Restoran ve kafelerin açılış tarihi belli oldu

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir tavşan ormanda koşarken, esrar saran bir zürafa görmüş. Ona: 

- "Dostum zürafa, içme bunu, sağlığına zararlı, koşalım, form tutalım" demiş ve başlamışlar birlikte koşmaya. 

Biraz sonra kokain çekmeye hazırlanan bir fil görmüşler. Tavşan:

- "Fil arkadaşım, kokaini bırak, gel bizimle koş, beraber form tutalım" diyerek onu da ikna etmiş.

Bunlar üçü birlikte biraz daha koştuktan sonra kendine eroin enjekte etmeye hazırlanan aslanı görmüşler. Tavşan: 

- "Sevgili aslan kardeş, batırma kendine bunu, gel bizimle koş, sana da iyi gelir" demiş. 

Aslan yaklaşmış tavşana ve yumruğunu tavşanın suratına indirmiş. Diğerleri şaşkın bir şekilde: 

- "Niye yaptın bunu, iyiliğimizi istiyordu" demişler. Aslan: 

- "Sizin dünyadan haberiniz yok galiba" demiş. "Bu salak tavşan her uyuşturucu hap aldığında ormanda deli gibi koşturuyor bizi."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“İnsan aslında virüsün kendisi” demiş Fransız filozof Derrida...

Baksanıza Ay'a bile gideceğiz yakında.

Virüsün yayılma hızı muhteşem yani...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çocuk yetiştirirken aşırı korumacı olmayın. Çocuğunuzu hayatı boyunca her türlü tehlike ve tehditten korumak istemeniz çok doğaldır, ama bu mümkün değildir. Tabii ki onu ev kazalarından, kötü niyetli insanlardan, üstünde olumsuz etki yapabilecek her şeyden korumak için elinizden geleni yapacaksınız. Ama bazı durumlarda bir hata yapıp bedelini ödemesine, bir problemini kendi aklıyla çözmesine de izin vermelisiniz."

Ben böyle yetiştirdim çocuklarımı.

Ve çok şükür ikisi de kendi başlarına dimdik ayakta durabilen, sorumluluk alabilen genç insanlar oldular.

Oğlum Mehmet Ömer ve kızım Cemre, ikisiyle de gurur duyuyorum.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Bir araştırmaya göre evli olan kadınların %52'si, kocalarının kendi ruh eşleri olmadığına inanıyor."muş. Zaten eşsiz bir ruhunuz varsa, ruh eşinizi de bulmanız mümkün değil ki.

Bir de "ruh öküzleri" var, onlar da ayrı bir yazı konusu...

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 37. kez rektörlüğe sırtını döndü

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri 8 haftadır devam ediyor. Öğretim üyeleri, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan "kayyum rektör" Melih Bulu’ya karşı başlattığı nöbet eylemini sürdürdü. Öğle saatlerinde Güney kampüsü meydanında bir araya gelen akademisyenler, rektörlük binasına sırtlarını dönerek Melih Bulu'yu protesto etti. Akademisyenler, Boğaiziçi Üniversitesi eylemlerinin 51. gününde 37. kez nöbet eylemi yapmış oldu. (HABER MERKEZİ)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Atatürk Orman Çiftliği arazisine sahip çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Anket A.Ş., metrekaresi ortalama 1,5 liradan kiraya çıkarılan, mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliği’ne ait taşınmazın “Rekreasyon Alanı” olarak 10 yıllığına kiralanması ihalesini kazandı. Belediye 10 yıllığına kiralanan alanı park ve rekreasyon alanı olarak kullanacak. AOÇ Müdürlüğü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağışı olan AOÇ’nin yaklaşık 74 bin metrekarelik arazisi metrekare başına ortalama 1,5 liradan 10 yıllığına kiralanmak için ihaleye çıkmıştı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla belediyeni iştiraki Anket A.Ş. ihaleye katıldı. Belediye ihaleyi aylık 75 bin lira bedelle kazandı. Belediyeden yapılan açıklamada, 10 yıllığına kiralanan yerlerin Atatürk’ün mirasına uygun olarak park ve rekreasyon alanı olarak kullanılacağı belirtildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise AOÇ arazisinin kiralanmasına tepki göstererek, “Bu alan Ankapark’ın yanındaki tarımsal bir alandır. Kaçak Saray’ın karşısındaki ada parsel otopark alanı ve Kaçak Saray yakınındaki parsel ise rekreasyon alanı olarak belirlenmiş.

Toplam 74 bin metrekare olan bu alanın aylık metrekaresinin 1,5 liradan kiraya verilmesi kabul edilemez. Atatürk Orman Çiftliği Kaçak Saray’ın otoparkı değildir. AOÇ müdürü, Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapıyor, suç işliyor” diye konuşmuştu. (ANKA) (GerçekGündem)

Dört CHP'li belediyedeki grev kararından sonra gündeme geldi: 'Neden CHP'li belediyeler?'

Grev, işçilerin kazanılmış en önemli hakları arasında yer alıyor. Kelime anlamı itibariyle grev, işçilerin isteklerini işverene kabul ettirebilmek için yasaların öngördüğü biçimde, işlerini hep birlikte bırakmaları olarak özetlenebilir. Özellikle 12 Eylül 1980 öncesinde o günkü yasal hakların ve politik ortamın da etkisiyle grevler günlük hayatın adeta bir parçasıydı. Ancak 12 Eylül 1980'den sonra yapılan düzenleme ile grev hakkı sadece toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık durumunda belli prosedürlerin tamamlanmasının ardından uygulanabilir hale geldi. Bakanlar Kurulu'nda olan grev kararlarını erteleme hakkı da yeni sisteme geçişle birlikte cumhurbaşkanına verildi.

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberi şöyle:

Grevler, Cumhurbaşkanlığı kararları ile ertelendi. 2020 yılı içerisinde Şişecam Fabrikası'nda Petrol-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı ile 2018'de "Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası'nın grev kararları son süreçlerde ertelenen grevlerden sadece ikisi. Her iki grev kararı da "milli güvenliği bozucu nitelikte" olduğu iddiasıyla ertelendi. Gerek ertelemeler gerekse AK Parti iktidarında pek çok iş kolunda çoğunluğu ele geçiren sağ görüşe yakın sendikaların bu seçeneği pek kullanmamaları nedeniyle grevler günlük hayatımızda gittikçe daha az yaşanır oldu. Taa ki geçtiğimiz günlere kadar. Sol geleneğe yakın olan Devrimci İşçi Konfederasyonları'na (DİSK) bağlı olan ve daha çok CHP'li belediyelerde örgütlenen Genel-İş Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinin sürdüğü CHP'li dört belediyede geçtiğimiz günlerde grev kararı aldı. Toplu sözleşmelerde işçilerin taleplerinin kabul edilmediği gerekçesiyle grev kararı alınan belediyeler arasında Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Kartal geliyor. Yaşananlar, 1994 öncesi çöp dağları oluşturan ve SHP'yi bitiren grevleri hatırlattı. Ancak bu kararı destekleyenler olduğu gibi kendisini CHP'li olarak nitelendiren kimi kişilerden sosyal medyada tepkiler de yükseldi. Tepkilerin nedeni ise geçmişte yaşananlar. 1994 öncesinde büyükşehirlerin SHP'li belediyelerin elinde olduğu dönemlerde yapılan işçi grevleri sonucu oluşan çöp dağlarının o dönemde SHP'nin imajının bozulmasında etkili olduğunu iddia eden bazı kişiler, aynı sendikaların 1994'te belediyelerin Refah Partisi'ne geçmesinin ardından grev yapmayı unuttuğunu öne sürdü. Ancak bu konuda en somut tepkilerden biri bir dönem CHP'de aktif siyaset de yapan gazeteci yazar İdris Akyüz'den geldi. Akyüz, Twitter hesabından 19 Şubat 2021 günü yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Belediye işçilerine soruyorum; neden sadece CHP'li belediyelerde greve gidiyorsunuz? CHP'liler hakkınızı yiyip, AKP'li belediyeler fazlasını mı ödüyor? Yoksa CHP'li belediyeleri dişinize göre mi buluyorsunuz?"

Grev kararı alan DİSK ve ona bağlı Genel İş'e yönelik bir eleştiri de DYP-SHP koalisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan, geçtiğimiz seçimlerde CHP'den milletvekili adayı da olan Mustafa Kul'dan geldi. Kul, 20 Şubat 2021 tarihinde Facebook hesabında "Bu kadar da olmaz" başlığıyla kaleme aldığı yazısında CHP'nin DİSK ve Genel İş'e örgütlenmeleri için her türlü destekte bulunmasına karşın bu sendikaların CHP'yi aynı şekilde koruyup kollamadığını iddia ederek, şu sözlerle eleştirdi:

"AKP'li belediyelerin hemen tamamında örgütü olan Hak-İş'e bağlı, Hizmet-İş Sendikası'na kayıtlı işçiler CHP'li belediyelerde çalışanların üçte birine denk gelen ücretle çalışırken o belediyelerde hiçbir eylem yapılmazken AKP'li belediyelerde çalışanların üç katı ücret ve sosyal haklara sahip olan CHP'li belediyelerde çalışan işçilerin hemen her fırsatta GREV kararı alabilmiş olmasını iyi niyet veya hak arama iddiası ile izah etmek mümkün değildir. Belediye yönetimleri her türlü müzakere ve uzlaşmaya hazır olduklarını ifade etmiş olmalarına karşın, sendika yöneticileri grev konusunda ısrarcı olmaya devam etmişlerdir."

Bu paylaşımlarının ardından konuyu ilk olarak gündeme getiren Gazeteci İdris Akyüz'ü telefona arayarak eleştirisinin nedenini bir kez daha sorduk. DİSK'e bağlı Genel-İş'in AK Parti'li belediyelerde yetki sahibi olmadığı için buralarda grev hakkını kullanamadığını belirten Akyüz, şunları söyledi:

"Kendileriyle aynı frekansta olan CHP'li belediyelerde bu hakkı daha rahat kullanıyorlar. Bunların insafsızlığı şurada. İşçilerin kabahati yok, sendikaların kabahat. Türkiye bir totaliter bir rejim sürecinden geçiyor. Salgın ve ağır bir ekonomik kriz sürüyor. İnsanlar günde 39 liraya mahkum edilmişken sen o kadar zam istiyorsan bunun vicdanen de siyaseten de kabul edilebilir yanı yoktur. Dişiniz bunlara mı geçiyor? Türkiye'yi normalleştirmeye çalışmanın ve toplumu AK Parti iktidarının baskısından kurtarmaya dönük adımların önüne geçiyorsunuz. Onlar da kapının aralığından bakıp kıs kıs gülüyorlar. Böyle şey olur mu?"

İktidarın kendisini ilgilendiren grevleri ertelemesine karşın CHP'li belediyelerde olan grevleri ertelemediğini öne süren Akyüz, şu iddiada bulundu:

"Burada çifte standart var. Çünkü iktidar şöyle düşünüyor…Bir belediyede grev olunca çöpler toplanmayacak ve oradaki halkın tepkisi belediye başkanı hangi partidense o partiye yönelecek diye düşünüyor. O zaman diyor ki ben CHP'li belediyedeki grevi niye yasaklayayım?"

Yaşamı boyunca sendikal hakları savunduğunu belirten Akyüz, şu an yapılanın hiçbir haklılığı olmadığını etti. Akyüz, DİSK dışındaki diğer sendikalara da sert eleştiriler yönelterek sözlerini şöyle tamamladı:

"Öbürleri tam sarı sendika. Sendika ağası olmuşlar. İktidara yakın olan sendikalar bakın. Devlet kurumlarında hangi görevleri yapıyorlar. O nedenle Türkiye'de işçi sendikacılığı bitmiştir. İşveren sendikacılığı işçilere de iş haklarına sahiptir. Onların onayladığı onların takdir ettiği neyse o olur."

Bu eleştirilerin ardından ilk olarak grev yapılan CHP'li belediyelerdeki işçilerin bağlı olduğu Genel İş Sendikası'nın Genel Başkanı Remzi Çalışkan'ı aradık. Çalışkan'a ilk olarak kimi CHP'lilerce dile getirilen "İşçiler, CHP'li belediyelerde grev kararını kolay alırken, AK Parti'li ve MHP'li belediyelerde greve gitmiyorlar" iddiasını sorduk. Çalışkan, "Öyle bir kaygımız yok kesinlikle" diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinden geçtiğimiz süreçte bir sürü yasakla karşı karşıya kaldık. Biz Genel İş olarak siyasetten, siyasal anlayışlardan bağımsız bir örgütüz. Bizim grevimiz toplu sözleşme sürecimizin çıkmaza girmesi üzerine alınan bir karardır. Toplu sözleşmelerde üyelerimizin çıkarını gözeterek yapmaya çalışırız ancak bizim anlayışımız belediyeleri zora sokmayı, iş yapamaz hale getirmeyi amaçlamayız. Üyelerimizin insanca yaşayabileceği bir ücret talep edebiliriz. Bu talebimiz görüşmelerde karşılığını bulmazsa prosedür gereği grev aşamasına gelir. Grev aşamasına gelindiğinde de grev kararı alır ve uygulamaya geçeriz."

(GerçekGündem)

Uzay ajansına temizlikçi ve garson aranıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi 2023’te aya götürme görevi verdiği Türkiye Uzay Ajansı, garson ve temizlikçi arıyor. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın, Milli Uzay Programı’ndaki hedeflere ulaşmada insan kaynağının önemine dikkati çekerek, “Uzay alanında 10 yıl içinde en az 10 bin uzmana çıkmamız lazım” açıklamasının ardından destek personeli ilanı yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Türkiye Uzay Ajansı dört temizlik görevlisi, iki de garson alacak. Kura ve ardından da mülakat yöntemiyle istihdam edilecek personelin en az ortaöğretim mezunu olması, ihtiyaç durumunda vardiyalı çalışma düzenine uyum sağlayabilmesi istendi. Adaylar 9 Mart tarihinde ajansta düzenlenecek kuraya katılacak. “Sürekli işçi” statüsünde çalıştırılacak personelin, süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmaması da şart koşuldu. Ancak adayların affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine, Anayasal düzene, özel hayata, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûmiyeti bulunmaması istendi. (Birgün)

 Korona haberlerine gelince:

 Restoran ve kafelerin açılış tarihi belli oldu

Korona virüs tedbirleri kapsamında uzun zamandır kapalı olan lokanta ve kafe gibi hizmet sektöründe yer alan işletmelerin ne zaman açılacağı merak konusuydu. Salgın tedbirleriyle beraber kapanan lokanta ve kafe gibi işletmelerin 1 Mart tarihiyle açılacağı belirtildi. Normalleşme süreciyle hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasının aşamalı şekilde kaldırılacağı açıklanmıştı. Salgın tedbirleriyle beraber kapanan lokanta ve kafe gibi işletmelerin 1 Mart tarihiyle açılacağı belirtildi. OdaTV'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayından itibaren normalleşme sürecini başlatacaklarını vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

''İllerimizde, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Hafta sonu kısıtlamasını illerimizde vaka ve aşılama kriterlerine göre aşamalı bir şekilde kaldırıyoruz. Salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.”(turizmaktüel)

Corona virüsü salgınında dikkat çeken artış: Türkiye o listede

Corona virüsü salgınında önlemlerin artırılması ve aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte dünya genelinde vaka sayısında düşüş görülüyor. Fakat New York Times'ın hazırladığı analizde, Türkiye son 28 günde vaka sayısının arttığı ülkelerden biri konumunda. 2019 yılının sonunda ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde 2.4 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü panik yaratmaya devam ediyor. Bir yıldan kısa bir sürede geliştirilen corona virüsü aşısı birçok ülkede kullanılmaya başlarken bazı ülkelerde çok sıkı önlemlerin alınmasıyla birlikte vaka sayısında dikkate değer değişimler yaşandı. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times da dünya genelindeki vaka sayısının düşmesi ile ilgili kapsamlı bir haber hazırlarken son 28 günde ülkelerin yaşadığı değişimleri mercek altına aldı. Gazetenin hazırladığı haberde aralarında Arjantin, Azerbaycan, Danimarka, Almanya, Fas, Portekiz ve Meksika gibi 28 ülkede corona virüsü vakalarının dikkate değer bir şekilde düştüğü belirtildi. Özellikle Meksika ve Portekiz gibi son dönemde vaka sayılarının hızla arttığı ülkelerde vakaların yüzde 59’lara varan şekilde düştüğü tespit edildi. Öte yandan Bosna Hersek, Hollanda, Rusya ve Şili gibi ülkelerde de düşüş yaşandığı kaydedildi. Bu ülkelerin de dahil olduğu 17 ülkede vaka sayısının yüzde 30’lara varan seviyede düştüğü kaydedildi. Corona virüsü salgınının merkez üslerinden olan Brezilya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde vaka sayısının ise neredeyse stabil kalması dikkat çekti. Brezilya’da yüzde 9’luk bir düşüş görülürken, Avusturya’da yüzde 2’lik bir artış, Belçika’da ise yüzde 4’lük bir artış kayıtlara geçti. İtalya’da vaka sayısının son 28 günde yaklaşık yüzde 2 düştüğü belirlenirken Fransa’da da yüzde 5’lik bir düşüş görülüyor. New York Times’ın haberinde, corona virüsü vakalarının 23 ülkede artış göstermesi ise gündem oldu. Özellikle Bahreyn, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerde son 28 günde vaka sayısının yüzde 130’lara ulaşacak şekilde artması corona virüsünün bir süre daha hayatımızda olacağını kanıtlar vaziyette. Vaka sayısının artış gösterdiği ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu aktaran New York Times, resmi verilere göre vaka sayısının Türkiye’de yaklaşık yüzde 19 artış gösterdiğini aktardı. Son 28 günde en çok vaka artışı yaşanan ülke ise yüzde 338 ile Irak oldu. (Sözcü)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı” olarak 29 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, 24 Ağustos 1904 tarihinde, İstanbul'da dünyaya geldi. Babasının yargıç ve öğretmen olması nedeniyle ilk ve ortaöğrenim yıllarını değişik yerlerde geçirdikten sonra 1920'de, lise öğrenimini yaptığı sırada Ankara'ya yerleşti. Aynı yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne memur olarak girdi. 1928 yılında Ankara Üniversitesi Adliye Hukuk Mektebinden (Hukuk Fakültesi) mezun oldu. 1929’da devlet sınavını kazanarak İsviçre’ye gitti. 1929-1933 yılları arasında Neuchâtel ve Berlin Hukuk fakültelerinde okudu. Doktora tezini Almanca kaynaklarla pekiştirmek için İsviçre'den Berlin’e geçti. 1931-1933 yıllarında Reichtag yangını sırasında Almanya’daydı ve gazetecilik de yapıyor; Hâkimiyeti Milliye’ye yazılar gönderiyordu. Daha sonra hukuk çalışmalarını üç dilden besleyebilmek için İtalya’ya geçti. 1934'te Roma Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku ve Yüksek İktisat Okulu'ndan diploma aldı. 1934 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne asistan olarak atandı. Aynı yıl doçent, 1942 yılında profesör ve daha sonra da ordinaryüs profesör ünvanlarını aldı. 1973 yılında emekliye ayrıldı. 3 Mayıs 1942 tarihinden ölümüne kadar Cumhuriyet gazetesinde çeşitli konularda makaleler yazan Velidedeoğlu 1959'da, sonradan yasalaşan Kat Mülkiyeti Yasası taslağını hazırladı. Ayrıca Medenî Kanun ile Borçlar Kanunu ve Atatürk'ün "Söylev"ini günümüz Türkçesine çevirerek yayımladı.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde iki dönem dekan olarak hizmet verdi (1946-1948 ve 1952-1953) ve 1975 senesinde emekli oldu. Kurucu Meclis Millî Birlik Komitesi Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 15 Ekim 1961) ile aynı mecliste 1961 Anayasası'nı hazırlayan komisyonun üyeliği ve kâtipliğini yaptı.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, 24 Şubat 1992 tarihinde, 88 yaşındayken, İstanbul'da hayata veda etti.

TBMM’nin kuruluşunda ilk çalışanlarından biri olarak, o dönemi Millî Mücadele Anıları (1970) kitabında anlattı. XX. yüzyılın en önemli tarihsel olaylarına Türkiye’de ve Avrupa’da yakından tanık olmuş, bu çağın demokrasi ve diktatörlük ile yönetilen toplumlarında, kimi zaman uzun süre yaşamış bir kişidir. Özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın ve bu iki savaş arasındaki Türk Kurtuluş Savaşı’nın bütün evrelerini kişisel olarak izledi. Anadolu’yu karış karış gezdi, ayrıca Alman nazizmi, İtalyan faşizmi ile Stalin komünizmini ve bunların savaş öncesi ve sonrası durumlarını, bu ülkelerin türlü bölgelerinde doğrudan doğruya gözlemişti. Anıların İzinde (1977-79) eserinde ise Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın öncesinde ile sonrasında Türk ve Batı toplum ve insanlarının yaşayış ve düşünüş yöntemlerini, komünist ve faşist diktatörlüklerin parça parça öykülerini, memleketimizde ve türlü ülkelerde yapılan kişisel gözlemlere dayanarak, bir roman üslubu içinde anlattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Söylev (M. Kemal Atatürk’ten, 1977-81) adlı çalışmasının ilk iki cildi sadeleştirilmiş metin, üçüncü cildi ise, metnin dayandığı tarihsel belgelerden oluşur. Eser, Söylev’deki olayları derinlemesine anlamak ve izlemek için, Millî Mücadele’nin Atatürk tarafından hangi kişi ve örgütlerle, nasıl başlatılıp yürütüldüğü ve nasıl başarıya ulaştırıldığının anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.

Hıfzı Veldet Velidedeoğlu ayrıca, bazı yasaları kullanılan dile aktararak, hukuk terimleri hakkında sözlük ve kılavuzlar hazırlayarak, eskiyen hukuk dilinin yenileştirilmesine ve dolayısıyla daha kolay anlaşılmasına katkılarda bulundu. Araştırma ve röportajları Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yayınlandı.

Türkiye'nin tanınan birçok hukukçusunun hocası olan Velidedeoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği kurucularından olup aynı zamanda derneğin onursal başkanıydı.

YAPITLARI:

Türk Medeni Hukuku (1943-48, 2 Cilt)

Hayat, Hukuk ve Cemiyet (1944)

Bir Lise Öğrencisinin Millî Mücadele Anıları (1970)

1961 Anayasası'nın Dili (TDK, 1972)

Türkiye'de Üç Devir (Sinan, 1972-74)

Sağsız Solsuz Demokrasi (Çağdaş, 1973)

Devirden Devire (Bilgi, 1974-76, 3 Cilt)

Türk Yurttaşlar Yasası ve Borçlar Yasası Terim ve Sözlükler Kılavuzu (1975)

Ailenin Çilesi Boşanma (Çağdaş, 1976)

İnsancı Yolcular (Çağdaş, 1976)

Anıların İzinde (Remzi, 1977-79, 2 Cilt)

Mustafa Kemal Atatürk: Söylev (Nutuk'un günümüz dilinde yeniden basımı / 1978-81, 3 Cilt)

Millî Mücadele Anıları (1983)

Yol Kesen Irmak (Çağdaş, 1983)

Çağdaş Düşünce (1987)

12 Mart Faşizminin Felsefesi (Evrim, 1990)

12 Eylül - Karşı Devrim (Evrim, 1990)

Söylev 1-2 (2005) Cumhuriyet Kitapları

Söylev 3-Belgeler (2005) Cumhuriyet Kitapları

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle bugün 85. doğum gününü kutlayacak olan Ferit Edgü'nün bir şiirini paylaşmak istiyorum. Nice mutlu, huzurlu ve sağlıklı yıllar diliyorum kendisine.

Yıldız

Deniz - Çık yaşamımdan deniz

Çağırma; artık yelkensiz

Bir tekneyim ben, bir başıma, yalnız

Kumsalda unutulmuş

Deniz - Gizini ver ve siz

Karayel, kasırga, yıldız

Ben o yorgun Kırgız

Atının terkisine yapışmış giden

Bütün bir kış

Deniz - Kayalıklarına çal beni, ıssız

Sularına göm ki bu sessiz

Yol alış sona ersin

Çünkü senden uzakta

Bir tek adım var - Dur, söyleme, sus

İstemem, kimseler hatırlamasın adımı

#FeritEdgü

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Vergi Haftası

22 Şubat 1990 tarihinden itibaren Şubat ayının son haftası ülkemizde "Vergi Haftası" olarak kutlanmaktadır. Yürütülen çalışmalar kapsamında her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftası'yla, vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde geliştirilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılması ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele bilincinin oluşturulması hedeflenmektedir. Bu yıl 22-28 Şubat tarihleri aralığına denk gelen bu haftada bu yıl "Dünden Bugüne Vergilerimizle Güçlüyüz" sloganıyla 81 ilde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. "Dünden Bugüne Vergilerimizle Güçlüyüz" sloganıyla hazırlanan afişler, kamu şehir içi toplu ulaşım araçları gibi mükelleflerin göreceği noktalara asılacak, afişler, kamu kurumları, meslek odaları, üniversiteler ve diğer kurumların Outdoor TV ekranlarında da yayınlanacaktır. Vergide farkındalığın artırılması ve verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi amacıyla kısa mesaj gönderilecektir. Yeni işe başlayan mükelleflerin hak ve yükümlülükleri, genç girişimciler ve "e-Dönüşüm" konularında dijital platformlar üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı'nda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için hazırlanan eğitim CD'leri yer alacak, Bakanlık sosyal medya hesaplarından da haftaya yönelik paylaşımlarda bulunacaktır. Hafta süresince oynanan Süper Lig ve TFF 1. Lig futbol müsabakalarında tribünlerde, "Geleceğin Garantisi Vergilerinizdir, Vergi Haftası Kutlu Olsun" yazısı yer alacaktır. Ulusal televizyon kanalları ve dizi yapımcılarıyla, izlenme oranları yüksek olan televizyon dizilerinde vergi ile ilgili konuların işlenmesine yönelik görüşmelere devam edilecektir. PTT ile yapılan iş birliği çerçevesinde, vergi haftası süresince PTT tarafından "Vergi Güçtür" sloganlı flam uygulaması yapılacaktır. Kızılay iş birliği ile Kovid-19 şartları da dikkate alınarak kan bağışı kampanyası düzenlenecektir.

Trabzon'un Kurtuluş Günü:

24 Şubat 1918 tarihi Trabzon ilinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Trabzon ilinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Yomra'nın Kurtuluş Günü:

24 Şubat 1918 tarihi Trabzon ilinin Yomra ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Yomra ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

24 Şubat 303 - Galerius'un fermanıyla, Roma İmparatorluğu'nun kendi yönettiği kısmında Hristiyanlara zulüm başladı.

24 Şubat 1525 - Pavia Muharebesi'nde İspanyol İmparatorluk Ordusu, Fransız Kuvvetlerini mağlup etti.

24 Şubat 1739 - Karnal Savaşı'nda Nadir Şah Afşar komutasındaki Afşar ordusu Babür ordusunu kendisinden 6 kat fazla olmasına rağmen 3 saatte yendi.

24 Şubat 1848 - Fransa Kralı, Louis-Philippe tahttan çekildi.

24 Şubat 1863 - Arizona, Birleşik Devletler toprağı oldu.

24 Şubat 1895 - Küba'nın Santiago de Cuba kentinde, İspanyol-Amerikan Savaşı'na kadar sürecek olan Küba Bağımsızlık Savaşı başladı.

24 Şubat 1908 - Dr. Galip Üstün, "Topkapı Fukaraperver Cemiyeti"ni kurdu.

24 Şubat 1912 - İtalya'nın zaferiyle sonuçlanan, Beyrut Muharebesi‎ yapıldı.

24 Şubat 1918 - Estonya, Rusya'dan bağımsızlığını ilan etti.

24 Şubat 1920 - Almanya'da Alman İşçi Partisi'nin adı "Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi" olarak değiştirildi. Aynı gün parti programı açıklandı.

24 Şubat 1931 - Almanya'da işsiz sayısı, 4,9 milyona ulaştı.

24 Şubat 1942 - Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Franz von Papen'e, Ankara'da suikast girişiminde bulunuldu. Büyükelçi ve eşi olaydan yara almadan kurtuldu; suikastçının Yugoslav göçmeni Ömer Tokat olduğu belirlendi.

24 Şubat 1942 - 769 Romanya Yahudisini taşıyan "Struma" vapuru, Karadeniz'de batırıldı; yalnızca bir yolcu kurtulabildi.

24 Şubat 1945 - Mısır Devlet Başkanı Ahmet Mahir Paşa, parlamentoda öldürüldü.

24 Şubat 1946 - Juan Perón, Arjantin Devlet Başkanı oldu.

24 Şubat 1950 - Büyük Britanya'da seçimleri İşçi Partisi kazandı, fakat çoğunluğu sağlayamadı.

24 Şubat 1954 - Tuna Nehri'nden Karadeniz'e, oradan da İstanbul Boğazı'na inen buz parçaları, tabakalar halinde tüm Boğaz'ı ve limanı kapladı; deniz trafiği durdu.

24 Şubat 1955 - Türkiye ile Irak arasında karşılıklı iş birliği antlaşması (CENTO), Bağdat'ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı.

24 Şubat 1960 - Şair Necip Fazıl Kısakürek; 5 yıl, 2 ay, 15 gün hapis cezası aldı.

24 Şubat 1976 - Küba anayasası ilan edildi.

24 Şubat 1977 - Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Uruguay ve Etiyopya'ya yardımı kesti. Başkan Jimmy Carter, adı geçen ülkelerde insan hakları ihlalleri olduğu gerekçesiyle bu kararı aldıklarını açıkladı.

24 Şubat 1977 - Türk fizikçi Prof. Dr. Feza Gürsey, Oppenheimer Ödülü'ne değer bulundu. Gürsey, ödülünü Amerikalı fizikçi Sheldon Glashow ile paylaştı.

24 Şubat 1981 - Buckingham Sarayı, Prens Charles ile Lady Diana'nın nişanlandıklarını duyurdu.

24 Şubat 1981 - Atina'da Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 16 kişi öldü.

24 Şubat 1983 - Necmettin Erbakan'a laikliğe aykırı hareketten, 4 yıl hapis ve 1 yıl 4 ay sürgün cezası verildi.

24 Şubat 1987 - Sovyetler Birliği'nde Gorbaçov ilk kez "Glasnost"tan (açıklık politikası) söz etti.

24 Şubat 1989 - Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin ölüsünü getirene 3 milyon Dolar ödül vereceğini açıkladı.

24 Şubat 1992 - Nirvana solisti Kurt Cobain, Courtney Love ile evlendi.

24 Şubat 1993 - Danıştay, Nâzım Hikmet'in vatandaşlığa alınması için kardeşi Samiye Yaltırım'ın açtığı davayı reddeden, İdare Mahkemesi kararını onayladı.

24 Şubat 1999 - Çin Havayolları'na ait Tupolev Tu-154 tipi bir yolcu uçağı, Wenzhou Havaalanına inişe geçtiği sırada düştü: 61 kişi öldü.

24 Şubat 2002 - Salt Lake City'de (Utah, ABD) düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları sona erdi.

24 Şubat 2005 - Penguen dergisinin Tayyipler Alemi adlı kapağı sebebiyle, derginin sahibi olan Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık'tan 40 bin YTL'lik manevi tazminat talep edildi.

24 Şubat 2006 - Türkiye, idam cezasının barış zamanı dışında, savaş ve savaş tehlikesi anında da kaldırılmasını öngören Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 13. protokolünü onayladı.

24 Şubat 2008 - Fidel Castro, elli yıllık yönetiminin ardından emekliye ayrıldı. Yerine Raul Castro, Küba Devlet Başkanı oldu.

24 Şubat 2009 - DTP'nin Grup toplantısında Kürtçe krizi yaşandı. Ahmet Türk'ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile, konuşmayı canlı veren TRT yayınını kesti.

24 Şubat 2010 - Balıkesir Dursunbey'de 4 yıl önce 17 madenciye mezar olan maden ocağında, grizu patlaması sonucu bu kez, 19 madenci yaşamını yitirdi. Maden ocağının sahibi; "Biz madenciler bununla yaşamak zorundayız" derken, Başbakan Erdoğan da; "İş yerinde 20 gün önce inceleme yapıldı" dedi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

24 Şubat 1304 - İbn Battuta, Faslı gezgin ve yazar (ö. 1369)

24 Şubat 1500 - V. Karl, Kutsal Roma İmparatoru (ö. 1558)

24 Şubat 1567 - Jindřich Matyáš Thurn, Çek asilzade (ö. 1640)

24 Şubat 1619 - Charles Le Brun, Fransız ressam (ö. 1690)

24 Şubat 1786 - Wilhelm Grimm, Alman masal yazarı (özellikle çocuklar için Alman halk şarkı ve masallarını derleyerek folklor bilimine öncülük eden) (ö. 1859)

24 Şubat 1814 - Emil Dessewffy, Macar muhafazakâr politikacı (ö. 1866)

24 Şubat 1824 - Henri Alfred Jacquemart, Fransız heykeltıraş (ö. 1896)

24 Şubat 1831 - Leo von Caprivi, Almanya şansölyesi olan asker ve devlet adamı (ö. 1899)

24 Şubat 1846 - Luigi Denza, İtalyan besteci (ö. 1922)

24 Şubat 1885 - Fuat Umay, Siyasetçi (ö. 1963)

24 Şubat 1921 - Abe Vigoda, Amerikalı film ve dizi oyuncusu (ö. 2016)

24 Şubat 1932 - John Vernon, Kanadalı aktör (ö. 2005)

24 Şubat 1934 - Bettino Craxi, İtalyan politikacı ve sosyalist lider (ö. 2000)

24 Şubat 1935 - Hasna Begum, Bangladeşli filozof ve kadın hakları savunucusu (ö. 2020)

24 Şubat 1936 - Ferit Edgü, Öykücü, şair, romancı ve deneme yazarı.

24 Şubat 1940 - Yüksel Pazarkaya, Yazar.

24 Şubat 1943 - Cihat Tamer, Sinema, tiyatro ve dizi film oyuncusu.

24 Şubat 1951 - Garo Mafyan, Ermeni asıllı besteci ve aranjör.

24 Şubat 1953 - Selman Ada, Besteci, orkestra şefi ve piyanist.

24 Şubat 1955 - Alain Prost, Fransız yarış pilotu.

24 Şubat 1955 - Steve Jobs, Amerikalı bilgisayar öncülerinden (ö. 2011)

24 Şubat 1961 - Mustafa Armağan, Araştırmacı yazar ve gazeteci.

24 Şubat 1971 - Pedro de la Rosa, İspanyol Formula 1 pilotu.

24 Şubat 1973 - Chris Fehn, Amerikalı müzisyen, Slipknot'un perküsyon ve geri vokalcisi.

24 Şubat 1973 - Tuna Kiremitçi, Şair ve müzisyen.

24 Şubat 1987 - Kim Kyu Jong, Güney Koreli şarkıcı ve DJ, SS501 üyesi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

24 Şubat 1777 - I. José, Portekiz ve Algarve Kralı (d. 1714)

24 Şubat 1810 - Henry Cavendish, İngiliz bilim insanı (d. 1731)

24 Şubat 1812 - Etienne-Louis Malus, Fransız fizikçi ve matematikçi (d. 1775)

24 Şubat 1815 - Robert Fulton, Amerikalı mucit (d. 1765)

24 Şubat 1856 - Nikolay İvanoviç Lobaçevski, Rus matematikçi (d. 1792)

24 Şubat 1907 - Alfred Jean Baptiste Lemaire, Fransız ordu müzisyeni ve besteci (d. 1842)

24 Şubat 1910 - Osman Hamdi Bey, Arkeolog, ressam ve müzeci, Sanayi-i Nefise Mektebi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin kurucusu (d. 1842)

24 Şubat 1920 - Franklin Murphy, Amerikalı siyasetçi (d. 1846)

24 Şubat 1923 - Edward Morley, Amerikalı fizikçi ve kimya profesörü (d. 1838)

24 Şubat 1925 - Hjalmar Branting, İsveç başbakanlarından ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1860)

24 Şubat 1947 - Pierre Janet, Fransız psikolog ve nörolog (d. 1859)

24 Şubat 1954 - Ferenc Herczeg, Macar oyun yazarı (d. 1863)

24 Şubat 1977 - Yorgo Bacanos, Besteci ve udi (d. 1900)

24 Şubat 1990 - Malcolm Forbes, Amerikalı yayımcı (d. 1919)

24 Şubat 1990 - Mustafa Münir Birsel, Siyasetçi (d. 1897)

24 Şubat 1992 - Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Hukukçu, akademisyen, yazar ve gazeteci (d. 1904)

24 Şubat 1994 - Dinah Shore, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1916)

24 Şubat 1998 - Antonio Prohias, Küba doğumlu karikatürist (Mad'deki "Spy vs. Spy" ın çizeri) (d. 1921)

24 Şubat 2001 - Claude Elwood Shannon, Amerikalı matematikçi ve elektrik mühendisi (d. 1916)

24 Şubat 2002 - Martin Esslin, Britanyalı yapımcı ve senarist (d. 1918)

24 Şubat 2003 - Alberto Sordi, İtalyan oyuncu (d. 1920)

24 Şubat 2003 - Güven Önüt, Eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1940)

24 Şubat 2005 - Coşkun Kırca, Diplomat, siyasetçi ve eski Dışişleri bakanlarından (d. 1927)

24 Şubat 2006 - Dennis Weaver, Amerikalı oyuncu (d. 1924)

24 Şubat 2007 - Akgün Tekin, Gazeteci ve yazar (d. 1940)

24 Şubat 2007 - Orçun Sonat, Asker, sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1941)

24 Şubat 2014 - Harold Ramis, Amerikalı aktör, yönetmen ve senarist (d. 1944)

24 Şubat 2016 - Mehmed Kırkıncı, Din adamı ve yazar (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?