Kayyum, THK’nin mülklerini satışa çıkardı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel bir gün Dursun’a:

-“Ula ben seni minareden atar, iner assağu tudarum.” demiş.

Dursun da tutamayacağını söylemiş ve iddiaya girmişler:

Minareye çıkmışlar, Temel Dursun’u tuttuğu gibi boşluğa sallamış ve hızla minareden inmiş, ama Dursun'u tutamamış. Dursun yerde can çekişir bir vaziyette Temel’e:

-“Ula hani tudayidun peni?” diye sitem etmiş.

Temel:

-“Ne diyun da , sen de yavaş inup da pekleseydun.” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Senede bir defa daha önce hiç görmediğin bir yere git." demiş Dalai Lama.

Aslında bunu uyguluyorum.

Koronavirüs nedeniyle yolculuklarım biraz sekteye uğrasa da...

Yolculuk yapmayı çok özledim ben ama.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

İnsan vücudunda en hızlı iyileşen parça dildir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Resmi Gazete'de yayımlandı: Cumhurbaşkanı kararıyla Diyarbakır il sınırı değişti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 20 Mart 2021 Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazete'de, Diyarbakır’ın il sınırı değişti. Buna göre, Kulp ilçesine bağlı Şenyayla bölgesinin Muş’a bağlanmasına karar verildi. 3677 karar sayısı ile yayımlanan kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır ili, Kulp ilçesi, Alaca Mahallesi’nde Şenyayla olarak bilinen, Muş-Diyarbakır il sınırı olan Berroşk Komları, Gencuk ve Misur Dereleri'nin kesişim noktasından Billur Deresi’ni takiben Pizar Tepe, 2047 rakımlı Kartal Tepe, Seğla Tepe, Gelyememi Deresi, Vorikamera Tepe güney eteklerinden Muhammetemin Deresi’nden Orta Deresi’nin dere yatağını takiben Murat Nehri ile birleştiği yer arasında kalan bölgenin Muş iline bağlanmasına 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2'nci maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Ömer Faruk Gergerlioğlu'ndan yeni paylaşım: 'Uyduruk, iftira dolu gözaltı sonrası serbestim'

Sabah saatlerinde TBMM'de gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından yeni bir paylaşım yaptı. Gergerlioğlu paylaşımında, ''Beni milletin kalbinden zorbalıkla çıkarabilirsiniz ama milletin kalbinden asla çıkaramazsınız. Uyduruk, iftira dolu gözaltı sonrası serbestim. Tüm yüreklere binlerce selam olsun. İlk işim bayrama, Ankara Newrozuna katılmak oldu. Mahzun olmayın, biz kazanacağız'' ifadelerini kullandı.

Kayyum, THK’nin mülklerini satışa çıkardı

Atatürk'ün kurduğu ve Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı AKP'li Cenab Aşçı'nın 2019 yılında kayyum olarak atandığı Türk Hava Kurumu, birçok kentteki taşınmazını satışa çıkardı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, THK’nin Balıkesir, Adana, Aksaray, Elazığ, Eskişehir, Muş, Ordu ve Manisa'daki bazı taşınmazlar ihale düzenlenerek satılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, satış için gerçekleştirilecek ihaleler kapsamında, apartman, bağımsız bölüm, mesken, tarla ve fındıklık gibi gayrimenkuller yer alıyor. İlanda satışı yapılacak gayrimenkullere ilişkin 15 Nisan Perşembe günü saat 17.00’a kadar teklif verilmesi istendi. THK’nin satacağını açıkladığını sekiz farklı kentteki gayrimenkuller ise şu şekilde: Balıkesir’in Bandırma ilçesinde apartman, Adana Yüreğir’deki zemin kattaki bir taşınmaz, Aksaray’da mesken nitelikli taşınmaz, Elazığ’ın Merkez ilçesinde bir taşınmaz, Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde mesken vasıflı taşınmaz, Muş Merkez’de bir adet taşınmaz, Manisa Turgutlu’daki mesken vasıflı taşınmaz ve Ordu Ünye’deki 19 bin 900 metrekare büyüklüğündeki tarla, 1.800 metrekarelik fındıklık ve 2.500 metrekarelik tarla.

Atatürk'ün kurduğu THK Başkanlığı’nın yönetimine 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atandı. Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümetinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı. Öte yandan, THK yangın söndürme uçağı ihalesiyle de tartışma konusu olmuştu. Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçağı kiralama ihalesine uçaklarının “En az 5 bin litre su taşıma kapasitesi” olması şartını koyduğu için 4 bin 900 litre kapasiteli THK uçakları, orman yangınlarında kullanılamıyor. (BirGün)

ABD Başkanı Biden'dan Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin açıklama

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı hakkında yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, karara ilişkin “derin bir hayal kırıklığı” ifadesini kullandı. ABD Başkanı, Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesinin “küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan hareket için cesaret kırıcı bir geri adım” olarak niteledi. Biden, “Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden aniden ve temelsiz yere çekilme kararı derin bir hayal kırıklığı yaratıyor. Dünya çapında, bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke olarak Türkiye'deki kadın cinayetlerindeki artış da dahil, ev içi şiddet vakalarında artışa tanıklık ediyoruz. Ülkelerin, kadınlara karşı şiddete son vermeye bağlılıklarını güçlendirmeleri ve yenilemeleri gerekir, kadınları korumayı ve saldırganlardan hesap sormayı amaçlayan uluslararası sözleşmelerden çekilmeleri değil. Bu, küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı, açıklamasına şöyle devam etti: “Cinsiyet temelli şiddet, dünyanın her bir köşesinde her ülkeye dokunan bir yara. Geçtiğimiz birkaç haftada, Gürcistan'daki trajik cinayetler de dahil, kadınlara karşı korkunç ve gaddarca saldırıların birçok örneğini gördük. Ve, günlük olarak cinsiyet temelli şiddettin hayaletinin gölgesinde yaşamanın her yerdeki kadınlara daha geniş anlamda verdiği zararı gördük. Bu hepimizin canını yakıyor ve kadın şiddetten muaf bir şekilde hayatlarını sürdürebildiği toplumlar yaratmak için hepimizin daha fazlasını yapmamız gerekiyor.” (BirGün)

 Korona haberlerine gelince:

 Haftalık Kovid-19 vaka sayısı 70 ilde arttı, 11 ilde azaldı

Sağlık Bakanlığı, 81 il için 13-19 Mart'ta 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. Buna göre, 100 binde en fazla vaka Samsun, Giresun, Sinop, Balıkesir ve Yalova'da görüldü. Her 100 binde vaka sayısı Samsun'da 508,97, Giresun'da 356,35, Sinop'ta 309,06, Balıkesir'de 288,16, Yalova'da 275,31 oldu. Şırnak, Siirt, Hakkari, Mardin ve Şanlıurfa ise en az vaka sayısı görülen iller olarak sıralandı. Her 100 binde vaka sayısı Şırnak'ta 8,18, Siirt'te 14,20, Hakkari'de 15,69, Mardin'de 17,08 ve Şanlıurfa'da 18,30 olarak kayıtlara geçti.

Vaka sayısı bir önceki haftaya göre en çok artan ve azalan iller:

Her 100 binde Kovid-19 vaka sayısı bir önceki haftaya (6-12 Mart) göre, 11 ilde düştü. Vaka sayısı azalan iller sırasıyla Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale, Burdur, Hatay, Muş, Adana, Osmaniye, Mardin ve Afyonkarahisar oldu. Vaka sayıları bir önceki haftaya göre 100 bin kişide Sinop'ta 36,5, Gümüşhane'de 32,46, Mersin'de 16,05, Kırıkkale'de 14,36, Burdur'da 14,23, Hatay'da 7,66, Muş'ta 6,08, Adana'da 1,42, Osmaniye'de 0,37, Mardin'de 0,24 ve Afyonkarahisar'da 0,14 azaldı.

Diğer 70 ilde ise artış yaşandı. 100 binde Kovid-19 vakasının en fazla arttığı iller ise Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan olarak sıralandı. Vaka sayıları bir önceki haftaya göre 100 bin kişide Kastamonu'da 79,18, Çankırı'da 75,35, Yalova'da 74,98, İstanbul'da 72,87 ve Erzincan'da 70,38 arttı. İstanbul'da her 100 bin kişideki vaka sayısı 178,25'ten 251,12'ye, İzmir'de 78,57'den 111,41'e, Ankara'da 68,53'ten 107,99'a yükseldi. Geçen hafta, 100 binde 458,53 ile en fazla vakanın görüldüğü Samsun'da sayı bu hafta 508,97'ye ulaştı. Samsun dışında Rize, Çanakkale, Aksaray, Edirne, Trabzon, Tokat, İstanbul, Konya, Kilis, Ordu, Yalova, Balıkesir, Sinop, Giresun, 100 bin nüfusta vaka sayısı 200-600 aralığında yer alan iller oldu. Bolu, Niğde, Gümüşhane, Iğdır, Ankara, Kütahya, İzmir, Artvin, Bilecik, Eskişehir, Antalya, Çankırı, Erzincan, Sakarya, Çorum, Malatya, Kırklareli, Tekirdağ, Adıyaman, Kocaeli, Amasya, Kayseri, Kastamonu ve Osmaniye, 100 binde vaka sayısı bakımından 100-200 aralığında yer aldı. Kovid-19 vaka sayısı 100 binde 35-100 arası olan 30 il ise Ağrı, Afyonkarahisar, Bingöl, Denizli, Sivas, Kırşehir, Adana, Hatay, Tunceli, Manisa, Kahramanmaraş, Aydın, Burdur, Erzurum, Kırıkkale, Bayburt, Isparta, Bartın, Nevşehir, Elazığ, Mersin, Zonguldak, Karabük, Ardahan, Gaziantep, Karaman, Muğla, Yozgat, Düzce ve Bursa olarak sıralandı.Şırnak, Siirt, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Batman, Kars ve Uşak'ta 100 binde 35'in altında vaka görüldü.

Mehmet Kocadon yoğun bakımdan çıktı

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi'nde yaşayan evli ve iki çocuk babası eski belediye başkanı Mehmet Kocadon yaklaşık 1,5 ay önce eşi İngilizce öğretmeni Hülye Kocadon ve kızları İpek ve Zeynep Kocadon ile birlikte ailecek corona virüsüne yakalandı. Bir süre özel evinde karantinada kalan Kocadon ardından durumunun ağırlaşması üzerine 1 Mart tarihinde özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Kocadon üç gün önce yoğun bakım ünitesinden servise çıkarıldı. Bugün ise taburcu edilerek evine gönderildi.

Kocadon yaptığı açıklamada şunları söyledi:

* Covid-19 hastalığının tedavisi süresince, arayarak, mesaj atarak bizler için dua ederek, bizleri hiç yalnız bırakmayan sevenlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

* Gerek sağlık önlemleri, gerekse pandemi önlemleri nedeniyle uzun bir süre istirahat etme mecburiyetimiz bulunmaktadır. Anlayışınız için sonsuz teşekkür ediyorum, en güzel günlerde buluşmak dileğiyle.

* Bu süreç gerçekten çok tehlikeli ve korkutucu. Bana bir şey olmaz demeyin, temizlik, maske, mesafe önlemlerine mutlaka uyalım, uymaya devam edelim, kuralları boşlamak hayatı boşlamak olur, tehlike geçmedi.

İngiltere'de Ekim’den bu yana en düşük can kaybı

İngiltere'de Covid-19 vaka ve can kaybı sayıları düşmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 33 kişinin hayatını kaybettiği, Covid-19 nedeniyle toplam can kaybının ise 126 bin 155'e yükseldiği belirtildi. Ülkede son 24 saat içinde 5 bin 312 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 4 milyon 296 bin 583'e yükseldi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı verilerine göre, 27 milyon 630 bin 970 kişinin Covid-19'a karşı aşılandığı, 2 milyon 228 bin 772 kişinin ise aşının her iki dozunu aldığı belirtildi. Hükümetin yayınladığı resmi verilere göre, Birleşik Krallık genelinde geçtiğimiz sene 5 Ekim’den bu yana Covid-19 nedeniyle en düşük günlük can kaybı kaydedildi. Günlük vaka sayıları ise geçen haftaya oranla yüzde 4.4 oranında azaldı. Birleşik Krallık, genelinde uygulanan günlük Covid-19 aşı dozlarının sayısı rekor seviyeye ulaştı. Son 24 saatte 873 bin 784 kişinin aşılandığı belirtildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aşılama programına dahil olan herkese teşekkür etti. Johnson ayrıca, aşı için davet alan kişilerin randevularına gitmesi gerektiğine dikkat çekti.

Günün Şairi” olarak 46 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 110. doğum günü olan Munis Faik Ozansoy'u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Munis Faik Ozansoy, 22 Mart 1911 tarihinde, Midilli adasında dünyaya geldi. Babası Faik Ali Ozansoy Midilli mutasarrıfı olarak Midilli adasında görevliydi. Yine şair ve yazar Süleyman Nazif'in yeğenidir. Galatasaray Lisesi'ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

27 Mart 1938 tarihinde Türkiye İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığında "müfettiş muavini" unvanıyla göreve başladı ve 1 Mart 1939 tarihinde bu görevinden istifa etti. Matbuat ve istihbarat müdüriyeti, cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği, başbakanlık müsteşarlığı ve Paris'te UNESCO daimî temsilciliği görevlerinde bulundu.

Cumhuriyet dönemi şair ve yazarlarındandır. İlk şiiri 1930 yılında henüz lise öğrencisiyken çıktı. Yazdığı şiirler Şark, Çığır, Millet, Bayrak, Hisar isimli dergilerde yayımlandı. Hisar dergisi çevresine girerek burada başyazılar yazdı. Şair olarak, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar'daki şiir zevkini yakalamaya çalıştı. Ankara Sanat Severler Derneği'nde etkin bir üye oldu.

Munis Faik Ozansoy, 31 Mart 1975 tarihinde İstanbul'da hayata veda etti. Ölümünden sonra İstanbul, Küçükçekmece'de İkitelli'de bir okula adı verildi.

ESERLERİ:

Büyük Mabedin Eşiğinde, 1938

Hayal Ettiğim Gibi, 1948

Düşündüğüm Gibi, 1957

Bir Daha, 1959

Yakarış, 1959

Zaman Saati, 1965

Yakınma, 1968

Kaybolan Dünya, 1971

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Munis Faik Ozansoy'u anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

GURBET TÜRKÜSÜ

- Akdeniz kıyılarından -

Herşey yabancı hissime, yalnız sen âşinâ,

Yalnız sen, ayrılıkta teselli veren bana;

Kardeş sen, anne sen, baba sen, sevgi, neş’e sen.

Sensin bu gurbet ufkunu rengiyle süsleyen.

Ey sinesinde doğduğum eşsiz, ılık deniz,

Bilmem bilir misin? Acı şey ayrılık, Deniz!

Artık yeter, yeter sonu gelsin bu gurbetin,

Gönlümde ıztırabını duydukça hasretin,

Ufkun dumanlı dağları yükseldi karşıma,

Üstümde bir tavan gibi alçaldı, bak, semâ.

Çağlar içimde daveti meçhul ufukların,

Hasretli yolların, uzayan yolculukların...

Ey yol hazırlığıyla sabırsızlanan gemi,

Sen bâri anla derdimi, üzgün düşüncemi,

Al, durmadan götür beni sonsuz denizlere,

Mehtabı, fecri, akşamı bambaşka bir yere...

Munis Faik Ozansoy

HAYAL ETTİĞİM GİBİ

Sesler kesildi.. Güller, alevlerle dolu su..

Ey bir devamlı gurbetin âvâre yolcusu,

Bak, bağçelerde akşamın iklimi başladı,

Hulyâ zamanı geldi, saatler yavaşladı.

Ardında gölgeler sürüyor şimdi her şekil,

Onlar deminki paslı, donuk maddeler değil.

Şeklin hayâli durduran eb'âdı kalmadı,

Bilmem nedir bu? — Gölge mi, Rüya mıdır adı?

Bir gizli el, sihirli bir el var ki ortada,

Eşyâya bir buharlı güzellik dağıtmada.

Rüya mıdır benim de acep gözlerimdeki?

Herşey bu anda öyle güzel, öyle ince ki,

İnsanlar öyle sâf, o kadar hisli, maddesiz..

Keyfimce bir semâ, yine keyfimce bir deniz,

Dünya benim tasarladığım bir resim gibi,

Herşey bu anda tıpkı hayâl ettiğim gibi.

#MunisFaikOzansoy

"Dünya Çocuk Şiirleri Günü"nde sizlerle Nazım Hikmet'ten bir şiir paylaşmak istiyorum. Huzurla uyusun.

Kız Çocuğu

Kapıları çalan benim

kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem

göze görünmez ölüler.

Hiroşima'da öleli

oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım,

büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce,

gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim,

külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için

hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki

kağıt gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı,

teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin

şeker de yiyebilsinler.

#NazımHikmet

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Feke'nin Kurtuluş Günü:

22 Mart 1922 tarihi Adana'nın Feke ilçesinden Fransız birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Feke ilçesinin 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Su Günü

Dünya Su Günü, her yıl 22 Mart'ta kutlanan bir gündür. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilmiştir. İlk kez 1992'de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda önerilmiştir. "Dünya Su Günü", gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla oluşturulmuş bir gündür.

Dünya Çocuk Şiirleri Günü

Mart ayının 22. günü "Dünya Çocuk Şiirleri Günü"dür. Bugün sınıflarda, okullarda öğrenciler şiirler okurlar. Hazırlıkları önceden yapılan şiir yazma yarışmalarının sonuçları açıklanır. Yarışmada derece alanlara armağanlar verilir. Dünya Çocuk Şiirleri Günü evrensel bir gündür. Yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletler’e üye tüm ülkelerde aynı günde kutlanır. Dinleri, dilleri, renkleri ayrı olan bütün dünya çocukları bugün aynı duygularla aynı düşüncelerle dolu bir gün yaşarlar. Merkezi Belçika’nın Lieg kentinde bulunan Uluslararası Dünya Çocuk Şiirleri Örgütü 1978 yılında; her yıl 22 Mart’ın "Dünya Çocuk Şiirleri Günü" olarak kutlanıp, değerlendirilmesini kararlaştırdı. Örgüt her yıl saptadığı değişik bir konuda şiir yazılması için dünya çocuklarına çağrıda bulunur. Dünya çocuklarının belirlenen konuda yazdıkları şiirler Lieg kentindeki Kongre Sarayı Salonunda sergilenir. Sergilenen şiirler bir antolojide topla­nır. Antoloji Birleşmiş Milletler aracılığı ile yarışmaya katılan ülkelere gönderilir.

Yalnız Dünya Çocuk Şiirleri Günü’nde değil her zaman şiir okuyalım. Kitaplığımızda  şiir  kitaplarına da yer verelim. "Dünya Çocuk Şiirleri Günü" kutlu olsun.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Günü

22 Mart "Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü" olarak kutlanmaktadır. Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Günü’nde amaçlanan hedef, acil sağlık sisteminde yer alan bütün sağlık çalışanları arasında birlik, beraberlik ve dayanışma ortamını sağlamak kadar, acil sağlık hizmetleri ve ilk yardım konusunda halkımızı bilinçlendirmek ve kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmaktır.

Her koşulda insanı yaşatmayı, insan acısını dindirmeyi amaç edinmiş bu kutsal ve onurlu mesleği yerine getiren tüm Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerlerinin "22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü"nü kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

22 Mart 1737 - Osmanlı Devleti'nde Sadrazamlığa, Yeğen Mehmed Paşa'nın yerine Hacı İvazzade Mehmed Paşa getirildi.

22 Mart 1829 - Yunanistan'ın kuruluşuna ilişkin protokol, Londra'da düzenlenen konferansta Avrupa devletleri elçilerince imzalandı.

22 Mart 1888 - İngiltere'de, dünya futbolunun en eski futbol organizasyonu olan English Football League kuruldu.

22 Mart 1921 - Kurtuluş Savaşı: Kuvâ-yi Milliye güçleri, Fransız ordusu birliklerini Feke'yi terk etmek zorunda bıraktı.

22 Mart 1933 - İlk düzenli toplama kampı olan Dachau Toplama Kampı kuruldu.

22 Mart 1939 - Memel, (günümüz Klaipėda ve civarı) Almanya'ya katıldı.

22 Mart 1942 - II. Dünya Savaşı: İkinci Sirte Muharebesi (Kraliyet Donanması ile Regia Marina arasında meydana gelen deniz muharebesi)

22 Mart 1943 - Türkiye ile ABD arasında, karşılıklı radyo yayın servisi açıldı.

22 Mart 1944 - II. Dünya Savaşı: Monte Cassino Muharebesinde, Alman direnişi kırıldı.

22 Mart 1945 - Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen, Kahire'de Arap Birliği'ni kurdular.

22 Mart 1963 - Tarihin en iyi beş yüz albümü arasında gösterilen The Beatles'ın ilk albümü, Please Please Me piyasaya sürüldü.

22 Mart 1963 - Yassıada duruşmalarında idama mahkûm edilen, ancak cezası müebbet hapse çevrilen eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın, tahliye kararı çıktı.

22 Mart 1967 - Güney Kore'de Daewoo şirketi kuruldu.

22 Mart 1968 - Paris'te, Nanterre Üniversitesi'nde, ABD'nin Vietnam'da yürüttüğü savaşa karşı çıkan ve eğitimde reform yapılmasını isteyen öğrenciler, Daniel Cohn-Bendit'in liderliğinde üniversitenin birinci amfisini işgal ederek, "68 olayları"nı başlattı.

22 Mart 1969 - Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı, İstanbul'da toplandı. Kısa adı FKF olan Fikir Kulüpleri Federasyonu lideri Yusuf Küpeli ile Deniz Gezmiş bir manifesto yayımladılar. "Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye" hedefi için mücadele programını açıkladılar.

22 Mart 1986 - Mehmet Ali Ağca, İtalya'da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

22 Mart 1988 - Türkiye İmar Bankası T.A.Ş kuruldu.

22 Mart 1993 - Intel Pentium satışa sunuldu.

22 Mart 1995 - Irak'ın kuzeyindeki harekâtta, 3 bin PKK mensubu çembere alındı; 200'ü öldürüldü, sekiz asker öldü ve 11 asker de yaralandı.

22 Mart 2001 - Diyarbakır DGM'de 5 yıl süren Yüksekova Çetesi davasında, 15 sanığa 3 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

22 Mart 2003 - Hakkında üç ayrı gıyabi tutuklama kararı bulunan iş adamı Halil Bezmen, cezaevine konuldu.

22 Mart 2006 - Zamanının yaşayan en yaşlı hayvanı olarak kabul edilen kaplumbağa Adwaitya öldü.

22 Mart 2016 - Brüksel'de havalimanında gerçekleşen 2 patlamanın ardından, metro duraklarında da ikiz patlama meydana geldi. Saldırılarda en az 34 kişi hayatını kaybetti ve 136 kişi de ağır bir şekilde yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

22 Mart 1394 - Uluğ Bey, Timur İmparatorluğu'nun 4. Sultanı, matematikçi ve gök bilimci (ö. 1449)

22 Mart 1459 - I. Maximilian, Kutsal Roma İmparatoru (ö. 1519)

22 Mart 1599 - Anthony van Dyck, Flaman ressam (ö. 1641)

22 Mart 1797 - I. Wilhelm, Prusya Kralı ve ilk Alman İmparatoru (ö. 1888)

22 Mart 1842 - Carl Rosa, Alman asıllı İngiliz opera besteci ve yöneticisi (ö. 1889)

22 Mart 1868 - Robert A. Millikan, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1953)

22 Mart 1869 - Emilio Aguinaldo, Filipinler bağımsızlık mücadelesi önderi (ö. 1964)

22 Mart 1880 - Kuniaki Koiso, Japon asker ve siyasetçi (ö. 1950)

22 Mart 1887 - Chico Marx, Amerikalı komedyen ve sinema oyuncusu (ö. 1961)

22 Mart 1893 - Abbas Mirza Şerifzade, Azeri oyuncu ve yönetmen (ö. 1938)

22 Mart 1905 - Grigori Kozintsev, Sovyet sinema yönetmeni (ö. 1973)

22 Mart 1906 - Nurullah Berk, Ressam (ö. 1982)

22 Mart 1907 - James Maurice Gavin, Amerikalı asker (ö. 1990)

22 Mart 1909 - Nathan Rosen, İsrailli fizikçi (ö. 1995)

22 Mart 1911 - Munis Faik Ozansoy, Bürokrat, şair ve yazar (ö. 1975)

22 Mart 1912 - Karl Malden, Amerikalı oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (ö. 2009)

22 Mart 1913 - Sabiha Gökçen, Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla beraber, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün sekiz manevî evladından birisidir. (ö. 2001)

22 Mart 1913 - Vartan İhmalyan, Ermeni asıllı yazar ve Türkiye Komünist Partisi üyelerinden (ö. 1987)

22 Mart 1917 - Ewald Cebula, Polonyalı eski millî futbolcu (ö. 2004)

22 Mart 1922 - Osman Fahir Seden, Yönetmen (ö. 1998)

22 Mart 1923 - Marcel Marceau, Fransız pandomim sanatçısı (ö. 2007)

22 Mart 1925 - Mustafa Ok, Asker ve siyasetçi (ö. 2009)

22 Mart 1931 - Burton Richter, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 2018)

22 Mart 1933 - Ebu'l-Hasan Beni Sadr, İran İslam Cumhuriyeti'nin 1. Cumhurbaşkanı.

22 Mart 1936 - Erol Büyükburç, Türk pop müziği sanatçısı (ö. 2015)

22 Mart 1943 - George Benson, Amerikalı bir gitarist, şarkıcı ve söz yazarı.

22 Mart 1947 - Érik Orsenna, Fransız politikacı ve roman yazarı.

22 Mart 1948 - Andrew Lloyd Webber, İngiliz müzisyen.

22 Mart 1949 - John Toshack, Galli futbol adamı.

22 Mart 1950 - Hugo Egon Balder, Alman komedyen, oyuncu ve sunucu.

22 Mart 1950 - Goran Bregović, Bosnalı Sırp-Hırvat besteci, gitarist ve şarkıcı.

22 Mart 1959 - Carlton Cuse, Meksikalı yapımcı ve senarist.

22 Mart 1966 - António Pinto, Portekizli sporcu.

22 Mart 1968 - Euronymous (Øystein Aarseth), Norveçli gitarist ve Mayhem'in kurucularından (ö. 1993)

22 Mart 1968 - Mübariz Mansimov, Azeri asıllı iş adamı.

22 Mart 1969 - Tuna Arman, Oyuncu.

22 Mart 1970 - Anja Kling, Alman oyuncu.

22 Mart 1972 - Elvis Stojko, Kanadalı buz patenci.

22 Mart 1976 - Reese Witherspoon, Amerikalı oyuncu.

22 Mart 1977 - John Otto, Amerikalı müzisyen.

22 Mart 1985 - Jakob Diemer Fuglsang, Danimarkalı profesyonel yol bisikleti yarışçısı.

22 Mart 1986 - Jeon Boram, Güney Koreli şarkıcı, aktris ve T-ara grubunun üyesi.

22 Mart 1988 - Tania Raymonde, Amerikalı oyuncu.

22 Mart 1992 - Walter Tavares, Yeşil Burunlu profesyonel basketbolcu.

22 Mart 1997 - İnci Ece Öztürk, Bocce oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

22 Mart 1685 - İmparator Go-Sai veya İmparator Go-Saiin, Japonya'nın geleneksel veraset düzenine göre 111. imparatoru (d. 1638)

22 Mart 1687 - Jean-Baptiste Lully, İtalyan asıllı Fransız besteci, kemancı ve balet (d. 1632)

22 Mart 1727 - Francesco Gasparini, İtalyan barok bestecisi (d. 1661)

22 Mart 1832 - Johann Wolfgang von Goethe, Alman şair ve yazar (d. 1749)

22 Mart 1852 - Auguste Frédéric Louis Viesse de Marmont, Fransa'nın Mareşal rütbesine yükselen ve Ragusa Dükü unvanı alan bir Fransız general ve asilzade (d. 1774)

22 Mart 1953 - Ahmet Şükrü Oğuz, Siyasetçi (d. 1881)

22 Mart 1958 - Mike Todd, Amerikalı film ve tiyatro yapımcısı (d. 1909)

22 Mart 1959 - Olga Knipper, Sovyet oyuncu (d. 1868)

22 Mart 1965 - Mario Bonnard, İtalyan oyuncu, senarist, yapımcı ve film yönetmenidir (d. 1889)

22 Mart 1993 - Samiha Ayverdi, Yazar (d. 1905)

22 Mart 1993 - Vezir Orucov, Azerbaycan Ulusal Kahramanı (d. 1956)

22 Mart 1994 - Walter Lantz, Amerikalı karikatürist, animatör, film yapımcısı ve senarist (d. 1899)

22 Mart 2001 - Ali Rıza Çarmıklı, İş adamı ve Çarmıklı Holding kurucusu (d. 1920)

22 Mart 2001 - Sabiha Gökçen, Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla beraber, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün sekiz manevî evladından birisidir. (d. 1913)

22 Mart 2001 - William Hanna, Amerikalı prodüktör (d. 1910)

22 Mart 2004 - Ahmed Yasin, Filistinli siyasetçi ve Hamas'ın kurucusu (d. 1938)

22 Mart 2004 - Janet Akyüz Mattei, Amerikalı astronom (d. 1943)

22 Mart 2005 - Kenzō Tange, Japon mimar (d. 1913)

22 Mart 2007 - Kadir Has, İş adamı (d. 1921)

22 Mart 2007 - Münir Ülgür, Akademisyen (d. 1917)

22 Mart 2010 - Özhan Canaydın, İş adamı ve Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı (d. 1943)

22 Mart 2011 - Hamza Yanılmaz, Siyasetçi ve Elazığ eski Belediye Başkanı (d. 1963)

22 Mart 2014 - Patrice "Pat" Wymore, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1922)

22 Mart 2015 - Arkady Arkanov, Rus oyun yazarı ve komedyen (d. 1933)

22 Mart 2017 - Peter "Pete" Hamilton, NASCAR rallisinde yarışan Amerikalı otomobil yarışçısı (d. 1942)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?