Rekabet Kurulu WhatsApp kararını açıkladı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün biraz acı acı gülümseyelim güne başlarken:

Görme engelli adam karşıya geçmek için yaya geçidinde bekliyormuş.

Trafik ışığını göremediği için yanındaki insana rica etmiş:

-"Acaba yeşil ışık yanınca bana söyler misiniz?"

Yanındaki adam:

-"Peki!" demiş.

Beklerken sohbet etmeye başlamışlar:

-"Affedersiniz, görme sorununuz doğuştan mı?" diye sormuş adam.

-"Hayır, sonradan. Doktor hatası." demiş görme engelli adam.

-"Anladım. Çok çok geçmiş olsun."

Görme engelli adam:

-"Sağ olun. Biliyor musunuz?" demiş.

-"Neyi?" demiş adam.

-"En çok da güneşi özledim. Hissediyorum, ama ışığını göremiyorum."

-"Anlıyorum. Sizin için zor olmalı." demiş adam.

-"Hem de nasıl. Mesela havada baharı hissediyorum. Şimdi sardunyaların çiçek açma zamanı. Onları çok görmek isterdim. Kimbilir evlerin balkonu nasıl renk renktir?"

Adam:

-"Hiç özenmeyin. Balkonlarda çiçekler yok. Çamaşırlar asılı. Onlar da hava kirliliğinden etkilenmişler." diye cevap vermiş.

-"Bir de gülen insanları görmek isterdim. Kim bilir insanlar bahar geldi diye ne de mutlu gülümsüyordur?" demiş görme engelli adam.

-"Oo, ne mutlu olması beyefendi? Millet ekonomik sıkıntı içinde. Ay sonunu getiremiyor. Her 10 insanın 7'si ruh hastası olmuş. Dokunsan ağlıyorlar. Gırtlaklarına kadar borç içindeler."

-"Desenize bıçak kemiğe dayanmış." demiş görme engelli adam.

-"Aynen öyle..."

Bu arada yeşil ışık yanmış.

-"Beyefendi, ışık yandı." demiş adam.

Görme engelli adam:

-"Ah, sağ olun. Müsade ederseniz benim de size bir yardımım olsun." demiş ve cebinden bir kartvizit çıkartıp uzatmış adama.

-"Buyrun alın bunu, ihtiyacınız var."

Adam kartviziti alıp okumuş. Şaşırmış bir halde:

-"Nedir bu?" diye sormuş.

-"Beni kör eden doktorun adresi." demiş görme engelli adam.

Ve eklemiş:

-"Bu kadar görüntü kirliliğini görmemek en iyisi."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Neden mutsuzsun?" dedi.

"Mutsuz değil, beceriksizim" dedim.

"Sizin gibi mutlu olduğumu sanmayı beceremiyorum, hepsi bu."

#PaulAuster

Pek de kolay değil aslında mutlu olduğunu sanmayı becerebilmek.

Kaçımız kendimizi kandırabiliyoruz acaba?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

 "Önemli bilgileri yazmak hatırlamanın etkili yollarından biridir aynı zamanda sonradan kontrol edebilmenize de olanak sağlar. Birşeyi yazmak beynin onu unutmamasına yardımcı olur. Bir araştırma ders boyunca not alan öğrencilerin, almayanlara göre daha çok şey hatırladığını ortaya koymuştur. Yazmak özünde, beynin hali hazırda öğrendiği bir bilgiyi yeniden öğrenmenin bir yoludur. Örneğin, profesörün yaptığı konuşma esnasında verdiği önemli bir bilgiyi duyduğunuzda beyniniz bu bilgiyi emer. Duyduğunuz bu bilgiyi daha sonra bir de yazarsanız, beyniniz aynı bilgiyi ikinci kez, ancak bu sefer farklı bir şekilde yeniden işlemiş olur. Notlarınızı yeniden okursanız, sözkonuzu bilgi beyninize üçüncü defa alınmaktadır. Cebinizde veya çantanızda hatırlamanız gereken önemli şeyleri karalayacağınız bir not defteri tutmak ve ihtiyacınız olduğunda listeler hazırlamak ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi kolayca hatırlamanızı sağlayacaktır."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Kadınların saç tellerinin kalınlığı, erkeklerinkinin yarısı kadarmış. Garip gibi görünse de, tam da bu sebepten erkeklerin saçları pek “ipeksi” olamıyormuş. Saç teli kalınlığı ırka göre de değişebiliyormuş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Meteoroloji'den İzmir için fırtına ve kar uyarısı!

Meteoroloji, İzmir'de gece saatlerinden itibaren orta kuvvette fırtına ve kar beklendiğini duyurdu. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, gece saatlerinden itibaren Çeşme yarımadasında kuzey ve kuzeydoğudan kuvvetli esmeye başlayacak rüzgarın, yer yer fırtınaya dönüşmesinin beklendiği kaydedildi. Kuvvetli rüzgarın yarın öğle saatlerine kadar etkisini sürdüreceği belirtildi. Kent merkezi ve çevre ilçelerde kar yağışının da beklendiği, olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması tavsiye edildi. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmeye göre, hava sıcaklıklarının yarından itibaren güney ve iç bölgelerin yanı sıra doğu bölgelerinde, 17-18 Şubat'ta 8-15 derece azalacağı, sıcaklıklardaki düşüşün hafta sonuna kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ülkede halen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında olan kuzey, iç ve batı bölgelerdeki hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altında, doğu bölgelerinde ise mevsim normalleri civarında ve yer yer üzerinde seyrediyor. Sıcaklıkların yarından itibaren güney ve iç bölgelerin yanı sıra doğu bölgelerinde 17-18 Şubat'ta 8-15 derece azalması bekleniyor. Sıcaklık düşüşünün hafta sonuna kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. (Cumhuriyet)

Tutuklanan Boğaziçili Doğu Demirtaş'ın Annesi AKP'den İstifa Etti

Boğaziçi Üniversitesi önünde açılan resim sergisinde Kâbe fotoğrafının yere serilmesi olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Doğu Demirtaş’ın annesi Gamze Demirtaş, AKP Sarıyer Belediye Meclis üyeliğinden istifa etti. Gamze Demirtaş, aynı zamanda AKP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı. Odatv’nin haberine göre, AKP Sarıyer İlçe Başkanlığı yöneticileri istifayı doğruladı, ama sebebini açıklamadı. Gamze Demirtaş’ın istifasında sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevini bıraktığını ifade ettiği belirtildi. CHP milletvekilleri Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 2 kişiyi cezaevinde ziyaret etmişti. Ziyarette tutuklu öğrenci Doğu Demirtaş, “Annem Gamze Demirtaş, AK Parti’nin Sarıyer Kadın Kolları İlçe Başkanı. Bir ülkede bir bakan sürekli insanları hedef gösterirse, öğrencilere ‘sapkın’ derse, ‘Teröristleri içeri aldık’ derse, savcılar nasıl özgür karar verecek? Onlar da kendilerini baskı altına hissediyor, tutuklamaması gereken kişileri tutuklamak zorunda hissediyor. Süleyman Soylu, benimle nasıl helalleşecek? Bu kadar öğrenciyle ve aileleriyle ne kadar helalleşecek?” diye sormuştu. (medyafaresi)

320 Darüşşafakalı'dan Boğaziçi bildirisi

Darüşşafaka’da eğitim almış 320 isim, Boğaziçi Üniversite öğrenci ve akademisyenlerinin yanında olduğunu açıkladı. Bildiride, "Darüşşafaka’da özgür ve çağdaş bir eğitim almış, bilimin yol göstericiliğine inanan bizler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin bir ayı geçen bir zamandır adil ve hakkaniyetli olmayan “kayyum” rektör atamasını demokratik haklarını kullanarak protesto etmelerini haklı buluyor ve onları destekliyoruz" ifadeleri kullanıldı. Devamında, "Bu haklı ve yerinde taleplere kulak tıkanmasını, üniversite kapısına kelepçe takılmasını, farklı kimliklerin hedef gösterilmesini, barışçıl protestolarının şiddet, yalan ve iftiralarla sonlandırılmaya çalışılmasını kabul edilemez buluyor, özgür ve çağdaş eğitimin önüne engel çıkartılmamasını istiyoruz" denildi.(HABER MERKEZİ) (Evrensel)

Bursalı edebiyatçılardan Boğaziçi direnişine destek

Bursalı edebiyatçılar, Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdi. Edebiyatçılar tarafından yapılan ortak açıklamada, "Bursalı edebiyatçılar ve edebiyatseverler Boğaziçi Üniversitesi gençlerini destekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

"Boğaziçi sevgilim, mucizedir ve şarkı

gençlik çağı insanlığın, iksiri tekrarsız

delikanlı sevinci ve övüncü apaçık aşk

gelgeç an ama bilgisi ekmek kadar ulu sevgilim

sonsuz değil nirvana, elbet yaşanacak

güneşli, cömert hayaller açacak avlu

Bilim üreten, özerk, bağımsız ve demokratik olarak yönetilen üniversitelerin varlığını isteyen Bursalı edebiyatçılar ve edebiyatseverler olarak Hilmi Haşal’ın bu dizeleriyle Boğaziçi Üniversitesi gençlerini destekliyoruz. Ülkemiz için üzülüyoruz!"

Açıklamada imzası olan edebiyatçılar şöyle:

Şaban Akbaba, Mesut Akça, Ferda Albağ, Nursel Aras, Muhsine Arda, Zeki Baştürk, Şükrü Bilgiç, Serap Çetin, Nuri Demirci, Esra Dökmen, Bülent Elitok, Fehmi Enginalp, Ceyhun Erim, Hafize Gün, Önder Gümüş, Hilmi Haşal, Ahmet İlbaş, Mehmet Koçanalı, Günver Korkmaz, Hayrullah Alpaslan Özdemir, Ümit Yaşar Selçik, Hüsmen Solmaz, Mükerrem Şehitoğlu, Hatice Yazıcı, Miktat Yıldız, Pelin Yılmaz. (BirGün)

Faik Öztrak'tan çağrı: MHP teklif getirsin, tüm tekliflerimizi geri çekeriz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Faik Öztrak'ın açıklamaları şöyle oldu:

*Hain terör örgütü PKK 13 silahsız insanımızı acımadan vurdu. Alçakça şehit etti. Terör karşısında suskun kalmak insanlık suçudur.

*Terör örgütünün rehin aldığı vatandaşların durumunu defalarca Meclis'e sunduk. Şimdi genel görüşme yapacaklarmış. Genel başkanımız evlatları kaçırılan ailelerle görüştü. Bu konuda çok sayıda önerge verdik.

*Dün acı haberlerle sarsıldı. Gara'daki operasyonda şehitlerimizin sayısı 16'ya çıktı. İçimiz yandı. Her acı haberde olduğu gibi detayları vermek valiye düştü.

*Terörle mücadele milli bir meseledir. Sizi bizi yoktur. Boş nutuklara yer yoktur. Bu mücadele yürek işi olduğu kadar aynı zamanda akıl işidir. Valinin verdiği bilgiler bu gerçekle yüzleşmemize neden oldu.

*Bölücü örgütün rehin aldığı görevlilerin tamamı 2015-2016 yılında rehin alınmış. Sözde çözüm sürecinde. Şimdi o süreçte yapılan hataların bedelini şehitlerimizin aileleri ödüyor.

*Terör bir insanlık suçudur. Mücadele bu zihniyetle yapılmalıdır. Hatalardan ders çıkarmak erdemdir. Yeter ki yeni hatalara yelken açılmasın. Bölücülük yaparak terörle mücadele edilmez.

*Dün 13 şehidimizin olduğunu öğrendik. Milletimiz derin bir yasta. Ama AK Parti kongresinde espriler... AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'dan öğrendik ki 13 kamu görevlisi başarısız bir operasyonda şehit düşmüş. Kendi ağzıyla söyledi. CHP olarak 13 şehidimiz için ulusal yas ilan edilmesini istiyoruz.

*Gerekirse Karayılan'ı da TRT'ye çıkartırız diyen sizler değil miydiniz? Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Bu terörü alt edeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın.

*Hükümetin öncelikli görevi milletin canını ve sağlığını korumaktıdır. Erdoğan'ın şahsım hükümeti milletin ne sağlığını ne canını korabiliyor. Salgınla mücadele derken lokantalar kapatılıyor. Erdıoğan çalgılı türkülü kongreler yapıyor.

*Hükümet salgın sürecini yönetemedi. Aşı sürecini de yönetemiyor.

*40 yıl vergi veren esnaflara salgında 40 ay bakamadı.

*G20 hükümetlerinin üyesi yurttaşlarına 100 lira verirken Erdoğan'ın şahsım hükümeti 15 lira veremedi.

*Vatandaşlarımız perişan. İsyan ediyor. Kafe bar ve restoran çalışanları afişler asmışlar. Dükkanımızı kapatma kapatacaksan sahip çık diyor.

*Kayserili esnafımız nefes alamıyoruz sesimizi duyan var mı diye afiş asmış. Ülkeyi kim yönetiyor Erdoğan'ın şahsım hükümeti.

*Çiftçimiz de perişan. Yemciye, gübreciye, Ziraat Bankası'na borçlu. Çiftinin tarlasına ineğine traktörüne haciz yağıyor.

*MHP borçların yapılandırılması için teklif getirsin tüm tekliflerimizi geri çekeriz. Yeter ki çiftçimizin derdine derman olalım.

*Postacılar mektup yerine icra tebligatı getirir oldu. Muhtarlarımızın masaları icra tebligatı dolu. Bunun sorumlusu kim. Ülkeyi kim yönetiyor? Elbette Erdoğan'ın şahsım hükümeti. İşsizlik yolsuzluk korkunç bir tsunami olmuş milletimizi ezip geçiyor. Erdoğan duymamazlık yapıyor.

*Erdoğan'ın şahsım hükümetinin elinde işsizlik arşı alaya çıkıyor. Son 1 yılda işini kaybedenlerin sayısı 1 milyonun üzerinde. Olan işleri bile koruyamıyoruz.

*Erdoğan'ın şahsım hükümetinde en çok acı çekenlerin başında gençlerimiz geliyor. Üniversitelerde liyakat yerine saraya sadakat esas olmuş.

*Erdoğan'ın şahsım rejimi üniversiteleri en tepede buluşturmak yerine en vasatta buluşturmak istiyor. Aileleri türlü fedakarlıkta okuttukları gençlerimiz iş bulamuyor. 1 milyon 195 bin üniversiteyi bitiren genç işsiz. OECD ülkeleri arasında en çok en genç ev genci oranı Türkiye'de.

*Sadece Kocaeli'de geçen hafta 4 vatandaşımız ekonomik sebeplerle canına kıydı. Zentinburnu'nda gencecik çift 1 buçuk yaşındaki çocuklarını komşularına bırakıp yaşamlarına son verdi.

*Ülkede gazetecilere güpe gündüz saldırılıyorsa, mafya siyaset kurumuna tehditler yönetiliyorsa bunun sorumlusu kim? Erdoğan'ın şahsım hükümeti.

*Ekonomik yaptırımlara maruz kaldık. Buldukları çözüm Girit modeli. S-400'leri depolara kaldırılacakmış.

*Uzaya gideceğiz derken Ege Denizi'ne çıkamama riski var. Erdoğan ay başını göremeyen millete 2023'e randevu verdi. Erdoğan'a Uzay Ajansı Başkanı'ndan yalanlama geldi. Devlet krizinin geldiği noktaya bakın.

Milletimiz siyasi cambazlık yapanlara sandıkta dersini verecektir. CHP olarak yeni kurumlarla, yeni kurallarla, yeni güçlendirilmiş parlamenter rejimle dostlarımızla birlikte milletimizi ayağa kaldırmakta kararlıyız. Bölücü değil birleştirici olacağız. Kararları istişare ile alacağız. (GerçekGündem)

Bitmeyen yola 700 milyon fazladan ödeme

2 yılda bitmesi gereken ancak 8 yıldır tamamlanmayan otoyol için ihale bedelinin iki katı ödeme yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Adapazarı’nda yapılan Arifiye-Karasu demiryolu projesinin toplam 360 milyon liraya ihale edilmesine karşın dörtte birinin tamamlandığını anımsatarak, buna rağmen firmaya 73 milyon lira yerine 825 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti. 2010’da 25 ayın sonunda bitirilmek üzere ihale edilen ancak hala bitirilmeyen otoyol hattın bir kilometresi için maliyetin ortalama kura göre 17.5 milyon dolara ulaştığını belirten Akın, “ Dünya genelinde kilometre maliyeti en fazla 3 milyon dolar. Burada ortalamanın 6 kat üzerinde maliyet var. Her kilometrede 14.5 milyon dolar israf edilmiş” dedi.(soLTV)

Rekabet Kurulu WhatsApp kararını açıkladı

Türkiye’de Facebook ve WhatsApp hakkında geçen ay başlatılan soruşturmada karar çıktı. Rekabet Kurulu, Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar verdi. WhatsApp, 15 Ocak’ta söz konusu yeni şartları 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a ötelediğini duyurmuştu. WhatsApp’ın açıklamasında, "Son güncellememizde ne kadar kafa karışıklığı olduğunu pek çok kişiden duyduk. Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi öteliyoruz. 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca yanlış bilgileri temizlemek için daha çok şey yapacağız. Ardından 15 Mayıs'tan itibaren politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeli olarak gideceğiz" denilmişti. (Cumhuriyet)

Korona haberlerine gelince:

Toplu cenaze namazı kılan 20 kişinin koronavirüs testti pozitif çıktı

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde 856 nüfuslu Kayadibi Mahallesinde, 15 gün önce Zeynep Arı, kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. DHA'nın haberine göre toplu cenaze namazı ve taziye ziyareti sonrası mahallede çok sayıda kişi yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle çeşitli hastanelere başvurdu. 20 kişinin Koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararınca mahalle, 10 gün süreyle karantina altına alındı. Jandarma, mahalle girişinde güvenlik önlemi alarak giriş ve çıkışlara izin vermedi. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı filyasyon ekipleri mahallede çalışma başlatırken, mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanacağı öğrenildi. (soLTV)

İngiltere 15 milyon kişiyi aşıladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı videoda, ülkede 15 milyon kişiye Kovid-19 aşısı yapılarak aşılama programında önemli bir dönüm noktasına ulaşıldığını kaydetti. Başbakan Johnson, Ulusal Sağlık Servisi hastaneleri (NHS), sağlık ocakları (GP), eczaneler, kiliseler ve camilere Kovid-19 aşılarının gönderildiğini, bu aşıların doktor, hemşire ve bakım evi çalışanları tarafından uygulandığını bildirdi. Başbakan Johnson aşı olanlara seslenerek, “Sadece kendinize değil aynı zamanda halka ve sağlık çalışanlarına Kovid-19’a karşı koruma sağladınız” dedi.

Rus bilim insanları mutasyona uğramış yeni tip koronavirüsü tespit eden kit geliştirdi

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu, Aralık ayı sonunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından duyurulan ve birçok başka ülkede rastlanılan yeni koronavirüs mutasyonunu tespit edebilen bir test kiti geliştirdiklerini açıkladı. Birleşik Krallık Hükûmeti Bilimsel Baş Danışmanı Patrick Vallance, yeni mutasyonun öncekine göre yüzde 70 daha hızlı yayılabileceğini açıklamıştı. Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Yeni test kiti, mutasyonlu virüsü hızla tespit ediyor. Test kapasitesi yüksek olduğu için çoklu test örneklerinde yanlış tanı yapılması önleniyor” ifadeleri yer aldı. Kurum ayrıca test kitinin klinik deneylerden geçtiğini ve doğruluk seviyesinin yüksek olduğunu belirtti. Kurum geçen hafta COVID-19’u yüksek doğruluk payıyla tespit edebilen ve süreci 3 veya 4 kat hızlandırabilen bir test kitinin geliştirildiğini açıklamıştı. Geleneksel PCR koronavirüs testinin sonuçlanması 5 saati bulurken Rusya tarafından geliştirilen yeni test kitinin sadece 90 dakikada sonuç verebildiği belirtildi. (Cumhuriyet)

DSÖ ekibinden Prof. Watson: Koronavirüs Çin’de ortaya çıkmamış olabilir

İngiliz TV kanalı BBC One’de konuşan Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’e giden ekibinden Profesör John Watson, Covid-19’a neden olan virüsün Çin’de ortaya çıkmamış olabileceğini öne sürdü. Watson, virüsün hayvanlardan insanlara sıçramasının ülke sınırları dışında gerçekleşmiş olabileceğini ve pandeminin büyük olasılıkla bir ‘hayvan rezervuarında’ enfeksiyonla başlayıp daha sonra da ‘ara konak’ yoluyla insanlar geçmiş olabileceğini söyledi. (Cumhuriyet)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı olarak 19 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 95. doğum günü olan Memet Fuat'ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Memet Fuat, 16 Şubat 1926’da İstanbul’da, dedesi Mehmet Ali Paşa’nın Erenköy’deki köşkünde dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Fuat Bengü'dür. Babası sanat eleştirmeni Vedat Örfi (Bengü), annesi Piraye (Pirayende Altınoğlu) Hanım’dır. O doğmadan önce yurt dışına giden babasını ilk kez beş yaşında iken gördü. Annesinin ünlü ozan Nazım Hikmet ile birlikteliği sırasında onlarla birlikte yaşadı. 1932’de anne ve babasının boşanmasının ardından annesi, Nazım Hikmet ile 1935 yılında evlendi. 1938’de üvey babası Nazım’ın tutuklanıp 15 yıl hapis cezasına mahkûm edilmesinden sonra yaşamını dedesi Mehmet Ali Paşa’nın köşkünde sürdürdü. Erenköy 38. İlkokulu'nda, Kadıköy 1. Orta'da, Robert Koleji'nde ve Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne 1946’da kaydoldu.

Gençliğinde yaşadığı akciğer rahatsızlığı sebebiyle askerliğe başladığı Yedek Subay Okulu'ndan çürük raporuyla çıkarıldı. Çocukluğundan beri tanıştığı ve Piraye'nin de akrabası olan İzgen Öksüzcü ile Edebiyat Fakültesi'ndeki arkadaşlıkları evlilikle noktalandı. Bu evlilikten 25 Temmuz 1961'de oğulları Kenan doğdu.

Nâzım Hikmet'in etkisi ile yöneldiği edebiyat alanında "Memet Fuat" adıyla tanınmaya başladı. 1946’da ilk kitabını Tuna Baltacıoğlu ile birlikte yayımladı. "Aşk ve Sümüklü böcek" adlı kitabın ilk yarısında Baltacıoğlu’nun, ikinci yarısında Memet Fuat’ın öyküleri yer alıyordu. 1950'de Tuna Baltacıoğlu ve Oktay Verevler ile birlikte Memleketimizde ve Dünyada Kitaplar adlı bir dergi çıkardı. 1951 yılında ikinci kitabı Yaşadığımız yayımlandı. Aynı yıl, üniversiteyi tamamlamasından önce dedesi Mehmet Ali Paşa’yı kaybetti ve aile, maddi sıkıntı içine düştü. Yeditepe Dergisi’nde yayınladığı denemeler ile adını duyurmaya başladı. Üniversiteyi bitirince İstanbul’daki okullarda yardımcı öğretmen olarak çalıştı. Nazım Hikmet ile ilişkisi nedeniyle Millî Eğitim Bakanlığı’nda çalışmayı sürdüremeyince özel İngilizce dersleri verdi ve kitap çevirileri yaptı. John Steinbeck, Erskine Caldwell, Jack London’dan öyküler, Walt Whitman’dan şiirler, Varlık Yayınları’na Edgar Allan Poe’dan, Katherine Mansfield’den öyküler çevirdi.

1959'da dergilerde çıkan eleştiri yazıları sayesinde "Ataç Eleştiri Armağanı"nı kazandı. O sırada eniştesi Metin Yasavul ile "De Yayınevi"ni kurdu. Yayınevinin ilk kitabı olarak 1960'ta Düşünceye Saygı’yı yayımladı ve bu eser, 1961 Türk Dil Kurumu Deneme-Eleştiri Ödülü’nü kazandı. Yayınevi, 1960 - 1980 yılları arasında, 20 yılda birçok kitap yayımladı. Yeni Dergi'yi çıkardı. 1980 - 1983 yılları arasında Yazko edebiyat dergisi’ni yönetti. 1981'de Adam Yayınları'nın yerli yayınlar editörü oldu. Nazım Hikmet’in, Orhan Veli’nin yapıtlarının yeniden basılmasına öncülük etti. 1985’te yayımlanmaya başlayan “Adam Sanat” dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini 1999’a kadar sürdürdü. 1992’de "Çağdaşımız Makyavel" adlı kitabıyla Sedat Simavi Ödülü’nü Gülten Akın’la paylaştı.

1990'larda, önce 1990 yılında bir ameliyatta kız kardeşi İzgen'i, arkasından da 1995 yılında annesi Piraye'yi yitirdi. 1995'te kendisi de solunum yetmezliğinden yoğun bakıma alındı. Yoğun bakım sonrasında öldüğü güne kadar evinde çalışmaya devam etti. Bu sırada yazdığı ve derlediği birçok eseri yayımlandı. 1995’te Kültür Bakanlığı'nca “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” verildi. 1996’da bunu “Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü Altın Madalyası” izledi. 1997’de “Yaşasın Edebiyat” dergisinin yaptığı soruşturmada “Gölgede Kalan Yıllar” adlı yapıtı “Yılın Kitabı” seçildi. 1999'da ikinci kez girdiği yoğun bakımdan çıkar çıkmaz tutmaya başladığı güncesi, ölümünden sonra “Ölünceye Kadar” adıyla iki cilt olarak yayımlandı. 19 Aralık 2002'de, 76 yaşındayken, akciğer yetmezliğinden İstanbul'da yaşamını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Memet Fuat, edebiyat eleştirisi yazıları ile tanınan bir edebiyat adamı olmakla beraber, voleybola katkıları ile de tanınan bir spor adamıdır. Altınyurt Voleybol Takımında antrenörlük yaptı ve amatör takımın deplasmanlı lige yükselmesini sağladı. Nazım Hikmet'in üvey oğludur; ünlü şairin şiirlerinde “Oğlum Memet” diye seslenerek dünyaya tanıttığı kişidir.

Memet Fuat adına, 2004 yılından beri Eleştiri/ İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri; 2008’den beri ise “Genç Şiir Ödülü” verilmektedir.

YAPITLARI:

Anlatı:

Aşk ve Sümüklüböcek (1946, öyküler, Tuna Baltacıoğlu ile)

Yaşadığımız (1951, yeni yazımı, Adam, 1998, roman)

Bir Ayrılışın Öyküsü (Adam, 1998, öyküler)

Sana Deliler Gibi (Adam, 2002, kısa roman)

Adlin (Adam, 2003)

Anı:

Gölgede Kalan Yıllar (Adam, 1997)

Tribünden Palavra Anılar (Adam, 1999)

Yazarlığın Eteklerinde (Literatür, 2002)

Deneme:

Düşünceye Saygı (De, 1960, genişletilmiş basım, Yapı Kredi, 1994)

Çağını Görebilmek (Adam, 1982)

Unutulmuş Yazılar (Broy, 1986; Yapı Kredi, 1997)

Çağdaşımız Makyavel (Adam, 1992)

Eleştiri Sorumluluğu (Yapı Kredi, 1994)

İki Yönlü Yozlaşma (Yapı Kredi, 1995)

Konuşan Toplum ( İyi Şeyler, 1996)

Dağlarda Yüreğim (Adam, 1996)

Özgünlük Avı (Yapı Kredi, 1996)

Sömürüsüz Bir Dünya (Adam, 1998)

Çoğunluğun Gücü (Adam, 1998)

Duyumsanmayan Karanlık (Yapı Kredi, 1998)

Biçemden Biçeme (Yapı Kredi, 1999)

Yaşlı Bir Şaire Mektuplar (Adam, 1999)

Aykırılıklar (Adam, 2000)

Yaşam öyküsü:

Nâzım Hikmet (Adam, 2000)

Çeşitli:

Tartışmalar (Adam, 2001)

Aydınlar Sözlüğü (Adam, 2001)

Konuşmalar (T.İ.B. Kültür Yayınları, 2002)

İncelemeler (Adam, 2002)

Nasrettin Hoca Fıkraları (T.İ.B. Kültür Yayınları, 2002)

Kitap Eleştirileri (Adam, 2002)

Yaşamı, sanatı, yapıtları dizisi:

Yunus Emre (De, 1976; YKY, 1999)

Şinasi (De, 1977; YKY, 1999)

Pir Sultan (De, 1977; YKY, 1999)

Karacaoğlan (De, 1977; YKY, 1999)

Ahmet Haşim (De, 1977; (YKY, 1999)

Tevfik Fikret (De, 1979; YKY, 1999)

Namık Kemal (Yapı Kredi, 1999)

Köroğlu (Yapı Kredi, 2001)

Dadaloğlu (Yapı Kredi, 2002)

Antoloji:

Memet Fuat'ın Seçtikleri-Türk Edebiyatı (yıllıklar, De, 1963'ten 1972'ye 10 cilt)

İlkokul Çocukları İçin Şiirler (De, 1968; Adam, 1999)

Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi I - II (Adam, 1985; genişletilmiş basımı Adam, 1999)

Dünya Yazınından Çeviri Şiirler (Adam, 1992)

Dünya Yazınından Seçilmiş Kısa Oyunlar I - II (Adam, 1993)

Dünya Yazınından Seçilmiş Kısa Öyküler (Adam, 1993)

Türk Yazınından Seçilmiş Çocuklar İçin Şiirler (Adam, 1993)

Türk Yazınından Seçilmiş Denemeler (Adam, 1993)

Türk Yazınından Seçilmiş Eleştiri Yazıları (Adam, 1993)

Seçme Şiirler:

Nâzım Hikmet (Adam, 1997)

Orhan Veli (Adam, 1997)

Oktay Rifat (Adam, 1997)

Cahit Külebi (Adam, 1997)

Edip Cansever (Adam, 1997)

Sabri Altınel (Adam, 1997)

Cahit Irgat (Adam, 1998)

Melih Cevdet Anday (Adam, 2000)

Can Yücel (Adam, 2000)

Tiyatro:

Tiyatro Tarihi (Varlık, 1961; MSM Yayınları, 2000)

Her Yer Tiyatrodur (Yapı Kredi, 1997)

Spor:

Voleybol (Adam, 1983, Mehmet Bengü adıyla)

Albüm:

Nâzım Hikmet - Portreler (Yapı Kredi, 2001)

İnceleme:

A'dan Z'ye Nâzım Hikmet - Portreler (Yapı Kredi, 2002)

Günce:

Ölünceye Kadar I, II (Adam, 2003)

Mektup derlemeleri:

Nâzım ile Piraye (De, 1975; Adam, 1998)

Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar (De, 1968; Adam, 1998)

Piraye'ye Mektuplar (Adam, 1998)

Çeviriler:

Şiir:

Seçme Şiirler (Walt Whitman, "Çimen Yaprakları" adıyla 1954; Yön Yayıncılık, 1992)

Çimen Yaprakları (Walt Whitman, Adam Yayınları, 2003)

Roman:

Alın Yazısı (Erskine Caldwell, Varlık, 1954; Adam, 1994)

Öykü:

Kuyudaki Zenci (Erskine Caldwell, Yeditepe, 1953; Adam, 1994)

Ateş Yakmak (Jack London, Yeditepe, 1953; Adam, 1992)

Ölü Albayın Kızları (Katherine Mansfield, Varlık, 1953; Adam, 1991)

Kasımpatları (John Steinbeck, Yeditepe, 1953; Adam, 1992)

Gece Ağacı (Truman Capote, Varlık, 1954; Adam, 1989)

Denizin Değiştirdiği (Ernest Hemingway, Yeditepe, 1954; De, 1985; Adam, 1992)

Morgue Sokağı Cinayeti (Edgar Allan Poe, Varlık, 1954; Adam, 2000)

Yoksul İnsanlar (William Saroyan, Varlık, 1961; Adam, 1990)

Kısa Oyun:

Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü (Federico Garcia Lorca, De, 1960)

Kulaktan Kulağa (Lady Augusta Gregory, De, 1961)

Çağrılmadan Gelen (Maurice Maeterlinck, De, 1961)

İstiridye ile İnci (William Saroyan, De, 1961)

Trenton ile Camden'e Mutlu Yolculuk (Thornton Wilder, De, 1961)

Zavallı Aubrey (George Kelly, De, 1964)

ÖDÜLLERİ:

1959 Ataç Eleştiri Armağanı

1961 Türk Dil Kurumu Deneme-Eleştiri Ödülü ("Düşünceye Saygı" adlı kitabı ile)

1992 Sedat Semavi Ödülü ("Çağdaşımız Makyavel" adlı kitapla)

1995 Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

1996 Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü Altın Madalyası

1997 Yaşasın Edebiyat Dergisi'nin yaptığı soruşturmada yılın kitabı (Çağdaşımız Makyavel adlı eseri)

2000 Dünya Kitap Eki'nin oluşturduğu yargıcılar kurulunca Yılın Telif Kitabı (Nazım Hikmet adlı eseri)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Memet Fuat'ın üvey babası olan Nazım Hikmet'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

YAŞAMAYA DAİR (1-2-3)

 

1

Yaşamak şakaya gelmez,

büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın

bir sincap gibi mesela,

yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,

yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

Yaşamayı ciddiye alacaksın,

yani o derecede, öylesine ki,

mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,

yahut kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuarda

insanlar için ölebileceksin,

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde.

Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,

yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,

hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,

ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,

yaşamak yanı ağır bastığından.

(1947)

 

2

Diyelim ki, ağır ameliyatlık hastayız,

yani, beyaz masadan,

bir daha kalkmamak ihtimali de var.

Duymamak mümkün değilse de biraz erken gitmenin kederini

biz yine de güleceğiz anlatılan Bektaşi fıkrasına,

hava yağmurlu mu, diye bakacağız pencereden,

yahut da sabırsızlıkla bekleyeceğiz

en son ajans haberlerini.

Diyelim ki, dövüşülmeye değer bir şeyler için,

diyelim ki, cephedeyiz.

Daha orda ilk hücumda, daha o gün

yüzükoyun kapaklanıp ölmek de mümkün.

Tuhaf bir hınçla bileceğiz bunu,

fakat yine de çıldırasıya merak edeceğiz

belki yıllarca sürecek olan savaşın sonunu.

Diyelim ki hapisteyiz,

yaşımız da elliye yakın,

daha da on sekiz sene olsun açılmasına demir kapının.

Yine de dışarıyla birlikte yaşayacağız,

insanları, hayvanları, kavgası ve rüzgarıyla

yani, duvarın ardındaki dışarıyla.

Yani, nasıl ve nerede olursak olalım

hiç ölünmeyecekmiş gibi yaşanacak...

(1948)

 

3

Bu dünya soğuyacak,

yıldızların arasında bir yıldız,

hem de en ufacıklarından,

mavi kadifede bir yaldız zerresi yani,

yani bu koskocaman dünyamız.

Bu dünya soğuyacak günün birinde,

hatta bir buz yığını

yahut ölü bir bulut gibi de değil,

boş bir ceviz gibi yuvarlanacak

zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.

Şimdiden çekilecek acısı bunun,

duyulacak mahzunluğu şimdiden.

Böylesine sevilecek bu dünya

'Yaşadım' diyebilmen için...

(1948)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Tatvan'ın Kurtuluş Günü:

16 Şubat 1918 tarihi Bitlis'in Tatvan ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Tatvan ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Şubat 600 - Papa I. Gregorius, hapşıran kişiye "Tanrı seni kutsasın" denebileceğine karar verdi.

16 Şubat 1872 - Beyoğlu Telgrafhanesi işçileri greve çıktı.

16 Şubat 1916 - Rus İmparatorluğu, Erzurum'u işgal etti.

16 Şubat 1918 - Litvanya, hem Rusya (Sovyetler Birliği) hem de Almanya'dan bağımsızlığını ilan etti.

16 Şubat 1920 - Balıkesir'in kuzeyinde, Manyas ve Gönen bölgelerinde ikinci Ahmet Anzavur isyanı başladı. (İsyan 16 Nisan'da bastırıldı.)

16 Şubat 1925 - Türkiye'de sivil ve askeri havacılığı desteklemek amacıyla, sonraları "Türk Hava Kurumu" adını alacak olan, "Türk Tayyare Cemiyeti" kuruldu.

16 Şubat 1926 - Mustafa Kemal'in de olduğu heyet, Ankara'da Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin yeni binasını açtı.

16 Şubat 1937 - Wallace Carothers, naylonun patentini aldı.

16 Şubat 1948 - Pertev Naili Boratav, Muzaffer Şerif Başoğlu ve Niyazi Berkes sosyalist oldukları gerekçesiyle üniversiteden uzaklaştırılmışlardı. Danıştay, görevlerine iade etti.

16 Şubat 1949 - Türkiye'de ilkokulların dördüncü ve beşinci sınıflarında, din dersi okutulmaya başlandı.

16 Şubat 1950 - Yeni Seçim Kanunu, ikinci defa görüşülerek kabul edildi. Buna göre seçimler tek dereceli, genel, eşit ve gizli oy, açık tasnif ilkeleri ile yapılacak, çoğunluk sistemine göre ve adli teminat altında yürütülecek.

16 Şubat 1953 - Türkiye-ABD arasında, telefon hattı açıldı.

16 Şubat 1959 - Fidel Castro, Fulgencio Batista'nın Küba Devrimi sonucu 1 Ocak'ta Başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, Küba Devlet Başkanı oldu.

16 Şubat 1961 - Explorer 9, NASA tarafından uzaya fırlatıldı.

16 Şubat 1968 - Haleyville'de (Alabama, ABD) ilk "911" acil telefon sistemi çalışmaya başladı.

16 Şubat 1969 - 6. Filoyu protesto için düzenlenen "Amerikan Emperyalizmine Karşı İşçi Mitingi"nde gösteri yapanlara, sağcı militanların "Müslüman Türkiye" sloganlarıyla saldırmasıyla başlayan olaylarda; Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan öldürüldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı. Bu olay tarihe "Kanlı Pazar" diye geçti.

16 Şubat 1973 - Rauf Denktaş, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcılığına seçildi.

16 Şubat 1976 - Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği Başkatibi Oktar Cirit, tabancayla vurularak öldürüldü. Saldırıyı ASALA üstlendi. (Bknz. 1976 Beyrut saldırısı)

16 Şubat 1977 - Bakanlar Kurulu'nun THY grevini erteleyen kararı, Danıştay tarafından oy çokluğu ile alınan kararla durduruldu.

16 Şubat 1978 - Danıştay, İsmail Cem'in TRT'nin yasal Genel Müdürü olduğuna karar verdi.

16 Şubat 1978 - Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, yabancı kaynaklı eşyaların satışının yasaklandığını açıkladı.

16 Şubat 1979 - İran'da İran İslam Devrimi sonrası Humeyni karşıtları, ardı ardına idam edildi.

16 Şubat 1979 - Vakıf Gureba Hastanesi, İstanbul'un üçüncü tıp fakültesi oldu.

16 Şubat 1980 - TBMM'den ilk kez 5 saat televizyon naklen yayını yapıldı.

16 Şubat 1981 - Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran, 8 yıl 9 ay hapse mahkûm edildi. Behice Boran, Kasım 1980'den beri yurt dışında bulunuyordu.

16 Şubat 1981 - 12 Eylül Darbesi'nden sonra kurulan Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyonu Başkanlığı, bir bildiri yayımladı; aralarında Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay'ın da bulunduğu 45 kişinin, 19 Mart tarihine kadar yurda dönmeleri çağrısında bulundu.

16 Şubat 1986 - Portekiz'de seçimler yapıldı. Mario Soares, 60 yıl sonra Portekiz'in ilk sivil Başkanı oldu.

16 Şubat 1988 - Türkiye'de 65 yaşındaki bir kanser hastası, TRT'deki "Zakkumla Kanser Tedavisi" programından etkilenerek, bahçesindeki zehirli zakkum bitkisini kaynatıp içince öldü.

16 Şubat 1989 - Danimarka'da yapılan karşılaşmada, İskoç rakibi Pat Clinton'u yenen boksör Eyüp Can, Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu oldu.

16 Şubat 1990 - Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kuruldu. Vakfın başkanlığına Yavuz Önen seçildi.

16 Şubat 1991 - 7 bin homoseksüel Londra Hyde Park'ta büyük bir miting düzenledi.

16 Şubat 1998 - Gümrük Birliği Ortak Komitesi'nin, 7. dönem toplantısı yapıldı.

16 Şubat 1998 - Çin Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Çan Kay Şek Uluslararası Havaalanı yakınlarında düştü: 202 kişi öldü.

16 Şubat 1999 - PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye güvenlik güçlerince, Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalanmasının ardından, örgüt taraftarları Avrupa çapında elçilik işgalleri ve rehin alma eylemlerine giriştiler.

16 Şubat 1999 - Bir zamanların Donanma atış şampiyonu olan Türk Deniz Kuvvetleri bünyesindeki TCG Alçıtepe (D-346) (eski USS Robert A. Owens (DD-827)) hurdaya ayrıldı.

16 Şubat 1999 - Özbekistan'nın başkenti Taşkent'te, Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a suikast girişimi yapıldı. Kerimov, saldırıdan şans eseri kurtuldu. Fakat 15 Özbek asker hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Saldırıyı Hizb ut-Tahrir üstlendi.

16 Şubat 2001 - Danıştay İdari Dava Dairesi Genel Kurulu, Aktaş Elektrik imtiyaz sözleşmesini hukuka aykırı buldu.

16 Şubat 2005 - İstanbul Bağımsız Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk, Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu.

16 Şubat 2005 - Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in, Türk Ticaret Bankası ihalesine fesat karıştırmak suçundan Yüce Divan'da yargılanmalarına başlandı.

16 Şubat 2006 - Çadırlardan oluşan Seyyar Ordu Cerrahi Hastaneleri'nin (Mobile Army Surgical Hospital, MASH) sonuncusu da, ABD ordusunda hizmetten kaldırıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Şubat 1731 - Marcello Bacciarelli, İtalyan ressam (ö. 1818)

16 Şubat 1834 - Ernst Haeckel, Alman zoolog (evrim teorisinin savunucularından ve evrime ilişkin yeni kuramların kurucusu) (ö. 1919)

16 Şubat 1848 - Octave Mirbeau, Fransız yazar (ö. 1917)

16 Şubat 1884 - Robert J. Flaherty, Amerikalı film yönetmeni ve yapımcı (ö. 1951)

16 Şubat 1888 - Ferdinand Bie, Norveçli atlet (ö. 1961)

16 Şubat 1893 - Mihail Tuhaçevski, Sovyet mareşal (II. Dünya Savaşı öncesinde Kızıl Ordu'nun modernleştirilmesini gerçekleştiren) (ö. 1937)

16 Şubat 1913 - Keriman Halis, Piyanist, model ve Türkiye'nin ilk Dünya güzeli (ö. 2012)

16 Şubat 1918 - Patty Andrews, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu (ö. 2013)

16 Şubat 1926 - John Schlesinger, İngiliz yönetmen (ö. 2003)

16 Şubat 1926 - Memet Fuat, Eleştirmen, yazar, eğitimci ve voleybol antrenörü (ö. 2002)

16 Şubat 1929 - Zihni Küçümen, Tiyatro sanatçısı, çevirmen ve yazar (ö.1996)

16 Şubat 1935 - Sonny Bono, Amerikan şarkıcı, oyuncu ve politikacı (ö. 1998)

16 Şubat 1936 - Fernando Solanas, Arjantinli film yönetmeni, senaryo yazarı ve politikacı (ö. 2020)

16 Şubat 1938 - Claude Jorda, Fransız hâkim.

16 Şubat 1941 - Kim Jong-il, Kuzey Kore'nin eski ulusal lideri (ö. 2011)

16 Şubat 1949 - Marc de Jonge, Fransız aktör (ö. 1996)

16 Şubat 1954 - Margaux Hemingway, Amerikalı model ve sinema oyuncusu (ö. 1996)

16 Şubat 1955 - Emine Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi.

16 Şubat 1958 - Ice-T, Amerikalı rapçi ve oyuncu.

16 Şubat 1959 - Hakan Oruçkaptan, Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı (ö. 2017)

16 Şubat 1962 - Levent İnanır, Sinema ve dizi oyuncusu.

16 Şubat 1970 - Serdar Ortaç, Türk pop müziği şarkıcısı.

16 Şubat 1978 - Faik Ergin, Oyuncu ve manken.

16 Şubat 1979 - Valentino Rossi, İtalyan motosiklet yarışçısı.

16 Şubat 1983 - Aslıhan Gürbüz, Tiyatro sanatçısı.

16 Şubat 1986 - Nevin Yanıt, Türk kısa mesafe koşucusudur, 2012 Londra Olimpiyatları beşincisi, 2012 ve 2010 Avrupa şampiyonu, kısa mesafe tarihinde olimpiyatlarda yarı final ve final gören ilk ve tek kadın atlet.

16 Şubat 1989 - Elizabeth Olsen, Amerikalı sinema oyuncusu.

16 Şubat 1996 - Nana Komatsu, Japon oyuncu ve manken.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Şubat 1279 - III. Afonso, Portekiz Kralı (d. 1210)

16 Şubat 1391 - V. İoannis, Bizans İmparatoru (d. 1332)

16 Şubat 1459 - Akşemseddin, II. Mehmed'in hocası (d. 1389)

16 Şubat 1892 - Henry Walter Bates, İngiliz doğabilimcisi ve kâşif (d. 1825)

16 Şubat 1899 - Félix Faure, Fransa'da Üçüncü Cumhuriyet'in altıncı cumhurbaşkanı (d. 1841)

16 Şubat 1901 - Édouard Delamare-Deboutteville, Fransız sanayici ve mühendis (d. 1856)

16 Şubat 1917 - Octave Mirbeau, Fransız yazar (d. 1848)

16 Şubat 1934 - Kaptanzade Ali Rıza Bey, Söz yazarı ve besteci (d. 1881)

16 Şubat 1963 - Salih Tozan, Oyuncu (d. 1914)

16 Şubat 1991 - Bülent Tarcan, Beyin cerrahı ve besteci (d. 1914)

16 Şubat 1993 - Mahir Canova, Tiyatro yönetmeni (d. 1914)

16 Şubat 1999 - Necil Kazım Akses, Türk senfonik müzik bestecisi (d. 1908)

16 Şubat 2000 - Lila Kedrova, Rus asıllı Fransız oyuncu (d. 1918)

16 Şubat 2013 - John Ayldon, İngiliz opera şarkıcısı (d. 1943)

16 Şubat 2015 - Lesley Gore, Amerikalı şarkıcı (d. 1946)

16 Şubat 2015 - Fikret Şeneş, Şarkı sözü yazarı (d. 1921)

16 Şubat 2016 - Butros Butros-Gali, Mısırlı diplomat ve Birleşmiş Milletler'in 6. Genel Sekreteri (d. 1922)

16 Şubat 2020 - Larry Tesler, Amerikalı bilgisayar bilimcisi (d. 1945)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?