İstanbul ve İzmir'de kısıtlamalar sürecek iddiası

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Yarın sabah saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var.(Yasaktan muaf olanlar hariç)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel Çiçek Pasajı’nda birasını içtikten sonra lokanta sahibine sormuş:

- “Bir günde kaç ficu pira satayisun?”

- “Aşağı yukarı üç fıçı” demiş lokanta sahibi.

- “Dört fıçı satmak istemez misin?” demiş Temel.

- “Tabii.” demiş lokanta sahibi.

Temel:

- “Öyleyüse pardakları tam doldurmalısun.” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Hepimizin içinde adını koyamadığımız bir şey var, işte biz oyuz." demiş Jose Saramago...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Göz kaleminiz kullanıldığında sürekli ufalanıyor mu? Kullanmadan önce 15 dakika boyunca dondurucuda bekletirseniz sorunsuz bir şekilde sürülecektir."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Taklitçi ahtapot isimli ahtapot, sadece renk değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda dil balığı, aslan balığı ve deniz yılanı gibi hayvanların şekline de bürünebiliyor."muş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

'İstanbul Boğazı donacak' tartışmalarıyla ilgili yeni açıklama

İstanbul Boğazı'nın donacağı tartışmaları üzerine açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, "Herhangi bir şekilde İstanbul Boğazı'nın donması söz konusu değil" dedi. Kurnaz, "2050'den sonra İstanbul'da çok fazla kar görmemeye başlayacağız. Bu yüzyılın sonunda da anca Türkiye'nin doğusunda kar göreceğiz" diye konuştu.

Küresel ısınmayla birlikte iklim krizlerinin konuşulduğu sıralarda, İstanbul için şaşırtan bir iddia ortaya atıldı. Küresel ısınmanın önümüzdeki 3 yılda duracağı yerini küresel soğumanın alacağı belirtildi. Küresel soğuma nedeniyle de İstanbul Boğazı'nın donacağı ve insanların boğazı yürüyerek aşacağı ifade edildi. Bunun üzerine açıklamalarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, "İstanbul Boğazı en son bildiğimiz kadarıyla 1650'lerde donmuş. Herhangi bir şekilde İstanbul Boğazı'nın donması söz konusu değil. Özellikle dünya bu kadar ısınmışken, küresel ısınma nedeniyle normalden bile birkaç derece daha sıcak durumdayken İstanbul Boğazı'nın donması gibi bir şey söz konusu olmaz. Hele de 2022, 2023 için imkansız" dedi. 

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm sil baştan

2005 yılından beri dönüşümü yılan hikayesine dönen Kadıköy Fikirtepe için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planları hazırladı. Mahkeme kararı ile iptal edilen imar planlarının yerine hazırlanan planlarda mahallenin yüzde 49’u konut ve ticaret birimleri, yüzde 51’i ise eğitim-sağlık-park gibi donatı alanları için ayrıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin 1. Etabı için yeni imar planı teklifi hazırlayarak askıya çıkardı. Bölgenin planlama sürecinin anlatıldığı açıklama raporunda yer alan bilgilere göre Kadıköy'ün gecekondu bölgesi olan Fikirtepe, 2005 yılında “Özel Proje alanı” olarak belirlendi. 2007'de “Kentsel Dönüşüm Alanı”, Bakanlar Kurulunun 2013 tarihli kararıyla da “Riskli alan” ilan edildi. 2014 yılında mahalle için acele kamulaştırma kararı çıktı. Bu sırada yapılan birçok plan değişikliği mahkemeden döndü. En son 2017 tarihli plan değişikliği de 2019’da İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi ve Fikirtepe riskli alanı ile çevresi plansız kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 134 hektarlık Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin 1. Etap olarak belirlediği kısmı için yeni plan teklifi hazırladı. Raporda mahallenin riskli alan ilan edilmesinden günümüze kadar geçen süreçte müteahhit ve arsa sahibi üzerinden yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının birtakım aksama ve çözümsüzlükleri de beraberinde getirdiği belirtildi. Bu süreçte fiziksel ve sosyal çevrede niteliksiz konut ve donatı alanlarının gelişim göstermeye devam ettiği, bazı alt bölgelerde tıkanma yaşandığı ifade edildi. Kentsel dönüşüm sürecinde alanda oluşmuş mağduriyetlerin giderilerek daha sağlıklı bir kent dokusu oluşturmak amacıyla bu plan çalışmasının yapıldığı kaydedildi. Mahkemenin planları iptal gerekçeleri göz önüne alınarak yapılaşma koşulları, imar transferleri ve donatı alanlarının üzerindeki belirsizliklerin plan notları ile netleştirilerek uyuşmazlıkların giderildiği belirtildi. Raporda “Bölgedeki uygulamaya ve mülkiyete yönelik sorunlar tespit edilmiş ve bu doğrultuda gerçekçi bir yaklaşımla kentsel tasarım projeleri ile detaylı çalışmalar yapılmış ve alanın içerisindeki çarpık kentleşmenin önüne geçilmeye çalışılmıştır” denildi. Yeni plan teklifinde alanın yüzde 49'u “ticaret”, “ticaret+konut”, yüzde 51'i ise donatı alanı olarak ayrıldı. Yani alanın 404 bin 820 metrekaresi yerleşim alanı, 423 bin 956 metrekaresi “eğitim-sağlık-cami-spor alanı ve park” gibi donatı alınları için ayrıldı. Nüfus 32 bin 387 kişi olarak hesaplandı. Toplam 828 bin 777 metrekarelik alanda, her ada için ayrı ayrı belirlenen emsale göre toplam yaklaşık 2 milyon 313 bin metrekare inşaat yapılacak. (Sözcü)

Erik, çeyrek altını solladı

Türkiye'de geçtiğimiz günlerde hasadına başlanan erik, tezgahlarda yerini almaya başlarken fiyatı ise çeyrek altını geçti. İzmir'de yaklaşık 350 çeşit taze ve dondurulmuş meyve sebzeyle tezgahını süsleyen manav Nizami Buran, geçtiğimiz günlerde ilk hasadı yapılan eriği de herkesten önce satışa sundu. Mersin'de yetiştirilip hasat edildikten sonra 70 gramlık paketler halinde satışa sunulan erikler, manav tezgahında paketi 50 liradan alıcı buluyor. Kilogramı 720 liradan satılan eriğin fiyatı, ülke genelinde ortalama 700 liradan alıcı bulan çeyrek altını da geçerken, havaların ısınmasıyla birlikte fiyatların da normal seviyeye gelmesi bekleniyor. Yerli eriğin Türk piyasasına girdiğini ifade eden manav Nizami Buran, “İlk ürünleri piyasaya sunduk. Yeni çıktığı ve nadir bulunduğu için kilosu 700 TL ile bin TL arasında değişiyor. Bu ürünler yerli ürün. İthal eriklerin tadında sıkıntı oluyor, kabuğu kalın oluyor. Yerli eriğinin aroması daha güzel ve sulu olur. Havalar ısındıkça fiyatlar düşer. Şu an talep çok mal az olduğu için fiyatlar yüksek” dedi. Buran, vatandaşlara ilerleyen günlerde fiyatların düşeceğini müjdeledi. (İHA)

Korona haberlerine gelince:

İstanbul ve İzmir'de kısıtlamalar sürecek, Ankara'da ise...

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin iller bazında kademeli olarak kaldırılması planıyla ilgili yeni bilgiler elde edildi. Buna göre turuncu grupta yer alan İstanbul ve İzmir'de kısıtlamaların devam etmesi planlanıyor. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirlerin 1 Mart'tan itibaren iller bazında kademeli olarak gevşetilmesi kararına dair çalışmalar sürüyor. Sabah gazetesinden Betül Alakent'in haberine göre; illeri günlük ve haftalık vaka sayılarına göre, kırmızı, turuncu, sarı ve mavi olmak üzere 4 gruba ayıran Sağlık Bakanlığı'nın, hazırladığı listeyi hastanelere göndermeye başladığı iddia edildi. 81 ilin nüfus sayısı, haftalık ve günlük vaka ortalamalarına göre hazırlanan listelerde, kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek. Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama uygulanırken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. Her hafta değişecek olan listelerde vaka sayısını düşürmeyi başaran iller sarı listeye girerek kısıtlı normalleşme ya da mavi listeye girip kontrollü normalleşmeye ulaşacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelere gönderilen 'Nüfusa Göre Vaka Sayıları (15-21 Şubat' başlıklı listede 12 il kırmızı listede yer aldığı iddia edildi. Yüksek riskli ve vaka sayısının nüfusa göre yoğun olduğu bu illerin ilk üçünde ise Karadeniz illeri bulunuyor. Ordu birinci sırada, Giresun ikinci Trabzon ise üçüncü sırada yer alıyor. Bunu Samsun, Rize, Tokat, Osmaniye, Adıyaman, Aksaray, Karaman, Sakarya ve Konya takip ediyor.

Listenin ikinci kısmında yer alan turuncu grupta ise 39 il yer alıyor. Listenin en geniş yerini kapsayan bu grupta da kısıtlamaların devam etmesi planlanıyor. Listede yer alan iller ise şöyle sıralanıyor:

Burdur, Kocaeli, Balıkesir, Amasya, Ardahan, Gümüşhane, Mersin, Sinop, Antalya, Bolu, Artvin, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Kayseri, Kırklareli, İstanbul, Kütahya, Niğde, Zonguldak, Erzurum, Nevşehir, Muğla, Düzce, Kilis, Kırıkkale, Bilecik, Hatay, Malatya, Elazığ, Çanakkale, Adana, İzmir, Çorum, Bursa, Sivas, Aydın, Yozgat, Manisa.

Listenin üçüncü grubunda bulunan sarı listede 25 il var. Bu illerde kısmi kısıtlama uygulanacak. Bu illerin listesi ise şöyle:

Eskişehir, Ankara, Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzincan, Afyon, Denizli, Bartın, Kırşehir, Tunceli, Isparta, Çankırı, Bayburt, Kastamonu, Siirt, Şanlıurfa, Ağrı, Kars, Bingöl, Diyarbakır, Uşak, Karabük, Bitlis, Van ve Mardin.

Mavi listeye girmeyi başaran iller ise kontrollü normalleşecek. Bu listeye girmeyi başaran ise 5 il bulunuyor. Mavi listedeki iller: Iğdır, Batman, Muş, Şırnak ve Hakkari.

Fahrettin Koca açıkladı: Geçen haftaya göre vaka sayısı en çok azalan ve en çok artan illerimiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz haftaya göre vaka sayısında en fazla düşüş yaşanan illeri açıkladı. Twitter hesabından yaptığı paylaşıma grafik ekleyen Koca şunları söyledi:

"Geçen haftaya göre vaka sayısı 100.000 nüfusta en çok azalan illerimiz; Bayburt, Erzincan, Trabzon, Karabük ve Hatay. En çok artış olan illerimiz ise; Ordu, Giresun, Samsun, Tokat ve Bolu. Normalleşmek için daha çok emek vermek gerekiyor." (GerçekGündem)

Kılıçdaroğlu’ndan Sağlık Bakanı’na videolu cevap…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunarak, Çin’den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Keymen şirketi tarafından Devlet Malzeme Ofisi’ne her bir dozu 12 dolardan fatura edilip edilmediğini sormuştu. Sosyal medya hesabından o konuşmasının ve iddiasına ilişkin belgelerin yer aldığı bir video paylaşan Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın iddialara ilişkin yaptığı açıklamayı da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, parti grup toplantısında yaptığı açıklamanın şu bölümünü hatırlattı:

* Sayın Sağlık Bakanı bir açıklama yaptı, ‘biz anlaşmamızı doğrudan Sinovac'ın kendisiyle yaptık. Devlet Malzeme Ofisi ve Sinovac arasında herhangi bir aracı yoktur' diye bir açıklama yaptı.

* Bir aracı var hatta ismini de vereyim; Keymen İlaç, Sanayi ve Anonim Şirketi. 31.12.2020 tarihinde 1 milyon 342 bin 298 doz aşı gümrükten, Keymen tarafından çekiliyor ve Devlet Malzeme Ofisi'ne faturalanıyor. Buradaki önemli nokta şu; gümrükteki beyana göre 1 milyon doz aşı ücretsiz.

* Gayet açık, gayet net yazıyor. 12 milyon dolarlık aşı ücretsiz verilmiş. Şimdi ben sayın Bakana ve Erdoğan'a soruyorum; ücretsiz olarak ithal edilen 1 milyon doz aşı Devlet Malzeme Ofisi'ne her dozu 12 dolardan fatura edildi mi edilmedi mi?

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoya, “Önce ‘aracı firma yok' dediler, şimdi ‘var' diyorlar. Bedelsiz gönderilen 1 milyon aşıya, ‘12 milyon dolar ödedik, ama bir sorun neden ödedik' diyorlar. Haklarını yemeyelim, bu sefer akıllanmışlar. Peçeteye yazıp imzalatmak yerine bilgisayar çıktısı almışlar” notunu düştü.

Mutasyona uğrayan virüs ile Adıyaman’da vaka sayıları arttı

Mutasyonlu virüsle birlikte corona virüsü (Covid-19) vaka sayılarında artış yaşayan Adıyaman, Türkiye’de en yüksek vakanın görüldüğü 10 il içerisinde yer alıyor. Sağlık Bakanlığı'nın her hafta açıkladığı 100 bin oranında Türkiye'de en yüksek vakanın görüldüğü ilk 10 il içerisinde olan Adıyaman'da mutasyonlu virüs yayılmayı sürdürüyor. Adıyaman'da son 10 gün içerisinde 1 belde, 4 köy karantina altına alındı. Karantina altına alınan bu yerleşim yerlerinden bazılarının mutasyonlu virüs tespit edildi. Virüsün görülmeye başladığı günden beri büyük bir özveri ile çalışan sağlık ekipleri virüsün yayılımın önüne geçmek için yoğun çaba gösteriyor. Güvenlik güçleri de denetimlerini sıklaştırıyor. Adıyaman Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Mustafa Kutlu, vaka sayısındaki artışın önüne geçmek için ciddi bir çaba sarf ettiğini belirterek, “Maalesef son zamanlarda ilimizde de hastalıkta belli bir sayıda artış söz konusu. Bu artışın kontrol altına alınması için ekiplerimiz, toplum sağlığında çalışan arkadaşlarımızla beraber ciddi bir çaba sarf ederek, birebir ev ziyaretleri yapıyor. Hastalık tespit edilen kişilerin gerek ev izolasyonları, gerekse hastane takip ve tedavileri düzenli olarak yapılmaktadır. Vaka sayılarında yılbaşından bu yana ufak bir artış söz konusu, bu artışın sebepleri içerisindeki, acaba ne olabilir diye düşündüğümüzde maalesef mutasyonlu virüsün ilimizde de görüldüğü yönünde tespitimiz var. Üzülerek söylüyorum ki ilimiz en fazla hastalığın görüldüğü ilk 10 il arasında yer alıyor. Bugün itibariyle 100 binde 90'lı rakamları telaffuz ediyoruz” dedi. Vatandaşlar ise, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak, taziye ve düğün gibi bazı alışkanlıklarımızdan bir süreliğe vazgeçmemiz gerektiğini ifade etti. (İHA)

Virüs kaptı, ambulans uçakla Ankara’ya gitti

14 Ocak'ta ilk doz aşısını yaptıran ve bir süre sonra virüs kaparak hasta olan Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, ilk etapta Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı. Daha sonra iddialara göre kendi talebiyle Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla Ankara Şehir Hastanesi'ne sevk edildi. Oruç, sosyal medya hesabından tedavisinin bittiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Ağır bir tedavi süreci geçirdiği belirtilen Oruç “Allah'a şükürler olsun; hastanedeki tedavi sürecim bitti, taburcu oldum. Tedavimde her türlü özveriyi gösteren tüm sağlık çalışanlarımıza, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan dostlarımıza çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız” diye yazdı. AKP Samsun İl Başkan Yardımcısı Mahmut İşbilir bu açıklamaya tepki gösterdi: Müdürüm geçmiş olsun. Allah şifalar versin. Lakin bu şehirde emrinizde bunca kamu hastaneleri varken, şehrinizin Sağlık İl Müdürü olarak ambulans uçakla Ankara'ya tedaviye gitmeniz manidar. Samsun'daki ambulans uçak tartışmasına İYİ Parti de katıldı. İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar önce Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç'a geçmiş olsun dileklerini iletti. Yaşar “TBMM'de sürekli Samsun'un sağlık altyapısını övüyoruz. Ben kentimin sağlık altyapısına güveniyorum. Bununla gurur duyuyorum. Ankara Pandemi Hastanesi de başarılı bir tedavi uyguluyor. Ama ben Samsun'da tedavi olurum. Sağlık Müdürü'nün kendi takdiridir. Acaba Samsun'daki doktorlara güvenmedi mi? Neden Ankara'ya gitmeyi istedi” diye sordu. (Sözcü)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Akgün Akova'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum:

BARIŞ NEDİR SEVGİLİM

barış nedir sevgilim

biliyor musun

bir köprü müdür üstüne gölgeler düşünce çöken

halka açılamadan batan bir şirket

iki savaş arasında verilen çay molası mıdır barış

yoksa

hurdacıya söylediği son sözler mi

bisikleti vurulan bir çocuğun

söyle sevgilim

Einstein'ın Roosevelt'e yazdığı mektup mudur barış

Lozan'dan gelen telefon mu Mustafa Kemal'e

çöplerini bilimin süpürdüğü bir sokak mıdır barış yoksa

söyle sevgilim

de ki

tünediği balkon uçuruma düşen yavru bir kuştur barış

saatçiyi hapse attıkları için kurulamayan bir meydan saati

ayağımızdaki paslı çiviyi bacağımızı keserek çıkaran bir melek

de ki

aptalların türküsü

oyuna getirilenlerin ülküsüdür barış

dişleri sökülmüş Asya kaplanıdır kapitalizmin sirkinde

de ki sevgilim

içine bayat pil konmuş el feneridir barış

fosforlu izleridir bayrakların üzerinde gezen salyangozların

barış düşsel beyaz buluttur bir kaleye çarpıp dağılan

kör bir toplumun tehdit dolu yazılarla kirlettiği bir defterdir

barış

kendinde bulamayıp başkalarında aradığıdır insanın

barış

halkının üzerine devrilen bir devlettir zor dönemeçlerde

açılmadığı için posta kutusunda ölen bir mektuptur barış

patlayıp seyircileri öldüren bir futbol topudur son dakikada

bunların hiçbiri

hiçbiri değilse barış

söyle sevgilim

savaşın düş kurduğu yerlerde

hangi yüzsüzün uydurduğu bi' sözcüktür

şu dillerden düşmeyen barış

#AkgünAkova

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Of'un Kurtuluş Günü:

28 Şubat 1918 tarihi Trabzon'un Of ilçesinin Türk ordusu tarafından Rusya ve Ermenistan işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Of ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Sivil Savunma Günü

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 14.11.1988 tarih ve 3008 sayılı Kararı ile Sivil Savunma hizmetlerini düzenleyen 7126 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 28 Şubat "Sivil Savunma Günü" olarak kabul edilmiştir. Bu gün her yıl bakanlık merkezinde, taşra teşkilatlarında, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm okullarda oluşturulan Sivil Savunma Kulüpleri aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır. Türkiye'nin 1952 yılında NATO üyeliğine kabulünden sonra, 1958 yılında çıkarılan ve 28 Şubat 1959 tarihinde yürürlüğe konulan 7126 sayılı "Sivil Müdafaa Kanunu" nun adı daha sonra 586 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile "Sivil Savunma Kanunu" olarak değiştirilmiştir.Sivil Savunma Hizmetleri halen bu kanuna göre yürütülmektedir. 5902 Sayılı "Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun" kanunun 11.maddesinde Sivil Savunma Dairesi'nin görevleri belirtilmiştir.

Hepimize her türlü afetten, felaketten uzak günler diliyor, tüm sivil savunma personelinin "Sivil Savunma Günü"nü kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

28 Şubat 1855 - 1855 Bursa Depremi meydana geldi.

28 Şubat 1870 - Osmanlı padişahı Abdülaziz "Bulgar Eksarhanesinin" (Rumlardan bağımsız Bulgar Ortodoks Kilisesi) kurulmasına izin verdi.

28 Şubat 1902 - Gürcistan'ın başkenti Batum'da bulunan Rothschild fabrikasında işten çıkartmalara karşı 400 işçinin katılımıyla bir grev yapıldı. Polis 32 işçiyi tutukladı. Grev öncesinde fabrikada kurulan grev komitesinin lideri Jozef Stalin'di.

28 Şubat 1919 - Nasrullah Han'ın yerine tahta çıkan Amanullah Han, tahta çıkma töreninde yaptığı konuşmada Afganistan'ın bağımsızlığını ilan etti.

28 Şubat 1921 - TBMM'de ilk bütçe kabul edildi.

28 Şubat 1922 - Mısır, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.

28 Şubat 1935 - Wallace Carothers, naylonu keşfetti.

28 Şubat 1939 - Sözlük yazımı tarihinin en ünlü hatalarından biri keşfedildi, Webster's New International Dictionary nin 2. Baskısında Dord adlı uydurma bir kelimenin yoğunluk karşılığıyla baskıya verildiği anlaşıldı.

28 Şubat 1940 - İlk kez bir basketbol maçı ABD'de televizyondan naklen yayınlandı. Fordham ile Pittsburgh Üniversiteleri takımlarının Madison Square Garden'da yaptığı basketbol maçı, televizyondan yayımlanan ilk basketbol karşılaşması oldu.

28 Şubat 1942 - II. Dünya Savaşı: Japon İmparatorluk Donanması ile Müttefik Deniz Kuvvetleri arasında, Java ve Sumatra adalarını ayıran Sunda Boğazı'nda, Sunda Boğazı Muharebesi gerçekleşti.

28 Şubat 1942 - İstanbul Vezneciler'deki Zeynep Hanım Konağı (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi binası) tamamen yandı.

28 Şubat 1945 - Türkiye, Birleşmiş Milletler Beyannamesi'ni imzaladı.

28 Şubat 1947 - Tayvan'da halk ayaklanması büyük can kayıpları verilerek bastırıldı.

28 Şubat 1949 - İstanbul Şehzadebaşı'nda Özel Gazetecilik Okulu açıldı.

28 Şubat 1953 - Türkiye, Yunanistan ve Yugoslavya arasında, Balkan Paktı adıyla Dostluk ve İşbirliği Antlaşması, Ankara'da imzalandı.

28 Şubat 1959 - Sivil Savunma Yasa Tasarısı 7126 kanun numarası ile yürürlüğe konuldu.

28 Şubat 1967 - Anadol marka ilk Türk otomobili 26.800 liradan piyasaya sürüldü.

28 Şubat 1975 - Londra'da metro kazası: 43 kişi öldü.

28 Şubat 1977 - Malatya'da İnönü Üniversitesi ile iki yüksek okul hizmete açıldı.

28 Şubat 1980 - Yurt dışında çalışan vatandaşlara dövizle askerlik yapma imkânı tanıyan yasa TBMM'de kabul edildi.

28 Şubat 1983 - ABD'de M*A*S*H adlı televizyon dizisinin son bölümü yayınlandı. 106 ilâ 125 milyon kişinin izlediği tahmin edilen bu bölüm televizyon tarihinin en çok izlenilen dizi bölümü olma unvanını da kazanmış oldu.

28 Şubat 1986 - İsveç başbakanı Olof Palme, bir suikast sonucu öldürüldü.

28 Şubat 1994 - Kuzey Atlantik Antlaşması tarihinin ilk saldırısını Sırplara karşı gerçekleştirdi.

28 Şubat 1997 - Türkiye Millî Güvenlik Kurulu'nun 9 saat süren toplantısında 28 Şubat süreci olarak adlandırılan kararlar alındı. Bu kararlar, irticayı Türkiye'nin önündeki en büyük tehlike olarak saptadı. MGK'da, Atatürk ilke ve inkılaplarının ödünsüz uygulanması kararı verildi.

28 Şubat 1998 - Kosova Savaşı: Sırp güvenlik güçlerinin UÇK'ya karşı bastırma harekâtı başladı.

28 Şubat 2001 - Ulusal Bank'a el konuldu.

28 Şubat 2002 - Hindistan'ın Ahmedabad kentinde Hinduların ateşe verdiği, Müslümanlara ait evlerde 55 kişi öldü.

28 Şubat 2003 - Ankara Bir Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi, kapatılan DEP'in 4 eski milletvekilinin yeniden yargılanma istemini kabul etti.

28 Şubat 2008 - Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates Ankara'ya geldi ve Türkiye'nin Irak'a düzenlediği Güneş Operasyonu'yla ilgili olarak temaslarda bulundu.

28 Şubat 2020 - Suriye'nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetlerine Suriye'nin hava saldırısında 33 Türk askeri öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

28 Şubat 1533 - Michel de Montaigne, Fransız yazar ve düşünür (ö. 1592)

28 Şubat 1573 - Elias Holl, Alman mimar (ö. 1646)

28 Şubat 1683 - Rene Antoine Ferchault de Reaumur, Fransız bilim insanı (ö. 1757)

28 Şubat 1792 - Johann Georg Hiedler, Adolf Hitler'in büyükbabası (ö 1857)

28 Şubat 1833 - Alfred Graf von Schlieffen, Alman general (ö. 1913)

28 Şubat 1886 - İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Eğitimci, yazar, hattat, siyasetçi ve Cumhuriyet döneminin ilk rektörü (ö. 1978)

28 Şubat 1892 - Muhsin Ertuğrul, Tiyatro sanatçısı (ö. 1979)

28 Şubat 1894 - Ben Hecht, Amerikalı yazar ve senarist (ö. 1964)

28 Şubat 1898 - Zeki Rıza Sporel, Millî takımın ve Fenerbahçe'nin efsane futbolcusu (ö. 1969)

28 Şubat 1901 - Linus Pauling, Amerikalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1994)

28 Şubat 1903 - Vincente Minnelli, Amerikalı yönetmen ve En İyi Yönetmen Akademi Ödülü sahibi (ö. 1986)

28 Şubat 1915 - Zero Mostel, Amerikalı aktör (ö. 1977)

28 Şubat 1916 - Svend Asmussen, Danimarkalı caz müzisyeni (ö. 2017)

28 Şubat 1923 - Charles Durning, Amerikalı sinema, sahne ve televizyon oyuncusu (ö. 2012)

28 Şubat 1928 - Erol Taş, Sinema oyuncusu (ö. 1998)

28 Şubat 1928 - Kuzgun Acar, Heykeltıraş (ö.1976)

28 Şubat 1928 - Stanley Baker, Galli aktör ve film yapımcısı (ö. 1976)

28 Şubat 1931 - Gönül Ülkü Özcan, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2016)

28 Şubat 1933 - Jennifer Kendal, İngiliz aktris (ö. 1984)

28 Şubat 1942 - Brian Jones, İngiliz müzisyen (The Rolling Stones'un kurucu üyesi) (ö. 1969)

28 Şubat 1946 - Robin Cook, Britanyalı politikacı (ö. 2005)

28 Şubat 1947 - Deniz Gezmiş, Siyasi aktivist (ö.1972)

28 Şubat 1953 - Paul Krugman, Amerikalı ekonomist ve yazar.

28 Şubat 1954 - Ümit Kayıhan, Futbolcu ve teknik direktör (ö. 2018)

28 Şubat 1968 - Sibel Turnagöl, Sinema oyuncusu.

28 Şubat 1970 - Daniel Handler, Amerikalı yazar.

28 Şubat 1976 - Ali Larter, Amerikalı oyuncu ve model.

28 Şubat 1984 - Laura Asadauskaitė, Litvan modern pentatlet.

28 Şubat 1985 - Jelena Jankovic, Sırp tenis oyuncusu.

28 Şubat 1987 - Yeliz Kuvancı, Dizi oyuncusu.

28 Şubat 1993 - Emmelie de Forest, Danimarkalı pop şarkıcısı ve 2013 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

28 Şubat 1869 - Alphonse de Lamartine, Fransız yazar, şair ve politikacı (d. 1790)

28 Şubat 1916 - Henry James, Amerikalı yazar (d. 1843)

28 Şubat 1925 - Friedrich Ebert, Almanya'nın ilk cumhurbaşkanı (d. 1871)

28 Şubat 1929 - Clemens von Pirquet, Avusturyalı doktor ve bilim adamı (d. 1874)

28 Şubat 1941 - XIII. Alfonso, İspanya Kralı (d. 1886)

28 Şubat 1958 - Osman Zeki Üngör, Besteci ve orkestra şefi, İstiklâl Marşı'nın bestecisi (d. 1880)

28 Şubat 1963 - Racendra Prasad, Hindistan'ın ilk cumhurbaşkanı (d. 1884)

28 Şubat 1985 - Mazhar Şevket İpşiroğlu, Sanat tarihçisi (d. 1908)

28 Şubat 1986 - Olof Palme, İsveçli siyasetçi ve devlet adamı (d. 1927)

28 Şubat 1986 - Orhan Apaydın, Hukukçu ve yazar, İstanbul Barosu eski başkanlarından (d. 1926)

28 Şubat 1990 - Salim Başol, Hukukçu, Yassıada Yargılamalarını yapan Yüksek Adalet Divanı'nın başkanı (d. 1908)

28 Şubat 2006 - Owen Chamberlain, Amerikalı fizikçi ve Nobel Ödülü sahibi (d. 1920)

28 Şubat 2008 - Senih Orkan, Oyuncu (d. 1932)

28 Şubat 2011 - Jane Russell, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1921)

28 Şubat 2013 - Bruce Reynolds, İngiliz çete lideri (d. 1931)

28 Şubat 2013 - Donald Arthur Glaser, Rus asıllı Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1926)

28 Şubat 2015 - Yaşar Kemal, Romancı, senaryo ve öykü yazarı (d. 1923)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?