Günde 24 bin 650 icra dosyası açıldı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

ABD'li Senatör, uçakta yanında oturan genç kıza:

-"Ben senatörüm, yolumuz uzun, benden bir şeyler öğrenmek için konuşmak ister misin?" demiş.

Kız okuduğu kitaptan yavaşça kaldırmış başını:

-"Ne hakkında konuşacağız ve ne öğreneceğim sizden Bay Senatör?" demiş.

Senatör kasılmış:

-"Ne bileyim; her şey... Küresel ısınma, çevre, hayvan hakları, doğayı koruma. ekonomi, devlet yönetimi, dış politika, kadın-erkek ayrımcılığı..."

-"Tamam!" demiş genç kız. "Gerçekten ilginç konular bunlar, öğrenmek isterim; ama önce küçük bir sorum olacak size."

Gülümsemiş Senatör:

-"Sor bakalım!" demiş babacan bir tavırla...

Kız tane tane konuşmaya başlamış:

-"Bir eşek, bir inek, bir keçi; üçü de beslenmek için yalnızca ot yer değil mi?"

-"Evet." demiş Senatör gülerek, "Yalnızca ot yerler."

Kız devam etmiş:

-"Ama eşek kestane gibi, inek kayısı marmelâtı gibi, keçi ise siyah zeytin gibi sıçar. Neden acaba?"

Senatör kaşlarını kaldırmış:

-"Çok ilginç, bilmiyordum." demiş.

-"İşte!" demiş genç kız, "Bir boktan anlamıyorsunuz, kalkmış bana küresel ısınma, doğa moğa, çevre mevre, siyaset miyaset. Salaklara saklayın siz bu masalları. İyi uçuşlar Bay Senatör..."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Hem konuşmaya ne gerek vardı? İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez." demiş Cengiz Aytmatov...

Bazen susmak o kadar çok şey anlatır ki.

Anlaşılmadığımızı düşündüğümüzde biraz da susmayı denemeliyiz bence.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Siz evinizin herhangi bir ihtiyacını karşılamak için pazara çıkıyor olabilirsiniz fakat ne yazık ki herkes sizinle aynı niyette olmaz. Bu nedenle özellikle pazara çıkacağınız günler için uzun saplı çapraz takılan çantaları tercih etmelisiniz. Çapraz çantanızı pazar yerine girerken boynunuzdan geçirip rahat alışveriş yapabilirsiniz. Kalabalık ve oldukça gürültülü olan pazar yerleri kötü niyetli insanlar için uygun yerlerdir. Hem art niyetli kişilere fırsat vermemek, hem de ellerinizi daha rahat kullanabilmek için çapraz çanta tercih edebilirsiniz."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Timsahlar renk körüdür."

Ne işimize yarayacaksa bu bilgi artık...

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Günde 24 bin 650 icra dosyası açıldı: Borçlar dönmüyor

İcra dairelerinde son bir yılda dosya sayısı 1 milyonun üzerinde arttı. Sadece yılın ilk ayında günde 24 bin 650 yeni icra, iflas dosyası açıldı. Borcunu ödeyemeyen yurttaşın varlığına ise haciz yoluyla el konuluyor. İcradan en çok konut ve tarım arazisi satılıyor. Salgın döneminde gelirsiz ve işsiz kalan milyonlarca yurttaş ucuz krediler aracılığıyla borçlandırıldı. Yaz aylarında dağıtılan düşük faizli krediler nedeniyle yurttaşın bankalara ve finans şirketlerine borcu ocak itibariyle 836 milyar liraya yükseldi. Yaklaşık bir yıldır ekonomik bunalım içerisinde olan milyonlarca kişi bu borçları döndüremiyor, böyle olunca borçlunun varlıkları icra yoluyla haczediliyor. UYAP verilerine göre 5 Şubat itibariyle icra ve iflas dairelerinde halen derdest olan dosya sayısı da geçen yılın aynı günündeki dosya sayısına göre 1 milyon 674 bin adet artarak 22 milyon 160 bin 776’ya çıktı. İcra yoluyla el konulan mülk veya gayrimenkuller Basın İlan Kurumu’na bağlı ilan.gov.tr'de satışa çıkarılıyor. Güncel verilere 5 bin 850 emlak ilanı bulunuyor. İlanlar içerisinde en fazla 2 bin 714 ilan ile konut satışları dikkat çekiyor. Konut satışlarının ardından tarla, tarım arazisi statüsündeki alanların satışı dikkat çekiyor. Bin 437 adet tarım arazi icra müdürlükleri tarafından satışa çıkarılmış durumda. Salgın döneminde tarım sektörünün bankalara olan kredi borçları geçen yıl 2019’a göre 21,4 milyar lira artarak 125,4 milyar liraya kadar yükseldi. Sektörün ödeyemediği için takibe aldığı kredi borcu da temerrüt sürelerinin uzatılmış olmasına rağmen 2020 yılı sonunda 5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu da önümüzdeki günlerde icradan tarla ve tarım arazi satışlarında meydana gelebilecek artış ile ilgili endişe yaratıyor. Bankaların donuk alacaklarına ilişkin 90 gün olan asgari gecikme süresinin, salgına karşı alınan önlemler kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere 180 güne çıkarılmıştı. Salgının henüz kontrol altına alınmaması nedeniyle bu tarih 31 Haziran 2021’e kadar uzatıldı ve taksit öteleme ve yeniden yapılandırma uygulamaları hayata geçirildi. Bu nedenle, takibe düşmesi muhtemel kredilerin büyük bölümü batık kredi olarak görünmüyor. 90 gün uygulamasına geri dönülüp dönülmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

İcra ve iflasların bu yıl daha da artacağına dikkat çeken Avukat Çağan Yazıcı, hacizlerin önümüzdeki günlerde artacağını şöyle anlattı:

“Mart ayında adli sürelerin durdurulması kararı ile birlikte açılan icra takiplerinde borçluların borca itiraz vb. süreleri de uzadığı için takip resmi olarak açılsa dahi fiili olarak ilerlemiyordu. Ancak bu dönemde özellikle yaz aylarında pandemi destek kredileri ile borçluluk arttı, dükkânlar yeniden kapandı. Yapılan ötelemelerin de sonuna gelindi. Yani sonuç olarak bu borçlanmalar nedeniyle hem yeni icra dosyaları açılıyor, hem de mevcut dosyalar da borçlular ödeme yapamadığı kapanmıyor. Sayı arttırıyor. Özellikle icralık olan borçlar taksitli telefon alımları vesaire. Adliyeler açıldıktan sonra da avukatlar salgın nedeniyle gidip icra dosyaları açmıyordu. Bir de avukatların icra dairelerinde işlem yapabilme hızı azaldı. İcra daireleri karantinaya alınıyor sık sık. Memurlar sağlık nedenleriyle izne çıkıyor. Genel olarak icra dairelerinde bir yığılma ve mesai/personel azlığı söz konusu. Bu nedenle önümüzdeki günlerde icra ve iflas sayısında ciddi artışların meydana geleceğini düşünüyorum.”

İcra dairelerine UYAP üzerinden 1 Ocak ve 5 Şubat arasında 862 bin 747 adet icra ve iflas dosyası açıldı. Bir başka ifade ile yılın ilk 35 gününde icra dairelerine günde 24 bin 650 icra ve iflas dosyası geldi. Ancak salgın nedeniyle geri ödemelerde sağlanan ötelemenin sonuna gelindi bu da önümüzdeki günlerde çok sayıda iflas haberleri geleceği anlamına geliyor. Ülkede toplam bireysel kredi kartı harcamalarının yüzde 33’ü İstanbul’da gerçekleşti. Bireysel kredi kartı harcamaları İstanbul’da yüzde 20 artarken ülke genelinde yüzde 23 arttı. İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin finansal piyasaların değerlendirildiği Şubat 2021 Finansal Piyasalar İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Buna göre kredi kullanımı yıllık yüzde 33, takibe düşen krediler yüzde 10 arttı. Öte yandan kişi başına düşen nakdi kredi, yıllık yüzde 30 artarak 90 bin 322 TL’ye çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği bilgiye göre 2020’nin ilk 10 ayında 2 milyon 530 bin elektrik faturası, 579 bin 642 doğalgaz faturası ödenmediği için bu abonelere geçici olarak kesinti uygulandı. Aynı dönemde 53 bin 840 elektrik abonesi ile 123 bin 657 doğalgaz abonesinin faturalarını ödeyemediği için haklarında yasal işlem başlatıldı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Eylül sonu itibariyle üretilen 269 milyon 203 bin 49 elektrik faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0,94’ünde, Eylül sonu itibariyle üretilen 128 milyon 809 bin 427 doğal gaz faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğal gaz abone gruplarının yüzde 0,45’inde mevzuata bağlı kalınarak geçici olarak kesinti uygulanmış olup, mevzuat kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getiren bütün abonelere tekrar elektrik ve doğalgaz arzı sağlanmıştır. Pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamalar nedeniyle insanların evine ekmek bile götüremez bir duruma geldiği dönemde, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için kesinti uygulanması ve hatta haklarında yasal işlem başlatılması üzüntü vericidir. Sosyal devletçilik anlayışı gereği böyle durumlarda hayati öneme sahip elektrik ve doğalgaz kesintisi yapılmamalı ve faturalarını ödeyemedi diye insanlar hakkında yasal takip başlatılmamalıdır” ifadelerini kullandı.(BirGün)

İTÜ'lü öğretim üyelerinden Boğaziçi'ne destek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyeleri, Boğaziçili akademisyenlerin ve öğrencilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu'ya karşı sürdürdükleri mücadeleye destek vermek amacıyla bir araya geldi. "Boğaziçi Üniversitesi'ndeki meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin haklı taleplerini destekliyoruz" diyen akademisyenler, basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne, üniversite bileşenlerinin hiçbir onayı alınmadan atandığı hatırlatılırken, "Türkiye’deki akademik sistemin tüm paydaşlarla beraber evrensel ölçütler çerçevesinde, demokratik, şeffaf ve etkin yönetim ilkelerine dayalı olarak yeniden tasarlanmasını talep ediyoruz" denildi.

Prof. Dr. Ayşe Buğra'dan Erdoğan'ın o sözlerine yanıt

FOX TV'de yayınlanan Çalar Saat programına katılan Prof. Dr. Ayşe Buğra, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yani aynı zihniyet şu Osman Kavala denilen bu ülkede Soros adeta ofisi olan temsilcisi olan kişinin karısı da yine aynı şekilde Boğaziçi Üniversitesi'nde bu provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır. Şimdi biz ülkemizi, böyle nadide bir üniversitemizi bunları alın istediğiniz gibi karıştırın mı diyeceğiz. Buna müsaade etmemiz mümkün değil' sözlerini değerlendirdi. Erdoğan'ın sözlerine ilişkin programda konuşan Buğra, "Bu demeci ilk duyduğum zaman bu herhalde dikkat çekilmesi gereken bir şeyde eşimin davası ile bir duruşmanın ortasında geldi bu. Zaten son derece üzücü bir süreç. Bunu duyduğum zaman hakikaten inanılır gibi değil. Ve söylediğim 3 cümle duruşmada bu uzun sürmüş dava, tutukluluk, 3.5 yılı aşkın tutukluluk artık bir işkenceye dönüştü. Söylenenleri esef verici buluyorum. memleketim adına üzülüyorum. Gerçek esef verici bir şey. İnsanın annesiyle, babasıyla özdeşleştirilmesi... Bu çok rahatsız edici bir şey. Sadece kendiniz olarak görülmediğiniz için değil, onlar için de.... Bakalım benim annem, babam, eşim benim bugün durduğum yerde olduğum gibi görünmek istiyorlar mı? Babam ne düşünürdü? Annem ne düşünürdü? Eşimin benim yaptığım, söylediğim her şeyden sorumlu olması onu nasıl etkilerdi? Onun için insanlara insan gibi bakmak çok önemli." ifadelerini kullandı. Küçükkaya'nın Erdoğan'ın sözlerini hatırlatması üzerine ise Buğra, "Çok kırıcı oldu ve yani alıştığımız bir şey değil bu... Birisinden bilmem kimin karısı kadın ve provokatör isnadı var, bunlar hiç yakışmıyor hakikaten. Onun için esef verici olduğunu söylüyorum" dedi. (Cumhuriyet)

Melih Bulu’nun yüksek lisans tezinde de intihal yaptığı ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun doktora tezinde intihal yaptığının ortaya çıkmasının ardından şimdi de yüksek lisans tezinde intihal yaptığı ortaya çıktı. Sosyal medya hesabı üzerinden Bulu’nun tezinin ilk 16 sayfasındaki intihalleri karşılaştırmalı olarak paylaşan Devrim Umut Aslan, alıntıların kimi zaman tırnaklı, kimi zamanda tırnaksız olduğunu gözler önüne serdi.(BirGün)

Korona haberlerine gelince:

 Aşı olan yaşlılar: Artık çocuklarımızı görebilecek miyiz?

Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre: Bilim Kurulu'nun önerdiği takvim doğrultusunda Türkiye'ye Çin'den getirilen CoronaVac aşılarının uygulaması devam ediyor. Şu an randevularını oluşturan 75 yaş üstü vatandaşlar, hastane ve aile sağlık merkezlerinde aşılanıyor. Bu süreçte görev alan hekimler, başlıca sıkıntının randevu oluşturmakta yaşandığını söylüyor.

Aile hekimi Mustafa Tamur, "75 yaş ve üstündeki vatandaşlarımızın randevu alması kolay olmuyor. Randevusuz geliyorlar. Randevularını biz almak zorunda kalıyoruz. Çoğu eski tuşlu telefonlar kullandıkları için kendi numaramızı bazen kullanıyoruz. Aşıyı yaptırdıktan sonra hemen gitmek istiyorlar. Aşı olurken genelde 'Bu aşı yaşlılara yapılıyor mu?', 'Aşı olduktan sonra maske takmaya devam edecek miyiz?', 'Çocuklarımızla artık buluşabilecek miyiz?' gibi sorular geliyor. Aşı sırasında heyecanlandıklarını ve tansiyon ilaçlarını almadan geldiklerini görüyoruz. O yüzden tansiyonları yüksek çıkıyor ve önce onu düşürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Arnavutköy'de Aile Sağlık Merkezi'nde görevli Dr. Bilgeyiş Mehmetzade ise görev yaptığı bölgenin sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan aşı tutumu konusunda biraz daha geri planda kaldığını aktardı. Mehmetzade, "Gelen vatandaşlar aşıya istekli bir şekilde geliyorlar. Şu an 75 yaş altı vatandaşlarımız bile 'Ne zaman biz de aşılanacağız' diyerek aile sağlık merkezlerine geliyorlar. Bazıları aşı olduktan sonra 'Artık iyileştik, biz kovid olmayacağız' diyor. Biz de onlara temkinli davranmaları gerektiğini maske, mesafe ve hijyene hala devam etmeleri gerektiğini söylüyoruz. Ancak yaşlılarımız biraz sabırsız. 'Sokağa çıkmak ve torunlarımızı sevmek istiyoruz' diyorlar" diye konuştu.

Aile Hekimi Dr. Recep Koç da şunları söyledi: "İstanbul'da yaşlılarda yaptığımız aşı oranları çok düşük kaldı. Yüzde 40'ı geçemedik. Tabi şu anda randevu alma zorluğu var. Çoğu yaşlımızın akıllı cep telefonu yok. Merkeze gelen 80 yaşındaki hastamı geri çevirmek zorunda kaldım. Çoğu yaşlımız yalnız yaşıyor. Sistemden nasıl randevu alacaklarını bilemiyorlar. Randevu alıp gelenler çoğunlukla yanlarında akrabaları ile geliyor. Aşı konusunu kamuoyuna tam anlatamadık. Aşı olan yaşlılarımız genel de 'Aşı olduk 'Tamam bitti' diyorlar. Halbuki ikinci dozdan sonra bile rahatlama olmamalı. Aşıların Çin malı olmasından dolayı da bir güvensizlik söz konusu."

Ümraniye Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Emrah Kırımlı da, "Randevu almalarında çok sıkıntı oluyordu. Eski tuşlu telefonları var, pek çok yaşlı gelen SMS'leri okuyamıyor. İlk hafta iki kardeş biri 82 ve 84 yaşında aşı olmaya geldi. Birbirlerine haklarını helal ederek aşı oldular. Ağlayanlar oluyordu. 'Güvenilir aşı mı?' diye endişeleniyorlardı. 'Kısırlık yapıyor' diyen 75 yaş üstü hastam oldu. Bir de bize aşı olup olmadığımızı soruyorlar. 'Öneriyor musunuz' diye soruyorlar 'Evet' yanıtını alınca biraz rahatlıyorlar" ifadelerini kullandı.

Çetin kış koşullarında aşılama sürüyor

Diyarbakır'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında aşı çalışması yürüten mobil sağlık ekipleri, zorlu kış koşullarında hizmet veriyor. Sağlık ekipleri, kar kış demeden en ücra köylere giderek 75 yaş üstü vatandaşlara aşı yapıyor. Çüngüş ilçesine gitmek için yola çıkan ekipler, yolun karla kapalı olması nedeniyle zor anlar yaşadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışması sonucu 40 kilometre uzaklıktaki kırsal Akbaşak Mahallesi'ne ulaşan ekipler, 75 yaş üstü vatandaşlara CoronaVac aşısı yaptı. Ekipte yer alan Çüngüş Devlet Hastanesi Başhekimi Volkan Bahadır, "Coğrafi olarak zor bir bölgede çalışıyoruz. Ama tüm bu zorluklar hizmetimizi engellemiyor" dedi. Aşı yapılan 83 yaşındaki Hamide Kaya, "Bugün aşı oldum, Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımızdan, Sağlık Bakanımızdan Allah razı olsun" dedi. (SağlıkAktüel)

Bilim Kurulu üyesi Ünal tarih verdi: Mutasyonlu virüse karşı aşı devreye girebilir

Bilim Kurulu üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, DHA'ya yaptığı açıklamada, koronavirüsün İngiltere'de görülen mutasyonunda daha çok kişiye bulaşır hale geldiğini hatırlattı. Prof. Dr. Serhat Ünal, hızlı aşılama ve kurallara uyarak yeni mutasyonlar gelişmeden koronavirüsü durdurma şansı olduğunu söyledi. Ünal, son 1 haftada vaka sayılarında düşme hızında duraksama ve hafif bir artışın meydana geldiğini ifade ederek, "Bunun nedeni 'biraz havalar düzeldi, aşılama da başladı' diye bir rehavete mi kapıldık veya biraz tedbirleri gevşettik mi yoksa biz tedbirleri gevşetmedik; ama yeni suş bu tedbirlere rağmen daha iyi bulaştığı için artışa geçti. Son 1-2 haftadır bunu anlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de PCR testi ile koronavirüs tanısı konuluyor; sonra yeni mutasyonlu virüsü tanıyacak PCR testleri geliştirildi. Hemen hastanelere dağıtıldı, o testlerle görülen illerde bu şekilde tespit edildi" dedi. Mutasyonlu virüsün ülkeye girişine mani olamadıklarına dikkat çeken Ünal, "O zaman tedbirlerimize daha çok dikkat edelim. Bir maske yetmiyorsa iki maske takalım. Kapalı ve kalabalık yerlerde bulunmak zorundaysak, maskeyi çift olarak takalım. Aramızdaki mesafeyi 1,5 değil 2 metreye çıkaralım. Bunun gibi tedbirlere daha sıkı riayet etmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz. Bir taraftan da aşılama programımız devam ediyor. Halkımızın sağduyusu, kurallara uyma kapasitesi ve aşılamanın getirdiği destekle hepimiz bunu durdurabileceğimizi umuyoruz. Çünkü durduramazsak yeniden vaka sayılarındaki artışla yeni bir atakla karşılaşma şanssızlığı olabilir. O yüzden yeniden dönüp her şeyi yeniden planlamak gibi bir dönemin içine gireriz. Bu biraz o yorgunluğun üzerine hayal kırıklığı olacaktır" diye konuştu. Ünal, Türkiye'de de artışa başlayan yeni mutasyonlu virüsün aşının etkinliğinde olumsuz önemli bir etkisinin olmadığını kaydederek, şunları söyledi:

"Aşı aynı şekilde korumaya devam ediyor. 'Aşının etkinliği' dediğimiz zaman Güney Afrika mutasyonu öne çıkıyor. Mevcut aşılarda bir miktar koruyuculukta azalma varmış gibi birkaç çalışma çıktı. Bu daha aşıları değiştirmeyi gerektirecek basamakta değil. Bilim yenilmez. Bu uzun süreli savaş. Virüs ülkemize geldi, biz koruma tedbirleriyle, kısıtlamalarla ve aşıyla bir cevap verdik. Virüs bizim koruma tedbirlerimize ve hastalığı geçirerek antikor oluşturmamıza, bulaştırıcılığını artırarak bir cevap verdi. 'O aşıların etkisinden kurtulacak değişiklikler ortaya çıkabilir mi' diye virüs yaşamını sürdürmek için aşıların antikorlarına karşı cevap vermeye çalışıyor. Bu süre içerisinde ne kadar hızlı aşılarsak, ne kadar kurallara dikkat edersek, yeni mutasyonlar gelişemeden virüsü durdurma şansımız var. Yeni mutasyonlu virüse karşı da Haziran ayında muhtemelen 1 değil 2 suşlu (bir virüsün farklı alttürleri) aşılar, 1 mRNA değil 2 mRNA'lı aşıların devreye girme ihtimali var. Tedbirlere çok daha sıkı riayet edilmesi gerekiyor. Maskeye, 2 metre mesafeye, el hijyenine, kapalı yerleri havalandırmaya ve kapalı yerlere mümkün olduğunca bulunmamaya dikkat etmemiz gerekiyor." (GerçekGündem)

5 katlı apartmana mutasyon karantinası

Türkiye'nin birçok ilinde görülmeye başlanan mutasyonlu corona virüsü Sinop'a da geldi. Sinop'ta ikinci mutasyonlu corona virüsü vakası Boyabat ilçesinde ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Boyabat Çamlıca Mahallesi’nde 5 katlı bir apartman mutasyonlu virüs sebebiyle mühürlenerek karantinaya alındı. İddiaya göre mutasyonlu corona virüsü İstanbul'dan gelen bir vaka ile apartmana taşındı. Apartmanda yaklaşık 10 kişinin yaşadığı öğrenildi. 

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 3 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 77. doğum günü olan Refik Durbaş'ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Refik Durbaş, 10 Şubat 1944 tarihinde, Erzurum'un Pasinler ilçesinde doğdu.  İzmir Necatibey İlkokulu, Karataş Ortaokulu ve İzmir Namık Kemal Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ndeki öğrenimini bitirmeden ayrıldı. 1965-1968 arasında çeşitli işlerde çalıştı. Yeni İstanbul ve Cumhuriyet gazetelerinde düzeltmenlik yaptı. 1983'te Cumhuriyet gazetesinin düzelti şefi oldu.

İlk şiiri İzmir'de Ege Ekspres gazetesinin sanat sayfalarında yayınlandı. Devinim, Gösteri, Sanat Olayı, Soyut, Papirüs gibi dergilerdeki şiirleriyle dikkat çekti. Arkadaşlarıyla birlikte 1962-1964 arasında Evrim dergisini, 1967'de de Alan 67 dergisini yayınladı. 1971'de ilk şiirlerini, Kuş Tufanı adlı şiir kitabında topladı. 1972-1974 yıllarında Yeni A dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Gazetelerde sanat sayfaları hazırladı. 1992 yılında Cumhuriyet gazetesinden emekli oldu. Köşe yazarı olarak değişik gazetelerde çalışmalarını sürdürdü.

İkinci Yeni esintisi ile başladığı şiir anlayışı, zaman içinde daha toplumsal meselelere doğru yöneldi. Kendine özgü dili ve benzetmeleriyle, baştan beri tavrını ve varlığını keskinleştiren, anlam kadar biçime de önem veren şiirler yazdı. Çarşıların, işçi kızların, pazar yerlerinin, çay evlerinin dünyasını yansıtan şair olarak tanındı. Şiirinde günlük konuşma dili içine ustaca serpiştirilmiş eski sözcükler de kullandı.

Akciğer kanseri tedavisi gören ve diyaliz hastası olan Durbaş, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine 1 Aralık 2018 tarihinde, İstanbul'da Medeniyet Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakıma alındıktan sonra öldü. 2 Aralık 2018 tarihinde Erenköy Galip Paşa Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardında Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YAPITLARI:

Şiir:

Kuş Tufanı (1971)

Hücremde Ayışığı (1974)

Çırak Aranıyor (1978)

İkinci Baskı (1979)

Çaylar Şirketten (1980)

Denizler Sincabı (çocuklar için şiirler, 1982)

Kırmızı Kanatlı Kartal (çocuklar için şiirler, 1982)

Nereye Uçar Gökyüzü (1983)

Siyah Bir Acıda (1984)

Bir Umuttan Bir Sevinçten (1984, toplu şiirler 1)

Yeni Bir Defter-Şiirler-Meçhul Bir Aşk (1985)

Adresi Uçurum (1986, toplu şiirler 2)

Geçti mi Geçen Günler (1989)

Menzil (1992)

Kimse Hatırlamıyor (1994, toplu şiirler 1)

Nereye Uçar Gökyüzü (1994, toplu şiirler 2)

İki Sevda Arasında Kara Sevda (1994)

Tilki Tilki Saat Kaç (1995)

Düşler Şairi (1997)

İstanbul Hatırası (1998)

Şayeste (2018)

Röportaj:

Ahmet Arif Anlatıyor: Kalbim Dinamit Kuyusu (1990)

İnceleme:

Şair Cezaevi Kapısında (1992)

Galata Köprüsü (1995)

İlhami Bekir'den Mektup Var (1997)

Anılarımın Kardeşi İzmir (2001)

Deneme:

Yazılmaz Bir İstanbul (1988)

İki Sevda Arasında Karasevda (1994)

Yasemin ve Martı (1997)

Antoloji:

Türk Yazınında Cezaevi Şiirleri (1993)

Öykülerle İstanbul (1995)

Yenileştirme:

Yedi İklim Dört Bucak (1977, Evliya Çelebi'den çocuklar için)

Şakaname (1983, Evliya Çelebi'den çocuklar için)

Mavi Alacalı Baston (1983, Muallim Naci'den çocuklar için)

ÖDÜLLERİ:

1979 Yeditepe Şiir Armağanı (Çırak Aranıyor ile)

1983 Necatigil Şiir Ödülü (Nereye Uçar Gökyüzü ile)

1993 Halil Kocagöz Şiir Ödülü (Menzil ile)

2014 PEN Türkiye Şiir Ödülü

2018 Behçet Aysan Şiir Ödülü

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Refik Durbaş'ı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

HÜCREMDE AYIŞIĞI

 

Sesimi sesinin üstüne koyma

kara gecede, karanlıkta, acılı

yüreğimde yeşerdiyse de alevi ölümün

kan boğmadı daha korkuyu

kırılmadı kin ve öfkenin fidanı

Sesini sesimin üstüne koyma

ağzımda prangası tutuklu rüzgâr

Yanlış arama ölümden başka

kurşuna dizilen resimlerde

acıyla örülmüşse cesetler

ve ağlıyorsa hücremde ayışığı

üzgün değilim, hüzünlü asla

Yanlış arama ölümden başka

sırtımda falakası tutuklu rüzgâr

Yüreğimde mezarlar açma artık

kazıdım hücremin duvarına çünkü

zamanı kucaklayan öfkemi

acıdan üretilen sesimi

gençliği damıtılmış günlerimi

Yüreğimde mezarlar açma artık

elinde kırbaçları tutuklu rüzgâr

Çıplak taş, demir kapı, sessizlik

korkuyu mu bekliyor o nöbetçi

niçin hiç konuşmuyor yıldızlar

şafak söktüyse nerde kar filizleri

uyusam uyansam her yerde bahar

Çıplak taş, demir kapı, sessizlik

sesimde zincirleri tutuklu rüzgâr

Tek değilim artık, çoğaldım ölüme

deli rüzgâr, çıplak suyun rahminde

artık ne hücrem, ne yalnızlık

eskisinden düşmanım karanlığa

ama hâlâ yanıyor yüreğimde işkence

Tek değilim artık, çoğaldım ölüme

yüzümde kelepçesi tutuklu rüzgâr

-Söyle kim hak kazandı ölüme

#RefikDurbaş

ÖZETİ

 

Kuşların dilini öğrettin bana

çiçeklerin dilini

özlemlerin, eylüllerin, gurbetlerin

akarsuların ve zamanın

ateşi sönmeyen zamansızlığın bir de

Rüzgârın koynunda gündüzün

erguvan burcundan gecelerin

Bir bunun için mi sevmedim seni?

Yalnız ve yalnızca sürgünlerde

nice karasevdaların müebbetinde

çığlıkla çılgınlığım arasında bir

her zaman unutmak isterdim seni

her zaman hatırlamak bir de

Sonsuz beyazlığında iklimlerin

çırılçıplak lekesiz kentlerin

Bunun için de mi sevmedim seni?

Soruları yanıtlanmış aldanışlar adına

yanıtları belirsiz alışkanlıklar adına

yazlar ve kışlar, elvedalar adına

bir daha bir daha kavuşmalar adına

anılarını taşıyan her şey adına

Yolunu şaşırmış gitmelerin

korkunç ve güzel gelmelerin

Nasıl ve niçin mi sevmedim seni?

#RefikDurbaş

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına:

Halk takvimine göre 10 Şubat'ta fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Şubat 1074 - Divânu Lügati't-Türk; Türk kültürünün ilk Türkçe dilinde yazılan sözlük eseri, Kaşgârlı Mahmut tarafından yazımı sona erdi. (25 Ocak 1072'de başladı.)

10 Şubat 1763 - Büyük Britanya Krallığı, Fransa ve İspanya arasında Paris Antlaşması imzalandı: Yedi Yıl Savaşları sona erdi.

10 Şubat 1828 - Rus İmparatorluğu ile Kaçar Hanedanı arasında Türkmençay Antlaşması imzalandı.

10 Şubat 1840 - I. Victoria ile Prens Albert, Saint James Sarayı şapelinde evlendiler.

10 Şubat 1863 - Alanson Crane, yangın söndürücüsünün patentini aldı.

10 Şubat 1916 - Alman İmparatorluğu ile Birleşik Krallık arasında Dogger Bank Muharebesi gerçekleşti.

10 Şubat 1931 - Yeni Delhi, Hindistan'ın başkenti oldu.

10 Şubat 1933 - Madison Square Garden'daki (New York) boks maçında Primo Carnera, Ernie Schaaf'ı 13. roundda nakavt etti, Schaaf öldü.

10 Şubat 1937 - Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuruldu.

10 Şubat 1946 - Güney Amerika Şampiyonası, Arjantin'in şampiyonluğu ile sona erdi.

10 Şubat 1947 - İtalya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Finlandiya, Paris Barış Antlaşması'nı imzaladılar.

10 Şubat 1947 - Amerika Birleşik Devletleri özel bankaları, Türkiye'ye kredi vermeyi reddetti.

10 Şubat 1950 - Komünistlik suçlamasıyla yargılanan üniversite öğretim üyelerinin dâvâsı sona erdi: Behice Boran ve Niyâzi Berkes, üçer ay hapis cezası aldı. Pertev Naili Boratav beraat etti.

10 Şubat 1953 - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde, Adnan Çoker ve Lütfü Günay'ın Sevgi Öncesi adını taşıyan ilk soyut resim sergisi açıldı.

10 Şubat 1954 - Kapatılan Millet Partisi'nin yöneticileri Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni kurdu, Genel Başkanlığa Ahmet Tahtakılıç seçildi.

10 Şubat 1956 - Ceyhan Nehri taştı. Çukurova'da 50 bin hektar arazi sular altında kaldı.

10 Şubat 1958 - İstanbul Valisi Mümtaz Tarhan, gece kulüplerinde striptiz yapılmasını yasakladı.

10 Şubat 1962 - Doğu - Batı arasında casus değiş tokuşu yapıldı; SSCB semalarında düşürülen ABD casus uçağı U-2'nin pilotu Francis Gary Powers, Rus casus Rudolf Abel ile takas edildi.

10 Şubat 1969 - ABD 6. Filosuna bağlı gemiler, İstanbul'a geldi. Üniversite öğrencileri protesto düzenledi.

10 Şubat 1971 - Mehmet Ali Aybar, ihraç talebiyle Türkiye İşçi Partisi (TİP) Haysiyet Divanı'na sevk edildi.

10 Şubat 1979 - Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Türkiye'de ilk kez bir buçuk aylık bir bebeğe açık kalp ameliyatı yapıldı.

10 Şubat 1980 - Tariş olayları:8 Şubat günü Çiğli İplik Fabrikası'nda 1500 işçi kapıları kapatarak barikat kurmuştu. 10 Şubat'ta polis işçilere müdahale etti; 15 kişi yaralandı, 500 kişi gözaltına alındı.

10 Şubat 1981 - Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı, 5 sanatçıya "teslim ol" çağrısı yaptı. "Teslim ol" çağrısı yapılan sanatçılar Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan’dı.

10 Şubat 1981 - Kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, savcılıkta ifade verdi. Adam öldürmeyi azmettirdiği iddia edilen Alparslan Türkeş, kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatının her türlü şiddet hareketine ve adam öldürmeye karşı olduğunu söyledi.

10 Şubat 1987 - Yazar Aziz Nesin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine açtığı tazminat davası mahkemece reddedildi. Red gerekçesi olarak, Cumhurbaşkanlarının "vatan hainliği" dışındaki suçlardan yargılanamayacağı gösterildi.

10 Şubat 1992 - Boksör Mike Tyson, Amerika zenci güzeli Desiree Washington'a tecavüz suçundan mahkûm oldu.

10 Şubat 1993 - "Yorgun Savaşçı" filmi, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (TRT) yayına girdi. Film, devlet televizyonu tarafından çekilmiş ancak siyasi ve askeri otorite tarafından imhasına karar verilmiş ve 1983 yılında yakılmıştı. Kültür Bakanı Fikri Sağlar, filmin yakılmaktan kurtulan tek nüshasını buldurttu ve yayına soktu.

10 Şubat 1995 - Et ve Balık Kurumu’nun 2 Şubat 1995'te, gerçek değerinin onda birine, Hak-İş Sendikası'na satılması ortalığı karıştırdı. Hak-İş Sendikası Refah Partisi'ne yakınlığıyla biliniyordu. Bunun üzerine satış incelemeye alındı. Başbakanlık, satış kararını 10 Şubat 1995'te iptal etti.

10 Şubat 1996 - IBM'in süper bilgisayarı Deep Blue, Garry Kasparov'u yenmeyi başardı.

10 Şubat 1998 - Fransa'da sinema dalında düzenlenen Sadoul Ödülü'nü, yönetmenliğini Zeki Demirkubuz'un yaptığı "Masumiyet" adlı film kazandı.

10 Şubat 2006 - 2006 Kış Olimpiyatları, Torino'da (İtalya) başladı.

10 Şubat 2006 - Milliyet gazetesi yazarı Abdi İpekçi'yi öldürmek ve iki ayrı gasp olayı nedeniyle daha önce 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ali Ağca, aynı davadan dolayı yeni Türk Ceza Kanununa göre yeniden yargılandı. Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi, lehte hükümleri göz önüne alarak, Ağca'yı 21 yıl 8 ay hapse mahkûm etti.

10 Şubat 2015 - 3 kişinin katledildiği Chapel Hill saldırısı vuku buldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Şubat 1775 - Ádám Récsey, Macar politikacı ve general (ö. 1852)

10 Şubat 1775 - Charles Lamb, İngiliz deneme yazarı (ö. 1834)

10 Şubat 1785 - Claude-Louis Navier, Fransız fizikçi (ö. 1836)

10 Şubat 1791 - Francesco Hayez, İtalyan ressam (ö. 1882)

10 Şubat 1807 - Lajos Batthyány, Macar devlet adamı (ö. 1849)

10 Şubat 1890 - Boris Pasternak, Rus şair, yazar ve 1958 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1960)

10 Şubat 1894 - Harold Macmillan, İngiliz siyasetçi ve 1957-1963 arası Birleşik Krallık Başbakanı (ö. 1986)

10 Şubat 1896 - Alister Hardy, İngiliz deniz biyoloğu; zooplankton ve deniz ekosistemi uzmanı (ö. 1985)

10 Şubat 1897 - John Franklin Enders, Amerikalı tıp bilimcisi ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1985)

10 Şubat 1897 - Judith Anderson, Avustralyalı aktris (ö. 1992)

10 Şubat 1898 - Bertolt Brecht, Alman oyun yazarı (ö. 1956)

10 Şubat 1899 - Cevdet Sunay, Asker, devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 5. Cumhurbaşkanı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 12. Genelkurmay Başkanı (ö. 1982)

10 Şubat 1901 - Stella Adler, Amerikalı oyuncu (ö. 1992)

10 Şubat 1902 - Walter Houser Brattain, Amerikalı fizikçi (ö. 1987)

10 Şubat 1903 - Matthias Sindelar, Avusturyalı futbolcu (ö. 1939)

10 Şubat 1909 - Henri Alekan, Fransız görüntü yönetmeni (ö. 2001)

10 Şubat 1911 - Rebii Erkal, Eski futbolcu ve antrenör (ö. 1985)

10 Şubat 1922 - Árpád Göncz, Macar profesör ve siyasetçi (ö. 2015)

10 Şubat 1929 - Jerry Goldsmith, Amerikalı besteci ve orkestra şefi (ö. 2004)

10 Şubat 1930 - Robert Wagner, Amerikalı film yapımcısı ve aktör.

10 Şubat 1935 - Miroslav Blažević, Hırvat teknik direktör.

10 Şubat 1935 - Zori Balayan, Ermeni yazar.

10 Şubat 1936 - Ayşe Nana, Ermeni asıllı Türk-İtalyan oyuncu ve dansçı (ö. 2014)

10 Şubat 1938 - Muharrem Dalkılıç, Atlet ve spor yöneticisi.

10 Şubat 1939 - Enver Ören, İş adamı, akademisyen ve İhlas Holding'in kurucusu (ö. 2013)

10 Şubat 1939 - Peter Purves, İngiliz oyuncu ve sunucu.

10 Şubat 1940 - Güven Önüt, Eski futbolcu ve teknik direktör (ö. 2003)

10 Şubat 1943 - Atilla Pakdemir, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

10 Şubat 1944 - Refik Durbaş, Şair (ö. 2018)

10 Şubat 1945 - Ömer Naci Soykan, Felsefeci ve akademisyen.

10 Şubat 1950 - Mark Spitz, Amerikalı yüzücü.

10 Şubat 1952 - Marco Aurélio Moreira, Brezilyalı futbolcu.

10 Şubat 1955 - Greg Norman, Avustralyalı golfçü.

10 Şubat 1957 - Briony McRoberts, İngiliz oyuncu (ö. 2013)

10 Şubat 1957 - Oya Aydoğan, Sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2016)

10 Şubat 1958 - Sinan Turhan, Eski futbolcu ve antrenör.

10 Şubat 1961 - Alexander Payne, Amerikalı yönetmen ve senarist.

10 Şubat 1962 - Cliff Burton, Amerikalı müzisyen ve Metallica'nın bass gitaristi (ö. 1986)

10 Şubat 1963 - Candan Erçetin, Türk pop müziği şarkıcısı, yorumcu, söz yazarı, besteci ve müzik öğretmeni.

10 Şubat 1963 - Halil İbrahim Akpınar, Bürokrat.

10 Şubat 1970 - Pelin Körmükçü, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

10 Şubat 1973 - Kazım Çarman, Oyuncu.

10 Şubat 1974 - Elizabeth Banks, Amerikalı aktris.

10 Şubat 1975 - Kool Savaş, Alman müzisyen.

10 Şubat 1976 - Carlos Jiménez, İspanyol basketbolcu.

10 Şubat 1977 - Bakary Gassama, Gambiyalı futbol hakemi.

10 Şubat 1978 - Don Omar, Porto Rikolu şarkıcı.

10 Şubat 1978 - Tuğba Özay, Şarkıcı, söz yazarı, manken ve oyuncu.

10 Şubat 1979 - Gabri García, İspanyol futbolcu ve teknik direktör.

10 Şubat 1981 - Natasha St-Pier, Kanadalı şarkıcı.

10 Şubat 1983 - Kenny Adeleke, Amerikalı basketbolcu.

10 Şubat 1985 - Jonas Mačiulis, Litvan basketbolcu.

10 Şubat 1991 - Emma Roberts, Amerikalı sinema ve dizi oyuncusu.

10 Şubat 1992 - Misha B, İngiliz rapçi.

10 Şubat 1994 - Son Naeun, Koreli şarkıcı, model, aktör.

10 Şubat 1995 - Bobby Portis, Amerikalı basketbolcu.

10 Şubat 1997 - Chloë Grace Moretz, Amerikalı aktris.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

10 Şubat 1162 - III. Baudouin, Kudüs Kralı (d. 1130)

10 Şubat 1242 - Shijō, Japon İmparatoru (d. 1231)

10 Şubat 1755 - Montesquieu, Fransız yazar (d. 1689)

10 Şubat 1829 - XII. Leo, Katolik Kilisesi'nin 252. Papası (d. 1760)

10 Şubat 1836 - Marie-Anne Paulze Lavoisier, Fransız kimyager ve asilzade (d. 1758)

10 Şubat 1837 - Aleksandr Puşkin, Rus şair ve yazar (d. 1799)

10 Şubat 1852 - Rainiharo, Madagaskarlı siyasetçi

10 Şubat 1868 - David Brewster, İskoç bilim adamı, mucit ve yazar (d. 1781)

10 Şubat 1871 - Étienne Constantin de Gerlache, Hollanda Birleşik Krallığı'nda avukat ve politikacı (d. 1785)

10 Şubat 1879 - Honoré Victorin Daumier, Fransız ressam, heykeltıraş ve karikatürist (19. yüzyıl Fransız siyasetini alaya aldığı karikatürleriyle tanınan) (d. 1808)

10 Şubat 1891 - Sofya Kovalevskaya, Rus matematikçi (d. 1850)

10 Şubat 1917 - John William Waterhouse, İngiliz ressam (d. 1894)

10 Şubat 1918 - Ernesto Teodoro Moneta, İtalyan gazeteci, milliyetçi, devrimci asker ve pasifist (d. 1833)

10 Şubat 1918 - II. Abdülhamid, Osmanlı'nın 34. padişahı (d. 1842)

10 Şubat 1923 - Wilhelm Conrad Röntgen, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1845)

10 Şubat 1932 - Edgar Wallace, İngiliz romancı ve senarist (d. 1875)

10 Şubat 1938 - Turar Rıskulov, Sovyet siyasetçi (d. 1894)

10 Şubat 1939 - XI. Pius, Katolik Kilisesi'nin 259. Papası (d. 1857)

10 Şubat 1947 - Muhsin Sabahattin Ezgi, Besteci ve gazeteci (d. 1889)

10 Şubat 1948 - Sergei Eisenstein, Rus sinema yönetmeni (d. 1898)

10 Şubat 1950 - Armen Tigranyan, Ermeni besteci ve orkestra şefi (d. 1879)

10 Şubat 1957 - Laura Ingalls Wilder, Amerikan yazar (d. 1867)

10 Şubat 1957 - Armenak Bedevyan, Ermeni botanist ve dilci. (d. 1884)

10 Şubat 1958 - Nezihe Muhiddin, Düşünür, eylemci, gazeteci, yazar ve kadın hakları savunucusu (ö. 1898)

10 Şubat 1960 - Mustafa Sabri Baysan, Siyasetçi (d. 1887)

10 Şubat 1966 - J.F.C. Fuller, İngiliz asker, tarihçi ve strateji uzmanı (d. 1878)

10 Şubat 1971 - Leyla Atakan, Siyasetçi (d. 1925)

10 Şubat 1973 - Nevzat Pesen, Sinema yönetmeni (d. 1924)

10 Şubat 1975 - Hüseyin Ataman, Asker ve siyasetçi (d. 1900)

10 Şubat 1975 - Lige Clarke, Amerikalı LGBT hakları eylemcisi ve gazeteci (d. 1942)

10 Şubat 1979 - Edvard Kardelj, Yugoslav devrimci ve siyaset adamı (d. 1910)

10 Şubat 1984 - David Von Erich, Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1958)

10 Şubat 2000 - Jim Varney, Amerikalı komedyen, oyuncu, müzisyen, yazar ve seslendirme sanatçısı (d. 1949)

10 Şubat 2003 - Curt Hennig, Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1958)

10 Şubat 2005 - Arthur Miller, Amerikalı oyun yazarı (d. 1915)

10 Şubat 2005 - Fahrettin Kırzıoğlu, Akademisyen ve Türkolog (d. 1917)

10 Şubat 2006 - J Dilla, Amerikan rapçi ve prodüktör (d. 1974)

10 Şubat 2006 - Robert Bruce Merrifield, Amerikalı biyokimyager ve akademisyen (d. 1921)

10 Şubat 2008 - Roy Scheider, Amerikalı oyuncu (d. 1932)

10 Şubat 2009 - Hüdai Aksu, Ses sanatçısı (d. 1948)

10 Şubat 2014 - Shirley Temple, Amerikalı aktris (d. 1928)

10 Şubat 2016 - Phil Gartside, İngiliz iş insanı (d. 1952)

10 Şubat 2016 - Eliseo Prado, Arjantinli futbolcu (d. 1929)

10 Şubat 2017 - Wiesław Adamski, Polonyalı heykeltıraş (d. 1947)

10 Şubat 2019 - Jan-Michael Vincent, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1945)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?