GÜNAYDIN TÜRKİYE

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Emre, arkadaşına bir bilmece sormuş:

-"Biz dört kardeşiz, üçümüzün de bir kız kardeşi var. Toplam kaç kardeşiz?"

Arkadaşı:

-"Yedi." demiş.

-"Yanlış." demiş Emre.

-"Nasıl yanlış?" diye sormuş arkadaşı.

Emre cevap vermiş:

-"Doğru cevap beş olacaktı. Hepimizin bir kız kardeşi var çünkü."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum:

"Kötülerin yaptığı şeylerle baş etmeyi öğrenmek için, iyilerin psikoloğa gitmesi gerektiği tepetaklak bir dünyada yaşıyoruz." demiş August Pullman...

Psikoloğa gitmeyenler de bir şeylerle oyalanarak, yok sayarak vb. farklı yöntemlerle kendi kendilerini tedavi etmeye çalışıyorlar işte.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çocuğunuzu çok seviyor olabilirsiniz. Ama sevginizi göstermek açısından doğru yerde misiniz acaba? Sevildiğini, kendisine değer verildiğini hissetmek herkese güven ve mutluluk verir. Sözleriniz ve davranışlarınızla çocuğunuza onu karşılıksız olarak sevdiğinizi gösterin. Ona değerli bir birey olduğunu hissettirin. İyi, güzel, doğru şeyler yaptığı zaman takdir edin ve annesi veya babası olmaktan gurur duyduğunuzu söyleyin."

Sevgi görmeden, sevildiğini hissetmeden büyüyen çocukların hep bir tarafları eksik kalıyor.

Hayat denen yapbozu tamamlamaları mümkün olmuyor yani...

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Sigara içen insanlar genelde uyku problemi yaşar ve tek yastıkla rahat edemez."miş.

Keşke sigara içenlerin tek problemleri bu olsa.

Bir an önce bu zehirden kurtulmalarını diliyorum sigara tiryakilerinin...

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:  

İBB’den 63 bin 236 üniversiteliye eğitim yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 63 bin 236 üniversiteliye eğitim yardımı yaptı. Eğitim yardımı yapılan öğrencilerin hane gelirinin, yüzde 73.5’inin 2 bin 500 TL’nin altında; yüzde 24’ünde, 2 bin 500-4 bin TL arasında bulunduğu belirtildi. Pendik ilçesi, başvurularda ilk sırada yer aldı. Başvuruların kabul oranının en yüksek olduğu ilçe ise Sultanbeyli oldu. En fazla başvuru, Marmara ve İstanbul Üniversitesi’nden gerçekleşti. İBB İstanbul Planlama Ajansı bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi üniversite öğrencileri için verilen İBB eğitim yardımına ilişkin verileri derledi.

Açıklanan verilere göre:

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımına 18 Kasım - 24 Kasım 2019 ve 15 Eylül - 14 Ekim 2020 tarihleri arasında 279 bin 997 öğrenci başvurdu. Başvuru şartları göz önüne alınarak bu öğrencilerin, 63 bin 236’sına eğitim yardımı imkânı sağlandı. Başvuranların yüzde 45’ini İstanbul’da okuyan, yüzde 55’ini İstanbul dışında okuyan öğrenciler oluşturdu.

Başvurusu kabul edilen öğrencilerin hane gelirleri, yüzde 73.5’inin, 2 bin 500 TL’nin altında; yüzde 24’ünün 2 bin 500 ve 4 bin TL arasında; yüzde 2.5’inin ise 4 bin TL üzerinde olduğu belirlendi. Yardım almaya ak kazananların, yüzde 54.4’ünü kadın, yüzde 45.6’sını erkekler oluşturdu.

Eğitim yardımı başvurusunun en çok yapıldığı beş ilçe ise sırasıyla; Pendik, Esenyurt, Bağcılar, Küçükçekmece, Ümraniye oldu. Pendik 16 bin 41 başvuru ile ilk sırada yer aldı. 4 bin 59 öğrenci ile en çok eğitim yardımının yapıldığı ilçe Bağcılar iken, bunu, Esenyurt ( 3 bin 681), Pendik (3 bin 398), Bahçelievler (3 bin 26) ve Küçükçekmece (3 bin 12) takip etti. İlçelere göre yapılan başvuruların kabul oranlarına bakıldığında ise yüzde 32,9 ile Sultanbeyli ilk sırada geldi. Sultanbeyli’yi, Arnavutköy ( yüzde 32,3), Sultangazi (yüzde 30,3) Esenler (yüzde 28) ve Bağcılar (yüzde 27,6) izledi.

En fazla başvuru, 21 bin 782 öğrenci ile Marmara Üniversitesi’nden gerçekleşti; yüzde 24.6’sı yardım aldı. En yüksek başvurunun gerçekleştiği diğer üniversiteler ise İstanbul Üniversitesi (18 bin 145), İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (11 bin 548), Yıldız Teknik Üniversitesi (11 bin 341) ve Kocaeli Üniversitesi (9 bin 897) oldu. Bu beş üniversiteyi sırasıyla Trakya Üniversitesi (8 bin 836 başvuru), İstanbul Teknik Üniversitesi (7 bin 731), Sakarya Üniversitesi (7 bin 235), Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (7 bin 205) ve İstanbul Medipol Üniversitesi (6 bin 55) takip etti.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı İstatistikleri, 2021 bilgilerine https://istatistik.istanbul/ adresinden ulaşabilirsiniz. (BirGün)

Batı’da kar çilesi, Doğu’da bahar havası

İstanbul'da etkili olan kar yağışının aksine kışla bütünleşen Ardahan'da bahar havası yaşanıyor. Son 30 yılın en sıcak kışının yaşandığı Ardahan’da gün içinde sıcaklık 6 derece oldu. Batı illerinin aksine bahardan kalma günlerden birini yaşayan Ardahan'da sıcak havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar araçlarını yıkayarak temizledi.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Ardahan’da, iki ay önce yüzeyi tamamen buz tutan Kura Nehri’nin buzları çözülmeye başladı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Ardahan’ın Göle ilçesinde doğan, kent merkezinden geçerek Gürcistan ve Azerbaycan’dan geçerek Hazar Denizi’ne dökülen Kura Nehri’nin yüzeyi, geçen Kasım ayı sonlarında buz tutmuştu. Ancak Ocak ayının ikinci yarısından itibaren havaların ısınarak mevsim normallerinin üzerine çıkması, buz tutan nehir, göllerin çözülmesine neden oldu. Hava sıcaklığının 6 dereceye kadar yükselmesiyle birlikte Şubat ayında buzlar iyice eridi.

Bölgede yapılan barajlar ve küresel ısınma nedeniyle kış mevsiminin geçmiş yıllara oranla çok kısa sürdüğüne işaret eden kentte yaşayan Alican Yıldız, “Şubat ayında Ardahan'da hava sıcaklığı artı 6 derece. Kura Nehri’ndeki buzlar çözülmüş. Doğunun aksine Batı'da ise kar yağıyor. İnşallah hava sıcaklığı bu şekilde gider. Batı'da yaşayanların Allah yardımcısı olsun diyoruz. Biz çok çektik, biraz da onlar çeksin” şeklinde konuştu. (İHA)

 İBB Meclisi'nde AKP grubundan Cemevi’ne engel

Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan ve 8 yıldır yasal statüye kavuşmayı bekleyen “İmam Hüseyin Cemevi”, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde AKP engeline takıldı. İBB Meclisi Şubat ayı toplantılarının son gününde, Sarıyer “İmam Hüseyin Cemevi’nin” bulunduğu parselle ilgili imar planı değişikliği teklifini görüştü. Sarıyer Belediye Meclisi’nin 2013 yılında aldığı kararla hazırlanan imar planı değişikliği teklifi 8 yıldır İBB’de bekliyordu. Boğaziçi SİT alanında kaldığı için birçok bürokratik engele takılan Cemevi ile ilgili plan değişikliği teklifi yeniden İBB Meclis gündemine geldi. 400 bin nüfuslu Sarıyer ilçesinde yaklaşık 100 bin Alevi yurttaşın yaşadığı ve Alevilerin kendi ilçelerinde ibadetlerini yapabileceği bir Cemevi bulunmadığı belirtilerek hazırlanan teklif, AKP grubunun engeline takıldı. Konuyla ilgili olarak hazırlanan İmar Komisyonu Raporunda, “Plan değişikliği teklifi incelenmiş olup; İstanbul 3 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 4 Aralık 2018 tarihli görüşü doğrultusunda komisyonumuzca uygun görülmemiştir” denildi. Teklifle ilgili konuşan İBB CHP Meclis Üyesi Nizamettin Günel şunları söyledi:

“Ne yazık ki bu dönemde 3 no’lu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun görüşü doğrultusunda İBB Meclisi’nde AK Partili Meclis üyelerinin oylarıyla bu reddediliyor. Şu anda orada bir cemevi var. Sarıyer’de tek cemevi. 100-150 bin Alevi yurttaşın yaşadığı bir yerde tek cemevi için verilen bu kararı doğru bulmuyorum. Bunun yeniden değerlendirilmesi bizim için çok önemlidir.”

İBB AKP Meclis üyesi Saim Kadıoğlu ise Sarıyer’de bulunan bu parselin sit alanı olduğunu ve planlanırken önce İBB, ardından Koruma Kurulu sürecinin olduğunu belirtti. AKP çoğunluğunun hazırladığı olumsuz rapor, İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. CHP rapora ret oyu verdi.(BirGün)

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, Halk Ekmek büfesini kaldırdı

AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin, İBB’ye ait Halk Ekmek büfesini yerinden kaldırmasının ardından İBB'den yeni hamle geldi. AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin, İBB’ye ait Halk Ekmek büfesini yerinden kaldırdığı bildirildi. İBB, kaldırılan alana yakın bir yerde bulunan İBB kontrolündeki alana yeni bir büfe koydu. İBB Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, ''Halkın ekmek davasından asla vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

''Dün Sancaktepe Belediyesi zabıta ekipleri tarafından kaldırılan Halk Ekmek Satış Büfesi bugün İBB kontrolündeki alana yeniden kuruldu. Kar-Kış demeden halkımızı kaliteli ve ucuz ekmekle buluşturmaya çalışan Özgen Nama ve Halk Ekmek çalışanlarına sonsuz teşekkürler.”

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı

Corona virüsü tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bugün son yolculuğuna uğurlandı. Topbaş için Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazı öncesinde bir dönem başkanlığını yaptığı Beyoğlu Belediyesi ve 13 yıl boyunca yönettiği İBB Başkanlığı’nda törenler düzenlendi.

Kadir Topbaş için ilk tören 1999-2003 yılları arasında başkanlığını yaptığı Beyoğlu Belediyesi'nde düzenlendi. Topbaş'ın cenazesi daha sonra, 13 yıl boyunca yönettiği İBB'nin Saraçhane'deki Başkanlık Binası'na getirildi. İBB binasına Kadir Topbaş'ın fotoğrafları asıldı. Topbaş için başkanlık binasının önünde kurulan çadırda tören düzenlendi. Törende, Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş, çocukları Kübra Kavurmacı, Hüseyin ve Ömer Topbaş ile akrabaları taziyeleri kabul etti. Törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP'li ve CHP'li milletvekilleri, eski ve yeni İBB üst düzey yöneticileri katıldı. Törende İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu birer konuşma yaptı. İmamoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

– Ne yazık ki Covid 19 tedavisinin ardından kaybettiğimiz Kadir Topbaş beyefendiyi hep beraber uğurlayacağız. Az önce bahsettiğim onuru çok kıymetli Kadir Topbaş tam dört kez yaşamıştır. Birisi Beyoğlu Belediye Başkanlığı, 3’ünü de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaşamıştır. Bu özelliğiyle gerçekten hem İstanbul, hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurumu için çok özel bir yere sahiptir. Bizler ve eminim ki bütün İstanbullular ve İBB kurumu fertleri kendisini her zaman şükranla anacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kadim bir kurumdur, tarihi bir kurumdur, önemli kurumsal bir geleneğe de sahiptir.

– Bu anlamda da çok büyük ve güzel bir aile olduğunu da buradan ifade etmek isterim. Dolayısıyla Kadir Topbaş beyefendi her zaman bu kadim kurumda çok güzel duygularla hak ettiği saygıyı görecek ve her zaman saygıyla, şükranla anılacaktır. Böylesi bir geçmişe, kaliteye ve kimliğe sahip olması elbette başta eşi olmak üzere bütün ailesi olarak da gurur vesilesidir. Bu bağlamda yakınlarına, sevenlerine, bütün dostlarına ve hemşerilerine başsağlığı diliyorum. İstanbul’a bize göre 20 yıl hizmet etmiştir, Allah ondan razı olsun. Mekanı cennet olsun, umarım güzel duygularıyla bizlerle vedalaşmıştır. Kendisini saygıyla minnetle bir kez daha anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı'nın Kuran-ı Kerim okuyup dua etti. Duaların ardından Topbaş'ın cenazesi, son yolculuğuna uğurlanacağı Fatih Camii'ne doğru yola çıktı. Törenin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, Topbaş ailesini bir süre makamında ağırladı.

Topbaş'ın İstanbul Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı.

2004-2017 arasında üç dönem boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan ve görevinden tartışmalı şekilde 2017'de istifa eden Kadir Topbaş, 16 Kasım'dan beri Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede 13 Şubat'ta hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a HES oyunu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın il kongresi için gittiği memleketi Rize’de HES yüzünden kuruyan dereleri görmemesi için suyun şirket tarafından bırakıldığı iddia edildi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize Güneysu'da yapılan hidroelektrik santralinin (HES) deneme üretimine başlamasıyla birlikte yaklaşık bir aydır su bırakılmayan Gürgen Deresine sürpriz bir şekilde yeniden su verilmesi şaşkınlık yarattı. Yöre halkının aylardır yürüttüğü mücadeleye rağmen derelere su vermeyen HES şirketinin bir anda suyu bırakmasının arka planında ‘HES oyunu' olduğu ileri sürüldü. HES'lere iptal davası açan Handüzü Yaylası Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender şirketin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize'ye yaptığı ziyaret nedeniyle suyu bıraktığını, bugüne kadar yanlış bilgilendirilen Cumhurbaşkanı’na sanki su her zaman akıyormuş gibi bir görüntü verilmek istendiğini söyledi. HES'in iptal davasının 17 Şubat'ta görüşüleceğini belirten Kalender, HES'lerin iptal edilmemesi halinde bölgede çay dahil birçok bitki üretiminin tehlikeye gireceğini söyledi. Dernek Başkanı Ceyhun Kalender, yapımı devam eden HES'lerin akarsuları kurutarak Karadeniz'in sonunu getireceği uyarısında bulundu. Bölgede devam eden 12 HES projesinin durdurulması için davalar açtıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın komşu köyünde yapılan Alicik HES'in iptali için açılan davanın da 17 Şubat'ta Rize İdare Mahkemesi’nde görüşülerek karara bağlanacağını belirten Kalender, şu bilgileri verdi:

– İlk bilirkişi raporu HES'lerin bölgeye vereceği zararı bilimsel bir şekilde anlatıyordu. Ancak sonradan yazılan raporlarda bilimsellik yok oldu. Halkın HES'lere yönelik haklı tepkileri üzerine şirket sanki yol yapıyormuş gibi projeye başladı. Yol bitip de borular gelmeye başlayınca kandırıldığımızı anladık, tepkimizi gösterdik. Şirket son bir aydır Alicik HES'te deneme üretimine başlayınca derelerimiz bir anda kurudu. Yüzde 20 su bırakılması gerektiği halde yüzde 10 bile su gelmiyordu. Önceki gün suyu bir anda bıraktılar. Anladık ki Cumhurbaşkanı Erdoğan il kongresi için Rize'ye gelecek.

– Halkın HES tepkisi büyük, olayı yerinde görmek ister de kuru dereleri görürse projeleri durdurur diye suyun bırakıldığını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı gidince suyu tekrar tutup derelerimizi kurutacaklar. Cumhurbaşkanına Rize'deki AKP'li siyasiler ve kamu görevlilerinin yanlış bilgi verdiğini düşünüyoruz. AKP'nin yüzde 96 oy aldığı köyün susuzluğa terk edildiğini Cumhurbaşkanının bilmediğini düşünüyoruz ve kendisini buraya davet ediyoruz.

Davanın avukatı Remzi Kazmaz da dört yıl önce çevre koşullarına uymadığı için iptal edilen HES'ler için ÇED olumlu kararı alınıp işe başlanmasına anlam verilemediğini söyledi. Tüm çevre dostları ve Rize halkını Rize'nin ve tüm Karadeniz'in geleceğini belirleyecek 17 Şubat’taki duruşmaya beklediklerini belirten Kazmaz, “Eğer bu dava kaybedilirse Karadeniz'deki tüm çevre düşmanı projelerin önü açılacak. HES'ler yüzünden kuruyan dereler çevreyi artık nemlendiremeyecek. Nem olmayan yerde çay yetişmez. Rize hem en kritik içme suyunu hem çayını kaybedecek” dedi. (Sözcü)

Kavala, Ayşe Buğra’nın hedef gösterilmesi ardından ilk kez konuştu: Ben de ülkem için üzülüyorum

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala ve gazeteci- yazar Ahmet Altan ile görüştü. Çakırözer aracılıyla mesaj gönderen Kavala, beraat kararının bozulduğu Gezi davası v 15 Temmuz darbe ‘girişiminin planlayıcısı ve casusluk suçlamalarıyla’ yargılandığı davanın birleştirilmesiyle ilgili “Benimle ilgili davalar baştan beri hukuki bir süreç olmaktan uzaktı. Gelinen noktada maalesef bir tiyatro halini aldı. Hukuksuzluk, adaletsizlik tiyatrosuna dönüştü” dedi. Yeni atanan rektöre karşı, barışçıl protestolarını yürüten Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine de Silivri’den dayanışma mesajı gönderen Kavala, “Eşim Ayşe Buğra gibi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri gibi ben de ülkem için üzülüyorum” diye konuştu.

Çakırözer, dört buçuk yıldır süredir Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan ile de görüştü. 2016 Eylül ayından bu yana tutuklu bulunan ve 2019 sonunda verilen tahliye kararının ardından yeni tutuklama kararı ile yeniden Silivri Cezaevi’ne konan Altan’ın itirazı ise 13 aydır Yargıtay’da bekliyor.

Çakırözer ziyareti sonrasında şu değerlendirmede bulundu:

“Osman Kavala hakkındaki bir beraat, iki tahliye, bir AİHM ve bir Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararına rağmen yaklaşık 4 yıldır cezaevinde. Kavala’nın tutukluluğu Türkiye’de demokrasinin turnusol kağıdıdır. Ahmet Altan sadece yazılarından dolayı dört buçuk yıldır cezaevinde. Dosyası son bir yıldır keyfi biçimde Yargıtay’da bekletiliyor. Terör örgütü üyeliğinden hüküm giyenler bile ondan az yatıp çıktı. Hakimlerin karar verirken uymaları gereken hukuk güvenliği, insan onuru ve makul süre ilkeleri nerede kaldı? Kavala, Ahmet Altan, Selahattin Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların cezaevinde tutulduğu her gün yeni bir hak ihlalidir. Onlar zindanlarda tutulduğu sürece Türkiye’de hukuk devletinden bahsetmek mümkün olamaz. Yeni Anayasadan bahsedenler öncelikle mevcut Anayasaya uyarak, tarafı olduğumuz AİHM kararlarına tam uyum sağlamalıdır. Siyasi tutuklular bir an önce özgürlüklerine kavuşmalıdır” dedi. (BirGün)

 

Korona haberlerine gelince:

 

KKTC tam kapanma kararını uzattı

KKTC'de Koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 Şubat tarihinde sona erecek olan kadar tam kapanma kararı 22 Şubat'a kadar uzattı. KKTC Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararı Başbakan Ersan Saner, duyurdu. Saner'in açıklamalarına göre, 15 Şubat'ta sona erecek olan tam kapanma kararı alınan yeni karar doğrultusunda 22 Şubat Saat 05.00'e kadar uzatıldı. Paket servis hizmeti yapan işletmeler 11.00 -21.00 saatleri arasında açık olacak. (TurizmNews)

Japonya, BioNTech-Pfizer'ın Kovid-19 aşısına resmi onay verdi

Japonya, ilaç üreticisi BioNTech-Pfizer'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ülke içinde kullanımını resmi olarak onayladı. Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı, 12 Şubat'ta yeşil ışık yaktığı BioNTech-Pfizer üretimi Kovid-19 aşısının yerel kullanımını uygun bulduğunu açıkladı. Aralık 2020'de başvurusu yapılan BioNTech-Pfizer aşısı, Japonya'da Kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanmasına onay verilen ilk aşı oldu. Ülkede, 16 yaş üstüne 3 hafta aralıkla ikişer doz şeklinde uygulanması planlanan BioNTech-Pfizer aşısının, 400 bin dozluk ilk kısmını Japonya hafta içinde teslim almıştı.

AstraZeneca onay bekliyor

İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca, geliştirdiği aşının kullanım onayı için 5 Şubat'ta Bakanlığa başvuru yapmıştı. Başvuruya göre, Japonya’da Ağustos 2020’de başlanan klinik test sonuçları Mart sonuna doğru Bakanlığa teslim edilecek. Bakanlık, ülke dışı ve içinde verileri karşılaştırarak aşının etkisi ve güvenilirliğine karar verecek.

Toplam 310 milyon aşı sipariş edildi

Halihazırdaki takvime göre, Mart ortasında ülke geneli 3,7 milyon sağlık çalışanının, Nisan'da 65 yaş üstü kişilerin aşılanmasına başlanacak. Hükümet 157 milyon kişiye yetecek dozu kapsayan toplam 310 milyon aşının BioNTech-Pfizer, AstraZeneca ve Moderna firmalarından sipariş edildiğini açıklamıştı. Bu yılın ilk yarısında ülkenin toplam nüfusu için aşı tedariki hedefleniyor. (AA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Hilmi Yavuz'un bir şiirini paylaşmak istiyorum:

ŞİMDİ NEDENSE

şimdi nedense her şeyde

ansızın dağılan kelebek tadı

biliyorsun en bakımlı bahçe

sessizliktir

gülüşler oraya sürgün edildi

acıların kardeş olduğunu

kimse anlayamadı

sevdalarda olsun, ilkyaz ölümlerinde olsun

geçit vermeyen akarsu olmaz

gülün kendini işlemek için

çırağı ya da ustası yoktur

çocuklar! bağışlayın beni

sözlerimi boz üveyiklerin

hırçın tuzuna batırıp bakın

hüzünden daha kötü bir yol açıcı olabilir mi?

şimdiye kadar olmadı

ama şimdi, nedense, her şeyde

ansızın dağılan kelebek tadı

#HilmiYavuz

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü

15 Şubat günü; Uluslararası Kanserli Çocuklar Ebeveyn Örgütleri Konfederasyonu ve Dünya Çocukluk Çağı Kanseri Vakfı gibi kurumların öncülüğünde her yıl, dünyada "Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu gün farkındalık yaratma amacıyla çeşitli etkinliklerle değerlendirilmektedir. Amaç, dünya kamuoyunun dikkatini çocuklarda kanser olgusuna çekmek, hızla artan çocukluk çağı lösemileri ve diğer kanser türleri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, deneyimleri paylaşmak, ortak çözüm yolları üretmek ve kansere yol açan olası tehlikelere karşı gerekli uyarıları yapmaktır.

Tüm kanserle savaşan çocuklarımıza "geçmiş olsun" diyor, tez şifa, mücadele gücü ve ailelerine de kolaylıklar diliyorum.

Maçka'nın Kurtuluş Günü:

15 Şubat 1918 tarihi Trabzon'un Maçka ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Maçka ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Gümüşhane'nin Kurtuluş Günü:

15 Şubat 1921 tarihi Gümüşhane ilinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Gümüşhane ilinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö. 15 Şubat 399 - Socrates, ölüm cezasına çarptırıldı.

15 Şubat 360 - Ayasofya'nın öncülü olan Büyük Kilise, aynı noktada inşa edildi. 5. yüzyılın ilk yıllarına kadar ayakta kaldı.

15 Şubat 1637 - III. Ferdinand, Kutsal Roma İmparatoru oldu.

15 Şubat 1898 - İspanya-Amerika Savaşı: Bir Amerikan gemisi, Havana (Küba) limanında infilak ederek battı; 260'tan fazla kişi öldü. Olaydan İspanya'yı sorumlu tutan ABD, iki hafta sonra İspanya'ya savaş açtı.

15 Şubat 1924 - İzmir’de harp oyunları yapıldı.

15 Şubat 1933 - Giuseppe Zangara isimli bir kişi, Miami'de ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt'e suikast yapmak istedi, ancak Chicago Belediye Başkanı Anton J. Cermak'ı yaraladı. Cermak, aldığı yaraların etkisiyle 6 Mart 1933'te öldü.

15 Şubat 1947 - Rodos ve On İki Adalar Yunanistan'a verildi.

15 Şubat 1949 - 1200 Musevi, Türkiye'den Filistin'e göç etmek için başvurdu; göç edenlerin sayısı 10.000'i geçti.

15 Şubat 1950 - SSCB ve Çin, ortak savunma antlaşması imzaladı.

15 Şubat 1961 - Belçika'da Sabena Havayollarına ait bir yolcu uçağı düştü, 73 kişi öldü. Uçakta, ABD buz pateni takımı da bulunuyordu.

15 Şubat 1965 - Kanada'nın yeni bayrağı olarak, kırmızı beyaz yaprak tasarımı kabul edildi.

15 Şubat 1969 - Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) tarafından düzenlenen "Büyük Eğitim Yürüyüşü" Ankara'da yapıldı ve binlerce öğretmen bozuk eğitim düzenini protesto etti. "Halkımızı sömürüden kurtaracağız" diye slogan attı.

15 Şubat 1970 - Dominik Cumhuriyeti'ne ait DC-9 tipi bir yolcu uçağı, Santo Domingo'dan kalktıktan bir süre sonra denize düştü: 102 kişi öldü.

15 Şubat 1971 - ABD'nin Ankara Balgat'taki tesislerinde görevli Çavuş James Finley kaçırıldı. Finley, 17,5 saat sonra serbest bırakıldı.

15 Şubat 1971 - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi sağ görüşlü bir grup öğrenci tarafından işgal edildi, İstanbul'daki Kadırga Yurdu'na patlayıcı madde atıldı, Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ndeki Kennedy Anıtı havaya uçuruldu.

15 Şubat 1975 - Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der), 7 ilde "hayat pahalılığı ve faşizmi protesto" toplantıları düzenledi. Toplantılar saldırıya uğradı; 1 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

15 Şubat 1979 - Türkiye Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu kuruldu.

15 Şubat 1982 - Bir petrol çıkarma platformu, Newfoundland açıklarında fırtına nedeniyle battı, 84 kişi öldü.

15 Şubat 1989 - Sovyetlerin Afganistan'da 9 yıl süren askeri varlığı, son Sovyet Birliklerinin çekilmesiyle sona erdi. Savaşta, 15 bin kadar Rus askerinin yanı sıra, yaklaşık 1 milyon Afgan hayatını kaybetti, 5 milyon Afgan, ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.

15 Şubat 1995 - Hacker Kevin Mitnick, ABD'nin bazı en güvenli bilgisayar sistemlerine izinsiz girmek suçundan FBI tarafından tutuklandı.

15 Şubat 1996 - Kardak kayalıklarına düzenledikleri operasyonla adlarını duyuran SAT komandolarını taşıyan bir helikopter, Ege Denizi'nde düştü; 5 asker öldü.

15 Şubat 1999 - PKK lideri Abdullah Öcalan, Türk güvenlik güçleri tarafından Kenya'da yakalandı.

15 Şubat 1999 - Ekşi sözlük kuruldu.

15 Şubat 1999 - Eskişehir Cezaevi'nde "Karagümrük Çetesi" olarak tanınan bir grup Mustafa Duyar'ı öldürdü, Selçuk Parsadan'ı yaraladı. Mustafa Duyar Özdemir Sabancı'yı öldürmekten, Selçuk Parsadan ise örtülü ödenek davasından hüküm giymişti.

15 Şubat 2002 - Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nde (ISAF), yer alacak olan Türk Kuvvetinin ilk bölümü Kabil'de göreve başladı.

15 Şubat 2005 - Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, AKP'den ve Bakanlık görevinden istifa etti.

15 Şubat 2005 - Video paylaşım sitesi, YouTube kuruldu.

15 Şubat 2006 - Emeklilere vergi iadesi için fiş toplanmasına son veren kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 Şubat 2009 - İstanbul Kadıköy Meydanında, birçok sol parti ve sendika işsizliğe ve krize karşı yaklaşık 50.000 kişinin katılımıyla bir eylem düzenledi.

15 Şubat 2012 - Honduras'ın Comayagua kentindeki ceza evinde çıkan yangında 357 kişi öldü, 80 mahkûm ağır yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

15 Şubat 1564 - Galileo Galilei, İtalyan bilim adamı (ö. 1642)

15 Şubat 1710 - XV. Louis, Fransa Kralı (ö. 1774)

15 Şubat 1724 - Peter von Biron, Kurlandiya Dükalığı'nın son dükü (ö. 1800)

15 Şubat 1739 - Alexandre Théodore Brongniart, Fransız mimar (ö. 1813)

15 Şubat 1748 - Jeremy Bentham, İngiliz filozof ve hukukçu (Pragmatizm'in kurucusu olarak kabul edilen) (ö. 1832)

15 Şubat 1856 - Emil Kraepelin, Alman psikiyatrist (ö. 1926)

15 Şubat 1861 - Charles Edouard Guillaume, Fransız fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1938)

15 Şubat 1873 - Hans von Euler-Chelpin, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1964)

15 Şubat 1874 - Ernest Shackleton, İrlandalı-İngiliz kâşif (ö. 1922)

15 Şubat 1880 - Ali Sami Boyar, Ressam (ö. 1967)

15 Şubat 1907 - Cesar Romero, Amerikalı aktör (ö. 1994)

15 Şubat 1909 - Miep Gies, Hollanda vatandaşı (II. Dünya Savaşı sırasında Anne Frank ve ailesine yardım eden) (ö. 2010)

15 Şubat 1923 - Kemal Karpat, Tarihçi ve akademisyen (ö. 2019)

15 Şubat 1928 - Pietro Bottaccioli, İtalyan piskopos ve din adamı (ö. 2017)

15 Şubat 1932 - Seyyid Ahmet Arvâsî, Toplum bilimci, pedagog ve yazar (ö. 1988)

15 Şubat 1938 - Vasıf Öngören, Oyun yazarı (ö. 1984)

15 Şubat 1940 - İsmail Cem İpekçi, Siyasetçi, eski bakan (ö. 2007)

15 Şubat 1944 - Cahar Dudayev, Çeçen asker ve siyasetçi (ö. 1996)

15 Şubat 1944 - Zeynel Abidin Erdem, İş adamı.

15 Şubat 1945 - Douglas Hofstadter, Amerikalı bilim adamı.

15 Şubat 1946 - Yves Cochet, Fransız yazar ve politikacı.

15 Şubat 1946 - Zeynep Oral, Yazar ve gazeteci.

15 Şubat 1949 - Esat Oktay Yıldıran, Türk asker (ö. 1988)

15 Şubat 1951 - Jane Seymour, İngiliz sinema oyuncusu.

15 Şubat 1952 - Sezai Aydın, Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.

15 Şubat 1953 - Miloslav Ransdorf, Çek politikacı (ö. 2016)

15 Şubat 1954 - Matt Groening, Amerikalı karikatürist ve Simpsonlar'ın yaratıcısı.

15 Şubat 1960 - Armen Mazmanyan, Ermeni yönetmen (ö. 2014)

15 Şubat 1963 - İsa Gök, Siyasetçi.

15 Şubat 1963 - Oğuz Çetin, Eski futbolcu ve teknik direktör.

15 Şubat 1965 - Metin Üstündağ, Karikatürist.

15 Şubat 1975 - Natik Ahund, Azeri sinema yönetmeni, yapımcısı ve senaristi.

15 Şubat 1984 - Francesca Ferretti, İtalyan voleybolcu.

15 Şubat 1986 - Ami Koshimizu, Japon seslendirme sanatçısı.

15 Şubat 1992 - İdo Tatlıses, Şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

15 Şubat 1731 - María de León Bello y Delgado, Katolik rahibe ve mistik (d. 1643)

15 Şubat 1740 - III. Abbas, Safevi hükümdarı (d. 1732)

15 Şubat 1781 - Gotthold Ephraim Lessing, Alman yazar (d. 1729)

15 Şubat 1869 - Mirza Esedullah Han Galib, Babür Dönemi şairi (d. 1797)

15 Şubat 1905 - Lewis Wallace, Amerikalı asker siyasetçi ve yazar (Amerikan İç Savaşı Birlik Kuvvetleri Generali) (d. 1827)

15 Şubat 1928 - Herbert Henry Asquith, İngiliz siyasetçi ve Birleşik Krallık Başbakanı (d. 1852)

15 Şubat 1946 - Malik Buşati, Arnavutluk Başbakanı (d. 1880)

15 Şubat 1958 - Numan Menemencioğlu, Diplomat, siyasetçi ve eski Dışişleri Bakanlarından (d. 1893)

15 Şubat 1965 - Nat King Cole, Amerikalı müzisyen (d. 1919)

15 Şubat 1979 - Zbigniew Seifert, Polonyalı müzisyen (d. 1946)

15 Şubat 1987 - Malik Aksel, Ressam ve yazar (d. 1901)

15 Şubat 1988 - Richard Feynman, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1918)

15 Şubat 1999 - Henry Way Kendall, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1926)

15 Şubat 2001 - Orhan Asena, Oyun yazarı (d. 1922)

15 Şubat 2002 - Sabih Şendil, Şair ve yazar (d. 1926)

15 Şubat 2003 - Faik Türün, Siyasetçi ve 12 Mart dönemi komutanlarından emekli orgeneral (d. 1913)

15 Şubat 2011 - İsmail Gülgeç, Karikatürist (d. 1947)

15 Şubat 2018 - Lassie Lou Ahern, Amerikalı oyuncu (d. 1920)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?