İran mutasyonlu virüs nedeniyle 7 Irak kapısını kapattı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Yeryüzündeki hayatını, bütün kurallara uygun yaşayıp tamamlayan Temel, yukarıda 1. sınıf törenle karşılanmış. Refakatçi melek:

- “Efendim, siz direk cennete alınacaksınız. Arzu ederseniz işlemleriniz tamamlanıncaya kadar bir tanıtma gezisi yapalım.” demiş.

Melek önde, Temel arkada Cennet hazırlık bölümüne girmişler. İlk kapının arkasından canhıraş feryatlar gelmekte imiş. Kapıyı açıp içeri girdiklerinde iki meleğin aralarında tuttukları adamın sırtında matkapla delik açmakta olduklarını görmüşler. Temel:

-“Uyyy... Bu nedur?” demiş. Melek:

-“Efendim, burası kanat takma bölümü. Cennete katılan sizin gibi aziz mertebesindekilere kanat takıyoruz, bunun için delik deliyorlar.” demiş.

İkinci kapıya geldiklerinde gene kapının arkasında canhıraş feryatlar; kapıyı açıp içeri girmişler. İki melek aralarındaki adamın kafasında matkapla delik açıyorlarmış. Temel:

-“Uyyy. Bu nedur?” demiş. Melek:

-“Efendim, burası halka takma bölümü. Sizin gibi aziz mertebesindekilerin başlarının üzerindeki kutsal halkayı takmak için delik deliyorlar” deyince Temel:

-“Uyyyy, ben cehenneme gidiyorum” demiş.

Melek “Aman efendim, ne yapıyorsunuz? Orada insanları kazığa oturtuyorlar.” deyince Temel:

-“Olsun. Hiç olmazsa deluğum hazırdır daa!” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum:

" Yaşam; koskoca bir incinme." demiş Ingeborg Bachmann...

O kadar çok inciniyoruz ve o kadar çok da incitiyoruz ki.

Böyle gelmiş, böyle gidecek ne yazık ki.

Hayat işte...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Yeşil mercimeğin çorbasını ya da yemeğini yaparken içine yarım çay kaşığı kimyon atın. Hem daha lezzetli olur, hem de sindirim sistemini daha az hareketlendirir.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Filofobi" aşık olma korkusunun adıymış. Üst üste yaşadığınız hayal kırıklıkları size bir kaygı bozukluğu olan filofobinin kapılarını açmış olabilir. Tekrar aşık olacağınızı hissettiğiniz zaman büyük bir kaygıya, acı çekeceğiniz hissine ve kaçıp gitme arzusuna sahip oluyorsanız dikkat edin.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Diyanet’in personel sayısı patlama yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı personel sayısı patlama yaptı. 2019'da toplam 104 bin 814 personeli olan Diyanet, 2020'de bu sayıyı, sözleşmeliler hariç, yaklaşık 25 bin kişi arttırarak, 128 bin 469'a yükseldi. Diyanet'in 2021 Performans Raporu'nda yer alan bilgilere göre 2019'da müftülüklerdeki personel sayısı 102 bin 82 kişi iken bu rakam 2020'de, yaklaşık 23 bin kişi artarak, 125 bin 79'a fırladı. Böylece 2020'de Dini Yüksek İhtisas Merkezi ve Eğitim Merkezi müdürlükleri ve yurtdışı teşkilatı ile birlikte Diyanet'in toplam personel sayısı 128 bin 469'a ulaşarak rekor kırdı.(Sözcü)

Habere ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı:

Diyanet bu habere jet açıklama yayınladı. Açıklamada, "Söz konusu programlara atıf yapılarak yazılan haberde yer alan 104 bin 814 personel sayısı, başkanlığımızın 2020 Yılı Performans Programında yayınladığı ve 2019 yılına ait kadrolu personel sayısıdır. Söz konusu programda aynı yıla ait sözleşmeli personel sayısı ise 26 bin 61 olarak ayrı bir tabloda gösterilmiştir. Dolayısıyla 2020 yılı performans programına göre 2019 yılı kadrolu ve sözleşmeli toplam personel sayımız 130 bin 875'tir. Başkanlığımız 2021 yılı performans programında ise aynı tablo içinde gösterilen 2020 yılındaki kadrolu ve sözleşmeli toplam personel sayımız 128 bin 469'dur. İddia edilenin aksine personel sayımızda artış değil düşüş olmuştur."

 Yandaş medya hayali 'Halk Ekmek' büfesi kapattı

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, İstanbul Esenler'de bulunan İBB'ye ait bir Halk Ekmek büfesinin 'sebepsiz yere' kapatıldığını haberleştirdi. Ancak haberdeki büfe Kadıköy'de ve 'açık', büfe sahibi ise 'hayali' çıktı. Sabah gazetesi, haberde buna gerekçe olarak ise Halk Ekmek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgen Nama gösterdi. İddiaya göre; Nama, Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin’le görüştü. Görüşmeden 6 gün sonra da Çetin’in kardeşi olan Erdoğan Çetin’in işlettiği fırının yanında bulunan Halk Ekmek Büfesi kapatıldı. Haberde; Hasan Kuruçay isimli büfe işletmecisi ile mahallelinin de duruma tepki gösterdiği yazıldı.

Sabah'ın haberinin asparagas olduğunu açıklayan Özgen Nama ise "Yanlış haber. Kaldırılan, kapatılan herhangi bir büfe yok. Hasan Kuruçay isimli bir büfe işletmecisi de yok" dedi. (Cumhuriyet)

Ünlü popçu Serpil Barlas hayatını kaybetti

TÜRK pop müziğinin yıldızlarından Serpil Barlas 64 yaşında hayata veda etti. Edinilen bilgiye göre Barlas’ın dün gece saat 23.00 sularında, Beşiktaş’taki evinde akşam yemeğinin ardından kalbindeki ritim bozukluğuna bağlı kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiği öğrenildi. Serpil Barlas’ın cenazesi, 22 Şubat Pazartesi günü Feriköy Mezarlığı’nda anneannesi Macide Balkış’ın bulunduğu aile kabristanına defnedilecek. Barlas, özellikle 1980’li yıllarda seslendirdiği şarkılarla büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmış, üstlendiği sosyal sorumluluk projeleriyle de gündem yaratmıştı. Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Serpil Barlas, müzik çalışmalarına orada devam etmişti. Ünlü kompozitör Uğur Dikmen ile evli olan Barlas, aynı zamanda Türk Sanat Müziği’nin assolistlerinden Aysel İpar’ın da kızıydı. Son olarak bir single hazırlıkları içinde olan sanatçı, Nisan ayında stüdyoya girmeyi planlıyordu. (Sözcü)

12 Dev Adam Avrupa Şampiyonası'nda

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Hollanda'nın Hırvatistan'ı 65-57 yenmesiyle ilk üç sırada yer alarak Avrupa Şampiyonası'na (EuroBasket 2022) gitme hakkını elde etti. FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde D Grubu 5. maçında Hollanda lider Hırvatistan'ı 65-57 yendi. Hollanda'nın Hırvatistan'a üstünlük kurmasıyla A Milli Erkek Basketbol Takımı, D Grubu'nda ilk üç sırada yer almayı garantileyerek Avrupa Şampiyonası'na gitme hakkını elde etti. Elemelerde 3. galibiyetini alan Hollanda da Hırvatistan ve Türkiye gibi şampiyonaya katılmayı garantiledi. İsveç ise son sırada kalarak şampiyona hakkını yitirdi. D Grubu'nun son maçında A Milli Takım, 22 Şubat Pazartesi günü saat 20.00'de Hırvatistan ile karşı karşıya gelecek. Grubun diğer mücadelesi ise saat 17.00'de İsveç ile Hollanda arasında olacak. (mynet)

Sivas sıfırın altında 27,1 dereceyle Türkiye'nin en soğuk ili oldu

Sivas'ın İmranlı ilçesi, bu gece sıfırın altında 27,1 derece ile Türkiye'nin en soğuk yeri olarak kayıtlara geçti. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinden alınan bilgilere göre, günün en düşük sıcaklığının ölçüldüğü İmranlı'yı, sıfırın altında 26,8 derece ile Sivas'ın Kangal ilçesi takip etti. Hava sıcaklığı Bolu'da sıfırın altında 26,4, Erzurum Yakutiye'de sıfırın altında 25,3, Sivas Altınyayla ve Ardahan Göle'de sıfırın altında 25 derece olarak kaydedildi. İl merkezinde hava sıcaklığı sıfırın altında 18 derece olarak ölçülürken, diğer ilçelerde de soğuk hava etkili oldu. Soğuk hava nedeniyle Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın bazı kısımları da buz tuttu.

Korona haberlerine gelince:

 Ukrayna Hindistan üretimi Kovid-19 aşısından 500 bin doz alacak

Ukrayna'nın Hindistan tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı üretilen Covishield aşısından 500 bin doz alacağı bildirildi. Hindistan'ın Kiev Büyükelçiliğinin Facebook hesabından yapılan açıklamada, aşıların ilk partisinin yakın zamanda Ukrayna'ya teslim edileceği belirtildi. 500 bin doz Hindistan menşeli Kovid-19 aşısı Covishield için Ukrayna'yla anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, Ukrayna'nın aşıyı şubatta temin edecek ilk ülkelerden olacağı ifade edildi. Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) programı kapsamında 8-16 milyon aşı almayı bekleyen Ukrayna, Aralık 2020'de 1,9 milyon doz aşı için Çin merkezli ilaç şirketi Sinovac Biotech ile anlaşmıştı. Ülkede son 24 saatte 6 bin 295 kişide vaka görüldü. (AA)

İran mutasyonlu virüsün yayılmasını önlemek için Irak'a açılan 7 sınır kapısını yolcu geçişlerine kapattı

İran, yeni tip koronavirüs salgınındaki vaka artışlarının ardından mutasyonlu virüsün yayılmasını engellemek amacıyla Irak'a açılan 7 sınır kapısından yolcu geçişlerini durdurdu.(AA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Nuh Ömer Çetinay'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum:

AŞKIMIZ BİZİ ÇOKTAN AŞTI

Aşkımız bizi çoktan aştı Öleceksek ölelim

                       Geride kaldık Taşlanmamız yakın

                       biz parçalandık biz unufak salkım

                       saçak biz bir daha toplanamayız

                       biz dağıldık biz gecelere biz yıldız

                       kaydı çarpınca birbirimize

Bedenimiz bile fazla artık yürümeye

Aşkımızı kaç gecedir keskinliyoruz Öleceksek

                       evet ölelim Bu bende kalmış gözlerini

                       al, bakışlarını bırak ! Ağzımı geri ver,

                       öpüşüm kalsın!..Bir ışık olsun açık

                       kalsın yaşadık demeye,,,biz demeye

                       Sonra git ki

                       Aşk olsun

Uçurumdan düşmedikse şaşırma:

Çünkü bizdik uçuruuuuuuuuuuuu

                                                               m!

#NuhÖmerÇetinay

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya İzci Düşünce Günü

Dünya İzci Düşünce Günü, tüm dünya izcilerinin kutladığı bir izci günüdür. İzcilerin birbirleriyle uluslararası dostluklar kurması, birbirini düşünmesi, şükretmesi ve teşekkür etmesi için özel bir gündür. İzciliğin kurucusu İngiliz Sör Baden Powell , 22 Şubat 1857 tarihinde doğmuştur. Düşünce günü fikri, 1926 yılında 4. Dünya İzcilik Konferansında Baden Powell’ın doğum gününü kutlama fikri ile ortaya atılmıştır. 1932 yılında 7. Dünya İzcilik Konferansında  dünyada "Kız İzciler Günü" olarak , 30. Dünya İzcilik Konferansında ‘’Dünya Düşünce Günü’’ olarak 22 Şubat tarihi ile resmen kutlanmaya başlanmıştır. Bu fon 144 üyesi ve 30 yardımcı kuruluş ile çalışan çok önemli bir organizasyondur. Ülkemizde 1970’li yıllarda İzci Düşünce Günü “İzci Yararlıdır Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Tüm izcilerin bu özel günü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

22 Şubat 1632 - Galileo'nun, "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eseri yayımlandı.

22 Şubat 1819 - İspanya, Florida'yı Amerika Birleşik Devletleri'ne 5 milyon dolara sattı.

22 Şubat 1848 - Paris'te işçiler ayaklandı. İki yıl boyunca Avrupa'yı altüst edecek olan, işçi devrimleri çığırı açıldı.

22 Şubat 1855 - Pennsylvania Devlet Üniversitesi kuruldu.

22 Şubat 1865 - Tennessee, köleliği yürürlükten kaldıran yeni bir anayasayı kabul etti.

22 Şubat 1876 - Johns Hopkins Üniversitesi, Baltimore'da (Maryland) kuruldu.

22 Şubat 1889 - ABD Başkanı Grover Cleveland, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Montana ve Washington'ın ABD eyaletlerine katıldığını açıklayan kanunu imzaladı.

22 Şubat 1933 - Vagon-Li Şirketi'nde çalışan Naci Bey'e, telefonda Türkçe konuşması nedeniyle; "şirketin resmi dilinin Fransızca olduğu" bildirilerek ceza verildi. Bu durum, Vagon-Li Olayı'nın başlamasına neden oldu.

22 Şubat 1942 - Halide Edib Adıvar, "Sinekli Bakkal" adlı romanıyla CHP'nin "Sanat Mükafatı"nı kazandı.

22 Şubat 1942 - Avusturyalı yazar Stefan Zweig, Brezilya'nın Petropolis kentinde eşiyle birlikte intihar etti.

22 Şubat 1943 - Beyaz Gül hareketi üyeleri, Nazilerce idam edildi.

22 Şubat 1944 - ABD savaş uçakları, Hollanda kentleri Nijmegen, Arnhem, Enschede ve Deventer'i yanlışlıkla bombaladı; sadece Nijmegen'de 800 kişi öldü.

22 Şubat 1948 - Üniversitelerarası Kurul toplandı. Kurul'da Ankara Üniversitesi'ndeki "solcu profesörlerin" üniversiteden uzaklaştırılması kararı alındı.

22 Şubat 1948 - Çekoslovakya devriminin başlangıcı.

22 Şubat 1950 - Yüksek Seçim Kurulu kuruldu.

22 Şubat 1956 - Elvis Presley, "Heartbreak Hotel" adlı şarkısı ile müzik listelerine giriş yaptı.

22 Şubat 1958 - Cemal Abdünnasır, Birleşik Arap Cumhuriyeti Başkanı seçildi.

22 Şubat 1962 - 22 Şubat 1962 ayaklanması: Ankara'da Harp Okulu Komutanı Albay Talat Aydemir ve arkadaşları, hükûmet darbesi yapmak istediler, ancak kalkışma bastırıldı, katılan subaylar emekliye sevk edildi. Bazı üst rütbeli subayların ise görev yerleri değiştirildi. Hükûmet, verdiği söz doğrultusunda darbecileri 30 Nisan'da affetti.

22 Şubat 1972 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon, Çin'i ziyaret etti. Nixon, Ülkenin Birleşmiş Milletler'e (BM) katılması için ısrar etti.

22 Şubat 1972 - Uçakla gelen yolcuların gümrüksüz alışveriş edebilecekleri ilk "free shop" Yeşilköy Havaalanı'nda açıldı.

22 Şubat 1980 - Afganistan'ın başkenti Kâbil'de, Sovyet karşıtı ayaklanmalar üzerine sıkıyönetim ilan edildi.

22 Şubat 1980 - Danıştay, polis memurlarının örgütü Pol-Der'le ilgili kapatma kararını durdurdu. Danıştay dernek kapatma ve yasaklama kararını İdare'nin alamayacağını belirtti.

22 Şubat 1986 - 12 Eylül sonrasının ilk büyük mitingi İzmir'de yapıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından düzenlenen mitinge, 50 bin işçi katıldı.

22 Şubat 1988 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevlerinde tek tip elbise giyme zorunluluğunun kalktığını söyledi.

22 Şubat 1991 - Irak kuvvetleri, Kuveyt'teki petrol bölgelerini ateşe verdi.

22 Şubat 1994 - Somali'deki görevini tamamlayan Türk birliği, Türkiye'ye döndü.

22 Şubat 1999 - TV 8 yayın hayatına başladı.

22 Şubat 2000 - Diyarbakır'da olay çıkardığı gerekçesiyle yargılanan İtalyan gazeteci Dino Giovanni Frisullo, ifade vermek için geldiği Türkiye'ye alınmayarak sınır dışı edildi.

22 Şubat 2002 - Angola'nın isyancı lideri Jonas Savimbi, askeri birliklerce öldürüldü.

22 Şubat 2005 - Korn grubunun kurucu iki üyesinden biri olan Brian Welch, dini nedenleri gerekçe göstererek gruptan ayrıldı.

22 Şubat 2008 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek amacıyla 21 Şubat 2008 günü saat 19.00'dan itibaren Hava Kuvvetleri ile desteklenen bir sınır ötesi kara harekâtı başlattığı açıklandı.

22 Şubat 2009 - Çin'in kuzeyindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 73 madenci öldü, onlarcası da galerilerde mahsur kaldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

22 Şubat 272 - I. Konstantin (Büyük Konstantin), Roma imparatoru (ö. 337)

22 Şubat 1514 - I. Tahmasb, Safevî Devleti'nin ikinci hükümdarı (ö. 1576)

22 Şubat 1732 - George Washington, ABD'nin ilk Başkanı (ö. 1799)

22 Şubat 1788 - Arthur Schopenhauer, Alman filozof (ö. 1860)

22 Şubat 1810 - Frederic Chopin, Polonyalı piyanist ve bestecisi (ö. 1849)

22 Şubat 1821 - Ludmilla Assing, Alman yazar (ö. 1880)

22 Şubat 1840 - August Bebel, Alman sosyal demokrat ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin kurucularından (ö. 1913)

22 Şubat 1849 - Nikolay Yakovleviç Sonin, Rus matematikçi (ö. 1915)

22 Şubat 1857 - Heinrich Hertz, Alman fizikçi (ö. 1894)

22 Şubat 1857 - Robert Baden-Powell, Britanyalı asker, İzci lideri ve izciliğin kurucusu (ö. 1941)

22 Şubat 1900 - Luis Buñuel, İspanyol yönetmen ve senarist (ö. 1983)

22 Şubat 1909 - Aleksandr Peçerskiy, 14 Ekim 1943 tarihinde Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlardan kurtulup Sobibor İmha Kampından kitlesel kaçışın organizatörlerinden biri olan önder (ö. 1990)

22 Şubat 1915 - Suavi Tedü, Oyuncu, yönetmen ve senarist (ö. 1959)

22 Şubat 1921 - Giulietta Masina, İtalyan aktris (ö. 1994)

22 Şubat 1921 - Jean-Bédel Bokassa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Başkanı (ö. 1996)

22 Şubat 1932 - Ted Kennedy, ABD Massachusetts senatörü (ö. 2009)

22 Şubat 1937 - Ege Bagatur, Siyasetçi (ö. 1990)

22 Şubat 1938 - Taha Yasin Ramazan, Iraklı siyasetçi (ö. 2007)

22 Şubat 1942 - Paulo Henrique Amorim, Brezilyalı gazeteci (ö. 2019)

22 Şubat 1942 - Lige Clarke, Amerikalı LGBT hakları eylemcisi ve gazeteci (ö. 1975)

22 Şubat 1943 - Horst Köhler, Alman ekonomist ve politikacı (eski IMF Başkanı ve Almanya Cumhurbaşkanı)

22 Şubat 1943 - Terry Eagleton, İrlanda asıllı İngiliz akademisyen, yazar ve edebiyat kuramcısı.

22 Şubat 1944 - Jonathan Demme, Amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve senarist (ö. 2017)

22 Şubat 1949 - Niki Lauda, Avusturyalı Formula 1 pilotu.

22 Şubat 1950 - Julie Walters, İngiliz oyuncu.

22 Şubat 1958 - Şaban Dişli, Siyasetçi.

22 Şubat 1962 - Steve Irwin, Avustralyalı belgesel filmci ve Timsah avcısı (ö. 2006)

22 Şubat 1963 - Jan Olde Riekerink, Hollandalı futbolcu ve teknik direktör.

22 Şubat 1964 - Mesut Akusta, Oyuncu.

22 Şubat 1968 - Jeri Ryan, Amerikalı oyuncu.

22 Şubat 1969 - Joaquín Cortés, İspanyol balet, flamenko dansçısı ve aktör.

22 Şubat 1972 - Duane Swierczynski, Amerikalı gazeteci ve yazar.

22 Şubat 1974 - James Blunt, İngiliz şarkıcı ve besteci.

22 Şubat 1975 - Drew Barrymore, Amerikalı sinema oyuncusu.

22 Şubat 1976 - Bülent Seyran, Tiyatro, sinema, dizi ve reklam oyuncusu.

22 Şubat 1977 - Tolga Özkalfa, Futbol hakemi.

22 Şubat 1986 - Rajon Rondo, Amerikalı profesyonel basketbol oyuncusu.

22 Şubat 1987 - Han Hyo-joo, Güney Koreli oyuncu.

22 Şubat 1991 - Dilara Tongar, Basketbolcu.

22 Şubat 1992 - Li Shanshan, Çinli artistik jimnastikçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

22 Şubat 1512 - Amerigo Vespucci, İtalyan tüccar ve kâşif (d. 1454)

22 Şubat 1690 - Charles Le Brun, Fransız ressam (d. 1619)

22 Şubat 1727 - Francesco Gasparini, İtalyan barok bestecisi (d. 1661)

22 Şubat 1810 - Charles Brockden Brown, Amerikalı romancı ve gazete yazarı (d. 1771)

22 Şubat 1868 - Emmanuele Antonio Cicogna, İtalyan bibliyograf, rahip, hukukçu (d. 1789)

22 Şubat 1875 - Jean-Baptiste-Camille Corot, Fransız izlenimci ressam (d. 1796)

22 Şubat 1913 - Ferdinand de Saussure, İsviçreli dil bilimci (dilin yapısı konusundaki görüşleriyle 20. yüzyıl dil biliminin temellerini atan) (d. 1857)

22 Şubat 1919 - Francisco Pascasio Moreno, Arjantinli kaşif, antropolog ve jeolog (d. 1852)

22 Şubat 1920 - Mardiros Mınakyan, Ermeni asıllı tiyatro oyuncusu ve yönetmeni (d. 1839)

22 Şubat 1923 - Théophile Delcassé, Fransız devlet adamı (d. 1852)

22 Şubat 1942 - Stefan Zweig, Avusturyalı yazar (intihar) (d. 1881)

22 Şubat 1975 - Nejdet Sançar, Eğitimci ve yazar (d. 1910)

22 Şubat 1980 - Oskar Kokoschka, Avusturyalı ekspresyonist ressam, şair ve oyun yazarı (d. 1886)

22 Şubat 1985 - Efrem Zimbalist, Rus keman virtüözü, besteci ve orkestra yönetmeni (d. 1889)

22 Şubat 1987 - Andy Warhol, Amerikalı Pop Art sanatçısı (d. 1928)

22 Şubat 1988 - Cavit Çağla, Besteci.

22 Şubat 1992 - Markos Vafiadis, Yunanistan Komünist Partisi kurucularından ve Yunan İç Savaşı'ında Demokratik Ordu komutanlarından (d. 1906)

22 Şubat 2003 - Daniel Taradash, Amerikalı senarist (d. 1913)

22 Şubat 2004 - Roque Máspoli, Uruguaylı futbolcu ve teknik direktör (d. 1917)

22 Şubat 2006 - Suzan Kahramaner, Türkiye'nin ilk kadın matematikçilerinden (d. 1913)

22 Şubat 2009 - Turgut Cansever, Mimar, şehir plancısı ve yazar (d. 1921)

22 Şubat 2012 - Yusuf Kurçenli, Film yönetmeni ve senarist (d. 1947)

22 Şubat 2013 - Enver Ören, Akademisyen, iş adamı ve İhlas Holding'in kurucusu (d. 1939)

22 Şubat 2017 - Kenneth Arrow, Amerikalı iktisatçı ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (d. 1921)

22 Şubat 2018 - Richard E. Taylor, Kanadalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1929)

22 Şubat 2020 - Krishna Bose, Hint kadın siyasetçi, eğitimci, yazar (d. 1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?