Bakanı Koca açıkladı: Sinovac aşısı %83,5 koruyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Amerikan Federal Hükümeti ekonomiyi yeniden canlandırmak için her bir Amerikan vatandaşına 600 dolar tutarında bir parayı dağıtmayı karara bağlamış.

Marc Faber adlı işadamı bunun üzerine mizahi bir çağrı yayınlamış:

"Benim sevgili Amerikalı vatandaşlarım,

Eğer bu parayı Wal-Mart'da harcarsak, para Çin'e gidecek.

Eğer bu parayı benzin almak için harcarsak, para Araplara gidecek.

Eğer bilgisayar alırsak, para Hindistan'a gidecek.

Eğer sebze, meyve alırsak para Meksika'ya, Honduras'a ve Guatemala'ya gidecek.

Eğer bir araba almayı düşünürsek bu para Japonya veya Almanya'ya gidecek.

Eğer hediyelik bir şeyler alırsak para Tayvan'a gidecek.

Sonuçta bir kuruşu bile Amerikan ekonomisi için yarar sağlamayacak.

Bu parasal yardımı Amerikan ekonomisi içinde tutmanın tek yolu, parayı bira ve fahişelere harcamaktır.

Sadece bu iki sektörde ulusal üretim yapabilmekteyiz.

Ben kendi adıma bu yolda faaliyet gösteriyorum."

Bu mizahi çağrıyı okuyan bir İtalyan ekonomist şöyle bir yanıt verir:

"Sevgili Marc,

Amerika'nın iktisadî durumu gerçekten pek iç açıcı değil.

Üzülerek bildiriyorum ki, Budweiser bira fabrikasını da çok uluslu bir Brezilya şirketi olan Ambev satın aldı.

Böylece Amerikalılar için yalnızca fahişeler kalmış oluyor.

Eğer fahişeler de kazandıkları parayı çocuklarına göndermek isterlerse, bu para doğrudan buraya, yani Roma'daki İtalyan Millet Meclisi'ne gelir.

Bilgine..."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Çekip gidene her şey mizah, kalıp bekleyene her şey şiirdir." demiş Albert Camus...

Çekip gittiğimi sanıyordum aslında.

Her şey şiirse eğer benim için; ya Albert Camus yanlış biliyor, ya da ben...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Açık renk bir halıdaki çay ve kahve lekesini çıkarmak için lekenin üzerini hafifçe nemlendirin ve çay kaşığının ucuyla karbonat dökün. En az yarım saat bekledikten sonra halıyı silin. Lekenin kaybolduğunu göreceksiniz."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Dünyada tüm iklimlerin yaşandığı tek ülke Yeni Zelanda'dır."

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon öğrencinin, EBA'ya erişemediğı ortaya çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020 faaliyet raporu verilerine göre, yaklaşık 5 milyon öğrencinin, uzaktan eğitim sürecinde kullanılan Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) erişemediği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2020 yılı faaliyet raporunu yayımladı. Raporda, Covid-19 küresel salgını sürecinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyon ve internet platformları, tablet ve internet desteğiyle uzaktan eğitimin "başarıyla yapılmasının sağlandığı" belirtildi. MEB tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de 18 milyon 241 bin 881 öğrenci eğitim alırken, EBA'ya ulaşan toplam öğrenci sayısı ise 13 milyon 667 bin 432 olarak açıklandı. Böylelikle, EBA'ya 4 milyon 574 bin 449 öğrencinin erişemediği görüldü. Rapora göre, EBA Mobil uygulaması Android cihazlar için 26 milyon 300 bin, İOS cihazlar için 2 milyon 800 bin indirilme sayısına ulaşıldı ve toplamda 114 milyon 820 bin 704 ders saati canlı ders gerçekleştirildi. Uzaktan eğitime erişimin kesintisiz olarak sağlanması amacıyla mobil ağlar aracılığıyla 8 GB'a kadar EBA'ya ücretsiz erişim sağlandığı belirtilen raporda, kırsal kesimde bulunup internete erişim sorunu olan öğrenciler için mobil EBA destek noktaları oluşturulduğu aktarıldı. Rapora göre; dezavantajlı gruptaki öğrencilere 2020'de 25 GB'a kadar GSM internet kullanım hakkı bulunan 500 binden fazla tablet dağıtıldı, canlı sınıflarda kullanılmak üzere 80 bin web kamerasının okullara dağıtımına başlandı. İnternet erişimi olmayan öğrencilerin uzaktan eğitime devam edebilmesi için EBA TV (EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise) kanalları kuruldu. (GerçekGündem)

Mansur Yavaş'tan belediyeye başvuran 6 bin 521 öğrenciye güzel haber

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyeye başvuruda bulunan 6 bin 521 gencin sınav ücretlerini harçlıklarıyla beraber hesaplarına yatırdıklarını duyurdu. Mansur Yavaş, corona virüsü salgını nedeniyle işsiz kalan çalışanların ve sosyal yardım alan ailelerin çocuklarının YKS ücretlerini karşılayacaklarını açıklamıştı. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Yavaş, “Başvuran 6521 evladımızın sınav ücretlerini harçlıklarıyla beraber hesaplarına yatırdık” dedi. Mansur Yavaş, paylaşımında “Yarınların umudu gençlerimize başarılar diliyorum” mesajına yer verdi. (GerçekGündem)

Freedom House'un Türkiye özgürlük raporu: Mali'den sonra...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın bir gün sonrasında Freedom House (Özgürlükler Evi) tarafından açıklanan 2020’de ülkelerdeki özgürlük ve demokrasi durumu değerlendirildi. Merkezi Washington’da bulunan Freedom House (Özgürlük Evi) raporunda 2020 yılında pandeminin vurduğu ülkelerde demokrasi ve özgürlüklerde büyük düşüş yaşandığı iddia edildi. Freedom House’un özgürlükler raporundaki grafikte Türkiye son 10 yıl içinde yaşanan gerilemeyle birlikte Mali’den sonra ikinci sırada yer aldı. 2020 raporunda Erdoğan’dan da bahsediliyor. Erdoğan’ın Türk siyasetinde önemli bir güç sahibi olmaya devam ettiği belirtilirken, 2019 yılında yerel yönetimler seçimlerinde muhalefetin başarısının koronavirüs salgınının ve ekonomideki kötü gidişin muhalefet üzerindeki iktidar baskının artmasına sebep olduğu ifade ediliyor. Basın alanında yaşanan baskıları da ele alan Freedom House’un 2020 yılı raporunda ana akım medyanın özellikle de televizyon kanallarının iktidarın görüşünü yansıttığı ve gazetelerle televizyonların haber bültenlerinde sık sık aynı manşetleri kullandığı belirtiliyor. Freedom House’un yıllık raporunda Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının da paylaşımları konusunda sıkıntılar çektiği yazıldı. Türk vatandaşlarının genellikle yakın çevrelerine karşı açık şekilde görüşlerini ifade etmelerine rağmen sosyal medya üzerinden verdikleri mesajlarda daha dikkatli davranmak zorunda oldukları tespiti yapıldı. (GerçekGündem)

Japon milyarder Ay'a seyahat için yanına 8 kişi arıyor

Japon milyarder Maezawa Yusaku, Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk'ın 2023'te Ay'a düzenleyeceği turistik uçuşta kendisine eşlik edecek 8 kişi aradığını duyurdu. 45 yaşındaki milyarder Maezawa, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX üretimi roketle 2023'te Ay'a düzenlenecek "dearMoon" turunun tüm masraflarını karşılayacağını söyledi. Maezawa, paylaşımında, projeye yönelik düşünceleriyle kendisine eşlik edecek 8 kişinin seçilmesinde aranacak iki kritere ilişkin YouTube kanalındaki videonun izlenmesini istedi. Video mesajında, tüm koltukları satın aldığı için SpaceX turunun özel bir sefer olacağını kaydeden Maezawa, "8 kişi arıyorum, SpaceX üretimi 'Starship' roketiyle gideceğiz. Gitmesi 3 gün ve geri dönmesi 3 gün sürecek. Katılımcılar hiçbir ücret ödemeyecek" dedi. Maezawa, önceleri tüm dünyada tanınan şarkıcı, dansçı ya da yazar gibi sanatçıları seçmeyi planladığını ancak artık "kreatif bir şey yapan her bireyin sanatçı olarak adlandırılacağını" düşündüğünü söyledi.

Korona haberlerine gelince:

Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sinovac aşısının Türkiye Faz III sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Koca, "Buna göre genel etkinlik %83,5 ve hastaneye yatışları %100 engelliyor" ifadelerini kullandı. Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Sinovac aşısının Türkiye Faz III sonuçları açıklandı. Buna göre genel etkinlik %83,5 ve hastaneye yatışları %100 engelliyor. Klinik çalışma 10 binden fazla gönüllüde yapıldı. 9 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. Bizim tecrübemiz de hastaneye yatışların engellendiği yönünde." (GerçekGündem)

45 gün önce aşı olan doktor coronadan hayatını kaybetti

İstanbul’da çalışan eski Osmaniye Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas, corona virüsü nedeniyle kaldırıldığı hastanede, 20 günlük yaşam mücadelesinin ardından 1 Mart günü yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası üyesi olan Barlas’ın 1981 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarından olduğu, Kadıköy Bağdat Caddesi’nde özel kliniğinde hizmet verdiği öğrenildi. Üyesi Barlas için taziye mesajı yayımlayan İstanbul Tabip Odası, “Dr. Ali Rıza Şahap Barlas’ı 01 Mart 2021 tarihinde COVID-19 sebebiyle kaybettik. Acımız büyük. Değerli meslektaşımızın başta ailesi olmak üzere yakınlarının büyük acısını paylaşıyor, tüm hekim camiasına başsağlığı diliyoruz” dedi. Yaşamını yitiren doktor Barlas, COVID-19 aşısını 15 Ocak tarihinde olmuştu. Barlas, aşının ardından “COVID-19 aşısını sizi ve kendimizi korumak için hemen yaptırdık. Lütfen aşınızı olun” çağrısında bulunmuştu. (Sözcü)

İçişleri Bakanlığı kontrollü normalleşmede merak edilen soruları yanıtladı

İçişleri Bakanlığı 1 Mart Pazartesi'den itibaren başlayan kontrollü normalleşme sürecine ilişkin yayımlanan yeni genelgeler konusunda sıkça sorulan soruları cevapladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde "Kontrollü Normalleşme Süreciyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular" başlığıyla yer alan bilgilere göre:

*Açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasiteyle 07.00-19.00 saatlerinde çalışması öngörülen restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi tüm yeme-içme yerlerine girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması zorunlu olacak.

*Denetimlerde, işletmeciler tarafından HES kodu sorgulaması ve HES kodu olmaksızın veya kontrol edilmeksizin müşteri kabulü yapılıp yapılmadığına özellikle dikkat edilecek ve aykırı davranışların tespiti halinde gerekli idari yaptırımlar uygulanacak.

*Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki dernek lokalleri de genelgeyle kıraathane ve çay bahçeleri için öngörülen şartları sağlamak koşuluyla saat 19.00'a kadar açık olabilecek.

*Sadece dernek üyelerine yüzde 50 kapasite şartına uygun hizmet verebilecek dernek lokallerinde, oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek. Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise dernek lokalleri kapalı kalmaya devam edecek.

*Ayrıca daha önce yayımlanan genelgelerle dans, oyun vb. amaçlılar başta olmak üzere canlı müzik konusunda getirilen kısıtlama devam edecek ve restoranlarda canlı müzik etkinliğine izin verilmeyecek.

*Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki kahvehaneler, kıraathaneler, çay ve kır bahçeleri ile dernek lokallerinde salgınla mücadele tedbirleri çerçevesinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

*Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde kahvehane, kıraathane gibi oyun oynanan iş yerleri kapalı kalmaya devam edecek.

*Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe gibi iş yerlerinin önceki genelgeler çerçevesinde tüm illerde kapalı tutulması sürecek.

*Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki internet kafe/salonu, elektronik oyun ve bilardo salonları, lunapark gibi oyun ve eğlence yerleri genelgede belirtilen yüzde 50 kapasite sınırıyla 07.00-19.00 saatlerinde çalışabilecek. Çok yüksek risk grubundaki illerde bu iş yerleri kapalı olacak.

*Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde kendileri için belirlenen usul ve esaslarla açılış ve kapanış saatlerine uymak koşuluyla faaliyet gösterebilecek ancak sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kapalı kalmaya devam edecek.

*Çıkış, varış ve güzergah kentlerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üzeri yurttaşlar ile 20 yaş altı çocuk ve gençlerin şehirlerarası seyahatleri devam eden uygulamadaki gibi izne tabi olacak. Bu kapsamda daha önce yayımlanan genelgede belirlenen esaslar çerçevesinde, seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecek.

*Çıkış, varış ve güzergah illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki şehirlerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşların şehirlerarası seyahatleri için izin alınmasına gerek olmayacak.

*Ayrıca 20 yaş altı gençler ve çocuklar yanlarında veli veya vasisinin bulunması şartıyla herhangi risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne tabi olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

*Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek.

*Çok yüksek risk grubundaki illerde ise 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altının şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına yönelik kısıtlama sürecek.

*Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirtilen kurallara uyulmak kaydıyla cenazelere katılacak kişi sayısına ilişkin herhangi kısıtlama uygulanmayacak.

*Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde ise halen uygulanmakta olduğu gibi cenazelere katılım 30 kişiyle sınırlandırılacak.

*Tüm risk gruplarında taziye evlerinin kapalı tutulmasına devam edilecek ve evlerde veya başka yerlerde toplu taziye uygulamasına izin verilmeyecek.

*Kamu kurum ve kuruluşlarındaki çay ocağı ve kantinler, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde bu iş yerleri için yer alan esaslara uyulmak kaydıyla faaliyet gösterebilecek.

*Hamam, sauna ve masaj salonu gibi iş yerleri, düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-19.00 saatlerinde yüzde 50 kapasite sınırı uygulanmak şartıyla faaliyette bulunabilecek. Çok yüksek risk grubundaki illerde ise bu yerler yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek. (BirGün)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi&Yazarı” olarak bugün 44. doğum günü olan şair Ercan Yılmaz’ı seçtim. Mutlu, huzurlu, sağlıklı nice yıllar diliyorum.

Ercan Yılmaz, 4 Mart 1977 tarihinde Sakarya Geyve'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adapazarı'nda, yüksek öğrenimini ise 1999 yılında KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bir dönem Trabzon Yomra Fen Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Halen Sakarya'da öğretmenlik görevini sürdürüyor.

2002'de Can Yayınları'ndan Âherli Zamanlar, 2007'de Aşina Kitaplar'dan İncire Yemin, 2010'da da Timaş Yayınları'ndan Rüyâ Kasrı isimli şiir kitapları yayımlandı. Heyamola Yayınları'ndan Ganita Akşama Doğruyum Ben ve son olarak Granada Yayınları'ndan Ada Defteri adlı kitabı çıktı. Şiir ve yazıları çeşitli dergilerde yayımlanmaktadır. Ada dergisinin editörlüğünü yaptı. Edebiyat, Osmanlı Türkçesi ve diksiyon dersleri vermektedir. Her Pazartesi Yeni Sakarya gazetesinde köşe yazısı yazmaktadır. Bursa Osmangazi Belediyesi'nin Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlediği "Bursa'da Zaman" temalı şiir yarışmasında "Bursa'da Dört Mevsim" isimli şiiri ile birinci olmuştur.

YAPITLARI:

Şiir:

2002 Aherli Zamanlar

2007 İncire Yemin

2010 Rüya Kasrı

2013 Nurusiyah

Diğer Kitapları:

2002 Ada'da Zaman (deneme)

2011 Ganita Akşama Doğruyum Ben

2012 Ada Defteri

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Ercan Yılmaz'ın doğum gününü kutlamak istiyorum:

âherli zamanlar

 

Âherlenmiş zamanlardı, en dişi

aynalarda ebrûyken rumuz

varlıkla yokluk arasına, rüyadan,

asma köprüler kurduğumuz…

 

Sesinin ahşap sıcaklığındaydım,

yalnızca yedi renkten ibaretti sur

ve bir kulağı aşkla delinmiş

mevsimlerin küpesiydi yağmur.

 

Islanırdım, kokusu âmâ

her sahifende ve köprü dardı.

maviyle yeşildik, vahdet bulmuştuk;

âh yaşadığımız âherli zamanlardı!..

#ErcanYılmaz

rüyâ kasrı

 

Hilmi Yavuz için…

 

olgun bir incirdi, düştü

redifli o gazel gibi

kim inceltti gâibi

belki akşamın sergüzeşti

 

hangi defterin tamâmı

var ki? gül, inşirâh

âh pamuk şeyhim, siyâh

güneş mi yoksa merâmı

 

gözün? iki iç badem

biri aşk ya diğeri

aşk mı olsun ederi

ne ölen ne uçan adam

 

yapar söz denen balı

Dil’in rüyâ kasrında

âh durur gibi kında

kalbimde Allah’ın eli

#ErcanYılmaz

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü

2009 yılından beri her yıl 4 Mart günü tüm dünyada "Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü" olarak kabul edilmiştir. Tüm dünyada cinsel istismara  farkındalık yaratmak için oluşturulmuş bir gündür. İstisnalar olmasına rağmen, cinsel istismar, büyük ölçüde kadınları ve çocukları etkilemektedir. Cinsel istismar dünya çapında bir sorundur. Günün her saniyesinde ortalama sekiz kadının ve genellikle genç erkeklerin uluslararası suç şebekeleri tarafından tuzağa düşürüldüğü tahmin edilmektedir.

"Cinsel istismar" sözcüğünün hiç kullanılmadığı bir dünyaya kavuşmak umuduyla ve dileğiyle...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

4 Mart 1493 - Kaşif Kristof Kolomb, Niña adlı gemisiyle Amerika'ya ulaştı.

4 Mart 1656 - Vaka-i Vakvakiye: Düşük ayarlı para ve alınamayan maaşlar için ayaklanan askerler, IV. Mehmed'in onayıyla bazı saray ağalarını idam ettirdiler.

4 Mart 1774 - Orion Nebulası, ilk kez William Herschel tarafından gözlemlendi.

4 Mart 1791 - Vermont, ABD'nin 14. eyaleti oldu.

4 Mart 1877 - Pyotr İlyiç Çaykovski'nin eseri Kuğu Gölü Balesi'nin ilk gösterimi.

4 Mart 1882 - İngiltere'de ilk elektrikli tramvay hizmete girdi.

4 Mart 1894 - Şanghay'da büyük yangın: 1000'den fazla bina kül oldu.

4 Mart 1903 - Beşiktaş Jimnastik Kulübü kuruldu.

4 Mart 1923 - Mustafa Kemal Paşa'nın 17 Şubat'taki konuşmasıyla başlayan İzmir İktisat Kongresi sona erdi. Kongrede Misak-ı İktisadî kabul edildi.

4 Mart 1924 - Happy Birthday to You şarkısı, Clayton F. Summy tarafından yayımlandı.

4 Mart 1924 - Halife Abdülmecit Efendi ve Osmanlı Hanedanı mensupları yurt dışına çıkarıldı.

4 Mart 1925 - Hükûmete olağanüstü yetkiler veren Takrir-i Sükun Kanunu, TBMM'de kabul edildi.

4 Mart 1929 - Takrir-i Sükun Kanunu yürürlükten kalktı.

4 Mart 1934 - Ankara Radyosu yayınına başladı.

4 Mart 1934 - İstanbul Üniversitesi'nde açılan "İnkılap Tarihi Enstitüsü"nde ilk dersi, Millî Eğitim Bakanı Hikmet Bayur verdi.

4 Mart 1940 - İstanbul'da yapılan Altıncı Balkan Güreş Şampiyonası'nda Türk takımı, beş birincilik alarak altıncı kez şampiyon oldu.

4 Mart 1946 - Frank Sinatra'nın ilk albümü The Voice of Frank Sinatra, Columbia Records tarafından yayımlandı.

4 Mart 1949 - Sovyetler Birliği'nde Molotov, gerekçe gösterilmeden Dış İşleri Bakanlığı görevinden alındı.

4 Mart 1950 - Yeni Basın Kanunu tasarısı, Meclis'e sevk edildi.

4 Mart 1951 - İnönü Ansiklopedisi'ndeki görevine son verilen eğitimci Agâh Sırrı Levent, bu haksız uygulamadan dolayı Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri'yi düelloya davet etti.

4 Mart 1952 - Ronald Reagan, ikinci eşi Nancy Davis ile Los Angeles'ta evlendi.

4 Mart 1954 - Boston'da ilk başarılı böbrek nakli gerçekleştirildi.

4 Mart 1955 - Türk-Amerikan işbirliğiyle kurulan Minneapolis Moline Türk Traktör ve Ziraat Makinaları Fabrikası, montaj yaparak traktör üretimine Ankara'da başladı. Günümüzde Türk Traktör adıyla faaliyetine devam etmektedir.

4 Mart 1963 - İstanbul İstinye'deki Kavel Kablo Fabrikası'ndaki grev bitti. Türk-İş'e bağlı Maden-İş Sendikası'na üye 170 işçi, fazla mesailerinin ve yıllık ikramiyelerinin tam olarak ödenmemesini, sendikadan ayrılmaları için baskı yapılmasını ve Maden-İş Şişli Şube Başkanı ile işçi temsilcilerinin işten çıkarılmasını protesto etmek amacıyla 28 Ocak'ta işi bırakarak tezgâh başında oturma eylemine başladı.

4 Mart 1964 - BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'a uluslararası güç gönderme kararı aldı.

4 Mart 1965 - Suat Hayri Ürgüplü Hükûmeti, 231 kabul, 200 ret ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun verdiği 1 çekimser oy ile güvenoyu aldı.

4 Mart 1966 - Bir Kanada yolcu uçağı, Tokyo'ya inişi sırasında infilak etti, 64 kişi öldü.

4 Mart 1967 - CHP Gençlik Kolları bildirisinde, başını Turhan Feyzioğlu'nun çektiği "Sekizler"in partiden çıkarılması istendi.

4 Mart 1967 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, kendisine "baba", "beyefendi", "paşam" biçimlerinde hitap edilmesini yasakladı. Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Kemalettin Gökakın'ın imzasıyla yayımlanan genelgeyle, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın isteği kamuoyuna duyuruldu.

4 Mart 1970 - Yüksek Denetleme Kurulu, Hacı Ali Demirel'e satılan Devlet Demiryolları arsaları için soruşturma açtı. Üç gün sonra Yüksek Denetleme Kurulu'nun sekiz üyesi görevden alındı. Kurul üyeleri, Danıştay'a başvurdu. Kurul üyelerinden beşi Danıştay kararıyla görevlerine döndü.

4 Mart 1970 - Fransız denizaltısı "Eurydice" infilak etti.

4 Mart 1977 - Güney ve Doğu Avrupa'da deprem: 1500'den fazla ölü var.

4 Mart 1979 - Voyager I'in gönderdiği fotoğraflarda, Jüpiter'in halkaları görüldü.

4 Mart 1981 - Türkiye'nin Paris Çalışma Ateşesi Reşat Moralı, Ermeni örgütü ASALA militanlarının saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Olayda ağır yaralanan din görevlisi Tecelli Arı da bir gün sonra öldü.

4 Mart 1981 - 74 sanıklı Dev-Yol davası, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Mahkemesi'nde başladı.

4 Mart 1983 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu Askerî Mahkemesi'nde görülmekte olan Dev-Sol davası sonuçlandı. Dokuz sanık, 6 ay ilâ 10 yıl arası hapis cezalarına çarptırıldı, 14 sanık ise beraat etti.

4 Mart 1985 - Başbakan Turgut Özal, Boğaziçi'nde yabancılara arsa satılması konusunda bir açıklama yaptı. Özal, "Kandilli sırtlarında arazi satın alan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah bin Abdülaziz saray değil, 1000 metrekarelik ufak bir ev yaptıracak" dedi.

4 Mart 1986 - Başbakan Turgut Özal, "1988 seçimlerinden sonra iki buçuk parti kalır; biri biz, biri sol, buçuğunu bilmem" dedi.

4 Mart 1986 - Eski Emniyet Müdürü, Vali ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti Milletvekili İbrahim Halil Ural, "Süleyman Demirel bana işkence için talimat vermişti" dedi.

4 Mart 1987 - Başbakan Turgut Özal, Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston kentindeki Methodist Hastanesi'nden, uydu aracılığıyla Ankara'ya iletilen görüntüsüyle Bakanlar Kuruluna Başkanlık etti.

4 Mart 1988 - Kıbrıs'lı iş adamı Asil Nadir, Titibank'ı (Türkiye İthalat İhracat Bankası) satın aldı.

4 Mart 1991 - Mardin'in İdil ilçesinde yürüyüş yapan kalabalığa ateş açılması sonucu 2 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Üç gün sonra İdil'deki olayları protesto etmek için Mardin'in Dargeçit ilçesinde yürüyüş yapan gruba ateş açıldı, 1 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

4 Mart 1992 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ve iki arkadaşı hakkında, "güveni kötüye kullanmak ve resmî evrakta sahtecilik" iddiasıyla dava açıldı.

4 Mart 1992 - İspanya'dan engizisyon baskısı nedeniyle kaçarak Osmanlı İmparatorluğu'na sığınan Museviler, Türkiye'ye gelişlerinin 500. yılını kutladılar.

4 Mart 1994 - Gazeteci Hıncal Uluç, İstanbul Levent'teki bir benzincide uğradığı silahlı saldırıda bacağından yaralandı. Saldırganların kaçtığı otomobilin yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaattin Çakıcı'nın eşi Uğur Çakıcı'ya ait olduğu belirlendi.

4 Mart 1994 - Dokunulmazlıkları kaldırılan DEP Milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Selim Sadak ve bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak gözaltına alındı. Hasan Mezarcı ve DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak serbest bırakıldı.

4 Mart 1995 - Michael Johnson, kapalı salonda 400 m Dünya rekoru kırdı: 44,63 s.

4 Mart 1997 - ABD Başkanı Bill Clinton, insan klonlama araştırmalarını yasakladı.

4 Mart 1997 - Hale-Bopp kuyruklu yıldızı, Güneş'in tam üzerinden geçti.

4 Mart 1998 - ABD Anayasa Mahkemesi, iş yerinde cinsel taciz kanunlarının, her iki tarafın aynı cins olması durumunda da geçerli olduğunu onayladı.

4 Mart 2000 - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Kürt kökenli isimlere ilk kez onay verdi.

4 Mart 2002 - Ilımlı Arnavut lider İbrahim Rugova, Kosova'nın ilk Devlet Başkanı seçildi.

4 Mart 2003 - Filipinler'in güneyindeki bir hava alanında, bir sırt çantasına gizlenmiş bomba patladı, 21 kişi öldü.

4 Mart 2005 - Alman Matthias Jeschke, Toyota Landcruiser 90 V6 aracıyla Ojos del Salado'da 6358 metreye ulaşarak "bir araçla çıkılan en yüksek konum" rekorunu kırdı.

4 Mart 2012 - Rus Vladimir Putin, yapılan seçimler sonucu Rusya'da %59,3 oyla 2. kez Devlet Başkanı seçildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

4 Mart 1678 - Antonio Vivaldi, İtalyan besteci (ö. 1741)

4 Mart 1769 - Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Osmanlı Mısır Valisi, Mısır ve Sudan'ın hidivi (ö. 1849)

4 Mart 1819 - Narcyza Żmichowska, Polonyalı romancı ve şairdir (ö. 1876)

4 Mart 1863 - Reginald Innes Pocock, Britanyalı zoolog (ö. 1947)

4 Mart 1913 - John Garfield, Amerikalı aktör (ö. 1952)

4 Mart 1928 - Fikret Tabeyev, Sovyet Tatar politikacı, büyükelçi, parti lideri, Tataristan Cumhuriyeti Komünist Partisi'nin kurucusu (ö. 2015)

4 Mart 1932 - Miriam Makeba, Güney Afrikalı şarkıcı ve sivil haklar eylemcisi (ö. 2008)

4 Mart 1938 - Kito Lorenc, Alman yazar.

4 Mart 1947 - Jan Garbarek, Norveçli müzisyen.

4 Mart 1947 - Kâmil Sönmez, Türk halk müziği sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 2012)

4 Mart 1949 - Sergey Bagapş, Abhaz siyasetçi.

4 Mart 1951 - Kenny Dalglish, İskoç futbolcu ve teknik direktör.

4 Mart 1954 - Catherine O'Hara, Kanadalı-Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusu.

4 Mart 1954 - François Fillon, Fransız siyasetçi.

4 Mart 1954 - Ricky Ford, Amerikalı caz müzisyeni ve saksofoncu.

4 Mart 1955 - Dominique Pinon, Fransız oyuncu.

4 Mart 1963 - Jason Newsted, Amerikalı müzisyen (metallica, voivod).

4 Mart 1966 - Wash Westmoreland, İngiliz yönetmen.

4 Mart 1968 - Kiriakos Miçotakis, Yunan siyasetçi.

4 Mart 1968 - Patsy Kensit, İngiliz oyuncu.

4 Mart 1971 - Seher Dilovan, Türk halk müziği sanatçısı.

4 Mart 1977 - Didem Süer, Basketbolcu.

4 Mart 1977 - Ercan Yılmaz, Şair ve yazar.

4 Mart 1980 - Landon Donovan, Amerikalı Amerika Birleşik Devletleri millî futbol takımı kaptanı, eski futbolcu.

4 Mart 1980 - Yasemin Mori, Müzisyen.

4 Mart 1985 - Whitney Port, Amerikalı televizyon karakteri ve model (The Hills, The City).

4 Mart 1986 - Erin O'Kelley, Amerika güzellik kraliçesi.

4 Mart 1986 - Margo Harshman, Amerikalı oyuncu.

4 Mart 1990 - Andrea Bowen, Amerikalı oyuncu.

4 Mart 1992 - Jared Sullinger, Amerikalı basketbolcu.

4 Mart 1993 - Ahmet Düverioğlu, Ürdünlü basketbolcu.

4 Mart 1995 - Chlöe Howl, İngiliz şarkıcı ve şarkı yazarı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

4 Mart 1193 - Selahaddin Eyyûbî, Haçlı saldırılarına karşı duran Eyyûbî Sultanı (d. 1138)

4 Mart 1615 - Hans von Aachen, Alman ressam (d. 1552)

4 Mart 1832 - Jean-François Champollion, Fransız filolog (d. 1790)

4 Mart 1852 - Nikolay Gogol, Rus yazar (d. 1809)

4 Mart 1916 - Franz Marc, Alman ressam (d. 1880)

4 Mart 1936 - Lou Marsh, Kanadalı hakem ve gazeteci (d. 1879)

4 Mart 1948 - Antonin Artaud, Fransız oyun yazarı, şair ve tiyatro oyuncusu (d. 1896)

4 Mart 1952 - Charles Scott Sherrington, İngiliz bakteriyolog, patolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1857)

4 Mart 1967 - Michel Plancherel, İsviçreli matematikçi (d. 1885)

4 Mart 1976 - Walter H. Schottky, Alman fizikçi (d. 1886)

4 Mart 1984 - Ernest Buckler, Kanadalı roman ve öykü yazarı (d. 1908)

4 Mart 1986 - Osman Kibar, Siyasetçi ve eski İzmir Belediye Başkanı (İzmir'de yaptığı yoğun asfalt çalışmaları nedeniyle "Asfalt Osman" adıyla ünlendi) (d. 1909)

4 Mart 1991 - Yadigar Ejder, Sinema oyuncusu (d. 1947)

4 Mart 1993 - Miguel de Molina, İspanyol flamenko şarkıcısı ve aktör (d. 1908)

4 Mart 1994 - John Candy, Kanadalı sinema oyuncusu ve komedyen (d. 1950)

4 Mart 2010 - Vladislav Ardzinba, Abhaz siyasetçi (d. 1945)

4 Mart 2011 - Simon van der Meer, Hollandalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1925)

4 Mart 2012 - Hasan Eryılmaz, Polis (d. 1949)

4 Mart 2012 - Joan Taylor, Amerikalı oyuncu (d. 1923)

4 Mart 2019 - Keith Charles Flint, İngiliz müzisyen (d. 1969)

4 Mart 2019 - Blake Theodore Lindsay, Kanadalı profesyonel buz hokeyi oyuncusu (d. 1925)

4 Mart 2019 - Robert DeProspero, Amerikalı istihbaratçı ve ajan (d. 1938)

4 Mart 2019 - Luke Perry, Amerikalı oyuncu ve dublaj sanatçısı (d. 1966)

4 Mart 2020 - Javier Pérez de Cuéllar, Perulu diplomat ve Birleşmiş Milletler'in beşinci genel sekreteri (d. 1920)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?