Mutasyonlu virüsle maskenin önemi de arttı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Kadının biri, kazada kulaklarını kaybetmiş. Araştırmaları sonucu iyi bir plastik cerrah bulmuş ve girmiş ameliyata. Ameliyat sonrası bandajlar açıldıktan bir süre sonra kadın doktoruna:

-“Aman Allahım!” demiş. “Doktorrrrrr, olamaz; bana erkek kulakları takmışsınız.”

Doktor:

-“Kulak kulaktır. Kadını erkeği olmaz.” diye cevap verince kadın:

-“Yanılıyorsunuz doktor.” demiş. “Her şeyi duyuyorum, ama hiçbir şey anlamıyorum.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum:

"Yaşam kısadır; ama nedeni sürenin kısa oluşu değil, yaşam kavgasından geriye onun tadını çıkarmak için pek zaman kalmayışındandır." demiş Jean-Jacques Rousseau...

Yani yaşam kavgasının hayatımızdaki yoğunluğunu mümkün olduğunca azaltmamız lazım.

Ama Türkiye şartlarında bu o kadar zor ki.

"Ekmek aslanın ağzında" derdik eskiden.

Artık aslan da yiyecek ekmek bulamıyor ne yazık ki...

Hatta emekli olduktan sonraki yaşam kavgası çok daha zor.

Emekli maaşlarıyla geçinebilmek imkansız.

Yani tam "Hayatın tadını artık alsak" dediğimiz zaman da imkansızlıktan olmuyor.

Gün göremeden öleceğiz bu gidişle de...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Marketler tatil günlerinde, iş çıkışı saatlerinde kalabalık olur. Alışveriş yaparken kafanızın karışmasını ve kasada sıra beklemeyi istemiyorsanız, alışverişinizi tenha saatlerde yapın."

Ben artık market alışverişini de internetten yapıyorum.

Hem markette görüp liste dışı şeyler almıyorum fazladan.

Hem de market torbalarını taşımak zorunda kalmıyorum.

Sizlere de tavsiye ederim.

Ayrıca market siparişlerimizi bize ulaştıran sanal market görevlilerine de çok teşekkür ediyorum.

Özellikle bu pandemi döneminde iyi ki varlar.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Saç rengi, saçın gürlüğünü de etkiliyormuş. Ortalama bir insanın başında 100.000 saç kökü varmış ve her bir saç kökü insanın hayatı boyunca 20 ayrı saç üretebiliyormuş. Sarışınların ortalama 146.000 saç köküne karşılık, siyah saçlıların 110.000, kahverengi saçlıların 100.000 ve kızıl saçlıların 86.000 saç kökü varmış".

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 ABB Başkanı Yavaş’ı eleştirmek için kamu bütçesinden 58 bin lira harcamışlar: Belediye bütçesinden ilan vermiş!

AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’a karşı “Milletim adına soruyorum, 10 milyarlık bütçeyi nereye harcadınız” başlığı ile verdiği reklamın, belediye bütçesinden karşıladığı ortaya çıktı. Söz konusu reklam için 58 bin lira ödendi. CHP grubunun, reklama yönelik verdiği önergeyi yanıtlayan Köse’nin Özel Kalem Müdürü Mehmet Duran, reklamın “Mamak Belediye Başkanlığı’nca da yapılan hizmetler konusunda tüm halkı aydınlatmak amacıyla” verildiğini savundu. “Gazetelere Basın İlan Kurumu aracılığı ile 58 bin 839 lira 52 kuruş bedelle çalışma yapıldığını” belirten Duran, çalışmanın “resmi prosedürlere uygun olduğunu” ileri sürdü. Mamak Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Ferat Tokmak ise kamu yararı olan işlerde belediyenin reklam verebileceğine dikkat çekerek, “Burada kamu faydası yok, kamu zararı var. Bu konunun da aslı yalan. Şahsi ve yalan haberlerin, belediye bütçesiyle haber yapılması ahlaksızlıktır. Belediye başkanı, bu tarz konularda reklam verecekse cebinden karşılasın. Yanlış haberler ile yurttaşları yanlış yönlendirmeye, Sayın Mansur Yavaş’a karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Siyaset yapıyorlar” diye konuştu. (CUMHURİYET)

Organize suç şebekesi lideri Alaattin Çakıcı’dan Melih Bulu’ya mektuplu destek

Organize suç şebekesi lideri Alaattin Çakıcı, Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan AKP'li Melih Bulu'ya destek mektubu yayınladı. Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan AKP'li Melih Bulu'ya karşı protestolar devam ederken Bulu'ya destek Organize suç şebekesi liderliğinden hüküm giymiş Alaattin Çakıcı'dan geldi. Sosyal medya hesabından bir yazı yayınlayan Çakıcı, "Sayın rektöre şunu hatırlatmak isterim, sakın istifa etmeyiniz. İstifa ederseniz, bu terörist eylemcilerin önünü açarsınız. Bu kutlu ittifakta gedik açmaya hakkınız yok" ifadeleri ile desteğini gösterdi. (CUMHURİYET)

Muharrem İnce istifa etti

Muharrem İnce, CHP'den istifa etti. İnce yeni partisinin kuruluş hazırlıklarının da devam ettiğini, logo ve isim gibi konularda yakında açıklama yapacağını söyledi. İnce cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda en çok oyu alan muhalefet adayının CHP'li olması durumunda ikinci turda destek vereceklerini söyledi. 

Korona haberlerine gelince:

Prof. Dr. Özlü: Mutasyonlu virüsle maskenin önemi de arttı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü, mutasyonlu virüsün daha kolay bulaştığını belirterek, maskenin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Özlü, "Virüsün mutasyon geçirmesi virüse başka özellikler kazandırdı. Biz virüse karşı tedbir alarak kendimizi koruyacak konumdayız. Mevcut alınan tedbirler mutasyonlu virüste de işe yarıyor. Burada maskenin önemi öncekine göre arttı. Mutasyonlu virüsten korunmak için yapmamız gereken maske, mesafe, hijyen ve sosyal izolasyon. En güzeli kapalı alanlara diğer insanlarında bulunabileceği alanlara girmekten kaçınmak. Kapalı mekanları sürekli havalandırmak. Eğer diğer insanlarla beraber olmak zorunda iseniz maskenizi doğru bir şekilde takıyor olmanız şart. Ama sizin tek başınıza maske takmanız yeterli değil. Orada bulunan diğer insanlarında maske takması gerekiyor. Maskede dikkat edilmesi gereken en büyük özellik ise usulüne uygun maske takılması." diye konuştu. Maske kullanımına ilişkin Prof. Dr. Özlü, "Bu virüs daha da kolay bulaşıyor. Hava yolu ile bulaştığı yönündeki kanaat giderek artıyor. Sadece damlacık yolu ile değil havada asılı kalan damlacık çekirdeklerinin de solunması ile de akciğerlere ulaşabileceği yönünde bulgular var. Daha dikkatli olmak lazım. Maske konusunda daha da titizlenmek gerekiyor. Maskenin yüze doğru oturması lazım. Özellikle burun üzerindeki tel kısmını burnumuza göre ayarlayıp kenar kısımlarından havanın kaçmasını engellemek gerekiyor. Maskenin sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Aynı maskeyi defalarca kullanmamak lazım. Çift maske kullanımı gündemde ama maskenizi eğer usulüne uygun kullanıyorsanız ve etrafınızdaki herkeste maskeli ise tek maske sizi büyük oranda korur. Diğer insanlar maske takmıyorsa ve mesafeyi korumakta zorlanıyorsanız ikinci maskeyi takmak daha doğru olacaktır." dedi.

Küba yurtdışından gelenlere karantina uygulamaya başladı

Küba, ülkeye gelen tüm ziyaretçilerin belirli bir süre karantinada kalmasını zorunlu tutan kısıtlamalara Cumartesi gününden itibaren başladı. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel başkanlığında yapılan toplantıda koronavirüsün yayılmasının önlenmesi için ülkeye gelenlerin karantinaya alınacakları tesislerin hazır olduğu bildirildi. Cumartesi gününden itibaren Küba'ya gelen tüm yolcular PCR test sonuçları çıkana kadar karantinaya alınmaya başlandı. Önlemlere ek olarak ABD, Meksika, Panama, Bahamalar, Dominik Cumhuriyeti ve Kolombiya'dan seferler azaltıldı. Nikaragua, Guyana, Trinidad ve Tobago, Surinam'dan ek seferler ile Haiti'den seferler askıya alındı.(SOL)

Güney Afrika AstraZeneca Aşısını Askıya Aldı

Güney Afrika, AstraZeneca aşısıyla yürütülen kitlesel aşı kampanyasını askıya aldı. Kararın alınmasında yeni bir araştırmanın sonuçları etkili oldu. Araştırma AstraZeneca aşısının ülkede ortaya çıkan mutasyona uğramış yeni Corona virüsü varyantına karşı daha az etkili olduğunu ortaya koyuyordu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Güney Afrika'daki son gelişmeleri ele almak üzere bugün (8 Şubat) toplanıyor. Johannesburg'daki Witwatersrand Üniversitesi tarafından yapılan yapılan araştırma, henüz bağımsız bilim kurulları tarafından değerlendirilmedi. Çalışma, İngiliz ilaç firması AstraZeneca'nın Oxford Üniversitesi ile ortak geliştirdiği Corona virüsü aşısının sadece "genç yetişkinlerde virüsün Güney Afrika varyantının yol açtığı hastalığın orta ağırlıktaki seyrine karşı kısıtlı koruma" sağladığı sonucunu içeriyor. Bu gelişme, 46 bin kişinin Corona enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiği Güney Afrika'nın salgınla mücadele çalışmalarına darbe indirdi. Oysa Güney Afrikalı yetkililer, önümüzdeki günlerden itibaren ülke nüfusunu bir milyon doz AstraZeneca aşısı ile aşılamaya başlamayı planlıyordu. Ancak yapılan araştırma, AstraZeneca aşısının Corona virüsünün Güney Afrika varyantının yol açtığı orta derece seyirli hastalık vakalarına karşı sadece yüzde 22 oranında koruma sağladığını ortaya koyuyor. Araştırma, AstraZeneca aşısının ağır hastalığa karşı etkilerini içermiyor. Corona virüsünün Güney Afrika varyantı, ABD dahil en az 32 ülkede tespit edildi. AstraZeneca'dan Pazar günü yapılan açıklamada, firmanın virüsün Güney Afrika varyantına karşı başka bir aşı geliştirmeye başladığı, bu aşının sonbahar aylarına kadar hazır olmasının beklendiği bildirildi.

Meksika'da aşı kampanyasında internet sorunu

Öte yandan milyonlarca Meksikalı, Corona virüsü aşısı yaptırmak için randevu alacakları internet sitesinin geçtiğimiz hafta devreye girmesiyle birlikte baş gösteren sorunlar nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Bir Meksikalı, İngiliz Guardian gazetesine, annesine aşı randevusu alabilmek için "üç gün boyunca internet sitesiyle uğraştığını" söyledi, "Ben olmasaydım annem randevusunu alamazdı" dedi. Aşı randevusu sitesinde yaşanan sorunlar, Corona enfeksiyonunun tüm dünyada en çok can kaybına yol açtığı üçüncü ülke olan Meksika'da moral bozukluğuna yol açtı. Johns Hopkins Üniversitesi'ne göre ABD, 463 bin 477 ölüm vakasıyla dünya genelinde Corona enfeksiyonu nedeniyle en çok can kaybının kayda geçtiği ülke. ABD'yi 231 bin 534 ölüm vakasıyla Brezilya, 166 bin 200 ölüm vakasıyla da Meksika izliyor.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 19 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 95. doğum günü olan Sabih Şendil'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Sabih Şendil, 9 Şubat 1926 tarihinde Tekirdağ'da dünyaya geldi. Tam adı Mehmet Sabih Şendil’dir. İstanbul Erkek Lisesi’ni(1945) bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ndeki öğrenimini yarıda bırakarak İmar Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası'nda çalıştı.

Şiirleri 1944 yılından itibaren İstanbul, Kaynak, Çağdaş, Varlık, Yeryüzü, Fikirler, Doğan Kardeş, Güney ve Hisar dergilerinde yayınlandı. Çocuk şiirleri ve masalları da yazdı.

Sabih Şendil, 15 Şubat 2002 tarihinde, 76 yaşında, İstanbul'da hayata veda etti.

YAPITLARI:

Şiir:

1948 - Bizim İskele

1951 - Gelin Dünya

1953 - Yaşamak Herkesin Hakkı

1955 - Çiftlikte Sabah (Çocuk şiirleri)

1961 - Bir Çatı Altında

1966 - Dilek ile İpek (Çocuk şiirleri)

Masal:

1958 - Altın Sakallı Dev

1958 - Köylü Prenses

1960 - Üç Kızkardeş

1961 - Beyaz At 

1964 - Saadet Anahtarı

1964 - Şehzadenin Kısmeti

Sizlerle bir şiirini paylaşarak Sabih Şendil'i anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

İSTİKLAL SAVAŞINDA MUSTAFA KEMAL

 Şöyle bir doğruldu Mustafa Kemâl

Kıratının üstünde göklere doğru

Dağlar arasından yükselen

Tunçtan bir heykele benziyordu.

Bakışları vardıkça mesafeler ötesine

Belliydi kaynaştığı gözlerinde

Masmavi okyanus dalgalarına benzer

Düşünce dalgalarının.

Zafer, diyordu da başka bir şey demiyordu,

Yüzünün bütün çizgileriyle bu kahraman

Hissetmişti zaferin kokusunu kırat bile

Yerinde duramıyordu.

Mağrurdu diğer atlara karşı

Bir Mustafa Kemâl taşıdığında üstünde

Dünyalara bedel.

Bir bakışı vardı tepelerden ovalara

İnan bir bakışı Mustafa Kemâl'in

Peşinden yürüyordu binlerce kahraman

O'nun zafere inandığı kadar zafere inanan binlerce insan.

Şöyle bir doğruldu kahramanlar kahramanı

Kıratının üstünde göklere doğru

Sabah oluyorken güneşin ilk ışıkları altında

Tunçtan bir heykele benziyordu.

#SabihŞendil

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat gününün sigara bırakma ile ilgili olarak nereden kaynaklandığı net olarak bilinmemektedir. Her yıl 9 Şubat gününde sigara ve tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması konusunda etkinlikler yapılmaktadır. Türkiye’de sigara bırakma hizmetleri esas olarak Sağlık Bakanlığı tarafından sürdürülmekte, üniversiteler, çeşitli uzmanlık kuruluşları, bazı özel sağlık kurumları da bu yönde hizmet vermektedir. Sağlık Bakanlığı ülkenin çeşitli bölgelerinde toplam 415 kurumda sigara bırakma hizmeti vermektedir.

Bu gün dolayısıyla da sigarasız ve sağlıklı günler diliyorum herkese...

Türkiye Mahyacılar Günü

İlk olarak cami minarelerinde kandil kullanılmaya 9 Şubat 1588 tarihinde başlandığı için her yıl 9 Şubat günü "Türkiye Mahyacılar Günü" olarak kutlanmaktadır. Osmanlılar’ın ilk mahyayı ne zaman kurdukları bilinmemektedir. Ancak 1578’de İstanbul’a gelen Alman seyyahı Schweigger’in seyahatnâmesinde yer alan bir tasvirde minareler arasındaki bir mahya açıkça görülmektedir. Hicri 996 yılı Rebîülevvelinde (Miladi Şubat 1588) III. Murad bir tezkire-i hümâyunla Mevlid Kandili'nde, Regaib ve Berat gecelerinde olduğu gibi minarelerin kandillerle donatılmasını emretmiştir. Bu da alışılmış olarak mübarek gecelerde kandil yakma geleneğine Mevlid gecesinin de eklenmesi ve bu geleneğe resmiyet kazandırılması şeklinde yorumlanmıştır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

9 Şubat 1588 - Cami minarelerinde kandil kullanılmaya başlandı.

9 Şubat 1640 - Sultan İbrahim tahta çıktı.

9 Şubat 1695 - Koyun Adaları Muharebesi: Venedik Cumhuriyeti Donanması ile Karaburun Yarımadası açıklarındaki Koyun Adaları önünde yapılan deniz muharebesi, Osmanlı Donanması'nın zaferiyle sonuçlandı.

9 Şubat 1788 - Avusturya, 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Rusya'nın yanında savaşa katıldı.

9 Şubat 1822 - Haiti, Dominik Cumhuriyeti'ni işgal etti.

9 Şubat 1871 - Osmanlı'da ilk kez Karl Marx'ın bir makalesi, Hakayik-ul Vakayi gazetesinde yayımlandı.

9 Şubat 1895 - William G. Morgan, voleybolun temellerini oluşturdu.

9 Şubat 1920 - Fransızlar, Maraş'tan çekilmeye ve Adana bölgesini boşaltmaya başladı.

9 Şubat 1921 - İstanbul Boğazı dondu.

9 Şubat 1925 - Türk Kurtuluş Savaşı komutanlarından Halit Paşa, Mecliste Ali Çetinkaya tarafından kaza kurşunuyla vurularak yaralandı ve 14 Şubat 1925’te hayatını kaybetti.

9 Şubat 1930 - Atatürk, Kuşadası'nı ziyaret etti.

9 Şubat 1933 - Nazire Hanım Türkiye Güzeli seçildi.

9 Şubat 1934 - Balkan Antantı; Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında Atina'da imzalandı.

9 Şubat 1942 - ABD yaz saati uygulamasına başladı.

9 Şubat 1950 - Senatör Joseph McCarthy ABD Dışişleri Bakanlığı'nı, Bakanlığı komünistlerle doldurmakla suçladı.

9 Şubat 1962 - Jamaika, İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde bağımsız bir ulus oldu.

9 Şubat 1964 - Innsbruck, Avusturya'da düzenlenen 9. Kış Olimpiyatları sona erdi.

9 Şubat 1965 - Vietnam Savaşı: İlk ABD askerleri Güney Vietnam'a gönderildi.

9 Şubat 1968 - İlk kadın trafik polisi göreve başladı.

9 Şubat 1969 - Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin adı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirildi ve Genel Başkanlığa Alparslan Türkeş seçildi.

9 Şubat 1969 - Boeing 747'nin ilk test uçuşu gerçekleşti.

9 Şubat 1971 - Apollo 14 üçüncü insanlı ay yolculuğundan Dünyaya döndü.

9 Şubat 1972 - Maden işçilerinin grevi dolayısıyla Londra'da Olağanüstü hâl ilan edildi.

9 Şubat 1973 - TBMM, Güvenlik Mahkemesi kurulmasını öngören Anayasa değişikliği ile ilgili maddeyi kabul etmedi. 15 Şubat 1973'te yapılan ikinci toplantıda üç oy farkıyla kabul edildi.

9 Şubat 1974 - Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi kuruldu.

9 Şubat 1975 - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun düzenlediği Eurovision Türk Hafif Müziği Şarkı Yarışması finali sonuçlandı. Semiha Yankı'nın "Seninle Bir Dakika" adlı parçasıyla Cici Kızlar'ın "Delisin" adlı parçaları birinciliği paylaştı. Bu durumda kura çekildi. Semiha Yankı Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı.

9 Şubat 1975 - SSCB'nin Soyuz 17 uzay aracı dünyaya döndü.

9 Şubat 1985 - Görülmemiş soğuk ve kar İstanbulluları gafil avladı. Ulaşım felç oldu. Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, meteorolojinin kendilerini yanılttığını söyleyerek İngilizce "I am sorry" diye özür diledi.

9 Şubat 1986 - Halley kuyruklu yıldızı güneşe en yakın mesafede. 20. yüzyıl içinde bu ikinci ziyareti.

9 Şubat 2001 - Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait Hava Pilot Teğmen Ayfer Gök komutasındaki F-5A uçağı, eğitim uçuşunda Karaman'ın Ermenek ilçesi yakınlarında düştü. Pilot Teğmen Gök, ilk kadın şehit pilot oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

9 Şubat 1404 - XI. Konstantinos, Bizans'ın son İmparatoru (ö. 1453)

9 Şubat 1441 - Ali Şîr Nevaî, Özbek Türkü şair (ö. 1501)

9 Şubat 1737 - Thomas Paine, Amerikalı siyasetçi (ö. 1809)

9 Şubat 1773 - William Henry Harrison, ABD'nin 9. Başkanı (ö. 1841)

9 Şubat 1846 - Wilhelm Maybach, Alman otomobil tasarımcısı ve iş adamı (ö. 1929)

9 Şubat 1867 - Natsume Soseki, Japon romancı (ö. 1916)

9 Şubat 1874 - Vsevolod Meyerhold, Rus tiyatro oyuncusu, yapımcı ve yönetmen (ö. 1940)

9 Şubat 1885 - Alban Berg, Avusturyalı besteci (ö. 1935)

9 Şubat 1891 - Pietro Nenni, İtalyan gazeteci, siyasetçi ve İtalyan Sosyalist Partisi lideri (ö. 1980)

9 Şubat 1891 - Ronald Colman, İngiliz aktör (ö. 1958)

9 Şubat 1900 - Andrey Dulson, Sovyet bilim insanı (ö. 1973)

9 Şubat 1907 - Truong Chinh, Vietnamlı siyasetçi (ö. 1988)

9 Şubat 1909 - Carmen Miranda, Portekiz doğumlu Brezilyalı aktris ve samba şarkıcısı (ö. 1955)

9 Şubat 1909 - Dean Rusk, Amerikalı siyasetçi ve eski Dış İşleri Bakanı (ö. 1994)

9 Şubat 1910 - Jacques Monod, Fransız biyokimyacı (ö. 1976)

9 Şubat 1920 - Mustafa Düzgünman, Ebru sanatçısı (ö. 1990)

9 Şubat 1926 - Sabih Şendil, Şair ve yazar (ö. 2002)

9 Şubat 1928 - Rinus Michels, Hollandalı futbolcu ve teknik direktör (ö. 2005)

9 Şubat 1931 - Thomas Bernhard, Avusturyalı yazar (ö. 1989)

9 Şubat 1931 - Mukağali Makataev, Kazak şair, yazar ve çevirmen (ö. 1976)

9 Şubat 1936 - Clive Swift, İngiliz oyuncu, komedyen ve söz yazarı (ö. 2019)

9 Şubat 1940 - John Maxwell Coetzee, Güney Afrikalı yazar ve akademisyen.

9 Şubat 1940 - María Teresa Uribe, Kolombiyalı sosyolog (ö. 2019)

9 Şubat 1942 - Carole King, Amerikalı şarkıcı.

9 Şubat 1942 - Okan Demiriş, Devlet Sanatçısı, opera bestecisi ve orkestra şefi (ö. 2010)

9 Şubat 1943 - Cemal Kamacı, Milli boksör.

9 Şubat 1943 - Joseph E. Stiglitz, Amerikalı ekonomist.

9 Şubat 1944 - Alice Walker, Amerikalı edebiyatçı.

9 Şubat 1945 - Mia Farrow, Amerikalı oyuncu.

9 Şubat 1950 - Ali Alkan, Hukukçu.

9 Şubat 1952 - Mümtaz Sevinç, Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2006)

9 Şubat 1953 - Ciarán Hinds, İrlandalı aktör.

9 Şubat 1956 - Oktay Vural, Siyasetçi, hukukçu, bürokrat ve akademisyen.

9 Şubat 1961 - Burak Sergen, Sinema ve dizi oyuncusu.

9 Şubat 1968 - Valentina Tsybulskaya, Beyaz Rus yürüyüşçü.

9 Şubat 1973 - Kenan Dağcı, Akademisyen ve uluslararası ilişkiler uzmanı.

9 Şubat 1976 - Charlie Day, Amerikalı oyuncu.

9 Şubat 1976 - Ionela Târlea-Manolache, Rumen atlet.

9 Şubat 1979 - Zhang Ziyi, Çinli oyuncu.

9 Şubat 1981 - The Rev, Amerikalı rock sanatçısı ve müzisyen (ö. 2009)

9 Şubat 1981 - Tom Hiddleston, İngiliz oyuncu.

9 Şubat 1987 - Magdalena Neuner, Alman biatlet.

9 Şubat 1996 - Alec Potts, Avustralyalı okçu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

9 Şubat 1881 - Dostoyevski, Rus yazar (d. 1821)

9 Şubat 1969 - Manuel Plaza, Şilili sporcu (d. 1900)

9 Şubat 1977 - Sergey Vladimiroviç İlyuşin, Rus uçak tasarımcısı (d. 1894)

9 Şubat 1979 - Dennis Gabor, Macar asıllı İngiliz fizikçi, elektrik mühendisi ve mucit (d. 1900)

9 Şubat 1981 - Bill Haley, Amerikalı şarkıcı (d. 1925)

9 Şubat 1984 - Yuri Andropov, Sovyet lideri (d. 1914)

9 Şubat 1987 - Ahmet Gazi Ayhan, İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı ve koro şefi (d. 1924)

9 Şubat 1989 - Osamu Tezuka, Japon manga sanatçısı ve animatör (d. 1928)

9 Şubat 1993 - Renç Koçibey, Milli rallici (trafik kazası) (d. 1942)

9 Şubat 1995 - J. William Fulbright, Amerikalı politikacı (d. 1905)

9 Şubat 1996 - Adolf Galland, Alman pilot (Nazi Almanyası'nın Luftwaffe as pilotu (d. 1912)

9 Şubat 2001 - Ayfer Gök, Hava pilot teğmen (İlk kadın şehit pilot, d. 1977)

9 Şubat 2002 - Prenses Margaret, Birleşik Krallık taht varisi (d. 1930)

9 Şubat 2003 - Masatoşi Gündüz İkeda, Japon asıllı Türk matematikçi (d. 1926)

9 Şubat 2011 - Andrzej Przybielski, Polonyalı müzisyen (d. 1944)

9 Şubat 2012 - Yılmaz Öztuna, Tarihçi (d. 1930)

9 Şubat 2016 - Sushil Koirala, Nepalli siyasetçi ve Nepal'in 37. Başbakanı (d. 1939)

9 Şubat 2018 - Sarraf Kasım, Azerbaycanlı şair ve ozan (d. 1939)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?