İstanbul'da toplu taşım kısıtlaması kaldırıldı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Yaşadıkları ildeki yasaklarla ilgili kafası karışanlar için bir link vereyim önce sizlere:

Alttaki linkte yaşadığınız şehri tıklayınca orada şu günlerdeki korona yasaklarının neler olduğunu görüyorsunuz.(https://yasakmi.cosasoftworks.com)

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Fadime, pazarda elbise satan Temel’den oğluna pantolon almış. Çocuk pantolonu çok beğendiği için hemen giymiş. Biraz sonra gelen yaz yağmuru ve arkasından açan güneş. Pantolon bir ıslanıp bir kuruyunca çekmiş ve çocuğun poposunun yarısı açıkta kalmış.

Fadime hemen soluğu Temel’in yanında almış ve çocuğun açıkta kalan poposunu göstererek:

-"Hani Ula pu pantalon çok kaliteliydu!" diye bağırmış.

Temel hemen elindeki mezurayla çocuğun yanına gelmiş. Pantolonu ile tişörtü arasındaki açıklığı ölçmüş ve:

-"Müjde hanumefendiciğum!" demiş. "Oğlunuz tam 6,7 cm büyümüş!"

(Fıkrayı bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Kendi kendimize eksikken; her şey eksik kalıyor.” demiş Goethe...

Ve hiçbir zaman da tamamlanmıyor bence.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Marketlerdeki devasa boyuttaki alışveriş sepetlerindense daha küçük olanlarını tercih edin. Büyük sepet kullanmak ne kadar alışveriş yaparsanız yapın dolmayacağından size gereksiz ürün aldırabilir.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Dünyanın en eski üniversitesi El-Ezher Üniversitesidir. 989 yılında Mısır'da kurulmuştur.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

Bitlis’te düşen helikopterde 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da şehit oldu

Gelen son dakika haberine göre, Bitlis’te düşen helikopterde Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da şehit olduğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre, bugün Bingöl’den 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopter Bitlis Tatvan sınırlarında düştü. Helikopterde bulunan 9 askeri personel şehit oldu, 4’ü ise yaralandı. Şehit olanlardan birinin Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi. Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu. (İHA)

Şehitlerimize rahmet, acılı ailelerine de sabır diliyorum. Nur içinde uyusunlar.

 

Boğaziçi eylemi sonrası tutuklanan öğrenci 27 gündür tecritte tutuluyor

Boğaziçi'ne atanan AKP'li kayyum rektöre karşı Kadıköy'de düzenlenen eylemde polis saldırısıyla gözaltına alınan ve ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Şilan Delipalta'nın 27 gündür, havalandırmaya çıkmadan, tecritte tutulduğu öğrenildi. Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Şilan Delipalta'yla görüşen İHD Başkanı Eren Keskin, "Boğaziçi’nden tutuklu Şilan Delipalta ile görüştüm. 27 gündür, havalandırmaya çıkmadan, tecritte tutulduğunu ve artık koğuşa geçmek istediğini söyledi. Güler yüzlü, umutlu, güçlüydü. Herkese selamı var" açıklamasında bulundu. (soLTV)

İzmir depremi açıklaması: Hâlâ risk altındayız

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Hasgür, son aylarda İzmir başta olmak üzere Ege'de yaşanan depremlerle ilgili yaptığı değerlendirmede tehlikenin henüz geçmediğini söyledi. Hasgür, İzmir’de yaşanan depremle ilgili şu bilgileri verdi:

“İzmir’de yaşanan 6.6 şiddetindeki deprem, bu bölgenin karakteristik depremi değildir. Bu deprem Sisam Adası’na yakın gerçekleşti. Bunun arkasından o bölgede bizim gözlemlediğimiz, normal atımlı faylar bakımından 900 artçı sarsıntı oldu. O bölgede oluşacak enerji kısmen azalmış durumda. İzmir’de deprem haritamıza işlenen yatay atımlı yeni faylar var. Bunlar harekete geçmediği için hâlâ risk altındayız. Bunlardan biri Kuzeydoğu - Güneybatı yönünde harekete geçerse büyük enerjiler açığa çıkacaktır. Bizim ilgilendiğimiz asıl faylar bunlardır. Bu bakımdan henüz tehlike geçmiş değil.”

Tektonik olarak Afrika Levhası’nın, Anadolu Levhacığı ile Ege Denizi’nin altına girdiğine dikkat çeken Hasgür, “Literatürde Hellen Yayı denilen, Adriyatik’ten başlayan, Girit’in güneyinden, Rodos’tan ve Datça’ya uzanan bir yay var. Anadolu Levhacığı’nın da Ege Denizi’ne doğru, İstanbul’daki Kuzey Anadolu Fayı’na benzer, bir dönüşü var. Bu yatay atımlı bir faydır. Bu fay hâlâ bekliyor. Bu bölgede nispeten büyük bir deprem olabilir” dedi.

Prof. Dr. Zeki Hasgür, Türkiye genelinde deprem riskinin yüksekliği bakımından dikkat çeken bölgeler hakkında da bilgiler verdi:

“İstanbul’da, Adalar ve Marmara Ereğlisi arasındaki bir fayın, 7 büyüklüğündeki bir deprem ile kırılabileceğini hesaplayabiliyoruz. Benim beklentim de bu yönde... Elazığ’daki deprem de önemli. Bu deprem, Doğu Anadolu Fayı olarak adlandırılan sol, yanal atımlı fayda gerçekleşti. Bu fay, İskenderun Körfezi’nden geçerek güneyde Lut Gölü’ne uzanır. Bunun üzerinde de önemli depremler bekliyoruz. Her ne kadar Elazığ Kuzey Anadolu Fayı’nın kavşak bölgelerine yakın olsa da, güneyde, Hatay ve İskenderun bölgesinde de deprem olması muhtemel. Bu bölgede geçmişte küçük depremler oldu ama İskenderun ve Hatay’a bağlı büyük bir deprem gerçekleşmedi. Kuzey Anadolu Fayı’nın doğudaki başlangıç noktası olan Karlıova’da bir deprem olmuştu. Dolayısıyla buradaki hareketlenme ve etkileşim devam ediyor.” (soLTV)

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda gizli saklı ihalelerin önü açıldı

AKP iktidarında, büyük ulaştırma ve şehir hastaneleri projelerinde istenilen ihalenin istenilen firmaya verilmesi için kullanılan Kamu İhale Kanunu'ndaki istisna maddesi bu defa Gençlik ve Spor Bakanlığı için devreye sokuluyor. Kamu İhale Kanunu'nun 3'üncü maddesinde düzenlenen “İstisnalar”, kamu yararını yaraladığı gerekçesiyle en çok eleştirilen konular arasında yer alıyor. AKP iktidarının ilk yılından başlayarak maddeye onlarca ekleme yapıldı. 30.07.2003'te yapılan ilk 3a maddesi hızla ilerledi, 3z'yi de aşarak, 3 aa maddesine ulaştı. Her eklemede kamu yararına olan “açık usül”den biraz daha uzaklaşıldı. Yasaya eklenen maddeler ile istisna alım yetkisi verilen kurumlar, bu madde kapsamında alım esaslarını yönergeleri ile kendileri düzenliyor. 2007 yılında mevzautta yapılan değişiklikle yasaya eklenen “3p” bendinde Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ulusal ve uluslararası sportif faaliyetlerine ilişkin mal ve hizmet alımlarında istisna yetkisi verilmişti.

Bugünkü Resmi Gazete'de 14 yıl önce verilen bu yetkiye dayanarak bir yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikle Bakanlığın yapacağı ihalelerde, mal ve hizmetlerin istenilen firmalardan satın alınmasının önünü açan çok önemli istisnalar getirildi. Yönetmelikte, yasanın esas usul olarak öngördüğü rekabete imkan veren açık usül yerine, istenilen ihalenin istenilen firmaya dağıtılmasına imkan veren yeni maddeler ve tespitler sıralandı. Yönetmelikle, yapılması “sonradan öngörülen” ve “acele” olarak yapılması gereken spor faaliyetleri için her türlü mal ve hizmet alımlarının “21b -Pazarlık” usulüyle, yani kimseye duyurulmadan, özel olarak davet edilecek firmaya verilmesinin önü açıldı. Yayımlanan yönetmelikte, Pazarlık usulünün kullanılmasına imkan tanıyan düşük maliyetli ihaleler için öngörülen Kamu İhale Kanunu'nda belirlenen limit de iki katına çıkarıldı. Yeni düzenlemede, Bakanlığa yurtiçi veya yurtdışında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları, İslami Dayanışma Oyunları vb faaliyetlerdeki mal ve hizmet alımı ihtiyacınını, ilan yapılmaksızın ve teminat alınmaksızın doğrudan temin yöntemiyle karşılama yetkisi de verildi.

Öte yandan, Resmi Gazete’de yine bugün yayımlanan yeni bir yönetmelikle, Türkiye’de yapılacak uluslararası gençlik ve spor organizasyonlarının giderlerinde kullanılmak üzere bir özel hesabın oluşturulması, yönetimi, işleyişi, özel hesaptaki tutarların harcanması, nemalandırılması ve özel hesaba ilişkin diğer usul ve esaslar da belirlendi. (Sözcü)

Atlarda görülen EHV-1 virüsü küresel salgın riski taşıyor

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Veteriner Hekim Cafer Yıldırım; EHV-1 virüsünün son günlerde, enfekte olan atlarda hızlı yayılan ve ölümcül sonuçlara neden olan nörolojik formunun tespit edildiğini belirtti. Yıldırım, "Ülkemizdeki tüm paydaşların alacağı önlemler yayılımın önüne geçmede hayati önem arz etmektedir" dedi. Veteriner Hekim Yıldırım, EHV-1 virüsünün son günlerde, enfekte olan atlarda hızlı yayılan ve ölümcül sonuçlara neden olan nörolojik formunun tespit edildiğini belirtti. Avrupa’da EHV-1 salgınının yoğun görülüğü İspanya'da, veterinerlik otoriteleri tarafından Valensiya’da düzenlenen yarışlarda 4 atın can kaybı, 84 atın da klinik vaka olarak tedavilerinin devam ettiğinin raporlandığını anlatan Yıldırım, “FEI Veterinerlik Departmanı daha geniş önlemlerin koordinasyonunu doğrudan yürüterek 1 Mart 2021 duyurusuyla salgının yayılmasındaki riskleri önlemeye çalışmaktadır. Özellikle, salgının semptomatik ve asemptomatik olarak yayıldığı klinik olarak tespit edilmiş olup atların hareketliliği durdurulmuştur.” Enfeksiyonun solunum, nöron dejenerasyonu ve gebeliğin sonlanmasına neden olan sonuçlarla karakterize viral bir enfeksiyon olduğunu belirten Yıldırım, “EHV-1 Nörolojik Formu ile enfekte olan atlarda; yüksek ateş, iştah kaybı, depresyon, öksürük, hapşırık, lenf düğümlerinde büyüme, arka bacak felci ve ayağa kalkmada zorluk, abort, mesane ve idrar fonksiyon bozuklukları, kuyruk fonksiyon kaybı gözlemlenmektedir” açıklamasında bulundu. Yıldırım, EHV-1 bulaş risklerinin azaltılmasında, alınması gereken önlemlere de dikkat çekerek şunları anlattı:

* Özellikle at yetiştiriciliğinin merkezi olan Mahmudiye ilçesi başta olmak üzere at sektörü ile ilgili ülkemizdeki tüm paydaşların alacağı önlemler yayılımın önüne geçmede hayati önem arz etmektedir.

* Bulaşmada rol oynayan üç mekanizma için her işletmenin gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Bunlar doğrudan temasla, attan ata teması engellemek; insan yoluyla temasla, insanlar yoluyla doğrudan, insanlara ait kıyafetlerle ve atlara ait malzeme ve ekipman yoluyla dolaylı olarak bulaşmayı engellemek; hava yoluyla, öksürük ve hapşırık ile bulaşmada gerekli mesafe ve hijyen kurallarına uymaktır.

* Bu kapsamda Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Veteriner Hekimleri ile iletişime geçilmesi, hastalığa ilişkin hızlı teşhis ve tedavi süreçlerinin takip edilmesi, at antrenörü, seyis, nalbant, at nakliyecisi ve ilgili meslek disiplinlerinin gerekli önlemleri almaları önem arz etmektedir.” (Sözcü)

 

Korona haberlerine gelince:

 

İzmir’de iş yerlerinin kapanış saati 1 saat uzatıldı

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesinde yazılı üyelerin katılımı ile İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandı. Yapılan toplantıda; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca alınan kararlar şöyle açıklandı:

* Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde belirlenen kriterler doğrultusunda İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 02.03.2021 tarihli ve 3514 sayılı Genelgesi ile yüksek risk grubunda bulunan İlimizde lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için 07.00-19.00 saatleri arasında % 50 kapasite ile müşterilerine işyerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirilmiştir.

* Bu doğrultuda; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 03.03.2021 tarihli ve 3668 sayılı Genelgesi doğrultusunda; daha önce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan işyerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatlerinin İlimizde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

* 26.01.2021 tarih ve 3281 sayılı Genelge ile de Covid­19 virüsünün yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapmak isteyen kişilerden son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS­CoV­2 PCR test ibrazının talep edilmesi zorunluluğu ve negatif sonucu ibraz edemeyen kişilere uygulanacak karantina koşulları uygulaması düzenlenmiştir.

* Bu kapsamda tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapmak isteyen kişilerden son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS­CoV­2 PCR test ibrazının talep edilmesi zorunluluğu uygulaması ile negatif sonucu ibraz edemeyen kişilere uygulanacak karantina koşullarına dair esasların 15 Nisan 2021 tarihine kadar sürdürülmesine, belirtilen tedbire ilişkin Vali/Kaymakam ve Sınır Kapısı Mülki İdare Amirleri tarafından başta il sağlık müdürlükleri olmak üzere sınır kapılarında görevli tüm kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılmasına karar verilmiştir.

* İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Uşak’ta denetimler sıkılaştırıldı

Uşak Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre düzenlenen corona risk haritasında düşük riskli 14 il arasına girmeyi başardı. Ayrıca Uşak, Batı ve Ege Bölgesi'nde de tek düşük riskli il olarak göze çarptı. Bu gelişmeler doğrultusunda Uşak'ta görevliler harekete geçti. Uşak'ta İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Uşak'ın olası bir riskli iller arasına girmemesi için yeni normalleşme sürecinde denetimleri sıkılaştırdığı görüldü. Bu doğrultuda kentin ana arterleri ve işlek caddelerinde polis, bekçi, zabıta ekipleri vatandaşlara anons ve sözlü olarak uyarılarda bulundu. Vatandaşlara sosyal mesafe, maske, sigara ve hijyen konularında uyarılarda bulunan ekipler, vatandaşlar ve esnaf tarafından memnuniyetle karşılandı. Uşaklı vatandaşlardan Kamil Erkan, denetimlerin çok güzel olduğunu belirtirken denetimlerin ne kadar çok olursa hastalığın azalacağını dile getirdi. (İHA)

Aksaray'da flaş karar! Pazar günü kimse sokağa çıkamayacak, her yer kapalı olacak

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haritaya göre, çok yüksek riskli il olarak kırmızı kategoride bulunan Aksaray'da, pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasında bakkal ve manavlar da kapalı olacak. Vali Hamza Aydoğdu, "Pazar günü istisnalar da ortadan kaldırılarak sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hiçbir şekilde, hiçbir vatandaşımız sokağa çıkmayacak. Bakkallar, manavlar, parklar dahil olmak üzere her yer kapalı olacak. Gün boyunca sabredeceğiz. Bu, Aksaray’ın geleceği için çok önemli" dedi.

Kırmızı kategorideki Aksaray'da denetimler artırıldı. Vali Hamza Aydoğdu, 1500 kişilik ekiple denetimlerin yapıldığını belirtti. Ülke genelinde olduğu gibi hafta sonu cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığını hatırlatan Aydoğdu, pazar günü ise bakkal ve manavlar dahil kapalı olduğunu vurguladı. Aydoğdu, "Cumartesi günü genel bir kararla sokağa çıkma yasağı yok. Pazar günü istisnalar da ortadan kaldırılarak sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hiçbir şekilde, hiçbir vatandaşımız sokağa çıkmayacak. Bakkallar, manavlar, parklar dahil olmak üzere her yer kapalı olacak. Bir gün boyunca sabredeceğiz. Bu Aksaray’ın geleceği için çok önemli. Lütfen vatandaşlarımız duyuruları çok iyi okusunlar. Çünkü pazar günü istisnalarda dahil sokağa çıkmak yok. Sadece o gün süt üreticileri sütlerin günlük toplanması gerektiği için seyreltilmiş şekilde çıkabilecek. Pazar gününden önce vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tedarik etmesi gerekiyor" diye konuştu. Vali Aydoğdu, mutasyonlu virüsün yayıldığı illerden birinin de Aksaray olduğunu belirterek, ''Şu an da 2 yerde karantinamız var. Bugün 2 sokağı ve 5 apartmanı da karantina altına alacağız. Tedbiri sıkı tutarsak yarınlarımız daha güçlü olur. Aksaray 7 Şubat'ta mutasyonlu virüsün yayıldığı 6 ilden biridir. Yurt dışından gelen gurbetçilerimiz var. Bizim yapmamız gereken birbirimize destek olup kurallara uyacağız. Bunu kontrol altına aldığımız an sonuçlarını görmeye başladık. Uymayanları da uyaracağız. Bu süreç hepimizin birbirimizden sorumlu olduğu bir süreç. Kısa süre içerisinde bu gidişatı değiştireceğimize inanıyorum” dedi. (DHA)

İstanbul'da bir kısıtlama daha kaldırıldı

Kademeli normalleşme kapsamında İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge ile düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan şehirlerde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için uygulanan toplu taşıma araçlarını kullanma kısıtlaması kaldırıldı. Sözcü'de Özlem Güvemli imzasıyla yer alan habere göre yüksek risk grubunda bulunan İstanbul'da da 4 Mart itibarıyla yasak kalkmış oldu. Çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaş kısıtlaması ise devam ediyor. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede şu ifadelere yer vermişti:

"Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir."

15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altına toplu taşıma yasağı gelmişti. Kademeli normalleşme kapsamında 15 günde bir açıklanacak haritada 1 Mart'taki verilere göre yüksek risk grubunda yer alan İstanbul'da, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sadece pazar günü uygulanacak, cafe ve restoranlar 07.00 ile 19.00 arasında müşteri kabul edebilecek, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler katılımcı sayısında 50'yi geçmeyecek ve 1 saatle sınırlı olmak şartıyla yapılacak.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 55 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Rus şair Anna Ahmatova'yı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Anna Ahmatova, 23 Haziran 1889 tarihinde, Rusya Odessa'da Bolşoy Fontan'da doğdu. Anne ve babası 1905'te ayrıldığı için mutlu bir çocukluk geçirmedi. Kiev, Tsarskoe Selo ve Sankt-Peterburg'da Smolny Enstitüsü'nde eğitim aldı.

11 yaşında şiir yazmaya başladı ve sevdiği şairler Racine, Puşkin ve Baratinski'den esinlendi. Babası şairliğin isimlerinin saygıdeğerliğine gölge düşüreceğine inandığı için, Ahmatova Tatar olan büyük annesinin soyismini kullandı. O zamanki Rus erkek şairlerin çoğu Ahmatova'ya olan aşklarını ilan ettiler, o ise Osip Mandelstam'ın ilgisine karşılık verdi. Osip Mandelstam'ın karısı Nadezha Mandelstam daha sonra "Hope Against Hope" adlı otobiyografisinde Ahmatova'yı affetti. 1910 yılında genç şair Nikolay Gumilov ile evlendi. Kocası Ahmatova'nın şiirlerini ciddiye almadı ve Alexander Blok'un kocasının şiirlerini tercih ettiğini öğrendiğinde sarsıldı.

1912'de ilk derlemesi Evening'i yayınladı. 1914'te ikinci derlemesi Rosary yayınlana kadar "Ahmatova'dan sonra" binlerce kadının şiirini oluşturdu. İlk şiirleri genellikle, bir adamı ve bir kadını resmeder. Onların ilişkisinin en acı, muğlak anlarını kapsamaktadır. Böyle parçalar çok örnek alındı, sonra Nabokov ve diğerleri tarafından taklit edildi. Ahmatova, şöyle söyler: "Ben, bizim kadınlarımıza nasıl konuşulması gerektiğini öğrettim, ama onları sessizleştirmenin nasıl olacağını bilmem".

Kocasıyla birlikte Akmeist şairler isimli bir gruba katılan Ahmatova bu çevrede büyük bir şöhrete kavuştu. Rus şiir tarihinde bilindik; çağın başlıkları olan "Neva'nın Kraliçesi" ve "Gümüş çağın ruhu", onunla aristokratik biçim ve sanatsal bir bütünlük kazandı. Çok yıllar sonra yaşamının uzun bir bölümünü kapsayan ve en uzun eseri olan "Kahraman olmadan şiir"i Puşkin'in Eugeni Onegin'inden esinlendiğini belirtecekti. Eserlerinde Stalinizm gölgesinde yaşayan yaratıcı kadınların kaderini, zaman ve anı olarak türlü temalarla anlatmıştır.

Eşi Nikolay Gumilyov Sovyetler'e karşı anti faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 1921'de kurşuna dizilerek öldürüldü. Bu evliliğinden 1912 yılında Lev Nikolayeviç Gumilev olmuştur. (Neo Avrasyacı ünlü bir tarihçi olmuştur.) Önce ünlü bir Asurolojist olan Vladimir Shilejko ve sonra Stalinist Gulag kamplarında ölen sanat bilgini Nikolay Punin ile evlendi. Evli edebiyatçı Boris Pasternak'in tekliflerini geri çevirdi.

1922'den sonra, Ahmatova, kapitalist bir öğe olarak mahkûm edildi ve 1925'ten 1940'a kadar şiirlerinin yayınlanması yasaklandı. 1935 ve 1940 arasında yazdığı, Stalin dönemini eleştirdiği ünlü şiiri Requiem, Anna’nın şiirlerinin yasak olması nedeniyle, 1963'e kadar onun güvendiği on kişi tarafından ezberlenerek korundu. Dönem dönem Puşkin'den bazı parlak denemeler de dahil olmak üzere, Leopardi denemelerini çevirerek geçimini sağladı. Arkadaşlarının hepsi ya göç etti ya da yok edildi.

1946 yılında Stalin'in ortağı ve Kültür Bakanı Andrei Zhdanov, Ahmatova'nın Isaiah Berlin'i ziyaret ettiğini öğrendi ve alenen "yarısı fahişe, yarısı rahibe" olarak etiketleyip, şiirlerinin yayımlanmasını yasakladı. Daha sonra açlıktan ölmeye mahkûm etmek ile eşdeğer olan Yazarlar Birliğinden çıkarma girişiminde bulunuldu. Oğlu "Stalinist Gulag"ta gençliğini harcadı ve hatta tahliyesini emniyete almak için Stalin'i öven birkaç şiir yayımladı. İlişkileri hep gergin olarak devam etti. Resmen yok olmasına rağmen; eserleri sözlü olarak ve hatta samizdatla el altından bilinmeye devam etti.

1964 yılında İtalya’da Uluslararası Etna-Taormina Şiir Ödülü'ne değer görüldü.

Anna Ahmatova, 5 Mart 1966 tarihinde, 76 yaşındayken, Moskova yakınlarındaki Domodedevo’da hayata veda etti.

"Anna Ahmatova’nın şiirleri, yaşamının büyük bölümünü cezaevi kapılarında ziyaret kuyruğunda, karakollarda polis sorgularında, alınıp götürülen eş ve oğul yolu beklemekle, hakaret ve sürgünlerle geçirmiş bir kadının yaşama tutunma çabalarının derinden gelen sesidir. (Salih Bolat)"

YAPITLARI:

Anna Ahmatova: şiirleri (1983)

Plantain (1921)

Ahmatova şiirleri (1967)

Rosary (1914)

Seçilmiş şiirler(1976 )

Seçilmiş şiirler (1989 )

Anna Ahmatova'nın tüm şiirleri (1990 )

Anna Ahmatova'dan on iki şiir (1985)

Beyaz Sürü (1914)

Rabindranath Tagore'dan 8 bölümlük bir derleme çalışmasının Rusçaya çevirisini yaptı.

Sizlerle biri karlı bir günde evinden alınıp götürülen ve dönmeyen kocası için yazdığı şiir olmak üzere iki şiirini paylaşarak Anna Ahmatova'yı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

BİLMİYORUM, YAŞAMAKTA MISIN, ÖLDÜN MÜ?

Bilmiyorum, yaşamakta mısın, öldün mü?

Dünyada bir yerlerde bulabilir miyim seni

Yoksa, akşamın yaslı karanlığında

Bir ölüyü mü düşünmeli..

Her şey senin için: Gün boyunca dualarım,

Uyuşturan ateşi uykusuz gecelerin;

Şiirlerimin beyaz sürüsü,

Ve mavi yangını gözlerimin..

Hiç kimse daha yakın olmadı bana,

Hiç kimse böylesine üzmedi beni,

Acıya salıp gidenler bile,

Okşayıp bırakanlar bile hatta.

#AnnaAhmatova (1915)

(Çeviri: Ataol Behramoğlu)

AYNI BARDAKTAN İÇMEYECEĞİZ

Aynı bardaktan içmeyeceğiz

Ne sıcak şarabı, ne suyu,

Kuşluk vakti öpüşmeyeceğiz,

Pencereden bakmayacağız akşama doğru.

Sen güneşle soluklanıyorsun, ben ayla,

Ama düştüğümüz aynı sevda.

Sadık ve sevecen dost, benim yanımda,

Senin yanındaysa neşeli bir sevgili.

Gri gözlerindeki korkuyu anlıyorum sanma,

Ve bu çektiklerimizin sensin sebebi.

Sıklaştırmıyoruz ayaküstü buluşmalarımızı.

Ne çare ancak böyle koruyabiliriz huzurumuzu.

Şiirlerimde yalnızca senin sesinin ezgisi duyulur

Senin şiirlerinde benim soluğum eser.

Bir ateş ki, ona kim dokunur,

Buna ne korku, ne unutuş cesaret eder

Ve bilsen nasıl hoşlandığımı

Seyretmekten senin kuru, pembe dudaklarını.

#AnnaAhmatova (1913)

(Çeviri: Hande Özer)

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

5 Mart 1584 - Karlstad, İsveç'te kent konumuna alındı.

5 Mart 1821 - James Monroe, ABD Başkanlığı görevine ikinci kez getirildi.

5 Mart 1836 - Samuel Colt, ilk 34 kalibre altıpatlar (revolver) tabancanın seri üretimine başladı.

5 Mart 1890 - Meksika'daki kırsal yaşamı dile getiren macera romanlarıyla ünlü yazar, B. Traven doğdu. Kimliğini açıklamayı reddeden ve gerçek adı asla öğrenilemeyen Traven'in kimliği hakkında kesin olarak bilinen tek şey, romanlarının çoğunun Almanca olarak yazıldığı ve ilk baskılarının Almanya'da yapıldığıydı.

5 Mart 1912 - İtalyan Ordusu, hava balonlarını askeri amaçlarla kullanan ilk ordu oldu. İtalyanlar bu hava taşıtlarını, Türk savunma hatlarının gerisine keşif yapmak amacıyla gönderdiler.

5 Mart 1917 - Woodrow Wilson, ABD Başkanlığı görevine ikinci kez getirildi.

5 Mart 1918 - Bolşevikler, Rusya'nın başkentini Petrograd'tan Moskova'ya taşıdılar.

5 Mart 1920 - Türkiye Yeşilay Cemiyeti kuruldu.

5 Mart 1923 - Şile’de Rum Değirmenlik Mahallesi’nde çıkan yangında, çoğu terk edilmiş yaklaşık 550 Rum, 200 Müslüman hanesi, 100 dükkân, 1 cami, 2 kilise ve bazı resmi binalar yandı. Toplam 1500 kişi yangın dolayısıyla evsiz kaldı.

5 Mart 1924 - İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.

5 Mart 1924 - Şevket Vërlaci, Arnavutluk Başbakanı oldu.

5 Mart 1931 - Daniel Salamanca Urey, Bolivya Devlet Başkanlığı görevine getirildi.

5 Mart 1933 - Almanya'da 5 Mart'ta yapılan genel seçimlerde, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi, % 43.9 oy alarak çoğunluk sağladı ve kesin olarak iktidara geldi.

5 Mart 1933 - Büyük Buhran: ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, bütün bankaları kapattı ve finansal işlemleri durdurdu.

5 Mart 1942 - Okul bahçelerine patates, yerelması ve fasulye gibi sebzeler dikilmeye başlandı.

5 Mart 1946 - II. Dünya Savaşı'nda ortaya çıkan ve Sovyetler Birliği ile Doğu Avrupa ülkelerini simgeleyen Demirperde kavramı; ilk kez İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in bir konuşmasında kullanıldı.

5 Mart 1950 - Eskişehir'de sel felaketi: 50 bin kişi açıkta kaldı, 2500 ev yıkıldı ve 6 kişi boğuldu. Felaketzedelere Marshall Planı'ndan yardım geldi.

5 Mart 1951 - Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden ayrılan Muhsin Ertuğrul, özel bir tiyatro kurmaya karar verdiğini açıkladı. İstanbul Beyoğlu'nda, Atlas Sineması'nın üst katında yer alması planlanan yeni tiyatronun adı "Küçük Sahne" olacak.

5 Mart 1952 - 74 Ticani'nin duruşmasına Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Tarikat Şeyhi Kemal Pilavoğlu, 1954 yılında mahkûm olduktan sonra Ticaniliği bıraktığını söyledi.

5 Mart 1953 - 1929'dan beri SSCB liderliğini elinde tutan Sovyetler Birliği Komünist Partisi Birinci Sekreteri Josef Stalin öldü; bir gün sonra yerine Malenkov geçti. Asıl adı Yosif Vissariyonoviç Çugaşvili olan Stalin, Pravda'daki yazılarında ve Parti içinde, Rusça "çelik adam" anlamına gelen "Stalin" mahlasını kullanmaya başladı. Lakabı ise, Gürcü dilinde "Çivi" anlamına gelen "Koba"dır.

5 Mart 1956 - ABD'de Yüksek Mahkeme, diğer mahkemelerin okullardaki ırk ayrımcılığını yasaklamasını onayladı.

5 Mart 1966 - İngiliz Hava Yolları'na (British Airways) ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Fuji dağına düştü: 124 kişi öldü.

5 Mart 1969 - Ant dergisi'nde yayımlanan "İşgal Toprağı, Kurt Köpeği" başlıklı yazısından ötürü yargılanan Yaşar Kemal beraat etti.

5 Mart 1969 - Balıkesir'de Akbaşlak Köyü Muhtarı, "aminli düğün tüzüğü" hazırladı ve mevlit okutmayan damatlara ceza kesileceğini açıkladı.

5 Mart 1971 - İstanbul'da Akbank'ın Selamiçeşme Şubesi silahlı 5 kişi tarafından soyuldu, soygun sanıklarından olduğu ileri sürülen Salman Kaya, Bebek'te yakalandı.

5 Mart 1971 - Kırıkhan'da Türkiye İşçi Partililere (TİP) saldırıldı; 3 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı. İlçede sokağa çıkma yasağı başlatıldı.

5 Mart 1971 - Ankara'da Amerikalı 4 asker, THKO örgütü mensuplarınca kaçırıldı. Bir duyum üzerine Polisin üniversiteye düzenlediği baskında çatışma çıktı; Erdal Şener adlı öğrenci öldü, yaralananlar da oldu. Kaçırılan askerler 8 Mart'ta serbest bırakıldı.

5 Mart 1972 - Ağustos 1971'de Sultanahmet'te esrar satarken yakalanan ve 6 yıl hapse mahkûm edilen 14 yaşındaki İngiliz çocuk, Türkiye ile İngiltere arasında sorun oldu. İngiliz basını, "Gaddar Türkler" diye manşetler attı. Bunun üzerine Başbakan Nihat Erim, programında olmasına rağmen, ABD'ye giderken Londra'ya uğramadı.

5 Mart 1974 - Yom Kippur Savaşı: İsrail askerleri Süveyş Kanalı'nın batı yakasından çekildiler.

5 Mart 1978 - İstanbul İstinye'de yapılan 23. Balkan Kros Şampiyonası'nda; Mehmet Yurdadön 12 bin metre, Sadık Salman 8 bin metre yarışmasında birinci oldular.

5 Mart 1979 - Uzay sondası Voyager 1, Jüpiter'in 172000 mil yakınından geçti.

5 Mart 1981 - İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi, yasa dışı örgüt kurmak ve komünizm propagandası yapmak suçundan, 7 TİP yöneticisini tutukladı.

5 Mart 1984 - İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, Papa'ya suikast düzenlemek suçundan Mehmet Ali Ağca hakkında açılan davada görevsizlik kararı verdi.

5 Mart 1986 - Yüce Divan tarafından iki yıl hapse mahkûm edilen, eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulu'nda düşürüldü.

5 Mart 1991 - Irak, Körfez Savaşı esirlerini serbest bıraktı.

5 Mart 1993 - Savaş uçaklarının bombaladığı Muş'un Kızılsu Vadisi'ndeki kamptan kaçmak isteyen 60 PKK militanı, patlamaların şiddetiyle kopan çığın altında kalarak öldü.

5 Mart 1999 - Çankırı Valisi Ayhan Çevik, bombalı saldırıda ağır yaralandı; koruma polisi ve iki lise öğrencisinin de öldüğü saldırıyı, yasa dışı TİKKO örgütü üstlendi.

5 Mart 2000 - İnternet aracılığıyla uluslararası ün yapan Mahir Çağrı, Forbes Dergisi'nin en ünlü 100 kişisi arasına girdi.

5 Mart 2001 - Mekke'de Hac'da çıkan izdihamda, 35 hacı adayı öldü.

5 Mart 2007 - Türkiye'de Vatanseverler Partisi, İçişleri Bakanlığı'na kuruluş dilekçesi vererek resmen kuruldu.

5 Mart 2020 - Türkiye ile Rusya arasında devlet başkanları seviyesinde İdlib görüşmesi gerçekleşti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

5 Mart 1133 - II. Henry, İngiltere Kralı (ö. 1189)

5 Mart 1324 - II. David, İskoçya Kralı (ö. 1371)

5 Mart 1512 - Gerardus Mercator, Flaman kartograf (ö. 1594)

5 Mart 1563 - John Coke, İngiliz politikacı (ö. 1644)

5 Mart 1574 - William Oughtred, İngiliz matematikçi (ö. 1660)

5 Mart 1658 - Antoine de la Mothe Cadillac, Fransız kâşif (ö. 1730)

5 Mart 1685 - Georg Friedrich Händel, Alman besteci (ö.1759)

5 Mart 1693 - Johann Jakob Wettstein, İsviçreli teolog (ö. 1754)

5 Mart 1696 - Giovanni Battista Tiepolo, İtalyan ressam (ö. 1770)

5 Mart 1703 - Vasili Trediakovski, Rus şair (ö. 1769)

5 Mart 1748 - Jonas Carlsson Dryander, İsveçli botanikçi (ö. 1810)

5 Mart 1748 - William Shield, İngiliz müzisyen (ö. 1829)

5 Mart 1794 - Jacques Babinet, Fransız fizikçi (ö. 1872)

5 Mart 1814 - Wilhelm von Giesebrecht, Alman tarihçi (ö. 1889)

5 Mart 1815 - John Wentworth, Amerikalı politikacı (ö. 1888)

5 Mart 1815 - Mehmed Emin Âli Paşa, Osmanlı devlet adamı (ö. 1871)

5 Mart 1817 - Austen Henry Layard, İngiliz arkeolog (ö. 1894)

5 Mart 1853 - Howard Pyle, Amerikalı yazar ve çizer (ö. 1911)

5 Mart 1869 - Michael von Faulhaber, Alman kardinal ve başpiskopos (ö. 1952)

5 Mart 1870 - Frank Norris, Amerikalı yazar (ö. 1902)

5 Mart 1871 - Rosa Luxemburg, Polonyalı sosyalist devrimci (ö. 1919)

5 Mart 1873 - Olav Bjaaland, Norveçli kâşif (ö. 1961)

5 Mart 1874 - Henry Travers, İngiliz oyuncu (ö. 1965)

5 Mart 1879 - William Beveridge, İngiliz ekonomist (ö. 1963)

5 Mart 1886 - Dong Biwu, Çinli politikacı (ö. 1975)

5 Mart 1887 - Heitor Villa-Lobos, Brezilyalı besteci (ö. 1959)

5 Mart 1890 - B. Traven, Meksika'daki kırsal yaşamı dile getiren macera romanlarıyla ünlü yazar (ö. 1969)

5 Mart 1897 - Set Persson, İsveçli politikacı (ö. 1960)

5 Mart 1898 - Misao Ōkawa, Japon kadın (2013 yılından ölümüne kadar "Yaşayan En Yaşlı Kişi" unvanı sahibi) (ö. 2015)

5 Mart 1898 - Zhou Enlai, Çinli politikacı ve Başbakan (ö. 1976)

5 Mart 1901 - Louis Kahn, Amerikalı mimar (ö. 1974)

5 Mart 1902 - Edita Morris, İsveçli-Amerikalı yazar (ö. 1988)

5 Mart 1904 - Karl Rahner, Alman teolog (ö. 1984)

5 Mart 1905 - László Benedek, Macaristan doğumlu Amerikalı sinema yönetmeni (ö. 1992)

5 Mart 1908 - Irving Fiske, Amerikalı oyun yazarı (ö. 1990)

5 Mart 1908 - Rex Harrison, İngiliz oyuncu (ö. 1990)

5 Mart 1915 - Laurent Schwartz, Fransız matematikçi (ö. 2002)

5 Mart 1915 - Mehmet Kaplan, Edebiyatçı ve akademisyen (ö. 1986)

5 Mart 1918 - James Tobin, Amerikalı ekonomist ve Nobel Ödülü sahibi (ö. 2002)

5 Mart 1920 - José Aboulker, Cezayirli anti-Nazi direnişçi (ö. 2009)

5 Mart 1920 - Virginia Christine, Amerikalı oyuncu (ö. 1996)

5 Mart 1921 - Elmer Valo, Slovak-Amerikalı beyzbolcu (ö. 1998)

5 Mart 1922 - Pier Paolo Pasolini, İtalyan yazar ve film yönetmeni (ö. 1975)

5 Mart 1923 - Laurence Tisch, Amerikalı yatırımcı (ö. 2003)

5 Mart 1925 - Jacques Vergès, Fransız avukat (ö. 2013)

5 Mart 1927 - Jack Cassidy, Amerikalı oyuncu (ö. 1976)

5 Mart 1933 - Hayati Hamzaoğlu, Sinema oyuncusu (ö. 2000)

5 Mart 1933 - İsmail Ogan, Güreşçi.

5 Mart 1934 - Daniel Kahneman, İsrailli ekonomist ve Nobel Ödülü sahibi

5 Mart 1934 - Halit Refiğ, Yönetmen (ö. 2009)

5 Mart 1934 - James Sikking, Amerikalı oyuncu.

5 Mart 1936 - Canaan Banana, Zimbabveli politikacı ve Devlet Başkanı (ö. 2003)

5 Mart 1936 - Dean Stockwell, Amerikalı oyuncu.

5 Mart 1937 - Olusegun Obasanjo, Nijeryalı politikacı ve Devlet Başkanı.

5 Mart 1938 - Fred Williamson, Amerikalı Amerikan futbolcusu ve oyuncu.

5 Mart 1939 - Peter Woodcock, Kanadalı seri katil (ö. 2010)

5 Mart 1939 - Pierre Wynants, Belçikalı aşçı.

5 Mart 1939 - Samantha Eggar, İngiliz oyuncu.

5 Mart 1940 - Sepp Piontek, Alman futbol oyuncusu ve teknik direktör.

5 Mart 1942 - Ahmet Arpad, Gazeteci yazar ve çevirmen.

5 Mart 1942 - Felipe González Márquez, İspanyol politikacı ve Başbakan.

5 Mart 1943 - Vedat Demircioğlu, İTÜ öğrencisi ve Türkiye'de 68 kuşağının ölen ilk ismi (ö. 1968)

5 Mart 1945 - Meral Çetinkaya, Sinema ve tiyatro sanatçısı.

5 Mart 1949 - Bernard Arnault, Fransız iş adamı.

5 Mart 1951 - Yusuf Ziya Özcan, Akademisyen ve diplomat.

5 Mart 1956 - Teena Marie, Amerikalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve yapımcı (ö. 2010)

5 Mart 1959 - Hüseyin Çelik, Siyasetçi, akademisyen ve yazar.

5 Mart 1960 - Mehmet Metiner, Siyasetçi.

5 Mart 1964 - Hakan Gerçek, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

5 Mart 1968 - Müfit Can Saçıntı, Yönetmen, oyuncu ve senarist.

5 Mart 1970 - Emre Kınay, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

5 Mart 1970 - John Frusciante, Amerikalı müzisyen ve Red Hot Chili Peppers üyesi.

5 Mart 1973 - Nelly Arcan, Kanadalı romancı (intihar) (ö. 2009)

5 Mart 1973 - Nicole Pratt, Avustralyalı tenisçi.

5 Mart 1974 - Eva Mendes, Amerikalı oyuncu.

5 Mart 1974 - Matt Lucas, İngiliz komedyen.

5 Mart 1975 - Jolene Blalock, Amerikalı oyuncu.

5 Mart 1977 - Taismary Agüero, Küba asıllı İtalyan voleybolcu.

5 Mart 1979 - Çiğdem Aysu, Oyuncu.

5 Mart 1984 - Aarthi Agarwal, Amerikalı aktris (ö. 2015)

5 Mart 1986 - Adem Kılıççı, Boksör.

5 Mart 1986 - Julie Henderson, Amerikalı model.

5 Mart 1988 - İsmail Keleş, Millî atıcı.

5 Mart 1989 - Sterling Knight, Amerikalı aktör ve şarkıcı.

5 Mart 1990 - İlham Tanui Özbilen, Kenya asıllı orta mesafe koşucusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

5 Mart 1534 - Antonio da Correggio, İtalyan ressam (d. 1489)

5 Mart 1539 - Nuno da Cunha, Portekizli politikacı ve Hindistan Valisi (d. 1487)

5 Mart 1611 - Shimazu Yoshihisa, Japon samuray (d. 1533)

5 Mart 1622 - I. Ranuccio Farnese, İtalyan soylusu ve Parma dükü (d. 1569)

5 Mart 1695 - Henry Wharton, İngiliz yazar (d. 1664)

5 Mart 1726 - Evelyn Pierrepont, İngiliz politikacı (d. 1655)

5 Mart 1778 - Thomas Arne, İngiliz besteci (d. 1710)

5 Mart 1815 - Franz Anton Mesmer, Alman hekim (d. 1734)

5 Mart 1827 - Alessandro Volta, İtalyan fizikçi (d. 1745)

5 Mart 1827 - Pierre-Simon Laplace, Fransız matematikçi (d. 1749)

5 Mart 1849 - David Scott, İskoç ressam (d. 1806)

5 Mart 1876 - Marie d'Agoult, Alman yazar (d. 1805)

5 Mart 1893 - Hippolyte Taine, Fransız tarihçi (d. 1828

5 Mart 1894 - Austen Henry Layard, İngiliz arkeolog (d. 1817)

5 Mart 1895 - Henry Rawlinson, İngiliz asker (d. 1810)

5 Mart 1895 - Nikolai Leskov, Rus gazeteci, romancı ve kısa öykü yazarı (d. 1831)

5 Mart 1903 - George Francis Robert Henderson, İngiliz asker (d. 1854)

5 Mart 1914 - Georgiy Sedov, Ukraynalı-Sovyet kâşif (d. 1877)

5 Mart 1925 - Johan Jensen, Danimarkalı matematikçi (d. 1859)

5 Mart 1927 - Franz Mertens, Alman matematikçi (d. 1840)

5 Mart 1933 - Cavit Erdel, Asker ve siyasetçi (d. 1884)

5 Mart 1934 - Reşit Galip, Politikacı (d. 1893)

5 Mart 1940 - Cai Yuanpei, Çinli eğitimci (d. 1868)

5 Mart 1941 - Mehmet Rifat Börekçi, Din adamı ve Türkiye'nin ilk Diyanet İşleri Başkanı (d. 1860)

5 Mart 1944 - Max Jacob, Fransız şair ve yazar (d. 1876)

5 Mart 1945 - Lena Baker, Amerikalı katil (d. 1901)

5 Mart 1947 - Alfredo Casella, İtalyan besteci (d. 1883)

5 Mart 1953 - Herman J. Mankiewicz, Amerikalı senarist (d. 1897)

5 Mart 1953 - Josef Stalin, Sovyet devlet adamı ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri (d. 1879)

5 Mart 1953 - Sergey Sergeviç Prokofyev, Rus besteci (d. 1891)

5 Mart 1963 - Patsy Cline, Amerikalı şarkıcı (d. 1932)

5 Mart 1965 - Chen Cheng, Çinli politikacı (d. 1897)

5 Mart 1965 - Pepper Martin, Amerikalı beyzbolcu (d. 1904)

5 Mart 1966 - Anna Ahmatova, Rus şair (d. 1889)

5 Mart 1974 - Sol Hurok, Rus-Amerikalı emprezaryo (d. 1888)

5 Mart 1977 - Tom Pryce, İngiliz Formula 1 sürücüsü (d. 1949)

5 Mart 1980 - Jay Silverheels, Kanadalı oyuncu (d. 1912)

5 Mart 1980 - Winifred Wagner, Alman opera yapımcısı (d. 1897)

5 Mart 1981 - Yip Harburg, Amerikalı şarkı sözü yazarı (d. 1896)

5 Mart 1982 - John Belushi, Amerikalı oyuncu (d. 1949)

5 Mart 1983 - Mustafa Uykusuz (Mim Uykusuz), Türk karikatürist (d. 1922)

5 Mart 1984 - Tito Gobbi, İtalyan bariton (d. 1915)

5 Mart 1984 - William Powell, Amerikalı oyuncu (d. 1892)

5 Mart 1988 - Alberto Olmedo, Arjantinli komedyen (d. 1933)

5 Mart 1990 - Edmund Conen, Alman futbolcu (d. 1914)

5 Mart 1991 - Kazım Taşkent, Siyasetçi, bürokrat ve Yapı ve Kredi Bankası'nın kurucusu (d. 1895)

5 Mart 1995 - Vivian Stanshall, İngiliz müzisyen, oyuncu ve yazar (Bonzo Dog Band üyesi) (d. 1943)

5 Mart 1996 - Whit Bissell, Amerikalı oyuncu (d. 1909)

5 Mart 1997 - Samm Sinclair Baker, Amerikalı yazar (d. 1909)

5 Mart 1999 - Richard Kiley, Amerikalı oyuncu (d. 1922)

5 Mart 2000 - İzzet Baysal, Mimar ve sanayici (d. 1907)

5 Mart 2000 - Lolo Ferrari, Fransız oyuncu (d. 1962)

5 Mart 2001 - Necmi Rıza Ayça, Karikatürist (d. 1914)

5 Mart 2004 - Walt Gorney, Amerikalı oyuncu (d. 1912)

5 Mart 2006 - Richard Kuklinski, Amerikalı seri katil (d. 1935)

5 Mart 2010 - Peter Woodcock, Kanadalı seri katil (d. 1939)

5 Mart 2010 - Richard Stapley, İngiliz aktör ve yazar (d. 1923)

5 Mart 2013 - Hugo Chávez, Venezuela Devlet Başkanı (d. 1954)

5 Mart 2016 - Mithat Danışan, Bas gitarist (d. 1949)

5 Mart 2016 - Raymond Samuel Tomlinson, New York doğumlu bilgisayar programcısı ve "@" işaretini adreslerde ilk kullanan kişi (d. 1941)

5 Mart 2016 - James Douglas, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1929)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?