İzmir'de asansöre binmeleri yasaklanan kuryelerden tepki var

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Feministlerin yıllık kongresinde, Amerikan delegesi hanımefendi kürsüye gelmiş:
- "Geçen yılın kararlarını aynen uyguladım. Eve gider gitmez kocama: 'Bundan sonra temiz çamaşır istersen, kendi çamaşırını kendin yıka! İşte makine orada' dedim. İlk gün bir şey görmedim, ikinci gün bir şey görmedim, üçüncü gün bir baktım, makinenin başında sade kendi çamaşırlarını değil, benimkileri de yıkıyor." demiş.
Alman Delegesi hanımefendi söz almış:
- "Ben de kararımız gereğince kocama: 'Bundan böyle temiz tabakta yemek istiyorsan, bulaşığını kendin yıka! İşte makine orada." dedim. Birinci gün birşey görmedim, ikinci gün bir şey görmedim, üçüncü gün baktım, makinenin başında sadece kendininkileri değil, benim bulaşıklarımı da yıkıyor."
Üçüncü konuşmacı bizdenmiş. Türk delegesi yani. O da kürsüye gelmiş:
- "Türkiye'ye döner dönmez kararımız gereğince kocama: 'Bundan böyle yemek yemek istiyorsan, kendin pişirmen gerekecek. İşte mutfak orada.' dedim. Birinci gün bir şey görmedim, ikinci gün de bir şey görmedim, üçüncü gün, sol gözüm biraz açılır gibi oldu. Hafiften görmeye başladım." demiş.

(Sizi bilmem ama, acı bir gülümseme yerleşti benim yüzüme.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum:

""Yaptığımız şeyler için duyduğumuz pişmanlık zamanla geçer, ne var ki yapmadığımız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur." demiş Sydney D. Harris...
O yüzden ben de hayatım boyunca yapmayıp aklımda kalacağına, yapıp gerekirse de pişman olmayı seçtim. Hâlâ da böyle düşünüyor ve yapıyorum.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Pazardan alışveriş yapmanın altın kuralı tüm fiyatlara göz atmaktır. Eğer tüm pazar alanını gezip fiyatlara hâkim olursanız en uygun pazar alıverişini yapmış olursunuz. Bunun yanında pazarda hangi tezgâhta en iyisi var, hangisi daha taze; bunu da görmüş olursunuz. Tüm pazarı dolaşıp belli bir fiyat aralığı belirledikten sonra kendi bütçenize uygun olan alışverişi tamamlayabilirsiniz."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Gökkuşağı, sadece sabah değil gece de ortaya çıkabiliyor"muş.
Çok severim gökkuşağını. Önceki gün 11.00 den 15.30'a kadar olan süreçte hayatımda gördüğüm en fazla gökkuşağını gördüm. Çok ilginç bir gündü. Saatte bir, hatta daha kısa aralıklarla 2 kez tam, 3-4 kez de parça parçaydı gördüğüm gökkuşakları. Unutulmaz günlerimden biri oldu gerçekten de. Dün de 15.35 gibi yine muhteşem bir gökkuşağı çıktı. Üst üste iki gündür keyfim yerinde yani.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
WhatsApp gizlilik sözleşmesindeki değişiklik duyurusundan sonra milyonlarca kullanıcısını kaybetti
WhatsApp, veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gideceğini duyurduktan sonra milyonlarca kullanıcısını Signal ve Telegam'a kaptırdı. Kullanıcıların büyük tepki göstermesi üzerine şirket 8 Şubat olarak belirlenen yeni sözleşmenin kabulüyle ilgili son tarihin 15 Mayıs'a ertelediğini duyurmuştu. WhatsApp bu süreçte de 'ortalıktaki hatalı bilgileri düzeltmeye yönelik çalışma yapacaklarını' söyledi. İngiltere Parlamentosu'nun İçişleri Komitesi'yle paylaşılan verilere göre Ocak ayının ilk üç haftasında Signal dünya genelinde 7.5 milyon kullanıcı, Telegram da 25 milyon kullanıcı kazandı. Her iki artışın da WhatsApp'taki kayıptan kaynaklandığı görülüyor. App Annie adlı analiz şirketinin derlediği verilere göre WhasApp ay başında İngiltere'de en çok indirilen 8. uygulama iken, 12 Ocak itibariyle sıralamada 23'e düştü.

Erdoğan, Elazığ'da sosyal mesafenin hiçe sayıldığı törende yine "keyif çayı" attı
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Elazığ depreminin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende sosyal mesafe hiçe sayıldı. Erdoğan, törenin sonunda yurttaşlara "keyif çayı" attı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı. Erdoğan'ın katıldığı önceki etkinliklere yönelik eleştiriler dikkate alınmadı, törende yine sosyal mesafe kuralları hiçe sayıldı. Erdoğan ve beraberindekiler törenin sonunda "keyif çayı" attı. Erdoğan açıklamasında, Elazığ'daki inşaat çalışmalarına depremden en çok zarar gören Yazıkonak ve Akçakiraz beldeleri ile Sürsürü, Bizmişen, Aksaray, Karşıyaka, Abdullahpaşa ve Gümüşkavak mahallelerinden başladıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
"Depremden sonraki 6 ayda 2 bin 517 konutu bu mahallelerde hak sahiplerine teslim ettik. Halen 136 derslikli 8 okulun inşaatı sürüyor. Malatya'da da 100'ü köy evi olmak üzere 1195 konutu vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bugün Elazığ'da 5 bin 500 konutu daha teslim ederek toplamda 8 bin ailemizi yeni evlerine kavuşturmuş oluyoruz. Özellikle köylerimiz için tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak çok özel projeleri hayata geçirdik. Kalan 12 bin konutu da yeşil alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, camileri, okulları, spor sahalarıyla hep birlikte yaza kadar tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Böylece 5 milyar lirayı aşan bir yatırımla Elazığ'da yaklaşık 100 bin insanımız için modern, güvenli ve her türlü sosyal donatıya sahip yepyeni bir şehir inşa etmiş oluyoruz."
Erdoğan ülke çapında sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinden de bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibi, törenin sonunda yurttaşlara otobüsten "keyif çayı" attı. Erdoğan, vatandaşlara "Şu anda iç içe duruyorsunuz, ben de gelirken size "keyif çayı" da getirmiştim, Rizeliyim ya..." diyerek "keyif çayı atma merasimini" başlattı. Erdoğan, Malatya'da “Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen minibüsçüye, “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” demişti. (Evrensel)

İzmir'de asansöre binmeleri yasaklanan kuryeler: İkinci sınıf insan muamelesi yapılıyor
İzmir'de bazı apartmanlara asılan "Paket servisçilerinin, asansörü kullanması yasaktır" yazısına kuryeler tepki gösterdi. Kurye Koray Kulaksız "Kuryelere, ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor" dedi. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, bazı apartmanlara asılan 'Paket servisçilerinin, asansörü kullanması yasaktır' yazısına kuryeler tepki gösterdi. Pandemi döneminde zor şartlarda hizmet ürettiklerini belirten kuryeler, “Yoğun iş yüküyle çalışıyoruz. Kuryelere, ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor. Teşekkür beklerken, bu tip yasaklarla karşılaşmak moralimizi bozuyor" diye konuştular. Pandemi önlemleri nedeniyle tedbir amaçlı evde kalan vatandaşlar alışverişlerini daha çok online olarak yapmaya başladı. Bu durum motosikletli kuryelerin iş yükünü daha da ağırlaştırdı. Özellikle, evlere siparişlerde ciddi bir artış yaşandı. Pandemiden bu yana aralıksız çalışan ve geçtiğimiz günlerde Karşıyaka ilçesindeki birçok siteye, motosikletli kurye girişinin yasaklanması tepkiye neden olurken, yeni yasaklar da ardından geldi. İddiaya göre son olarak Mavişehir Mahallesi’ndeki bazı apartmanların girişlerine 'Paket servisçilerin asansörü kullanması yasaktır' yazısı asıldı. Girmelerinin yasak olduğu yeni yerlerin sayısının artmasına kuryeler tepki gösterdi. Motorlu Kuryeler Derneği Başkanı Batuhan Bursalı, apartman ve site girişleri ile asansörlere asılan yasaklama yazılarını 'skandal' olarak nitelendirdi. Bursalı, "Geçtiğimiz günlerde, motosikletleriyle sitelere alınmadığımız için bir eylem yapmıştık. Ondan olumlu sonuç alamamıştık ki bir skandalla daha karşı karşıya kaldık. Tüm tedbirlerimizi alarak girdiğimiz apartmanların bazılarında asansörü, kullanamayacağımızı belirten yazılarla karşılaştık. Yoğun iş yüküyle çalışan kuryelere ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor" dedi. (Evrensel)

Korona haberlerine gelince:
 
Moderna üreticilerinden flaş açıklama: Aşı koronavirüsün yeni türlerine karşı etkili
ABD’li ilaç şirketi Moderna, Covid-19'a karşı geliştirilen aşının İngiltere ve Güney Afrika’da bulunan virüsün yeni türüne karşı etkili olduğunu açıkladı. Korona virüs salgınında virüsün yeni türü nedeni ile birçok ülkede salgının kontrolden çıkması üzerine aşı şirketleri yeni türe karşı geliştirdikleri aşıları test etmeye başladı. ABD’li ilaç şirketi Moderna tarafından yapılan açıklamada, Covid-19’a karşı geliştirilen aşının yapılan laboratuvar testlerinde İngiltere ve Güney Afrika’da bulunan virüsün yeni türüne karşı etkili olduğu ve aşının virüsü nötralize edici antikorlar ürettiği bildirildi. Şirket, geliştirdikleri aşının iki dozluk uygulama ile bugüne kadar dünya çapında tespit edilen tüm türlere karşı koruyucu olmasının beklendiğini açıkladı. 

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador koronavirüse yakalandı
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda haberi duyuran Lopez Obrador, "Covid-19'a yakalandığımı sizlere bildirmekten üzüntü duyuyorum. Belirtiler hafif ancak tıbbi tedavi görüyorum. Her zaman olduğu gibi iyimserim. Hep birlikte aşacağız. Dr. Olga Sanchez Cordero her gün neler yaptığımızı, beni temsil ederek sizi bilgilendirecek." ifadelerini kullandı. Lopez Obrador, Ulusal Saray'dan kamuoyuyla ilgili sorunları takip etmeye devam edeceğini vurgulayarak, "Örneğin yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşme yapacağım. Çünkü dostluk ilişkilerimizden bağımsız olarak bize Sputnik V aşısını gönderebilme olasılığı var." dedi. Ülkede bugüne kadar 1 milyon 752 bin 347 kişi salgına yakalanırken, Covid-19 nedeniyle 149 bin 84 kişi yaşamını yitirdi.

Almanya 20 ülkeyi 'yüksek riskli' ilan etti
Almanya'nın sağlık otoritesi Robert Koch Enstitüsü (RKI), aralarında İspanya ve Mısır'ın da bulunduğu 20'en fazla ülkeyi koronavirüs açısından 'yüksek riskli' ilan etti. Yüksek riskli ilan edilen ülkelerin arasında, ABD, Portekiz, Malezya, Fransa ve Meksika gibi ülkelerle, Mayotte ve Saint-Barthelmy gibi bölgeler de yer alıyor. Almanya, RKI tarafından 'yüksek riskli' ilan ülkelerden gelen yolcular için daha katı seyahat kuralları uygulayacak. Almanya, vaka sayısı kendisinden yüksek olan ülkeleri 'riskli' ilan ediyor. Almanya, Yunanistan'ın Attika (Başkent Atina ve çevresini tanımlayan tarihi bölge) ve Kuzey Ege bölgeleri ile Norveç'in Innlandet bölgesini ise 'riskli bölgeler' listesinden çıkardı. (TurizmGüncel - Dış Haberler)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 166 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fransız şair Gerard de Nerval'ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Gerard de Nerval, 22 Mayıs 1808 tarihinde, Fransa'da Paris'te doğdu. İki yaşındayken annesini kaybetti. Babası, Napolyon'un ordusunda askeri doktordu. Annesinin ölümünden sonra amcası Antoine Boucher'in yanında; Valois bölgesinin kırsal kesimi olan Mortefontaine'de yaşadı. Babasının 1814 yılında savaştan dönmesi üzerine tekrar Paris'e gönderidi. Birçok defa, Valois tarlalarına geri dönen Nerval, Valois şarkıları ve efsanelerini bu dönemde yaratmıştır.

Çevirmenlik hevesi, Goethe'in Faust (1828) eseriyle başladı ve bu onun ünlenmesini sağladı. Goethe'nin de takdirlerini alan Nerval, 1840'lı yıllarda da Heinrich Heine'nin şiirlerini Fransızca olarak sundu. Üniversiteye gittiği 1820'li yıllarda Theophile Gautier ve Alexandre Dumas ile dost oldu. Nerval'in şiirleri Romantik Deizm içerir; bu dönemde hayranları arasında Victor Hugo da bulunmaktadır.

Dönemin Mason dünyasının önemli şahıslarındı. Nerval uyuşturucu madde bağımlısı olarak 1841 yılı itibarıyla birkaç kez akıl hastanesinde yattı. Görevi dolayısıyla birçok ülke gezen Nerval, hiçbir şehirde yerleşik bir hayat süremedi. Onun Paris'te 1820'li yıllarda, Lüksemburg ve Hollanda'da da 1830'lu ve 1840'lı yıllarda yaşadığı aşkları şiirlerine de yansımıştır. Bazı eserlerinde "Gérard Labrunie" takma adını da kullanmıştır.

1855 yılında, 47 yaşındayken Paris'te bir parkta ilk âşık olduğu kadını ailesi ile piknik yaparken gördü. Çocuklarıyla mutlu olan babanın yaşamını kıskanarak tekrar bir bunalım içerisine girdi. (Başka bir görüşe göre de; ilk aşkını, kocası ile beraber balkonda çocuklarıyla yemek yerken gördüğüdür.) Öldüğü gün, "Sıcak bir kış günü" tasviriyle dünya tarihine geçti.

Teyzesine "Bu akşam beni bekleme, çünkü gece kara (siyah) ve ak (beyaz) olacak..." mısralarını içeren bir şiir yazan Nerval 26 Ocak 1855 tarihinde, 46 yaşındayken, Paris'te kendini bir sokak lambasına asarak intihar etti. (Başka bir görüş de, kendini evinin pencere demirlerine asarak intihar ettiğidir.) Onu görmeye gelen şairler, asılmış bedeni karşısında saygı duruşuna geçmişlerdir. Paris'teki Pere Lachaise mezarlığına gömülen Nerval, aşkı için intihar eden ender romantizm dönemi şairlerindendir.

Umberto Eco tarafından İtalyanca'ya çevrilmiş olan eserleri İtalyan edebiyatını yönlendirirken; Nerval ayrıca modern sürrealizmin en büyük ilham kaynaklarından biridir. Romantizmin en güçlü temsilcisi olan Nerval şair, yazar ve gezgindir. Birçok defa Türkiye'ye de uğramış, İstanbul'un en çok mezarlıklarını beğenmiştir. Dünya edebiyat tarihinin en önemli şair ve yazarlarından biridir.

BAŞLICA YAPITLARI:
1851 - Voyage en Orient (Doğuya Seyahat) (Kahire ve Beyrut'a yaptığı geziler doğrultusunda yazılmıştır)
1852 - Les Nuits d'Octobre (Ekim geceleri)
1853 - Sylvie (Romantik edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biridir)
1854 - Les Filles du Feu (Ateşin Kızları) (Küçük hikâyelerden oluşmaktadır)
1855 - Aurelia (Romantik edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biridir)
1856 - Promenades et Souvenirs (Gezintiler ve hatıralar)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak Gerard de Nerval'i anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

EL DESDICHADO

Ben Zifiri Karanlık,- ben ki Dul, - Çaresizim,
Şatosuna el konmuş, ben, Aquitaine prensi
Tek yıldızım da öldü. Şimdi yaldızlı sazım
Taşıyor Melankoli'nin Kara güneşini.

Mezarındaki güzel, sana geçiyor nazım
Ver bana Pausilippe'i, İtalyan denizini
Nerde Gülle Asmanın kucaklaştığı üzüm
Ver bana yüreğimin hoşlandığı çiçeği

Amour muyum, Phoebus mü?...
Lusignan ya da Biron mu?
Öpmüştü Kraliçem, hâlâ kırmızı alnım;
Syrene'in mağrasında tatlı düşlere daldım...

Utkuyla gelip geçtim iki kez Acheron'u
Dile getirdim tek tek çalıp Orphee'nin lirini
Perinin, Ermiş Kızın hazin iniltilerini.

Gerard de Nerval
(Çeviri : Erdoğan Alkan)

FANTAZYA

Bir hava bilirim, dünyalara değişmem:
Bütün Rossini, Mozart, Weber sizin olsun.
Çok eski bir hava, ağır, hazin, muhteşem;
Yalnız ben duyarım onda ne varsa füsun!

Ne zaman o havayı dinleyecek olsam
Ruhum gençleşiverir birden iki asır.
On üçüncü Louis devridir, vakit akşam!
Batan günle sararmış bir yamaç uzanır.

Camları kızıla çalan renklerle yanar,
Kiremitten bir şato, köşeleri taştan.
Etrafı çepçevre bağlar, bahçeler, parklar;
Bir dere akıyor çiçekler arasından.

Kömür gözlü bir kumral en üst pencerede;
Eskidir geçmiş zaman esvapları eski.
Görmüşlüğüm var bu kadını! Ama nerde?
Hatırlıyorum, başka bir hayatta belki!

Gerard de Nerval
(Çeviri: Cahit Sıtkı Tarancı)


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Gümrük Günü
Uluslararası ticaretin geliştirilmesinde ve engellerin kaldırılmasında, günümüze değin önemli görevler üstlenen ve 1 Ekim 1994 tarihinden itibaren de adını “Dünya Gümrük Örgütü” (World Customs Organization-WCD) olarak değiştiren “Gümrük İşbirliği Konseyi“ (Conseil de Cooperatıon Douaniere CCD) ilk toplantısını gerçekleştirdiği 26 Ocak 1953 tarihinden esinlenerek, her yıl 26 Ocak gününü, "Dünya Gümrük Günü" olarak ilan etmiştir. Dünya Gümrük Örgütü dünya ticaretinin %98' inden fazlasını yöneten 180 ülkenin üyesi bulunduğu ve ülkemizin de kurucuları arasında olduğu bir örgüttür.

Gümrükler, büyüyen ihracatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Tüm gümrük çalışanlarımızın “Dünya Gümrük Günü” kutlu olsun.

Dünya Cüzzam Haftası (25-31 Ocak)
Cüzzam (Lepra) hastalığına karşı toplum tarafından oluşmuş yanlış inançların önlenmesi ve erken teşhis edilmesini sağlamak amacıyla her yıl Ocak ayının son haftası "Dünya Cüzzam Haftası" olarak kabul edilmiştir. Haftanın amacı kamuoyu dikkatini konuya çekmek, toplumu bilinçlendirmek, etkinliklerle hastalığın yayılmasını azaltma tedbirlerini öğretmek, koruyucu tedbirlerin anlaşılmasını sağlamaktır. Bugün hâlâ dünyada özellikle açlık, yoksulluk, hijyen koşullarının kötü ve sağlık hizmetlerinin ulaşılamaz olduğu bölgelerde ve iç savaşların yaşandığı coğrafyalarda bu hastalık hüküm sürmektedir. 1876’da Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilen cüzzam mikrobu, sinir sistemi ve deri başta olmak üzere bir çok sistem ve organı etkileyen kronik seyirli bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu vesileyle  "Cüzzamla Savaş Derneği"ni kuran Türkan Saylan'ı da saygı ve sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

26 Ocak 66 - Halley kuyruklu yıldızı'nın, Dünya'nın yakınından 5. kayıtlı geçişi.
26 Ocak 1340 - İngiltere Kralı III. Edward, kendini Fransa Kralı ilan etti.
26 Ocak 1531 - Lizbon'da (Portekiz) şiddetli deprem; binlerce kişi öldü.
26 Ocak 1699 - Osmanlı Devleti, Karlofça Antlaşması'nı imzaladı.
26 Ocak 1700 - Kuzey Amerika'nın batı sahillerinde 9 şiddetinde deprem (Kaskadya depremi) meydana geldi.
26 Ocak 1785 - Benjamin Franklin, kızına yazdığı mektupta Amerika Birleşik Devletleri'nin sembolü olarak kartalın seçilmesinden dolayı duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Franklin, hindiyi düşünüyormuş.
26 Ocak 1788 - İngiliz donanması Sidney sahillerinde. Avrupalıların kalıcı yerleşimi başlamış oldu.
26 Ocak 1837 - Michigan, 26. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı.
26 Ocak 1861 - Louisiana eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
26 Ocak 1870 - Virginia, tekrar Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı.
26 Ocak 1905 - Pretoria'da (Güney Afrika) 3,106 karat değerindeki dünyanın en büyük elması bulundu. Elmasa "Cullinan" adı verildi. 9 parçaya bölünen elmastan elde edilen "Afrika'nın Büyük Yıldızı" adındaki 530.2 karatlık 74 yüzlü dünyanın en büyük pırlantası, Britanya tacına yerleştirildi.
26 Ocak 1911 - Richard Strauss'un Der Rosenkavalier operası ilk kez sahnelendi.
26 Ocak 1911 - Pilot Glenn H. Curtiss, ilk deniz uçağını uçurdu.
26 Ocak 1921 - İstanbul Tramvay işçileri greve çıktı.
26 Ocak 1926 - Televizyonun icadı.
26 Ocak 1931 - Hindistan'da Mahatma Gandhi serbest bırakıldı.
26 Ocak 1931 - Kızıl İstanbul gazetesi hakkında soruşturma açıldı.
26 Ocak 1934 - Apollo Tiyatrosu Harlem'de (New York) açıldı.
26 Ocak 1934 - Almanya ile Polonya arasında saldırmazlık antlaşması imzalandı.
26 Ocak 1939 - İspanya İç Savaşı: General Francisco Franco'ya bağlı milliyetçi güçler, İtalyanların da yardımıyla Barselona şehrini ele geçirdiler.
26 Ocak 1942 - II. Dünya Savaşı: İlk Amerikan birlikleri Avrupa topraklarında (Kuzey İrlanda).
26 Ocak 1946 - Félix Gouin, Fransa Başbakanı seçildi.
26 Ocak 1948 - Millî Korunma Mahkemeleri kaldırıldı.
26 Ocak 1950 - Hindistan anayasası kabul edildi. Cumhuriyet ilan edildi. Dünyanın en kalabalık demokrasisi kuruldu.
26 Ocak 1956 - Kış olimpiyatları Cortina d'Ampezzo'da (İtalya) başladı.
26 Ocak 1958 - Klasik müzik bestecisi Bülent Arel'in "Beş Sonnet" adlı yapıtı ilk kez seslendirildi.
26 Ocak 1959 - Ankara Telgraf gazetesi'nin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Fethi Giraygil, Ankara Cezaevi'ne girdi. Giraygil, 17 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.
26 Ocak 1959 - Bağdat Paktı Konseyi Karaçi'de toplandı. Toplantıya, Türkiye adına Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu katıldı.
26 Ocak 1962 - Ay'a bilimsel cihazlar götürmek üzere üzere fırlatılan Ranger 3 uydusu, Ay'ın ancak 35.000 km kadar uzağından geçebildi.
26 Ocak 1965 - Hintçe, Hindistan'ın resmi dili oldu.
26 Ocak 1966 - İstanbul'un çeşitli semtlerinde "köylü pazarları" kurulması çalışmalarına başladı. Amaç, halkın daha ucuz sebze ve meyve yiyebilmesi idi.
26 Ocak 1969 - Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul İl Gençlik Kongresi'nde "Hareket başladı" dedi.
26 Ocak 1970 - Necmettin Erbakan ve 17 arkadaşı, Millî Nizam Partisi'ni kurdu.
26 Ocak 1972 - Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam dosyası, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderildi.
26 Ocak 1973 - Fikir suçundan cezaevinde bulunan Çetin Altan, Doğan Koloğlu, Alpay Kabacalı, İrfan Derman ve Yaşar Kemal yargılandı.
26 Ocak 1974 - Bülent Ecevit Başbakanlığında, Cumhuriyet Halk Partisi - Millî Selamet Partisi koalisyon Hükûmeti göreve başladı.
26 Ocak 1974 - Türk Hava Yolları'nın Van adlı yolcu uçağı, İzmir Cumaovası Havaalanı'nda pistin 100 metre uzağında yere çakıldı; 63 kişi öldü.
26 Ocak 1978 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Feyyaz Berker ve Yönetim Kurulu üyesi Rahmi Koç, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)141.,142. ve 163. maddelerinin kaldırılmasını istediler.
26 Ocak 1979 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Pol-Der, Pol-Bir, Pol-Ens ve Tem-Der'in çalışmalarını durdurdu.
26 Ocak 1980 - İsrail ve Mısır arasında diplomatik ilişkiler başladı.
26 Ocak 1984 - Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı; 102 kişi çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.
26 Ocak 1986 - Halley kuyruklu yıldızı gece görünür konumda. Güneş etrafında 76 yıl süren bir turunu tamamlıyor.
26 Ocak 1988 - The Phantom of the Opera müzikali ilk kez sahnelendi.
26 Ocak 1992 - 12 Eylül'den sonra ilk kez memur eylemi düzenlendi. İstanbul'daki eyleme 5 bin memur katıldı.
26 Ocak 1992 - Boris Yeltsin, Rusya'nın nükleer füzelerinin Amerikan şehirlerini hedef almaktan vazgeçeceğini duyurdu.
26 Ocak 1993 - Václav Havel, Çek Cumhuriyeti'nin Başkanı seçildi.
26 Ocak 1996 - Amerikalı katil John Albert Taylor, Utah'ta kurşuna dizilerek idam edildi.
26 Ocak 1998 - Monica Lewinsky skandalı: Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton, eski Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile ilişkisi olduğunu reddetti.
26 Ocak 1998 - Compaq, Digital Equipment Corporation şirketini satın aldı.
26 Ocak 2001 - Gucerat'da (Hindistan) deprem: 20.000'den fazla kişi öldü.
26 Ocak 2004 - Hamid Karzai, Afganistan'ın yeni anayasasını imzaladı.
26 Ocak 2005 - Condoleezza Rice, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk siyahi kadın Dışişleri Bakanı oldu.
26 Ocak 2006 - Filistin'de yapılan seçimlerde, Hamas'ın parlamentodaki 132 sandalyenin 76'sını elde ettiği anlaşılınca, Başbakan Ahmed Kurey istifa etti.
26 Ocak 2006 - Dünya Ekonomik Forumu, Davos'ta (İsviçre) toplandı.
26 Ocak 2008 - Ümraniye'de ele geçirilen patlayıcılarla ilgili soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, Susurluk Davası hükümlüsü Sami Hoştan, avukat Kemal Kerinçsiz, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol, Hüseyin Görüm, Hüseyin Gazi Oğuz ve Oğuz Alparslan Abdülkadir tutuklandı.
26 Ocak 2011 - TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi. 2011 TÜFE sepeti 445 kalemden oluştu. Güncelleme sonucunda 2011 sepetine tramvay ücreti ve Süper Loto girdi, yünlü kumaş, kadın mantosu ve atık çöp ücreti sepetten çıkarıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

26 Ocak 1781 - Achim von Arnim, Alman şair (ö. 1831)
26 Ocak 1840 - Édouard Vaillant, Fransız devrimci, yayıncı, siyasetçi,1871 Paris Komünü üyesi (ö. 1915)
26 Ocak 1880 - Douglas MacArthur, Amerikalı general (ö. 1964)
26 Ocak 1891 - İlya Ehrenburg, Sovyet yazar ve gazeteci (ö. 1967)
26 Ocak 1904 - Seán MacBride, İrlandalı devlet adamı ve 1974 Nobel Barış Ödülü sahibi ö. 1988)
26 Ocak 1906 - Zühtü Müridoğlu, Heykeltıraş (ö. 1992)
26 Ocak 1908 - Jill Esmond, İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 1990)
26 Ocak 1911 - Polykarp Kusch, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1993)
26 Ocak 1914 - Dürrüşehvar Sultan, Son Osmanlı halifesi Abdülmecid Efendi'nin kızı (ö. 2006)
26 Ocak 1918 - Nicolae Ceauşescu, Romanya Devlet Başkanı (ö. 1989)
26 Ocak 1921 - Akio Morita, Japon iş adamı ve Sony'nin kurucusu (ö. 1999)
26 Ocak 1925 - Paul Newman, Amerikalı sinema oyuncusu ve yönetmen (ö. 2008)
26 Ocak 1928 - Roger Vadim, Fransız film yönetmeni (ö. 2000)
26 Ocak 1934 - André Lewin, Fransız diplomat (ö. 2012)
26 Ocak 1940 - Ayten Gökçer, Sinema ve tiyatro oyuncusu.
26 Ocak 1944 - Angela Davis, Amerikalı siyah kadın devrimci, filozof, hümanist ve yazar (1970-1972 arasında gizli örgüt üyesi olmakla suçlandığı davalardaki savunmasıyla ünlendi)
26 Ocak 1945 - Jacqueline du Pré, İngiliz çello sanatçısı (ö. 1987)
26 Ocak 1946 - Michel Delpech, Fransız şarkıcı, besteci ve aktör (ö. 2016)
26 Ocak 1950 - Jörg Haider, Avusturyalı siyasetçi (ö. 2008)
26 Ocak 1955 - Eddie Van Halen, Hollandalı müzisyen, söz yazarı ve yapımcı (ö. 2020)
26 Ocak 1958 - Ellen DeGeneres, Amerikalı oyuncu ve komedyen.
26 Ocak 1959 - Nuri Bilge Ceylan, Sinema yönetmeni, senarist ve fotoğraf sanatçısı.
26 Ocak 1958 - Gleb Nosovski, Rus matematikçi ve Yeni Kronoloji'nin yazarlarından biri.
26 Ocak 1962 - Ricky Harris, Amerikalı oyuncu ve komedyen (ö. 2016)
26 Ocak 1963 - José Mourinho, Portekizli teknik direktör.
26 Ocak 1971 - Aygün Kazımova, Azerbaycanlı eski sporcu, şarkıcı, besteci, oyuncu ve yapımcı.
26 Ocak 1978 - Sinan Çalışkanoğlu, Sinema, tiyatro, reklam ve dizi oyuncusu.
26 Ocak 1991 - Nicolò Melli, İtalyan basketbolcu.
26 Ocak 2000 - Ester Expósito, İspanyol oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

26 Ocak 1823 - Edward Jenner, İngiliz doktor (Çiçek aşısını bulan) (d. 1749)
26 Ocak 1855 - Gerard de Nerval, Fransız şair ve yazar (Romantizm'in öncüsü) (intihar) (d. 1808)
26 Ocak 1879 - Julia Margaret Cameron, İngiliz fotoğrafçı (d. 1815)
26 Ocak 1922 - Luigi Denza, İtalyan besteci (d. 1846)
26 Ocak 1948 - Musa Kâzım Karabekir, Asker, Millî Mücadele Kahramanı ve siyaset adamı (d. 1882)
26 Ocak 1962 - Lucky Luciano, Amerikalı gangster (d. 1897)
26 Ocak 1973 - Edward G. Robinson, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1893)
26 Ocak 1979 - Nelson A. Rockefeller, Amerikalı iş adamı, politikacı ve ABD'nin 41. Başkan Yardımcısı (d. 1908)
26 Ocak 1985 - Kenny Clarke, Amerikalı caz davulcusu (d. 1914)
26 Ocak 1992 - José Ferrer, Porto Rikolu oyuncu ve yönetmen (d. 1909)
26 Ocak 2000 - Alfred Elton van Vogt, Amerikalı bilimkurgu yazarı (d. 1912)
26 Ocak 2003 - Annemarie Schimmel, Alman İslam bilimcisi (d. 1922)
26 Ocak 2003 - Valeri Brumel, Rus yüksek atlamacı (d. 1942)
26 Ocak 2008 - Christian Brando, Amerikalı oyuncu (Marlon Brando'nun oğlu) (d. 1958)
26 Ocak 2016 - Abe Vigoda, Amerikalı film ve dizi oyuncusu (d. 1921)
26 Ocak 2017 - Ramdas Agarwal, Hint siyasetçi (d. 1937)
26 Ocak 2018 - İgor Jukov, Rus piyanist, orkestra şefi ve ses mühendisi (d. 1936)
26 Ocak 2019 - Gerry Plamondon, Kanadalı profesyonel buz hokeyi oyuncusu (d. 1924)
26 Ocak 2020 - Kobe Bryant, Amerikan profesyonel basketbolcu (d. 1978)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?