Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

" Dünya Şiir Günü"nde (21 Mart Pazar günü), yani bugün saat 14:00'de "Kaptanla Cumbalı Zamanlar" programının İnstagram canlı yayınında şiirlerim ve yeni kitabımla sizlerle olacağım. Programı @cumbasanat2015 instagram hesabından canlı olarak izleyebilirsiniz.
Unutmayın, bugün saat 14:00'de başlıyor.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Tarih dersinde öğretmen öğrencilerden birini tahtaya kaldırmış ve sormuş:
-"Oğlum Kadeş Savaşı'nı kim yaptı?"
Çocuk hemen yanıtlamış:
-"Hocam, vallahi billahi ben yapmadım."
Hoca sinirinden çıldıracak. O sinirle dışarıya çıkmış, koridorda matematik öğretmenini görmüş ve durumu matematik öğretmenine anlatmış:
-"Hoca hanım, bu öğrenciler beni çıldırtacak; 'Kadeş Savaşı'nı kim yaptı?' diye soruyorum, 'Vallahi billahi ben yapmadım' diye yanıt veriyorlar, çıldıracağım.
-"Hocam, üzülmeyin, çocuktur bunlar; hem yaparlar, hem de yapmadım derler." demiş matematikçi.
Tarihçinin sinirleri iyice tepesine çıkmış ve soluğu Müdür Beyin odasında almış:
-"Müdür Bey, bu nasıl bir okul? Ne öğrencisinde hayır var, ne de öğretmeninde! Öğrenciye 'Kadeş Savaşı'nı kim yaptı?' diye soruyorum, 'Ben yapmadım' diyor. Öğretmene durumu anlatıyorum, 'Bunlar çocuktur, hem yaparlar, hem de yapmadım derler.' diyor. Kafayı yiyeceğim."
Müdür Bey:
-"Siz hiç kendinizi üzmeyin hocam, bunda merak edilecek bir şey yok. Şimdi Bakanlığa bir yazı yazar ve Kadeş Savaşı'nı kimin yaptığını sorarız." demiş.
Tarih Öğretmeni aldığı yanıt ile oracığa yığılıp kalmış ve Müdürden bir hafta izin almış. Bir hafta sonra Bakanlıktan bir yazı gelmiş:
"Bu yıl ödenek olmadığı için Kadeş Savaşı yapılamayacaktır. Bilginize..."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Kimse kimsenin ten rengi, geçmişi veya dininden nefret ederek doğmaz. İnsanlar nefreti öğrenirler ve eğer nefret etmek öğrenilebiliyorsa, sevmek de öğretilebilir." demiş Nelson Mandela...

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Dünyadaki tüm ülkelerde kadınların yaşam süreleri erkeklere oranla daha fazladır."

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı!
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararda şu ifadeler yer aldı:
"Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereğince karar verilmiştir."
11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"ni imzalayan ve onaylayan ilk ülke Türkiye olmuştu. 1 Ağustos 2014'te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi "toplumsal cinsiyet eşitliği" ilkesine dayanıyor.

İşte İstanbul Sözleşmesi’nin amacı:
*Kadınların güçlendirilmesi yolu dahil, kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmek, taraf devletlerin yetkililerine, görevlilerine, kurum ve kuruluşlarına kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerine uygun davranmalarını sağlamaları, cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmeleri, şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanması,
*Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle etkin işbirliği tesisi, özel sektör ve medyanın kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla politika hazırlamalarını teşvik etmeyi,
*Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı, şiddete maruz kalanın şiddet gösterenden tazminat talep etmesini sağlamak üzere hukuki tedbirleri almayı şart koşar.

Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan sözleşmede, imzacı taraf devletlerin yükümlülükleri şöyle:
*Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar, kapsayıcı ve eş güdümlü politikalar uygulamak,
*Mali kaynaklar ayırmak,
*Resmi bir eş güdüm birimi kurmak,
*İstatistiksel veri toplamak, incelemek, yayınlamak,
*Şiddetin önlenmesi için zihniyet değişikliği sağlamak.

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine tepki gösteren Faik Öztrak'tan Meclis Başkanı'na çağrı
Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı kararıyla feshedildi.  
Türkiye'şi şoke eden gelişme üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili, Parti Sözcüsü ve Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBBM Başkanı Mustafa Şentop'a çağrıda bulundu. Öztrak, "Erdoğan,10 yıl önce TBMM”de onaylanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” başlıklı sözleşmeyi tek imzayla feshetti. TBMM Başkanı bu yetki gaspına dur demeli, meclisin hukukuna sahip çıkmalıdır. Şahsım  hükümeti kadına ve aileye şiddetin önlenmesinde tehdittir" ifadesini kullandı. (Cumhuriyet)

TÜSİAD: İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi çarpık zihniyeti cesaretlendirir
Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), resmi adı 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi' olan İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin 'kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendireceği' uyarısı yaptı. TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, “Devletin şiddete karşı sürdürdüğü mücadelesini ise kolaylaştırmadığı gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Kadına yönelik her erkek şiddeti vakası, İstanbul Sözleşmesi’nin eksikliğini vicdanlara hatırlatacaktır. 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi, şiddetle mücadelenin en önemli dayanaklarıdır” denildi. 

Erbakan'dan AKP'ye İstanbul Sözleşmesi desteği
Saadet Partisi'nin ardından AKP'ye bir diğer destek mesajı Fatih Erbakan'dan geldi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan, "İktidarın, dış güçlerin laboratuvarlarında üretilmiş bir zehir olarak bünyemize enjekte edilmek istenen İstanbul Sözleşmesi yanlışında ısrar etmekten vazgeçmesi son derece olumlu bir gelişmedir. Kadınlarımızın korunması, hak ettiği değerin verilmesi, toplumda saygın bir yer edinmesi için Batı icadı ve dayatması, asıl amacı çok farklı olan sözleşmelere, düzenlemelere ihtiyacımız yoktur" dedi.

İBB'den skandal Gezi Parkı kararı hakkında ilk açıklama: Zamanlaması manidar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) mülkiyeti ellerinden alınan Taksim Gezi Parkı'na ilişkin açıklama geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olarak, Gatala Kulesi’nden sonra kadim kentimizin Gezi Parkı alanına da el konulması üzerine kamuoyuna şu açıklamayı yapma gereği duyulmuştur:
“23 Haziran 2019 seçimlerinden sonra, merkezi yönetimin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik tavrı kamuoyu bilgisi dahilindedir. Ne yazık ki, diyalog, uzlaşı, ortak akıl ve birlikte çalışma kavramlarından daha çok; ‘hesaplaşma’, ‘gününü gösterme’, ‘iş yaptırmama’, ‘engelleme’ ‘vesayet’ ve ‘yetki gaspı’ anlayışıyla devam eden sürecin son halkası Taksim Gezi Parkı’nın İBB mülkiyetinden alınması olmuştur. Talimatla bu kararı alanların açıklamalarında kanun maddelerine atıfta bulunulması, bu kararları hukuksal kılmadığı gibi vicdanlarda da aklamaz. Daha kısa süre önce, 166 yıldır İBB mülkiyetinde olan Galata Kulesi de aynı şekilde gasp edilmiştir. Şimdi de Gezi Parkı alanı, İBB’ye haber bile verilmeden, sadece 1 günlük yazışma ile yürütülmüştür. Yüzbinlerce İstanbullu’nun oy vererek yapılmasını istediği yeni Taksim Meydanı projesinin çalışmalarına başlamak üzereyken alınan bu kararın zamanlaması manidardır. Bu karar meydanın yeniden yeşil ve estetik bir alana dönüştürülme projesini durdurmak için alınmıştır. Üstelik, 350 bin İstanbullunun demokratik katılım süreciyle şekillenmiş iradesine rağmen, alınmıştır. İstanbul’u betona çeviren kafa yapısının, İstanbul’un sembolik meydanını yeşile çevirecek bir projenin karşısında durması tesadüf değildir. Görünen o ki , başta İstanbul Büyükşehir Belediye olmak üzere 31 Mart ve 23 Haziran 2019 tarihlerinde muhalefet partilerinden seçilmiş yerel yönetimlere karşı hasmane tavırlarla alınan bu ve benzeri kararların devamı da gelecektir. İstanbul gibi kadim bir şehirde kanunları istismar ederek her değerli yapıyı her değerli alanı gasp etmek mümkündür. Her ne kadar benzer kararlar daha önce alınmış olsa da hiçbiri bu kadar tarihsel değeri ve simgesel önemi olan alanlar için gerçekleşmemiştir. O yüzden İBB ile temas dahi kurmadan bir gecede alınan bu kararları asla iyi niyetli ve halk yararına adımlar olarak görmüyoruz. Bu kararlara karşı hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Öte yandan yeni türeyen çok sayıda hormonlu vakfın kullanımına açılan, vakıflara ait tarihi yapılarla ilgili de benzer bir tavrın gösterilmesini beklemekteyiz. 21 aydır yönetimimizi her alanda engelleme ve kuşatma girişimlerine rağmen, 16 milyona hizmette hiç bir aksamaya izin vermediğimiz gibi, İstanbul’a daha önce görülmemiş yeni hizmetler sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. Bundan sonra da aynı kararlılıkta devam edeceğiz. Taksim Meydanı’nı milletimize kazandırma ve hak ettiği görünümüne kavuşturma mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Mevcut gasp girişimi 16 milyon için sadece zaman kaybı olacaktır. Milletimizin sağduyusu, yakın tarihte de çok örneği olduğu gibi hukuk ve teamül tanımaz karar vericilerin siyaset mühendisliklerini yenecek güçtedir. İBB ve Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul halkından aldığı güçle, bu haksız ve adaletsiz kararlarla her alanda ve her araçla mücadele etmeye devam edecektir.
Kamuoyuna Saygılarımızla..
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ"

Resmi Gazete'de yayımlandı: Kanal İstanbul'a devlet garantisi!
Resmi Gazete'de, Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun'a geçici madde eklendi. Resmi Gazete'de yayımlanan geçici maddeye göre Kanal İstanbul Projesi'ne de devlet garantisi verildi. Kanuna eklenen maddede, "15/3/2020 tarihinden sonra ihalesi yapılmış ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte henüz uygulama sözleşmesi imzalanmamış, yurt dışından finanse edilmesi planlanan yap-işlet-devret projeleri kapsamında, 11/A maddesi uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı özel bütçeli kamu idareleri tarafından imzalanacak borç üstlenim anlaşmalarına, ilgili idarenin borç üstlenim anlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlayacak şekilde, 4749 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi ile 8/A maddesi hükümlerine tabi olmaksızın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da taraf olabilir” ifadeleri kullanıldı. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, kararı Twitter hesabından duyurdu. Akçelik şunları söyledi:
"Bugün yayınlanan Resmi Gazete ile Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanuna geçici madde eklenerek Kanal İstanbul'a devlet garantisi verilmiş oldu."

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı
8 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine göreve getirilen Naci Ağbal, geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında 675 baz puan faiz artırımı gerçekleştirmişti. Yeni yılda ocak ve şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı daha almıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaklaşık 4.5 ay önce atadığı Naci Ağbal'ı Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alırken, yerine eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atadı. Böylece, Cumhuriyet tarihinde ilk kez, Merkez Bankası’na 20 ay içinde dördüncü başkan atanmış oldu. Ağbal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevden aldığı üçüncü Merkez Bankası Başkanı oldu. 
ŞAHAP KAVCIOĞLU KİMDİR?
23 Mayıs 1967 Bayburt doğumlu olan Şahap Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gören Kavcıoğlu, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

"Twitter, Türkiye'ye temsilci atayacak"
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter'ın Türkiye'de temsilci bulunduracağını bildirdi. Türkiye'den günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağların, Türkiye'de temsilci bulundurmasını öngören 5651 sayılı Kanun'un ek 4'üncü maddesinin 1 Ekim 2020 itibarıyla yürürlüğe girdiğini anımsatan Sayan, şöyle devam etti:
"Twitter tarafından bildirilen temsilci atama kararı ile Pinterest dışında ülkemizde temsilcisi olmayan sosyal ağ sağlayıcısı kalmadı. Temsilci atamaya yönelik Pinterest'in yaptığı çalışmaları da yakından takip ediyoruz. Sosyal ağların Türkiye'de temsilci bulundurması, vatandaşlarımızın hak ihlallerinin giderilmesi adına muhatap bulunması açısından büyük önem taşıyor."
Sayan, VK'nin hiçbir yaptırıma maruz kalmadan Türkiye'de direkt temsilci ataması yapan ilk platform olduğunu anımsatarak YouTube, TikTok ve Facebook'un da aralarında bulunduğu diğer ağların ise idari para cezalarının ardından temsilci atayacaklarını bildirdiklerini kaydetti. Temsilci bildirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest'e kanunun emrettiği şekilde Ocak 2021'de "reklam yasağı" kararı verildiğine işaret eden Sayan, şu ifadeleri kullandı:
"Bir sonraki adım ise internet trafiği bant genişliğinin daraltılmasıydı. Twitter'ın temsilci atama kararını bildirmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Sosyal ağlara yönelik dünyadaki en kapsamlı düzenlemelerden birinin hayata geçmesine öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin dijital dünyadaki egemenliğini gözeterek siber vatan ve dijital Türkiye vizyonu ile çalışmaya devam edeceğiz."
Sosyal medya şirketleri, daha önce getirilen düzenlemede belirlenen süreçlerin sonunda da olsa Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak. Yasa kapsamında, sosyal medya şirketleri Türkçe yapılan başvuruları Türkçe yanıtlayacak. Kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin başvurulara sosyal ağ sağlayıcı tarafından 48 saat içinde cevap verilecek. Sosyal medya şirketleri, kişi başvurularına ilişkin 6 ayda bir rapor yayımlayacak. Mahkeme kararına rağmen 24 saat içinde hukuka aykırı içerikleri çıkarmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak. Ayrıca sosyal medya şirketleri, Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de bulundurma yönünde gerekli tedbirleri alacak.

Japonya'nın Miyagi eyaletinde 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi
Japonya'nın kuzeydoğusundaki Miyagi eyaleti açıklarında 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Japonya Meteoroloji Ajansından (JMA) yapılan açıklamaya göre, Miyagi açıklarında yerel saatle 18.09'da 60 kilometre derinlikte deprem kaydedildi. JMA, 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından, Miyagi kıyılarına yönelik "tsunami" uyarısında bulundu. Deprem kuzeydoğu genelinde İwate, Akita, Gunma, Fukuşima, Saitama, Aomori ve başkent Tokyo'da da hissedildi.
 
Korona haberlerine gelince:
 
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Türkiye'deki mutasyonlu koronavirüs vaka sayısını açıkladı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonun yayıldığını, 76 ilde toplam 41 bin 488 İngiltere mutantı görüldüğünü açıklamıştı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyonu hemen ‘kötüye gidecek, daha ağır seyredecek’ diye beklememek gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, virüsün daha iyiye ya da daha kötüye gitmesi için her iki durumda da iki farklı mutasyonun aynı virüste gelişmesi gerektiğini vurgulayarak, “Birinde daha ağır seyredecek hale gelecek, iyi senaryoda da daha iyi seyredecek hale gelecek; ama her ikisinde de mutlaka daha bulaşıcı hale gelmesi lazım. Daha bulaşıcı hale gelmezse, orijinal virüsün yerini alması mümkün olmaz. Bu ilk değişiklik olduktan sonra, burada bir mutasyona uğramaz bu şekilde devam ederse vaka sayılarının arttığını göreceğiz” dedi. Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’de açıklanan 41 bin 488 İngiltere mutasyonu olduğunu anımsatarak, söyle konuştu:
* Burada da yine orijinal virüste olduğu gibi biz kabaca 10’da 1’ini tespit ediyoruz. Demek ki biz bu 41 binin 400 binler civarında olduğunu tahmin edebiliriz. Ülke içinde mutant virüs bir yerlerde çok görülüyorsa, oraların diğer bölgeler ile ilişkisinin kısıtlanması lazım.
* Biz böyle bir tedbir almadık. Virüsü taşıyan ya da belirtisi olmayan insanlar seyahat ediyorlar. Neden ‘Karadeniz’den sonra ikinci çok vaka artacak il İstanbul’ dedik? Binlerce insan her gün o bölgeden İstanbul’a seyahat ediyor. Bu giden insanlar, mutant virüsü yaymaya başlıyor, siz o sırada fark ediyorsunuz.
* Siz, ‘orada lokal tedbirler alalım’ diye karar aldığınızda bir bakıyorsunuz mutant virüs yayılmış. Farkına vardıktan sonra tedbir almanın çok etkili olmamasının nedeni bu.
*Bütün Türkiye çapında bu tedbirleri uygulamadığınız sürece, vakanın arttığı yerde lokal tedbirler uygulayarak salgını kontrol altına alamayız.

Biontech/Şahin: Her şey yolunda giderse bu ay sonunda Türkiye'de aşılamaya başlayabiliriz


Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin Türkiye'ye gönderilmesi gündeme gelen 4,5 milyon doz aşıya ilişkin olarak "Bu konuda mevzuat, teknik ve kalite kontrol işleri yapmak zorundaydık bunlar geçen hafta tamamlandı. Her şey yolunda giderse bu ay sonunda Türkiye'de aşılamaya başlayabiliriz. 2021'in ikinci yarısında daha fazla aşı gönderilmesi konusunda çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Kovid-19 aşısını geliştiren, Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, aşılama faaliyetlerine hız verilmesiyle Avrupa'da yaz sonuna kadar bağışıklığın sağlanabileceğini söyledi. Anadolu Ajansı'na konuşan Şahin, Türkiye'ye gönderilecek aşılar ve işbirliği konusunda da açıklamalarda bulundu. Uğur Şahin TÜBİTAK ile kanser araştırmalarıyla ilgili ortak çalışmalar yapmak için görüşmelerin sürdüğünü vurgulayarak, "Bizden ve TÜBİTAK'tan bilim adamlarımız görüşüyorlar. Şu anda salgın nedeniyle hemen bir nihai sonuç almak zaman alaca ama kesinlikle bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi. Türkiye'ye gönderilecek 4,5 milyon doz aşıya ilişkin de konuşan Şahin, "Bu konuda mevzuat, teknik ve kalite kontrol işleri yapmak zorundaydık bunlar geçen hafta tamamlandı. Her şey yolunda giderse bu ay sonunda Türkiye'de aşılamaya başlayabiliriz. 2021'in ikinci yarısında daha fazla aşı gönderilmesi konusunda çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'de kimlerin BioNTech aşısı olacağı açıklandı
Türkiye'ye ay sonunda gelmesi planlanan BioNTech aşılarını kimlerin olacağı belli oldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Pfizer-BioNTech aşısının kimlere yapılacağı konusundaki planlamaya ilişkin Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan açıklama geldi. BioNTech aşısı için, "Kimin sırası geldiyse aşı onlara uygulanacak. Bakanlığın planı da bu şekilde" diyen Yavuz, "Önümüzdeki haftalarda 4,5 milyon doz aşı gelecek. Aşılamada da 60 yaş üstüne geçilmiş olacak.

“Günün Şairi” olarak 48 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Âşık Veysel'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Âşık Veysel, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Gerçek adı Veysel Şatıroğlu'dur. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur. Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.

1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı. Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı.

Âşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde, 78 yaşındayken, Sivrialan, Şarkışla, Sivas'ta akciğer kanseri sonucunda hayata veda etti.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır.

Aşık Veysel'in çocuklarından öğretmen olan Bahri Şatıroğlu, babasının yaşamını gün gün kaleme almış ve pek çok çalışmaya kaynak kişi olarak katılmıştır. Ayrıca babasının saz ve söz geleneğini sürdürmektedir.

Âşık Veysel ile ilgili yapılan araştırmalar içerisinde Kutlu Özen önemli bir yere sahiptir. Ölümünden sonra yüzünün kalıbının alınması sırasında orada bulunan kişilerden birisidir. "Âşık Veysel Selam Olsun Kucak Kucak" adlı eseri bir başvuru kitabı niteliğindedir.

1952'de senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yazdığı, Metin Erksan'ın yönettiği "Karanlık Dünya" filminde Âşık Veysel de oynadı. Film "Anadolu'daki ekinleri cılız ve kısa boylu gösterdiği için" yasaklandı. Filmde "Kaçan eşi Esma'nın çorabına para koyma" olayı gerçek olmamakla birlikte özellikle kadın hakları aktivistleri ve geniş halk kitleleri tarafından gündemde tutulmuş ve Aşık Veysel'in eserlerinde yansıttığı değerlerle ilişkilendirilmiştir. Gerçek ise köye tekrar dönen Esma'ya mağduriyet yaşamaması için ölümüne kadar destek olduğudur.

2014 yılının Kasım ayında Devlet Opera ve Balesi, Âşık Veysel'in ölümünün 41. yılı anısına onun türkülerinden yola çıkılarak hazırlanan, tek perdelik dans tiyatrosu "Dostlar Beni Hatırlasın" sahneye konulmuştur. 17 Kasım 2014 yapılan prömiyere onur konuğu olarak Âşık Veysel'in kızı Menekşe Süzer ve torunları Gündüz Şatıroğlu, Hayrettin Süzer, Nazender Süzer, Halil Süzer ve Gülizar Bulguer katılmıştır. Gösterinin rejisörlüğünü İhsan Bengier yaparken, Almula Ersoy, Ayşegül Aydemir, Deniz Alp, Sevim Başol ve Müge Gündüz gibi isimler rol almıştır.

Âşık Veysel Müzesi
Büyük halk ozanı Âşık Veysel’in yaşadığı Sivrialan köyündeki evi 1982 yılından itibaren Kültür Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Âşık Veysel’in kişisel eşyaları, sazları, fotoğraflar bulunmaktadır. Her yıl 16-21 Mart tarihleri arasında Şarkışla Sivrialan köyünde anma törenleri ve Âşıklar Bayramı düzenlenmektedir.

Âşık Veysel Kültür Derneği
Âşık Veysel Kültür Derneği 1972 yılında Âşık Veysel Şatıroğlu'nun izni alınarak kurulmuştur. Derneğin amacı, halk ozanını bütün yönleriyle tanıtmak ve yaşatmak için sosyal ve kültürel faaliyetler yürütmektir. Dernek kurulduğu günden bu yana özellikle Âşık Veysel'in ölüm yıldönümü olan 21 Mart haftasında anma programları düzenlemektedir. 1972'de kurulan derneğin faaliyetleri ülkenin siyasi değişimlerinden etkilenmiş ve zaman zaman kesintiye uğramıştır. Dernek bir dönem "Dost Dost" adında bir de dergi çıkarmıştır. 2015-2018 yılları arasında torunlarından Gündüz Şatıroğlu dernek başkanlığını yürütmüş bu dönemde başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere UNESCO, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ressam Funda İyce Tuncel ile birlikte kültür/sanat projeleri hayata geçirilmiştir. Projeler arasında Dostlar Beni Hatırlasın, Uzun İnce Yol, Renklerdeki Işık, Toprak Gibidir Veysel ve Bu Bendeki Aşk Olmasa yoğun ilgi görmüştür. Gündüz Şatıroğlu yine bu dönemde Âşık Veysel bibliyografyası hazırlanmasına katkı sağlamıştır.

Âşık Veysel Meslek Yüksekokulu
Âşık Veysel'in vasiyeti dikkate alınarak adının verildiği ilk eğitim kurumu olma niteliği taşımaktadır. Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı olan kurum ortalama 700-800 öğrenci mevcudu ile öğrenime devam etmektedir.

ESERLERİ:
Şiir:
Deyişler (1944)
Sazımdan Sesler (1950)
Dostlar Beni Hatırlasın (1970)
Bütün Şiirleri (1984, Ölümünden sonra)

Türküleri:
Anlatamam Derdimi (5:24)
Arasam Seni Gül İlen (4:18)
Atatürk'e Ağıt (5:26)
Beni Hor Görme (2:46)
Beş Günlük Dünya (3:58)
Bir Kökte Uzamış (4:55)
Birlik Destanı (1:42)
Çiçekler (3:05)
Cümle Âlem Senindir (6:44)
Derdimi Dökersem Derin Dereye (4:51)
Dost Çevirmiş Yüzünü Benden (3:12)
Dost Yolunda (4:43)
Dostlar Beni Hatırlasın (6:02)
Dün Gece Yar Eşiğinde (4:28)
Dünya'ya Gelmemde Maksat (2:43)
Esti Bahar Yeli (2:41)
Gel Ey Âşık (5:35)
Gonca Gülün Kokusuna (5:24)
Gönül Sana Nasihatim (6:40)
Gözyaşı Armağan (3:32)
Güzelliğin On Para Etmez (4:31)
Kahpe Felek (2:58)
Kara Toprak (9:25)
Kızılırmak Seni Seni (4:58)
Küçük Dünyam (5:17)
Murat (5:13)
Ne Ötersin Dertli Dertli (3:05)
Necip (3:16)
Sazım (6:02)
Seherin Vaktinde (5:01)
Sekizinci Ayın Yirmi İkisi (4:43)
Sen Bir Ceylan Olsan (3:34)
Sen Varsın (4:01)
Şu Geniş Dünya'ya (7:27)
Uzun İnce Bir Yoldayım (2:23)
Yaz Gelsin (3:02)
Yıldız (Sivas Ellerinde) (3:16)
Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz
(Not: Parantez içindekiler eserlerin süreleridir.)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak Âşık Veysel'i anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Saklarım Gözünde Güzelliğini
 
Saklarım gözümde güzelliğini
Her neye bakarsam sen varsın orda
Kalbimde gizlerim muhabbetini
Koymam yabancıyı sen varsın orda

Aşkımın temeli sen bir alemsin
Sevgi muhabbetsin dilde kelamsın
Merhabasın dosttan gelen selamsın
Duyarak alırım sen varsın orda

Çeşitli çiçekler yeşil yapraklar
Renklerin içinde nakşını saklar
Karanlık geceler aydın şafaklar
Uyanır cümle alem sen varsın orda

Mevcudatta olan kudreti kuvvet
Senden hasıl oldu sen verdin hayat
Yoktur senden başka ilanihayet
İnanıp kanmışım sen varsın orda

Hu çeker iniler çalınan sazlar
Kükremiş dalgalar coşar denizler
Güneş doğar perdelenir yıldızlar
Saçar kıvılcımlar sen varsın orda

Veysel’i söyleten sen oldun mutlak
Gezer daldan dala yorulur ahmak
Sen ağaç misali biz dalda yaprak
Meyva çekirdeksin sen varsın orda

#ÂşıkVeysel


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Şiir Günü
İlk kez 1999 yılında Unesco tarafından ilan edilen “Dünya Şiir Günü”nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji” sağlamak olarak nitelendiriliyor. Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için 21 Mart tarihini "Dünya Şiir Günü" olarak ilan etmiş. Şiir okumayı, yazmayı, yayınlamayı teşvik etmeyi amaçlayan Dünya Şiir Günü, önceleri 5 Ekim’de kutlanırken 20. yüzyılın sonlarına doğru 15 Ekim’de kutlanmaya başlanmış. Uzun süredir 21 Mart’ta kutlanan "Dünya Şiir Günü", bazı ülkelerde halen bu tarihlerde kutlanıyor.
Tüm şairlerin ve şiir severlerin "Dünya Şiir Günü" kutlu olsun.
Hayatınızdan şiir hiç eksik olmasın.

Dünya Ormancılık Günü (21 Mart) ve Orman Haftası (21-26 Mart)
Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından olan ormanlara gereken önemin verilmediğine dikkat çeken Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), 21 Mart 1971 tarihinde, toplumları bilinçlendirmek için, 21 Mart gününün, “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmasını Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne (FAO) teklif etmiştir. Bu tarihin seçilmesinde elbette kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede sonbaharın başlangıcının bu tarihe tesadüf etmesi etkili olmuştur. Teklifin kabul edilmesiyle 21 Mart, “Dünya Ormancılık Günü”; 21-26 Mart tarihleri arası da “Orman Haftası” olarak kutlanmaya başlamıştır. Ülkemiz de bu kutlamalara 1975 yılı itibarıyla katılmıştır.

21 Mart 2012'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 28 Kasım 2012 tarihli kararı ile 21 Mart tarihi "Dünya Ormancılık Günü" olarak kabul edilmiştir. Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanır ve orman dışındaki her türlü orman ve ağaçların önemi konusunda farkındalık yaratır.

Dünya Bilgisayar Mühendisleri Günü
"Dünya Bilgisayar Mühendisleri Günü" her yılın 21 Mart günü, bilgisayar mühendisleri onuruna kutlanan özel bir gündür. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Yasin Avşar bilgisayar mühendislerinin işlerinin format atmaktan öte olduğunu anlatabilmek için sosyal medya üzerinden Hacettepeli Bilgisayar Mühendisleri 2012 grubunun desteğini arkasına alarak bu akımı ve tarihi başlatmıştır. "Dünya Bilgisayar Mühendisleri Günü" ilk kez 21 Mart 2013 tarihinde Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin internet üzerindeki profil fotoğraflarını Bill Gates'in üzerinde "Format Atılır" yazılı fotoğrafı yaparak koydukları tepkiyle kutlandı. Günümüzde "Dünya Bilgisayar Mühendisleri Günü" pek yaygın olmamasına rağmen yaygınlaştırma çabalarına devam edilmektedir ve her yılın 21 Mart günü kutlanmaya devam edilecektir. 

Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü
2011 yılında tüm dünyada Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, Down Sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek ve mevcut çalışma imkanları ile iş sahalarını artırmak amacıyla, Birleşmiş Milletler 21 Mart'ı "Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü" olarak ilan etmiştir. Down sendromu, vücutta fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan genetik bir durumdur. Farkındalığın '21 Mart' tarihinde olmasının nedeni ise 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması sebebiyle takvimlerde 3. ayın 21. günü “Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

Dünya Irk Ayrımı İle Mücadele Günü
"Dünya Irk Ayrımı İle Mücadele Günü" her yılın 21 Mart günü kutlanmaktadır. 1960 yılında bu gün, Güney Afrika'nın Sharpeville kentinde apartheid paso yasalarını protesto etmek isteyen göstericilere polis tarafından ateş açılması sonucu 69 kişinin ölümüne neden olan olay yaşanmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1966 yılında alınan kararla tüm dünya ülkelerinin ırk ayrımcılığını önlemek için çalışmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

Dünya Kukla Günü
21 Mart; kukla sanatının gelişmesini, sanatçılar arasında iletişim kurarak tanışmalarını ve bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak, bu sanat yoluyla dünya halklarını yakınlaştırmak ve dünya barışına hizmet etmek amacıyla kurulan Uluslararası Kukla Birliği (Union Internationale de la Marionnette-UNIMA) tarafından Dünya Kukla Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Renk Günü
21 Mart "Dünya Renk Günü" olarak kutlanmaktadır.
"Dünya Renk Günü"nde hayat size en güzel renkleri getirsin.

Nevruz Bayramı
"Nevruz Bayramı" ya da kısaca "Nevruz" dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır. Nevruz bayramına 4 hafta kala, her salı günleri özel günler olur ki, bunlara "çarşamba" denir. Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz,  İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran'ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart'ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır. 2010'da  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, Nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir. 2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.
Nevruz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. #NevruzBayramı kutlu olsun.

Üçdokuzlar'ın 1. si
Halk takvimine göre 21 Mart'ta "Üç dokuzlar fırtınası"nın birincisi yaşanmaktadır.

Tortum'un Kurtuluş Günü:
21 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Tortum ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Tortum ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

21 Kasım 1590 - Osmanlı Devleti ve Safevî Devleti arasında, Ferhat Paşa Antlaşması imzalandı.
21 Kasım 1779 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında, Aynalıkavak Antlaşması imzalandı.
21 Kasım 1788 - ABD'nin Louisiana eyaletinin New Orleans kenti, yangında tamamen yandı.
21 Kasım 1851 - Vietnam İmparatoru Tu Duc, bütün Hristiyan rahiplerin öldürülmesini emretti.
21 Kasım 1857 - Tokyo'da meydana gelen depremde, 100.000'den fazla kişi öldü.
21 Kasım 1871 - Otto von Bismarck, Prens unvanını aldı.
21 Kasım 1914 - Başyazarlığını Nigar Hanım'ın yaptığı "Kadınlık" adlı dergi, haftalık olarak yayımlanmaya başladı.
21 Kasım 1918 - Tortum'un düşman işgalinden kurtuluşu.
21 Kasım 1919 - Macaristan Sovyet Cumhuriyeti kuruldu.
21 Kasım 1921 - Askerî Polis Teşkilâtı'nın faaliyetlerine son verildi.
21 Kasım 1928 - Charles Lindbergh'e, ilk trans-atlantik uçuşu gerçekleştiren kişi olması dolayısıyla şeref madalyası verildi.
21 Kasım 1935 - Şah Rıza Pehlevi, uluslararası topluluğa seslenerek; ülkesinin "Persia" olarak değil, "Aryanların ülkesi" anlamına gelen İran olarak adlandırılmasını istedi.
21 Kasım 1937 - Tunceli'de Dersim İsyanı başladı.
21 Kasım 1938 - Noel Cobb, ABD doğumlu İngiliz filozof, psikiyatr ve yazar (ö. 2015)
21 Kasım 1941 - Ankara Radyosu, yeniden Rumca yayına başladı.
21 Kasım 1952 - 950 grostonluk Galatasaray şilebi, Karadeniz'de Kefken açıklarında battı, 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
21 Kasım 1960 - Apartheid; Sharpeville Katliamı: Güney Afrika'da polis, silahsız bir grup siyah göstericinin üzerine ateş açtı; 69 siyah öldü, 180'i de yaralandı.
21 Kasım 1963 - Alkatraz Hapishanesi kapatıldı.
21 Kasım 1964 - Boulanger Müzik Ödülü'nü, Türk piyanist İdil Biret kazandı.
21 Kasım 1965 - Ranger 9, Ay'da araştırma yapmak üzere fırlatıldı.
21 Kasım 1965 - Martin Luther King, 3200 kişilik bir grupla, insan hakları yürüyüşü için Selma, Alabama'dan Montgomery, Alabama'ya doğru yola çıktı.
21 Kasım 1978 - Rodezya'da beyaz ırkın egemenliği sona erdi, üç siyah bakan göreve başladı.
21 Kasım 1978 - Ankara Belediyespor kuruldu.
21 Kasım 1979 - Atina Yüksek Mahkemesi aldığı kararla, Türkiye'nin Kıbrıs'a yaptığı müdahalenin, Zürih Antlaşması'nın IV. maddesine göre yasal olduğunu onayladı.
21 Kasım 1980 - Jimmy Carter, ABD'nin, Sovyetlerin Afganistan'ı işgalini protesto ettiğini ve Moskova'da düzenlenen 1980 Yaz Olimpiyatları'na katılmayacağını açıkladı.
21 Kasım 1990 - Moğolistan'da çok partili siyasi hayata geçildi.
21 Kasım 1990 - Namibya, Güney Afrika'dan bağımsızlığını ilan etti.
21 Kasım 1991 - Ankara'nın eski belediye başkanlarından, mimar ve yazar Vedat Dalokay ile eşi trafik kazasında öldü.
21 Kasım 1991 - Nevruz kutlamalarında birçok il ve ilçede olaylar çıktı.
21 Kasım 1992 - Van, Şırnak, Cizre ve Adana'da Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 38 kişi öldü.
21 Kasım 1993 - Nevruz kutlamaları olaysız geçti.
21 Kasım 1993 - Antalya'da yapılan Türk Kurultayı kutlamalarına, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel de katıldı.
21 Kasım 2008 - Ergenekon Çetesi suçlamasıyla İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındılar.
21 Kasım 2009 - TRT Avaz yayına girdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

21 Kasım 1522 - Mihrimah Sultan, Osmanlı Sultanı (ö. 1578)
21 Kasım 1626 - Pedro de Betancur, Hristiyan azizi ve misyoner (ö. 1667)
21 Kasım 1685 - Johann Sebastian Bach, Alman besteci (ö. 1750)
21 Kasım 1768 - Jean-Baptiste Joseph Fourier, Fransız matematikçi ve fizikçi (ö. 1830)
21 Kasım 1839 - Modest Musorgski, Rus besteci (ö. 1881)
21 Kasım 1867 - İsmail Safa, Şair ve yazar (ö. 1901)
21 Kasım 1870 - Cenap Şahabettin, Şair ve yazar (Servet-i Fünûn dönemi şairi) (ö. 1934)
21 Kasım 1887 - Lajos Kassák, Macar şair, ressam ve romancı (ö. 1967)
21 Kasım 1904 - Nikos Skalkottas, Yunan besteci (ö. 1949)
21 Kasım 1906 - Emin Türk Eliçin, Öğretmen ve yazar (ö.1966)
21 Kasım 1906 - Samed Vurgun, Azeri şair (ö.1956)
21 Kasım 1907 - Zoltan Kemeny, İsviçreli heykeltıraş (ö.1965)
21 Kasım 1915 - Cahit Irgat, Sinema ve tiyatro sanatçısı (ö. 1971)
21 Kasım 1923 - Abbas Sayar, Romancı (ö. 1999)
21 Kasım 1925 - Beatriz Aguirre, Meksikalı oyuncu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2019)
21 Kasım 1925 - Peter Brook, İngiliz oyuncu ve yönetmen.
21 Kasım 1927 - Hans-Dietrich Genscher, Alman siyasetçi (ö. 2016)
21 Kasım 1929 - Gallieno Ferri, İtalyan çizgi roman sanatçısı ve illüstratör (ö. 2016)
21 Kasım 1931 - William Shatner, Kanadalı film yapımcısı, yönetmen ve oyuncu.
21 Kasım 1932 - Walter Gilbert, Amerikalı fizikçi, biyolog ve Nobel Kimya Ödülü sahibi
21 Kasım 1935 - Brian Clough, İngiliz futbolcu (ö. 2004)
21 Kasım 1938 - Luigi Tenco, İtalyan müzisyen (ö. 1967)
21 Kasım 1942 - Ali Abdullah Salih, Yemenli asker, siyasetçi ve Yemen Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanı (ö. 2017)
21 Kasım 1942 - Fradique de Menezes, São Tomé ve Príncipeli politikacı ve Cumhurbaşkanı.
21 Kasım 1942 - Françoise Dorléac, Fransız aktris (Catherine Deneuve'ün kızkardeşi) (ö. 1967)
21 Kasım 1946 - Timothy Dalton, İngiliz oyuncu.
21 Kasım 1949 - Muammer Güler, Bürokrat ve siyasetçi.
21 Kasım 1949 - Slavoj Žižek, Sloven filozof.
21 Kasım 1955 - Philippe Troussier (Omar Tourssier), Fransız futbol teknik direktörü.
21 Kasım 1958 - Gary Oldman, İngiliz oyuncu, yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi.
21 Kasım 1959 - Murat Ülker, Sanayici ve iş adamı.
21 Kasım 1960 - Ayrton Senna, Brezilyalı Formula 1 pilotu (ö. 1994)
21 Kasım 1962 - Matthew Broderick, Amerikalı oyuncu.
21 Kasım 1963 - Yekta Saraç, Akademisyen.
21 Kasım 1968 - Jaye Davidson, Amerikalı sinema sanatçısı.
21 Kasım 1968 - Tolunay Kafkas, Futbolcu ve teknik direktör.
21 Kasım 1969 - Ali Dayi, İranlı futbolcu ve teknik direktör.
21 Kasım 1972 - Derartu Tulu, Etiyopyalı atlet.
21 Kasım 1973 - Hozan Beşir, Kürt sanatçı.
21 Kasım 1976 - Bedirhan Gökçe, Şair.
21 Kasım 1980 - Marit Bjørgen, Norveçli sporcu.
21 Kasım 1980 - Ronaldinho, Brezilyalı futbolcu.
21 Kasım 1982 - Maria Elena Camerin, İtalyan tenisçi.
21 Kasım 1986 - Bahar Saygılı, Triatlet.
21 Kasım 1987 - İrem Derici, Türk pop müziği şarkıcısı.
21 Kasım 1997 - Martina Stoessel, Arjantinli oyuncu, şarkıcı ve dansçı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

21 Kasım 1237 - Jean de Brienne, Evlilik yolu ile Kudüs Kralı olmuş ve taht naibi olarak Konstantinopolis'te Latin İmparatorluğu'nu yönetmiş Fransız aristokrat (d. 1170)
21 Kasım 1617 - Pocahontas, Algonkin Kızılderilisi (d. 1596)
21 Kasım 1653 - Tarhuncu Sarı Ahmed Paşa, Osmanlı devlet adamı (d. ?)
21 Kasım 1729 - John Law, İskoç ekonomist ve yazar (d. 1671)
21 Kasım 1762 - Nicolas Louis de Lacaille, Fransız astronom (d. 1713)
21 Kasım 1801 - Andrea Luchesi, İtalyan besteci (d. 1741)
21 Kasım 1805 - Jean-Baptiste Greuze, Fransız ressam (d. 1725)
21 Kasım 1843 - Guadalupe Victoria, Meksikalı siyasetçi, asker ve avukat (d. 1786)
21 Kasım 1910 - Nadar, Fransız fotoğrafçı (d. 1820)
21 Kasım 1915 - Frederick Winslow Taylor, Amerikalı mühendis (d. 1856)
21 Kasım 1936 - Alexander Glazunov, Rus besteci (d. 1865)
21 Kasım 1939 - Ali Hikmet Ayerdem, Asker (d. 1877)
21 Kasım 1942 - Hüseyin Suat Yalçın, Şair ve oyun yazarı (d. 1867)
21 Kasım 1956 - Satı Çırpan, Politikacı ve ilk kadın milletvekillerinden (d. 1890)
21 Kasım 1958 - Ferdi Tayfur, Dublaj sanatçısı (d. 1904)
21 Kasım 1973 - Âşık Veysel, Halk ozanı (d. 1894)
21 Kasım 1975 - Lore Alford Rogers, Amerikalı bakteriyolog ve süt bilimcisi (d. 1875)
21 Kasım 1985 - Sir Michael Redgrave, İngiliz oyuncu (Vanessa Redgrave'in babası) (d. 1908)
21 Kasım 1987 - Robert Preston, Amerikalı oyuncu (d. 1918)
21 Kasım 1991 - Vedat Dalokay, Mimar ve politikacı (d. 1927)
21 Kasım 1992 - John Ireland, Kanadalı sinema oyuncusu ve yönetmen (d. 1914)
21 Kasım 1998 - Galina Ulanova, Rus balerin (d. 1910)
21 Kasım 2001 - Chung Ju-yung veya Jung Joo-young bir Güney Koreli girişimci, iş adamı ve tüm Hyundai Güney Kore Gruplarının kurucusuydu (d. 1915)
21 Kasım 2004 - Ludmilla Tchérina, Fransız balerin ve aktris (d. 1924)
21 Kasım 2008 - Shusha Guppy, İranlı yazar, editör, şarkıcı (d. 1935)
21 Kasım 2013 - Chinua Achebe, Nijeryalı yazar (d. 1930)
21 Kasım 2015 - Pedro Aguayo Ramírez, Meksikalı profesyonel güreşçi (d. 1979)
21 Kasım 2015 - Faith Susan Alberta Watson, Kanadalı televizyon ve sinema oyuncu. (d. 1955)
21 Kasım 2017 - Tayfun Talipoğlu, Gazeteci (d.1962)
21 Kasım 2017 - Norman Colin Dexter, İngiliz romancıdır (d. 1930)
21 Kasım 2017 - Henri Emmanuelli, Fransız siyasetçi (d. 1945)
21 Kasım 2018 - Deniz Bölükbaşı, Diplomat ve siyasetçi (d. 1949)
21 Kasım 2018 - Anna-Lisa, Amerikalı oyuncu (d. 1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?