Pazar günü sokağa çıkma yasağının olduğu iller

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün epey zaman sonra ilk kez risk haritasında kırmızı renkle işaretli çok yüksek riskli iller(Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.) dışında kalan illlerde Cumartesi sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak.

Yine de lütfen tedbiri elden bırakmayalım.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel Boğaz’da tekneyle Amerikalı turisti gezdiriyormuş.

Amerikalı tekne Dolmabahçe Sarayı'nın önünden geçerken sormuş:

-“Bu saray ne kadar zamanda yapılmış?”

Temel :

-“5 yılda.” diye cevap vermiş.

Amerikalı:

-“Hımm, bizde olsa 1 yılda yapılırdı.” demiş.

Biraz sonra tekne Ortaköy Camisi'nin önünden geçerken Amerikalı yine sormuş:

-“Bu cami ne kadar zamanda yapılmış?”

Temel:

-“2 yılda.” demiş.

Amerikalı:

-“Bizde olsa 3 ayda biterdi.” demiş bu sefer...

Temel sinir olmuş. Tekne Boğaz Köprüsü'nün altından geçerken Amerikalı yine sormuş:

-“Bu köprü ne kadar zamanda yapıldı?”

Temel cevap vermiş:

-“Hancisi? Bu mu? Bilemeyeceğum. Bu dün burada yok idu.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Çünkü insanın çekileceği en güzel yer kendi içidir." demiş Marcus Aurelius...

Bence de en güzeli insanın kendi içine kapanması.

Hiç kimse incitemiyor sizi orada...

(Sözü bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çıtır çıtır, ortadan ikiye ayrılabilen, fast food patatesi yapmak istiyorsanız; patatesi düşük ısıda kısa süreli kızartıp oda ısısında bekletin. Daha sonra yüksek ısıda kızdırılmış yağda tekrar kızartın."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Bir insan tüm hayatı boyunca ortalama 2 yüzme havuzunu dolduracak kadar salya üretmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

MSB'den düşen helikopterle ilgili yeni açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi helikopterin Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğramasının ardından yapılan ilk incelemelerde; enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmamıştır. İlk bilgiler ışığında, kaza kırım olayının bölgedeki hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir" denildi.

Ankara’da ekmeğe yapılan zam iptal edildi

Ankara Valiliği, kentte ekmeğe yapılan zamla ilgili açıklama yaptı. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

* Ankara Ticaret Odası tarafından valiliğimize gönderilen ekmek ve pide fiyat tarifelerinde yapılmak istenen zam oranına, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda valiliğimizce yapılan itiraz komisyonda değerlendirilmiş ve komisyonca Ankara Ticaret Odası’nın gönderdiği tarife iptal edilmiştir.

* Yine ilgili mevzuat çerçevesinde Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından valiliğimize gönderilen ekmek ve pide fiyat tarifelerine yaptığımız itiraz da komisyonda değerlendirilmiş ve komisyonca itirazımız oy çokluğu ile reddedildiği için valiliğimizce yasal yetkimiz kullanılarak adı geçen tarifeye yönelik Ticaret Mahkemesi’nde itiraz davası açılmıştır.

Korona haberlerine gelince:

Hangi ilde ne yasak ne serbest? İşte Pazar günü sokağa çıkma yasağının olduğu iller!

Koronavirüsle mücadelede yeni bir dönem başlıyor. Kabine toplantısında açıklanan ve İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile çerçevesi çizilen kontrollü normalleşme dönemi hafta sonu yasakları ile devam ediyor. 'Yerinde karar' dönemi olarak adlandırılan kontrollü normalleşmenin ilk hafta sonu uygulamasında risk durumlarına göre bazı illerde yasak tamamen kaldırılırken, riskli olan illerde de yasaklar devam edecek. Milyonlar yaşadıkları illerde 6-7 Mart Cumartesi ve Pazar günü, sokağa çıkma yasağının olup olmadığını sorguluyor. Peki, bugün sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Cumartesi-pazar sokağa çıkma yasağı var mı?

Hafta sonu geldi çattı. Şimdi ise, kontrollü normalleşmenin ilk hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Vaka sayıları ve risk haritasına göre, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, yeni kararlar hayata geçirilirken, sokağa çıkma yasağı olan ve olmayan iller ise düşük, orta, yüksek riskli şehirler haritasına göre belli oldu.

HANGİ ŞEHİRLERDE NE YASAK, NE SERBEST?

MAVİ İLLER (Düşük risk)

(Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van.)

- Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hem cumartesi, hem pazar kaldırıldı. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor.

- Okul öncesi, ilkokullar, ortaokul ve liseler açık.

- Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık. Bu işletmelerde HES kodu zorunlu.

- Halı saha, yüzme havuzu tesisleri 09.00-19.00 saatleri arasında açık.

- 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

- Nikah ve düğünler kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

SARI İLLER (Orta risk)

(Ankara, Adana, Afyonkarahisar, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.)

- Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hem cumartesi, hem pazar kaldırıldı. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi, hem hafta sonu sürüyor.

- Okul öncesi, ilkokul ortaokul ve liseler açık.

- Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık. Bu işletmelerde HES kodu zorunlu.

- Halı saha, yüzme havuzu tesisleri 09.00-19.00 saatleri arasında açık.

- 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

- Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

TURUNCU İLLER (Yüksek risk)

(İstanbul, İzmir, Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.)

- Cumartesi sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, sadece pazar günü yasak. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi, hem hafta sonu sürüyor.

- Okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar açık.

- Ortaokul ve liseler kapalı, ancak liselerde yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

- Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık. HES kodu zorunlu.

- Halı saha, yüzme havuzu tesisleri kapalı.

- 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sokak süreleri ise 3 saatten 4 saate yükseltildi.

- Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

KIRMIZI İLLER (Çok yüksek risk)

(Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.)

- Cumartesi sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, sadece pazar günü yasak. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor.

- Okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar açık.

- Ortaokul ve liseler kapalı, ancak liselerde yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

- Yeme-içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri kapalı.

- Halı saha, yüzme havuzu tesisleri kapalı.

- 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sokak süreleri ise 3 saatten 4 saate yükseltildi.

- Nikah ve düğünler, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

(GerçekGündem)

1 milyon doz, aşı masrafı içindi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin'den Türkiye'ye gönderilen 1 milyon doz Sinovac aşısının bedava geldiğini, Devlet Malzeme Ofisi'ne (DMO) dozu 12 dolara gelecek şekilde 12 milyon dolara satıldığını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun iddiası üzerine gözler, Sinovac'ın Türkiye distribütörü olan Keymen İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne çevrildi. Bu firma, 2013'ten bu yana Sinovac'ın distribütörlüğünü yapıyor. Sinovac'dan Hepatit A aşısını yıllardır Türkiye'ye getiriyor. Ayrıca Hindistan, Endonezya ve Güney Kore'deki ilaç ve aşı şirketlerinin de temsilciliğini yapıyor. Hepatit B'nin yanı sıra BCG, çocuk felci, kızamık gibi sekiz aşıyı ithal ediyor. Bugüne kadar suskunluğunu koruyan Keymen'in sahibi Cantürk Alagöz, ilk kez SÖZCÜ'ye konuştu:

Pandemi başladığında ne yaptınız?

Sinovac'ın Covid için çalışma yaptığını biliyordum. Nisanda Sinovac, “Türkiye klinik çalışmada bulunmak ister mi?” diye talepte bulundu. Sinovac'ın dünyaca ünlü ‘Science' dergisinde yayınlanan Faz 1 ve Faz 2 sonuçlarını okumuştum. Emin oldum ki, aşı güvenilir. Sağlık Bakanlığı'na klinik çalışma başvurusu yaptım. Eylül 15'te onay aldık.

■ Neden uzun sürdü?

Hacettepe Üniversitesi Etik Kurulu çok titizlendi. Sonuçta bilinmeyen bir aşı.

■ Kaç aşı getirildi?

13 bin gönüllü esas alınarak aşı getirildi. Klinik çalışmanın yüzde 90'ını ben sağladım. En basiti PCR testleri, antikor testleri…

■ Aşılar klinik aşamada torpilli kişilere uygulandı mı?

Bu doğru değil.

■ CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AK Partililere uygulandığını iddia ediyor.

Yok, aşılanmadılar.

■ Bazı kişiler aşılandı mı?

Bilmiyorum.

■ Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği 1 milyon dozluk aşının bedava verilmesi nedir?

Aşının tamamını hazır ürün olarak getirmiyoruz. İstediğimiz miktarda alabilmek için Türkiye'de dolum yapalım dedik. Dolum için yatırım gerekiyor. Nedir bu? Vial (Dolum yapılan şişe) almanız lazım. Enjektör de var. Siparişlerini verdik. Bir milyon doz rakamı var ya, onun üzerinde ödedik.

■ Ne kadar masraf yaptınız?

12 milyon doların üzerinde. Masrafım bedava geldiği söylenen aşılardan fazla.

■ Sinovac'la mahsuplaştınız, öyle mi?

O vialleri, şırıngaları ben alıyorum ya, yatırımı yapıyorum ya, dolum tesislerine para ödeniyor ya… Onları kim ödüyor? Parayı nereden alacağım?

■ Herhalde tek kazancınız bu değildir.

Kazancım Sinovac'la yıllara dayalı distribütörlük anlaşmamla sınırlıdır. Bakın, ben aldığım fiyatın üzerine kuruş koymam. Dünyanın en uygun fiyatına alınan aşıda ciddi katkım var. Devletin bir kuruşunun cebime girmesini ar bilirim. Bu, göçük altındaki vatandaşın cebindeki parayı çalmaya benzer. Aşılama dozu arttıkça iftira artıyor.

■ Dava açacak mısınız?

Murat Emir'e evet… Gelen her aşı hepimizin annesine ve çocuğuna yapılıyor. Dikkat edin, ölüm oranları düştü. En az yüzde elli aşının etkisi var. Gurur yaşıyorum, bana nasip oldu diye. Bakın, anlaşma yapılırken koşul, siparişin yüzde 50'sinin peşin ödenmesiydi. Ancak ihale kanunu cevaz vermiyor. Devlet avans teminat mektubunu almadan ödeme yapamaz. Çin de bu şartı kabul etmedi. Çin'in peşinattan vazgeçmesi benim risk almamla kalktı. DMO'ya teminat mektubunu ben verdim. Bunlar ciddi rakamlardı. Hiçbir bankadan kredi vermediler.

■ Niye?

Çünkü güvenmiyorlardı. Diyorlar ki, ne olur ne olmaz, daha ortada bir şey yok, sonuç başarısız çıkarsa… Türkiye'nin “Başarısız olursa para geri ödenir” koşulu vardı. Çinliler kabul etti. Bankalar buna bile takıldı. Demek başarısız olacak diye.

■ İhtiyacımız olan aşının neden yarısı temin edilebildi?

Firmalar büyük riske girip aşı üretmeye başladılarsa da kapasiteleri belli. O ihtiyacın karşılanması kolay değil.

■ Çin'den en çok aşıyı alan biz miyiz?

Biziz. 50 milyon doz için anlaşmamız var.

■ Geri kalanı ne zaman alacağız?

Çin sağlık otoritesinin onayına bağlı. İzin alındıkça yüklemeler yapılıyor. Ürün sıkıntısı yok. Mart sonunda 50 milyon gelir.

■ 100 milyon alacağımız söylendi.

İzinler netleşirse Türkiye, haziran ve temmuza kadar toplumun tamamını aşılar.

■ Dozuna ne kadar veriyoruz?

Fiyatı söylemeyeceğim. Dünyadaki en uygun fiyata aldık.

■ 10 doların üzeri değil mi?

Civarında. (Sözcü)

Vaka sayısı hızla artıyor! 9 ilde karantina kararı alındı

Türkiye bir yandan normalleşmeye dönerken bir yandan da artan vakaların önüne geçmeye çalışıyor. Ülke genelinde denetimler sıklaştırılırken bugün 9 ilde karantina kararı alındı.

KASTAMONU

Çatalzeytin ilçesine bağlı Sırakonak Köyü Güneyli Mahallesi'nde 5 kişinin Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Bunun üzerine Çatalzeytin İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği Sırakonak köyü Güneyli Mahallesi, 4 Mart 2021 yılı itibariyle 10 gün süreyle karantinaya alındı.

BARTIN

Geçtiğimiz günlerde Ulus ilçesine bağlı Hisarköy'de mutasyonlu virüs vakası tespit edilmesi üzerine Hisar köyüne bağlı 4 mahalle karantina altına alınırken yapılan filyasyon çalışmalarının ardından Hisar köyünün tamamı, Zafer köyü ve Uluköy'ün de karantinaya alınmasına karar verildi. 

SAKARYA

Karasu ilçesinde artan corona virüs vakalarıyla beraber karantinaya alınan hanelerde arttı. Bu doğrultuda Kızılcık Mahallesi'nde bulunan üç ev daha karantinaya alındı. 

GÜMÜŞHANE

Valilikten yapılan açıklamada, Gümüşhane merkez Akgedik köyünde pozitif vaka ve temaslı sayısının fazla olması nedeniyle, karantina tedbiri uygulanacaktır” denildi.

AKSARAY

Kırmızı kategoride yer alan Aksaray'da bin 500 kişilik denetleme ekibiyle sahaya inen Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Pazar günü istisnasız sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındığına dikkat çekerek, “Genel bir kararla cumartesi günü herhangi bir problem yok. Ama pazar günü istisnalar da ortadan kaldırılarak Aksaray'da sokağa çıkma yasağı var ve hiçbir vatandaşımız hiçbir şekilde sokağa çıkmayacak. Bakkallar kapalı, manavlar kapalı, parklar kapalı bir gün boyunca sabretmek zorundayız” dedi. Vali Aydoğdu, “Şu an Yenikent beldemizde ve bir köyümüzde karantina var. Onun dışında her şey kontrol altında” dedi.

DİYARBAKIR

Silvan İlçe Sağlık Müdürü Mahmut Utangaç, yaptığı açıklamada, “Demirkuyu Mahallesine bağlı Darısever mezrasında 5 kişilik ailede mutasyonlu virüs tespit edildi. Filyasyon ekiplerimiz tarafında yapılan taramalarda mezrada ikamet eden 200 kişinin testi alındı. Yapılan test sonucu 16 kişinin corona virüs testi pozitif çıktı. Mezrada testi pozitif çıkan vatandaşların tedavileri evde devam ediyor” dedi. 

SİNOP

Sinop’un Boyabat ilçesinde bir köyde, corona virüsü tedbirleri çerçevesinde karantina uygulaması başlatıldı. 

EDİRNE

Türkiye haritasında kırmızıyla işaretli iller arasında çok yüksek riskli olarak belirtilen Edirne'de, yaşanan son gelişmeler hakkında Edirne Tabipler Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun, açıklamalarda bulundu. Edirne'nin İpsala ve Keşan ilçelerinde vaka artışlarının devam ettiğini belirtti. Keşan ve İpsala'da bazı bölgelerin karantinaya alındığı açıklandı.

AMASYA

Amasya’nın Göynücek ilçesine bağlı Karayakup köyü, corona virüsü tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Köyde İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 14 gün süreyle sokağa çıkma kısıtlaması başlatıldı. 

Jandarmanın 'Konyalım yürü ama maskeyle, mesafeli bir şekilde yürü' anonsu dikkat çekti

Koronavirüs risk değerlendirme haritasında çok yüksek riskli iller arasında yer alan Konya’da jandarma ekipleri de vatandaşları tedbirli olması için uyarılarda bulunuyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Dinamik Denetim Süreci" konulu genelge kapsamında Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri megafonla maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi uyarısı yapıyor. Ekipler sorumluluk alanlarında araçla dolaşarak megafondan, “Kıymetli vatandaşlarımız, salgın nedeniyle kontrollü normalleşme dönemindeyiz. Koronavirüs haritasında rengimiz kırmızıdır. Gelin, el birliğiyle rengimizi maviye dönüştürelim. Hayatımızın her alanının normalleşmesi için sadece yapmamız gerekenler maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaktır. Sağlıktan büyük zenginlik yoktur. Lütfen kurallara uyalım, uymayanları uyaralım. Konyalım yürü ama maskeyle mesafeli bir şekilde yürü” şeklinde uyarılarda bulundu.(Mynet)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 19 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 84. doğum günü olan Ege Ernart’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ege Ernart, 6 Mart 1937 tarihinde, İstanbul'da doğdu. 1959'da Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne devam etti.

Daha lise yıllarından başlayarak şiir, tiyatro, oyunculuk, yönetmenlik ve felsefeyle ilgilendi. Sınıf arkadaşları arasında Erol Günaydın, Asaf Çiğiltepe, Bilge Zobu, Ergun Köknar, Duygu Sağıroğlu ve Çetin İpekkaya gibi ileride onun gibi tiyatroyu meslek olarak seçecek isimler vardı. Üniversitedeyken farklı tiyatrolarda profesyonel olarak sahneye çıktı. 1963 yılında Arena Tiyatrosu'nda sahnelenen Jaroslav Hašek'in Aslan Asker Şvayk adlı oyununda sarhoş papaz Katz rolünü üstlendi. Bu rolü oynarken Amerikalı yönetmen Jules Dassin'in dikkatini çekti. Dassen o sırada konusu Türkiye'de geçecek olan Topkapı adlı bir macera filminin hazırlıkları içindeydi. Jules Dassin ABD'de McCarthy'nin hışmına uğramış ve ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. Fransa'ya yerleşmişti ve kariyerine bu ülkede devam ediyordu. Ege Ernart, Jules Dassin'le beraber Paris'e giderek dokuz ay boyunca Topkapı filmindeki rolüne hazırlandı. Bu eğlenceli soygun filminde Topkapı Müzesi'nde bir soygun planlayan uluslararası bir çetenin peşine düşen Türk istihbarat şefi Binbaşı Ali Tufan rolünü oynamıştı. Sonraki iki yılda iki Türk filminde daha oynadı.

1968 yılında Manajans'ta metin yazarı olarak reklamcılığa başladı. Burada yakın dostu Ferit Edgü'yle birlikte çalışıyorlardı. Birlikte reklamcılık dilinde yeni bir çığır açtılar. O tarihlere gelinceye kadar çeviri kokan bir Türkçeyle yazılmakta olan reklam metinlerini sade ve gündelik bir Türkçeyle yazmayla başladılar. Bu da reklamların vuruculuğu arttırdı. Bu ajansta birlikte çalıştığı reklamcılar arasında Vural Sözer, Egemen Berköz ve Eli Acıman'ın yanı sıra sonradan Türk sinemasında ünlü bir yönetmen olacak olan Yavuz Turgul da vardı. Ernart, 1971'de Ferit Edgü ve Affan Başak ile birlikte kendi reklam ajansı Ajans Maya'yı kurdu. 1976'da bu kez de Ajans Konsey'i kurdu. İzocam, Tofaş, Beymen, Shell gibi büyük kampanyalara imza atmış, E.C.A. için Bay Elmor karakterini yaratmıştı.

1979 yılında bağımsız (freelance) reklam yazarlığı ve yönetmenliğine başladı. Bu Türk reklamcılık tarihinde ilk kez oluyordu. TÜSİAD kampanyasını ve Anavatan Partisi'nin 1983 ve 1984 seçim kampanyaları ile Turgut Özal'ın "İcraatın İçinden" programlarını yaptı, metinlerini yazdı. 1986 sonunda kuzeni ve o zamanki Manajans Genel Müdürü Faruk Atasoy ile birlikte Birikim’i kurdu. Ölümüne kadar da bu ajansta başkan yardımcısı olarak reklamcı hayatını sürdürdü.

Ege Ernart, 21 Ocak 2002 tarihinde, 64 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle hayata veda etti.

2003 yılında Ege Ernart'ın yaşam öyküsü ile tiyatro ve reklamcılık alanındaki çalışmalarını konu alan bir biyografi kitabı yayımlanmıştır. "Ege Ernart: Bir 'Öncü Reklamcı've Sıradışı Yaşamı" adlı bu kitabın yazarı Kemal Sezer'dir. Kitabın arka kapağında şunlar yazmaktadır:

"Önüne geçilmez bir merak, acele yaşanan soluk soluğa bir yaşam...

Beyoğlu'nun en ucuz meyhanelerinde vatmanlarla ve hamallarla söyleşilen geceler...

Korkunç bir kültür birikimi, tokat gibi şiirler...

Avangard tiyatronun başkaldırı simgelerinden, Rahip Katz ve Abdülhamit rollerinin unutulmaz oyuncusu...

Zamana ve mekana bağlanmadan yaşayan anarşist bir ruh..."

Oynadığı tiyatro oyunları:

"Zilli Zarife" - Seyircilerin arasında oturan bir sivil polis

"Aslan Asker Şvayk" - Sarhoş papaz Katz (Arena Tiyatrosu) (1963)

"Übü" (Arena Tiyatrosu)

"Kayıp Mektup" (Arena Tiyatrosu) (1963)

"Konserve Asker" (Özel Kadıköy Tiyatrosu) - (1964) Çevirmen: Halit Akçatepe

"Hizmetçiler" - Sahneye koyan Ege Ernart (Gen-Ar Tiyatrosu) (1965)

"Albay ve Ben" (Özel Kadıköy Tiyatrosu) (1965)

"Ah Biz Eşekler" - (Gen-Ar Tiyatrosu) (1966) Eser: Aziz Nesin

"Kır At" - Hem oyuncu hem sahneye koyan (Gen-Ar Tiyatrosu) (1968)

"İttihat ve Terakki" - Abdülhamit (Dormen Tiyatrosu ve Gülriz Sururi Engin Cezzar Topluluğu ortak yapımı) (1969)

Filmografisi:

1964 - Topkapı - Binbaşı Ali Tufan

1965 - Tehlikeli Adımlar - Abdi

1966 - Fakir ve Mağrur - Engin

(İnternette yaptığım araştırmada yazdığı şiirlere ulaşamadım ne yazık ki.)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 73 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Kemalettin Kamu'nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

İZMİR'E TAHASSÜR

Anne, deniz nerde, yalımız nerde?

Hani gideceğimiz İzmir'e der de

Beni uyuturdun dizinde anne!

Geçende ablam da öyle diyordu

Bu bahar İzmir'e girmezse ordu

Kanmam sözünüze sizin de anne!

Yeşil bir bahara büründü dağlar

Bülbüllü bahçeler, üzümlü bağlar

Kimlerin işine yarıyor anne!

O bağlar nerede, bahçeler nerde?

Her akşam güneşin battığı yerde

Gözlerim İzmir'i arıyor anne!

Şimdi bir kuş olsam, kanadım olsa

İzmir'e giden yol eğer bu yolsa

Bir başıma bile giderim anne!

Bir çetin bilmece sorsam Paşa'dan

Söylemem memleket bağışlamadan

Mutlaka İzmir'i isterim anne!

#KemalettinKamu

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

3. Cemrenin Toprağa Düşmesi

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemreler düşmeye başlamaktadır.(*) Vatandaşlar arasında kıştan bahara geçişin sembolü olan cemrelerin, toplamda üç tane olduğuna inanılmaktadır. "Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre birincisinin havaya (19-20 Şubat), ikincisinin suya (26-27 Şubat), üçüncüsünün de (5-6 Mart) toprağa düştüğü kabul edilmektedir. "Cemre düşmesi", "Bahar Bayramı" olan Nevruz'un yaklaştığına da işaret etmektedir. Birinci cemrenin gelişiyle birlikte bahar için geri sayım başlamaktadır. Toprağa, havaya ve suya düşen cemreler tamamlandığında ise baharın gelişi de tamamlanmış olmaktadır. "Cemre düşmesi" ayrıca hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanlarının otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade etmektedir.

(*) Eskiden yıl "Kasım ve Hızır günleri" olmak üzere ikiye ayrılırdı. 180 gün süren "Kasım günleri"ne, kasım ayının sekizinci günü girilirdi. "Hızır günleri" ise 186 gün sürerdi. Kasım'ın kırk altısında "Kırk" anlamına gelen Erbain; seksen altıncı günü ise "Elli" anlamına gelen Hamsin girerdi. Kasım'ın ilk doksan günü kışın en şiddetli günleriydi. Erbain ve Hamsin aylarıyla beraber kışın en şiddetli günleri yaşanmış olurdu. Kasım'ın doksanı halk arasında "kantar ağdı" şeklinde ifade edilirdi. Yani Kasım'ın ilk doksan günü geçtikten sonra kantar yaza doğru ağmış olurdu. Kasım'ın yüzüncü günü halk arasında "Geldik yüze, çıktık düze", yüz ellinci günü ise "Yüz elli, yaz belli" sözleriyle karşılanırdı. Kasım'ın yüz beşinde (19–20 Şubat) ilk cemre havaya, yüz on ikisinde (26–27 Şubat) ikinci cemre suya, yüz on dokuzunda (5–6 Mart) üçüncü cemre toprağa düşerdi. Bu şekilde bu tarihlerden itibaren sırasıyla hava, su, toprak ısınmış olurdu.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

6 Mart 1521 - Ferdinand Magellan, Guam'a vardı.

6 Mart 1714 - İngiliz mühendis Henry Mill, daktilo makinesinin patentini aldı.

6 Mart 1853 - Giuseppe Verdi'nin La Traviata operası, Venedik'te ilk kez sahnelendi.

6 Mart 1869 - Dimitri Mendeleyev, ilk periyodik tabloyu açıkladı.

6 Mart 1899 - Bayer, aspirini ticari bir marka olarak kayıt altına aldı.

6 Mart 1902 - Real Madrid Futbol Kulübü kuruldu.

6 Mart 1919 - III. Enternasyonal kuruldu.

6 Mart 1924 - Türkiye'nin 2. Hükümeti, İsmet İnönü'nün Başbakanlığında kuruldu.

6 Mart 1925 - Takrir-i Sükûn Kanunu'na dayanılarak İstanbul'da 6 gazete ve dergi, (Tevhidi Efkar, İstiklal, Son Telgraf, Aydınlık, Sebilülreşat ve Orak Çekiç) Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

6 Mart 1943 - Rommel, Alman Afrika Kolordusu Komutanlığı görevini bıraktı.

6 Mart 1946 - İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar "Eniac", ABD'de kullanıma girdi. "Eniac", elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak 1955'e kadar kullanıldı.

6 Mart 1947 - Milliyetçi öğrenciler, Ankara'da Ulus Meydanı'nda toplanarak, solcular aleyhine gösteri yaptılar ve solcu öğretim üyelerinin üniversiteden uzaklaştırılmasını istediler.

6 Mart 1948 - Anadolu Ajansı'nda 1925'te şirket kurucuları arasında yer alan ve başyazarı olan ünlü şair, yazar ve gazeteci Kemalettin Kamu, 47 yaşında Ankara'da öldü.

6 Mart 1949 - Kadınlığı Koruma ve Sosyal Yardım Cemiyeti kuruldu. Cemiyet, kimsesiz kızlara ve dul kadınlara yardım etme amacını benimsedi.

6 Mart 1952 - İstanbul'da yılın ilk aylarında işlenen cinayetlerde ciddi bir artış tespit edildi. Bunun üzerine nedenlerini araştırmak ve önleyici tedbirler alınmasını sağlamak amacıyla, Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay Başkanlığında ilmi bir heyet toplandı.

6 Mart 1957 - İsrail Birlikleri, Sina Yarımadası'ndan çekildi.

6 Mart 1957 - Afrika'da "Altın Kıyısı", Gana adını alarak bağımsızlığını ilan etti.

6 Mart 1961 - İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Türkiye üzerinden geçerken Ankara'ya uğradı. Esenboğa Havaalanı'nda Devlet ve Hükûmet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel tarafından karşılanan II. Elizabeth, Gürsel ile 40 dakika görüştükten sonra, Türkiye'den ayrıldı. Gazetecilerin ısrarlı sorularına Cemal Gürsel şu yanıtı verdi: "İngiltere kraliçesi ile ne konuşulursa onları konuştuk. Gazetecileri enterese edecek hiçbir şey de konuşulmadı. Ötesini siz de biliyorsunuz" dedi.

6 Mart 1962 - Ekrem Alican, Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanlığından istifa etti.

6 Mart 1962 - Niyazi Akı, İstanbul Valisi olarak göreve başladı

6 Mart 1964 - Cassius Clay, resmi olarak Muhammet Ali adını aldı.

6 Mart 1969 - Atatürk'ün yakın arkadaşlarından eski Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, eski Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali ve eski Millî Eğitim Bakanı Cemal Hüsnü Taray, törenle Yeni Türkiye Partisi'ne girdi. Tevfik Rüştü Aras Atatürk'ün ölümünden bu yana ilk defa bir siyasi partiye üye oldu.

6 Mart 1970 - İstanbul'da Sultanahmet İktisadi ve Ticaret Akademisi'nde bir konferans veren Amerikalı Profesörün üzerine bir torba un dökülerek başına da yumurta atıldı. "Kahrolsun Amerikan Uşakları", "Yankee go home" diye atılan sloganlar sonucu, Amerikalı profesör konferansı yarıda bıraktı.

6 Mart 1970 - Türkiye'nin 32. Hükümeti, Süleyman Demirel'in Başbakanlığında kuruldu.

6 Mart 1972 - TBMM Adalet Komisyonu; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam cezalarını onayladı.

6 Mart 1972 - MHP Niğde Senatörü Arif Kudret Bayhan, otomobille İtalya'dan Fransaya geçerken, 146 kilo baz morfinle yakalandı. Yargılanan Kudret Bayhan, 15 yıl hapse mahkûm oldu.

6 Mart 1974 - Hilâfetin kaldırılışının 50. yılı dolayısıyla, PTT tarafından çıkarılması kararlaştırılan seri pulların basımı, Millî Selamet Partili Bakanların önerisi üzerine durduruldu.

6 Mart 1974 - İngiltere'de seçimleri, İşçi Partisi kazandı. Harold Wilson Başbakan oldu.

6 Mart 1977 - Başbakan Süleyman Demirel, 1 saat 10 dakika süren bir televizyon konuşması yaptı. 1977 bütçesinin hedeflerini anlattı ve "Bir milyondan başladık, 100 milyara geldik. Türkiye trilyonları telaffuz etmeye alışmalıdır" dedi.

6 Mart 1980 - Maliye Bakanı İsmet Sezgin, dünyada yiyecek maddesi ithal etmeyen birkaç ülkesinden biri olan Türkiye'nin bu özelliğini, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu yıl kaybettiğini söyledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlardan dolayı, 1980 yılı içerisinde yağ ve şeker ithal edileceğini söyledi.

6 Mart 1981 - Yunanistan, Ege hava sahasındaki bazı kısıtlamaları kaldırdığını açıkladı.

6 Mart 1983 - Resmi verilere göre son üç yılın fiyat artışları, 250 dolayında gerçekleşti. En çok artış ise KİT ürünlerinde oldu.

6 Mart 1984 - ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yapılması önerilen askeri yardımda, 39 milyon dolar kesinti yapılmasını kararlaştırarak, yardımı 716 milyon dolara indirdi.

6 Mart 1984 - Askeri Yargıtay, Milliyet gazetesi yazarı Metin Toker ile Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından verilen mahkûmiyet kararını bozdu.

6 Mart 1984 - 60 bin öğrenciyi kapsayan öğrenci affı, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.

6 Mart 1986 - Basın tarafından "Basına Sansür Yasası" olarak tanımlanan "Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası", TBMM'de kabul edildi.

6 Mart 1987 - Erzincan Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülen Espiye Dev-Yol davasında; 1 sanık ölüm, 20 sanık ise 2-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

6 Mart 1987 - IMF raporunda, Türkiye'de asgari ücretin son bir yılda yüzde 20 gerilediği belirtildi.

6 Mart 1987 - Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarını bombalamasını eleştiren İran ve Libya'yı yanıtlayan Ankara; "Harekatın üçüncü bir ülkeyi ilgilendiren bir yönü yok" dedi.

6 Mart 1987 - Herald of Free Enteprise adlı İngiliz feribotu, Zeebrugge-Belçika'dan Dover-İngiltere'ye doğru yola çıktıktan 90 saniye sonra ters dönerek battı: 193 kişi öldü.

6 Mart 1992 - Michelangelo virüsü, bilgisayarları etkiledi.

6 Mart 1992 - Güneş gazetesi, mali kriz nedeniyle yayımına ara verdi.

6 Mart 1993 - Dev-Sol davası sanıklarından Latife Ereren, muhbir olduğu iddiasıyla Bayrampaşa Cezaevi'nde örgüt üyesi arkadaşları tarafından öldürüldü.

6 Mart 1993 - İstanbul'un Kartal ilçesinde bir eve düzenlenen Polis baskınında, aralarında Dev-Sol'un liderliğini ele geçirmeye çalışan Bedri Yağan'ın da bulunduğu üçü kadın beş kişi öldürüldü. Bedri Yağan, Gülcan Özgür, Hemşireler Derneği İstanbul Şubesi'nin eski Başkanı Menekşe Meral ve ev sahibi Rıfat Kasap ile eşi Asiye Fatma Kasap öldürülürken; Rıfat ve Asiye çiftinin çocukları 2,5 yaşındaki Özgür ile 6 aylık Sabahat baskından sağ olarak kurtuldu. Bedri Yağan'ın babası, oğlunun çatışma sonucu ölmediğini, infaz edildiğini, ölen militanların avukatları da, duvarlarda kurşun izi bulunmadığından, beş kişinin ele geçirilip işkenceyle öldürüldüğünü ileri sürdüler. Sosyaldemokrat Halkçı Parti Merkez Yönetim Kurulu da, olayı yargısız infaz olarak nitelendirdi.

6 Mart 1993 - Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) Genel Başkanı Cem Boyner'in, "Ordu demokrasiyi tehdit ediyor" sözleri üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.

6 Mart 1995 - Türkiye'nin 1963'te Ankara Antlaşması'yla başlattığı Avrupa'yla bütünleşme sürecinde bir adım daha atıldı. Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması, Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın tarafından imzalandı.

6 Mart 1997 - Picasso'nun Tête de Femme adlı tablosu, Londra'daki bir galeriden çalındı. Bir hafta sonra da bulundu.

6 Mart 1998 - TBMM Karma Komisyonu, DYP Mİlletvekili Mehmet Ağar'ın dokunulmazlığını, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün serbest bırakılmasını sağladığı iddialarını içeren dosya nedeniyle ikinci kez kaldırdı.

6 Mart 1999 - Hindistan'da bulunan Senragadha Volkanı, saat 05:45'te püskürdü.

6 Mart 2002 - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gazeteci-yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun ile İran rejim muhalifi Ali Akbar Gorbani'nin öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan İslami Hareket Örgütü'nün İcra Şurası üyesi İrfan Çağırıcı hakkındaki idam cezasını onadı.

6 Mart 2007 - Endonezya'da 6,3 şiddetinde deprem: En az 70 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

6 Mart 2007 - Türkiye'de işsizlik oranı, 2006 yılında yüzde 9,9 olarak açıklandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

6 Mart 1475 - Michelangelo, İtalyan heykeltıraş, ressam, mimar ve şair (ö. 1564)

6 Mart 1483 - Francesco Guicciardini, İtalyan tarihçi, diplomat ve devlet adamı (ö. 1540)

6 Mart 1619 - Cyrano de Bergerac, Fransız asker, oyun yazarı ve şair (ö. 1655)

6 Mart 1787 - Joseph von Fraunhofer, Alman fizikçi (ö. 1826)

6 Mart 1791 - Anna Claypoole Peale, Amerikalı ressam (ö. 1878)

6 Mart 1806 - Elizabeth Barrett Browning, İngiliz şair (ö. 1861)

6 Mart 1810 - George Robert Waterhouse, İngiliz doğa tarihçisi (ö. 1888)

6 Mart 1872 - Ben Harney, Amerikalı besteci ve piyanist (ö. 1938)

6 Mart 1906 - Lou Castello, Amerikalı aktör ve komedyen (Abbott ve Costello ikilisinin Costello'su) (ö. 1959)

6 Mart 1911 - Frederick Charles Frank, İngiliz teorik fizikçi (ö. 1998)

6 Mart 1925 - Saadettin Erbil, Tiyatro ve sinema sanatçısı (Mehmet Ali Erbil'in babası) (ö. 1997)

6 Mart 1926 - Alan Greenspan, Amerikalı ekonomist.

6 Mart 1926 - Andrzej Wajda, Polonyalı sinema yönetmeni (ö. 2016)

6 Mart 1927 - Gabriel García Márquez, Kolombiyalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 2014)

6 Mart 1928 - Cüneyt Arcayürek, Gazeteci ve yazar (ö. 2015)

6 Mart 1929 - Fazıl İskender, Abhaz yazar (Rusça yazdığı mizahi eserleriyle toplumsal sorunları eleştiren) (ö. 2016)

6 Mart 1932 - Felix Tarasenko, Rus matematikçi (ö. 2021)

6 Mart 1937 - Ege Ernart, Şair, tiyatro, sinema oyuncusu ve reklamcı (ö. 2002)

6 Mart 1937 - Valentina Tereşkova, Sovyet kozmonot (16 Haziran 1963'te fırlatılan Vostok 6 ile uzaya çıkan ilk kadın)

6 Mart 1946 - David Gilmour, İngiliz müzisyen (Pink Floyd)

6 Mart 1951 - Mahmut Gökgöz, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

6 Mart 1954 - Harald Schumacher, Alman futbolcu.

6 Mart 1954 - İzzet Kezer, Gazeteci (ö. 1992)

6 Mart 1954 - Joey DeMaio, Amerikalı müzisyen (Manowar)

6 Mart 1967 - Onur Akın, Özgün müzik sanatçısı.

6 Mart 1968 - Moira Kelly, Amerikalı komedyen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

6 Mart 1968 - Oktay Mahmuti, Makedon basketbol antrenörü.

6 Mart 1970 - Chris Broderick, Amerikalı müzisyen (Megadeth).

6 Mart 1972 - Shaquille O'Neal, Amerikalı basketbol oyuncusu.

6 Mart 1973 - Michael Finley, Amerikalı basketbol oyuncusu.

6 Mart 1974 - Miika Tenkula, Finlandiyalı söz yazarı, bestekâr ve Sentenced grubunun gitaristi (ö. 2009)

6 Mart 1978 - Paola Croce, İtalyan voleybolcu.

6 Mart 1988 - Marina Erakovic, Yeni Zelandalı tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

6 Mart 1836 - Davy Crockett, Amerikalı halk kahramanı, politikacı ve asker (d. 1786)

6 Mart 1836 - Jim Bowie, Amerikalı halk kahramanı ve asker (d. 1796)

6 Mart 1836 - William Barret Travis, Amerikalı avukat ve asker (d. 1809)

6 Mart 1888 - Louisa May Alcott, Amerikalı yazar (ö. 1832)

6 Mart 1900 - Gottlieb Daimler, Alman mühendis ve sanayici (d. 1834)

6 Mart 1920 - Ömer Seyfettin, Yazar (d. 1884)

6 Mart 1930 - Alfred von Tirpitz, Alman amiral (d. 1849)

6 Mart 1935 - Refik Ahmet Nuri Sekizinci, Tiyatro oyuncusu ve oyun yazarı (d. 1874)

6 Mart 1947 - İhsan Eryavuz, Asker, ticaret ve siyaset adamı (d. 1877)

6 Mart 1948 - Kemalettin Kamu, Şair, yazar ve gazeteci (d. 1901)

6 Mart 1955 - Mehmed Emin Resulzade, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucusu (d. 1884)

6 Mart 1967 - Zoltán Kodály, Macar besteci (d. 1882)

6 Mart 1973 - Pearl S. Buck, Amerikalı yazar (d. 1892)

6 Mart 1980 - Yusuf Hikmet Bayur, Siyasetçi ve tarihçi (d. 1891)

6 Mart 1982 - Ayn Rand, Rus asıllı Amerikalı yazar (d. 1905)

6 Mart 1984 - Martin Niemöller, Alman Nazi karşıtı din bilgini, vaiz ve Bekennende Kirche'nin (İtiraf Kilisesi) kurucusu (d. 1892)

6 Mart 1986 - Egemen Bostancı, Organizatör (gösteri dünyasının önde gelen adlarından) (d. 1938)

6 Mart 1986 - Georgia O'Keeffe, Amerikalı ressam (d. 1887)

6 Mart 1987 - Gülistan Güzey, Sinema oyuncusu (d. 1927)

6 Mart 1988 - Mediha Demirkıran, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1926)

6 Mart 1989 - Fecri Ebcioğlu, Şarkı sözü yazarı ve şovmen (d. 1927)

6 Mart 1990 - Taro Kagawa, Japon futbolcu (d. 1922)

6 Mart 1994 - Melina Mercouri, Yunan oyuncu ve politikacı (d. 1920)

6 Mart 1995 - Nehar Tüblek, Karikatürist (d. 1924)

6 Mart 2005 - Hans Bethe, Alman fizikçi (d. 1906)

6 Mart 2005 - Nüzhet İslimyeli, Ressam (d. 1913)

6 Mart 2005 - Teresa Wright, Amerikalı aktris (d. 1918)

6 Mart 2008 - Nedim Otyam, Besteci ve yönetmen (d. 1919)

6 Mart 2011 - Erkan Aydoğan Oflu, Oyuncu (d. 1972)

6 Mart 2013 - Alvin Lee, (doğum adı: Graham Barnes), İngiliz gitarist ve rock müzisyeni (d. 1944)

6 Mart 2014 - Maurice Faure, Fransız eski siyasetçi ve direnişçi (d. 1922)

6 Mart 2014 - Alemayehu Atomsa, Etiyopyalı politikacı (d. 1969)

6 Mart 2014 - Sheila Margaret MacRae (soyadı: Stephens), İngiliz oyuncu, dansçı ve şarkıcı (d. 1921)

6 Mart 2016 - Nancy Reagan, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın eşi (d. 1921)

6 Mart 2017 - Robert Jolin Osborne, Amerikalı oyuncu, seslendirme sanatçısı ve sinema tarihçisi (d. 1932)

6 Mart 2018 - Peter Nicholls, Avustralyalı edebi akademisyen, eleştimen ve yazar (d. 1939)

6 Mart 2019 - Ertuğrul Akbay, Gazeteci, yazar ve aktör (d. 1939)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?