Kadınlar'dan, İstanbul Sözleşmesi protestosu

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

3 tane yaşlı kadın oturmuş muhabbet ediyorlarmış. Bir tanesi:

- "Ah, ah! Hayat ne kadar da pahalılaştı." demiş ve ellerini kocaman açmış; "Eskiden şu kadar kocaman salatalıkları nerdeyse bozuk paralarla alıyorduk!"

2.yaşlı kadın:

- "Haklısın şekerim!" demiş ve o da 2 eliyle kocaman 2 yuvarlak yapmış; "Şöyle şöyle soğanlara da şimdikilerin yarı fiyatından bile az ödüyorduk!"

Derken ikisi birden 3.yaşlı kadına dönüp:

- "Sen niye konuşmuyorsun?" diye sormuşlar.

Yaşlı kadın onlara bakmış, bakmış ve:

- "Anlattıklarınızın tek kelimesini duyamıyorum ama tarif ettiğiniz adamı hatırlar gibiyim!.." demiş.

"Günün Sözleri" 41 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 121. doğum günü olan Erich Fromm'un "Sevme Sanatı" adlı eserinden olsun bugün:

Birisini sevmek yalnız güçlü bir duyguya kapılmak değildir; bir karardır, bir yargıdır, bir söz vermedir. Sevgi yalnızca duygudan oluşsaydı birbirini ölünceye dek sevmek için söz vermek gerekmezdi. Duygular gelip geçicidir. Eyleme yargı ve karar karışmamışsa duygunun ölünceye dek süreceğini nasıl bilebiliriz.

Olgunlaşmamış sevgi, "Seni, sana gereksinmem olduğu için seviyorum" der. Olgun sevgi, "Seni sevdiğim için sana gereksinmem var" der.

Saygı ancak özgürlüğün bulunduğu yerde vardır; hiçbir zaman zorbalığın çocuğu olmamıştır.

Sevgi bir çiçekse, saygı onu koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin. Saksı mutlaka çatlamıştır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Bir sigara izmaritinin toprağa karışması 12 yıl sürmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine karşı barolar dava açtı

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi kararı mahkemeye taşındı. Ankara ve Antalya Baroları da Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karşı dava açtı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ve Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da ayrı ayrı açtıkları davalarla sözleşmeden çekilme kararını yargıya taşıdı.

Ankara Barosu, Danıştay’da açtığı davaya ilişkin şu bilgiyi paylaştı:

“Baromuz tarafından, kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesine dayanılarak feshedilmesine dair “19.03.2021 tarih ve 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı”nın; fonksiyon gasbı nedeniyle yok hükmünde olduğu ve Anayasanın 104. maddesine aykırılık taşıdığı iddiası ile Danıştay’da dava açılmıştır. Dava dilekçesinde, ayrıca dava konusu kararın dayanağı olan 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3. maddesinin ilgili kısımlarının Anayasaya aykırılığı itirazında da bulunulmuştur. Dava, Danıştay 10. Dairesinin 2021/1493 E. Sayılı dosyasında görülecektir.”

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20.03.2021 tarihinde gece yarısı 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Kararına karşı, bu gece saat 02.00’de, Danıştay başkanlığına hitaben, işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı. Dernekten yapılan açıklamada hukuken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleşmeden çekilme kararının hükmü olmadığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden, Cumhurbaşkanı Kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz. Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek, buradayız, mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı #AklınızdanBileGeçirmeyin.”

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesi kararını Danıştay'a götürdüğünü açıkladı. Eminağaoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Dün bir TV programında yaptığım çağrı üzerine bir müvekkilimin adına İstanbul Sözleşmesi hakkında Danıştay'da dava açılmıştır" dedi ve dilekçe örneğini paylaştı.

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine karşı sokağa çıktı: Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula!

Türkiye'nin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik tepkiler büyüyor. Kadınlar yaşamları için hayati öneme sahip sözleşmenin fehsedilmesine tepki göstermek için Türkiye'nin birçok yerinde sokağa çıktı. Sözleşmenin feshedilmesine tepki gösteren kadınlar, Kadıköy'de bir araya geldi. "Yıllardır verdiğimiz mücadeleyi bir gecede silemeyeceksiniz. Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula!" sloganıyla eylemlerine başlayan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinde öldürülen kadınların kanı var. Biz bir kişinin lafıyla sözleşmeyi geri çektirmeyeceğiz. Hep birlikte mücadele ederek bu kararı geri çektireceğiz” dedi. Kadınlar, Kadıköy sokaklarında İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto etti.

Ankara'da kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto etmek için Sakarya Caddesi'nde buluştu. Polis, barikat kurarak kadınların Sakarya Caddesi'ne girmesini engelledi. Bunun üzerine kadınlar, "Aç aç, barikatı aç" sloganları atarak polisin barikatı açmasını istedi. Kadınlar daha sonra polis barikatını geçerek Sakarya Meydanı'nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto etti.

İzmir Alsancak’ta Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Alsancak İskele'sinde buluşan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Yapılan açıklamada, “Biz Türkiye devleti halihazırda İstanbul Sözleşmesi’nin tarafıyken kanımızı donduran kadın ve LGBTİ+ cinayetlerine şahit olduk. İstanbul Sözleşmeni uygulamaktan aciz bu iktidar şimdi kadınların elindeki tek dayanak olan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı aldı. Bu kararla kadınların ve LGBTİ+ yaşam haklarına doğrudan saldırarak biz İstanbul Sözleşmesi için mücadele edenlere savaş açtı” denildi. Serkan Dindar isimli erkek tarafından öldürülen Ceyda Yüksel'in annesi Filiz Demiral, "Kızım Ceyda Yüksel Serkan Dindar tarafından katledildi. Ben kızıma bir söz verdim. Kanı yerde kalmayacak. Katilin en ağır cezayı almasını istiyorum. Bu karardan sonra onun mezarına gitmeye utanıyorum. Ona İstanbul Sözleşmesi'nden çıkıldığını haberini veremem. Adalete inancımı kaybettim. Asla yalnız yürümek istemiyorum ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını istiyorum. Bizi zayıf mı düşürmek istiyorlar. Kendi anneleri, kızları yok mu? Ben anlayamıyorum. 6284 uygulanmış olsaydı, anneler evlatlarını, çocuklar annelerini kaybetmeyeceklerdi. Mücadelem sonuna kadar sürecek" diye konuştu. Boşanmak istediği erkek tarafından öldürülmek istenen Aycan Kıncı, "Ben 38 yerimden bıçaklandı. Bu sözleşme benim tek umudumdu. Ben kendimi korunaksız hissediyorum. Ben çocuklarım için hayata tutundum, savaştım. Günler yoğun bakımda kaldım. Bunun için mi? Bizi korumak bu kadar zor mu? Bu kararı tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Ben bu sözleşmeyi umut etmiştim. Umudumu kaybetmeye başladım ama asla susmayacağız. Hala evden tek başıma çıkamıyorum. Asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Eskişehir'de kadınlar, Kanatlı AVM önünde toplanarak sözleşmenin feshedilmesine tepki gösterdi. Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada, "Kadına yönelik şiddet bu kadar artmışken, her gün kadın cinayeti işlenirken erkek şiddetini engellemek için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nin gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedilmesini kabul etmiyoruz" denildi. “Anayasaya aykırı olan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu bir uluslararası insan hakları sözleşmesinin feshi yok hükmündedir” denilen açıklamada, “Kadınlar arkasından çekilmedikçe İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir! Kadın hareketinin yıllarca mücadele vererek kazındığı hakları gece yarısı baskınlarına, tek adamın dudakları arasından çıkan sözlerle teslim etmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Antalya'da kadınlar Attalos Meydanı'nda bir araya geldi. Yapılan açıklamada, "Hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz" denildi. Antalya Barosu, Cumhuriyet Meydanı'ndan Attalos Meydanı'na yürüdü

Ordu'da kadınlar, "Katledilen tüm kadınlar isyanımızdır! İstanbul Sözleşmesi'ni değil cinayetleri engelle" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Antep'te kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto etti. Gaziantep Demokratik Kadın Platformu, "Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz" vurgusunu yaptı.

Denizli'de kadınlar, "İstanbul Sözleşmesi bizimdir vazgeçmeyeceğiz" dedi. Çınar Meydanı'nda toplanan kadınlar, yaptığı açıklamada, "İstanbul Sözleşmesi kimsenin iki dudağının arasında değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkum etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz!" dedi.

Fethiye’de de kadınlar Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’ni geçersiz kılan Cumhurbaşkanı Kararı’nı protesto etmek için sokağa çıktı. Fethiye Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Ayşen Ragıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Tüm kadınları yaşamımızı ve haklarımızı korumak için alanlara çağırıyoruz. Bu kararnamenin pandemi koşullarında halkın sağlık, aşı ve diğer ihtiyaçları yeterince karşılanamazken sokağa çıkma kısıtlamalarını fırsat bilerek, 8 Mart sonrasında gece yarısı çıkartılması manidardır. Yaşadığımız ve yaşanılacak olan bütün sorunların yaratıcısı iktidardır. İstanbul sözleşmesi yaşatır! Korkmuyoruz, susmuyoruz asla itaat etmiyoruz. Asla aşağı bakmıyoruz.”

Uşak'ta bir araya gelen kadınlar, devletin kadına şiddetsiz yaşam hakkı tanımadığını söyledi. Uşak Kent Meydanı'nda toplanan kadınlar, “Kadın cinayeti olmadan,ş iddete maruz kalmadan geçirdiğimiz tek bir gün bile yok! Bu cinayetleri ve şiddeti önlemek, katilleri cezasız bırakmamak için çaba gösterilmesini beklerken, bu gece Resmi Gazetede yayınlanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı, kadınların hayatına bir karabasan gibi indi. İktidar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile kadınları her türlü şiddete karşı korumaktan vazgeçtiğini ilan etti. Yasal güvencelerimize dokunsanız da biz kadınlar hayatlarımız ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar olarak dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Şiddetsiz bir dünya mümkün! İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz!” dedi. (BirGün)

Gıda enflasyonu yüzde 30'a dayandı

Emekçilerin aile bütçesinin en az üçte birini ayırmak zorunda bulunduğu gıda fiyatlarındaki artış trendi bu yıl mart ayında da sürdü. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun raporuna göre Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 2,5 oranında artan gıda fiyatlarında bu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 9,2, son bir yılda ise yüzde 29,2 oranında artış yaşandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Mart 2021 ayı sonuçları açıklandı. Araştırmayla, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun ortaya konulması amaçlanıyor. Gıda fiyatları bir önceki aya göre bu yıl ocak ayında yüzde 3,6, şubatta da yüzde 2,8 oranında artmıştı. Martta yaşanan yüzde 2,5 oranındaki artışta, et-balık, yağ, sebze ve işlenmiş gıda fiyatlarında yaşanan artışlar belirleyici oldu. Martta, ekmek, un, bulgur fiyatlarında bir önceki aya göre değişiklik yaşanmazken, et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 2,6, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 1,7 oranında artış kaydedildi. Mart ayında, geçen yılın son aylarında da hızlı bir artış yaşanan sıvı yağ fiyatlarında ise zeytin yağı fiyatlarına bağlı olarak yüzde 7,2 oranında bir yükseliş oldu. Meyve fiyatlarının yüzde 0,2 oranında azaldığı mart ayında sebze fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 6,4 oranında yükseliş gözlendi. Bakliyat fiyatlarının yüzde 2,7 oranında azaldığı mart ayında, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatları yüzde 1,9 oranında arttı. Böylece, mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 76 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için martta bu yıl şubat ayına göre yüzde 2,5 oranında daha fazla para ödendi.

Gıda fiyatlarında ocak-mart dönemin ise yüzde 9,2 oranında artış yaşandı. İlk üç aylık dönemde ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 5,5, et ve balık fiyatlarında yüzde 7,8, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 18,1 oranında artış gözlenirken, 2020 yılının son aylarında hızla yükselen yağ fiyatlarında ise yüzde 4,8 oranında artış oldu. Yılın ilk çeyreğinde meyve fiyatlarında ortalama yüzde 4,4, sebze fiyatlarında yüzde 12,5 oranında artış, bakliyat fiyatlarında yüzde 3,1 oranında azalış yaşandı. Diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 6,5 oranında artış oldu.

Gıda fiyatlarında yıllık olarak ise (Mart 2020’ye göre) yüzde 29,2 oranında artış kaydedildi. Bu yıl martta geçen yılın mart ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 25,7, et-balık fiyatlarında 12,4, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 39,1 oranında artış oldu.

Marmara, Akdeniz ve Ege Denizi için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, Marmara Denizi'nde rüzgarın, sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 kilometre/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ege Denizi'nde de rüzgarın, yarın sabah saatlerinden itibaren kuzeyinde, akşam saatlerinden itibaren güneyinde kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Batı Akdeniz'de de rüzgarın, yarın sabah doğu ve kuzeydoğu, öğle saatlerinden itibaren batı ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 kilometre/saat) kuvvetli fırtına şeklinde esmesi öngörülüyor. Doğu Akdeniz'de ise rüzgarın, yarın doğu ve kuzeydoğu, akşam batı ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde fırtına, yer yer 9 kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Marmara Denizi'ndeki fırtınanın yarın gece, Ege Denizi'ndeki fırtınanın çarşamba günü, Batı Akdeniz'deki fırtınanın perşembe sabah saatlerinde, Doğu Akdeniz'deki fırtınanın da perşembe öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi öngörülüyor. Öte yandan Antalya'nın doğu ilçeleri, Adana'nın kuzeydoğu ilçeleri ile Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde yarından itibaren kuvvetli yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre, yarın ve çarşamba günü Akdeniz Bölgesi’nde aralıklarla görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare), Antalya'nın doğu ilçeleri, Adana'nın kuzeydoğu ilçeleri, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kilogram/metrekare) olması öngörülüyor. Ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum oluşumu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Korona haberlerine gelince:

Vaka sayıları patladı, 5 ilden karantina kararı geldi

Açıklanan güncel corona virüsü verileri sonrası Türkiye'de toplam vaka sayısı 3 milyonu, toplam vefat sayısı ise 30 bini geçti. Bakan Koca, art arda tedbir uyarısı yaparken 5 ilde de karantina kararı alındı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel corona virüsü verilerine göre 24 saatte 102 kişi hayatını kaybetti, 20 bin 428'de yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’de toplam vaka sayısı 3 milyonu, toplam vefat sayısı ise 30 bini geçti. Artan vakalar sonrası vatandaşları uyan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün, bazılarımız anlayışından, bazılarımız da ister istemez evde. Hafta içi riski her yerde düşürelim” çağrısında bulundu. Öte yandan bugün artan vakalar sonrası 5 ilde de karantina kararı alındı.

KASTAMONU

Salgının hızla arttığı Kastamonu'da 100 bin kişide görülen vaka sayısı 118,23'ten 197,41'e yükseldi. Karadeniz Bölgesi'nde 79,18 oran artışı ile rekor kıran Kastamonu'da karantina kararları da peş peşe gelmeye başladı. Kontrol altına alınamayan salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla merkeze bağlı Bük köyü Üyük mevkiinin ardından Taşköprü ilçesi Kaygınca köyü Sökü Mahallesi de 10 gün süreyle karantinaya alındı. Ağlı ilçesinde ise bir personelin corona virüsü testinin pozitif çıkmasının ardından Nedime Kaya İlkokulu Nedime Kaya Ortaokulu ve Nedime Kaya Anasınıfı'da eğitim ve öğretime 5 gün süreyle Hıfzıssıhha Kurulu karar uyarında ara verildi. Ayrıca Daday ilçesinde Atatürk İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu'nda 1 ve 8. sınıflar hariç ara sınıflarda eğitim ve öğretime ikinci bir açıklamaya kadar ara verildi. Daday Şehit Ümit Demirci Çok Programlı Anadolu Lisesinde ise 12. sınıflar hariç ara sınıflarda eğitim ve öğretime ikinci bir açıklamaya kadar ara verildi. Artan vakalar sonrasında Kastamonu Valiliği, vatandaşlara çağrıda bulunarak zaruri haller dışında sokağa çıkılmamasını istedi. Valilik, mutasyonlu virüsün yayılımıyla vaka sayısının Kastamonu'da çok yüksek seviyeye ulaştığını belirterek hareketliliğin azaltılması, evlerde ve tüm kapalı alanlarda sosyal mesafeye uyulmasını istedi.

ÇORUM

Osmancık İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi ilçe kaymakamı Ayhan Akpay başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda gündemdeki konular görüşüldü ve corona virüsü vakalarının pozitif ve temaslı sayılarının yüksek olması sebebiyle Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu, Orgeneral Ahmet Çörekçi İlkokulu ve Orgeneral Ahmet Çörekçi Yatılı Bölge Okulu'nda 14 gün süreyle eğitime ara verilmesine, okulların kapatılmasına ve uzaktan eğitime devam edilmesine karar verildi. Osmancık Kaymakamlığından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*İlçemiz Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu, Orgeneral Ahmet Çörekçi İlkokulu ve Orgeneral Ahmet Çörekçi Yatılı Bölge Okulu'nda Covid-19 pozitif ve temaslı sayılarının yüksek olması sebebiyle; 21.03.2021 tarihi saat 05.00’den başlayarak 14 gün süreyle adı geçen okullarda eğitime ara verilmesine, okulların kapatılmasına ve eğitime Uzaktan Eğitimle devam edilmesine.

*Temaslı olan ve halen okulun yurdunda kalan öğrencilerin yurtta izolasyona alınmalarına, diğer öğrenci, öğretmen ve personellerin evlerinde kendilerini izolasyona almalarına. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesine, yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.

*Bu kararın bilgi için Çorum Valiliği ve Osmancık Kaymakamlığına, gereği için Osmancık Belediye Başkanlığına, Osmancık Cumhuriyet Başsavcılığına, İlçe Jandarma Komutanlığına, İlçe Emniyet Müdürlüğüne, İlçe Sağlık Müdürlüğüne, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğüne gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

BİLECİK

Gölpazarı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Efecan Şahin başkanlığında toplandı. Kurul, artan vakaların ardından İncirliği köyüne bağlı 12 haneli Bostancılar Mahallesinde karantina uygulanmasına karar verdi. Kurul kararında, “Gölpazarı İlçesi İncirli Köyü Bostancılar Mahallesinde, corona virüsü salgınının kontrol altına alınması amacıyla, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci, 28’inci ve 72’nci maddeleri kapsamında, ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına karar verilmiş olup ilgili mahalleye giriş ve çıkışlar 21 Mart 2021 saat 16.00 itibari ile sınırlandırılmıştır” denildi. Karantina kararının ardından İncirli köyü Bostancılar Mahallesine giriş çıkışlar kısıtlanırken, karantinadakilerin tüm ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacağı belirtildi. Bilecik Valisi Bilal Şentürk ise artan corona virüsü vakalarının ardından sosyal medya hesaplarından ev ziyaretleriyle ilgili uyarılarda bulundu. Vali Şentürk, “Kıymetli Bilecikli hemşehrilerimiz, iki defa tedbirlerle kontrol altına aldığımız corona virüsü vakaları tekrar yükselişe geçti. Kontrollü normalleşme sürecini yeniden kapanma sürecine dönüştürmeyelim. Eş-dost, aile, akraba ziyaretleri, ev ziyaretleri, çevre illere veya bu illerden ziyaretler, parklarda bir araya gelmeler, öne çıkan bulaşı nedenleri olarak görülmekte olup, her ortamda, gereken tedbiri elden bırakamayız. Maske, mesafe, temizlik hususunda hepimiz tedbirli olmak durumundayız” ifadelerini kullandı. Öte yandan Sağlık Bakanlığının açıkladığı risk haritasında yüksek riskli iller arasında turuncu listede yer alan Bilecik'teki corona virüsü vakalarının bir önceki haftaya göre 100 binde 81,38den 32,92 artışla 114,30a yükseldiği görüldü.

BALIKESİR

Bigadiç ilçesine bağlı kırsal Elyapan Mahallesi, Corona virüsÜ vakalarında ve temaslı kişi sayısında artış yaşanması üzerine, Bigadiç İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Jandarma ekipleri, mahallenin giriş ve çıkışlarını barikatla kapattı. Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Bigadiç İlçemize bağlı Elyapan Mahallesi’nde corona virüsü vakalarının görülmesi ve çok sayıda temaslı kişi bulunması nedeniyle, hastalığın yayılımını önlemek amacıyla belirtilen mahalle, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 20.03.2021 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren karantina altına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

ÇANAKKALE

Gökçeada İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Dr. Serhat Doğan başkanlığında, salgın tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime ara verilmesi için toplandı. Gökçeada Atatürk Anadolu Lisesi ile Gökçeada Özel Zeytinli Rum İlkokulu’nda testi pozitif çıkan öğretmen, Cumhuriyet İlkokulu’nda testi pozitif çıkan öğrenci ile Gökçeada Özel Tepeköy Rum Ortaokulu ve Gökçeada Özel Tepeköy Rum Lisesi’nde temaslı öğrenci bulunması nedeniyle, söz konusu 5 okulda salgının yayılımını önlemek için yüz yüze öğretime 29 Mart tarihine kadar ara verildi. Bu süreçte, öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmeleri kararlaştırıldı. Ayrıca, Gökçeada Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki bütün öğretmen ve öğrencilerin, Cumhuriyet İlkokulu’nda enfekte öğrencinin bulunduğu sınıftaki tüm öğrenciler ile bu sınıfta eğitime giren tüm öğretmenlerin de 10 gün süreyle karantina altına alınmasına karar verildi.

ÇANKIRI

Yapraklı ilçesine bağlı Kirliakça Köyünde corona virüsü vakalarında yaşanan artış nedeniyle toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından tedbir amaçlı karantina kararı alındı. Kararın ardından köye giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı. Yapraklı Kaymakamlığı’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Covid-19 görülen vakaların artması sebebiyle İlçemiz Kirliakça Köyü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı ile 21.03.2021 günü saat 22.00’den itibaren 7 gün süreyle karantinaya alınmış ve köyde karantina şartlarına uygun olarak her türlü tedbir alınarak uygulamaya geçilmiştir” denildi.

SAMSUN VAKALARDA BİRİNCİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, 13-19 Mart tarihleri arasında illere göre 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü iller Samsun, Giresun, Sinop, Balıkesir ve Yalova oldu. En çok vakanın görüldüğü ilk 3 il Karadeniz Bölgesinden çıktı. Haftalık verilere göre; Samsun, her 100 bin kişiye 508,97 Covid-19 vakası ile ülke genelinde en yüksek vaka sayısına sahip il oldu. 3 haftadır nüfusa oranla vaka sayısı en fazla olan ile olan Samsunun yanı sıra Çok riskli il kategorisindeki Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer illerde de denetimler artırıldı. 6-12 Mart haftası verilerinde de Samsun; 458,53’lük oranla ülkede en çok vaka görülen il olmuştu.

KARADENİZ ZİRVEDE

Bakan Koca’nın açıkladığı il bazlı corona virüsü haritasında geçen haftaya göre Samsun'un yanı sıra Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Çorum, Bayburt ve Artvinde artış, Sinop, Ordu ve Gümüşhane'de iyileşme olduğu gözlendi. Son günlerde corona virüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığını tespit edilen bölgede, başlatılan dinamik denetim süreci sürüyor.

'1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapıldı?'

İYİPARTİ İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’ye "çoktan geldiği belirtilen" 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının imtiyazlı bazı AKP yöneticilerine ve kesimlerine yapıldığı hakkındaki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplaması için Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Çıray aşılar ile ilgili 31 Aralık 2020’de 4,5 milyon dozluk anlaşma yapıldığının ve Mart sonuna kadar bu aşıların ülkemize geleceğinin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı. Söz konusu açıklamaya göre aşının temininde ve tesliminde bir gecikme olmayacağının, geldiğinde de risk gruplarına göre sırayla uygulanmaya devam edeceğinin söylendiğini belirten Çıray, "Aşı meselesi de sonunda bir skandal haline gelmiştir. Artık şeffaflık ve güvenilirlikle yakından uzaktan bir bağı kalmayan AKP yöneticilerinin el altından aşı getirtip kendi üyelerine ve seçmenlerine yaptırıyor iddialarına dahi şaşırılmayacak duruma geldik" dedi.

Çıray, şu soruları yöneltti:

Türkiye’ye 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının geldiği doğru mudur?

Avrupa Birliği tarafından paylaşılan belgeye göre Türkiye’ye çoktan geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapılmıştır? Bu kişileri kim, hangi risk ölçütlerine göre belirlemiştir?

Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır?

Şu ana kadar Çin/Sinovac aşısı dışında Türkiye’ye gelen başka aşılar var mıdır? Varsa bunlar hangi aşılardır ve kimlere hangi kriterlere göre yapılmıştır?

İYİ Partili isim coronaya yenik düştü

İYİ Parti Ümraniye İlçe Teşkilatı'nda başkan yardımcısı Kazım Serdaroğlu'nun Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı. İYİ Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilçe teşkilatında iş dünyası politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Kazım Serdaroğlu’nun yaşamını yitirdiği duyuruldu. Serdaroğlu’nun 25 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi. Serdaroğlu, hastalığa yenik düşerek yaşamını yitirdi. İYİ Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı, “Ailesinin, sevenlerinin ve tüm camiamızın başı sağ olsun. Mekânı cennet olsun” mesajını paylaştı.

"Günün Şiiri" olarak 17 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 94. doğum günü olan Şükran Kurdakul'ıun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

ELİNDE SENİN

Gecenin karanlığında bir yol bul

Sokağımı ara, yokuşumdan in

Gölgemi görürsen penceremi vur

Anıların feneri elinde senin.

Bezginlik mi saran kentimi,

Burama kadar dayandı işte...

Mağaralara kapanmış gördüm kendimi

Haramiler arasında bütün gece.

Neyi bildik acılarla gelen,

Kapattı kapımı, penceremi...

Işığını söndürdü, tuttu elimden,

Sayrılıksa bu, n'apacağı belli mi?

Gecenin karanlığında bir yol bul

Sokağımı ara, yokuşumdan in.

Gölgemi görürsen penceremi vur,

Umarların feneri elinde senin.

#ŞükranKurdakul

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Meteoroloji Günü

Her yıl 23 Mart günü, Dünya Meteoroloji Örgütünü kuran sözleşmenin 1950 yılında aynı gün yürürlüğe girişini anmak amacıyla tüm dünyada "Dünya Meteoroloji Günü" olarak kutlanmaktadır. Dünya Meteoroloji Örgütü Yürütme Konseyinin 27 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen, 12. oturumunda alınan kararla ilk defa 1961 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

Kozkavuran Fırtınası

Halk takvimine göre 23-24 Mart tarihleri arasında Kuzey Ege ve Marmara'nın batı kesiminde etkili bir lodos fırtınası olan ve 2 gün süren "Kozkavuran Fırtınası" yaşanmaktadır. Bu fırtınadan sonra denizcilere göre hamsin biter ve baharın ilk günü başlar.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

23 Mart 625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında, Uhud Savaşı başladı.

23 Mart 1791 - Hollandalı kadın hakları savunucusu Etta Palm d'Aelders, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.

23 Mart 1801 - I. Aleksandr, Rus İmparatorluğu'nun Çarı oldu.

23 Mart 1839 - "OK" sözcüğü, (oll correct) Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.

23 Mart 1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.

23 Mart 1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.

23 Mart 1903 - Wright Kardeşler, ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.

23 Mart 1918 - Rus İç Savaşı kapsamında Beyaz Ordu'nun bölgeden çekilmesinin ardından Don Sovyet Cumhuriyeti ilan edildi.

23 Mart 1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı (Fasci Italiani di Combattimento) partisini kurdu. 9 Kasım 1921'de ise Ulusal Faşist Parti kuruldu.

23 Mart 1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.

23 Mart 1923 - Mübadele sonucu Selanik'ten gelen Türkler, Didim'e ulaştılar.

23 Mart 1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi olan (3.9 milyon dolar) "Ben Hur", gösterime girdi.

23 Mart 1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.

23 Mart 1933 - Alman Millî Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.

23 Mart 1946 - Zekeriya Sertel ile Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra karar, Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.

23 Mart 1956 - Pakistan, ilk İslam Cumhuriyeti oldu.

23 Mart 1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi, süresiz olarak kapatıldı.

23 Mart 1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları, Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.

23 Mart 1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.

23 Mart 1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.

23 Mart 1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.

23 Mart 1979 - MSP eski Milletvekili Halit Kahraman, eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.

23 Mart 1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.

23 Mart 1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.

23 Mart 1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer, başından vurularak öldü.

23 Mart 1994 - Meksika Başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.

23 Mart 1994 - Rus Havayolları Aeroflot'a ait Airbus A310 tipi bir yolcu uçağı, Sibirya'da düştü; 75 kişi öldü.

23 Mart 1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi binasına giren Polis, 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.

23 Mart 1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.

23 Mart 1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.

23 Mart 1999 - Paraguay Başkan Yardımcısı Luis María Argaña, suikast sonucu öldürüldü.

23 Mart 2000 - Galatasaray futbol takımı, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı, Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.

23 Mart 2001 - NATO, Kosova Savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.

23 Mart 2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.

23 Mart 2004 - Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı'nda Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen "Şehitler Coğrafyası" projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.

23 Mart 2008 - "Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

23 Mart 1643 - María de León Bello y Delgado, Katolik rahibe ve mistik (ö. 1731)

23 Mart 1749 - Pierre-Simon Laplace, Fransız matematikçi ve gök bilimci (ö. 1827)

23 Mart 1823 - Schuyler Colfax, Amerikalı gazeteci, iş adamı ve siyasetçi (ö. 1885)

23 Mart 1853 - Muzaffereddin Şah, İran Şahı (ö. 1907)

23 Mart 1868 - Dietrich Eckart, Alman politikacı (ö. 1923)

23 Mart 1876 - Ziya Gökalp, Şair (ö. 1924)

23 Mart 1881 - Hermann Staudinger, Alman kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1965)

23 Mart 1881 - Roger Martin du Gard, Fransız yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1958)

23 Mart 1882 - Amalie Emmy Noether, Alman matematikçi (ö. 1935)

23 Mart 1883 - Andrey Bubnov, Ekim Devrimi önderlerinden Bolşevik devrimci, Sol Muhalefet üyesi (ö. 1938)

23 Mart 1887 - Josef Čapek, Çek ressam ve yazar (ö. 1945)

23 Mart 1887 - Juan Gris, İspanyol ressam ve heykeltıraş (ö. 1927)

23 Mart 1892 - Walter Krüger, Nazi Almanyası ve Saksonya Krallığı'nda asker (ö. 1973)

23 Mart 1898 - Erich Bey, Nazi Almanyası'nın muhrip filosu komutanı (ö. 1943)

23 Mart 1900 - Erich Fromm, Amerikalı psikoanalizci ve toplum felsefecisi (ö. 1980)

23 Mart 1903 - Frank Sargeson, Yeni Zelandalı yazar ve romancı (ö. 1982)

23 Mart 1904 - Joan Crawford, Amerikalı aktris (ö. 1977)

23 Mart 1905 - Lale Andersen, Alman şarkıcı (Lili Marleen ile tanınan) (ö. 1972)

23 Mart 1907 - Daniel Bovet, İsviçreli farmakolog (ö. 1992)

23 Mart 1909 - Ahmet Ahundov, edebiyat eleştirmeni, yazar, şair, çevirmen ve Türkmen üniversite profesörü (ö. 1943)

23 Mart 1910 - Akira Kurosawa, Japon film yönetmeni (ö. 1998)

23 Mart 1912 - Wernher von Braun, Alman bilim adamı (ö. 1977)

23 Mart 1913 - Abidin Dino, Ressam, karikatürist, yazar ve film yönetmeni (ö. 1993)

23 Mart 1915 - Vasiliy Zaytsev, SSCB'li keskin nişancı (ö. 1991)

23 Mart 1927 - Şükran Kurdakul, Şair, yazar ve araştırmacı (ö. 2004)

23 Mart 1933 - Hayes Alan Jenkins, SSCB'li buz patenci

23 Mart 1933 - Philip Zimbardo, Amerikalı psikolog (Stanford hapishane deneyi ile tanınan)

23 Mart 1936 - Yalçın Otağ, Türk oyuncu ve komedyen (ö. 2014)

23 Mart 1937 - İbrahim Ebuleyş, Mısırlı iş insanı (ö. 2017)

23 Mart 1939 - Pervin Par, Sinema oyuncusu (ö. 2015)

23 Mart 1942 - Michael Haneke, Avusturyalı film yönetmeni.

23 Mart 1944 - Michael Nyman, İngiliz minimal müzik bestecisi.

23 Mart 1945 - Leyla Demiriş, Soprano ve opera sanatçısı (ö. 2016)

23 Mart 1952 - Rex Tillerson, Amerikalı iş adamı, inşaat mühendisi ve siyasetçi.

23 Mart 1953 - Chaka Khan, Amerikalı şarkıcı.

23 Mart 1955 - İsmail Rüştü Cirit, Hukukçu.

23 Mart 1956 - Jose Manuel Durao Barroso, Portekizli politikacı.

23 Mart 1956 - Talat Bulut, Tiyatrocu ve seslendirme sanatçısı.

23 Mart 1959 - Numan Kurtulmuş, Akademisyen, yazar ve siyasetçi.

23 Mart 1963 - Míchel, İspanyol futbolcu ve teknik direktör.

23 Mart 1964 - Okan Bayülgen, Televizyon programcısı ve oyuncu.

23 Mart 1965 - Aneta Kręglicka, Polonyalı 1989 Dünya Güzeli.

23 Mart 1966 - Caner Beklim, Radyo yapımcısı ve müzik direktörü.

23 Mart 1971 - Yasmeen Ghauri, Kanadalı manken.

23 Mart 1973 - Jason Kidd, Amerikalı basketbolcu.

23 Mart 1975 - Burak Gürpınar, Müzisyen.

23 Mart 1976 - Michelle Monaghan, Amerikalı aktris.

23 Mart 1977 - Maxim Marinin, Rus buz patenci.

23 Mart 1978 - Bora Duran, Şarkıcı.

23 Mart 1981 - Mesut Süre, Radyo programcısı ve stand up sanatçısı.

23 Mart 1985 - Bethanie Mattek-Sands, Amerikalı tenisçi.

23 Mart 1991 - Bensu Soral, Oyuncu.

23 Mart 1993 - Buğrahan Tuncer, Basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

23 Mart 59 - Genç Agrippina, Roma İmparatoriçesi (d. 15)

23 Mart 1801 - I. Pavel, Rus Çarı (d. 1754)

23 Mart 1842 - Stendhal, Fransız yazar (d. 1783)

23 Mart 1923 - Karekin Pastırmacıyan, Ermeni siyasetçi (d. 1872)

23 Mart 1923 - Hovhannes Tumanyan, Ermeni şair ve romancı (d. 1869)

23 Mart 1945 - Napier Shaw, İngiliz meteorolog (d. 1854)

23 Mart 1953 - Raoul Dufy, Fransız ressam (d. 1877)

23 Mart 1958 - Florian Znaniecki, Polonyalı filozof ve sosyolog (d. 1882)

23 Mart 1960 - Said Nursi, İslam düşünürü ve tefsir yazarı (Risale-i Nur Külliyatı'nın yazarı ve Nur Cemaati'nin kurucu lideri) (d. 1878)

23 Mart 1964 - Peter Lorre, Avusturya-Macaristan asıllı Amerikalı aktör (d. 1904)

23 Mart 1973 - Şevkiye May, Tiyatro, operet ve sinema oyuncusu (d. 1915)

23 Mart 1986 - Étienne Mattler, Fransız eski millî futbolcu (d. 1905)

23 Mart 1986 - Anastasiya Platonovna Zuyeva, Sovyet oyuncu (d. 1896)

23 Mart 1987 - Nevzat Süer, Satranç oyuncusu (d. 1925)

23 Mart 1990 - John Dexter, İngiliz tiyatro, film ve opera yönetmeni (d. 1925)

23 Mart 1992 - Friedrich August von Hayek, Avusturyalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (d. 1899)

23 Mart 1992 - İzzet Kezer, Gazeteci (d. 1954)

23 Mart 1993 - Robert Crichton, Amerikalı roman yazarı (d. 1925)

23 Mart 1994 - Giulietta Masina, İtalyan aktris (d. 1921)

23 Mart 1995 - Cevad Memduh Altar, Sanat tarihçisi (d. 1902)

23 Mart 2006 - Pío Leyva, Kübalı müzisyen (d. 1917)

23 Mart 2011 - Ali Teoman, Yazar (d. 1962)

23 Mart 2011 - Elizabeth Taylor, İngiliz aktris (d. 1932)

23 Mart 2012 - Abdullahi Yusuf Ahmed, Somalili politikacı ve 6. Devlet Başkanı (d. 1934)

23 Mart 2014 - Adolfo Suárez, İspanyol siyasetçi (d. 1932)

23 Mart 2015 - Lee Kuan Yew, Singapurlu devlet adamı (d. 1923)

23 Mart 2017 - Lola Albright, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1924)

23 Mart 2018 - Ercüment Balakoğlu, Sinema ve dizi oyuncusu (d. 1937)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?