Sivas'ın 3 ilçesinde Covid vakaları sıfırlandı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir Fransız, bir İngiliz ve bir de Türk bir gemi kazasından sonra ıssız bir adaya çıkmışlar. İngiliz kumsalda bir lamba bulmuş. Fransız bunun Aladdin'in lambası olabileceğini söylemiş ve lambayı ovuşturmuş. Gerçekten de lambadan bir cin çıkmış.

-"Ne dilerseniz dileyin benden!.." demiş.

İngiliz:

-"Ben İngiltere'ye ailemin yanına gitmek istiyorum." demiş. Cin isteği yerine getirmiş. Sıra Fransız'a gelmiş. O da ailesinin yanına Fransaya gitmek istediğini söylemiş. Cin onun isteğini de yerine getirmiş. Sıra Türk olana gelmiş. Türk biraz düşünmüş ve cine dileğini söylemiş.

-"Arkadaşlarım gitti, ben bu ıssız adada yalnız kaldım. Onun için arkadaşlarımı geri getirmeni istiyorum" demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Bir insan umudunu yitirir ve amaçsız kaIırsa, sırf can sıkıntısı bile onu bir hayvana çevirebiIir." demiş Dostoyevski...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Beşamel sosta kullanacağınız sütün içine 1 defne yaprağı ve 2 karanfil atıp sütü öyle kaynatın. Sosunuz daha lezzetli olacaktır.”

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Geceleri sabaha göre 1 cm daha kısa olursunuz.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

NASA Kaşifi, Kızıl Gezegen Mars'a İndi

7 ayda 470 milyon kilometre yol katederek Mars'a ulaşan Perseverance, Kızıl Gezegen'de geçmiş hayat izlerini araştıracak. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, doğu Amerika yerel saati ile 15.55'te Mars'ın Jezero Kraterine indi. NASA'nın Florida'da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan 30 Haziran 2020'de fırlatılan uzay aracı, yaklaşık 470 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra öngörülen tarihte Kızıl Gezegen'e ulaşmayı başardı. NASA tarafından canlı yayımlanan iniş misyonu sorunsuz gerçekleşti. Mesafe dolayısıyla Mars yüzeyine ilk dokunuşun görüntüleri yaklaşık 11 dakikalık gecikme ile yayını seyredenlere ulaştırılabildi. Perseverance ile 2012'de Gale Kraterine indirilen Curiosity aracı arasında büyük farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars'ın yeni misafirinin görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için çok özel enstrümanlarla donatıldığı bilgisini paylaştı. Üzerinde 20 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance'ın Dünya'ya çok sayıda özel görüntü yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi. NASA'nın uzun vadeli hedefi 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak. (medyafaresi)

İmamoğlu ile Erdoğan arasında sürpriz görüşme: İki talepte bulundu

FOX TV’de Çalar Saat programını sunan İsmail Küçükkaya Ekrem İmamoğlu ile yaptığı görüşmeyi anlattı. İmamoğlu’nun, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın cenazesinde Erdoğan ile arasında geçen diyaloğu kendisine anlattığını belirten Küçükkaya görüşmeden detayları aktardı. "İmamoğlu şöyle anlattı" diyen Küçükkaya'nın aktarımı şöyle:

"Duamı ettim, Fatih'in türbesine geçtim ve orada da dua etmeye başladım ecdadımıza' dedi. Sonra bir güvenlik gelmiş sayın başkan sizi dışarı alabilir miyiz demiş. İmamoğlu şaşırıp hayrola demiş. Güvenlik 'beyefendi geliyor' demiş. İmamoğlu da 'Ben duamı ediyorum, siz dışarı çıkın. Ülkenin cumhurbaşkanı gelecek, ülkenin belediye başkanı burada' yanıtını vermiş."

Küçükkaya’nın aktardığına göre, İmamoğlu Erdoğan’dan 2 talepte bulundu. İmamoğlu, “Sizden para istiyor değilim. Ama borçlanma talebimiz var, belediyenin durumunu biliyorsunuz. Borçlanma talebimizi onaylamanızı bekliyoruz. İkincisi de 8 yıldır belediyeye otobüs alınmıyor. Otobüs alımı var, lütfen bu konuda yardımcı olunuz.”

Boğaziçi TV, yayınına akademisyenlerin nöbet eylemiyle başladı

Boğaziçi TV, YouTube ve Twitch platformları üzerinden yayınına başladı. Boğaziçi TV, ilk yayınında Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin rektörlüğe sırt dönme eylemine yer verdi. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Melih Bulu'nun kayyum rektör olarak üniversiteye atanmasının ardından başladıkları eylemlerine, 47'nci günde de rektörlüğe sırtlarını dönerek devam etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ABD, Paris İklim Anlaşması’na yeniden dahil oldu

ABD, eski Başkan Donald Trump’ın çekildiği Paris İklim Anlaşması’na yeniden resmi olarak dahil oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlar başlamaz ABD'nin Paris İklim Anlaşması'na geri döneceğine yönelik kararnameyi imzaladığını hatırlatarak, bugün itibarıyla, ABD'nin artık resmi olarak anlaşmanın tarafı olduğunu bildirdi. Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, Paris İklim Anlaşması'nın küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklimde yaşanan değişimleri engellemek açısından benzersiz bir çerçeve anlaşması olduğunu vurgulayarak, "2016'da Anlaşma'ya katılmamız, bugün Anlaşma'ya yeniden katılmamız kadar bundan sonra gelecek haftalarda, aylarda ve yıllarda neler yapacağımız da önem arz edecektir" ifadesini kullandı. Blinken, ABD'nin ikili ve çok taraflı görüşmelerde iklim değişikliğini gündeme getireceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İklim değişikliği ve bilim diplomasisi dış politika görüşmelerinde artık bir daha asla eklenti bir konu olmayacak. İklim değişikliğinin gerçek tehditlerine odaklanmak ve bilim insanlarımızı dinlemek, bizim iç ve dış politika önceliklerimizin merkezindedir."

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Biden'ın 22 Nisan'da yapılacak Liderler İklim Zirvesi'ne de katılacağını bildirdi. (Mynet)

Korona haberlerine gelince:

Sivas'ın 3 ilçesinde vakalar sıfırlandı

Koronavirüs tedbirleri sayesinde yeni vaka sayılarının düşüşe geçtiği iller arasında yer alan Sivas'ta, ilçelerden sevindirici haberler geldi. Geçen hafta İmranlı ve Gürün ilçelerinde yeni vaka görülmeme haberinin ardından köyleriyle birlikte 19 bin nüfusa sahip Divriği ilçesinde de koronavirüs vakaları sıfırlandı. İlçede 16 Şubat itibarıyla yeni vakaya rastlanılmadı. Kaymakam Mehmet Bek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada halka teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde ilk Covid-19 vakası görülmesinden bu yana sağlık çalışanı mesai arkadaşlarımızla birlikte polisimiz, jandarmamız, imamlarımız, öğretmenlerimiz ve diğer çalışma arkadaşlarımızla gece gündüz demeden siz değerli vatandaşlarımız için devletimizin bütün imkanları ile yanınızda olduk. Bazı köylerimizi karantinaya aldık, jandarma personelimiz sizleri kendi ailesi bilip köylerinizde nöbet tuttu. Ev alışverişleriniz dahil hep yardımcınız oldu, sizleri bir an yalnız bırakmadı." (GerçekGündem)

DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında kira bedelleri iki yıl boyunca indirimli uygulanacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından işletilen havalimanlarında kira bedelleri iki yıl boyunca indirimli uygulanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021’e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarların iptal edileceğini açıkladı. Açıklamada ayrıca 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacağı belirtildi. 2021 yılına ait kira bedellerinde artış yapılmazken 2021 DHMİ ücret tarifesinde de artış yapılmadı. DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının havacılık sektöründe yarattığı olumsuz finansal etkilerin en aza indirilmesi ve kamu hizmetinin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi için havalimanı/terminal işleticisi şirketlerle yapılan sözleşmelere ilişkin gerekli tedbirlerin alındığı ileri sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü, sürecin başından itibaren salgından olumsuz etkilenen işletmeleri rahatlatacak birçok önemli icraata da imza attı. Havalimanlarında havacılık sektöründe faaliyet gösteren hava yolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işleten 643 kiracı tahsisli, yaklaşık 3 bin 900 mahal için 2021 yılına ilişkin kiralara ve 2021 yılı havalimanı ücret tarifelerine artış yapılmayarak, sektöre destek sağlandı. 2021-2022 döneminde kira bedellerinde artış yapılmayarak, 2 yıl boyunca yüzde 50 indirim uygulanacak."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da konuya ilişkin olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, salgın döneminde tüm sektörler gibi havacılık sektörünün de yanında olduklarını belirtti. Geçen yıl düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021'e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarların iptal edileceği bilgisini veren Karaismailoğlu, 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacağını kaydetti. Karaismailoğlu, "2021 yılına ait kira bedellerinde ve 2021 yılı DHMİ ücret tarifesinde artış yapılmamıştır." ifadesini kullandı. (BirGün)

Macron'dan Afrika'ya aşı sadakası: Azıcık gönderelim ki boşluğu Çin ve Rusya doldurmasın!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ve AB'nin ellerindeki aşıların yüzde 4 ya da 5'ini yoksul ülkelere acilen göndermesi önerisinde bulunarak bunun Rusya ve Çin'in boşluk doldurmasına karşı kendi çıkarlarına olduğunu söyledi. Macron bunun çok az bir miktar olduğunu da ekleyerek "insanlar sahada bir şeyler olduğunu görebilsin" ifadesini kullandı. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'a konuşan Macron, aşıların eşitsiz paylaşımının uzun vadede siyasi açıdan da "sürdürülemez" olduğunu savunarak bu durumun bir tür "aşı etki savaşı"na yol açtığını söyledi. Macron, "Çin'in ve Rusya'nın stratejisini görebiliyorsunuz. Küresel sağlık sorunu siyasi bir sorun haline geliyor" diye konuştu. Afrika'ya koronavirüs aşısı tedarikini nasıl planladıklarına ilişkin bir soru üzerine Macron "Derhal milyarlarca doz ya da milyarlarca ve milyarlarca Avro göndermekten söz etmiyoruz, sadece elimizdeki dozların yüzde 4-5'ini hızla tahsis etmek sözkonusu" dedi. Macron, "Bu bizim aşılama kampanyalarımızı değiştiremeyecek. Sadece her ülke elindeki on milyonlarca dozun az bir kısmını çok hızlı nakledecek ki, insanlar sahada bir şeyler olduğunu görebilsin" diye ekledi. Konuyu Almanya Başbakanı Angela Merkel ile konuştuklarını ve onun da onayladığını söyleyen Macron, çok daha fazla doz üretim kapasitesine sahip olan ABD'nin de desteğini almayı umduklarını belirtti. Macron gönderilmesini önerdiği aşı miktarı için de "Çok küçük bir miktar ve bu bizim çıkarımıza" diye eklemeyi ihmal etmedi.

BM Genel Sekreteri uyarmıştı: Vahşice bir eşitsizlik

BM Genel Sekreteri António Guterres bu hafta yaptığı açıklamada, halen 130 ülkenin tek bir doz koronavirüs aşısına ulaşamadığını, dünyadaki aşı dağıtım sürecinin “vahşice bir eşitsizlik ve adaletsizlik” içinde gerçekleşmekte olduğunu söylemişti. Guterres, “Şu ana kadar aşılamalarda vahşice bir biçimde eşitsiz ve adaletsizlik içinde ilerlendi. Yalnızca 10 ülke Covid-19 aşılarının yüzde 75’ini aldı. Bu arada 130’un üzerinde ülkeye tek bir doz aşı ulaşmadı” demişti. (soLTV)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi&Yazarı” olarak 3 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 84. doğum günü olan Ülkü Tamer'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ülkü Tamer, 20 Şubat 1937 tarihinde Gaziantep'te dünyaya geldi. Çocukluğu ve ilköğrenim yılları bu kentte geçti. Ortaöğrenimine İstanbul'da devam etti. 1958 yılında Robert Kolej'den mezun oldu. Öğrenimine bir süre Gazetecilik Enstitüsü'nde devam etti. 1964-1968 yılları arasında oyunculuk yaptı. Milliyet Yayınları'nda danışman-editör olarak çalıştı. Yayıncılık ve çevirmenlik yaptı; Milliyet, Karacan Yayınları'nı yönetti. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkardı.

Lise yıllarında şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı. İlk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimindeki Kaynak dergisinde yayınlandı: "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia". Şiirleri 1954'ten itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. İlk şiir kitabı "Soğuk Otların Altında" 1959'da çıktı. 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. İkinci Yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekti. Çoğunlukla keskin bir ironiyle örülmüş derin acıların ve beşeri trajedilerin dile geldiği şiirlerinde 1970'lerden sonra toplumsal duyarlıklar da öne çıktı. Yayımladığı yedi şiir kitabını 1986'da "Yanardağın Üstündeki Kuş" (1986) adlı kitapta bir araya getirdi. Memet Fuat Ülkü Tamer için "İkinci Yeni'nin, çağdaş İngiliz şiirini yakından izleyen, çeviriler yapan, Batı etkilerine açık bir şairiydi. Özellikle 1960'ların ikinciyarısında yazdıklarıyla kapalı şiir anlayışının kusursuz örneklerini verdi. Toplumsal sorunlara yönelirken de şiirin düzeyini düşürmedi." demiştir.

1991 yılında dört öyküsünü içeren "Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabını, 1997'de ise "Alleben Anıları" adlı öykü kitabını yayımladı. Bunu, 1998'de yayımlanan "Yaşamak Hatırlamaktır" adlı anı kitabı izledi. Oyunculuk dönemi anılarını içeren "Bir Gün Ben Tiyatrodayken" 2003'te yayımlandı.

Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot, H. Ibsen gibi yazarlardan otuzun üzerinde oyun çevirdi. Bu oyunlarının pek çoğu özel tiyatrolarca sahnelendi. Birçok şiir antolojisi de hazırladı.

Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018 tarihinde, 81 yaşındayken Muğla Bodrum'daki evinde rahatsızlanarak hayata veda etti.

ÖDÜLLERİ:

1965 TDK Çeviri Ödülü (Edith Hamilton'dan Mitologya çevirisiyle)

1967 Yeditepe Şiir Armağanı ("İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür" adlı kitabıyla)

1979 Macaristan Halk Cumhuriyeti'nce verilen Endre Ady Ödülü (Çevirileri nedeniyle)

1991 Yunus Nadi Öykü Ödülü ("Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabıyla)

2014 Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü ("Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabıyla)

2015 Behçet Necatigil Şiir Ödülü ("Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabıyla)

YAPITLARI:

Şiir:

Soğuk Otların Altında (1959)

Gök Onları Yanıltmaz (1960)

Ezra ile Gary (1962)

Virgülün Başından Geçenler (1965)

İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)

Sıragöller (1974)

Seçme Şiirler (1981)

Antep Neresi (1986)

Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)

Lucia (2020, kitaplarına girmemiş şiirleri)

Öykü:

Alleben Öyküleri

Tarihte Yaşanmamış Olaylar (2016)

Anı:

Allaben Anıları (1997)

Yaşamak Hatırlamaktır (1998)

Bir Gün Ben Tiyatrodayken (2003)

Antoloji:

Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi (1982)

Şarkı sözleri:

Ahmet Kaya: Üşür Ölüm Bile, Gül Dikeni

Zülfü Livaneli: Memik Oğlan, Güneş Topla Benim İçin

Edip Akbayram: Ağıt

Grup Yorum: Düşenlere

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Ülkü Tamer'i anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

BEN SANA TEŞEKKÜR EDERİM

Ben sana teşekkür ederim, beni sen öptün,

Ben uyurken benim alnımdan beni sen öptün;

Serinlik vurdu korulara, canlandı serçelerim;

Sen mavi bir tilkiydin, binmiştin mavi ata,

Ben belki dün ölmüştüm, belki de geçen hafta.

Sen bana çok güzeldin, senin ayakların da.

#ÜlküTamer

ŞİİR İÇİN CEVAPLAR

1

Şiir gecenin kardeşidir,

gündüzün annesi.

Yürekteki büyükbabadır şiir.

2

Şiir örümceğin sesidir,

duvarın şarkısı.

Duvarcının türküsüdür şiir.

3

Şiir yağmurun deresidir,

saç diplerinin teri.

Teknelerin taze sancağıdır şiir.

4

Şiir afişlerin çerçevesidir,

harflerin çizgisi.

Çıngırağın içindeki madendir şiir.

5

Şiir kamyonetlerin mavisidir,

kamyonların yiğitliği.

Faytonların yazılmamış tarihidir şiir.

6

Şiir bakracın çeşmesidir,

kuyunun yolcusu.

Kaynağın bekçisidir şiir.

7

Şiir cambazların dengesidir,

hokkabazların seyircisi.

Sihirbazların rüyasıdır şiir.

8

Şiir üzümün güneşidir,

elmanın kurdu.

Böğürtlenlerin tozudur şiir.

9

Şiir gümüşün simgesidir,

çeliğin yapılışı.

Kurşunun çıkışıdır şiir.

10

Şiir çitlerin dikenidir,

tarlanın sürülmesi.

Rençberin dalgınlığıdır şiir.

11

Şiir tatarcıkların saatidir,

ateş böceklerinin saniyesi.

Tabiatın yıllarıdır şiir.

12

Şiir ölümün gölgesidir,

yaşamanın örtüsü.

Çocuğun savunmasıdır şiir.

13

Şiir kumsalın eleğidir,

kayanın tortusu.

Mermerin sunduğu damardır şiir.

14

Şiir uykusuzluğun şiltesidir,

uykunun haritası.

Balkonun uyanışıdır şiir.

15

Şiir ateşin habercisidir,

yangının kundakçısı.

Yanardağın üstündeki kuştur şiir.

#ÜlküTamer

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Sosyal Adalet Günü

Birleşmiş Milletler dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı "Dünya Sosyal Adalet Günü" ilan etmiştir. "Dünya Sosyal Adalet Günü" 20 Şubat 2009’dan itibaren her yıl aynı günde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu günün amacı sosyal adaletsizliğe dünya kamuoyunun ilgisini artırmak ve ülkelerin eğitim, sağlık gibi konularda daha fazla bütçe oluşturmalarını desteklemektir. "Dünya Sosyal Adalet Günü" her yıl devletler düzeyinde yapılan toplantı ve çeşitli aktivitelerle değerlendirilmektedir. Fakirliğin ve fakirliğe neden olan işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi konularda çözüm arayışlarının öne çıkacağı bu gün de temel vurgu, “Herkes için adalet” anlayışıdır.

Sosyal adaletin dünyadaki tüm insanlar için gerçekleştiği günler umuduyla...

1. Cemrenin Havaya Düşmesi

Halk takvimi ve inanışına göre, Kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlamaktadır.(*) Vatandaşlar arasında kıştan bahara geçişin sembolü olan cemrelerin, toplamda üç tane olduğuna inanılmaktadır. "Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl Şubat ayı sonunda başlayan takvime göre birincisinin havaya (19-20 Şubat), ikincisinin suya (26-27 Şubat), üçüncüsünün de (5-6 Mart) toprağa düştüğü kabul edilmektedir. "Cemre düşmesi", "Bahar Bayramı" olan Nevruz'un yaklaştığına da işaret etmektedir. Birinci cemrenin gelişiyle birlikte bahar için geri sayım başlamaktadır. Toprağa, havaya ve suya düşen cemreler tamamlandığında ise baharın gelişi de tamamlanmış olmaktadır. "Cemre düşmesi" ayrıca hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanlarının otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade etmektedir.

(*) Eskiden yıl Kasım ve Hızır günleri olmak üzere ikiye ayrılırdı. 180 gün süren Kasım günlerine, Kasım ayının sekizinci günü girilirdi. Hızır günleri ise 186 gün sürerdi. Kasım'ın kırk altısında "Kırk" anlamına gelen Erbain; seksen altıncı günü ise "Elli" anlamına gelen Hamsin girerdi. Kasım'ın ilk doksan günü kışın en şiddetli günleriydi. Erbain ve Hamsin aylarıyla beraber kışın en şiddetli günleri yaşanmış olurdu. Kasım'ın doksanı halk arasında "kantar ağdı" şeklinde ifade edilirdi. Yani Kasım'ın ilk doksan günü geçtikten sonra kantar yaza doğru ağmış olurdu. Kasım'ın yüzüncü günü halk arasında "Geldik yüze, çıktık düze", yüz ellinci günü ise "Yüz elli, yaz belli" sözleriyle karşılanırdı. Kasım'ın yüz beşinde (19–20

Şubat) ilk cemre havaya, yüz on ikisinde (26–27 Şubat) ikinci cemre suya, yüz on dokuzunda (5–6 Mart) üçüncü cemre toprağa düşerdi. Bu şekilde bu tarihlerden itibaren sırasıyla hava, su, toprak ısınmış olurdu.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

20 Şubat 1547 - VI. Edward, Westminster Abbey'de taç giyerek İngiltere Kralı oldu.

20 Şubat 1798 - Papa VI. Pius, Louis-Alexandre Berthier tarafından görevden alındı.

20 Şubat 1833 - Osmanlı İmparatorluğu'nun Mısır Eyaleti'nde çıkan isyanın bastırılması için, Rusya Filosu İstanbul'a geldi.

20 Şubat 1835 - Şili'nin Concepción şehri, depremle yerle bir oldu.

20 Şubat 1872 - Metropolitan Museum of Art, New York'ta açıldı.

20 Şubat 1877 - Çaykovski'nin Kuğu Gölü Balesi, Bolşoy Tiyatrosu'nda ilk gösterimini yaptı.

20 Şubat 1887 - Alman İmparatorluğu, İtalya Krallığı ve Avusturya-Macaristan arasında ‘Tripartite Paktı’ imzalandı.

20 Şubat 1909 - Fütürizm kelimesi ilk defa kullanıldı. İtalyan şair ve editör Filippo Tommaso Marinetti'nin Le Figaro gazetesine yazdığı Fütürist Manifesto makalesi, geçmişi unutup değişimi, özgünlüğü ve yeniliği kucaklayan sanat akımının ismini oluşturdu.

20 Şubat 1914 - İstanbul'da ilk elektrikli tramvay sefere başladı.

20 Şubat 1919 - Afganistan Emiri Habibullah Han, suikaste uğrayarak yaşamını yitirdi. Kardeşi Nasrullah Han yerine Emir olduysa da, bir haftalık çok kısa süren saltanatının ardından, Amanullah Han tarafından tahttan indirilip müebbet hapse mahkûm ettirildi ve Amanullah Han, tahta çıktı.

20 Şubat 1933- Japon yazar Takiji Kobayashi, Japon İmparatorluğu'na bağlı antikomünist polis gücü olan Tokubetsu Kōtō Keisatsu'ya bağlı casuslar tarafından öldürüldü.

20 Şubat 1938 - Adolf Hitler, Çekoslovakya ve Avusturya'daki Almanlar için kendi geleceklerini belirleme hakkı istedi.

20 Şubat 1941 - Türkiye'de Yahudiler için transit vizesine ilişkin talimatname yayınlandı.

20 Şubat 1944 - II. Dünya Savaşı: "Big Week" başladı ve Amerika Birleşik Devletleri bombardıman uçakları, Nazi uçak üretim merkezlerini bombaladı.

20 Şubat 1947 - 5018 sayılı İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun ile Türkiye'de ilk kez sendikalara, özel bir kanun ile kurulma hakkı tanındı.

20 Şubat 1961 - Türkiye'de ilk koalisyon kabinesi, İsmet İnönü Başkanlığında kuruldu.

20 Şubat 1962 - Astronot John Glenn, Friendship 7 uzay aracının içinde dünya etrafında 3 defa döndü. Olay 4 saat 55 dakika sürdü.

20 Şubat 1970 - Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakanı Süleyman Demirel tarafından törenle atıldı. Üç yılda tamamlanan köprü, 29 Ekim 1973'te açıldı.

20 Şubat 1971 - Uganda'da İdi Amin, kendini Devlet Başkanı ilan etti.

20 Şubat 1976 - Türkiye'deki 23 Amerikan üssünde grev kararı alındı.

20 Şubat 1988 - Dağlık Karabağ Özerk Oblastı, Azerbaycan'dan ayrılıp, Ermenistan'a katılmak için oylama yaptı. Bu olay Karabağ Savaşı'nı tetikledi.

20 Şubat 1990 - Dış İşleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın müdahaleleri nedeniyle görevinden istifa etti. Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanlığını hedeflediği söyleniyor.

20 Şubat 1991 - Slovenya Parlamentosu, Yugoslavya'nın dağıtılmasını önerdi.

20 Şubat 1992 - İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

20 Şubat 1993 - Güney Afrika Devlet Başkanı Frederik Willem de Klerk, ilk kez siyahların da görev aldığı kabineyi açıkladı.

20 Şubat 2001 - 7,3 milyar doların Merkez Bankası'na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Stanley Fischer ve Michael Deppler, Başbakan ile yeniden bir arayla geldi.

20 Şubat 2001 - Filipinler Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo, barış görüşmelerinin yeniden başlamasını sağlamak için ülkenin güneyindeki ayrılıkçı Müslümanlarla tek yanlı ateşkes yaptı.

20 Şubat 2001 - İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Sümerbank eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu, İtalya'da yakalandı.

20 Şubat 2002 - Mısır'da bir trende meydana gelen yangında 370 kişi öldü.

20 Şubat 2003 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Rhode Island eyaletinde bir gece kulübünde çıkan yangında 100 kişi öldü.

20 Şubat 2008 - Endonezya'nın batısında 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünün Endonezya'nın Sumatra Adasının Medan bölgesinin, 319 kilometre batısında olduğunu belirtti.

20 Şubat 2009 - Dünyada ekonomik kriz: Birleşik Krallık'ın son banka kurtarma operasyonlarıyla toplam borcu, 2 trilyon sterline ulaştı. Almanya'da Federal Cumhuriyet tarihindeki en büyük ekonomik yardım paketi olan 50 milyar avroluk ikinci konjonktür paketi onaylandı.

20 Şubat 2015 - Finlandiya'da 12 Aralık 2014'te meclisten geçen eşcinsel evlilik yasası, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Yasa 2017'de yürürlüğe girdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

20 Şubat 1844 - Ludwig Boltzmann, Avusturyalı fizikçi (ö. 1906)

20 Şubat 1868 - Pompeu Fabra, İspanyol bir mühendis ve gramerçi (ö. 1948)

20 Şubat 1886 - Béla Kun, Macar komünist politikacı (ö. 1939)

20 Şubat 1887 - Carl Ebert, Alman tiyatro yönetmeni, oyuncu ve eğitmen (ö. 1980)

20 Şubat 1889 - Hulusi Behçet, Dermatoloji uzmanı ve bilim insanı (ö. 1948)

20 Şubat 1896 - Henri de Lubac, 20. yüzyılın en önemli Katolik ilahiyatçıları arasındadır (ö. 1991)

20 Şubat 1898 - Enzo Ferrari, İtalyan otomobil üreticisi (ö. 1988)

20 Şubat 1901 - Henry Eyring, Amerikalı teorik kimyager (ö. 1981)

20 Şubat 1902 - Ansel Adams, Amerikan fotoğrafçı (ö. 1984)

20 Şubat 1916 - Hüsamettin Bozok, Yazar ve gazeteci (ö. 2008)

20 Şubat 1925 - Robert Altman, Amerikan yönetmen (ö. 2006)

20 Şubat 1927 - İbrahim Ferrer, Kübalı müzisyen ve Buena Vista Social Club üyesi (ö. 2005)

20 Şubat 1927 - Sidney Poitier, Amerikan oyuncu.

20 Şubat 1929 - Elio Berhanyer, İspanyol moda tasarımcısı. (ö. 2019)

20 Şubat 1937 - Robert Huber, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi

20 Şubat 1937 - Ülkü Tamer, Şair, oyuncu ve çevirmen (ö. 2018)

20 Şubat 1940 - Ercan Arıklı, Gazeteci (ö. 2003)

20 Şubat 1943 - Mike Leigh, İngiliz yönetmen.

20 Şubat 1946 - J. Geils, Amerikan şarkıcı-şarkı yazarı ve gitarist (ö. 2017)

20 Şubat 1948 - Asu Maralman, Ermeni asıllı müzisyen ve oyuncu.

20 Şubat 1949 - Adnan Kahveci, Siyasetçi ve devlet adamı (ö. 1993)

20 Şubat 1951 - Gordon Brown, Birleşik Krallık Başbakanı.

20 Şubat 1954 - Anthony Head, İngiliz aktör ve müzisyen.

20 Şubat 1962 - Hatice Aslan, Oyuncu.

20 Şubat 1964 - Rudi García, Fransız futbolcu ve teknik direktör.

20 Şubat 1966 - Cindy Crawford, Amerikan model.

20 Şubat 1967 - Kurt Cobain, Amerikan Rock müzisyeni (Nirvana) (ö. 1994)

20 Şubat 1970 - İsrafil Köse, Dizi ve film oyuncusu (ö. 2016)

20 Şubat 1974 - Ömer Halisdemir, Astsubay (ö. 2016)

20 Şubat 1977 - Gail Kim, Kore asıllı Kanadalı profesyonel güreşçi, menajer, model ve aktris.

20 Şubat 1980 - Berk Tokay, Grafiker.

20 Şubat 1983 - Ali Buhara Mete, Oyuncu.

20 Şubat 1985 - Yulia Volkova, Rus müzisyen.

20 Şubat 1988 - Nazlı, Şarkıcı, sunucu ve köşe yazarı.

20 Şubat 1988 - Rihanna, Barbadoslu şarkıcı.

20 Şubat 1989 - Bahar Yapar, Bosnalı basketbolcu.

20 Şubat 1996 - Mabel, İngiliz şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

20 Şubat 1790 - II. Joseph, Kutsal Roma imparatoru (d. 1741)

20 Şubat 1861 - Eugène Scribe, Fransız oyun yazarı ve libretto yazarıdır (d. 1791)

20 Şubat 1907 - Henri Moissan, Fransız kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1852)

20 Şubat 1920 - Robert Peary, Amerikalı kâşif ve Kuzey Kutbu'na ilk kez ayak basan (d. 1856)

20 Şubat 1923 - Damdin Sühbatur, Moğol Halk Partisi kurucusu, komünist lider (d. 1893)

20 Şubat 1933- Takiji Kobayashi, Japon proleter edebiyatı yazarı (d. 1903)

20 Şubat 1936 - Aleksandr Tamanian, Ermeni mimar ve kent bilimci (d. 1878)

20 Şubat 1936 - Max Schreck, Alman aktör (Nosferatu) (d. 1879)

20 Şubat 1947 - Burhanettin Tepsi, Tiyatro sanatçısı ve yazar (d. 1882)

20 Şubat 1957 - Sadri Maksudi Arsal, Tarihçi, hukukçu ve siyaset adamı (d. 1879)

20 Şubat 1960 - Walter Yust, Amerikalı gazeteci ve yayıncı (d. 1894)

20 Şubat 1968 - Anthony Asquith, İngiliz sinema yönetmeni ve yazar (d. 1902)

20 Şubat 1972 - Maria Goeppert-Mayer, Amerikalı-Alman fizikçi ve Nobel Ödülü sahibi (d. 1906)

20 Şubat 1976 - René Cassin, Fransız hukukçu (d. 1887)

20 Şubat 1977 - Rami Garipov, Başkurt ulusal şair, yazar ve oyun yazar (d. 1932)

20 Şubat 1991 - Hakkı Anlı, Ressam (d. 1906)

20 Şubat 1991 - Sami Güner, Fotoğraf sanatçısı (trafik kazasında) (d. 1915)

20 Şubat 1992 - Dick York, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1928)

20 Şubat 1993 - Ferruccio Lamborghini, İtalyan otomobil üreticisi (d. 1916)

20 Şubat 1994 - Selahattin Giz, Fotoğraf sanatçısı (d. 1914)

20 Şubat 1997 - Paul Anxionnaz, Fransız siyasetçi (d. 1902)

20 Şubat 2005 - Aylin Sağtür Mutlu, Gazeteci ve Anadolu Ajansı'nın eski muhabirlerinden (d. 1951)

20 Şubat 2009 - Emin Cankurtaran, İş adamı ve Fenerbahçe'nin eski başkanlarından (d. 1930)

20 Şubat 2010 - Zekeriya Güçlü, Güreşçi (d. 1972)

20 Şubat 2015 - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Öğrenci (d. 1991)

20 Şubat 2018 - Zigmas Zinkevičius, Litvan dilbilimci ve tarihçi (d. 1925)

20 Şubat 2019 - Kemal Karpat, Tarihçi ve akademisyen (d. 1923)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?