Hava durumu bu gece değişecek. Kar geri dönüyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Dindar geçinen bir dostu Neyzen Tevfik'e sormuş:

-"Beni tanırsın. Cennetin anahtarı sende olsa beni oraya alırdın, değil mi?"

Neyzen Tevfik karşısındakini baştan aşağı şöyle bir süzdükten sonra gülümsemiş ve şöyle demiş:

-"Bende cennetin değil de cehennemin anahtarı olsaydı senin için daha hayırlı olurdu. Belki seni oradan çıkarırdım."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Kafamda bir tuhaflık var, ne yapsam bu alemde yapayalnız hissediyorum kendimi." demiş Orhan Pamuk...

Benim kafamda da var o tuhaflık galiba...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çamaşır suyu, yumuşatıcı gibi temizlik ürünlerini su ile seyrelterek daha uzun vadede kullanabilirsiniz."

Eee, devir ekonomi devri artık...

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Bugün yiyeceklerle kullandığımız ketçap, önceleri ilaç olarak kullanılıyormuş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünün Twitter hesabı askıya alındı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Melih Bulu'nun rektör olarak atanması ile gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünün Twitter hesabı askıya alındı.
Üniversitenin rektörlüğüne ait Twitter adresine girmek isteyen sosyal medya kullanıcıları, hesabın askıya alındığını gördü. Konuya ilişkin ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Hava durumu bu gece değişecek. Kar geri dönüyor.

Meteoroloji'nin tahminlerine göre bu gece Türkiye yeni bir yağışlı hava sisteminin etkisi altına girecek. Yurdun birçok şehrinde yağış beklenirken hava sıcaklıkları da düşüşe geçecek, iç ve yüksek kesimlerde kar geri dönecek. Mart ayının ortalarına yaklaşırken birçok şehirde bahar havası kendini hissettirmeye başladı ancak bu gece mevsim yine kışa dönecek. Hava sıcaklıkları düşecek ve yağışlı hava yurdun tamamını etkisi altına alacak. Meteoroloji’nin hava tahmin haritasına göre 81 ilin tamamında yağış bekleniyor.

İstanbul’da hava sıcaklıkları 5 derece kadar düşecek ve yağmur kendini gösterecek Ankara’da düşecek sıcaklıklarla beraber karla karışık yağmur etkili olacak. Doğu Anadolu Bölgesi’nin birçok şehrinde ise kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra İç Ege ve Eskişehir çevrelerinin, akşam ve gece saatlerinde Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Karadeniz’in batı kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu (Kars ve Ardahan hariç), Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Giresun, Gümüşhane, Bayburt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 Korona haberlerine gelince:

 Ankara'da yeni koronavirüs kararları

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, bazı iş yerleri, sosyal ve kültürel aktivite merkezleri ile kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerine girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik yeni tedbirler alındığı belirtildi.

Buna göre, salgınla mücadele sürecinde alınan tüm tedbirlerde göz önünde tutulan üretim, imalat ve tedarik zincirlerinin aksamaması ilkesi açısından önem arz eden ulaşım faaliyetlerinde etkinliğin sağlanması ve seyahat edenlerin mağduriyet yaşamaması amacıyla İçişleri Bakanlığının 8 Mart’taki genelgesi doğrultusunda; yolcu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi olan toplu taşıma araçları HES kodu sorgulanması zorunluluğu olmak üzere, tedbirlere uymak kaydıyla ruhsatlarında belirtilen yolcu kapasitesi oranında yolcu kabul edilebilecek.

▪İl genelindeki terminal ve gar binalarında bulunan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane vb.) belirtilen tedbirlere uymak kaydıyla, daha önce getirilen açılış ve kapanış saatlerine bağlı olmaksızın iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında belirtilen çalışma saatlerine uygun şekilde faaliyet gösterebilecek.

▪Daha önce İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararlar doğrultusunda, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla yapılacak seyahatlerde bilet satış işlemleri sırasında, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınması esnasında, tüm konaklama tesisleri ve alışveriş merkezlerine girişler ile yeme-içme yerleri, halı saha tesisleri, yüzme havuzu ve benzeri tesisler ile kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde getirilen HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu devam edecek.

▪Alınan yeni tedbirler kapsamında, il genelindeki tüm berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri, dernek lokali, nikah salonu, düğün salonu, hamam, sauna, kaplıca, kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu, lunapark, tematik parklar, tiyatro ve benzeri kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde de HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu getirildi.

Yoğunluk oluşan İstiklal Caddesi'ne girişler belirli sürelerle kapatıldı

İstiklal Caddesi, yaşanan yoğunluk nedeniyle zabıta ekiplerince belirli sürelerle yayalara kapatıldı.

Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri, Kovid-19 tedbirleri kapsamında Taksim ve İstiklal Caddesi'ni drone ile havadan kontrol etti. İnsan kalabalığının arttığının görülmesi üzerine ekipler, yoğunluğu önlemek için İstiklal Caddesi'ne girişleri belirli sürelerle kapattı. Ekipler, kalabalığının azaldığı durumlarda caddeye girişlere izin verdi. Koronavirüs tedbirlerine dikkat edilmesi yönünde anons yapan ekipler, vatandaşlara sosyal mesafe ve maske uyarısında bulundu.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı&Şairi” olarak 101 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 137. doğum günü olan Ömer Seyfettin'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ömer Seyfettin, 11 Mart 1884 tarihinde, Balıkesir Gönen'de doğdu. Yüzbaşı Ömer Şevki Bey'le, Fatma Hanım'ın ikisi küçük yaşlarda ölen dört çocuğundan biridir. Öğrenimine Gönen'de bir mahalle mektebinde başladı. Ömer Şevki Bey'in görevinin nakli dolayısıyla Gönen'den ayrılan aile, İnebolu ve Ayancık'tan sonra İstanbul'a geldi. Ömer Seyfettin, önce Mekteb-i Osmanî'ye, 1893 ders yılı başında da Askerî Baytar Rüştiyesi'nin subay çocukları için açılmış özel sınıfına kaydedildi. Bu okulu 1896'da tamamlayarak Kuleli Askeri İdadisi'ne yazıldı. Daha sonra Edirne Askeri İdadisi'ne nakil olarak eğitimine, arkadaşı Enis Avni ile birlikte burada devam etti. 1900'de idadîyi bitirerek İstanbul'a döndü ve Mekteb-i Harbiye-i Şahâne'ye başladı. 1903 yılında Makedonya'da çıkan karışıklık üzerine "sınıf-ı müstacele" denilen bir hakla okulundan imtihansız şekilde, 19 yaşında mezun oldu. Ömer Seyfettin, mezuniyetten sonra piyade asteğmeni rütbesiyle, merkezi Selanik'te bulunan Üçüncü Ordu'nun İzmir Redif Tümeni'ne bağlı Kuşadası Redif Taburu'na tayin edildi. 1906'da İzmir Jandarma Okulu'na öğretmen olarak atandı.

İlk edebi çalışmaları olan şiirlerini Edirne’deki öğrenciliği sırasında yazdı.İstanbul’da Mecmua-i Edebiye dergisinde şiirlerinin yayımlanmasıyla yayın dünyasına girdi. Tenezzüh adlı ilk hikâyesi bu dönemde, 13 Nisan 1902 tarihinde Sabah dergisinde yayımlandı. 1906'da İzmir Jandarma Okulu'na öğretmen olarak atandıktan sonra İzmir'deki fikrî ve edebî faaliyetleri ve bunlar içerisinde yer alan gençleri tanıma fırsatı buldu. Nitekim batı kültürünü tanıyan Baha Tevfik'ten Fransızca bilgisini artırmak için teşvik gördü; Necip Türkçü'den ise sade Türkçe ve millî bir dille yapılan millî edebiyat konusunda fikirler edindi.

Ocak 1909'da Selanik Üçüncü Ordu'da görevlendirildi. Manastır, Pirlepe, Köprülü, Cumâ-yı Bâlâ kasaba ve köylerinde görev yaptı. Razlık (günümüzde Bulgaristan'da bulunan bir şehir) kasabasının Yakorit köyünde bölük komutanlığı yaptı. Balkan çetecilerinin Türk düşmanlığını dile getirdiği Bomba, Beyaz Lâle, Tuhaf Bir Zulüm adlı hikâyeleri bu görevleri sırasında edindiği izlenimler sonucu yazdı. Yazıları ve hikâyeleri İstanbul’da ve Selanik’te çıkan çeşitli dergilerde takma isimlerle yayımlandı. Ali Canip’e yazdığı meşhur mektubu da bu sırada Yakorit’te yayımlanmıştır. Ömer Seyfettin’in dil konusunda görüşlerini özetleyen bu mektup, Yeni Lisan hareketinin başlamasına vesile olmuştur.

1910 yılında Ziya Gökalp’in de arzu ve tavsiyesi ile tazminatını ödeyip askerlik görevinden ayrıldı. Hayatını yazar ve öğretmen olarak sürdürmek üzere Selanik’e yerleşti. Rumeli’nin tek Türk bilim ve edebiyat dergisi olarak Selanik'te çıkarılan "Hüsün ve Şiir" dergisinin ismi, Akil Koyuncu'nun istek ve ısrarı üzerine "Genç Kalemler"e çevrildikten sonra 11 Nisan 1911'de Ömer Seyfettin'in "Yeni Lisan" isimli ilk başyazısı imzasız olarak yayınlandı. Genç Kalemler yazı heyetini oluşturanlar, Balkan Savaşı'nın başlaması üzerine dağılmak zorunda kaldı. Ömer Seyfettin’in sivil hayatı bir yıl kadar sürmüştü. Yeniden orduya çağrılan yazar, Yanya Kuşatması sırasında, Kanlıtepe'de 20 Ocak 1913 tarihinde 21 askeriyle birlikte esir düştü. Atina yakınlarındaki Nafliyon kasabasında geçen ve 28 Kasım 1913 tarihinde sona eren on aylık esareti sırasında sürekli okudu. Mehdi, Hürriyet Bayrakları gibi hikâyelerini bu dönemde yazdı. Hikâyeleri Türk Yurdu'nda yayımlandı. Esareti süresince gerek okuyarak, gerekse yazarak, yazarlık hayatı için önemli olacak tecrübeler kazandı. Ömer Seyfettin, 15 Kasım 1913'te esareti bitince İstanbul'a döndü. Bir yıl kadar sonra, 23 Şubat 1914'te askerlikten ayrıldı ve Kabataş Sultanisi'nde edebiyat öğretmenliği görevine girerek, yazarlık ve öğretmenlikle hayatını kazanmaya başladı. "Türk Sözü" dergisinin başyazarlığına getirildi ve burada Türkçü düşüncenin sözcülüğünü yapan yazılar yazdı. 1915'te İttihat ve Terakki Fırkası ileri gelenlerinden Doktor Besim Ethem Bey'in kızı Calibe Hanım'la evlendi. Bu evlilik Fahire Güner isimli bir kız çocuğuna rağmen, 3 Eylül 1918'de sonlandı ve Ömer Seyfettin yeniden yalnızlığa döndü. Gerek bozulan evliliği, gerekse I. Dünya Savaşı yenilgisini görmesi onu etkiledi. Anadolu’da uzun seyahatlere çıkarak bu olumsuz havadan kurtulmaya ve her hafta en az bir hikâye yazmaya çalıştı.

Türk edebiyatının önde gelen hikâye yazarlarındandır. Türkiye kısa hikâyeciliğinin kurucu ismidir. Ayrıca edebiyatta Türkçülük akımının kurucularından olup, Türkçede sadeleşmenin savunucusudur. 1917'den ölüm tarihi olan 6 Mart 1920'ye kadar geçen zamanda, birçok olumsuz duruma rağmen verimli bir hikâyecilik döneminin içinde olmuştur. Bu dönemde on kitap dolduran yazar, 125 de hikâye yazdı. Hikâye ve makaleleri Yeni Mecmua, Şair, Donanma, Büyük Mecmua, Yeni Dünya, Diken ve Türk Kadını gibi dergilerle Vakit, Zaman ve İfham gazetelerinde yayınlandı. Bir yandan da öğretmenlik görevini sürdürdü.

25 Şubat 1920'de hastalığı artmaya başladı ve 4 Mart'ta hastaneye kaldırıldı. Ömer Seyfettin 6 Mart 1920 tarihinde, 35 yaşındayken İstanbul'da hayatını kaybetti. Önceden teşhis edilememiş olmakla beraber, yapılan otopsi sonucunda hastalığının "şeker" olduğu anlaşıldı. Naaşı önce Kadıköy Kuşdili Mahmut Baba Mezarlığı'na defnedildi. Daha sonra buradan yol geçeceği veya bölgeye araba garajı yapılacağı gerekçesiyle mezarı, 23 Ağustos 1939'da Zincirlikuyu Mezarlığı'na nakledildi.

En yakın arkadaşı Ali Canip Yöntem, onun hayatını ve mizacını anlatan, en kuvvetli hikâyelerini içeren "Ömer Seyfettin ve Hayatı" adlı bir kitap yazdı ve bu kitap 1935 yılında yayımlandı. Kısa bir süre sonra da bütün hikâyeleri bir kitap serisi halinde basıldı. Bu hikâyeler günümüzde de okunmaktadır.

ESERLERİ:

Öyküleri:

Acaba Ne İdi, Acıklı Bir Hikâye, Açık Hava Mektebi, Akşam Sefası, Ant, Antiseptik, Apandisit, Ashab-ı Kehfimiz, Asilzadeler, Aşk Dalgası, Aşk ve Ayak Parmakları, At, Ay Sonunda, Ayın Takdiri, Bahar ve Kelebekler, Baharın Tesiri, Balkon, Başını Vermeyen Şehit, Beşeriyet ve Köpek, Beyaz Lale, Beynamaz, Bilgi Bucağında, Binecek Şey, Bir Çocuk Aleko, Bir Hatıra, Bir Hayır, Bir Kayışın Tesiri, Bir Temiz Havlu Uğruna, Bir Vasiyetname, Birdenbire, Bit, Bomba, Boykotaj Düşmanı, Busenin Şekl-i İptidaisi, Büyücü, Cesaret, Çakmak, Çanakkale'den Sonra, Çirkin Bir Hakikat, Çirkinliğin Esrarı, Dama Taşları, Deve, Devletin Menfaati Uğruna, Diyet, Dünyanın Nizamı, Düşünme Zamanı, Eleğimsağma, Elma, Erkek Mektubu, Ezeli Bir Roman, Falaka, Ferman, Fon Sadriştayn’ın Karısı, Fon Sadriştayn’ın Oğlu, Forsa, Foya, Gayet Büyük Bir Adam, Gizli Mabet, Gurultu, Hatiften Bir Seda, Harem, Havyar, Herkesin İçtiği, Heykel, Horoz, Hürriyet Bayrakları, Hürriyet Gecesi, Hürriyete Layık Bir Kahraman, İffet, İhtiyarlıkta mı Gençlikte mi?, İki Mebus, İlk Cinayet, İlk Düşen Ak, İlk Namaz, İnat, İrtica Haberi, Kaç Yerinden?, Karmanyolacılar, Kaşağı, Kazın Ayağı, Kerâmet, Kesik Bıyık, Kıskançlık, Kızıl Elma Neresi?, Koleksiyon, Korkunç Bir Ceza, Kurbağa Duası, Kurumuş Ağaçlar, Küçük Hikâye, Külah, Kütük, Lokanta Esrarı, Mahcupluk İmtihanı, Makul Bir Dönüş, Mehdi, Mehmaemken, Memlekete Mektup, Mermer Tezgâh, Miras, Muhteri, Müjde, Mürebbiye, Nadan, Nakarat, Namus, Nasıl Kurtarmış?, Nezle, Niçin Zengin Olmamış?, Nişanlılar, Pamuk İpliği, Pembe İncili Kaftan, Perili Köşk, Piç, Pireler, Primo Türk Çocuğu, Rüşvet, Sahir'e Karşı, Sebat, Sivrisinek, Sultanlığın Sonu, Şefkate İman, Şîmeler, Tam Bir Görüş, Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür, Tavuklar, Teke Tek, Tenezzüh, Terakki, Teselli, Topuz, Tos!, Tuğra, Tuhaf Bir Zulüm, Türbe, Türkçe Reçete, Tütün, Uçurumun Kenarında, Uzun Ömür, Üç Nasihat, Velinimet, Vire, Yalnız Efe, Yaşasın Dolap, Yemin, Yeni Bir Hediye, Yuf Borusu Seni Bekliyor, Yüksek Ökçeler, Yüz Akı, Zeytin Ekmek.

Şiirleri:

Aşk, Aveng-i Ezhar, Bahar Rüzgârı, Bir Nale-i Hicran-ı Muvakkat, Buse-i Mader (mensur), Hediye (mensur), Hicrân-ı Müzmin, İcab-ı Sevda (mensur), Kaşkar, Kır Sineği (mensur), Kurşun Kalem (mensur), Mefkure, Oh Sus, Pembe Menekşe (mensur), Saat, Sarhoşluk, Sevdiğime, Telhi-i Âmâl, Terâne-i Giryedâr, Türk Dünyası (Kaşgar), Yâd-ı Melûl, Yalnızlık, Yıkık Han.

Risale:

Yarınki Turan Devleti.

Sizlerle bir şiirini paylaşarak Ömer Seyfettin'i anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Nişanlı

 

Korularda bülbüllerin rüyası,

Açılmayan güller ile süslenir;

Odasında yalnız kalan şu esir,

Şu genç kızın nedir acab hülyası?

Mavi ipek divanına uzanmış,

Yuvasında hasta yatan kuş gibi

Sessiz, sakin, hıçkırıyor… Sebebi

Söylenilmez, ne acıklı saklayış…

Korularda bülbüllerin rüyası,

Açılmayan güller ile süslenir;

Odasında yalnız kalan şu esir,

Şu genç kızın nedir acab hülyası?

Şu genç kızın bilinmeyen hülyası,

Belki şimdi oralarda çarpışan,

Oralarda can vererek şan alan

Bir isimsiz kahraman…

#ÖmerSeyfettin

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Kocakarı Soğukları (Berdül'acüz'ün Başlaması)

Kışın sonundaki en soğuk günler olarak bilinen kocakarı soğukları, baharın müjdecisi olan mart ayının ortalarında buz gibi bir soğuk getiren doğa olayı olarak tanımlanabilir. Kapıdan baktırıp, kazma kürek yaktıran mart ayının içerisindeki bazı günler farklı isimlerle adlandırılıyor: Sın, Sinnaber, Vabır, Amir, Mutemir, Muallel, Matfiyülcemer… Baharın müjdecisi olan mart ayının ortalarında buz gibi bir soğuk getiren bu 7 günün ise genel bir adı var: Berdül’acüz. Her ne kadar kışın en sert hissedildiği dönem olsa da baharın ayak seslerini duyuran, Berdül’acüz 11-17 Mart arasında yaşanıyor. Halk dilinde "kocakarı soğukları” olarak da bilinen Berdül'acüz aslında oldukça anlamlı bir benzetmeden geliyor. "Acüz" omurgamızdaki "kuyruk sokumu" dediğimiz son kemiğin ismi. Yani soğuğun kuyruk sokumuna kadar hissedilmesinden dolayı böyle bir benzetme söz konusu. Bu kelime Arapça’da kocakarı manasına gelen "acüze" sözcüğü ile karıştırılınca, bir de üstüne bu soğuklarda çok fazla yaşlı kadının hayatını kaybetmesi söz konusu olunca deyim halkın ağzında "Kocakarı Soğukları" olarak kalmış.

Karlıova'nın Kurtuluş Günü:

11 Mart 1918 tarihi Bingöl'ün Karlıova ilçesinden Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi ordu birliklerinin çekildiği tarihtir. Karlıova ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Ilıca'nın Kurtuluş Günü:

11 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Ilıca ilçesinden Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi ordu birliklerinin çekildiği tarihtir. Ilıca ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Ilıca'nın Kurtuluş Günü:

11 Mart 1918 tarihi Rize'nin Fındıklı ilçesinden Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi ordu birliklerinin çekildiği tarihtir. Fındıklı ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

11 Mart 1702 - İngiltere'nin günlük olarak yayımlanan ilk ulusal gazetesi, Daily Courant çıkmaya başladı.

11 Mart 1851 - Giuseppe Verdi'nin Rigoletto operası, ilk kez Venedik'te sahnelendi.

11 Mart 1867 - Giuseppe Verdi'nin Don Carlos operası, ilk kez Paris'te Théâtre Impérial de l’Opéra'da sahnelendi.

11 Mart 1902 - İspanya Kral Kupası (Copa del Rey) futbol turnuvası oynanmaya başladı.

11 Mart 1914 - Cemal Paşa, Bahriye Nazırlığına getirildi.

11 Mart 1917 - I. Dünya Savaşı'nda İngilizler, Bağdat'ı ele geçirdiler.

11 Mart 1918 - Bingöl'ün Karlıova, Erzurum'un Ilıca ve Rize'nin Fındıklı ilçelerinden Rus İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi'nin Ordu birlikleri çekildi.

11 Mart 1928 - İzmir'de Bucaspor kulübü kuruldu.

11 Mart 1938 - Avusturya Şansölyesi Kurt Schuschnigg, istifa etti; yerine Alman Birliklerini, Avusturya'ya girmek üzere davet eden Nazi yanlısı Arthur Seyss-Inquart geldi.

11 Mart 1941 - Lend-Lease Yasası imzalandı.

11 Mart 1941 - Birleşik Krallık'ın Sofya Elçisi Rendell'a, İstanbul Pera Palas Oteli'nde suikast girişiminde bulunuldu. Olayda dört kişi öldü, Rendell kurtuldu.

11 Mart 1947 - Türkiye, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) katıldı.

11 Mart 1949 - İsrail ve Ürdün, Rodos'ta ateşkes antlaşması imzaladı.

11 Mart 1951 - Hindistan Yeni Delhi'de düzenlenen ilk Asya Oyunları sona erdi.

11 Mart 1954 - Devlet Malzeme Ofisi kuruldu.

11 Mart 1958 - Türkiye, "Mısır, Suriye ve Yemen" devletlerinin oluşturduğu Birleşik Arap Cumhuriyeti'ni tanıdı.

11 Mart 1959 - 4. Eurovision Şarkı Yarışması gerçekleştirildi. Hollanda, Teddy Scholten'ın seslendirdiği Een beetje şarkısı ile birinci oldu.

11 Mart 1970 - Saddam Hüseyin ve Mustafa Barzani arasında yapılan anlaşma sonucunda, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi kuruldu.

11 Mart 1976 - Eski ABD Başkanı Richard Nixon, Şili'deki seçimler sırasında Salvador Allende'nin seçilmesini önlemek için CIA'ya emir verdiğini itiraf etti.

11 Mart 1981 - Şili Cumhuriyeti'nin Başkanlık Saray'ı olan ve Salvador Allende'nin öldürüldüğü, Palacio de La Moneda olarak adlandırılan binanın restorasyonu tamamlandı.

11 Mart 1981 - Kosova protestoları patlak verdi.

11 Mart 1985 - Konstantin Çernenko'nun ölümünün ardından Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreterliği'ne getirildi.

11 Mart 1988 - Montajının tamamı Türkiye'de yapılan ilk F-16, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

11 Mart 1990 - Litvanya, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

11 Mart 1990 - Augusto Pinochet'nin Şili diktatörlüğü yıkıldı.

11 Mart 1996 - Demokrasi ve Barış Partisi kuruldu.

11 Mart 2003 - Uluslararası Ceza Mahkemesi görevine başladı.

11 Mart 2004 - Madrid'te tren istasyonlarına yapılan bombalı saldırıda 191 kişi öldü, 1800'den fazla kişi de yaralandı.

11 Mart 2005 - Madrid saldırısında ölenlerin anısına, Ölmüşlerin Ormanı anıtı açıldı.

11 Mart 2011 - Sendai Depremi ve Tsunamisi: Japonya'da, yerel saatle 05:46'da 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Japonya, kayıtlı tarihi boyunca yaşadığı en büyük deprem ve tsunami felaketiyle karşılaştı.

11 Mart 2020 - Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 salgınını pandemi ilan etti. Aynı gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk COVID-19 vakasının görüldüğünü açıkladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

11 Mart 1818 - Marius Petipa, Fransız balet, eğitimci ve koreograf (ö. 1910)

11 Mart 1884 - Ömer Seyfettin, Öykü yazarı (ö. 1920)

11 Mart 1886 - Kazım Orbay, Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve Genelkurmay Başkanlarından (ö 1964)

11 Mart 1887 - Raoul Walsh, Amerikalı sinema yönetmeni (ö. 1980)

11 Mart 1891 - Enis Behiç Koryürek, Şair (ö. 1949)

11 Mart 1894 - Otto Grotewohl, Alman siyasetçi (ö. 1964)

11 Mart 1898 - Dorothy Gish, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 1968)

11 Mart 1898 - Yakup Satar, Kurtuluş Savaşı ve I. Dünya Savaşı Irak Cephesi'nde savaşmış, kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi gazi (ö. 2008)

11 Mart 1906 - Hasan Ferit Alnar, Besteci ve orkestra şefi (ö. 1978)

11 Mart 1907 - Helmuth James Graf von Moltke, Alman hukukçu (ö. 1945)

11 Mart 1916 - Harold Wilson, İngiliz siyasetçi ve Başbakan (ö. 1995)

11 Mart 1921 - Astor Piazzolla Arjantinli besteci ve bandoneon sanatçısı (ö. 1992)

11 Mart 1922 - Cornelius Castoriadis, Yunan filozof (ö. 1997)

11 Mart 1925 - Güzin Özipek, Tiyatro sanatçısı (ö. 2000)

11 Mart 1925 - İlhan Selçuk, Gazeteci ve yazar (ö. 2010)

11 Mart 1926 - İlhan Mimaroğlu, Besteci ve yazar (ö. 2012)

11 Mart 1926 - Ralph Abernathy, Amerikalı rahip ve Amerikan sivil haklar hareketi liderlerinden (ö. 1990)

11 Mart 1927 - Metin Eloğlu, Şair (ö. 1985)

11 Mart 1928 - Albert Salmi, Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 1990)

11 Mart 1930 - Kemal Bayazıt, Hekim ve kalp cerrahı (ö. 2019)

11 Mart 1937 - Aleksandra Zabelina, Sovyet eskrimci.

11 Mart 1942 - Uluç Özülker, Diplomat.

11 Mart 1947 - Füsun Önal, Şarkıcı, yazar ve oyuncu.

11 Mart 1949 - Cezmi Baskın, Sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen.

11 Mart 1952 - Douglas Adams, İngiliz yazar.

11 Mart 1955 - Frances Ginsberg, Amerikalı opera şarkıcısı (ö. 2010)

11 Mart 1963 - Davis Guggenheim, Amerikalı yönetmen ve yapımcı.

11 Mart 1963 - Marcos Pontes, Brezilyalı ilk astronot.

11 Mart 1963 - Meral Konrat, Oyuncu, şarkıcı ve sunucu.

11 Mart 1967 - John Barrowman, İskoçyalı oyuncu.

11 Mart 1969 - David LaChapelle, Amerikalı fotoğrafçı ve yönetmen.

11 Mart 1969 - Terrence Howard, Amerikalı oyuncu.

11 Mart 1971 - Gülse Birsel, Gazeteci, oyuncu ve yazar.

11 Mart 1971 - Johnny Knoxville, Amerikalı aktör.

11 Mart 1972 - Emre Törün, Oyuncu.

11 Mart 1976 - Mariana Díaz-Oliva, Arjantinli profesyonel tenis oyuncusu.

11 Mart 1978 - Hayko Cepkin, Ermeni asıllı Türk besteci, şarkıcı ve piyanist.

11 Mart 1989 - Anton Yelchin, Rus asıllı Amerikalı oyuncu (ö. 2016)

11 Mart 1993 - Anthony Davis, Amerikalı profesyonel basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

11 Mart 222 - Elagabalus ya da Heliogabalus, 218 - 222 arası Roma İmparatoru (d. 203)

11 Mart 928 - Tomislav, Hırvatistan'ın ilk kralı (d. ?)

11 Mart 1514 - Donato Bramante, (asıl adı: Donato di Pascuccio d'Antonio), İtalyan mimarı (d. 1444)

11 Mart 1570 - Niccolò Franco, İtalyan yazar (d. 1515)

11 Mart 1898 - Dikran Çuhacıyan, Ermeni asıllı Osmanlı besteci ve orkestra şefi (d. 1837)

11 Mart 1907 - Jean Paul Pierre Casimir-Perier, Fransız siyasetçi ve iş adamı. Üçüncü Fransız Cumhuriyeti'nin altıncı devlet başkanıydı (d. 1847)

11 Mart 1908 - Edmondo De Amicis, İtalyan yazar (d. 1846)

11 Mart 1914 - Tayyareci Nuri Bey, Asker ve Osmanlı'nın ilk pilotlarından (d. 1891)

11 Mart 1931 - F. W. Murnau, Alman sinema yönetmeni (d. 1888)

11 Mart 1935 - Yusuf Akçura, Yazar ve siyasetçi (d. 1876)

11 Mart 1936 - David Beatty, İngiliz Kraliyet Donanması amirali (d. 1871)

11 Mart 1947 - Wilhelm Heye, Alman asker (d. 1869)

11 Mart 1949 - Henri Giraud, Fransız general (d. 1879)

11 Mart 1950 - Heinrich Mann, Alman yazar (d. 1871)

11 Mart 1955 - Alexander Fleming, İskoç bilim adamı (d. 1881)

11 Mart 1957 - Richard E. Byrd, Amerikalı amiral ve kâşif (d. 1888)

11 Mart 1965 - Malik Sayar, Jeolog ve akademisyen (d. 1892)

11 Mart 1967 - Yusuf Ziya Ortaç, Gazeteci ve yazar (d. 1895)

11 Mart 1967 - Geraldine Farrar, Amerikalı opera sanatçısı ve oyuncu (d. 1882)

11 Mart 1968 - Haşim İşcan (Haşim Baba), Siyasetçi ve eski İstanbul Belediye Başkanı (d. 1898)

11 Mart 1969 - Sadi Işılay, Besteci (d. 1899)

11 Mart 1970 - Erle Stanley Gardner, Amerikalı dedektif öyküleri yazarı (d. 1889)

11 Mart 1971 - Philo Farnsworth, Amerikalı mucit (d. 1906)

11 Mart 1976 - Boris İofan, Yahudi asıllı Sovyet mimar (d. 1891)

11 Mart 1978 - Claude François, Fransız pop şarkıcısı ve söz yazarı (d. 1939)

11 Mart 1980 - Zekeriya Sertel, Gazeteci ve yazar (d. 1890)

11 Mart 1983 - Galip Balkar, Diplomat ve Belgrad Büyükelçisi (Belgrad Saldırısı kurbanı) (d. 1936)

11 Mart 1992 - László Benedek, Macaristan doğumlu Amerikalı sinema yönetmeni (d. 1905)

11 Mart 1992 - Richard Brooks, Amerikalı sinema yönetmeni (d. 1912)

11 Mart 1997 - Lars Ahlin, İsveçli yazar (d. 1915)

11 Mart 1998 - Ali Sururi, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1913)

11 Mart 1998 - Manuel Piñeiro, Kübalı istihbaratçı ve politikacı (d. 1934)

11 Mart 2002 - James Tobin, Amerikalı iktisatçı (d. 1918)

11 Mart 2003 - Hürrem Erman, Film yapımcısı (d. 1913)

11 Mart 2006 - Slobodan Miloseviç, Yugoslav politikacı (d. 1941)

11 Mart 2010 - Turhan Selçuk, Karikatürist (d. 1922)

11 Mart 2014 - Berkin Elvan, Gezi olaylarında ekmek almaya giderken öldürülen çocuk (d. 1999)

11 Mart 2015 - Şadan Kalkavan, Armatör ve iş adamı (d. 1939)

11 Mart 2017 - Emre Saltık, Bağlama sanatçısı (d. 1960)

11 Mart 2017 - Muhammed Micarul Kayes, Bangladeşli bürokrat ve diplomat (d. 1960)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?