Laz inadı, virüs yayıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

İki Yahudi arkadaş bir Katolik kilisesinin önünden geçiyormuş. Kilisenin duvarında, Katolik olmayanlara hitap eden büyük bir afiş asılıymış: 

“Bize gelip Katolikliği kabul ederseniz hemen 30 bin dolar nakit para alacaksınız.”

Yürümeye devam eden iki arkadaş bu teklifin ciddi olup olmadığını tartışmaya başlamış. Bir hafta sonra, aynı kilisenin önünde yeniden buluşmuşlar ve biri diğerine: 

-“O teklifin ciddi olup olmadığını hâlâ merak ediyorum.” demiş.

Bunun üzerine arkadaşı küçümser bir tavırla şu cevabı vermiş:

-“Ah siz Yahudiler, aklınız fikriniz para!”

(Ah, siz Müslüman geçinenler, aklınız fikriniz para...)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Aşkı kitaplara soktukları iyi oldu, yoksa belki de başka yerde yaşayamayacaktı."  demiş William Faulkner.

Şiirlerimde, okuduğum kitaplarda görebiliyorum sadece aşkı.

Ve ne yazık ki başka bir yerde rastlayacağıma da inanmıyorum artık.

Şuraya da "Korona Günlerinde Evde Zamanınızı Güzelleştirecek Bir Bilgi" bırakayım:

"Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası. Evde bulunduğunuz süre boyunca bu online kurslara yazılabilir, konunun uzmanlarından eğitim alıp becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde nitelikli bir şekilde değerlendirdikçe bu süreçte kendinize yeni şeyler katıp karamsar düşünceleri de zihninizden uzak tutabilirsiniz."

Örneğin ben de Pazar günü ODTÜ'nün "Editörlüğe Giriş Eğitimi"ne başladım. Ayrıca yaklaşık bir yıldır da online astroloji dersi alıyorum.

Öğrenmenin yaşı yok.

Sizler de boş durmayın bence...

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Bir tel insan saçı, 100 gram taşıyabilirmiş. Kafamızdaki on binlerce saç telini düşünürsek,  Rapunzel öyküsü de pek masal olmayabilir yani...

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Erdoğan’ın katıldığı açılışta dikkat çeken hitap biçimi: Herkes ‘sayın’, Tunç Soyer ‘Belediye Başkanı’

İzmir Bayraklı'da Deprem Konutları Temel Atma Töreni'nde katılımcılara yönelik hitap biçimi dikkati çekti. Törene katılan herkese 'sayın' denirken, Tunç Soyer ise 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak anons edildi. Temel atma törenine katılanlar, butona basmak için sahneye davet edildi. Anons sırasında katılımcıların hepsi 'sayın' diye çağrılırken, Tunç Soyer 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak anons edildi. Sunucunun katılımcıları anons ettiği açıklaması şöyle: "Temel atma törenimiz butona basma suretiyle şimdi de burada, sahnede gerçekleşecek. Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etmek üzere sayın Cumhurbaşkanı Yarımcımızı, TBMM eski Başkanı sayın Binali Yıldırımı, sayın genel başkan yardımcılarımızı, sayın bakanlarımızı, sayın milletvekillerimizi, sayın TOKİ Başkanımızı, sayın Valimizi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı sahneye davet ediyorum." 

 Goodyear, lastik yakıp dumanı filtrelemeden salan tesise lastik vermeyeceğini duyurdu

Lastik firması Goodyear, Kocaaeli Kartepe'de atık lastikleri yakıp enerji üreten geri dönüşüm tesisine filtreleme yapana kadar lastik vermeyeceğini açıkladı. Atıkları yakarak enerji üreten geri dönüşüm tesisleri gerekli filtrelemeleri de yapmadan lastik gibi kimyasal maddeleri yakarak çevreye zehir saçıyor. Aralık 2020'de Meclisten geçen Enerji Piyasaları Kanununun ardından enerji tesislerinde lastik yakma yaygınlaştı. Bu tesislerden biri olan Kartepe Endüstriyel Geri Dönüşüm tesisinin saldığı duman yerel basında da gündem olmuştu. Kocaeli Halk gazetesinin haberine göre; Goodyear, söz konusu tesise lastik vermeyi durdurduklarını açıkladı. Goodyear İletişim Müdürü Selen Muratoğlu arıtma ve filtreleme yapana kadar tesise atık lastik vermeyeceklerini söyledi. Haberde, tesise lastik veren diğer bir fabrika olan Pirelli Prometeon'dan ise yanıt alınamadığı belirtildi. Ömrünü tamamlamış ya da üretim hatası olan atık lastiklerini yakımı, ilgili Kanun'a girdiğinde yasanın sermayenin çıkarları için hazırlandığı, çevreye ve halk sağlığına vereceği zararın gözardı edildiği şeklinde eleştirilmişti. (HABER MERKEZİ) (Evrensel)

Korona haberlerine gelince:

Türkiye’de yapılan aşı çalışmalarında ilk dozda ne kadar antikor oluştu? İşte sonuçlar!

Türkiye’de 14 Ocak tarihinde Çinli Sinovac’ın CoronaVac aşısının uygulanmaya başlanmasıyla beraber, etkinlik oranları tarışma konusu oldu. Aşının etkinliği, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan bir çalışma ile değerlendirildi. Gönüllü sağlık çalışanları ile gerçekleştirilen çalışmada, katılımcılar COVID-19 enfeksiyonu geçirenler ve geçirmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmada her iki grup katılımcılarından, uygulanan ilk doz aşıdan 14 ve 28 gün sonra alınan kan örneklerinde SARS-Cov-2 virüsü spike (diken) proteininin “Reseptöre Bağlanma Bölgesi (RBD)”ne karşı oluşan IgG antikor titreleri araştırıldı. Çalışma, nötralizan antikor düzeyleri ile uyumunun çok yüksek olduğu rapor edilen kemiluminesans mikropartikül assay ELISA yöntemi ile kantitatif Ig G antikor titresi sonuçları elde edilecek şekilde gerçekleştirildi. Araştırma Doç. Dr. Erdinç Yavuz, Doç. Dr. Özgür Günal, Uzm. Dr. Eşe Başbulut ve Doç.Dr.Ahmet Şen tarafından yürütüldü. Uzmanlarca gerçekleştirilen araştırmaya göre, COVID-19 geçirme öyküsü olmayan ve daha önce SARS-CoV-2 antikor pozitifliği saptanmayan 42’si erkek, 48’i de kadın olmak üzere toplam 90 sağlık çalışanı katıldı. Katılımcıların ortalama yaşının 41,2 yıl olarak hesaplandığı araştırmada, ilk doz aşıdan 14 gün sonra katılımcıların 32’sinde (yüzde 36) antikor titresi eşik değer olan 50 AU/mL üzerinde olmak üzere pozitif saptandı. Bu grupta ilk doz aşıdan 28 gün sonra bakılan antikor titresinin yüzde 66’ya yükseldiği saptandı. Bu sonuca göre ikinci doz aşıdan sonra daha fazla denekte antikor titresinin yükseldiği gösterildi. Son 4 ayda COVID-19 geçiren 12 erkek ve 17 kadından oluşan toplam 29 sağlık çalışanın oluşturduğu ikinci grupta ise ortalama yaş 41,4 olarak hesaplandı. İkinci grupta ilk doz aşıdan 14 gün sonra katılımcıların 25’inde (yüzde 86,2) antikor titresi eşik değer olan 50 AU üzerinde olmak üzere pozitif saptanırken, ilk doz aşıdan 28 gün sonra antikor titresi eşik değerin üzerinde saptanan katılımcı sayısının 27’e (yüzde 93,1) yükseldiği gözlendi. Araştırma sonucu elde edilen veriler, uzmanları umutlandırdı. Buna göre, COVID19 geçirmeyen sağlık çalışanlarında tek doz aşı sonrası bile yüzde 66 antikor oluştuğu gözlendi. Ayrıca 28’inci günde elde edilen daha yüksek antikor titrelerinin 2’nci doz aşının 28’inci günde yapılması kararının doğruluğunu destekleyebileceğini açıklayan ekip, aşının COVID-19 geçirenlerde de antikor titrelerini yükselttiğini ve antikoru negatif olan iki katılımcıda antikor titrelerini pozitifleştirdiğini bildirdi. Uzmanlar, elde ettikleri verileri Dünya Sağlık Örgütünün COVID-19 geçiren bireylerin de aşılanması ile ilgili önerisini desteklediğini belirtti. Çalışmanın, 2’nci doz aşıdan 14 gün sonra ölçülecek antikor titreleri ile tamamlanması bekleniyor. (Medimagazin)

 ‘Laz inadı virüs yayıyor’ dedi, kongreye katıldı

Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Enginyurt’tan pes dedirten çifte standart. Enginyurt, son dönemde Ordu’da artan coronavirüs vakaları için “Karadenizliler’in laz inadı, cezasını hep birlikte çekeceğiz” diyerek bölge halkının toplu alanlarda bulunmasının, sosyal mesafe kurallarına uymamasının virüsün yayılmasında etken olduğunu vurguladı. Ancak Enginyurt'un bu sözleri söylemeden 2 gün önce AKP İl Kongresi'ne katıldığı ortaya çıktı. Ordulular, virüsün ilde zirveye çıktığı bir dönemde yüzlerce kişinin bulunduğu AKP kongresine katılan Enginyurt'a, “Bunları söyleyenin kongrede ne işi var?” diyerek tepki gösterdi. Enginyurt ise kendini şu sözlerle savundu: “1 senedir kongreler ertelendi. Nasıl esnaf kan ağlıyorsa, demokrasimizin de kan ağlamaması adına kongreler düzenlenmiştir.”

Sağlık Bakanlığı'nın en son açıkladığı ‘illere göre korona vaka sayısı' tablosunda Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun ilk 5 sırada yer aldı. SP Giresun İl Başkanı Abdülkadir Bektaş, “Bunun sebebi AK Parti'nin yapmış olduğu il kongresi. Camilerde insanların yan yana saf tutması yasak. Ama AK Parti'nin kongresinde salonları lebaleb doldurmak serbest. Valimiz “Tedbirleri sıkılaştıralım” dedi. Valim, bugün yine AK Parti'nin gençlik kolları kongresi vardı. Buna neden müsaade ediliyor? Müsaade edildiği için ilimizde salgın yayılıyor” diye konuştu. (Sözcü)

Pfizer ve BioNTech’in corona aşısı yüzde 95.8 koruyor

Nüfusunun yarısına corona virüsü aşısı yapmayı başaran İsrail'den kritik bir açıklama geldi. İsrail Sağlık Bakanlığı, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği corona virüsü aşısının çok büyük koruma sağladığını istatistiklerle duyurdu. Nüfusunun neredeyse yüzde 50’sine corona virüsü aşısı yapmayı başaran İsrail’de Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının etkisini gözler önüne seren veriler kamuoyu ile paylaşıldı. İsrail Sağlık Bakanlığı dün gece corona virüsü aşısının insanların hasta olma riskine karşı yüzde 95.8 oranında koruma sağladığını açıkladı. Aşının ateş ya da nefes alma sorununa karşı yüzde 98 oranında koruma sağladığı kaydedilirken, hastaneye kaldırılma ya da ölüm oranını da yüzde 98.9 oranında azalttığı duyuruldu. 13 Şubat’a kadar olan verilerin derlenerek oluşturulduğunu açıklayan İsrail’de nüfusun neredeyse yarısının aşı olduğu belirtildi. Yıllardır abluka altında tuttukları Filistin’e aşı vermeyerek ve destek sağlamayarak uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken İsrail’in başbakanı Binyamin Netanyahu, “Gelecek iki hafta içerisinde 50 yaşın üzerindeki İsraillilerin yüzde 95’inin aşı olacağını tahmin ediyorum” dedi. Öte yandan İsrail Bakanlığı, “Yeşil Geçiş” (Green Pass) adı verilen bir uygulamayı da hayata geçirdiklerini duyurdu. İsrail’de yaşayanların sağlık verilerinin yer aldığı bu uygulamada insanların aşı olup olmadığı ya da Covid-19’a karşı bağışıklık oranları yer alıyor. Bu uygulama aracılığıyla insanların otelde konaklaması ya da bir spor etkinliğine veya bir kültürel etkinliğe gitmesine olanak sağlanacak. Bugün mağazaların ve dükkanların tekrar açılmasıyla birlikte spor salonları ve tiyatroların sadece aşı olanlara ya da hastalığı yenerek antikor üretenlere açık olduğu duyuruldu. İsrail Sağlık Bakanlığı, 9 milyonluk nüfusun yüzde 45’inden fazlasının en azından bir doz aşı olduğunu duyurdu. (Sözcü)

Fransa’da bölgesel sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Fransa’da Covid-19’un İngiltere kaynaklı mutasyonunun yoğun olarak görüldüğü Nice şehrindeki Alpes-Maritimes bölgesinde, 15 gün boyunca hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Fransa'da Covid-19''un İngiltere kaynaklı mutasyonunun yoğun olarak görüldüğü Nice şehrindeki Alpes-Maritimes bölgesinde Vali Bernard Gonzalez, salgını kontrol altına almak için sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bölgede kısıtlama tedbirlerinin arttırıldığını açıklayan Gonzalez, sokağa çıkma yasağının 15 gün boyunca hafta sonu uygulanacağını ifade etti. Gonzalez, Cuma günleri saat 18'de başlayacak yasağın Pazartesi günü saat 6'ya kadar süreceğini belirterek yürüyüş ya da spor yapmak için evin 5 kilometre çevresinde bir saat dışarı çıkmanın mümkün olacağını söyledi. Salı gününden itibaren işletmeler için yeni kısıtlamaların geçerli olacağını belirten Gonzalez, gıda dükkanları ve eczaneler hariç 5 bin metre kareyi aşan dükkan ve alışveriş merkezlerinin kapanması gerekeceğini duyurdu. Gonzalez, maske takmanın bölge genelinde zorunlu hale geldiğini ve halka açık alanlarda alkol tüketiminin yasakladığını belirterek, Alpes-Maritimes Havaalanı ve İtalya sınırında kontrollerin artırılacağını ifade etti. Aşı kampanyasının güçlendirileceğini açıklayan Gonzales, “Aşılama kampanyasının hızlandırılması gerçekten gerekli” dedi. Gonzales, daha önce teslimatı planlanan 90 bin Pfızer-BioNTech aşı dozuna 4 bin 500 doz daha ekleneceğini kaydetti. Fransa genelinde, vaka oranı 100 bin kişi için 190 vaka iken, Nice’de bu oran 100 bin kişide 751 vakaya ulaştı. Alpes-Maritimes bölgesinde ise vaka oranı 100 bin kişi için 588'e ulaşarak ortalamanın üç katı oldu. (Sözcü)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 75 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Ömer Bedrettin Uşaklı'yı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ömer Bedrettin Uşaklı, 24 Ağustos 1904 tarihinde Uşak'ta dünyaya eldi. İlköğrenimini Uşak'ta, ortaöğrenimini Sivas'ta tamamladı. 1927'de Mülkiye Mektebi'ni bitirip idari hayata atıldı.

Bursa'da maiyet memuru olarak staj yaptıktan sonra Mudanya kaymakam muavinliğine atandı. Daha sonra Manavgat, Ünye ve diğer çeşitli ilçelerin kaymakamlıklarında ve bir süre de Artvin vali vekilliğinde bulundu. 1938-1943 yılları arasında mülkiye müfettişliği yaptı. 1943 yılında 7. dönem Kütahya milletvekili seçilerek meclise girdi.

Ömer Bedrettin Uşaklı, 23 Şubat 1946 tarihinde, 41 yaşındayken, verem hastalığından İstanbul'da hayata veda etti.

İlk şiirleri üniversite yıllarında Millî Mecmua'da yayınlandı. Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturdu. Doğayı izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları içli bir duyarlılığın sezgileriyle ve öznel bir bakışla, şiirinde yansıttı. Dönemin "Anadolu Şairi" olarak ünlendi. Eşini ve kızını kaybetmesi şiirine hüznü ve iç duyarlılığı getirdi. "Sarı Kız Mermerleri" adlı şiir kitabını kızına adamıştır.

Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerde "hayal" kavramını ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine kısmen bağlı kalmıştır. Giderek öz bakımdan, bu geleneğin öncüleri olan Faruk Nafiz Çamlıbel ve Orhan Seyfi Orhon'un etkilerinden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapı özelliklerinden yararlanmıştır. "Son Şehir" adlı şiiri onun şiirindeki bu değişim ve gelişime işaret eder. Öz ve sade bir söyleyişi vardır.

Şiirlerinin önemli bir bölümü Türk Müziği bestekârları tarafından bestelenmiştir. Özellikle Kaptanzade Ali Rıza Bey ve Cevdet Çağla'nın yaptığı besteler halk tarafından çok sevilmiş ve beğenilmiştir. Bu gün bile bu şarkılar söylenmekte ve yeni kuşaklar tarafından benimsenmektedir. "Yıldızların Altında", "Eğilmez Başın Gibi", "Kapıldım Gidiyorum" adlı besteler örnek verilebilir.

YAPITLARI:

Efe'nin Bayramı

Deniz Sarhoşları, 1926 (değiştirilmiş 2. Basım, 1929).

Yayla Dumanı, 1934.

Sarı Kız Mermerleri, 1940; Yayla Dumanı-Seçme Şiirler.

Deniz Hasreti

Veda

Aşkımın Kini

Bir Hançer İstiyorum

Dağ Başında Bir Gece

Efe'nin Müjdesi

Engin Şarkısı

Kim Bilir?

Sevgiliye

Sevgiliye Üç Sual

Sılaya Giderken

Son Dilek

Yıldızların Altında

Munzur dağları

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Ömer Bedrettin Uşaklı'yı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

YILDIZLARIN ALTINDA

Benim gönlüm sarhoştur

Yıldızların altında.

Sevişmek ah ne hoştur,

Yıldızların altında..

Sular rüzgârı dinler

Âşıklar hep serinler

Çoban yolları inler

Yıldızların altında..

Yanmam gönlüm yansa da,

Ecel beni ansa da

Gözlerim kapansa da

Yıldızların altında..

Mavi nurdan bir ırmak,

Gölgede bir salıncak,

Bir de ikimiz kalsak

Yıldızların altında..

Ne keder ne yas olur

Çakıllar elmas olur

Bir kadeh bir tas olur

Yıldızların altında..

Ettiğim ah değildir

Bahtım siyah değildir

Buse günah değildir

Yıldızların altında...

#ÖmerBedrettinUşaklı

KİM BİLİR

Güneşle beraber söndüğüm akşam

Ağlayacak hangi rüzgâr, kim bilir?

Mermer bir heykele döndüğüm akşam

Başucumda kimler yanar kim bilir?

Her yanında yanık bülbüller öten

Bahçelerden bir gün sessiz geçerken

Tabutumu yeşil dallar içinden,

Seyredecek hangi bahar kim bilir?

"Nerde bizi candan seven o yolcu.."

"Niçin gitti başka yerde uyudu?.."

Diyerek ruhuma çam kokusunu

Yollayacak hangi dağlar kim bilir?

O yıl güllerimi kimler derecek?..

Bağımda üzümler nasıl erecek?..

Bana en son yudum suyu verecek

Hangi pınar, hangi pınar kim bilir.

#ÖmerBedrettinUşaklı

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Ardahan'ın Kurtuluş Günü:

23 Şubat 1921 tarihi Ardahan ilinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Ardahan ilinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Fırtına

Halk takvimine göre 23 Şubat'ta 2 günlük bir fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

23 Şubat 532 - Bizans imparatoru I. Justinianus, Konstantinopolis'te Ayasofya'nın inşası emrini verdi.

23 Şubat 1653 - Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.

23 Şubat 1660 - XI. Karl, İsveç Kralı oldu.

23 Şubat 1893 - Rudolf Diesel, dizel motorun patentini aldı.

23 Şubat 1898 - Émile Zola, Fransız Hükûmetini anti-semitist tutumundan dolayı eleştirdiği için hapse girdi.

23 Şubat 1903 - Küba, Guantanamo Körfezini Amerika Birleşik Devletleri'ne kiraladı.

23 Şubat 1904 - ABD, 10 milyon Dolar karşılığında Panama Kanalı bölgesinin kontrolünü satın aldı.

23 Şubat 1918 - Kızıl Ordu, Lev Troçki tarafından kuruldu.

23 Şubat 1921 - Sevr Antlaşması'nın değiştirilmesi için Londra'da bir konferans toplandı. Konferans, 12 Martta bir anlaşmaya varılamadan dağıldı.

23 Şubat 1934 - III. Léopold, Belçika Kralı oldu.

23 Şubat 1940 - "Pinokyo" adlı animasyon filmi, gösterime girdi.

23 Şubat 1941 - Plütonyum, Dr. Glenn T. Seaborg tarafından ilk defa ayrıştırıldı ve üretildi.

23 Şubat 1944 - Büyük Çeçen Sürgünü; bu sürgünle 500 bin Çeçen-İnguş, anavatanlarından Orta Asya'ya sürüldü.

23 Şubat 1945 - II. Dünya Savaşı: Doğu Cephesi'nde Posen'deki Alman garnizonu teslim oldu.

23 Şubat 1945 - II. Dünya Savaşı: Pasifik Cephesi'nde Iwo Jima Muharebesi sırasında, Suribachi Tepesine ABD bayrağı dikildi.

23 Şubat 1945 - II. Dünya Savaşı: Pasifik Cephesi'nde Manila, ABD'nin eline geçti.

23 Şubat 1945 - Türkiye - ABD ikili yardım antlaşması imzalandı.

23 Şubat 1945 - Türkiye, Nazi Almanyası ve Japon İmparatorluğu'na savaş ilan etti.

23 Şubat 1947 - Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu (ISO) kuruldu.

23 Şubat 1954 - Çocuk felci enfeksiyonuna karşı, Salk aşısıyla yapılan ilk kitlesel aşılama programı, Pittsburgh'da başlatıldı. (Sabin aşısı ise 1962'de gelecektir)

23 Şubat 1955 - Edgar Faure, Fransa başbakanı seçildi.

23 Şubat 1966 - Suriye'de askerî darbe oldu, Hükûmet devrildi.

23 Şubat 1977 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Hasan Tan, Okulu kapattı. Öğrenciler, jandarma gözetiminde yurtları terk etti. 14 Şubat'ta Rektör olarak atanan Hasan Tan, öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

23 Şubat 1978 - Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) kuruldu.

23 Şubat 1980 - Ayetullah Humeyni, ABD Elçiliği'ndeki rehinelerin akıbetine, İran Parlamentosu'nun karar vereceğini belirtti.

23 Şubat 1981 - Yaklaşık 200 kişilik isyancı ordu mensubu (Guardia Civil) güçler, Antonio Tejero liderliğinde İspanya Parlamentosunu bastı ve milletvekillerini rehin aldı.

23 Şubat 1987 - Büyük Macellan Bulutu içinde bir süpernova gözlendi.

23 Şubat 1991 - Körfez Savaşı: ABD Kara Kuvvetleri, Suudi Arabistan sınırını geçerek Irak topraklarına girdi.

23 Şubat 1991 - Tayland'da general Sunthorn Kongsompong, kansız bir darbe ile Başbakan Chatichai Choonhavan'ı görevden alarak yönetimi ele geçirdi.

23 Şubat 1994 - Cep telefonu şebekeleri hizmete açıldı.

23 Şubat 1997 - Genetik kopyalama yöntemiyle üretilen ilk memeli hayvan olan ve 14 Şubat 2003 tarihinde ölen Dolly adlı koyunun, İskoçya'daki Roslin Enstitüsü'nde klonlandığı duyuruldu.

23 Şubat 1997 - Rus uzay istasyonu Mir'de büyük bir yangın çıktı.

23 Şubat 1998 - Usame bin Ladin bir fetva yayımlayarak, bütün Yahudi ve haçlılara karşı cihad ilan etti.

23 Şubat 1999 - Avusturya'da Galtür köyüne çığ düştü: 31 kişi öldü.

23 Şubat 2005 - MERNİS-Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle uygulanmaya başlandı.

23 Şubat 2010 - Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki bir maden ocağındaki grizu patlamasında 13 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. (bknz. Odaköy maden kazası)

23 Şubat 2020 - İran-Türkiye depremleri: İran'ın Batı Azerbaycan Eyaleti'nin Hoy ilinde meydana gelen 5.8 Mw ve 5.9 büyüklüğündeki depremlerde İran'da 75 kişi yaralandı, Van'da ise 10 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

23 Şubat 1443 - Matthias Corvinus, Macaristan Kralı (ö. 1490)

23 Şubat 1633 - Samuel Pepys, İngiliz yazar (ö. 1703)

23 Şubat 1646 - Tokugawa Tsunayoshi, Tokugawa Hanedanlığı'nın 5. şogunu (ö. 1709)

23 Şubat 1744 - Mayer Amschel Rothschild, Rothschild hanedanlığı kurucusu (ö. 1812)

23 Şubat 1868 - W. E. B. Du Bois, Amerikalı sosyolog (ö. 1963)

23 Şubat 1878 - Ayaz İshaki, Tatar yazar (ö. 1954)

23 Şubat 1883 - Karl Jaspers, Alman yazar (ö. 1969)

23 Şubat 1889 - Victor Fleming, Amerikalı film yönetmeni (ö. 1949)

23 Şubat 1899 - Erich Kästner, Alman yazar (ö. 1974)

23 Şubat 1899 - Norman Taurog, Amerikalı film yönetmeni ve senarist (ö. 1981)

23 Şubat 1903 - Julius Fučík, Çek gazeteci (ö. 1943)

23 Şubat 1911 - Şemsi Bedelbeyli, Azeri tiyatro oyuncusu ve yönetmen (ö. 1987)

23 Şubat 1915 - Paul Tibbets, Amerikalı asker ve pilot (Hiroşima'ya atom bombası atan Enola Gay adlı B-29 Superfortress tipi uçağın pilotu) (ö. 2007)

23 Şubat 1940 - Kamer Genç, Siyasetçi (ö. 2016)

23 Şubat 1940 - Peter Fonda, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2019)

23 Şubat 1947 - Bogdan Tanjević, Karadağlı basketbol koçu.

23 Şubat 1948 - Taylan Özgür, Devrimci (ö. 1969)

23 Şubat 1953 - Adnan Polat, İş adamı ve eski Galatasaray başkanı.

23 Şubat 1954 - Viktor Yuşçenko, Ukrayna Devlet Başkanı.

23 Şubat 1955 - Yasin el-Kadı, Suudi Arabistanlı iş adamı.

23 Şubat 1960 - Naruhito, Japon veliaht prens.

23 Şubat 1965 - Kristin Davis, Amerikalı aktris.

23 Şubat 1965 - Michael Dell, Amerikalı bilgisayar üreticisi.

23 Şubat 1973 - Pamela Spence, Şarkıcı.

23 Şubat 1977 - Ayhan Akman, Futbolcu ve teknik direktör.

23 Şubat 1981 - Jan Böhmermann, Alman televizyon sunucusu, gazeteci ve komedyen.

23 Şubat 1983 - Emily Blunt, İngiliz oyuncu.

23 Şubat 1985 - Yunus Çankaya, Basketbolcu.

23 Şubat 1994 - Dakota Fanning, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

23 Şubat 1072 - Petrus Damianus, Kardinal olmuş Camaldolese keşişi - Kilise Doktoru (d. 1007)

23 Şubat 1507 - Gentile Bellini, İtalyan ressam (d. 1429)

23 Şubat 1821 - John Keats, İngiliz şair (d. 1795)

23 Şubat 1839 - Mihail Speranski, Rus reformist devlet adamı (d. 1772)

23 Şubat 1848 - John Quincy Adams, ABD'nin 6. Başkanı (d. 1767)

23 Şubat 1855 - Carl Friedrich Gauss, Alman matematikçi, astronom ve fizikçi (d. 1777)

23 Şubat 1918 - Numan Çelebi Cihan, Kırım Halk Cumhuriyeti Başkanı (d. 1885)

23 Şubat 1930 - Mabel Normand, Amerikalı oyuncu ve yönetmendir - Charlie Chaplin ve Roscoe "Fatty" Arbuckle ile birlikte pek çok film yapmış. (d. 1893)

23 Şubat 1932 - Marigo Posio, Arnavut Ulusal Uyanış ve Bağımsızlık Hareketi'nin aktivisti (d. 1882)

23 Şubat 1934 - Edward Elgar, İngiliz besteci (d. 1857)

23 Şubat 1941 - Mehmet Sadık Bey (Miralay), Asker ve siyasetçi (d. 1860)

23 Şubat 1943 - Thomas Madsen-Mygdal, Danimarka Başbakanıdır (d. 1876)

23 Şubat 1945 - Aleksey Tolstoy, Rus yazar (d. 1883)

23 Şubat 1946 - Mehmet Güneşdoğdu, Siyasetçi ve TBMM 4. ve 5. dönem Samsun milletvekili (d. 1871)

23 Şubat 1946 - Ömer Bedrettin Uşaklı, Şair, bürokrat ve siyasetçi (d. 1904)

23 Şubat 1946 - Tomoyuki Yamashita, Japon general (asılarak) (d. 1885)

23 Şubat 1965 - Stan Laurel, Birleşik Krallık doğumlu Amerikalı oyuncu ve komedyen (Lorel - Hardi'nin Laurel'i) (d. 1890)

23 Şubat 1969 - Suud bin Abdül Aziz, Suudi Arabistan Kralı (d. 1902)

23 Şubat 1971 - Halit Fahri Ozansoy, Şair ve yazar (d. 1891)

23 Şubat 1979 - Metin Yüksel, Aktivist ve Akıncılar Derneği'nin lideri (d. 1958)

23 Şubat 1987 - Muzaffer İlkar, Türk müziği bestecisi (d. 1910)

23 Şubat 1990 - James Maurice Gavin, Amerikalı asker (d. 1907)

23 Şubat 1990 - José Napoleón Duarte, El Salvador Devlet Başkanı (d. 1925)

23 Şubat 1996 - William Bonin, Amerikalı seri katil (idam) (d. 1947)

23 Şubat 2000 - Ofra Haza, İsrailli şarkıcı (d. 1957)

23 Şubat 2003 - Hasanağa Turabov, Azeri oyuncu (d. 1938)

23 Şubat 2005 - Sandra Dee, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1944)

23 Şubat 2012 - Saffet Ulusoy, İş adamı (d. 1930)

23 Şubat 2013 - Osman Gidişoğlu, Oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1945)

23 Şubat 2015 - Can Akbel, Radyo ve TV haber sunucusu (d. 1934)

23 Şubat 2016 - Tosun Terzioğlu, Matematikçi (d. 1942)

23 Şubat 2018 - Ali Teoman Germaner, Türk heykeltıraş (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?