Akaryakıt fiyatlarında indirim ve tavan fiyat kararı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Sadrazam Sait Halim Paşa Neyzen Tevfik'i Yeniköy'deki yalısına yemeğe davet etmiş. Yenilip içildikten ve Neyzen Tevfik'in ney üflemesini dinledikten sonra Paşa Neyzen Tevfik'e pırlanta işlemeli eşsiz bir ney armağan etmek istemiş.

Neyzen Tevfik neyi eline alıp inceledikten sonra Paşa'ya geri vermiş.

Paşa şaşırmış bir halde:

-"Hayrola üstad!" demiş "Beğenmediniz mi?"

Neyzen Tevfik:

-"Çok beğendim." diye cevap vermiş.

-"Peki, neden geri veriyorsun o halde?" diye sormuş Paşa.

Neyzen Tevfik gülümseyerek cevap vermiş:

-"Ben parasız kalınca bu neyi satarım, yazık olur. İyisi mi sen bana 5 altın ver, bu ney de sende dursun."

Günün Sözleri” bugün 56. doğum günü olan Robin Sharma'nın "Ferrarisi'ni Satan Bilge" adlı kitabından olsun. Nice mutlu yıllar diliyorum değerli yazara...

Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın.

"Bugün harika bir gün olacak" diye düşündüm. "Geri kalan hayatımın ilk günü."

Kendine duyduğun güven, zekândan üstündür.

Mutluluğun sırrı basit: Yapmayı gerçekten sevdiğin şeyin ne olduğunu bul ve tüm enerjini bunu yapmaya yönlendir.

Her olayın bir amacı ve her yenilginin verdiği bir ders vardır. Geçmişinden asla pişmanlık duyma. Bunun yerine onu bir öğretmen olarak kabul et.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Ekmeği keserken parçalanmasını engellemek için ters çevirip kesebilirsiniz.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Dünyada cinsiyet değiştirme ameliyatının en fazla yapıldığı ülke Tayland'dır. Ardından ise İran gelmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü. Gergerlioğlu yaptığı açıklamada, "Bu, anayasayı çiğneyen bir karar. Bu, siyasi bir karar. Bu kararı tanımıyoruz" dedi. TBMM Genel Kurulunda, HDP'li Gergerlioğlu'na verilen cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunarak bilgiye sunuldu. Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düştü. HDP'nin milletvekili sayısı 56'dan 55'e indi. TBMM Başkanlığı’nın, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına yönelik kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, tezkere okunmadan önce yaptığı açıklamada, "Ömer Faruk Gergerlioğlu, halkın iradesidir. Hakikati savunduğu için cezalandırılmakta ve milletvekilliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Daha Anayasa Mahkemesi dahi kararını vermeden bu telaşınız nedir? Suç işliyorsunuz. Biz vekilimizin yanındayız" dedi. Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti. Bu arada TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekillerinin konuşmaları sırasında, basın locasında oturan AKP 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy, ayağa kalkarak, "Yaşasın özgürlükçü demokrasi. Yaşasın demokratik Türkiye. Kahrolsun otokrasi" sloganları attı. Aksoy, AKP üyesi olmadığını, DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi olduğunu söyledi. HDP sıralarından tepkiler yükselirken, sosyal medyada açılan canlı yayında açıklamalarda bulunan Gergerlioğlu, "Bu anayasayı çiğneyen bir karar. Bu, siyasi bir karar. Bu kararı tanımıyoruz. Ben sadece bir barış paylaşımı yaptım. Ben tekrar söylüyorum, yaşamak direnmektir. İstedikleri kadar uyduruk cezalar versinler. Biz yolumuza devam edeceğiz. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazıyor" dedi. Gergerlioğlu, "Enis Berberoğlu milletvekili olarak döndü. Benim de buraya döneceğim kesindir. Bütün bunları bile bile vekilliğimi düşürüyorlar" ifadelerini kullandı. TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ismi, Meclis'in resmi internet sitesindeki “27. Dönem Milletvekilleri” listesinden çıkarıldı. Gergerlioğlu’nun sayfasına “Anayasaya göre milletvekilliğinin düşmesi – 17.03.2021” ibaresi eklendi. HDP Grubu, TBMM Genel Kurulu’nda oturma eylemine başladı.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Halk iradesinin hukuksuz yöntemlerle gasp edilmesinin demokrasiye aykırı olduğu değerlendirmesi yapılan görüşmede, bu yöntemin ülkeye zarar verdiği ifade edildi. Babacan, “Arkadaşımız, milletvekilimiz Mustafa Yeneroğlu Meclis’te. Biz de sizin yanınızdayız. Bu haksız kararı kuvvetli bir şekilde kınıyoruz” dedi.

CHP Esnaf Masası heyeti, CHP Silopi İlçe Başkanlığı binası önünden halka seslenerek, “Ömer Faruk Gergerlioğlu milletvekilliğinin düşürülmesi TBMM’nin iradesine saygısızlıktır, milli iradenin ırzına geçmektir. Bunu yapanları huzurunuzda kınıyoruz” açıklamasını yaptı. Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partisinin Silopi İlçe Başkanlığı önünde parti otobüsü üzerinden halka seslendi. HDP’li Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren Ağbaba, “TBMM’nin iradesine saygısızlıktır, milli iradenin ırzına geçmektir. Bunu yapanları huzurunuzda kınıyoruz” dedi. Ağbaba, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin “hukuksuzca” düşürüldüğünü belirterek “Gergerlioğlu’na Silopi’den selamlarımızı, dayanışma duygularımızı yolluyoruz” dedi. Ağbaba şöyle konuştu:

“Enis Berberoğlu cezaevine atılırken, milletvekilliği düşürüldüğünde nasıl ki ‘Hak, hukuk, adalet’ diye yola düştüysek ve hakkı, hukuku, adaleti savunduysak; Gergerlioğlu için de hukuku savunmaya devam edeceğiz. İktidar sahipleri bilsin ki onların önünde diz çökmeyeceğiz boyun eğmeyeceğiz. Ömer Faruk Gergerlioğlu milletvekilliğinin düşürülmesi TBMM’nin iradesine saygısızlıktır, milli iradenin ırzına geçmektir. Bunu yapanları huzurunuzda kınıyoruz.”

Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. Gergerlioğlu, Genel Kurul Salonu'ndan çıkarılması durumunda grup odasında bekleyişine devam edeceğini söylemişti.

TTB: İnsan hakları savunucusu meslektaşımız Ömer Faruk Gergerlioğlu yalnız değildir

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi üzerine yazılı açıklama yayımladı. "Meslektaşları ve meslek örgütü olarak insan hakları savunucusu Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanındayız" denilen açıklamada Gergerlioğlu'nun evrensel değerlere bağlı bir hekim olmanın yanı sıra bir insan hakları savunucusu olduğu vurgulandı. Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi sürecinin aktarıldığı açıklamada, hapis cezasına bahane edilen sosyal medya paylaşımının ifade özgürlüğü kapsamında olduğu vurgulandı. "Son yıllarda seçme-seçilme hakkına, seçmen iradesine saygısızlık, demokrasiye darbe niteliğinde uygulamalar, benzeri kararlarla pek çok insan hakkında cezalar verilmekte ve toplumu sessizleştirmek için yargı eliyle yıldırma uygulanmaktadır" denilen açıklamada, AYM'nin kısa bir süre önce benzer bir yolla milletvekilliği düşürülen CHP'li Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararı hatırladıldı. Açıklamada "Berberoğlu’nun milletvekilliğine geri dönmesi sağlanmış, bir yanlıştan dönülmüştü" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu evrensel değerlere bağlı bir hekim olmanın yanı sıra bir insan hakları savunucusudur. Özellikle son dönemde cezaevlerinde yaşanan çok sayıda hak ihlalini gündeme getirmiş, insan hakları mücadelesi ile kamuoyundan önemli destek almıştır. Siyasi iktidar bir yandan İnsan Hakları Eylem Planı açıklarken, bir yandan da ihlallerin görünür olmasından rahatsız olmuş, biat ettirdiği yargıyı kullanarak Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararda belirtilen gerekçelere aykırı bir şekilde Dr. Gergerlioğlu’nun milletvekilliğini düşürmüştür.Bizler meslektaşları ve meslek örgütü olarak insan hakları savunucusu Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanındayız." (HABER MERKEZİ)

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin davada tahliye kararı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 2’si tutuklu 7 öğrencinin "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Tutuklu öğrenciler Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Güneş hakkında tahliye kararı verildi. (DHA)

İmamoğlu hakkında hapis cezası istenen davada karar çıktı: Para cezası verildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, eski Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 7 bin 80 lira para cezası verildi. Ekrem İmamoğlu'nun eski Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın görülmesine devam edildi. Ordu 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tarafların avukatları, CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Seyit Torun, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel katıldı. Müşteki avukatı Resul Yılmaz, sanığın önceki celsedeki savcı mütalaası doğrultusunda cezalandırılmasını talep etti. Önceki beyanlarını yineleyen sanık avukatları Sercan Polat ve Kemal Polat, İmamoğlu'nun üzerine atılı suçu işlemediğini belirterek, beraatini istedi. Geçen duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcılık, İmamoğlu hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep etmişti. Mahkeme heyeti, Ekrem İmamoğlu'na, "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı gıyabında alenen hakaret" suçundan 354 gün karşılığı 7 bin 80 lira adli para cezası verdi.

Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi. İmamoğlu, "Tanıklarımız dinlenmedi, sunduğumuz bilirkişi raporları dikkate alınmadı, hukuk ilkeleri ve içtihatlar hiçe sayıldı" diyerek tepki gösterdi. İmamoğlu açıklamasında, "Bağımsız yargının nasıl büyük bir ihtiyaç olduğu gerçeğini sanık olarak görüp yaşamak sırası bugün bendeydi. Hepsi geçer, adalet ve hukuk er geç üstün gelir" ifadelerini kullandı.

Ordu'da, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesinde Karadeniz Bölgesi'nde mitingler düzenleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 Haziran tarihinde İstanbul’a dönüş için gittiği Ordu-Giresun Havalimanı’nda ekibiyle VIP'ten geçerken tartışma yaşanmıştı. Bu sırada dönemin eski Ordu Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği öne sürülen İmamoğlu hakkında dava açılmıştı. (BirGün)

TÜİK, çalışmayanları da değerlendirmeye katarak "Ücretli çalışan sayısı arttı" dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak 2021'e dair "Ücretli Çalışan İstatistiklleri"ni açıkladı. Hesaplama ve istatistikte çığır açan TÜİK, Kısa Çalışma Ödeneği alan yani aslında çalışmayanları da değerlendirmeye katarak "Ücretli çalışan sayısı arttı" sonucunu çıkardı. Aralık 2020 itibariyle kısa çalışma ödeneği alan yani işsiz olan 2 milyon 291 bin 754 kişi, TÜİK istatistiklerinde "çalışıyor" olarak belirtildi. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısının 2021 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 arttığını öne süren TÜİK, bir önceki yılın aynı ayında 11 milyon 969 bin 591 kişi olan ücretli çalışan sayısının 2021 yılı Ocak ayında 12 milyon 589 bin 820 kişiye yükseldiğini söyledi. Ayrıca ücretli çalışan sayısının yine 2021 Ocak'ta bir önceki aya göre %0,8 arttığı ifade edildi. TÜİK, ücretli çalışan sayısının yıllık olarak sanayi sektöründe %8,4, inşaat sektöründe %22,1 ve ticaret-hizmet sektöründe %0,5 arttığını ifade etti. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ücretli çalışan sayısı 2021 Ocak ayında bir önceki aya göre %0,8 arttı. Aylık olarak ise sanayi sektöründe %0,8, inşaat sektöründe %1,4 ve ticaret-hizmet sektöründe %0,8 artış kaydedildiği öne sürüldü. (EKONOMİ SERVİSİ)

Zeus Tapınağı yapılan çalışmalarla eski ihtişamına kavuşturulacak

Muğla'nın Milas ilçesindeki Euromos Antik Kenti'nde bulunan Zeus Tapınağı'nın ayağa kaldırılması için başlatılan çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Euromos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Abuzer Kızıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'de başladıkları kazı çalışmalarıyla eserleri yüzeyde görünür hale getirdiklerini, amaçlarının tarihi kalıntıları gün ışığına çıkarmak olduğunu söyledi. Antik kentte son yıllarda temizlik, sondaj, jeofizik, harita, menfez ve kazı çalışmalarının tapınak, agora, tiyatro, hamam ile surlarda yürütüldüğüne değinen Kızıl, Euromos'un konumu itibarıyla "Anadolu'nun en şanslı antik kentleri arasında yer aldığını" dile getirdi. Euromos'un Karya'nın önemli kentlerinden olduğunu anlatan Kızıl, Zeus Tapınağı ile ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi düşündüklerini bildirdi. Kızıl, çok sayıda mimari kalıntının yerinde durduğu yapının, Anadolu'nun en iyi korunan tapınaklarından olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Öncelikli olarak tapınakta kısmi kazı ve temizlik çalışması yaptık. Aynı alanda belgeleme çalışması gerçekleştirdik. Ciddi anlamda çok büyük restorasyon yapılması için proje hazırladık. Gerekli ödenek için başvurduk. Ödeneğin onaylanmasının ardından çalışmaya başlayacağız. Çünkü mimari bloklar, sütunlar burada mevcut. En büyük sıkıntımız, tapınağın kuzey cephesinde bir eğim söz konusu. O cepheyi tamamen aşağıya indirip, olası bir deprem karşısında tekrar kuracağız ve iyice sağlamlaştıracağız. Bu çalışma tamamlandığında bir rüyamızda gerçekleşmiş olacak. Zeus Tapınağı hak ettiği yeri fazlasıyla alacak. Anadolu'nun en iyi, en ilgi çekici ve en çok ziyaret edilen tapınaklarından biri olacak. Tapınağı kendi malzemesiyle ayağa kaldırmayı hedefliyoruz. Modern taşla burada bir çalışma yapmayacağız. Bunun için gerekli projeler hazırlandı."

Yıl boyu süren çalışmalarda çıkan malzemeleri yerinde korumayı istediklerini anlatan Kızıl, "Burası arkeolojik ve bilimsel öneminin yanı sıra ülke turizmi ile bölgenin tanıtımı açısından büyük önem arz ediyor." ifadesini kullandı.

Bodrumu kata çevirme, ilave kat çıkma ve kolon kesilmesine karşı 'kimlik belgeli' önlem geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilecek Bina Kimlik Sistemi ile binaların periyodik olarak denetimi yapılacak, bodrumu kata çevirme, ilave kat çıkılması, kolon kesilmesi gibi aykırılıkların engellenmesi sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un dün TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'nda açıkladığı Bina Kimlik Sistemi'ne (BKS) ilişkin detaylar ortaya çıktı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bakanlıkça, Türkiye'de yapı denetimli olarak tamamlanan her binanın denetimi ve takibi ile teknik ve genel bilgilerine ulaşılması amacıyla BKS uygulaması geliştirildi. Binalara teknolojik bir levha halinde kimlik belgesi verilmesi ve belgenin bina üzerinde montajının yapılmasına ilişkin uygulamanın projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce 1,5 yıllık yoğun bir çalışma sonucunda tamamlandı. Proje için Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında protokol imzalandı. Böylece, Savunma Sanayii Başkanlığının yüksek teknoloji ve Ar-Ge üretme tecrübesinden istifade edilebilecek. Yapılara kimlik belgesi verilmesi niteliğinde olan Bina Kimlik Sistemi ile her yapıya sertifika niteliğinde QR kodlu ve RFID çipli elektronik etiket verilecek. Teknolojik bir levha halinde binaya monte edilecek bu belge sayesinde, o binaya ilişkin yapı malzemeleri, denetimler ve zemin bilgilerinin de içerisinde yer aldığı tüm veriler görülebilecek ve bu verilerin her vatandaşın ulaşabileceği bir kaynak haline getirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda kullanıcılara göre farklı giriş ve görme ekranı tasarlandı. Vatandaşlar da kendi ekranları üzerinden bu verilere ulaşabilecek. Özellikle deprem, yangın gibi afet anlarında binaya yerleştirilen etiketlerdeki bilgilere "RFID okuyucu" vasıtasıyla uzaktan da ulaşılabilecek. Böylece bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgileri gibi kısa zamanda erişilmesi hayati önem arz eden bilgilere ulaşılmasına imkan sağlanacak. Yapının inşa faaliyetinin tamamlanması sonucu, fotoğraf ve 3 boyutlu görseller sisteme yüklenecek. Böylece, 5 yılda bir yapılacak denetimlerde ilave kat çıkma, kolon kesme, bodrumu kata çevirme, sığınağı depo-dükkan gibi kullanma gibi aykırılıklar tespit edilip, bunların engellenmesi sağlanacak. Binalarda kullanılan tüm malzeme bilgileri ve proje bilgileri de depolanarak bir veri havuzu meydana getirilecek. Bu sayede inşaat sektörü ve binayı satın alacak ya da kiralayacak vatandaşlar için bir "yapı kullanım kılavuzu" oluşturulacak. Kiracılar da tutmak istediği binaya ilişkin depreme dayanıklılık ve hasar durumu gibi detay bilgilere BKS sayesinde ulaşabilecek. Böylece hasarlı binaların kiraya verilmesi durumu ortadan kalkacak. BKS sistemi, e-Devlet, Yapı Denetim Sistemi (YDS), Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), Yapı Müteahhitleri Bilgi Sistemi (YAMBİS), Mekansal Adrese Dayaı Kayıt Sistemi (MAKS), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) ile de entegre olarak çalışacak. Uygulama nisan ayında tüm illerde eş zamanlı olarak başlayacak. Sistemin etaplar halinde ülke genelinde tüm yapı stokuna uygulanması planlanıyor. Yıl sonuna kadar 100 bin binanın Bina Kimlik Belgesi ile etiketlenmesi hedefleniyor.

Akaryakıt fiyatlarında indirim ve tavan fiyat kararı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı. Yılmaz, "Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık" dedi. Akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacağını söyledi.(soLTV)

Korona haberlerine gelince:

Fahrettin Koca vaka sayısı en çok artan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından vaka sayıları en çok artan illeri açıkladı. Buna göre, bir haftada 100 bin nüfusta vaka görülme oranı en çok artan illerin başında Samsun geliyor.

Bakan Koca'nın açıklaması şöyle:

"Son hafta 100.000 nüfusta vaka görünme oranı en çok artan illerimiz: Samsun, Kilis, Balıkesir, İstanbul ve Yalova. En çok azalan illerimiz: Sakarya, Ordu, Amasya, Rize ve Burdur. Birlikte tedbirlere uyarak kontrollü normalleşmeye destek olalım."

Corona virüsü emniyete bulaştı

Samsun Bafra İlçe Emniyet Müdürlüğünde 10 polis memurunun testi pozitif çıktı. 2 polis memuru da temaslı olduğu için izine ayrıldı. Vatandaşlarla en fazla temasta bulunan meslek grupları arasında yer alan polis teşkilatında da corona virüsü tespit edildi. Yapılan testlerde 10 polis memurunun testinin pozitif çıktığı, 2 polis memurunun da temaslı olduğu öğrenildi. Personel sıkıntısı yaşanan Bafra İlçe Emniyet Müdürlüğünde vakaların artmasından korkuluyor. (İHA)

Öğrencide Afrika mutasyonu tespit edildi, okulda eğitime ara verildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kızılcapınar köyünde taşımalı eğitim veren Kızılcapınar köyü ortaokulunda iki öğrencinin corona virüsü testi pozitif çıktı. Öğrencilerden birinde Afrika mutasyonlu virüs tespit edildi. Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, okuldaki yüz yüze eğitimin pazartesiye kadar durdurulmasına karar verdi. Öğrencilere COVID-19 testi yapılırken, ailelere çocukların test sonuçları gelene kadar evlerinden çıkmamaları konusunda uyarıda bulunuldu. Köyde yaşayan vatandaşlar, çocukların evlerinde test sonuçlarını beklediklerini söyledi. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da durumun fark edilmesiyle birlikte tedbir amaçlı olarak okulun pazartesi gününe kadar kapatıldığını söyledi. Çıkacak sonuçlara göre hareket edileceğini ifade eden Kaymakam Çorumluoğlu, “Okulun daha tedbirli olması amacıyla Pazartesi gününe kadar eğitim öğretime ara vermesi kararlaştırıldı. Herkes şu anda evlerinde. Pazartesi günkü sonuçlara göre de tetkiklere devam edilecek. Geçen hafta perşembe ve cuma günü sıkıntı başladı. Ardından böyle bir karar aldık” dedi. DHA

Türkiye'de ilk! Dedektör köpek koronavirüsü teşhis ediyor

Ankara'da TÜBİTAK öncülüğünde 5 farklı kurumun desteği ile 'dedektör köpek' projesi hayata geçirildi. Türkiye'de ilkin gerçekleştirildiği projede eğitim verilen dedektör köpek koronavirüsü teşhis ediliyor. Koronavirüsü teşhis etmesi için yetiştirilen Zippo isimli Border Collie ırkı köpeğin tespitleri ile yüzde 100'e yakın doğru sonuç elde ediliyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, “Hepimizin malumu olduğu üzere korona virüsle ilgili pandemi süreci uluslararası ölçekte ve ülkemizde devam ediyor. Bu süreç içerisinde öne çıkan yaklaşımlar var. Bu yaklaşımlar özellikle tedavi noktasında aşı ve ilaçla ilgili yaklaşımlar. Bir o kadar da önemli olan hususta özellikle hastalığın teşhisi noktasındaki yaklaşımlar. Farklı teknikler bu anlamda uygulanıyor ama bu teknikler içerisinde bazı ülkelerde sınırlı sayıda olmasına rağmen bizim ülkemizde ilk olabilecek nitelikte dedektör köpeklerin bu amaçla kullanılabilmesi de söz konusu. Ülkemizde ilk kez Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen bir TÜBİTAK projesiyle beş farklı kurumun desteğiyle multidisipliner bir çalışma şeklinde bu çalışma gerçekleştirildi. Bu anlamda yüzde 100’e yakın orada korona virüsün teşhisi mümkün oldu” diye konuştu. Yapılan çalışmanın ekonomik anlamda da önemli olduğunu vurgulayan Dekan Yarsan, “Ülkemiz adına son derece önemli bir çalışma. Hem hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi ve buna bağlı olarak koruyucu hekimlik uygulamalarının ortaya konulmasında, sağlık noktasında önemli bir yaklaşım. Ekonomik anlamda da önemli bir çalışma. Uluslararası yapılan çalışmalarda genellikle metodoloji noktasında büyük bir gizlilikle yürütülen çalışmalar bunlar. Dolayısıyla arkadaşlarımız da bu metot noktasındaki yaklaşımları uzun soluklu bir çalışma niteliğinde değerlendirdiler ve ülkemize özgü olacak bir şekilde de bu metodu ortaya koymuş oldular” değerlendirmesinde bulundu. Bir buçuk ay gibi kısa bir sürede sonuç elde ettiklerini söyleyen Köpek Uzmanı Veteriner Hekim Taner Özvardar da, “Yaklaşık olarak 1 buçuk ayda geliştirdik. 1 buçuk ayda da köpeğin çalışması. Ancak burada üzerine basmak isterim, bu köpek daha önce dedektörlük çalışması yapmamış bir köpek. Burada ispat etmek istediğimiz şey, hiçbir teknolojik alet köpek burnunu yakalayamaz. Biz ortalama yüzde 97’yi yakaladık. Çok önemli olan bir şey de bilimsel altyapılı bir çalışma olması. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi-TÜBİTAK işbirliği ile yaptık. Özellikle bu tip bir çalışma yapmak istedim ki, sıradan bir köpek bile bu organizasyonu kısa bir süre içerisinde çok başarılı bir şekilde başarabiliyor” ifadelerini kullandı. Çeşitli kombinasyonları test sürecinde denediklerini belirten Özvardar, sözlerine şöyle devam etti:

"Çok farklı kombinasyonlar denedik. Korona virüs pozitif olan, hiç kronik hastalığı olmayan, hiç ilaca başlamamış olan ya da ilaca başlamış olan kronik hastalığı olmayan, hem kronik hastalığı olan hem ilaca başlamış olan veya hastanede bulundurulmuş, her kombinasyonu işin içerisine katarak organizasyonu yaptık. Yurt dışı ile ilk başta korelasyonlu çalışmak istedik, metodolojik paylaşım istedik. Kesinlikle bizimle paylaşmak istemediler. Bundan yola çıkarak biz kendi metodumuzu geliştirdik ki altında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin Fizyoloji, Viroloji, Biyo-Kimya gibi çok önemli ana bilim dallarının paydaş olduğu bir organizasyon var. Çok ciddi bir metot oluşturma yöntemi var ve yurt dışındaki örneklerinin metot oluşturması 6 ay sürdü. Biz 1 buçuk ay kadar kısa bir sürede hiçbir yerden destek almaksızın kısa bir sürede geliştirdik. Tamamen güvenli bir çalışma yaptık. İleride saha çalışmalarında organizasyonda bir takım düşündüğümüz metotlar var. Hiçbir tehlike oluşturmayacak, bulaş riskini oluşturmayacak şekilde.” (İHA)

Günün Şairi” olarak 25 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Yunan şair Odisseus Elitis'i seçtim. Saygıyla anıyorum.

Odisseus Elitis, 2 Kasım 1911 tarihinde, Kandiye (Iraklion), Girit, Yunanistan'da dünyaya geldi. Asıl adı Odysseus Alepoudhelis'dir. Tanınmış bir sabun fabrikatörünün oğludur. Ailesi, üç yaşındayken I. Dünya Savaşı başlayınca Atina'ya göç etti. Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Almanya'nın Yunanistan'ı, İtalya'nın Arnavutluk'u işgali sırasında Arnavutluk'ta anti-faşist direniş cephesinde çarpıştı. 1948-1952 yılları arasında Paris'te yaşadı. 1953'te ülkesine döndü. 1969-1972 cunta yıllarında yine Paris'te yaşadı.

Elitis 18 Mart 1996 tarihinde, 85 yaşındayken, Yunanistan Atina'da öldü.

Yannis Ritsos'la birlikte çağdaş Yunan şiirinin 20. yüzyıldaki en büyük ustalarından biridir. Elitis'in güneş ve deniz tutkusuyla harmanladığı şiiri, canlı imgeleri ve sonu gelmez doğa sevgisiyle özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Doğduğu Girit, ailesinin memleketi Midilli ve öğrenciliğinden ömrünün sonuna kadar yaşadığı Atina üçgenindeki güneşli dünya, kısacası Doğu Akdeniz ve Ege, köklü şiir geleneği ve yaşadığı çağın zengin yaşantısıyla, Elitis’in esin kaynağı ve cenneti olarak yapıtlarına yansımıştır. Nobel Ödüllü şairin Yönelişler adlı ilk kitabındaki şiirlerinden Ağıt ve Acılar Haftası’ndaki son şiirlerine kadar Ege’nin renklerini ve canlılığını çarpıcı imgelerle dile getiren eşsiz lirizmi, aynı zamanda onun özgürlük ve yaratıcılık kavramlarına duyduğu tutkuyu da dile getiren bir yaşama şenliğidir. Çılgın Nar Ağacı başlığı altında bir araya getirilen bu şiirler Elitis’in değişik dönemlerindeki çok yönlü yaratıcılığının ve kendine özgü iyimserliğinin seçkin örnekleri olarak değerlendirilebilir.

TÜRKÇEYE ÇEVRİLMİŞ ESERLERİ:

Çılgın Nar Ağacı (Çeviren: Cevat Çapan, 1995)

Görünmez Bir Nisan Ayının Günlüğü (Çeviren: Herkül Milas, 1991)

ÖDÜLLERİ:

1960 Ulusal Şiir Ödülü

1979 Nobel Edebiyat Ödülü

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Odisseus Elitis'i anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

YOKLUĞUN İKLİMİ

I

Dünyanın bütün bulutları günah çıkardı

Yerlerini tasam doldurdu

Ve saçlarımın içinde üzgün düşüverince

Pişmanlık duymayan elim

Bir acının düğümüne bağlandım.

II

Saat unuttu kendini akşam olurken

Anıdan yoksun

Ağacı sessiz

Denize doğru

Unuttu kendini akşam olurken

Kanat çırpmalardan yoksun

Yüzü kımıltısız

Denize doğru

Akşam olurken

Sevgiden yoksun

Ağzı kararlı

Denize doğru

Ve ben içinde, kendime çektiğim durgunluğun.

III

Öğle sonrası

Ve onun imparator yalnızlığı

Ve rüzgârların sevecenliği

Ve atılgan çekiciliği

Hiçbir şey gelmiyor. Hiçbir şey

gitmiyor.

Bütün alınlar çıplak

Ve duygu yerine bir duru cam.

Odisseus ELİTİS

(Çeviren: Herkül MİLLAS)

ÇILGIN NAR AĞACI

Kıbleden esen yelin kemerler arasında ıslık çaldığı

Bu beyaz avlularda, söyleyin, o çılgın nar ağacı mı

Nar dolu kahkahalar atarak aydınlıkta sıçrayan

Rüzgârın inadıyla, fısıltıyla; söyleyin, o çılgın nar ağacı mı,

Şafakta yeşeren yapraklarının ışıltısıyla

Bir zafer sevincinin renklerini coşturan?

Çayırda çıplak kızlar sarışın kollarıyla

Yeşil yoncaları biçmek için uyandıklarında –

Uykunun sınırlarında dolaşarak – söyleyin, o çılgın nar ağacı mı,

İçinin saflığıyla kızların yeşil sepetlerini ışığa

Ve adlarını kuş cıvıltılarına boğan, söyleyin,

O çılgın nar ağacı mı dünyanın bulutlu gökleriyle savaşan?

Kendini kıskançlıkla yedi tür tüyle süsleyip

Ölümsüz güneşin bin bir rengine büründüğü gün,

Söyleyin, o çılgın nar ağacı mı,

Kaçmaya kalkan atın yüz kamçılı yelesine sarılan,

Hiç acınma, hiç yakınma bilmeden, söyleyin, o çılgın nar ağacı mı,

Ufuktan şimdi doğan bir umudu haykıran?

Söyleyin, o çılgın nar ağacı mı, bize uzaktan

Serin alevli yaprakların mendilini sallayan,

Doğum sancısı içinde bin bir geminin,

Bin bir kere yükselip alçalan dalgaları

Bilinmedik kıyılara uzanan bir denizdeymiş gibi,

Söyleyin, o çılgın nar ağacı mı, havanın saydamlığında donanıp gıcırdayan?

Başı taa havalarda, ışıyan ve övünen mor salkımlarla,

Tehlikelere açık, söyleyin, o çılgın nar ağacı mı,

Dünyanın orta yerinde şeytanın fırtınasını ışıkla parçalayan,

Ve günün, üzeri türkülerle işli sırmalı örtüsünü

Boydan boya yayan, söyleyin, o çılgın nar ağacı mı,

Günün ipek giysilerinden bir anda soyunup kurtulan?

Söyleyin, ilkin büzgülü etekleriyle Nisan’ın,

Sonra yaz şenliğinin ağustosböcekleriyle gülüp oynayan,

Öfkelenen, her türlü gözdağını kara kötülükten arıtıp

Güneşin kucağına esrik kuşlarını serpen,

Söyleyin, o çılgın nar ağacı mı bu, her şeyin,

En gizli düşlerimizin bile üstüne kanat geren?

Odisseus Elitis

(Çeviren: Cevat Çapan)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 106. yılı anısına değerli şair Mehmet Akif Ersoy'un bir şiirini paylaşmak istiyorum:

Çanakkale Şehitlerine

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi…

Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

“Gömelim gel seni tarihe” desem, sığmazsın.

Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb…

Seni ancak ebediyyetler eder istiâb.

“Bu, taşındır  diyerek Kâ’be’yi diksem başına;

Ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;

Sonra gök kubbeyi alsam da, ridâ namıyle,

Kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmıyle;

Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,

Yedi kandilli Süreyyâ’yı uzatsam oradan;

Sen bu âvizenin altında, bürünmüş kanına,

Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,

Türbedârın gibi tâ fecre kadar bekletsem;

Gündüzün fecr ile âvizeni lebriz etsem;

Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana…

Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.

Mehmet Akif ERSOY

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

"18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" her yıl 18 Mart günü Türkiye çapında kutlanılan millî gündür. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun zaferiyle 18 Mart 1915 tarihinde sona eren Çanakkale Savaşı'nın anıldığı gün başta Çanakkale olmak üzere Türkiye'deki resmî makamlarca çeşitli programlarla kutlanmakta ve şehit düşen askerlerimiz anılmaktadır.

Her zaman gönlümüzde yaşayacak aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin kahramanlıklarla dolu hatıraları, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere inanarak emanet ettiği Cumhuriyetimizin yaşatılmasının en büyük teminatı olacaktır. Çanakkale Zaferi'nin 106. yıldönümü kutlu olsun. Aziz şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Yaşlılara Saygı Haftası

Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla 18–24 Mart haftası "Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmakta ve bu tarihlerde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Karayazı'nın Kurtuluş Günü:

18 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Karayazı ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Karayazı ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Narman'ın Kurtuluş Günü:

18 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Narman ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Narman ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Tekman'ın Kurtuluş Günü:

18 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Tekman ilçesinden Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Tekman ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

18 Mart 235 - Roma İmparatoru Alexander Severus, kendi lejyonu tarafından düzenlenen bir suikast ile öldürüldü ve İmparatorluğu zayıflatan 3. yüzyıl krizi başladı.

18 Mart 1299 - Kutsal Roma İmparatoru II. Friedrich, kendini Kudüs Kralı ilan etti.

18 Mart 1438 - II. Albert, Almanya Kralı oldu.

18 Mart 1635 - IV. Murad komutasındaki Osmanlı Ordusu, Safevî Devleti'ne karşı Revan Seferine çıktı.

18 Mart 1799 - Napolyon, Osmanlı Devleti'nin yönetimindeki Akka kalesi önlerine geldi.

18 Mart 1850 - American Express, Henry Wells ve William Fargo tarafından kuruldu.

18 Mart 1871 - Paris Komünü kuruldu.

18 Mart 1913 - Yunan kralı I. George, Selanik'te uğradığı bir suikast sonucu öldü.

18 Mart 1915 - Çanakkale Deniz Harekâtı: Birleşik Donanma, Çanakkale Boğazı'nda ağır hasar gördü ve geri çekildi.

18 Mart 1918 - Karayazı, Narman ve Tekman'ın düşman işgalinden kurtuluşu.

18 Mart 1921 - Riga Antlaşması imzalandı, Polonya-Sovyet Savaşı sona erdi.

18 Mart 1920 - Osmanlı Meclis-i Mebusanı, İstanbul'un işgali üzerine son toplantısını yaptı ve çalışmalarına ara verme kararı aldı.

18 Mart 1921 - SSCB ile İkinci Polonya Cumhuriyeti arasında Riga Barış Antlaşması imzalandı.

18 Mart 1921 - Moğolistan Halk Ordusu kuruldu.

18 Mart 1925 - ABD'nin üç eyaletini (Missouri, Illinois ve Indiana) etkileyen kasırgada 695 kişi öldü.

18 Mart 1926 - Finike'de meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremde, 27 kişi öldü.

18 Mart 1926 - Papa Eftim, Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu.

18 Mart 1937 - Teksas'ın New London kentinde bir okulda meydana gelen doğalgaz patlamasında, çoğunluğu çocuk 300 kişi öldü.

18 Mart 1938 - Meksika, sınırları dahilindeki tüm yabancı petrol şirketlerini millîleştirdi.

18 Mart 1940 - Hitler ve Mussolini, Brenner Geçidi'nde buluştu. İtalya, Almanya'nın yanında savaşa girme kararı aldı. Bundan dört yıl sonra aynı gün, Almanlar Macaristan'ı işgale başladı.

18 Mart 1949 - NATO kuruldu.

18 Mart 1953 - Balıkesir'in Gönen ilçesinde meydana gelen 7,4 şiddetindeki depremde 265 kişi öldü.

18 Mart 1956 - Fransa, Cezayir'e asker çıkarmaya başladı.

18 Mart 1962 - Cezayir Bağımsızlık Savaşı: Fransa Cezayirli direnişçilerle anlaşmaya vardı.

18 Mart 1965 - İnsanoğlu ilk kez uzayda yürüdü. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, dünyadan 2 bin 177 kilometre yükseklikte, Voskhod-II (Gündoğumu) adlı uzay aracından çıkarak 20 dakika boşlukta kaldı.

18 Mart 1970 - Kamboçya'da Lon Nol, Prens Norodom Sihanouk'u devirdi.

18 Mart 1971 - Peru'nun Yanawayin Gölü yamaçlarında toprak kayması meydana geldi. Gölde oluşan 30 metrelik dalgalar, sahilde bulunan Chungar Madencilik Şirketi (Cia Minera Chungar, SA) kampında 200 madencinin ölümüne neden oldu.

18 Mart 1971 - Mümtaz Soysal, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alınıp tutuklandı.

18 Mart 1974 - Pakistan'ın devrik Devlet Başkanı Zülfikar Ali Butto, muhaliflerinden birine suikast düzenlettiği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı.

18 Mart 1979 - İran Ordu Güçleri, Doğu Irak’ın Sıne kentini bombaladı. Bombardımanda 400'den fazla sivil hayatını kaybetti.

18 Mart 1985 - Bankaların televizyonda reklam yapma yasağı kaldırıldı.

18 Mart 1986 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ceza İnfaz Yasası'ndaki değişiklikleri onayladı ve 50.000'e yakın hükümlünün tahliye işlemleri başlatıldı.

18 Mart 1989 - Mısır'daki Keops piramidinde, 4400 yıllık bir mumya bulundu.

18 Mart 1990 - Alman yeniden birleşmesi: Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin yaptığı seçimlerden sonra, Alman Demokratik Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti birleşti.

18 Mart 1992 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan, Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan "Anayasal Reform Tasarısı", halk oylamasıyla kabul edildi.

18 Mart 1997 - Antonov An-24 tipi bir Rus yolcu uçağının kuyruğu, Türkiye'ye gitmekte olduğu sırada havada koptu. Düşen uçaktaki 50 kişi öldü.

18 Mart 2000 - Suriye ve Türkiye'de yaşayan ve akraba olan 573 aile, iki ülkenin anlaşması sonucu sınırı geçerek bayramlaştılar.

18 Mart 2005 - New York'taki bir camide, Cuma namazını ilk defa bir kadın kıldırdı. 1426 yıllık İslami geleneklere göre bu bir ilk.

18 Mart 2010 - TRT Haber yayına başladı.

18 Mart 2020 - Eurovision Şarkı Yarışması koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021'e ertelendi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

18 Mart 1609 - III. Frederik, Danimarka ve Norveç kralı (ö. 1670)

18 Mart 1690 - Christian Goldbach, Rus matematikçi (ö. 1764)

18 Mart 1703 - İmpavido L'leida, İspanyol soprano (ö. 1751)

18 Mart 1780 - Miloş Obrenoviç, Sırp prens (ö. 1860)

18 Mart 1809 - Joseph Jenkins Roberts, Liberyalı siyasetçi (ö. 1876)

18 Mart 1837 - Grover Cleveland, ABD'nin 22. ve 24. Başkanı (ö. 1908)

18 Mart 1842 - Stéphane Mallarmé, Fransız şair (ö. 1898)

18 Mart 1844 - Nikolay Rimski-Korsakov, Rus müzisyen, besteci ve müzik eğitimcisi (ö. 1908)

18 Mart 1858 - Rudolf Diesel, Alman makine mühendisi ve Dizel motorun mucidi (ö. 1913)

18 Mart 1866 - Cemil Topuzlu, Tıp doktoru (Türkiye'de modern cerrahinin kurucusu ve İstanbul Belediye Başkanı) (ö. 1958)

18 Mart 1869 - Neville Chamberlain, İngiliz politikacı (ö. 1940)

18 Mart 1874 - Nikolay Berdyayev, Rus teolog ve filozof (Hristiyan varoluşçuluğunun önde gelen sözcülerinden) (ö. 1948)

18 Mart 1877 - Edgar Cayce, Amerikalı medyum (ö. 1945)

18 Mart 1905 - Robert Donat, İngiliz aktör (ö. 1958)

18 Mart 1912 - Toto Karaca, Ermeni asıllı opera, tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1992)

18 Mart 1913 - René Clément, Fransız film yönetmeni (ö. 1996)

18 Mart 1915 - Refet Angın, Öğretmen (ö. 2015)

18 Mart 1922 - Seymour Martin Lipset, Amerikalı toplum bilimci (ö. 2006)

18 Mart 1929 - Christa Wolf, Alman romancı ve senaryo yazarı (ö. 2011)

18 Mart 1932 - John Updike, Amerikalı yazar (ö. 2009)

18 Mart 1935 - Frances Cress Welsing, Amerikalı kadın Afrikabilimci, psikiyatrist (d. 2016)

18 Mart 1936 - F.W. de Klerk, Güney Afrikalı politikacı ve Nobel Barış Ödülü sahibi.

18 Mart 1942 - Romalı Perihan, Soprano, ressam, manken ve oyuncu (ö. 2016)

18 Mart 1943 - Namık Ekin, Asker ve judocu.

18 Mart 1953 - Nilgün Belgün, Dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu.

18 Mart 1956 - Luc Besson, Fransız film yapımcısı.

18 Mart 1959 - Gökalp Baykal, Müzisyen, mimar, öğretim görevlisi ve yazar.

18 Mart 1960 - Richard Biggs, Amerikalı aktör (ö. 2004)

18 Mart 1965 - Robin Sharma, Hint asıllı Kanadalı yazar.

18 Mart 1968 - Burçin Bildik, Oyuncu ve müzisyen.

18 Mart 1969 - Bekir Aksoy, Oyuncu.

18 Mart 1969 - Vassily Ivanchuk, Ukraynalı satranç oyuncusu.

18 Mart 1972 - Necmi Yapıcı, Dizi ve sinema filmi oyuncusu.

18 Mart 1973 - Vural Çelik, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

18 Mart 1979 - Adam Levine, Amerikalı şarkıcı ve besteci.

18 Mart 1979 - Danneel Harris, Amerikalı aktris.

18 Mart 1980 - Aleksey Yagudin, Rus buz patenci.

18 Mart 1980 - Natalia Poklonskaya, Ukraynalı hukukçu ve Kırım Cumhuriyeti eski Başsavcısı.

18 Mart 1981 - Laura Pergolizzi, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.

18 Mart 1982 - Paola Cardullo, İtalyan voleybolcu.

18 Mart 1989 - Lily Collins, Amerikalı oyuncu, model ve TV muhabiri.

18 Mart 1994 - Ali İsmail Korkmaz, Gezi olaylarında vurulan öğrenci (ö. 2013)

18 Mart 1999 - Neslihan Demir, Basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

18 Mart 235 - Alexander Severus, Roma imparatoru (d. 208)

18 Mart 1584 - IV. İvan (Korkunç İvan), Rus Çarı (d. 1530)

18 Mart 1745 - Robert Walpole, İngiliz politikacı (d. 1676)

18 Mart 1768 - Laurence Sterne, İrlandalı yazar (d. 1713)

18 Mart 1869 - Pauline Fourès, Fransız ressam ve roman yazarı (d. 1778)

18 Mart 1913 - I. George, Yunanistan Kralı (d. 1845)

18 Mart 1929 - Hamza Hakimzade Niyazi, Özbek şair, yazar ve edebi çevirmen (d. 1889)

18 Mart 1936 - Elefterios Venizelos, Yunan politikacı (d. 1864)

18 Mart 1937 - Mélanie Bonis, Fransız geç romantik dönem bestecisi (d. 1858)

18 Mart 1945 - Teyfuk Abdul, Sovyetler Birliği Kahramanı madalyalı Kırım Tatarı askeridir (d. 1915)

18 Mart 1964 - Norbert Wiener, Amerikalı matematikçi ve sibernetik biliminin kurucusu (d. 1894)

18 Mart 1965 - I. Faruk, Mısır Kralı (d. 1920)

18 Mart 1967 - Julio Baghy, Macar aktör (d. 1891)

18 Mart 1977 - Marien Ngouabi, Kongolu asker ve siyasetçi (d. 1938)

18 Mart 1980 - Erich Fromm, Amerikalı sosyolog (d. 1900)

18 Mart 1981 - Cahide Sonku, Sinema ve tiyatro oyuncusu (Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızı) (d. 1919)

18 Mart 1982 - Vasili Çuykov, Sovyetler Birliği Mareşali (d. 1900)

18 Mart 1986 - Bernard Malamud, Amerikalı yazar (d. 1914)

18 Mart 1993 - Beyhan Cenkçi, Gazeteci (d. 1935)

18 Mart 1995 - Sadri Alışık, Sinemacı (d. 1925)

18 Mart 1996 - Odisseus Elitis, Yunan şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1911)

18 Mart 2008 - Anthony Minghella, İngiliz film yönetmeni (d. 1954)

18 Mart 2009 - Natasha Richardson, Britanyalı oyuncu (d. 1963)

18 Mart 2017 - Chuck Berry, Amerikalı müzisyen (d. 1926)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?