalarını kaldırsa bile bunun en erken 17 Mayıs’ta başlayacağını açıklamıştı. İngiltere’de ülke dışına seyahat edecek tüm yolcuların seyahat gerekçesiyle ilgili form doldurmasına ilişkin zorunlu uygulama 8 Mart Pazartesi itibarıyla başlamıştı. İngiltere, yalnızca belli koşullar altında ülke dışına seyahatlere izin veriyor. Bu nedenle de seyahat nedeninin beyan edilmesi gerekiyor ve sorulması halinde gösterilmek üzere belgelendirilmesi tavsiye ediliyor. Bu düzenleme ülke dışına gidecek tüm yolcuları kapsıyor. Türkiye, hem gidiş hem de gelişlerde İngiltere’nin genel seyahat düzenlemelerine tabi ülkeler arasında yer alıyor. Bir başka ifadeyle, İngiltere, Türkiye’ye ek bir kısıtlama uygulamıyor. Ancak Türkiye açısından tersi bir durum söz konusu. Aralık ayında İngiltere’de daha bulaşıcı olduğu tespit edilen yeni bir koronavirüs varyantının ortaya çıkmasının ardından Türkiye, bu ülkeye özgü bir dizi kısıtlayıcı önlem uygulamaya başladı. Nihai varış noktası Türkiye olan yolcuların İngiltere’den kalkan uçaklara alınmaması, uçaklara yalnızca transit yolcuların kabul edilmesi gibi bu önlem ve kurallar halen yürürlükte bulunuyor.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 132 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Amerikalı şair Henry Wadsworth Longfellow'un bir şiirini paylaşmak istiyorum.Ruhu şad olsun.

ŞUBAT İKİNDİSİ

Gün bitiyor,

Gece çöküyor.

Donmuştur bataklık.

Ölüdür ırmak.

Kül gibi bulutlar arasında

Kızıl güneş geçer hızla,

Köyün camlarında

Parıldar kızılca.

Yeniden yağar kar.

Gömülmüş çitler

Göstermez artık

Ovadaki yolu.

Çayırlıklar içindeki

Korkulu gölgeler gibi

Geçer ağır ağır

Bir cenaze treni.

Çan çalar

Ve içimde her duygu

Karşılık verir

Kasvetli matem çanına.

Gölgeler sürüklenir,

Ve içimde çalar ağır ağır

Bir cenaze çanı gibi

Ağlayan yüreğim.

Henry Wadsworth Longfellow

(Çeviren: İsmail Haydar Aksoy)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Tüberküloz Günü

24 Mart günü "Dünya Tüberküloz Günü" olarak kutlanmaktadır. Tüberkülozun sağlık, sosyal ve ekonomik yıkıcı sonuçlarını önlemek, kamuoyunda farkındalığı artırmak ve küresel TB salgınını sona erdirmek amacıyla Robert Koch tarafından M. tuberculosis basilinin keşfedildiği ve hastalığın teşhis ve tedavisinin yolunu açan 24 Mart (1882) günü “International Union Against Tuberculosis and Lung Disease” (IUATLD) önerisi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) desteğiyle “Dünya Tüberküloz Günü” kabul edilmiştir.

"Dünya Tüberküloz Günü" nedeniyle de Robert Koch'u saygıyla anıyor ve tüberküloz tedavisi gören tüm hastalara tez zamanda şifa diliyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

24 Mart 1394 - Timurlenk, Diyarbakır'ı işgal etti.

24 Mart 1721 - Johann Sebastian Bach, Brandenburg Markizi Christian Ludwig için yazdığı ve daha sonraları Brandenburg Konçertoları olarak adlandırılan 6 konçertolarını sundu.

24 Mart 1882 - Robert Koch, verem hastalığına neden olan bakteriyi (mycobacterium tuberculosis) keşfettiğini duyurdu. Bu buluşuyla, daha sonra 1905 yılında tıp alanında Nobel ödülünü aldı.

24 Mart 1923 - Mustafa Kemal Paşa, Time dergisine kapak oldu.

24 Mart 1926 - Türkiye'de petrol arama ve işletilmesinin devletçe yönetilmesini öngören kanun, TBMM'de kabul edildi.

24 Mart 1933 - Almanya'da Şansölye Hitler, 27 Şubat'ta gerçekleşen Reichstag Yangını'nı sebep göstererek ülkede düzeni sağlamak adına kendisine olağanüstü yetkiler tanıyan kararnamenin 24 Mart'taki kabulü ile diktatöryal güce ulaştı.

24 Mart 1938 - Cumhurbaşkanlığı yatı olarak satın alınan Savarona'ya, İngiltere'nin Southampton Limanı'nda törenle Türk bayrağı çekildi. 1 Haziran'da İstanbul'a getirilen Savarona, Dolmabahçe önüne demir attı. Atatürk, yatı gezerek incelemede bulundu.

24 Mart 1958 - Elvis Presley askere alındı ve bu durum ABD genelinde sansasyon yarattı.

24 Mart 1976 - Arjantin Devlet Başkanı Isabel Peron, kansız bir darbeyle devrildi. Jorge Rafael Videla, Emilio Eduardo Massera ve Orlando Ramón Agosti’den oluşan Cunta, iktidara el koydu ve yedi yıllık diktatörlük döneminde 30 bine yakın kişi kaybedildi.

24 Mart 1978 - Savcı Doğan Öz öldürüldü.

24 Mart 1998 - Hindistan'da çıkan fırtınada 250 kişi öldü, 3000 kişi de yaralandı.

24 Mart 1999 - NATO, Kosova'daki çatışmalar üzerine, Yugoslavya'ya karşı hava harekâtı başlattı. II. Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'daki en yoğun bombardıman olan Müttefik Gücü Harekatı, Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılmasına neden oldu.

24 Mart 2000 - Varan Turizm'e ait bir otobüs, yolcularıyla birlikte kaçırıldı. Olaydan sonra yakalanan üç kişi, 36'şar yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

24 Mart 2000 - Genelkurmay Başkanlığı, Talat Aydemir'in idamıyla sonuçlanan 1963'teki darbe girişimine katılan 1459 Harp Okulu öğrencisinin haklarını 37 yıl sonra iade etti.

24 Mart 2001 - Apple şirketi, Mac OS X 10.0 (Cheetah)'ı piyasaya sürdü.

24 Mart 2006 - İspanya'daki ETA örgütü, süresiz ve kalıcı ateşkes ilan etti.

24 Mart 2007 - Türkiye, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Yunanistan'ı 4-1 mağlup etti.

24 Mart 2009 - Ergenekon davasında 21'i tutuklu 56 sanık hakkında hazırlanan 1909 sayfalık ikinci iddianame, davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon, davanın bir ve iki numaralı sanıkları olarak geçiyor. Eruygur ve Tolon'un, 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

24 Mart 2015 - Barselona-Düsseldorf seferini yapan, Lufthansa'nın yan kuruluşu olan Germanwings'e ait Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı, Fransız Alpleri'nin güneyinde yer alan Méolans-Revel köyünün dağlık alanına düştü. Kazada 144 yolcu ve 6 mürettebat hayatını kaybetti.

24 Mart 2020 - 2020 Yaz Olimpiyatları koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021'e ertelendi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

24 Mart 1494 - Georgius Agricola, Alman bilim adamı ("Mineralojinin babası") (ö. 1555)

24 Mart 1607 - Michiel de Ruyter, Hollandalı amiral (ö. 1676)

24 Mart 1718 - Leopold August Abel, Alman kemancı ve besteci (ö. 1794)

24 Mart 1733 - Joseph Priestley, İngiliz kimyacı ve filozof (ö. 1804)

24 Mart 1754 - Joel Barlow, Amerikalı şair, diplomat ve siyasetçi (ö. 1812)

24 Mart 1809 - Mariano José de Larra, İspanyol gazeteci ve yazar (ö. 1837)

24 Mart 1834 - William Morris, İngiliz şair ve ressam (ö. 1896)

24 Mart 1874 - Harry Houdini, Amerikalı illüzyonist (ö. 1926)

24 Mart 1874 - Selim Sırrı Tarcan, Eğitmen, spor yöneticisi ve siyasetçi (ö. 1957)

24 Mart 1879 - Neyzen Tevfik, Neyzen ve şair (ö. 1953)

24 Mart 1884 - Peter Debye, Hollandalı fizikçi (ö. 1966)

24 Mart 1886 - Edward Weston, Amerikalı fotoğrafçı (ö. 1958)

24 Mart 1887 - Roscoe Arbuckle, Amerikalı komedyen (ö. 1933)

24 Mart 1891 - Charley Toorop, Hollandalı ressam (ö. 1955)

24 Mart 1897 - Wilhelm Reich, Avusturyalı-Alman-Amerikalı psikiyatrist ve psikanalist (ö. 1957)

24 Mart 1903 - Adolf Butenandt, Alman biyokimyacı (ö. 1995)

24 Mart 1909 - Clyde Barrow, Amerikalı kanun kaçağı (ö. 1934)

24 Mart 1911 - Joseph Barbera, Amerikalı çizgi film yapımcısı, animatör ve senarist (ö. 2006)

24 Mart 1917 - John Kendrew, İngiliz biyokimyacı (ö. 1997)

24 Mart 1921 - Vasili Smislov, Rus satranç oyuncusu (ö. 2010)

24 Mart 1926 - Dario Fo, İtalyan yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi

24 Mart 1930 - Steve McQueen, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1980)

24 Mart 1937 - İsmet Nedim, Müzisyen ve besteci.

24 Mart 1944 - Han Myeong-sook, Güney Kore Başbakanı.

24 Mart 1944 - Vojislav Koštunica, Sırbistan Başbakanı.

24 Mart 1947 - Meiko Kaji, Japon şarkıcı ve aktris.

24 Mart 1948 - Orhan Oğuz, Sinemacı.

24 Mart 1955 - Celâl Şengör, Jeolog.

24 Mart 1956 - İpek Bilgin, Tiyatro oyuncusu.

24 Mart 1956 - Steve Ballmer, Amerikalı iş adamı.

24 Mart 1960 - Nena, Alman müzisyen.

24 Mart 1961 - Yanis Varoufakis, Yunan ekonomist ve siyasetçi.

24 Mart 1962 - Ömer Koç, İş adamı.

24 Mart 1965 - The Undertaker, Amerikalı güreşçi.

24 Mart 1970 - Lara Flynn Boyle, Amerikalı aktris.

24 Mart 1973 - Jim Parsons, Amerikalı televizyon dizisi ve sinema oyuncusu.

24 Mart 1974 - Alyson Hannigan, Amerikalı oyuncu.

24 Mart 1974 - Cenk Torun, Oyuncu.

24 Mart 1977 - Jessica Chastain, Amerikalı oyuncu.

24 Mart 1982 - Boris Dali, Bulgar şarkıcı.

24 Mart 1984 - Chris Bosh, Amerikalı basketbolcu.

24 Mart 1990 - Keisha Castle-Hughes, Yeni Zelandalı aktris.

24 Mart 1994 - Aslı Nemutlu, Millî kayakçı (ö. 2012)

24 Mart 1997 - Myoui Mina, Japon şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

24 Mart 809 - Harun Reşid, Abbâsîler'in 5. Halifesi (d. 763)

24 Mart 1455 - V. Nicholaus, Papa (d. 1397)

24 Mart 1603 - I. Elizabeth, İngiltere Kraliçesi (d. 1533)

24 Mart 1794 - Jacques-René Hébert, Fransız gazeteci ve siyasetçi (d. 1757)

24 Mart 1869 - Antoine-Henri Jomini, Fransız asker (d. 1779)

24 Mart 1882 - Henry Wadsworth Longfellow, Amerikalı şair (d. 1807)

24 Mart 1901 - İsmail Safa, Yazar (d. 1867)

24 Mart 1905 - Jules Verne, Fransız yazar (d. 1828)

24 Mart 1909 - John Millington Synge, İrlandalı oyun yazarı (d. 1871)

24 Mart 1910 - Šimun Milinović, Hırvat din adamı (d. 1835)

24 Mart 1916 - Enrique Granados, İspanyol piyanist ve besteci (d. 1867)

24 Mart 1934 - William Joseph Hammer, Amerikalı elektrik mühendisi (d. 1858)

24 Mart 1946 - Alexander Alekhine, Rus satranç oyuncusu (d. 1892)

24 Mart 1948 - Nikolay Berdyayev, Rus teolog ve filozof (Hristiyan varoluşçuluğunun önde gelen sözcülerinden) (d. 1874)

24 Mart 1950 - Harold Joseph Laski, İngiliz siyaset bilimcisi ve siyasetçi (d. 1893)

24 Mart 1953 - Mary Teck, Birleşik Krallık Kraliçesi (d. 1867)

24 Mart 1955 - Otto Gessler, Alman siyasetçi (d. 1875)

24 Mart 1962 - Auguste Piccard, İsviçreli fizikçi (d. 1884)

24 Mart 1968 - Alice Guy-Blaché, Fransız film yönetmeni ve yapımcısı (d. 1873)

24 Mart 1968 - Arnaldo Foschini, İtalyan mimar ve akademisyen (d. 1884)

24 Mart 1969 - Joseph Kasavubu, Kongo Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı (d. 1910, 1913, 1915, 1917)

24 Mart 1971 - Arne Jacobsen, Danimarkalı mimar ve tasarımcı (d. 1902)

24 Mart 1971 - Müfide Ferit Tek, Romancı (d. 1892)

24 Mart 1976 - Bernard Montgomery, İngiliz asker (d. 1887)

24 Mart 1978 - Doğan Öz, Hukukçu ve Cumhuriyet Savcısı (d. 1934)

24 Mart 1980 - Óscar Romero, El Salvadorlu katolik papaz (d. 1917)

24 Mart 1984 - Sam Jaffe, Amerikalı aktör (d. 1891)

24 Mart 1986 - Ertuğrul Yeşiltepe, Gazeteci (d. 1933)

24 Mart 1987 - Ekrem Zeki Ün, Besteci (d. 1910)

24 Mart 1988 - Turhan Feyzioğlu, Hukukçu ve politikacı (d. 1922)

24 Mart 2002 - César Milstein, Arjantinli biyokimyacı (d. 1927)

24 Mart 2008 - Olcay Tiryaki, İç hastalıkları uzmanı ve akademisyen (d. 1955)

24 Mart 2008 - Richard Widmark, Amerikalı aktör (d. 1914)

24 Mart 2016 - Johan Cruyff, Hollandalı futbolcu ve teknik direktör (d. 1947)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?