CHP'li Veli Ağbaba, en çok dükkan kapanan 5 ili açıkladı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

İlkokul 5. sınıfta resim dersinde öğretmen demiş ki:
- "Çocuklar konu serbest, hepiniz hayvan resimleri çizin."
10 dakika sonra küçük Ahmet el kaldırınca, öğretmen yanına gelmiş. Resim kağıdının üzerinde bir sinek gören öğretmen, çocuğun bu sinekten şikayetci olduğunu sanıp, eliyle sineği kovalamış, ama hayvan hiç hareket etmemiş. Biraz daha dikkatli bakan öğretmen, sineğin gerçek olmadığını ve bunun bir sinek resmi olduğunu fark etmiş. Hayretler içinde kalan öğretmen, şaşkınlıkla sormuş:
- "Oğlum, bu resmi sen mi yaptın?"
- "Evet öğretmenim." demiş Ahmet.
- "Peki, bir de at resmi yap bakayım."
Küçük Ahmet öyle bir at resmi çizmiş ki; at, sanki kağıttan fırlayıp çıkacak kadar canlıymış. İyice şaşıran öğretmen:
- "Yavrum, beni hemen babana götür. Sen müthiş bir yeteneksin. Burada harcanmaman gerekir. Derhal güzel sanatlara transfer olman lazım. Babanla konuşmalıyım." demiş Ahmet'e.
Son dersten sonra öğretmen, Ahmet'le beraber yola çıkmış. Dar bir patikadan geçerek, bir gecekonduya gelmişler. Çocukla birlikte içeri giren öğretmen, yatakta inleyen bir adam görünce konuşmaya başlamış:
- "Geçmiş olsun efendim."
- "Teşekkür ederim." demiş adam.
- "Ben oğlunuzun öğretmeniyim."
- "Allah kahretsin oğlumu!.."
- "Aman efendim, böyle söylemeyin, yaptığı resimler..."
- "Onun yaptığı resimler yerin dibine batsın!.." demiş adam.
- Ama, beyefendi, böyle yetenekli bir çocuğun..."
- "Yeteneğine başlatmayın şimdi!.." demiş adam.
- "Peki, ne oldu, oğlunuza niçin böyle kızgınsınız?" demiş öğretmen.
Adam öfkeyle cevap vermiş:
- "Neden olacak? Dün gece eve biraz çakırkeyif geldim. Bu eşşoğlu eşşek sobanın üzerine çıplak kadın resmi çizmiş."

(Fıkrayı bana ileten Cumhur Tonba abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"İnsan, kendi kendisinden saklamaya çalıştığı yanını sevmez." demiş Albert Camus.

Hepimizin kendimizden sakladığımız yanlarımız mutlaka vardır, değil mi?
Bence kendimizi iyisiyle, kötüsüyle sevmeliyiz.
Ne olursa olsun...
Ve her şeye rağmen...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Kurabiye ve keklerde şeker yerine kuru meyve veya az miktarda pekmez deneyin."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Meyvelerin üzerinde bulunan etiketler yenebilir"miş.
Bunu bilmiyordum.
Ama yine de yiyeceğimi sanmıyorum.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
CHP'li Veli Ağbaba, en çok dükkan kapanan 5 ili açıkladı
AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bazı dostlar geldi, ‘Dükkânlar kapanıyor’ dedi, işte rakamlar ortada, kapanan filan yok” açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba tepki gösterdi. Malatya milletvetkili Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, “Zamanında darbe girişimini eniştesinden, ekonomiyi damadından öğrenen Erdoğan’ın esnafın içler acısı halini ‘bazı dostlarından’ öğrenmesi bizi şaşırtmadı. Saray’da lüks ve şatafat içinde yaşayıp ekmek derdini anlatana keyif çayı fırlatan birinden esnafın halini anlamasını da beklemiyorduk zaten. Ancak burada kamuoyunu aydınlatmak adına gerçeklerin sıklıkla dile getirilmesi gerekiyor. Salgın süreci, esnafı entübe hale getirdi. Birçok esnaf borçlarını ödeyemediği için kepenk kapatmak zorunda kaldı” dedi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerini paylaşan Ağbaba, 2020 yılında en az 99 bin 588 esnafın meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığını, yani geçen yıl her gün ortalama en az 273 esnafın iflas ettiğini söyledi. Ağbaba, 2020 yılında toplamda 80 bin 166 esnafın meslek sicilini sildirirken, 19 bin 422 esnafın ise meslek terkinini gerçekleştirdiğini belirtti. Ağbaba, “2019 yılında bu oranın 114 bindi, yani son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi. Ağbaba, şöyle devam etti:
“2020 yılında; İstanbul’da 9 bin 587 esnaf, İzmir’de 6 bin 537 esnaf, Ankara’da 5 bin 586 esnaf, Antalya’da 4 bin 735 esnaf Bursa’da 3 bin 993 esnaf, sicil ve meslek terkinini yaparak kepenk kapattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dostlarına biraz daha kulak vermesini tavsiye ediyoruz.”

Son anket: Cumhur İttifakı'nın 5 ayda oyları eridi
İstanbul Ekonomi Araştırma Ocak ayı seçim anketini paylaştı. Sosyal medya hesabından anketin sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP'nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı'nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Son anket sonuçları şöyle:
"Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna yurttaşlar şu cevabı verdi:

KARARSIZLAR DAĞITILMADAN
AKP: Yüzde 31,6
Kararsız: Yüzde 17,7
CHP: Yüzde 16,5
İYİ Parti: Yüzde 12,8
HDP: Yüzde 8,5
MHP: Yüzde 7,6
DEVA Partisi: Yüzde 2,6
Diğer: Yüzde 1,4
Gelecek Partisi: Yüzde 0,8
Saadet Partisi: Yüzde 0,4

KARARSIZLAR DAĞITILDIĞINDA
AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İYİ Parti: Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

Gelecek ve Deva seçime girebilecek mi? YSK seçime girebilecek partileri açıkladı
YSK'dan yapılan açıklamada seçim yeterliliğine sahip 17 partiyi duyururken Gelecek Partisi ve Deva Partisi'nin Haziran ayında seçim yeterliliğine sahip olması bekleniyor. Gazete Duvar'ın haberine göre; Geçen yıl 15 olarak açıklanan parti sayısı bu yıl Genç Parti ile Muhafazarak Yükseliş Partisi'nin (MYP) eklenmesiyle 17'ye yükseldi.

YSK kararına göre seçime girme yeterliliğine sahip partiler şunları:
İYİ Parti, AK Parti, Anavatan Partisi, BTP, BBP, CHP, DP, DSP, Genç Parti, HDP, Hürdava Partisi, MHP, MYP, Saadet Partisi, TKP, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi.

AKP'den ayrılan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin Mayıs ayında, DEVA Partisi'nin ise Haziran ayında yeterliliğe sahip olması bekleniyor. Siyasi Partiler Yasası'nın 36. maddesine göre, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, "İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM'de grubunun (en az 20 milletvekili) bulunması" gerekiyor. (kaynak:GerçekGündem)

Beykoz’da ormanlık alanın imara açılmasına karşı kampanya başlatıldı
Beykoz’da AVM, otel ve cami yapılacak ormanlık alanın imara açılmasına karşı bölge halkı ve üniversite öğrencileri kampanya başlattı. Beykoz’da 21 farklı canlı türüne ve 1.443 tane ağaca ev sahipliği yaptığı tespit edilen 111 bin metrekarelik alanın, tarımsal niteliği korunacak alan statüsüne rağmen imara açılması hedefleniyor. 3 yıl önce hakkında ÇED süreci başlatılan alan, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan çıkan kararla “kamu yararına kullanılabilir” statüsü kazanmasıyla tekrar imara açıldı. Alışveriş merkezleri, konaklama tesisleri ve 3 bin metrekarelik camiyi içeren projenin, 2. Dereceden doğal sit alanı üzerinde yapılması planlanıyor. 7 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yer alan karara ilçe halkı büyük tepki gösterirken imara açılan alanın yanındaki Türk Alman Üniversitesi öğrencileri de bölgede böyle bir inşaatın başlamasının hem kamu yararına olmadığı hem de doğal zenginliğe büyük bir zarar vereceği düşüncesinde. 

Boğaziçili akademisyenleri rektörlük seçimi için göreve davet eden çağrıya 7 yeni kulüp daha eklendi
Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 kulübün imzasıyla akademisyenlerine tarihsel sorumlulukları hatırlatılarak acilen rektörlük seçimi düzenlenmesi için yapılan çağrıya 7 yeni kulüp daha katıldı. İmzalayan kulüpler arasında Sosyalist Fikir Kulübü, Bilim Kulübü, Sinema Kulübü, Güzel Sanatlar Kulübü gibi kulüpler bulunuyor. Ayrıca metnin Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin kendi aralarında yaptığı toplantılarda da gündeme alındığı öğrenildi.
İmzacı kulüpler:
BÜBK, BÜÇEV, BÜDAV, BÜDAK, BUDS, EREC, BÜFK, BÜ(S)K, SFK, BÜOK, BÜYAK, BÜO, BÜED, BÜMAK, BÜÇEK, BÜHAY, GSK, BÜKAK, BUEC, BÜYAP, BUSOS
 
Korona haberlerine gelince:
 
Prof. Dr. Özlü uyardı: Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından fazla
Prof. Dr. Özlü, semptom göstermeyen ya da rahatsızlandıkları halde hastaneye gitmeyerek virüsü yayan vakaların, hastaneye başvurup testleri pozitif çıkan vaka sayısından daha fazla olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının devam ettiğine vurgu yaparak, vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Koronavirüsü taşıyıp bulaştıran sayısının pozitif vakalardan fazla olduğunu ifade eden Özlü, “Şu andan tedbirleri aksatmamak lazım, gevşememek lazım. Rakamlar şu anda iyi. 30 bin civarında rakamlar varken şimdi 6 binlere kadar indi. Ama dikkat ederseniz biz nisan ayında ilk vakalar yaşandığı zaman ‘pik’, yani en çok vaka sayısı 5 bindi. Bugün bakıldığı zaman ondan daha yüksek bir sayı var. Yani ciddi sayıda toplumda virüs taşıyan ve dolaşan insanlar var. Tabi ki bunlar test yaptırıp pozitif çıkanlar, bir de test yaptırmayıp pozitif olanlar var. Az semptomatik olanlar veya rahatsız olduğu halde hekime gitmeyenler, evde kalanlar var. Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından daha fazla. Onun için dikkatli olmakta fayda var” dedi.

İYİ Partili Çıray: 65 yaş grubuna uygulanan ayrımcı kısıtlamalar insan haklarına aykırı
İYİ Partili Aytun Çıray, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanan Koronavirüs kısıtlamalarının Anayasa ve insan haklarını aykırı olduğunu belirtti. Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan’a gönderdiği açıklamada Çıray, “Pandeminin başladığı süreçlerde afaki olarak alınan tedbirler ne yazık ki, bilimsel araştırma ve verilere dayandırılmadı. En başta 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın, alınan bu tedbirler sonucunda fayda veya zarar görüp görmediklerini Sağlık Bakanlığı ne yazık ki şu ana kadar açıklamadı. Özellikle 65 yaş ve üzeri yurttaşlarımız hakkında getirilen kısıtlamaların bilimsel gerçeklere dayanıp dayanmadığını hâlâ bilmiyoruz." düşüncesini dile getirdi. Çıray, "65 yaş grubu içinde Covid-19 tanısı alanların oranı nedir? Acaba Covid-19 tanısı almış 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızın fatalite, yani ölüm oranları belirlenmiş midir? Diğer yaşlarla 65 yaş grubu arasında karşılaştırmalı araştırmalar yapılmalıydı, yapılmış mıdır? Bizim tıpta ‘ İkinci ölüm' dediğimiz bir olay var. Yani Covid'den koruyalım derken insanlarımızı başka nedenlerle ölüme mahkûm ediyor muyuz? Sağlık Bakanlığı ikincil ölümlerle ilgili bir çalışma yaptı mı? Hastalık yükü bakımından bir çalışma yapıldı mı? Sadece yasak getiriliyor, o kadar! Uygulanan bu ayrımcı kısıtlamalar Anayasa ve insan haklarına aykırıdır! Sonuç olarak vatandaşlarımız, çektikleri eziyetin değip değmediğini bilmek hakkına sahipler." ifadesini kullandı.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.
 

“Günün Şairi” olarak 386 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız şair Nefî'yi seçtim. Saygıyla anıyorum.

Nef'î,1572 yılında Erzurum'un Hasankale'de doğdu. Bundan dolayı devrin kaynakları Nef'i'den Erzenü'r-Rumî diye söz ederler. Asıl adı Ömer b. Mehmed'dir. Babası ülkesinin efradından "Sipahi Mehmed Bey" diye anılan bir kişidir. Daha küçük yaşlardan itibaren güçlü bir eğitim gördü. Öğrenimine Hasankale'de başlamış, sonra Erzurum'a gelerek devam ettirmiştir. Burada Türk edebiyatının ünlü eserlerini okumuş, Arapça ve Farsça öğrenmiştir. Nef'î Erzurum'da öğrenimini sürdürürken genç yaşında şiir yazmaya da başlamıştır. İlk mahlası "Zarrî (zararlı)"dir. 1585 yılında Erzurum defterdarı olan Gelibolulu Müverrih Ali, şiirlerini görmüş, beğenmiş ve bu genç şaire Nef'i "nafi, yararlı" mahlasını vermiştir.

Padişah I. Ahmet zamanında İstanbul'a gelmiş ve devlet hizmetine girmiştir. Bir süre farklı memurluklarda çalışmıştır. Daha sonraları II. Osman ve IV. Murad dönemlerinde yıldızı parlamış ve sarayla yakın bir ilişki kurmuştur. Hicviyeleri ile bilinen Nef'î yazdığı hicivlerle dönemin birçok isminin nefretini ve öfkesini üstüne çekmiştir. Kendisi de şair olan Şeyhülislam Yahya Efendi Nef'i yi öven, ancak içeriğinde Nef'i ye kâfir diyen bir kıt'a söylemiştir:
"Şimdi hayli sühanverân içre
Nef'imanendi var mı bir şair
Sözleri seba'-i mu'allakadır
İmrü'l-Kays kendidür kâfir"

Nef'i de buna karşılık olarak;
“Müftü efendi bize kâfir demiş
Tutalım ben O'na diyem müselman
Lâkin varıldıktan ruz-ı mahşere
İkimiz de çıkarız orda yalan"
diyerek cevap vermiştir.

Yine bir başka dörtlüğünde kendisine kelp (köpek) diyen Tahir Efendi'ye karşılık vermiştir:
“tahir efendi bana kelp demiş
iltifadı bu sözde zahirdir
maliki mezhebim benim zira
itikadımca kelp tahirdir"
Osmanlı Türkçesinde büyük harf kuralı olmadığı için bu şiir iki anlama gelmektedir.
Birinci anlamı şöyledir: Tahir Efendi Maliki mezhebine mensup olduğu için ve Maliki mezhebinde köpeğin güvercin gibi temiz bir hayvan olduğuna inanıldığı için Tahir Efendi'ye teşekkür ediyor ve onun da temiz bir varlık olduğunu söylüyor. İkinci anlamda ise Tahir Efendi'ye "köpek" diyor. Bu olaydan sonra mahkemeye çağrılıp yargılanıyor ve kendisini savunurken şiirin birinci anlamını kullanıyor ve ceza almıyor.

Yine de uzunca bir süre IV. Murat tarafından korunmuştur. Daha sonraları IV. Murat kendisinden hiciv yazmamasını rica etmiştir. Her ne kadar Nef'î padişah IV. Murat'a bu konuda söz verse de, kalemini durduramayıp Vezir Bayram Paşa hakkında bir hicviye kaleme almıştır. Bu hicviyesinden ötürü, 27 Ocak 1635 tarihinde sarayın odunluğunda kementle boğularak öldürülmüştür. Sonra cesedi İstanbul Boğazı'nda denize atılmıştır.

Halk arasında Nef'i Efendinin ölümü hakkında şöyle bir rivayet geçmektedir: Nef'i çok iyi bir şair olduğu için infazından vazgeçilmiştir. Padişaha gönderilecek belge yazılırken Nef'i de oradadır. Belgeyi bir zenci yazmaktadır ve kâğıda mürekkep damlatır. Nef'i de bu olay üzerine "Mübarek teriniz damladı efendim" diyerek yaşama şansını kaybetmiştir.

Onu ölüme sürükleyen hiciv edebiyatında çok başarılı olduğu aşikârdır. Hicvin yanı sıra övgü edebiyatıyla da göz doldurmuştur. Bugün Dîvân edebiyatının en beğenilen kasidelerinden birçoğu onun eseridir. Yazdığı kasideler güçlü tekniği ve değişik ahengi ile fark yaratır. Zaman zaman kasidelerinde gördüğümüz aşırı süs ve abartılar bile, güzel ahengi ile sunîlikten uzak doğal bir havadadır. Kasidede gerçek bir varlık göstermiş ve gerek kendi zamanında, gerekse sonraki yüzyıllarda kaside yazan bütün şairlere etki etmiştir.

BAŞLICA ESERLERİ:
Sihâm-ı Kazâ (Hiciv şiirleri)
Türkçe Dîvan
Farsça Dîvan
Tuhfetü’l-uşşâk


"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 24 Ocak'ta yazdığım yeni bir şiirimi paylaşmak istiyorum:

YALAN BEY
“İçimde dinmeyen hüzün artık aşk”

Seni sevmek gökyüzümdü Yalan Bey
Çocukluğumdan kalma çıkmaz bir sokak
Ellerime düşmüş kar soğuğu
Hayatımdaki baba boşluğu
Rengarenk gökkuşağı gözlerimde

Seni sevmek yemekte kıvamında tuz
Çözülmeye yüz tutmuş kutuplarda buz
Denizden esen tatlı meltem
Seni sevmek yıldızlı bir yaz gecesi
Yitirdiğim bir anın gelmesiydi ansızın

Seni sevmek yaz gölgesi bir bulut
Gözyaşlarımda bal tadıydı Yalan Bey
Yüzümde hiç çoğalmayan kaz ayakları
Sevincime eklenen bir çift kumru
Seni sevmek sabahlarıma doğan umut

Oysa her şey sahte, her şey yanlıştı
Ne gelen, ne de gidendiniz siz
Aslında ömrümde hiç olmadınız
Aslında hiç yoktunuz Yalan Bey...

#haticenayır

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü
II. Dünya Savaşı döneminde gerçekleşen Holokost trajedisini anan, uluslararası bir anma günüdür. Toplama kampı Auschwitz-Birkenau’un kurtarıldığı tarihi temsilen, 27 Ocak günü "Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü" ilan edilmiştir. Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilen, 6 milyon Yahudi ve diğer 11 milyon insanın hayatına mal olan soykırımı anar.
O soykırımda hayatını kaybedenlere saygıyla...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

27 Ocak 1521 - Mastaba Meydan Muharebesi: Canberdi Gazali İsyanı bastırıldı.
27 Ocak 1695 - II. Ahmet'in ölümüyle, II. Mustafa Osmanlı padişahı oldu.
27 Ocak 1785 - Georgia Üniversitesi (Amerika Birleşik Devletleri) kuruldu.
27 Ocak 1880 - Thomas Edison, elektrik ampulünün patentini aldı.
27 Ocak 1901 - Alman Çeşmesi açıldı.
27 Ocak 1915 - Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri, Haiti'yi işgal etti.
27 Ocak 1918 - Amerikalı romancı Edgar Rice Burroughs'un yarattığı "Tarzan"ı konu alan ilk film, Gorillerin Tarzanı (Tarzan of the Apes) adıyla ABD'de gösterime girdi. Oyuncu Elmo Lincoln, beyazperdenin ilk Tarzan'ı oldu.
27 Ocak 1923 - İzmir'e gelen Mustafa Kemal Paşa, Karşıyaka'da trenden inerek, Ege gezisine başladığı gün (14 Ocak) ölen annesinin (Zübeyde Hanım) kabrini ziyaret etti.
27 Ocak 1926 - John Logie Baird ilk televizyon yayınını gerçekleştirdi.
27 Ocak 1934 - Fransa'da Camille Chautemps istifa etti. Yeni hükûmeti, Édouard Daladier kurdu.
27 Ocak 1934 - İpek Film Stüdyosu senaryo yarışması açtı.
27 Ocak 1937 - Cenevre'de Milletler Cemiyeti toplantısında, Hatay'ın bağımsızlığı kabul edildi.
27 Ocak 1940 - Millî Koruma Kanunu, Resmi Gazete'de yayınlandı.
27 Ocak 1941 - II. Dünya Savaşı'nda İngilizler Eritre'ye girdi.
27 Ocak 1943 - Varlık Vergisini ödemeyen mükellefler, borçlarını "bedenen çalışarak ödemeleri" için çalışma kamplarına gönderildi. Tümü İstanbullu gayrimüslimlerden oluşan 32 kişilik ilk kafile Aşkale'ye doğru yola çıktı.
27 Ocak 1945 - Sovyetler Birliği'nin Kızıl Ordu birlikleri, Polonya'da Almanya'nın kurduğu Auschwitz-Birkenau Toplama ve İmha Kampını ele geçirdi.
27 Ocak 1947 - Öğretim kurumları dışında din eğitimine izin verildi.
27 Ocak 1948 - İlk teyp satışa çıktı.
27 Ocak 1954 - Köy Enstitüleri ile İlk Öğretmen Okullarını, "İlk Öğretmen Okulları" adı altında birleştiren yasa Meclis'te kabul edildi. Böylece Köy Enstitüleri kapatıldı.
27 Ocak 1954 - Millet Partisi kapatıldı; din esasına dayanan ve amacını gizleyen bir parti olduğu iddia edildi, yöneticileri de birer gün hapis ve 250'şer kuruş para cezasına çarptırıldı.
27 Ocak 1956 - Yabancı petrol şirketi Mobil, Türkiye'de petrol arama ruhsatını alan ilk firma oldu.
27 Ocak 1958 - Kıbrıs'ta 10 bin Türk "Taksim" lehinde gösteri yaptı. İngiliz askerleri topluluğun üzerine zırhlı araçlarla yürüdü, yaralananlar oldu.
27 Ocak 1965 - Ord. Prof. Ali Fuat Başgil'in 5 yıl hapsi istendi. Ali Fuat Başgil İsviçre'de Fransızca olarak 27 Mayıs Askeri İhtilali adlı bir kitap yayınlamıştı.
27 Ocak 1967 - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri, yeni yönetmelik hükümlerini protesto için boykota başladılar.
27 Ocak 1967 - Apollo-1 uzay aracı, Kennedy Uzay Merkezi'nde test edildiği sırada yandı: Astronotlar Gus Grissom, Edward Higgins White ve Roger Chaffee hayatlarını kaybetti.
27 Ocak 1969 - İstanbul Aksaray'daki Küçük Opera Tiyatrosu tamamen yandı.
27 Ocak 1969 - Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası'na (TEKSİF) bağlı 5 fabrikada daha grev başladı. 7915 işçi işi bıraktı.
27 Ocak 1971 - Türkiye İşçi Partisi Amasya İl Başkanı Şerafettin Atalay öldürüldü.
27 Ocak 1972 - Süleyman Demirel, "Rejimi değiştirme gayreti siyasi suç değildir" dedi.
27 Ocak 1973 - Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam ateşkes anlaşması imzaladı.
27 Ocak 1973 - Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir, Ermeni örgüt ASALA tarafından öldürüldü.
27 Ocak 1974 - Kıbrıs'ı Yunanistan'a vermek isteyen EOKA lideri Yorgo Grivas, Kıbrıs'ta kalp krizinden öldü, öldüğünde 75 yaşındaydı.
27 Ocak 1980 - Beyoğlu'ndaki tarihi Markiz Pastanesi kapandı. Markiz, 23 Aralık 2003'te yeniden açıldı.
27 Ocak 1983 - Dünyanın en uzun (53,9 km) denizaltı tüneli olan Seikan Tüneli açıldı. Tünel Japonya'nın Honshu ve Hokkaido adalarını birbirine bağlıyor.
27 Ocak 1984 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık İbrahim Çiftçi hakkındaki ölüm cezası kararı Yargıtayca bozuldu. Altı yıldır tutuklu bulunan İbrahim Çiftçi tahliye edildi.
27 Ocak 1988 - Server Tanilli'nin "Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz" adlı kitabı toplatıldı.
27 Ocak 1991 - Somali diktatörü Siad Barre, isyancıların Başkent Mogadişu'yu ele geçirmesi üzerine ülkeden kaçtı.
27 Ocak 1994 - İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul Kumkapı Polis Karakolu'nda gözaltına alınan Vakkas Dost isimli vatandaşın, polis memuru Nurettin Öztürk tarafından dövülerek öldürüldüğünü açıkladı.
27 Ocak 1994 - Özgür Gündem gazetesinin Ankara temsilciliğinde patlama oldu. Gazetenin Ankara Haber Merkezi'ne de molotof kokteyli atıldı.
27 Ocak 1995 - Eylül 1994'ten beri Paris'te cezaevinde bulunan Dev-Sol lideri Dursun Karataş, 1995'te serbest bırakıldı. Dursun Karataş, sahte kimlikle Fransa'ya giriş yaparken tutuklanmıştı.
27 Ocak 1995 - Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye tarafından çekince koyularak kabul edildi.
27 Ocak 1996 - Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarına, Yunan ve Türk gazetecilerin ayrı ayrı bayrak dikmeleri Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim yarattı.
27 Ocak 1996 - Bursa'da 1963 yılından beri hizmet veren Teleferik özelleştirildi.
27 Ocak 2000 - Kamuoyunda, İkinci Manisa davası olarak bilinen 10'u tutuklu 14 sanığın yargılandığı ve Yargıtay tarafından iki kez usulden bozulan davada, sanıklar, 2 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
27 Ocak 2010 - Apple'ın patronu Steve Jobs, aylardır beklenen taşınabilir bilgisayar ve akıllı telefon arası çok fonksiyonlu tablet bilgisayarı iPad'i tanıttı.
27 Ocak 2014 - Suriye'ye İsrail hava saldırısı gerçekleşti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

27 Ocak 1571 - I. Abbas, Safevi Hanedanlığının 5. hükümdarı (ö. 1629)
27 Ocak 1756 - Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturyalı besteci (ö. 1791)
27 Ocak 1823 - Edouard Lalo, Fransız besteci (ö. 1892)
27 Ocak 1826 - Mihail Yevgrafoviç Saltıkov-Şçedrin, Rus hiciv ustası ve romancı (ö. 1889)
27 Ocak 1832 - Lewis Carroll, İngiliz yazar, matematikçi ve mantıkçı (ö. 1898)
27 Ocak 1836 - Leopold von Sacher-Masoch, Avusturyalı yazar (ö.1895)
27 Ocak 1859 - II. Wilhelm, Almanya İmparatoru (ö. 1941)
27 Ocak 1881 - Sveinn Björnsson, İzlanda'nın ilk Cumhurbaşkanı (ö. 1952)
27 Ocak 1903 - John Carew Eccles, Avustralyalı nörofizyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1997)
27 Ocak 1910 - Edvard Kardelj, Yugoslav marksizminin kurucusu ve devrimci siyaset adamı (ö. 1979)
27 Ocak 1919 - Hüseyin Peyda, Sinema oyuncusu (ö. 1990)
27 Ocak 1921 - Donna Reed, Amerikalı oyuncu (ö. 1986)
27 Ocak 1924 - Rauf Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve siyasetçi (ö. 2012)
27 Ocak 1926 - Ingrid Thulin, İsveçli oyuncu (ö. 2004)
27 Ocak 1931 - Gazanfer Özcan, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2009)
27 Ocak 1932 - Boris Anfiyanoviç Şahlin, Sovyet jimnastikçi (üç Olimpiyatta altın madalya kazanan ve 10 kez dünya şampiyonu olan) (ö. 2008)
27 Ocak 1934 - Edith Cresson, Fransa'nın ilk kadın Başbakanı
27 Ocak 1936 - Samuel C. C. Ting, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi
27 Ocak 1942 - Tasuku Honjo, Japon bilim adamı, immünolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi
27 Ocak 1940 - Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Siyasetçi, eski Bursa milletvekili ve iş insanı.
27 Ocak 1944 - Mairead Corrigan, İrlandalı sosyal hizmet uzmanı (Katolik ve Protestanları bir araya getiren Barış İnsanları Örgütü'nün kurucusu ve 1976 Nobel Barış Ödülü'nün Betty Williams'la birlikte sahibi)
27 Ocak 1944 - Nick Mason, İngiliz müzisyen ve Pink Floyd grubunun bateristi.
27 Ocak 1948 - Mikhail Baryshnikov, Rus dansçı.
27 Ocak 1948 - Valeri Brainin, Rus-Alman müzik yöneticisi, müzik bilimci, besteci ve şair.
27 Ocak 1955 - Nilgün Özhan Kasapbaşoğlu, Tiyatro, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.
27 Ocak 1957 - Frank Miller, Amerikalı çizgi romancı, yazar ve film yönetmeni.
27 Ocak 1964 - Lale Başar, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.
27 Ocak 1965 - Oktay Kaynarca, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
27 Ocak 1969 - Süleyman Atanısev, Tiyatro oyuncusu.
27 Ocak 1970 - Heather Nauert, Amerikalı gazeteci ve diplomat.
27 Ocak 1974 - Ole Einar Bjørndalen, Norveçli biatlet.
27 Ocak 1997 - Betül Kutlu, basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

27 Ocak 98 - Nerva, Roma imparatoru (d. 30)
27 Ocak 1635 - Nef'i, Şair (d. 1572)
27 Ocak 1814 - Johann Gottlieb Fichte, Alman filozof (d. 1762)
27 Ocak 1851 - John James Audubon Amerikalı ressam (d. 1785)
27 Ocak 1901 - Giuseppe Verdi, İtalyan besteci (d. 1813)
27 Ocak 1913 - Ebüzziya Tevfik Bey, Gazeteci, yazar, yayıncı ve hattat (d. 1849)
27 Ocak 1922 - Nellie Bly, Amerikalı gazeteci (d. 1864)
27 Ocak 1939 - Salih Münir Paşa, Diplomat ve eski Paris Büyükelçisi (d. 1859)
27 Ocak 1940 - Isaac Babel, Sovyet-Rus yazar (d. 1894)
27 Ocak 1949 - Boris Vladimiroviç Asafiev, Rus müzikolog ve besteci (d. 1884)
27 Ocak 1967 - Luigi Tenco, İtalyan müzisyen (d. 1938)
27 Ocak 1972 - Şefik İnan, Siyasetçi (d. 1913)
27 Ocak 1974 - Georgios Grivas, Kıbrıslı asker ve Rum tedhiş örgütü EOKA'nın lideri (d. 1898)
27 Ocak 1978 - Uğur Güçlü, Sinema oyuncusu (d. 1942)
27 Ocak 1983 - Louis de Funès, Fransız sinema oyuncusu (d. 1914)
27 Ocak 2008 - Suharto, Endonezya Devlet Başkanı (d. 1921)
27 Ocak 2009 - John Updike, Amerikalı romancı (d. 1932)
27 Ocak 2010 - Howard Zinn, Amerikalı tarihçi (d. 1922)
27 Ocak 2010 - Jerome David Salinger, Amerikalı romancı (d. 1919)
27 Ocak 2011 - Öner Ünalan, Yazar, çevirmen ve araştırmacı (d. 1935)
27 Ocak 2014 - Pete Seeger, Amerikalı insan hakları savunucusu ve şarkıcı (d. 1919
27 Ocak 2015 - Charles Townes, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1915)
27 Ocak 2017 - Brunhilde Pomsel, Alman radyocu ve haber muhabiri (d. 1911)
27 Ocak 2018 - Ingvar Kamprad, İsveçli iş adamı ve IKEA'nın kurucusu (d. 1926)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?