Yargıtay'dan maske takmayanlarla ilgili flaş 'ceza' kararı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Zamanın birinde yaşlı bir amca eşeği ile karayolunda ağır ağır ilerlerken yolda görev yapan trafik polislerince durdurulur ve kırmızı ışık ihlali yaptığı söylenir. Bu sebepten ötürü ceza yazılacaktır. Trafik polisi yaşlı amcaya dönerek:

-"Amca, kırmızı ışık ihlali yaptın; ceza yazacağım. Cezayı sana mı yazayım, yoksa eşeğe mi? Eşeğe yazarsam 3 kuruş, sana yazarsam 5 kuruş. Nasıl istersin?" der.

- "Bana yaz oğlum." der yaşlı adam.

Polis:

-"Amca, anlamadın galiba. Sana yazarsam 5 kuruş, eşeğe yazarsam 3 kuruş." deyince yaşlı adam cevap verir:

-"Anladım oğlum, anladım. Eşeğin sicilini bozmayalım, belki ilerde polis olur."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Erkek evlenene kadar eksik bir erkektir ve evlendiğinde artık bitmiştir." demiş ünlü aktris Zsa Zsa Gabor.

Yorum yapmayayım isterseniz ben bu söze...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çocuğunuzla dolu dolu zaman geçirin. Karnını doyurmak, mevsime giydirmek, temiz olmasını sağlamak, oyuncaklar almak bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir. Çocuğunuzla oyun oynamalı, sohbet etmeli, beraberce gezmeye çıkmalı, aile etkinlikleri planlamalısınız. Çocuğunuzu yapmakta olduğunuz ev işlerine dahil etmelisiniz. Birlikte pikniğe, sinemaya gitmeli, ona kitap okumalısınız."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Karda gizlenmeye çalışan bir kutup ayısı, siyah burnunu pençesiyle kapatır."mış.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Doğan Cüceloğlu evinde ölü bulundu

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, İstanbul Beşiktaş’ta yaşadığı dairede ölü bulundu. Alışverişten dönen 83 yaşındaki Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, Akatlar’daki evlerinde kocasının cansız bedeniyle karşılaştı. Olay yerine gelen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, evin içerisinde incelemelerde bulundu. İlk incelemelere göre Doğan Cüceloğlu’nun evde düşerek hayatını kaybettiği belirlendi. Polis ekiplerinin evde incelemeleri sürüyor. Herhangi bir darp cebir izinin olmadığı öğrenildi. Cüceloğlu’nun kesin ölüm nedeni Adli Tıp incelemesinden sonra belli olacak. Üç çocuk babası olan Doğan Cüceloğlu, 2019 yılının Ağustos ayında Sakarya'da kalp spazmı geçirmişti.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİMDİR?

Doğan Cüceloğlu, kitap yazmanın yanı sıra konferanslar ve seminerler de veriyordu. Yeniden insan insana, Savaşçı, Geliştiren Anne-Baba kitaplarıyla tanınan Doğan Cüceloğlu'nun ilk kitabı İnsan İnsana'dır. İşte, Doğan Cüceloğlu'nun hayatına ilişkin bilgiler:

On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olan Doğan Cüceloğlu, Mersin'in Silifke kasabasında dünyaya geldi. On yaşındayken annesini kaybetti. Silifke'de en yüksek dereceli okul olan ortaokulu bitirdikten sonra subay olan ağabeylerinin yanında Ankara ve Kırklareli'nde okudu ve Kırklareli Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Atatürk Lisesi'nde edebiyat ve kompozisyon öğretmeni olan Cahit Okurer’in etkisi altında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne yazıldı ve oradan mezun olduktan sonra ABD'de Illinois Üniversitesi'nde doktora yaptı. Uzmanlık alanı iletişim psikolojisidir. Doğan Cüceloğlu, Amerika'da doktora öğrencisiyken, kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanıştı ve evlendi. On bir yıl süren evliliğinden üç çocuğu oldu: Ayşen, Elif ve Timur. Bu evliliğini noktalayan Doğan Cüceloğlu, ikinci evliliğini Yıldız Cüceloğlu ile yaptı. Amerika'daki görevinden emekli olup ayrıldıktan sonra Türkiye'de kitap yazmayı sürdürdü. Kitap yazmanın yanı sıra konferanslar ve seminerler verdi, televizyon programları yaptı.

Değerli bilim insanımıza Tanrı'dan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine de sabır diliyorum.

Edremit Zeytinli sulak alanı rant kurbanı olmasın

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Zeytinli'de Hazine'ye ait sulak alanın yapılaşmaya açılmasından ve konut alanı olarak satışı kararından acilen vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Balıkesir'in Edremit ilçesi Zeytinli-Altınkum mevkiinde yer alan Hazine’ye ait 379 dönüm büyüklüğünde sulak alanın Milli Emlak tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilip "rezerv yapı alanı" olarak yapılaşmaya açılması tepkiyle karşılandı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nden yapılan açıklamada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın büyükşehir belediye meclisinde konuyla ilgili yapılan itirazlar üzerine yaptığı konuşmada sözkonusu alanı "hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi" diye nitelediğini hatırlatarak bu konuşmanın talihsiz olduğunu dile getirdi. AKP'li başkan Yılmaz o konuşmasında “Zeytinli’deki arazide pazar alanı, cami, terminal, turizm amaçlı bölümler, konut alanları yapılacak parseller üretip satmayı planlıyoruz. Buradan gelir elde edeceğiz. İhtiyaçların karşılandığı, modern olanakların sağlandığı bir bölgeye dönüştürmek istiyoruz. Daha fazla hizmet vermek ve şehre katkı sağlamak için gayrimenkul geliştirmenin derdindeyiz. Burası hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi. Milli Emlak zamanında satmamış, imarla ilgili bir çalışma yapılmamış. Şimdi Büyükşehir’in yapması lazım. Edremit Belediye Başkanımızla konuştuk, buranın değerlendirilmesi ve üretilecek kaynağın tüm şehir ve ilçelerimiz için kullanılması gerekiyor" demişti. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada "Söz konusu parsel, 'hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi' değil, doğal bir sulak alandır. Tıpkı civardaki diğer konutların bulunduğu alanların eski hali gibi. Tıpkı Altınkum’dan sonra Ören’e doğru giderken yer alan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilen ve korunması gereken 'Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı' gibi" denildi. Sulak alanların yaban hayat için hayati öneme sahip olduğu ve su kalitesi bakımından da önemli katkılarda bulunduğuna işaret eden dernek bu alanların erozyonu ve selleri önlediğini, yeraltı su kaynaklarını yenilemede rol aldığını dile getirdi. "Söz konusu alanın yapılaşmaya açılmasından ve konut alanı olarak satışı kararından acilen vazgeçilmelidir" denilen açıklamada bu alanın ya doğal haliyle bırakılması ya da doğal tabiat parkı olarak düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada "Edremit körfezimiz, zaten yetersiz alt yapısı ile en ufak bir yapılaşma baskısını dahi kabul edecek durumda değildir. Bu bölgede yapımı öngörülen 5 bin konut ile en az 20 bin kişilik ilave bir nüfus bölgenin kesinlikle kaldıramayacağı bir yük getirecektir" denildi. Edremit Belediyesi’ni de söz konusu alanın korunması için sorumluluk almaya davet eden dernek "Körfez halkını ve tüm yaşam savunucularını sulak alanlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi. (soLTV)

Erdoğan'a hakaretten yargılanırken AKP üyesi olduğunu öğrendi

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan Rahmi Çelik isimli yurttaş, sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten yargılanırken 10 yıldır AKP üyesi olduğunu öğrendi. AKP binasına hiç adım atmadığını söyleyen Çelik, üyeliğini yargıya taşıdı. Sosyalist ve muhalif olduğunu dile getiren Çelik, kendisinin haberi olmadan nasıl üye yapıldığını araştırdığını dile getirdi. Cumhuriyet'ten Çağatan Akyol'un haberine göre Çelik, kayıtlı olduğu AKP Küçükçekmece ilçe teşkilatını arayarak durum hakkında bilgi almak istedi. Çelik, TC kimlik numarası üzerinden yapılan üyeliğin nasıl gerçekleştiğini sorduğunda, O.Ç. isimli bir yurttaş tarafından kendisinin üye yapıldığı yanıtını aldığını öne sürdü. AKP teşkilatınca kendisine üyeliğinin ıslak imzalı belgesinin verilmediğini ifade eden Çelik, Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak ilgili kurum ve kişiler hakkında soruşturma açılmasını talep etti. (soLTV)

 

Korona haberlerine gelince:

 

Fahrettin Koca, 81 ilin vaka tablosunu paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ilin son 7 günlük vaka sayısını açıkladı. 8-14 Şubat 2021 haftasının paylaşıldığı tabloda, illere göre haftalık vaka vayısı 100 bin kişide bir olarak açıklandı.

Vaka tablosu şöyle:

"Adana (59,95), Adıyaman (100,55), Afyonkarahisar (22,32), Ağrı (27,50), Aksaray (92,01), Amasya (96,06), Ankara (35,49), Antalya (78,20), Ardahan (65,63), Artvin (78,42), Aydın (35,21), Balıkesir (83,65), Bartın (44,69), Batman (12,49), Bayburt (60,71), Bilecik (35,41), Bingöl (26,81), Bitlis (10,35), Bolu (44,96), Burdur (75,54), Bursa (34,87), Çanakkale (37,61), Çankırı (22,86), Çorum (35,36), Denizli (32,52), Diyarbakır (17,53), Düzce (43,99), Edirne (65,66), Elazığ (50,42), Erzincan (60,37), Erzurum (37,71), Eskişehir (30,99), Gaziantep (26,72), Giresun (184,34), Gümüşhane (97,18), Hakkari (9,55), Hatay (62,82), Iğdır (23,28), Isparta (33,88), İstanbul (60,19), İzmir (44,39), Kahramanmaraş (39,38), Karabük (34,15), Karaman (103,16), Kars (17,79), Kastamonu (29,73), Kayseri (56,71), Kırıkkale (43,23), Kırklareli (52,61), Kırşehir (29,90), Kilis (51,57), Kocaeli (88,19), Konya (90,99), Kütahya (50,91), Malatya (40,92), Manisa (42,52), Mardin (15,33), Mersin (90,57), Muğla (54,94), Muş (16,28), Nevşehir (66,16), Niğde (54,67), Ordu (194,42), Osmaniye (139,81), Rize (202,44), Sakarya (76,77), Samsun (171,29), Siirt (21,37), Sinop (79,52), Sivas (33,08), Şanlıurfa (27,12), Şırnak (7,82), Tekirdağ (55,37), Tokat (118,52), Trabzon (228,02), Tunceli (38,96), Uşak (27,70), Van (14,89), Yalova (75,17), Yozgat (41,07), Zonguldak (54,67)." (Cumhuriyet)

Yargıtay'dan maske takmayanlarla ilgili flaş 'ceza' kararı

Yargıtay 19. Ceza Dairesinin, "maske takmayanlara Kabahatler Kanunu uyarınca ceza verilmesi"ne ilişkin 14 Aralık 2020 tarihli kararına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Ocak 2021'de itiraz etti. İtirazda, somut uyuşmazlıkta Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesinin uygulanacağı belirtilerek, daire kararının kaldırılması istendi. İtirazı kabul eden Yargıtay 19. Ceza Dairesi, 14 Aralık 2020'de verdiği kararını kaldırdı. Uyuşmazlığın Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi uyarınca değerlendirilmesi gerektiğine hükmeden Daire, benzer dosyalarda verdiği aynı yöndeki diğer kararlarını da kaldırdı. Yargıtay 19. Ceza Dairesinin bu kararıyla maske takmayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanmasının önünü açıldı.

SÜREÇ

Bolu'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske takmayan bir kişi, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle idari para cezasına çarptırılmış, itiraz üzerine ceza sulh ceza mahkemesince iptal edilmişti. Adalet Bakanlığının kanun yararına bozma istemi üzerine dosya Yargıtay 19. Ceza Dairesine gelmişti. Bakanlığın başvurusunu kabul eden Daire, sulh ceza mahkemesi kararını 14 Aralık 2020'de bozmuştu. Kararda, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nda "maske takma tedbiri veya yükümlülüğü"nün bulunmadığına işaret edilmişti. Bu eylem nedeniyle Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince yaptırım uygulanamayacağı sonucuna varılan kararda, maske takmayanlara Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi kapsamında "emre aykırı davranış" nedeniyle para cezası uygulanabileceğine karar verilmişti.

Hollanda'da mahkeme sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasına karar verdi

Hollanda'nın Lahey kentindeki mahkeme, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele çerçevesinde getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının parlamentonun görüşü alınmadan yürürlüğe konulduğu ve özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle derhal kaldırılmasına hükmetti. Hollanda basınına göre "Korona Gerçekleri" (Viruswaarheid) isimli topluluk tarafından açılan davada mahkeme, Kovid-19 salgını sebebiyle ortaya çıkan durumun "olağanüstü hal" oluşturmadığını fakat hükümetin sokağa çıkma kısıtlamasını parlamentonun onayı gerekmeyen "olağanüstü hal" yasalarına dayandırdığını belirtti. Yasal dayanağının olmadığı gerekçesiyle sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasına hükmeden mahkeme, kısıtlamanın özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle parlamentonun onayı alınarak uygulanması gerektiğine karar verdi. Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Ferdinand Grapperhaus kararın detaylarına öğrenmeden konuya ilişkin açıklama yapmak istemezken muhalefet kararı olumlu karşıladı. Denk Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu kararla ilgili Twitter hesabından, "Yaşasın hukukun üstünlüğü, Başbakan Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Huge de Jonge halkı dinlemediler ama umarım mahkemeyi dinleyecekler!" ifadesini kullandı. Aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders de kararla ilgili "Güzel haber! Sokağa çıkma kısıtlaması bitti! Dediğim gibi kısıtlama orantısızdı. Şimdi Başbakan Rutte ile parlamentoda görüşme zamanı." değerlendirmesinde bulundu. Hollanda'da hükümet 23 Ocak'ta ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlamasını yürürlüğe koymuş ve ardından bunu 3 Mart'a kadar uzatma kararı almıştı. (AA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı olarak 5 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 88. doğum günü olan Tahsin Yücel'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Tahsin Yücel, 17 Şubat 1933 tarihinde Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinin Ötegeçe köyünde dünyaya geldi. Babası kunduracı Ahmet Yücel, annesi Nuriye Münevver Hanım'dır. Babasını üç yaşına gelmeden, ablası ve ağabeyini de çok erken yaşta kaybetti; bu ölümlerin üzerinde büyük etkisi oldu. Çocukluğunu annesi ve üç öz kardeşiyle geçirdi. Doğduğu ve on iki yaşına kadar yaşadığı kasaba, öykülerinin neredeyse tamamının mekanı oldu. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra parasız yatılı sınavlarında Galatasaray Lisesi'ni kazanarak 1945'te İstanbul'a geldi. Bu okulda Esat Mahmut Karakurt'un öğrencisi oldu; Orhan Şaik Gökyay ve Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştı. Yiğit Okur, Yıldırım Keskin gibi isimlerle Galatasaray dergisini çıkardı. 1953'te Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi. Üniversite yıllarında Varlık Yayınevi’nde çalıştı ve Galatasaray Lisesi’nin Ortaköy bölümünde muallim muavinliği yaptı.

İlk öykü kitabı "Uçan Daireler" Nisan 1954’te Varlık Yayınevi tarafından yayımlandı. 1955’te “Haney Yaşamalı” yayımlandı ve bu kitap 1956 Sait Faik Hikâye Armağanı ile ödüllendirildi. 1957 yılında “Anadolu Masalları” adlı kitabı Varlık Yayınevi’nin çocuk klasikleri arasında yayımlandı. Onu 1958’de yayımlanan “Düşlerin Ölümü” (1958) takip etti. Bu kitap, 1959’da Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’nü aldı. Ertesi yıl ilk romanı "Mutfak Çıkmazı"nı yayımladı. 1961 yılında üniversiteden mezun oldu ve Gülçin Arıca ile evlendi; Elif (1961) ve Halime (1972) adlarında iki kızı oldu.

Mezuniyetinden sonra İstanbul Üniversitesi’nde akademik yaşama devam eden Yücel; göstergebilim alanındaki çalışmalarını Fransız Hükümetinden burs alarak gittiği Paris’te sürdürdü. Tezini Paris’te tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü; “L’Imaginaire de Bernanos” (Bernanos’un İmge Evreni) başlıklı teziyle 1965’te doktorasını tamamladı. 1965-1967 yıllarında askerlik görevini yaptıktan sonra üniversitedeki görevine dönerek göstergebilim alanında çalışmaya devam etti. Türkiye’de göstergebilim çalışmalarının ilk örneklerinden sayılan “L’Imaginaire de Bernanos” 1969'da yayımlandı. 1972’de “Figures et messages dans la Comédie humaine” başlıklı çalışmasıyla doçent unvanını aldı. Aynı yıl Fransa’da yayımlanan bu çalışma, Türkiye’de 1997’de "İnsanlık Güldürüsü’nde Yüzler ve Bildiriler" adıyla kendi çevirisi ile yayımlanmıştır. Yücel, 1978’de “Les Coordines Narratives” başlıklı çalışmasıyla profesör unvanını aldı.

“Yaşadıktan Sonra” (1969), “Dönüşüm” (1975) adlı iki öykü kitabı daha yayımlayan Yücel, edebi kimliğinin başlangıcı olarak gördüğü “Ben ve Öteki” adlı öykü kitabını 1983’te yayımladı. 1984’te yaptığı bütün çevirileri için kendisine “Azra Erhat Çeviri Yazını Üstün Hizmet Ödülü” verildi. Beşinci öykü kitabı “Aykırı Öyküler” (1989), Roland Barthes seçkilerinden oluşan “Yazı ve Yorum” (1990) ve “Eleştirinin ABC’si” (1991) adlı kitapları yayımlayan yazar, ikinci romanı olan “Peygamberin Son Beş Günü”nü ilk romanından 32 yıl sonra yayımlayarak Orhan Kemal Roman Armağanı’nı aldı. Son öykü kitabı "Komşular" (1999) ile “ Dünya Kitap Dergisi Yılın Telif Kitabı Ödülü”nü aldı. 1998’de yayımlanan “Söylemlerin İçinden" adlı kitabı ise “Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü”ne layık görüldü.

İstanbul Üniversitesi’ndeki görevinden 2000 yılında emekli oldu ve edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi. 2003 yılında “Yunus Nadi Roman Ödülü” ile “Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Roman Ödülü”nü kazanan Yücel’in “Yalan” (2002) adlı romanı büyük ilgi gördü. Yazar, 2003 yılında Tüyap Kitap Fuarı’nın onur yazarı seçildi. Son romanı Kumru Kumru 2005 yılında yayımlandı.

Tahsin Yücel, 22 Ocak 2016 tarihinde, 82 yaşındayken İstanbul'da hayata veda etti.

Çalışmalarına öykücülükle başladı. İlk öyküsü olan ¨Dert Çok, Hemdert Yok!¨, bir derlemede (Yeni Hikâyeler 1950) yayımlandı. Varlık, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, Beraber ve Mavi gibi dergilerde öykülerini yayımlanmaya devam etti. Bu dönemlerde kullandığı yalın dil, kullandığı modern sözcükle, Anadolu insanına yaklaşımındaki tutarlılık ve anlatımındaki ustalık dikkat çekti. Edebiyatımızın en ağır başlı, en kişilikli yazarlarından oldu. Uçan Daireler, Haney Yaşamalı ve Düşlerin Ölümü adlı öykü kitaplarında otobiyografik parçalar kullandı. Bu kitaplar karamsar bir bakışı içerir. (Bu bakış daha sonra Peygamberin Son Beş Günü, Mutfak Çıkmazı, Bıyık Söylencesi gibi romanlarında ironik alaysama bir dile dönüştü.) 1970'li yıllarda Yaşadıktan Sonra ve Dönüşüm, Vatandaş, Ben ve Öteki kitaplarıyla yazarlık anlayışında dış dünyadan çok iç dünyaya yöneldi. Komşular adlı kitabı, insanların politika hakkındaki görüşlerinin eleştirisiydi. Fethi Naci, bu kitabındaki bir öyküsünü bir başyapıt olarak değerlendirdi. Tahsin Yücel'in Peygamberin Son Beş Günü, Mutfak Çıkmazı, Bıyık Söylencesi romanları genel olarak, toplumu, onu oluşturan bireyi ve halkı eleştirir.

Öykü ve roman dışındaki eserlerine bakıldığında, Yazın, Gene Yazın ve Tartışmalar adlarında iki deneme kitabı görülür. Bunlardan ilki, genellikle kendi hayatından alıntılar içerirken, ikincisi, dilsel konuları alan polemikleri konu alır. Aynı zamanda, Türkiye'ye göstergebilimi tanıttığı çalışmaları da vardır. Yurt içi ve yurt dışında ses getiren yazınsal incelemelerinin yanı sıra, dünya edebiyatından onlarca önemli çeviri kitapları vardır. Öykülerinden bazıları, İsveççe ve Fransızca'ya çevrildi.

ÖDÜLLERİ:

1956, Sait Faik Hikâye Armağanı (Haney Yaşamalı)

1959, TDK Öykü Ödülü (Düşlerin Ölümü)

1984, Azra Erhat ¨Çeviri Üstün Hizmet Ödülü¨ (Yaban Düşünce)

1993, Orhan Kemal Roman Armağanı (Peygamberin Son Beş Günü)

1999, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü (Söylemlerin İçinden)

1999, Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülü (Komşular)

2003, Yunus Nadi Roman Ödülü (Yalan)

2002, Ömer Asım Aksoy Ödülü (Yalan)

2007, Balkanika ödülü (Gökdelen)

2008, Mersin Kenti Edebiyat Ödülü

1997, Fransız Hükûmeti Palmes Académiques nişanı Commandeur derecesi.

YAPITLARI:

Öykü:

Uçan Daireler (1954)

Haney Yaşamalı (1955)

Düşlerin Ölümü (1958)

Yaşadıktan Sonra (1969)

Ben ve Öteki (1983)

Aykırı Öyküler (1989)

Komşular (1999)

Golyan Devrimi (2008)

Roman:

Mutfak Çıkmazı (1960)

Peygamberin Son Beş Günü (1992)

Bıyık Söylencesi (1995)

Vatandaş (1996)

Yalan (2002)

Kumru ile Kumru (2005)

Gökdelen (2006)

Sonuncu (2010)

Masal:

Anadolu Masalları (1957)

Anlatı:

Dönüşüm (1975)

Vatandaş (1975)

Deneme-Eleştiri:

Yazın ve Yaşam (1976)

Yazının Sınırları (1982)

Tartışmalar (1993)

Yazın, Gene Yazın (1995)

Alıntılar (1997)

Söylemlerin İçinden (1998)

Salaklık Üstüne Deneme (2000)

Yüz ve Söz (2003)

Göstergeler (2006)

İnceleme:

Dil Devrimi (1968)

L’Imaginaire de Bernanos (1969)

Figures et Messages dans la Comédie Humaine (1972)

Anlatı Yerlemleri (1980)

Dil Devrimi ve Sonuçları (1982)

Yapısalcılık (1982)

Eleştirinin Abecesi (1991)

İnsanlık Güldürüsü’nde Yüzler ve Bildiriler (1997)

Eleştiri Kuramları (2007)

Derleme:

Yazı ve Yorum (R. Barthes seçkisi) (1990)

Türkiye dışında yayınlanan eserleri:

The Citizen (Vatandaş, 1996), Rocher, 2005 (Fransızca)

The Last Five Days of the Prophet (Peygamberin Son Beş Günü,1992), Rocher, 2006, Fransızca

The Tale of the Moustache (Bıyık Söylencesi, 1995, Hakları French- Actes Sud tarafından satın alındı.)

Çeviri:

(1954-1960)

Amok (S. Zweig) (1954)

Arı Maya (W. Bonsels) (1954)

Tom Amca'nın Kulubesi (E. H. Beecher-Stowe) (1954)

Usta İşçi (S. Zweig) (1954)

Malezya Tılsımı (S. W. Maugham) (1954)

Jane Eyre (C. Bronte) (1954)

Taraskonlu Tartarin (A. Daudet) (1954)

Yarına Dönüş (U. Sigrid) (1954)

Bir Numaralı Evde Olanlar (J. Steinback) (1955)

Geçmiş Günler (F. Carco) (1955)

Genç Kızlar (H. de Montherlant) (1955)

Güzel Kadın Meyhanesi (R. Dorgeles) (1955)

Kadınlara Acıyın (H. de Montherlant) (1955)

Kedinin Masalları (M. Aymé) (1955)

İyilik Şeytanı (H. de Montherlant) (1955)

Kan (C. Malaparte) (1955)

Kanatlılar (J. Kessel) (1955)

Kolej Yılları (V. Larbaud) (1955)

Yeryüzünde Bir Yolcu (J. Green) (1955)

Katil (G. Simenon) (1956)

Kül Kedisi (C. Perrault) (1956)

Taşralı Kız (A. Moravia) (1956)

Madam Bovary (G. Flaubert) (1956)

Büyük Sürü (J. Giono) (1956)

Cüzzamlı Kadınlar (H. de Montherlant) (1956)

Ya Gerçek Olsaydı (R. Dorgeles) (1956)

Duvargeçenler (M. Aymé) (1956)

Tehlikeli Geçit (S. W. Maugham) (1957)

Colomba (P. Mérimée) (1958)

Küçük Prenses (F. H. Burnett) (1958)

Kar Topu (G. de Maupassant) (1958)

Vatikan Zindanları (A. Gide) (1958)

Kaçak (G. Simenon) (1959)

Pamuk Prenses (J. Grimm) (1959)

Kırmızı Zambak (A. France) (1959)

Sapho (A. Daudet) (1959)

Uzaktan (Colette) (1959)

Kadın ve Kukla (P. Louÿs) (1959)

Dünya Nimetleri (A. Gide) (1959)

Aynı Yol (A. Gide) (1960)

Kaz Baba (M. Aymé) (1960)

Diktatörün Kadını (A. Moravia) (1960)

Bella (J. Giraudoux) (1960)

Yeni Nimetler (A. Gide) (1960)

(1960-1996)

Paris Sıkıntısı (C. Baudelaire) (1961)

Eugenie Grandet (H. de Balzac) (1961)

Konuşan Hayvanlar (M. Aymé) (1961)

Swann'ın Bir Aşkı (M. Proust) (1961)

Bekârlar (H. de Montherlant) (1962)

Çoban Prens (H. C. Andersen) (1962)

Sisifos Efsanesi (A. Camus) (1962)

Kalpazanlar (A. Gide) (1963)

Tersi ve Yüzü (A. Camus) (1963)

Kamelyalı Kadın (A. Dumas) (1963)

Sinekler (J. P. Sartre) (1963)

Evlilik (A. Moravia) (1965)

Altenburg'un Ceviz Ağaçları (A. Malraux) (1966)

Başkaldıran İnsan (A. Camus) (1967)

İklimler (E. Herzog) (1967)

Kadınlar Okulu (A. Gide) (1967)

Ak Bıldırcın (J. Steinbeck) (1968)

Cennet Bahçesi (H. C. Andersen) (1969)

Politika ve Propaganda (J. M. Domenach) (1969)

Tolstoy'un Hayatı (R. Roland) (1969)

Kale (A. de Saint-Exupéry) (1970)

Yeşil Kısrak (M. Aymé) (1970)

İnsanların Dünyası (A. de Saint-Exupéry) (1970)

Becket: Tanrının Şerefi (J. Anouilh) (1972)

Parmak Kız (H. C. Andersen) (1972)

Goriot Baba (H. de Balzac) (1972)

Karlar Kraliçesi (H. C. Andersen) (1973)

Eleştiri Kuramları (J. C. Carloni-C. Filloux) (1975)

Nuhun Gemisi (M. Aymé) (1979)

Suluboya Kutuları (M. Aymé) (1981)

Yağmur Yağdıran Kedi (M. Aymé) (1981)

Yaban Düşünce (C. Lévi-Strauss) (1984)

Kral Solomon'un Bunalımı (E. Ajar) (1985)

Sevgili (M. Duras) (1986)

Yazının Sıfır Derecesi (R. Barthes) (1989)

Çağdaş Söylenler (R. Barthes) (1990)

Duygusal Sürgün (Colette) (1991)

Hastane Günlüğü (G. Hervé) (1992)

Kısa Düzyazılar (M. Tournier) (1993)

Yaz (A. Camus) (1994)

Sürgün ve Krallık (A. Camus) (1996)

Göstergeler İmparatorluğu (R. Barthes) (1996)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Ruşen Hakkı'nın bir şiirini paylaşmak istiyor ve saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

BÖYLESİ HASRETİN

Kapıyı çaldım ses yok, içeri girdim sen.

seslendim usulca: nerelere saklandın?

Ve birden ürktüm sensizliğimden,

uçup gitti pencereden aklım!

Bırakıp gitmişsin öylece her şeyi,

sevmediğin halde dağınıklığı her türlüsünü.

Divanda sıcaklığını, aynada yüzünü unutmuşsun

mutfağın bir köşesinde yanık Yemen türküsünü

ve iyi ki unutmuşsun silmeyi gözlerinin izini,

her odada kokun ve o çok sevdiğim hüznün

ve terliklerinin duruşu... ardından koşar gibi

terli, soluk soluğa ve öylesine üzgün!

Hemen elimin altında divandaki sıcaklığın,

diyorum nereye gidebilir bir not bile bırakmadan!

Belki çarşıdasın, belki bir kahve içimi komşuda,

huyudur, uzak yerlere gitmezsin çiçekleri sulamadan.

Sıkıldım su içtim, televizyonu açıp kapadım,

aynadaki yüzümü öptüm, terliklerini düzelttim,

avuçlarıma yaydım divandaki sıcaklığını,

dedim: görülmemiştir böylesi hasretin!

Oysa daha bu sabah uğurladın beni,

dedin: erken gelirsen sinemaya gideriz

Belki dondurma yeriz sinema çıkışı

parka uğrar ev kaçkını kedileri severiz.

Birden sesi kapıda dönen anahtarın

döndürüyor uçup giden aklımı yuvasına

ve 'seni seviyorum' derken öptüğüm yanağın

bir kırmızı gül gibi düşüyor avuçlarıma!

#RuşenHakkı

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Kediler Günü

Farkındalık günü olarak bilinen "Dünya Kediler Günü" evsiz kedilerin farkındalığını sağlamak amacıyla her yıl 17 Şubat'ta kutlanmaktadır. İlk olarak 2005 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye ve Polonya'da 17 Şubat günü kutlanan Dünya Kedi günü diğer ülkelerde farklı tarihlerde düzenlenmektedir. Kanada'da 8 Ağustos'ta, Amerika Birleşik Devletleri'nde 29 Ekim'de, Rusya'da 1 Mart'ta, Avrupa'daki birçok ülkede ise 17 Şubat'ta kutlanmaktadır. Ayrıca "Uluslararası Kediler Günü" olup o gün de 8 Ağustos'ta kutlanmaktadır. "Dünya Kediler Günü" ile karıştırılan "Uluslararası Kedi Günü" 2002 yılında Uluslararası Hayvan Refahı Fonu tarafından oluşturulmuştur.

Özellikle zorlu kış şartlarının olduğu bu günlerde sokakta olan tüm canlılara sahip çıkalım lütfen. Onlara mama, su, battaniye, kulübe vb. şeylerle destek verelim. Onlar bizim dilsiz dostlarımız. Dertlerini anlatamıyorlar, unutmayın; olur mu?

Akçaabat'ın Kurtuluş Günü:

17 Şubat 1918 tarihi Trabzon'un Akçaabat ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Akçaabat ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Tonya'nın Kurtuluş Günü:

17 Şubat 1918 tarihi Trabzon'un Tonya ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Tonya ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Tercan'ın Kurtuluş Günü:

17 Şubat 1918 tarihi Erzincan'ın Tercan ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Tercan ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

17 Şubat 1864 - Amerikan İç Savaşı sırasında H.L. Hunley adlı denizaltı, USS Housatonic adlı savaş gemisini batırdı ve bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.

17 Şubat 1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.

17 Şubat 1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi, ilk gösterisini Sankt-Peterburg'da (Rusya) yaptı.

17 Şubat 1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.

17 Şubat 1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.

17 Şubat 1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.

17 Şubat 1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Millî'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlamentolara bildirilmesini kararlaştırdı.

17 Şubat 1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.

17 Şubat 1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.

17 Şubat 1923 - Mustafa Kemal, ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.

17 Şubat 1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91,4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.

17 Şubat 1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.

17 Şubat 1926 - Türk Medeni Kanunu kabul edildi.

17 Şubat 1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, sergiyi ziyaret etti.

17 Şubat 1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.

17 Şubat 1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başladı.

17 Şubat 1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükûmet sıkıyönetim ilan etti.

17 Şubat 1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.

17 Şubat 1936 - Kızılmaske, Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.

17 Şubat 1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay Devleti kanunları olarak kabul etti.

17 Şubat 1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.

17 Şubat 1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.

17 Şubat 1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.

17 Şubat 1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.

17 Şubat 1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı, Gatwick Havalimanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.

17 Şubat 1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.

17 Şubat 1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre, her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere Türk işçileri gönderilmesi kararlaştırıldı.

17 Şubat 1962 - Hamburg'da çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.

17 Şubat 1967 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elâzığ'ın bir köyüne atadı.

17 Şubat 1967 - Kimi milletvekilleri, Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.

17 Şubat 1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.

17 Şubat 1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan, TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.

17 Şubat 1973 - Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'ne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.

17 Şubat 1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı; bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.

17 Şubat 1979 - Vietnam Savaşı'ndan sonra SSCB ile yakınlaşan Vietnam, Çin tarafından işgal edildi.

17 Şubat 1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.

17 Şubat 1983 - Dört Filistinli gerilla, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkûm edildi. Filistinli gerillalar, Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp, içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.

17 Şubat 1984 - İş yerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.

17 Şubat 1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını, Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.

17 Şubat 1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.

17 Şubat 1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş ve Orhan Taylan'ın ise tahliye talebi reddedildi.

17 Şubat 1987 - 12 Eylül askerî darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi ile günlük ve haftalık gazete, SEKA'da imha edildi.

17 Şubat 1993 - Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in bulunduğu askerî uçak Ankara Güvercinlik alanından havalandıktan kısa süre sonra, Ankara Yenimahalle'deki (PTT) İşleme Merkezinin bahçesine düştü. Kazada; Bitlis ile 3 subay, 1 astsubay ve 1 PTT görevlisi öldü.

17 Şubat 1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.

17 Şubat 1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un Komutanlığına, Korgeneral Çevik Bir atandı.

17 Şubat 1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat, kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.

17 Şubat 1994 - Özgür Gündem gazetesi, bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.

17 Şubat 1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu, Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.

17 Şubat 1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.

17 Şubat 1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğünün kapısına, "Bu iş yerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.

17 Şubat 1999 - Fransa'nın başkenti Paris'in 50 km yakınındaki tarihî Kraliyet Köşkü Rambouillet'de Belgrad Hükûmeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.

17 Şubat 2000 - Gazeteci-yazar Uğur Mumcu'ya 24 Ocak 1993 günü düzenlenen suikastla ilgili olarak, 'Mumcu'nun öldürülmesine iştirak ettiği ve bu amaçla oluşturulan çeteye mensup olduğu' gerekçesiyle idam istemiyle yargılanan sanık Abdullah Argun Çetin, kendi isteği üzerine gizli oturumda dinlendi. Mahkeme, sanığın gizli oturumda yaptığı açıklamalara yayın yasağı koydu.

17 Şubat 2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.

17 Şubat 2001 - IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ile kurumun Avrupa Sorumlusu Michael Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi.

17 Şubat 2006 - Filipinler'in Güney Leyte bölgesinde meydana gelen bir seri toprak kayması sonucu, yaklaşık 1800 kişinin toprak altında kalarak öldüğü tahmin ediliyor. Yörede, son 10 gündür yağan şiddetli yağmurların ve hemen öncesinde meydana gelen 2,3 büyüklüğündeki küçük ölçekli bir depremin faciayı tetiklemiş olabileceği öne sürülüyor.

17 Şubat 2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

17 Şubat 2016 - Ankara'da Devlet Mahallesi'nde asker ve personeli taşıyan servis araçlarına, bombalı intihar saldırısı düzenlendi. 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırının YPG tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

17 Şubat 1653 - Arcangelo Corelli, İtalyan besteci (ö. 1713)

17 Şubat 1754 - Nicolas Baudin, Fransız kâşif (ö. 1803)

17 Şubat 1781 - René Laennec, Fransız doktor ve stetoskopun mucidi (ö. 1826)

17 Şubat 1849 - Ebüzziya Tevfik Bey, Gazeteci, yazar, yayıncı ve hattat (ö. 1913)

17 Şubat 1854 - Friedrich Alfred Krupp, Alman sanayici (ö. 1902)

17 Şubat 1855 - Otto Liman von Sanders, Alman general ve Osmanlı mareşali (ö. 1929)

17 Şubat 1874 - Thomas J. Watson, Amerikalı sanayici ve IBM şirketinin kurucusu (ö. 1956)

17 Şubat 1877 - André Maginot, Fransız devlet adamı (Majino Hattı'na adını veren) (ö. 1932)

17 Şubat 1888 - Otto Stern, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1969)

17 Şubat 1898 - Eero Berg, Fin atlet (ö. 1969)

17 Şubat 1929 - Alejandro Jodorowsky, Şilili aktör, besteci ve film yönetmeni.

17 Şubat 1930 - Ruth Rendell, İngiliz yazar (ö. 2015)

17 Şubat 1932 - Turan Oflazoğlu, Oyun yazarı, şair ve eleştirmen.

17 Şubat 1933 - Tahsin Yücel, Akademisyen, öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen (ö. 2016)

17 Şubat 1934 - Alan Bates, İngiliz aktör (ö. 2003)

17 Şubat 1949 - Engin Varol, Ressam.

17 Şubat 1957 - Loreena McKennitt, Kanadalı müzisyen.

17 Şubat 1961 - Andrey Korotayev, Rus iktisatçı ve tarihçi.

17 Şubat 1962 - Lou Diamond Phillips, Amerikalı oyuncu.

17 Şubat 1963 - Michael Jordan, Amerikalı basketbolcu.

17 Şubat 1965 - Michael Bay, Amerikalı film yönetmeni ve yapımcı.

17 Şubat 1966 - Quorthon, İsveçli müzisyen (ö. 2004)

17 Şubat 1970 - Dominic Purcell, Avustralyalı aktör.

17 Şubat 1971 - Denise Richards, Amerikalı sinema oyuncusu.

17 Şubat 1972 - Billie Joe Armstrong, Amerikalı söz yazarı, gitarist ve Green Day grubunun vokalisti.

17 Şubat 1981 - Paris Hilton, Amerikalı sinema oyuncusu ve Hilton otellerinin varisi.

17 Şubat 1985 - Cemre Kemer, Şarkıcı ve Hepsi grubunun üyesi.

17 Şubat 1991 - Bonnie Wright, İngiliz aktris.

17 Şubat 1991 - Burak Deniz, Oyuncu.

17 Şubat 1991 - Ed Sheeran, İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve albüm yapımcısı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

17 Şubat 364 - Jovian, Roma İmparatoru (d. 332)

17 Şubat 1600 - Giardano Bruno, İtalyan filozof (idam) (d. 1548)

17 Şubat 1673 - Molière, Fransız yazar (d. 1622)

17 Şubat 1715 - Antoine Galland, Fransız şarkiyatçı ve arkeolog (d. 1646)

17 Şubat 1827 - Johann Heinrich Pestalozzi, İsviçreli pedagog, hayırsever, filozof ve politikacı (d. 1746)

17 Şubat 1856 - Heinrich Heine, Alman yazar (d. 1797)

17 Şubat 1890 - Christopher Latham Sholes, Amerikalı mucit (d. 1819)

17 Şubat 1909 - Geronimo, Apaçi reisi (d. 1829)

17 Şubat 1924 - Augustin Boué de Lapeyrère, Fransız Koramiral ve Denizcilik Bakanı (d. 1852)

17 Şubat 1934 - I. Albert, Belçika Kralı (d. 1875)

17 Şubat 1937 - Hugo Meisl, Avusturyalı futbolcu ve spor adamı (d. 1881)

17 Şubat 1941 - Claud Buchanan Ticehurst, İngiliz ornitolog (d. 1881)

17 Şubat 1961 - Lütfi Kırdar, Hekim, asker, Sağlık Bakanı ve eski İstanbul Valisi, eski Belediye Başkanı (d. 1887)

17 Şubat 1970 - Alfred Newman, Amerikalı film müziği bestecisi (d. 1901)

17 Şubat 1970 - Shmuel Yosef Agnon, İsrailli yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1888)

17 Şubat 1982 - Lee Strasberg, Amerikalı tiyatro yönetmeni ve aktör (d.1901)

17 Şubat 1993 - Eşref Bitlis, Eski Jandarma Genel Komutanı (d. 1933)

17 Şubat 1998 - Marie-Louise von Franz, İsviçreli analitik psikolog ve araştırmacı (d. 1915)

17 Şubat 2001 - Matild Manukyan, Ermeni kökenli genelev patroniçesi ve vergi rekortmeni (d. 1914)

17 Şubat 2005 - Dan O'Herlihy, İrlandalı sinema oyuncusu (d. 1919)

17 Şubat 2005 - Omar Sivori, Arjantinli futbolcu (d. 1935)

17 Şubat 2007 - Mehmet Altınsoy, Siyasetçi, eski Devlet Bakanı ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanlarından (d. 1924)

17 Şubat 2008 - Aysel Gürel, Söz yazarı ve tiyatro oyuncusu (d. 1929)

17 Şubat 2009 - Gazanfer Özcan, Tiyatro ve sinema sanatçısı (d. 1931)

17 Şubat 2010 - Abdülhakim İsmailov, Sovyetler Birliği Kızıl Ordu'sunun Nazi Almanyası'nı yenilgiye uğratmasının simgesi olarak Berlin Parlamento Binası'na (Reichstag) Kızıl Bayrağı diken 3 askerden biri olan (d. 1916) (bknz. Berlin Muharebesi)

17 Şubat 2016 - Aleksandr Gutman, Rus yönetmen (d. 1945)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?