140 iktisatçıdan Ayşe Buğra’ya destek

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Köyün birine bir şeyh misafir gelmiş. Köylülerden biri evine buyur etmiş. Hep birlikte odaya geçip oturmuşlar. Köylüler "Ne keramet edecek acaba?" diye ağzının içine bakarken, şeyh arada bir irkilir gibi yapıp “Hoşt” diyormuş. Köylüler bunun bir keramet olduğunu anlamışlar, ama ne kerameti olduğunu

bilememişler. Köylülerden biri merakla sormuş:

-“Ya şeyh hazretleri, nedir o arada hoşt dediğin?"

Şeyh cevap vermiş:

-“Bir köpek Kabe'nin duvarına işeyecek gibi niyetleniyor, onu görüyorum tabii ki, hoşt diye kovalıyorum.”

Köylülerin itikadı bir iken bin olmuş. Olanları kapının eşiğinden dinleyen evin hanımı sofrayı hazırlamış, misafirleri sofraya buyur etmiş. Herkesin önüne üzerinde et olan pilav dolu tabaklar gelmiş. Şeyhin tabağında sadece pilav varmış. Şeyh bir süre etsiz tabağa baktıktan sonra, kapıda beliren evin hanımına:

-“Benim tabağımda niye et yok, bunun bir sebebi var mıdır ey hatun?” diye sormuş.

Hanım şeyhe yaklaşmış, tabağı ters çevirmiş, pilavın altındaki etler görünmüş. Etlerin gözükmesiyle de

elindeki kepçeyi şeyhin kafasına indirmiş ve şöyle demiş:

-"Bre şarlatan, daha tabağındaki eti göremedin, Kabe'deki iti nasıl gördün?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Korkunç bir bırakılmışlık duygusu. Dünyanın bütün varlıklarını göğsüme sarsam bile, kendimi hiçbir şeyden koruyamazdım." demiş Albert Camus...

Bu duyguyu yaşayınca o kadar savunmasız kalıyorsunuz ki.

Hiç kimseden, hiçbir şekilde koruyamıyorsunuz kendinizi.

O yüzden de en iyisi tamamen kabuğunuza çekilmek bence...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çocuk yetiştirirken aşırı korumacı olmayın. Çocuğunuzu hayatı boyunca her türlü tehlike ve tehditten korumak istemeniz çok doğaldır ama bu mümkün değildir. Tabii ki onu ev kazalarından, kötü niyetli insanlardan, üstünde olumsuz etki yapabilecek her şeyden korumak için elinizden geleni yapacaksınız. Ama bazı durumlarda bir hata yapıp bedelini ödemesine, bir problemini kendi aklıyla çözmesine de izin vermelisiniz."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Bir okyanusun en derin yerinde, demir bir topun dibe çökmesi bir saatten uzun sürer."miş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 İstanbul’da simide zam geldi

İstanbul’da 100 gramlık simidin fiyatı yüzde 25 artarak, 2 liradan 2.5 liraya yükseldi. Simit üreticileri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (İSTESOB) gelen tarifeyle yeni fiyata geçtiklerini açıkladı. Simit üreticileri geçen yıldan bu yana un fiyatlarında yüzde 50’yi aşkın, susam fiyatlarında ise yüzde 20-25 düzeyinde artış olduğunu belirtirken, elektrik, su giderlerinde de artış olduğunu ifade etti. 2.5 liralık fiyatın geçen yıl belirlendiğini söyleyen simit üreticileri, yeni tarifeye geçildiğini kaydetti. Milliyet gazetesinden Aylin Rana Aydin'in haberinde görüşlerine yer verilen İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, geçen yıldan bu zamana kadar un fiyatlarında yüzde 50 artış olduğunu belirtti. Susamın ithal edildiğine değinen Çetin, "Susam fiyatlarında da yüzde 20-25 düzeyinde bir artış var. Fırınlarda 2 liraya satılıyor simitler. Fakat simitçilerin ve fırıncıların yaptığı simitler farklı oluyor. Fırınlar ekmeklik undan, simitçiler simit unundan yapıyor" diye konuştu. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (İSTESOB) yapılan açıklamaya göre, 100 gramlık simitin 2.5 lira olmasına yönelik geçen yıl sektörden bir zam talebi geldi. Maliyetlerin artması nedeniyle yeni tarifeye geçmeye başlandığı belirtilirken, 1.75 ila 2.5 lira arasında satış yapıldığı ifade edildi. İzmir ve Ankara’da 100 gramlık simit de 2 liradan tüketiciye sunuluyor. 1.75 liradan satılan simit yüzde 14 artış ile 2 liraya çıktı. Esnaf odaları, artan maliyetler nedeniyle simitlere zam yapıldığını ifade ediyor.

 140 iktisatçıdan Ayşe Buğra’ya destek

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Osman Kavala denilen, Soros'un temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şekilde bu provokatörlerin içerisinde yer alıyor” sözleriyle Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı hedef almasının ardından 140 iktisatçı ortak açıklama ile Buğra’ya destek çıktı. Açıklamada, “Sevgili Ayşe Buğra, sizinle meslektaş olmaktan onur ve kıvanç duyuyoruz. Dostluk ve dayanışma dileklerimizle” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın imzacıları arasında Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Prof. Dr. Aziz Konukman, Atilla Yeşilada, Prof. Dr. Oktar Türel, Dr. Serdar Şahinkaya, Erinç Yeldan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Etyen Mahçupyan, Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Nesrin Nas da yer aldı.

Açıklamada imzası bulunan tüm isimler şöyle:

Abdullah Akyüz, Ahmet Arif Eren, Ahmet Atıl Aşıcı, Ahmet Haşim Köse, Ahmet İnsel, Ahmet Muhtar Çakmak, Ahmet Öncü, Ahmet Şahinöz, Ali Bilge, Ali Cevat Taşıran, Anıl Aba, Anıl Duman, Arzu Akkoyunlu Wigley, Atilla Özsever, Attila Yeşilada, Ayça Akarçay, Aydın Fındıkçı, Aydın Ördek, Ayfer Akşit Hortaçsu, Ayfer Karayel, Ayhan Bülent Toptaş, Ayla Oğuş Binatlı, Aynur Ataklı, Ayşe Ertuğrul, Aziz Konukman, Bahaettin Gülgör, Batur Talu, Begüm Özkaynak, Benan Eres, Besim Bülent Bali, Bilge Öztürk Göktuna, Bilsay Kuruç, Bülent Gültekin, Cafer Bakırhan, Cahit Yılmaz, Cengiz Aktar, Cengiz Arın, Çağatay Anadol, Dani Rodrik, Daron Acemoğlu, Değer Eryar, Dicle Akar Bilgin, Emin Köksal, Emre Deliveli, Erdal Özmen, Erinç Yeldan, Erol Taymaz, Ertuğrul Tokdemir, Etyen Mahçupyan, Ezgi Ünsal, Ferhat Emil, Fikret Görün, Fikret Şenses, Fuat Ercan, Galip Yalman, Gökçe Uysal, Hacer Ansal, Hakan Ercan, Hakan Mıhçı, Hakan N.V. Kırklar, Halil Baha Karabudak, Halil Berktay, Haluk Kasnakoğlu, Haluk Levent, Haluk Rıza Tabuk, Hayri Kozanoğlu, Hüseyin Özel, Işıl Aydoslu, İbrahim Tutar, İrem Zeyneloğlu, İzak Atiyas, İzzettin Önder, Kağan Parmaksız, Kamil Yılmaz, Korkut Boratav, Lerzan Özkale, Levent Yıldıran, Leyla Çapan, M. Aykut Attar, Mehmet Besimoğlu, Mehmet Emin Karaaslan, Mehmet Rasgelener, Mehmet Seçinti, Mehmet Taner Yiğit, Mehmet Teoman Pamukçu, Mehmet Türkay, Meriç Köyatası, Muammer Kaymak, Muhteşem Kaynak, Murat Aksoy, Murat Koyuncu, Murat Özünay, Murat Sururi Özbülbül, Mustafa Gültekin, Mustafa Sönmez, Mustafa Ulus, Necip Çakır, Nesrin Nas, Nesrin Sungur Çakmak, Nezih Güner, Nilgün Erdem, Nurettin Çivi, Oğuz Oyan, Oktar Türel, Onur Yeni, Osman Zaim, Öner Günçavdı, Özdem İşsever, Özgür Narin, Özgür Orhangazi, Pelin Selek, Refet Gürkaynak, Renginar Dayangaç, Saime Kayam, Selim Soydemir, Selin Bayar, Semra Somersan, Serdar Sayan, Serdar Şahinkaya, Seven Ağır, Sevinç Mıhçı, Seyfettin Gürsel, Seyhan Erdoğdu, Sezgin Polat, Suat Gürsoy, Şebnem Burnaz, Şükrü Binay, Taylan Erten, Temuçin Tüzecan, Tunç Tayanç, Ufuk Uras, Ulaş B. Cihan, Ümit Özlale, Ümit Şenesen, Vecdi Seviğ, Yaprak Uras, Yücel Candemir, Zehra Kasnakoğlu.

Boğaziçi öğrencileri anlattı: 'Ben terörist değilim'

Boğaziçi öğrencileri, sosyal medyadan yayınlandıkları bir video ile rektör atamasına karşı olduklarını ve atanmış rektör Melih Bulu'nun görevden alınarak yerine seçimle belirlenmiş bir rektör getirilmesini istedi. Farklı şehirlerden gelerek Boğaziçi Üniversitesi'nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okuyan öğrenciler, bölümün kendi sosyal medya hesabından yayınladıkları video ile yaptıkları çağrıda, "Ben terörist değilim" diyerek taleplerini ve beklentilerini sıraladı. (GerçekGündem)

 Korona haberlerine gelince:

 Randevu alanlar aşı bulamıyor!

Grip aşısında yaşanan kaos şimdi de Covid-19 aşısında yaşanıyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) veya ALO 182’den aile sağlığı merkezinde (ASM) Covid-19 aşısı olmak için randevu alan birçok yurttaş aşı olamadı. ASM’lerdeki sağlıkçılar ise il ve ilçe sağlık müdürlüklerinin az sayıda aşı gönderdiğini ve ellerindeki aşının bitmesine rağmen sistem üzerinden Covid-19 aşısı için randevu verilmeye devam edildiğini ifade ediyor. Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nden defalarca randevu talep etmelerine rağmen kendilerine bir dönüş yapılmadığını belirterek, “Son dönemlerde aldığımız bilgilere göre, ASM’lere az sayıda aşı gönderiliyor. Randevu alan yurttaşlar aşı olamadan geri dönüyor. Yurttaşlar ASM’lere gittiğinde sağlıkçı arkadaşlarımız, ‘İl sağlık müdürlüğü bize aşı iletmedi’ diyor. Bu durum da sağlıkçılar ile vatandaşlar arasında gerginliğe neden olduğundan sağlıkta şiddeti körükleyecektir. Son günlerde vaka sayılarıyla beraber hastaneye yatan Covid-19 hasta sayısında da bir artış var ama bu duruma rağmen aşılama hızı her geçen gün düşüyor” diye konuştu. “İlk aşamada getirilen üç milyon doz aşı bitmek üzere ve daha sonra getirilen aşıların da analizleri bitmediği içi illere aşı gönderilmedi” diyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Dr. Sibel Uyan, “Bazı illerde aşının tükendiğini biliyoruz ve vatandaşları oyalıyorlar. İl sağlık müdürlüğü aşı göndermiyor. Bazı ilçe sağlık müdürlükleri de ‘Günde dört taneden fazla aşı yapmayın’ diyor. Vatandaşlar, ‘Ben zar zor randevu aldım, ne demek aşı yok?’ diye bizimle kavga ediyor. Aşı yapamadığımız vatandaşların daha sonra yeniden randevu alması da gerekiyor” dedi. “Sağlık Bakanlığı, taleplerimiz karşısında kulağını tıkıyor” diyen Dr. Uyan sözlerini şöyle tamamladı: “İl ve ilçe sağlık müdürlükleri, bazı ASM’lere ‘gelin aşınızı alın’ diyor. Gidip alabilecek aile hekimi var, alamayacak olan aile hekimi var. Aşı dağıtımında sorunlar, sıkıntılar yaşanıyor. Aşılamada adalet sağlanmalı. En fazla yoksul mahallelerde pandemi etkili, en azından aşı herkese adil olsun, aşıya herkes ulaşabilsin istiyoruz.”

Karantina süresine uzatma

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ni güncellediğini açıkladı. Güncellemeye göre mutasyona uğrayan virüse yakalananlar ile temaslıların karantina süreleri en az 10 gün olacak.

Konya'da mutasyonlu virüs görülen mahalle sayısı 3'e çıktı

Konya'da mutasyonlu koronavirüs görülen mahalle sayısı 3'e çıktı. 2 mahalleye giriş çıkışlar yasaklanır, diğer mahallede ise mutasyonlu virüs tespit edilen kişilerin oturduğu evlerin karantinada tutulduğu belirtildi. Konya'nın Seydişehir ilçesine bağlı 978 nüfuslu Bostandere Mahallesi’nde, 5 kişilik ailenin 3 bireyinde mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, virüsün yayılımını önlemek için mahallenin karantinaya alınmasına karar verdi. Aileyi birkaç gün önce İzmir'den gelen akrabalarının ziyaret ettiği belirtildi. Bunun üzerine jandarma ekipleri, gece saatlerinden itibaren ilçeye giriş ve çıkışları kontrol altına aldı. Mahallelinin de tedbirlere uyarak, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdürebileceği belirtildi. Belediye ekipleri, bugün Gevrekli ve Boyalı mahallelerine bağlantı yollarını kapatmak için toprak döktü. Karantinanın 1 hafta süreceğini kaydeden Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, ''Mahallemizde bir ailede dışarıdan gelen bir kişi ile temas sonucu mutasyonlu virüs tespit edildi. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı tarafından da karantinaya alındı. Yayılma hızı yüksek olduğu için de böyle bir karar aldık. 1 hafta karantina devam edecek. Süreç sonunda yayılma hızı devam ederse karantina uzayacak. Devam etmezse kalkacak'' dedi. Hüyük ilçesinin Çamlıca Mahallesi'nde de 9 kişide mutasyonlu virüs görüldü. Bunun üzerine mahallenin giriş ve çıkışları, jandarma tarafından kontrol altına alındı. Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, ''Mahallemizde mutasyon virüsü görüldü. Mahallenin giriş- çıkışları kontrol altına alındı. Mahalle halkımız kontrollü ve tedbirlere uyarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Mutasyon vakası görülen aile temaslı kişiler de evlerinde karantinada tutuluyor'' diye konuştu. Beyşehir'in Huğlu Mahallesi'nde de mutasyonlu virüs görülen ailelerin bulunduğu ev karantinaya alındı.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı” olarak 29 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 103. doğum günü olan Hikmet Tanyu'yu seçtim. Saygıyla anıyorum.

Hikmet Tanyu, 9 Ocak 1918 tarihinde, Ankara'da doğdu. Babası Kayserili Çivicioğull~ndan emekli subay Mehmet Nuri; annesi Kafkasyalı Fahriye'dir. Ankara'da Gazi İlkokulu ve Gazi Lisesi'ni bitirdi. Babasının ölümü üzerine eğitimine ara vererek memurluğa başladı. Üç yıl süren vatani görevini yedek subay olarak tamamladı. Terhisinden sonra İçişleri Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Köycülük Bürosu'nda çalıştı. Türkçü hareketlere katıldığı iddiası ile 29 Haziran 1944’te tutuklandı ve İstanbul’a götürüldü. Irkçılık-Turancılık Davası kapsamında yargılandı ve suçsuzluğu kanıtlandığı için beraat etti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Felsefe Bölümü’nü 1948 yılında bitirdi. Pınarbaşı ve Kayseri’de ilkokul, Osmaniye’de ortaokul öğretmeni olarak çalıştırıldı. Daha sonra Ârifiye İlköğretmen Okulu’nda değişik derslerin öğretmenliğini yaptı. 1955 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne “Dinler Tarihi” asistanı oldu. Doktorasını 1955 yılında tamamladı. Hikmet Tanyu, Türkiye’de Dinler Tarihi sahasında doktora yapan ilk akademisyendir. 1966 yılında doçent, 1973’te profesör oldu. 1960 yılında Almanya’da, 1962-1963 yıllarında İsrail’de, 1971-1972 yıllarında da Almanya, İngiltere ve Fransa’da bilimsel çalışmalarda bulundu. 1972 yılında üstlendiği Dinler Tarihi Kürsüsü başkanlığı görevini emekli oluncaya kadar sürdürdü. Ayrıca, 1977-1980 yıllarında A. Ü. İlâhiyat Fakültesi’nin dekanlığını yaptı. 1980’de başlayan emeklilik dönemini ölümüne kadar Heybeliada'da bilimsel çalışmalarını sürdürerek, yeni eserler yazarak ve bazı eserlerin yeni basımlarını hazırlayarak geçirdi. 11 Şubat 1992 tarihinde, 74 yaşındaken, İstanbul'da hayata veda etti.

Okumaya, araştırmaya olan tutkusu ilk gençlik yıİlannda kendini göstermiştir. Birçok kitap yazmıştır. Kitap olarak yayınlanmış eserlerin dışında da, çeşitli konularda yazılmış 300'den fazla makalesi bulunmaktadır. Makaleler, genel olarak Dinler Tarihi, Din Fenomenolojisi, Etnoloji, Türk Dini ve Kültürü, Türk Halk İnanışları (Dinî Folklör) ve Türk Dünyası ile ilgilidir. İlmi çalışmaları dinine, vatanına ve milletine bir hizmet vasıtası olarak görmüştür. Bu nedenle çalışmalarını gene dinler alanından özele kaydırmış; Türkiye, Türk Milleti ve İslam Dini'ni ilgilendiren meseleleri öncelikli olarak çalışmayı esas almıştır. Nitekim kendi yaptığı ve yanında çalışanlara yaptırtmış olduğu araştırmalann/tezlerin hemen tamamında bu esaslara bağlı kalmış olduğu görülmektedir. H.Tanyu, Türk kültürü ve dini folklora da büyük önem vermiş, folklordaki dini unsurları tesbite çalışmıştır. O, halk inanışları arasından dinle

ilgili olanları değişik yönleriyle ele alarak düzenlemiş; bu inanışlann mitolojiyle, Din Fenomenolojisiyle ve Dinler Tarihiyle ilgisini ortaya koymaya çalışmıştır. Kendisi bu çalışmaları yaparken, lisans öğrencilerine de mezuniyet tezi olarak, çeşitli il ve ilçelerin halk inançlarını çalıştırtmış; böylece adeta, Türkiye'nin bir halk inanışlan coğrafyasını çıkarttırmıştır.

YAPITLARI:

Türkçülük ve Gerçek Demokrasi (1945)

Türk Gençliğinin Kükreyişi (1947)

Türkçülük Davası ve Türkiye'de İşkenceler (1952)

Ziya Gökalp, Yeni Türkiye'nin Hedefleri (1958)

Niçin Komünist Oluyorlar? (1958)

Atatürk ve Türk Milliyetçiliği (1961)

Ankara ve Çevresinde Adak ve Adak Yerleri (1967)

Ziya Gökalp ve Türk Milliyetçiliği (1968)

Türkler'de Taşla İlgili İnançlar (1968)

Ortaokullar İçin Türkçemiz I-III. Cilt(H. Fethi Gözler ile birlikte) (1971)

Tevfik Fikret ve Din (1972)

Yehova Şahitleri (1973)

Dinler Tarihi Araştırmaları (1973)

Tarih Boyunca Yahudiler ve Türkler I-II (1976)

Ziya Gökalp: Kızılelma, Hazırlayan: Hikmet Tanyu (1976)

Türkler'in Dinî Tarihçesi (1978)

İnsan ve Dünya (Şiirleri) (1978)

İslâmlıktan Önce Türkler'de Tek Tanrı İnancı (1980)

Cihan İçinde Bir Cihan (Şiirler) (1980)

Ziya Gökalp'in Kronolojisi (1981)

Atatürk İçin Şiirler (1981)

Nuh'un Gemisi Ağrı Dağı-Ermeniler- Bütün Olayların İçyüzü (1989)

İslâm Dininin Düşmanları ve Allah'a İnananlar (1989)

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Sezai Karakoç'un bir şiirini paylaşmak istiyorum:

KAR ŞİİRİ

Karın yağdığını görünce

Kar tutan toprağı anlayacaksın

Toprakta bir karış karı görünce

Kar içinde yanan karı anlayacaksın

Allah kar gibi gökten yağınca

Karlar sıcak sıcak saçlarına değince

Başını önüne eğince

Benim bu şiirimi anlayacaksın

Bu adam o adam gelip gider

Senin ellerinde rüyam gelip gider

Her affın içinde bir intikam gelip gider

Bu şiirimi anlayınca beni anlayacaksın

Ben bu şiiri yazdım aşık çeşidi

Öyle kar yağdı ki elim üşüdü

Ruhum seni düşününce ışıdı

Her şeyi beni anlayınca anlayacaksın

#SezaiKarakoç

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

11 Şubat 1250 - Eyyubiler ile Fransa Kralı IX. Louis önderliğindeki Haçlılar arasındaki Mansure Muharebesi sona erdi.

11 Şubat 1752 - Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk hastanesi, Pensilvanya'da açıldı.

11 Şubat 1808 - Antrasit, ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.

11 Şubat 1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.

11 Şubat 1826 - University College London kuruldu.

11 Şubat 1843 - Giuseppe Verdi'nin "I Lombardi alla prima crociata" adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.

11 Şubat 1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa, beşinci ve son kez sadrazam oldu.

11 Şubat 1888 - İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı Sirkeci Garı'nın inşası büyük bir devlet töreniyle başladı.

11 Şubat 1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: -27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.

11 Şubat 1926 - Siirt Milletvekili Mahmut Soydan'ın kurduğu Milliyet gazetesi, yayımlanmaya başladı.

11 Şubat 1928 - Kış Olimpiyat Oyunları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.

11 Şubat 1936 - İstanbul'da kar fırtınası; binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.

11 Şubat 1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak, Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.

11 Şubat 1941 - Ecnebi Musevilerin Türkiye'den transit geçmeleri hakkında kararname yayımlandı; tabiyetlerinde bulundukları devletler tarafından kısıtlama getirilmiş ecnebi Museviler, ancak konsolosluklardan transit vizesi alarak Türkiye topraklarından geçebilecekler.

11 Şubat 1945 - Birleşik Krallık Başbakanı Sir Winston Churchill, ABD Cumhurbaşkanı Franklin Roosevelt ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin'in bir araya geldiği, 4 Şubat'ta başlayan Yalta Konferansı sona erdi. II. Dünya Savaşı sonrasında dünya düzeninin esasları belirlendi.

11 Şubat 1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.

11 Şubat 1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, "Gericilikle Savaşım" için "Ulusal Dayanışma Cephesi" kurmayı kararlaştırdı.

11 Şubat 1957 - Muhalefet milletvekilleri, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.

11 Şubat 1957 - Gazeteci Metin Toker tutuklanarak ceza evine girdi. Metin Toker, Demokrat Parti (DP) İstanbul Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Mükerrem Sarol ile Akis dergisi arasındaki davadan hapis cezasına çarptırılmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı İsmet İnönü, "Damadımın tutuklanması haberine üzülmedim, bu şerefli bir mahkümiyettir" dedi.

11 Şubat 1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.

11 Şubat 1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.

11 Şubat 1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.

11 Şubat 1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.

11 Şubat 1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.

11 Şubat 1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam'daki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.

11 Şubat 1965 - Yeni Adana gazetesi, Dünya Basın Başarı Ödülü'nü kazandı.

11 Şubat 1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.

11 Şubat 1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında, uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.

11 Şubat 1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikalı esirleri serbest bırakıldı.

11 Şubat 1978 - Çin, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.

11 Şubat 1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Şahpur Bahtiyar istifa etti.

11 Şubat 1981 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, şarkıcı Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Sanatçılar yabancı ülkelerde Türkiye aleyhine propaganda yapmakla suçlanıyorlardı. Selda Bağcan teslim oldu ve serbest bırakıldı.

11 Şubat 1981 - Polonya'da Komünist Parti, Józef Pińkowski'yi Başbakanlıktan aldı; yerine General Wojciech Witold Jaruzelski'yi getirdi.

11 Şubat 1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.

11 Şubat 1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını, Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.

11 Şubat 1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela, 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.

11 Şubat 1992 - Azerbaycan Merkez Bankası kuruldu.

11 Şubat 1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, ikişer ay hapis cezasına çarptırıldı. Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.

11 Şubat 1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.

11 Şubat 2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.

11 Şubat 2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedinde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.

11 Şubat 2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde, Genel Başkanlığa Ufuk Uras seçildi.

11 Şubat 2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.

11 Şubat 2011 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, uzun bir direnmenin ardından istifa ettiğini açıkladı.

11 Şubat 2015 - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, tecavüze uğrayarak öldürüldü. Olay Türkiye'de kadın hakları eylemlerine dönüştü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

11 Şubat 1466 - Yorklu Elizabeth, İngiltere Kraliçesi (ö. 1503)

11 Şubat 1776 - Yannis Kapodistrias, Yunanistan'ın ilk Devlet Başkanı (ö. 1831)

11 Şubat 1839 - J. Willard Gibbs, Amerikalı bilim insanı (ö. 1903)

11 Şubat 1845 - Ahmed Tevfik Paşa, Osmanlı'nın son Sadrazamı (ö. 1936)

11 Şubat 1847 - Thomas Alva Edison, Amerikalı bilim insanı, mucit ve 1093 patent sahibi (ö. 1931)

11 Şubat 1902 - Arne Jacobsen, Danimarkalı mimar ve tasarımcı (ö. 1971)

11 Şubat 1909 - Joseph L. Mankiewicz, Amerikan yapımcı ve yönetmen (ö. 1993)

11 Şubat 1909 - Max Baer, Amerikalı boksör (ö. 1959)

11 Şubat 1915 - Richard Hamming, Amerikan matematikçi (ö. 1998)

11 Şubat 1917 - Sidney Sheldon, Amerikalı yazar, oyun yazarı ve senarist (ö. 2007)

11 Şubat 1920 - I. Faruk, Mısır Kralı (ö. 1965)

11 Şubat 1926 - Leslie Nielsen, Kanadalı oyuncu ve komedyen (ö. 2010)

11 Şubat 1929 - Burhan Sargın, Millî futbolcu.

11 Şubat 1936 - Burt Reynolds, Amerikan sinema oyuncusu (ö. 2018)

11 Şubat 1937 - Mauro Staccioli, İtalyan heykeltıraş (ö. 2018)

11 Şubat 1939 - Okay Temiz, Caz müzisyeni.

11 Şubat 1942 - Mike Markkula, Amerikalı yatırımcı ve girişimci.

11 Şubat 1943 - Serge Lama, Fransız şarkıcı.

11 Şubat 1944 - Bernie Bickerstaff, Amerikalı basketbol antrenörü.

11 Şubat 1945 - Burhan Galyun, Suriyeli siyaset bilimci ve sosyolog.

11 Şubat 1947 - Yukio Hatoyama, Japon siyasetçi.

11 Şubat 1950 - İdris Güllüce, Siyasetçi, eski Tuzla Belediye Başkanı.

11 Şubat 1956 - Oya Başar, Komedyen, sinema ve tiyatro oyuncusu.

11 Şubat 1962 - Sheryl Crow, Amerikan müzisyen.

11 Şubat 1963 - José Mari Bakero, İspanyol millî futbolcu ve teknik direktör.

11 Şubat 1964 - Sarah Palin, Amerikan siyasetçi.

11 Şubat 1969 - Jennifer Aniston, Amerikan sinema ve dizi oyuncusu.

11 Şubat 1971 - Damian Lewis, İngiliz aktör ve film yapımcısı.

11 Şubat 1972 - Amanda Peet, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.

11 Şubat 1973 - Shawn Hernandez, Amerikalı güreşçi.

11 Şubat 1973 - Varg Vikernes, Norveçli müzisyen.

11 Şubat 1974 - Ayça Mutlugil, Oyuncu ve senarist.

11 Şubat 1977 - Mike Shinoda, Japon-Amerikalı müzisyen, yapımcı, şarkıcı ve Linkin Park grubunun kurucularından.

11 Şubat 1977 - Mustafa Üstündağ, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

11 Şubat 1981 - Kelly Rowland, Amerikalı R&B şarkıcısı, söz yazarı, dansçı, oyuncu ve Destiny's Child grubunun üyesi.

11 Şubat 1987 - Wu Yiming, Çinli buz patenci.

11 Şubat 1993 - Ben McLemore, Amerikalı basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

11 Şubat 244 - III. Gordianus, Roma İmparatoru. I. Gordianus'un torunu (d. 225)

11 Şubat 641 - Herakleios, Bizans İmparatoru (d. 575)

11 Şubat 731 - II. Gregorius, Katolik Kilisesi'nin 89. Papası (d. 669)

11 Şubat 1503 - Yorklu Elizabeth, İngiltere Kraliçesi (d. 1466)

11 Şubat 1650 - René Descartes, Fransız matematikçi, bilim insanı ve filozof (d. 1596)

11 Şubat 1829 - Aleksandr Griboyedov, Rus oyun yazarı, besteci, şair ve diplomat (d. 1795)

11 Şubat 1868 - Léon Foucault, Fransız fizikçi (Foucault sarkacı ve jiroskop araçlarıyla tanınan) (d. 1819)

11 Şubat 1870 - Carlos Soublette, Venezuela Devlet Başkanı (d. 1789)

11 Şubat 1872 - Edward James Roye, Liberyalı tüccar ve siyasetçi (d. 1815)

11 Şubat 1884 - Cenanizade Mehmed Kadri Paşa, Osmanlı devlet adamı (d. 1832)

11 Şubat 1941 - Rudolf Hilferding, Avusturya doğumlu Alman politikacı (d. 1877)

11 Şubat 1963 - Sylvia Plath, Amerikalı şair ve yazar (d. 1932)

11 Şubat 1970 - Tahsin Yazıcı, Asker ve siyasetçi (d. 1892)

11 Şubat 1975 - Cemal Hüsnü Taray, Siyasetçi (d. 1893)

11 Şubat 1976 - Lee J. Cobb, Amerikan oyuncu (d. 1911)

11 Şubat 1982 - Eleanor Powell, Amerikan oyuncu ve dansçı (d. 1912)

11 Şubat 1982 - Takashi Shimura, Japon oyuncu (Yedi Samuray) (d. 1905)

11 Şubat 1985 - Henry Hathaway, Amerikalı sinema yönetmeni ve aktör (d. 1898)

11 Şubat 1986 - Frank Herbert, Amerikalı yazar (d. 1920)

11 Şubat 1989 - Leon Festinger, Amerikalı sosyal psikolog (d. 1919)

11 Şubat 1992 - Hikmet Tanyu, Akademisyen, şair ve yazar (d. 1918)

11 Şubat 1993 - Robert William Holley, Amerikalı biyokimyacı (d. 1922)

11 Şubat 2000 - Roger Vadim, Fransız film yönetmeni (d. 1928)

11 Şubat 2002 - Barry Foster, İngiliz oyuncu (d. 1927)

11 Şubat 2006 - Kani Yılmaz, PKK'nın bir dönem üst düzey yöneticisi (d. 1950)

11 Şubat 2006 - Peter Benchley, Amerikalı yazar (d. 1940)

11 Şubat 2012 - Whitney Houston, Amerikalı şarkıcı (d. 1963)

11 Şubat 2014 - Alice Babs, İsveçli şarkıcı (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?