Covid-19 için düşük ve orta riskli iller açıklandı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 1 Mart...

2021 yılının 3. ayına da başlıyoruz işte.

Umarım kolay, sağlıklı ve huzurlu bir ay olur.

Koronayı yolculamak da kısmet olur inşallah artık...

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir. Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar. Sadece imam, bütün ısrarlara rağmen köyü terketmeyi reddeder ve Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek camide kalır. Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareye çıkar. Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez. Sular yükselir. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır. Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı'nın kendisini koruyacağına inancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez. Sular iyice yükselir. İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır. İçindekiler, durumun kötü olduğunu anlatarak, imama helikoptere gelmesi konusunda ısrar ederler. İmam helikoptere binmeyi de reddeder. Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür.

Kendisini ahiretin kapısında melekler karşılar.

Melek:

-"Hoş geldiniz, buyurun." der.

İmam: '

-"Cennete girmek istediğimden emin değilim.'’ der.

Melek sorar:

-"Neden?"

İmam cevap verir:

-"Tanrı'ya biraz kırgınım."

Melek:

-"Ne oldu ki?" diye sorar.

İmam:

-"Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, insanlara hep iyilik yaptım, günahtan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı; ama Tanrı'nın beni kurtaracağına inandığımdan ben kaldım. Görüyorsunuz ki şimdi burdayım." diye cevap verir.

Tam bu sırada yukarıdan Tanrı'nın sesi duyulur:

-"Salağa iki tekne, bir helikopter gönderdik. Böylesine geri zekâlının benim katımda da yeri yoktur."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok." demiş Oğuz Atay...

Ben de sanırım o yüzden iç dünyama döndüm bu aralar...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz, hem de kolay hazmedilir."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Filler sadece farelerden değil, yaban arılarından da korkar"mış.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Liselerde yüz yüze sınavlar 8 Mart'tan itibaren yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca 1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca "yerinde karar" uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı. Bakan Selçuk okullarda yüz yüze eğitime geçiş ve sınavlarla ilgili detayları paylaştı. Edinilen bilgiye göre, birinci dönem liselerde yapılamayan yüz yüze sınavlar için okullar 8 Mart'tan itibaren planlama yapacak. Yerinde karara bağlı olarak, okulların açılmayacağı yüksek risk içeren illerde liselerdeki yüz yüze sınavlar da ertelenecek.

Bakan’a Göre RTÜK'ün Cezaları Adil ve Tarafsızmış

RTÜK'ün Fox TV, Halk TV, Tele 1, Habertürk ve KRT’ye art arda verdiği ekran karartma ve milyonluk para cezalarına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan ‘eşit ve tarafsız değerlendirmeler’ yorumunu yaptı. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, CHP milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesini eleştiren sözleri nedeniyle Habertürk TV’ye verilen idari para ve yayın durdurma cezalarının gerekçesini ise ‘sunucunun diğer konuklara nazaran ciddi tepki vermemesi’ne bağladı. Ersoy’un değerlendirmelerine tepki gösteren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “2020 yılında habercilik yapan 5 kanala 54 yaptırım uygulanıp 10 milyon lira para cezası kesilirken, iktidar destekçisi kanallara sadece 4 yaptırım ve 400 bin lira ceza kesilmiş. Bunun neresi eşitlik neresi tarafsızlık?” dedi. Çakırözer, Bakan Ersoy’un Habertürk’e verilen yaptırıma ilişkin savunmasını ise “Belli ki ne RTÜK ne de Sayın Bakan o yayının bandını izlemiş! Yoksa böylesine komik ve asılsız bir savunma yüce Meclis’e gönderilemezdi” dedi. TBMM’de RTÜK’ün televizyon kanallarına verdiği cezaları eleştiren ve sorular yönelten CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan yanıt geldi. Çakırözer konuşmasında ‘RTÜK’ün tüm cezaları Halk TV, Habertürk, Fox, Tele1 ve KRT gibi kanallara verirken turkuaz kanallar hakkında binlerce şikayete rağmen ne ceza, ne de rapor var’ ifadelerini kullandı. Bakan Ersoy ise yanıtında "Bütün medya hizmet sağlayıcılarının yayınları, hem kamuoyunun hem de yayıncıların menfaat ve değerleri göz önünde bulundurularak tarafsız ve eşit olarak 6112 Sayılı Kanunda yer alan hükümler uyarınca değerlendirilmektedir” düşüncesini dile getirdi. Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin açıklamaları nedeniyle Habertürk’e verilen 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para ceza verilmesini eleştiren Çakırözer’e verdiği yazılı yanıtta Ersoy şunları kaydetti:

“Milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran program sunucusunun ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmediği gerekçesiyle ceza verildi.

Bakan Ersoy’un yanıtına tepki gösteren Çakırözer yazılı açıklamasında şunları belirtti:

“Anlaşılıyor ki ne Bakan, ne de RTÜK o yayının bandını izlemiş! İzleseler böyle komik bir gerekçe ile bir kanala en ağır cezanın verilmesini savunamazlardı. ‘Konuklarına nazaran ciddi tepki vermemek’ diye bir ceza gerekçesi olabilir mi? Ayrıca izlemeden ceza verdikleri belli. Hem programın sunucusu, hem de milletvekili arkadaşımız söylenenin kamuoyuna çarpıtılmadan doğru biçimde aktarılması için ellerinden geleni yapıyor. Bunu görmezden gelerek böylesine komik bir gerekçe ile en ağır cezanın verilmesi o kanal üzerinde siyasi baskı ve sindirme operasyonundan başka bir şey değildir. Sayın Bakanın da önüne konan bu saçma sapan izahati ‘yanıt’ diye yüce Meclis’e gönderiyor olması da ayrı bir komedi. RTÜK üyesi İlhan Taşcı’nın raporu var: Sadece 2020 yılında Halk TV, Tele1, KRT, Fox ve Habertürk’e toplam 54 kez ceza kesilmiş. A Haber, ATV, Kanal7 ve diğerlerinin olduğu kanallara ise sadece 4 kez! Halk TV’ye 5 gün ekran karartma dahil toplam 15 yaptırım. Tele1’e 5 gün ekran karartma dahil toplam 19 yaptırım. KRT’ye 3 idari para cezası, FOX TV’ye 9 idari para cezası ve 3 ana haber bülteni durdurma cezası. Habertürk’e ise bir yılda 7 yaptırım. İktidarı sorgulayan televizyon kanallarına 2020 yılında 10 milyon TL para cezası kesilmiş. İktidar yanlısı kanallara ise yapılan yüzbinlerce şikayete rağmen sadece 400 bin lira. Tam 50 kat fark var! Bu cezaların neresi tarafsız, neresi eşit? Gerçek habercilik yapan kanallar RTÜK Başkanının bizzat talimatlarıyla, en ağır para cezalarıyla karatma cezalarıyla susturulmak isteniyor. Bu kararların hepsi siyasidir, cezalar haksızdır, hukuksuzdur, ölçüsüzdür. Türkiye’de tarafsız ve eşit medyanın önündeki tek engel RTÜK iken çıkıp ‘Biz tarafsız ve eşit davranıyoruz’ denilmesi milletle alay etmekten başka bir şey değildir” (medyafaresi)

DİSK: Grev bitti, en düşük ücret 4700 TL oldu

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada Maltepe Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde net ücretin 4 bin 700 lira olduğu duyuruldu. Duyuruda "Yapılan anlaşmaya göre ikramiye dahil en düşük ücret net 4700 TL oldu. Uyuşmazlık nedeniyle 23 Şubat'ta başlayan yasal grevimiz bugün itibariyle sona ermiştir" denildi.

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'ndan yapılan açıklama şöyle oldu:

"Maltepe Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşmaya göre ikramiye dahil en düşük ücret net 4700 TL oldu. Uyuşmazlık nedeniyle 23 Şubat'ta başlayan yasal grevimiz bugün itibariyle sona ermiştir."(GerçekGündem)

Korona haberlerine gelince:

Erdoğan Kabinesi Hangi Şehirlerde Normalleşmeyi Başlatacak?

Milliyet’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak kararlar ile Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterler çerçevesinde “düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli” olmak üzere kategorize edilen illerde, salgının seyrine göre kaldırılacak kısıtlamalar ya da uygulanacak ek tedbirler netleşecek. Normalleşme adımları kapsamında, ilk etapta yüz yüze eğitime geçiş, kafe ve restoranların açılması gündeme gelecek.

Bakanlığın açıkladığı verilere göre, 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı 35’in altında kalan orta ve düşük risk grubundaki 30 il ve bu illerde yaşayan yaklaşık 24 milyon nüfus, normalleşmeye en yakın konumda. Salgınla mücadelede “yerinde karar” dönemi çerçevesinde il valilikleri ve hıfzıssıhha kurullarının el rehberi olacak kararlar için gözler yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısına çevrildi. Başta gıda sektörü olmak üzere ticari işletmeler normalleşme kapsamında faaliyetlerine yeniden başlamayı umut ederken, daha önce 1 Mart itibarıyla başlayacağı duyurulan, Türkiye genelinde ilkokulların tüm sınıf seviyelerinde, ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda yüz yüze eğitim uygulaması için de yine kabinenin kararları belirleyeceği olacak. İllerin risk kategorisinin belirlenmesinde, 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısının yanı sıra, aşılama, yoğun bakım ve yatak doluluk oranı gibi kriterler de etkili olacak.

Vaka sayısı kriteri açısından, haftalık vaka sayısı 100 binde 10’un altındaki iller “düşük”, 11-35 arası “orta”, 36-100 arası “yüksek”, 100’ün üstündeki iller ise “çok yüksek” riskli’ sayılacak. Bakanlığın, 15-21 Şubat tarihileri arasını kapsayan her 100 bin kişideki COVID-19 vaka sayısı verilerine göre, Türkiye’de vaka sayısına göre 5 il düşük riskli, 25 il orta riskli, 39 il yüksek riskli, 12 il ise çok yüksek riskli kategorisine giriyor.

Düşük riskli iller (100 binde 10’un altında olanlar mavi renk)

Batman 8.71- Nüfus: 620 bin 278

Hakkâri 3.21- Nüfus: 280 bin 514

Iğdır 10.43 - Nüfus: 201 bin 314

Şırnak 3.91- Nüfus: 537 bin 762

Muş 8.51 -Nüfus: 411 bin 117

Orta riskli iller (100 binde 11-35 arası vaka olan iller sarı renk)

Afyon 31.62 - Nüfus: 736 bin 912

Ağrı 19.61 - Nüfus: 535 bin 435

Ankara 35.39 -Nüfus: 5 milyon 663 bin 322

Bartın 31.16 - Nüfus: 198 bin 979

Bayburt 21.98- Nüfus: 81 bin 910

Bingöl 18.45 - Nüfus: 281 bin 768

Bitlis 15.10 -Nüfus: 350 bin 994

Çankırı 26.50-Nüfus: 192 bin 428

Denizli 31.51 -Nüfus: 1 milyon 40 bin 915

Diyarbakır 18.00-Nüfus: 1 milyon 783 bin 431

Erzincan 34.13- Nüfus: 234 bin 431

Eskişehir 35.55-Nüfus: 888 bin 828

Gaziantep 35.08-Nüfus: 2 milyon 101 bin 157

Isparta 29.53- Nüfus: 440 bin 304

Kahramanmaraş 35.35-Nüfus: 1 milyon 168 bin 163

Karabük 16.83- Nüfus: 243 bin 614

Kars 18.60- Nüfus: 284 bin 923

Kastamonu 21.79-Nüfus: 376 bin 377

Kırşehir 30.86- Nüfus: 243 bin 042

Mardin 12.52- Nüfus: 854 bin 716

Siirt 20.54 -Nüfus: 331 bin 70

Şanlıurfa 20.42-Nüfus: 2 milyon 115 bin 256

Tunceli 29.96 -Nüfus: 83 bin 443

Uşak 17.32 -Nüfus: 369 bin 433

Van 13.92 -Nüfus: 1 milyon 149 bin 342 (medyafaresi)

İran Sağlık Bakanı Nemeki'den halka Kovid-19 uyarısı: Kendinizi fırtınaya hazırlayın

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ülkede yeni tip koronavirüs vakalarının artacağına inandığını söyleyerek, halka ve sağlık kurumlarına "kendilerini fırtınaya hazırlamaları" çağrısında bulundu. İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'e göre, Kum eyaletinde Kovid-19 konulu bir programda konuşan Nemeki, Kovid-19'un mutasyonlu varyantının etkisiyle ülkede salgın vakalarının artacağını ve en kötü senaryoya hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Arjantin'de ayrıcalıklı Kovid-19 aşı uygulaması hükümet karşıtı gösterilere neden oldu

Arjantin'in çeşitli şehirlerinde, hükümete yakın bazı kişilere iltimaslı bir şekilde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı uygulanması nedeniyle hükümet karşıtı gösteriler yapıldı. Muhalefetin çağrısıyla başkent Buenos Aires'te binlerce kişi devlet başkanlığı binası Casa Rosada'nın önünde bulunan Mayıs Meydanı'nda toplanarak 19 Şubat'ta ortaya çıkan ve eski sağlık bakanının istifasına yol açan ayrıcalıklı aşı skandalını protesto etti. Göstericiler, Devlet Başkanı Alberto Fernandez hükümeti karşıtı slogan attı ve Casa Rosada'nın demir parmaklıklarına hükümet karşıtı dövizlerle siyah kurdeleler astı. Bazı göstericiler de protestoya arabalarıyla katılarak korna çalma eylemi yaptı. Gösteriler, ülkenin Cordoba, Mar del Plata ve Mendoza gibi şehirlerinde de düzenlendi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 36 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız A.Kadir'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

A.Kadir, 1917 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı İbrahim Abdülkadir Meriçboyu'dur. Orta öğrenimini Eyüp Ortaokulu (1933) ve Kuleli Askeri Lisesi'nde (1936) tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kara Harp Okulu'na devam etmeye başladı. Burada okurken Nazım’a hayranlığıyla dikkatleri çeken A. Kadir Harp Okulu son sınıftayken “zararlı kitaplar okuduğu ve aykırı düşüncelere sahip olduğu” gerekçesiyle okuldan atılarak tutuklandı. On ay hapse mahkum olan A. Kadir, Nazım Hikmet’le aynı cezaevinde kaldı. Burada kaldığı sürede zaten hayranı olduğu Nazım’ı ve fikirlerini yakından tanıma fırsatı buldu. Hapisten çıktıktan sonra askerliğini er olarak tamamlayan şair İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi (1941)

Faruk Nafiz ve Necip Fazıl’ın etkisinde kalarak yazdığı İlk şiirlerini 1930’lu yıllarda Ali Karasu imzasıyla yayımladı. Kuleli Askeri Lisesi'ndeyken sosyalist düşünceye doğru kayan fikirleri Nazım Hikmet’le tanıştıktan sonra daha bir pekişip güçlendi. 2. Dünya Savaşının sürdüğü 1943 yılında   “savaş karşıtı” şiirlerini içeren “Tebliğ” adlı şiir kitabı yayınlandı. “Tebliğ” adlı şiir kitabında bir yandan savaşa karşı çıkarken, bir yandan da yoksul Türk insanının dertlerini anlattı. Ancak “Tebliğ” yasaklanarak sıkıyönetimce toplatıldı. A.Kadir de İstanbul’da bulunması sakıncalı görülen kişilerle birlikte sürgüne gönderildi. Sürgünlük yıllarını Muğla, Balıkesir, Konya, Kırşehir ve Adana’da öğretmenlik yaparak geçirdi. Sürgünlüğü bitince 1947’de İstanbul’a döndü ve bir bisküvi fabrikasında çalışmaya başladı. Buradan ayrılınca çeşitli yayınevlerinde düzeltmenlik, çevirmenlik gibi işler yaptı. 1965’ten sonra kitaplarını kendisi yayımlayarak yazarlık yaşamını sürdürdü.

Ankara Cezaevi'nde Nâzım Hikmet'le birlikte yatan A. Kadir önceleri büyük ölçüde bu şairin etkisinde kaldı. Ses ve Yeni Edebiyat dergilerinde yayımlanan şiirlerinde bu etki açıkça görülür. 1940 sonrası sosyalist gerçekçi edebiyatın kavgacı olmayan şairi A. Kadir’in şiirlerinde her şeye rağmen insan en öndedir. O bazı sosyalist gerçekçi arkadaşları gibi sanatsal kaygılar gütmeden, sadece kitleleri galeyana getirecek şiirler yazmak yerine insancıl, barışçıl şiirler yazdı. Sürgünden dönüşünde şiirlerini zaman zaman dergilerde yayımladı. Abdülbaki Gölpınarlı ile Farsça aslından düzyazı olarak çevirdikleri Mevlâna’nın şiirlerini serbest nazma dökerek “Bugünün Diliyle Mevlâna” adıyla bir kitapta topladı.(1955). Çok beğenilen bu kitap üst üste birkaç kez basıldı. 1958’de Azra Erhat ile birlikte yaptıkları İlyada çevirisi ise A. Kadir’in başarılı bir çevirmen olarak iyice tanınmasına neden oldu.

A.Kadir, 1 Mart 1985 tarihinde, İstanbul’da hayata veda etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Nazım Hikmet’in “A. Kadir’i pek severim, yüreğimin başında oturan insanlardan biridir. Onun yüreği halis bir şair yüreğidir.” diye bahsettiği mapushane arkadaşıdır. 1940 kuşağının toplumcu-gerçekçi, çileli, ama kavgacı olmayan nahif şairidir. Dünya Edebiyatından pek çok ünlü yazarın eserlerini çok duru bir dille edebiyatımıza kazandıran A. Kadir “Bugünün Diliyle Hayyam, Bugünün Diliyle Tevfik Fikret” ve benzeri kitaplarıyla da bu yazarların yeni nesiller tarafından okunup özümsenmesini sağlamıştır.

YAPITLARI:

Şiir:

1943 Tebliğ

1959 Hoş Geldin Halil İbrahim

1962 Dört Pencere

1968 Mutlu Olmak Varken (Toplu Şiirleri)

Diğer Kitapları:

1964 Bugünün Diliyle Hayyam

1966 1938 Harb Okulu Olayı ve Nâzım Hikmet

1967 Bugünün Diliyle Tevfik Fikret

Çeviri:

1955 Bugünün Diliyle Mevlâna (Abdülbaki Gölpınarlı ile)

1958 İlyada (Azra Erhat ile)

1961 Seçme Şiirler (Asım Bezirci ile)

1970 Odysseia (Azra Erhat ile)

1973-1980 Dünya Halk ve Demokrasi Şiirleri (Avrupa ve Üçüncü Dünya Ülkeleri şairlerinden tek başına ya da ortaklaşa yaptığı pek çok çeviri şiiri bir araya getirdi.)

ÖDÜLLERİ:

1959 Habib Edip Törehan Ödülü

1961 TDK Çeviri Ödülü

1980 Hasan Âli Ediz Edebiyat Çeviri Ödülü

1983 Yazko Çeviri Ödülü

Sizlerle iki şiirini paylaşarak A.Kadir'i anmak istiyorum. Huzurla uyusun.

SENİ ARIYORUM

Hasretim sana

Tam üç koca kış geçti aradan,

koskocaman üç asır.

Önca Aydın, Muğla, Balıkesir.

Önce bizim yiyemediğimiz bal gibi üzüm, incir.

Önce bizim yemeğimize girmeyen bal gibi zeytinyağı.

Sonra gene bir sıra dağ.

Sonra Konya ovası, Adana.

Sonra hiçbir vakit gülmemiş olan Orta Anadolu toprağı.

Bilmem, tanır mısın yanında olsam,

Taş gibi sertleşti yüzüm,

Bıyıklarım uzadı.

Hasretim sana.

Ilık bir su,

Bir demet gül

Ve bir lambanın ışığını arar gibi arıyorum seni.

Bazen yüreğim kabarıyor,

Sanki yüzünü bir daha hiç görmeyecekmişim.

Bir anda dünyadan çekilip,

Bir anda yoksun kalmak düşünmekten,

Geldiği yollardan insanın

Bir daha geçememesi.

Elimin hiç dokunamaması eline.

Taze yaprak kokusu dolar genzime birdenbire.

Bakarım birdenbire karşımda başaklar insan boyu.

Ayağımın altında toprak boyanır çağla rengine.

Birdenbire çıkıyorum yalnızlıktan,

Giriyorum birdenbire beraberliğe.

A.Kadir

Beşiktaş Tramvayı

Bahçemdeki dut ağacı

vurdu ince dallarıyla penceremin camına,

bir Beşiktaş tramvayı geldi aldı beni,

bir Beşiktaş tramvayı götürdü sana.

Çemberlitaş, Şehzadebaşı, Saraçhane.

Almışım parmaklarını ellerime,

Beşiktaş tramvayında giderim yane yane.

Terzi Adem, berber Ali,

dikimaneden Emine teyze

ve Makbule.

Üç sarışın birader,

Kapalıçarşı terlikçileri.

Bir küçücük simitçi çocuk,

levent bir hizmet eri.

Hep iyi insanlar bunlar.

Dert yüzü görmesinler.

Eksik olmasınlar.

Vatman ağabeyimiz de eksik olmasın.

Her akşam böyle götürsünler seni evine,

bir elinde gönlüm benim,

bir elimde sefertasın.

A.Kadir

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Hanak'ın Kurtuluş Günü:

1 Mart 1918 tarihi Ardahan'ın Hanak ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Hanak ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Arslanköy'ün Kurtuluş Günü:

1 Mart 1922 tarihi Mersin'in Arslanköy ilçesinin Türk ordusu tarafından Fransız işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Arslanköy ilçesinin 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Muhasebeciler Günü

"Uluslararası Muhasebeciler Günü (International Accountant’s Day)" her yıl 10 Kasım’da tüm dünyada kutlanmaktadır. Türkiye "Muhasebeciler Günü"nü farklı bir tarih olarak kutlayan ülkelerden birisi. Türkiye’de "Muhasebeciler Günü" 1 Mart gününde kutlanmaktadır. 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Resmi Gazetede yayımlandığı tarih olan 01.06.1989 tarihinden hareketle önceleri Haziran ayının ilk haftası  “Muhasebe Haftası” olarak kutlanıyordu. Ancak, Haziran ayında etkinliklerin sönük geçmesi nedeniyle farklı bir tarih arayışına girilmiştir. "Muhasebeciler Günü" için tarih arayışında tespit edilen tarih, 3568 sayılı Kanunun TBMM’ye sevk edildiği tarih olan 1 Mart olmuştur.  1 Mart’ın  “Muhasebe Günü” olarak kutlanması yönünde karar 1994 yılında Sakarya’da yapılan Oda Başkanları toplantısında alınmıştır. 1 Mart tarihi farklı amaçlarla seçilmiş olsa da muhasebe ve muhasebeciler açısından daha anlamlı bir tarihtir.

Birincisi Mart ve Nisan ayı muhasebeciler için yoğun geçen bir dönemdir. Dönemin başında muhasebe meslek mensuplarına bir doping etkisi yapması açısından bu tarih önemli. İkincisi Mart ayı mali takvimin birinci ayı.  Roma takviminde de Mart ayı birinci ay. Tarihsel olarak da Mart ayı vergi ve muhasebe mesleği ile daha yakından ilgili bir tarih. Üçüncüsü, "Dünya Muhasebeciler Günü" olan 10 Kasım tarihi, ülkemiz için uygun bir tarih değil. Atamız için yas tutulan bir günde kutlama yapılamaz, yapmayız. Bu nedenle, Türkiye için ayrı bir tarihin seçimi daha isabetli olmuş bence de.

Bu vesile ile tüm meslek mensuplarının ve muhasebe ile uğraşanların "Muhasebeciler Günü"nü kutluyorum.

Yeşilay Haftası (1-7 Mart)

Yeşilay Haftası; Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulduğu için Mart ayının ilk haftası, 1-7 Mart'ta kutlanan haftadır. Yeşilay Haftası'nda alkollü içkilerin, sigaranın, alkolün uyuşturucuların topluma, aileye ve bireye zararları anlatılmaktadır. Hafta kapsamında yapılan etkinliklerle toplumun bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini arttırmak hedeflenmektedir.

Deprem Haftası (1-7 Mart)

Deprem bilincinin oluşturulması ve depreme karşı hazırlıklı olunması amacıyla ülkemizde her yıl 1-7 Mart arası Deprem Haftası olarak kutlanmaktadır. Deprem Haftası'nda dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemizde vatandaşlarımızın depreme karşı hazırlıklı olmasının sağlanması, depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Girişimcilik Haftası (1-7 Mart)

Girişimcilik haftası ülkemizde Mart ayının ilk haftasında kutlanmaktadır. Girişimcilik Haftası; İş Dünyası vе işadamlarını topluma daha yakından tanıtmak vе özеlliklе gеnçlеri girişimciliğе özеndirmеk vе ülkеmizin ihtiyacı olan sürdürülеbilir bir еkonomik büyümе sürеcindе iş kurma kabiliyеtinе sahip girişimcilеrе hеr zamankindеn daha fazla ihtiyaç olduğunun farkında olarak, girişimciliğin yеnilikçilik, yaratıcılık pеrformansını daha çok önе çıkarmak vе bu sürеcе katkıda bulunmaktır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

1 Mart 1430 - Osmanlı Padişahı II. Murad, Selanik'i fethetti.

1 Mart 1565 - Rio de Janeiro şehrinin kuruluşu.

1 Mart 1803 - Ohio, ABD'ye katılarak ülkenin 17. eyaleti oldu.

1 Mart 1811 - Kavalalı Mehmet Ali, Memlûkleri Kahire Kalesine davet edip imha etti.

1 Mart 1815 - Napolyon Bonapart, Elba'daki sürgünden Fransa'ya geri döndü.

1 Mart 1867 - Nebraska, ABD'ye katılarak ülkenin 37. eyaleti oldu.

1 Mart 1872 - Dünyanın ilk ulusal parkı olan Yellowstone Millî Parkı açıldı.

1 Mart 1896 - Adowa Muharebesi: Habeşistan, üstün sayıdaki İtalya kuvvetlerini yendi ve böylece I. İtalya-Habeşistan Savaşı sona erdi.

1 Mart 1896 - Henri Becquerel, radyoaktiviteyi keşfetti.

1 Mart 1901 - Avustralya Ordusu kuruldu.

1 Mart 1912 - Albert Berry, bir paraşüt ile uçaktan atlayan ilk kişi oldu.

1 Mart 1919 - Kore'nin tek taraflı bağımsızlık ilanı (bakınız 1 Mart Hareketi).

1 Mart 1921 - Mehmet Âkif Ersoy'un sözlerini yazdığı "İstiklâl Marşı", Maarif Vekili (Millî Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından, Mecliste ilk kez okundu.

1 Mart 1923 - Mustafa Kemal Paşa, TBMM'nin yeni çalışma dönemini açtı. Mustafa Kemal'in açılış konuşmasını mecliste dinleyiciler balkonundan izleyen Latife Hanım, meclise gelen ilk kadın oldu.

1 Mart 1926 - İtalyan yasaları esas alınarak hazırlanan yeni Türk Ceza Kanunu, TBMM'de kabul edildi.

1 Mart 1931 - Troçki'nin Büyükada'da kaldığı Arap İzzet Paşa Yalısı yandı.

1 Mart 1935 - TBMM, 5. dönem çalışmalarına başladı. Atatürk, 4. kez Cumhurbaşkanı seçildi. TBMM'de ilk kez 18 kadın milletvekili yer aldı.

1 Mart 1936 - ABD'de Hoover Barajı'nın inşaatı tamamlandı. O tarihte dünyanın en büyük beton yapısı ve en büyük hidroelektrik santraliydi.

1 Mart 1940 - Bulgaristan, Tripartite Paktı'nı imzalayarak Mihver Devletleri'ne katıldı.

1 Mart 1941 - Alman birlikleri Bulgaristan'a girdi.

1 Mart 1946 - Bank of England kamulaştırıldı.

1 Mart 1947 - Uluslararası para fonu (International Monetary Fund, IMF), finans işlemlerine başladı.

1 Mart 1947 - İffet Halim Oruz'un çıkardığı Kadın gazetesi yayına başladı. Gazete, 1979 yılına kadar, 32 yılda 1125 sayı olarak çıktı.

1 Mart 1951 - Hastalık ve Analık Sigortası Yasası, İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yürürlüğe girdi.

1 Mart 1952 - Dünya gazetesi yayın hayatına başladı

1 Mart 1953 - Stalin kalp krizi geçirdi. Dört gün sonra da öldü.

1 Mart 1954 - Porto Riko'lu milliyetçiler, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'ne saldırdı, beş senatör yaralandı.

1 Mart 1958 - İzmit Körfezi'nde çalışan Üsküdar vapuru, saatteki hızı 130 kilometreyi bulan kasırga yüzünden Soğucak mevkiinde battı. Resmi rakamlara göre 300'e yakın yolcudan 272'i öldü; 21 kişi kurtuldu.

1 Mart 1959 - Kıbrıs'a dönen Makarios, Kıbrıslı Rumlar tarafından büyük bir tezahüratla karşılandı.

1 Mart 1960 - 1000 siyah öğrenci, ABD'nin Alabama eyaletinde ayrımcılığı protesto etti.

1 Mart 1963 - İstanbul Boğazı'nda Dolmabahçe açıklarında çarpışan iki Sovyet tankerinden, denize sızan ince mazotun alev almasıyla Yüzer Karaköy İskelesi ve Kadıköy vapuru yandı.

1 Mart 1963 - Kürt lider Molla Mustafa Barzani, Amerikan Associated Press'e verdiği bir demeçte, Irak Hükûmetinin, Kürdistan'a özerklik tanımaması halinde kuvvetlerini yeniden harekete geçireceğini söyledi. Barzani, Irak Başbakanı Kasım'ın devrilmesinde, Kürt mücadelesinin rol oynadığını ileri sürdü. "Muhtar bir Kürt bölgesinin kuruluşuna muhalefet eden başka herhangi bir kişinin de akıbeti aynı olacaktır" dedi.

1 Mart 1966 - SSCB uzay sondası Venera 3, Venüs yüzeyine çarparak düştü.

1 Mart 1968 - Millî Bakiye usulünü kaldıran yeni Seçim Kanunu, TBMM'de kabul edildi.

1 Mart 1974 - Watergate skandalı: 7 kişiye skandaldaki rolleri nedeniyle dava açıldı.

1 Mart 1975 - Avustralya'da renkli televizyon yayınları başladı.

1 Mart 1978 - Charlie Chaplin'in cenazesi, İsviçre'deki mezarlıktan çalındı.

1 Mart 1978 - Adnan Menderes'in oğlu, Adalet Partisi Aydın Milletvekili Mutlu Menderes, trafik kazası sonucu öldü.

1 Mart 1980 - Voyager 1 uzay sondası, Satürn'ün Janus adlı uydusunun varlığını tescil etti.

1 Mart 1983 - Hakkâri'de Bir Mevsim adlı film, Berlin Film Şenliği'nde 4 ödül alarak, şenlikte en çok ödül alan birkaç filmden biri olarak sinema tarihine geçti.

1 Mart 1984 - TBMM'de sıkıyönetimin 13 ilde kaldırılmasını, 54 ilde ise 4 ay süreyle uzatılması kararlaştırıldı. Başbakan Turgut Özal yaptığı açıklamada, "Olaylarda yüzde 99 azalma var. Ancak aşırı sol ve bölücü örgütler faaliyetlerine yer altında devam ediyorlar" dedi.

1 Mart 1989 - Türkiye'nin ilk özel TV kanalı Star 1, Eutelsat F 5 uydusundan test sinyali yayınlamaya başladı.

1 Mart 1992 - Türkiye'nin ikinci özel TV kanalı ve yarışma programlarıyla ünlü Show TV, yayın hayatına başladı.

1 Mart 1992 - İstanbul Kuledibi'ndeki Neve Şalom Sinagogu'na bombalı saldırıda bulunuldu.

1 Mart 1992 - Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti'nde ayrılıkçı referandum kararı alınması ve 'Kanlı Düğün' ismiyle anılan olay Bosna Savaşı'nı tetikledi.

1 Mart 1994 - Nirvana, son konserini Münih'te verdi.

1 Mart 1996 - Uluslararası Narkotik Kontrol Stratejisi Raporu'nda, Türkiye kara para aklayan ülkeler arasında sayıldı.

1 Mart 1997 - "Persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan edilen İran'ın Erzurum Başkonsolosu Said Zare ülkesine geri döndü. İran da misilleme olarak Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Osman Korutürk ile Urumiye Başkonsolosu Ufuk Özsancak'ı "persona non grata" ilan etti.

1 Mart 1998 - Titanik, dünya çapında 1 milyar dolar üstü hasılat yapan ilk film oldu.

1 Mart 1999 - Ottawa Antlaşması yürürlüğe girdi.

1 Mart 2000 - Finlandiya Anayasası yeniden yazıldı.

1 Mart 2002 - ABD kuvvetleri Afganistan topraklarına girdi.

1 Mart 2005 - Türkler: Bir İmparatorluğun Mimarları ve Mimar Sinan'ın Dehası adlı fotoğraf sergisi, Londra'da açıldı.

1 Mart 2006 - İngilizce Wikipedia, Jordanhill railway station maddesiyle bir milyonuncu maddeye erişti.

1 Mart 2007 - Danıştay 2. Daire üyelerine yönelik saldırıyla ilgili davada; savcı, olayın faili Alparslan Arslan ile Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu için anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmak için silahlı örgüt kurmak ve yönetmek suçundan, dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

1 Mart 2009 - Ciner Yayın Holding bünyesinde ve Fatih Altaylı'nın editörlüğünde yayınlanan Gazete Habertürk yayına başladı.

1 Mart 2014 - Çin'in Kunming şehrinde meydana gelen bıçaklı saldırıda 29 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Mart 1445 - Sandro Botticelli, İtalyan ressam (ö. 1510)

1 Mart 1474 - Angela Merici, İtalyan hemşire (ö. 1540)

1 Mart 1547 - Rudolph Goclenius, Alman filozof (ö. 1628)

1 Mart 1597 - Jean-Charles de la Faille, Belçikalı matematikçi (ö. 1652)

1 Mart 1611 - John Pell, İngiliz matematikçi (ö. 1685)

1 Mart 1657 - Samuel Werenfels, İsviçreli teolog (ö. 1740)

1 Mart 1683 - Caroline of Ansbach, Büyük Britanya Kraliçesi (ö. 1737)

1 Mart 1732 - William Cushing, Amerikalı hukukçu ve baş hakim (ö. 1810)

1 Mart 1760 - François Nicolas Leonard Buzot, Fransız devrimci (ö. 1794)

1 Mart 1769 - François Séverin Marceau-Desgraviers, Fransız general (ö. 1796)

1 Mart 1810 - Frederic Chopin, Polonyalı piyanist ve bestecisi (ö. 1849)

1 Mart 1812 - Augustus Pugin, İngiliz mimar (ö. 1852)

1 Mart 1819 - Władysław Taczanowski, Polonyalı bilim adamı (ö. 1890)

1 Mart 1821 - Joseph Hubert Reinkens, Alman din adamı ve ilk eski Katolik Başpiskoposu (ö. 1896)

1 Mart 1837 - William Dean Howells, Amerikalı tarihçi, editör ve politikacı (ö. 1920)

1 Mart 1837 - Ion Creangă, Rumen yazar, hikâyeci ve öğretmen (ö. 1889)

1 Mart 1847 - Recaizade Mahmud Ekrem, Osmanlı şair ve yazar (ö. 1914)

1 Mart 1852 - Théophile Delcassé, Fransız devlet adamı (ö. 1923)

1 Mart 1858 - Georg Simmel, Alman sosyolog ve filozof (ö. 1918)

1 Mart 1863 - Alexander Golovin, Rus ressam (ö. 1930)

1 Mart 1869 - Pietro Canonica, İtalyan heykeltıraş, ressam ve besteci (ö. 1959)

1 Mart 1876 - Henri de Baillet-Latour, Belçikalı Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı (ö. 1942)

1 Mart 1880 - Giles Lytton Strachey İngiliz yazar (ö. 1932)

1 Mart 1886 - Oskar Kokoschka, Avusturyalı ressam, grafik sanatçısı ve şair (ö. 1980)

1 Mart 1888 - Ewart Astill, İngiliz kriketçi (ö. 1948)

1 Mart 1889 - Tetsuro Watsuji, Japon filozof (ö. 1960)

1 Mart 1892 - Ryunosuke Akutagava, Japon yazar (ö. 1927)

1 Mart 1893 - Mercedes de Acosta, Amerikalı şair, oyun yazarı ve kostüm tasarımcısı (ö. 1968)

1 Mart 1896 - Dimitri Mitropoulos, Yunan besteci, piyanist ve orkestra şefi (ö. 1960)

1 Mart 1896 - Moriz Seeler, Alman yazar, şair ve film yapımcısı (ö. 1942)

1 Mart 1899 - Erich von dem Bach, Alman asker (Nazi subayı) (ö. 1972)

1 Mart 1901 - Pietro Spiggia, İtalyan şair.

1 Mart 1904 - Ali Avni Çelebi, Ressam (ö. 1993)

1 Mart 1904 - Glenn Miller, Amerikalı bando şefi (ö. 1944)

1 Mart 1910 - Archer John Porter Martin, İngiliz kimyager ve Nobel ödülü sahibi (ö. 2002)

1 Mart 1910 - David Niven, İngiliz aktör (ö. 1983)

1 Mart 1913 - Ralph Ellison, Amerikalı yazar (ö. 1994)

1 Mart 1917 - Robert Lowell, Amerikalı şair (ö. 1977)

1 Mart 1918 - Gladys Spellman, Amerikalı politikacı (ö. 1988)

1 Mart 1918 - João Goulart, Brezilyalı politikacı ve Devlet Başkanı (ö. 1976)

1 Mart 1918 - Roger Delgado, İngiliz aktör (ö. 1973)

1 Mart 1921 - Richard Wilbur, Amerikalı şair (ö. 2017)

1 Mart 1921 - Terence Cooke, Amerikalı katolik Kardinal ve New York Başpiskoposu (ö. 1983)

1 Mart 1922 - İzak Rabin, İsrail Başbakanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1995)

1 Mart 1922 - William Gaines, Amerikalı yayımcı (ö. 1992)

1 Mart 1923 - Péter Kuczka, Macar yazar, şair ve editör (ö. 1999)

1 Mart 1924 - Deke Slayton, Amerikalı astronot (ö. 1993)

1 Mart 1926 - Alâeddin Yavaşca, Tıp doktoru, besteci ve Klasik Türk müziği sanatçısı.

1 Mart 1926 - Hasan Mutlucan, Türk Halk Müziği sanatçısı (ö. 2011)

1 Mart 1926 - Robert Clary, Fransız aktör.

1 Mart 1927 - Harry Belafonte, Amerikalı müzisyen ve aktör.

1 Mart 1928 - Jacques Rivette, Fransız film yönetmeni (ö. 2016)

1 Mart 1929 - Georgi Markov, Bulgar yazar ve rejim muhalifi (ö. 1978)

1 Mart 1929 - Nida Tüfekçi, Saz sanatçısı (ö. 1993)

1 Mart 1930 - Gastone Nencini, İtalyan bisikletçi (ö. 1980)

1 Mart 1935 - Robert Conrad, Amerikalı oyuncu (ö. 2020)

1 Mart 1937 - Jed Allan, Amerikalı oyuncu (ö. 2019)

1 Mart 1938 - Zekeriya Beyaz, Akademisyen ve yazar.

1 Mart 1939 - Leo Brouwer, Kübalı besteci ve gitarist.

1 Mart 1942 - Richard Myers, Amerikalı asker ve Genelkurmay Başkanı.

1 Mart 1943 - Akinori Nakayama, Japon jimnastikçi.

1 Mart 1943 - Gil Amelio, Amerikalı iş adamı ve risk sermayeci.

1 Mart 1943 - Rashid Sunyaev, Rus fizikçi.

1 Mart 1944 - John Breaux, Amerikalı politikacı ve Louisiana senatörü.

1 Mart 1944 - Mike d'Abo, İngiliz şarkıcı (Manfred Mann)

1 Mart 1944 - Roger Daltrey, İngiliz müzisyen ve The Who üyesi.

1 Mart 1945 - Burning Spear, Jamaikalı şarkıcı ve müzisyen.

1 Mart 1945 - Dirk Benedict, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1946 - Lana Wood, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1947 - Alan Thicke, Kanadalı oyuncu ve şarkı sözü yazarı.

1 Mart 1950 - Bülent Ortaçgil, Gitarist, şarkıcı ve besteci.

1 Mart 1952 - Martin O'Neill, Kuzey İrlandalı futbolcu ve teknik direktör.

1 Mart 1952 - Steven Barnes, Amerikalı yazar.

1 Mart 1952 - Yakup Yavru, Oyuncu.

1 Mart 1953 - Sinan Çetin, Yönetmen, dizi ve sinema oyuncusu.

1 Mart 1954 - Catherine Bach, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1954 - Ron Howard, Amerikalı oyuncu, yönetmen ve yapımcı.

1 Mart 1956 - Tim Daly, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1958 - Bertrand Piccard, İsviçreli baloncu ve psikiyatrist.

1 Mart 1958 - Chosei Komatsu, Japon orkestra şefi.

1 Mart 1963 - Dan Michaels, Amerikalı müzisyen ve yapımcı.

1 Mart 1963 - Aydan Şener, Oyuncu ve eski manken.

1 Mart 1963 - Peker Açıkalın, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.

1 Mart 1963 - Ron Francis, Kanadalı buz hokeyi oyuncusu.

1 Mart 1963 - Thomas Anders, Alman şarkıcı ve Modern Talking üyesi.

1 Mart 1964 - Paul Le Guen, Fransız futbolcu ve teknik direktör.

1 Mart 1964 - Sinan Özen, Şarkıcı.

1 Mart 1965 - Booker Huffman, Amerikalı profesyonel güreşçi.

1 Mart 1965 - Stewart Elliott, Kanadalı jokey.

1 Mart 1967 - George Eads, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1969 - Dafydd Ieuan, Galli davulcu ve Super Furry Animals üyesi.

1 Mart 1969 - Doug Creek, Amerikalı beyzbolcu.

1 Mart 1969 - Javier Bardem, İspanyol oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi.

1 Mart 1969 - Litefoot, Amerikalı yerli rapçi.

1 Mart 1971 - Tyler Hamilton, Amerikalı bisikletçi.

1 Mart 1973 - Carlo Resoort, Hollandalı trance DJ'i.

1 Mart 1973 - Chris Webber, Amerikalı basketbolcu.

1 Mart 1973 - Ryan Peake, Kanadalı müzisyen ve Nickelback üyesi.

1 Mart 1974 - Mark-Paul Gosselaar, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1976 - Asuman Krause, Manken, sunucu, şarkıcı ve oyuncu.

1 Mart 1976 - Peter Bell, Avustralyalı Amerikan futbolcusu.

1 Mart 1977 - Esther Cañadas, İspanyol oyuncu ve süper model.

1 Mart 1977 - Rens Blom, Hollandalı atlet.

1 Mart 1978 - Alicia Leigh Willis, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1978 - Jensen Ackles, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1980 - Burcu Kara, Dizi ve sinema oyuncusu.

1 Mart 1980 - Shahid Afridi, Pakistanlı kriketçi.

1 Mart 1981 - Adam LaVorgna, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1981 - Ana Hickmann, Brezilyalı süper model.

1 Mart 1981 - Brad Winchester, Amerikalı buz hokeyi oyuncusu.

1 Mart 1983 - Blake Hawksworth, Kanadalı beyzbolcu.

1 Mart 1984 - Naima Mora, Amerikalı model.

1 Mart 1987 - Kesha, Amerikalı şarkıcı.

1 Mart 1988 - Katija Pevec, Amerikalı oyuncu.

1 Mart 1989 - Sonya Kitchell, Amerikalı şarkıcı.

1 Mart 1994 - Justin Bieber, Kanadalı şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Mart 1131 - II. Stefan, Macar Kralı (d. 1101)

1 Mart 1510 - Francisco de Almeida, Portekizli asker ve kâşif (d. 1450)

1 Mart 1536 - Bernardo Accolti, İtalyan şair (d. 1465)

1 Mart 1546 - George Wishart, İskoç dini reformcusu (b 1513)

1 Mart 1620 - Thomas Campion, İngiliz şair ve besteci (d. 1567)

1 Mart 1633 - George Herbert, İngiliz şair ve hatip (d. 1593)

1 Mart 1643 - Girolamo Frescobaldi, İtalyan besteci (d. 1583)

1 Mart 1661 - Richard Zouch, İngiliz hukukçu (d. 1590)

1 Mart 1697 - Francesco Redi, İtalyan doktor (d. 1626)

1 Mart 1706 - Heino Heinrich Graf von Flemming, Alman asker ve Belediye Başkanı (d. 1632)

1 Mart 1734 - Roger North, İngiliz biyograf (d. 1653)

1 Mart 1757 - Edward Moore, İngiliz yazar (d. 1712)

1 Mart 1768 - Hermann Samuel Reimarus, Alman filozof ve yazar (d. 1694)

1 Mart 1773 - Luigi Vanvitelli, İtalyan mimar (d. 1700)

1 Mart 1777 - Georg Christoph Wagenseil, Avusturyalı besteci (d. 1715)

1 Mart 1792 - II. Leopold, Kutsal Roma imparatoru (d. 1747)

1 Mart 1841 - Claude Victor-Perrin, Fransız mareşal (d. 1764)

1 Mart 1862 - Peter Barlow, İngiliz matematikçi (d. 1776)

1 Mart 1865 - Anna Pavlovna, Hollanda kraliçesi (d. 1795)

1 Mart 1875 - Tristan Corbière, Fransız şair (d. 1845)

1 Mart 1879 - Joachim Heer, İsviçreli politikacı (d. 1825)

1 Mart 1884 - Isaac Todhunter, İngiliz matematikçi (d. 1820)

1 Mart 1898 - George Bruce Malleson, İngiliz asker ve yazar (d. 1825)

1 Mart 1905 - Eugène Guillaume, Fransız heykeltıraş (d. 1822)

1 Mart 1911 - Jacobus Henricus van 't Hoff, Hollandalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1852)

1 Mart 1912 - George Grossmith, İngiliz oyuncu ve çizgi roman yazarı (d. 1847)

1 Mart 1920 - John Hollis Bankhead, Amerikalı politikacı ve senatör (d. 1842)

1 Mart 1920 - Joseph Trumpeldor, Rus siyonist (d. 1880)

1 Mart 1921 - I. Nikola Petrović-Njegoš, Karadağ Kralı (d. 1841)

1 Mart 1922 - Rafael Moreno Aranzadi, İspanyol futbolcu (d. 1892)

1 Mart 1932 - Dino Campana, İtalyan şair (d. 1885)

1 Mart 1932 - Frank Teschemacher, Amerikalı caz klarnetçisi (d. 1906)

1 Mart 1934 - Charles Webster Leadbeater, İngiliz yazar (d. 1852)

1 Mart 1936 - Mikhail Kuzmin, Rus yazar (d. 1871)

1 Mart 1938 - Gabriele D'Annunzio, İtalyan yazar, savaş kahramanı ve politikacı (d. 1863)

1 Mart 1940 - Anton Hansen Tammsaare, Estonyalı yazar (d. 1878)

1 Mart 1943 - Alexandre Yersin, İsviçreli doktor (d. 1863)

1 Mart 1952 - Mariano Azuela, Meksikalı romancı (d. 1873)

1 Mart 1963 - Irish Meusel, Amerikalı beyzbolcu (d. 1893)

1 Mart 1966 - Fritz Houtermans, Alman fizikçi (d. 1903)

1 Mart 1970 - Lucille Hegamin, Amerikalı şarkıcı (d. 1894)

1 Mart 1974 - Bobby Timmons, Amerikalı caz piyanisti (d. 1935)

1 Mart 1974 - Hüseyin Kemal Gürmen, Tiyatro sanatçısı (d. 1901)

1 Mart 1978 - Mutlu Menderes, Politikacı (d. 1937)

1 Mart 1979 - Mustafa Barzani, Kürt politikacı (d. 1903)

1 Mart 1983 - Arthur Koestler, Macar asıllı İngiliz yazar (d. 1905)

1 Mart 1984 - Jackie Coogan, Amerikalı oyuncu (d. 1914)

1 Mart 1985 - A. Kadir (İbrahim Abdülkadir Meriçboyu), Şair (d. 1917)

1 Mart 1988 - Joe Besser, Amerikalı komedyen ve oyuncu (d. 1907)

1 Mart 1990 - Dixie Dean, İngiliz futbolcu (d. 1907)

1 Mart 1991 - Edwin H. Land, Amerikalı mucit (d. 1909)

1 Mart 1995 - Georges J.F. Kohler, Alman biyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1946)

1 Mart 1995 - Vladislav Listyev, Rus televizyon habercisi (d. 1956)

1 Mart 1996 - Haydar Özalp, Siyasetçi ve eski Gümrük ve Tekel Bakanı (d. 1924)

1 Mart 2000 - Özay Gönlüm, Türk Halk Müziği ve saz sanatçısı (d. 1940)

1 Mart 2006 - Harry Browne, Amerikalı politikacı ve yazar (d. 1933)

1 Mart 2006 - Jack Wild, İngiliz oyuncu (d. 1952)

1 Mart 2006 - Johnny Jackson, Amerikalı müzisyen (d. 1951)

1 Mart 2006 - Peter Osgood, İngiliz futbolcu (d. 1947)

1 Mart 2014 - Nancy Charest, Kanadalı siyasetçi (d. 1959)

1 Mart 2017 - Taarak Mehta, Hint oyun ve köşe yazarı, mizahçı (d. 1929)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Mart ayının ilk günü.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?