İşte yeni haritada vaka sayısı azalan 9 il

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri hastalanmış. Ününü duyduğu meşhur bir doktora gitmiş. Muayenehaneye girdiğinde doktorun Afrikalı bir siyahi olduğunu görmüş. Doktoru küçümser bir edayla yukarıdan aşağıya öylece bir süzmüş. Doktor adamın ırkçı yaklaşımını hissedince:

-"Hayrola beyefendi?" demiş. "Boyayı mı beğenmediniz, yoksa boyacıyı mı?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bir deli ile bir bilge arasındaki fark, birincisinin tutkularına, ikincisinin ise aklına boyun eğmesinden ibarettir.” demiş Desiderius Erasmus...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Korona günlerinde online kurslara katılabilirsiniz. Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası… Evde bulunduğunuz süre boyunca bu online kurslara yazılabilir, konunun uzmanlarından eğitim alıp becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde nitelikli bir şekilde değerlendirdikçe bu süreçte kendinize yeni şeyler katıp karamsar düşünceleri de zihninizden uzak tutabilirsiniz.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Dünya üzerinde sürüngenlerin yaşamadığı tek kıta Antartika'dır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Ölüm yolu gibi demiryolu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı faaliyet raporu, demiryolu ulaşımıyla ilgili çok sayıda güvenlik tedbirini de içeren hedeflere ulaşılamadığını ortaya çıkardı. Rapora göre, demiryolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması, taşımacılık işlemlerinde seyir, can ve mal emniyetinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen program hedeflerinin yanından bile geçilemedi. Çok sayıda ölümlü kazanın yaşandığı demiryollarında, denetimsizlik sürüyor. Bakanlığın faaliyet raporuna göre, bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlere dair hedeflenen 10 denetimden bir tanesi bile yapılmadı. Raporda, demiryolu ulaşımında, taşımacılığın seyri, can ve mal emniyetinin artırılmasının sağlanmasına yönelik belirlenen dört denetim hedefinin dördüne de ulaşılamadığı ifade edildi. Raporda, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle öngörülen hedeflere ulaşılamamıştır” denildi. Demiryolu sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ile emniyet yönetim sisteminin çalışma durumu ve makinistlerin denetimi geçen yıl gerçekleştirilemedi. Demiryolu yenileme ve bakım, onarımı yapılan hat uzunluğu sadece 29 kilometrede kaldı. 315 kilometrelik yolda ise herhangi bir kontrol yapılmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma Bakanlığı’nın itirafları ve ihmalleri ile dolu faaliyet raporunu değerlendirdi. Salgın hastalığın AKP kongrelerine engel olamadığını ancak demiryollarında denetimsizliğe yol açtığını kaydeden Akın, şöyle dedi: “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; kazaları engellemek için Emniyet Yönetim Sistemi’ne ilişkin bir yılda üç denetim yapmayı hedeflemiş ancak 2020 yılı içerisinde yalnızca bir denetim gerçekleştirmiş. Bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlere ilişkin hedeflenen 10 denetimden biri bile yapılmamış. Son yıllarda ülkemizde ard arda yaşanan ve onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği demiryolu kazalarında, denetimsizlik büyük etken. Ancak bakanlık hedeflediği denetimleri bile yerine getiremezken buna Covid-19 salgınını gerekçe gösteriyor. Bu durum, demiryollarında maalesef yeni kazaların yaşanmasına yönelik endişelerimizi arttırıyor.”

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir ise eksik bırakılan ya da denetlenmeyen işler nedeniyle geçmişte çok sayıda ölümlü kazanın yaşandığını söyledi: “Halkın can ve mal güvenliğini sağlamak isteyenler, sene başında yazılı olarak belirledikleri hedefleri, eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır. Eğer yapılmıyorsa felaketler de kaçınılmaz olur. Bu işin bahanesi olmaz. Bir an önce eksik bırakılan denetimler yapılmalı. Demiryolları, rapordan anlayabileceğimiz gibi şu an kazaların yaşanılmasının kaçınılmaz olduğu bir durumda.”

*2004’te İstanbul, Ankara seferini yapan hızlandırılmış tren, Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında Mekece Köyü mevkiinde raydan çıkarak devrildi. 41 yolcu öldü. Kazanın uygun olmayan yolda yapılan yüksek hız nedeniyle yaşandığı kaydedildi.

*2017’de Ankara, Kırıkkale hattında ilaçlama yapan trenin vagonu devrildi. Vagonun altında kalan işçilerden biri yaşamını yitirdi, 3 işçi yaralandı. Kazanın makas değişikliği sırasındaki bir arızadan yaşandığı ifade edildi.

*2018’de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, yolcu treninin devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi yaralandı. Kazanın rayların altının boşalması ve denetimsizlikten fark edilememesi nedeniyle yaşandığı belirlendi.

*2018’de Ankara, Konya seferini yapan yüksek hızlı tren ve aynı güzergahta yol kontrolü yapan bir kılavuz tren, Marşandiz İstasyonu'nda çarpıştı. 6'sı yolcu, 3'ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti. Kazanın sinyalizasyon sistemindeki sorun nedeniyle yaşandığı ortaya çıktı. (BirGün)

Kayyum rektöre üçüncü yardımcı geldi

Kayyum rektör Melih Bulu, kendine üçüncü rektör yardımcısı olarak Makine Mühendisliği öğretim üyesi Fazıl Önder Sönmez’I atadı. Fazıl Önder Sönmez Boğaziçi Mezunları Derneği’ne (BÜMED) AKP muadili olarak kurulan Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) Yüksek İstişare Kurulu üyesi. BURA’nın bir diğer Yüksek İstişare Kurulu üyesi ise AKP Merkez Karar ve Yönetim Üyesi İffet Polat. Yine BURA, Melih Bulu’nun kayyum rektörlüğünü ilk tebrik eden kurumlar arasında. Fazıl Önder Sönmez aynı zamanda Boğaziçi İslam Araştırmaları Kulübü’nün (BİSAK) danışmanı. Üçüncü rektör yardımcısının bu özellikleri AKP’nin Boğaziçi Üniversitesi’nde kadrolaşma hamlesi olarak tepki çekiyor. (soLTV)

 Korona haberlerine gelince:

Bakan Koca, ‘insidans’ haritasının güncel halini paylaştı

Sağlık Bakanı Koca, 27 Şubat-5 Mart haftasında illere göre 100 bin nüfusa düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Bakan Koca, “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” dedi. Geçen hafta yüksek risk kategorisini yansıtan turuncu renkte olan 9 kent çok yüksek riskli il kategorisine geçti. Çok yüksek riskli il kategorisine geçen kentler ise İstanbul, Tekirdağ, Artvin, Çanakkale, Mersin, Kocaeli, Kırklareli, Yalova ve Kilis. Öte yandan çok yüksek riskli il sayısının 17’den 26’ya yükseldiği görüldü. İllere göre haftalık vaka sayısı (100 binde) haritasına göre, İstanbul'da ise 100 bin kişide vaka sayısı 89,9'dan 111,5'e yükselirken, Ankara'da ise vaka sayısı 39,84'ten 54,83'e tırmandı. Haritaya göre en az riskli iller Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt oldu. Uşak'taki düşük vaka sayısı da devam etti. Samsun, Sinop, Ordu, Trabzon ve Giresun'da yüksek riskli durumun sürdüğü görüldü.

Güncel haritaya göre, ortalama vaka sayısı Edirne’de 107.43’ten 180.01’e, Balıkesir’de 142.57’den 172.46’ya, Konya’da 119.28’den 150.98’e, Sinop’ta 160.03’ten 314.15’e yükseldi. Ortalama vaka sayıları Samsun’da 262.17’den 348.36’ya, Amasya’da 110.50’den 183.91’e, Tokat’ta 166.50’den 228.82’ye, Giresun’da 264.71’den 282.14’e Osmaniye’de 145.13’ten 173.91’e ve Kilis’te 68’ten 163.17’ye çıktı.

Haftalık vaka sayısı 100 binde 20’nin altındaki iller “düşük”, 21-35 arası “orta”, 36-100 arası “yüksek”, 100’ün üstündeki iller ise “çok yüksek” riskli’ sayılacak. Bakanlığın, 15-21 Şubat tarihileri arasını kapsayan her 100 bin kişideki Covid-19 vaka sayısı verilerine göre, Türkiye’de vaka sayısına göre 5 il düşük riskli, 25 il orta riskli, 39 il yüksek riskli, 12 il ise çok yüksek riskli kategorisine giriyor.

“Daha fazla vaka artışı ile karşı karşıya kalabiliriz ve bu nedenle kaygılıyız” diyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, şunları söyledi: “Son haftalarda test sayısı azalırken vaka sayısında bir artış yaşandığını görüyoruz. Biz buna benzer bir durumu 1 Haziran’da da deneyimledik. Sanki o dönem salgın sürecinde çok başarılıymışız gibi tedbirler yine ortadan kaldırıldı. O dönemde ameliyathanelerin yoğun bakım servisine dönüştürüldüğüne tanık olduk ve hasta seçmek zorunda kaldık. Birçok aile o dönem bir yakınını kaybetti. Üstelik bu kez daha fazla bulaştığını bildiğimiz mutant virüs var ve kısıtlamalar da ortadan kaldırıldığı için vaka sayıları daha da artabilir.” (BirGün)

İşte yeni haritada 'kırmızı' olması beklenen iller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık vaka sayılarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Bakan Koca'nın paylaşımı üzerine yeni haritada hangi illerin kırmızıya döneceği merak konusu oldu. Koca'nın açıkladığı haritaya göre, 100 binde vaka sayısı 100 üzerinde olan ve kırmızı kategoriye dönmesi beklenen iller şöyle:

Samsun, Sinop, Giresun, Ordu, Tokat, Trabzon, Rize, Amasya, Edirne, Osmaniye, Balıkesir, Kilis, Gümüşhane, Konya, Aksaray, Adıyaman, Sakarya, Yalova, Kırklareli, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Artvin, Çanakkale, Burdur, Mersin.

KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLERDE NELER YASAK, NELER SERBEST? (Çok yüksek risk)

- Cumartesi sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, sadece pazar günü yasak. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor.

- Okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar açık.

- Ortaokul ve liseler kapalı, ancak liselerde yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

- Yeme-içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri kapalı.

- Halı saha, yüzme havuzu tesisleri kapalı.

- 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sokak süreleri ise 3 saatten 4 saate yükseltildi.

- Nikah ve düğünler, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

İşte yeni haritada vaka sayısı azalan 9 il

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelindeki koronavirüs vakalarını açıkladı. Fahrettin Koca'nın açıkladığı haritaya göre vaka sayısı azalan 9 il olduğu görüldü. ANKA Haber Ajansı’nın Türkiye genelindeki vakalar üzerinde yaptığı incelemeye göre 9 ilde ise sevindiren haber geldi ve vakalar düştü. 9 ilin önceki hafta yaşanan ve bu haftaki düşen 100 bin kişide vaka sayıları da şöyle:

Uşak 18,40 -10,83

Siirt : 16.35 - 12.08

Çankırı 28,50 - 22,87

Sivas: 29,85 - 24,06

Erzincan: 37,13 - 31,14

Yozgat: 42,75 - 35,55

Elazığ 39,68 - 35,72

Karaman 64,76 - 55,31

Bolu : 83,10 - 68,30

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarını duyururken, vatandaşları da uyardı. Koca’nın mesajı şöyle:

“Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz.” (GerçekGündem)

TTB: Aşı bekleyen milyonlar var, aşı yok

Türk Tabipler Birliği, aşılama hızının başladığı günden bu yana gittikçe düştüğünü açıkladı. TTB'den yapılan Twitter paylaşımında aşılamanın yavaşlamasından Sağlık Bakanlığı sorumlu tutuldu. Açıklamada “Aşılama hızı gittikçe düşüyor. Yeni risk gruplarına aşı randevusu açılmıyor. Aşı yok. Strateji yok. Bilimsel salgın yönetimi yok. Aşı bekleyen milyonlar var. Aşı yapacak sağlık çalışanları var. Aşılamayı yavaşlatan bakanlık var. Güven vermeyen bir yönetim var” denildi. Yaygın aşılamanın başladığı 14 Ocak tarihinden bugüne kadar 7 milyon 500 bini aşkın kişiye yapıldı. 2 milyon 380 bini aşkın kişi ise ikinci doz aşı oldu. (Sözcü)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı olarak bugün 87. doğum gününü kutlayacak olan Adnan Binyazar’ı seçtim. Kendisine nice mutlu, sağlıklı yıllar diliyorum.

Adnan Binyazar, 7 Mart 1934 tarihinde, Elazığ, Ağın’dan Diyarbakır’a göç eden bir ailenin çocuğu olarak Diyarbakır’da doğdu. Küçük yaştayken babası annesini terk etti. Genç yaşta yalnız kalan annesi ile birlikte anneannesi ve dedesiyle yaşadı. İlkokula 14 yaşında Ağın'da başladı. İlkokulun ardından Dicle Köy Enstitüsü’nü ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirdi.

Enstitüden mezun olduktan sonra Çorum ve Maraş İlköğretmen Okulları'nda öğretmenlik yaptı. Emin Özdemir’den aldığı çağrıyla geldiği Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi oldu. Gazi Eğitim Enstitüsü’nde, Şentepe Lisesi’nde, Devlet Konservatuvarı’nda, İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda öğretmeyi sürdürdü. Maraş’ta öğretmenlik yaptığı yıllarda kültür, yazın, dil, eğitim sorunlarını ele aldığı deneme, inceleme, değerlendirmeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. Ankara döneminde de halk anlatılarına, halk edebiyatı ve diline ilgisini kitaplarıyla yansıtttı.

Türk Tarih Kurumu'nda, Kültür Bakanlığı'nda, Türk Dil Kurumu'nda görev yaptı. 1978'de Ecevit Hükümetinin Kültür Bakanlığını yapan Ahmet Taner Kışlalı’nın çağrısıyla Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayınlar Dairesinin başkanlığını üstlendi; bu görevi sırasında Ulusal Kültür ve Çeviri dergilerinin sorumlu yönetmenliğini yaptı. Türk Dil Kurumu yayın kolu başkanlığına seçildi; Türk Dili dergisini yönetti.

1981’de Berlin Eğitim Senatosu’nun çağrısıyla Berlin’e giden Binyazar, İncila Özhan'la birlikte altı ciltlik Türkçe-Dil ve Okuma Kitabı'nı yazdı. Bu çalışmaya yönelik bir Öğretmen Kılavuzu hazırladı. Almanya’daki liselerde okutulan Türkçe müfredatı hazırlayan kurullara başkanlık yaptı. İsveç ve İsviçre’de öğretmen yetiştirme, Hollanda’da kitap yazma projelerinde görev aldı. Alman okullarında Türkçenin ikinci yabancı dil olarak okutulması üzerine, bu derslerin çerçeve planına uygun Türkçe 1, 2 kitaplarını yazdı. 1999’da Berlin Senatosu’ndan emekliye ayrılarak Türkiye’ye döndü.

Öğretmenliğini yazarlığı ile birleştirdiği 1961-1966 arasında çeşitli dergilerde öyküleri yayınlanan Binyazar, daha sonra eleştiri, deneme, roman, inceleme, araştırma türünde toplumun kültürel değerlerini öne çıkartan birçok kitap yazdı. Toplumların ulusal kültürlerini yaşatması ve geliştirmesinin gerekliliğine inandı ve Türk edebiyatının halk anlatılarının estetiği ile beslenmedikçe okuyucuya yabancı kalacağını savundu. Halk anlatılarını ve halk edebiyatını günümüze taşımak amacıyla birçok masal ve öyküyü yeniden kaleme aldı.

ÖDÜLLERİ:

2005 Orhan Kemal Roman Armağanı ("Ölümün Gölgesi Yok" kitabı ile)

2010 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü ("Toplum ve Edebiyat" kitabı ile)

2011 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü On yılın en iyi romanı ("Ölümün Gölgesi Yok" kitabı ile)

YAPITLARI:

Öykü:

1984 Dedem Korkut-Vier Attürkische Nomadensagan (Türkçe-Almanca)

1984 Kan Turalı

1994 Yaralı Mahmut

2000 Şairin Kedisi

2002 Yol Öyküleri (Başka yazarlarla birlikte)

2007 Dede Korkut

2007 Elif İle Mahmut

2007 Kerem İle Aslı

2009 Atatürk Anlatıyor

2009 Şah Mahmet

2014 Kızıl Saçlı Kontes

Deneme:

1972 Toplum ve Edebiyat

1973 Cumhuriyet’in 50 Yılında Atatürk Yolunda 40 Yıl

1979 Ağıt Toplumu

1979 Kültür ve Eğitim Sorunları

2002 Halk Anlatıları

2003 Ayna

2006 Duyguların Anakarası

2008 Edebiyatın Dar Yolu

2009 Ardında Leke Bırakmamalı Sevgi

2010 Toplum ve Edebiyat

Roman:

2011 Bozkır Aydınlığında Aşk

2013 Günışığına Yolculuk-Kaçış

2014 Günışığına Yolculuk-Varış

Anı-Roman:

2000 Masalını Yitiren Dev

2004 Ölümün Gölgesi Yok

Derleme:

1972 Dedem Korkut’tan Öyküler

İnceleme:

1973 Aşık Veysel

1994 15 Türk Masalı

Eleştiri:

1982 Türk Dilinde 25 Ünlü Eser

1998 Ozanlar Yazarlar Kitaplar

Eğitim:

1969 Yazmak Sanatı:Kompozisyon (Emin Özdemir’le birlikte)

1982 Öğretmen Kılavuzu

1998 Yazın ve Bilim Dilimiz (Metin Öztekin’le birlikte)

1998 Yazılı Anlatım Bilgileri (Emin Özdemir’le birlikte)

2007 Yazma Öğretimi-Yazma Sanatı (Emin Özdemir'le birlikte)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle yeni yazdığım bir şiirimi paylaşmak istiyorum:

DÜŞ

Adımlarımı saymıyorum

Mutluluğun bir durak olduğunu

Öğrendim öğreneli

Korkmuyorum karanlıktan

Işığın en parlağını

Yüreğimden sileli

Elini de bırakmıyorum yalnızlığımın

En fazla sadakati

Onda göreli

Herkeste biraz sevgi

Herkeste az insanlık

Bunu biliyorum artık

İnsan sadece kendine yakın

İnsan doğdu doğalı tek

Öğrendim ki

Düşmüş sevmek...

#haticenayır

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Artvin'in Kurtuluş Günü:

7 Mart 1921 tarihi Artvin ilinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Artvin ilinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Ardanuç'un Kurtuluş Günü:

7 Mart 1921 tarihi Artvin'in Ardanuç ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Ardanuç ilçesinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Borçka'nın Kurtuluş Günü:

7 Mart 1921 tarihi Artvin'in Borçka ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Borçka ilçesinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Kadirli'nin Kurtuluş Günü:

7 Mart 1920 tarihi Osmaniye'nin Kadirli ilçesinin Türk ordusu tarafından düşman işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Kadirli ilçesinin 101. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Öğretmenler günü (Arnavutluk)

Arnavutluk'ta ilk okul 7 mart 1887 tarihinde Korça kentinde açıldı. Bu okulun açılışı, Arnavutluk ulusal hareketi için önemli bir olay idi. Bu nedenle 7 Mart tarihi, Arnavutluk'ta "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır ve resmi tatil günüdür.

Resmi "Metallica Günü" (San Francisco)

7 Mart tarihi San Francisco'da Resmi "Metallica Günü" olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

7 Mart 161 - Marcus Aurelius, Roma İmparatoru oldu.

7 Mart 1864 - Adigey'de Şapsığlar için Ruslarca verilen köylerinden ayrılma süresi doldu ve terk ettirilen Şapsığ köylerinin, Rus askerlerince ateşe verilip yakılmasına başlandı.

7 Mart 1876 - Alexander Graham Bell, telefon olarak adlandırdığı buluşunun patentini aldı.

7 Mart 1908 - Kabataş Erkek Lisesi, Padişah II. Abdülhamid'in fermanıyla “Kabataş Mekteb-i İdâdisi” adı altında kuruldu.

7 Mart 1911 - Meksika Devrimi: 20. yüzyılın ilk büyük devrimi gerçekleşti.

7 Mart 1919 - Fransızlar Kozan'ı işgal etti.

7 Mart 1921 - Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşu.

7 Mart 1921 - Ardanuç ve Borçka'nın düşman işgalinden kurtuluşu.

7 Mart 1921 - Kadirli'nin düşman işgalinden kurtuluşu.

7 Mart 1925 - Şeyh Said'in emrindeki 5000 kişilik bir kuvvet, Diyarbakır'a saldırdı.

7 Mart 1925 - İstiklal Mahkemeleri üyeleri, yapılan seçimlerle belirlendi. Denizli Milletvekili Mazhar Müfit Bey (Kansu) Mahkeme Başkanlığına, Karesi Milletvekili Süreyya Bey (Özgeevren) savcılığa getirildi. Urfa Milletvekili Ali Saip (Ursavaş) ve Kırşehir Milletvekili Lüfi Müfit beyler ise asil üyeliğe seçildi.

7 Mart 1927 - İstiklal Mahkemeleri'nin görevi fiilen sona erdi. Tamamen ortadan kalkması ancak 1948'de gerçekleşti.

7 Mart 1945 - Amerikan I. Ordusu, Remagen Köprüsü’nden Ren Nehrini geçti.

7 Mart 1950 - Milletvekilleri adaylarının sayısı bütün tahminleri aştı, yalnız Elâzığ'dan 600 kişi aday oldu.

7 Mart 1951 - İran Başbakanı General Ali Razmara, radikal dinci bir militan tarafından öldürüldü.

7 Mart 1952 - Dışişleri Bakanı Fuad Köprülü ve 222 arkadaşı, Anayasa'nın dilini yaşayan dile dönüştürmek için DP Meclis Grubu adına bir önerge hazırlayarak Meclis'e sundular. Önergede, değiştirilmesi gereken kelimeler arasında suç, bakanlar kurulu, devrim, ivedilik gibi kelimeler yer alıyordu.

7 Mart 1954 - Basın ve radyo yoluyla işlenecek suçların kapsamının genişletilmesi ve cezaların arttırılması hakkındaki kanun tasarısı, Mecliste görüşüldü. Tasarı, gazetecilere iddialarını ispat hakkı tanımıyordu.

7 Mart 1954 - Petrol işletmeciliğini, yabancı sermayeye açan Petrol Yasası kabul edildi. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü kuruldu.

7 Mart 1957 - Ankara sokaklarında rock and roll: Gece sinemasından çıkan gençler, Bulvarda rock and roll yapmaya başlayınca zabıta tarafından durduruldular.

7 Mart 1958 - Akis dergisi toplatıldı; derginin satışı sekiz saat sonra serbest bırakıldı.

7 Mart 1959 - Yargıtay, "Nalıncı Keseri" başlıklı yazı nedeniyle Ulus gazetesi başyazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Yazı İşleri Müdürü Ülkü Erman hakkında, Ankara Toplu Basın Mahkemesi'nin verdiği mahkûmiyet kararını bozdu.

7 Mart 1960 - Vatan gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yalman, "Pulliam" davasından aldığı 15 ay 16 günlük hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi. Yalman, 4 gün sonra hastaneye kaldırıldı.

7 Mart 1961 - Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay, yayımladığı mesajda şöyle dedi. "Namlularını daima temiz ve süngülerini daima parlak tutan ordumuzun her türlü engelleri yok etme azmi ile bugünkü hedefi, demokrasiyi ulusuna teslim etmektir."

7 Mart 1963 - Anayasa Mahkemesi, İş Kanunu'ndaki grev yasağını iptal etti.

7 Mart 1966 - Erzurum ve Muş’ta meydana gelen depremde; 15 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı ve 2380 ev yıkıldı.

7 Mart 1973 - İsmail Beşikçi, komünizm propagandasında 8 yıl hapse mahkûm oldu.

7 Mart 1977 - Pakistan'da seçimleri, Zülfikar Ali Butto kazandı.

7 Mart 1978 - Orgeneral Kenan Evren, Türk Genelkurmay Başkanlığına atandı.

7 Mart 1979 - ABD uzay aracı Voyager I, Jüpiter ve Uranüs'ün Satürn gibi halkalara sahip olduğunu keşfetti. Voyager I, Jüpiter'in halkalı resimlerini dünyaya gönderdi.

7 Mart 1979 - İstanbul'da Taksim Meydanı'na Sular İdaresi'nin bulunduğu yere cami yapılması için, "Taksim Camii Şerifi ve Külliyesini Yaptırma ve Yaşatma Derneği" kuruldu.

7 Mart 1979 - Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında, petrol anlaşması imzalandı.

7 Mart 1983 - Zonguldak Ereğli Kömür İşletmeleri'nin Kandilli üretim havzasındaki Armutçuk Ocağı'nda meydana gelen patlamada 102 kişi öldü, 86 kişi yaralandı.

7 Mart 1983 - Ahmet Necdet Sezer, Yargıtay üyeliğine seçildi.

7 Mart 1984 - Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi, kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in tahliyesini 23. kez reddetti.

7 Mart 1984 - KKTC bayrağı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi tarafından onaylandı.

7 Mart 1984 - Kamuoyunda "faturalı yaşam" olarak bilinen "ücretlilere vergi iadesi" hakkındaki yasanın kapsamı, Bakanlar Kurulu tarafından genişletildi. Fazla mesai, prim ve transfer ücretleri de yasa kapsamına alındı.

7 Mart 1984 - Komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla, Gölcük Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanan şair Arif Damar beraat etti.

7 Mart 1985 - İstifaların ardı arkası kesilmeyen Milliyetçi Demokrasi Partisi'nden (MDP) beklenen büyük kopma gerçekleşti. Çoğu eski parlamenter ve üçü kurucu üye olan 25 milletvekili istifa etti. MDP Gemel Başkanı Turgut Sunalp'i "mecburi genel başkan" olarak niteleyen istifacılar, "Sağda barışçı, sosyal tarafı ağır basan bir partinin varlığı şarttır" dediler.

7 Mart 1986 - "Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi" isteğini içeren 2861 imzalı dilekçe, TBMM Başkanlığı'na verildi.

7 Mart 1986 - İstanbul Kandilli Lisesi'nde çıkan yangında, okulun yatakhanesi olarak kullanılan Adile Sultan Sarayı tümüyle yandı. Abdülaziz, sarayı 1876'da kızkardeşi Adile Sultan için yaptırmıştı. 1916'da Kandilli Adile Sultan İnas Mekteb-i Sultanisi adıyla okula dönüştürülmüştü. Daha sonra Kandilli Kız Lisesi adını aldı.

7 Mart 1988 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, daha önce aldığı başkanlıktan çekilme kararını parti kurultayında gerçekleştirdi ve görevinden ayrıldı. Ecevit, partisinin kongresinde yaptığı konuşmada "Uzun siyasal yaşamımda en iddialı meydan okuyuşum, DSP Genel Başkanlığından ayrılmamdır" dedi. Ecevit'in yerine Genel Başkanlığa, Necdet Karababa seçildi.

7 Mart 1989 - Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde "dini inanç sebebiyle boyun ve saçların örtü veya türbanla kapatılmasını" serbest bırakan yasayı iptal etti.

7 Mart 1989 - İran, Birleşik Krallık ile diplomatik ilişkilerini kesti.

7 Mart 1989 - Çin, Lhasa-Tibet'te sıkıyönetim ilan etti.

7 Mart 1990 - Hürriyet gazetesi Yönetim Kurulu üyesi, gazeteci yazar Çetin Emeç ve şoförü Ali Sinan Ercan, uğradıkları silahlı saldırıda yaşamlarını yitirdi. 6 yıl sonra 9 Mart 1996'da Emeç'i vuran İslami Hareket Örgütü sorumlusu İrfan Çağırıcı, İstanbul'da yakalandı.

7 Mart 1992 - İsrail Büyükelçiliği Koruma Amiri, Ankara'da otomobiline konan uzaktan kumandalı bombanın patlaması sonucu öldü.

7 Mart 1993 - İstanbul'da bir grup kadın, savaşlarda kadına tecavüze ve devletin kadın bedeni üzerindeki denetimine dikkat çekmek için Beyoğlu'nda bir sokak sergisi açtı. Aynı grup, İstiklal Caddesi'nde, devletin kadın bedeni üzerindeki denetimini simgeleyen ve ilgili yasal düzenlemeleri içeren ferman biçiminde bir bildiri de dağıttı.

7 Mart 1994 - Moldova'da yapılan referandum sonucu, halkın yüzde 90'ı Romanya'yla birleşmeyi reddetti.

7 Mart 1996 - Düşünceye Özgürlük isimli ortak kitapta yer alan yazısında, bölücülük yaptığı iddiasıyla yargılanan Yaşar Kemal, 1 yıl 8 ay hapse mahkûm edildi. Ceza 5 yıl ertelendi.

7 Mart 1997 - İskenderun Cezaevi'nden sol görüşlü 28 mahkûm tünel kazarak kaçtı, firarilerden 8'i yakalandı.

7 Mart 1997 - İstanbul DGM, Avrasya feribotunu kaçıran 9 kişiye, sekiz yıl on ay yirmişer gün hapis cezası verdi.

7 Mart 1997 - Jean-Dominique Bauby'nin göz kapakları yardımıyla yazdırdığı kitabı, Kelebek ve Dalgıç Giysisi satışa çıktı.

7 Mart 2009 - Diyarbakır'dan kalkan TSK ait bir helikopter, Kayseri civarında düştü. 2 pilot hayatını kaybetti.

7 Mart 2014 - Ergenekon davasından yargılanan İlker Başbuğ, 26 ay sonra hak ihlali gerekçesiyle tahliye edildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

7 Mart 1671 - Rob Roy MacGregor, İskoç halk kahramanı (ö. 1734)

7 Mart 1693 - XIII. Clemens, Papa (ö. 1769)

7 Mart 1765 - Nicéphore Niépce, Fransız mucit (ilk fotoğrafı çeken) (ö. 1833)

7 Mart 1788 - Antoine César Becquerel, Fransız fizikçi (ö. 1878)

7 Mart 1792 - John Herschel, İngiliz matematikçi, gök bilimci ve kimyager (ö. 1871)

7 Mart 1850 - Tomáš Garrigue Masaryk, Çekoslovakya'nın kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı (ö. 1937)

7 Mart 1872 - Piet Mondrian, Hollandalı ressam ve De stijl olarak bilinen sanat akımının öncülerinden (ö. 1944)

7 Mart 1875 - Maurice Ravel, Fransız besteci (ö. 1937)

7 Mart 1878 - Ahmet Ferit Tek, Diplomat ve siyasetçi (ö. 1971)

7 Mart 1886 - Wilson Dallam Wallis, Amerikalı antropolog (ilkel bilim ve dinlere ilişkin keşifleriyle tanınan) (ö. 1970)

7 Mart 1904 - Kurt Weitzmann, Alman-Amerikalı sanat tarihçisi (ö. 1993)

7 Mart 1908 - Anna Magnani, İtalyan sinema oyuncusu ve En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (ö. 1973)

7 Mart 1912 - Adile Ayda, Diplomat, akademisyen ve yazar (ilk kadın diplomat) (ö. 1992)

7 Mart 1915 - Jacques Chaban-Delmas, Fransız siyasetçi, Başbakan ve Meclis Başkanı (ö. 2000)

7 Mart 1924 - Kobo Abe, Japon yazar (ö. 1993)

7 Mart 1934 - Adnan Binyazar, Yazar.

7 Mart 1934 - Ekrem Bora, Sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2012)

7 Mart 1936 - Georges Perec, Fransız sosyolog ve edebiyatçı (ö. 1982)

7 Mart 1937 - Önder Somer, Sinema oyuncusu (ö. 1997)

7 Mart 1940 - Rudi Dutschke, Alman sosyolog (1960'lı yılların öğrenci hareketlerinde Almanya'nın en tanınmış lideri) (ö. 1979)

7 Mart 1944 - Jiuli Şartava, Abhaz siyasetçi (ö. 1993)

7 Mart 1948 - Yavuzer Çetinkaya, Oyuncu (ö. 1992)

7 Mart 1955 - El-Velid bin Talal, Suudi iş adamı ve Suudi Kral Abdullah'ın yeğeni.

7 Mart 1956 - Bryan Cranston, Amerikalı aktör, yazar ve yönetmen.

7 Mart 1959 - Luciano Spalletti, İtalyan futbolcu ve teknik direktör.

7 Mart 1964 - Bret Easton Ellis, Amerikalı yazar.

7 Mart 1968 - Tarkan Tüzmen, Şarkıcı ve oyuncu.

7 Mart 1971 - Rachel Weisz, İngiliz oyuncu.

7 Mart 1973 - Işın Karaca, Kıbrıs Türkü pop müziği sanatçısı.

7 Mart 1977 - Mehmet Baransu, Gazeteci.

7 Mart 1980 - Murat Boz, Şarkıcı ve söz yazarı.

7 Mart 1980 - Laura Prepon, Amerikalı oyuncu.

7 Mart 1980 - Boštjan Nachbar Sloven millî basketbolcu.

7 Mart 1989 - İlyas Yalçıntaş, Şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

M.Ö.7 Mart 322 - Aristo, Antik Yunan filozof, klasik Yunan felsefesinin kurucularından ve Platon'un öğrencisi (d. MÖ 384)

7 Mart 161 - Antoninus Pius, Roma İmparatoru (d. 86)

7 Mart 1274 - Akinolu Thomas, İtalyan din bilgini (öznelci idealizm öğretisinin önde gelen savunucularından) (d. 1225)

7 Mart 1724 - XIII. İnnocentius, Papa (Katolik Kilisesi dini lideri) (d. 1655)

7 Mart 1875 - John Edward Gray, Britanyalı zoolog (d. 1800)

7 Mart 1922 - Axel Thue, Norveçli matematikçi (d. 1863)

7 Mart 1932 - Aristide Briand, Fransız politikacı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1862)

7 Mart 1942 - Lucy Parsons, Amerikalı siyahi sendikacı (d. 1853)

7 Mart 1954 - Otto Diels, Alman kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1876)

7 Mart 1967 - Alice B. Toklas, Amerikalı yazar ve Gertrude Stein'ın hayat arkadaşı (d. 1877)

7 Mart 1975 - Mikhail Bakhtin, Rus filozof ve edebiyat teorisyeni (d. 1895)

7 Mart 1981 - Mustafa Santur, Akademisyen ve İTÜ Rektörü (d. 1905)

7 Mart 1981 - Kiril Kondrashin, Rus orkestra yönetmeni (d. 1914)

7 Mart 1987 - Henri Decaë, Fransız görüntü yönetmeni (d. 1915)

7 Mart 1989 - Bahaeddin Ögel, Tarihçi (d. 1923)

7 Mart 1990 - Çetin Emeç, Gazeteci ve yazar (Hürriyet gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi) (d. 1935)

7 Mart 1998 - Adem Jashari, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) kurucusu (d. 1955)

7 Mart 1999 - Stanley Kubrick, Amerikalı yönetmen (d. 1928)

7 Mart 2004 - Paul Edward Winfield, Amerikalı siyahi oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1939)

7 Mart 2005 - Debra Hill, Amerikalı senarist ve film yapımcısı (d. 1950)

7 Mart 2006 - Ali Farka Touré, Malili gitarist ve Afrika'nın önemli bir müzisyeni idi (d. 1939)

7 Mart 2012 - Włodzimierz Wojciech Smolarek, Polonyalı eski millî futbolcu (d. 1957)

7 Mart 2017 - Lynne Irene Stewart, Amerikalı kadın savunma avukatı (d. 1939)

7 Mart 2018 - Yaşar Gaga, Türk pop müziği şarkıcısı ve menajer (d. 1966)

7 Mart 2018 - Charles Tone, Amerikalı siyasetçi (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?