Bodrum sokaklarındaki manzara korkutuyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Yarın sabah saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var.(Yasaktan muaf olanlar hariç)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel İngiltere'ye gidecekmiş.

İngilizce öğrenmesi gerek. Dershaneye yazılmış.

İlk derste “come”, yani “gel”, demeyi öğretiyorlarmış.

Temel bakmış bakmış, bu işe akıl erdirememiş.

Ayağa kalkmış ve öğretmene şöyle demiş:

- “Öğretmenim, bu nasıl iştur, come yazaysun, kam okuysun; peçi, cel olduğunu nasıl anlaysun?”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Yalnız olmak istemiyorum, yalnız kalmak istiyorum." demiş Audrey Hepburn...

Şuraya da "Korona Günlerinde Evde Zamanınızı Güzelleştirecek Bir Bilgi" bırakayım:

Evde vakit geçirmenin kendimize zaman ayırma, yarım bıraktığımız bir kitaba devam etme ya da ertelediğimiz ev işlerini yapmaya başlama gibi olumlu etkileri olsa da, bir anda sosyal hayattan uzaklaşmak zor. Bu nedenle zaman zaman dışarı çıkma isteğimizin artması çok normal. Ufak gezintileri bile özlediğimiz bu dönemde aslında kendimizi dışarıda gibi hissetmemizin bir yolu var. Bildiğiniz üzere covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de ve dünyada birçok önlem alındı. Özellikle insanların kalabalık gruplar halinde ziyaret ettiği yerler bir süreliğine kapatıldı. Buna yönelik olarak müzeler de önlem amaçlı kapatılmış olsa dahi sanal müze turlarıyla evinizde kültürel bir gezintiye çıkmanız ve daha önce gitmediğiniz müzeleri keşfetmeniz mümkün. Şimdi, ülkemizde ve dünyada ünlü olan hangi müzelerde sanal bir gezi yapabileceğinize bakalım. İşte, o sanal gezinti yapabileceğiniz müzeler:

İş Bankası Müzesi 

Panorama 1453 Tarihi Müzesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi

Topkapı Sarayı 

Dolmabahçe Sarayı 

Efes Müzesi 

British Museum

Louvre Müzesi

Rijksmuseum

Ermitaj Müzesi 

Ankara Resim ve Heykel Müzesi 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ben bu teklifimi bir an önce değerlendirmenizi öneriyorum.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

1960'larda CIA, Rus konsolosluklarında casusluk için "Akustik Kedicik" ismini verdiği programında, cerrahi yöntemle kedilerin içine mikrofon, pil ve anten yerleştirerek kedileri dinleme cihazına dönüştürmüş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

'Recep Tayyip Erdoğan’a 5 kuruşluk dava açtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki tazminat davalarına bir yenisi daha eklendi. Gara operasyonundaki ölümlerin sorumlusunun Erdoğan olduğuna ilişkin açıklaması nedeniyle hakkında 500 bin liralık dava açılan Kılıçdaroğlu, bu adıma karşı davayla yanıt verdi. ANKA'nın haberine göre, Kılıçdaroğlu ve avukatı Celal Çelik dünkü buluşmalarında dava dilekçesine son halini verdiler ve dilekçe dün mahkemeye teslim edilerek dava açıldı. Erdoğan’ın 17 Şubat’ta AKP Ankara İl kongresinde yaptığı konuşmanın tamamen hakaret ve iftira nitelikli olduğu belirtilen dava dilekçesinde Kılıçdaroğlu’nun “kişilik değerlerine zarar verilmeye çalışıldığı” gerekçesiyle Erdoğan aleyhine 5 kuruş manevi tazminata ve ilamın tirajı en yüksek 5 gazetede yayınlanmasına karar verilmesi talep edildi. Dava dilekçesinde neden 5 kuruş tazminat talep edildiği şu şekilde açıklandı:

“Her ne kadar dava konusu hakaret kapsamlı sözlerin ağırlığı, davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişiliği ve ekonomik ve sosyal durumu çok yüksek miktarlı tazminata hükmedilmesini gerektirmekte ise de bizzat müvekkilin; ‘Adamına göre, kişiliğine göre, ederine göre tazminat olmalı, benim için Recep Tayyip Erdoğan’ın değeri 5 paradır, o nedenle 5 paralık dava açılması lazım, ancak madem ‘Para’ birimi tedavülde yok, o halde 5 Kuruşluk dava aç ve bunu da belirt’ talimatı çerçevesinde sadece 5 Kuruşluk dava açma yoluna gidilmiştir.” (soL Haber)

Özhaseki’ye cevap

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, memleketi Kayseri’de Melikgazi Belediyesi’nin Yıldırım Beyazıt mahallesinde yaptırdığı Sami İpek Caddesi’nin açılışında, CHP'yi hedef alarak, “Ne olur üç tane lanet olasıca oy alacağım diye bu adamlara yaltakçılık yapmasan. Yağ çekerek güya HDP'yi yanında tutup olmadık kalıba giriyorsunuz. Yazık günah değil midir ya bunlar? Lanet olsun onların oylarına. Allah belasını versin onların oylarının” ifadelerini kullandı. Özhaseki'nin açıklamalarına sosyal medyadan cevap veren CHP'li Koç, “Birkaç oy alabilmek uğruna, Ankara'da Mansur Yavaş'a iftira atabilmek için sapıklardan medet umanların, İstanbul seçimleri için, aranan PKK'lı teröristleri devlet televizyonuna çıkaranların, bu ezik siyasetçinin deyimi ile; ‘Allah belasını versin'” dedi. (Sözcü)

Yurt dışından getirilen telefonlarda başvuru süresi uzatıldı

Türkiye'ye yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik cihazların kayıt altına alınmaları için başvuru süresi 365 güne çıkarıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan "Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmî Gazete'de yayımlandı. Buna göre kurum kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen ve siyah listeye eklendiği tarihten itibaren 120 gün içinde kayıt altına alınmayan elektronik cihazlar, "kaçak cihaz" olarak görülmeye devam ediliyor ve kullanıma kapatılıyordu. Ancak yeni yayımlanan yönetmeliğe göre Covid-19 nedeniyle yolcu beraberinde getirilen, mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınması başvuruları, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 365 gün içinde yapılacak. (soLTV)

Korona haberlerine gelince:

30 gündür vaka görülmeyen ilçede hasta sayısı sıfıra düştü

Koronavirüsü salgın tedbirleri kapsamında uygulanan denetimler, sağlık çalışanlarının özverili çalışması ve vatandaşların kurallara uymasıyla Batman’ın yaklaşık 20 bin nüfuslu Gercüş ilçesinde son 30 gündür Covid-19 vakasına rastlanılmadığı ve hasta sayısının sıfıra ulaştığı belirtildi. İlçe sakini Cemal Şimşek, artan koronavirüs vakaları sonrası alınan sıkı tedbirlerle bu sonuca ulaşıldığını ifade ederek “İlçe halkının da tedbirlere riayet etmesiyle vaka sayılarında düşüş yaşandı. Yapılan denetimler nedeniyle de Kaymakam Mevlüt Şekerci’ye teşekkür ederim” dedi. (Cumhuriyet)

Zonguldak'ta mutasyonlu virüs şüphesiyle bir sokak karantinaya alındı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesi Hacıoğlu Mahallesi İsmet Paşa Sokak'ta yaşayan 3 kişinin koronavirüs testleri pozitif çıktı. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 3 kişiden alınan örnekleri, mutasyonlu virüs şüphesi üzerine laboratuvara gönderdi. Bu kişilerin yaşadığı sokak, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Sokağa giriş ve çıkışlar polis ekiplerince kapatıldı. Hacıoğlu Mahallesi Muhtarı Yalçın Dursun, sokakta toplam 4 binadaki 16 kişinin karantina altına alındığını söyledi. Hastanede yatan ve ona refakatçi olan hemşire yakını ile geçmiş olsun ziyaretine giden bir komşularında koronavirüs tespit edildiğini ifade eden Dursun, "H.A. isimli engelli vatandaşımız hastane ameliyat oldu. Onun baldızının kızı hemşire İstanbul'da. Ona refakatçi olarak geliyor. Eve geliyorlar taburcu olunca. Evde rahatsızlanıyorlar. Virüs şüphesiyle karantina altına alınıyorlar. 4 bina 7 daire karantina altında şu anda. Mutasyonlu virüs olup olmadığı şu an belli değil" dedi.(GerçekGündem)

Eski Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ve ailesi corona virüse yakalandı

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi'nde yaşayan ve Ortakent Beldesi'nde iki dönem Bodrum'da ise bir dönem belediye başkanlığı yapan 59 yaşındaki Mehmet Kocadon, eşi İngilizce Öğretmeni Hülya Kocadon ve kızları İpek ve Zeynep Kocadon ile birlikte corona virüsü hastalığına yakalandı. Evlerinde ailecek karantinada olduklarını belirten Mehmet Kocadon SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada “İki hafta önce önce küçük kızım ve eşim corona virüsü oldu, bizim büyük kızım ile testlerimiz negatif çıktı, ancak üç gün sonra yaptığımız ikinci testlerde biz de pozitif çıktık. Şu anda doktorların önerdiği tedavi sürecini evimizde geçiriyoruz, çok büyük sıkıntımız yok; ama sağlıklı olmak ve yakalanmamak en önemlisi, herkese çok dikkatli olması gerektiğini öneriyorum, bu işin şakası yok” dedi. (Sözcü)

Bodrum’da düşündüren manzara

Muğla'nın Bodrum ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamaların olduğu Cumartesi günü öğle saatlerinde ilçe merkezindeki Gümbet Mahallesi ve Kıbrıs Şehitler Caddesi üzerinde yaşanan araç kuyruğu görenleri şok etti. Öğle saatlerinde Gümbet ve Konacık mahalleleri arasındaki ana caddede yaklaşık 2 km’lik araç kuyruğu meydana geldi. Şehir merkezinde 200 metreyi yaklaşık 30 dakikada güçlükle aşabilenler duruma büyük tepki gösterdi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı olarak 33 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Atilla Tokatlı'yı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Atilla Tokatlı, 1934(Kimi kaynaklarda 1932 olarak geçiyor) yılında Denizli Babadağ'da dünyaya geldi. Sinema yönetmeni Erdoğan Tokatlı’nın ağabeyidir. Ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi'nde yaptı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde okudu. 1956 yılında Paris’e giderek felsefe öğrenimini Sorbonne Üniversitesinde sürdürdü. Daha sonra yine Paris’te Yüksek Sinema Enstitüsünü bitirerek 1960 yılında Türkiye’ye döndü.

Türkiye'ye döndükten sonra Arena Tiyatrosu'nda yer aldı. "Yorgun Savaşçı" adlı filmde rol aldı. Ardından reji asistanlığı, daha sonra yönetmenlik yaptı. “Denize İnen Sokak” filmi, ilgiyle karşılandı. 1961 İzmir Film Festivalinde en iyi film seçildi. Atıf Yılmaz ve Kemal Tahir ile birlikte senaryo yazarlığı yaptı. 1965 yılında çevirmenliğe başladı. Düşün ve sanat alanında önemli yapıtları Türkçeye çevirdi. Elsa Triolet’ten çevirdiği "Beyaz At" adlı romanla 1971 TDK Çeviri ödülünü kazandı. 1972'de çektiği “İstanbul Mezarları” belgeseli Kültür Bakanlığı desteği ile çeşitli ülkelerde gösterildi.

Vladimir Lenin'in Felsefe Defterleri, İlya Ehrenburg’un Paris Düşerken, Ostrovsky’nin Ve Çeliğe Su Verildi, Gorki’nin Foma, Gorki’nin Trajedi, Zaharia Stancu’nun Çingenem, "Yalnız Adam ve Kanun" (Roger Vailland'dan) gibi yapıtlarını Türkçeleştirdi.

Atilla Tokatlı, 21 Şubat 1988 tarihinde İstanbul’da hayata veda etti.

ÖDÜLLERİ:

1961 İzmir Film Festivali'nde "En iyi film" Ödülü(Yönetmenliğini yaptığı “Denize İnen Sokak” filmiyle)

1971 TDK Çeviri Ödülü (Elsa Triolet’ten çevirdiği "Beyaz At" adlı romanla)

YAPITLARI:

Deneme-İnceleme:

Çağdaş Diyalektiğin Kaynağı Hegel (1981).

Roman:

Devrimcinin Ölümü (1987).

Ansiklopedi:

Dünya Yazarları ve Eserleri Ansiklopedisi (S. Hilav ile, 1968)

Ansiklopedik Felsefe Sözlüğü (1973)

Sosyalist Kültür Ansiklopedisi (1978-80)

Derleme:

Sosyalizm Nedir? (1961)

Sovyet Şairleri Antolojisi (1968)

Gizli Örgütler (1971)

Tarih Boyunca Politika (1980)

Çeviri:

Başkalarının Kellesi (M. Aymé’den, 1962), Afrika’da Millî Kurtuluş ve Sosyalizm Hareketleri (B. Davidson’dan, 1965), 1917 Rus Devrimi (F.-X. Coquin’den, 1966), Asya Tipi Üretim Tarzı ve Marksist Şemalara Göre Toplumların Evrimleri (M. Godelier’den, 1966), Hapishane Mektupları (A. Gramsci’den, 1966), Sosyalizm Açısından Cinsiyet ve Kadın (B. Muldworf’tan, 1966), Az Gelişmiş Ülkelerde Sosyalizm ve Köylüler (M. Harbi – R. Rodriguez’den, 1966), Türkiye Üzerine (Marx’tan, Selahattin Hilav ile, 1966), Düşman Topraklarımızda (1966) - Savaş ve Barış (1982) (Aleksi Tolstoy’dan), Seçme Yazılar (1966) - Felsefe Defterleri (1976) - “Halkın Dostları”nın Aslı Nedir ve Sosyal Demokratlara Karşı Nasıl Mücadele Etmektedirler (1979) (V.İ. Lenin’den), Paris Düşerken (Ehrenburg’dan, 1967), Ve Çeliğe Su Verildi (Ostrovski’den, 1968), Paris Komünü (G. Bourgin - A. Adamov’dan, G. Üstün ile, 1968), Bir Kızıl Barbar (R.M. Hostie’den, 1969), Benden Selam Söyle Anadolu’ya (D. Sotiriyu’dan, 1970), Çimento (F.V. Gladkov’dan, 1970), Foma (Gorki’den, 1970), Beyaz At (Elsa Triolet’den, 1970), Yalnız Adam - Kanun (Roger Vailland’dan, 1971), Çingenem (Z. Stancu’dan, 1971), Milyarder (M.S. Pierre’den, 1971), Koca Tanrının Yumruğu (J. Thompson’dan, 1972), Ve Çıplak Gelen Kadın (P. Ashe’ten, 1973), Suç Bankası (A. Randal-M. Diennet’den, 1973), Ekonomik Doktrinler Tarihi (H. Denis’ten, 1973), Bir Yoldur Uzar Gider (B.B. Benerci’den, 1973), Anicet (1974) - Kibar Semtler (R. Hakmen ile, 1986) (L. Aragon’dan), Pekin-Moskova Çatışması (J. Baby’den, 1974), Merihliler Geliyor (1974) - Mars’tan Gelen Ölüm (1983) (P. Randa’den),  Polis Hikâyeleri (R. Bornichde’den, 1974), Uluslarararası İlişkiler Tarihi (V. Potyemkin vd.den, 1977), Para (P. Rey’den, 1978), Modern Mimarlığın Tarihi (L. Benevole’den, 1981), Trajedi (V. Mayakovski’den, 1982), Uzay Şeytanları (1983) - Evrenin Ucu (1984) (R. Laws’tan), Mikelanj: Seçme Mektuplar (1983), Latin Amerika’nın Kesik Damarları: Karşı Tarih (E. Galeano’dan, R. Hakmen ile, 1983), Çığlık (S. Chou’dan, 1983), Yaşamım ve Psikanaliz (S. Freud’dan, 1984), Ölü Ordunun Generali (I. Kadare’den N. Sander ile, 1986), Hazreti Muhammed (M. Rodinson’dan).

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Şükrü Erbaş'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum:

GÜN BATIMI ŞARKILARI

Bir çınlamadan başka nedir ki insan?

Bir tutkudan

Bir gün batımı şarkısından başka nedir?

Aşkla, emekle, incelikle

Üç kere yarattın beni.

Şimdi üç güzellikle cezalı

Anlamanın büyük yalnızlığı içinden

Unutmanın büyük saatine bakarak

Yaşamaya çalışıyorum.

Ah ey bizim kan tarihimiz

Kıran tarihimiz

Utanç tarihimiz.

Büyükler yine

Çocukların ruhuna yaralar açıyor.

Kim koruyacak bizi bu nefretten

Kim bağışlayacak bu acılardan kalbimizi?

Şarkı susmuştur. Kirpik inmiştir.

Söz kararmıştır.

Gönül sessizlik kanıyla boyanmıştır.

Yalnızlık şimdi iki kere üşütür insanı.

#ŞükrüErbaş

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bayburt'un Kurtuluş Günü:

21 Şubat 1918 tarihi Bayburt ilinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Bayburt ilinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Ahlat'ın Kurtuluş Günü:

21 Şubat 1918 tarihi Bitlis'in Ahlat ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Ahlat ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Uluslararası Anadil Günü

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 21 Şubat'ı "Uluslararası Anadil Günü" adı altında, uluslararası uzlaşıyı, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla 1999 yılında takvimine aldı. Uluslararası Anadili Günü'nün asıl adı Anadili Hareketi Günü'dür. Bu gün Bengali Dili Hareketi için Bangladeş polisi ile çatışan Bangladeşli üniversite öğrencilerinin öldürülmesinin yıldönümü olarak anılmaktadır. 21 Şubat 1952'de Pakistan'ın Urdu dilinin Bangladeş halkının da resmi dili olarak dayatılmasına tepki gösterilen bir eylemin silahla bastırıldığı güne karşılık gelmektedir. UNESCO tarafından yayınlanan atlasa göre Dünya'da 2 bin 473 dil kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye'de de 18 dil için bu tehlike geçerli. UNESCO tehlike altındaki dilleri; ''kırılgan'' (vulnerable), ''açıkça tehlikede'' (definitely endangered), ''ciddi anlamda tehlikede'' (severly endangered), ''son derece tehlikede'' (critically endangered) ve ''kaybolmuş'' (extinct) kategorileri altında ele alıyor. 100 yıl içerisinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacaksa o dil tehlikede kabul ediliyor.

Dilin ''kırılgan'' olması, birçok çocuk tarafından konuşulmasına rağmen bu kullanımın ev gibi belirli alanlarla sınırlandırıldığı anlamına geliyor. Türkiye'de Abhazca, Adigece, Kabartayca-Çerkesçe ve Zazaca ''kırılgan'' diller arasında sıralanıyor.

''Açıkça tehlikede'' olan dillerin çocuklar tarafından anadil olarak öğrenilme oranı oldukça düşük. Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Romanca, Süryanice ve Batı Ermenicesi ''açıkça tehlikede'' olan dillerden.

''Ciddi anlamda tehlikede'' olan diller toplumun yaşlı kesimi tarafından konuşulan, orta-yaşlı kesim tarafından anlaşılan, ama çocuklara öğretilmeyen dilleri kapsıyor. Bu sınıflandırmaya göre Gagauzca, Ladino ve Turoyo ciddi anlamda tehlikede.

''Son derece tehlikede'' olan diller toplumun yaşlı kesimi tarafından nadiren konuşuluyor. Türkiye'de bu kategoriye giren tek dil Hertevin.

Kapadokya Yunancası, Ubıhça ve Mlahso da Türkiye'nin kaybolmuş dilleri arasında yer alıyor. 

Dünya Rehberler Günü

21 Şubat Dünya Rehberler Günü, dünyada ilk kez 1990 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise 1997'den beri kutlanan bu gün turist rehberlerinin en özel günüdür. Amaç, toplumda rehberlik mesleğinin farkındalığını artırmak, mesleğin önemi, niteliği, gerekliliği ve saygınlığı konularında kamuoyunu bilinçlendirmektir. Rehberler bir ülkeye gelen turistlerin ilk ve son intibası, belki de ülkenin turizm değerlerinin tanıtım sesidir. Bugün yetkililerce üzerinde çok durulmayan, önemsenmeyen bu mesleğin ve emekçilerinin hatırlandığı özel bir gündür.

"Bacasız sanayi" olarak tabir edilen turizmde büyük öneme sahip olan rehberlerimizin ‘Dünya Rehberler Günü’nü kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

21 Şubat 1440 - Prusya Konfederasyonu oluşturuldu.

21 Şubat 1613 - I. Mihail, Rus Çarı oldu.

21 Şubat 1842 - John J. Greenough, dikiş makinesinin patentini aldı.

21 Şubat 1848 - Karl Marx ve Friedrich Engels, Komünist Manifesto kitabını yayımladı.

21 Şubat 1885 - Washington Anıtı tamamlandı.

21 Şubat 1910 - Ahali Fırkası kuruldu.

21 Şubat 1913 - Yanya, I. Balkan Savaşı sonucunda Yunanistan Krallığı'na katıldı.

21 Şubat 1921 - Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti Meclisi, ülkenin ilk Anayasasını kabul etti.

21 Şubat 1925 - Ünlü Amerikan dergisi, The New Yorker'ın ilk sayısı çıktı.

21 Şubat 1927 - Time dergisi, Mustafa Kemal Paşa'yı ikinci kez kapak yaptı.

21 Şubat 1934 - Balkan Hekimler Birliği kuruldu.

21 Şubat 1939 - Türkiye, İspanya'daki Franco diktatörlüğünü resmen tanıdı.

21 Şubat 1952 - Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'nın (NATO) bir üyesi oldu; Lizbon'da yapılan toplantıya ilk defa katıldı.

21 Şubat 1953 - Francis Crick ve James D. Watson, DNA molekülünün yapısını keşfettiler.

21 Şubat 1958 - Barış sembolü, Gerald Holtom tarafından nükleer silahlanmayı protesto amacıyla tasarlandı.

21 Şubat 1958 - Türkiye Profesyonel Futbol Ligi başladı: İlk maç İzmirspor-Beykoz arasında oynandı. İlk golü İzmirsporlu Özcan Altuğ attı.

21 Şubat 1960 - Fidel Castro, Küba'daki tüm işletmeleri devletleştirdi.

21 Şubat 1963 - Eski Millî Birlik Komitesi üyelerinden Alparslan Türkeş ve Numan Esin, sürgünden Türkiye'ye döndüler.

21 Şubat 1964 - CHP Genel Başkanı ve Başbakan İsmet İnönü'ye suikast girişiminde bulunuldu. Olay yerinde yakalanan suikastçının herhangi bir örgüte mensup olmadığı, kendi başına hareket ettiği açıklandı.

21 Şubat 1965 - Malcolm X (Malik El Şahbaz), New York'ta uğradığı bir suikast sonucu öldürüldü.

21 Şubat 1968 - Millî Eğitim Bakanı İlhami Ertem, "Gayemiz her ilde bir imam-hatip okulu açmaktır" dedi.

21 Şubat 1970 - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğrencileri Boğaziçi Köprüsü'nü protesto ettiler. Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, 20 Şubat günü atılmıştı.

21 Şubat 1970 - İsviçre Havayolları'na ait bir uçakta, Zürih yakınlarında havada patlayan bomba sonucu 38 yolcu ve 9 mürettebat öldü.

21 Şubat 1970 - Yeni Asya gazetesi yayın hayatına başladı.

21 Şubat 1971 - Yaşar Kemal, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) istifa etti.

21 Şubat 1972 - SSCB'nin insansız uzay aracı Luna 20, Ay yüzeyine indi.

21 Şubat 1973 - Bir İsrail savaş uçağı, Libya Havayollarına ait bir yolcu uçağını, Sina çölü üzerinde düşürdü: 108 kişi öldü.

21 Şubat 1974 - İsrail askeri birlikleri, Mısır ile varılan antlaşma uyarınca Süveyş Kanalının batısını tamamen boşalttılar.

21 Şubat 1974 - Yaşar Kemal, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığına seçildi.

21 Şubat 1977 - Daha önce yasaklanan Emanuelle adlı film Danıştay kararıyla yeniden gösterime girdi.

21 Şubat 1978 - Yahya Demirel ve ortağı Z. Hakkı Alpaz, vergi kaçırdıkları iddiasıyla yargılandıkları Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesince, 17 ay hapse mahkûm edildiler.

21 Şubat 1980 - TEKEL'de ve tekstil iş kolunda grevler başladı.

21 Şubat 1986 - Metallica, 3. albümleri Master of Puppets'i çıkardı.

21 Şubat 1989 - Sovyetler Birliği'nin, Prag Baharı olarak adlandırılan olaylar sonucunda Çekoslovakya'yı işgalini protesto etmek için kendini yakan Çek öğrencinin mezarına çiçek koyan yazar Vaclav Havel, 9 ay hapse mahkûm oldu.

21 Şubat 1993 - Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı, Avrupa Konfederasyon Kupası'nda ikinci oldu.

21 Şubat 2000 - İlk cinsellik dersi, pilot olarak seçilen Eminönü Atatürk İlköğretim Okulu'nda verildi.

21 Şubat 2001 - Türkiye kamuoyunda, "Kara Çarşamba" olarak adlandırılan büyük bir ekonomik kriz patlak verdi. Bankalar arası para piyasasında gecelik faiz, % 6200'e kadar çıktı.

21 Şubat 2007 - Amerikalı gök bilimciler, ilk kez Güneş gibi bir yıldızın çevresinde dönen bir gezegenin atmosferinin bileşenlerini analiz ettiklerini açıkladı.

21 Şubat 2008 - Türkiye, Kuzey Irak'ta Güneş Operasyonu'na başladı.

21 Şubat 2020 - İran'da genel seçimler yapıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

21 Şubat 1728 - III. Petro, Rus Çarı (ö. 1762)

21 Şubat 1769 - Hudson Lowe, İngiliz general (ö. 1844)

21 Şubat 1791 - Hezekiah Augur, Amerikalı heykeltıraş ve mucit (ö. 1858)

21 Şubat 1836 - Léo Delibes, Fransız besteci (ö. 1891)

21 Şubat 1857 - Jules de Trooz, Belçikalı bir Katolik Partisi siyasetçi (ö. 1907)

21 Şubat 1859 - George Lansbury, İngiliz İşçi Partisi lideri (yoksullardan yana reformlarıyla ünlenen ve barış yanlılığı dolayısıyla istifaya zorlanan) (ö. 1940)

21 Şubat 1885 - Sacha Guitry, Fransız aktör, yönetmen ve senarist (ö. 1957)

21 Şubat 1893 - Andrés Segovia, İspanyol müzisyen (20. yüzyılın en önemli gitarcısı olarak kabul edilen) (ö. 1987)

21 Şubat 1903 - Anais Nin, Fransız günlük yazarı (ö. 1977)

21 Şubat 1904 - Aleksey Kosigin, SSCB Devlet Başkanı (ö. 1980)

21 Şubat 1907 - Wystan Hugh Auden, İngiliz kökenli Amerikalı şair ve aydın (1930'larda Büyük Bunalım sırasında solun kahramanlarından biri olarak ünlenen) (ö. 1973)

21 Şubat 1914 - Taha Carım, Diplomat ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi (ö. 1977)

21 Şubat 1921 - John Rawls, Amerikalı filozof (ö. 2002)

21 Şubat 1924 - Robert Mugabe, Zimbabve'nin ilk Devlet Başkanı.

21 Şubat 1925 - Sam Peckinpah, Amerikalı sinema yönetmeni (ö. 1984)

21 Şubat 1927 - Hubert de Givenchy, Fransız moda tasarımcısı.

21 Şubat 1933 - Nina Simone, Amerikalı şarkıcı, piyanist ve insan hakları savunucusu (ö. 2003)

21 Şubat 1934 - Aytekin Kotil, Siyasetçi, İstanbul'un 23. Belediye Başkanı (ö. 1992)

21 Şubat 1946 - Alan Rickman, İngiliz oyuncu ve yönetmen (ö. 2016)

21 Şubat 1946 - Anthony Daniels, İngiliz oyuncu.

21 Şubat 1954 - Francisco X. Alarcón, Amerikalı şair (ö. 2016)

21 Şubat 1955 - Kelsey Grammer, Amerikalı komedyen ve oyuncu.

21 Şubat 1958 - Jack Coleman, Amerikalı oyuncu.

21 Şubat 1962 - Chuck Palahniuk, Amerikalı yazar.

21 Şubat 1962 - David Foster Wallace, Amerikalı roman, deneme ve kısa öykü yazarı (ö. 2008)

21 Şubat 1963 - William Baldwin, Amerikalı oyuncu.

21 Şubat 1964 - Scott Kelly, Amerikalı astronot.

21 Şubat 1966 - İbrahim Hacıosmanoğlu, İş adamı ve spor yöneticisi.

21 Şubat 1979 - Jennifer Love Hewitt, Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcı.

21 Şubat 1979 - Tiziano Ferro, İtalyan şarkıcı.

21 Şubat 1980 - Jigme Khesar Namgyal Wangchuck, Bhutan'ın 5. Kralı.

21 Şubat 1986 - Derya Uluğ, Şarkıcı.

21 Şubat 1987 - Ashley Greene, Amerikalı sinema oyuncusu.

21 Şubat 1987 - Elliot Page, Kanadalı sinema oyuncusu.

21 Şubat 1989 - Corbin Bleu, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

21 Şubat 1554 - Hieronymus Bock, Alman fizikçi ve botanikçi (d. 1498)

21 Şubat 1677 - Baruch Spinoza, Hollandalı filozof (d. 1632)

21 Şubat 1730 - XIII. Benedictus, Papa (d. 1649)

21 Şubat 1930 - Ahmed Şah Kaçar, İran Şahı (d. 1898)

21 Şubat 1934 - Augusto César Sandino, Nikaragualı gerilla önderi (d. 1895)

21 Şubat 1941 - Frederick Banting, Kanadalı tıp doktoru ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1891)

21 Şubat 1941 - Walter T. Bailey, Afroamerikan mimar (d. 1882)

21 Şubat 1949 - Ali Çetinkaya (Kel Ali), Kurtuluş Savaşı komutanlarından) (d. 1878)

21 Şubat 1954 - Ekrem Güyer, Türk müziği bestecisi ve ses sanatçısı (d. 1921)

21 Şubat 1954 - Faize Ergin, Türk sanat müziği bestecisi ve tanburi (d. 1894)

21 Şubat 1965 - Malcolm X, Amerikalı siyahi aktivist (suikast) (d. 1925)

21 Şubat 1967 - Charles Beaumont, Amerikalı yazar (d. 1929)

21 Şubat 1971 - Ercüment Kalmık, Ressam (lirik-soyut anlayıştaki çalışmalarıyla tanınan) (d. 1909)

21 Şubat 1984 - Mihail Şolohov, Rus yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1905)

21 Şubat 1988 - Atilla Tokatlı, Yazar, çevirmen ve yönetmen (d. 1934)

21 Şubat 1988 - Süreyya Duru, Sinema yönetmeni ve yapımcı (d. 1930)

21 Şubat 1991 - Margot Fonteyn, İngiliz dansçı ve balerin (d. 1919)

21 Şubat 1993 - Inge Lehmann, Danimarkalı sismolog (d. 1888)

21 Şubat 1993 - Tolon Tosun, Türk spor adamı, atlet ve diş hekimi (d.1931)

21 Şubat 1999 - Stanisław Wojciech Mrozowski, Polonyalı fizikçi (d. 1902)

21 Şubat 2005 - Nermi Uygur, Felsefe profesörü ve yazar (d. 1925)

21 Şubat 2013 - Berfo Kırbayır, Cumartesi Annesi (d. 1907)

21 Şubat 2014 - Zübeyir Kemelek, Bürokrat (d. 1954)

21 Şubat 2017 - Melih Gülgen, Sinema yönetmeni, senarist ve yapımcı (d. 1946)

21 Şubat 2020 - Boris Leskin, Amerikalı sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu (d. 1923)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?