Kıbrıs'ta 10 gün tam sokağa çıkma yasağı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)
Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.
Unutmayın sakın, olur mu?
Cezası az buz değil çünkü.
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adama sormuşlar:
-"Karından korkuyor musun?"
-"Ne korkacağım yahu?" demiş adam. "Çamaşırları yıkamışım, ütümü yapmışım, yemeği pişirmişim, bulaşığı yıkamışım, camları silmişim, tozu almışım, çocuğun altını bezlemişim. İşini yapmayan korksun."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Hayvanla gerçek insan arasındaki kayıp halka muhtemelen biziz." demiş Konrad Lorenz...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Pratik kullanım için dondurulmuş sebzeler idealdir. Vaktiniz olduğunda sebzeleri mevsiminde alarak dondurabilirsiniz. Saklamak için buzdolabında kullanılabilen buzdolabı poşetlerinden satın alabilirsiniz."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"En hızlı uzayan tırnak, orta parmağınızdaki tırnaktır."

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:


Meral Akşener’den Melih Bulu’ya: Sen kimsin?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Karum Taksi Durağı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada Boğaziçi Üniversitesi olaylarına değindi. “Bir haftadır ağır bir biçimde Boğaziçi Üniversitesi’ni konuştuk. Konuşmakta haklıyız, orada bir sorunumuz yok. O çocuklar da haklılar” diyen Akşener, “Ama öyle bir hale dönüştürüldü ki dün bu ülkenin Cumhurbaşkanı, torunu yaşındaki çocuklara döndü dedi ki ‘terörist’tir. Şimdi ne istiyor bu çocuklar? Aday adayı olmuş bu kişi (Melih Bulu) madem değerli bir arkadaştı milletvekili seçseydiniz, bakan yapsaydınız. Niye Boğaziçi Üniversitesi’nin başına bela ettin kardeşim?” ifadelerini kullandı.

Melih Bulu’nun açıklamalarına dikkat çeken Akşener, “Daha vahim bir şey var. Adam diyor ki, ‘Bana dokunan devlete dokunmuş olur’. Sen kimsin?” diye çıkıştı. Akşener, “Şimdi bunun çözümü yerine torunu yaşındaki çocuklara ‘Kardeşim sen ne söylemek istiyorsun’ diye dinlese, bir haftada biterdi. O rektörün atanması bizatihi bu kavga çıksın diye. Sizi duymasınlar diye” ifadelerini kullanarak bu konunun gündem değiştirme için ortaya çıkarıldığını savundu. Akşener, “Bu çocuklar elbette hakkını arayacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Hüner Coşkuner'in Vasiyeti ve son sözleri...

Kemik iliği kanseri tedavisi gördüğü hastanede dün gece yaşamını yitiren sanatçı Hüner Coşkuner'in ölümü sevenlerini yasa boğdu. Ünlü sanatçı Hüner Coşkuner'in ölmeden önce hastanedeki son sözleri ve okuduğu son şarkı duygulandırdı. Yakalandığı kemik iliği kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören sanatçı Hüner Coşkuner (58), hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede yoğun bakıma alınan sanatçı, saat 22.00 sıralarında yaşamını yitirdi. Sanatçının tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada, Hüner Coşkuner'in ilk defa Nisan 2020'de kan hastalıkları bölümü tarafından değerlendirildiği, incelemeler sonrası kemik iliği kanseri tanısı konulduğu belirtildi. Açıklamada, tedavilere cevap vermeyen ve gelişen nefes darlığı sonrası yoğun bakıma alınan Coşkuner'in hayatını kaybettiği bildirildi.

Ölüm haberi ile yasa boğan sanat müziğinin güçlü seslerinden Hüner Coşkuner'in, 2013 yılında katıldığı bir TV programında vasiyeti ortaya çıktı. CNN Türk'te yayınlanan "Mesut Yar'la Burada Laf Çok" programında konuşan ünlü sanatçı Hüner Coşkuner, vasiyeti hakkında şu açıklamayı yapmıştı:
"Küpesiz günüm yok. Aksesuarı ciddi anlamda çok severim. Küpe, bilezik, kolye. Bir yere gideceğim zaman mesela bir elbise, bol aksesuar. Bundan güç mü alıyorum, bilemiyorum. Vasiyetim var aileme, Allah geçinden versin yaşamak her şeye rağmen çok güzel, küpelerimle gömülmek isterim."

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hüner Coşkuner'in ölümünün ardından bir mesaj yayınlandı. Bakanlık'tan yapılan paylaşımda "Klasik Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Hüner Coşkuner’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhumeye Allah’tan rahmet; ailesi ve sevenlerine sabırlar diliyoruz. Sanat camiamızın başı sağ olsun" ifadeleri yer aldı.

Sanat camiasından duyurduğu ölüm ve hastalık haberleri nedeniyle 'felaket tellalı' olarak tanınan ses sanatçısı Onur Akay, vefat eden meslektaşı Hüner Coşkuner'le ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Akay, "Yoğun bakıma girmeden önce bilinci açıkmış ve hastanedeki normal odasında yakınlarıyla konuşmuş. Hüner Coşkuner’in yakınlarına son sözleri, 'Benim arkamdan ağlamayın, üzülmeyin. Ben hayatı dolu dolu yaşadım' olmuş. 'Kimseye Etmem Şikâyet Ağlarım Ben Halime' isimli şarkıyı okumuş" dedi. Onur Akay, "Daha sonra akşam saatlerinde durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alınmış. Beyin ölümü gerçekleşince ise doktorlar yakınlarını çağırmış ve helallik almak için sanatçımızı tekrar normal odaya almışlar, orada gece 10:00 sularında kalbi durmuş. Mekânı cennet olsun inşallah" şeklinde konuştu. 

Değerli sanatçımız Hüner Coşkuner'i çok erken bir kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Nur içinde uyusun.ge

Twitter’dan Bakan Soylu’nun iki paylaşımına daha uyarı

Sosyal paylaşım ağı Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iki paylaşımına daha uyarı notu ekledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin paylaşımının ekran görüntüsünü “Sn Devlet Bahçeli'nin ifadelerine tahammül edemeyen Twitter'ın tutumunu kınıyoruz” notuyla paylaşan Soylu’nun tweetine ‘Bu Tweet, taciz içeren davranış hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti’ notu eklendi. Soylu’nun ‘Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti’ notu eklenen paylaşımı ise şu şekilde:

* Terör örgütlerine ve sapkın LGBT’ye koruma kalkanı oluşturan Twitter; şahit oluyoruz ki, eline geçirdiği iletişim tekeliyle ülkelerin kimyasını, demokrasinin kimyasını, huzurun kimyasını bozmaya çalışmaktadır.
* Emperyalizmin bu oyuncağı, insanlığı teslim alamaz.

Sosyal paylaşım ağı Twitter, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlerle ilgili yaptığı bazı paylaşımlarına kısıtlama getirmişti. MHP’den yapılan açıklamada “Sayın Bahçeli terörist ve öğrenci ayrımını ortaya koyduğu halde -ki bu emniyet tarafından da teyit edilmiştir- okyanus ötesinden twitter buna tepki göstermiştir” denilmişti. Bakan Soylu’nun “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!” ifadelerini kullandığı paylaşımına da “nefret söylemi hakkındaki kurallarını ihlal ettiği” uyarısı eklenmişti.

Türkiye’nin en yaşlı nüfusu hangi ilde?

Türkiye İstatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları 2020 verilerine göre Sinop, 41,4 yaş ortalaması ile en yüksek ortanca yaş değerine sahip il oldu. TÜİK tarafından yapılan çalışmada Sinop’u, 40,6 ile Balıkesir ve Kastamonu izledi. Ortanca yaşın illere ve cinsiyete göre dağılımı incelendiğindeyse, erkeklerde 40,2 ile Sinop en yüksek ortanca yaşa sahip olan il olurken, 20 ile Şanlıurfa en düşük ortanca yaşa sahip olan il oldu. Kadınlarda 42,7 ile Sinop yine en yüksek ortanca yaş değerine sahip olan il olurken, Şanlıurfa ve Şırnak 20,9 ile en düşük ortanca yaş değerine sahip olan iller oldu.

Vatandaşlar ise Sinop’un bu özelliğini değerlendirdi.
Enver Duman, “Sinop’ta herkes kendi halinde, kimse kimseye karışmaz. Onun için tercih ediliyor” dedi.
İbrahim Kayhan, “İş imkanı yok. Bu nedenle gençler dışarı kaçıyor. Emekliler buraya geliyor” diye konuştu.
Cevdet Ergül, “Sinop emekli yeri. Sinop’un nüfusunun yüzde 80’i emekli. Sinop’ta iş sahası yok, gençlerimiz hep dışarıda. Gençlerimiz dışarıda olduğu için emekli sayısı çok fazla” şeklinde konuştu.
Hasan Yıldız ise “Sinop bilindiği üzere Türkiye’nin en mutlu şehri de seçiliyor bununla beraber. Burada yaşlı nüfusun çok olmasının sebebi, yaşlılık geçirilebilecek çok sakin bir yer olması. Karadeniz’in incisidir zaten Sinop. Torunlarıyla, çocuklarıyla insanın çok rahat edebildiği bir şehir olduğu için bence yaşlıların tercihi oluyor” ifadelerini kullandı. (İHA)

Korona haberlerine gelince:

Esnafın imdat çığlığı: İşimiz yok, aşımız yok, açtayız ve açıktayız

Salgın sürecinde kapatılan işletmelerin sahipleri ve sektör çalışanları, Şişhane'de bir araya geldi ve "İşimiz yok, aşımız yok, açtayız ve açıktayız... Bizi içinden çıkılmaz hale getiren bu borç batağından kurtaracak gerçek teşvikler ve düzenlemeler bekliyoruz. Esnaf batıyor, tedbirler alınsın işyerlerimiz açılsın” diyerek taleplerini sıraladı. Salgın sürecinden en çok etkilenenlerin başında gelen ve ekonomik anlamda ciddi sorunlar yaşayan işletme sahipleri ve sektör çalışanları İstanbul Beyoğlu'nda Şişhane Meydanı’nda toplandı, hükümetten gerekli desteği alamamaktan şikayet etti. “Esnaf batıyor, tedbirler alınsın işyerlerimiz açılsın” yazılı pankart açtı. Yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:
" Pandemi süreci nedeniyle, tüm dünya gibi ülkemiz de zorlu bir süreçten geçiyor. Yeme-içme ve eğlence sektöründeki kafeler, nargile kafeler, restoranlar, barlar, kulüp, diskotek ve tekel bayiiler olarak pandeminin faturasının bizlere kesilmesini kabul etmiyoruz."
Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünyada devletlerin vatandaşlarına birçok destek paketi açıklayarak işletmelere ve çalışanlarına sahip çıktığının belirtildiği açıklamada, “Bu hususta hükümetten beklenen desteklerin gerçekleşmemesi sebebiyle; elimizin boş kaldığını belirterek mağduriyetimizi tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz” ifadeleri kullanıldı. 12 aydır işletmelerin kapalı olduğunun, bu sebeple yüz binlerce ailenin evinde ‘matem havası' olduğunun dile getirildiği açıklamada, “Tozpembe vaatlerin ve sözlerin aksine; işimiz yok, aşımız yok, açtayız ve açıktayız. Ömrümüzden bir yıl gitti ama bu süreç bizden uzun yıllar telafi edilemeyecek şeyler götürdü. Göstermelik destekler bize destek olmadı. Kaşıkla verip kepçeyle alınırken, sağlığımızı etkileyecek boyutlara varan mağduriyetimiz görmezden gelindi. Sektörün kaderi, haber kanallarının alt bantlarına mahkum edildi. Her hafta sabırsızlıkla beklediğimiz, süreçle ilgili yapılan açıklamalarda tek satır dahi yer verilmediğimiz oldu” denildi. Salgın sürecinde ekonomik olarak zor durumda olan, kira ve fatura ödeyemeyen işletmelerden istisnasız şekilde vergilerin alınmaya devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, “İşyeri sahipleriyle kiracı işletmeler arasında bir mutabakat oluşturulması için devlet elini taşın altına koymuyor. Faturalar biriktikçe birikiyor, vergiler üstümüze gelmeye devam ediyor. Tam bir yıldır kapalı olmamıza ve bir kuruş ciro yapmamamıza rağmen, bizden kira stopajı, sigorta stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, çöp vergisi, tabela-reklam vergisi adı altında bir yığın vergi talep edilmeye devam ediyor” sözlerine yer verildi. Yıllarca vergi verip istihdam oluşturan birçok işletmenin kapandığının, öz sermayesiyle ayakta kalabilenlerin ise iflas için gün saydığının belirtildiği açıklamada, “Fakat gelinen noktada artık bıçak kemiğe dayandı. Bizler, bundan tam bir yıl önce milyonlarca insanın ekmek yediği sektörün aktörleri olarak, şimdi tenceremizi kaynatamıyoruz. Bizi içinden çıkılmaz hale getiren bu borç batağından kurtaracak gerçek teşvikler ve düzenlemeler bekliyoruz. Esnaf zorda, çalışan zorda, ailelerimiz zorda. Ayakta kalacak gücümüz yok. Bir an önce taleplerimiz cevaplansın, geri dönüşü olmayacak bir son yaşanmasın, yeme-içme ve eğlence sektörü daha fazla yıkım almasın ve gerçekçi çözümlerle mağduriyetimize kulak verilsin istiyoruz” ifadeleri kullanıldı. İşletme sahipleri ve çalışanlar taleplerini şöyle sıraladı:
* İşletmelere yapılan kira yardımının, işletme usulüne bakılmaksızın basit usul ve gerçek usul diye bir ayrım yapılmadan bütün esnafa yardım yapılması ve miktarın daha yüksek olması. Kapalı kaldığımız ya da açılmış olsa bile iş yapamayan tüm işletmelerin geçmiş bir yıla ait tüm vergilerinin silinmesi.
* Sürecin ne zaman normalleşme başlayacağı belli olana kadar tüm vergilerin iptal edilmesi. Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneklerinin, en az asgari ücret düzeyinde artması. Elektrik, su, doğalgaz faturalarında vergilerin alınmaması. Bankaların işletmelerin kredi puanına, borçlarına bakmaksızın, kredi desteği sağlaması ve verilecek kredilerin ödemelerinin en az bir yıl sonra başlaması.

Kıbrıs'ta ülke genelinde tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıklayan Başbakan Ersan Saner, ülke genelinde yarın 20.00'den, 15 Şubat saat 05.00'e kadar elzem ihtiyaçları karşılamak dışında tam sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Başbakan Saner, market, eczane ve benzinlik gibi temel ihtiyaçların karşılandığı yerler dışında tüm işletmelerin 5-15 Şubat tarihleri arasında kapalı olacağını duyurdu. Saner, 7 ve 14 Şubat pazar günleri ise nöbetçi eczaneler dışında hiçbir iş yerinin açık olmayacağını ifade etti. Saner'in sıraladığı maddeler şöyle:
"5 Şubat 20.00'den itibaren 15 Şubat'a kadar elzem ihtiyaçlar haricinde tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
Market, eczane ve benzinlik gibi temel ihtiyaçların karşılandığı yerler dışında tüm işletmeler kapalı olacak.
Bulaşıcı Hastalıkar Üst Komitesi tarafından belirlenen işletmeler 08.00-17.00 arasında hizmet verecektir.
İlçeler arası giriş çıkışlar tamamen yasaklandı.
Üst Komite ve İlçe Emniyet Kurulları'nın verdiği bütün izinler iptal edildi.
Bankalar 8-12 Şubat'ta kapalı olacak, çekler işleme girmeyecek.
150 bin adet PCR test kiti ve 3 yeni PCR test cihazı alınacak.
7 ve 14 Şubat pazar günleri nöbetçi eczaneler dışında hiçbir iş yeri açık olmayacak
Restoran ve paket servisler hizmet vermeyecek.
Spor ve yürüyüş faaliyetleri tamamen yasaklandı.
Su ve meşrubat üreticileri, dağıtıcıları ve satıcılarının hizmet vermeye devam edecek.
Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin de üretimlerine devam edecek.
Bakanlar Kurulu ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin ortak ürettiği kararların tamamı şu şekilde bildirildi:
1. Alınan sokağa çıkma yasağının istisnai durumlar dışında tüm günü kapsayacak şekilde 15 Şubat 2021 saat:05:00’a kadar uzatılmasının uygun olacağı kararına varılmıştır. Sokağa çıkmak amacıyla alınacak olan izinlerde denetimin daha etkin yapılabilmesi amacıyla izin belgelerinde kişilerin ikamet/görev yerlerinin adreslerinin de bulunması gerekli görülmüştür.
2. İlçelerde hizmet verecek sektörler ile ilgili düzenlemeler aşağıdaki gibi olacaktır;
- Benzin istasyonu, manav, kasap/balıkçı, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açık kalabileceklerdir.
-Fırınlar, Pazar günleri hariç üretim yapmaya devam edeceklerdir.
-Her bölgede nöbetçi eczane sayısının iki katı kadar eczane, 08:00-24:00 saatleri arasında hizmet verecektir.
- Açık sektörlerin tedarikçileri, 17:00-20:00 saatleri hizmet vereceklerdir. Pazar günleri ise hizmet verilmeyecektir.
- Pazar günleri nöbetçi eczane dışında kalan tüm işletmeler kapalı olacaktır.
-Restoranlar ve paket servisleri kapalı olacaktır.
-Yürüyüş ve spor faaliyetleri yapılmayacaktır.
-TÜK’ün yem ve arpa satışları, yem ve un fabrikalarının faaliyetleri durdurulmuştur. Ancak zaruri durumlarda ilçe emniyet kurullarının izni ile açılabilecektir.
-Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin üretimleri devam edecektir.
- İnternet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetleri devam edecektir.
- Özel güvenlik hizmeti veren firmalar çalışmaya devam edecektir.
- Su ve meşrubat üreticileri, dağıtıcıları ve satıcıları hizmet vermeye devam edecektir.
- Hayvancılık ve tarım sektörleri faaliyetlerine devam edecektir.
3. Açık olan işletmelere gitmek amacıyla ilçe emniyet kurullarından izin alan kişilerin, ikamet adreslerine en yakın işletmelere gitmeleri gerekmektedir.
4. İlçeler arası giriş çıkışların durdurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte ilçeler arası görev yapan polis mensupları, sağlık çalışanları, yaşlı bakım merkezleri, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanları, özel laboratuvarlar, itfaiye çalışanları ve sivil havacılık hizmetleri görevlerine devam edecektir.
5. Elektrik kurumu, belediyeler, ithalat ve ihracatta izin makamı olan ticaret ve sanayi odaları hizmetler aksamayacak şekilde minimum personel ile hizmet vereceklerdir.
6. İthalat-ihracat ve narenciye sektörleri ve bu sektörlere ait nakliye hizmetleri açık olacaktır.
7. Güvenlik Kuvvetleri, Polis, Gümrük, Sağlık, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi Odası hizmetler aksamayacak şekilde minimum personel ile hizmet vermeye devam edeceklerdir.
8. 17 Şubat 2021 tarihine kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimlerin (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durdurularak online eğitime geçilmesi uygun görülmüştür. Salgının toplumda yaygın olarak görülmesi ve sokağa çıkma yasağı göz önünde bulundurulduğunda özel eğitim merkezlerinin de hizmetlerini durdurulmasına karar verilmiştir. Ancak açık kalacak sektörlerde hizmetlerin aksamaması için isteğe bağlı olarak kreşler açık olabilecektir.
9. Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’ndan izin almaları kaydı ile Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.
10. Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin ilçe emniyet kurullarından izin almaları kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.
11. Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olması uygun görülmüştür.
12. Sokağa çıkma yasağı nedeni ile Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişilerin geçişleri ilçe emniyet kurullarının iznine tabi olacaktır.
13. BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.
14. Son 14 gün içerisinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan yalnızca KKTC vatandaşları ve daimi ikametgahları bulunan kişilerin 14 gün merkez karantinada kalmaları kaydı ile ülkeye girişlerine izin verilmesi uygun verilmiştir.
15. Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir.
16. Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir. Bu kişilerin geçişlerinde son 7 gün içerisinde yapılmış PCR test sonucu aranacaktır.
17. Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.
18. Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta eğitim gören kişilerin sokağa çıkma yasağı göz önünde bulundurularak eğitimlerinin online olarak devam etmesine karar verilmiştir.
19. Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Ara bölge ve Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.
20. Yukarıdaki durumların haricinde doğabilecek zaruri ihtiyaçların karşılanması ve/veya giderilebilmesi amacıyla İlçe Emniyet Kurulları izin vermekte yetkili olacaktır.
21.PCR testlerinin yapılması ve Koronavirüs aşılama programı Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ve duyuracağı şekilde devam edecektir."

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Ümit Yaşar Oğuzcan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

MİLYON KERE AYTEN

Ben bir Ayten'dir tutturmuşum
Oh ne iyi
Ayten'li içkiler içip
Sarhoş oluyorum ne güzel
Hoşuma gitmiyorsa rengi denizlerin
Biraz Ayten sürüyorum güzelleşiyor
Şarkılar söylüyorum Şiirler yazıyorum
Ayten üstüne
Saatim her zaman Ayten'e beş var
Ya da Ayten'i beş geçiyor
Ne yana baksam gördüğüm o
Gözümü yumsam aklımdan Ayten geçiyor
Bana sorarsanız mevsimlerden Aytendeyiz
Günlerden Aytenertesidir
Odur gün gün beni yaşatan
Onun kokusu sarmıştır sokakları
Onun gözleridir şafakta gördüğüm
Akşam kızıllığında onun dudakları
Başka kadını övmeyin yanımda gücenirim
Ayten'i övecekseniz ne ala, oturabilirsiniz
Bir kadehte sizinle içeriz Ayten'li İki laf ederiz
Onu siz de seversiniz benim gibi
Ama yağma yok
Ayten'i size bırakmam
Alın tek kat elbisemi size vereyim
Cebimde bir on liram var
Onu da alın gerekirse
Ben Ayten'i düşünürüm, üşümem
Üç kere adını tekrarlarım, karnım doyar
Parasızlık da bir şey mi
Ölüm bile kötü değil
Aytensizlik kadar
Ona uğramayan gemiler batsın
Ondan geçmeyen trenler devrilsin
Onu sevmeyen yürek taş kesilsin
Kapansın onu görmeyen gözler
Onu övmeyen diller kurusun
İki kere iki dört elde var Ayten
Bundan böyle dünyada
Aşkın adı Ayten olsun


#ÜmitYaşarOğuzcan

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü

"Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü" Birleşmiş Milletler'in kadın sünnetini ortadan kaldırma çabalarının bir parçası olarak Birleşmiş Milletler sponsorluğunda her yıl 6 Şubat'ta düzenlenen bir farkındalık günüdür. İlk olarak 2003 yılında düzenlenmiştir. Bugün de tüm dünyada kadın sünnetinin zararlarına, verdiği acılara dikkat çekilmektedir. Birleşmiş Milletler 6 Şubat Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü'nde bu uygulamaya son verilmesi çağrısı yapmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesi tarafından genital sakatlama olarak kabul edilen kadın sünnetinin başlıca kurbanları Etiyopya’da yaşamaktadır. Etiyopya’da kadınların dörtte üçü sünnetlidir. Birleşmiş Milletler'in (BM) tahminlerine göre dünyada her 20 kız çocuğu ve kadından biri farklı yöntemlerle sünnet edilmektedir. Getty Images Unicef'e göre Afrika, Asya ve Orta Doğu ve göçmen toplumlarda sünnet edilmiş olan 200 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın yaşamaktadır. Kadın sünneti pek çok ülkede yasak olsa da, Afrika, Asya ve Orta Doğu'da düzenli olarak yapılan bir işlemdir. Bu ülkelerden dünyanın başka yerlerine göç eden gruplar arasında da yaygındır. Unicef'in raporuna göre Afrika ve Orta Doğu'da 29 ülkede bu işlem yaygındır. Oysa bu ülkelerden 24'ünde kadın sünnetini yasaklayan bazı yasalar ya da düzenlemeler mevcuttur. Kadın sünnetinin yasa dışı olduğu İngiltere'de dahi birçok bebek ve yenidoğan giderek daha fazla bu uygulamaya maruz kalmaktadır.

Kadınların sünnete zorlanmasının ya da yönelmesinin farklı nedenleri vardır. Toplum tarafından kabul edilme isteği, din ve inançlar, hijyen konusundaki yanlış bilgiler de bunlardan bazılarıdır. Kadın sünneti, bekareti korumak için bir yöntem olarak da görülebilmektedir. Bazıları kadının sünnet olarak erkekte cinsel arzuyu artıracağını, daha "evlenilesi" olacağını iddia etmektedir. Bazı kültürlerde yetişkinliğe geçiş ritüeli olarak görülen bu uygulama, evliliklerden önce de bir ön gereksinim olarak nitelenmektedir. Bazılarında ise sünnet olmayan kadınlar "sağlıksız, pis ya da değersiz" olarak görülebilmektedir.

Uluslararası toplum bu müdahaleyi bir tür "kadına yönelik şiddet" ve "insan hakları ihlali" olarak, kız çocuklarının sünnet edilmesini de " çocuk istismarı" olarak nitelemektedir. Bu konu, yaygın görüldüğü coğrafyalarda ise kadınlar için bir tabudur. Kadınlar çoğunlukla çevrelerinden gelecek tepkilerden korkarak sünneti tartışamamaktadır.

Dünyada bu kadar modernleşmeye rağmen hâlâ süren bu korkunç uygulamanın bir an önce son bulmasını diliyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

6 Şubat 1695 - Sultan II. Ahmed'in ölümü ve II. Mustafa'nın tahta çıkışı.
6 Şubat 1788 - Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri'nin altıncı eyaleti oldu.
6 Şubat 1920 - Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde, Mondros Mütarekesi'ne karşı direnme yanlısı
Felah-ı Vatan Grubu kuruldu.
6 Şubat 1921 - Ankara'da Hakimiyeti Milliye gazetesi, günlük olarak çıkmaya başladı.
6 Şubat 1930 - İspanya'da siyasi tutuklular için genel af ilan edildi.
6 Şubat 1933 - İngiltere'den Güney Afrika'ya ilk duraksız uçuş yapıldı.
6 Şubat 1935 - İki kadın, Nezihe Muhittin ve Şaziye Berrin genel seçimlerde bağımsız olarak aday oldular.
6 Şubat 1936 - Kış Olimpiyat Oyunları, Garmisch-Partenkirchen'de (Almanya) başladı. Türkiye ilk kez katıldı.
6 Şubat 1951 - ABD'nin New Jersey eyaletinde bir yolcu treni devrildi: 85 kişi öldü, 500 den fazla yaralı var.
6 Şubat 1952 - II. Elizabeth, babasının ölümü üzerine Birleşik Krallık Kraliçesi oldu.
6 Şubat 1953 - Basın suçlarına sadece sivil mahkemelerin bakmasını öngören kanun tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Kanun gereği, gazeteciler artık Askeri Mahkemelerde yargılanmayacaklar.
6 Şubat 1956 - Eskişehir'de faaliyet gösteren Pancar Kooperatifleri Bankası, Ankara'ya taşınarak Şekerbank adını aldı.
6 Şubat 1958 - Münih Havaalanı pistinde uçak kazası; Manchester United takımından 7 futbolcu (Roger Byrne, Mark Jones, Eddie Colman, Tommy Taylor, Liam Whelan, David Pegg ve Geoff Bent) ve 8'i gazeteci olmak üzere, 44 yolcudan 23 kişi öldü.
6 Şubat 1959 - Texas Instruments çalışanlarından Jack Kilby, tümleşik devre (mikroçip) patenti için başvurdu.
6 Şubat 1959 - Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünde, Titan kıtalar arası balistik füzesinin test ateşlemesi başarılı oldu.
6 Şubat 1967 - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Batman Rafinerisi'nde grev başladı. Greve, Türkiye Petro Kimya Lastik İşçileri Sendikası (PETROL-İŞ) üyesi 1900 işçi katıldı.
6 Şubat 1968 - Ereğli Kömürleri İşletmesi'nin Kozlu üretim bölgesindeki ocaklarda çalışan 4 bin işçi işbaşı yapmadı. Bu olay, akşam saatlerinde diğer bölgelere de sıçradı ve gece 10 bin işçi şehre yürüdü.
6 Şubat 1968 - İlk televizyon oyunu olan Şair Evlenmesi, canlı olarak yayımlandı.
6 Şubat 1968 - Kış Olimpiyat Oyunları, Grenoble'da (Fransa) başladı.
6 Şubat 1972 - Türk Donanma Cemiyeti'nin Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Cemiyetin, vakfa dönüştürülmesi kararlaştırıldı.
6 Şubat 1979 - 12 Mart döneminin İstanbul Siyasi Şube Müdürlüğünü yürüten Ilgız Aykutlu, kimliği belirlenemeyen iki kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.
6 Şubat 1980 - Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen, uğradığı suikast’tan yaralı olarak kurtuldu.
6 Şubat 1981 - İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mahmut Dikler, uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.
6 Şubat 1983 - "Lyon kasabı" lakaplı savaş suçlusu, eski Gestapo komutanı Klaus Barbie, 37 yıl önce işlediği suçlardan yargılanmak üzere Fransa'da mahkeme önünde.
6 Şubat 1985 - Steve Wozniak, Apple Computer'dan ayrıldı.
6 Şubat 1986 - Nokta dergisi'nin 2 sayısı toplatıldı. Derginin toplanan iki sayısında polis memuru Sedat Caner'in işkence itirafları yer almıştı. Aynı gün Başbakan Turgut Özal işkence iddialarını yalanladı ve "suimuamele var" dedi.
6 Şubat 1988 - Basın Konseyi kuruldu.
6 Şubat 1992 - İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) Başsavcısı Yaşar Günaydın ile koruması ve şoförü, silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
6 Şubat 1996 - Birgenair’e ait Boeing 757 tipi uçak, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Puerto Plata Havaalanı’ndan Frankfurt'a gitmek üzere havalanmasından kısa süre sonra tırmanma esnasında düştü. Kazada 13'ü mürettebat olmak üzere 189 kişi hayatını kaybetti.
6 Şubat 1998 - Afganistan'da 6.1 şiddetindeki depremde, 4 binden fazla kişi öldü.
6 Şubat 1998 - Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin nüfusunun 62 milyon 610 bin 252 olduğu bildirildi.
6 Şubat 1999 - Fransa'da başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi Kraliyet Köşkü Rambouillet'de Belgrad Hükûmeti ile Kosova arasında barış görüşmeleri yapıldı.
6 Şubat 2000 - Tokyo'da Pan Pasifik Tenis Turnuvası düzenlendi. Finalde Martina Hingis, Fransız Sandrine Testud'u 2-0 mağlup etti. Bu galibiyetle Martina Hingis kariyerinin 27. tekler şampiyonluğunuda kazanmış oldu.
6 Şubat 2001 - Ariel Şaron, İsrail Başbakanı oldu.
6 Şubat 2004 - Moskova metrosunda patlama; Çeçen ayrımcı grupların yaptığı tahmin edilen saldırıda 40 kişi öldü, 129 kişi yaralandı.
6 Şubat 2008 - TBMM'de saat 15:00 itibarıyla, ilk resmi başörtüsü serbestliği için tartışmaları ve oylaması yapıldı.
6 Şubat 2008 - Yargıtay Birinci Hakimliği'ne Hasan Gerçeker getirildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

6 Şubat 885 - İmparator Daigo, Japonya'nın 60. İmparatoru (ö. 930)
6 Şubat 1608 - António Vieira, Portekizli Cizvit misyoner ve yazar (ö. 1697)
6 Şubat 1664 - II. Mustafa, Osmanlı'nın 22. Padişahı (ö. 1703)
6 Şubat 1665 - Anne, Büyük Britanya Kraliçesi (ö. 1714)
6 Şubat 1748 - Adam Weishaupt, Alman hukukçu ve Illuminati'nin kurucusu (ö. 1830)
6 Şubat 1797 - Joseph von Radowitz, Prusyalı devlet adamı, diplomat ve general (ö. 1853)
6 Şubat 1853 - Ignacij Klemenčič, Sloven fizikçi (ö. 1901)
6 Şubat 1905 - Władysław Gomułka, Polonyalı komünist lider (ö. 1982)
6 Şubat 1908 - Amintore Fanfani, İtalyan siyasetçi (ö. 1999)
6 Şubat 1911 - Ronald Wilson Reagan, ABD'nin 40. Başkanı (ö. 2004)
6 Şubat 1912 - Eva Braun, Adolf Hitler'in eşi (ö. 1945)
6 Şubat 1913 - Mary Leakey, İngiliz arkeolog (ö. 1996)
6 Şubat 1917 - Zsa Zsa Gabor, Macar asıllı Amerikalı aktris ve televizyon yıldızı (ö. 2016)
6 Şubat 1929 - Pierre Brice, Fransız oyuncu ve şarkıcı (ö. 2015)
6 Şubat 1930 - Günay Sağun, Ressam (ö. 1993)
6 Şubat 1932 - Camilo Cienfuegos, Kübalı devrimci (ö 1959)
6 Şubat 1932 - François Truffaut, Fransız sinema yönetmeni (ö. 1984)
6 Şubat 1940 - Tom Brokaw, Amerikalı haber spikeri.
6 Şubat 1945 - Bob Marley, Jamaikalı reggae müzisyeni (ö. 1981)
6 Şubat 1949 - Hayko, Şarkıcı.
6 Şubat 1949 - Jim Sheridan, İrlandalı film yönetmeni.
6 Şubat 1953 - Osman Yağmurdereli, Şarkıcı, yapımcı ve siyasetçi (ö. 2008)
6 Şubat 1956 - Nazan Öncel, Şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve besteci.
6 Şubat 1962 - Axl Rose, Amerikalı rock müzisyeni (Guns N' Roses grubu)
6 Şubat 1966 - Rick Astley, İngiliz şarkıcı ve söz yazarı.
6 Şubat 1979 - Natalya Safronova, Rus voleybolcu.
6 Şubat 1985 - Crystal Reed, Amerikalı oyuncu.
6 Şubat 1986 - Dane DeHaan, Amerikalı oyuncu.
6 Şubat 1989 - Burcu Taşbaş, Basketbolcu (ö. 2016)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

6 Şubat 1521 - Asi Şam Beylerbeyi Canberdi Gazâlî.
6 Şubat 1695 - II. Ahmet, Osmanlı'nın 21. Padişahı (d. 1643)
6 Şubat 1793 - Carlo Goldoni, İtalyan oyun yazarı (d. 1707)
6 Şubat 1900 - Pyotr Lavrov, Rus sosyalist düşünür (d. 1823)
6 Şubat 1916 - Rubén Darío, Kübalı şair (d. 1867)
6 Şubat 1918 - Gustav Klimt, Avusturyalı sembolist ressam (d. 1862)
6 Şubat 1930 - Bedrifelek Kadınefendi, Abdülhamid'in ikinci eşi (d. 1851)
6 Şubat 1952 - VI. George, Birleşik Krallık Hükümdarı ve Hindistan İmparatoru (d. 1895)
6 Şubat 1955 - Süreyya İlmen, Asker, siyasetçi ve iş adamı (d. 1874)
6 Şubat 1955 - Hamide Cavanşir, Azeri hayırsever ve kadın hakları aktivist (d. 1873)
6 Şubat 1960 - Selahattin Pınar, Besteci ve tanburi (d. 1902)
6 Şubat 1962 - Władysław Dziewulski, Polonyalı gök bilimci ve matematikçi (d. 1878)
6 Şubat 1962 - Candido Portinari, Brezilyalı neo-realist ressam (d. 1903)
6 Şubat 1964 - Emilio Aguinaldo, Filipinler bağımsızlık mücadelesi önderi (d. 1869)
6 Şubat 1966 - Abdurrahman Nafiz Gürman, Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve TSK'nin 5. Genelkurmay Başkanı (d. 1882)
6 Şubat 1967 - Martine Carol, Fransız aktris (d. 1920)
6 Şubat 1972 - Emil Maurice, Alman siyasetçi (d. 1897)
6 Şubat 1977 - Hayri Esen, Tiyatro, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (d. 1919)
6 Şubat 1989 - Barbara Tuchman, Amerikalı tarihçi, yazar ve Pulitzer ödülü sahibi (d. 1912)
6 Şubat 1994 - Joseph Cotten, Amerikalı oyuncu (d. 1905)
6 Şubat 2002 - Max Perutz, Avusturyalı-İngiliz moleküler biyolog ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1914)
6 Şubat 2002 - Osman Bölükbaşı, Siyasetçi (d. 1913)
6 Şubat 2007 - Frankie Laine, Amerikalı şarkıcı (d. 1913)
6 Şubat 2011 - Gary Moore, Kuzey İrlandalı gitarist (d. 1952)
6 Şubat 2011 - Josefa İloilo, Fiji Devlet Başkanı (d. 1920)
6 Şubat 2012 - Baykal Kent, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1943)
6 Şubat 2013 - Macide Tanır, Tiyatro oyuncusu (d. 1922)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?