Eskişehir, dünyanın en güvenli 8'inci şehri seçildi

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adamın biri eczaneye gitmiş. Eczacı:

-"Buyurun efendim!.." demiş.

-"Sevgilimin ailesine yemeğe gideceğim. Bir fırsatını bulduğumda kullanmak üzere bir adet prezervatif istiyorum." demiş adam

Eczacı prezervatifi vermiş. Adam tam çıkarken geri dönmüş:

-"Bir tane daha verebilir misiniz? Sevgilimin kızkardeşi çok güzel ve ne zaman onlara gitsem devamlı karşımda oturup eteğini sıyırarak bacak bacak üstüne atıyor. Bir fırsat da onunla yatacağım gibi görünüyor."

Eczacı ikinciyi de vermiş. Adam tam çıkarken tekrar dönmüş:

-"Bir tane daha istiyorum. Sevgilimin annesi hâlâ çok çekici. Gittiğimde ne zaman baksam, onu şehvetli bir şekilde beni süzerken buluyorum. Sanırım bir fırsat da onunla olacak."

Eczacı üçüncüyü de vermiş ve gülerek:

-"Desenize zorlu bir akşam olacak, size güç kuvvet diliyorum" deyip adamı uğurlamış.

Neyse, adam akşam yemeğe gitmiş. Kapıda kendisini iki kızkardeş ve anneleri karşılamışlar. Biraz sohbetten sonra bir yanında sevgilisi, diğer yanında kardeş, karşısında anneleri yemeğe oturmuşlar.

Baba salona girip masaya oturunca bizimki başını öne eğip duaya başlamış:

-"Tanrım, şükürler olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete."

Aradan birkaç dakika geçmiş, adam duaya devam ediyormuş.

-"Tanrım, sana şükürler olsun....."

Bir kaç dakika daha geçmiş, adam hâlâ duaya devam ediyor.

"Tanrım sana....."

Sevgilisi bakmış ki dua uzuyor, adama eğilmiş.

-"Sevgilim, bu kadar dindar olduğunu bilmiyordum" demiş.

Adam endişeli bir şekilde cevap vermiş:

-"Ben de babanın eczacı olduğunu bilmiyordum."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Hayat bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız." demiş Albert Einstein.

Hareket etmek değil midir hayatı anlamlı kılan zaten?

"Nerde hareket, orda bereket" diye boşuna söylememiş yani büyüklerimiz...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Market markalı ürünler ile temel ihtiyaçlarınızda tasarruf edebilirsiniz. Markasız görünen ve üzerinde gittiğiniz marketin ismini taşıyan gıda ürünleri uygun fiyatlıdır. Bunlar gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünü gibi mağazanın kendi isminin yazdığı ambalajlardadır. Bu ürünler de diğer markalar gibi bakanlık onaylı olup uygun standartlarda üretilmiştir. Paket arka yüzünde yazan üretici bilgilerini incelediğinizde, aslında ünlü ulusal markalar tarafından üretildiklerini de görebilirsiniz."

Yani benden söylemesi; çok bilinen markaların isimlerine para vermeyin.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Kaplumbağalar kabuklarını terk edemez"miş.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

CHP'den istifa eden milletvekilleri hakkında ilk açıklama

CHP'de 3 milletvekilinin istifasının ardından Özgür Özel açıklama yaptı. Özel, gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel 17.00 sıralarında TBMM'de gerçekleştirdikleri basın toplantısında istifa ettiklerini açıklamıştı.

Özel'in açıklamaları şöyle oldu:

Yeniden kurulacak toplumsal barış ile birlikte geleceğin kendileri için çok daha iyi olmasını bekleyen çok sayıda vatandaşımızı rahatsız eden beyanlar ve ifadeler duyduk. Kapıların açık olduğu, her türlü talebin karşılanacağı söylenmiştir. Yeniden bu noktada CHP'lilerin memnun olmadığını görüyoruz. Açık olarak söylemek gerekirse CHP Kuvayi Milliye'den kökünü alan, kurtuluşun ve kuruluşun partisidir. O günden bu güne değişiklik olmamıştır. Olanca zararı vererek ayrılmaya dönüşen ifadeleri takip ettik. CHP 100 yıldır yürüdüğü yoldan dönmedi dönmeyecektir. CHP, Türkiye vatandaşlarının toplumsal huzuru için, daha güvenceli gelecek için yürüdüğü yoldan dönmeyecektir. Bugün daha kararlıyız. Bugün yaşananların saray tarafından, tek adam rejiminin devamı için her şeyi göze alanlar tarafından nasıl takip edildiğini görüyoruz. Bir bakanın istifasını alt yazıda vermeyen kanalların milletvekili istifasını canlı yayınlıyor olmalarının bir anlamı vardır. CHP tüm eleştirilerin parti içinde özgürce yapıldığı tartışıldığı, parti üyelerinin söz sahibi olduğu bir partidir. Gerek bizim yaptığımız gerek genel başkanımız ile yaptığı görüşmelerde son derece olumlu, yapıcı götürdüğümüz süreci hep birlikte yaşadık. Bu işin buraya gelmiş olması kendi tercihleridir. Sonucun böyle olmaması için gayret ettik. Böyle bir sonucun olmasından memnuniyet duymak mümkün değil. CHP koca çınarından yaprak dökümleri olabilir. Kökleri sağlamdır, dalları sağlamdır. (Kaynak:GerçekGündem)

İstanbul’daki tarihi yapıya hiltili restorasyon

İstanbul Kasımpaşa'da bulunan ve Sultan Abdülaziz Han tarafından yaptırılan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu'nda kompresörlü hilti ile yapılan restorasyon çalışması tepkiye neden oldu. Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, sosyal medya hesabından restorasyonu devam eden tarihi yapının üstünde yer alan duvarların hilti ile yıkıldığı görüntüleri paylaştı. Şahin, "Bir tarih yok edilmemeli. Çok Yazık" diyerek "Bu vahşet yıkımı durdurun" sözleriyle çalışmanın durdurulması çağrısı yaptı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da twetter hesabından yaptığı açıklamada, restorasyonun acilen durdurulması gerektiğini belirtti. Polat “İstanbul’da tarihinin kaderi hilti mi! Bu yanlış karardan dönülmesi ve Koruma Kurulu kararının iptal edilmesi, sahada iş makineler ile yapımın durdurulması için İBB Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) birimi denetim ekiplerimiz şantiye alanındalar” dedi. (Cumhuriyet)

Eskişehir, dünyanın en güvenli 8'inci şehri seçildi

Araştırma şirketi Numbeo, her yıl hazırladığı ‘dünyanın en güvenli şehirler’ listesini açıkladı. Listenin zirvesinde, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi yer alırken, Eskişehir son 3 yılda 41 basamak yükselerek, 8’inci sırada yer aldı. Araştırma şirketi Numbeo’nun açıkladığı dünyanın en güvenilir şehirlerinin arasında Türkiye’den Eskişehir’de bulunuyor. Numbeo’nun her yıl düzenli olarak hazırladığı ‘dünyanın en güvenli şehirler’ 2020 listesinin birinci sırasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi yer alıyor. Liste, ülkelerin güvenlik birimlerinden alınan suç oranlarına göre oluşturuluyor. 431 kentin değerlendirildiği raporda Türkiye’den Eskişehir 82,45 puanla 8’inci oldu. Başkent Ankara 183’üncü, İstanbul 263’üncü, Antalya 61'inci, Bursa 74'üncü, İzmir ise 77'nci sırada yer aldı. Anadolu Üniversitesi'nin yanı sıra Osmangazi ve Teknik üniversiteleriyle yaklaşık 120 bin öğrencinin eğitim gördüğü 900 bin nüfuslu ‘öğrenci kenti’ Eskişehir, Numbeo araştırmalarında 2017 yılında 49, 2018 yılında 19, 2019 yılında ise 11’inci sırada yer almıştı. Son 3 yılda ‘dünyanın en güvenli şehirler’ listesinde 41 basamak birden yükselen Eskişehir 2020 yılında ise 8’inci sıraya yerleşti. Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Dünyanın en güvenli 8’inci şehri seçilmek sevindirici bir gelişme. Uluslararası bir araştırma sonucunda dünyanın en güvenli şehirleri arasında Eskişehirimiz 8’inci olmuştur. Ülkemizde ilk sırada yer alan Eskişehirimizin bu sonucu elde etmesinde emeği geçen başta Eskişehirli hemşehrilerimiz olmak üzere İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımıza teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Korona haberlerine gelince: 

Hatay’ın Yayladağı İlçe Belediye Başkanı Mustafa Sayın, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören Hatay’ın Yayladağı İlçe Belediye Başkanı Mustafa Sayın hayatını kaybetti. İHA'nın aktardığına göre, 30 Aralık 2020’de koronavirüs testinin pozitif çıktığını sosyal medya hesabından duyurduktan sonra süreci evinde geçirdiğini bildiren Başkan Mustafa Sayın, durumunun ağırlaşması üzerine Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine kaldırıldı. 24 gün önce de tedbir amaçlı Ankara Şehir Hastanesi'ne sevk edilen Mustafa Sayın bugün kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Başkan Sayın'ın cenazesinin Antakya ilçesine getirilerek toprağa verileceği belirtildi.

Avrupa İlaç Ajansı: BioNTech-Pfizer aşısı ile aşılama sonrası ölümler arasında bağ bulunmuyor

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech ve Pfizer tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının, aşılama sonrasında görülen ölümlerle bağının bulunmadığını bildirdi. EMA, BioNTech ve Pfizer tarafından üretilen "Comirnaty" adlı aşı hakkındaki ilk güvenlik güncellemesini yayımladı. EMA'dan güncellemeye ilişkin yapılan açıklamada, aşılama kampanyalarında Comirnaty hakkında toplanan güvenlik verilerinin, aşının bilinen güvenlik profili ile uyumlu olduğu ve yeni yan etki tespit edilmediği kaydedildi. İleri yaştakiler dahil BioNTech-Pfizer aşısını olduktan sonra kaydedilen ölüm vakalarının incelendiği aktarılan açıklamada, hayatını kaybeden kişilerin tıbbi durumları ve yaş gruplarındaki ölüm oranları gibi verilerin dikkate alındığı aktarıldı. Açıklamada, "EMA'nın güvenlik komitesi, verilerin Comirnaty aşısı ile ölüm vakaları arasında bir bağa işaret etmediği, ölüm vakalarının güvenlik endişesi yaratmayacağı sonucuna vardı." ifadesine yer verildi. Açıklamada EMA'nın, kullanımına onay verilen tüm Kovid-19 aşılarının aylık güvenlik güncellemelerine devam edeceği belirtildi. EMA, şu ana kadar BioNTech-Pfizer aşısının yanı sıra Moderna'nın geliştirdiği aşıya onay verdi. AstraZeneca aşısının onayının da bugün çıkması bekleniyor. Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen aşının AB içinde kullanımı 21 Aralık 2020'de onaylanmış, aşılamalar 27 Aralık'ta AB ülkelerinde başlamıştı. 16 yaş üzerindeki kişilere uygulanabilen aşı, Kovid-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünden protein üreten mRNA molekülü içeriyor. Aşı, SARS-CoV-2'nin yüzeyindeki "spike" adı verilen proteine saldırması için vücudu hazırlayacak şekilde çalışıyor.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Hilmi Yavuz'un bir şiirini paylaşmak istiyorum:

SEN BİR BÜYÜSÜN YAZ

ben hep yollar düşledim

derin yollarda yürürken

yollar gül sesleridir

beni yazın ta içine çağıran

gitsem mi? yoksa daha

erken

mi akşamın kovanında

anılar oğul verirken

senin gittiğin yollar

bana dolanan yollardır

solduğum bir büyük

ormandır acılarım

geçmişten ve gürgen

ve derin bulut sözleri olarak

yazlar kalbime girerken

ah bellek, acı bellek!

hem arısın sen

hem kimbilir hangi gülden

kalma diken?

ve ne uzun bir büyü'sün, yaz!

gurbetler senin ülken, yalnızlar senin ülken

ben hep yollar düşledim

derin yollarda yürürken

#HilmiYavuz

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Zemherinin Sonu

Halk takvimine göre 30 Ocak'ta Zemheri fırtınalarının sonu olan "Zemherinin Sonu" fırtınası yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

30 Ocak 1648 - Hollanda ile İspanya arasında, Münster Antlaşması imzalandı ve Seksen Yıl Savaşı sona erdi.

30 Ocak 1662 - Çinli general Koxinga, dokuz ay süren kuşatmadan sonra Tayvan adasını ele geçirdi.

30 Ocak 1847 - Kaliforniya'nın Yerba Buena şehrinin adı, San Francisco olarak değiştirildi.

30 Ocak 1867 - Mutsuhito, Japonya'nın İmparatoru oldu.

30 Ocak 1919 - Paris Barış Konferansı'nda İtilaf Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanmasını kararlaştırdılar.

30 Ocak 1925 - Türk Hükûmeti, Piskopos VI. Konstantin'in İstanbul dışına çıkarılmasını kararlaştırdı.

30 Ocak 1923 - Yunanistan ile Ahali Mübadelesi Antlaşması yapıldı. Aralık 1923'te başlayıp 1927 yılına kadar süren uygulamayla, 400 bin Türk ve 1 milyonu aşkın Rum yer değiştirdi.

30 Ocak 1930 - Millî İktisat ve Tasarruf Cemiyeti kuruldu.

30 Ocak 1931 - Boksör Küçük Kemal, Yunanistan şampiyonu Angelidis'i yendi.

30 Ocak 1933 - Adolf Hitler Şansölye oldu.

30 Ocak 1942 - İran'da Tudeh Partisi kuruldu.

30 Ocak 1942 - Türkiye'de pasta yapımı ve ticareti yasaklandı, stokçulara uygulanacak cezalar belirlendi.

30 Ocak 1943 - Churchill Adana’ya gelerek, İsmet İnönü ile "Adana Görüşmesi" olarak bilinen görüşmeyi gerçekleştirdi.

30 Ocak 1946 - Macaristan'da komünist rejim ilan edildi: Macaristan Halk Cumhuriyeti

30 Ocak 1948 - Kış Olimpiyat Oyunları St. Moritz'de (İsviçre) başladı.

30 Ocak 1948 - Hindistan lideri Mahatma Gandi, Yeni Delhi'de öldürüldü.

30 Ocak 1948 - British South American Airways'e ait bir uçak, Atlas Okyanusu'ndaki Bermuda Şeytan Üçgeni'nde kayboldu.

30 Ocak 1950 - Sovyetler Birliği, Kuzey Vietnam rejimini tanıdı. Fransa, Sovyetler Birliği'ni protesto etti.

30 Ocak 1951 - Sağlık Bakanı Ekrem Üstündağ, bakımsızlıktan her yıl 300 bin yurttaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

30 Ocak 1967 - İlk resmi televizyon yayını Ankara'da yapıldı.

30 Ocak 1969 - The Beatles son konserini verdi. (The Beatles Çatı Konseri)

30 Ocak 1969 - Türkiye'de ilk böbrek nakli, Beyoğlu Devlet Hastanesi'nde Yusuf Özer adlı hastaya yapıldı. Ancak Yusuf Özer, kendisine takılan böbreğin bir akıl hastasından alındığını öne sürerek savcılığa başvurdu.

30 Ocak 1971 - İstanbul'da Dev-Genç'liler "Özel Eğitimin Devletleştirilmesi" isteğiyle yürüyüş düzenledi.

30 Ocak 1972 - İngiliz askerleri, Kuzey İrlanda'da gösteri yapanların üzerine ateş açarak, 14 insan hakları savunucusunun ölümüne neden oldu. Bugün Birleşik Krallık tarihine Kanlı Pazar olarak geçti.

30 Ocak 1972 - Pakistan, İngiliz Milletler Topluluğu'ndan ayrıldı.

30 Ocak 1975 - THY'nin İzmir-İstanbul seferini yapan Bursa uçağı Marmara Denizi'ne düştü: 41 kişi öldü.

30 Ocak 1976 - George H. W. Bush, CIA'nin başına getirilen 11. yönetici oldu.

30 Ocak 1979 - İran Hükûmeti, Fransa'da sürgünde bulunan dini lider Ayetullah Humeyni'nin ülkeye geri dönmesine izin verdiklerini açıkladı.

30 Ocak 1980 - Yabancı bankaların Türkiye'de şube açmaları Yabancı Sermaye ile ilgili kanun kapsamına alındı. Banka şubelerine kârlarını transfer etme hakkı tanındı.

30 Ocak 1982 - İlk PC virus kodu, Richard Skrenta tarafından yazıldı. Bu program 400 satır uzunluğundaydı ve kendisini "Elk Cloner" adlı bir Apple boot programı olarak kamufle ediyordu.

30 Ocak 1983 - Nijerya Hükûmeti, 1 milyondan fazla Ganalı ve 700 bine yakın Batı Afrikalı işçiyi sınır dışı etti.

30 Ocak 1985 - Ege Denizi'nde düzenlenen "Deniz Kurdu-85" tatbikatı sırasında, bir tank çıkarma gemisi fırtına yüzünden battı: 39 denizci öldü.

30 Ocak 1987 - Bakanlar Kurulu, askerlik yasasındaki yeni düzenlemeyi onayladı. Çağdışı kalma yaşı 46'dan 41'e indirildi, mesleği öğretmen olanlar, askerliğini öğretmen olarak yapacak; her isteyen bedelli askerlikten yararlanacak.

30 Ocak 1989 - Kabil'deki (Afganistan) Amerika Birleşik Devletleri Elçiliği kapatıldı.

30 Ocak 2000 - Kenya Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, Fildişi Sahili açıklarında okyanusa düştü: 169 kişi öldü.

30 Ocak 2001 - TBMM'deki iç tüzük görüşmeleri sırasında çıkan arbedede DYP Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, kalp krizi geçirerek öldü.

30 Ocak 2002 - Slobodan Miloseviç, Birleşmiş Milletler örgütünün uluslararası savaş suçluları mahkemesinin kendisine karşı şeytani ve düşmanca bir tutum içinde olduğunu iddia etti.

30 Ocak 2003 - Belçika'da aynı cinsiyetteki çiftlerin evliliği yasallaştı, böylece Belçika, dünyada Hollanda'dan sonra bu yasayı çıkartan ikinci ülke oldu.

30 Ocak 2005 - Irak'ta 50 yıldır ilk kez çok partili seçimler yapıldı. Sünniler seçimi boykot etti. Seçimin galibi Şiiler oldu. Celal Talabani, ülkenin ilk Kürt asıllı Devlet Başkanı seçildi. Şii İbrahim el-Caferi de Başbakan oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

30 Ocak 133 - Didius Julianus, Roma İmparatoru (ö. 193)

30 Ocak 1781 - Adelbert von Chamisso, Alman yazar (ö. 1838)

30 Ocak 1882 - Franklin D. Roosevelt, Amerikalı siyasetçi ve ABD'nin 32. Başkanı (ö. 1945)

30 Ocak 1894 - III. Boris, Bulgaristan Çarı (ö. 1943)

30 Ocak 1899 - Max Theiler, Güney Afrikalı virolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1972)

30 Ocak 1912 - Barbara Tuchman, Amerikalı tarihçi, yazar ve Pulitzer Ödülü sahibi (ö. 1989)

30 Ocak 1920 - Delbert Mann, Amerikalı Oscar ödüllü yönetmen (ö. 2007)

30 Ocak 1927 - Olof Palme, İsveç Başbakanı (ö. 1986)

30 Ocak 1930 - Gene Hackman, Amerikalı sinema oyuncusu.

30 Ocak 1935 - Richard Brautigan, Amerikalı yazar (ö. 1984)

30 Ocak 1937 - Boris Spassky, Rus satranç oyuncusu.

30 Ocak 1937 - Vanessa Redgrave, İngiliz tiyatro, televizyon ve sinema oyuncusu.

30 Ocak 1938 - İslam Kerimov, Özbekistan Devlet Başkanı (ö. 2016)

30 Ocak 1941 - Dick Cheney, Amerikalı siyasetçi ve ABD'nin 46. Başkan Yardımcısı.

30 Ocak 1956 - Feridun Sinirlioğlu, Diplomat ve siyasetçi.

30 Ocak 1962 - II. Abdullah, Ürdün Kralı.

30 Ocak 1965 - Hazım Körmükçü, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

30 Ocak 1974 - Christian Bale, Galli sinema oyuncu.

30 Ocak 1985 - Gisela Dulko, Arjantinli tenisçi.

30 Ocak 1997 - Meltem Avcı, Basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

30 Ocak 1930 - Georgi Pyatakov, Bolşevik devrimci lider, komünist politikacı. Büyük Temizlik döneminde anti-sovyet eylemleri olduğu iddiasıyla idam edildi. (d. 1890)

30 Ocak 1948 - Mahatma Gandi, Hint politikacı ve özgürlük savaşçısı (d. 1869)

30 Ocak 1948 - Orville Wright, Amerikalı öncü havacı (d. 1871)

30 Ocak 1951 - Ferdinand Porsche, Avusturyalı otomotiv mühendisi (d. 1875)

30 Ocak 1955 - Mim Kemal Öke, Tıp akademisyeni ve hekim (d. 1884)

30 Ocak 1963 - Francis Poulenc, Fransız besteci (d. 1899)

30 Ocak 1970 - Fritz Bayerlein, Alman Panzer generali (d. 1899)

30 Ocak 1991 - Hulusi Sayın, Emekli korgeneral (Ankara'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.) (d. 1926)

30 Ocak 1991 - John Bardeen, Amerikalı fizikçi ve Nobel Ödülü sahibi (d. 1908)

30 Ocak 1991 - John McIntire, Amerikalı oyuncu (d. 1907)

30 Ocak 1998 - Ali Ulvi Ersoy, Karikatürist (d. 1924)

30 Ocak 2001 - Jean-Pierre Aumont, Fransız aktör (d. 1911)

30 Ocak 2007 - Sidney Sheldon, Amerikalı yazar, oyun yazarı ve senarist (d. 1917)

30 Ocak 2010 - Fatma Refet Angın, Eğitimci ve Türkiye'nin ilk kadın öğretmenlerinden (d. 1915)

30 Ocak 2013 - Patty Andrews, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu (d. 1918)

30 Ocak 2015 - Hakkı Kıvanç, Sinema ve dizi oyuncusu (d. 1931)

30 Ocak 2015 - Seyfi Doğanay, Türk halk ve arabesk müzik sanatçısı (d. 1964)

30 Ocak 2017 - Dore Ashton, Amerikalı akademisyen, yazar, sanat tarihçisi ve eleştirmeni (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?