Prof. Ceyhan: Kaldırılan yasaklarla risk daha fazla artacak

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adam, Madrid'in en şık lokantalarından birine oturmuş, yiyeceği yemeği seçmek için menüyü inceliyormuş. Tam bu esnada, yandaki masalardan birine muhteşem bir yemek gelmiş. Böyle çeşit çeşit garnitürün içine oturtulmuş, nefis bir sosla bezenmiş iki koskoca lop et parçası. Mis gibi de kokuyormuş.

Garsonu çağırmış adam:

-"Gözüm kaldı şu beyin yediğinde. Bir porsiyon da bana getirin lütfen!.." demiş.

-"Ahhh!" diye cevap vermiş İspanyol garson. "Görüyorum ki Senyor Madridli değil. Bu lokantamızın dünya çapında bir spesiyalitesidir. Ancak haftalarca önceden sipariş vermek gerekir."

-"Yapmayın ya! Peki nedir bu ayıptır sorması?" demiş adam.

- "Senyor, bu boğa yumurtasıdır. Hemen karşımız arena, biliyorsunuz. Boğa güreşinde öldürülen boğanın yumurtalarıdır bu! Ama haklısınız, nefis bir yemektir." diye cevap vermiş garson.

-"Tamam, tamam!" demiş müşteri, "Önümüzdeki ay iş icabı tekrar Madrid'e geleceğim. Şimdiden yerimi ayırtın ve 'boğa yumurtası' spesiyaliteniz için bana bir rezervasyon yapın."

Burnunda o nefis koku, bir ayı zor geçirmiş adam. Koşa koşa Madrid'in merkezindeki o meşhur lokantaya atmış kendini. Garsona kim olduğunu hatırlatmış. Peçeteyi yakasına sıkıştırmış, başlamış beklemeye...

Beş dakika, on dakika...

Önce yine o mis gibi koku yayılmış ortalığa. Derken garson elinde kocaman bir tabakla gelmiş. Yine nefis garnitür, mis gibi bir sos ve ortada iki küçücük lop et parçası...

-"Bu ne?" diye isyan etmiş adam. "Daha önce geldiğimde müşteriye getirdiğiniz tabakta koskocaman iki et parçası vardı."

-"Ahh Senyor!" demiş garson, "Madridli olmadığınız nasıl da belli. Bu bir kısmet meselesi, bu sefer maalesef boğa kazandı."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir." demiş Tolstoy...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Milföy hamurunu fırına vermeden önce tepsiyi yağladıktan sonra üzerine galeta unu serpin. Galeta unu milföyün tepsiye yapışmasını engelleyecektir.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

İnsanoğlu dünyanın atmosferine her yıl bir milyar tondan daha fazla hava kirliliği katmaktadır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

2020 yılında Erdoğan'ın korunması için harcanan para ortaya çıktı!

Onlarca araçlık koruma kalkanı sık sık tepkilere neden olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saray’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan köşklerin güvenliğini de sağlamakla görevli Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’na bir yılda milyonlarca lira aktarıldı. Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarına göre, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı 2020 yılında tam 263 milyon 627 bin TL harcadı. Başkanlığın bütçesi, Siber Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstihbarat Başkanlığı ve Özel Harekat Başkanlığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birçok başkanlığı da geride bıraktı. Öte yandan TBMM Koruma Daire Başkanlığı da geçen yıl milyonlarca lira harcadı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarına göre TBMM Koruma Daire Başkanlığı’nın 2020 yılında harcadığı miktar 99 milyon 500 bin TL oldu. Mali tablolarda, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Barışı Destekleme / Koruma Harekatları” adı altında da 18 milyon TL harcadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı’nın görev tanımı ise şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın koruma hizmetlerinden sorumludur. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla görevlidir.”

Başkanlığın gerisinde kalan birimler (milyon TL)

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı: 96,3

İstihbarat Başkanlığı: 186

Trafik Uygulama Ve Denetleme D. Başkanlığı: 1,50

Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı: 77

Asayiş Dairesi Başkanlığı: 21

AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'den Canan Kaftancıoğlu'na davet

AKP İstanbul İl Kongresi ile il başkanlığına getirilen Osman Nuri Kabaktepe, bir sosyal medya platformu üzerinden canlı yayında gençlerle sohbet etti. Kabaktepe, konuşma sırasında son seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'ye kaybedilmesine ilişkin de görüşlerini paylaştı. İstanbul'da bir seçim kaybettiklerini, ancak İstanbul'u kaybetmediklerini söyleyen Kabaktepe, "Kaybettiğimiz bir seçim var, ancak İstanbul'u kaybetmedik. Bu CHP'nin, ya da Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı bir seçim değil. Birtakım eksikliklerimiz var ve onları toparlayıp gidereceğiz. İstanbul'un sosyolojisi de, seçmeni de AK Parti'nin yanında. Bunu 2023 ve 2024 seçimlerinde gösterecek" ifadelerini kullandı. Kabaklıtepe'ye, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun katıldığı bir yayında kendisini ziyaret edeceği söylemi hatırlatıldı. Bundan memnuniyet duyacağını ifade eden Kabaktepe, "İki hemşehri olarak her zaman görüşebiliriz. Buyursun gelsin, memnun olurum. Konuşmamız İstanbul'a güç katar. Hemşehrimi ağırlamak, güzel bir kahve içmek istiyorum" dedi.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında karar verildi

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla hakim karşısına çıkan usta sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkındaki karar belli oldu. Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanatçıların 4’er yıl 8’er ay hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Davanın bugün görülen karar duruşmasında iki usta isim beraat etti.

Korona haberlerine gelince:

Fahrettin Koca açıkladı: İşte Türkiye'de illere göre haftalık vaka sayıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden koronavirüste yeni dönemi duyurdu. Haftalık olarak il bazlı vaka sayılarını açıklayan Koca, her hafta açıklama yapılacağını belirtti.

İllere göre haftalık (20-26 Şubat) Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 89,90, Ankara'da 39,84, İzmir'de 53,42 oldu. Ordu, 301.76 ile 100 bin kişi başına en çok vaka görülen il olurken, Şırnak 2.29 ile sonuncu oldu.

Haftalık verilere göre Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon ve Rize, 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller oldu. Twitter hesabından paylaşım yapan Koca, şunları söyledi: 

"Her hafta açıkladığımız illerimizde 100.000 nüfusa düşen haftalık toplam vaka sayısının güncel haritasını ilan ettik. Kademeli ve kontrollü normalleşecegiz."

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlara hangi illerde yasaklar kalktı? İşte detaylar...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararları duyurdu. Açıklamada 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocuklarla ilgili sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıp kaldırılmayacağı merakla bekleniyordu. İçişleri Bakanlığı’nın gece saatlerinde yayımladığı genelgede bu soru da cevabını buldu. Buna göre, düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

İşte Sağlık Bakanlığı’nın açıkladı risk haritasına göre yasağın uygulanmayacağı iller şöyle sıralandı:

Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

Orta Risk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı daha önceki 18 Kasım genelgesinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyordu.

Lokanta ve kafelerde HES kodu zorunlu oldu

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını ile mücadelede yeni normalleşme süreci kapsamında alınan tedbirleri içeren genelge yayımladı.

Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan için Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak, açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde, yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak, mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.

Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek. HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek. (GerçekGündem)

AKP Uşak İl Başkanı espriyi anlamadı, sosyal medyanın diline düştü

AKP Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın koronavirüs haritası ile ilgili yaptığı şakayı ciddiye alınca sosyal medyanın diline düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Twitter hesabından paylaştığı "Koronavirüs Risk Haritası"nı paylaşan Pervin Buldan, "Adıyaman’ı kaybettik ama Uşak’ı aldık." diyerek risk durumu üzerinden espri yaptı. AKP Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul ise Buldan'a cevap olarak "Sizi gidi terör seviciler sizi!! Size Uşak'ı teslim edeceğimizi mi sandınız. 11 Belediyenin 10 unu Akpartimize emanet eden şehrimizdeki şanlı sağlık mücadelemizi kanlı zihinlerinizle kirletmenize asla izin vermeyeceğiz" dedi. Tuğrul'un espriyi anlamamış olması sosyal medyanın diline düştü.

AKP kongrelerinin yapıldığı illerde dikkat çeken vaka sayıları!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İşte şu salonun hali… Bakın bir kongre yapıyoruz, salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve Rize'de salon lebaleb dolu" ifadelerini kullandığı AKP kongrelerinin yapıldığı iller, haftalık vaka sayısının en çok arttığı şehirler olarak göze çarptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kabine toplantısının ardından corona virüsüyle mücadele kapsamında alınan kararları duyurdu. Erdoğan’ın yeni kontrollü normalleşme sürecini açıklamasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ilin haftalık vaka sayısını gösteren haritayı paylaştı. Sözcü gazetesinden Taşkın Su'yun haberine göre; Bakan Koca, "Her hafta açıkladığımız illerimizde 100 bin nüfusa düşen haftalık toplam vaka sayısının güncel haritasını ilan ettik" dedi. Güncel haritaya göre haftalık ortalama vaka sayısı İstanbul’da 68.23’ten 89.90’a, İzmir'de 42.67'den 53.42'ye ve Ankara'da 35.39'dan 39.84'e yükseldi. 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısı 228.4’ten 301.76’ya çıkan Ordu ilk sırada yer aldı. AKP kongrelerinin yapıldığı Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Tokat, Osmaniye, Balıkesir, Aksaray, Konya, Sakarya, İstanbul, Bolu, Zonguldak, Niğde, İzmir, Malatya, Eskişehir, Ankara, Manisa ve Tunceli‘deki artış dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bazılarına bizzat katıldığı AKP gençlik, kadın ve ilk kongrelerinin yapıldığı tarihler ve iller şöyle:

8 Şubat: Bayburt, Giresun, Niğde, Zonguldak

10 Şubat: Balıkesir, Tokat, Osmaniye, Tunceli

12 Şubat: Ankara, Konya, Şanlıurfa, Trabzon, Adana, Erzurum, İstanbul, Malatya, Mardin, Sakarya, Van

15 Şubat: Rize, Aksaray, Eskişehir, Konya

16 Şubat: Trabzon

17 Şubat: Ankara, Ordu, Şanlıurfa

19 Şubat: Adana, Hakkari, İstanbul, Manisa, Malatya, Şanlıurfa, Tokat

22 Şubat: İzmir, Hakkari, Nevşehir

23 Şubat: Ağrı, Ardahan, Bolu, Diyarbakır, Hatay

24 Şubat: İstanbul. (GerçekGündem)

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'kontrollü normalleşme' adımlarına dair önemli açıklama!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Uzmanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk kanalında Fatih Altaylı'nın konuğu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kontrollü normalleşme sürecini değerlendiren Ceyhan; "Kaldırılan yasaklarla risk daha çok artacak, daha fazla dikkat etmeliyiz" dedi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Lokal önlemler alınıyor, ama iller arası dolaşım serbest olduğu sürece salgını kontrol etmek mümkün değil. Şu anda kaldırılan yasaklarla risk daha fazla artacak, o yüzden çok daha fazla dikkat etmeliyiz.” ifadelerini kullandı. Ceyhan ayrıca, mutant virüs ve tam aşılama sürecine geçilmeden kontrollü normalleşmenin halk sağlığı açısından risk taşıdığını belirtti.

Zeydan Karalar'dan Adanalılara normalleşme uyarısı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi ile birlikte Adana'da normalleşme uyarısı yaptı. Zeydan Karalar'ın Twitter hesabından yaptığı açıklama ve paylaştığı uyarı görseli şöyle:

"Sevgili kardeşlerim, son vaka sayılarına göre Adana'mız "Orta Riskli" şehirler arasında yer alıyor. Buna göre kentimizde koronaya karşı alınan bazı kısıtlamalar kaldırıldı. Pandemiyi kentimizde tamamen bitirmek için rehavete kapılmadan kurallara uymaya devam edelim."

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 26 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Mustafa Irgat’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Mustafa Irgat, 22 Ocak 1950 tarihinde, İstanbul'da doğdu. Şair ve aktör Cahit Irgat ile İngiliz edebiyatı profesörü Mina Urgan'ın oğlu; anne tarafından şair ve oyun yazarı Tahsin Nahit'in torunudur. Saint Joseph Lisesi'ni bitirdi.

Yapı Kredi Yayınlarında editörlük yaptı.

Türkçe şiirde uç kimliklerden birini temsil etmektedir. Oldukça avangard bir dil kullanmıştır. Yoğun bir imgelem örüntüsüne sahip olduğu söylenebilir. Bu açıdan Türkçede Ece Ayhan'ın öncüsü olduğu asimetrik şiirsel düzenin Irgat'ta da kabul gördüğü; hatta daha da ileriye taşındığı vurgulanabilir. Irgat'ın sinema ilgisi oyunculuk düzeyine varmış ve 1985 tarihli "Tekerleme" isimli filmde şair İzzet Yasar'la birlikte rol almıştır.

Mustafa Irgat 3 Mart 1995 tarihinde, 45 yaşındayken, kanser tedavisi gördüğü İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi'nde öldü. Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

İlk şiiri Yeni Dergi’de çıktı (1971). Şiirleri Sokak, Beyaz vb. dergilerde yayımlandı. Yeni Sinema, Nokta ve Gündem’de sinema yazıları yayımladı. Resim yaptı. Ait'siz Kimlik Kitabı (1993) şiirlerinden, Duhuldeki Deney (1995) adlı kitabı sinema yazılarından oluşmaktadır.

ÖDÜLLERİ:

1995 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü (Ait'siz Kimlik Kitabı ile)

YAPITLARI:

Şiir:

Ait'siz Kimlik Kitabı (1993)

Sonu Zor (Yayına Hazırlayan Ahmet Güntan, 2011)

Sinema Yazıları:

Duhuldeki Deney (1995)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Mustafa Irgat'ı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Adalet Yerini Bulur

“Efendilik kimde kalsın? ”

Köpeklerin yalnız başına eşinmesinde

cümlesi hemen, demi anlaşılmayan ülke

redifli itirafını batırdı rastlansal:

Tekneleri tekneme çarpıp açılan liman

size sonsuz kıvançlar sunarım, darağacı

bize, ele-avuca sığmaz tekmeler, ki ne.

Bitik, bu akşamı camgöbeği kardeş ölü.

Ayağa kaldırılsın, gencinize göz kırpsın.

Vezir, virgülü nereye koymasını bilir.

Hangi kanat, kuşsuz tabak, uçan ölü örtü.

Sandıkları kadar üstü çizili insan var.

#MustafaIrgat

Temsil Edilmeyen'e

Soluğunu aileden birinin soluğunda duyduğuydu,

anısı ten kimya ve katran safran meleği uç-uç;

günü toz içre kaydırılan toprak tabut, -yönü

havzapol yerine geçmiş kuyruklu bir külyıldız

estikçe denizi yağan revnağa, yürü ya kulu'm

Arrrzuuuuuu tüneli açıkken çünkü, kurum es'inde

birbirini kesenlerden aslına dönemiyordu ülkem.

ve yazıklanmanın kamburu karşı kıyıda kalmıştı;

sırtından dolunay bir sırt izleniyordu fazladan.

Beynin sessiz bir bölgesinin adı sanki ayna,

katı bir tabaka, kendini dümdüz aşırtmış

sayıyla kendimize gelelim diye, yüz yüze.

- ' Hem ölümsüzlük ölümsüzlük söz konusu mu hala? '

#MustafaIrgat

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Aşkale'nin Kurtuluş Günü:

3 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Aşkale ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Aşkale ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Pazaryolu'nun Kurtuluş Günü:

3 Mart 1918 tarihi Erzurum'un Pazaryolu ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Pazaryolu ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünya Kulak ve İşitme Günü

Telefonu icat eden Alexander Graham Bell, işitme engelli olan annesi ve eşinin aynı zamanda tüm işitme engelli bireylerin duyamadığı sesleri duymaları için pek çok çalışma yapmıştır. İşitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren bir okulda çalışan Graham Bell, aslında sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışmaları sırasında tesadüfen telefonu icat ederek birbirinden kilometrelerce uzaktaki insanların birbirlerini duymalarını sağlamıştır. İskoçyalı ünlü bilim adamının işitme engelliler için yapmış olduğu çalışmalarından dolayı doğum günü olan 3 Mart (1947) tarihi Dünya Kulak ve İşitme Günü olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

3 Mart 1845 - Florida, ABD'nin 27. eyaleti oldu.

3 Mart 1861 - Rus Çarlığı'nda köylüyü toprağa bağlayan serflik kaldırıldı. II. Aleksandr'ın çıkardığı yasa, 23 milyon kişiyi (nüfusun üçte biri) özgürlüğüne kavuşturdu.

3 Mart 1865 - HSBC'nin (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) kuruluşu.

3 Mart 1875 - Kapalı alanda ilk buz hokeyi, Montreal'de oynandı.

3 Mart 1875 - Georges Bizet'nin Carmen Operası, Paris'te Opéra Comique'te ilk kez perdelerini açtı.

3 Mart 1878 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında, Ayastefanos Antlaşması imzalandı. Bulgaristan özerkliğini ilan etti.

3 Mart 1883 - Mektebi Sanayii Nefise (Güzel Sanatlar Akademisi) öğretime açıldı.

3 Mart 1891 - Futbolda, penaltı atışı kuralı getirildi.

3 Mart 1915 - İleride NASA adını alacak olan, NACA (National Advisory Committee for Aeronautics) kuruldu.

3 Mart 1923 - Bölgedeki denetimini kaybetmek istemeyen Birleşik Krallık, Irak'ın Güneyinde Kürdistan Krallığı'nı kuran Şeyh Mahmut Berzenci güçlerine saldırdı. Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin başlattığı saldırılarda, Süleymaniye ve çevresindeki Kürt köyleri bombalandı ve 10000 kişi öldü. Yaşanan bu olay üzerine Şeyh Mahmut Berzenci hareketi 1924 yılında yenildi. 24 Temmuz 1924 tarihinde ise, kesin olarak Birleşik Krallık Mezopotamya Mandası'na bağlandı.

3 Mart 1923 - Time dergisinin ilk sayısı yayımlandı.

3 Mart 1924 - Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı mensuplarının Türkiye dışına çıkarılmasına ilişkin yasa kabul edildi. Tevhîd-i Tedrîsât Kanunu çıkarıldı. Şer'iye ve Evkaf ve Harbiye Bakanlıkları kaldırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruldu. Genelkurmay Başkanlığı oluşturuldu ve Hükûmet'ten ayrıldı.

3 Mart 1925 - Şeyh Said ayaklanmasının büyümesini önlemek için, Takrir-i Sükun Kanunu kabul edildi; İstiklal Mahkemeleri kuruldu.

3 Mart 1931 - İstanbul'da toplanan Berberler Kongresi'nde, berber dükkânlarının Cuma günleri tatil edilmesi kararlaştırıldı.

3 Mart 1938 - Suudi Arabistan'da petrol bulundu.

3 Mart 1942 - Türk Ressamlar Cemiyeti İstanbul'da kuruldu. Güzel Sanatlar Birliği'nden İbrahim Çallı, D Grubu'ndan Halil Dikmen, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'nden Mahmut Cuda ve bağımsız sanatçılardan Hamit Görele tarafından kurulan Cemiyet, büyük ilgi gördü ve daha kuruluş evresinde üye sayısı 70'e ulaştı.

3 Mart 1949 - Atina'da sahnelenen Madame Butterfly temsilinde baş rolü oynayan soprano Ayhan Alnar, büyük başarı kazandı. Yunan seyirciler temsil bitiminde Ayhan Alnar'ı ayakta alkışladılar.

3 Mart 1950 - Alaska, ABD'nin 49. eyaleti oldu.

3 Mart 1952 - Erzurum'un Pasinler İlçesi'nde meydana gelen Richter ölçeğiyle 5,6 şiddetindeki deprem, can ve mal kaybına yol açtı. 133 kişi öldü, 262 kişi de yaralandı.

3 Mart 1952 - İslam Demokrat Partisi, Mahkeme kararıyla kapatıldı. Genel Başkan Cevat Rıfat Atilhan ve 15 kurucu üye hakkında soruşturma açıldı.

3 Mart 1954 - İstanbul Belediyesi ile Hazine arasında ihtilaf konusu olan Çırağan Sarayı, bir kanunla İstanbul Belediyesi'ne devredildi. Çırağan Sarayı enkazı, 1955 yılı sonuna kadar otel haline getirilecek.

3 Mart 1962 - Anayasa ve demokratik nizama karşı fiil ve davranışları önlemek amacıyla hazırlanan "Tedbirler Kanunu", Millet Meclisi'nde kabul edildi.

3 Mart 1955 - Elvis Presley, ilk kez televizyonda göründü.

3 Mart 1957 - Corry Brokken, 2. Eurovision Şarkı Yarışması'nı "Net als toen" (Önceki Gibi) şarkısıyla kazandı.

3 Mart 1969 - NASA, Apollo 9 uzay aracını fırlattı.

3 Mart 1969 - Sirhan Sirhan, Robert F. Kennedy'yi öldürdüğünü mahkemede itiraf etti.

3 Mart 1971 - Ankara'da 300 subaya hitaben bir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, "Gereken, gerektiği zaman yapılacaktır" dedi.

3 Mart 1973 - Millî Güven Partisi, Cumhuriyetçi Parti ve Bağımsızlar, Cumhuriyetçi Güven Partisi'ni kurdular. Turhan Feyzioğlu Genel Başkan seçildi.

3 Mart 1974 - Türk Hava Yolları'nın DC-10 tipi 'Ankara' yolcu uçağı, Paris'te Orly Havalimanı yakınlarında düştü. Bu tarihe kadar dünya sivil havacılık tarihinde gerçekleşen en büyük kazada, 346 kişi öldü.

3 Mart 1977 - Gazeteci ve yazar Zekeriya Sertel, 25 yıl aradan sonra 1977'de Türkiye'ye geldi. Uluslararası Gazete Sahipleri Federasyonu'nun Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a gönderdikleri mektuplar olumlu sonuç verdi. Zekeriya Sertel, Danıştay kararıyla 1952 yılında ayrıldığı Türkiye'ye dönebildi.

3 Mart 1980 - Eski Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, İstanbul'da öldü. Tayfur Sökmen, İskenderun Sancağı'nın Fransızlar tarafından işgali üzerine ilk direniş hareketini örgütleyenler arasındaydı. 1938'de kurulan Hatay Devleti'nin, 1939 yılında Türkiye'ye katılıncaya kadar Cumhurbaşkanlığını yaptı. 1939-1950 yılları arasında Antalya Milletvekili, 1950-1954 yılları arasındaysa Hatay Milletvekili olarak TBMM'de bulundu. 1969-1975 yılları arasında da kontenjan senatörü olarak görev yaptı.

3 Mart 1981 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yürütülen MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili soruşturmalarda, 36 cinayetin aydınlatıldığı açıklandı.

3 Mart 1981 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e işkence yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

3 Mart 1984 - Başbakan Turgut Özal, yerel seçimlerle ilgili olarak muhalefet liderlerine sert yanıtlar vererek; "Bu seçimin ardından erken seçim gelir diye bekleyenler hayal ediyorlar, avuçlarını yalasınlar" dedi.

3 Mart 1989 - 4. Levent'te bir boya imalathanesinde patlama oldu. 3 bina çöktü, 12 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

3 Mart 1989 - İstanbul'da Kadıköy Hal Binası dönüştürülerek, Haldun Taner Tiyatrosu açıldı.

3 Mart 1989 - Süleymaniye Camii'nde bir grup, tekbir getirerek "Salman Rüşdi'ye ölüm" sloganlarıyla protesto gösterisi yaptı.

3 Mart 1992 - Zonguldak Kozlu'da grizu faciası; 127 kişi öldü,147 kişiden umut kesildi. Müfettişlerin hazırladığı raporda işverenin birçok teknik konuda ihmalkar ve sorumsuz davrandığı belgelendi.

3 Mart 1993 - Cumhurbaşkanı Özal ile Başbakan Demirel arasında tırmanan gerginliğin devleti yorduğuna dikkati çeken TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Sıfatı olanlar, devlet hayatında üsluplarına dikkat etmelidir" dedi.

3 Mart 1993 - İran sınırından Türkiye'ye girerek Ağrı Dağına yerleşen yaklaşık 300 PKK militanından 38'i, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu öldü.

3 Mart 1993 - Tarihi Baruthane binası, "Ataköy Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi" adıyla hizmete açıldı.

3 Mart 1994 - Öğretim Elemanları Sendikası kuruldu.

3 Mart 1994 - TBMM Genel Kurulu, DEP'li Selim Sadak ve RP'den istifa eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığını kaldırdı.

3 Mart 1997 - Dünyanın güney yarım küredeki en yüksek binası, Yeni Zelanda'nın Auckland kentindeki Sky Tower, 2 buçuk yıl süren inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı.

3 Mart 2001 - 3-6 Mart tarihleri arasında Hindistan’ın Kalküta kentinde düzenlenen "Seks İşçileri Karnavalı"na, dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan 25000’i seks işçisi olmak üzere, 50000’in üzerindeki kişi, 3 Mart’ın “Dünya Seks İşçileri Hakları Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. O günden sonra, 3 Mart dünyanın birçok ülkesinde seks işçilerinin haklarını dile getirdikleri bir onur günü olarak kutlanmaya başlandı.

3 Mart 2002 - İsviçre'de halk oylaması sonuçlandı: Birleşmiş Milletler'e üye olmaya "evet" dediler.

3 Mart 2005 - Steve Fossett, hiç durmaksızın ve yakıt ikmali yapmaksızın, tek başına bir uçakla, dünya turu atan ilk kişi oldu. Yolculuk 40.234 km idi ve 67 saat 2 dakika sürdü.

3 Mart 2006 - Randy Cunningham, rüşvet suçundan 8 yıl 4 ay hapis ile 1,8 milyon Dolar para cezasına mahkûm oldu. Savcı on yıl ceza istemişti. Bu mahkeme kararı, Amerikan tarihinde bir Kongre üyesine verilen en yüksek cezalardan biri.

3 Mart 2008 - Rusya'da Devlet Başkanlığı seçimini, Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitriy Medvedev, yüzde 70,28 oranında oy alarak kazandı. Medvedev, 7 Mayıs'ta yemin etti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

3 Mart 1455 - II. João, Portekiz Kralı (ö. 1495)

3 Mart 1520 - Matthias Flacius, Hırvat Protestan reformcu (ö. 1575)

3 Mart 1583 - Edward Herbert, İngiliz diplomat, şair ve filozof (ö. 1648)

3 Mart 1589 - Gisbertus Voetius, Hollandalı teolog (ö. 1676)

3 Mart 1606 - Edmund Waller, İngiliz şair (ö. 1687)

3 Mart 1652 - Thomas Otway, İngiliz oyun yazarı (ö. 1685)

3 Mart 1756 - William Godwin, İngiliz gazeteci, politik filozof ve yazar (ö. 1836)

3 Mart 1797 - Gotthilf Heinrich Ludwig Hagen, Alman fizikçi ve hidrolik mühendisi (ö. 1884)

3 Mart 1800 - Heinrich Georg Bronn, Alman jeolog (ö. 1862)

3 Mart 1805 - Jonas Furrer, İsviçreli politikacı (ö. 1861)

3 Mart 1831 - George Pullman, Amerikalı mucit ve sanayici (ö. 1897)

3 Mart 1833 - Eduard Georg von Wahl, Baltık Alman cerrah (ö. 1890)

3 Mart 1839 - Camsetci Tata, Hint sanayici (ö. 1904)

3 Mart 1845 - Georg Cantor, Alman matematikçi (ö. 1918)

3 Mart 1847 - Alexander Graham Bell, İskoç mucit (ö. 1922)

3 Mart 1863 - Arthur Machen, Galli yazar (ö. 1947)

3 Mart 1868 - Alain, Fransız filozof (ö. 1951)

3 Mart 1871 - Maurice Garin, Fransız bisikletçi (ö. 1957)

3 Mart 1873 - William Green, Amerikalı işçi sendikası lideri (ö. 1952)

3 Mart 1883 - František Drtikol, Çek fotoğrafçı (ö. 1961)

3 Mart 1886 - Tore Ørjasæter, Norveçli şair (ö. 1968)

3 Mart 1890 - Norman Bethune, Kanadalı doktor ve hayırsever (ö. 1939)

3 Mart 1893 - Beatrice Wood, Amerikalı seramik sanatçısı (ö. 1998)

3 Mart 1895 - Matthew Ridgway, Amerikalı asker ve NATO Baş Kumandanı (ö. 1993)

3 Mart 1895 - Ragnar Anton Kittil Frisch, Norveçli ekonomist ve Nobel Ödülü sahibi (ö. 1973)

3 Mart 1911 - Jean Harlow, Amerikalı oyuncu (ö. 1937)

3 Mart 1924 - Ottmar Walter, Alman futbolcu (ö. 2013)

3 Mart 1924 - Tomiichi Murayama, Japon siyasetçi.

3 Mart 1926 - Lys Assia, İsviçreli şarkıcı (ö. 2018)

3 Mart 1930 - Ion Iliescu, Rumen politikacı ve Devlet Başkanı.

3 Mart 1933 - Lee Radziwill, Amerikalı moda yöneticisi.

3 Mart 1937 - Bobby Driscoll, Amerikalı oyuncu (ö. 1968)

3 Mart 1938 - Bruno Bozzetto, İtalyan çizgi film animatörü.

3 Mart 1939 - Hussaini Abdullahi, Nijeryalı üst düzey rütbeli eski asker ve siyasetçi (ö. 2019)

3 Mart 1951 - Salih Müslim, Suriyeli politikacı.

3 Mart 1953 - Zico, Brezilyalı futbolcu ve teknik direktör.

3 Mart 1954 - Ali Ağaoğlu, İş adamı.

3 Mart 1958 - Miranda Richardson, İngiliz oyuncu.

3 Mart 1958 - Mustafa Pehlivanoğlu, 12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk ülkücü (ö. 1980)

3 Mart 1959 - Ira Glass, Amerikalı radyo programcısı.

3 Mart 1961 - Perry McCarthy, İngiliz yarışçı.

3 Mart 1961 - Safiye Soyman, Şarkıcı.

3 Mart 1961 - Ümit Özdağ, Akademisyen, siyasetçi ve yazar.

3 Mart 1962 - Herschel Walker, Amerikalı Amerikan futbolu oyuncusu.

3 Mart 1962 - Jackie Joyner-Kersee, Amerikalı atlet.

3 Mart 1963 - Hamdi Akın İpek, İş adamı.

3 Mart 1963 - Martín Fiz, İspanyol koşucu.

3 Mart 1963 - Naci Taşdöğen, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.

3 Mart 1964 - Cem Davran, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.

3 Mart 1966 - Şahap Sayılgan, Sinema ve dizi oyuncusu.

3 Mart 1970 - Julie Bowen, Amerikalı aktris.

3 Mart 1972 - Christian Oliver, Alman oyuncu.

3 Mart 1973 - Killa Hakan, Gangsta Rap sanatçısı ve söz yazarı.

3 Mart 1977 - Berkun Oya, Tiyatro oyuncusu.

3 Mart 1977 - Ronan Keating, İrlandalı şarkıcı ve Boyzone üyesi.

3 Mart 1982 - Jessica Biel, Amerikalı oyuncu.

3 Mart 1986 - Stacie Orrico, Amerikalı şarkıcı.

3 Mart 1988 - Sibel Özkan, Halterci.

3 Mart 1994 - Erdi Gülaslan, Basketbolcu.

3 Mart 1997 - Camila Cabello, Kübalı-Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.

3 Mart 1991 - Park Chorong, Koreli şarkıcı, söz yazarı ve aktör.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

3 Mart 1111 - I. Boemondo, Antakya Prensi (d. 1054)

3 Mart 1239 - III. Vladimir Rurikovich, Kiev Prensi (d. 1187)

3 Mart 1459 - Ausiàs March, Katalan şair (d. 1397)

3 Mart 1592 - Michael Coxcie, Flemish ressam (d. 1499)

3 Mart 1605 - VIII. Clemens, İtalyan Papa (d. 1536)

3 Mart 1706 - Johann Pachelbel, Alman besteci (d. 1653)

3 Mart 1707 - Alemgir Şah I, Babür İmparatorluğu'nun 6. İmparatoru (d. 1618)

3 Mart 1717 - Pierre Allix, Fransız Protestan rahip (d. 1641)

3 Mart 1744 - Jean Barbeyrac, Fransız hukukçu (d. 1674)

3 Mart 1765 - William Stukeley, İngiliz arkeolog (d. 1687)

3 Mart 1768 - Nicola Porpora, İtalyan besteci (d. 1686)

3 Mart 1792 - Robert Adam, İskoç mimar (d. 1728)

3 Mart 1843 - David Porter, Amerikalı amiral (d. 1780)

3 Mart 1850 - Oliver Cowdery, Amerikalı dini lider (d. 1806)

3 Mart 1894 - Ned Williamson, Amerikalı beyzbolcu (d. 1857)

3 Mart 1924 - Viktor von Tschusi zu Schmidhoffen, Avusturyalı ornitolog (d. 1847)

3 Mart 1927 - J.G. Parry-Thomas, Galli motor yarışçısı (d. 1884)

3 Mart 1927 - Mihail Petroviç Artsıbaşev, Rus yazar (d. 1878)

3 Mart 1932 - Eugen d'Albert, Alman besteci (d. 1864)

3 Mart 1940 - Hüseyinzade Ali Turan, Doktor, profesör ve yazar (d. 1864)

3 Mart 1948 - Ferenc Keresztes-Fischer, Macar avukat ve siyasetçi (d. 1881)

3 Mart 1959 - Lou Castello, Amerikalı aktör, komedyen (Abbott-Costello ikilisinin Costello'su) (d. 1906)

3 Mart 1973 - Adolfo Ruiz Cortines, 47. Meksika Devlet Başkanı (d. 1889)

3 Mart 1980 - Tayfur Sökmen, Politikacı ve Hatay Devleti Cumhurbaşkanı (d. 1891)

3 Mart 1982 - Georges Perec, Fransız yazar (d. 1936)

3 Mart 1983 - Georges Remi Hergé, Belçikalı çizer, çizgi roman karakteri Tenten'in yaratıcısı (d. 1907)

3 Mart 1987 - Danny Kaye, Amerikalı oyuncu, şarkıcı ve komedyen (d. 1913)

3 Mart 1991 - İmran Aydın, Politik aktivist ve Türkiye Devrimci Komünist Partisi üyesi (d. 1963)

3 Mart 1993 - Albert Sabin, Polonya asıllı Amerikalı tıp araştırmacısı (Ağızdan uygulanan çocuk felci aşısını geliştirdi) (d. 1906)

3 Mart 1993 - Carlos Montoya, İspanyol flamenco gitaristi (d. 1903)

3 Mart 1994 - Bilge Olgaç, İlk ve en çok film çeken kadın sinema yönetmeni ve senarist (d. 1940)

3 Mart 1995 - Howard W. Hunter, Amerikalı dini lider (d. 1907)

3 Mart 1995 - Mustafa Irgat, Şair ve ressam (d. 1950)

3 Mart 1996 - Marguerite Duras, Fransız yazar (d. 1914)

3 Mart 1999 - Gerhard Herzberg, Alman asıllı Kanadalı fizikçi ve fiziksel kimyager (d. 1904)

3 Mart 2001 - Ruhi Sarıalp, Millî atlet (d. 1924)

3 Mart 2002 - Roy Porter, İngiliz tarihçi (d. 1946)

3 Mart 2003 - Horst Buchholz, Alman sinema oyuncusu (d. 1933)

3 Mart 2005 - Rinus Michels, Hollandalı futbolcu ve teknik direktör (d. 1928)

3 Mart 2006 - Tunç Yalman, Oyuncu (d. 1925)

3 Mart 2008 - Giuseppe Di Stefano, İtalyan opera sanatçısı ve tenor (d. 1921)

3 Mart 2009 - Yusuf Hayaloğlu, Şair (d. 1953)

3 Mart 2011 - Ümran Baradan, Ressam ve seramik sanatçısı (d. 1945)

3 Mart 2013 - Müslüm Gürses, Şarkıcı ve oyuncu (d. 1953)

3 Mart 2014 - Altan Günbay, Sinema sanatçısı (d. 1931)

3 Mart 2016 - Ahmet Oktay, Şair, yazar ve gazeteci (d. 1933)

3 Mart 2020 - Božidar Alić, Hırvat aktör (d. 1954)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?