Fransa, daha önce coronaya yakalanan kişilere tek doz aşı önerdi

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 14 Şubat.

Bugün Sevgililer Günü.

O halde bu özel gününüzü kutlayarak başlayayım yazıma:

Sevgilisi olanın, olmayanın,

Olup da "Keşke olmasaydı" diyenlerin,

Yalnızlığıyla sevgili olmayı tercih edenlerin,

Yıllanmış olsalar da hâlâ sevgili kalmayı becerebilmiş evli çiftlerin,

Önümüzdeki yıl Sevgililer Günü'nü sevgilisiyle kutlamayı umut etmekten vazgeçmeyenlerin,

Ve en sevgililerim çocuklarımın, sevgili kardeşlerimin ve sevgili dostlarımın bu özel gününü kutluyorum.

Hep birlikte daha nice güzel günlere...

Yarın sabah saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var.(Yasaktan muaf olanlar hariç)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Madam Hayganuş'un kocası Agop ölmüş.

Hayganuş çok üzgün. Sevgili kocasının mezarının başında oturmuş ağıt yakıyormuş.

Komşuları, arkadaşları da elleri önlerinde bu dramatik anı saygı içinde sessizce izliyorlarmış.

Hayganuş:

-‘‘Ah Agop efendi ahh!.. Sen ne güzel, ne alim adam idin." diye başlamış ve devam etmiş.

"Fransızca bilir idin.

İngilizce'yi, Alamanca'yı fevkalade konuşur idin.

Sen edebiyattan, fizikten, kimyadan, riyaziyeden çok iyi anlar idin.

Şiir bilem yazar idin.''

İzleyenler suskunluk içinde Hayganuş'un susmasını bekliyorlarmış. Ama ölçüyü kaçıran  Hayganuş'un  Agop'a sıraladığı övgüler bir türlü bitmek bilmiyormuş.

Sonunda biri dayanamış ve patlamış:

-‘‘Yahu Madam Hayganuş, amma da büyüttün ha!.. Agop'u hepimiz tanır idik. Rahmetli hiç de dediğin gibi bir adam değil idi. Mesela, Fransızca filan bilmez idi. Şiir de yazmaz idi. Az biraz okuması, yazması var idi. Hepisi o kadar...''

Madam Hayganuş, komşusunun bu sözlerini duyunca hemen ağlamasını kesmiş ve başını kaldırarak gururlu bir sesle şöyle yanıt vermiş:

-‘‘Olsun. Heves eder idi.''

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Günlerce konuşmaz, yazmaz, aramaz, sormaz. Sonra gelir bir 'merhaba' der yine o kazanır." demiş Cemal Süreya...

Her zaman sevgi kazanmalı da, bence vefasız sevgililer kazanmamalı.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Sevgilinize parfüm alırken onun kişiliğini ve yaşam tarzını da göz önünde bulundurulmalısınız. Romantik, klasik, sportmen, bohem; sevgilinizin baskın özelliğinin hangisi olduğu önemlidir. Ayrıca özel hayatında olduğu kadar iş hayatında ve sosyal ortamlarda bırakmak istediği izlenimi de değerlendirmelisiniz. Genel olarak romantik kişiliğe sahip olanlara çiçeksi ve meyveli, klasik tarzdakilere baharatlı ve oryantal, spordan hoşlananlara aquatik parfümler alabilirsiniz. İyi bir parfümün çok pahalı olması gerekmemektedir. Parfüm seçme kurallarına uyar ve içgüdülerinizi takip ederseniz sevgiliniz için en doğru parfümü kolaylıkla seçebilirsiniz, bunun ille de en pahalı parfüm olması gerekmez.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Bilimsel verilere göre aşık olduğunuzda daha üretken bir insan haline geliyorsunuz. Aşık olduğunuzda gelecekle ilgili planlar yapmaya başlıyor, karşı tarafla bir bağ ve samimiyet kuruyorsunuz. Beyniniz bu yapıyı kendi günlük hayatınıza da geçiriyor. İşve günlük yaşantınızla ilgili uzun vadeli planlarınız artıyor, ayrıntılar üzerinden daha fazla durarak sorunları çözmeye daha odaklı bir insan haline geliyorsunuz.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş yaşamını yitirdi

Bir süredir koronavirüs tedavisi gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı AKP’li Kadir Topbaş 76 yaşında yaşamını yitirdi. Topbaş için yarın öğlen namazı vakti Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleneceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda siyasi isim Topbaş'ın ardından bir mesaj yayınlayarak, başsağlığı diledi. 76 yaşındaki Kadir Topbaş, 16 Kasım'dan itibaren koronavirüs dolayısıyla Amerikan Hastanesi'nde tedavi görüyordu. 4 Aralık'ta yoğun bakıma alınan Topbaş, durumunun ağırlaşması üzerine entübe edilmişti. Koronavirüsü atlatan Topbaş, kronik lenfositik lösemi rahatsızlığına yenik düşerek bugün yaşamını yitirdi.

Kadir Topbaş için yarın öğlen namazı vakti Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleneceği öğrenildi. Topbaş'ın, Fatih Camii haziresine defnedileceği kaydedildi. Düzenlenen törene AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı öğrenildi. Kadir Topbaş'ın oğlu ile konuşan Candaş Tolga Işık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

"Az önce Kadir Topbaş 'ın oğlu Ömer Topbaş'la konuştum 'Babam covidi atlattı, ama sonrasında bağışıklığın düşmesiyle çoklu organ yetmezliği gelişti ve tekrar yoğun bakıma alındı. 30 dakika önce de babamı kaybettik' dedi. Allah rahmet eylesin yakınlarına sabır versin."

Topbaş, 2004 yılından itibaren 3 dönem üstlendiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı görevinden, 2017 yılında tartışmalı bir şekilde istifa ederek ayrılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Topbaş'ın ardından başsağlığı mesajı yayınlayarak, "Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

Kadir Topbaş'ın yaşamını yitirmesinin ardından siyasiler sosyal medya hesaplarından başsağlığı mesajı yayınladılar.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

"Covid-19 tedavisi nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan, 13 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrimize önemli hizmetler sunan Kadir Topbaş'ın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve İBB ailemize baş sağlığı dilerim."

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş :

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski belediye başkanı Kadir Topbaş’ın hayatını kaybettiğini öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim."

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu:

Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

AKP 26. dönem İstanbul Milletvekili Harun Karaca:

"Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş abimiz rahmetli olmuştur. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin, mekanını cennet olsun. Ailesinin, sevdiklerinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Güzel insandı hakkımız varsa helal olsun."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Covid-19 sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. (Cumhuriyet)

Yazar Demir Özlü hayatını kaybetti

Yazar Demir Özlü 86 yaşında hayatını kaybetti. İsveç’in başkentin Stockholm’de yaşayan Demir Özlü’nün, kalp krizine yenik düştüğü bildirildi.

DEMİR ÖZLÜ KİMDİR

Demir Özlü, 1935 yılında İstanbul’un Vefa semtinde dünyaya geldi.Ödemiş İstiklâl İlkokulu, Ödemiş Ortaokulu, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde (1953) okudu. İlk şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm Dergisi ve daha sonra Türk Dili dergisinde yayınlandı. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1961-1962 arası Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe okuduktan sonra Türkiye'ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Felsefesi ve Metodoloji Kürsüsü'nde 4 yıl asistanlık yaptı. Siyasal eylemleri nedeniyle işine son verilince avukatlık yapmaya başladı. 1969'da "Sakıncalı" olarak askere gitti ve yedeksubaylık hakkı elinden alınarak Muş'ta çavuş olarak askerlik görevini tamamladı. 1971'deki askerî müdahaleden sonra bir süre tutuklu kaldı. 1979'da Stokholm'e yerleşti. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra vatandaşlıktan çıkarıldı. Türkiye'ye 1989'da dönebildi. Bu tarihten beri Stokholm ve İstanbul'da yaşadı.

İlk şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm, daha sonra Türk Dili dergisinde yayınlandı. Öykü, deneme, eleştiri ve çevirileri Mavi, A, Pazar Postası, Yeni Ufuklar, Soyut, Somut, Yeni Edebiyat, Gösteri ve Adam Öykü dergilerinde yayınlandı. 1980'den sonra roman, anlatı, anı ve gezi kitaplarına ağırlık verdi.

Öyküleri: Bunaltı (1958), Soluma (1963), Boğuntulu Sokaklar (1966), Öteki Günler Bir Gün(1974), Aşk ve Poster(1980), Stockholm Hikayeleri(1989), İstanbul Büyüsü(1994), Geçen Yaz Kentte Kızlar(2002).

Romanları: Bir Uzun Sonbahar(1980), Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları(1979), Bir Yaz Mevsimi Romansı(1990), Ne Mutlu Ulyses Gibi(1994), Tatlı Bir Eylül(1995), Pthaca’ya Yolculuk(1997).

Günceleri: Berlin Güncesi(1991), Paris Güncesi(2002).

Anıları: Sürgünde On Yıl(1990).

Denemeleri: Burjuva Kültürü ve Sosyalist Kültürü(1984).

Anlatıları: Bir Beyoğlu Düşü(1985), Berlin’de Sancı(1987), Kanallar(1991).

İmamoğlu'ndan kendisini hedef alan Erdoğan'a yanıt

Ekrem İmamoğlu, “13 Şubat Dünya Radyo Günü”nde bir grup radyocu ile Sultanahmet’teki Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’nda bir araya geldi. Radyocuların gününü kutlayan İmamoğlu, konuklarından mesleki sıkıntılarını dinledi. İBB'nin ‘40 bin tablet’ projesini hedef alan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan yanıt veren İmamoğlu, “İstanbul’da kimseye nispet yapmadık. İstanbul’da 40 bin tablet dağıtan Büyükşehir Belediyesi. Benim güzel hizmetlerimi ne kadar sıkı takip ediyor ki, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki açılışta, 40 bin tableti anlatıyor. Gurur duyduğu için mi anlatıyor, yoksa espri olsun diye mi? 40 bin tableti az buluyor. Çok iyi takip ediyor. Ama galiba o belediyenin de (Şahinbey Belediyesi) tabletleri, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alıp, dağıttığı konusunda kendi ifadesi var. Önemli değil; 70 bin Milli Eğitim’den alsın, 100 bin öbürü alsın, ama benim vatandaşım alsın" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı makamının her vatandaşa eşit mesafede durmak gibi bir misyonunun olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “İyi ise, hepsini alkışlayan; kötü ise ‘Bir dakika yanlış yapıyorsunuz, eksik yapıyorsunuz’ diyebilmesi lazım. Ama bu ülkenin son psikolojisi, o anlamda hoş değil. Yani parti üzerinden bir belediyeyi alkışlamak ya da alkışlatmaya başlamak… Yani ben, beni çok sevdiğini düşünüyorum. Takip ediyor yani. Hizmetlerimi takip ediyor" diye konuştu. İmamoğlu, şöyle devam etti: "Umudumu artıran bir başka şey; gerçekten 40 bin tableti Rize’ye gidip konuşan Cumhurbaşkanı. Takip ediyor beni. Hemşehri duygusuyla, İstanbullu olarak takip ediyor. Müteşekkirim. İnşallah şu otobüs imzasını atsın da bir an evvel otobüslerimize de alalım.” İBB'nin ‘40 bin tablet’ projesini hedef alan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçtiğimiz günlerde baktım birisi öğrenci sayısının 3.5 milyonu geçtiği koskoca İstanbul'da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. Birileri de bunu şişirdikçe şişiriyor. Böyle allamak pullamak olur mu?" demişti.

Korona haberlerine gelince:

CHP'li Bulut'tan Bakan Koca'ya 'aracı firma' sorusu: Neden aşılarda Keymen İlaç etiketi var?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüs aşısına ilişkin Sağlık Bakanı Koca'ya 'aracı firma'yı sordu. Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana Bakan Koca başta olmak üzere iktidarın, topluma şeffaf bir şekilde açıklamaları yapmaları gerektiğini anlattıklarını belirten Bulut, "Ancak nedense Sağlık Bakanı bu yöntemi benimsemedi. Maskelerde başlayan kaos, PCR testinde, sonra da grip aşısı derken Covid aşısında da benzer şeyler yaşandı" dedi. Koronavirüs aşısının ithal sayısında ve uygulanma zamanlarında açık bilgi verilmesi halinde güven oluşturulacağını anlattıklarını belirten Bulut, "Ancak ne hikmetse günde 2 milyon aşı vurduracağım diyen Sağlık Bakanı 10 günde 2 milyona bile ulaşamadı. Verilen siparişler de yerine gelmedi" dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, aşı konusunda aracı firma olup olmadığını sorduklarında, "Hayır, kesinlikle bir aracı şirket yok" yanıtı alındığını hatırlatan Bulut, şöyle konuştu:

"Ancak, gördüğünüz gibi birinci aşılarda firmanın adı yazıyor. Bugün uygulanan aşılarda ise Keymen İlaç etiketi var. Madem herhangi bir ilaç şirketi aracı değil, neden o zaman Keymen İlaç’ın burada etiketi var? Bunu Sağlık Bakanı’na sormak istiyoruz. Aracı da olabilir, bunu baştan izah etseniz, topluma kaç liradan, ne kadar sayıda ithal edildiğini daha gerçeklikle ifade etseniz belki de bu pandemi sürecini hep birlikte yönetir hale gelirdik. Ancak siyasal başarı elde etmek uğruna toplumu yanıltmanız aşıya olan güveni de düşürmektedir." (BirGün)

Fransa, daha önce coronaya yakalanan kişilere tek doz aşı önerdi

Fransa Yüksek Sağlık Kurumu, daha önce Covid-19’a yakalanan kişilere aşının tek doz uygulanmasını önerirken, Fransa tek aşı dozu tavsiye eden ilk ülke oldu. Fransa Yüksek Sağlık Kurumundan yapılan açıklamada, daha önce Covid-19'a yakalanan kişilerin virüse karşı bağışıklık kazandığı belirtilerek, bu kişilerde tek doz aşı uygulanması tavsiye edildi. Yetkililer, hastalanan kişilerin aşı vurulmadan önce en az 3 ay ve tercihen 6 ay beklemesini tavsiye etti. Açıklamada, “Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş kişilerin, enfeksiyon sonrası en az 3 ay bağışıklık kazandıkları göz önünde tutulmalı” ifadeleri kullanıldı. Fransa hükümetinin söz konusu kararı onaylaması bekleniyor.(Kaynak:İHA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle "Anladım, O'nun İçin Gelmedin" isimli ilk kitabımdan bir şiirimi tüm çiftlere ve bu şiirin ilhamı olan kişiye hediye etmek istiyorum:

SENİN ADIN AŞK

Kaç kere sevişmiştik biz seninle

Gözlerin kaç kez değmişti yüreğime

Elimi avuçlarına alıp sıcacık

Kaç kere değdirmiştin dudaklarını alnıma

Seni sevdiğimi defalarca söylemişim ben sana

Ben seninle habersiz kaç bahar yaşamışım

Unuttuğum anılarda saklamışım seni bilmeden

Düşlerime sokup sokup hırpalanmışım yıllar yılı

Kaç aşka veda etmişim sen yoksun diye içinde

Kaç kez çiçeklenmiş

Kaç kez solmuşum

Ellerimi tut sessizce, hiç konuşma

Gözlerimle vedalaşma daha erken

Vakit varken uzan bir daha dudaklarıma

Tenin soluklansın tenimde

Kaç hüzün teğet geçmiş, sor yüreğine

Senin adın aşk olsun

Bilsen

Kaç acı getirdi seni bana…

#haticenayır

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir.

Tarihçesine gelince:

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ı gömüldü.

Dünya Öykü Günü

Özcan Karabulut’un 1996 yılında çıkardığı Düşler Öyküler dergisi, 1997 yılında Ankara Öykü Günleri’ni başlatmış. Bu da, Kasım 2003 ‘te 69. Uluslararası P.E.N. Dünya Kongresi’nde onaylanan Dünya Öykü Günü’nü doğurmuş. Dünya Öykü Günü’nün kurucusu Özcan Karabulut bakın bunu nasıl anlatıyor:

“Herhangi bir gün de olabilirdi, ama neden 14 Şubat olmasın? Size şaşırtıcı gelebilir, "Dünya Öykü Günü" olarak 12 Eylül’ün olmasını öneren şair dostlarımız da vardı. Bu öneriyi kabul edemezdik, değil mi? Sait Faik, ‘Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey’ diyor. Biz, ‘Paylaştıkça, çoğaldıkça bir anlam kazanır’ diye ekledik ve Sait Faik’in bu sözünden hareketle dünya öykü gününün kutlanacağı gün olarak 14 Şubat’a karar verdik. Ankara’da Kitapkurdu’nda ülkemizin dört bir tarafından gelen öykücülerimizle tartıştık ve bu günü benimsedik. Öyküyle, sevgiyle, Sevgililer Günü’yle birleştirilen bir gün oldu 14 Şubat. Öte yandan hiç de basit bir değerlendirme olmaz diye düşünüyorum, öykü bizim sevgilimiz aynı zamanda.

Vakfıkebir'in Kurtuluş Günü:

14 Şubat 1918 tarihi Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Vakfıkebir ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Beşikdüzü'nün Kurtuluş Günü:

14 Şubat 1918 tarihi Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinin Türk ordusu tarafından Rus ve Ermeni işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Beşikdüzü ilçesinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

14 Şubat 496 - Sevgililer Günü, 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

14 Şubat 1779 - James Cook, Sandviç Adaları yerlileri tarafından öldürüldü.

14 Şubat 1804 - Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Birinci Sırp Ayaklanması, Kara Yorgi tarafından başlatıldı.

14 Şubat 1859 - Oregon, Amerika Birleşik Devletleri'nin 33. eyaleti oldu.

14 Şubat 1876 - Alexander Graham Bell, telefon patenti için başvurdu.

14 Şubat 1876 - İstanbul Tramvay Şirketi işçileri greve çıktı.

14 Şubat 1878 - II. Abdülhamid, Meclis-i Mebûsan'ı süresiz olarak tatil etti ve istibdat dönemi başladı.

14 Şubat 1909 - Osmanlı Devleti'nde ilk güven oylaması yapıldı; Kâmil Paşa kabinesi düşürüldü.

14 Şubat 1912 - Arizona, ABD'nin 48. eyaleti oldu.

14 Şubat 1912 - ABD'nin ilk dizel motorlu denizaltısı, Connecticut'da kullanılmaya başlandı.

14 Şubat 1918 - SSCB'de Gregoryen Takvimi kullanımına geçildi.

14 Şubat 1923 - Mustafa Kemal, Batı Anadolu gezisine çıktı.

14 Şubat 1924 - International Business Machines (IBM) şirketi kuruldu.

14 Şubat 1925 - TBMM'de 9 Şubat'ta vurulan Deli Halit Paşa öldü.

14 Şubat 1929 - Al Capone'un rakibi yedi gangster, Chicago'da öldürüldü. Olay 14 Şubat'ta gerçekleştiği için "Sevgililer Günü Katliamı" olarak anılmaktadır.

14 Şubat 1931 - Türkiye güzeli Naşide Saffet Esen, Avrupa'da "Güzel Göz Kraliçesi" seçildi.

14 Şubat 1945 - Şili, Ekvador, Paraguay ve Peru, Birleşmiş Milletler'e katıldı.

14 Şubat 1945 - II. Dünya Savaşı: Birleşik Krallık ve ABD uçakları, Dresden'in bombalanışının ikinci gününde yangın bombaları kullanmaya başladılar.

14 Şubat 1946 - İlk genel amaçlı elektronik bilgisayar ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), Pensilvanya Üniversitesi'nde (ABD) tanıtıldı.

14 Şubat 1946 - İngiltere'nin Merkez Bankası olan "The Bank of England" millileştirildi.

14 Şubat 1949 - İsrail parlamentosu (Knesset), ilk toplantısını yaptı.

14 Şubat 1949 - Kanada'da "Asbest Grevi" olarak adlandırılan direniş başladı. Grevin başladığı bu gün Québec'teki "Sessiz Devrim"in de başlangıcı olarak kabul edilir.

14 Şubat 1951 - İdil Biret, 10 yaşında Paris'teki ilk piyano resitalini verdi.

14 Şubat 1951 - Senaryosunu Behçet Kemal Çağlar'ın yazdığı ve Maraş'ın Türk Kurtuluş Savaşı sırasında düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan "Kendini Kurtaran Şehir" adlı filmin çekimi olaylara neden oldu. Rejisör Faruk Kenç ve ekibi, senaryo gereği Maraş Kalesi'ne Fransız bayrağı çekince, yakalanarak mahkemeye sevk edildiler.

14 Şubat 1952 - Kış Olimpiyat Oyunları Oslo'da (Norveç) başladı.

14 Şubat 1955 - İzmir Alsancak Limanı'nın temeli, Başbakan Adnan Menderes tarafından atıldı.

14 Şubat 1961 - Lavrensiyum elementi (103 numaralı element), Kaliforniya Üniversitesi'nde ilk defa sentezlendi.

14 Şubat 1963 - İstanbul'da Kavel Kablo Fabrikası'nda işçiler 28 Ocak'ta iş bırakmış ve oturma eylemine başlamışlardı. Eylemin 17. günü Polis işçilere müdahale etti; 9 işçi yaralandı.

14 Şubat 1963 - İngiltere'de Leeds General Infirmary Hastanesi'nde, Dünyada ilk kez insandan insana başarılı bir böbrek nakli yapıldı.

14 Şubat 1971 - Türkiye İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, Parti'den istifa etti. Amacının kendisini Haysiyet Divanı'na sevk etmek isteyen Yönetim Kurulu'nu protesto etmek olduğunu söyledi.

14 Şubat 1974 - Gazeteci İsmail Cem (İpekçi), TRT Genel Müdürlüğü'ne atandı.

14 Şubat 1977 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Hasan Tan atandı; öğrenciler dersleri boykot etti.

14 Şubat 1979 - Türkiye, İran'daki Humeyni rejimini resmen tanıdı.

14 Şubat 1980 - Kış Olimpiyatları Lake Placid'de (New York) başladı.

14 Şubat 1980 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, dış düşmanla değil, iç düşmanla uğraşmakta olduklarını söyledi. "Diyeceksiniz ki sıkıyönetime rağmen niye bunların hakkından gelemiyorsunuz? Şundan dolayı gelemiyoruz. Kan dökmek istemiyoruz. Yoksa meseleyi bir ayda hallederiz" dedi.

14 Şubat 1980 - Tariş olayları: On bin jandarma komandosu ve çok sayıda polis, Tariş'e ait Çiğli İplik Fabrikası'ndaki işçi direnişine müdahale etti. Operasyona keşif uçakları ve helikopterler de katıldı. Gün boyu süren müdahale sonucunda Fabrika boşaltıldı, 1500 işçi gözaltına alındı.

14 Şubat 1981 - Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda bazı değişiklikler yapan yasa, Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi. Bu yasaya göre; yurt dışında oturup Türkiye aleyhine faaliyette bulunduğu tespit edilen veya yurt içinde bu tür faaliyetlerde bulunurken yurt dışına çıkan kişiler, yapılan duyuruya rağmen 3 ay içinde yurda dönmezlerse Türk vatandaşlığından çıkarılacaklar.

14 Şubat 1981 - Dublin'de bir gece kulübünde çıkan yangında 48 kişi öldü.

14 Şubat 1983 - Danıştay, ameliyat olarak cinsiyet değiştiren şarkıcı Bülent Ersoy'un hukuken erkek olduğuna ve dolayısıyla gazinolarda ancak erkek kıyafetiyle sahneye çıkabileceğine karar verdi.

14 Şubat 1986 - Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Yüce Divan'da "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkûm edildi. İsmail Özdağlar, rüşvet aldığı iddiasıyla yargılanmaktaydı.

14 Şubat 1987 - Tunceli iline bağlı 234 köyde yaşayan 50 bin kişinin; Mersin, Antalya, İzmir ve Muğla'ya yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Karar 6931 sayılı Orman Kanunu'na ve Anayasa'nın 170. Maddesine dayanılarak alındı.

14 Şubat 1989 - İranlı lider Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rushdie'nin öldürülmesi emrini verdi.

14 Şubat 1989 - Union Carbide, 1984'teki Bhopal felaketi'nde sebep olduğu zararlara karşılık Hindistan Hükûmetine 470 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

14 Şubat 1989 - GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi)'ni oluşturacak 24 uydudan ilki yörüngesine oturtuldu.

14 Şubat 1990 - Yılmaz Güney'in Umut filmi, İstanbul'da gösterime girdi.

1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Ankara il binasına bombalı bir saldırı yapıldı; bina ağır hasar gördü, 3 kişi yaralandı.

14 Şubat 1994 - 52 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Ukraynalı seri katil Andrey Çikatilo, Rusya'nın Novoçerkassk şehrinde kurşuna dizilerek idam edildi. İdamı, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından açıklandı.

14 Şubat 1996 - Emekli olduktan sonra Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) katılan eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nusret Demiral, "Ezan Türkçe okunmalı" deyince, partiden ihraç edildi.

14 Şubat 2000 - Hizbullah cephaneliklerinin ortaya çıkışı ve varlığı, 1994'ten beri tartışılan JİTEM'i yeniden gündeme getirdi. Batman eski Valisi Salih Şarman "JİTEM var", Jandarma eski Komutanı Teoman Koman ise "yok" dedi.

14 Şubat 2003 - Şartla salıverilme yasasından toplam 43.500 tutuklu ve hükümlünün yararlandığı açıklandı.

14 Şubat 2004 - Hamburg doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın'ın son filmi, "Gegen die Wand" (Duvara Karşı), Berlin Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film seçilerek "Altın Ayı" ödülü aldı.

14 Şubat 2004 - Moskova'da bir su parkının çatısı çöktü; 25 kişi öldü, 100'den fazla yaralı var.

14 Şubat 2005 - Lübnan'ın eski Başbakanlarından Refik Hariri, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.

14 Şubat 2006 - "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın İstanbul'da bir evde kıstırıldığı ve son anda kaçtığı ileri sürülen operasyonda, oğlu Murat Yıldırım, "adam vurdurduğu" gerekçesiyle on beş kişiyle birlikte gözaltına alındı.

14 Şubat 2007 - Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi ve teknik araçlarla izlemeye ilişkin düzenlemelere ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, soruşturmalarda gizli soruşturmacı görevlendirilebilecek. Gizli soruşturmacının elde ettiği kişisel bilgiler, görevlendirildiği ceza soruşturması ve kovuşturması dışında kullanılamayacak.

14 Şubat 2008 - Danıştay 1. Dairesi, Mehmet Ağar'ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan, Susurluk Davası kapsamında yargılanmasına karar verdi. Daire, Ağar'ın Vali statüsünde bulunması nedeniyle, yargılanmasının Yargıtay'da yapılmasına hükmetti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

14 Şubat 1404 - Leon Battista Alberti, İtalyan ressam, şair ve filozof (ö. 1472)

14 Şubat 1483 - Babür Şah, Babür İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk Hükümdarı (ö. 1531)

14 Şubat 1602 - Francesco Cavalli, İtalyan besteci (ö. 1676)

14 Şubat 1828 - Edmond About, Fransız yazar, romancı ve yayıncıdır (ö. 1885)

14 Şubat 1869 - Charles Thomson Rees Wilson, İskoç fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1959)

14 Şubat 1882 - John Blyth Barrymore, Amerikan oyuncu (ö. 1942)

14 Şubat 1895 - Max Horkheimer, Alman düşünür ve toplum bilimci (ö. 1973)

14 Şubat 1913 - Jimmy Hoffa, Amerikalı işçi sendikası lideri (kayboldu) (1975)

14 Şubat 1914 - Boris Kraigher, Sloven komünist partizan, eski Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti başbakanı (ö. 1967)

14 Şubat 1927 - Sencer Divitçioğlu, Akademisyen (ö. 2014)

14 Şubat 1928 - Mark Eden, İngiliz aktör (ö. 2021)

14 Şubat 1935 - Christel Adelaar, Hollandalı oyuncu (ö. 2013)

14 Şubat 1944 - Alan Parker, Amerikalı film yönetmeni.

14 Şubat 1945 - Ladislao Mazurkiewicz, Uruguaylı eski millî futbolcu ve teknik direktör (ö. 2013)

14 Şubat 1946 - Gregory Hines, Amerikalı aktör ve dansçı (ö. 2003)

14 Şubat 1946 - Kemal Unakıtan, Bürokrat, siyasetçi ve eski bakan (ö. 2016)

14 Şubat 1950 - Galip Boransu, Piyanist, keyboard, vokal (ö. 2011)

14 Şubat 1957 - Veysel Güney, Türk devrimci ve Devrimci Yol'un İskenderun sorumlusu (ö. 1981)

14 Şubat 1959 - Süleyman Seyfi Öğün, Akademisyen ve siyaset bilimcisi.

14 Şubat 1967 - Mark Rutte, Hollandalı siyasetçi.

14 Şubat 1969 - Neslihan Acar, Sinema ve dizi oyuncusu.

14 Şubat 1970 - Simon Pegg, İngiliz aktör, yazar ve film yapımcısı.

14 Şubat 1971 - Kerem Tüzün, Müzisyen.

14 Şubat 1974 - Valentina Vezzali, İtalyan eskrimci ve politikacı.

14 Şubat 1975 - Aylin Aslım, Rock müzisyeni.

14 Şubat 1975 - Mirka Francia, Kübalı voleybolcu.

14 Şubat 1982 - İbrahim Çelikkol, Dizi ve sinema oyuncusu.

14 Şubat 1982 - Özge Borak, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

14 Şubat 1984 - Eser Yenenler, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

14 Şubat 1997 - Hung Hau-Hsuan, Tayvanlı e-sporcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

14 Şubat 269 - St.Valentine, Roma rahiplerinden (İdam edildiği bu gün Sevgililer Günü olarak kutlanır)

14 Şubat 1400 - II. Richard, İngiltere Kralı (öldürüldü) (d. 1367)

14 Şubat 1779 - James Cook, İngiliz denizci ve kâşif (d. 1728)

14 Şubat 1925 - Halit Karsıalan ("Deli" Halit Paşa), Türk Kurtuluş Savaşı komutanlarından (TBMM'de hangi taraftan geldiği belli olmayan bir kurşunla vurularak öldü) (d. 1883)

14 Şubat 1929 - Thomas Burke, Amerikalı atlet (d. 1875)

14 Şubat 1943 - David Hilbert, Alman matematikçi (d. 1862)

14 Şubat 1966 - İngiliz Kemal (Ahmet Esat Tomruk), Ajan (d. 1887)

14 Şubat 1969 - Vito Genovese, Amerikan mafyası'nın liderlerinden (d.1897)

14 Şubat 1975 - Julian Huxley, İngiliz evrimsel biyolog (d. 1887)

14 Şubat 1986 - Süheyl Ünver, Doktor, yazar ve minyatürcü (d. 1898)

14 Şubat 1994 - Andrey Çikatilo, Sovyet seri katil (d. 1936)

14 Şubat 2002 - Domènec Balmanya, İspanyol futbolcu (d. 1914)

14 Şubat 2003 - Dolly, Dünya'da klonlanan ilk memeli (d. 1996)

14 Şubat 2005 - Refik Hariri, Lübnan'ın eski Başbakanı (d. 1944)

14 Şubat 2008 - Atilla Kaya, Taverna müziği sanatçısı (d. 1964)

14 Şubat 2012 - Cem Atabeyoğlu, Spor yazarı ve yöneticisi (d.1924)

14 Şubat 2015 - Mahir Kaynak, İktisatçı, yazar ve istihbarat analizcisi (d. 1934)

14 Şubat 2016 - Ajun Kurter, Coğrafyacı, denizbilimci ve havacılık tarihçisi (d. 1930)

14 Şubat 2017 - Anne Aaserud, Norveçli sanat tarihçisi (d. 1942)

14 Şubat 2018 - Nuray Hafiftaş, Besteci ve Türk Halk Müziği sanatçısı (d. 1964)

14 Şubat 2018 - Tuna Huş, Haber spikeri (d. 1942)

14 Şubat 2019 - Michel Bernard, Fransız atlet (d. 1931)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?